A besoni nė horoskop ?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni nė horoskop ?

Po, unė besoj qė pozicionet e planeteve ndikojnė nė jetėn tonė
 
Unė besoj vetėm kur mė shkon pėr shtati mua, kur ėshtė i mirė
 
Ndonjėherė ka gjėra reale, dhe nganjėherė tė pavėrteta
 
Jo, unė nuk besoj nė tė
 
Nuk e di
 
 
 
Shiko rezultatin

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 19:43

A eshte e vertete qe njerezit qe u perkasin shenjes se ujorit kane karakter te veshtire:)!!??

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 28.11.10 17:50

njerezit e Ujorit jane njerez te paparashikueshem, te qete, idealistė, filantrop, altruist, human, por jane njerez origjinal dhe te vecante ashtu sic eshte planeti qe i udheheq, Urani (sepse edhe ai e ben rrotullimin e tij ndryshe nga planetet e tjere).

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 28.11.10 18:07

uau...hera e pare qe jam dakort me astrologjine...arritje e madhe kjo:))) faleminderit nikolaos...por kam pershtypjen qe jo te gjithe ujoret jane te tille....kjo astrologjia te them te drejten me duket interesante vetem persa i perket ndikimit te planeteve ne karakterin e njeriut por jo ne parashikimin e fatit...

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 01.12.10 14:14

pershendetje, Yasmin
eshte e vertete qe astrologjia percakton me sakte karakterin dhe tipin e njeriut sesa parashikimin ekzakt te se ardhmes, megjithate kjo varet se sa i i afte eshte astrologu ne kete fushe.

Une te pakten si astrolog, di te parashikoj se kur duhet nisur femija per te lindur djale (ose) vajze, sipas deshires se prindit dhe kjo nuk eshte pak...Sa per ujoret qe the jo te gjithe ujoret kane te njejtin karakter, kjo dihet qe jo sepse varet nga data dhe ora e lindjes te secilit, por eshte e sigurt qe te gjithe Ujoret kane keto tipare te perbashketa, ne pergjithesi.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 02.12.10 20:14

Pershendetje Nikolaos! Te gjithe ujoret qe njoh une kam vene re qe nuk kam asgje te perbashket me to ne karakter prandaj thashe qe jo te gjithe ujoret jane njesoj ose ngjajne...Mbas disa viteve kur ta vendos te lindi nje vajze do t'pyes ty:))))))meqe je ne gjendje ta parashikosh. Gjithe te mirat!

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  bering prej 25.05.11 12:53

un nuk besoj fare ne horoskop por i lexoj.gjerat qe perputhen me realitetin nuk arrij ti konceptoj.njs un besoj vetem dhe vetem ne ZOT

bering

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 14:35

bering shkruajti:un nuk besoj fare ne horoskop por i lexoj.gjerat qe perputhen me realitetin nuk arrij ti konceptoj.njs un besoj vetem dhe vetem ne ZOT
Kurre mos e gjyko horoskopin pa studiuar astrologjine. Te parashikosh me ane te horoskopit do te thote te njohesh mire astrologjine e cila kerkon te pakten 4 vjet studim, njesoj si nje shkolle e larte. Astrologjia nuk eshte horoskopi qe degjojme cdo dite ne televizion apo gazeta, por eshte shume me shume se kaq. Ato jane fare te parendesishme dhe te pergjithshme. Jane parashikime ne baze shenjash dhe jo me date personale. Gjerat jane me te thella me date dhe me ore. Eshte pikerisht ai lloj parashikimi i pergjithshem qe i ka humbur vleren astrologjise dhe i ka bere njerezit mosbesues.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:05

Po pse i lejoni ju atėher ato parashikime gjithėpėrfshirėse tė pėrditshme? Unė e kamė njė shok, ai mė herėt punonte me njė gazet tė pėrditshme dhe shkruante horoskopin si ia donte zemra :D, ashtu me futkotizėm e bėnte horoskopin :).

Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:16

Gon! shkruajti:Po pse i lejoni ju atėher ato parashikime gjithėpėrfshirėse tė pėrditshme? Unė e kamė njė shok, ai mė herėt punonte me njė gazet tė pėrditshme dhe shkruante horoskopin si ia donte zemra :D, ashtu me futkotizėm e bėnte horoskopin :).
Po jemi ne demokraci dhe secili ben si t'i doje qejfi, duke futur edhe lloj lloj mashtrimesh si horoskopet e mediave. Nuk i kemi ne dore ne keto pune qe t'i ndalojme. Une per vete kam ndaluar horoskopin e pergjithshem ne kete forum, i cili me perpara behej nga te tjere...une jam kritik ndaj mashtrimeve te tilla. Besoj ne astrologji dhe parashikime, por kurre nuk e teproj ne besim pa e provuar dicka.

Nikolaos

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:30

Ti si astrolog qė je, mund tė na tregosh pak a shumė nė lidhje me astrologjinė? Si bėhet ajo? tė kamė parė njė postim qė ke thėnė se merresh me shifra me data me, me kalukime me... ku po di unė, mund tė na tregosh se si i bėnė lidhjet ti me pozicionet planetare? Dhe me njė postim tjetėr pash qė kishe thėnė se po sa tė lind njeriu fati nga pozicionet planetare i shkruhet, dmth, siē e kuptoj unė nuk mund ta ndryshoj atin njeriu sipas astrologėve qė thonė, por njė gjė mė vjen interesante se edhe Zoti thohet qė ia shkruan fatin e jetės qdo njeriu, por Ai pak mė ndryshe, jo posa tė lind, por para se tė lind njeriu.
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:31

Ndoshta nuk mbani ndonjė enigme ju larg njerėzimit, dhe mund tė na spjegoni ktu haptazi pak sa..!
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  gjinkalla0 prej 25.05.11 15:34

Pershendetje Nikolas a eshte shenja e shigjetarit me e sukseshmja ne jete sepse shumica e njerezve te famshem jane shigjetar,si dhe eshte shenja qe ka me se paku njerez.Une jam shigjetar.
avatar
gjinkalla0

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:41

Gon! shkruajti:Ti si astrolog qė je, mund tė na tregosh pak a shumė nė lidhje me astrologjinė? Si bėhet ajo? tė kamė parė njė postim qė ke thėnė se merresh me shifra me data me, me kalukime me... ku po di unė, mund tė na tregosh se si i bėnė lidhjet ti me pozicionet planetare? Dhe me njė postim tjetėr pash qė kishe thėnė se po sa tė lind njeriu fati nga pozicionet planetare i shkruhet, dmth, siē e kuptoj unė nuk mund ta ndryshoj atin njeriu sipas astrologėve qė thonė, por njė gjė mė vjen interesante se edhe Zoti thohet qė ia shkruan fatin e jetės qdo njeriu, por Ai pak mė ndryshe, jo posa tė lind, por para se tė lind njeriu.
Une kam 13 vjet qe studjoj astrologjine ne menyre private nga libra kryesisht ne frengjisht pasi Franca ka pasur te madhin Nostradamus dhe ne France, Angli, Kanada, Australi, SHBA, ka universitete per astrologji. Eshte e vertete qe fati eshte i shkruar, por ai nuk eshte shkruar me shkronja qe perdorim ne, por ne menyre simbolike ne harten qiellore te lindjes. Secili ka harten e tij unike. Ne vitin 2002 une kam botuar nje liber per keto gjera, por kete vit do te botoj nje liber me 500 faqe qe e shpjegon akoma me mire se si funksionon astrologjia ne jeten tone.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:42

Pastaj edhe nė fe mėsohet se gjithqka ka nė qiej kontrollohen nga Zoti, atėher po pėrshtatet bukur mir qė pozicionet planetare na kontrollojnė ne, kurse planetet i kontrollon Perendia.
Edhe njė gjė dua ta di i nderuar, kafshėt qė i parkasin shenjave tė horoskopit qė janė lindur nė ata muaj, si i drejtojnė pozicionet planetare ato?
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:43

Tė uroj suksese i nderuar
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:46

gjinkalla shkruajti:Pershendetje Nikolas a eshte shenja e shigjetarit me e sukseshmja ne jete sepse shumica e njerezve te famshem jane shigjetar,si dhe eshte shenja qe ka me se paku njerez.Une jam shigjetar.
Pershendetje,
eshte e vertete qe Shigjetari eshte nje nder shenjat mė me fat ne bote, por me te suksesshmit jane njerezit e Luanit. Kjo ndodh per faktin qe Luanin e sundon vete Dielli, mbreti i sistemit tone diellor, prandaj Dielli nxeh me shume ne korrik, kur nis Luani. Dielli ne fillim mbron bijte e tij e pastaj te tjeret. Shigjetari dhe Demi vijne pas Luanit persa i perket fatit. Por gjerat me te hollesishme varen edhe nga data dhe ora. Per shembull ka persona qe i perkasin shenjes se Gaforres, qe zakonisht jane fatkeq, por nese ky person ka Henen apo ashendentin te Luani apo shigjetari, atehere fatin do ta kete te mire.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  gjinkalla0 prej 25.05.11 15:51

aha te kuptoj se une thash shigjetari ngase eshte shume i rralle thuajse shumepak njerez jane .shigjetar.
njerezit me fame qe jane shigjetare jane:Nostradamus,Adelina Ismajli,Adem Jashari,Ibrahim Rugova,Michael Jackson,Ville Valo ,dhe se shpejti edhe une,etj etj
avatar
gjinkalla0

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:54

Gon! shkruajti:Pastaj edhe nė fe mėsohet se gjithqka ka nė qiej kontrollohen nga Zoti, atėher po pėrshtatet bukur mir qė pozicionet planetare na kontrollojnė ne, kurse planetet i kontrollon Perendia.
Edhe njė gjė dua ta di i nderuar, kafshėt qė i parkasin shenjave tė horoskopit qė janė lindur nė ata muaj, si i drejtojnė pozicionet planetare ato?
Sigurisht qe planetet ndikojne edhe tek kafshet, por une personalisht nuk e kam studiuar kete ndikim sepse nuk me ka interesuar. Toka eshte moter e planeteve te sistemit tone diellor dhe te gjithe kane per baba diellin (ne menyre figurative), dhe eshte e logjikshme qe levizja e ketyre planeteve ndikon drejtperdrejt ne jeten tone ne Toke. Vete Hena (trupi qiellor me i afert me ne) ndikon qe tek baticat dhe zbaticat, tek lindja e femijeve, ciklet e grave. Hena e plote, hena e re kane ndikime te vecanta. Tek kafshet ndikojne sigurisht, por ne nuk e kuptojme gjuhen e kafsheve. Duhet ta studjojme astrologjine ne lidhje me jeten e njeriut sepse jeta e njeriut ka me shume rendesi se gjithcka ne toke, sepse jemi ne te zotet e tokes, jemi ne qe ndertojme pallate, shpikim makina e tekonologji te reja, pra jemi ne superior mbi gjithcka ne toke dhe jane planetet qe na vene ne levizje, na nxisin, na nervozojne, na semurin, na gezojne...
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:56

gjinkalla shkruajti:aha te kuptoj se une thash shigjetari ngase eshte shume i rralle thuajse shumepak njerez jane .shigjetar.
njerezit me fame qe jane shigjetare jane:Nostradamus,Adelina Ismajli,Adem Jashari,Ibrahim Rugova,Michael Jackson,Ville Valo ,dhe se shpejti edhe une,etj etj
Mos harro Brad Pittin, Britney Spears dy me te famshmit e vipave aktual. Ju shigjetaret i beni fare lehte publikun per vete, vetem se jeni persona nevrik, shume te pavarur dhe te levizshem.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  gjinkalla0 prej 25.05.11 15:59

Edhe mbi te gjitha jemi seksi!
avatar
gjinkalla0

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 16:00

gjinkalla shkruajti:Edhe mbi te gjitha jemi seksi!
Po normal, si Adelina dhe Bradi. Kjo eshte cilesi per boten erotike.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PERSHENDETJE

Mesazh  ILIRA prej 25.05.11 16:01

Pershendetje Nikolaos, edhe une nuk i besoj shume oroskopit por nese ti me thua dicka me specifike edhe mund ta merrja ne konsiderate... une jam peshorja
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 16:09

ILIRA shkruajti:Pershendetje Nikolaos, edhe une nuk i besoj shume oroskopit por nese ti me thua dicka me specifike edhe mund ta merrja ne konsiderate... une jam peshorja
Per te thene gjera specifike nuk duhet thene "jam Peshorja" por duhet dhene data dhe ora, megjithate kjo behet tek rubrika astrologjike. Zakonisht te gjitha Peshoret kane te perbashket sensin e drejtesise, barazise. Prandaj Peshorja nis kur dita dhe nata jane barazim, me 23 shtator (ekuinoksi vjeshtor). Shume politikane i perkasin Peshores sepse politikanet duhet te jene diplomate dhe te jene te drejte. Nga polikanet me te shquar te lindur nen Peshoren jane Enver Hoxha (simbol i barazise) i cili barazoi te gjithe njerezit, i beri te gjithe ateiste, i beri te gjithe njesoj, Ramiz Alia, Sali Berisha, Silvio Berluskoni, Vladimir Putin, Ahmet Zogu. E shikon qe ju Peshoret mund te beheni njerez te medhenj. I keni te gjitha gjerat e balancuara. Edhe Zhan Klod Vandam i perket Peshores dhe ka nje trup te balancuar prandaj eshte i sukseshem ne artet marciale. Peshoret kane sensin e estetikes. Ka Peshore qe u pelqen moda, estetika, te behen muzikante si Luciano Pavaroti sepse jane dashamires te Artit. Mund te behen avokate te shkelqyer dhe gjykates te paanshem. Keto jane te vecantat e Peshores. Nje nder karakteristikat e tyre themelore eshte se jane persona te qeshur e te dashur, gjithmone i shikon me buze ne gaz.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  rose666al prej 25.05.11 17:39

une per vete e besoj horoskopin jo vetem ato te parashikuara nga astrologe te afte por edhe ato qe dalin ne gazeta e revista .te gjitha me kane rezultuar te verteta .madje edhe te metat apo vlerat sipas shenjes une i kam gjetur qe te gjitha tek vetja.ndoshta eshte edhe ceshtje besimi sepse shoqja ime e ngushte e degjon horoskopin sepse e di qe gjithmone i del e kunderta.
avatar
rose666al

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  musliman1 prej 25.05.11 18:36

Nuk besoj as qe duhet me besu kur dihet qe menja e njeriut i mendon e i shkrun dhe osht kunder All ahut zotit tond qe shikohen ato bestytni e lema edhe te besohet kshtu qe mos besoni ne gjana tkota por prap mendimi juv gabimi juv .
avatar
musliman1

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 20:41

musliman1 shkruajti:Nuk besoj as qe duhet me besu kur dihet qe menja e njeriut i mendon e i shkrun dhe osht kunder All ahut zotit tond qe shikohen ato bestytni e lema edhe te besohet kshtu qe mos besoni ne gjana tkota por prap mendimi juv gabimi juv .
Pse ia fut kot? Mos valle e ke studiuar ti qe ta vertetosh horoskopin? Une qe i kam vertetuar gjerat duhet te besoj. Mua ne horoskop me kane dale shume gjera. Por ti je kaq i marrosur pas fese tende saqe je mendjengushte dhe nuk te le feja te shikosh pertej saj, por ke mbetur deri aty. Mos e gjyko dicka pa e studiuar thelle ate. Ti beson ne zot dhe ate s'ke vertetuar kurre as nuk ke per ta vertetuar. Horoskopi dhe astrologjia i kane dhene provat e tyre sepse shume parashikime te astrologeve te medhenj jane realizuar, por Zoti yt akoma nuk duket diku. nejse ti nuk je askushi qe te gjykosh, je shjesht nje i nenshtruar fetar, asgje me shume.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 10:23

Unė ta ceka mė lart Nikolas, Zotin nuk mund ta shohėsh, por Ai bėn qė pėrmes shumė gjėrave tė ndikoj nė jetėn tonė, ti the se na shkruhet fati posa tė lindim nga sistemi planetar, kurse unė kamė mėsuar qė Perendia e pėrcakton fatin e njeriut para lindjes, ai ka qenė i vdekur dhe Ai(Perendia) e lind atė, dhe feja nuk ėshtė vetėm nėnshtrim, ti edhe mund ta studiosh atė, unė nuk mund tė shkruaj tė gjitha kėtu, por mund tė udhėzoj ku mund tė hyjsh dhe tė mėsosh shumė gjėra rreth Perendisė dhe rreth Kur'anit, aty e sheh qė diqka e mbinatyrshme ka qenė qė ia ka shpallur Muhamedit a.s atė (Kur'anin). Shum matematicient tė famshėm iu kanė friguar asaj ti hyjnė dhe ta studiojnė Kur'anin sipas inicialeve Kur'anore.
Kurani karakterizohet me njė fenomen tė veēantė qė nuk gjendet nė asnjė libėr tjetėr me autor njerėzor. Ēdo element i Kuranit ėshtė i hartuar matematikisht – suret, strofat, fjalėt, numri i shkronjave tė
caktuara, numri i fjalėve nga e njėjta rrėnjė, numri dhe shumėllojshmėria e emrave hyjnor, shkrimi i
veēantė i fjalėve tė caktuara, mungesa apo ndryshimi i qėllimshėm i shkronjave tė caktuara brenda
fjalėve tė caktuara, dhe shumė elemente tė tjera tė Kuranit, e edhe mė shumė pėrmbajtja e tij. Janė dy
aspekte madhore tė sistemit matematikor tė Kuranit: (1) Hartimi letraro-matematikor, dhe (2) Ndėrtimi
matematikor qė pėrfshinė numrat e sureve dhe strofave. Pėr shkak tė kėtij kodimi matematikor
gjithėpėrfshirės, edhe shtrembėrimi mė i vogėl i tekstit tė Kuranit ose renditjes fizike menjėherė del nė
shesh.
Prandaj po ta them qė tė mos paragjykosh dhe tė mos injorosh njerėz dhe fetė qė ekzistojnė, se nuk bėn. Unė nuk po ta nėnqmoj profesionin ty, e sheh? dikush vetėm shprehet se nuk i beson dhe nuk nėnqmon, ti mė duket se po e merr nėnqmim atė qė dikush nuk po i beson astrologjisė, ai nuk ia fut kot, por thjesht nuk i beson.
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 11:37

Goni nuk duhet te thuash qe nuk i besoj dickaje nese nuk e ke studiuar thelle ate. Ai personi qe tha se nuk i besoj horoskopit, jam i sigurt qe as qe e ka degjuar dhe lexuar ndonjehere ate per ta vleresuar. Duhet t'i futesh thelle nje teme te caktuar, ta studiosh mire dhe pastaj te thuash i besoj s'e besoj. Jo keshtu t'ia fusesh kot vetem se kete e kerkon feja. Sigurisht qe eshte feja qe thote mos besoni ne fall, mos besoni ne parashikime, ne profeci. Por astrologjia nuk futet ne keto fusha, ajo nuk eshte as fall, as spiritualitet, por eshte fusha me e larte e parashikimit. Sepse eshte motra binjake e astronomise dhe astronomia eshte shkence ekzakte dhe astrologjia gjysem shkence. Falli nuk ka te beje fare me shkencen, ai behet me intuite dhe e ben kushdo. Ndersa astrologjia i llogarit gjerat me grade duke perdorur mbretereshen e shkences "matematiken". Planetet jane dicka natyrore dhe natyra ndikon domosdoshmerisht ne jeten tone. Nga ana tjeter une nuk eshte se nuk kam lexuar edhe fene. Fene e kam lexuar shume madje kur isha nen moshen 18 vjeē. Por kur feja thote qe njerezit kane jetuar mbi 900 vjet, kur thote qe bota eshte krijuar per 6 dite, kur thote qe toka eshte e rrafshet, kur thote qe femra duhet te mbulohet nga koka gjer te kemba dhe plot e plot rregulla te tjera absurde me ka bere ateist. Dhe ta dish se nuk jam vetem une ateist, por te garantoj qe jane njerezit me intelektual te planetit tone. Shkencetaret me te medhej, artistet me te medhenj, shkrimtaret, filozofet dhe udheheqesit me te suksesshem kane qene dhe jane ateist. Une jam studiues i fese dhe i enigmave te botes dhe e di mire se si jane krijuar fete, legjendat, mitet. Feja me e rregullt dhe me afer realitetit eshte ajo budiste mesa kam lexuar. Besimi pagan perafrohet me racionalitetin ndersa besimet monoteiste kane baze iracionale. Nuk mjafton vetem kurani per te vertetuar zotin, duhen prova me konkrete, duhet fakte shkencore duhet pranuar nga akademia boterore e shkencave, duhet pranuar nga e gjithe bota. Ju e dini qe vendet aziatike jane sa gjysma e botes dhe nuk besojne ne zotin qe ju besoni. Tek besimtaret e medhenj futen me teper njerez te thjeshte, te varfer, te vuajtur, fanatik, mendjengushte, te shtresave te uleta. Sigurisht qe ka edhe intelektual, por ato jane me pakice. Intelektualet e shumices nuk jane besimtar ose jane skeptik. Ja vet njeriu me i pasur i botes nuk e beson Zotin dhe zoti po te ekzistonte do ta kishte ndeshkuar ate per mosbesim ndaj tij jo t'i jepte gjithe ate pasuri.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 14:36

Ta jap unė njė udhėzim dhe shiko, hudhja vetėm njė sy nėse din deri diku matematikėn dhe qė astrologjia e pėrdor shumė mbretėreshėn e shkencės matematikėn, pastaj e kupton atė, shikoj deri diku mir gjėrat, sepse qdo religjion(Fe) mund tė studiohet, por varet nga cila shkencė studiohet, psh unė jamė nė fakulltetin filozofik, departament tė sociologjisė dhe ne studjojmė religjionin nga ana shoqėrore, dhe shum tjera drejtime bėjnė studimin e religjionit, por pėr ta studiuar njė fe psh tė krishterėt, merr Biblen dhe lexon, por nuk do tė thot qė ti e ke studiuar atė me njė lexim tė shpejt nėse ia bėn, por duhet tė studiosh shumė mė shumė rreth atij libri, po ashtu edhe Kur'anin te muslimanėt.
Duhet ta dijsh qė thua se ceket nė bibėl qė toka ėshtė e rrafshėt, bota ėshtė krijuar pėr 6 ditė, pastaj pas 6 ditėve perendia pushoi pas gjith asaj pune tė madhe qė bėri, njeriu ka jetuar 900 vite e pastaj perendia u lodh duke ia kushtuar vėmendjen vetėm njeriut, pastaj ti di qė Kur'ani thotė qė femra tė mbulohet nga koka deri te kėmbėt, por a e ke vėrejtur dallimin aty, ai kishte thėnė profeti ato fjalė, apo autorėt e librit ia kishin mveshur si ilustrim, pastaj tek feja islame, duhet ti dallosh traditat e zakonet arabe qė ia kanė mveshur Kur'anit, sepse feja islame, apo Kur'ani nuk ėshtė aq i rrept siē e kanė bėrė kėta arab, duhet ti studiosh mė thelbėsisht ato, pastaj beson ose nuk beson.
Kur'ani ka hartim tė jashtėzakonshėm matematikor, si ka mundur ta bėj njė njeri para 1400 viteve njė hartim matematikor mbinjerėzorėvetėm nga mendja e tij kur dihet si ka qenė jeta para 14 shekujve nė krahasim me ditėt tona.
Pėrveē hartimit tė jashtėzakonshėm matematikor tė Kuranit, gjejmė njė numėr tė madh tė fakteve Kuranore tė cilat janė vėrtetuar ose teorizuar nga shkenca moderne. Ja ku janė disa shembuj tė informatave shkencore tė pėrparuara:
1. Toka ka formėn e vezės (39:5, 79:30).
2. Toka nuk ėshtė e palėvizshme; lėvizė vazhdimisht (27:88).
3. Dielli ėshtė burim i dritės, pėrderisa hėna e reflekton atė (10:5, 25:61, 71:16).
4. Proporcioni i oksigjenit zvogėlohet pėrderisa ngjitemi drejt qiellit (6:125).
5. “Teoria e Bing Bangut (Eksplodimit tė Madh) konfirmohet (21:30).
6. “Teoria e Zgjerimit tė Gjithėsisė” konfirmohet (51:47).
7. Gjithėsia filloi si masė e gaztė (41:11).
8. Evolucioni ėshtė fakt; pėrbrenda llojeve tė caktuara, evolucioni ėshtė proces i udhėhequr hyjnisht (21:30, 24:45, 32:7-9, 18:37, 15:28-29, 7:11, 71:13-14, Shtojca 31).
9. Fara e burrit e pėrcakton gjininė e bebes (53:45-46).
Kurani karakterizohet me njė fenomen tė veēantė qė nuk gjendet nė asnjė libėr tjetėr me autor njerėzor.
Ēdo element i Kuranit ėshtė i hartuar matematikisht – suret, strofat, fjalėt, numri i shkronjave tė
caktuara, numri i fjalėve nga e njėjta rrėnjė, numri dhe shumėllojshmėria e emrave hyjnor, shkrimi i
veēantė i fjalėve tė caktuara, mungesa apo ndryshimi i qėllimshėm i shkronjave tė caktuara brenda
fjalėve tė caktuara, dhe shumė elemente tė tjera tė Kuranit, e edhe mė shumė pėrmbajtja e tij. Janė dy
aspekte madhore tė sistemit matematikor tė Kuranit: (1) Hartimi letraro-matematikor, dhe (2) Ndėrtimi
matematikor qė pėrfshinė numrat e sureve dhe strofave. Pėr shkak tė kėtij kodimi matematikor
gjithėpėrfshirės, edhe shtrembėrimi mė i vogėl i tekstit tė Kuranit ose renditjes fizike menjėherė del nė
shesh.
Unė tė jap njė link tani nė privat dhe hy nė atė link lexo pak nė lidhje me kėto qė po ti them.
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 14:52

Ehe, i kam lexuar keto gjera qe po me parashtron dhe nuk eshte ashtu siē thoni ju. Nuk dua t'ia nis nga e para per keto se tashme jane bere te bezdisshme. Jam debatuar per keto me perpara, i kemi trajtuar me dhjetra here ne debate dhe tema te ndryshme edhe pse ndoshta disa jane fshire. Thjesht nuk me bindin. Filozofine e kam lexuar edhe une. Jam i sigurt qe shumicen do t'i hedh poshte. Shume gjera jane zbuluar me perpara nga njerezit e lashte dhe kane qene te shkruar ne libra, por ato libra jane djegur nga luftra te ndryshme. Kurani ka kopjuar pjese nga ato libra qe tashme nuk ekzistojne. Forma e tokes ka qene zbuluar edhe perpara kuranit, por veprat jane djegur e shkaterruar. Gjinia e femijes nuk varet nga babai per kete kam materiale. Evolucioni eshte fakt por ju besimtaret nuk e keni pranuar. Ē'lidhje kane numrat e sureve me ekzistencen e Zotit? Numra kane te gjithe librat. Qe Dielli eshte burim drite kete e dine te gjithe nuk ka nevoje ta thote kurani. Nese bota po zgjerohet atehere ajo bie ndesh me krijimin 6 ditor. Kurani nuk eshte i rrepte ne vendin tone sepse askush nuk ia ve veshin, por ne vendet arabe te tjeret vrasin ne emer te tij.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 15:28

Si duket nuk i paske lexuar si duhet dhe ske faj, kemi biseduar edhe mė herėt ne dy :D, nuk pajtohemi me njėri tjetrin, nė fakt unė pajtohem me ty nė disa gjėra rreth astrologjis tėnde, por ti nuk pajtohesh me asnjė gjė rreth asaj qė ta shkrova mė lart dhe qė tė kamė shkruar edhe mė herėt, mua mė mė mjaftojnė disa fakte qė mi thua ti, por ty nuk tė mjaftojnė faktet qė ti tregova ose nuk ia vė veshin atyre, thjesht ke kokėfortėsinė tėnde dhe nuk e ndryshon mendimin edhe sikur tė ishte e vėrterė edhe e pa vėrtetė. Qfar shenje nė Horoskop je ti Nikolas? Ta bėj njė parashikim unė nė pikpamjen filozofike dhe psikologjike, jo nė atė astrologjike :P, ndoshta ia qėlloj pak a shum :D, mos e merr si ofendim, vetėm dėshiroj tė di qfar shenje je nė horoskop.
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 15:48

Nuk po te them shenjen time por dua te them se shkencetaret me te medhej i perkasin shenjes sime. Me jep ti tenden ta di se sa i zgjuar je.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 15:53

06.08.1987 nė mbrėmje dikur vonė kamė lindur
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 16:02

Gon! shkruajti:06.08.1987 nė mbrėmje dikur vonė kamė lindur
E kuptova, ju te shenjes se Luanit jeni kaq kokeforte dhe nuk dorezoheni kurre edhe kur e keni gabim. Shenja e Luanit nuk i pranon kurre gabimet dhe eshte i sigurt ne vetvete, eshte i suksesshem fale kembenguljes dhe ambicjes, por beson shume tek idealet e tij. Besimi i tepert dhe naiviteti eshte e meta kryesore e jotja. Nuk po e shikoj harten tende tani. Thjesht te fola si shenje. Njerezit e shenjes tende kane qene me shume guximtar dhe udheqes, por njerezit e shenjes sime kane qene shkencetar te medhenj.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 16:10

E beson ti kėtė? Tė dukem unė kokėfort ty?
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 16:14

Gon! shkruajti:E beson ti kėtė? Tė dukem unė kokėfort ty?
me teper i vendosur sesa kokeforte. Ndoshta feja te ka bere te jesh me pak kokeforte sesa Luanet e tjere dhe te ka zbutur pak arrogancen e lindur te Luanit. Por te them dicka, te jesh krenar qe i perket kesaj shenje. Shenja me e suksesshme e zodiakut. Dielli eshte mbrojtesi kryesor i kesaj shenje ndaj adhuroje Diellin, dhenesin e jetes. te ishte dielli sunduesi i shenjes sime do ta nderoja akoma edhe me shume.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 26.05.11 17:30

Ok tė falėnderoj pėrkėshillėn pėr adhurim, unė nuk qenkam fare i zgjuar? Dua tė pyes edhe pėr tė dashurėn time, ajo ėshtė mė 13.01.1991 dhe ėshtė shumė mė e zgjuar dhe ka pasur mė shumė se unė sukses nė jetė :), mund tė mė tregosh ti pėr shenjėn e kėsaj date? Ēfarė thotė ajo?

avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  musliman1 prej 26.05.11 18:41

Nikolas po te u shfaqte Zoti qe teta vertetoj ty at'her qfar vlere dot kishte ai ? Sepse pote ishte diqka qe mund ta shofim sigurisht qe qdo njoni do ti luteshim e nuk dot guxonim te benim mekate dhe zdo te egzistonte bota tjeter dmth xhehneti dhe xhehnemi po per at arsye jemi ne sprov kit bot qe te dihet se qfar zemre kemi dhe qbejm per krijusion ton apo e mohojm si nje njeri si ti qe i beson qdo menje te nje njeriu apo edhe me prova qe Zoti i ka lene qe ne ti zbulojm por per arsye tjera e jo si ti qe nje shkenctar ka zbulu diq ti i beson ati dhe e mohon Zotin tend , kriusin tend a mendon valle qe po te mos kishte dasht Zoti qe mos ta zbulonin a thu dota zbulonin ata ? jo kurr nuk dota zbulonin sepse as nuk do te kishte egzistuar ndonjeher ajo gje e cila e zbulojn sepse nuk e kishe krijuar vet Zoti yn por edhe ne librin famelart Kuranin jan shkrimet qe ne kohen kur osht shfaq Kurani kan qen te shkruara se dote ket shum zbulime qe do te thot doti zbulojn njerzit ,kurse ti i beson mendjes nje njeri qe sod eshte gjalle nesra jo ose sod osht me mendje te shendosh nesra asht i qmendur ne qmendin , asnje nga keto nuk dote kishe ndodh pa deshiren e Zotit . Shiko ne youtube hulumunto masi je explorues dhe gjeje shkenctart tani si po konvertohen ne Islam pasi qe ato zbulime qe ikan bere i kan shikuar ne Kuran qe do te vi nje koh qe dot zbulohen dhe tani jan zbuluar nga ata. Ose shum thjesht ne krejt e dim qe ne planetin ton kemi dreq ! po ashtu edhe engjuj nqofse nuk e beson kete a thu valle qfar eshte exorcismi qe behen per ti larguar nje personi shejtanin apo xhindin ? pse ndikojn te ta suret e Kuranit ?Pse ka shum video dhe tregime per jeten e ateisteve si ti qe kur ju ka ardhur minuti i vdekjes ju kan shfaq Melaqet e vdekjes ne menyr te tmerrueshme dhe at;her e ka kuptur qka ben, me posht doti postoj videot.Duhet ta dish se kjo bot osht vetem sprov sesa i bindemi Zotit dhe sa nuk i bindemi - a jemi per ne xhehnet a xhehnem sepse shejtani osht i betum qe dota largoj njeriun nga Krijuesi i tij sa te mundet deri ne diten e gjykimit kur dote perfundon ne xhehnem ai vete.
avatar
musliman1

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Lapsi prej 26.05.11 19:53

Un per vete besoj ne horoskop se ato qe me ka parashikuar Nikolas kane dale te verteta dhe per kete kam respekt te madh per te
avatar
Lapsi

179


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 26.05.11 19:59

O Musliman1, nga vete emri dukesh sesa poshte je me intelekt.

Po flet gjera krejtesisht sikur te ishe 10 vjeē. Me tregon video qe s'e vertetojne ne asnje menyre ekzistencen e Zotit.

Une te gjej video sa te duash qe flasin me argumenta te forta dhe bindese qe Zoti nuk ekziston, qe kurani nuk eshte fjala e Zotit dhe qe fete pengojne zhvillimin e njerezimit.

Por nuk po merrem me ty sepse me dukesh teper larg llogjikes per t'i kuptuar gjerat, perderisa flet gjera ireale te pa vertetuara nga shkenca. Kam folur qindra here per kete pune, ndaj nuk e kam ndermend te kthej pergjigje ty sepse do doja nje kundershtar me te forte se kaq sa je ti. Ato video qe me tregove jane thjesht endrra te keqija qe dikush i ka pare.

Jane frika qe i kap njerezit besimtar perpara se te vdesin. Une qe nuk besoj ne zot as djall, as xhind, as shpirt, asnjehere nuk shoh endrra te keqija, jam teper i qete. Mjer ai qe beson ne keto gjera, i sheh shpesh ne enderr, jeton me ankth, frike, perjeton halucinacione dhe i duket sikur i ka hyre djalli ne trup.

Une kur isha femija dhe isha besimtar shikoja endrra te frikshme, tani qe jam ateist dhe s'u besoj ketyre parrallave imagjinare, e kam trurin te qete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  number3 prej 12.12.12 21:45

horoskopi esht marrina me e madhe qe egziston besoni ne ZOT qe perbehet nga TRINITETI
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Silbi prej 12.12.12 22:51

pershendetje do kisha deshire te dija ne lidhje me shenjen e DEMIT brenda mundesive tuaja ju lutem
avatar
Silbi

LUFTA ME E MADHE ESHTE AJO ME VETVETEN.

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  mereli prej 15.12.12 14:05

gjinkalla0 shkruajti:aha te kuptoj se une thash shigjetari ngase eshte shume i rralle thuajse shumepak njerez jane .shigjetar.
njerezit me fame qe jane shigjetare jane:Nostradamus,Adelina Ismajli,Adem Jashari,Ibrahim Rugova,Michael Jackson,Ville Valo ,dhe se shpejti edhe une,etj etj
hey hey hey michael jackson ka lindur me 29 gusht qe i bie shenja e virgjereshes...
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  melimel prej 04.09.13 12:26

besoj vetem ne ZOT dhe jo n horoskop
avatar
melimel

Asnjėherė mos ki frikė nga njė pėrballje! Edhe kur pėrplasen planetėt, nga kaosi lind njė yll!


1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  syri i art prej 04.09.13 16:10

besoj ne te padukshmen nga syri normal,sepse e dukshmja nuk ka nevoj te besohet,sepse shihet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  joniceni prej 06.09.13 14:26

Nikolaos shkruajti:O Musliman1, nga vete emri dukesh sesa poshte je me intelekt.

Po flet gjera krejtesisht sikur te ishe 10 vjeē. Me tregon video qe s'e vertetojne ne asnje menyre ekzistencen e Zotit.

Une te gjej video sa te duash qe flasin me argumenta te forta dhe bindese qe Zoti nuk ekziston, qe kurani nuk eshte fjala e Zotit dhe qe fete pengojne zhvillimin e njerezimit.

Por nuk po merrem me ty sepse me dukesh teper larg llogjikes per t'i kuptuar gjerat, perderisa flet gjera ireale te pa vertetuara nga shkenca. Kam folur qindra here per kete pune, ndaj nuk e kam ndermend te kthej pergjigje ty sepse do doja nje kundershtar me te forte se kaq sa je ti. Ato video qe me tregove jane thjesht endrra te keqija qe dikush i ka pare.

Jane frika qe i kap njerezit besimtar perpara se te vdesin. Une qe nuk besoj ne zot as djall, as xhind, as shpirt, asnjehere nuk shoh endrra te keqija, jam teper i qete. Mjer ai qe beson ne keto gjera, i sheh shpesh ne enderr, jeton me ankth, frike, perjeton halucinacione dhe i duket sikur i ka hyre djalli ne trup.

Une kur isha femija dhe isha besimtar shikoja endrra te frikshme, tani qe jam ateist dhe s'u besoj ketyre parrallave imagjinare, e kam trurin te qete.
Dost ke than fjal t'rana-kurani eshte vet jeta,shkenca pa fe nuk ka kuptim.Besimi eshte arma me fort e njeriut nese humb besimi humb arma e fundit.the se nuk beson as zot e as djall,e nuk beson ne xhinde,djali i mir njerzit qe besoj nkto sene jan bash njerzi me intelekt,se e kan provu me trup e me shpirt,ngom qa pot thom ka me kon i ron momenti kur zgjohesh ne mengjes i prekur nga djalli apo viktim i tina se po shihet qe hala nuk t'paska nguc kerkush.
avatar
joniceni

<< I'm albanian I have born to fight>>

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  syri i art prej 06.09.13 17:12

Beso ēfare te duash , por mos i impono askujt besimin tend

Ne jemi pjese e ketij Universi dhe ēdo ndasi, si fetare si politike, eshte ne dem te individit.
Te gjitha keto jane per kontrollen tone, per te na mbajtur ne gjume, sepse vetem ne kete menyre jemi te degjueshem.
Keshtu na done ata qe i kane shpikur librat  fetar...po jeta esht krejt diēka tjeter, kete e kuptojne vetem mendje hapurit, ata qe nuk besojne po gjurmojne per te verteten...e verteta nuk ka nevoje te besohet ajo perjetohet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  joniceni prej 06.09.13 18:09

syri i art shkruajti:Beso ēfare te duash , por mos i impono askujt besimin tend

Ne jemi pjese e ketij Universi dhe ēdo ndasi, si fetare si politike, eshte ne dem te individit.
Te gjitha keto jane per kontrollen tone, per te na mbajtur ne gjume, sepse vetem ne kete menyre jemi te degjueshem.
Keshtu na done ata qe i kane shpikur librat  fetar...po jeta esht krejt diēka tjeter, kete e kuptojne vetem mendje hapurit, ata qe nuk besojne po gjurmojne per te verteten...e verteta nuk ka nevoje te besohet ajo perjetohet...
un nuk jam ka ja inponoj besimin,kush tha qe po e imponoj,bile as qe thirrjen ne besimin nuk jav atyne qe i ka hup bicikleta,secili e ka rrugen e vet,secili mundet me thy qafen ku dom,por me paragjykime pa dit nuk bon,e ato literatura se ku gjendet e verteta shko shiti tjeter kun.
avatar
joniceni

<< I'm albanian I have born to fight>>

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 17:02

Jon shkruajti:A besoni nė horoskop ?
jo shum por mu mdalin tgjitha gjerat qe thuhen ne horoskop
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Kundalini prej 14.01.14 15:42

Ekziston informacion i sakte per horoskopin por jo ne shqiperi dhe ne shqip. Me teper jane kulturat indiane , kineze ose egjiptiane etj.
avatar
Kundalini

I am not here to prove I am God. I am here to prove YOU are God!

Paramahamsa Sri Nithyananda

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi