A ekzistojne fantazmat ?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

A ekzistojne fantazmat ?

37% 37% 
[ 157 ]
8% 8% 
[ 33 ]
25% 25% 
[ 105 ]
30% 30% 
[ 124 ]
 
Totali i votave : 419

A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  the vampire prej 08.01.10 20:10

A besoni se ekzistojne fantazmat dhe pse?

avatar
the vampire

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A BESONI TE FANTAZMAT DHE PSE

Mesazh  MARKO prej 08.01.10 23:04

Po besoj, perderisa jemi ne njerzit edhe ato ekzistojne.
avatar
MARKO

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Magus prej 09.01.10 23:57

Njeriu nga natyra eshte skeptik dhe nuk beson po se pa me syte e vet, keshtu qe secili eshte i lire te mendoj ashtu si ja thote mendja dhe pervoje e tij personale.

Frika e fantazmave e percjelle njeriun me shekuj duke mos gjetur pergjigjie per kete fenomen.

Por, frika kryesore vjen nga injoranca jone sepse ne nuk dime se ēfare jane fantazmat, se ēfare mund te na bej nje fantazme, se ēka dine ato per ne etj. etj...
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  etmond prej 12.01.10 19:02

Vetė personalisht, nuk besoj.

Por gjithėsesi, ka disa raste qė me tė me tź vėrtet tė vendosin me shpatulla mbas murit!?
Nė tė vėrtet nėse kėto fenomene do tė studioheshin me vemendie nga specialistė tė fushės, siē edhe ėshtė vepruar nė shumė raste nė vėnde tė ndryshme, rezultati do tė ishte zhgėnjgyes pėr palėn besuese dhe pozitiv pėr palėn refuzuese.
avatar
etmond

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  gjilanasi prej 29.01.10 11:43

Personalisht nuk kam pasur pervoja te tilla, por njoh persona qe kane pasur histori me fantazma.
Une nuk mund te them se ekzistojne por as ti mohoj.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Estilen prej 29.01.10 22:04

Jo kurre, abstraksionet jane per ate qe shohin endrra ne mes te dites me diell.

Une e jetoi jeten reale i qete, pa ndikime te kesaj natyre dhe vazhdoi te eci ne kete rruge te ''shtruar keq'', jo nga fantazmat, por nga njerzit .

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  i panjohuri prej 30.01.10 15:21

Une them se fantazmat nuk ekzistojne.
Kjo gje nuk eshte e vertetuar edhe pse ka njerez qe thone se i kane pare apo video e foto qe kane dale fallco.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  KLEO DIMENSION prej 24.02.10 17:12

the vampire shkruajti:A besoni se ekzistojne fantazmat dhe pse?
per mendimin tim ekziistojne -eshte nje realitet
nje bote me vete
ato kane boten e tyre ne kemi boten tone
eshte nje dimension tjeter i jetes ne toke

KLEO DIMENSION

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Estilen prej 06.03.10 14:51
.


Ne asnje prej ketyre fotografive nuk
mund te jete nje prove per ekzistencen e fantazmave. Arsyet jane disa:

1- Asgje nuk tregon se personat e fotografuar mund te jene fantazma.
Nje person ne nje fotografi, nuk do te thote se ai eshte nje fantazme.

2- Nje pjese e mire e fotografive edhe pse origjinale jane mbivendosje te fotove gjate larjes se filmit (fotot e vjetra).

3- Forma fytyrash mund te shihen kudo (ne rete per shembull). Keto
fotografi jane nje shembull i qarte i lidhjes qe ben truri yne midis
formave qe shohim dhe atyre qe kemi te fiksuara na koke. Tek fotoja
siper per shembull, mjafton te mbulosh pjesen e kembeve dhe do ta
shohesh fare qarte se “koka dhe trupi i fantazmes”nuk eshte gje tjeter
vecse nje pjese e tokes se sfondit.Duke bashkangjitur idene e
fantazmes,truri yne krijon shembelltyren e nje personi.

4- Normalisht fantazmat nuk shfaqen ne fotografi! Eshte edhe nje nga
provat qe perdoret ne qindra filma.
Fantazma duke mos qene materiale,nuk mund ta thyeje driten qe te shfaqet ne fotografi.

Mjafton ti shtosh edhe nje sere motivesh te tjera (reflektime te
drites, pasqyrime, fotografi te montuara..)dhe nuk eshte e veshtire te
arrihet ne konkluzionin se asnje prej ketyre fotografive nuk mund te
jete prove per ekzistencen reale te fantazmave.
Keto jane disa argumenta qe ben te besosh se fantazmat nuk ekzistojne....

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  arber kallxhija prej 13.04.10 2:29

estilen shkruajti:Jo kurre, abstraksionet jane per ate qe shohin endrra ne mes te dites me diell.

Une e jetoi jeten reale i qete, pa ndikime te kesaj natyre dhe vazhdoi te eci ne kete rruge te ''shtruar keq'', jo nga fantazmat, por nga njerzit .

arber kallxhija

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fantazma vjen nga fjala fantazi

Mesazh  Nikolaos prej 13.04.10 19:28

Vete termi "fantazem" vjen nga fjala fantazi, pra njeriu qe ka te meta psikologjike, eshte i fiksuar, eshte enderrimtar ai e krijon vete fantazmen me mendjen e tij. Pse fantazmen e sheh vetem nje person dhe jo dy apo disa vete? Kjo do te thote qe eshte mendja e tij qe e krijon, se s'ka se si te jene dy mendje njesoj. Raste kur nje fantazem e kane pare dy a me shume vete, mund te kene qene vete njerez te tjere qe duan te trembin dike apo disa vete, por mos te harrojme se ne bote ekzistojne edhe ufot sepse ne nuk jemi te vetmit ne univers, dhe mund te jene shfaqur ne toke per "punet" e tyre, ndoshta eksploruese. Njerezit qe besojne ne fantazma nuk e bejne gjumin e qete , shohin shpesh here makthe. Ja edhe vet une kur isha i vogel shihja endrra te keqija kur besoja ne fantazma e djall, tani qe nuk u besoj mė, me besoni kam bere nje gjume te qete, pa makthe.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  VENUS prej 12.05.10 10:33

Po une personalisht besoj ne fantazmat.
avatar
VENUS

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje

Mesazh  megi5 prej 14.05.10 11:49

A mendoni se ekzistojne fantazmat (shpirtrat e te vdekurve) vertet apo jane thjesht trillime dhe produkt i imagjinates se njerezve???
A keni patur ndonje eksperience tuajen apo te miqve tuaj qe verteton ekzistencen e tyre????
avatar
megi5

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 18:44

Nuk besoj se ekzistojne, thjesht jane te menduarit e njerzve si shume te menduara tjera, por une nuk besoj edhe pse shume te tjere qe pohojn se ekzistojne...
avatar
DoNa MiStEriOzE

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  RinorZogaj prej 31.05.10 20:10

Ska as nje shans qe Fantazmat egzistojn,Keto gjera thjesht jan trillime,Ska mundesi qe njeriu kur vdes te bej piknik ku deshiron ai pikniku i vetem i njerut vdekur eshte varri.Ai qe ben gjiro kudo eshte njeriu i gjall,Eh njeriu i gjall i prishur ne zemer ai menjeher pasi token e ze terri ai vishet ne rroba te cuditshme dihet shkaku pse,nese dikush ka qef une e di 1 rast complet e e tregoj me1her.

Edhe Vet fjala Fantazma rrjedh Fantazi i lumt 1 antar e kish qit kit fjal
avatar
RinorZogaj

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  0 Negative prej 31.05.10 20:18

avatar
0 Negative

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  RinorZogaj prej 31.05.10 20:45

Ok me falni qe kam shkru ketu, kerkoj falje, Une nuk besoj ne Fantazma kurrsesi, Ti e ki te drejten me besu edhe mos me besu Vazhdo suksese
avatar
RinorZogaj

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  shqiponja nela prej 21.06.10 13:14

the vampire shkruajti:A besoni se ekzistojne fantazmat dhe pse?

Nuk e di po nuk besoj shume tek fantazmat. Ato me duken shume te pabesueshme. Ndoshta jane thjesht e pjelle e imagjinates sone apo kjo eshte ajo cka ne duam te pranojme nga frika ose ...
avatar
shqiponja nela

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  XHULIO MYRTA prej 22.06.10 19:24

Une besoj se jane shpirterat e njerezeve qe kane vdekur shume kohe me pare.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 22.06.10 19:58, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : PERGJIGJA)

XHULIO MYRTA

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  hotmail prej 23.06.10 1:28

Thjesht mendohet se fantazmat ekzistojne, por ne te vertet ato ekzistojne vetem ne ndjenjat dhe ne mendjen tone.

hotmail

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  engjulli prej 23.06.10 21:26

Fantazmat ekzistojne per arsye se ka pasur raste kur vajzat kane pare enderra seksi dhe ne ate menyre ato kane mbetur shtatezene dhe (sipas gjyshes sime e cila tani ka vdekur por ka ditur shume per fantazmat) toka ata njerz nuk i pranon dhe keshtu ata shenderrohen ne djaj, kaq.
avatar
engjulli

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat?

Mesazh  Marinus_Scodra prej 23.08.10 14:26

Qe fantazmat te jene njefare rregjistrimi i panjohur per ne, mua me duket me e pranueshme sepse gati gjithmone fantazmat jane pare duke perseritur te njejtat veprime si p.sh. legjionaret romake ne Britani, te cilet kane 2 mije vjet qe marshojne ne te njejten rruge, "shpirtra" qe enden po ne te njejten shtepi per shekuj, etj.

Megjithate, mund te kete edhe qenie te tjera qe i marrim gabimisht per shpirtra te vdekurish. Deri para 100 vjetesh, valet e radios dukeshin fantashkence, madje per disa ishin magji, por me perparimin tech ato u bene mese te zakonshme...ne te njejten menyre edhe keto pyetje mund te marrin pergjigje me te sakte nje dite!
avatar
Marinus_Scodra

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Luli prej 23.08.10 18:14

Une mendoj qe fantazmat nuk jane shpirterat e njerezeve te vdekur, por jane krijesa qe jetojne ne dimensione tjera (sipas disa shkencetareve mund te ekzistojne deri 13 dimensione).
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  DurresLIYI prej 22.11.10 21:49

Mendoj se fantazmat ekzistojne dhe mua me duket nje gje shume normale sepse edhe pasi vdesim do te kemi nje bote tonen ku here pas here mund t'i hedhim nje sy botes dhe njerezve qe kemi pasur te bejme.
avatar
DurresLIYI

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  zejnullahu81@hotmail.com prej 27.11.10 3:21

Nuk besoj ....

zejnullahu81@hotmail.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  gramshii prej 28.11.10 15:44

Thuhet se ne luften e Kosoves kan pare njeriun, vetem trupin duke ecur dhe qe mbante koken e tij ne duar ; si thoni juve per kete?
avatar
gramshii

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fantazmat

Mesazh  Blak Devill prej 28.11.10 20:43

Po fantazmat ekzistojne per kete fenomen mund te gjesh plot foto, video ...
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  megggg prej 28.12.10 1:16

nuk ka tym pa zjarr...perderisaa ka qen tem kaq e goditur per kaq koh....nje far te vertete dhe do e ket
avatar
megggg

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Benardo prej 31.01.11 19:17

the vampire shkruajti:A besoni se ekzistojne fantazmat dhe pse?


Benardo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  vitor prej 02.02.11 19:05

Une kam nje pervoje te tmerrshme.

Ka 6 vite qe me eshte shfaqur nje qenje qe nuk e shpjegoj se cfare ishte por me perndjek dhe sot dua ta tregoj dhe nese mundet njeri te me jape nje shpjegim a nje pergjigje.

Po flija dhe ne oren 1:00 te nates dikush perplas duart me force ne dyshekun tim te krevatit...rri nje moment duke menduar cpati ndonje nga te shtepise qe erdh e u perplas ne shtratin tim...kur kthehem te shoh po qendronte perballe meje me ngjyre gri me krahet te vendosur ne krevatin tim, une e veshtroj dhe ai lekundi krevatin tim...fytyren e kishte si te fashuar dhe dukej nga mesi e lart.

Kam thirrur mamin tim me te madhe dhe kur jane zgjuar dhe njerzit tjere te familjes time kane ndjere nje arome e pa degjuar ndonjehere.Sot e kesaj dite vjen ajo arome me raste kur ke deshiren e vet ndjehet.

Sot e kesaj dite une kam vuajtur shume nuk e di kush eshte pergjegjes per fatin tim por kam pasur fat te keq gjithmone, ska pak muaj qe kam shpetuar padashje nga vdekja .

Sot e kesaj dite jep shenja qe ekziston akoma prane nesh, familjes time i humbin leke ne menyre te mistershme, mamaja ime i fsheh, humbin nje pjese i ka mbeshtjelle ne 50 qese dhe i ka lidhur se bashku me nje flete qe shenon sa ka futur aty perseri kane humbur nje pjese eshte hequr dhe letra dhe dhe menyra si jane mbeshtjelle nuk ka ndryshuar...kam nje pardesy te kuqe nga pjesa mbrenda ishin prere dy copa dhe zhdukur ne menyre te mistershme nuk e ka bere njeri i familjes time ...eshte zgjedhur gjeja ime mes nje turre me rroba ne shpi....kam dashur te kerkoj nje shpjegim te enderrat por nuk me dukej dhe fort e drejte se nuk kam qene ne enderr dhe jam e shendetshme menderisht.
Ju falenderoj Anila
avatar
vitor

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Magus prej 02.02.11 21:10

vitor shkruajti:

Sot e kesaj dite une kam vuajtur shume nuk e di kush eshte pergjegjes per fatin tim por kam pasur fat te keq gjithmone, ska pak muaj qe kam shpetuar padashje nga vdekja .

Sot e kesaj dite jep shenja qe ekziston akoma prane nesh, familjes time i humbin leke ne menyre te mistershme, mamaja ime i fsheh, humbin nje pjese i ka mbeshtjelle ne 50 qese dhe i ka lidhur se bashku me nje flete qe shenon sa ka futur aty perseri kane humbur nje pjese eshte hequr dhe letra dhe dhe menyra si jane mbeshtjelle nuk ka ndryshuar...kam nje pardesy te kuqe nga pjesa mbrenda ishin prere dy copa dhe zhdukur ne menyre te mistershme nuk e ka bere njeri i familjes time ...eshte zgjedhur gjeja ime mes nje turre me rroba ne shpi....kam dashur te kerkoj nje shpjegim te enderrat por nuk me dukej dhe fort e drejte se nuk kam qene ne enderr dhe jam e shendetshme menderisht.

Ketu jane dy gjera: ka mundesi qe dikush ju ka bere nagji te zeze ose ekziston nje entitet brenda ne shtepi.
Qe ta zhgjidhni kete problem ju duhet ta thirrni nje medium qe te largoje entitetin ose nje magjistar qe te largoje magjine.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjigje

Mesazh  Nikolaos prej 07.02.11 22:09

Vertet shumica e rasteve te fantazmave jane haluēinacione.Vetė fjala fantazem vjen nga fjala "fantazi", pra njeriu e fantazon vet ate. Keta njerez qe shohin "fantazma" jane njerez zakonisht me probleme mendore, me fiksime me ankthe dhe shqetesime, tipa te paqete. Por ka histori qe tregojne se jo vetem nje person i vetem ka pare fantazma, ka raste qe kane ndodhur edhe dy persona apo tre e me shume qe thone se kane hasur ne fantazma dhe s'mund te jene te gjithe me haluēinacione dhe probleme mendore. Ne keto raste ka mundesi qe ajo qe kane pare nuk ka qene fantazem, por ndonje alien (jashtėtokėsor). Meqenese ka plot te dhena qe alienet (ufot) kane ardhur ne Toke qe shume vite me perpara, kjo duhet te jete arsyeja se pse njerezit krijuan figura te tilla imagjinare siē jane fantazmat, djalli, xhindet, ėngjejt apo perendite e ndryshme ne kohen e mitologjise.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fantazmat jane ?????? [ sipas krishterimit dhe paganizmit ]

Mesazh  tanki94prishtina prej 16.02.11 15:17

un personalisht kam lexuar dhe ndegjuar se sipas fes e krishter fantazmat jan shpirtrat e njerezve te vdekur qe kur kan vdekur nuk jan varrosur per nje koh te gjat apo jan vrare apo vetvrar dhe thuhet se shpirtrart e tyre nuk shkojn as ne parajs e as ne ferr por enden si hije ne boten tone.....

ndersa sipas paganizmit dhe sekteve te tjera fantazmat paraqiten si shpirtra te njerzve fatekeq baksuze apo shpirtlig qe ednen neper toke dhe thuhet se spias festes druide ne irlande pikerisht ne naten e hallowenet samani mbreti i te vdekurve i leshon te gjithe shpirtrat e keqijn nga nentoka per ti vizituar shtepit te afermit apo familjaret e tyre.........pikerisht ne natene hallowenit festes perendimore dhe te krishtere.
avatar
tanki94prishtina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A EGZISTOJNE FANTAZMAT

Mesazh  JoJo Atilla prej 21.02.11 19:14

A egzistojnė fantazmat?
Disa teori mbi praninė e fantazmave dhe qenieve tė padukshme.
Fantazmat bėjnė pjesė prej shekujsh nė realitetin tonė: misterioze, tė frikshme, ndėrhyrėse, ato gjenden kudo. Secila ka historinė e vet, dashuritė e veta, vuajtjet e veta. POR...ĒFARĖ JANĖ FANTAZMAT??? Nuk ėshtė e lehtė t'i jepet njė pėrgjigje kėsaj pyetjeje: Nuk egziston ndonjė pėrkufizim shkencor dhe askush nuk ka mundur tė na ofrojė njė pėrkufizim bindės. Egzistojnė shumė teori, ēka se asnjera, e marrė nė veēanti, nuk ėshtė nė gjendje t'i shpjegojė tė gjitha fenomenet qė lidhen me botėn e fantazmave. Secila nga teoritė e propozuara nuk ka njė themel logjik tė vetin, por natyra e kėtyre pranive tėrheqėse dhe mbresėlėnėse ėshtė e destinuar tė mbetet pėr tė gjithė njė mister.

Fantazmat nuk egzistojnė
Nė bazė tė kėsaj teorie tė parė, fenomeni i kėtyre shfaqjeve tė pazakonta do tė nxiste njė sėrė gėnjeshtrash, ose do tė ishte gjithnjė e pėrherė i shpjegueshėm nėpėrmjet ligjeve qė rregullojnė fizikėn dhe natyrėn: rėnkimi i kobshėm nė njė pyll tė shkretė mund tė krijohet nga era, qė, duke kaluar mes bisqeve e degėve tė pemėve prodhon fishkėllima veēanėrisht ?fantazmore?.

Fantazmat janė vetėm legjenda
Ja qė nė kėtė rast Fantazmat do tė shumoheshin me lehtėsi tė madhe nga njėri vend nė tjetrin, nga njė cep nė cepin tjetėr tė Tokės, e secila prej tyre do tė ishte thjesht frut i fantazisė popullore: thuhet se njėfarė Frank Smith ka pasė provuar tė krijojė njė Fantazėm duke hapur fjalėn se, po tė shkoje nė molin e Tamizit mund tė takoje aty njė klerik tė vitit 1600. Rezultati? Disa nga personat qė ai pyeti nė ditėt e mėvonshme?u betuan se e kishin parė kėtė fantazėm tė tmerrshme!!!

Fantazmat janė haluēinacione
Ato egzistojnė vetėm nė mendjen e atij qė ėshtė i pranishėm nė fenomenin e shfaqjes sė tyre. Kjo teori mund tė pėrshtatet nė mėnyrė tė vlefshme vetėm nė njė kazuistikė mjaft tė zvogėluar: si mund tė shpjegohet fakti se njė Fantazėm nuk i shfaqet mė shumė se njė personi?? Sigurisht, do thoni ju, egzistojnė edhe tė ashtuquajturat ?haluēinacione kolektive? (nė tė cilat ai ?qė sheh? arrin qė nė mėnyrė telepatike t'ua pėrcjellė kėtė imazh edhe tė tjerėve)...por...hollėsitė e shfaqjes mund tė jenė krejtėsisht tė panjohshme qė tė mund tė rrėfehen mandej si tė vėrteta. Pėrshembull: kush sheh njė Fantazėm nuk nuk ka si ta njohė gjithashtu edhe pamjen e tė vdekurit qė shekuj mė parė banonte nė atė kėshtjellė tė lashtė.

Fantazmat nuk janė shpirtėra personash tashmė tė zhdukur, por njė manifestim individėsh qė janė gjallė ndėrkohė. Ata, (pėrmes njė ?dyzimi? ndijimor tė personit tė tyre) nė ēaste rreziku dėrgojnė njė mesazh nė formė tipike telepatike. Simbas disa ekspertėve, shfaqjet e kėtij tipi pėrbėjnė numrin mė tė madh tė rasteve qė janė marrė nė shqyrtim.

Fantazmat si shpirtėra personazh tė vdekur
Kjo ėshtė padyshim teoria mė romantike por? pėrse vallė njė i vdekur dėshiron tė dėfrehet duke trembur tė gjallėt e gjorė me shfaqjen e tij? Pėrse duhet tė rrijė mbi kėtė Tokė nė vend qė tė migrojė drejt njė jete tė re? Por kjo mund tė kundėrshtohet me: Fantazmat janė (simbas Hans Holzer) ?Stay-behinds? (tė mbetur mbrapa) sepse kanė pėsuar vdekje tė dhunshme. Nėse do tė ishte kėshtu, ata do tė ishin ende tė paisur me inteligjencė. Pse atėherė nė shfaqjet e tyre, pjesa dėrrmuese e tyre kryen veprime mekanike dhe pėrsėritėse? Nėse me tė vėrtetė janė shpirtėra, pėrse nuk shfaqen me pamje thjesht eterike, por shfaqen tė veshur me rrobat e kohės sė tyre tė dikurshme? Kjo teori ėshtė krijuar nga lėvizja ?spiritiste? e nė shumė gjėra bie nė kundėrshtim me konceptet mė moderne tė parapsikologjisė.


Fenomenet jo tė natyrshme mund tė shfaqen nė ēdo kohė tė ditės. Nė kėshtjellėn Engs? nė Suedi, njerėzit thonė tė kenė parė figura qė dalin nga pasqyra, sende qė qėndrojnė pezull nė ajėr dhe tė marrė flakė diku kur zhduket zinxhiri i artė i kontit tė dikurshėm.
Eksperimentet laboratorike kanė treguar se magnetizmi i tokės ndikon nė trurin e njerėzve tė ndjeshėm tė cilėt janė nga shtatė deri dhjetė pėrqind tė njerėzve, dhe u jep atyre pėrjetime tė pazakonta.

Truri e kupton qė po ndodh diēka. Por nuk din ta shpjegojė. Kėshtu lindin pėrfytyrimet e tė parit tė shpirtrave.

Nėpėrmjet matjes me pajisje tė thjeshta disa profesorė amerikanė tė parapsikologjisė matėn rrezatimin magnetik tė tokės brenda nė kėshtjellėn e Engs?-s. Doli se ky rrezatim ka vlera tė larta nė njėrėn prej sallave tė mėdha tė kėshtjellės. Nė tė vėrtetė aty nuk duhet tė kishte njė vlerė tė tillė tė lartė magnetizmi.

Ndėrkohė ata janė duke vazhduar studimin e tyre pėr tė gjetur shkaktarėt qė sjellin kėtė rritje tė magnetizmit.

https://www.youtube.com/watch?v=ogBp8IAtSWc


SHKRUAJTI: Jojo Atilla

Pres Komente
avatar
JoJo Atilla

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  ramush prej 21.08.11 14:04

me interesojn fantazmat ea jetojn per gjithmon ajan si ne njerzit me jet te vdeshme flm
avatar
ramush

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

fantazma nuk ka por njeriu

Mesazh  dani123 prej 21.08.11 15:17

por njerzit l fusin ne kokat e tyre pa pasur nevoj me komplikue jeten e ksaj bote me fantazma adi se sikur tkish me pas fantazma diku ato do te shfaqeshin kudo nese i del ndokuj por se besopj per fantazma qe ka njeru kur te fantazon ashtu i dalin fantazmat
avatar
dani123

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Blak Devill prej 21.08.11 15:22

magjistari shkruajti:
vitor shkruajti:

Sot e kesaj dite une kam vuajtur shume nuk e di kush eshte pergjegjes per fatin tim por kam pasur fat te keq gjithmone, ska pak muaj qe kam shpetuar padashje nga vdekja .

Sot e kesaj dite jep shenja qe ekziston akoma prane nesh, familjes time i humbin leke ne menyre te mistershme, mamaja ime i fsheh, humbin nje pjese i ka mbeshtjelle ne 50 qese dhe i ka lidhur se bashku me nje flete qe shenon sa ka futur aty perseri kane humbur nje pjese eshte hequr dhe letra dhe dhe menyra si jane mbeshtjelle nuk ka ndryshuar...kam nje pardesy te kuqe nga pjesa mbrenda ishin prere dy copa dhe zhdukur ne menyre te mistershme nuk e ka bere njeri i familjes time ...eshte zgjedhur gjeja ime mes nje turre me rroba ne shpi....kam dashur te kerkoj nje shpjegim te enderrat por nuk me dukej dhe fort e drejte se nuk kam qene ne enderr dhe jam e shendetshme menderisht.

Ketu jane dy gjera: ka mundesi qe dikush ju ka bere nagji te zeze ose ekziston nje entitet brenda ne shtepi.
Qe ta zhgjidhni kete problem ju duhet ta thirrni nje medium qe te largoje entitetin ose nje magjistar qe te largoje magjine.
Magjistare jame shume ndakorte me ju por ka rite qe mund te behen dhe vete per largimin e entiteteve te keqia ose prishjen e magjis se zez
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Cimi Elezi prej 21.08.11 22:08

Shume e vertet,var nje nuske ne qafe se ke me shpetu.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 16:59

avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 17:01


Ndonjėherė e kane quajtur "Zoja e Korijes Bachelor" - kjo fotografi u shfaq nė Chicago Sun-Times dhe National Examiner. Ajo ishte marrė gjatė njė hetimi nė Varrezat e Korijes Bachelor mė 10 gusht 1991 nga njė grup i anėtarėve tė Ghost Research Society. Fotoja ėshtė njė bardhė e zi me infra, marrė ne njė zonė ku shumė prej grupit vunė re diēka tė pazakontė me disa nga pajisjet qė pėrdornin. Fotoja tregon njė grua tė re ulur mbi njė gur varri me pjesėt e trupit tė saj disi transparente. Veshja qe ajo ka veshur ėshtė gjithashtu jashtė mode/kohe. Fotoja u be nga Juda Huff-Felz.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A Egzistojn Fantazmat?

Mesazh  niku magic man prej 17.09.13 17:30

A Egzistojn Fantazmat
Disa thone PO, kurse Disa thone Jo
Ne shum raste jan gjindur foto te cilat tregojne egzistencen e tyre
Kurse ato foto janekonsideruar si te pa vlefshme ēka mundet me pas qe mbahet kaq e fsheht apo nuk e egzistojn fare!
Ose nese e egzistojn pse disa njerz e mohojne.
avatar
niku magic man

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  mario-marku.al prej 30.09.13 12:58

a esht pyetja a diskutim , sigurisht qe egzistojn shpirtra qe i quajm fantazma , ata jetojn ne nje dimensjon tjt ku ne nuk mund ti shohim , ndoshta dhe ndo ti shohim ndonjeher kur ata kan nje fuqi te madhe .....
avatar
mario-marku.al

Sekreti I Jetes Jeto Gjithmon Ne Te Tashmen ... Smile

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  eugela mema prej 30.09.13 22:04

une mendoj se fantazmat ekzistojne. te gjithe keto fakte tregojne se fantazmat ekzistojne. ato jane shpirtrat njenjerzve te vdekur te cilet nuk kane kaluar dot ne boten tjeter. ato mundohen qe ne te na frikesojne,te na japin ndonje mesazh ose te hakmerren ndaj atyre qe i kane bere keq kur ata kane qene gjalle . prandaj te gjitha keto me bejne te mendoj se fantazmat edhe mund te ekzistojne
avatar
eugela mema

e shkuara jone eshte nje mister i pa zgjidhur

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  furtuna prej 02.11.13 22:53

sherbimet inteligjente sovjetike KGB kane pohuar se shpirtrat apo fantazmat ekzistojn
avatar
furtuna

xxx

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a Egzistojn [XHINDET,DEMONET,FANTAZMAT]

Mesazh  niku magic man prej 16.12.13 20:41

A Egzistojn Xhindet : Xhindet Per Shum Njerz nuk egzistojn per shum te tjer egzistojn pse them keshtu gjithqka ka te bej me besimin ne to kishte shum njerz qe i lutesh demonve dhe xhindeve per te i ndihmuar si pakt ishte qe ata do te ishin ne zotrimin e forcave te errta dhe nuk do guxonin ta tregonin ritualin
RITUALI: rituali i shfaqej atyre njerzve me zemer te zez dhe me ambicje te kqija
Gjithqka ka te bej me besimin ambicjet dhe zemren
Njerzt te Cilet nuk Besuan: Njerzt te cilet nuk besuan ne keto rituale ne xhinde fantazma demon ato nuk u shfaqen kurr atyre personave prandaj duhet te kemi kujdes se ne qfar besojm sepse gjithmon na xhendet dikush afer i cili na ofron nje ndihm qe ka thikk me dy presa...

#NikuMagic
avatar
niku magic man

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  55 prej 17.12.13 9:07

Demonet,engjejt, xhinet dhe njerezit qe skane mare form  ekzistojn. 

Ata ndryshe nga ne nuk kane forme qe te materializojne trupin e tyre. As above so below, as macrocosm so microcosm. 

Disa nga entenitet te quajtura thoughtform ose elementar mund te krijohen nga magjistaret-disa te tjera jane koshienc ose forca te natyres psh kater Kryeengjejt-Mikael, Uriel, Gabriel dhe Rafael perfaqesojne  kater forcat e natyre Forca gravitacionale, berthamore etj. Dhe kur i therret keto forca i gjithe ambjenti, perfshir edhe magjistarin posedohen nga keto forca. 

Posedimi si fenomen ekziston ne te gjitha religjionet dhe sapo therritet nje entenit dhe ti identifikohesh me te dhe nje pjes e egos tende largohet, atehere eshte e pamundur ta largosh ate nga jeta jote si prezenc. Per tu mos gjuajtur nga keto shpirtra jane disa rituale -Cleansing the area *pastrimi i zones* ose Rituale te ndryshme Banishing *te zhdukjes. Ekziston nje debat i gjat mes okultisteve -nese entenitet jane reale apo jo.

 Ne fakt ata jane si ne njerezit-The great maja-edhe jane edhe sjane-por jane te vertete ne momentin qe ti i therret-dhe ketu qendron rreziku me i madhe se mund te zoterohesh nga ata qofte ne ritualet e invokimit dhe te evokimit.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  55 prej 18.12.13 10:57

Me lart shkruajta per shpirtra te tjera dhe jo per fantazmat, tashi do them dicka te vogel per to. Shumica e njerzve qe nuk jane te perfshire ne okultizm mendojn per fantazmat si shpirtrat e te vdekurve dhe mendojne se mund te kontaktojne me to. Mund te punoni me shpirtrat e te vdekurve *Nekromanci* por eshte jashtezakonisht e limituar, vetm nje person qe eshte bere rimisherimi i vdekjes mund te merret me keto gjera, di edhe meditime te ndryshme per keto. Te emrresh me keto gjera mund te coje edhe ne semundje dhe ne nivele te ndryshme te veteshkaterrimit-Ne shumicen e rasteve kjo qe tash nuk eshte domosdoshmerisht e vertet.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Tanki prej 31.01.14 18:45

Natyrisht qe Egzistojne !
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Hagel prej 03.04.14 9:09

Janė shpirtrat e tė vdekureve tė mbetur peng, tė vdekur papritmas aksidantalisht dhe te mbetur mes dimensionit tonė dhe dimensioneve tjera.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E ke gabim Luli.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 02.08.14 20:39

Luli shkruajti:Une mendoj qe fantazmat nuk jane shpirterat e njerezeve te vdekur, por jane krijesa qe jetojne ne dimensione tjera (sipas disa shkencetareve mund te ekzistojne deri 13 dimensione).

Nuk ka 13 dimensione, por 26. Ne njerezit njohim vetem 3 dimensione. Te tjerat, shkencetaret nuk kane arritur t'i zbulojne.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ekzistojne fantazmat ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi