Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Shko poshtė

Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  protoni prej 28.01.10 11:08

Kush jemi ne te vertet ne ?

Shpesh here zhytem ne oqeanin e pafund te mendimeve, ne horizontin e palimituar kohor, hapesinor, rrethanor... Nje gje me duket e pakuptimt, e pakapshme dhe e cuditshme, pse i tere ky Univers dhe te kete jete vetem ne planeten Toke?!?

-Po sikur mos te kishte ekzistuar jeta edhe ne Toke, atehere cfare kuptimi do te kishte Universi?

-Nese realisht nje dite vertetohet se asnjehere me pare dhe asnjehere me pase skishte,dhe sdo te kete jete ne hapesiren e pakufishme Universitare, pos ne hapesiren Tokesore planetare atehere na mbetet obligim moral por edhe faktik, qe njeriun ta shpallim si qenje zoteruese te Universit, natyrisht pas krijuesit te tij.

-Nese ka shenja jete ne ndonje planet tjeter, te sistemit diellor, apo ne ndonje sistem tjeter planetar deri me sot te pazbuluar, jeta si fenomeni me i persosur dhe me magjepes Universitar, do ta merrte ngjyren dhe kuptimin e duhur shkencor, ndoshta edhe teologjik...

-Te jesh faktor i gjalle ne kete hapesire Universitare, nuk eshte e lehte ashtu sikur qe nuk eshte e lehte shuarja dhe shkaterrimi i mijerave spermatozoideve motra apo vellezer qe ishin pjese perberese e fluksit ejakulues, ne mitren e nenes sone, qe priste me padurim, te ngjiste vezoren e te ndertonte frytin, pra ne mund te thirremi fatlum ne njeren ane qe patem rastin epokal qe ne te ngjizemi, ndersa ne njeren ane ndoshta edhe shume fatzi qe spatem rastin epokal qe te mos krijoheshim te mosoraganikoheshim, dhe te vdisnim te qete, pa perjetuar tmerret e jetes, te mirat e saj, te keqijat e saj, te befasishmet dhe spontanet jetesore.

-Po pse pikerisht njeriu, me formen, ndertimin, psikiken dhe boten e tij te izoluar njerzore te ishte i perzgjedhuri i krijuesit te tij.

-Cili ishte motivi i krijuesit, qe te konstruktonte dikend dhe nga ai te bente qe te frymonte, lirshem, apo shtrengueshem, lehte apo veshtire?!?

-A eshte i vertet mendimi se krijuesi e kishte te veshtire, qe te gjalleronte ne vetmi dhe u desh qe ta krijoj dikend per te cilin ai do te kujdesej sikur qe dikur ose sot kujdeset per femijun e tij, prindi shkalla dhe niveli i vetedijes morale i te cilit eshte maximal apo i shkelqyer, gje qe rezultative eshte dashuria e flakte dhe e pastert si loti.

-Po ne njeren ane a nuk eshte absurd fakti, se krijuesi para se te ndertonte Token dhe Ujin, kohen (diten dhe naten), si dhe me ne fund njeriun dhe gjallesat tjera te sorollatej i vetmuar ne hapesiren e pakufishme universitare?!?

-Ketu fillon pshtjellimi dhe paspjegueshmeria e formave te para te jetes, dhe ngritja e kesaj ceshtjeje shkakton klime mjegullnaje perceptuese e konceptuale, per faktin se na mungon figurativisht data, koha dhe menyra e fillimit te pikave te para jetesore ne hapesiren kozmike, ne gjithesine e pafundshme konstrukti i se ciles jo vetem qe eshte enigmatik e misterioz por jashtezkonisht veshtire i imagjinueshem!

-Shepsh here ndegjoje thashe e theme se njeriu, ka pushtuar boten ne saje te te arriturave te tij shkencore, por kjo eshte nje HIQ, te cilin do ta krahasoja me nje shmebull konkret:

Ate qe njeriu di per veten e tij eshte sa nje pike uji ne oqean, ndersa ate qe njeriu nuk di per veten e tij eshte sa e tere hapesira oqeanore tokesore!

-I zhytur ne nje sfere te tille jetesore, klimatike, natyrore, biologjike, sociale dhe psikologjike, njeriu eshte nje instrument i gjalle robotik, i kontrolluar nga DIKUSH, e ai DIKUSH mund te jete, ZOTI, mund te jete ndonje fuqi tjeter rrezatuese qoft me prejardhje fiziko-kimike, apo biologjike, apo psikofiziologjike e qe mund te mos jete figurativisht ne planeten Tolesore, por vendbanimi dhe origjina e nje force te tille mund te jete, nga ndonje planet tjeter, nga ndonje pike tjeter universiatare, dhe kjo fuqi mund te jete me konture, forme, fuqi, mision dhe vetedije te caktuar, kembngules ne jetesimin e detyres te caktuar nga vetvetja apo DIKUSH TJETER !?!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Estilen prej 28.01.10 12:58

''ZOTI ESHTE NJE KOMIK QE LUAN PARA NJE PUBLIKU QE KA FRIKE TE QESHE''

...Volter...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Dilan prej 13.02.10 11:32

protoni shkruajti:Kush jemi ne te vertet ne ?

Shpesh here zhytem ne oqeanin e pafund te mendimeve, ne horizontin e palimituar kohor, hapesinor, rrethanor... Nje gje me duket e pakuptimt, e pakapshme dhe e cuditshme, pse i tere ky Univers dhe te kete jete vetem ne planeten Toke?!?

-Po sikur mos te kishte ekzistuar jeta edhe ne Toke, atehere cfare kuptimi do te kishte Universi?

-Nese realisht nje dite vertetohet se asnjehere me pare dhe asnjehere me pase skishte,dhe sdo te kete jete ne hapesiren e pakufishme Universitare, pos ne hapesiren Tokesore planetare atehere na mbetet obligim moral por edhe faktik, qe njeriun ta shpallim si qenje zoteruese te Universit, natyrisht pas krijuesit te tij.

-Nese ka shenja jete ne ndonje planet tjeter, te sistemit diellor, apo ne ndonje sistem tjeter planetar deri me sot te pazbuluar, jeta si fenomeni me i persosur dhe me magjepes Universitar, do ta merrte ngjyren dhe kuptimin e duhur shkencor, ndoshta edhe teologjik...

-Te jesh faktor i gjalle ne kete hapesire Universitare, nuk eshte e lehte ashtu sikur qe nuk eshte e lehte shuarja dhe shkaterrimi i mijerave spermatozoideve motra apo vellezer qe ishin pjese perberese e fluksit ejakulues, ne mitren e nenes sone, qe priste me padurim, te ngjiste vezoren e te ndertonte frytin, pra ne mund te thirremi fatlum ne njeren ane qe patem rastin epokal qe ne te ngjizemi, ndersa ne njeren ane ndoshta edhe shume fatzi qe spatem rastin epokal qe te mos krijoheshim te mosoraganikoheshim, dhe te vdisnim te qete, pa perjetuar tmerret e jetes, te mirat e saj, te keqijat e saj, te befasishmet dhe spontanet jetesore.

-Po pse pikerisht njeriu, me formen, ndertimin, psikiken dhe boten e tij te izoluar njerzore te ishte i perzgjedhuri i krijuesit te tij.

-Cili ishte motivi i krijuesit, qe te konstruktonte dikend dhe nga ai te bente qe te frymonte, lirshem, apo shtrengueshem, lehte apo veshtire?!?

-A eshte i vertet mendimi se krijuesi e kishte te veshtire, qe te gjalleronte ne vetmi dhe u desh qe ta krijoj dikend per te cilin ai do te kujdesej sikur qe dikur ose sot kujdeset per femijun e tij, prindi shkalla dhe niveli i vetedijes morale i te cilit eshte maximal apo i shkelqyer, gje qe rezultative eshte dashuria e flakte dhe e pastert si loti.

-Po ne njeren ane a nuk eshte absurd fakti, se krijuesi para se te ndertonte Token dhe Ujin, kohen (diten dhe naten), si dhe me ne fund njeriun dhe gjallesat tjera te sorollatej i vetmuar ne hapesiren e pakufishme universitare?!?

-Ketu fillon pshtjellimi dhe paspjegueshmeria e formave te para te jetes, dhe ngritja e kesaj ceshtjeje shkakton klime mjegullnaje perceptuese e konceptuale, per faktin se na mungon figurativisht data, koha dhe menyra e fillimit te pikave te para jetesore ne hapesiren kozmike, ne gjithesine e pafundshme konstrukti i se ciles jo vetem qe eshte enigmatik e misterioz por jashtezkonisht veshtire i imagjinueshem!

-Shepsh here ndegjoje thashe e theme se njeriu, ka pushtuar boten ne saje te te arriturave te tij shkencore, por kjo eshte nje HIQ, te cilin do ta krahasoja me nje shmebull konkret:

Ate qe njeriu di per veten e tij eshte sa nje pike uji ne oqean, ndersa ate qe njeriu nuk di per veten e tij eshte sa e tere hapesira oqeanore tokesore!

-I zhytur ne nje sfere te tille jetesore, klimatike, natyrore, biologjike, sociale dhe psikologjike, njeriu eshte nje instrument i gjalle robotik, i kontrolluar nga DIKUSH, e ai DIKUSH mund te jete, ZOTI, mund te jete ndonje fuqi tjeter rrezatuese qoft me prejardhje fiziko-kimike, apo biologjike, apo psikofiziologjike e qe mund te mos jete figurativisht ne planeten Tolesore, por vendbanimi dhe origjina e nje force te tille mund te jete, nga ndonje planet tjeter, nga ndonje pike tjeter universiatare, dhe kjo fuqi mund te jete me konture, forme, fuqi, mision dhe vetedije te caktuar, kembngules ne jetesimin e detyres te caktuar nga vetvetja apo DIKUSH TJETER !?!
avatar
Dilan

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kush jemi me te vertet ne ?

Mesazh  nexhmi rexha prej 25.02.10 16:36

Ēdo njeri ka identitetin e tij personal, ēdo njeri eshte vetvetja e tij, pa perjashtim, madje edhe binjaket monozigod jane shume te ngjajshem, ama shume te ngjajshem, por kurrsesi IDENTIKE.
Pra, mendoj qe ne jemi me identitetin tone dhe ta zhvillojme sa ma mire, sa ma drejte, dhe me ndergjegjje!!!
avatar
nexhmi rexha

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sa vjec eshte zoti ???? :P

Mesazh  _ada_ prej 05.03.10 23:04

Prej nga ka ardhur toka ???

...Ajo nuk ia kishte fare idene.Ajo dinte se toka ishte nje plat i vogel ne hapesiren qeillore . Po vete hapesira qellore nga ka ardhur.

Mund te mendosh se hapesira qellore ka ekzistuar gjithmone dhe ne kete rast nuk eshte nevojshe te vrasesh mendjense nga ka ardhur ajo. por a eshte e mundur qe dicka te kete ekzistuar vazhdimisht ???

Dicka thelle tek ajo e kundrshtonet kete gje. Cdo gje qe ekziston me siguri duhet te kete dhe nje fillim, keshtu qe hapesira qiellore mund te jete krijuar nga ndonje gje tjeter.

Por ne qorte se hapesira qiellore ka ardhur nga njdonje gje tjeter kjo gjeja tjeter perseri duhet te kete ardhur nga dicka .

Sofia njeu se po e shkallezonte problemin, ne fund te fundit dicka do te kte ardhur nga asgje...
Por a eshte e mundur kjo? Nuk eshte kjo po aq e pamundur sa dhe ideja qe bota ka ekzistuar vazhdimisht?

Ne shkolle ajo kishte mesuar se zoti eshte krijuesi i botes. Sofia po perpiqej ti mbushte mendjen vetes se kjo ishte zgjidhja me e mire e problemit, pra filloi te mendonte perseri, me deshire do ta pranonte aresyetimin se zoti krijoi hapesiren qiellore por si eshte puna me zotin vete ? A e krijoi ai veten nga asgjeja?

Perseri kishte dicka te thelle brenda saj qe protestone per kete gje, edhe sikur zoti te kishte krijuar gjithcka ai duhej te kishte krijuar vete, perpara se te krijonte veten. Keshtu mbetet vetem mundesia qe zoti te kete ekzistuar vazhdimisht, por kete mudesi ajo sapo e kishte perjashtuar

Cdo gje qe ekzistotn duhet te kete nje fillim ......

Njerezit i kane krijuar perendite sipas pamjes se tyre te jashtme .... ata mendojen se perendite lindin, flasin dhe vishen si ne ....

Marre nga libri '' Bota e Sofies'' e Jostein Gaarder
avatar
_ada_

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  pegazus prej 06.03.10 13:03

Per te mare disa pergjigje nga keto pyetje qe ke ngritur lexo Lufta e Dulces dhe libra fetar si Kurani dhe Bibla.
Te duket habi qe nuk di shume gjara?
Si do te dukte sikur ti dije te gjitha, e ke imagjinuar ndonjehere?
Besoj se asnje nuk arrin dot ta perceptoj imagjinaten e dijes e cila eshte shume e erret.
avatar
pegazus

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Estilen prej 06.03.10 15:52

Kush jemi ne te vertet ne ?
Po citoi autorin...
Shpesh here zhytem ne oqeanin e pafund te mendimeve, ne horizontin e palimituar kohor, hapesinor, rrethanor... Nje gje me duket e pakuptimt, e pakapshme dhe e cuditshme, pse i tere ky Univers dhe te kete jete vetem ne planeten Toke?!?

-Po sikur mos te kishte ekzistuar jeta edhe ne Toke, atehere cfare kuptimi do te kishte Universi?

-Nese realisht nje dite vertetohet se asnjehere me pare dhe asnjehere me pase skishte,dhe sdo te kete jete ne hapesiren e pakufishme Universitare, pos ne hapesiren Tokesore planetare atehere na mbetet obligim moral por edhe faktik, qe njeriun ta shpallim si qenje zoteruese te Universit, natyrisht pas krijuesit te tij.

Kjo eshte nje pjese e postimit.

Sinqerisht habitem nga deduksione te kesaj natyre. Ne se shpreh habi per kete mrekulli toksore dhe me pas kete mrekulli e quan te pakuptimte,me duket se ekziston nje ngerc ne kete shprehje.

Njerzimi qe nga kehet e lashta e deri me sot, eshte munduar ti japi pergjigje shume enigmave mbi jeten toksore dhe dhe mbi pasfundesine e universit.
Shume observatore ne bote si dhe shume ekspedita shkencore ne cdo cep te globit,gjithmone e me shume japin hipoteza,teza,kundershti e versione ne pergjigje te kesaj pyetje.

Ndoshta shkenca nuk ka arritur zbulimin final,por shume pergjigje jane dhene,te cilat jane aprovuar nga shume kolegje shkencore dhe borde akademikesh.
Evolucioni,te cilet njerzit e fese nuk e pranojne,eshte nje pergjigje shume definuese.

Me lart thuhet:-
-Nese realisht nje dite vertetohet se asnjehere me pare dhe asnjehere
me pase skishte,dhe sdo te kete jete ne hapesiren e pakufishme
Universitare, pos ne hapesiren Tokesore planetare atehere na mbetet
obligim moral por edhe faktik, qe njeriun ta shpallim si qenje
zoteruese te Universit, natyrisht pas krijuesit te tij.

Eshte nje shprehje qe nuk arrij ta kuptoi....kush do e shpalli njeriun si qenie ZOTeruese te universit....??? Vete njeriu...?..Pastaj vjen kontradikta....por mbas krijuesit te tij..!!!!!

Na lind e drejta te relatojme ndaj artikull shkruesit,se meqense ju e keni percaktuar Krijuesin,atehere e gjith enigma juaj nuk eshte me enigme,por nji problem i zgjidhur,sepse Krijuesi,ashtu sic krijoi njerzimin,i ka dhene dhe percaktuar atij misionin perfundimtar e te perhershem.Keshtu qe kjo teme eshte shume e habiteshme e ofendim per te gjithe besimtaret,ndersa per njerzit e shkences jo,sepse eshte nje obligim per ta qe ne cdo moment te punojne dhe eksperimentojne per ta vertetuar kete hipoteze....!!!!

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Berti69 prej 01.04.12 12:53

Kur njeriu te njoh vetveten atehere do te njoh edhe arsyen e ekzistimit te tij.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  benardi prej 01.04.12 17:01

Loja kozmike e supremit

Ne kete univers ka vetem nje entitet te vetem,ne aparence jemi shume ,por ne esence jemi vetem nje ,njeshi manifestohet ne shume,(e unum pluribus) edhe pse krijimi i ketij universi eshte i shumezuar ,substanca e tij eshte nje dhe vetem nje

Perse ky krijim nga njeshi tek shumesi???

Pergjigja eshte e njohur vetem tek krijuesi ,ZOTI

Filozofet kerkojne ti pergjigjen kesaj pyetje ,por deshtojne,deri ku mundet te arrije nje tru mokroskopik me fibrat e tij nervore te vogla,edhe nese perdor gjithe fuqite e veta mentale nuk mund tja dali mbane

Menyra ne te cilen pergjigjet devoti kesaj pyetje eshte e ndryshme ;ai hyn ne mendjen e supremit unifikohet me ATE dhe mendja e tij mbushet me konoshence dhe behet zoterues i sekreteve te supremit ZOT

Devotet thone se zoti eshte SUPREM ,kendojne lavdine dhe madheshtine e tij dhe perhapin gjithe aksionet e TIJ ,ja perse ZOTI thote : „devotet e mi jane me te medhenj se une“

Njerzit e zakonshem thone: o suprem jemi te lodhur nga loja jote kozmike e per cfare duhet??? Jemi te gjithe duke u munduar, dhe ti e quan loja jote

ndersa Devoti ne te kundert e mbron zotin keshtu: supremi im ishte komplet vetem perpara krijimit ,supremi ishte i paqete perpara krijimit,nuk mundej te dashuronte dhe te zemerohej me asnje ,keshtu qe krijimi ishte nje domosdoshmeri ,AI ka krijuar gjithe keto forma nepermjet shumezimit te vetvetes se tij ,kur supremi ishte vetem kishte fuqine te shikonte ,por nuk kishte asgje qe te shihte,tani qe i ka dhene jete ketij krijimi shikon gjithshka qe ai mendon,nese ne qe jemi manifestimi i tij ndjehemi pak te paqete brenda ne krijimin e tij,jemi te bekuar sepse po e shpetojme supremin tone nga paqetesia e nje ekstremi vetmie te thelle

kjo eshte menyra ne te cilen nje devot e shikon sekretin e krijimit:jemi te gjithe pjese e kesaj qenje supreme,AI po loz me vetveten nepermjet gjithe formave tona te krijuara: kjo eshte nje loje hyjnore;AI po loz kukafshehti me vetveten
kerkojeni ne unin tuaj me te thelle dhe aty do te gjeni mbretin e mbreterve,emri i ketij eshte sfrorcimi gjate praktikes tuaj spirterore

nese nuk e kerkoni brenda jush mos valle deshironi ta kerkoni ndoshta jashte jush???

Po ku do shkoni kur dihet qe AI eshte kudo ne cdo vend dhe rreth e qark te ketij universi??

Nuk mund te ikni nga AI,sepse eshte brenda dhe jashte ,ne unin tuaj,dhe ne te gjithe kete univers te madh,vetem AI eshte ENTITET i vetem qe pershkon dhe dominon te gjitha format

Duke menduar vetem per ATE (ZOTIN) clirohesh nga te gjitha tipet e skllaverise,si frika,injoranca,ankthi,etj, dhe kush eshte i lire nga skllaveria behet ai vete suprem ,duke e njohur(zotin) behesh vete AI ,kjo eshte menyra(meditimi) qe te behesh si Ai ,duke u bere ky entitet i vetem,duke pershkruar(trashendentuar) te gjitha format

TE BESH PRAKTIKE SHPIRTERORE PER TU BERE NJESH ME KETE ENTITET TE VETEM ,ESHTE NJE E DREJTE E LINDUR E SEJCILIT QE ASKUSH NUK MUND TJA JU MOHOJE ,LARGOJINI TE GJITHA PENGESAT NE ECJEN TUAJ QE JU CON TE BEHENI NJE ME ATE,MOS KINI NDROJTJE NGA ASNJE,ZOTI ESHTE ME JU,DO JU UDHEHEQI PERPARA DHE FITORJA DO TE JETE E JUAJA
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  psiko prej 01.04.12 17:35

ēfare rryme fetare qenka kjo se eshte interesante,
vetem se nuk e di akoma kush e paska degjuar "zotin" te flase duke thene "devotet e mi jane me te medhenj se mua.

avatar
psiko

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  benardi prej 02.04.12 18:53

psiko shkruajti:ēfare rryme fetare qenka kjo se eshte interesante,
vetem se nuk e di akoma kush e paska degjuar "zotin" te flase duke thene "devotet e mi jane me te medhenj se mua.


ky entiteti kozmik e ka thene kliko ===> ketu
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  benardi prej 04.04.12 11:18

PRABHAT SAM’GIITA (kenget e neo-humanizmit)

nuk lejoj qe mendja ime te degradoje ne mendime te vetmuara

jo jo jo nuk e lejoj

por e vendos fort ne shkelqimin e meditimit

duke krijuar nje bote te re,kete bote qe i perket mbreterive qiellore

po me presin me ankth dhe une do ti plotesoj pritjet dhe shpresat e tyre

do bej ate qe te mos mbaroje kurre fluksi vital i jetes

do thaj te gjitha lotet dhe do sjell buzeqeshjet, dhe do degjohet vetem muzika e flautit

ditet e bardha do zbresin ne toke dhe dhimbjet e turturat nuk do mundojne me njerzimin

SHRII SHRII ANANDAMURTI
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  benardi prej 05.04.12 20:24

O I Ftuar Duhet Te Ecesh Perpara
Nuk Duhet Te Bredhesh Ne Erresire
Shiko Gjithmone Qellimin Qellimin Tend
Jane Me Mijera Terheqjet Negative
Te Lidhura Me Te Ngrenin Te Pirin Gjumin
Cikli Eshte Bere Me Vdekje Lindje Ardhje Nisje
Dhe Te Qara Dhe Lote

Nuk Duhet Te Ndalosh E Te Shqetesohesh
Shko Vetem Perpara
Perpara Do Gjesh Nje Jete Te Re
Drita Me Te Cilen Do Te Mbushet E Gjithe Jeta Jote
Do Te Jete Plot Me Mjalte Dhe Embelsi

I Pavetedijshem O I Ftuarti Ke Zoteruar
Thesarin E Cmuar Te Dashurise Dhe Afersise
Vetem Nje Shok Ne Udhetim Eshte I Yti
Dhe Ti Duhet Te Njohesh Vetem Ate(supremin ZOT)
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 21:52

Te njohesh vetveten eshte pjesa me e veshtire e njeriut...Vetvetja eshte ajo qe ne mendojme se kemi,ne mendojme se ndjejme dhe mendojme se shfaqim...Njeriu duke njohur vetveten arrin te njohe dhe te vendose nje qendrushmeri ne personalitetin dhe karakterin e tij...Njohja e vetvetes arrin ne faza te dnryshme dhe mbi te gjitha ne baze te mjedisit qe te rrethon...Njeriu duke qene i pershtatshem me situatat dhe mjedisin,gjithmone shfaq nje pjese te karakterit te tij,ndoshta pozitive ndoshta negative...

Po ca eshte vetvetja ne teresi??...Vetvetja eshte teresisht karakteri i hapur teresisht dorezimi ndaj mjedisit dhe hapja me mjedisin ne cdo cep,vetvetja eshte origjinaliteti i cdo njeriu,i cili nuk ndikohet nga tjeter...Te jesh vetvetja dmth te mos kesh nota hipokrizie,manovrimi dhe te shpresh ne menyre te drejte perdrejte ate qe mendon dhe ate qe ndjen...Sa ka tipa te tille??

Specie ne zhdukje,me shume sillen sic dojne tjeret dhe ambjenti se sa si jane ne te vertete
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  orkida_al@yahoo.com prej 02.01.14 23:16

Kam nje pyetje.Mire ne qe jemi le te themi NORMAL qe perpiqemi te kontrrollojme mendjen tone sipas rrethanave te pershtatemi apo sipas vendit dhe njerzve qe na rrethojme qe kemi deri diku ne dore mendjen tone.Po per ato njerez qe skane as mendjen e tyre ne disponim.Autizmi per shembull.Cmund te me thoni per njerez te tille qe i mundojne fiksimet dhe jane te bllokuar apo ngecur brenda nje rrethi vicioz dhe smund te shkeputen te dalin prej fiksimeve nuk mund te kuptojne as boten qe ne jetojme as ggjerat me te thjeshta apo bezdsen nga gjera te vogla fare qe per ne te zakonshmit jane asgje ndersa per to jane mundim i madh dhe nuk di ta shpjegoj pasi mundohem te kuptoj tim bir qe e shte i tille,por sdi si ta ndihmoj ne fakt.Si mund te ndihmohen njerez te tille te njohin vetveten dhe te clirohen nga frikerat ankthet fiksimet e tyre qe i bllokojne dhe nuk i len te zhvillohen.
avatar
orkida_al@yahoo.com

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Arb prej 03.01.14 0:45

orkida_al@yahoo.com shkruajti:Kam nje pyetje.Mire ne qe jemi le te themi NORMAL qe perpiqemi te kontrrollojme mendjen tone sipas rrethanave te pershtatemi apo sipas vendit dhe njerzve qe na rrethojme qe kemi deri diku ne dore mendjen tone.Po per ato njerez qe skane as mendjen e tyre ne disponim.Autizmi per shembull.Cmund te me thoni per njerez te tille qe i mundojne fiksimet dhe jane te bllokuar apo ngecur brenda nje rrethi  vicioz dhe smund te shkeputen te dalin prej fiksimeve nuk mund te kuptojne as boten qe ne jetojme as ggjerat me te thjeshta apo bezdsen nga gjera te vogla fare qe per ne te zakonshmit jane asgje ndersa per to jane mundim i madh dhe nuk di ta shpjegoj  pasi mundohem te kuptoj tim bir qe e shte i tille,por sdi si ta ndihmoj ne fakt.Si mund te ndihmohen njerez te tille te njohin vetveten dhe te clirohen nga frikerat ankthet fiksimet e tyre qe i bllokojne dhe nuk i len te zhvillohen.

Nje ateist pergjigje kesaj pyetje smund ti jep, kurse ateistet e pushtetshem, kete pyetje e shpjegonin duke i djegur ne turrme te drunjeve dhe duke i varrosur dhe te gjalle, sepse sipas tyre "s'te duheshin ata, ata vetem se e flliqnin racen e paster (te caktuar) njerezore ". Imagjino sikur te ndodhte ty kjo , sa e pa drejte dhe c'njerezore do te ishte ne perceptimin tend, edhe sikur femiu yt te te lodh nganjeher shpirtin...!

E pergjigja e nje besimtari do te ishte ndryshe, do te ishte nje sihariq per gjith ata qe jane ne kete gjendje, apo per ata qe kujdesen per keta njeres. Nje besimtar do te thoshte se ky njeri, vendin e ka ne Parajse dhe per te nuk shenohan as veprat e mira as te kqijat, sepse nuk vlersohen nga vetedija, por ne nje far forme detyrohen ne sjellje te tilla. Por pse pikerisht Krijuesi na solli ne jetet tona keta njeres, kur per keta s'ka gjykim? Sepse qellimi eshte qe te tjeret te sprovohen me prezencen e tije, dhe mvaresisht nga kujdesi , apo mos kujdesi i te tjereve, do te vleresohen veprat e njeriut te rendomte (kjo pra eshte nje nga sprovat e pa-fundme te njerzimit).
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  orkida_al@yahoo.com prej 03.01.14 14:58

Faleminderit ARB per mendimin tend.E vleresoj dhe bashkohem me ty vertete eshte nje sprove per mua por jam e kenaqur sepse kjo sprove me afron me shume me Zotin.Eshte si nje menyre per te me zgjuar nga gjumi dhe per tu afruar me shume me krijuesin.Tani me shume se kurre Besoj Shpresoj dhe kurre sdo heq dore nga Besimi im.
avatar
orkida_al@yahoo.com

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Arb prej 04.01.14 18:59

orkida_al@yahoo.com shkruajti:Faleminderit ARB per mendimin tend.E vleresoj dhe bashkohem me ty vertete eshte nje sprove per mua por jam e kenaqur sepse kjo sprove me afron me shume me Zotin.Eshte si nje menyre per te me zgjuar nga gjumi dhe per tu afruar me shume me krijuesin.Tani me shume se kurre Besoj Shpresoj dhe kurre sdo heq dore nga Besimi im.

Shpresoj qe Zoti te te ndihmoj ne gjendjen tende dhe te te shperblej per mundin e dhene.
Besimntari i drejte dhe i sinqert eshte si femiju qe e qorton nena e tije, edhe pse qortohet nga nena ai serisht qan duke kerkuar ndihme nga nena e tije.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  syri i art prej 09.01.14 9:04

ne jemi  pjes e tersis dhe tersia esht ne ne ..kush deshiron ta njoh veten gjurmon,nuk pret nga dikush tjeter ti tregoj se kush esht...kjo esht qeshtje individuale  jo shoqerore...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Agamemndon prej 09.01.14 13:58

UNE JAM ai qe njoh vehten,shoqerine,planetin Toke dhe shume pak Universin... Pse ju nk jeni i/e tille..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Hagel prej 01.03.15 23:50

protoni shkruajti:Kush jemi ne te vertet ne ?

Ne jemi qenje shpirterore te inkarnuara perkohesisht ne trup fizik, kohe dhe hapesire.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Siroco prej 06.03.15 21:57

Une vij nga drita - une jam drita - une kthehem te drita.

Ne jemi ne kete bote por nuk jemi te kesaj bote.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  55 prej 07.03.15 10:55

Cop mishi me dy sy!?
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cuna cuna cuna sa keq qe u be puna...

Mesazh  Devi prej 07.03.15 11:43

Ok une mendoj se nqs i lejojme fantazise te na jape dicka me teper sesa kenaqesi alucinogjene, besoj se nuk do na e prishte qejfin. Ideja eshte qe nqs shofim prejardhjen tone qe nga organizmat monoqelizore deri tek kjo pandemi gjallesash qe mbulon sot planetin ne cdo cep, Do tju sugjeroja te vinit imagjinaten ne pune edhe te mendonit se si mund te ngjase planeti toke mbas 1000 vjetesh qe nga dita e sotme. Universi ka nje kapacitet te pa imagjinueshem permasa qe mendja e njeriut nuk eshte e afte ti konceptoje dot. por ne sot dijme qe planete qe do te mund te lulezonte jeta ka plot ne univers, cfar ju ben te mendoni se nuk ka jete asgjekund tjeter vec planetit tone mikroskopik ne univers. Mendoni qe nje civilizim shume me i hershem se i yni mund te jete zhvilluar diku tutje ne univers dhe te kete arritur ato qe ne po mundohemi sot te kuptojme dimensionet e tjera e me rradhe.. ju duket e pa mundur qe jeta ne toke te jete dora e nje civilizimi shume me te evoluar se ky i yni..!?
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  55 prej 08.03.15 13:02

Po kinezet nga kane evoluar ?
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Lėonardo prej 08.03.15 14:49

Soul traveler ndonje gabim gjenetik i alieneve gjat eksperimentit ( hahahhaha )
avatar
Lėonardo

Ok

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi ne????!!!!

Mesazh  Okult powers prej 08.03.15 17:18

Lėonardo shkruajti:Soul traveler ndonje gabim gjenetik i alieneve gjat eksperimentit ( hahahhaha )

Kjo ishte e pavend. Alienet percojne qelizat e tyre ne trupat tane. Ashtu mund te kete ndodhur dhe me ty. Mos u habit!!!!!!!!!!!!!!
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Lėonardo prej 08.03.15 19:12

Okult powers shkruajti:
Lėonardo shkruajti:Soul traveler ndonje gabim gjenetik i alieneve gjat eksperimentit ( hahahhaha )

Kjo ishte e pavend. Alienet percojne qelizat e tyre ne trupat tane. Ashtu mund te kete ndodhur dhe me ty. Mos u habit!!!!!!!!!!!!!!

o.O
avatar
Lėonardo

Ok

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ate qe dija nuk e la pa gjume me dite,do e lere injoranca zgjuar me vite...

Mesazh  Devi prej 09.03.15 9:08

Ok sikur te mos kishte egzistuar limiti kohor mbi qenien njerezore, do te kisha qene shume i nderuar tju mesoja minjve si te gjuanin mace. Por fatkeqesisht per disa, shkenca nuk ka evoluar ende aq sa tju jape mundesine e kohore pa fund qenieve te ditura qe te meren ne pafundesi me ato te pa ditura dhe ti japin mundesine te pa mundures te shofe te pa parat...
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pranoje perfundimisht mendje aliene(pa metafor

Mesazh  55 prej 09.03.15 23:18

O force e mendjes sime ku ishe o force e mendje sime...me jep force o mendje alieni...o mendje aliene
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  55 prej 12.03.15 9:46

Devi shkruajti:

une mendoj se ne 100 vjetet e ardhshem shkenca do e kete zgjidhur ceshtjen e pavdekesise se trurit mbase edhe te trupit biologjik cfare do ti ndodhe vdekjes qe atje e tutje...

Ti s'qenke "Forca e mendjes time" por je "Drite e diturise perpara do tju shpjere". Dhe si mendon se do ta zgjidhin problemin ata qe e kane shkaktuar-imagjino Hiroshimen dhe Nagasakin, Metarlurgjikun e Elbasanit, Aushvicin, Texasin, Nju-Jorkun ose ndonje qytet tjeter dhe me thuaj se ne cilin qytet do te zgjidhet ky problem. Shkenca eshte ne stadin infantil dhe ska zgjidhur as problemet me elementare.
Po ka disa gjadhesa ne kete planet qe mund te jetojne me gjate se njeriu dhe kemi pemet shumevjecare ose dhe nga bota shtazore disa kafshe si eshte brashka e detit qe mund te jetoj 200 e kusur vjete por jo me shume.
Mos harro ndertimin e njeriut qe eshte 65% uje dhe truri i njeriut me shume se 80 % uje. Kjo te le te mendosh se zgjidja per shkenctaret do te jete Telenovela Kloni ose Aurora.
Dhe teoria 0 (zero)-ekzistjne disa krijesa miteke te quajtura vampire te cilet enden neper metropol dhe thuhet se jane te pavdekshme ose qe jetojne shume gjate, mbase shkenctaret jane disa te tille. Pse ? Qyteterimi i sotem i sherben domestifikimit te kafshes njerezore njesoj si kafshet shtepiake. Dhe shkencetaret ja kane arritur ketij qellimi imagjino asnje progres nga shkenca dhe askush se vret njeri mendjen si kafshet vene neper tranfuzione te kryera nga vampiret dhe ne spitale ku kryhen operacione ndaj tumoreve dhe kancereve te shkaktuara nga vete shkenca dhe nuk mjafton as 6 muaj dhe vdesin pas ketyre operacioneve.
Vampiret e hershem jetonin me shume rreth 800 vjet dhe sote vetem kafshet nuk jetojne me gjate se 60.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  renato 2411 prej 12.03.15 11:06

kur njeriu ka harruar se kush esht ve, ateher cdo qe shkon kaq larg me mendime e pyetje, ashtu si fizuku i njerzve nuk esht njesoj ne anen e forces fizike ashtu dhe forca e mendjes nuk esht e njejt, nese nje njeri hedh mbi shpinen e tije nje barre me te rend nga cmund te mbaj veten do ta demtoj po ashtu dhe barren qe hedh mbi shpin dhe keshtu do dal vetem humbes ne te gjitha drejtimet, e njejta esht edhe mendja jone nese e ngarkoim me shum nga cmund te mbaj vetem do te largohemi asaj qe duam te hari.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jemi nė tė vėrtet ne ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi