Socializimi i qenjes njerzore

Shko poshtė

Socializimi i qenjes njerzore

Mesazh  protoni prej 13.01.10 23:31

Edukata, gjenetika, socializimi i qenjes njerzore

Nese bazohemi ne gjenetike, nuk mund te krijojme hipoteza te duhura, ashtu siq nuk mund te krijojme konkludime, konstatime dhe supozime te duhura. Gjenetika, realisht eshte faktor i rendesishem por jo edhe kyq sa i perket pasqyrimit dhe krijimit te nje koncepti te sakt, rreth llojit dhe sjelljeve te tij ne kohe dhe hapesire.

Dikush mund te mendoj se ''sorra'' e pjelle ''sorren'', perderisa dikush tjeter mund te mendoje se ''sorra'' e pjelle ''shqiponjen''... Se ''sorra'' e lindur a do te behet me te vertet ''sorre'' tipike, apo ''shqiponje'' mbetet te punohet ne ate drejtim konform qellimit te deshiruar, konform rrethanave edukative dhe kulturore dhe konform, parakushteve dhe kushteve sociale.

Parametrat ekzistent social, kulturor, kohor dhe hapesinor do te ndikojne fuqishem ta perkrahin apo luftojne fuqine e gjenetikes.

Prandaj, nuk do te varet gjithmone nga ne se cfare deshirojme te arrijme, nje pjese e rrugetimit tone drejte cakut te parapergatitur nga DIKUSH, do te kompletohet edhe me forcat tjera, apo ndikuesit tjere faktorial.

Ne jemi nje makine e gjalle shpirterore e cila mund te jete pre e dhunimeve te ndryshme, qofshin ato kohore, sociale, familiare, politike, kulturore, shpirterore, ekonomike, seksuale, luftararake, kontekstuale, rrethanore.... ne menyre direkte, indirekte, me dashje, pa dashje, me qellim te caktuar apo pa qellim te pacaktuar *spontan*... te jemi aty ku prezenca e jone kountribuon pozitivisht!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi