Teori tė reja konspirative

Shko poshtė

Pese Teori Komploti

Mesazh  Jon prej 25.10.09 10:45

Pese Teori Komploti

1. Qendra Botėrore e Tregtisė: shkatėrruar nga njė shpėrthim i kontrolluar apo me pėrdorim termitesh

2. Princesha Diana: Ėshtė vrarė dhe nuk ka vdekur aksidentalisht

3. Pentagoni: Eshtė goditur nga njė raketė dhe jo nga njė avion

4. Apollo 11: Zbritja nė Hėnė nuk ka ndodhur asnjėherė, gjithēka u vu nė skenė nė tokė

5. JFK: Lee Harvey Oswald nuk vepronte i vetėm, por qe pjesė e njė komploti tė nėndheshėm

Ata qė mbėshtesin teoritė e komplotit kanė pėrdorur internetin pėr t'u koordinuar gjithnjė e mė shumė nė sulmet e tyre ndaj versioneve tė pranuar tė ngjarjeve, por tani njė grup shkencėtarėsh dhe skeptikėsh kanė vendosur qė tė organizohen dhe tė kundėrsulmojnė.

Teoritė e komplotit janė shumė kėmbėngulėse nė pėrgjithėsi, por edhe shumė popullore. Njė sondazh i kryer nga media Scripps Howard nė vitin 2006, tregonte se 36 pėrqind e amerikanėve dyshojnė se qeveria e tyre ėshtė me tė drejtė e akuzuar se ėshtė e pėrfshirė apo se ka qėndruar qėllimisht joaktive gjatė sulmeve tė 11 shtatorit nė Amerikė dhe besimi pėr njė komplot kundėr ish-Presidentit nė rastin e vrasjes sė Kennedy shkonte nė 40 pėrqind.

Njė dekadė pas vdekjes sė Princesėsh Diana, njė studim zbuloi se njė e pesta e britanikėve mendonin qė ajo ishte vrarė. Dhe pėr miliona vetė nė tė gjithė botėn, festimet e 40-vjetorit tė zbritjes sė Misionit Apollo nė Hėnė kanė qenė njė mashtrim i kotė pėr arsye se ne nuk kemi qenė asnjėherė atje lart.

Teoritė e komplotit e kanė origjinėn e tyre qė nė kohėra shumė mė tė hershme se sa tė lindte interneti, por ky i fundit ka ofruar njė platformė shumė tė shpejtė dhe tė arritshme pėr tė bėrė qė grupet tė bashkohen, tė mbledhin kėrkimet e tyre dhe tė shpėrndajnė informacionin pa patur nevoja pėr t'u mbledhur, madje pa patur nevojė as tė dalin nga shtėpitė e tyre.

Ndėrkohė qė pėr shumė njerėz bėhet fjalė thjeshtė pėr njė lloj zbavitjeje tė padėmshme, tė tjerė besojnė se ka njė tė vėrtetė edhe mė tė errėt - qė teoritė e komplotit janė duke rishkruar historinė, janė duke shtrembėruar tė tashmen dhe duke ndryshuar tė ardhmen. Ka ardhur atje ku nuk mban mė, thonė ata - ėshtė koha pėr tė kundėrsulmuar.

Skeptikė tė izoluar

Dhe nė skenė hyjnė skeptikėt me mbledhjen e The Amazing Meeting (TAM) nė Londėr, e para e konferencave jashtė Shteteve tė Bashkuara. Njė degė fondmbledhėse e organizatės jofitimprurėse James Randi Educatinal Foundation JREF, TAM London pa shkencėtarė, shkrimtarė dhe komedianė qė vunė nė shėnjestėr teoritė knspirative - dhe kushėrinjtė e tyre tė ngushtė, pseudoshkencėn dhe mashtrimet mjekėsore - pėrpara njė audience tė bėrė bashkė pėr shkak tė dėshirės sė madhe pėr njė mendim mė racional e kritik.

"Shumė skeptikė ndihen sot jashtėzakonisht shumė tė izoluar", thotė psikologu dhe magjistari Prof. Richard Wiseman. "Nuk ėshtė njė pozicion shumė popullor qė tė dalėsh e tė thuash se 'Babagjyshi i Krishtlindjeve nuk ekziston' me qėllim qė tė motivosh njerėzit dhe tė veprojė si njė pedanė kėrcimi pėr njerėzit qė tė shohin se deri ku kanė arritur".

Ky lloj skepticizmi nuk ėshtė i ri. Lėvizja u galvanizua fillimisht nė fillimin e viteve '80 kur njerėz magjistarė si Uri Geller pretendonin se nuk ishin magjistarė, por qė e kishin tė vėrtetė fuqinė paranormale. Ishte njė epokė qė pa tė vihen nė provė aftėsitė e Geller dhe qė tė ēanin rrugėn pėr tė dalė nė botim nė revistėn "Natyra".

Epoka e internetit ka ndryshuar gjithēka. Filmi Loose-Change, i cili mund tė gjendet vetėm nė internet dhe qė vė pikėpyetje tė mėdha mbi zbulimet e komisionit tė 11 shtatorit, nė maj tė vitit 2006 ishte parė tashmė 10 milionė herė. Ai kish patur njė impakt tė jashtėzakonshėm. Por skeptikėt po pėrdorin gjithashtu internetin pėr tė organizuar rrjete takimesh informalė.

Megjithatė, pėrdorimi i tė njėjtit mjet pėr tė kundėrsulmuar nuk ėshtė i lehtė, gjė qė e kuptoi shumė mirė gazetari britanik Jon Ronson kur postoi nė internet fushatėn britanike tė sė vėrtetės pėr 11 shtatorin. I abuzuar dhe i vėnė nė lojė, integriteti i tij u vu nė dyshim pėr arsye se ai ėshtė hebre. "Kur pashė se isha vėnė nė qendėr tė sulmeve tė atyre qė hedhin nė qarkullim teori komploti mbi 11 shtatorin, zbulova se komuniteti skeptik ishte njė mbėshtetje shumė e madhe pėr mua", thotė Ronson. "Kur besimtarėt tė hidhen kundėr ėshtė e tmerrshme. Pushova sė marruri me ta pėr arsye se ėshtė njėsoj si tė ngamosh me majė shkopi njė gjarpėr".

Ronson ka kaluar njė jetė tė tėrė duke hequr kapakėt e tė pazakonshmeve. Ai ėshtė gati qė tė fitojė mė shumė famė pėr shkak se ėshtė portretizuar nga Ewan McGregor nė filmin e ardhshėm, Meshkujt qė Shohin Dhitė, ku gjithashtu luan George Clooney. Libri i Ronson me tė njėjtin emėr bėri tė ditur se nė SHBA ka vepruar njė ushtri e fshehtė e spiunėve psikikė nė vitet 1970 dhe '80.

Por lėvizja e skeptikėve nuk ėshtė vetėm pėr trajtimin e atyre qė merren me teori komploti qė pėrhapin mesazhin e tyre me anė tė mjeteve tė pavarur nė internet, ėshtė edhe njė pėrpjekje pėr ta penguar raportimin e shkencės sė keqe nė media.

Akses i drejtpėrdrejtė

Dr. Ben Goldacre, autor i faqes sė internetit Shkencė e Keqe, ka shėrbyer si njė pėrcjellės pėr ata qė duan tė ndihmojnė kundėr rrymės sė pandėrprerė tė artikujve tė nxjerrė nga shitėsit e naftės, gazetarėt dembelė dhe redaktorėt e kėqinj. Ai ka qenė kritik kryesor i trajtimit qė mediat i bėnė panikut tė MMR.

Zgjidhja e tij ėshtė qė tė anashkalohen rrugėt konvencionale pėr publikun.

"Mediat kryesore kanė treguar veten nė mėnyrė tė pėrsėritur se janė mė keq se tė kota nė raportimin e shkencės dhe shėndetit nė shumė fusha", thotė Goldacre. "Shkencėtarėt duhet tė komunikojnė direkt me publikun nėpėrmjet blog-ėve".

Kėta skeptikė mund tė sigurojnė njė pjesė tė madhe tė mbėshtetjes publike. David Aaronovitch ka dhėnė leksione shumė popullore pėr tė shoqėruar librin e tij kundėr teorive konspirative, Voodoo Historia. Goldacre flet nė festivalet e muzikės bashkėkohore.

Dhe 600 vendet e TAM nė Londėr - 175 stėrlina njė vend - u shitėn menjėherė pavarėsisht se prifti i madh i skeptikėve, James Randi, nuk mori pjesė pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė shėndetit.

Nė vend tė kėsaj, Randi iu drejtua audiencės qė mezi priste pėrmes njė linku video nė internet, ashtu si njė gjeneral para beteje, duke u thėnė delegatėve se "nuk ėshtė e lehtė tė bėsh qė njerėzit tė braktisin atė qė besojnė nė njė botė ku dėgjon vetėm pasthirrmėn uau".

Fondacioni i Randit u krijua nė vitin 1996 pėr tė ndihmuar nė zbėrthimin e pretendimeve paranormale dhe pseudoshkencore, por ēmimi i tij "Sfidė Paranormales" ka nisur qė nė 1964 kur skeptiku ofroi 1000 dollarė pėr ēdokėnd qė provonte se paranormalja ishte reale. Donatorėt e ēuan ēmimin deri nė njė milion dollarė, por asnjė aplikant nuk e ka kaluar testin paraprak.

Energjia nė ngjarje si kjo e TAM nė Londėr ėshtė e prekshme, por a mos skeptikėt i predikojnė vetėm korit tė tyre dhe a mund tė matet suksesi?

Presidenti i JREF, Dr. Phil Plait pėrmend legjendėn qė njė vezė e shtruar nė ditėn e parė tė pranverės do tė qėndrojė nė njė anė.

Plait thotė se 10 vjet mė parė gjysma e studentėve tė tij kishin dėgjuar pėr historinė - tani kjo shifėr ėshtė mė pak se 10%, gjė qė, thotė ai, ėshtė ulur pėr shkak tė pėrdorimit tė internetit pėr shpėrndarje artikujsh qė vėrtetojnė se ky lloj pretendimi ėshtė njė marrėzi. "Legjendat vdesin vėrtetė", thotė ai.

Mė pas ėshtė problemi i imazhit apo i markės. Jo tė gjithė delegatėve u pėlqen termi skeptik pėr arsye se ka konotacione negativė, pak a shumė ashtu si pėrcaktohen ateistėt nga diēka tek e cila nuk besojnė.

Si rezultat, disa delegatė preferojnė qė tė quhen racionalistė, mendimtarė tė lirė apo tė iluminuar. "Aty nė audiencė ndodhet brezi i ri i blog-erave dhe profesionistėve tė medias", thotė Plait.

Por edhe teksa fjala ėshtė pėrhapur, a do tė dėgjojnė ndonjėherė ata qė besojnė nė teoritė konspirative? Adam Savage, prezantues i programit televiziv Mythbusters, qė pėrdor shkencėn pėr tė sfiduar legjendat urbane, nuk ėshtė shumė optimist. Ai thotė se nuk ka parė shumė ndėrrime mendjesh pas programit tė tij qė ka fituar madje edhe ēmim Emmy dhe qė testoi edhe teoritė e mashtrimit tė zbritjes nė Hėnė.

"Ata duan dėshpėrimisht tė besojnė se dikush ėshtė i ngarkuar", thotė ai. "Edhe sikur tė jetė dikush qė punon kundėrnesh".

Arran Frood
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Teori tė reja konspirative

Mesazh  Jon prej 14.01.10 11:52

Teori tė reja konspirativeNumri i teorive konspirative shtohet nga ditė nė ditė. Gjithashtu shtohet dhe baza e subjekteve qė pėrfshijnė kėto teori.

Jo tė gjitha janė pėr rendin e ri botėror e masonėt qė duan tė udhėheqin botėn.

Ekzistojnė teori tė tjera qė pretendojnė se energjia e lirė ekziston, ose se makina elektrike mund tė ishte shpikur me kohė nėse kompanitė amerikane tė naftės do e lejonin. Nuk ka asnjė teori konspirative qė tė jetė aq e ndėrlikuar sa “Projekti Montauk”.

Bėhet fjalė pėr njė ndėrtesė ushtarake nė Long Ajlend, Nju Jork, ku sipas teorisė janė kryer eksperimente top sekrete nga viti 1967 deri nė vitet ’80. Sipas teorisė konspirative, projekti filloi si njė iniciativė e qeverisė amerikane nė vitin 1952, kur njė komitet sekret u organizua pėr tė diskutuar pėr kėrkimet mbi udhėtimin nė kohė. Metoda me tė cilėn mund tė arrihej kjo s’ėshtė shpjeguar asnjėherė nė teorinė konspirative, por mendohet se bazohej nė punėn e dy shkencėtarėve tė preferuar tė teoricienėve konspirativė: Albert Einstein dhe Nikola Tesla.

Nikola Tesla pretendonte se energjia e lirė ishte e mundur dhe ka punuar pėr ta arritur njė gjė tė tillė pėrgjatė gjithė karrierės sė tij. Sipas teorisė konspirative ai ia arriti ta bėnte njė gjė tė tillė para vdekjes sė tij nė vitin 1943, por FBI-ja kontrolloi shtėpinė e tij dhe mori gjithė dokumentet pėr tė mos i bėrė asnjėherė publike.

Nėse teoria e energjisė sė lirė do tė ishte e vėrtetė, gjithė planeti mund tė furnizohej me energji nga njė burim i vetėm, si njė central bėrthamor, i cili do prodhonte sasi tė mjaftueshme energjie. Sipas teorisė konspirative kjo nuk mund tė bėhet sepse do tė irritonte kompanitė e naftės. Sipas njė teorie tjetėr konspirative ekziston njė formė sekrete energjie e quajtur Vril, e cila pėrdoret dhe kontrollohet nga njė shoqėri sekrete qeniesh superiore utopike me tendenca matriarkale socialiste.

Sipas kėsaj teorie kanė qenė nazistėt ata qė kanė zbuluar kėtė racė dhe teknologjinė e saj nė Tibet dhe e kanė pėrdorur pėr tė krijuar disqet fluturuese. Gjithė teoria bazohet nė njė roman fantashkencor tė vitit 1871, shkruar nga Edward Bulwer-Lytton, me titull “Vril: Afrimi i njė race”. Shumė teoricienė konspirativė e kanė parė kėtė si njė mundėsi dhė nė vitet ’60 kjo teori u zhvillua mė shumė se mė parė.

Projekti Montauk

Nuk ka asnjė teori konspirative qė tė jetė aq e ndėrlikuar sa “Projekti Montauk”. Bėhet fjalė pėr njė ndėrtesė ushtarake nė Long Ajlend, Nju Jork, ku sipas teorisė janė kryer eksperimente top sekrete nga viti 1967 deri nė vitet ’80. Sipas teorisė konspirative, projekti filloi si njė iniciativė e qeverisė amerikane nė vitin 1952, kur njė komitet sekret u organizua pėr tė diskutuar pėr kėrkimet mbi udhėtimin nė kohė. Metoda me tė cilėn mund tė arrihej kjo s’ėshtė shpjeguar asnjėherė nė teorinė konspirative, por mendohet se bazohej nė punėn e dy shkencėtarėve tė preferuar tė teoricienėve konspirativė: Albert Einstein dhe Nikola Tesla

Shtypja e energjisė sė lirė

Nikola Tesla pretendonte se energjia e lirė ishte e mundur dhe ka punuar pėr ta arritur njė gjė tė tillė pėrgjatė gjithė karrierės sė tij. Sipas teorisė konspirative ai ia arriti ta bėnte njė gjė tė tillė para vdekjes sė tij nė vitin 1943, por FBI-ja kontrolloi shtėpinė e tij dhe mori gjithė dokumentet pėr tė mos i bėrė asnjėherė publike. Nėse teoria e energjisė sė lirė do tė ishte e vėrtetė, gjithė planeti mund tė furnizohej me energji nga njė burim i vetėm, si njė central bėrthamor, i cili do prodhonte sasi tė mjaftueshme energjie. Sipas teorisė konspirative kjo nuk mund tė bėhet sepse do tė irritonte kompanitė e naftės.

Shoqėria Vril

Sipas njė teorie tjetėr konspirative ekziston njė formė sekrete energjie e quajtur Vril, e cila pėrdoret dhe kontrollohet nga njė shoqėri sekrete qeniesh superiore utopike me tendenca matriarkale socialiste. Sipas kėsaj teorie kanė qenė nazistėt ata qė kanė zbuluar kėtė racė dhe teknologjinė e saj nė Tibet dhe e kanė pėrdorur pėr tė krijuar disqet fluturuese. Gjithė teoria bazohet nė njė roman fantashkencor tė vitit 1871, shkruar nga Edward Bulwer-Lytton, me titull “Vril: Afrimi i njė race”. Shumė teoricienė konspirativė e kanė parė kėtė si njė mundėsi dhė nė vitet ’60 kjo teori u zhvillua mė shumė se mė parė.

HAARP

Programi i Kėrkimit tė Aurorės sė Frekuencės sė Lartė Aktive (HAARP) ekziston. Ėshtė njė projekt kėrkimor i financuar nga USAF, marina amerikane, universiteti i Alaskės dhe Agjencia e Projekteve tė Kėrkimit tė Avancuar (DARPA). Kur vendosen shumė organizata qeveritare nė njė fjali qė ka lidhje me teknologjinė e zhvilluar teoricienėt konspirativė vrapojnė nga tė gjitha anėt. Teoria pretendon se kėrkimi jonosforik nuk ėshtė gėnjeshtėr, por po zhvillohet pėr ta pėrdorur si armė qė rrėzon mjetet hapėsinore armike.

Makina elektrike

Teknologjia ka bėrė progres tė jashtėzakonshėm dhe ne nuk kemi akoma makina elektrike. Teoritė konspirative pretendojnė se kompanitė amerikane tė naftės e kanė formulėn e makinės elektrike, e cila mund tė vihet nė ēdo prizė e tė karikohet gjatė natės, pėr ta vėnė nė punė tė nesėrmen. Por, sipas njė teorie konspirative, kjo do t’i falimentonte kompanitė e naftės prandaj ato nuk e mundėsojnė kėtė teknologji. Njė dokumentar i vitit 2006, “Kush e vrau makinėn elektrike?” hodhi idenė se nėse teknologjia ėshtė dokumentuar se ka ekzistuar qė nė vitin 1830, pse duhej tė arrinte pikun nė fillim tė shekullit tė 20-tė e mė pas tė zhdukej?

Anti-Krishti

Njė tjetėr teori konspirative pretendon se satani ėshtė gjallė nė tokė dhe ka krijuar ant-Krishtin, i cili nė kėtė moment duhet tė jetė i rritur mjaftueshėm pėr tė marrė pushtetin, por kjo do ndodhė brenda disa viteve. Ai do tė marrė pushtetin nė mėnyrė politike duke marrė drejtimin e disa organizatave tė pushtetshme, siē janė Kombet e Bashkuara. Me ndihmėn e komunikacioneve globale, veēanėrisht internetit, kjo teori ėshtė pėrhapur nė mėnyrė tė gjerė. Disa besojnė se anti-Krishti do tė jetė mashkull do tė shfaqet nė Evropė, mbase nė Evropėn perėndimore e disa pretendojnė se do tė jetė francez.

“Clinton Body Count”

Ėshtė njė teori konspirative qė s’ka lidhje me fantashkencėn. Kjo teori thekson se para dhe pasi u bė president, Bill clinton ka vrarė njerėzit qė kishte afėr, pra ato qė mund ta pengonin nė rrugėn e karrierės. “Clinton Body Count” ėshtė njė listė e 50-60 e kolegėve tė Clinton, tė cilėt kanė vdekur “nė rrethana misterioze”. Lista filloi tė qarkullonte nė internet nė mes tė viteve ’90. Njė ndėr personat nė listė ėshtė Vince Foster, i cili u gjet i vetėvrarė me njė plumb nė gojė mė 20 korrik 1993. Ai kishte qenė mik fėmijėrie me Clinton dhe tė dy ishin avokatė. Sipas teoricienėve konspirative Foster ishte gati tė zbulonte fakte komprometuese pėr Clinton-in.

Zona 51

Zona 51 shfaqet nė ēdo listė teorish konspirative, veēanėrisht nė lidhje me alienėt. Zona 51, nė fakt ėshtė reale. Njė fakt tjetėr ėshtė se mbi kėtė zonė nuk ka asnjė trajektore kalimi pėr linjat ajrore. Shumė programe televizive janė pėrpjekur tė shpjegojnė se ēfarė ndodh atje, por gjithēka ėshtė arritur ėshtė se vendi shėrben si bazė eksperimenti pėr mjetet fluturuese. Sipas teorisė konspirative aty janė prodhuar armė tė avancuara, tė cilat s’mund tė krijoheshin nga njerėzit, por mendohet se janė marrė nga disku fluturues qė u pėrplas nė Rosuell, nė vitin 1947.

Blendina Cara
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teori tė reja konspirative

Mesazh  Neo prej 21.02.10 21:00

Teori tė reja konspirative

Teoritė konspirative nuk largohen asnjėherė pėrgjithmonė. Teksa disa zhduken disa tė tjera lindin, ose tė vjetrat rikthehen nė njė formė tjetėr.

1. Barack Obama nuk ka lindur nė SHBA.

Nuk ėshtė shumė e qartė ku ka lindur. Disa thonė nė Indonezi, disa thonė nė Kenia (idetė se familja e tij nuk kishte nėnshtetėsi havajane, kur ai lindi nė Honolulu nė vitin 1961 janė hedhur poshtė).

Ithtarėt e kėsaj teorie: Avokati Orly Taitz, redaktori i WorldNetDaily, Jospeh Farah, republikani Nathan Deal, ish kandidati presidencial, Alan Keyes.

E vėrteta: Ėshtė hedhur poshtė. Janė ekspozuar shumė certifikata false lindjeje nė Kenia dhe pavarėsisht protestave pėr tė kundėrtėn, certifikata e lindjes sė Obama-s ėshtė vėrtetuar nga shteti i Havait dhe imazhet janė shfaqur nė televizion.

2. Ngrohja globale ėshtė mashtrim.


Propozuesit e teorisė se temperatura e tokės po rritet, po pėrpiqen tė heqin hirin qė i ėshtė hedhur syve botės. Disa thonė se ngrohja globale s’ėshtė e rėndėsisė sė lartė dhe tė tjerė argumentojnė se edhe nėse kjo gjė po ndodh nuk ėshtė pėr shkak tė aktiviteti njerėzor.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Senator James Inhofe, shkencėtari kanadez i klimės, Tim Ball, gazetari dhe aristokrati britanik, Lord Christopher Monckton, Sarah Palin dhe National Review.

E vėrteta: Mohuesit kanė marrė avantazhin e deklaratave tė kujdesshme tė shkencėtarėve, por nė fakt shkenca ėshtė e qartė: Ngrohja ėshtė reale dhe shkaktohet nga njerėzit.

3. Goldman Sachs e krijoi mė qėllim krizėn ekonomike.

Matt Taibbi i “Rolling Stone” shkroi nė korrik se banka e investimeve “Goldan Sach”, “njė vampire qė i ka zėnė frymėn njerėzimit” ka krijuar pėr vite mė radhe flluska duke vėnė bast kundėr tyre. Si rezultat ndodhi ēfarė ndodhi.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Matt Taibbi, gazetari Robert Scheer, Glen Beck.

E vėrteta: Goldman pa dyshim qė doli mė mirė se ēdo konkurrent nga kriza financiare dhe drejtori ekzekutiv, Lloyd Blankfein pranoi se kompania “kishte marrė pjesė nė gjėra qė ishin tė gabuar”. Kjo teori ėshtė e vėshtirė tė pranohet nė ēdo variant sepse s’ka tė dhėna empirike nė dispozicion.

4. Plani shėndetėsor i demokratėve do krijojė panele vdekjeje.

Pjesė e planit djallėzor tė Obama-s mbi sigurimet shėndetėsore do tė jetė dhe krijimi i paneleve tė ekspertėve qė vendosin se cilėt pacientė nuk ia vlen tė trajtohen, duke u bėrė kėshtu arbitra tė jetės e vdekjes.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Sarah Palin, senatori Charles Grassley, si dhe shumė pjesėtarė tė nxehur tė kėshilleve bashkiake.

E vėrteta: Palin, nė fakt po i referohej njė dispozite tė draftit tė legjislacionit qė do themelonte konsultimin mbi kujdesin nė kushtet e fundit tė jetės. Sidoqoftė, nuk ka asnjė plan pėr tė racionalizuar kujdesin shėndetėsor si masė e shkurtimi tė kostos.

5. Barack Obama ėshtė njė mysliman sekret

Kjo teori ka tėrhequr mbėshtetės njėsoj si ajo e teorisė sė lindjes dhe pretendon se Obama ėshtė indoktrinuar nga Islami, kur jetonte nė Indonezi gjatė fėmijėrisė. Sipas kėsaj teorie ai po pėrpiqet tė ērrėnjosė nė mėnyrė sekrete trashėgiminė kristiane amerikane.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Diktatori libian, Muammar Kaddafi, dhe mjeshtri i propagandės Jerome Corsi.

E vėrteta: Jo. Obama i pėrket njė kishe tė krishterė nė Ēikago dhe ka njė rekord mbėshtetjeje tė qartė pėr Izraelin dhe pėr politikat e forta qė ērrėnjosin lidhjet e forta tė Al-Kaedės nė Afganistan dhe Pakistan.

6. Sarah Palin nuk ėshtė nėna e djalit tė saj 1-vjeēar, Trig.

Sipas kėsaj teorie ai mund tė jetė djali i dikujt tjetėr, mbase i vajzės sė saj Bristol.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Gazetari Andreė Sullivan ka qenė ithtari mė aktivi i kėsaj teori pėr ish-kandidaten pėr zėvendėspresidente e Amerikės.

E vėrteta: Jo. Sullivan e ka krijuar gjithė kėtė duke theksuar disa mospėrputhje tė vogla dhe duke kėrkuar arsye e jo duke bėrė akuza tė drejtpėrdrejta. Palin ka refuzuar tė denjojė t’u pėrgjigjet pyetjeve tė kėtij lloji. Askush tjetėr s’e ka ngritur kėtė teori publikisht, edhe pse privatisht disa liberalė e konsiderojnė mjaft tė gjetur.

7. ACORN ėshtė pjesė e konspiracisė liberale pėr tė vjedhur zgjedhjet.

Koalicioni i organizatave tė komunitetit fillimisht u vu nėn shėnjestėr pas dyshimeve se disa anėtarė po mbushnin fletė regjistrimi false nė mėnyrė qė tė rrisin votat demokrate pėr zgjedhjet e vitit 2008.
Ithtarėt e kėsaj teorie: Glenn Beck, komentatorėt konservatorė, Michelle Malkin dhe Andreė Breitbart, republikani Steve King.

E vėrteta: Videot e James O’Keefe shfaqėn pėrmbajtje tė dyshimtė nė fund tė fundit, por asnjė prej tyre nuk provon njė konspiraci tė madhe tė krahut tė majtė ndėrmjet demokratėve dhe ACORN pėr tė vjedhur zgjedhjet.

8. FEMA po krijon kampe pėrqendrimi.

Qeveria ka krijuar nė mėnyrė tė heshtur Agjencinė Federale tė Menaxhimit tė Emergjencave (FEMA) si njė qeveri hije. Sipas kėsaj teorie edhe tani FEMA ka kampe pėrqendrimi nė gjithė vendin. Ideja tėrhoqi tė majtėt gjatė administratės Bush dhe u rikthye nė modė pasi Obama u bė presidentė, duke tėrhequr aderues tė krahut tė djathtė kėsaj radhe.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Glen Beck dhe interneti.

E vėrteta: Ėshtė shumė budallallėk pėr t’u diskutuar.

9. Kėshilli i Marrėdhėnieve Amerikano-Islamike (CAIR) po pėrpiqet tė infiltrohet nė “Capitol Hill”.

Shkrimtari Dave Gaubatz aludon se grupi ėshtė i lidhur edhe me terroristėt Islamikė edhe me xhihadin ndėrkombėtar dhe po punon pėr t’u infiltruar nė qeverinė amerikane, duke futur aty stazhierė.
Ithtarėt e kėsaj teorie: Dave Gaubatz, senatori republikan, Tom Coburn, republikania Sue Myrick dhe Joseph Farah.

E vėrteta: CAIR ėshtė pėrpjekur tė fusė stazhierė nė Capitol Hill, por kjo ėshtė njė praktikė e standarde pėr avokatinė e gjithė llojeve tė grupeve. Nuk ka asnjė provė pėr motive tė liga apo pėrpjekje pėr tė inkurajuar xhihad ndėrkombėtar.

10. Obama dėshiron t’i rekrutojė amerikanė nė trupat e mbrojtjes civile.

Ky grup do ishte njė lloj organizate me kėmisha kafe qė do vendosin rregullin nė SHBA.
Ithtarėt e kėsaj teorie: Glen Beck, personaliteti mediatik i “Watergate”, G. Gordon Liddy dhe Ann Coulter.
E vėrteta: Media liberale “Media Matters” thotė se kjo teori ka dalė nga njė fjalim i Obama-s, ku argumentonte rėndėsinė e shėrbimit tė jashtėm “AmeriCorps” dhe “Peace Corps”. Kjo ėshtė shumė larg pretendimit pėr njė gestapo amerikane.

11. Revista “Time” do tė kufizojė internetin vetėm pėr pėrdoruesit e licencuar.

Revista “Time” nė bashkėpunim me grupet e pro-censurės po mbėshtet njė plan qė do kėrkojė licencė pėr tė pėrdorur internetin.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Prezantuesi radiofonik dhe i pasionuari pas teorive konspirative, Alex Jones.
E vėrteta: Revista “Time” ka botuar njė histori qė raporton pėr nj ekzekutiv tė Microsoft, i cili do kishte dėshire tė shihte licencimin nė luftė me anonimitetin. Transmetimi i propozimeve aq tė debatueshme ėshtė thuajse e kundėrta e censurės, siē shpjegoi menjėherė Michael Scherer nga revista “Time”.

12. Sulmet 9/11 ishin komplot i brendshėm.


Ato qė kanė mbetur nga ditėt e Bush-it duket sikur s’duan tė largohen. Kėto teori vazhdojnė tė argumentojnė se rėnia e kullave binjake nuk ka ardhur nga jashtė dhe se ishte justifikim i SHBA pėr tė nisur luftėn dhe pėr tė pasuruar kontraktorėt e mbrojtjes.

Ithtarėt e kėsaj teorie: Alex Jones, David Ray, analistja e administratės sė Reagan, Barbara Honegger, gazetari britanik Robert Fisk.

E vėrteta: Edhe kundėrshtarėt mė kokėfortė tė George W. Bush nuk e besojnė kėtė teori.

Newsweek
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Teorite me te reja konspirative

Mesazh  Estilen prej 06.04.10 10:52

Teorite me te reja konspirative

Grupi i Bilderbergut

Tentativat e njė grupi tė fuqishėm pėr tė marrė kontrollin e botės

Numri i teorive konspirative shtohet nga ditė nė ditė. Gjithashtu shtohet dhe baza e subjekteve qė pėrfshijnė kėto teori. Jo tė gjitha janė pėr rendin e ri botėror e masonėt qė duan tė udhėheqin botėn.

Ekzistojnė teori tė tjera qė pretendojnė se energjia e lirė ekziston, ose se makina elektrike mund tė ishte shpikur me kohė nėse kompanitė amerikane tė naftės do e lejonin.

Dhjetė teori tė reja konspirative supozojnė se Stonehenge ėshtė ndėrtuar nga jashtėtokėsorėt dhe se aeroporti i Denverit ėshtė nė fakt vend mbulimi pėr zyrat nėntokėsore tė stafit tė Rendit tė Ri Botėror.

Shumė pak teori konspirative janė tė pėrpunuara aq mirė sa Rosuelli i Anglisė. Mė 26 dhjetor 1980, njė objekt fluturues i paidentifikuar (UFO) u raportua nga njė patrulle sigurie pranė urės lindore nė Udbrixh.

Policėt fillimisht panė se ishte njė mjet fluturues i rrėzuar dhe kur hyrėn nė pyll pėr tė hetuar panė drita tė ēuditshme qė lėviznin mes pemėve si dhe njė dritė verbuese qė vinte na objekti i paidentifikuar.

Dritat ishin tė kuqe, blu, tė verdha dhe njė e bardhė. Disa prej personave tė pranishėm aty pretendojnė se kanė parė njė objekt metali nė formė konike dhe se largohej sa ato afroheshin.

Sipas kėsaj teorie personat e pranishėm atė natė u kėrcėnuan me vdekje dhe u urdhėruan tė firmosin njė dokument ku betoheshin se nuk do flisnin pėr kėtė gjė; njė prej tyre pretendonte se ishte detyruar tė deklaronte se dritat qė kishin parė i pėrkisnin njė fari.

Sipas teorisė konspirative bėhej fjalė pėr njė takim rutinė mes alienėve dhe ushtrisė sė Britanisė sė Madhe dhe asaj amerikane pėr tė diskutuar me armėt bėrthamore.

Sipas teorisė standarde Sfinksi ėshtė gdhendur nga gurėt gėlqerorė qė kanė dalė nė sipėrfaqen e Gizės pas vitit 2540 para Krishtit. Teoricienėt konspirative pretendojnė se ai ėshtė ndėrtuar rreth 10 mijė vjet para Krishtit nga banorėt e Atlantisit.

Ėshtė fakt se nė vitin 1996 dy arkeologė nga Florida zbuluan dhoma dhe tunele para Sfinksit. Njė vit mė parė ishte zbuluar njė derė anash tij, ku autoritetet egjiptiane e kishin ndaluar hyrjen.

Sfinksi ėshtė njė pikė referimi madhore nė masoneri dhe masoneria egjiptiane mėson se menēuria dhe tradita e saj vjen direkt nga tė mbijetuarit e Atlantisit, tė cilėt e ndėrtuan Sifnksin pasi Atlantisi u zhduk nga faqja e tokės e mė pas themeluan civilizimin egjiptian.

Sipas teorisė konspirative, egjiptologėt masonė e mbajnė tė fshehtė kėtė tė vėrtetė dhe ēdo sekret qė Sfinksi mund tė fshehė nė thellėsi tė tij.

Dhomat dhe tunelet nė Sfinks rezultuan tė ekzistojnė vėrtet nė shkurt tė vitit 2000, kur arkeologėt egjiptianė zbuluan varrin e Osirit ndėrmjet piramidės Khafre dhe Sfinksit.

Incidenti “Rendlesham”

Shumė pak teori konspirative janė tė pėrpunuara aq mirė sa Rosuelli i Anglisė. Mė 26 dhjetor 1980, njė objekt fluturues i paidentifikuar (UFO) u raportua nga njė patrulle sigurie pranė urės lindore nė Udbrixh.

Policėt fillimisht panė se ishte njė mjet fluturues i rrėzuar dhe kur hyrėn nė pyll pėr tė hetuar panė drita tė ēuditshme qė lėviznin mes pemėve si dhe njė dritė verbuese qė vinte na objekti i paidentifikuar.

Dritat ishin tė kuqe, blu, tė verdha dhe njė e bardhė. Disa prej personave tė pranishėm aty pretendojnė se kanė parė njė objekt metali nė formė konike dhe se largohej sa ato afroheshin.

Sipas kėsaj teorie personat e pranishėm atė natė u kėrcėnuan me vdekje dhe u urdhėruan tė firmosin njė dokument ku betoheshin se nuk do flisnin pėr kėtė gjė; njė prej tyre pretendonte se ishte detyruar tė deklaronte se dritat qė kishin parė i pėrkisnin njė fari.

Sipas teorisė konspirative bėhej fjalė pėr njė takim rutinė mes alienėve dhe ushtrisė sė Britanisė sė Madhe dhe asaj amerikane pėr tė diskutuar me armėt bėrthamore.

SfinksiSipas teorisė standarde Sfinksi ėshtė gdhendur nga gurėt gėlqerorė qė kanė dalė nė sipėrfaqen e Gizės pas vitit 2540 para Krishtit. Teoricienėt konspirative pretendojnė se ai ėshtė ndėrtuar rreth 10 mijė vjet para Krishtit nga banorėt e Atlantisit.

Ėshtė fakt se nė vitin 1996 dy arkeologė nga Florida zbuluan dhoma dhe tunele para Sfinksit. Njė vit mė parė ishte zbuluar njė derė anash tij, ku autoritetet egjiptiane e kishin ndaluar hyrjen.

Sfinksi ėshtė njė pikė referimi madhore nė masoneri dhe masoneria egjiptiane mėson se menēuria dhe tradita e saj vjen direkt nga tė mbijetuarit e Atlantisit, tė cilėt e ndėrtuan Sifnksin pasi Atlantisi u zhduk nga faqja e tokės e mė pas themeluan civilizimin egjiptian.

Sipas teorisė konspirative, egjiptologėt masonė e mbajnė tė fshehtė kėtė tė vėrtetė dhe ēdo sekret qė Sfinksi mund tė fshehė nė thellėsi tė tij. Dhomat dhe tunelet nė Sfinks rezultuan tė ekzistojnė vėrtet nė shkurt tė vitit 2000, kur arkeologėt egjiptianė zbuluan varrin e Osirit ndėrmjet piramidės Khafre dhe Sfinksit.

“Stonehenge”

Teoria aludon se egjiptian udhėtuan nė Angli pėr tė ndėrtuar “Stonehenge” rreth viteve 3500-2500 para Kirshtit ose se ėshtė ndėrtuar nga alienėt.

Tė dhėnat mė bindėse pėr ndėrtimin e kėsaj strukture nga jashtėtokėsorėt ėshtė gjithė vendi nuk pėrmban mbetje gurėsh apo veglash tė papėrdorura. Zona rreth “Stonehenge” ėshtė e mbushur me barė dhe nuk ėshtė rast i piramidės sė Gizės sepse ka blloqe gurėsh nė gjithė shkretėtirėn pėrreth piramidave.

Si mund t’i kenė lėvizur njerėzit primitivė blloqet e gurėve rreth 400 kilometra pa lėnė asnjė gjurmė? Shumė prej blloqeve dihet se janė marrė rreth 40 kilometra larg, por prapė fakti se njė bllok peshon 25 ton e bėn tė ēuditshme kėtė vepėr.

Duke lėnė mėnjanė mjedisin rrethues pa tėmetė e gjithė struktura ėshtė ndėrtuar mbi bazėn e rrėnjės tre. Egjiptianėt ishin astronomė tė shquar dhe i ndėrtuan piramidat e Gizės qė tė korrespondonin me yjėsinė e Orionit dhe trajektoren e diellit e hėnės.Stonehenge bėn tė njėjtėn gjė. Sipas kėsaj teorie konspirative, nėse atė nuk e kanė ndėrtuar alienėt atėherė e kanė ndėrtuar egjiptianėt duke pėrdorur teknologji aliene, nė nder tė vizitorėve jashtėtokėsorė. E njėjta teori ekziston dhe pėr piramidėn e Gizės.

Odesa

Njė teori konspirative duhet tė ketė njė emėr ngjethės. Supozohet qė pranė fundit tė luftės II Botėrore, kur Gjermania e dinte se gjithccka kishte mbaruar, shumė prej oficerėve nazistė tė rangut tė lartė u arratisėn nė mėnyrė sekrete drejt vendeve qė s’kishin polici ekstradimi si Argjentina dhe Indonezia.

Kėto nazistė, duke pėrfshirė dhe Hitlerin nuk janė kapur kurrė, sipas teorisė. Odesa ndahej nė tre divizione. I pari drejtohej nga Otto Skorzeny, i cili krijoi mėnyrėn e nxjerrjes sė nazistėve nga Evropa.

I dyti drejtohej nga Reinhard Gehlen, shefi i inteligjencės naziste ishte njė organizatė globalė spiunėsh nazistė me bazė nė Mynih, e vetėquajtur “the Org”.

Divizoni i tretė, i drejtuar nga Martin Bormann parashikoi nxjerrjen e floririt nazist, pjesa mė e madhe e vjedhur nga hebrenjtė, jashtė Evropės. Por kapitulli mė tinzar i kėsaj teorie konspirative pėrfshin bashkėpunimin e qeverisė amerikanė.

Projekti “Paperclip”, i cili ėshtė faktik ka pasur nė fokus importimin e shkencėtarėve nazistė, tė cilėt u morėn nė punė nga NASA dhe sipas teorisė pa asistencėn naziste s’do kishte pasur asnjėherė CIA apo ulje nė hėnė.

Trekėndėshi i BermudeveTashmė dihet shumė pėr Trekėndėshin e Bermudeve. Tre pikat e tij janė Bermuda, Majemi dhe Puerto Riko. Shumė aeroplanė dhe mė shumė se 50 anije janė zhdukur pa gjurmė nė kėtė zonė dhe askush s’ka rėnė dakord mbi njė shkak universal.

Teoricienėt konspirative kanė ofruar disa mundėsi tė ēuditshme tė asaj qė trekėndėshi ėshtė dhe ata tė gjithė pretendojnė se ka tė bėjė me udhėtimin nė kohė.

Ėshtė fakt se trekėndėshi i Bermudeve ėshtė njė prej dy vendeve nė tokė ky busulla nuk drejtohet nga veriu. Vend i tjetėr ėshtė Poli i Veriut. Nė trekėndėshin e Bermudeve busulla del jashtė pėrdorimit.

Rasti mė bindės se ka diēka supernatyrore (ose shkencė e pashpjeguar) qė ndodh nė trekėndėsh ndodhi mė 7 qershor 1964, kur Carolyn Cascio fluturoi me avionin e saj Cessna me njė pasagjer nga Nasau, Bahams pėr nė ishullin Grand Turk.

Ky udhėtim ėshtė rreth 600 kilometra. Cascio la aeroportin e Nasaut duke udhėtuar nė juglindje drejt ishullit dhe nė kohėn kur duhej tė mbėrrinte ajo kontaktoi me aeroportin e e Nasaut pėr tė thėnė se busulla po “rrotullohet nė mėnyrė tė ccmendur” dhe mė pas la radion hapur qė tė dėgjohej nga aeroporti.

Sipas raportimeve ajo u rrotullua rreth 30 minuta mbi aeroport dhe mund tė shihej me sy tė lirė nga poshtė, ndėrkohė qė ajo s’e shihte aeroportin. Mė pas ajo s’u pa mė. Sipas teorisė mendohet se ajo ka kaluar nė njė rrip tjetėr kohor dhe s’ka mundur tė kthehet nė kohėn ku ishte.

Baza aliene nėn AntarktidėSipas kėsaj teorie besohet se aktualisht nėn akullin e Antarktidės jetojnė alieno ose aty ndodhen mbetjet e njė civilizimi alien. Ata kanė krijuar artificialisht akullin pėr tė mbuluar bazėn e tyer dhe aty tani punohet pėr eksperimente qė studiojnė ngjizjen embrionike aliene nė trupat njerėzore.

Pjesa mė shtangėse e kėsaj teorie konspirative ka njė artikull monumental evidence qė e mbėshtet: Harta e Piri Reis e skicuar nė vitin 1513. Piri Reis ishte njė admiral arabik (dhe pirat), i cili lundroi nė gjithė Oqeanin e Atlantikut jugor dhe sipas kėsaj teorie ai nuk e vizatoi vetė hartėn, por ia dhėnė alienėt, tė cilėt skicuan bregun aktual tė Antarktidės.

Vija bregdetare e Antarktidės nuk shihet sot sepse ėshtė mbuluar nga akulli. Si e vizatoi atėherė Piri Reis? NASA ka pėrdorur rrezet X, apo fotografi satelitore tė kontinentit dhe rezultatet e tyre janė njėsoj me ato tė hartės sė Piri Reis.

Ata kanė argumentuar se harta ėshtė njė mashtrim i fundit tė viteve 1800. Por Antarktida s’ishte zbuluar deri nė vitin 1818. Sipas kėsaj teorie NASA do tė mbajė tė fshehur bazėn aliene nė shkėmbim tė teknologjisė, ose tė mbajė mbetjet sekrete me qėllim studimin e tyre privat.

Shpėrthimi i portit tė Ēikagos

Mė 17 korrik 1944 magazina e portit tė Ēikagos shpėrtheu, duke vrarė 320 marinarė dhe shkaktoi plagosjen e 390 tė tjerėve. Shumė prej tė vdekurve dhe tė plagosurve ishin marinarė me ngjyrė.

Porti shėrbente si njė depo municionesh pėr anijet qė niseshin nė Pacifik. Marinarėve me ngjyrė u kėrkohej tė shkarkonin dhe ngarkonin kėto municione tė tė gjitha llojeve, edhe pse asnjė prej tyre s’ishte trajnuar nė manovrimin e municioneve.

Marinarėt me ngjyrė nė atė kohė ngarkoheshin pėr tė bėrė punėt mė tė rėndomta si gatim, pastrim dhe ngarkim anijesh etj. Shpėrthim fatal i 17 korrikut shkaktoi njė dėm tė madh nė njerėz dhe materiale.

Dėmi arrinte njė kosto prej 9.9 milionė dollarėsh (120 milionė sipas vlerės sė sotme). Sipas teorive konspirative ky shpėrthim nuk u shkaktua nga njė gabim i thjeshtė njerėzor, por nga njė test i vullnetshėm i bombės bėrthamore.Ekipi qė punoi nė projektin “Manhattan” nė atė kohė arriti nė pėrfundimin se shpėrthimi ishte njė shpėrthim tipik bėrthamor, e jo njė i zakonshėm. Teoricienėt konspirativė mendojnė se testi u krye nė marinarėt me ngjyrė pėr tė parė efektet e shpėrthimit mbi njerėzit, meqė kjo s’ishte vėzhguar mė parė.

Karen Silkwood

Karen Silkwood ishte njė teknike kimiste nė centralin bėrthamore “Kerr-McGEe” nė Oklahoma nga viti 1973 e deri nė vdekjen e saj, mė 13 nėntor tė vitt tjetėr.

Puna e saj ishte tė prodhonte plumba Plutoni pėr shufrat e reaktorit bėrthamor. Sapo filloi punė ajo iu bashkua nj sindikate dhe u bė njė prej zėdhėnėseve kryesore tė saj dhe organizueseve tė grevave, duke u ankuar pėr dhunimin e kodit tė shėndetėsor:

Punonjėsit ishin tė ekspozuar ndaj ndotjes bėrthamore dhe pajisjet e tyre tė frymėmarrjes ishin difektoze, mbetjet bėrthamore nuk depozitoheshin si duhet dhe mė e keqja nga tė gjitha, nuk kishte mjaft dushe pėr tė gjithė punonjėsit.

Kjo do tė thoshte qė pas orėsh tė tė tėra pune nė kontakt me plutonin-239, i cili ėshtė jashtėzakonisht i rrezikshėm, punonjėsit duhet tė shkonin nė familjet e tyre me mbetje Plutoni nė rroba.

Mė 5 nėntor 1974 ajo kreu njė kontroll rutinė dhe pa se niveli i Plutonit nė gjak ishte 400 herė mbi limitin e lejuar. Ajo dhe fėmijėt e saj u dėrguan nė labarotr pėr t’u testuar dhe askush nuk e ka kuptuar deri mė sot si arriti tė helmatisej nė njė mėnyrė tė tilla brenda tre ditėsh.

“Kerr-McGee” pretendoi se ajo ishte vetėhelmuar pėr tė fajėsuar kompaninė, ndėrsa Silkwood, nė shtėpinė e sė cilės u gjetėn mbetje Plutoni deklaroi se kompania po pėrpiqej ta helmonte pėr t’i mbyllur gojėn. Mė 13 nėntor makina e saj u gjet e pėrplasur nė njė urė betoni.

Grupi Bilderberg

Nga gjithė teoritė konspirative mbi rendin e ri botėror nė botė kjo duket mė e besueshme. Grupi Bilderberg ėshtė njė organizatė reale qė takohet njė ose dy herė nė vit duke marrė me qira kate tė tėra hotelesh luksoze.

Askush nuk e di kush janė anėtarėt, pėrveē vetė anėtarėve tė cilėt mund tė jenė 20 ose qiendra tė tillė. Mendohet se ata janė financierė tė fuqishėm, biznesmenė, politikanė dhe gjeneralė, qėllimi i vetėm i tė tė cilėve ėshtė tė kontrollojnė ekonominė e botės, luftėrat, politikėn dhe gjithēka qė i ndihmon tė bėjnė para.

Henry Kissinger dihet se ka qenė dikur anėtar. Tony Blari ėshtė pėrfolur si i tillė. Tė dy presidentėt Bush janė pėrfolur si anėtarė, si dhe Vladimir Putin.
Badigardėt nė kėto takime janė mercenarė tė marrė me qera privatisht.

Grupi u formua gjatė luftės sė Ftohtė nga Joseph Retinger, i cili ka qenė shef ekzekutiv i Lėvizjes Evropiane, njė organizatė progresive me qėllimin e njė qeverie tė vetme botėrore.

REtinger mendonte se bota mund tė jetonte nė paqe nėse paqja arrihej mes njė grupi tė elitės sė botės, duke e lėnė publikun jashtė kėsaj gjėje. Problemi me idenė e Retinger ėshtė se grupi Bilderberg duhet tė ketė fuqi absolute dhe nėse e ka atė fuqi lufta mund tė shpėrthejė po aq shpejt sa paqja.

Sipas teorive konspirative, grupi Bilderberg ka krijuar luftėrat mė tė mėdha tė gjysmės sė fundit tė shekullit, qė nga lufta Koreane e deri tek ajo e Afganistanit.

Aeroporti ndėrkombėtar i Denverit

Aeroporti ndėrkombėtar i Denverit ėshtė aeroporti mė i madh nė SHBA dhe i treti mė i madh nė botė. Teoritė konspirative e konsiderojnė kėtė si vendin e fshehtė qė qėndron mbi zyrat nėntokėsore tė Rendit tė Ri Botėror.

Ky arsyetim vjen nga fakti se sipas kėsaj teorie, baza ėshtė nė mėnyrė aspak normale rreth 40 kilometra nga qendra e Denverit. Aeroporti ėshtė jashtėzakonisht i madh dhe ka njė pamje arkitekturale tė ēuditshme.

Ndėrtesa kryesore pėrbėhet nga strukturė tende, si tendat e cirkut, prej cohe tė bardhė qė ka si qėllim t’u kujtojė vizitorėve imazhet e maleve Rocky, tė cilėt mund tė shihen nga aeroporti.

Por sipas teorisė konspirative qėllimi i kėsaj tende ėshtė t’i ngjajė tendave indiane nė pėrpjekje pėr tė kėnaqur indianėt e varrosur kėtu. Ėshtė fakt qė ndėrtesa e aeroportit ėshtė vendosur pikėrisht mbi vendin qė dikur ka qenė varrezė indiane.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teori tė reja konspirative

Mesazh  Estilen prej 06.04.10 12:42

Antarktida nė hartėn e Piri Reisit....
....dhe sekreti qe e mbulon ate vend ditet e sotme..Piri Reisi hartuesi i hartes se Antarctides ne vitin 1513.

...Piri Reis, njė admiral i flotės detare arabo- turke, pėrpiloi njė hartė deri diku tė hollėsishme tė botės mė 1513, gjysma e sė cilės mbijetoi deri mė 1929,kohe kur u zbulua dhe u vendos nė Muzeumin Pallati Topkapi nė Stamboll.


Disa pohojnė qė harta e Piri Reisit pėrfaqėson vijėn bregdetare tė bregut Princes Marta tė Tokės Mbretėreshė Maud (Queen Maud Land) nė Antarktikė, ashtu siē ka qenė dukur ajo para se tė mbulohej prej akullit.Nje pjese e hartes te perpiluar nga Piri Reis''i


Nėse me tė vėrtetė harta pėrfshin Antarktidėn, e cila nuk ishte e zbuluar deri mė 1818 prej Evropianėve, atėhere lėnda burimore e pėrdorur prej Piri Resit duhet tė ketė ardhur nė fund tė fundit nga lundėrtarė tė lashtė apo krijues tė lashtė hartash.

Njė thėnie e tillė u parashtrua fort prej Carls Hapgud (Charles Hapgood) nė librin e tij ,Hartat e mbretėrve tė lashtė tė detrave tė botuar mė 1966.

Hapgudi mendon se hartat burimore tė Piri Reisit ishin vetė tė mbėshtetura nė harta tė tjera tė krijuara prej lundėrtarėve tė cilėt qartėsisht patėn lundruar pėrgjatė brigjeve pa akuj tė Antarktidės mijėra vjet para historisė sė njohur si tė regjistruar.

Nė qoftė se Hapgudi ėshtė i saktė, atėhere hartat burimore duhet tė kenė qenė vėrtetė tė lashta.

Burime akademike tė besueshme, qė pėrdorin analizat e mostrave tė akujve tė marra nė zemėr tė Antarktidės, mendojne se akullnaja qė shihet tani nė Antarktidė ka qenė plotėsuar midis viteve 38000 - 4000 p.e.s.

Ndėrsa sipas gjeologėve, koha e fundit kur Antarktida ishte plotėsisht pa akull ka qenė ndoshta rreth 14 milion vjet mė parė.

Atehere c'fare te vertete fsheh kjo harte per Antarktiden,a ka te beje kjo me faktin se atje ekziston nje baza alienesh dhe qe mbahet sekret nga fuqite e medha....?

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Teori tė reja konspirative

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi