Deizmi

Shko poshtė

Deizmi

Mesazh  Trigon prej 10.01.10 0:34

Deizmi, nga trajta latine "deus = zot", ėshtė njė qėndrim hibrid mes ateizmit dhe teizmit i cili beson se ekziston njė "zot", por i cili nuk ėshtė "i mbinatyrshėm". Ky qėndrim hedh poshtė librat e shenjtė, fenė e organizuar, profecitė, mrekullitė, dhe subjekte tė tjera qė janė baza e teizmit tradicional.

Deizmi pohon se besimi fetar duhet tė mbėshtetet mbi arsyen njerėzore dhe nė njohjen e natyrės dhe se janė pikėrisht kėta elementė qė pohojnė ekzistencėn e njė "zoti", i cili ndonėse besohet tė ketė krijuar dikur gjithėsinė, tashmė nuk merr pjesė aktive nė tė, nuk ndėrhyn nė rrjedhėn e ngjarjeve.

Pėr shkak tė kėtij qėndrimi, deizmi konsiderohet shpesh si njė shkallė kalimi nga teizmi nė ateizėm, duke shėrbyer si formė lehtėsuese.

Lindjen, mbėshtetjen mė tė gjerė dhe shkėputjen parimore nga teizmi e fitoi gjatė shek. XVII dhe XVIII nė Evropė.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi