Ndihme nga Magjia

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  p.bregu prej 10.07.10 1:57

pooo porr sa FLAG duhen gjithsejj?????/......se po bejme te pamundurennnn....

p.bregu

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  jeta-vdekja prej 11.07.10 0:33

p.bregu shkruajti:"pooo porr sa FLAG duhen gjithsejj?????/......se po bejme te pamundurennnn....

Pershendetje nese doni mund te lini inkun e asaj video dhe ne do tju ndihmojme qe ajo te hiqet sa me shpejt duke i bere Flag.jeta-vdekja

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  mysteryofdreams prej 12.07.10 2:55

duhen shume flag dhe nje arsye e forte e vetme konkrete....per mendimin tim nese keni ndonje fan page ne fb ose kerkojini ndonje fan page me shume fansa ta hedhi vidion dhe fansat ti bejne flag sepse keshtu smund tja dilni dot duke hapur adresa vete dhe ti beni flag:(( me vjen keq shume....cfare jane keto njerez ore qe te stresojne dhe te prishin jeten me te tilla gjera....Se kam idene cfare permbajtje ka vidio ,jane thjesht foto apo mund te jene foto pak si nudo......Ose nese keni ndrojte se mos vidio-ja mer dhene dhe shikohet nga shume shqiptare qe mund te dalin te njohur, ath gjeni nje shoqe ne fb te huaj ,kerkojini atyre ta bejne share vidion ne fb dhe miqte e tyre te bejne flag..te huajt nuk paragjykojne si Shqiptaret....Me vjen keq vajza :(((ishalla zoti i jep drejtim.....na raportoni nese ja dilni mbane dhe arrini ta prishni kete vidio.

mysteryofdreams

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  mysteryofdreams prej 12.07.10 3:05

p.bregu shkruajti:pooo porr sa FLAG duhen gjithsejj?????/......se po bejme te pamundurennnn....

duhen shume flag ...por zgjidhni nje arsye te forte konkrete,jo shume arsye....

mysteryofdreams

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  I panjohur prej 12.07.10 19:23

Ju lutem a mund te me ndihmoni me ndonje ritual magjie per ribashkim me te fejuaren time qe jam ndare para 1 viti per arsye te kota ,jo per tradheti apo xhelozi ..thjesht per gjera idiote dhe per inerci ...Me pas kam marre vesh se asaj i kane bere magji,kjo me eshte thene nga prinderit e saj mbas disa kohesh....
Ju lutem me ndihmoni ...ju flm shummmm

I panjohur

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Help !!!

Mesazh  stelina prej 03.09.10 12:23

Pershendetje te gjitheve!!
Jam e re ne kete forum dhe qenka vertet shume interesant. a mundet dikush nga ju te me ndihmoje me ndonje ritual magjie per ta bere dike per vete.

stelina

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  skerdi kamberi prej 03.09.10 12:57

E ke ketu, dmth kontrrollo se ta thote vet, ok.

skerdi kamberi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hmmm

Mesazh  agro1 prej 03.09.10 22:36

Leje qetu nje adres (email) edhe une pastaj te tregoj se si e ben per vete.

agro1

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  DevilChild prej 06.09.10 12:00

Nėse do tė bėsh dikė pėr vete, kush do ēoftė ai/cilidon individ, atėherė kėshilla ime e vetme do t'ishte qė ti tė pėrdorje fjalėt/veprat pėr t'a bėr pėrsonin nė fjalė pėr vete, sepse nė t'njejten mėnyrė punojnė dhe shumė gjėra tė tjera, p.sh.: djalli, i bėn pėr vete njerėzit me fjalėt dhe veprat e tij.

DevilChild

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a e din si me thir shpirtin e mamonit

Mesazh  Albi4all prej 06.09.10 13:45

mese ka mundesi dhe flm per add
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Fegi prej 06.09.10 15:52

albi4all shkruajti:mese ka mundesi dhe flm per add
kushe na qenka
mamoni
mi thir shpirtat po per me ka ki me u martu
avatar
Fegi

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Manonit

Mesazh  Albi4all prej 06.09.10 16:47

Si eshte ajo therras vrojtuesin e kullave, mbrojtesin e nenes etj.
Edhe dicka tjeter a ekziston ndonje magji per me te ba ma te bukur.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

1 pytje

Mesazh  Albi4all prej 06.09.10 19:02

Per qfar magjie sherbejn keto elemente floke, sulfur dhe gjak.
Nese ka mundesi fjalet magjike te shkopt magjik privat me mi dergue ok flm per mirkuptim
Une deshiroj vetem ti mesoj keto.
Por jo edhe ti perdor, do ti perdor ateherE vetem kur dikush te me ngacmoj ( po thuajse te gjitha grate e fshatit jane magjistare andaj mendoj te mbrohem ) ban edhe adres anglisht apo cfardo gjuhe.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Fikrro prej 06.09.10 19:38

Fjalet e shkopit magjik do mbeten sekret nuk do te publikohen sidomos kur dikush pohon se mund te kete qellime te keqija ndaj dikujt tjeter.

Kete do te ta them ty qe edhe tjeret ti mund ti prek ky mesazh pradaj nuk po ta dergoj pergjegjen ne mesazh privat.

Ju pershendes...

avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

magjia

Mesazh  bardha56 prej 06.09.10 22:49

Bravo fikrro magjia eshte perhapur shume , dhe shume njerez vuajne nga magjia e zeze.
avatar
bardha56

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  _ada_ prej 09.09.10 23:29

ca eshte ky manoni?
avatar
_ada_

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Fegi prej 10.09.10 17:40

Fegi shkruajti:
albi4all shkruajti:mese ka mundesi dhe flm per add
kushe na qenka
mamoni
mi thir shpirtat po per me ka ki me u martu
kshtu e merrni nje liber te nje autori te vdekur dhe e lidhni ne mese me nje pe pastaj e merni nje qelse kesi lloji http://theannu.blogg.se/images/2010/nyckel_56850117_96561188.jpg
dhe bane dy vete anash me gishta,pastaj thuani ne emer te atit e te birit e te shejt i thuje emerin e tone p.sh.ylberi i lutet babqyshit p.sh.hasan apo qysh thiret te me tregon fatin,ja fillon me germen a,nese ja fillon me levize libri eshte germa a nese jo vazhdom me b,c, etjqe thiret personi pastaj vazhdon si te leviz vazhdon germat tjera.
avatar
Fegi

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

me falni

Mesazh  Albi4all prej 10.09.10 19:22

nuk e kisha fjalen per babgjyshin por per diqka tjeter

shum thanks por at mund ta din vetem magjistaret

tung tung
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje pyetje mbi magjine

Mesazh  ada23 prej 11.09.10 10:29

Cfare do te thote kur gjen ne jastek nje monedhe 20 lekeshe dhe fije peri te mbeshtjella me leter alumini?
Me jepni nje pergjigje te sakte.
avatar
ada23

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Albi4all prej 11.09.10 14:42

pyete fikrron

ai mund te ta shpjegoj
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per te panjohrin

Mesazh  Albi4all prej 11.09.10 22:40

ne faqen kryesore tek magjia
kthimi i nje dashurie te humbur
shkruar nga magjistari ...
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per sterlinen

Mesazh  Albi4all prej 11.09.10 23:03

mundish me gjet tek magjia e ketij forumi por edhe kjo mund te funksionoj...
Pėr tė marrė dashuri nga njė person ... Nė dritė natėn kohė njė zjarr tė vogėl nė njė kazan apo atė qė ndonjėherė keni nė dispozicion pėr tė kontrolluar zjarrin. Prerė nga njė copė letėr qė ėshtė 3 inē nga 3 inē.
"Fire come from below,
bring me love that I do know,
make my heart blaze and shine,
to bring the love that will be mine!"
Soon my love will come a day,

"SO MOTE IT BE!" Vizatoni njė zemėr nė tė dhe ngjyra atė nė me tė kuqe. Shkruani emrin e emrin e personit qė keni dėshirė nė zemėr. Ndėrsa bėrė e gjithė kjo tė tė menduarit e kėtij personi duke u tėrhequr pėr ju dhe nuk janė nė gjendje pėr t'i rezistuar ju! Mendoni e tij ose tė saj djegia e tij zemrėn me dėshira pėr ju ashtu si flakėt e zjarrit. Pastaj puthja emrin nė zemėr 3 herė. Vendi letėr nė zjarr duke thėnė kėto fjalė 3 herė. A kėshtu me sinqeritet tė madhe ... "Zjarri vijnė nga poshtė, mė sillni dashuri se unė nuk e di, e bėjnė zemrėn time flakėt dhe ndriēim, pėr tė sjellė dashuri qė do tė jetė i imi!" Sė shpejti dashuria ime do tė vijė njė ditė, tre herė mė tė fortė dhe kėtu pėr tė qėndruar! "" SO grimcė tė jetė! "Rrini dhe meditoni mbi moti ju bėri vetėm, duke parė ajo u bė e vėrtetė! Pasi tė pėrfunduar pėrqėndruar pėr disa minuta, shuajnė zjarrin. shpejti dashuri juaj do tė vijnė tek ju
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  nejse prej 13.09.10 22:08

kush me thot mua se cfare magjie ose mallkim eshte kjo ,ne nje cope te vjeter ngjyre te zeze ndodhet nje 50 leksh dhe fije floku te thinjura ,edhe nje karamele,copa e palosur dhe e lidhur me spango,kush ka dijeni per kete lloj mallkime ju lutesha te kthej pergjigje se eshte me rendesi dhe nje info tjeter personi qe ka gjetur kete ka hyr ne nje shtepi dhe ka plackitur disa gjera nga nje plake 90 vjecare ato gjera ishin medaljone sermi te medha qirinj dhe disa gjera te tjera sermi qe smund ti pershkruaj dot ne forme te cuditcme si fytyr kali ,dhe disa krijesa te tjera ju lutem me ktheni pergjigje
avatar
nejse

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pershendtje

Mesazh  Gabriel Angel prej 23.09.10 18:20

Pershentje.

Kerkoj nje ritual magjije qe personi te trembet ndaj meje, e ta kap tmeri per tu larguar nga ai vende sa me shpejt nga frika.
Do ju lutesha qe ky ritual te jete vetem me fjal ose hajmali.

me respekt
gabriel


avatar
Gabriel Angel

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Albi4all prej 23.09.10 19:34

Shiko te magji te rrezikshme qe e shkroi fikrro
fuqia e seals
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  vrojtusi prej 23.09.10 20:53

albi4all shkruajti:mese ka mundesi dhe flm per add


ajo qka deshironi ju te beni nuk eshte edhe aq e leht sa duket
vrojtusit e kullave jan 4
vrojtusit e kulles lindore
vrojtusit e kulles perendimore
vrojtusit e kulles veriore
dhe vrojtusit e kulles jugore

shpirti i monomit nuk eshte i leht per tu thirrur
te duhet shume eksperienc ne thirrje dhe ne mbrojtje
nuk do te te keshilloja shum nga rastet qe njoh qe kan provuar thirrjen e vrojtuesve kan perfunduar te qmendur
duhet te jesh i fort dhe te kontrollosh emocionet sepse edhe njohja e drejt e teknikes mbrojtese mund te mos jet e dobishme nese nuk ke pervoj ne thirrje sepse shpirti i monomit do te rilind brenda teje dhe nese nuk do te jesh i aft ta kontrollosh ate do te qmendesh

ti do te therrasesh vrojtusit e kulles lindore mbrojtesit e nenes
varesiht se nga qfar emocione e therret edhe ky mund te jet me pasoja duhet te jesh shum i pregaditur per te kete

me beso e di qfar po flas
dhe nuk do te te tregoj se si ta therrasesh
ti do te mendosh se une nuk dua te te bej magjistar
por te jesh magjistar mund te mos jet si ajo qe ke dashur
sepse edhe magjia ka rregullat e vete prandaj do te jesh i kufizuar me rreguallat e lojes

avatar
vrojtusi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  beni39 prej 23.09.10 21:37

nuk di kush mundet te me ndihmon amo asgje nuk po me ec
avatar
beni39

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Fikrro prej 23.09.10 21:47

beni39 shkruajti:nuk di kush mundet te me ndihmon amo asgje nuk po me ec

Gjithsecili nga ne ka ditet e veta te krizes,gjithkush ka mos fat nganjhere,mos u brengos ato dite do tet kalojne te duhet vetem durim.

Edhe per ty do te vijne dite qe do te doje ti kishe gjithmone.

Te pershendes...
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  beni39 prej 23.09.10 22:07

ju kisha lut te me ndihmoni nuk di a duhet te ja jepi edhe daten lindjes falimderit nese me ndihmoni
avatar
beni39

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Elizza prej 23.09.10 23:11

beni39 shkruajti:ju kisha lut te me ndihmoni nuk di a duhet te ja jepi edhe daten lindjes falimderit nese me ndihmoni


Pika e parė: S'tė duhet magjia. Tė paktėn, jo ajo magji cfarė kėrkoni ju. Ka shumė arsye pse jo magjia.
..........
Zakonisht ne si njerėz, kur "tė mbėshtetemi pėr muri'', atėherė e shohim se s'kemi ku tė shkojmė mė, i themi veti: "Mjaft ishte!" dhe kėrkojmė ndihmė ndoshta edhe aty ku mund tė mos e kemi, edhe nė qoft se e kemi ėshtė me pasoja tė rėnda pėr mė vonė.

Kurrė mos pritni, kur tė 'rrėzoheni' tė ju jap dikush dorėn! Zakonisht kur kemi nevojė pėr dikėnd - jemi vetėm.

Gjėja qė mė shumti ju ndihmon nė kėto raste ėshtė forca e brendshme.

Mbėshtetja nė Zotin! Eshtė ajo lidhja e brendshme me Krijuesin e gjithcka-sė, qė ju jep forcė, ju jep shpresė, ju jep jetė....
Eshtė besimi i patundur!

S'ka rėndėsi nėse jeni muslimanė apo katolikė, ėshtė Njė Zot.

Gjithkujt i ndodhė tė mos i eci dicka ose asgjė nė jetė, kjo ėshtė njė sfidė nė rrugėn e jetės, qė DUHET ta kalojė secili.

S'ka jetė perfekte, s'ka njeri pa probleme e telashe, por gjithcka varet se si ne i qasemi jetės... Nėse e marrim kaq tė vėshtirė, me siguri se asgjė s'do tė vlerėsojmė,,, madje as shikimin tonė me cka i shohim kėto shkronja e fjalė, as dijen tonė (sado e pakėt qė tė jetė), as duartė tona me cka hapim kėtė faqe... Pėr tė gjitha do tė themi: "C mė duhen, kur kam aq shumė probleme?''... Shikoni pėrreth pėr njė moment, mė besoni do te "lakmoni" nė problemet tuaja...

Sado e vėshtirė tė jetė gjendja e secilit, lerini ankesat, tė mos e shikojmė gjithmonė vetėm anėn e pasme tė medales....

Shqetėsimi dhe mėrzitja s'ju ndihmojnė, kėrkojeni zgjidhjen brenda vetit me besim se gjithcka do tė zgjidhet si ėshtė mė sė miri dhe nė kohėn e duhur,,,,

S'ka asgjė tė pamundur!

Dhe mbajeni mend se: "Ajo qė nuk ju vret, ju bėn mė tė fort"
........
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nigjoni

Mesazh  skerdi kamberi prej 29.09.10 13:52

Une dua te behem me i fameshmi i shkolles sime.....dmth v.i.p
ka ndonj magji per kete...
avatar
skerdi kamberi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  nejse prej 10.10.10 2:59

Nje cope e vjeter lecke, nje karamele brenda nje 50 lekesh dhe fije floku te thinjura te lidhura te gjitha me spango cfare dreqin do te thote me ktheni pergjigje ju lutem.
avatar
nejse

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kerkoj ndihm si mund ta kthej te fejuarin tim

Mesazh  syzesa prej 14.10.10 14:14

si mund ta prishi nje hajmali qe e mban ish i fejuari im qe ka magji nga nana e vet,,, si mund te ja shkatroj prej se largu ju lutemi dini dikush ... nanen eka sehirbase por aj nuk edin....kam qen te nje hoxh me then hoxh por aj smundi te ja shkatroj hajmalin .. por vetem kodin e nanes se ish te fejuarit tim ja ka thy qe te mos bej sehir ajo ma kurr,,,,
avatar
syzesa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  nejse prej 18.10.10 2:20

ketu te gjith flasin ne kurriz te librave sepse asnjeri ska ndonje lidhje me forcat e erresires nje pyetje ju bera me lart qe eshte magji e zeze me e thjeshta ju smu pergjigjet cfare magjistaresh e mbani veten ju??
avatar
nejse

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Albi4all prej 18.10.10 15:23

Kush te tha se ketu jane te gjithe magjistar, ketu jane te gjitha ritualet e pergjysmuara edhe sa per informacion ketu nuk praktikohet magjia po aty mund te mesosh vetem per se behet dhe erresine e saj.
Ty te duket shume leht te behesh magjistar po se paku njezve ju duhen vite te tera e kupton tash.
Tash flas per vete, une nuk jam magjistar po kam mesuar se si te mbrohen prej saj nuk e di se sa po me kupton.
Magjin e vertet nuk mund ta gjesh ne internet, ato jane te rralla dhe prandaj quhet okult e kupton
tung, te pershendes.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

wien

Mesazh  wien prej 29.11.10 23:08

Mirembrema ju kisha lutur te ma jepni nje shpegim.
Kam kaluar me nje djal, ishim me te lumturite dhe gjithmon i thoshm njeri-tjetrit se vetem vdekja do te na ndante edhe per nje moment u kthy e kundrta .
Cka ka mundur me ndodh kam tentu te bisedoj me te por kursesi ska pranuar, besoni se smundem te flej, smundem te ha kam humbur me shkoll me krejt edhe pas kesaj kohe qe jam prish me te skam qef te degjoj askend kur flet, as kur bisedon, krejt njerzit me pengojne me duken se po folin kunder meje, shume ndihem keq, kam ba disa kuntrolle te mjeku, ēdo gje me pengon vetem ai me rrin ne sy nana e tij me ka then qe ja kam ba nje hajmal mbrojtese dhe smundet te doje ma apo te jete me ty kur ai e di qe me don qa kish mundur te bej ta kem prap pran ju lutem te me jepn nje ndim ju lutem te gjithv ketu qe jen vizitor po ashtu ty personal enderuar magjistar te me dimosh si ta kam pran par disa dite doja qe te mbytem mami me ka nxan, kam deshtur te kcej nga kati i 8 i baneses, ju lutem ndimomni flm ēka te bej dhe si ta kthej.
avatar
wien

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

EPILIPESIJA

Mesazh  gucci11 prej 22.12.10 12:23

SUAD VEJSELI
JAM NGA TETOVA E MAQEDONISE
DITELINDJA 11.11.1986 ORA 17.00 KAM LINDURE


UNE JAM SHUME KEQ ME KETE SMUNDJE JAM 24 VJECARE EH KAM HUMBURE GJITHE JETE ME KETE SMUNDJE PERPARE MUND KAM CENE EPILIEPSI PO THUAJN SE TE KOKA NJE PIKE APO DY PIKA TE ZEZA ATY ESHTE PROBLEMI SE NUK MUND TE QARKULLOJE GJAKI SIC DUHET PO EDHE TE MESOJE SIC KAM TALENT NUK MUNDI TE PERDORI ME DUKET VETJA NE VETMI NUK MUND TE KEM TE DASHUROHEM NDONJEHER AS QE ME SHIKOJN MUA AS TE MESOJE NE SHKOLLE NUK MUNDI PREJ KESAJ SMUNJE JAM TU JETUARE NJE MANKTHE TE VERTET THUAJN SE KA MUNDSI EDHE ME OPERACION PO SE DI SA MUNDE TE JENE TE SUKSESHME

DUA TE DI AH DO TE SHEROHEM TE JEM SI GJITHE TE TJERET TE JEM TE MESOJE TE STUDIJOJ APO TE MARRE DASHUREN EH JETES TIME

ME NDIHMO SE KJO QE PERJETOJE NUK ESHTE LOJE TE LUTEM ME GJITHE SHPIRRTE TE ME NDIHMOJSHE NESE ME NDIHMON DO TE JEM SHUME FALIMENDERES NGA ANA JOTE DHE SDO TA HAROJE KURRE PER KETE QE KE BE

gucci11

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Vizitor prej 22.12.10 13:46

me fal ka mundesi edhe mua te me ndihmosh sepse jam e re ne kete forum dhe asgje nuk po kutpoj
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  benardi prej 22.12.10 14:19

Pėr magjinė, kuptimin dhe veprimin e saj si energji psikotronike mbi materien, pra edhe mbi organizmat e gjalla, kemi shkruan nė disa artikuj tjerė qė mund t’i lexoni nė sektorin e “Parapsikologjisė”. Nė shkrimin e mėposhtėm do tė pėrqendrohemi pėrgjithėsisht nė raste konkrete qė janė tė lidhura drejtpėrdrejt me operimet magjike, tė zbatuara nga individė, grupe, apo sekte tė ndryshme, tė cilėt, pėrmes ceremonive tė veēanta dhe me ndihmen e “forcave tė errėta”, synojnė arritjen e qėllimeve tė (para)caktuara.
Veprimet magjike pėr qėllime, zakonisht tė errėta, nuk janė operime tė kohės mė tė re. Bile nė “civilizimin” e sotėm, ceremoni tė tilla, mund tė hasėsh shumė rrallė. Nė kohėt mė tė hershme aplikimi i “magjisė sė zezė” pėr qėllime tė lloj-llojshme, ka qenė dukuri bukur e shpeshtė. Tė cekim, sa pėr informim, se Asirėt e vjetėr, qė kanė jetuar shekuj mė parė, nė Iranin e sotėm, si mbrojte nga ndikimet e “magjisė sė zezė”, nė pragjet e shtėpive tė tyre, kanė futur figura qensh tė punuara nga argjila, tė bindur, se shpirti i qenit nuk do t’i lejoj forcat e errėta tė depėrtojnė nė brendi tė shtėpisė. Zbulimet arkeologjike kanė vėrtetuar se nėn pragje janė gjetur edhe deri mė dhjetė figura tė tilla. Dhe kjo formė mbrojtėse, tė cilėn Asirėt mendohet se e kanė bartur nga Babilonasit, ėshtė pėrcjell edhe tek shumė civilizime pasuese si tek egjiptasit, grekėt e vjetėr, romakėt etj.
Natyrisht, qė kjo dukuri, nuk ka mundur tė jetė e huaj as pėr popullatėn shqiptare e as pėr paraardhėsit tanė, Ilirėt. Mirėpo nė mungesė dėshmish, neve sot kemi pakė tė dhėna pėr mitologjinė tonė, edhe pse mendohet se duhej tė ishte mjaft e pasur edhe nė fushėn e mistikės. Janė tė njohura shprehjet “syri i keq”, “lugati”, “hijet” etj. pas tė cilave, gjithsesi, fshehėt kuptimi pėr “satanin”, “demonin”, “fantazmat” etj.
Pothuajse nuk ka njeri qė nuk ka dėgjuar pėr ndonjė rast, qoftė tek tė afėrmit, nė lagje, fshatė, qytet apo mė gjerė, ku si pre e ndonjė ceremonie tė “magjisė sė zezė”, e aplikuar ndoshta edhe nė forma mė primitive, ka pėsuar dikush. Natyrisht, qė kėto forma veprimi, nuk janė tė pranueshme pėr tė gjithė, por kjo pak ka rėndėsi. Besimi dhe bindja, janė ēėshtje individuale, dhe e drejte e secilit njeri nė botėn “demokratike”, por ata fatkėqinjė qė janė “takuar” ose “atakuar” nga kėto “qenie tė tmerrshme”, pra nga kėto forca tė errėta, mendojnė tėrėsisht ndryshe.

Shėrbimet me porosi!

Megjithėse nė shekullin e 21 dhe, pavarėsisht se sa e vlerėsojmė apo nėnēmojmė ne sot ekzistimin e forcės ndikuese tė magjisė, akoma gjendėn njerėz qė e njohin sekretin e saj dhe tė cilėt janė tė gatshėm, natyrisht, pėr interes financiar, qė shėrbimet e tyre t’i vėnė nė dispozicion tė tė interesuarve. Me ndihmėn e “forcave tė errėta”, ata besojnė nė plotėsimin e dėshirova tė klientėve, duke ju sjell atyre, ēoftė fat nė biznes, dashuri etj, apo edhe pėr ta shkatėrruar kundėrshtarin, apo mallkuar personi e urryer duke i sjellė atij fatkeqėsi nė jetė.
Nė njė fshatė tė vogėl, jo fort larg Londrės, nė mėnyrė legale merret me “magji tė zezė” Danile Suginham, qė i ka kaluar tė ’70-at. Ai e ka ēmimin e caktuar, me tė cilin saktėsisht dihet tarifa e sė keqes qė duhet bėrė.
“Secili nga ne, qė nė zemėr kultivon urrejtje ndaj dikujt ose diēkahit, duhet atė ta zbrazė nga vetja, nė qoftė se nuk dėshiron tė ketė probleme psikike. Unė vetėm i ndihmoj qė ta bėjnė atė. Pra, nė tė vėrtet, unė ia shėroj shpirtin dhe me kėtė bėj vepėr tė mirė” - thotė Suginham-i.
Sikurse magėt e tjerė, ashtu edhe ky, punon natėn, duke u shėrbyer me kukulla tė ndryshme, tė cilat i punon vetė nga pjesė tė rrobave tė vjedhura nga viktima e ardhshme. Nė qoftė se bėhet fjalė pėr ndonjė mallkim mė tė rėndė, atėherė kėrkon ndonjė pjesė tė trupit, si flokė, thonj ose lėkurė. Ndėrsa pėr raste tė rėnda, tė cilat - thotė ai - i ka pasur pak dhe tė gjitha me sukses, kėrkon gjakun ose spermėn e viktimės.
“Duhet qė dikė ta urrejmė me gjithė zemėr, qė magjia tė ketė efekte sa mė tė mėdha, sa mė tė fuqishme. Sa mė e madhe tė jetė urrejtja, aq mė e suksesshme ėshtė edhe magjia, sepse unė me forcat e mia tė errėta shėrbej vetėm si lidhje midis urrejtjes, tė cilėn klienti im e mbanė nė vete, dhe viktimės. Unė urrejtjen nuk e prodhoj, por atė e transferoj” - thotė D. Suginhami.
Ndryshe nga kolegu i saj, Suginhami, i cili porositėsit e vet i lente tė merrnin pjesė nė ritualet e errėta tė “magjisė sė zezė”, Barbara Fovyt kėtė nuk e lejon, sepse, thotė ajo, klientėt e mi nganjėherė e lėshonin dhomėn ku mbahej rituali, duke vrapuar e bėrtitur tė frikėsuar nga ajo qė kishin pėrjetuar, dhe kėshtu duhej ta pėrsėritja tė gjithė ritualin qė nga fillimi. Por kjo ėshtė e kuptueshme, sepse nuk mund tė qėndroj njeriu i qetė me atė qė ndodh nė dhomė gjatė ritualit, ku paraqitėn demon me fytyra tė ndryshme trishtuese, qė fluturojnė nėpėr dritare dhe dėshirojnė tė hyjnė brenda. Pastaj, kur ndodh paraqitja e tymit dhe zėrave tė ndryshėm, tė cilėt dėgjohen qartė nė rrethin e “magjisė sė zezė”.
Gazetari holandez Gordon Stephenny mendonte se kjo ėshtė njė lidhje me magėve tė “magjisė sė bardhė” dhe atyre tė “magjisė sė zezė”, pėr pėrfitime materiale, ku te dy palėt do tė fitonin nga naiviteti i palėve. Ai pėr kėtė shkroi edhe fejtone, nė tė cilat i vėrtetonte thėniet e tij dhe paralajmėronte se kėrkimet pėr zbulimin e fakteve mė bindėse do tė vazhdojnė. Por, mjerisht, nuk pati rastin, sepse e gjetėn tė vdekur me fėlliqėsirėn e vet nė gojė. Policia nuk arriti ta zbuloj kurrė rastin, ndėrsa tė orientuarit nga ceremonitė e errėta thoshin se Stephenny ishte viktimė e njė rituali tė tillė, ku janė thirrur forcat e errėta.
Pėr ceremonitė e errėta dhe mallkimet e “magjisė sė zezė” nė kohėn tonė (siē e ceka edhe mė lartė, pasi janė tė rralla), edhe nuk do tė dihej aq shumė po tė mos shkruhet ndonjė artikull apo tė mos bėhet ndonjė emision televizivė pėr rastet tmerruese, qė janė nė kufij tė imagjinatės sė bujshme. Ja disa raste tipike, qė flasin pėr keqpėrdorimin e “magjisė sė zezė nėpėr sekte tė ndryshme, tė pėrhapura nė mbarė rruzullin tokėsorė.
Anton Szandor LaVey (11.04.1930 -29.10.1997), gjatė njė rituali tė “magjisė sė zezė”. LaVey ėshtė themelues i organizatės “Church of Satan” (Kisha e satanit), tė cilėn e themeloi mė 30.04.1966 nė San Francisko tė SHBA-ve. Kjo organizatė internacionale, zyrtarisht ėshtė e njohur dhe e regjistruar si Kishė nga organet amerikane, dhe ėshtė repsrezantuese e “Satanic Bible” (Biblės satanike), e cila, poashtu u kodua nga LaVey.

Nė “kthetrat” e sekteve

Ata tė cilėt patėn sukses tė ikin nga “kthetrat” e sekteve qė aplikonin rituale tė errėta, flasin me tmerr tė veēantė pėr sjelljet e magėve tė zi dhe tė adhuruesve tė tyre. Marion Paula ėshtė njėra aga ata. Ajo ishte gjashtė vjet anėtare e njė sekti tė tillė. Pas largimit nga ky sekt pėrfundoi nė klinikėn psikiatrike me lėndime tė rėnda psikike, duke lėnguar nga halucinacionet dhe skizofrenia e pėrhershme.
Rasti i saj ėshtė interesant. Ajo, pasi njoftohet me grupin, bėhet e varur prej tyre. Largohet nga shkolla dhe familja dhe u bashkėngjitet atyre. Ata e shfrytėzoj maksimalisht, duke e torturuar dhe shfrytėzuar seksualisht pėr ritualet e tyre tė errėta. E kur fizikisht dhe psikikisht bėhet e paaftė, ata e hedhin nė rrugė si tė panevojshme. Nė deklaratat e saja nė polici dalin nė dritė edhe shumė tmerre tjera qė aji i kishte pėrjetuar: “Njė anėtare e grupit, e cila ishte shtatzėnė, pasi e lind fėmijėn (djalė), pranon ta bėjė viktimė tė ceremonialit tė forcave tė errėta. E ther fėmijėn e saj dhe tė gjithė tė pranishmit pinė gjakun e njomė tė fėmijės sė porsalindur”. Policėt, qė merrnin nė pyetje Paulėn, pranojnė se kurrė nė jetėn e tyre nuk kishin dėgjuar raste mė tė tmerrshme dhe mė trishtuese se sa ky, nga kjo vajzė, e cila edhe vet kishte pirė atė gjak.
Ceremonialet e tyre ishin tė mbushura pėrplot me histeri kolektive, orgji seksuale si dhe viktimizimin e minjve, qenve, maceve, gjelave etj.
Gjėra tė lemerishme janė bėrė edhe nė disa sekte tė Berlinit, qytet i cili, sipas dėshmive, nė vitet e ’20-ta, ishte qendėr e okultizmit evropian. Nė njė ndėr sektet, anėtarėt pėrshėndeteshin ēdo natė mes veti, duke e puthur njėri-tjetrin nė prapanicė. “Sa mė e fėlliqur, kundėrmuese, qė ėshtė e mundur tė bėhej ceremonia, aq mė i madh ishte edhe suksesi” - thoshin anėtarėt e kėtij sekti. Pėr kėtė arsye ėshtė pėrdorur edhe “nevoja e madhe” si dhe gjėra tė tjera qė flasin pėr njė logjikė absurde.
Stephanie Wickers, 37 vjeēare me vendbanim nė Londėr. Mbi dhjetė vjet ėshtė anėtare e njė sekti satanist qė merret me “magji te zezė”. Ajo rrėfen: “Pacientet tanė janė njerėz afarist. Kėrkojnė nga ne, qė me anė tė forcave tė errėta tė ndikojmė nė suksesin e tyre, e njėkohėsisht, edhe t’ua shkatėrrojmė konkurrencėn. Njėri nga ata e leu tė gjithė dhomėn me ngjyrė tė zezė dhe qenin e vet e viktimizoi qė nė altarin tonė tė rrjedh gjak i freskėt. Me atė punė, me tė cilėn merrej ai person, arriti tė bėhej milioner”.
Anėtarėt e kėtij sekti, nėpėr mure e dysheme vizatonin simbole magjike, ndiznin qirinj, e si altarė, pėrdorin trupin lakuriq tė njė vajze tė re. “Mbi tė kryenim rituale dhe rreth saj bėnim orgji qė ta fuqizojmė forcėn e magjisė” - pėrfundon Stephanie.
Gisella Paucher nga Gjermani, anėtare e njė e sekti nė Gelsenkirchen, rrėfen: “Duhej tė isha e qetė derisa mė ushqenin me ushqime tė paketuara me lloj-lloj mbeturinash: pjesė tė merimangave, tė gjarpinjve, tė bretkosave etj. Duhej tė isha e duruar dhe tė mos bėja zė derisa mė futnin nė vagjinė njė bri tė ngjyrosur me ngjyrė tė zezė. Nuk guxoja tė lėshoja zė as kurrė mė rrihnin me litarin e marr nga varrezat. Nė qoftė se do tė qaja apo bėrtisja, i gjithė rituali pėrsėritej qė nga fillimi e unė isha e dėnuar me tortura, nga tė cilat mė pėlciste lėkura dhe mė rridhte gjak”.
Medlena Stillicker tregon: “Udhėheqėsi ynė (quhej Hans) i shponte me gjilpėrė viktimat (shtazėt) dhe neve na detyronte tė pinim gjakun e tyre e pastaj duhej qė dikujt t’i bėjmė magji. Kur i bėmė magji njė mjeku, i cili refuzonte tė martohej me njė grua njėzetė vjet mė tė vjetėr, aq shumė e munduam, sa qė mė nė fund bėri vetėvrasje. Nga ai rast “m’u hapėn” sytė dhe vendosa tė largohem pėrgjithmonė. Edhe pse mė nuk marr pjesė nė ceremonitė e tyre dhe e kam ndėrruar vendbanimin, prapė nuk mė lėnė tė qetė, mezi mbrohem nga sulmet e tyre psikike”...

Vazhdon...

Sabir Krasniqi
www.sa-kra.ch
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  benardi prej 22.12.10 14:31

Nė pushtetin e “forcave tė errėta”, Hendrik M. nga Thuringeni i Gjermanisė, mė 29.04.1993, sė bashku me dy shoqėrues, nė mėnyrė mė tė skrupullt e kishin mbytur nė njė kasolle moshatarin e tyre, Sandro B. duke i mbėshtjell rreth fyti njė kabllo elektrik.

Autorėt e krimit i takonin njė klike, tė cilėt, sipas shtypit, visheshin me tė zeza, shminkoheshin (bėnin makijazh) me ngjyra tė mbyllėta, shkonin natėn nė varreza, ku me verė tė kuqe ose gjak vizatonin pentagrame mbi sipėrfaqe tė ndryshme. Pėr shtypin ishte e qartė: “Vrasje me urdhėr tė satanit” figuronin titujt me shkronja tė mėdha nė faqet e para tė tyre. Edhe vendimi gjyqėsor merret duke u bazuar nė faktet se ndikim parėsor, pėr aktin e kryer, kishin filmat me mesazhe satanike dhe pėrmbajtje kriminale.

Me 10 janar 2002, po nė Gjermani, pranė gjykatės sė Bochumit, fillon procesi kundėr dy tė akuzuarve Daniel dhe Manuela Ruda, pėr vepėr tė rėndė penale: ritualin vrasės nė mjedisin e satanistve. Danieli dhe Manuela e kanė mbyture njė njeri, dhe ata besojnė se kėtė gjė e ka kėrkuar nga ata satani.

Daniel R., qysh si nxėnės shihte “ėndrra” tė pėrgjakshme. Ai e shihte vetėn nė njė trup monstruoz, i cili “rrėshqiste” netėve tė errėta, duke i kafshuar njerėzit nė kokė. Nė moshėn 14 vjeēare, gjatė njė ore tė mėsimit atij i paraqitet “Samieli”(“Sammael” -njė demon nga Talmudi Hebreit, i cili pėrpiqet t’i dėmtoj njerėzit). Ruda filloi ta lexoj “Biblėn satanike”, te pijė gjakun e vet dhe u emėrtua si “Sundown” - perėndimi dielli.

Nė mars tė vitit 2001, Danieli i pranon dy urdhra drejtpėrdrejtė nga satani, qė lidheshin me numrat “6667”. Me 06.06, duhej ta martonte Manuelen dhe me 06.07 nė trupin e tij do tė futet djalli, i cili kishte nevojė pėr njė shpirt! Urdhri i parė ishte i qartė, tė dytin Danieli e interpretoi si hap drejt viktimizimit: Vrasje, kėrkim viktime, sjelljen e shpirtit. Dhe pėr zbatimin e urdhrit ai fillon tė pėrgatitet: blenė njė sėpatė, disa thika dhe dy ēekanė.

Sipas dėshmive, por edhe shtypit, besohet se tre persona ishin tė ftuar ditėn e krimit, pra mė 06.07.2001, nė katin e tretė tė banesės nė rrugėn “Breite Strase 55, nė Witten tė Gjermanisė. Frank Hacker, 33 vjeēar, ishte i vetmi qė ra nė grackė dhe u masakrua tmerrėsisht nė ritualin satanik. 66 goditje nga mjetet tė forta dhe tė mprehta konstatuan hetuesit e mjekėsisė ligjore. “66” ėshtė numri i djallit! Danieli u dėnua me 15 vite burgim ndėrsa Manuela me 13.

Kur jemi te sektet, nuk mund tė mos e pėrmendim edhe organizatėn (kishėn) tepėr tė njohur nė botė, “Scientology”, pjesėtarė tė tė cilės janė dhe disa nga artistėt mė me zė tė Holividit si, Tom Cruise dhe Xhon Travolta.

Themelues ose ideolog i saj ėshtė shkrimtari amerikan L. Hubbard. Kjo organizatė, pėr t’i ikur nocionit “sekt”, nocion i cili rrjedh nga fjala latine “secto” - pasues, doktrinė, parti etj., qė ka kuptimin e njė grupi besimtarėsh tė shkėputur nga njė bashkėsi mė e madhe, dhe qė pėr shkak tė historisė sė saj dhe nėn presion tė kishės (krishterimi konsiderohet si sekt, pas shkėputjes nga Judaizmi), me kohė, mori karakter negativ, u emėrtua si “Lėvizje e re religjioze”.

Edhe pse ky sekt nė dukje tė parė tė lė pėrshtypjen e organizate mė shumė tė orientuar kah psikologjia moderne e zhvillimit dhe ngritjes shpirtėrore, nga shumė qeveri, nga religjionet tė ndryshme, por edhe nga vetė ish anėtarėt e saj, shihet me mjaft dyshim.

Ja seē thotė njėri prej tyre - W. Handel, pėr gazetėn gjermane “Berliner Zeitung”: “Scientologjia ndikon njėjtė sikurse droga, bile edhe mė keq, pasi njė i varur nga droga sė paku e dinė se ėshtė i varur prej saj. Neve na ėshtė grabitur guximi, ndjenjat, morali, ne ishim si robot. Personaliteti ynė u ndryshua rrėnjėsisht. Ne merreshim nė pyetje tė kyēur nė njė E-metėr, njė lloj detektori pėr zbulimin e gėnjeshtrave, ku detyroheshim tė rrėfeheshim pėr gjithēka. Scientologjia ėshtė si njė prift, i cili, dėgjon rrėfimet tua pėr t’i pėrdorur ato mė vonė kundėr teje. Dhe e gjithė kjo vetėm pėr para. Shuma e parasė ishte matėsja e suksesit”. Pėr pėrjetimet e veta gjatė kohės qė ishte anėtarė i saj, Handel ka shkruar edhe njė libėr.

Scientologjia nuk ėshtė organizatė e vetme qė me fuqinė e saj bindėse, pavarėsisht formave dhe mėnyrave aplikative, ka arrit tė “gllabėroj” ose grabit personalitetin e anėtarėve tė saj, duke i kthyer nė pjesėtar tė dėgjueshėm dhe servil, pėr qėllimet e veta tė paracaktuara, ēofshin ato edhe materiale. Kemi sekte tė tjera qė anėtarėt e vetė i kanė dėrguar nė vdekje, bile nė vdekje me vetdėshirė!

“Peoples Temple” -Tempulli i popullit quhej sekti qė e udhėhiqte Jim Jones, njė predikues i njohur i kishės katolike. Ai u fliste dhe u premtonte pasuesve tė vetė “parajsėn”... dhe ata e ndoqėn atė deri nė vdekje. 923 njerėz (nė mesin e tyre me dhjetėra fėmijė) vdiqėn nė nėntor tė vitit 1978 nė Guyana tė SHBA-ve pasi qė udhėheqėsi karizmatik i kėtij sekti ashtu dėshironte.

“Ai citonte Martin L. Kingun, fliste pėr drejtėsinė, entuziazmonte me ide tė reja, tėrhiqte vėmendjen dhe tė bėnte pėr vete. Kishte njė aurė qė tė pėrvetėsonte aty pėr aty.” - kėshtu shprehet njėra nga anėtaret e kėtij sekti, Deborah Layton, nė librin e saj dokumentar, “Vetėvrasja nė parajsė”, e cila, pak para vetėvrasjes masive, arriti tė largohet nga ky sekt.

Falė aftėsive tė tija, me qindra pasues u rreshtuan pas tij. I pėrkuleshin sikurse njė profeti, dhe ishin tė gatshėm tė ndiqnin rrugėn e tij deri nė fund. Dhe kjo bindje, ky besim i fuqishėm nė prijėsin e tyre, u vėrtetua mė 1978, ku u (vetė)vranė mbi 900 njerėz.

“Heaven’s Gate” (Porta qiellore) quhet sekti i udhėhequr nga Marshali Applewhite dhe Bonie Nettles. Njė sekt qė besonte nė jashtėtokėsor.

Mė 26 Mars tė vitit 1997, nė villen e tyre nė komunėn Rancho Santa tė Kalifornisė (SHBA), u gjetėn trupat e pajetė tė 39 anėtarėve tė kėtij sekti. Kjo tragjedi ndodhi gjatė shfaqjes sė kometės Hale Bopp. Udhėheqėsi Applewhite, kishte arritur t’i bindte 38 anėtarėt e vetė pėr njė suicid tė pėrbashkėt, si rruga e mundshme qė shpirtrat e tyre t’i dėrgoj nė njė udhėtim ndėrplanetarė pėrmes njė anijeje kozmike. UFO-tė (objektet e paidentifikuara - jashtėtokėsorėt), qėndronin prapa qėllimit tė kėsaj komete qė asokohe iu afrua planetit tonė nė njė largėsi prej 197 milion km e qė mund tė vrojtohej pėr njė kohė bukur tė gjatė, edhe atė, vetėm me shikim tė lirė gjatė gjithė natės.

Vdekja kishte pasuar nga pėrzierja e Phenobarbitalit (lėndė qė pėrdorėt nė mjekėsi pėr narkozė) me lėngė mollash dhe raki “Wodka”. Nė videon qė u publikua nė media, pas aktit tragjik, shiheshin trupat e pajetė tė shtrirė nėpėr krevat dykatėsh dhe tė veshur tėrėsisht nė tė zeza. Ishin tė mbuluar me mbulesa tė purpurta dhe, qė tė gjithė, kishin tė mbathura nė kėmbė atlete tė njėjta dhe tė reja tė firmės sė njohur “Nike”. Po ashtu, tė gjithė kishin nga njė valixhe dhe para si “taksė” pėr trupat fizik, qė i konsideronin si “kontejnerė” transportues tė shpirtrave tė tyre jashtėtokėsorė.

Udhėheqėsit e sekti tjetėr “OTS = Ordre Temple Solaire” (Urdhėratėsit - Tempulli i Diellit) Joseph Di Mambro dhe Luc Jouret, gjatė viteve 1994 - 1997, nė Zvicėr, Kanada dhe Francė, udhėhoqėn drejt vdekjes (vetėvrasjes) 74 anėtarė tė tyre. 47 prej tyre vetėm nė Zvicėr, nė mesin e tė cilėve ishin edhe pesė fėmijė. Nė njė kopsht nė Weilers Cheiry (kantonit i Freiburgut), policia zbuloi 23 kufoma, ndėrsa, vetėm tri orė mė vonė, nė njė fashat turistik nė Granhes-sur-Salvan (kantonin e Wallisit) u gjetėn edhe 25 kufoma tė karbonizuara nėn njė ndėrtesė prej druri e cila ishte djegur tėrėsisht.

Te dy kėta udhėheqės tė kėtij sekti e konsideronin vetėn si “rilindje” e Osirisit (zot egjiptas i “sė andejshmes”, “rilindjes” dhe “vdekjes”) dhe Mosesit (Musait). Mėsimet qė zhvilloheshin nė kėtė sekt ishin njė pėrzierje e mistikės, astrologjisė, “New Age” (koha e re), natyrės religjioze etj. Secili anėtarė konsiderohej si reinkarnim i njė personalitetit historik ose legjendar dhe identifikohej me tė. Di Mambro e kishte njė vajzė, me njė tė dashur, qė quhej Emanuella e tė cilėn e konsideronin si “Fėmijė kozmik” - si Avatar (manifestim i zotit nė formė njerėzore; mėsues i pėrjetshėm).
Besimi i tyre nė ditėn e fundit, nė apokalipsen (shkatėrrimin e botės) forcohej gjithnjė e mė shumė.

Pėr ta, viti 2000, ishte edhe fundi i planetit tonė. Dhe pėr t’i ikur kėsaj, pra zhdukjes sė qenies njerėzore, nėn moton se: “Vdekja nuk ekziston, ajo ėshtė vetėm njė iluzion”, ata kėrkonin zhvendosje, pėrmes vdekjes sė qėllimshme (vetėvrasjes), nė njė sistem tjetėr yjor dhe pikėrisht nė yllin mė tė ndritshėm gjatė natės, tė quajtur “Sirius”, duke u rilindur sėrish atje dhe vazhduar trashėgimin e mėtejme tė kėsaj rase. Dhe nėn kėtė moto, me (vetė)dėshirė, shkuan drejt vdekjes (pėr tu rilindur sėrish) 74 anėtarė.

Rastet e pėrshkruara mė lartė nuk janė raste tė izoluar, ka edhe grupe, sekte, organizate tė tjera qė aktivitetet e tyre i zhvillojnė, ose nė fshehtėsi, ose nėn vellon e ndonjė institucioni, qoftė shoqėror qoftė religjioz.

Dhe derisa e pėrgatisja kėtė artikull (prill 2009), nė njė gazet lexova pėr fillimin e njė proces gjyqėsor nė Munih tė Gjermanisė, qė kishte tė bėnte me njė rast rrėqethės dhe, sėrish, me urdhėr tė demonėve. 30 vjeēari Loras R. Me njė thikė tė zakontė kuzhine, e kishte therur 40 vjeēarin Arthur M. nė barkė dhe shpinė, dhe nė fund, po me atė thikė, ia nxjerr te dy sytė. Dhe para trupit gjykues ai shumė qetė dėshmon: “Ishte zėri i demonėve qė mė urdhėroi ta kryej krimin. Ata mė thoshin: shpojė ata sy tė kėqij! Bėje atė! Bėje!...

Ekzistojnė edhe vende ku magėt e “magjisė sė zezė”, gjatė ceremonialeve, i mallkojnė dhe nga ato vende gjithnjė rrezatojnė energji negative, tė dėmshme dhe tė rrezikshme. Ja njė rast:
Ndodhi me 8 maj 1984, rreth orės 10:30 minuta. Grahama Nashe me shokėt, Frank Porterom, Christopher Pikeomin dhe Keithom Porterom kishin shkuar nė njė shtėpi tė rrėnuar pėr tė matur terrenin pėr ndėrtimin e njė objekti tė ri. Me ta ishte edhe fotoreporteri, i cili e bėri fotografin e funtit tė Nashes.

Duke e matur terrenin dhe shėnuar kuotat, Nashe drejtohet pėr tė vendosur shtizėn matėse drejt rrėnojės sė kulmit. Gjatė ecjes, pėr njė moment ndalon lėvizjen - bllokohet! Shokėt i afrohen dhe, dhe duke e parė ashtu tė zbehur, fillojnė ta lėkundin, t’i bėrtasin etj. Pas pak ai e kthen kokėn sikur dėgjon diēka, kthehet andej dhe, nė mėnyrė automatike, fillon tė lėvizė drejt njėrės nga anėt e kulmit. E largon derėn e shkatėrruar dhe futet brenda. E derisa shokėt shikojnė tė habitur, nga brendia dėgjohet britma e tmerrshme e Nashes: “jo...mė lėsho!”... Shokėt vrapojnė menjėherė, futen brenda ku e gjejnė Nashen pothuajse tė alivanosur.

Ashtu me gjysmė vetėdije ata e nxjerrin jashtė kulmit. Pasi vjen nė vete, nuk i kujtohet asgjė dhe nuk besonte nė atė qė i kishte ndodhur. Qė ta vėrtetonte kėtė, ai edhe njė herė drejtohet kah ai vend... dhe, pėrsėri e njėjta gjė. Por, prapė Nashes nuk i kujtohej asgjė!

Atė ditė ata e ndėrpresin punėn dhe vendosin qė tė nesėrmen ta lajmėrojnė policinė. Por Nashe nuk pati mė rast, sepse tė nesėrmen e gjetėn tė vdekur nė po atė vend. Nė trupin e tij nuk kishte kurrfarė lėndimesh, vetėm fytyrėn e kishte tė shtangur dhe me njė dukje tė tmerrshme nė tė.
Disa muaj mė vonė shokėt e Nashes vijė sėrish nė atė vend (ku deri para disa vitesh nuk ėshtė ndėrtuar gjė), por me vete e kishin sjell edhe njėrin nga magėt me njohur tė “magjisė sė bardhė”, Clarenc Wolfit.

Duke treguar saktėsisht vendin kah kishte kaluar i ndjeri Nashe, ai lėviz drejt hyrjes, por vėrehej dhe nga tė pranishmit, se si disa “forca” donin t’ia pamundėsonin hyrjen nė atė shtėpi gėrmadhė. Megjithatė ai arrin tė futet. Kur kthehet, rrėfen se e pengonin disa forca tė panjohura: “Ndesha” - thotė Wolfit, “nė njė mur, i cili mė shtynte prapa. Kisha ndjenjėn sikur ecja nė tė kundėrtėn e uraganit. Njėkohėsisht dėgjoja edhe zėra qė nuk i kuptoja. E nė atė mur pash njė figurė tė trishtueshme. Diēka e ftohtė mė kaploi dhe u detyrova tė largohem”.

Padyshim, thotė Wolfit, bėhet fjalė pėr vendin ku kanė bėrė rituale forcat e errėta. Pse dhe pėr ēfarė, nuk e di, por disa herė kam parė se si ato vende nė mėnyrė misterioze dhe tė tmerrshme, ndikojnė tek njerėzit.

Tė befasuar nga tė dhėnat e Wolfit-it, te tre djelmoshat e publikojnė rastin nė shtyp, duke kėrkuar ndihmė edhe nga lexuesit. Nė shumė nga letrat qė u kishin arritur, po e veēojmė njėrėn, tė cilėn e kishte dėrguar hulumtuesi i fenomeneve okultike, Colin Vilson.

“Ekzistojnė vende, tė cilat befasojnė me energjinė e fuqishme dhe tė dhunshme, e cila rrezaton dhe ndikon nė tė gjithė qė ndodhėn aty. Nė ato vende, njerėzit sensibėl ( tė ndjeshėm) mund tė ndjenjė shtytje tė fuqishme pėr vetėvrasje. Edhe vetė e kam pėrjetuar kėtė nė disa vende. E kur i kam studiuar nė mėnyrė tė detajuar, kam konstatuar se nė ato vende forcat e errėta kanė mbajtur rituale tė “magjisė sė zezė”. Energjia, e cila ėshtė liruar nga forcat e errėta nė ato vende, vepron edhe pasi tė jetė kryer rituale. Shoku juaj, Nashe, padyshim ėshtė viktimė e njė vendi tė tillė.”

Ėshtė po ashtu befasuese edhe fenomeni qė pason pak kohė mė vonė: Nė po atė derė ku kishte bėrė vetėvrasje Nashe, nė mėnyrė misterioze paraqiten shenjat (vijat) e fytyrės sė tij. Policia konstaton se ajo shenjė duhet tė jetė bėrė me hekur tė skuqur! Por lind pyetja: Kush vallė ishte “artisti” i saj misterioz?!

Derisa hetimet vazhdonin, atė shtėpi e ruanin dy policė. Njė mesnatė, nga vetvetja, shpėrthen njė flakė! Sipas dėshmive tė policėve, flaka nuk kishte filluar vetėm nė njė vend, por pėrnjėherė gjithkah. Shtėpia ėshtė djegur tėrėsisht dhe nga ajo mbeti vetėm hiri, tė cilin, me kohė, e shkapėrderdhi era...

Sabir Krasniqi
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  benardi prej 22.12.10 14:36

Mekanizimi i kėtyre forcave tė errėta ėshtė, pėrafėrsisht ky: Embrioni i tyre ndodhet tek njeriu, pėrgjithėsisht, nė secilin prej nesh, por ata qė merren me “magji tė zezė”, nėpėrmjet ceremonialeve tė ndryshme, tė posaēme, e kanė zhvilluar dhe fuqizuar kėtė forcė tė energjisė, tė cilėn ashtu tė akumuluar, e orientojnė me koncentrim tė fortė, si rreze laseri, drejt objektivit tė caktuar. Kėto mendime, e kjo “dėshirė” e koncentruar, vepron si forcė e keqe nė jetėn, qė ne e konsiderojmė, normale.

Rast i Jeams Dean-it

Edhe objektet e ndryshme, pavarėsisht ēfarė janė ato, kur tė mbushen me energji, qoftė ajo pozitive apo negative, gjatė ceremonive tė ndryshme magjike, akumulojnė nė vete forca tė mėdha tė energjisė, tė cilat rrezatojnė dhe kanė efekt tė fuqishėm tė veprimit. Dhe kėtė mė sė miri e ilustron rasti i Jeams Dean-it.

Rasti i Jeams Dean-it, artistit tė njohur nga Kalifornia, ėshtė rast mjaft interesant. Dean ishte anėtar i njė sekti satanist dhe pjesėmarrės nė shumė rituale tė tyre. Edhe pėrkundėr kėrcėnimeve, ai largohet nga ky sekt. Por njė ditė e gjejnė tė vdekur nė automobilin e vetė tė tipit “Porshe” si pasoj e njė fatkeqėsie komunikacioni (sipas raporteve policore)!

Pas fatkeqėsisė karrocerinė a automobilit e blen mekaniku George Burms. Mirėpo gjatė shkarkimit tė saj, ajo shkėputet dhe i thyen te dy kėmbėt mekanikut tė mjerė. Sakaq, pas dy muajsh i vdes edhe gruaja nė rrethana misterioze.

Motorin e “Porshesė” (pasi motori nuk ishte i dėmtuar), Burms-i ia shet njė mjeku qė ishte adhurues i vozitjeve sportive. Pėr fatin e keq tė tij, mjeku gjatė njė vozitjeje sportive pėson fatkeqėsi (ndeshet nė mur) dhe nė vend tė ngjarjes mbesin tė vdekur mjeku dhe bashkudhėtari i tij. Nė tė njėjtėn vozitje sportive rrotullohet edhe automjeti, nė tė cilin ishte vendosur ndėrruesi i komandave (shpejtėsive) nga automjeti i Dean-it, me qė rast vozitėsi pėson lėndime tė rėnda...

Por me kaq nuk pėrfundojnė fatkeqėsitė qė i “provokonte” ky automjet. Karroceria e dėmtuar e “Porshesė” sė Dean-it, qė mekaniku Burns e kishte ekspozuar pranė njė rruge automobilistike (pasi Dean ishte njeri me famė), bie dhe ia thyen kėmbėn njė fėmije qė ishte duke e shikuar atė. Disa ditė mė vonė, e njėjta karroceri e dėmtuar, derisa po transportohej me kamion nė njė vend tjetėr, sėrish pėr ekspozim, pėson fatkeqėsi kamioni dhe vozitėsi “fluturon” jashtė kabine dukė pėrfunduar i vdekur nėn karrocerinė e “Porshesė”, e cila shkėputet prapė dhe rrėshqet nė tokė, duke ra mbi trupin e vozitėsit. Ndėrsa njė vozitės tjetėr, qė i ishte blerė gomat e automobilit tė Dean-it, gati sa nuk e humbi kokėn, kur befasisht i pėlcasin gomat, pa asnjė arsyeje. Nė vitin 1960, gjatė transportit pėr nė Los Anxhelos, karroceria e “Poreshesė” zhduket pėrgjithmonė...

Ky rast nuk ėshtė i vetėm nė analet e ndodhive misterioze. Forma tė ndryshme tė energjisė, qė ndikojnė dhe veprojnė tė akumuluar nga rituale tė lloj-llojshme, janė njohur dhe aplikuara edhe nga shumė kultura tė lashta.. “Mallkimi i faraonėve” ėshtė bartur nėpėr shumė literatura me famė botėrore pasi nga ai mallkim, pothuajse tė gjithė hulumtuesit qė bėnė ato zbulime, vdiqėn nė rrethana misterioze. Bile, sot, nė botė ėshtė e pėrhapur edhe teza se edhe virusi misterioz i AIDS-it, ėshtė mallkim i fjetur nė sarkofagun e faraonit tė famshėm Tutankamonit. Sipas kėsaj teorie, virusi u gjet nė liri mė 1922, kur u zbulua varri i faraonit tė famshėm, kurse u pėrhap (mendohet qė fillimisht nė Amerikė) nė vitet e shtatėdhjeta tė kėtij shekulli, gjatė ekspozimit tė atyre objekteve tė gjetura nė varrin e kėtij faraoni.

Me “magji tė zezė” u morėn edhe shumė artistė e artisė me famė botėrore siē janė: Florinda Bolkan, Frenk Sinatra, Gilbert Besaud, Don Johans, Evelyn Dersay, Natalia Wood etj., por pėr pėrjetimet e tyre pak kush pranon tė flasė. Ja ēfarė mendon njėra prej tyre, Florinda Bolkan: “Gjithēka qė pėr magjinė dhe ritualet e saj mund tė lexoni nėpėr libra ose revista tė ndryshme, ėshtė vetėm njė pjesė e vogėl e destinuar pėr opinion: magjia ėshtė diēka mė shumė, diēka mė e fortė e qė e dinė vetėm njė numėr i vogėl i magėve. Atyre nuk ju nevojitet fama, nuk ju nevojiten dhuratat e pėr ta fare pak dihet. Ata janė magė tė vėrtet tė magjisė sė bardhė ose tė zezė dhe merren me gjėra, tė cilat njerėzit, ndoshta kurrė nuk do t’i dinė. Tė gjitha mėnyrat tjera janė forma mė tė ulėta tė magjisė”.

“Ekzistojnė shumė demon dhe forca tė tjera me emėrtime tė ndryshme, tė cilat gjatė ceremonive tė posaēme, mund ta thėrrasin “princin e errėsirės”, vet Satanin. Satani mund t’i mbarsė gjėrat me energjinė e vetė negative e cila provokon edhe vdekjen” - thotė prof. Toubba Cilmenar, shkencėtar nga San Francisko, i cili merret me kėrkimet e “magjisė sė zezė”. “Varėsisht nga karakteri i ceremonialit, forca e errėt e thirrur, mund tė veprojė pėr njė ēaste, pėr kohė tė shkurtėr apo tė gjatė. E keqja mund tė vuloset nė ndonjė gjė gjatė ceremonialeve tė posaēme tė cilat “mbjellin” gjurmėt e kėqija. Ato fusha quhen “fusha T”, tė marra nga fjala “Thought - fields” (qė do tė thotė - fushat e mendimeve).

Mendohet se nė raste tė ndryshme, gjatė thirrjes sė Satanit, mendimet e errėta thithen nga objektet (materialet) pėrkatėse dhe mė vonė, nė kohė tė caktuara, ato mendime rrezatojnė nga po ai material. Bėhet fjalė pėr thirrje tė posaēme tė forcave tė mėdha negative, tė plotfuqishme dhe me efekt tė lartė tė veprimit dhe natyrisht, edhe tė rrezikshme pėr jetėn. Ato forca tė mėdha negative tė veprimit e thėrrasin Satanin ose “princin e errėsirės”.

“Princi i errėsirės” ose “Satani” ėshtė nė tė vėrtet mendim i fuqishėm negativ, i koncentruar dhe i fuqizuar, forcė e keqe psikike e cila mundet edhe tė mbysė” -pėrfundon prof. Cilmenar.

Mekanizimi i kėtyre forcave tė errėta ėshtė, pėrafėrsisht ky: Embrioni i tyre ndodhet tek njeriu, pėrgjithėsisht, nė secilin prej nesh, por ata qė merren me “magji tė zezė”, nėpėrmjet ceremonialeve tė ndryshme, tė posaēme, e kanė zhvilluar dhe fuqizuar kėtė forcė tė energjisė, tė cilėn ashtu tė akumuluar, e orientojnė me koncentrim tė fortė, si rreze laseri, drejt objektivit tė caktuar. Kėto mendime, e kjo “dėshirė” e koncentruar, vepron si forcė e keqe nė jetėn, qė ne e konsiderojmė, normale.

Rasti i vajzės nga Reēani

Raste tė tilla, tė ritualeve pėr thirrjen e “forcave tė errėta” me qėllim keqbėrse, ka sa tė duash edhe nė shoqėrinė tonė. Dhe siē e kam cekur edhe nė fillim tė kėtij artikulli, secili prej nesh, sė paku ka dėgjuar njė histori tė kėtij lloji. Ky rast ka ndodhur nė rrethin e Prizrenit, pikėrisht nė fshatin Reēan. Miku im S. Basha, qė ka asistuar nė kėtė rast, dhe tė cilin e ka publikuar nė librin e tij “Hipnozė...” ja seē shkruan: “Mė kanė kėrkuar ndihmė pėr njė femėr shumė tė sėmurė nga fshati Reēan i Prizrenit, pėr tė cilin prindėrit e saj mė thanė qė e kishin dėrguar pėr shėrim tek shumė mjek, por pa sukses. Pasi unė nė atė kohė nuk mund t’i shėroja njerėzit nga “magjia e zezė”, kam kėrkuar ndihmė nga dervish Destani, i cili vinte pa pėrtesė.

Ishte njė vajzė e re, 17-18 vjeēare e cila alivanosej - e humbte vetėdijen, grindej pa vetėdije me persona tė panjohur dhe tė imagjinuar e tė padukshėm pėr sytė e tė tjerėve. E rroknin katarza apo llahtari psikike me dhimbje tė mėdha e britma tė padurueshme pėr tė tjerėt, bėrtima tė cilat ta fusnin frikėn. Kėsaj vajze shpesh i zihej edhe fryma ku dukej si e vdekur dhe nė kėtė gjendje rrinte me orė tė tėra. Kur zgjohej e rraskapitur, pra, vinte nė vete, rrinte normalisht por nuk dinte se ēka ka bėrė gjatė asaj kohe dhe ēka ka folur.

Dervish Destani mė urdhėroi qė ta marr njė fletė tė pastėr dhe njė laps kimik. I nxori tespit e veta, tė gjata, prej 1001 kokrrash. Derisa ne ishim aty, ajo vajza e sėmurė ishte me vetėdije tė plotė dhe e q etė, pra nė gjendje normale. Dervish Destani e urdhėroi kėtė vajzė qė tė ngrihet nė kėmbė dhe e pėrbiroi nėpėr rrathėt e tespiheve tri herė, duke kėnduar me vete disa lutje. Sapo e pėrfundoi ritualin vajza u sėmurė. Ishte vėrtet e dhembshme ta shohėsh njė vajzė tė bukur e cila sapo ishte martuar dhe nuk mund ta shijonte natėn mė tė bukur tė martesės dhe muajin e mjaltit. Edhe gėzimi i familjes ishte kthyer nė dhembje. Dhembje qė provokonte pikėllim. Ajo shtėpi e ndėrtuar aq bukur, pėr njė kohė tė shkurtėr ishte shndėrruar nė njė ferr tė vėrtet nga njė dorė e zezė e pamėshirshme dhe e mallkuar.

Dervishi, nė tespihet e veta, i kishte tė ndara 7 kokrra nga tėrė rrethi i tyre. U lutė dhe e thirri nė ndihmė njė emėr. Ai emėr ishte njė qenie hyjnore. Gjatė kėsaj kohe dervishi e urdhėroi kėtė vajzė qė tė tregonte se kė po e shihte. Cili ishte ai qė i ka bėrė magji. Kush e kishte sjell nė kėtė gjendje. Vajza (nusja e re) nuk foli nja gjysmė ore fare, veē shkarravitej, bėrtiste dhe i zihej fryma. Dervishi e prekte trupin e saj me tespihe dhe e urdhėronte qė tė fliste... dhe lutej.

Mė nė fund vajza filloi tė flasė dhe tė tregoj njė emėr. Atėherė dervishi mė urdhėroi mua qė ta shkruaj atė emėr nė fletė. Pas kėsaj ajo filloi tė thoshte edhe emra tė tjerė. U bėnė 10 emra tė ndryshėm, si femrash ashtu edhe meshkujsh qė ishin tė familjarėve, miqve, shokėve e shoqeve. Unė i befasuar e pyeta dervishin se si ėshtė mundur qė kaq shumė njerėz t’i bėjė magji? Ai mė tha se personi qė i ka bėrė “magji tė zezė” fshihet dhe maskohet nė lloj-lloj figurash, bile edhe nė figurė tė prindėrve tė saj.

Dervishi e mori fletėn me emra, foli diēka dhe i fryni asaj flete. Pastaj e kalli... Por njė qoshe e fletės mbeti pa u kallur e nė tė ishte njė emėr femre. Unė prapė e pyeta dervishin se pse ajo qoshe nuk po kallet?! Ai tha: kallet... dhe, dikur, me disa lutje, u kall edhe ajo qoshe. -Ky emėr ėshtė i njė femre qė merret me “magji tė zezė”, dhe paska njė mbrojtje tė madhe, pėr kėtė arsye nuk kallej - tha dervish Destani.

Vajza tregonte emra tė tjerė qė u bėnė 24. Vetėm njė nuk e tregonte kurrsesi: “Kur po tentoj ta tregoj atė emėr, ajo grua po mė furė e po mė thotė se do tė mbys po tregove kush jam...” - tha nė vaj vajza.” Dervishi e pėrdori njė teknik psikologjike: I bėrtit me zė tė lartė dhe iu vėrsul vajzės me tespihe pėr ta goditur, duke i thėnė: -A po e tregon atė emėr a tė bėra copė-copė! Vajza e tha emrin me vėshtirėsi, unė e shkrova shpjet e shpejt dhe ia dhashė dervishit. Ai e mori letrėn, u lut diēka me vete, i fryni letrės dhe e kalli. Si u kallė tėrėsisht, vajza u zgjua nga ajo llahtari e madhe dhe tha: -U ēlirova... Po kush jeni ju? Ēka keni lypur kėtu me mua nė dhomė?! -Nė rregull ėshtė, i tha dervishi, ne kemi ardhur tė tė shėrojmė, mos ki frikė tash je e shėruar. Vajza (nusja) e thirri vjehrrėn me “nėnė”, kur ata hynė brenda nė dhomė tė gėzuar qė ishte shėruar e reja...

Pas njė kohe kam dėgjuar se kjo nuse mė nuk kishte pasur sulme dhe kishte filluar njė jetė normale” - thotė S. Basha.

Basha mendon, bazuar nė studimet e shumta dhe eksperimentet me hipnozė, se ēdo magji qė bėhet, bėhet me urdhėr nė ndėrdije, sepse ndėrdija i lexon dhe i pranon valėt mė tė imta psikike qė dėrgohen drejt saj dhe i merr ashtu siē janė tė dėrguara, nė ēfarėdo forme dhe mėnyre, pa marrė parasysh largėsinė apo vendin. “Magjinė, qoftė tė zezė, qoftė tė bardhė, unė e quaj virus mental” - shprehet Basha.

“Magjia bėhet me tė gjitha llojet e elementeve kozmike, duke filluar prej elementit tė zjarrit, ajrit, ujit apo tokės; ēdo element e ka fuqinė e vetė magjike, e cila ėshtė si njė shpat me dy teha - kah t’i jep luftėtari, ajo pret ose mbron”.

Basha thotė se nė Kosovė, por edhe nė tė gjitha trojet shqiptare pėrgjithėsisht, pėrdoren rituale tė magjisė primitive, dhe kjo ndoshta ėshtė pozitive, pasi magjia profesionale do tė ishte shumėfishė mė e rrezikshme....

Rasti i 15 vjeēares L.

Dhe pėr fund tė kėtij artikulli, po e shėnoj njė rast, ku e edhe vetė kam asistuar. Njė vajzė 15 vjeēare, qė ishte edhe fqinjė e imja, ishte sėmurė psikikish. Familjaret ishin tė bindur se “ka tė bame” dhe ishin shumė tė shqetėsuar pėr fatin e fėmijės sė tyre. I kishte humbur oreksi dhe ushqehej vetėm e infuzion. E kishin pasur tek shumė mjekė dhe tė gjitha analizat rezultonin nė rregull. Vajza organikisht, pra ishte e shėndosh. Ēdo intervenim mjekėsor ishte i kotė: shpirti i saj mbahej vetėm nė bazė tė ushqimit artificial. Dhe pėr kėtė arsye atė e vizitonte pothuajse pėrherė njė mjek, dhe atė ditė kur ne shkuam nė atė shtėpi, tė ftuar nga familjarėt pėr ta provuar edhe kėtė formė shėrimi, mjeku ndodhej aty.

Meqė e dinim se pacientja vėshtirė se mund tė hipnotizohet, morėm me vete dhe dy medium (Sh. G. Dhe L. B.) tė cilėt nė raste tė tilla, shėrbenin si “urė lidhėse” mes nesh dhe pacientes. Procesin e udhėhiqte S. Basha.

Tė dy mediumet i futėm nė gjendje tė thellė hipnotike dhe i “lidhėm” nė mėnyrė telepatike me pacienten (me shpirtin e saj) e cila qėndronte indiferent. Duke hulumtuar nė brendi tė psikes sė saj, mediumet thanė se shpirti i kėsaj vajze ishte “rob” i njė ceremoni tė “magjisė sė zezė”, qė i ishte dedikuar dikujt tjetėr, por qė fatkeqėsisht, nė tė kishte shkelur ajo. Ata (njė e afėrme) ia kishte thithur tė gjithė energjinė e kėsaj vajze dhe kėtė energji e kishte mbyllur nė formė rrethi nė maje tė kulmit tė shtėpisė. Kėshtu raportonin mediumet qė hulumtonin nė gjende tė thellė hipnotike. Miku im Basha, duke e aplikuar metodėn mesmerike ( magnetismus animalis - magnetizėm shtazorė), na urdhėroi qė tė kapemi tė gjithė dorė pėr dore duke e krijuar kėshtu formėn e njė rrethi. Pėrmes energjisė sė dy mediumeve si dhe me ndihmėn e energjisė kolektive (pasi kishim krijuar njė qark tė mbyllur), filluam sulmin psikik pėr shkatėrrimin e asaj sfere, zhbllokimin e asaj energjie dhe lirimin e shpirtit tė kėsaj vajze nga ai rreth i mallkuar qė i kishte sjellė kėsaj familjeje shqetėsime serioze.

Pas pėrpjekjeve tė mundimshme tė mediumeve (tė cilėt dukeshin sikur tė ishin nė gjendje histerie), u arrit qė tė shpartallohet ajo sferė, dhe po nė atė moment, vajzės (pacientes) iu kthye energjia e bllokuar - fytyra e saj ndryshoi, mori krejtėsisht pamje tjetėr.

Me ndihmėn e mediumeve, qė gjatė gjithė kohės ishin nėn hipnozė, rreth trupit tė vajzės krijuam njė shtresė (eterike) mbrojtėse, si mburojė nga sulmet e tjera eventuale. Gjithashtu, asaj i dhamė edhe njė simbol qė ta bartė me vete, po ashtu, si mbrojtje nga ēdo energji e keqe...

Ndonėse ky rast, ndokujt edhe mund t’i duket si ngjarje nga filmat fantastik, e ndoshta shumėkush mund ta cilėsoj edhe si patologji shpirtėrore, por kjo, siē e kam thėnė edhe nė fillim, ėshtė e ēėshtje besimi, bindje personale.... dhe nuk ka rėndėsi. E rėndėsishme ėshtė se ajo vajzė, mė vonė, ėshtė martuar dhe ėshtė bėrė nėnė.

Sabir Krasniqi
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Albi4all prej 22.12.10 18:27

shum shpej e leht edhe me copy pse me e lodhe trunin me msue pak edhe me tregue qa asht ma e rendesishme po veq me copy paste pa e lex fare po ska lidhje
tung tung
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  benardi prej 22.12.10 23:59

albi4all shkruajti:shum shpej e leht edhe me copy pse me e lodhe trunin me msue pak edhe me tregue qa asht ma e rendesishme po veq me copy paste pa e lex fare po ska lidhje
tung tung

e kam lexu,e kam postu, dhe kam vendos edhe emrin e autorit

tung
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Fakiri prej 26.12.10 15:04

Rini largė magjisė sepse ushtrimi i ti ėshtė i ndaluar nė tė gjitha libra tė shejtė nė Kuran surja EL-Bekare ajeti ,102 Allahu i Madhėrishėm ka thėnė;”Ata ndoqėn atė qė Shejtanėt nxorrėn(nė mėnyrė tė rreme nga magjia) nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit.Nuk mohoi Sulejmani,por Shejtanėt mohuan (nuk besuan),duke ua mėsuar njerėzve magjinė dhe gjėra tė tilla qė zbritėn nė Babiloni prej dy melekėve,Harut dhe Marut,por nė tė vėrtetė asnjėri prej tyre nuk i mėsoi ndokujt gjėra tė tilla,veē pasi ata thanė:”Ne jemi vetėm sprovė,kėshtu q ė mos u bėni mosbesimtarė(duke mėsuar magji prej nesh).”Dhe nga kėta melekė njerėzit mėsuan atė qė shkaktonte ndarjen e burrit nga bashkėshortja e tij,por ata nuk mund tė dėmtonin ndokėnd pėrveēse me Vullnetin dhe Lejen e Allahut.Dhe ata mėsuan atė qė i dėmtonte dhe nuk u sillte pėrfitim.E nė tė vėrtetė ata e dinin se blerėsit e saj(tė magjisė) nuk do tė kishin aspak pjesė nga Bota e Pastajme.Dhe,vėrtetė,sa e keqe ishte ajo pėr tė cilėn ata shitėn veten e tyre,veē sikur ta dinin!” Pra rini largė kėsaj mos tentoni ta hapni kėtė derė tė botės sė Xhinėve(dimensioni i pestė) sepse posa tė jeni futur mbrenda ky derė do tė mbyllet pėr ju nuk do tė ketė kthim mbrapa. Atė derė nga jeni futur mbrenda nuk do ta gjeni mė kurrė.


Edituar pėr herė tė fundit nga fakiri nė 19.02.11 10:08, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje!

Mesazh  CrazyGirl prej 05.01.11 14:10

Desha tu shkruaja per nje kushuriren time 5 vjecare...Ajo eshte shume e zgjuar, e shkathet, te ben per vete..dhe ndoshta e "kane marre mesysh" per shkak se urinon naten..A mund te me thoni se cfare duhet te bejme qe ajo mos ta beje kete per shkak se ehste shume shqetesuese per ne...faleminderit..:)
avatar
CrazyGirl

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  DarkMaster prej 05.01.11 14:34

CrazyGirl shkruajti:Desha tu shkruaja per nje kushuriren time 5 vjecare...Ajo eshte shume e zgjuar, e shkathet, te ben per vete..dhe ndoshta e "kane marre mesysh" per shkak se urinon naten..A mund te me thoni se cfare duhet te bejme qe ajo mos ta beje kete per shkak se ehste shume shqetesuese per ne...faleminderit..:)


Urinimi naten eshte nje veprim qe zakonisht cdo femij e kalon heret apo vone keshtu qe ske pse te shqetesohesh se dhe ajo do ta kaloj mendoj une .
avatar
DarkMaster

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  bardha56 prej 05.01.11 21:37

kam nje une e ka pas djali ai urinonte naten ,po nuk edi a punon tani apo jo. ate e vendos ne trup kur bie te flesh, dhe kur vjen urina te zgjon nga gjumi
avatar
bardha56

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kanita

Mesazh  Kanita prej 18.02.11 23:49

mund te me tregoni si te gjej njeriun se kush po me ben magji julutem
avatar
Kanita

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

?????????

Mesazh  endr666 prej 02.03.11 23:03

Ju lutemi per ne fillestaret na msoni nonje gje te vogel se snuk mundemi me be asigje nga ata qe shkruhet..?endr666

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ndihmm..!!

Mesazh  bleryssweet prej 03.03.11 19:47

ju lutemm shumm per ndihm... si mund ta di a kam magji apo jo??
avatar
bleryssweet

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:/

Mesazh  bleryssweet prej 07.03.11 22:55

Sii mund ta dii a kam magjii dhe nga kush?
avatar
bleryssweet

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 08.03.11 12:58

me tregom ta di mos kam magji shtepi spo di as vet


Edituar pėr herė tė fundit nga fahri kitmiri nė 09.03.11 0:41, edituar 1 herė gjithsej
avatar
fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

magjia

Mesazh  Nikolaos prej 08.03.11 13:09

Magjia nuk eshte tjeter veēse nje mashtrim, iluzion. Nuk zgjidhen hallet e njerezve ashtu siē mendoni ju (me magji) se po te ishte e vertete magjia, bota do te ishte ne rregull dhe pa probleme. Normalisht qe magjistar ka, por magjistari nuk di te beje ēdo lloj magjie, ai di vetem gjera te caktuara qe i ka mesuar. E shikoni edhe vete qe keni bere gjithe keto pyetje dhe askush nuk eshte i afte t'i zgjidhe ato me "magji". Vetem koha i sheron plaget. Kur t'i vije koha e vet zgjidhet dhe problemi. Ndaj mos mbani shprese ne keto gjera!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 08.03.11 14:06

me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum


Edituar pėr herė tė fundit nga fahri kitmiri nė 09.03.11 14:21, edituar 1 herė gjithsej
avatar
fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  DJ_enis prej 09.03.11 13:39

fahri kitmiri shkruajti:me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum
e ke rubriken e endrrave ne forum vetem duhet te shikosh pak
http://www.explorerunivers.com/f13-enderra
avatar
DJ_enis

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 09.03.11 14:26

DJ_enis shkruajti:
fahri kitmiri shkruajti:me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum
e ke rubriken e endrrave ne forum vetem duhet te shikosh pak
http://www.explorerunivers.com/f13-enderra
avatar
fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  lejlalejla10@yahoo.com prej 09.03.11 23:36

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
avatar
lejlalejla10@yahoo.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  SweetEmo prej 23.03.11 12:22

A mund te me tregoni ndonje lloj magjie qe bashkshorti te mos te tradhtoj dhe te mos mund te shkoj me tjetren perveē meje?
ju lutem me ndihmoni
avatar
SweetEmo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:(:(:(:(:(

Mesazh  bleryssweet prej 24.03.11 17:22

Ju lutem shum te me tregoni Sii mund ta dii nese kam magji ?? dhe nga kush??:(
avatar
bleryssweet

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi