Evolucioni apo Krijimi ?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Evolucioni apo Krijimi ?

Evolucioni
 
Krijimi
 
Intervenim gjenetik nga alienet
 
Nuk e di
 
 
 
Shiko rezultatin

krijimi apo evolucioni?

Mesazh  Nikolaos prej 22.04.10 20:44

Meqe te tjerat nuk pasken te drejt te krijohen vet, Po Zoti paska te drejte te krijohet vet? Pse? Qenke larg llogjikes

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Krijimi

Mesazh  tor prej 22.04.10 22:13

Ti dhe un perdorim nje pjese shume te vogel te trurit tone, shkenca thote qe mund te kete dimensione tjera qe as nuk i kuptojme, ne nuk mund ta kuptojme nje dimension te katert, e thua ta kuptojm Zotin?

Ketu qendron paradoksi.

Derisa shkenca nuk e verteton te kunderten une besoj ne zot.

Nuk besoj ne zot per shkak te fese.

tor

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

evoluconi apo krijimi?

Mesazh  Nikolaos prej 23.04.10 14:44

Edhe une besoj ne Zot, por besoj se ky Zot eshte vet natyra, vet Dielli (zjarri), toka, ajri dhe uji. Dhe jo ai Zot qe pershkruajne fete e ndryshme. Natyra eshte e paprekshme por jo dicka qe mund te flasim me te e t'i lutemi.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  gjilanasi prej 23.04.10 15:10

Njerzit nga frika e se panjohures ndaj Zotit, dhe duke mos njohur natyren e tij, atij i jepin emocione, pasione, deshira, hidherime, sakrifica, meshire etj. etj.

Nese Zoti e ka krijuar Universin e pafund, ai nuk ka nevoje per imtesira, si duhet te jete gruja e veshur apo burri a duhet te jete me mjekerr, a duhet pire alkool (muslimanet) , a duhet dhene gjakun dikujt tjeter (deshmitaret e Jehovait), ndalimi i perdorimit te prezervativit (katoliket), ndalimi i ēdo aktiviteti - sabbat (ēifutet).

gjilanasi

424


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Krijimi

Mesazh  tor prej 23.04.10 17:23

Edhe une mendoj ashtu, por ne laboratoret me te perparuar te CERN (qendra evropiane per kerkime shkencore) nuk ka mundur te vertetohet se mund te krijohet materie nga asgjeja, keshtu qe deri sa te vertetohet nje teori e till, ne kemi rrugen e vetme dhe si duket te drejten se Zoti egziston, e se nė ēfare traje si natyra, apo si e pershkruan Kurani apo Bibla, ajo eshte ēeshtje tjeter.

tor

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vertetim i mirė

Mesazh  b1m1 prej 23.04.10 23:55

Shume bukur Fegi pėr kėtė postim. Por ēka do tė thote kjo? Kjo do tė thote se:

Kjo po e hedh posht teorin e evulucionit rreth prejardhjes sė njeriut nga majmuni qė d.m.th asnje teori darviniste nuk u vertetua deri mė sot rreth krijimit, por pa dyshim edhe kjo teori ma vone do tė vertetohet se ėshtė e gabume.

Unė studioi shkencat egzakte dhe kur jemi tek induksioni matematik atėhere nė qoft se ne e kemi supozuar pėr termin e n-tė (qė quhet hipoteza induktive) dhe nuk e kemi vertetuar pėr termin n+1 (termin e radhes) skemi bėrė asgjė po ashtu edhe teorit e evuliucionit vetem janė supozuar por kurre asnjė nuk e degjova se u vertetua. Atėhere si mund tė besojm aty pra? Dhe si mund tė dyshojme nė ato teori tė kota?

b1m1

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

EVOLUCION

Mesazh  VENUS prej 11.05.10 19:15

BESON NE FE POR ME MIRE PARAPELQEJ TE THEM QE NJEREZIMI KA EVOLUAR.
SEPSE NE ME MIRE BESOJME TE ATO QE NE VETE SHIKOME,SESA TE THEMIQE JEMI KRIJUAR

VENUS

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

krijimi

Mesazh  politologu prej 15.05.10 23:49

koleg mendja , dita , nata,,,,,a i shohim ...jo por ne realitwt ekzistojn apo ..pra sipas teje diqka qe nuk shohim ne nuk dueht me besu apo.......kujdes.

politologu

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Estilen prej 16.05.10 10:08

..........Ja nje produkt krijimi..


.....dhe ja nje produkt evolucioni..

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 19:14

Po mire ai Zoti yt, mire qe token e beri per te jetuar, po ato planetet e tjere per cfare arsye i ka krijuar, a mund te japesh nje pergjigje? Po te marrim parasysh ndikimin e fese suaj myslimane, kuranin sidomos,ka shume gjera absurde.
I nderuar nuk mund te jepet gjykime mbi dicka,papasur nje njohje te mir,sepse e panjohura dhe e papercaktuar s'mund te gjykohen...
Kur flet per Kur'anin,si pike e par nuk e ke iden fare se per cfar liber eshte ne fjal,ai nuk eshte absurde,e kete po e vertetoj,mere lexoje perkthimin e pastaj e shohim cfar absurditeti paska,perderi sa nuk e ke lexuar vet mos ja fut kote,ti sheh gjera absurde te Kur'ani mirpo nuk e ke pare me syt e tu qe dmth nuk e ke lexuar vet,e kur nuk e ke lexuar vet,kur nuk e ke pare vet si mund qe ti gjesh mangesit dhe gjerat absurde tek Kur'ani,nese mundesh te me jepesh pergjigje?
Apo ndoshta cka te thon te tjeret,ju menjher vereni apo?
avatar
DoNa MiStEriOzE

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 19:18

Ky produkti i njeriut te krijuar qenka tamam krijes me emrin NJERI, kurse ai i evulucionit qenka tama i krijuar nga njerzit, kuptohet i vizatuari apo ndryshe "FILMA VIZATIMOR"qe jane per femije, pra evulucioni per femije, kurse krijim per njerzit e medhenj ...
avatar
DoNa MiStEriOzE

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 19:34

Nikolaos shkruajti:Meqe te tjerat nuk pasken te drejt te krijohen vet, Po Zoti paska te drejte te krijohet vet? Pse? Qenke larg llogjikes

Me fal, po ju me te vertet vetem po shkruani gjera te palogjikeshme dhe perfundimi se cka ke dasht me thane???
Zoti eshte Krijues, ai ka krijuar, por edhe asaj krijese ne kete rast njeriut ia ka dhene mundesine te krijoj vet dicka, por me jasht logjikes jeni ju ne kete rast, sepse nese shikoni perrreth gjere e gjate shume gjera qe te habisin, dhe te rregulluara me nje perpikeshmeri, ka qene e menduar me pare, nuk mund te jete e shkaktuar rastesisht.
Bota nese eshte pertej pa Zotin, apo e reastesishme asaj prap i nevojitet Zoti, ajo (BOTA), ju(NJERIU), ata (GJALESAT TJERA) jane prap te varur nga Zoti...
Sepse makina eshte e krijuar nga dora dhe mendja e njeriut, por ajo nuk mund te veproj vet pa e vu ne funksion vet njeriu...
avatar
DoNa MiStEriOzE

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN prej 27.05.10 16:49

Elizza shkruajti:
Trigon shkruajti:Zoti ne kuran ka thene e vetma fe e vertete eshte islami tgjith ata qe nuk e pasojne ate jane prej banorve te zjarrit, nese sme besoni athere urdheroni lexojeni Kuranin

Taman ashtu ėshtė!
Islami fe e vėrtetė. Kur'ani libėr i shenjtė.
Po qfarė t'ju bėjmė pyetjeve:
- "Nėse ka Zot, pse ka kaq shumė vuajtje nė botė?"
- "Pse kaq shumė varfėri?"
- "Pse gjithė kėto pėrmbytje?"
- "Pse bash nė objektet fetare?".............
...........
Tė shohim pak te rrėnjėt:
Nėse lexojmė me vėmendje nė Kuran apo Bibėl ne e shohim kur flitet per fillimin e jetės, thuhet se Ademi dhe Hava (Adami dhe Eva) ishin tė vendosur nė njė kopsht tė quajtur Eden, ku gjithqka qė dėshironin kishin. Nuk kishin brenga, nuk kishin halle, gjithqka shkonte mirė... po pastaj ndodhė qė tė bien nė kurthet e djallit, dhe hanė fruta nga pema e ndaluar dhe i dėbon Zoti nga Parajsa...
Pa hyrė nė detaje...
Njeriu i parė nuk iu bind urdhėrave tė All-llahut, vendosi tė "dėgjojė" djallin e jo urdhėrin e prerė nga Zoti, vendosi vetė pėr veten e tij, vendosi qė tė ishte zot i fatit tė vet.......
Kėshtu qė sot gjithqka varet prej nesh. Zoti pėrsosi pėr ne Islamin si fe, na dha urdhėra e kėshilla nė Kur'an, por na la tė lirė tė bėjmė atė qė duam...
Fatėkeqėsitė ndodhin se sundimi njerėzor i pavarur nga Zoti mbi tokė nuk mund te garantojė kushte tė mira!
Lufta, krimi, kriza familjare, problemet ekonimike, pastaj armėt bėrthamore, me tė cilat mund tė shkatėrrohet e tėrė bota - kėto nuk i bėri Zoti, po njeriu! Edhepse nė mungsė pėrballje me realitetin themi: "Zoti e ka shkruar!"
Kur na ndodhė njė fatėkeqėsi - kemi faj vetė.
E pastaj kur jemi ngushtė, kur nuk gjejmė rrugėdalje, kur e tėrė bota na duket se ėshtė kundėr nesh, kur mendojmė se jemi tė humbur - e ngrisim kokėn lart kah qielli edhe thėrrasim: "Zot!"


Eliza zemėr, ato pyetje tė gjitha i dhź ti vetė pėrmbrenda textit. Zoti pra pėrsosi pėr ne Islamin si fe, qe tė jetojmė sipas ketij programi jete, por ama edhe na la tė lirė tė bėjmė q'tė duam dhe mu pėr fajin e ksaj "lirie tė tepruar" bota sot ėsht si ėshtė.
Por , kujdes ktu, nuk duhet gjith fajin tja hedhim Zotit sepse tham qė njeriu ėshtė i lirė tė bėjė q'tė doj vetė.
Un e kam njė pytje: a s'i ka ndodh dikujt qė prindi ta ndeshkoje fortė ate nėse ai/ajo nuk i bindet prindit ose ose ta pėrjashtojė fminė e vet nga shpija pėr shkak tė mosbindjes sė tepruar dhe kokfortėsis? A nuk e ben kte prindi nė menyr qe fmija ta ndjen fajin e vet? Kshu pra edhe Zoti: me anė tė fatkeqsive dhe mjerimit, pėrmbytjeve dhe smundjeve etj etj t'i ndėrgjegjsojė popujt e jo se Zoti i harron ata! Mirpo prindi nė krahasim nga All'llahu sidomos sot gabon shum por All'llahu nuk gabon kurrė!
avatar
FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Black Angel prej 29.05.10 9:00

Zoti nuk krijoj njeriun ,,,,,,,,,,,,,,NJeriu krijoj zotin .Kaq !!!!!!
avatar
Black Angel

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Trigon prej 29.05.10 9:58

kshtu shihet niveli satanik mendor i shume evolucionistave te cilet nuk e shohin as veten se jane krijuar po ju lutem po te marrim disa shkronja dhe ti hedhim ne ajr ato kur te bien ne toke a mund te krijohen poezi, romane e novela po ju lutem mos ja futni kot qdo gje eshte e krijuar dhe Zoti i ka krijuar mekanizmat heterkromativ qe tju pershtaten ambientit kshtuqe nuk shoh qe njeriu te ket evoluar evolucioni eshte vetem nje kapitull ne biblen satanike(te djallit) i cili perpelitet ne fundvjeqarin ne menyre qe te devijoje sa me shume njerz nga besimi i drejte dhe ndergjegja e paster.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Estilen prej 29.05.10 10:47

Krijohet qeliza e pare artificiale..Nje hap larg jetes artificiale.


Kam qene jam dhe ngelem 'partizan' i evolucionit,por me rezultatin e fundit te shkencetarve per krijimin e qelizes se gjalle artificiale,perfundimisht bie miti i Krijimit nga nje qenie e mbinatyrshme.

Qeliza e gjallė artificiale tashmė ėshtė fakt, i gjithė procesi u realizua nė laborator, nga ekipi shkencor i gjenetistit Amerikan, Craig Venter, duke hapur kėshtu rrugėn pėr krijimin e organizmave artificiale.J. Craig Venter,autori i realizimit te qelizes se pare artificiale.

Gjenomi qė u ndėrtua nė Institutn J. Craig Venter (JCVI), thelbėsisht kopjon materialin gjenetik tė njė bakteri tė thjeshtė, i cili mjaftohet nė gjenomin mė tė vogėl qė ėshtė gjetur midis organizmave mė tė njohura.

Me pak fjalė, u krijua i gjithė “softueri gjenetik” i njė bakteri, i cili mė vonė u transplantua nė njė bakter tjetėr. Sipas kreut tė ekipit shkencor:

“Ky ėshtė lloji i parė nė planet qė mund tė shumėfishohet dhe njėkohėsisht tė ketė si prind… njė kompjuter. Bėhet fjalė, pėr njė transformim total tė jetės nga njė lloj nė njė tjetėr, thjesht duke ndryshuar “softuerin”, deklaron Dr Venter, i cili synon tė vazhdojė kėrkimet me gjenome mė tė mėdha, me qėllim krjimin e mikrorganizmave qė prodhojnė karburante dhe barna.

Nė vitin 2000, Venter, ishte shndėrruar nė temė kryesore pėr tė gjitha mediat, pasi kishte arritur tė pėrfundonte sekuencėn e parė gjenetike njerėzore, mė shpejt se Programi Ndėrkombėtar i Gjenomit Njerėzor, ndėrsa mė vonė themeloi Institutin jofitimprurės, dhe u bė njė ndėr njerėzit qė mundėn tė lexojnė gjenomin e tyre personal.

Ėshtė e rėndėsishme tė theksojmė se kostoja e gjithė kėrkimit arriti deri nė 40 milionė dollarė. Pėrpjekja e 20 shkencėtarėve pėrveē rezultateve tė shkėlqyera ndezi dhe shumė reagime, pasi disa mendojnė se Venter mundohet qė tė “luajė rolin e zotit”, duke thėnė se organizmat artificiale mund tė “arratisen” duke shkaktuar katastrofė mjedisore ose nė rastin mė tė keq tė shndėrrohen nė armė biologjike.

http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=47191

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Trigon prej 29.05.10 22:10

qdo gje qe ben ky shkenctar kopjon gjenomin njerzor te Krijuar nga Allahu do te vie koha kur ky shkenctar do te merr denimin e merituar ndoshta krijesat qe i modifikon do ta vrasin vete ate dhe qfar fiton asgje tjeter pos shkatrrimit te tij.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Estilen prej 29.05.10 22:16

Trigon shkruajti:qdo gje qe ben ky shkenctar kopjon gjenomin njerzor te Krijuar nga Allahu do te vie koha kur ky shkenctar do te merr denimin e merituar ndoshta krijesat qe i modifikon do ta vrasin vete ate dhe qfar fiton asgje tjeter pos shkatrrimit te tij.Perfundimisht ngelesh nje mjeran i pashprese dhe pa te ardhme.....
E gjithe bota ka kthyer koken nga perparimi, kurse 'trafikantet' islamik nga injoranca.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Zattoo prej 29.05.10 23:13

Tė krijosh jetėn, a nuk ėshtė puna e Zotit?

Krijimi i jetės ėshtė puna e Zotit. Thellė nė psiqikėn njerėzore, pavarėsisht shpjegimit reacional fizik dhe kimik, ekziston njė sens qė thotė se biologjia ėshtė diēka mė shumė.

Ėshtė shumė mė tepėr se thjesht shuma e atomeve qė lėvizin dhe bashkėveprojnė me njėri-tjetrin, ėshtė nė mėnyrė tė paevitueshme e lidhur me frymėn hyjnore, me esencėn e jetės.

Pėr njerėzimin mund tė jetė shok fakti qė shkencėtarėt duan tė krijojnė jetė artificiale.

Nėse do tė uleshe nė njė tavolinė pėr tė krijuar njė jetė njerėzore nga zero, me shumė mundėsi nuk do tė merrje J. Craig Venter si model.

Nuk do tė zgjidhje ta vendosje krijesėn tende nė rrezik pėr t'u prekur nga Alzajmeri, pasi Venter ėshtė i predispozuar tė rrezikohet nga ai.

Me siguri do tė pėlqeje tė zgjidhje sytė e tij tė shndrritshėm bojėqielli, si pėr ngjyrėn e mrekullueshme, ashtu edhe pėr largpamėsinė e tyre. Patjetėr qė edhe truri gjenial do tė ishte njė zgjedhje mjaft e mirė edhe pse kolegėt e tij e konsiderojnė arrogant.

Ėshtė ironike qė njė organizėm jo perfekt si Venter, t'ia ketė kushtuar karrierėn e tij kuptimit tė mekanizmit tė organizmave tė tjerė.

Ai ka qenė lideri i njė apo dy skuadrave qė nė vitin 2000 renditėn genomėn njerėzore, njė "manual" prej 25.000 genesh qė pėrcakton se jemi njerėz e jo zogj, kafshė apo pemė.

Po tė njėjtėn punė mė pas e kanė kryer me qindra organizma tė tjerė. Por, 61-vjeēari Venter, ndoshta ka arritur tė bėjė diēka mė intriguese, mė inovative dhe mė shokuese se kaq.

Sipas njė artikulli tė publikuar ditėt e fundit nga gazeta "Science", ai ka shkuar pėrtej renditjes sė thjesht tė genomeve dhe ka dizenjuar, madje ka ndėrtuar njė tė tillė. Me fjalė tė tjera, ndoshta ka arritur tė krijojė jetėn.

Megjithatė, tė pėrkufizosh atė ēfarė ne quajmė jetė ėshtė bėrė argumenti mė i nxehtė i viteve tė fundit. A jemi tė gjallė? Sigurisht qė po. A ėshtė i gjallė njė virus? Ndoshta.

Edhe sot, gati gjysėm shekulli pas zbulimit tė spirales sė dyfishtė, asnjėri nuk vė nė dyshim faktin qė AND-ja ėshtė ajo qė pėrcakton se ēfarė jemi ashtu si linjat e kodeve pėrcaktojnė software-in dhe sinjalet muzikore nė njė CD pėrcaktojnė muzikėn qė dėgjojmė.

Vendos sinjale tė reja dhe do tė dėgjosh njė kėngė tė re. Kjo, nė terma gjenetike, ėshtė ajo ēfarė ka bėrė Venter.

Duke punuar me katėr nukleotidet bazė qė krijojnė AND-nė (adenine, citozina, guanina dhe timina) ai ka krijuar njė kromozom tėrėsisht tė ri pėr tė gjeneruar kėshtu njė krijesė tė re njėqelizore.

Vendose kėtė genom nė njė qelizė, ashtu siē vendos njė CD nė kompjuter dhe do tė krijosh qenie tė reja njerėzore. Venter nuk e ka bėrė ende kėtė dhe pėr kėtė arsye as ai vetė nuk e pranon qė ka "shpikur" jetėn.

Megjithatė, ka demonstruar diēka shumė tė rėndėsishme, nėse njė genom transplantohet nga njė qelizė ekzistuese tek njė tjetėr, ai do tė shkatėrrojė programimin e mėparshėm gjenetik pėr tė krijuar njė tėrėsisht tė ri.

Pėrderisa kjo teori ka funksionuar me njė kromozom tė "grabitur" nga njė krijesė e gjallė, nuk ka asnjė arsye pėr tė dyshuar se do tė funksiononte edhe me njė kromozom tė krijuar vetė.

"Fakti se kjo gjė tashmė ėshtė e mundur, ėshtė kthyer nė njė lajm shokues pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzve", thotė Venter.

Ky nuk ėshtė aspak ekzagjerim. Genomi nė laboratorin e Venterit, i cili ndodhet nė Rockville, Md., mund tė revolucionarizojė gjenetikėn duke prezantuar njė rend tė ri botėror nė tė cilin alkimia e jetės ndėrrohet nė njė projekt mekanik.

Genomet e krijuar nga njerėzit mund tė krijojnė specie tė reja qė gjenerojnė ilaēe pėr tė kuruar sėmundjet fatale, vaksina tejet efektive madje edhe qeliza qė kthejnė energjinė diellore nė biokarburant.

Tė krijosh kėto organizama tė vogla "njėpėrdorimėshe" nuk ėshtė aq komplekse sa tė krijosh krijesa mė tė mėdha shumėqelizore, pra krijesa me aftėsi lėvizėse, sjellje, qėllim dhe fytyrė.

Kėto gjėra tė vėshtira dhe tė tmerrshme janė shumė vite larg dhe domosdoshmėrisht mund tė jenė tepėr shqetėsuese pėr shoqėrinė pėr t'u lejuar.

Ajo ēfarė me sa duket ka bėrė Venter megjithatė, ėshtė tė zbėrthejė kodin prodhues. Kur arrin tė bėsh kėtė, nuk ka mė limite rreth asaj ēfarė mund tė ndėrtosh.

Ka qenė gjithnjė evidente qė Venter do tė kthehej nė njė figurė transformuese, veēanėrisht kur ka qenė njė djalė i ri.

Ai nuk ka qenė kurrė njė student i shkėlqyer madje autobiografia e tij e publikuar nė vitin 2007 "Njė jetė e dekoduar", pėrfshin edhe dėftesat e shkollės sė mesme tė mbushura me katra dhe me pesa.

Ai gjithashtu, kujton me krenari se si testonte durimin e prindėrve dhe pilotėve tė aeroportit ndėrkombėtar tė San Franciscos kur bashkė me njė shokun e tij bėnin gara me biēikletė pėr t'ia kaluar avionit qė bėhej gati tė ngrihej nė pistėn e fluturimit.

Nė vitin 1967 ai shkoi nė Vietnam ku ishte caktuar tė punonte nė spitalin e marinės.

Si shumica e njerėzve qė pėrjetojnė luftėn nga afėr, Venter u kthye nė shtėpi i ndryshuar. Ai donte tė studionte mjekėsi dhe pasi mbaroi kolegjin u fut nė Universitetin e Kalifornisė nė San Diego.

Pas diplomimit nė vitin 1972, zbuloi se ishte dashuruar pas biokimisė dhe vendosi tė kryente studimet pasuniversitare. Mė pas u punėsua nė Institutin Kombėtar tė Shėndetėsisė (NIH) nė Uashington.

Aq i entuziazmuar sa ishte pėr punėn e tij, ambiciozi dhe mendjehapuri Venter u fut nė kurth nga "ferri i burokracisė", siē e quante ai dhe i lindi pėrsėri dėshira e madhe pėr tė patur mundėsi tė testonte idetė inovative qė kishte pėr tė transformuar botėn e gjenetikės.

Nė vitin 1992 ai siguroi fonde private pėr tė krijuar kompaninė e tij, Institutin e Kėrkimeve Genimike nė Rockville.

Brenda tre vitesh ai arriti tė pėrfundonte renditjen e parė nė histori tė genomit tė njė organizmi tė tėrė, Haemophilus influenzae, bakteri qė shkakton meningjitin.

Kompania e tij shumė shpejt u kthye nė epiqendrėn e tė gjithė projekteve dhe kjo ndodhi shumė kohė mė parė se Venter tė synonte ēmimin mė tė madh nė biologji: hartėn e genomit njerėzor.

Nė vitet 1990 njė projekt i tillė ishte i paimagjinueshėm, njė mozaik kompleksitetesh qė pėrfshin pėrcaktimin e vendndodhjes dhe funksionit tė ēdo geni tė genomit njerėzor, disa prej tė cilėve mund tė pėrmbajnė mijėra e mijėra nukleotide.

Por, tashmė Venter ka shpikur njė mėnyrė tė jashtėzakonshme pėr tė automatizuar procesin duke programuar disa superkompjutera pėr tė regjistruar ēdo shkronjė tė ēdo fragmenti tė ADN-sė dhe mė pas duke bashkuar tė gjithė fragmentet me njėri-tjetrin nė njė mėnyrė tė thjeshtėzuar dhe tė parashikueshme.

Nėse faqja e njė libri do tė grisej nė copa tė vogla, mund tė ringjitej pėrsėri me lehtėsi nėse grisjet do tė bėheshin nė vende tė paracaktuara, pėr shembull pėpara cdo fjale "dhe".

Sistemi i krijuar nga Venter funksiononte pak a shumė nė tė njėjtėn mėnyrė dhe nė vitin 1998 ai parashikoi me krenari se duke pėrdorur kėtė metodė, tė cilėn e quante renditja shotgun, do ta mbaronte hartėn shumė mė shpejt dhe mė lirė nė krahasim me tentativėn prej 3 bilionė dollarėshe tė financuar nga qeveria dhe tė drejtuar nga Dr. Francis Collins.

Pėr tė qenė i sigurt se nuk do t'i mungonin burimet e duhura pėr tė arritur qėllimin pėr tė cilin mburrej aq shumė, Venter u bashkua me gjigantin botėror tė teknologjisė, Perkin-Elmer, duke formuar kėshtu kompaninė e re tė quajtur Celera, emėr i marrė nga mesi i fjalės "accelerate" (pėrshpejtoj).

Venteri i pėrkrahur nga Celera dhe Collins i pėrkrahur nga NIH tentuan mė kot qė tė gjenin gjuhėn e pėrbashkėt pėr tė bashkėpunuar dhe gjatė dy viteve pasuese tė dy kampet punuan me egėrsi duke bėrė shpeshherė nė konferenca pėr shtyp pėr tė komentuar se metoda e kujt ishte mė e mirė dhe shpikjet e kujt ishin mė gjeniale.

Collins pėrqeshi planin e Venterit pėr tė krijuar njė database tė genomit, harta bazė e tė cilit do tė jepej falas (siē kishte planifikuar edhe NIH), por do tė duhet tė paguante kushdo qė e dėshironte kėtė hartė tė detajuar dhe tė analizuar.

Nė vitin 2000, Venter mbajti premtimin e tij duke e pėrfunduar punėn pėrpara Collins, por njė zyrtar i qeverisė qė i njihte tė dy burrat sugjeroi njė "armėpushim" ndėrmjet dy grupeve, nė shpresėn pėr tė zbehur armiqėsinė, duke bėrė njė prezantim tė pėrbashkėt pėrpara Shtėpisė sė Bardhė nė vitin 2000.

Presidenti Bill Clinton e paraqiti pėrfundimin e hartės sė genomit si "harta mė e rėndėsishme dhe mė e jashtėzakonshme e krijuar ndonjėherė".

Kohėt e arta nuk zgjatėn shumė. Tek Celera, interesi i madh pėr njė database falas dhe publik nuk rezultoi aspak ide e mirė midis aksionerėve tė kompanisė dhe vetėm dy vjet pas ceremonisė sė Shtėpisė sė Bardhė, Venter u pushua.

Pėr ngushėllim, ai vendosi tė japė dorėheqjen. Pasi vazhdonte tė ishte njė aventurier entuziast, vendosi tė merrte pjesė nė njė plan gjigant, udhėtimi i H.M.S. Challenger, anija qė nė vitin 1870 drejtoi misionin e parė botėror pėr tė marė kampjone tė jetės nė oqeanet e botės.

Venter do tė udhėtonte nėpėr tė gjithė globin bashkė me njė skuadėr shkencėtarėsh dhe marinarėsh dhe ēdo 320 km do tė zhyteshin nė thellėsi tė ndryshme tė oqeanėve pėr tė filtruar ēdo shenjė jete qė notonte (kryesisht ato mikroskopike) dhe do t'i merrte ato pėr t'i analizuar nė laboratorin e tij tė ri, Institutin J. Craig Venter nė Rockville.

Pėr dy vjet e gjysėm, nga udhėtimi u zbuluan mė shumė se 6 milionė genesh tė reja dhe 400 specie tė reja mikroskopike. "Shumica e njerėzve mendonin se oqeani ishte njė supė homogjene", thotė Venter. "Por 85% e specieve tė gjetura nga ne ishin unike".

Ndėrkohė qė endej midis anijes dhe laboratorit, Venter ishte duke pėrpunuar njė tjetėr projekt shkencor po aq gjigant dhe potencialisht revolucionar: krijimi i jetės nė laborator.

Ndėrmjet gjithė organizmave qė ai dhe skuadra e tij renditėn nė vitet drejt genomit njerėzor, ishte Mycoplasma genitalium, njė bakter i rrezikshėm, shinjestra e tė cilit ėshtė e dukshme nga emri.

Ky organizėm, genomin e tė cilit skuadra e renditi nė vitin 1995, ka njė nga kromozomet mė tė vogla tė njohura tė ēdo gjallese vet-riprodhuese, vetėm 485 gene.

Ajo ēfarė e mundonte Venterin nė atė kohė ishte pyetja se sa genome minimalisht i duheshin njė organizmi pėr tė mbijetuar dhe pėr t'u riprodhuar?

Nėse arrin tė kuptosh kėtė, atėherė mund tė pėrcaktosh telajėn bazė tė AND-sė sė gjithė qenieve tė gjalla dhe mė pas ta pėrdorėsh kėtė zbulim pėr tė krijuar njė version tėndin dhe tėrėsisht tė ri tė jetės.

Njė dekadė mė parė, e vetmja mėnyrė pėr tė pėrcaktuar nėse njė mikrobi i nevojitej njė gen i caktuar ishte qė tė hiqje ēdonjėrin nga 485 njė nga njė dhe mė pas duke i kombinuar dhe tė shihje nėse mbijetonte.

Megjithatė, deri nė vitin 2002, evolimi i kuptimit gjenetik dhe teknologjisė kishte pėrparuar dukshėm. Nė vend qė tė shpėrbėnin mikrobin Mycoplasma genitalium, skuadra e Venterit mund ta ndėrtonte atė nga e para.

Pra, nė vend qė t'i hiqnin atij pjesėt njė nga njė pėr tė pėrcaktuar se cili gen e mbante nė jetė, ata mund ta ndėrtonin duke i shtuar nucleotide dhe duke pritur se kur "do tė ndizej", me fjalė tė tjera duke krijuar jetė.

Megjithatė, kjo metodė nuk ėshtė edhe aq e lehtė. Nukleotidet e AND-sė mbahen me njėra-tjetrėn nga perla tė vogla tė futura brenda njė fije por, pėr shkak tė strukturės sė saj kristalore, kjo fije duket mė tepėr si xham. "Edhe duke pėrdorur metoda tė thjeshta si pėr shembull duke thithur pjesėt jashtė, rrezikon ta thyesh", thotė Venter.

Edhe pse ėshtė shumė i vogėl pėr botėn mikroskopike, genomit tė mycoplasmės i duheshin mė shumė se 580.000 nukleotide pėr t'u krijuar.

Nė kėtė mėnyrė, Venter vendosi t'ia nisė me gjėrat e vogla, me njė ose dy gene pėr tė vazhduar mė pas nė kėtė mėnyrė pėr t'i bashkuar bashkė duke krijuar pjesė mė tė gjata AND-je.

Por, vetėm veprimi i thjeshtė i bashkimit tė tyre u kthye nė njė sfidė tė vėrtetė pasi fijet shpesh shkėputeshin nga njėra-tjetra.

Pėrderisa adenina lidhet vetėm timinėn dhe citozina vetėm me guaninės, skuadra duhet ta pėrfundonte ēdo fije me njė nukleotid qė do tė mund tė lidhej me atė qė do tė krijohej mė pas.

Kjo lloj metode me sa duket funksionoi. Skuadra e Venterit jo vetėm qė arriti tė krijonte mycoplasmėn e tyre personale nė laborator, por arritėn edhe tė ndryshonin strukturėn e saj gjenetike.

Nė fillim ata prezantuan njė mutacion qė do tė parandalonte atė tė shkaktonte sėmundje. Mė pas, kanė arritur tė krijojnė pesė versione tė ndryshme duke manipuluar kodin gjenetik.

Venter refuzon t'i publikojė ato duke thėnė se biologjia molekulare nuk ėshtė ende gati pėr t'i studiuar, por premton se nuk ėshtė bėhet fjalė pėr njė eksperiment kundėr etikės njerėzore.

Hapi tjetėr qė mund tė bėhet brenda disa muajve ėshtė tė vendosin njėrin nga kėto gene nė njė qelizė pėr tė parė nėse me tė vėrtetė mund tė krijojė jetė. "Kjo skuadėr po vė bast me reputacionin e saj se kjo do tė ndodhė shumė shpejt", thotė Venter.

Jo ēdokush mendon se ai do t'ia dalė, ose edhe nėse ia del nuk do tė jetė diēka kaq e jashtėzakonshme.

Gjigantėt korporativė si Du Pont tashmė e kanė vendosur biologjinė sintetike nė pėrdorim industrial. Fabrika e kėsaj kompanie nė Loudon e pėr shembull, biliona bakteresh E. Coli ruhen nėpėr rezervuare masive.

Genomi i bakterit pėrmban 23 alternime tė ndryshme qė pėrdoren pėr tė shndėrruar misrin nė sheqer dhe pėr tė prodhuar diolin propan, njė lloj poliestre e pėrdorur pėr tė bėrė tapete, veshje dhe plastikė.

Bakteret punėtore prodhojnė ēdo ditė 45 milionė kilogram tė materialeve dhe e vetmja gjė qė duhej pėr t'i kthyer kėto armiq tė shėndetit nė miq tė industrisė ishte nė modifikim i vogėl i genomit tė tyre, jo ndėrimi i njė tė riu.

"Nėse mė pyet a ka diēka qė mund tė bėj me njė kromozom tė tėrė sintetik, tė cilėn nuk mund ta bėj tani, pėrgjigjja ėshtė jo", thotė John Pierce, zv.president i teknologjisė nė Du Pont Applied BioSciences.

Ish-armiku (ndoshta dhe armiku i ardhshėm) i Venterit, Collins, grupi i tė cilit gjithashtu po punon rreth krijimit tė geneve sintetike, tregon me zė tė lartė kėtė dyshim: "Supozojmė se kam njė mal me mbeturina nė oborr dhe dua t'i heq", thotė ai.

"Mund tė kalojnė muaj derisa tė shpik njė pajisje pėr tė mbledhur mbeturinat, ndėrkohė qė mund tė modifikoj korrėsen e barit qė kam nė shtėpi. Pse tė mos zgjedh rrugėn mė tė shkurtėr?"

Venter e pranon se kjo teori ėshtė e saktė nėse ke njė vizion tė kufizuar shkencor. Ai nuk ėshtė i vetmi antikonformist. "Tashmė jemi gati tė kalojmė nė anėn tjetėr", thotė Jay Keasling, njė bioinxhinier nė Universitetin e Kalifornisė, Berkeley.

"Teknologjia po fillon tė zbatohet dhe ėshtė ēmenduri tė vazhdojmė tė bėjmė biologji nė tė njėjtėn mėnyrė qė e kemi bėrė deri mė sot".

Megjithatė, pasi ia ka dedikuar tė gjithė karrierėn e tij dixhitalizimit, revolucionimit dhe standardizimit tė biologjisė, edhe Venter pranon se mund tė ekzistojnė disa aspekte tė jetės qė thjesht nuk mund tė kuptohen dhe nė kėtė pikė duhet t'i pėrulesh asaj qė ai e quan "misteri dhe madhėshtia" e qelizės.

Ky pohim ndoshta ėshtė mėnyra e njė shkencėtari pėr t'iu pėrulur madhėshtisė hyjnore. Njeriu nuk ėshtė gati tė bėhet Zot.
avatar
Zattoo

704


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Trigon prej 29.05.10 23:38

zattoo shkruajti:Tė krijosh jetėn, a nuk ėshtė puna e Zotit?

Krijimi i jetės ėshtė puna e Zotit. Thellė nė psiqikėn njerėzore, pavarėsisht shpjegimit reacional fizik dhe kimik, ekziston njė sens qė thotė se biologjia ėshtė diēka mė shumė.

Ėshtė shumė mė tepėr se thjesht shuma e atomeve qė lėvizin dhe bashkėveprojnė me njėri-tjetrin, ėshtė nė mėnyrė tė paevitueshme e lidhur me frymėn hyjnore, me esencėn e jetės.

Pėr njerėzimin mund tė jetė shok fakti qė shkencėtarėt duan tė krijojnė jetė artificiale.

Nėse do tė uleshe nė njė tavolinė pėr tė krijuar njė jetė njerėzore nga zero, me shumė mundėsi nuk do tė merrje J. Craig Venter si model.

Nuk do tė zgjidhje ta vendosje krijesėn tende nė rrezik pėr t'u prekur nga Alzajmeri, pasi Venter ėshtė i predispozuar tė rrezikohet nga ai.

Me siguri do tė pėlqeje tė zgjidhje sytė e tij tė shndrritshėm bojėqielli, si pėr ngjyrėn e mrekullueshme, ashtu edhe pėr largpamėsinė e tyre. Patjetėr qė edhe truri gjenial do tė ishte njė zgjedhje mjaft e mirė edhe pse kolegėt e tij e konsiderojnė arrogant.

Ėshtė ironike qė njė organizėm jo perfekt si Venter, t'ia ketė kushtuar karrierėn e tij kuptimit tė mekanizmit tė organizmave tė tjerė.

Ai ka qenė lideri i njė apo dy skuadrave qė nė vitin 2000 renditėn genomėn njerėzore, njė "manual" prej 25.000 genesh qė pėrcakton se jemi njerėz e jo zogj, kafshė apo pemė.

Po tė njėjtėn punė mė pas e kanė kryer me qindra organizma tė tjerė. Por, 61-vjeēari Venter, ndoshta ka arritur tė bėjė diēka mė intriguese, mė inovative dhe mė shokuese se kaq.

Sipas njė artikulli tė publikuar ditėt e fundit nga gazeta "Science", ai ka shkuar pėrtej renditjes sė thjesht tė genomeve dhe ka dizenjuar, madje ka ndėrtuar njė tė tillė. Me fjalė tė tjera, ndoshta ka arritur tė krijojė jetėn.

Megjithatė, tė pėrkufizosh atė ēfarė ne quajmė jetė ėshtė bėrė argumenti mė i nxehtė i viteve tė fundit. A jemi tė gjallė? Sigurisht qė po. A ėshtė i gjallė njė virus? Ndoshta.

Edhe sot, gati gjysėm shekulli pas zbulimit tė spirales sė dyfishtė, asnjėri nuk vė nė dyshim faktin qė AND-ja ėshtė ajo qė pėrcakton se ēfarė jemi ashtu si linjat e kodeve pėrcaktojnė software-in dhe sinjalet muzikore nė njė CD pėrcaktojnė muzikėn qė dėgjojmė.

Vendos sinjale tė reja dhe do tė dėgjosh njė kėngė tė re. Kjo, nė terma gjenetike, ėshtė ajo ēfarė ka bėrė Venter.

Duke punuar me katėr nukleotidet bazė qė krijojnė AND-nė (adenine, citozina, guanina dhe timina) ai ka krijuar njė kromozom tėrėsisht tė ri pėr tė gjeneruar kėshtu njė krijesė tė re njėqelizore.

Vendose kėtė genom nė njė qelizė, ashtu siē vendos njė CD nė kompjuter dhe do tė krijosh qenie tė reja njerėzore. Venter nuk e ka bėrė ende kėtė dhe pėr kėtė arsye as ai vetė nuk e pranon qė ka "shpikur" jetėn.

Megjithatė, ka demonstruar diēka shumė tė rėndėsishme, nėse njė genom transplantohet nga njė qelizė ekzistuese tek njė tjetėr, ai do tė shkatėrrojė programimin e mėparshėm gjenetik pėr tė krijuar njė tėrėsisht tė ri.

Pėrderisa kjo teori ka funksionuar me njė kromozom tė "grabitur" nga njė krijesė e gjallė, nuk ka asnjė arsye pėr tė dyshuar se do tė funksiononte edhe me njė kromozom tė krijuar vetė.

"Fakti se kjo gjė tashmė ėshtė e mundur, ėshtė kthyer nė njė lajm shokues pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzve", thotė Venter.

Ky nuk ėshtė aspak ekzagjerim. Genomi nė laboratorin e Venterit, i cili ndodhet nė Rockville, Md., mund tė revolucionarizojė gjenetikėn duke prezantuar njė rend tė ri botėror nė tė cilin alkimia e jetės ndėrrohet nė njė projekt mekanik.

Genomet e krijuar nga njerėzit mund tė krijojnė specie tė reja qė gjenerojnė ilaēe pėr tė kuruar sėmundjet fatale, vaksina tejet efektive madje edhe qeliza qė kthejnė energjinė diellore nė biokarburant.

Tė krijosh kėto organizama tė vogla "njėpėrdorimėshe" nuk ėshtė aq komplekse sa tė krijosh krijesa mė tė mėdha shumėqelizore, pra krijesa me aftėsi lėvizėse, sjellje, qėllim dhe fytyrė.

Kėto gjėra tė vėshtira dhe tė tmerrshme janė shumė vite larg dhe domosdoshmėrisht mund tė jenė tepėr shqetėsuese pėr shoqėrinė pėr t'u lejuar.

Ajo ēfarė me sa duket ka bėrė Venter megjithatė, ėshtė tė zbėrthejė kodin prodhues. Kur arrin tė bėsh kėtė, nuk ka mė limite rreth asaj ēfarė mund tė ndėrtosh.

Ka qenė gjithnjė evidente qė Venter do tė kthehej nė njė figurė transformuese, veēanėrisht kur ka qenė njė djalė i ri.

Ai nuk ka qenė kurrė njė student i shkėlqyer madje autobiografia e tij e publikuar nė vitin 2007 "Njė jetė e dekoduar", pėrfshin edhe dėftesat e shkollės sė mesme tė mbushura me katra dhe me pesa.

Ai gjithashtu, kujton me krenari se si testonte durimin e prindėrve dhe pilotėve tė aeroportit ndėrkombėtar tė San Franciscos kur bashkė me njė shokun e tij bėnin gara me biēikletė pėr t'ia kaluar avionit qė bėhej gati tė ngrihej nė pistėn e fluturimit.

Nė vitin 1967 ai shkoi nė Vietnam ku ishte caktuar tė punonte nė spitalin e marinės.

Si shumica e njerėzve qė pėrjetojnė luftėn nga afėr, Venter u kthye nė shtėpi i ndryshuar. Ai donte tė studionte mjekėsi dhe pasi mbaroi kolegjin u fut nė Universitetin e Kalifornisė nė San Diego.

Pas diplomimit nė vitin 1972, zbuloi se ishte dashuruar pas biokimisė dhe vendosi tė kryente studimet pasuniversitare. Mė pas u punėsua nė Institutin Kombėtar tė Shėndetėsisė (NIH) nė Uashington.

Aq i entuziazmuar sa ishte pėr punėn e tij, ambiciozi dhe mendjehapuri Venter u fut nė kurth nga "ferri i burokracisė", siē e quante ai dhe i lindi pėrsėri dėshira e madhe pėr tė patur mundėsi tė testonte idetė inovative qė kishte pėr tė transformuar botėn e gjenetikės.

Nė vitin 1992 ai siguroi fonde private pėr tė krijuar kompaninė e tij, Institutin e Kėrkimeve Genimike nė Rockville.

Brenda tre vitesh ai arriti tė pėrfundonte renditjen e parė nė histori tė genomit tė njė organizmi tė tėrė, Haemophilus influenzae, bakteri qė shkakton meningjitin.

Kompania e tij shumė shpejt u kthye nė epiqendrėn e tė gjithė projekteve dhe kjo ndodhi shumė kohė mė parė se Venter tė synonte ēmimin mė tė madh nė biologji: hartėn e genomit njerėzor.

Nė vitet 1990 njė projekt i tillė ishte i paimagjinueshėm, njė mozaik kompleksitetesh qė pėrfshin pėrcaktimin e vendndodhjes dhe funksionit tė ēdo geni tė genomit njerėzor, disa prej tė cilėve mund tė pėrmbajnė mijėra e mijėra nukleotide.

Por, tashmė Venter ka shpikur njė mėnyrė tė jashtėzakonshme pėr tė automatizuar procesin duke programuar disa superkompjutera pėr tė regjistruar ēdo shkronjė tė ēdo fragmenti tė ADN-sė dhe mė pas duke bashkuar tė gjithė fragmentet me njėri-tjetrin nė njė mėnyrė tė thjeshtėzuar dhe tė parashikueshme.

Nėse faqja e njė libri do tė grisej nė copa tė vogla, mund tė ringjitej pėrsėri me lehtėsi nėse grisjet do tė bėheshin nė vende tė paracaktuara, pėr shembull pėpara cdo fjale "dhe".

Sistemi i krijuar nga Venter funksiononte pak a shumė nė tė njėjtėn mėnyrė dhe nė vitin 1998 ai parashikoi me krenari se duke pėrdorur kėtė metodė, tė cilėn e quante renditja shotgun, do ta mbaronte hartėn shumė mė shpejt dhe mė lirė nė krahasim me tentativėn prej 3 bilionė dollarėshe tė financuar nga qeveria dhe tė drejtuar nga Dr. Francis Collins.

Pėr tė qenė i sigurt se nuk do t'i mungonin burimet e duhura pėr tė arritur qėllimin pėr tė cilin mburrej aq shumė, Venter u bashkua me gjigantin botėror tė teknologjisė, Perkin-Elmer, duke formuar kėshtu kompaninė e re tė quajtur Celera, emėr i marrė nga mesi i fjalės "accelerate" (pėrshpejtoj).

Venteri i pėrkrahur nga Celera dhe Collins i pėrkrahur nga NIH tentuan mė kot qė tė gjenin gjuhėn e pėrbashkėt pėr tė bashkėpunuar dhe gjatė dy viteve pasuese tė dy kampet punuan me egėrsi duke bėrė shpeshherė nė konferenca pėr shtyp pėr tė komentuar se metoda e kujt ishte mė e mirė dhe shpikjet e kujt ishin mė gjeniale.

Collins pėrqeshi planin e Venterit pėr tė krijuar njė database tė genomit, harta bazė e tė cilit do tė jepej falas (siē kishte planifikuar edhe NIH), por do tė duhet tė paguante kushdo qė e dėshironte kėtė hartė tė detajuar dhe tė analizuar.

Nė vitin 2000, Venter mbajti premtimin e tij duke e pėrfunduar punėn pėrpara Collins, por njė zyrtar i qeverisė qė i njihte tė dy burrat sugjeroi njė "armėpushim" ndėrmjet dy grupeve, nė shpresėn pėr tė zbehur armiqėsinė, duke bėrė njė prezantim tė pėrbashkėt pėrpara Shtėpisė sė Bardhė nė vitin 2000.

Presidenti Bill Clinton e paraqiti pėrfundimin e hartės sė genomit si "harta mė e rėndėsishme dhe mė e jashtėzakonshme e krijuar ndonjėherė".

Kohėt e arta nuk zgjatėn shumė. Tek Celera, interesi i madh pėr njė database falas dhe publik nuk rezultoi aspak ide e mirė midis aksionerėve tė kompanisė dhe vetėm dy vjet pas ceremonisė sė Shtėpisė sė Bardhė, Venter u pushua.

Pėr ngushėllim, ai vendosi tė japė dorėheqjen. Pasi vazhdonte tė ishte njė aventurier entuziast, vendosi tė merrte pjesė nė njė plan gjigant, udhėtimi i H.M.S. Challenger, anija qė nė vitin 1870 drejtoi misionin e parė botėror pėr tė marė kampjone tė jetės nė oqeanet e botės.

Venter do tė udhėtonte nėpėr tė gjithė globin bashkė me njė skuadėr shkencėtarėsh dhe marinarėsh dhe ēdo 320 km do tė zhyteshin nė thellėsi tė ndryshme tė oqeanėve pėr tė filtruar ēdo shenjė jete qė notonte (kryesisht ato mikroskopike) dhe do t'i merrte ato pėr t'i analizuar nė laboratorin e tij tė ri, Institutin J. Craig Venter nė Rockville.

Pėr dy vjet e gjysėm, nga udhėtimi u zbuluan mė shumė se 6 milionė genesh tė reja dhe 400 specie tė reja mikroskopike. "Shumica e njerėzve mendonin se oqeani ishte njė supė homogjene", thotė Venter. "Por 85% e specieve tė gjetura nga ne ishin unike".

Ndėrkohė qė endej midis anijes dhe laboratorit, Venter ishte duke pėrpunuar njė tjetėr projekt shkencor po aq gjigant dhe potencialisht revolucionar: krijimi i jetės nė laborator.

Ndėrmjet gjithė organizmave qė ai dhe skuadra e tij renditėn nė vitet drejt genomit njerėzor, ishte Mycoplasma genitalium, njė bakter i rrezikshėm, shinjestra e tė cilit ėshtė e dukshme nga emri.

Ky organizėm, genomin e tė cilit skuadra e renditi nė vitin 1995, ka njė nga kromozomet mė tė vogla tė njohura tė ēdo gjallese vet-riprodhuese, vetėm 485 gene.

Ajo ēfarė e mundonte Venterin nė atė kohė ishte pyetja se sa genome minimalisht i duheshin njė organizmi pėr tė mbijetuar dhe pėr t'u riprodhuar?

Nėse arrin tė kuptosh kėtė, atėherė mund tė pėrcaktosh telajėn bazė tė AND-sė sė gjithė qenieve tė gjalla dhe mė pas ta pėrdorėsh kėtė zbulim pėr tė krijuar njė version tėndin dhe tėrėsisht tė ri tė jetės.

Njė dekadė mė parė, e vetmja mėnyrė pėr tė pėrcaktuar nėse njė mikrobi i nevojitej njė gen i caktuar ishte qė tė hiqje ēdonjėrin nga 485 njė nga njė dhe mė pas duke i kombinuar dhe tė shihje nėse mbijetonte.

Megjithatė, deri nė vitin 2002, evolimi i kuptimit gjenetik dhe teknologjisė kishte pėrparuar dukshėm. Nė vend qė tė shpėrbėnin mikrobin Mycoplasma genitalium, skuadra e Venterit mund ta ndėrtonte atė nga e para.

Pra, nė vend qė t'i hiqnin atij pjesėt njė nga njė pėr tė pėrcaktuar se cili gen e mbante nė jetė, ata mund ta ndėrtonin duke i shtuar nucleotide dhe duke pritur se kur "do tė ndizej", me fjalė tė tjera duke krijuar jetė.

Megjithatė, kjo metodė nuk ėshtė edhe aq e lehtė. Nukleotidet e AND-sė mbahen me njėra-tjetrėn nga perla tė vogla tė futura brenda njė fije por, pėr shkak tė strukturės sė saj kristalore, kjo fije duket mė tepėr si xham. "Edhe duke pėrdorur metoda tė thjeshta si pėr shembull duke thithur pjesėt jashtė, rrezikon ta thyesh", thotė Venter.

Edhe pse ėshtė shumė i vogėl pėr botėn mikroskopike, genomit tė mycoplasmės i duheshin mė shumė se 580.000 nukleotide pėr t'u krijuar.

Nė kėtė mėnyrė, Venter vendosi t'ia nisė me gjėrat e vogla, me njė ose dy gene pėr tė vazhduar mė pas nė kėtė mėnyrė pėr t'i bashkuar bashkė duke krijuar pjesė mė tė gjata AND-je.

Por, vetėm veprimi i thjeshtė i bashkimit tė tyre u kthye nė njė sfidė tė vėrtetė pasi fijet shpesh shkėputeshin nga njėra-tjetra.

Pėrderisa adenina lidhet vetėm timinėn dhe citozina vetėm me guaninės, skuadra duhet ta pėrfundonte ēdo fije me njė nukleotid qė do tė mund tė lidhej me atė qė do tė krijohej mė pas.

Kjo lloj metode me sa duket funksionoi. Skuadra e Venterit jo vetėm qė arriti tė krijonte mycoplasmėn e tyre personale nė laborator, por arritėn edhe tė ndryshonin strukturėn e saj gjenetike.

Nė fillim ata prezantuan njė mutacion qė do tė parandalonte atė tė shkaktonte sėmundje. Mė pas, kanė arritur tė krijojnė pesė versione tė ndryshme duke manipuluar kodin gjenetik.

Venter refuzon t'i publikojė ato duke thėnė se biologjia molekulare nuk ėshtė ende gati pėr t'i studiuar, por premton se nuk ėshtė bėhet fjalė pėr njė eksperiment kundėr etikės njerėzore.

Hapi tjetėr qė mund tė bėhet brenda disa muajve ėshtė tė vendosin njėrin nga kėto gene nė njė qelizė pėr tė parė nėse me tė vėrtetė mund tė krijojė jetė. "Kjo skuadėr po vė bast me reputacionin e saj se kjo do tė ndodhė shumė shpejt", thotė Venter.

Jo ēdokush mendon se ai do t'ia dalė, ose edhe nėse ia del nuk do tė jetė diēka kaq e jashtėzakonshme.

Gjigantėt korporativė si Du Pont tashmė e kanė vendosur biologjinė sintetike nė pėrdorim industrial. Fabrika e kėsaj kompanie nė Loudon e pėr shembull, biliona bakteresh E. Coli ruhen nėpėr rezervuare masive.

Genomi i bakterit pėrmban 23 alternime tė ndryshme qė pėrdoren pėr tė shndėrruar misrin nė sheqer dhe pėr tė prodhuar diolin propan, njė lloj poliestre e pėrdorur pėr tė bėrė tapete, veshje dhe plastikė.

Bakteret punėtore prodhojnė ēdo ditė 45 milionė kilogram tė materialeve dhe e vetmja gjė qė duhej pėr t'i kthyer kėto armiq tė shėndetit nė miq tė industrisė ishte nė modifikim i vogėl i genomit tė tyre, jo ndėrimi i njė tė riu.

"Nėse mė pyet a ka diēka qė mund tė bėj me njė kromozom tė tėrė sintetik, tė cilėn nuk mund ta bėj tani, pėrgjigjja ėshtė jo", thotė John Pierce, zv.president i teknologjisė nė Du Pont Applied BioSciences.

Ish-armiku (ndoshta dhe armiku i ardhshėm) i Venterit, Collins, grupi i tė cilit gjithashtu po punon rreth krijimit tė geneve sintetike, tregon me zė tė lartė kėtė dyshim: "Supozojmė se kam njė mal me mbeturina nė oborr dhe dua t'i heq", thotė ai.

"Mund tė kalojnė muaj derisa tė shpik njė pajisje pėr tė mbledhur mbeturinat, ndėrkohė qė mund tė modifikoj korrėsen e barit qė kam nė shtėpi. Pse tė mos zgjedh rrugėn mė tė shkurtėr?"

Venter e pranon se kjo teori ėshtė e saktė nėse ke njė vizion tė kufizuar shkencor. Ai nuk ėshtė i vetmi antikonformist. "Tashmė jemi gati tė kalojmė nė anėn tjetėr", thotė Jay Keasling, njė bioinxhinier nė Universitetin e Kalifornisė, Berkeley.

"Teknologjia po fillon tė zbatohet dhe ėshtė ēmenduri tė vazhdojmė tė bėjmė biologji nė tė njėjtėn mėnyrė qė e kemi bėrė deri mė sot".

Megjithatė, pasi ia ka dedikuar tė gjithė karrierėn e tij dixhitalizimit, revolucionimit dhe standardizimit tė biologjisė, edhe Venter pranon se mund tė ekzistojnė disa aspekte tė jetės qė thjesht nuk mund tė kuptohen dhe nė kėtė pikė duhet t'i pėrulesh asaj qė ai e quan "misteri dhe madhėshtia" e qelizės.

Ky pohim ndoshta ėshtė mėnyra e njė shkencėtari pėr t'iu pėrulur madhėshtisė hyjnore. Njeriu nuk ėshtė gati tė bėhet Zot.

shkrim me vend dhe plotesisht i drejte
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

K

Mesazh  Estilen prej 30.05.10 7:42

zattoo shkruajti:Tė krijosh jetėn, a nuk ėshtė puna e Zotit?

Krijimi i jetės ėshtė puna e Zotit. Thellė nė psiqikėn njerėzore, pavarėsisht shpjegimit reacional fizik dhe kimik, ekziston njė sens qė thotė se biologjia ėshtė diēka mė shumė.

Ėshtė shumė mė tepėr se thjesht shuma e atomeve qė lėvizin dhe bashkėveprojnė me njėri-tjetrin, ėshtė nė mėnyrė tė paevitueshme e lidhur me frymėn hyjnore, me esencėn e jetės.

Pėr njerėzimin mund tė jetė shok fakti qė shkencėtarėt duan tė krijojnė jetė artificiale.

Nėse do tė uleshe nė njė tavolinė pėr tė krijuar njė jetė njerėzore nga zero, me shumė mundėsi nuk do tė merrje J. Craig Venter si model.

Nuk do tė zgjidhje ta vendosje krijesėn tende nė rrezik pėr t'u prekur nga Alzajmeri, pasi Venter ėshtė i predispozuar tė rrezikohet nga ai.

.............................................................................................
Vetem titulli qe i ke vene temes...Tė krijosh jetėn, a nuk ėshtė puna e Zotit?,nuk te le asnje hapsire diskutimi....

Problemi qendron se cdo arritje te shkences,e cila me fakte,eksperimente e prova te pakundershtushme,me teza e hipotaza,me arritje e deshtimet e saj,ju i fusni ne thesin e Kuranit,te krijimit nga zoti,duke i mohuar shkences ate rol avanguard gjate gjithe kohes se zhvillimit te historise njerzore.

Ore mjerane te fese nje pyetje kam per ju une....
C'fare mesojne femijte ne te gjithe boten,neper shkollat e tyre.... fiziken apo kuranin,kimine apo kuranin,biologjine apo kuranin,matematiken apo kuranin,mjeksine apo kuranin,astronomine apo kuranin....?

C'fare mesojne studentet neper universitete,shkencat ekzakte apo kuranin...etj...etj...?

Vertete jeni besimtare dhe askush nuk ka te drejte te hyje ne bindjet tuaja,por te thuash Xhamise(institucioneve fetare) universitet,dhe hoxhes (predikuesve te fese)profesor me duket se bejme hapa pas ne civilizimin e shoqerise.

Juve ju verbon drita e shkences,juve ju shurdhon e verteta shkencore,juve ju turbullon trurin kur shihni se dogma e fese po merr fund dalngadale dhe atje ku ajo ka zanafillen e saj ..ne vendet arabe,dhe per kete juve ju kap paniku,si ushtare te nje formacioni te coroditur.

Fatkeqsia nuk qendron mbi shkencen,por tek ata qe me nje mije sofizma duan ti vene shkopa nen rrota,per ta mbajtur boten ende si ne shekllin e XV ate te mesjetes.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN prej 30.05.10 23:02

KUSH ISHIN THEMELUESIT E SHKENCAVE EGZAKTE?

Miku im i foriumit estilen , e vėrteė ėshtė qė fėmijėt nė gjith boten nėpėr shkollat e tyre sot mesojnė fiziken dhe jo kuranin, kimin, bioligjin, matematikėn edhe jo kuranin, mjeksinė, astronomin dhe jo kuranin.

Gjithashtu studentėt nėpėr univeristete mesojnė shkencat egzakte mirpo a di ti ,kush ishin themeluesit e parė nė botė te shkencave egzakte?

Pse mendon qė falė civilizimit perendimor ne jemi ktu ku jemi sot nga pikpamja shkencore po mos egzistonin arabėt....sikur ta dije se sa tė "trash" ishin perendimorėt atėbotė!, ja pse:

Ti e di qė ,Geber ishte babai i Kimisė mirpo ti nuk e di qė emri i tij ishte Xhabir ibn Haijan (Vdiq 803 e.r)
Ti e di qė, Al-Asmai ishte babai i Zoologjis & Botanikės, emri i tij ishte Abdul Malik ibn Kureib el-Esmai 740-828

Ti ndoshta e di qė Algorizm,ishte babai i matematikes & shpiksi i zeros mirpo nuk e di qė ai ishte arab dhe quhet Muhamed Bin Musa Al-Khuarizmi 770 - 840
Ti e di qė Alkindus ishte babai i Optikės & Metalurgjis mirpo nuk e di ti qė ai ishte arab dhe quhet Jakub Ibn Ishak Al-Kindi 800 - 873

Thebit i njohur nė perendim ishte i njohur nė Gjeometri & Anatomi mirpo nuk e di ti qė ai poashtu ishte arab me origjin & emri i tij i plot ėshtė Thabit Ibn Kurrah 836 - 901
Pastaj ti e di qė Trigometris, Astronomi & Matematicienti provoi mundesine e eklipsit diellor & pėrcaktoi 4 stinėt e vitit, llogariti orbiten ekliptike etj mirpo ti ndoshta nuk e di qė emri i vėrtetė i ishte Ebu Abullah El-Batani 858-929
Me nderime


Edituar pėr herė tė fundit nga FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN nė 30.05.10 23:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Fikrro prej 30.05.10 23:37

wow se kam dite qe paska pas kaq shum dijetare arabe faleminderit per publikimin e ketij texti si thon ata te Shqiperise rrofsh.
avatar
Fikrro

734


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Gentriti prej 31.05.10 1:08

Kohes se fundit jemi "infektuar" kec me dokumentaret e Discovery Channel. Ne njeren ane ne mahnitemi me te rejat qe zbulon shkenca cdo dit e me shum, por kemi edhe anen tjeter qe gjithqka ia mveshin evolucionit.
Ne mund ti shohim te rejat nga shkenca qe me te vertet asgj s'mund ti kundershtoi dhe cdo gje na con te nje krijim nga nje inteligjence pafund.
Cdo gje esht ne favor te krijimit, por njerezit me verberi nuk i shohin faktet dhe argumentet. Sa per informim fjala e par e zbritur nga Allahu ishte: "Lexo" - qe eshte nje nxitje per te studiuar dhe per tu thelluar edhe me tej ne detin e njohuris.

Islamin s'ka nevoj per 'ta mbajtur' askush, e verteta eshte si rosa sa me shum perpiqesh ta fusesh ne uj aq me teper nxjerr koken.
Perse ka kaq shum musliman ne bot?! A mendoni se te gjith jan "te verbuar nga "drita e shkences", a mendoni se jan te shurdhuar nga "e verteta e shkences"?....

Shum njerez e marrin nje ngjarje qe ndodh ne nje vend islam, (ta zem para pak oresh po lexoja per vrasjen e nje personi qe nuk pranoi te behet musliman). Islami nuk eshte dhun! Zoti i thot Pejgamberit thirri ti ne rrug te drejt, a vin a jo, kjo eshte ceshtje e tyre.

Muslimani eshte i detyruar te luftoi vetem kur sulmohet, per te mbrojtur vendin, kombin, fen....
"Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. …". (En-Nahl: 125). (Nuk thuhet me e dhunjshmja, askund skam hasur te thuhet thirr ne islam, e nese nuk pranojn vritni!....Hėh!!!

Muslimanet porositen te jen te mir:
I Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Mos kini smirė pėr njėri-tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ia ktheni shpinėn njėri-tjetrit dhe mos ndėrhyni nė shitblerjen e njėri-tjetrit. Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtėsi, nuk e lė nė baltė, nuk e gėnjen dhe nuk e pėrēmon atė. Devotshmėria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė, duke bėrė me shenjė nga zemra e tij). Pėr njė njeri ėshtė shumė keq qė ta pėrēmojė vėllanė e tij musliman." (Marrė nga Muslimi)

FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN ----> Vella/Moter ke ber shum mir me ket shkrim ku permenden dijetaret islam (mendoj se ka ende te tjer qe duhet ti shtohen asaj liste).

Por prap eshte e kot me disa...
"Po All-llahut ia kane friken nga roberit e Tij, vetem dijetaret" (Kur'an 29:43) - Ajet kur'anor qe e deshmon qart mosnjohjen e Zotit nga ana e atyre qe e mohojn....

Fransis Bacon tha: " Njohja siperfaqesore e filozofise mund te shpjer ne ateizem njeriun, ndersa thellimi ne filozofi e ofron mendjen me besimin"...

Mark Aureli para nje takimi te rendesishem tha: " Sot do te takohem dhe do te pres njerzit qe flasin shume dhe vetjaket mohues, por nuk do te mbetem i mahnitur, e as i shqetesuar,pasi kurr se parafytyroj boten te mbetet pa keta" ---> Edhe un po them qe me rastis te takoj e te njoh njerez ateist, llafazan, lavderan, hipokrit, genjeshtar, budallenj, te marr....... por smerzitem...S'do te kishte kuptim asgje pa JUVE!
avatar
Gentriti

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  tirdni prej 31.05.10 23:18

EVOLUCIONI!:
RASTESISHT kemi qelluar ne sistemin e duhur Diellor...
RASTESISHT kemi pasur orbiten e duhur (ne largesine e duhur)
RASTESISHT eshte krijuar Toka
ne RASTESISHT nje kohe (qe shkencetaret RASTESISHT hamendesojne)
RASTESIHT jane lidhur grimcat, n0 e- & p+... per te formaur atomet, Ne RASTESISHT largesine e duhur,... per te formuar te gjitha elementet [sepse duhet te jete rastesisht 1A]
Dhe atomet rastesisht jan lidhur fix , per te kriju molek.elementare . Dhe rastesisht MOLEKULAT u lidhen….(nen ndikimin e asgjeje), per te dhene molek cplx .

______ RASTESISHT keto AMINOACIDE... formuan ADN.... RASTESISHT ne menyren ekzakte , pa ngaterruar vend ne asnjeren, prej mbi 5*10^10 vende..........prape RASTESISHT , ADN-te u rikombinuan, per te dhene diēka te gjalle... DHE RASTESIHT ... U BE QELIZA e pare e jetes..dhe RASTESISHT , u be e 2ta, 3ta... e keshtu e me rr...adhe...KESAJ QELIZE nuk iu durua vetem... dhe u evolua, per te dhene RASTESISHT organizma ShumeQelizore, te cilat RASTESISHT krijuan ALGAT e para... qe RASTESISHT dhane Alga bimore & shtazore....DHE Keto te fundit RASTESISHT dhane bimet dhe kafshet....

Prape RASTESISHT Kafshet, u evoluan , nga jeta ne uje... ne Toke (Peshq ne Amfibe) dhe RASTESISHT nga AMFIBE ne ZVARRANIKE. :O (pa lidhje).... POR PRAPE RASTESISHT... nga ZVARRANIKE ne GJITARE... dhe RASTESISHT, nga Zvarranike ne SHPENDE.. e keshtu e merradhe Deri tek njeriu

_____________ K O N K L U Z I O N I _________SA BUDALLA , DUHET TE JETE NJERIU, TA BESOJE GJITHE KETE ?????
avatar
tirdni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN prej 01.06.10 22:37

MPOSHTJA E EVOLUCIONIT
Saher qė flitet pėr Teorin e Evolucionit, na shkon mendja te biologjia, se ajo ka tė bėjė vetėm me fushėn e biologjisė dhe se nuk ka lidhje me jetėn e pėrditshme. A po jo! Por sa i saktė ėshtė a thua ky mendim?
Ke pak durim deri nė fund tė textit dhe pas kaq vitesh do ta kuptosh tė vėrtetėn!

Teoria e evolucionit pėrbėn themelin e njė filozofie tė pabazuar nė realitet qė ka pushtuar mendjet e njė numri shumė tė madh njerėzish. Kjo filozofi ėshtė "materializmi", e cila pėrmban njė numėr pikėpamjesh joreale pėr mėnyrėn se si njeriu erdhi nė ekzistencė.

Materializmi predikon se nuk ekziston asgjė tjetėr veē materies dhe se kjo materie ėshtė esenca e ēdo gjėje, qoftė kjo organike apo inorganike. Nisur nga kjo, materializmi e mohon ekzistencėn e Krijuesit, e universit.. Duke e reduktuar ēdo gjė nė nivelin e materies, nocioni i mosekzistencės sė asgjėje pėrveē materies e transformon njeriun nė njė krijesė qė i kushton vėmendje vetėm asaj dhe e largon atė nga vlerat morale tė ēdo lloji. Kjo ėsht pika e fillimit tė shkatėrrimit pėr individin.

Dėmet e materializmit nuk janė tė kufizuara vetėm nė nivelin e individit. Materializmi gjithashtu kėrkon tė anullojė vlerat bazė mbi tė cilat qėndrojnė shteti dhe shoqėria e tė krijojė njė shoqėri pa shpirt, qė tregon kujdes vetėm pėr materien.

Pėr shkak se anėtarėt e kėsaj shoqėrie kurrė nuk mund tė kenė mendime idealiste si patriotizmi, dashuria pėr njerėzit, drejtėsia, besnikėria, ndershmėria, sakrifica, nderi, morali i mirė etj., rendi social i vendosur nga kėta individė ėshtė i destinuar tė rrėnohet shumė shpejt. Pėr kėto arsye materializmi ėshtė njė nga kėrcėnimet mė tė mėdha pėr vlerat bazė tė rendit politik dhe social tė njė kombi.

Njė tjetėr anė negative e materializmit ėshtė struktura e tij e pėrbėrė prej ideologjive divergjente dhe anarkiste qė synojnė pėrjetėsinė e shtetit dhe popullit. Komunizmi, mė i spikaturi ndėrmjet kėtyre ideologjive, ėshtė rezultat politik natyral i filozofisė materialiste. Teoria e evolucionit pėrbėn tė ashtuquajturat baza shkencore tė materializmit mbi tė cilat varet ideologjia komuniste.

Duke marrė teorinė e evolucionit si pikė referimi, komunizmi kėrkon tė justifikojė veten dhe ta pa-
raqesė ideologjinė e tij si diēka tė njohur dhe tė saktė. Kjo ėshtė arsyeja pse babai i komunizmit, Karl Marksi, shkroi pėr librin e Darvinit, "Origjina e Llojeve", i cili hedh bazat e teorisė sė evolucionit, se "ky ėshtė libri qė pėrmban bazat e historisė sė natyrės pėr pikėpamjet tona."

Nė fakt, mendimet materialiste tė ēdo lloji, mė tė shquarat prej tė cilave janė idetė marksiste, janė rrėzuar krejtėsisht pėr shkak se teoria e evolucionit, qė ėshtė dogmė e shekullit XIX, mbi tė cilėn mbėshtetet materializmi ėshtė zhvlerėsuar totalisht nga zbulimet e shkencės bashkėkohore.

Mosprovimi dhe mosvėrtetimi i hipotezave materialiste qė njohin ekzistencėn vetėm tė materies demonstron se qeniet janė prodhim i krijimit tė Njė Krijuesi.

Qėllimi i kėtij dokumentari ėshtė tė paraqesė faktet shkencore qė refuzojnė nė tė gjitha fushat teorinė e evolucionit dhe t'i informojė njerėzit e ketij forumi pėr qėllimin e vėrtetė tė kėsaj tė pseudo-shkence, e cila nė tė vėrtetė ėshtė mashtrim!
avatar
FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  tirdni prej 02.06.10 0:41

Nese me lejohet te bej rekomandime , do te thoja qe esht me mire qe mendimet dhe replikat tona ti parashtrojm sa me shkurt . Se nuk kemi kohe te lexojme romane ktu

Un personalisht jam kundra teoris Evolucionit (sic e shpreha dhe tek komenti i mesiperm) ! Por jam i mendimit qe kundershtimi duhet te vij si nje ndergjegje shkencore dhe jo thjesht si nje rivalitet me fetė .

Teoria e evolucionit mbetet Teori dhe jo Ligj . Ku esht dallimi midis ligjit dhe teoris ? Teoria esht pretendim i pa vertetuar , ndersa ligji esht teori e vertetuar . Kshu qe me pelqen me mire te mbetem tek ligjet e Mendelit mbi trashgimin gjenetike

Dhe e fundit doja te thoja dicka per fanatiket e teoris se Evolucionit :
Ju po e mbroni ate ne menyre te verber , dhe si rrjedhoje nuk perpiqeni qe te gjeni arsyen e vertet te krijimit te jetes . Mos u beni te burgosur te Darvnit .Kerkoni dritare te reja . Kerkoni arsyen e vertet . Mos u dorzoni .
avatar
tirdni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  tirdni prej 02.06.10 0:44

FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN shkruajti:MPOSHTJA E EVOLUCIONIT
Saher qė flitet pėr Teorin e Evolucionit, na shkon mendja te biologjia, se ajo ka tė bėjė vetėm me fushėn e biologjisė dhe se nuk ka lidhje me jetėn e pėrditshme. A po jo! Por sa i saktė ėshtė a thua ky mendim?
Ke pak durim deri nė fund tė textit dhe pas kaq vitesh do ta kuptosh tė vėrtetėn!


Nuk e di nese e lexove deri ne fund postimin tim , por ishte thjesht nje sarkazem kunder teoris se evolucionit .Pasi un personalisht nuk e besoj
avatar
tirdni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  maskiii prej 14.07.10 16:48

Po te kishte qene evolucioni une i pyes te gjithe ata qe e perkrahin evolucionin le te me tregojne si eshte ndertua KODI GJENETIK?
A jane fosilet e gjetura para miljona viteve te njejta me ato gjallesa qe jetojne sot nese jo atehere le ta tregojne vetem nje, vetem ato fosile qe jane deshmuar qe ato gjallesa kane jetuar me pare dhe sot ato jane zhdukur?
Ti gjejne vetem 3 lidhje zinxhirore te evolucionit qe jane te sakta kuptohet qe jane te argumentuara ne menyren shkencore?
Pyeti evolucionistat kudo a munden me kriju vetem nje qeliz te gjalle duke mos permendur strukturen e ADN's fare vetem ajo te jete dhe gjalle dhe a do te munden ndonjehere ne te ardhmen?
avatar
maskiii

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 15.07.10 10:51

Krijim apo evolucion................po ta shqyrtosh me kujdes dhe ti lidhim faktet te dyja na dalin te verteta.
Evolimi mund te jete nje nga format e KRIJUESIT ashtu sic e krijoi baba Ademin nga nje pike uji me ere e beri ne nje cope mishi sa nje kafshate derisa i dha formen e njeriut i dha shpirt e mendje dhe i mesoi gjera dhe emertime keshtu e krijoi shkalle-shkalle mund ta krijonte per nje cast por keshtu Deshiroi.
Edhe kafshet i pershtaten ambjentit ku jetojne sepse KRIJUESI jua dha pershtatjen ne menyre qe tu mbijetojne kushteve dhe te kene vazhdimesi edhe qiejt zgjerohen ..........mund ta quajme evolucion.
KRIJUESI eshte i urte ne krijimet e TIJ.
avatar
gentjan kaloshi

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  frenki prej 15.07.10 13:22

Jam dakort me parafolsin qe tha se krijuesi krijoi njeriun e pare adamin dhe even.

Por doja te pyesja se kush e krijoi nusen e Kainit mbasi ai ishte debuar ne shkretetire nga zoti per vrasjen e te vellait.

As bibla e as kurani sna e thone se ku e gjeti Kaini gruan kur u kthye nga shkretetira ku ishte debuar.

Nje gje them une: ndiqni llogjiken tuaj per te kuptuar sado pak se si kemi lindur, i lini teorite boshe te feve.
Ato jane bere per te mbajtur te shtypur e te pa ditur popujt se keshtu ju eshte dashur disave ne histori.
avatar
frenki

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  gentjan kaloshi prej 15.07.10 23:26

kurani i ka cekur te gjitha ceshtjet ne teresi por per te gjitha ngjarjet e ndodhura ky eshte nje detaj ne vargun kohor te ekzistences se njeriut.
avatar
gentjan kaloshi

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

maskiii

Mesazh  maskiii prej 06.08.10 22:59

Qelizen e gjalle nuk munet me kriju askush e as qe do ta krijojn ndonjher, se pari te analizojm qka do te thot te krijosh DIQKA dhe te ndertosh DIQKA, te krijosh do te thot te besh DIQKA nga 0-ja 0+1=1 derisa na mungon NJESHI athere rezultati esht 0 ASGJE 0+0=0, ndersa te ndertosh DIQKA athere na nevoitet DIQKA TJETER e nga ajo DIQKA TJETER nevoitet edhe DIQKA TJETER e kshtu me radh dhe kemi ndertu DIQKA TJETER nga DIQKA TJETER 1+2=3 jo nga asgjeja.

Sot shkenca e thot se universi esht ''kriju''nga asgjeja e pranon se as hapsira as edhe koha nuk ka egzistuar gjithashtu shkenca sot e pranon se krijimi i DIQKAJE i ka paraprir DIQKA TJETER deri tek njeshi fundi i fundit kjo esht teoria e evolucionit qe disa e pranojn me logjik te pa arsyeshme por kush e krijoj njeshin dhe nga njeshi beri qe te degzohen duke filluar nga trupat me te vegjel e deri tek ata me te mdhej ne nje harmoni te perkryer njera me tjetren ja nje shembull nga asgjeja te krijohet nje aeroplan i thjesht ska logjik fare ose per te qen me i kjart ta zem se jan me qindra aeroplana ne nje hapsir te madhe dhe vjen nje ere e fort oragan dhe i merr te gjith aeroplanat dhe i perzien me forcen e tij lart e posht dhe i hudh ne toke dhe nga ajo perzierje te na del nje aeroplan B52 MODERN dhe po ti krahasojm nje B52 me njeriun besoj se te gjith pajtoheni se vetem nje pjese e trupit tone psh syri, truri ose qka do tjeter esht shum me i komplikuar se B52 qe esht aeroplani me modern qe egziston sot dhe prap dhe prap logjika e disave ju thot se ne kemi evolvuar nga majmuni prej majmuni nga diqka tjeter e kshtu me radh un nuk e di sa do zgjas nje logjik e till. Un e dua shkencen shum SA MA AFER SHKENCES aq me shum po kuptohet e verteta ;NE DO TJU BEJM TE MUNDUR QE TI SHOHIN ARGUMENTET TONA NE VETEN E TYRE DHE NE HORIZONT
avatar
maskiii

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  fajkoi prej 07.09.10 21:43

eshte evolucion nepermjet krijimit

fajkoi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

evoulcion apo krijim

Mesazh  femijet prej 30.09.10 21:23

krijim

femijet

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Andi Ballshi prej 05.10.10 14:23

Gentriti shkruajti:Kohes se fundit jemi "infektuar" kec me dokumentaret e Discovery Channel. Ne njeren ane ne mahnitemi me te rejat qe zbulon shkenca cdo dit e me shum, por kemi edhe anen tjeter qe gjithqka ia mveshin evolucionit.
Ne mund ti shohim te rejat nga shkenca qe me te vertet asgj s'mund ti kundershtoi dhe cdo gje na con te nje krijim nga nje inteligjence pafund.
Cdo gje esht ne favor te krijimit, por njerezit me verberi nuk i shohin faktet dhe argumentet. Sa per informim fjala e par e zbritur nga Allahu ishte: "Lexo" - qe eshte nje nxitje per te studiuar dhe per tu thelluar edhe me tej ne detin e njohuris.

Islamin s'ka nevoj per 'ta mbajtur' askush, e verteta eshte si rosa sa me shum perpiqesh ta fusesh ne uj aq me teper nxjerr koken.
Perse ka kaq shum musliman ne bot?! A mendoni se te gjith jan "te verbuar nga "drita e shkences", a mendoni se jan te shurdhuar nga "e verteta e shkences"?....

Shum njerez e marrin nje ngjarje qe ndodh ne nje vend islam, (ta zem para pak oresh po lexoja per vrasjen e nje personi qe nuk pranoi te behet musliman). Islami nuk eshte dhun! Zoti i thot Pejgamberit thirri ti ne rrug te drejt, a vin a jo, kjo eshte ceshtje e tyre.

Muslimani eshte i detyruar te luftoi vetem kur sulmohet, per te mbrojtur vendin, kombin, fen....
"Ti (Muhammed) thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė mirė dhe polemizo me ata (kundėrshtarėt) me atė mėnyrė qė ėshtė mė e mira. …". (En-Nahl: 125). (Nuk thuhet me e dhunjshmja, askund skam hasur te thuhet thirr ne islam, e nese nuk pranojn vritni!....Hėh!!!

Muslimanet porositen te jen te mir:
I Dėrguari i Allahut, Muhammedi (Paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Mos kini smirė pėr njėri-tjetrin, mos mashtroni, mos urreni njėri-tjetrin, mos ia ktheni shpinėn njėri-tjetrit dhe mos ndėrhyni nė shitblerjen e njėri-tjetrit. Jini vėllezėr, siē i ka hije robve tė Allahut. Muslimani ėshtė vėlla i muslimanit, nuk i bėn padrejtėsi, nuk e lė nė baltė, nuk e gėnjen dhe nuk e pėrēmon atė. Devotshmėria ėshtė kėtu (e tha kėtė tri herė, duke bėrė me shenjė nga zemra e tij). Pėr njė njeri ėshtė shumė keq qė ta pėrēmojė vėllanė e tij musliman." (Marrė nga Muslimi)

FTESĖ NĖ TĖ VĖRTETĖN ----> Vella/Moter ke ber shum mir me ket shkrim ku permenden dijetaret islam (mendoj se ka ende te tjer qe duhet ti shtohen asaj liste).

Por prap eshte e kot me disa...
"Po All-llahut ia kane friken nga roberit e Tij, vetem dijetaret" (Kur'an 29:43) - Ajet kur'anor qe e deshmon qart mosnjohjen e Zotit nga ana e atyre qe e mohojn....

Fransis Bacon tha: " Njohja siperfaqesore e filozofise mund te shpjer ne ateizem njeriun, ndersa thellimi ne filozofi e ofron mendjen me besimin"...

Mark Aureli para nje takimi te rendesishem tha: " Sot do te takohem dhe do te pres njerzit qe flasin shume dhe vetjaket mohues, por nuk do te mbetem i mahnitur, e as i shqetesuar,pasi kurr se parafytyroj boten te mbetet pa keta" ---> Edhe un po them qe me rastis te takoj e te njoh njerez ateist, llafazan, lavderan, hipokrit, genjeshtar, budallenj, te marr....... por smerzitem...S'do te kishte kuptim asgje pa JUVE!

Citate:

8/39. Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė.

&. 5/33. Dėnimi i atyre qė luftojnė (kunddėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t’u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.

&.9/5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.

&. 9/29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.


Ka edhe, edhe ajete te tjera qe bejne kete thirrje. Natyrisht duhet te lidhen me kontestin dhe shkakun e zbritjes

Qe ne te gjitha fete, pa perjashtim, behen thirrje edh eper paqe edhe per lufte te pameshirshme.

Edhe te Judaizmi edhe te Krishterimi si edhe te Islamizmi, ashtu si edhe te Komunizmi, (si te ēdo ideologji) as vellaun qe ta ka lind nena nuk e ke vella, as baben qe te ka lind nuk e ke baba!!!
avatar
Andi Ballshi

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  white_electricity prej 15.10.10 13:35

Humbas kohe duke pritur te dale ndonje koment si duhet,dhe ende me humbin koncentrimin shkronjat e kuqe qe bien ne sy, ligjet e allahut gjithandej nr forum...neo, explorer dhe disa inteligjenca tjera mbajne te gjalle gjithe kete forum...Qe te japin ide, qe dine te bejne hulumtime.

Te thuash njeren (krijimin) ose tjetren (evolucionin) do te thote vetedije dualistike.

Ne te vertete e perditshmja jone.Mire/keq,Zot/Satane,Bardh/Zi,e vertete/e rrejshme,teist/ateist etj....

Po cfare nese perjetojme gjendjen e vetedijes-trinitin,hapim syrin e 3-te?? a arrijne piken e perbashket teistet dhe atesitet ne kete vetedije jo-dualistike por unike?

A thua do vazhdojne se ndeshuri ne vetedijen tone mendime te dyshimta,apo do te dalim nga vetedija: Reality/Imaginary? jane te dyja...se bashku qe formojne perallen e Univerzit.

Tolerimi i trinitit te depertoje kudo eshte mjeshteria.Edhe pse punojme gjithe kohen drejt daljes nga dualizmi dhe perjetimi i lumturise absolute perseri nuk kuptojme qe caku eshte i njejte.

Qofte me meditim, falje, lutje, vallezim, kendim, ngacmim me ultra ze bile edhe droga (po e vertete) ne mund te perjetojme vetedijen E VETME.

Eshte vetedije ku bashkohen te gjithe: nga njeriu shkencor, spiritual, teist, ateist deri te drogaxhite.Ketu nuk kemi diskriminim...Por fakti qe njerezit kalojne ne kete vetedije dhe nuk e kane idene se kane patur levizje ne vetedije te shkalles me te larte, sjell tek ajo qe ata edhe pas ''realizimit'' (se ska realizim pa vetedije e kujdesshme) vazhdojne te falen, drogohen etj duke mos kuptuar qellimin e punes se tyre, duke diskriminuar njeri tjetrin...

Andaj themi se ekziston nje force e vetme ne Univers.Eshte nje force qe shtin ne pune gjithe mekanizmat te punojne...
qe perdoret per qellime pozitive (forca pozitive-Zoti) +
qe perdoret per qellime negative (forca negative-Satana) -
qe ne te vertete ato terheqin njera tjetren dhe bashkohen ne nje force si qe integrohet egoja differenciale me Unin e Shenjte per te kompletuar ate...

Mendimet negative duhet te dalin ne siperfaqe, mirepo ne kohe te duhur dhe vend te duhur, si mjet per nje rezultat te kompletuar dhe te sigurte.Nga mendimet...bota e brendshme, deri tek bota materiale, komerciale, fetare......funksionon ky rend i trinitit...\

Qe nenkupton mu kete ceshtje: bashkim i
frymezimit mashkullor + (1.Krijimi, 2.X1) Teism
frymezimit femeror - (1.Evolucioni, 2.X2 Ateism

Shihet qarte qe mungon tek njerezit religjioz shkenca, veshja, edukata, kultura, bota moderne (ne te njejten kohe ata urrejne kete menyre jetese te re sepse jane te perqendruar tek Krijimi-Fillimi botes) dhe humbin sensin per shkence...

por zgjidhja behet edhe me ligjet e matematikes

O ----------> Krijimi>Evolucioni= Nje Force
/\
/ \
^ ^
- +
Ato X qe jane shenuar duhet te kuptohen me mire nga 2 palet...qe te mundesohet sinkronizimi...per te kaluar ne nje levizje te vetedijes dualistike drejt nje pike te perbashket..

Nese shuhet teoria e evolucionit teresisht me vetedije dualistike, atehere humbet edhe zinxhiri i krijimit Hyjnor sepse pa evolucion ska dot shpjegim.Gjithe behet peralle e merzitshme....

Ndersa te jesh ateist nuk do te thote te mos besosh.Te besosh qe nuk ka Zot eshte nje lloj besimi.Me kete besim futen ata ne triniti...

Kur te bashkohen keto dy forca, te shkrihen duke formuar nje koncept krejt ndryshe nga dy vetedijet dualistike-materializmi dhe jomaterializmi do te kete kuptim...

Ka ardhur koha kur cdo gje transformohet me shpejtesi te madhe, nga kultura, identitetet e popujve deri ne ndryshime te medha ne literature e historine e njerezimit....

Ushqimi quhet droge nga mjeksia moderne, ndersa Arabi e Irak thuhet qe nje lule e caktuar (me permbajtje aktive te ndonje droge) te sheron shpirtin.

Krishteret e muslimante tregojne qe Eva/Adami ka ngrene frutin e ndaluar dhe ka kaluar ne trup mishi ne kete bote.

Ndersa, shaivitet dhe nje pjese e krishtereve mistik tregojne se si Adami ka henger frut nga bima e jetes, dhe ka fituar gjithe ate liri (uke kaluar ne ate qe njerezit e thjeshte quajne Parajse - dhe fruti ka qene Marijuana..)

Sa te kunderta jane kulturat Saivizm-Krishterizem mistik e si mund te perputhen ne pika identike....

Dhe si eshte e mundur qe njeri krishter thote fruti ka derguar Adamin ne boten materiale dhe tjetri thote ka derguar Adamin ne nje bote spirituale ku ka marrurr mesim cka eshte liria dhe parajsa sepse fruti ka qene marijuana....Krishteret qe perdorin marijuanen si TOOL...
Eshte gjithnje ashtu.Problemet ekzagjerohen nga padituria dhe zvogelohen nga dituria.

Andaj kujdes ju qe perkrahni Islamin si kuajt paranoik qe vrapojne si te shfrenuar ne komunikacion duke shkele cdo gje qe nuk i pelqen, dhe duke lartesuar bile edhe sakrificen me kafshe (qe eshte devijim psiqik i larte-kurban bajrami) vetem dhe vetem per te mbrojtur egon e tij ne dimenzione shkateruese.

Dhe ju ateiste qe mohoni krijimin, nuk mund te kompletoni vizionin tuaj dot pa krijim, meqenese ky njeherit nuk do te ishte aq mitologjik duke marre parasysh aftesite analitike, precise, shkencore te ateisteve..
avatar
white_electricity

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Luli prej 15.10.10 14:26

white_electricity shkruajti:

Andaj kujdes ju qe perkrahni Islamin si kuajt paranoik qe vrapojne si te shfrenuar ne komunikacion duke shkele cdo gje qe nuk i pelqen, dhe duke lartesuar bile edhe sakrificen me kafshe (qe eshte devijim psiqik i larte-kurban bajrami) vetem dhe vetem per te mbrojtur egon e tij ne dimenzione shkateruese.

Edhe une personalisht asnjehere deri tani nuk kam mundur te kap arsyen e kurban bajramit, pse Zoti ka nevoje per gjak, me kete gjest njeriu i jep Zotit tipare njerezore dhe tokesore , i jep atij kenaqesine e sakrifices, egon e tij, hakmarrjen ... flm white_electricity qe na solle disa ide origjinale rreth kesaj teme.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

984


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  white_electricity prej 15.10.10 15:50

Une shoh ate s'kene si femiu (muslimani) qe e larteson autoritetin e vet egoist me ane te kopjimit te drejtperdrejte te keshillave te babait(Allahut), sepse babai ne syte e femiut eshte gjithcka, me i fuqishmi, me i miri...Dhe ai duhet te behet si babai! Te sakrifikoje kafshet si respekt ndaj babait.
Nga ana tjeter sekti bektashian...ritualet seksuale grupore...

E cka nese gjurmohet edhe me tej? Jam i sigurte se do gjejme lidhje te islamit edhe me rituale me sakrifikime te njerezve te vet (vrasja me gurr e grave-si detyre ndaj Allahut, prerja e gjymtyreve dhe nxerrja e shqisave te njerezit te cilet kane perdorur ato pjese te trupit per te bejne ''mekat'',etj etj...)
Krishterizmi duhet te jete ngjajshem...

Kthehuni tek Majanet, historia e tyre e paster dhe e shenjte do te spjegoje gjithcka...
Civilizimi ''demokratik'' nuk eshte gje tjeter perveq nje fabrike konzervash.Konzerva te limitizuara ne mendim, emocion, ne gjithcka.Ata synojne vetem trashje te egos.Te verbuar nga gjithcka, mitologjite, iluzionet, parate, femrat, drogat legale ne apoteke.

Gjithandej te verbuar nga perceptimi i gabuar i gjerave.Duke iu ofruar nje bote sintetike plot kemikalje e halucinacione, nga ushqimi, veshja, kenaqesia, devotshmeria, deri tek shpirit sintetik.
avatar
white_electricity

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Estilen prej 19.04.11 19:45

Goxha kopje....
Por fatkeqesisht kjo teme eshte trajtuar kohe me pare ketu ne forum...http://www.explorerunivers.com/t1639-evolucioni-apo-krijimi?highlight=krijim a po evolucion

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Dre1 prej 20.04.11 14:24

UNE NUK BESOJ AS NE EVULOCION AS NE INSTINKT (DHE PIKE)
avatar
Dre1

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Fjori prej 16.10.12 15:56

Po sikur te mos lodheshit kaq shume per te gjetur ate qe nuk dihet dhe as vertetohet ne kushtet qe jemi (ne gjume).
Pse lihet ne heshtje te plote nje fakt i rendesishem:ekzistenca e vetedijes se plote.Ka pas dhe vazhdon te kete njerez te cilet jane realizuar,jane zgjuar.Ata te pakten dine me shume dhe jane munduar te na hapin syte.Nuk kane arsye te mashtrojne pasi gjithcka mund te vertetohet .Pse nuk i merrni parasysh ;shkenca eshte mire por prape nuk ve piken mbi I;fete? ai ose ata qe i krijuan e dinin mire arsyen dhe s'do shume mend per ti pare "frytet" -perca e sundo,asgje me shume.Personalisht mendoj se te lidhesh zotin me besimet fetare ne kete menyre sic jemi mesuar eshte gabim.
Sejcili e kupton zotin me menyrene tij.
Hidhini nje sy pra ketyre mendjeve te ndricuara,qe thone pa pushim- zgjohuni; e pastaj ndoshta s'do kemi nevoje te pyesim se do ta kemi pergjigjen gati.
Me mire te rritemi vete nga ana shpirterore se sa te citojme kot me koti ajete apo gjera te tjera te kesaj natyre si me qene foshnja te frikesuara.
avatar
Fjori

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  elektronika prej 17.10.12 8:45

Nikolaos shkruajti:Nuk e paske lexuar mire dhe me vemendje ate qe kam shkruar une me lart, dhe mos u bazo ne libra dhe ne autor te se kaluares sepse ato jane mendje personale, por llogjiko me mendjen tende dhe nxirr konkluzionin.

Koha po zhvillohet dhe disa gjera absurde duhen eleminuar. Ti nuk permende asgje se sa ndikim ka Dielli ne toke.

Domethene Dielli (krijuesi i jetes ne toke, per mua) per ty qenka kot. Po mire ai Zoti yt, mire qe token e beri per te jetuar, po ato planetet e tjere per cfare arsye i ka krijuar, a mund te japesh nje pergjigje? Po te marrim parasysh ndikimin e fese suaj myslimane, kuranin sidomos,ka shume gjera absurde.

Nje dite nje fetar i madh me tha se kurani thote qe femrat nuk duhet te shkojne kurre ne plazh.....dhe plot gjera te tjera ne kundershtim me nje jete normale.

Po pse mor mire te duket qe femrat nuk duhet te shkojne e te lahen ne plazh, te kenaqen nga ndikimi i diellit dhe i detit? Po kjo te ben mire dhe per shendetin dhe kete e thote cdo mjek por feja juaj "e mencur" e ndaloka kete.

Vetem me kete une ta hedh poshte kuranin sepse te ben te mendosh qe femra duhet te diskriminohet, te rrije e mbyllur, mbuluar me shami se gjoja eshte mekat. Absurde, perralla........qesharake

Elektronika:
Fole e fole per shkencen si nje dijetar i pa anshem dhe me ne fund i fute nje kuran dhe e mbylle. Pse me kete lidhje qe i bere shkences dhe fese do te na mbushesh mendjen???? Rini gjithe diten lexoni kuranin dhe mundoheni te gjeni ndonje lidhje fjalie (ajeti) me shkencen e sotme dhe me kete te na bindni qe te besojme tek kurani!!???.
Ashtu si thote dhe shkruesi me siper keni nje thes me perralla, qe ju interesojne vetem ju meshkujve.

avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 16:52

Cilat jane zbulimet e shkences moderne ?


Biologjia

- Ne Biologji (Ne klase te 8-te dhe vit te 2-te ne gjimnaz) kemi mesuar rreth “fakteve” te evolucionit. Kemi mesuar sesi njeriu erdhi nga majmuni, majmuni nga kafshe te tjera, keto kafshe nga peshku dhe peshku nga gjallesa (pema e evolucionit).
Por ajo qe shume njerez nuk dine se shume prej ketyre “fakteve” qe paraqiten ose jane mashtrim ose te deformuara, si psh rasti i “Provave Embrionale”.
Nje njeri qe e quante veten shkenctar pretendonte se keto prova paraqesin ngjashmerine midis embrionit njerezor dhe embrionit te kafsheve duke pohuar se kjo tregonte se ne kemi ardhur nga majmuni dhe ne kishim evoluar.
Ajo qe nuk dinin njerezit ishte se ky studies i kishte deformuar pamjet, te dhenat, dhe perfundimet, por me vone ai e pranoi se kishte mashtruar.


Studuesit e mikro-biologjise, kane bere nje zbulim teper interesant. Eshte zbuluar se ADN e te gjithe njerezve ne bote eshte aq e ngjashme me njera-tjetren (99.8 %) sa pothuaj gjithe studuesit e kesaj fushe pohojne se te gjithe duhet ta kemi pasur prejardhjen nga nje nene e vetme.

Zbulimet me te fundit te Biologjise bien ne kundershtim me Teorine e Evolucionit. Evolucionistet pretendojne se ndryshimi (mutacioni) i udhezimeve gjenetike (d.m.th te gjeneve) shkakton formimin e nje lloji te ri. Por, nje mutacion parimisht eshte nje ndryshim negativ ne strukturen gjenetike.
Meqe nje mutacion eshte para se gjithash nje c’rregullim i struktures gjenetike, ai s’eshte ne gjendje te prodhoje nje lloj me perparimtar. Nje biznes nuk i shton dot fitimet duke humbur te ardhura pak e nga pak.

................................


avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Evolucioni apo Krijimi ?

Mesazh  number3 prej 16.09.13 21:21

krijimi se po tish te evulucioni me thoni pse 1 majmun nuk behet njeri me gjith keto teknologji qe jan bere e po esht ber ateher kur ska pas teknologji esht llogjike kjo
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi