A besoni nė horoskop ?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni nė horoskop ?

Po, unė besoj qė pozicionet e planeteve ndikojnė nė jetėn tonė
 
Unė besoj vetėm kur mė shkon pėr shtati mua, kur ėshtė i mirė
 
Ndonjėherė ka gjėra reale, dhe nganjėherė tė pavėrteta
 
Jo, unė nuk besoj nė tė
 
Nuk e di
 
 
 
Shiko rezultatin

A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Jon prej 04.01.10 23:03

A besoni nė horoskop ?
avatar
Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  i panjohuri prej 05.01.10 13:59

une them se ka gjera edhe reale por edhe te paverteta.
avatar
i panjohuri

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  gjilanasi prej 06.01.10 14:11

Une votova - Unė besoj vetėm kur mė shkon pėr shtati mua...
avatar
gjilanasi

424


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  esma prej 07.01.10 12:59

gjilanasi shkruajti:Une votova - Unė besoj vetėm kur mė shkon pėr shtati mua...
Jo,nuk i besoj horoskopit,per jetėt tona din vetem Zoti,mirpo sot zaten krejt po meren me keso gjera pfffffff KEQ.
avatar
esma

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  anonymja prej 26.02.10 14:19

jo nuk i besoj shum thuaje se hiq
avatar
anonymja

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  Juxhin prej 01.03.10 13:27

....se pari i uroj stafit nje muaj te mbare...!!!!!!

......po besoj ne horoskop.

Juxhin

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  edpla prej 09.03.10 16:41

Jon shkruajti:A besoni nė horoskop ?

them se eshte i besueshem por nga persona qe verret dine te meren me yjet
Normalisht e besoj sepse eshte nje shkenc qe eshte nder me te vjetrat dhe ka qene efikase per te gjithe mbreterite qe kane ekzistuar.por per fat te keq sot disa njerez i shfrytezojne per te perfituar para.
por une e besoj qe ekziston mundesia per te lexuar fatin nepermjet astrologjise
por kete veti duht ta kene pak njerez ,dhe ceshte e verteta une si ve shume rendesi horoskopit qe del neper gazeta e tv. sic e thot nje se thote nje tjeter

edpla

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  ritushja prej 10.03.10 19:37

jo nuk besoj se asnjeher thuja sma qellon..:S:S

ritushja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  R4 prej 11.03.10 21:39

Asnjehere nuk me ka dale horoskopi,dhe nuk besoj fare ne te qe ne momentin qe e degjoj verej se pershkrimet e situatave te dites qe mund te ndodhin jane gjera shume siperfaqsore qe cdo njeri normal ato situata i kalon gjate dites.
avatar
R4

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Erikson prej 13.03.10 16:03

Apsolutisht qe nuk besoj, dhe mendoj qe eshte thjeshte ēeshtje qe behet per argetim nga shumica dhe madje edhe vete ata qe e publikojne horoskopin shpesh here nuk e besojne.

Eshte nje menyre per te ngopur kureshtjen e njerezve per te ardhmen dhe nje mjet fitimi.
Nuk e kuptoj dot se si ne kete kohe ku shkenca ka ecur me hapa gjigand dhe ka zgjidhur ne menyre racionale mjafte mistere, te besohet se yjet (ca trupa pa jete dhe llogjike) te jene percaktues te fatit te njeriut. Keto jane gjera pa baze shkencore.

Nese do te ishte e vertete pse te mos themi se edhe lulet qe ēelin mund te jene si yjet, edhe pemet, edhe .... thoni ēfare te doni... pra eshte ēeshtje besimi. Ju siguroj se sikur te lindi ideja se lulet qe ēelin ne oborrin tuaj jane percaktuese te fatit tuaj dhe per kete te ngrihet nje sistem percaktues, do ta besonit ne te njejten menyre sikurse horeskopit.

I ftoj antaret te jene me racional ne besim... duke i respektuar bindjet e tyre.
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a besojme ne horoskop?

Mesazh  Nikolaos prej 10.04.10 20:31

Horoskopit mund t'i besojme por kjo varet se sa i afte eshte astrologu per ta interpretuar ate, nuk duhet marre per baze vetem shenja diellore (zodiakale), por sigurisht qe duhet edhe data dhe ora e sakte per te dale horoskopi i vertete.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  genci prej 14.04.10 20:54

Nuk besoj, sepse smundet me qene i njeti fat per te tane qe jane ne te njejten shenje psh na jemi tre antare ne shtepi dhe smundemi me pas te njejtin fat ...
avatar
genci

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a besoni ne horoskop?

Mesazh  Nikolaos prej 14.04.10 21:01

Po kjo nuk varet nga e njejta shenje o shoku, po varet nga data, muaji, viti i lindjes si dhe ora e sakte. Kjo eshte ajo qe ua ben fatin te ndryshem, ti mos shiko horoskopet neper gazeta e televizione por duhet te lexosh libra astrologjike dhe t'i hysh thelle kesaj fushe per te kuptuar me mire se si eshte puna e horoskopit pastaj fol.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Kinich-Ahau prej 03.05.10 22:02

Besoj ne horoskop sepse prej tij familja ime arriti te fitonte nje llotari,por jo vetem kaq besimi im lidhet edhe me nje mendim tjeter.Vendosja e planeteve ne hapesire pra largesia e tyre nga toka ben qe forca gravitacionale te ndryshoj here pas here ne lidhje me toke-planete te tjere dhe ashtu si ndryshimi i motit ndikon ne diten tone ashtu ndikon dhe levizja e planeteve,forca e gravitetit.
Ndoshta mosbesimi i njerezve ne ditet e sotme mbi horoskopin vjen pasi interpretimi i tij nuk behet ashtu sic duhet.
avatar
Kinich-Ahau

50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a besoni ne horoskop?

Mesazh  Nikolaos prej 03.05.10 22:19

BRAVO SHOKU, TE LUMTE PER FJALET QE THE. hajde mbushu mendjen disave qe nuk llogjikojne me gjate dhe nuk u hyjne gjerave thelle
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  gogi prej 04.05.10 18:37

jo edhe aq sepse kurr nuk ma ka qellu

gogi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  legal prej 04.05.10 19:17

Me sa kam degjuar Horoskopi i bashkangjitet Fese dhe keshtu qe i bie, ai qe beson ne ate Fe qe i perket horoskopi me doemos do ta besoje edhe horoskopin.

une pervete s'e besoj fare.
avatar
legal

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

believe

Mesazh  The-Moon prej 05.05.10 16:39

po un besoj sepse ma qellon qdo muaj qe e shikoj horoskopin ne explorer univers ....

bil tash per muajin maj me ka sugjeruar shum mir qe te kem kujdes me kolegun e ri te punes


BESOJ shummmmmmmmm
avatar
The-Moon

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A ESONI NE HOROSKOP?

Mesazh  KALIPSO prej 14.05.10 21:59

Besoj ne horoskop,po me mire me vjen qe ta besoj kur me intereson.
avatar
KALIPSO

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  adhurim1 prej 27.06.10 16:05

Nuk besoj, tash per tash pa ma tregu dicka psh mendoj per jeten time ose dicka. Hajt psh le te me tregon dikush diqka per jeten time atehere besoj . Po pika par te gjitha per mu eshte ZOTI.
avatar
adhurim1

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Erina Baēi prej 06.07.10 23:33

Eshte e veshtire te gjykosh nese horoskopi tregon te verteten apo jo por une besoj sepse me ndodh shpesh qe t'me realizohen ato cka horoskopi me thote ashtu si ka raste qe me ndodh e kunderta....
Ndonje here na pelqen te besojme kur ajo cfare thuhet eshte dicka e bukur dhe kur thuhet dicka qe nuk shkon mire atehere behemi si dhelpra me rrushin qe thoshte "Nuk ben per mua"......
avatar
Erina Baēi

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk besoj kurrr

Mesazh  tiki.rexha@gmail.com prej 01.09.10 20:15

Perveq zotit askune tjeter nuk i besoj ,nuk mundem mu bė person qe jeton ne ėndrra tė pa realizushme

tiki.rexha@gmail.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ola

Mesazh  nushi prej 04.09.10 18:02

Une besoj ne zot e di se veē ai mundet me dite per njerzit ne kete bote por ne endrra nuk besohet sepse nese do me realizu diēka ajo te realizohet por jo nuk zgjat shume kohe a nese e ke nga zoti atehere e ke pergjithmon, ky ke mendim imi.
Ju pershendes.

nushi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  benardi prej 12.09.10 16:46

Ēfarė ėshtė raporti i njeriut me Universin?

Si ndikon lėvizja e trupave qiellorė nė jetėn e njeriut?

Si ndikon astrologjia nė vullnetin e lirė?

T’u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve, do tė thotė tė fillosh njė rrugėtim drejt vetėnjohjes dhe vetėkuptimit. Astrologjia ėshtė njė vegėl antike qė ju mundėson tė vetėnjiheni, vetinformoheni dhe vetėtransformoheni. Astrologjia ju shpie drejt kuptimit mė tė madh tė asaj se kush nė tė vėrtetė jeni dhe si mund tė rriteni.

Astrologjia ju ndihmon ta realizoni potencialin tuaj dhe t’i zhvilloni aftėsitė tuaja. Sė fundi, nėpėrmjet vetėkuptimit qė e promovon, astrologjia ka kapacitet tė ndikojė nė shpirtin e njeriut dhe ta mbajė gjallė atė.

Tė gjitha gjėrat lėvizin. Sikundėr qė Toka sillet rreth boshtit tė vet brenda 24 orėve, po ashtu edhe planetėt e tjerė lėvizin me shpejtėsi tė ndryshme nė orbitėn e madhe rreth Diellit. Astrologjia, pra, ka tė bėjė me marrėdhėniet ndėrmjet kėtij kozmosi tė madh qė na rrethon dhe kozmosit brenda secilės qenie njerėzore. Energjitė e njėjta qė funksionojnė rreth jush nė univers, po ashtu veprojnė edhe brenda jush: ato reflektojnė, formojnė dhe ndikojnė nė botėn tuaj tė brendshme.

Ēka ėshtė horoskopi?

Origjina e fjalės horoskop rrjedh nga fjala greke “horoscopos”, qė do tė thotė “shenjė e ngritur mbi horizontin lindor nė njė moment tė caktuar”. Horoskopi mė i vjetėr i ruajtur deri sot, daton nga viti 410 para erės sonė.

Horoskopi, ose harta jetėsore, ėshtė imazh ose diagram qė prezanton orėn e ndalur kozmike nė momentin kur keni lindur, pra imazh qė shpėrfaq pozicionin e planetėve nė atė moment. Lėkundjet planetare, ose energjitė qė kanė vepruar nė momentin kur keni lindur, janė unike. Horoskopi ėshtė projektplan i karakterit dhe potencialeve tuaja – pra portreti juaj kozmik.

Sidoqoftė, trupat qiellorė nxisin, por nuk largojnė: njė kuptim i energjive planetare qė operojnė nė jetėn tuaj ju lejojnė tė jeni nė kontroll dhe t’i pėrdorni kėto energji me menēuri, pėr suksesin dhe evoluimin tuaj personal.

Pėr ēka shėrben astrologjia?

Astrologjia ėshtė njė vegėl qė ju mundėson pėrparimin personal dhe qė ta pėrmirėsoni cilėsinė e jetės suaj. Sot, miliona njerėz nė botė, kėrkojnė t’u punohet harta e jetės pėr t’i vjelė tė mirat e ditės dhe pėr t’i shfrytėzuar mundėsitė qė ua ofrojnė planetėt.
Njė shpjegim mė i avancuar na thotė se ndryshimet dhe pėrparimet janė mėsimet qė duhet t’i marrim nė njė kohė tė caktuar tė jetės dhe kėshtu mund t’i pėrballim sfidat, periudhat e vėshtira dhe ta rrisim qenien tonė shpirtėrore.

Asnjė mashkull ose femėr nuk e sheh veten sikur i shohin tė tjerėt dhe shpesh ndodh qė para njerėzve tė tjerė ata tė shfaqin paragjykimet pėr vetveten, por pyetja e vėrtetė ėshtė – a dėshironi tė bėheni mė tė vetėdijshėm, t’i pranoni vetitė e kėqija dhe tė filloni t’i zhvilloni vetitė e mira? Astrologjia ju mėson ta njihni veten mė mirė dhe si tė jetoni nė harmoni me tė tjerėt rreth jush, sidomos me partnerin ose familjarėt. Pėr kėtė shkak ėshtė i nevojshėm krahasimi i horoskopėve tė njerėzve.

Astrologjia: Shkencė, ose art?

Mund tė thuhet se astrologjia ėshtė edhe shkencė, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qė burojnė nga trupat qiellorė. Pėrpilimi i njė harte jetėsore (horoskopi) ėshtė punė qė kėrkon llogaritjen e saktė tė ēdo faktori. Ndėrsa arti i astrologjisė gjendet nė aftėsinė e astrologėve pėr ta sjellė njė kuptim tė duhur psikologjik, shpirtėror dhe human pėr mėnyrėn se si energjitė kozmike ndikojnė mbi jetėn tonė.

Sigurisht se shumė herė gjatė jetės tuaj jeni pyetur se cili ėshtė roli juaj unik nė kėtė botė - kush ua dhuron talentin, kush frikėn e kush dashurinė. Madje, mund tė keni pasur edhe shumė pyetje tė tjera, pėr tė cilat asnjėherė nuk keni gjetur pėrgjigje ose mund tė keni marrė pėrgjigje tė prera tė formės – vjen nga natyra ose Zoti. Njė gjė duhet kuptuar mirė, astrologjia nuk i mohon kėto shpjegime - mirėpo ēdoherė ka kėrkuar dhe kėrkon mė shumė - kėrkon tė dijė se cili ėshtė roli i njeriut nė kėtė botė dhe se nė ēfarė forme ėshtė i lidhur mikrokozmosi i brendshėm i tij me makrokozmosin qė e rrethon atė. Pra, astrologjia ėshtė metodė shumė e pėrparuar e vetėnjohjes. Mė ndihmėn e saj ne jemi nė gjendje t’i njohim dhe t’i zhvillojmė potencialet tona, duke iu pėrshtatur energjive tė planetėve nė planin shpirtėror, mental, emotiv dhe fizik. Imazhi i pozitave tė planetėve nė momentin e lindjes sė njė personi ėshtė, nė tė vėrtetė, mikrokozmosi i atij personi, respektivisht ID-ja e tij e pėrhershme. Karakteri i njeriut, por edhe momentet e ndryshme tė evoluimit nė jetėn e tij, janė tė dhėna tė marra nga ndėrlidhja e shenjave dhe e planetėve.

Ēfarė ėshtė raporti i njeriut me Universin?
Si ndikon lėvizja e trupave qiellorė nė jetėn e njeriut?
Si ndikon astrologjia nė vullnetin e lirė?

T’u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve, do tė thotė tė fillosh njė rrugėtim drejt vetėnjohjes dhe vetėkuptimit. Astrologjia ėshtė njė vegėl antike qė ju mundėson tė vetėnjiheni, vetinformoheni dhe vetėtransformoheni. Astrologjia ju shpie drejt kuptimit mė tė madh tė asaj se kush nė tė vėrtetė jeni dhe si mund tė rriteni.

Astrologjia ju ndihmon ta realizoni potencialin tuaj dhe t’i zhvilloni aftėsitė tuaja. Sė fundi, nėpėrmjet vetėkuptimit qė e promovon, astrologjia ka kapacitet tė ndikojė nė shpirtin e njeriut dhe ta mbajė gjallė atė.

Tė gjitha gjėrat lėvizin. Sikundėr qė Toka sillet rreth boshtit tė vet brenda 24 orėve, po ashtu edhe planetėt e tjerė lėvizin me shpejtėsi tė ndryshme nė orbitėn e madhe rreth Diellit. Astrologjia, pra, ka tė bėjė me marrėdhėniet ndėrmjet kėtij kozmosi tė madh qė na rrethon dhe kozmosit brenda secilės qenie njerėzore. Energjitė e njėjta qė funksionojnė rreth jush nė univers, po ashtu veprojnė edhe brenda jush: ato reflektojnė, formojnė dhe ndikojnė nė botėn tuaj tė brendshme.

Ēka ėshtė horoskopi?

Origjina e fjalės horoskop rrjedh nga fjala greke “horoscopos”, qė do tė thotė “shenjė e ngritur mbi horizontin lindor nė njė moment tė caktuar”. Horoskopi mė i vjetėr i ruajtur deri sot, daton nga viti 410 para erės sonė.

Horoskopi, ose harta jetėsore, ėshtė imazh ose diagram qė prezanton orėn e ndalur kozmike nė momentin kur keni lindur, pra imazh qė shpėrfaq pozicionin e planetėve nė atė moment. Lėkundjet planetare, ose energjitė qė kanė vepruar nė momentin kur keni lindur, janė unike. Horoskopi ėshtė projektplan i karakterit dhe potencialeve tuaja – pra portreti juaj kozmik.

Sidoqoftė, trupat qiellorė nxisin, por nuk largojnė: njė kuptim i energjive planetare qė operojnė nė jetėn tuaj ju lejojnė tė jeni nė kontroll dhe t’i pėrdorni kėto energji me menēuri, pėr suksesin dhe evoluimin tuaj personal.

Pėr ēka shėrben astrologjia?

Astrologjia ėshtė njė vegėl qė ju mundėson pėrparimin personal dhe qė ta pėrmirėsoni cilėsinė e jetės suaj. Sot, miliona njerėz nė botė, kėrkojnė t’u punohet harta e jetės pėr t’i vjelė tė mirat e ditės dhe pėr t’i shfrytėzuar mundėsitė qė ua ofrojnė planetėt.
Njė shpjegim mė i avancuar na thotė se ndryshimet dhe pėrparimet janė mėsimet qė duhet t’i marrim nė njė kohė tė caktuar tė jetės dhe kėshtu mund t’i pėrballim sfidat, periudhat e vėshtira dhe ta rrisim qenien tonė shpirtėrore.

Asnjė mashkull ose femėr nuk e sheh veten sikur i shohin tė tjerėt dhe shpesh ndodh qė para njerėzve tė tjerė ata tė shfaqin paragjykimet pėr vetveten, por pyetja e vėrtetė ėshtė – a dėshironi tė bėheni mė tė vetėdijshėm, t’i pranoni vetitė e kėqija dhe tė filloni t’i zhvilloni vetitė e mira? Astrologjia ju mėson ta njihni veten mė mirė dhe si tė jetoni nė harmoni me tė tjerėt rreth jush, sidomos me partnerin ose familjarėt. Pėr kėtė shkak ėshtė i nevojshėm krahasimi i horoskopėve tė njerėzve.

Astrologjia: Shkencė, ose art?

Mund tė thuhet se astrologjia ėshtė edhe shkencė, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qė burojnė nga trupat qiellorė. Pėrpilimi i njė harte jetėsore (horoskopi) ėshtė punė qė kėrkon llogaritjen e saktė tė ēdo faktori. Ndėrsa arti i astrologjisė gjendet nė aftėsinė e astrologėve pėr ta sjellė njė kuptim tė duhur psikologjik, shpirtėror dhe human pėr mėnyrėn se si energjitė kozmike ndikojnė mbi jetėn tonė.
avatar
benardi

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  benardi prej 12.09.10 16:51

Ēfarė ėshtė raporti i njeriut me Universin?

Si ndikon lėvizja e trupave qiellorė nė jetėn e njeriut?

Si ndikon astrologjia nė vullnetin e lirė?

T’u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve, do tė thotė tė fillosh njė rrugėtim drejt vetėnjohjes dhe vetėkuptimit.

Astrologjia ėshtė njė vegėl antike qė ju mundėson tė vetėnjiheni, vetinformoheni dhe vetėtransformoheni. Astrologjia ju shpie drejt kuptimit mė tė madh tė asaj se kush nė tė vėrtetė jeni dhe si mund tė rriteni.

Astrologjia ju ndihmon ta realizoni potencialin tuaj dhe t’i zhvilloni aftėsitė tuaja. Sė fundi, nėpėrmjet vetėkuptimit qė e promovon, astrologjia ka kapacitet tė ndikojė nė shpirtin e njeriut dhe ta mbajė gjallė atė.

Tė gjitha gjėrat lėvizin. Sikundėr qė Toka sillet rreth boshtit tė vet brenda 24 orėve, po ashtu edhe planetėt e tjerė lėvizin me shpejtėsi tė ndryshme nė orbitėn e madhe rreth Diellit.

Astrologjia, pra, ka tė bėjė me marrėdhėniet ndėrmjet kėtij kozmosi tė madh qė na rrethon dhe kozmosit brenda secilės qenie njerėzore.

Energjitė e njėjta qė funksionojnė rreth jush nė univers, po ashtu veprojnė edhe brenda jush: ato reflektojnė, formojnė dhe ndikojnė nė botėn tuaj tė brendshme.

Ēka ėshtė horoskopi?

Origjina e fjalės horoskop rrjedh nga fjala greke “horoscopos”, qė do tė thotė “shenjė e ngritur mbi horizontin lindor nė njė moment tė caktuar”. Horoskopi mė i vjetėr i ruajtur deri sot, daton nga viti 410 para erės sonė.

Horoskopi, ose harta jetėsore, ėshtė imazh ose diagram qė prezanton orėn e ndalur kozmike nė momentin kur keni lindur, pra imazh qė shpėrfaq pozicionin e planetėve nė atė moment.

Lėkundjet planetare, ose energjitė qė kanė vepruar nė momentin kur keni lindur, janė unike. Horoskopi ėshtė projektplan i karakterit dhe potencialeve tuaja – pra portreti juaj kozmik.

Sidoqoftė, trupat qiellorė nxisin, por nuk largojnė: njė kuptim i energjive planetare qė operojnė nė jetėn tuaj ju lejojnė tė jeni nė kontroll dhe t’i pėrdorni kėto energji me menēuri, pėr suksesin dhe evoluimin tuaj personal.

Pėr ēka shėrben astrologjia?

Astrologjia ėshtė njė vegėl qė ju mundėson pėrparimin personal dhe qė ta pėrmirėsoni cilėsinė e jetės suaj. Sot, miliona njerėz nė botė, kėrkojnė t’u punohet harta e jetės pėr t’i vjelė tė mirat e ditės dhe pėr t’i shfrytėzuar mundėsitė qė ua ofrojnė planetėt.

Njė shpjegim mė i avancuar na thotė se ndryshimet dhe pėrparimet janė mėsimet qė duhet t’i marrim nė njė kohė tė caktuar tė jetės dhe kėshtu mund t’i pėrballim sfidat, periudhat e vėshtira dhe ta rrisim qenien tonė shpirtėrore.

Asnjė mashkull ose femėr nuk e sheh veten sikur i shohin tė tjerėt dhe shpesh ndodh qė para njerėzve tė tjerė ata tė shfaqin paragjykimet pėr vetveten, por pyetja e vėrtetė ėshtė – a dėshironi tė bėheni mė tė vetėdijshėm, t’i pranoni vetitė e kėqija dhe tė filloni t’i zhvilloni vetitė e mira?

Astrologjia ju mėson ta njihni veten mė mirė dhe si tė jetoni nė harmoni me tė tjerėt rreth jush, sidomos me partnerin ose familjarėt. Pėr kėtė shkak ėshtė i nevojshėm krahasimi i horoskopėve tė njerėzve.

Astrologjia: Shkencė, ose art?

Mund tė thuhet se astrologjia ėshtė edhe shkencė, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qė burojnė nga trupat qiellorė. Pėrpilimi i njė harte jetėsore (horoskopi) ėshtė punė qė kėrkon llogaritjen e saktė tė ēdo faktori.

Ndėrsa arti i astrologjisė gjendet nė aftėsinė e astrologėve pėr ta sjellė njė kuptim tė duhur psikologjik, shpirtėror dhe human pėr mėnyrėn se si energjitė kozmike ndikojnė mbi jetėn tonė.

Sigurisht se shumė herė gjatė jetės tuaj jeni pyetur se cili ėshtė roli juaj unik nė kėtė botė - kush ua dhuron talentin, kush frikėn e kush dashurinė.

Madje, mund tė keni pasur edhe shumė pyetje tė tjera, pėr tė cilat asnjėherė nuk keni gjetur pėrgjigje ose mund tė keni marrė pėrgjigje tė prera tė formės – vjen nga natyra ose Zoti.

Njė gjė duhet kuptuar mirė, astrologjia nuk i mohon kėto shpjegime - mirėpo ēdoherė ka kėrkuar dhe kėrkon mė shumė - kėrkon tė dijė se cili ėshtė roli i njeriut nė kėtė botė dhe se nė ēfarė forme ėshtė i lidhur mikrokozmosi i brendshėm i tij me makrokozmosin qė e rrethon atė.

Pra, astrologjia ėshtė metodė shumė e pėrparuar e vetėnjohjes.

Mė ndihmėn e saj ne jemi nė gjendje t’i njohim dhe t’i zhvillojmė potencialet tona, duke iu pėrshtatur energjive tė planetėve nė planin shpirtėror, mental, emotiv dhe fizik. Imazhi i pozitave tė planetėve nė momentin e lindjes sė njė personi ėshtė, nė tė vėrtetė, mikrokozmosi i atij personi, respektivisht ID-ja e tij e pėrhershme.

Karakteri i njeriut, por edhe momentet e ndryshme tė evoluimit nė jetėn e tij, janė tė dhėna tė marra nga ndėrlidhja e shenjave dhe e planetėve.

avatar
benardi

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

BABA.

Mesazh  urimm-@hotmail.com prej 12.09.10 23:01

Une votova nuk besoj edhe pse dicka e imja mund te thote qe ekziston.

urimm-@hotmail.com

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  urimm-@hotmail.com prej 12.09.10 23:04

Une votova nuk besoj edhe pse mund te jete dicka e ngjajshme me te por jo sic e pershkruan njerzimi "horoskopi" qe ka lidhje vetem me muajin dhe daten qe lind.

urimm-@hotmail.com

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  SempreBarca prej 27.09.10 19:13

Horoskopi ka 12 shenja, ne bote jetojne mbi 6 miliard njerz.
Ta besosh horoskopin i bie te pranosh se ti dhe 500 milion njerz te tjere keni fatin e njejt.
Qesharake.

SempreBarca

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 08.11.10 18:58

Ti sempreBarca, nuk llogjikon fare, po kush tha se Horoskopi nuk eshte me i thelle se 12 shenja? Ai nuk bazohet vetem ne 12 shenja, por bazohet te data dhe ora e lindjes, ato 6 miliard njerez nuk kane vetem 12 data lindje por kane secili te veten, dhe oren e vet.

Horoskopi bazohet tek planetet e vendosura neper shenja, dhe secili planet leviz cdo dite, dhe cdo dite lindin njerez te rinj. Por ti ke lexuar vetem horoskopet e gazetave dhe revistave qe jane vetem genjeshtra.

Mos lexo vetem horoskope te kota por futu tek fjala "astrologji" dhe studioje mire kete dege dhe mos e perdor pa vend ate fjalen 'qesharake" pa e vrare trurin me shume.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  KhalidVL prej 09.11.10 3:46

Ligjet mbi tė cilat horoskopi mbėshtetet, paraqesin njė kontradiktė tė pazgjithshme.

Ēdo 26 000 vjet boshti i tokės pėrshkruan faqen e jashtme tė njė koni. Astrologu i sotėm nuk i shikon planetet nė po atė pozicion si kolegėt e tij 4000 ose 5000 vjet pėrpara.

Pėrveē kėsaj janė zbuluar planete tė reja si Urani mė 1781, Neptuni mė 1839, Plutoni mė 1932, po asnjė nga kėto ndryshime nuk e ka cėnuar sadopak sistemin astrologjik, prandaj edhe astronomėt e hedhin poshtė astrologjinė si njė nga mashtrimet mė tė mėdha tė kohėrave.

Une per vete nuk e besoj fare nuk i kushtoj aspak vemendje, madje e percemoj sepse eshte thjesht nje forme mashtrimi qe ne kohen e sotme behet vetem per perfitime materiale!Na thuhet se rezet e yjeve qe bien mbi njė fėmijė porsa lind, janė pėrcaktuese pėr fatin e tij.

Po kjo thėnie ndesh me shumė kontradikta. Toka, planeti ynė, bombardohet vazhdimisht nga drita dhe rezet kozmike, po asnjė prej tyre nuk e ka burimin tek planetet, tė cilat nuk rezatojnė dritė. Burimi i kėsaj drite gjendet nė yjet fikse, kurse rezet kozmike e kanė burimin tek Galaksia e Qumėshtit. Planetet si toka nuk emetojnė reze.

Gjithashtu thuhet se momenti kur pritet kėrthiza ka rėndėsi vendimtare. Fjala vjen nė rast se doktori e vonon prerjen e kėrthizės, fėmija ka njė fat tjetėr.

Prandaj mirė ėshtė tė konsultohemi me astrologun qė tė na pėrcaktojė kohėn mė tė favorshme pėr prerjen e kėrthizės. Lind pyetja, pėrse tė 240 foshnjet tė cilave u pritet njėkohėsisht kėrthiza, nuk kanė tė njėjtin fat?

Pse fjala vjen ka vetėm njė Shekspir, ose vetėm njė Johan Sebastian Bah ndėr gjithė ata qė u lindėn nė tė njėjtėn kohė me ta? Abati Moris Warburg, njė studiues i mirėnjohur i astrologjisė thotė diku me ironi: "Astrologjia nuk mund tė diskretitohet thjeshtė pėr faktin qė s'ke se ēfarė tė diskreditosh".

Pa dyshim qė planetet e tjerė influencojnė tokėn nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr. Baticat e zbaticat, fenomene tė tjera natyrore shkaktohen e influencohen prej tyre.

Po qė tė arrijmė tė themi se planetet influencojnė e pėrcaktojnė jetėn dhe fatin tonė, ėshtė njėsoj sikur tė thuash qė fusha e sahatit tė dorės mund tė na sillte vdekjen nepėrmjet radioaktivitetit.Si e gjykojnė astrologjinė ekspertėt e fushave tė ndryshme? Mjekėsia e pranon dėmin qė mund tė shkaktojė astrologjia.

Kryemjeku nga Visbadeni, Dr Shrank, ka shkruar nė njė artikull mbi psikologjinė e supersticionit: "Rrezikun e madh tė astrologjisė e shikojmė tek shqetėsimet serioze psiqike, frikėn pėr jetėn dhe shqetėsime tė tjera qė ajo shkakton nė persona tė ndjeshėm.

Astrologjia e paralizon iniciativėn dhe aftėsitė gjykuese tė njeriut. E budalleps njeriun dhe e pengon tė mendojė thellė. E vendos personalitetin nėn influencėn e njė lėvizjeje tė nėnsipėrfaqshme e cila ushqehet me mediokritet."

KAQ MJAFTON QE TU THUASH ATYRE QE E PROMOVOJNE ASTROLOGJINE:MOS NA CANI SHUME KOKEN!ME PELQEJNE SURPRIZAT,NUK DUA TA JETOJ DY HERE JETEN!:)

KhalidVL

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 09.11.10 20:29

CFAREDO QE TE THONI PER ASTROLOGJINE, JU NUK MUND TA NDALONI LULEZIMIN DHE ZGJERIMIN E SAJ. AJO KA QENE "SHKENCA" ME E LASHTA, KA LINDUR BASHKE ME NJERIUN.

JU PO E GJYKONI ASTROLOGJINE PA HYRE NE DETAJE DHE PA E STUDIUAR MIRE ATE.

PER ASTROLOGJI, NE VENDET ME TE ZHVILLUARA TE BOTES, AMERIKE, FRANCE, KANADA, AUSTRALI ETJ, EKZISTOJNE UNIVERSITETE DHE NUK MENDOJ SE UNIVERSITETET MERREN ME GENJESHTRA.

UNE SI STUDIUES I SAJ KAM GJETUR VETEN NE TE, KA PARE FAKTE KONKRETE QE I KA PARASHIKUAR ASTROLOGJIA QE ASKUSH NUK MUND T'I KUNDESHTOJE.

DUKET QARTE QE JU QE FLISNI KESHTU JENI PERSON RELIGJOZ. ISHTE FEJA AJO QE E NDALOI STUDIMIN E ASTROLOGJISE GJATE SHEKULLIT TE 18.

POR PER MUA ASTROLOGJIA KA NJE KONCEPT ME TE NGRITUR SE FEJA SEPSE FEJA KA LINDUR PAS ASTROLOGJISE.

FEJA KA SJELLE MENTALITETE QE E BJENE NJERIUN TE VRITET, QE E BEJNE NJERIUN TE MBYLLUR, FANATIK, TE MOS E SHIJOJE PLOTESISHT JETEN NGA FRIKA SE MOS I VRET "ZOTI". KJO ESHTE QESHARAKE.

PASTAJ FAKTI QE TRE PLANETET E FUNDIT, URANI,, NEPTUNI DHE PLUTONI JANE ZBULUAR SE FUNDI NUK I NDRYSHOJNE ASGJE ASTROLOGJISE PER KEQ, THJESHT E PERMIRESOJNE DHE E PERFORCOJNE ATE, DUKE MUNDESUAR PARASHIKIME ME TE SAKTA.

FEJA JUAJ ZOTERI THOTE QE ZOTI E KRIJOI BOTEN PER 6 DITE DHE TE SHTATEN E LA PUSHIM? PO PSE MOR VETEM 7 DITE KA JETA E ZOTIT? PO TE TETEN, 9, 10... CFARE BERI AI? PO TANI ME SE PO MERRET AI?

TA DINI PRA SE DITET E JAVES RRJEDHIN NGA BESIMI PAGAN, KU CDO PLANET I ZBULUAR DERI ATEHERE ADHUROHEJ SI PERENDI PAGANE DHE SECILES PERENDI I KUSHTUAN NGA NJE DITE.

PRA HENA KA DITEN E HENE, MARSI DITEN E MARTE, MERKURI TE MERKUREN, JUPITERI TE ENJTEN (italisht: Giove-Giovedi), VENUSI - TE PREMTEN (italisht: Venera-Venerdi), SATURNI DITEN E SHTUNE (anglisht: Saturn-saturday), DIELLI KA DITEN E DIEL (anglisht:sun-sunday).

Planetet e tjere u zbuluan me vone se po te ishin zbuluar atehere, ndoshta do kishim 10 dite jave.

Romaket, p.sh shkonin e luteshin diten e marte ne tempullin e Marsit (perendise se luftes) per te fituar betejen. Te dashuruarit luteshin ne tempullin e Aferdites (Venusit) per dashurine e tyre e keshtu me radhe.

Pra astrologjia eshte nje fushe jo vetem ndihmuese por edhe zbavitese. Vete Ajnshtajni e ka quajtur shkence ate. Ne nje nga universitetet e botes qarkullon thenia : "nje mjek i cili nuk njeh bazat e astrologjise nuk eshte mjek profesionit". dhe keto nuk jane genjeshtra.

Ju thjesht e keni lexuar astrologjine ne menyre siperfaqesore.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  KhalidVL prej 10.11.10 22:32

Demi qe sjell astrologjia,eshte shume me i madh sesa 'dobia' e saj!
Madje une nuk shoh ndonje gje te dobishme ne te per njerezimin!
Me fal per injorancen!
KLM

KhalidVL

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 11.11.10 18:34

Cfare dėmi po thua mor? Kjo eshte absurde. Dėmet me te medha i kane shkaktuar fete sot, sidomos feja myslimane. Ju e dini qe kullat binjake ne Amerike u rrezuan nga feja myslimane, pra ne emer te Allahut tuaj dhe vdiqen mbi 10000 vete, pervec kesaj u shkaterrua super ekonomia boterore.

Pak e demshme te duket kjo? Ne emer te fese suaj po planifikohen eddhe sulme te tjera ne France e me gjere. pse nuk eshte krim ky? Keshtu ju paska mesuar feja juve?

Sot ne vendet myslimane, arabe si ne Afganistan, Irak, Iran ka mentalitete absurde kundra jetes se lire. Ku femra mbulohet me shami qe heret dhe nuk duhet ta tregoje bukurine e saj dhe nuk shkon kurre ne plazh.

Njerezit bejne nje jete monotone, fanatike, te mbyllur, ku e drejta e gruas nuk njihet fare. A nuk eshte e demshme kjo?

Dhe me flet se horoskopi i cili eshte zbavites qenka i demshem. Nese do t'i them une vlerat e astrologjise: Astrologjia fillimisht i argeton njerezit dhe nuk flet per luftra apo vdekje, pra nuk i tremb njerezit.

Ndersa feja u thote qe do te shkoni ne ferr, po bete "mekat" dhe per mua te jetosh me friken se do te shkosh ne ferr eshte e demshme.

Astrologjia i ndihmon njerezit duke u treguar se cfare profesioni mund te zgjedhin ne jete per te patur sukses, cfare partneri duhet te zgjedhin ne menyre qe te mos ndahen me vone.

Ajo i ndihmon njerezit per te lindur djale apo vajze sipas deshires se tyre (nje metode te cilen une di ta parashikoj me ane te cikleve te Henes nder shenjat zodiakale), Astrologjia u tregon njerezve semundjet qe mund te kene dhe cfare duhet te marrin parasysh me shume... ajo na tregon kur eshte momenti i duhur per te marre vendime te rendesishme dhe shume e shume gjera te tjera. Pra ajo na ofron shume gjera ndihmuese per te ecur perpara ne jete dhe jo per tu mbyllur sic thote feja.

Per rinine e sotme librat fetare jane bere te merzitshem dhe monoton, ndera librat astrologjik ata i lexojne me plot kureshtje, duke gjetur aty jo vetem ndihme por dhe argetim. Dhe me gjiht aketo qe thashe, krahasoje sa deme mund te beje ajo me shume sesa feja! Por kurre mos fol pa e studiuar nje gje thellesisht, nje keshille kjo nga une!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 13.11.10 21:47

Njehere e nje kohe nje astrolog paraqitet te nje mbret per t'i parashikuar fatin ketij te fundit,dhe astrologu i thot mbretit qe ai e ka jeten e shkurter...me pas mbreti pas ketij parashikimi e pyet astrologun:" po ti sa parashikon per vete se sa do te jetosh?" astrologu ia kthen:" une per shume e shuuuume kohe"..mbreti ia kthen:"ashtu...???!!!ta shohim pak kete qe thua" dhe ne ate cast mbreti nxjerr shpaten e tij dhe ia pret koken menjehere astrologut!! Per ata qe e kane lexuar librin me perrallat e njemije e nje neteve me siguri iu kujtohet kjo qe sapo tregova... besoj se e moret pergjigjen time....
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A besoni nė Horoskop?!?

Mesazh  protoni prej 14.11.10 19:18

Horoskopi, e sidomos ai Kinez, kush e ka pasur nė duart e veta e dije fare mire, se sa i vlefshem eshte njeherit, sa i sakt eshte dhe kjo saktesi varet prej jush nese e dini edhe oren dhe minutat kur keni lindur si dhe nese ju kane tregua se cfare moti ka qene, apo me mire te themi temperaturat si dhe kushtet atmosferike ne pergjithesi te cilat kane dominuar apo te cilat e kane percjellur lindjen tuja ne kete bote !
avatar
protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 14.11.10 22:55

e cfare paska te magjishme ky horoskopi kinez,mos tregon perralla me kinez:)??!!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 15.11.10 19:38

Ti qe tregove perrallen me mbret i cili i preu koken astrologut. Na mbushe mendjen ti me keto perralla! Po pse mor te gjithe astrologet te njejten aftesi kane?

Ku e di ti qe ai astrologu nuk ishte aq i afte sa per te parashikuar vdekjen e tij. Kjo eshte perralle, pse ne perralla beson ti? Si femijet naivė? Pastaj edhe po te ishte e vertete qe astrologu nuk parashikoi sakte vdekjen e tij, nuk do te thote gje, thjesht nuk ishte i afte dhe asgje me shume.Por kjo nuk e hedh poshte medeomos astrologjine, e cila ka lindur qe kur ka lindur njerezimi.

Pastaj ne kohen e mbreterve nuk ishin zbuluar planetet e fundit, Urani, Neptuni dhe Plutoni qe vdekja te parashikohet sa me sakte.

Tani kjo eshte edhe me e mundur te parashikohet me zbulimin sidomos te Plutonit (qe konsiderohet si planet i vdekjes) dhe ka astrologė te afte sa te duash qe parashikojne gjera qe ti do te habiteshe, qe ia kalojne edhe kuranit edhe bibles Ok?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 15.11.10 20:19

Hahaaaa...sa me bere te qesh me kete komentin e fundit nikolaos,por nejse...Se pari te them qe une nuk tregoj perralla dhe as qe besoj ne to mgjs do me pelqente sepse, me mire te besoj ne perralla se ne njerez duke qene se keto te fundit te lendojne ne ndryshim nga perrallat...

Se dyti nuk jam femije naiv ashtu si mu drejtove ti mua edhe pse te them te drejten do me pelqente te isha perseri femije apo te jem njeri naiv sepse naiviteti sic thoshte Hygo:"eshte mister i shejte"!

Se treti nuk e mohoj faktin qe yjet kane ndikim ne karakterin e njeriut apo ne gjendjen e tij shpirterore por jo ne parashikimin e fatit,kjo eshte e tepert, fatin e krijojme ne me ndihmen e karakterit qe ka secili prej nesh dhe sigurisht edhe me ndihmen e Atij qe na ka krijuar!

Se katerti do me pelqente te debatoja me ju (ty) ne lidhje me kete teme sepse jam shume e hapur ndaj debateve por me pelqen te debatoj me ato qe jane tifoze (simpatizante) te nje x gjeje qe ne rastin konkret eshte horoskopi por mesa kam vene re edhe ne komentet e tjera qe ke dhene per horoskopin rezulton te jesh fanatik i tij dhe, me fal per sinqeritetin por nuk me pelqen te debatoj me fanatike sepse eshte kohe e humbur....
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 17.11.10 12:21

Une nuk flas thjesht sepse ashtu kam deshire une te flas per horoskopin ose me sakte per astrologjine sepse fjala horoskop eshte ajo qe jemi mesuar te degjojme neper televizione dhe gazeta de nuk me pelqen.

Po them nga vete eksperienca ime se astrologjia me ka mahnitur me shume se feja e cila me duket shume absurde me ato rregullat e saj fanatike qe kufizon njeriun te beje ate qe do.

Astrologjia eshte shume me e lashte se feja jote e cila te ka mesuar se paska nje "krijues" ashtu sic e konsideron ti.

Ne adhuruesit e astrologjise besojme se Dielli ishte ai qe krijoi jeten ne toke, dhe jo vetem ne. Ne bote ka plot ateistė dhe jo besimtarė ne Zot (apo Allah) te cilet sa vijne e shtohen. Eshte e qarte se Dielli eshte burim i jetes dhe rreth tij sillen planetet te cilet perbejne baze e astrologjise perendimore.

Dielli na ka krijuar, kete e thote biologjia e cila studiohet neper shkolla. Nuk mendoj se neper shkolla futen libra qe mashtrojne. Po te ishte feja jote aq bindese do te ishte futur neper studimet shkollore. Ajo ekziston vetem ne shkollat teologjike private dhe ne vendet myslimane (te prapambetura).

Prandaj nuk ke pse te qeshesh kot perderisa nuk ke eksperience te thelle ne astrologji. Une duhet te qesh me ty, ku mbron fene. nje fe qe e mbulon njeriun me shami (ferexhe) dhe me mjeker te parruajtur sic ishte sot e 2000 vjet me pare. Kjo eshte qesharake. Pse mor sic ishin njerezit e pare duhet te vishemi edhe ne, sic bejne arabet?

Domethene ne te tjeret po bejme mekat me keto veshje ndryshe e? vajzat e tjera do shkojne ne ferr qe zhvishen e? hahahha sa qesharake kur i degjoj keto kur thuhet se feja i ndalon keto, e ndalon jeten e lire.

Po sado qe t'i ndaloje feja apo Zoti juaj, njerezit e se ardhmes sa vijne dhe po e kuptojne qe jeta ka me teper vlere sesa thote feja. Mire ua beri Enveri qe i zhduku totalisht, ai ishte "burre".

Vertet ishte diktator por nuk ishte budalla qe nuk i perkrahu fete, sepse budallai nuk e mban nje shtet 40 vjet.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 17.11.10 13:29

E para e punes i dashur nikolaos mos mu drejto me "pse mor" sepse nuk eshte aspak etike,aq me teper t'i drejtohesh nje femre ne ate menyre...Se dyti nuk te fola aspak per fene apo per arabet apo per veshje dhe ato perrallat e tjera qe kishe shkru...

Une, personalisht nuk ta imponova mendimin tim por thjesht e shrehi ate,ndersa ti mundohesh jo vetem mua por edhe te tjereve tu'a imponosh mendimin, tamam si ai "burri i shtetit" qe kishe ti ne qejf...

Ta thashe dhe njehere e po ta them prap: nuk me pelqen debati me FANATIKE! Nqs ti deshiron te na besh simpatizante te horoskopit mua dhe anetaret e tjere mund ta besh me argumenta konkrete dhe brenda rregullave te miresjelljes dhe jo duke permendur gjera pa lidhje si arabe e gjera te tjera kot qe nuk perputhen me temen, aq me teper te me drejtohesh mua ne ate menyre qe personalisht nuk jam aspak moraliste dhe nuk i honepsi ato qe shesin moral sepse ato vete jane mekataret me te medhenj,keshtu qe ke ngaterru adrese me mua, te besosh ne Zot dhe jo ne horoskop nuk do te thote te jesh moraliste por, t'besosh tek nje Krijues Universal do te thote t'i duash krijesat e tij dhe te kesh kuriozitet te njohesh boten dhe sidomos njerezit.

Pikerisht eshte kjo gje qe bejme ne anetaret e ketij forumi (perfshire edhe ti vete):mundohemi te njohim universin tone por njekohesisht me ane te diskutimeve tona dhe shkrimeve mund te njohim edhe njeri-tjetrin edhe pse ndoshta nuk jemi takuar ndonjehere ne realitet....P.S:Nje info i shkurter...plutoni qe e kishe shume per zemer nuk eshte me planet, mund ta shohesh kete info ne kete forum,me duket se tek rubrika kuriozitete...
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 18.11.10 18:26

Moj Yasmin, me fal qe te thashe "pse mor" sepse nuk e dija qe ishe femer ok? sepse sot emrat jane modern e eshte e veshtire per t'i dalluar emrat femeror nga ato mashkullor sepse disa kane futur edhe pseudonime, dhe nuk ka pse te tregohesh kaq e acaruar vetem per kete fjale.

Pastaj nuk mund te me tregosh ti mua se cfare eshte Plutoni, une jam studiues i astronomise dhe astrologjise dhe e di mire qe ky Planet ne vitin 2006 eshte futur tek planetet e dores se dyte, ndersa ti thua nuk eshte planet fare, e ke gabim. Pastaj edhe po te mos jete planet, ai ekziston apo jo? dhe perderisa ekziston duhet te kete edhe ai ndikimin e tij. Edhe Hena dhe Dielli nuk jane planete por ne astrologji ato ndikojne me shume se planetet.

Une jam specialist i kesaj fushe dhe nuk mund te me hedhesh poshte ato qe une kam studiuar qe prej 10 vitesh. Nuk jam njeri qe merrem me gjera absurde, nga vete profesioni jam mesues, dhe ne pergjithesi mesuesit jane ateist dhe serioz sepse shkolla eshte laike.

Po te mos kishte aq rendesi astrologjia dhe po te merresha me tė thjesht per argetim, atehere une do merresha edhe me fushat e tjera qe parashikojne fatin sic jane magjia e zeze, shikimi i dores, i filxhanit te kafese, i letrave te fallit, por ketyre nuk u besoj, nuk jane te verteta.

Kam vene re qe vetem astrologjia eshte shkenca me e larte e parashikimit sepse ajo merr per baze daten kur kemi lindur, dhe oren dhe eshte natyrore. Ne diten kur kemi lindur eshte shkruar dhe fati yne, ne menyre simbolike, nga harta qiellore astrologjike. D.m.th sipas pozicionit planetar. Une nuk mund te te bind ty dhe askend duke u marre me shkrime sepse astrologjia duhet studiuar te pakten 4 vjet per tu kuptuar., per kete ka universitete ne bote.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 19:43

A eshte e vertete qe njerezit qe u perkasin shenjes se ujorit kane karakter te veshtire:)!!??
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 28.11.10 17:50

njerezit e Ujorit jane njerez te paparashikueshem, te qete, idealistė, filantrop, altruist, human, por jane njerez origjinal dhe te vecante ashtu sic eshte planeti qe i udheheq, Urani (sepse edhe ai e ben rrotullimin e tij ndryshe nga planetet e tjere).
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 28.11.10 18:07

uau...hera e pare qe jam dakort me astrologjine...arritje e madhe kjo:))) faleminderit nikolaos...por kam pershtypjen qe jo te gjithe ujoret jane te tille....kjo astrologjia te them te drejten me duket interesante vetem persa i perket ndikimit te planeteve ne karakterin e njeriut por jo ne parashikimin e fatit...
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besimi ne horoskop

Mesazh  Nikolaos prej 01.12.10 14:14

pershendetje, Yasmin
eshte e vertete qe astrologjia percakton me sakte karakterin dhe tipin e njeriut sesa parashikimin ekzakt te se ardhmes, megjithate kjo varet se sa i i afte eshte astrologu ne kete fushe.

Une te pakten si astrolog, di te parashikoj se kur duhet nisur femija per te lindur djale (ose) vajze, sipas deshires se prindit dhe kjo nuk eshte pak...Sa per ujoret qe the jo te gjithe ujoret kane te njejtin karakter, kjo dihet qe jo sepse varet nga data dhe ora e lindjes te secilit, por eshte e sigurt qe te gjithe Ujoret kane keto tipare te perbashketa, ne pergjithesi.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  yasmin prej 02.12.10 20:14

Pershendetje Nikolaos! Te gjithe ujoret qe njoh une kam vene re qe nuk kam asgje te perbashket me to ne karakter prandaj thashe qe jo te gjithe ujoret jane njesoj ose ngjajne...Mbas disa viteve kur ta vendos te lindi nje vajze do t'pyes ty:))))))meqe je ne gjendje ta parashikosh. Gjithe te mirat!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  bering prej 25.05.11 12:53

un nuk besoj fare ne horoskop por i lexoj.gjerat qe perputhen me realitetin nuk arrij ti konceptoj.njs un besoj vetem dhe vetem ne ZOT
avatar
bering

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 14:35

bering shkruajti:un nuk besoj fare ne horoskop por i lexoj.gjerat qe perputhen me realitetin nuk arrij ti konceptoj.njs un besoj vetem dhe vetem ne ZOT
Kurre mos e gjyko horoskopin pa studiuar astrologjine. Te parashikosh me ane te horoskopit do te thote te njohesh mire astrologjine e cila kerkon te pakten 4 vjet studim, njesoj si nje shkolle e larte. Astrologjia nuk eshte horoskopi qe degjojme cdo dite ne televizion apo gazeta, por eshte shume me shume se kaq. Ato jane fare te parendesishme dhe te pergjithshme. Jane parashikime ne baze shenjash dhe jo me date personale. Gjerat jane me te thella me date dhe me ore. Eshte pikerisht ai lloj parashikimi i pergjithshem qe i ka humbur vleren astrologjise dhe i ka bere njerezit mosbesues.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Gon! prej 25.05.11 15:05

Po pse i lejoni ju atėher ato parashikime gjithėpėrfshirėse tė pėrditshme? Unė e kamė njė shok, ai mė herėt punonte me njė gazet tė pėrditshme dhe shkruante horoskopin si ia donte zemra :D, ashtu me futkotizėm e bėnte horoskopin :).
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni nė horoskop ?

Mesazh  Nikolaos prej 25.05.11 15:16

Gon! shkruajti:Po pse i lejoni ju atėher ato parashikime gjithėpėrfshirėse tė pėrditshme? Unė e kamė njė shok, ai mė herėt punonte me njė gazet tė pėrditshme dhe shkruante horoskopin si ia donte zemra :D, ashtu me futkotizėm e bėnte horoskopin :).
Po jemi ne demokraci dhe secili ben si t'i doje qejfi, duke futur edhe lloj lloj mashtrimesh si horoskopet e mediave. Nuk i kemi ne dore ne keto pune qe t'i ndalojme. Une per vete kam ndaluar horoskopin e pergjithshem ne kete forum, i cili me perpara behej nga te tjere...une jam kritik ndaj mashtrimeve te tilla. Besoj ne astrologji dhe parashikime, por kurre nuk e teproj ne besim pa e provuar dicka.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi