Ndihme nga Magjia

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtė

:/

Mesazh  bleryssweet prej 07.03.11 22:55

Sii mund ta dii a kam magjii dhe nga kush?

bleryssweet

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 08.03.11 12:58

me tregom ta di mos kam magji shtepi spo di as vet


Edituar pėr herė tė fundit nga fahri kitmiri nė 09.03.11 0:41, edituar 1 herė gjithsej

fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

magjia

Mesazh  Nikolaos prej 08.03.11 13:09

Magjia nuk eshte tjeter veēse nje mashtrim, iluzion. Nuk zgjidhen hallet e njerezve ashtu siē mendoni ju (me magji) se po te ishte e vertete magjia, bota do te ishte ne rregull dhe pa probleme. Normalisht qe magjistar ka, por magjistari nuk di te beje ēdo lloj magjie, ai di vetem gjera te caktuara qe i ka mesuar. E shikoni edhe vete qe keni bere gjithe keto pyetje dhe askush nuk eshte i afte t'i zgjidhe ato me "magji". Vetem koha i sheron plaget. Kur t'i vije koha e vet zgjidhet dhe problemi. Ndaj mos mbani shprese ne keto gjera!

Nikolaos

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 08.03.11 14:06

me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum


Edituar pėr herė tė fundit nga fahri kitmiri nė 09.03.11 14:21, edituar 1 herė gjithsej

fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  DJ_enis prej 09.03.11 13:39

fahri kitmiri shkruajti:me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum
e ke rubriken e endrrave ne forum vetem duhet te shikosh pak
http://www.explorerunivers.com/f13-enderra

DJ_enis

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  fahri kitmiri prej 09.03.11 14:26

DJ_enis shkruajti:
fahri kitmiri shkruajti:me tregoni ju lutem ne familje shohim endra teper t'kqia mir nuk po shkon nuk ka qen perpara kshtu tash ket vit po ndodh shum ((( andra smuje )))) .Me trego te lutem e pres pergjigjjen . flm shum
e ke rubriken e endrrave ne forum vetem duhet te shikosh pak
http://www.explorerunivers.com/f13-enderra

fahri kitmiri

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  lejlalejla10@yahoo.com prej 09.03.11 23:36

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

lejlalejla10@yahoo.com

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  SweetEmo prej 23.03.11 12:22

A mund te me tregoni ndonje lloj magjie qe bashkshorti te mos te tradhtoj dhe te mos mund te shkoj me tjetren perveē meje?
ju lutem me ndihmoni

SweetEmo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

:(:(:(:(:(

Mesazh  bleryssweet prej 24.03.11 17:22

Ju lutem shum te me tregoni Sii mund ta dii nese kam magji ?? dhe nga kush??:(

bleryssweet

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ju lutem

Mesazh  cindy prej 28.03.11 4:10

Ju pershendes !
jam 31 vjeqare dhe kerkoj ndihm per nje viz per burrim.
ka 4 vjet qe jemi martu kemi edhe nje fmi por letrat ende sjan duke bere me kan thon qe ka magjija te beje me ket gje. nese ka mundesi me ndihmoni??????????

cindy

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

i tė njohėsh magjistarėt, sharlatanėt, parashikuesit dhe fallxhorėt

Mesazh  LaNi prej 28.03.11 23:43

Si tė njohėsh magjistarėt, sharlatanėt, parashikuesit dhe fallxhorėt
(Pėrktheu: Arsen Muskurti)

Nė tė vėrtetė nuk ka dyshim qė njohja e magjistarėve, sharlatanėve, parashikuesve dhe fallxhorėve, ėshtė detyrė pėr ne qė t’i gjejmė ata dhe qė tė kemi kujdes prej tyre. Do tė pėrmendim disa shenja qė njihen me to kėta mashtrues dhe dexhallė, qė tė mos shfajėsohen muslimanėt pastaj qė nuk i njohim magjistarėt e sharlatanėt. Nė qoftė se gjen njė nga shenjat, tė cilat do t’i pėrmendim mė poshtė, dije pra, se ai nė tė cilin ti shkon ėshtė magjistar, sharlatan dhe fallxhor.

Mėnyrat e tyre
-E pyet tė sėmurin pėr emrin e tij dhe emrin e nėnės sė tij.
-Merr diēka nga gjėrat e tė sėmurit si rroba apo diēka tjetėr.
-Ndonjėherė kėrkon kafshė, me cilėsi tė caktuara nga vetė ai dhe qė tė theret, duke mos e pėrmendur emrin e Allahut dhe lyen me gjakun e kafshės vende nė trupin e tė sėmurit.
-Shkruan hajmali nė gjuhė jo tė kuptueshme.
-Lexon magjira dhe hajmali tė pakuptueshme.
-Ndonjėherė i jep tė sėmurit ndonjė mbulesė.
-E urdhėron tė sėmurin qė tė mėnjanohet nga njerėzit pėr njė periudhė kohore, e urdhėron qė tė futet nė njė dhomė nė tė cilėn nuk hyn drita e diellit, qė tė jetė kjo dhomė e errėt shumė, dhe qė tė qėndrojė nė tė dyzet ditė, apo mė shumė. Nuk ka problem nė qoftė se i sėmuri preket nga ndonjė sėmundje tjetėr nė fytyrė apo lėkurė, dhe me kėtė rrugė qė zgjedh magjistari ėshtė urim dhe mirėseardhje pėr hyrjen e xhinėve tek dhoma e tė sėmurit qė njerėzit e quajnė qeli burgu.
-Ndonjėherė e urdhėron tė sėmurin qė tė mos e prek ujin pėr njė periudhė tė caktuar, afėrsisht dyzet ditė.
-I jep tė sėmurit gjėra qė t’i gropos nė tokė apo t’i vendos ato nė shtėpi.
-I jep tė sėmurit letra qė t’i djeg, apo tė tymoset me to.
-Ndonjėherė parashikuesi apo fallxhori e lajmėron tė sėmurin pėr emrin e tij, emrin e babait tė tij, ku jeton ai, e tė tjera si kėto, por kjo nuk tregon qė ai di tė fshehtėn kurrė, tė fshehtėn e di vetėm Allahu i Madhėruar, i Vetėm e i pa shok.
Por, ky parashikues apo fallxhor ka njė shejtan prej xhinėve, i cili e ndjek kudo, dhe ka shejtanė tė tjerė, tė cilėt e ndihmojnė atė nė qoftė se mohon Allahun e Madhėruar. Shejtani i fallxhorit shkon tek shejtani i tė sėmurit siē na ka lajmėruar Pejgamberi (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė):
"Ēdonjėri prej nesh ka njė shejtan prej xhinėve, i cili e ndjek atė dhe di emrin e tij, vendin ku jeton ai, emrin e babait, emrin e gruas sė tij dhe ēdo gjė qė lidhet me tė.”
Pastaj vjen shejtani (xhini) i fallxhorit dhe pyet shejtanin xhin tė sėmurit dhe ai e lajmėron shejtanin (xhin) tė fallxhorit pėr emrin e tė sėmurit, emrin e babait, emrin e gruas tė tij, ku banon ai e tė tjera si kėto. Mbasi mori kėto informacione shejtani (xhin) i fallxhorit kthehet tek fallxhori dhe pėshpėrit nė veshin e tij dhe e lajmėron pėr kėto gjėra.
-Shkruan sėmundje nė ndonjė letėr me shkronja tė ndara dhe tė pakuptueshme.
Ndonjėherė shkruan ajete kur’anore me shafran, njė lloj bime qė i vjen erė e mirė pėr t’i mashtruar njerėzit, e i shkruan kėto ajete nė njė fletė tė bardhė, por nė kėto ajete ka shkronja tė prera dhe fjalė tė pakuptueshme, dhe kėto ajete, tė cilat i ka shkruar nė kėtė letėr tė bardhė, e cila letėr i jepet tė sėmurit pėr ta pirė, kėtė metodė e quajnė njerėzit "shuarje".
-Nga shenjat e tyre janė gjithashtu: shthurja dhe kundėrshtimi i tij nė pamjen e jashtme si p.sh.: e urdhėron tė sėmurin qė tė rruajė mjekrėn, i bėn vėrejtje pėr veshjen e tij, e urdhėron qė t’i zgjas mustaqet dhe thonjtė, e urdhėron qė tė pijė duhan, e urdhėron pėr ēdo gjė qė bie nė kundėrshtim me dispozitat dhe sheriatin islam.
Kėto janė disa nga shenjat vėllai dhe motra ime muslimane dhe nė qoftė se gjeni ndonjėrėn prej kėtyre shenjave, shmanguni dhe rrini larg kėtyre personave, kėtyre mashtruesve, tė cilėt u bėjnė keq njerėzve dhe mohojnė Allahun e Madhėruar, Sunduesin e Krijuesin e ēdo gjėje.

Llojet e magjive
- Magji, e cila bėhet shkak pėr ndarjen midis burrit dhe gruas.
- Magji, e cila bėhet shkak pėr tersllėk.
- Magji, e cila tė bėn pėr vete (joshėse, tėrheqėse).
- Magji hipnotizuese apo imagjinare.
- Magji marrėzore apo e ēmendur.
- Magji e ngadaltė.
- Magji bėrtitėse.
- Magji sulmuese.
- Magji, e cila bėhet shkak qė tė sėmuret apo tė vdes personi.
- Magji hemorragjike.
Zemra e njeriut mbushet plot mjerime, hidhėrime, vesvese, shqetėsime, brengosje dhe ankesa. Mbushet shtėpia plot probleme grindje, sharje, armiqėsi dhe antagonizėm. Shikon ndonjėrin nga ata magjistarė apo fallxhorė kur hyjnė nė shtėpinė e tij, i ngushtohet gjoksi, indinjatė nė zemrėn e tij, mungon buzėqeshja nė fytyrėn e tij. Nė vend qė tė takojė gruan e tij, tė pėrqafojė fėmijėt e t'u buzėqesh atyre e tė jetė dashamirės me ta, e shikon atė me fytyrė tė vrenjtur, tė nxirė dhe gjuhė tė pacipė. Nė qoftė se e takon gruan e tij i shtohet mė shumė grindja, ngatėrresa dhe problemi midis tyre. Ai nuk ndan me gruan e tij ngrohtėsinė, pėrzemėrsinė dhe mėshirėn. Gjendja e tij bėhet qortuese, e hidhėruar dhe e shthurur.
Pejgamberi paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: "Kur tė hyjė ndonjėri prej jush nė shtėpinė e tij, ta pėrmendi Allahun gjatė hyrjes sė tij dhe kur tė hajė ushqim ta pėrmendi Allahun gjatė ushqimit tė tij. Shejtani thotė: Nuk ka strehim pėr ju dhe nuk ka ushqim. Dhe nė qoftė se ndonjėri prej jush hyn nė shtėpinė e vet dhe nuk e pėrmend Allahun, shejtani thotė: E sigurova strehimin. Dhe nė qoftė se ndonjėri prej jush nuk e pėrmend Allahun nė ushqimin e tij, shejtani thotė: E sigurova strehimin dhe ushqimin." (Shėnon Muslimi).

Shpėrblimi ėshtė nga lloji i punės
Ky ėshtė njė rregull me tė cilin arrihet shpėrblimi apo dėnimi.
-Pėr kėdo qė ju bindet prindėrve tė tij, do t’i binden atij fėmijėt e vet.
-Pėr kėdo qė i kundėrshton prindėrit e tij, do tė kundėrshtohet nga fėmijėt e vet.
-Pėr kėdo qė nuk respekton prindėrit e tij, nuk do tė respektohet nga fėmijėt e vet.
-Kush i mbulon tė metat e njerėzve, do t’i mbulojnė njerėzit tė metat e tij ose nė tė kundėrt.
Siē thuhet: Si tė sillesh me tė tjerėt, do tė sillen ato me ty. Transmetohet nga Abdullah bin Abbasi se Pejgamberi paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: "O djalosh do tė tė mėsoj disa fjalė: Kije ndėrmend Allahun se Ai do tė tė ruajė ty, kije ndėrmend Zotin tėnd, Atė do ta gjesh para teje, kur tė kėrkosh diēka, kėrkoje prej Allahut, nėse kėrkon ndihmė, kėrkoje prej Allahut, dije se sikur tė mblidhet i gjithė populli pėr tė tė ndihmuar pėr diēka, nuk do tė ndihmonin dot pėrveē asaj qė ta ka caktuar Allahu. E nėse do tė mblidheshin pėr tė tė bėrė dėm, nuk do tė dėmtonin dot pėrveē asaj qė ka caktuar Allahu." (Shėnon Tirmidhiu).

Pėrfitimet nga hadithi
-Tė njohėsh Allahun nga njohja e pėrgjithshme.
-Ruaje fenė e Allahut, duke zbatuar ligjet e tij dhe duke u shmangur nga ndalesat e tij. Allahu thotė nė Kur’anin Famėlartė:
"Kėta janė kufijtė (e vendosur ose detyrimet e trashėgimisė tė urdhėruara) nga Allahu dhe kushdo qė i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit tė tij (Muhammedit a.s.) do tė pranohet nė kopshtet e xhenetit, nėn tė cilėt rrjedhin lumenj pėr tė banuar atje dhe ky ėshtė ngadhėnjimi madhėshtor. Dhe kushdo qė nuk i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit tė tij (Muhammedit a.s.) dhe i kalon kufijtė e tij, (atėherė) Ai do ta flakė atė nė zjarr pėr tė banuar atje dhe pėr tė, do tė ketė ndėshkim poshtėrues". (Nisaė, 13-14).
Njė nga gjėrat pėr tė ruajtur fenė e Allahut tė Madhėruar ėshtė namazi i pesė kohėve.
-Ruaje fenė e Allahut kur je mirė, e do tė tė ruajė Ai ty kur je keq.
Ėshtė detyrė pėr robin qė tė ruajė fenė e Allahut tė Madhėruar. Allahu thotė nė Kur’anin Famėlartė:
“O njerėz! Jini tė bindur (dhe pėrmbushni detyrimet) ndaj Zotit tuaj, qė ju krijoi juve nga njė (shpirt) njeri i vetėm (Ademi); dhe prej tij Ai krijoi bashkėshorten e tij, dhe nga ata tė dy, Ai krijoi burra dhe gra tė shumtė, dhe kijeni frikė Allahun nėpėrmjet tė Cilit ju kėrkoni tė drejtat e ndėrsjella, dhe mos i ndėrprisni marrėdhėniet me barkun tuaj (tė afėrmit), sigurisht Allahu ėshtė kurdoherė Gjithėvėzhgues pėrmbi ju.” (Nisaė, 1).
-Njeriu besimtar nuk mund tė lusė tjetėrkėnd pėrveē Allahut tė Madhėruar.
-Besimi i sinqertė qė e mira dhe e keqja ėshtė nė dorėn e Allahut tė Madhėruar.
-Kur tė kėrkosh mbrojtje, kėrko nga Allahu i Vetėm e i pa shok.
-Kur tė kėrkosh ndihmė kėrko nga Allahu i Gjithėfuqishėm.
-Sa herė qė dobėsohet mbėshtetja e njerėzve tek Allahu i Madhėruar dhe mbėshteten nė shkaqet, duke lėnė pas dore mbėshtetjen tek Allahu i Gjithėfuqishėm goditen me sėmundje nga mė tė ndryshmet.
Kush mbėshtetet tek shkaqet dhe nuk mbėshtet tek Allahu nė fillim, me tė vėrtetė ai ka poshtėruar veten e tij. Krijimi i shkaqeve siē ėshtė shkuarja te doktori kur ankohesh nga ndonjė sėmundje nuk ėshtė nė kundėrshtim me dispozitat e sheriatit islam. Por, nuk lejohet dhe ėshtė nė kundėrshtim me Fenė Islame qė tė mbėshtetesh te doktori, duke lidhur zemrėn tėnde me zemrėn e tij, duke mos u mbėshtetur tek Allahu. Pra, mbėshtetu tek Allahu i Madhėruar, i Vetėm e pa shok dhe lidhe zemrėn tėnde me Tė duke iu lutur Atij, pastaj bėji shkaqet.
-Nė tė vėrtetė shumė nga njerėzit kėrkojnė shumė gjėra edhe nė qoftė se kėto gjėra janė tė ndaluara si p.sh.: shikimi i diēkaje qė ėshtė e ndaluar shikimi i saj, apo dėgjimi i diēkaje qė ėshtė e ndaluar dėgjimi i saj, apo udhėtimi nė ndonjė shtet nė tė cilin shtohen pisllėqet, ndyrėsirat dhe deklarohen publikisht gjynahet. E gjitha kjo qė ata kėrkojnė pėr veten, ėshtė ngushticė nė zemrat e tyre. Sepse, ata preken nga shqetėsime, brengosje, hidhėrime e sėmundje shpirtėrore, rezultati i kėsaj gjendje ėshtė sepse ata kanė kundėrshtuar urdhrat e Allahut tė Madhėruar.
-Nė tė vėrtetė Zoti yt nuk ėshtė i padrejtė me robin e Tij.
Lusim Allahun e Madhėruar qė tė kemi shėndet tė mirė dhe tė jetojmė nė harmoni me njėri-tjetrin. Lusim Allahun qė tė na mbrojė nga e keqja e magjistarėve, sharlatanėve, parashikuesve dhe fallxhorėve. Gjithashtu e lusim Allahun e Lartėsuar qė t’i ruajė muslimanėt nga e keqja e tyre dhe qė t’i bashkojė ata qė tė kenė kujdes prej tyre. Lusim Allahun qė tė zbatohet ligji i Tij kundėr kėtyre mashtruesve e mohuesve qė tė qetėsohen njerėzit nga e keqja e tyre dhe nga e keqja e punėve tė tyre tė pista e tė fėlliqura.
Nė tė vėrtetė Allahu ėshtė Bujar dhe Dhėnės i Madh.

Marrė nga:
Revista periodike fetare kulturore shkencore “Drita e besimit”
Organ i Unionit tė Studentėve Shqiptar nė Medinė
-----------------
Mjekimi me rukje nuk eshte i vecant per semundjet qe kane te bejne me renien mesysh,sihrin dhe ngacminin e xhinve.Ky mjekim(me rukje),melejen e Allahut,subhanehu ue telala eshet i dobishem per te gjitha semundjet.Kete e vertetojn ajetet ne vazhdim:
“Thuj:Ai eshet per besimtaret udhezues e sherues%.(Fusile,44)
“Ne te shpallim Kuranin qe eshte sherim dhe meshire per besimtaret”(El-Isra,82.)
dhe hadithin:”Mi trego fjalet me te cilat beni rukje,rukjet nuk jan te ndaluara,per veē atyre qe jan shirk .”(Muslim,nr.2200.)

Shume njerez te cilet pasi jane sheruar me ane te barenave ose ndehyrjeve kirurgjikale dhe para tyre jan mjekuar me rukje,ndoshta mendojne se rukja nuk u ka ber dobi.Nuk ka dushim se qellimi i tille eshte i gabuar,sepse Allahu arritjen e sendeve e ka nderlikuar me shkaqet e tyre dhe shkaku i tille eshte i pavarur ne ndimkim prej vullnetit te Allahut,subhanehuue teala.Mjekimi me rukje dhe lutja e drejtuar ndaj Allahut me perulje eshte prej veprave me shresedhenese qe Allahu ta lejon sherimin .Nese sherimi nuk ndodh,mbetet shperblimi dhe bereqeti i ajeteve te lexuara.
Sherim jo i plote nuk eshte argument per mos ndikimin e rukjes, ecila ndoshta ka parandaluar veshtiresimin e semundjes.
Eshte detyre e myslimanit ta mesoj rukjen duke e vene ne zbatim hadithin :
“Kush prej jush ka munsi ti sjelle vellait ndonje dibi,le ta bej ate!.”
Ne kete kohe,per kete teme jan botuar shum libra te medha dhe te vogla,fletushka qe shtjellojne temen e rukjes dhe qe dallojne ne forme,permbajtje....
Kjo teme dhe studumi rreth saj eshte fush e pershtatshme per gara ne pune te mira .

Libri qe tani ke ne duar nekete forme dallon me madhesine e pershtatshme te shronjave,me transliterimin e ajetave dhe lutjeve me shronja te alfabetit shqip,me llojllojshmeri me lutje,me lehtesim te perdorimit dhe referenca te shenuara ne menyre precize.Qellimi eshte libri si i tille te jet i pranishem ne ēdo shtepi,ne afersi te familjeve qe kan nevoje te madhe per te .Shum nga semunjdet e perhapura jan shkaktura nga lergesia e Allahut nga mungesa e mbrojtjes me lutje qe i ka ber dhe vete Muhamedi salallahu alejhi ue selam ,per nipat e tij,Hasani dhe Husejnin.

Ajetet dhe rukjet e permendura ne kete liber jan cekur qarte nre Sunetin e te Derguarit,salallahu alejhi ue selam,ose jan rukjendikimin e te cileve njerzit qe kan pervoje e kane vetetuar ne ēeshtjen e rukjes.
Ne kete qendrim mbeshtetemi ne ajetin :
“Thuj:Ai eshte per besimtaret udhezus e sheruas.”
Rruga e mrojtjes dhe sherimit nga keto semundje kalon ne tre etapa:
Etapa e pare:Njohja e shkaqeve te semundjes dhe largimi prej tyre;
Etapa e dyte:Etapa e mbrojtjes dhe parandalimit te semundjeve te tilla;
Etapa e trete;Etapa e sherimit qe synon zhdukjen e semundjes pasi eshet paraqitur.Lexuesi i nderuar do te kete mundesi te mesoje pak me shum per keto tre etapa pasi te permendim disa nga dobite e rukjes,rregullat dhe menyrat e rukjes. DISA NGA DOBITE E RUKJES
1.Te afron prane Allahut,subhanehu ue teala.
2.Pengon punet e fallxhoreve dhe magjistareve.
3.Tubimi ne te cilin permendet Allahu
4.Eshte prej mjekimit me te dobishem per semundjet bashkohore si brenga,pikellimidhe shqetesimi.
5.Ai qe ben rukje,e ndimon vellane dhe zbaton hadithin:"Kushe prej jush ka mundesi ti sjell vellait ndonje dibi le ta bej ate!"
6.Eshte sunet i te Derguarit,salallahu alejhi ue selam.Aishja,radijallahu anha tregon:"Kur i Derguari i Allahut salallahu alejhi ue selam ankohej nga ndonje semundje,Xhibrili i bente rukje .(Muslim nr 2185)
7.Parandalon braktisjen e Kuranit. Iben Kajimi,rahimullah,thot:"Forme e braktisjes se Kuranit eshte dhe braktisja e mjekimit dhe sherimit me Kuran.

KUSHTET QE DUHEN PLOTESUAR GJATE RUKJES

Lidhur me njeriun qe ben rukje
1.Sinqeriteti i plote ne ēdo etape te sherimit me rukje.
2.Bindja e plote ne Allahun dhe mbeshtetje e sinqerte tek Ai.
3.Devotshemria dhe qendrushmeria ne besim dhe fe .
4.Bindja e plote se sheruasi i vetem eshte Allahu,nderkohe qe vepra e tij eshte nje nag shkaqet e sherimit.
5.Kujdesi nga ushqimi dhe veshmbathja e fituar me harame qe jan penges per pranimin e lutjeve,siē ka ardhur ne hadith te sakte.
6.Largimi nag ndalesat fetare gojore dhe veprore,si dhe lutjet qe nuk jane ne pajtim me rregullat e pergjithshme te fese.
7.Rukja te behet ne dit me veler(fazilet)te veēante dhe koheratkur Allahu i pranon lutjet.
8.Lutjet me ajete kuranore dhe dua te pershtatshme.
9.Te jete i paster ne trup dhe veshmbathje dhe ne vend ku nukka fotografi dhe qen,sepse ato pengojn hyrjen e melekeve.
10.Leximi i rukjes me vemendje dhe perkujtim duke i zbatuar rregullat e pergjithshme te lutjes(duase)
11.Ruajtja e fshehtesive sepse kete pune ai do mesoj shume gjera te fshehta per jeten e te semureve.
12.Meshira dhe butesija ndaj te semurit dhe marrja ne kunsiderat gjendjen e tij shpirterore dhe financiare.
13.Te mos perdore dhun gjate leximit ti bej rukje duke permendur Allahun shum,sepse edhe ai vete eshte cak i sulmit.


Lidhur me personin te cilit i behet rukje
1.Te jete i bindur se sherimi vjen prej Allahut,subhanehu ue teala,nderkohe qe rukja,ai qe ben rukje,mjeku dhe barnat jane vetem shkaqe te shrimit.
2.Te jete i vetedijshem per vleren e madhe te Kuranit i cili me lejen e Allahut eshte sherim per ēdo semundje.
3.Te mos i ngaterroj ata qe bejn mjekim me rukje me fallxhoret dhe magjisteret
4.Ti drejtohet Allahut subhanehu ue teala,dhe ti mbeshtet vetem atij duke qene i bindur ne veshtirsine e ajetit:"Dhe kur semurem Ai me sheron."(Esh-Shura,80)
5.Pendimi nga mekatet dhe pranimi i gabimeve te bera.
6.Lutjet te shumta dhe perpika ne kerkim te sherimit.
7.Vazhimesia ne rukje dhe leximin e lujeve(dhikrit)te mengjesit dhe te mbremjes.
8.Lemosha e shpeshte.

Lidhur me vete rukjen
1.Te jete me ajete te Kuranit per te cilin Allahu,subhanehu ue teala,thote:"Ne te shpallim Kuranin qe eshte sherim dhe meshire per besimtaret"(El-Isra,82)
2.Te jete me emrat e bukura dhe cilesit e perkryera te Allahut,subhanehu ue teala:"Allahu ka emrat me te mire,andaj Ate thirreni me ata."(El-Araf,180)
3.Te jete me lutje qe bejne pjese ne Sunetin e te Derguarit te Allahut selallahu alejhi ue selam,duke vepruar me hadithin:"Mi tregoni fjalet me te cilet benii rukje,rukjet nuk jane te ndaluara, perveē atyre qe jan shirk.(muslimi,nr 2200)
4.Preferuhet te jete ne gjuhen arabe .Iben Haxheri,rahimehullah,thote_"Dijetaret jane te nje mendimi per lejimin e rukjes ne te cilen jane plotesuar keto tre kushet:
* Te jete me ajete,ose me emrat edhe cileseit e Allahut .
* Te jete ne gjuhen arabe.
* Ose te jete ne gjuhe te kuptueshme( te mos perdoren fjali te pakuptimta qe mund te permbajne lutje te ndonje xhini me emer siē veprojne shume sihirbaze)
Forma e mjekimit me rukje
1.Rukja e drejteperdrejt (leximi i lutjeve ne pranin e te semurit)me peshtym (en-nefth peshtyme qe ka me teper ajer te lageshti)dhe vendosje te dores ne vendin e dhimbjes ,perveē kur behet fjale per ndonje grua te huaj.
Aishja,radiallahu anha,thote:"I Derguari i Allahut,salallahu alejhi ue selam,,gjate semundjes para se te nderronte jete,e frynte veten me dy kaptinat,El-Felek dhe En-Nas.Kur gjendjaiu veshtirsua,un ja fryja me keto dy kaprina dhe pastaj e pershkoja fytyren dhe trupin e tij me duarte e tij te bekuara.
2.Leximi i rukjes mbi uje te paster,zemzem ose te thjeshte,mbi vaj ulliri pirja dhe lyerja me te uje dh vaj.
3.Degjimi i ajeteve te rukjes me vemendje ,frike, respekt dhe prani te zemres
4.Perseritja me shume se nje here e disa kaptinave,kaptina El-Ihlas se bashku me kaptinat El-Felek dhe En- Nas eshte veprim i pelqyer .I Derguari i Allahut salallahu alejhi ue selam ,bashkonte duarte,lexonte kaptinat e fundit te Kuranit,peshtynte tre her dhe pastaj me to pershkonte tere trupin .

Disa shkaqe te semundjes

1.Mospermendja e Allahut,subhanehu ue teala dhe moskujdesi ndaj mbrojtjes nga semundjet me Kuran dhe sunet.
2.Perhapja e zilise,magjise dhe renia mesysh, ne permasa te gjera
3.Zullumi qe njeriu ia ben xhinit ne vendbanimet e tyre si pershembull derdhja e ujit vale pa e permendur emrin e Allahut dhe kryrja e nevojes se vogel ne gropa te ndryshme.
4.Frika e madhe dhe e papritur,hidherimi i madh,pikellimi dhe gezimi i tepruar.
5.Krijimi i kushteve te voliteshme per pranine e xhineve dhe shejtaneve me veprime qe pengojn hyrjen dhe pranin e melaikeve,si pershembull:qente,statujat,dhe fotografit,lakuriqesija,muzika,mos, leximi i Kuranit dhe mos falja e namazit.
6.Zhveshja e plote pa permendur emrin e Allahut,subhanehu ue teala.I Derguari i Allahut seallahu alejhi ue selam ,ka then:”Perdja mes pjeseve te turpshme te trupit birit te Ademit dhe shikimit te xhineve,eshet leximi i Besmeles(bimilah)gjat zhveshjes.”
7.Mosfalja e namazeve nafile dhe suneteve ne shtepi.Iben Umeri,radiallahu anha thot_”I Derguari i Allahut seallahu alejhi ue selam ka then:”Ndani disa namaze(nafile)per shtepit tuja(faluni ne shtepi)dhe mos i shenderroni shtepit ne varreza.”

Imam Neveviu thot:”Keshtu do te sjellim bereqet ne shtepi,mbi ate shtepi do te zbres rahmeti i Allahut do te tubohen melaiket dhe largohen djajt(shejtanet)..

Keshill qe ka te bej me disa dukuri


Tek disa njerez paraqiten disa simptoma qe semundjes,si dhimje ne pjese te trupit,endrra shqetesuese qe perseriten,qarje,qeshje,dhe britem qe shpesh her perseriten gjat gjumit.Simptoma te tilla jan ofshamat dhe shtrengimi i dhembeve gjate gjumit,shperqendrimi dhe fjale dhe veperime te pakuptimta.Keto simptoma nxisin si zakonisht e hapave konkrete per mjekim.
Sidoqofte prania e ketyre simptomave nuk do te thote detyrimisht se njeriu eshte i ngacmuar prej xhineve dhe se ka nevoj per rukje.Simptomat e tilla ndoshta jan shenja te semunjdjes organike ose jan vetem sugjestione qe nuk munden ne asnje menyre ta shtallin rukjen si te padobishme per jeten e besimtarit .Leximi i rukjes eshte i dobishem si parandalim,mbrojtje dhe sherim i semundjeve te ndryshme .
Mbeshtetu tek Allhu dhe mos shko ke fallxhoret dhe ke magjisteret qe vetem e shtojne humbjen!Detyroje veten per lexim te Kuranit gjat orarit tend ditor.


Disa pengesa te sherimit

1.Nxitimi ne kerkim te sherimit.
2.Perdorimi i rukjes si eksperiment duke qen i bindur ne efektin e saj.
3.Shkurja te fallxhoret dha magjistaret qe ndoshta disa simptomat e semundjes i largojn me magji dhe siher.
4.Nderprerja e pendimit dhe lutjeve ditore per situata te ndryshme .
Allahu,subhanehu ue teala,thot:”E kur njeriun e godet demi,ai na lutet qofte shtrir,ulur ose ne kembe, e kur Ne ia largojme te keqen atij,ai vazhdon sikur te mos na ishte lutur fare per demin qe e pat goditur.Keshtu kriminelet u duket mire ajo qe veprojne.(Junus,12)

Mrojtja dhe parandalimi
1.Zbatimi i detyrave ndaj Allahut,subhanehu ue teala.I Derguari i Allahut seallahu alejhi ue selam e ka keshilluar Iben Abasin,radiallahu anha me keto fjale:“O djalosh, po te mesoj disa fjale.. ruaje Allahun (duke i zbatuar detyrat ndaj Tij )dhe do te jesh i ruajtur prej Tij ...)(Tirmidhiu,nr2516.)
2.Mbeshtetje e plote ke Allahu dhe zbatimi i shkaqeve parandaluese.
3.Kujdesi ndaj dhikrit dhe lutjeve qe i Deguari i Allahut i ka bere ne mengjes dhe ne mbremje,si dhe ne situata te ndryshme,si pshm.lutja:
Bismil-lahil-ledhi la jedurru mea ismihi shejun fil-erdi ue fis-semai,
ue huves-semiul-alim
“Ne emre te Allahut,me emrin e te Cilit nuk ben dem asgje ne Toke,e as ne qiell.Ai degjon e sheh ēdo gje” tri here ne mengjes edhe ne mbremje.

Eudhu bi kelimatil-lahi et-tam-mati min sherri
ma haleka
“Kerkoj stehim tek Allahu,mefjalet e Tij te plota nga e keqa ne krijimin e Tij.”
4.Leximi i Ajetul-Kursi-se(ajeti 255 ne kaptinen El-Bekare)para gjumit.
6.Leximi i kaptinave El-Ihlas dhe El-Muavidhetejn(El-Felek dhe En-Nas) para gjumit I Derguari i Allahut seallahu alejhi ue selam na ka porositur me kete veper.
7.Fjetja me abdes dhe duke lexuar lutjen: Bismike rabbi ueda tu xhenbi,ue bike erfe uhu.
“Me emrin Tend o Zot,shtrihem ne shtrat dhe me emrin Tend ēohem...”
8.Ngrenja e shtat hurmave te llojit axhve ne mengjes.I Derguari i Allahut seallahu alejhi ue selam ka then:”Kush hane ne mengjes shtate hurma te llojit axhve ,ne ate dite nuk do ti bej dem as helmi,e as sihri.

Dijetari i njohur Iben Bazi, Allahu e meshirofet ,mendon se nje mbrojtje e tille eshte e pergjithshem dhe shpresohet per cdo person qe ha ne mngjes shtat hurma e pa perkufizuar ate me hurmat e Medines.

9.Permendja e Allahut ne fillim te cdo pune.Resulullahi,selallahu alejhi ue selam thote:”Cdo pune e rendesishme qe nuk fillohet me Besmelen(ir Rahmanir Rahim) eshte e prer (pa bereqet).

10.Leximi i kesaj duaje gjate daljes prej shtepise.
All-llahumme inni eudhu bike en edille eu udalle,
eu ezil-le ue uzel-le,eu edhlime ue udhleme,
exhhele eu juxhhele alejje.
“O Zoti im,kerkoj mbrojtje n Tende qe te mos devijoj,e as dikush tjeret te mos me coje ne devijim,kerkoj mrojtjen Tende qe te mos rreshqas ne mekat me fajin tim apo me nxitjen prej tjeterkujt,kerkoj mbrojtjen Tende qe te mos i bej zullum ndonjerit,as qe te me bejhet zullum,kerkoj mbrojtjen nga mosdija dhe sjellja injorante ndaj meje.

Ne trasmentimin e Enesit radiallahu ahu,qendron:”Atij qe kur del prej shtepise thote:
Bismil-lahi teuekkeltu alall-llahi,la haule ue la kuvvete illa billah
“Me emrin e Allahut ,tek Allahu u mbeshteta,ska levizje e as forc pervec me deshiren e Allahut “.i thuhet: Te mjafton Aallahu,je i mbrojtur dhe i udhezua. Prej tij largohen dhe bisedojn djajt:Cfare ti besh njeriut qe eshte udhezuar ,qe eshet i mrojtur dhe te cilin si strehues i mjafton vetem Allahu?”


11.Leximi i duase perkatese gjate hyrjes ne shtrpi:
Bismil-lahi velexhna ve bismil-lahiharexnaue ala
rabbina teuekelna
“Me emrin e Allahut hyjme dhe me emrin e Allahut dalim dhe te Zoti yne meshtetemi.”
Ne Sahihun e Muslimit eshte shenuar edhe ky hadith:Kur njeriu e permend Allahun gjate hyrjes ne shtepi dhe pran ushqimit ,shejtani thote:As bujtje as darke(nuk ka per mua).

12.Mbulimi i bukurive,gjate gezimeve dhe dasmave,tek grat edhe femijet per tu mbrojtur nga renia mesysh.Tubimet te tilla jane vende ku rreziku i renies mesysh eshte me teper i pranishem.

13.Kur njeriu te shoh dicka te bukur,le te lutet per bereqet per ate qe sheh.Ebu Umame,radiallahu aha,thote :i Derguari i Allahut ,salallahu alejhi ue selam ka then :”Kur dikush prej jush sheh dicka qe i pelqen le te bej dua per bereqe.”

14 Mos fli i vetmuar,pervec kur je i detyruar!Lexoi duat para gjumit!

15.Mos u thello shume ne mendime dhe supozime!
16.Kerko mbrojtje per femijet,ashtu siē ka bere dua i Derguari i Allahut sallahu alejhi ue selam ,per Hasanin dhe Hysejnin;
Uidhukuma bi kelimatil-lahit-tammeti min kulli shejtanin
ue hammeti,ue min kulliajnin lammeti
“Kerkoj mbrojtje tek Allahu per ju te dy me fjalet e tij te plota nga ēdo shejtan,kafsheose insekt (helmues)dhe nga syri kritikues.”

17.Leximi i lutjes:
La ilahe il-lall-llahu uahdehu la sherike lehu.....
“Ska te adhuruar me te drejte pervec Allahut,Nje dhe i pashoq...”
Kush e lexon kete lutje 100 her gjate dites...do te jet mrojtje prej shejtanit.

18.Leximi i dhjet ajeteve te kaptines El-Bekare.Iben Mesudi,radiallahu anha thote:”Kush lexon dhjet ajete prej syres El-Bekare,ate nate ne shtepin e tij shejtani nuk do te hyje deri ne mengjes.Kater ajetet prej fillimi(El-Bekare 1-4),Ajeti-Kursi(El-Bekare 255-257)dy ajetetpas tij dhe tre ajetet e fundit (El-Bekare 284-286)...”
“Ne ate dite atij,e as familjes se tij nuk do ti afrohet shejtani dhe as ndonje gje e urryer...”(Darimiu,nr.3382)


E pashe te arsyeshme qe keto ajete ti shenoj ne kete vende:
Bekare (lopa)
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Elif, Lam, Mim.
2. Ky ėshtė libri nė tė cilin nuk ka dyshim, udhėzues pėr ata qė frikėsohen (nga All-llahu).
3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen dhe prej asaj qė Ne i kemi furnizuar, japin.
4. Dhe ata tė cilėt e besojnė atė qė t’u shpall Ty, dhe atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe tė cilėt pėr ahiretin.

255. All-llahu - s’ka zot pos Tij. I Gjalli, Vigjiluesi. Nuk e ze tė koturit, e as gjumi. E Tija ėshtė ē’ka nė qiej dhe ē’ka nė tokė. Kush mund tė ndėrmjetėsojė te Ai, pos me lejėn e Tij? Ai e di se ē’po u ndodhė dhe ē’do t’u ndodhė. Dhe asgjė nga dija e Tij nuk mund tė pėrvetėsojnė, pos sa tė dojė Ai. Ndėrsa pushteti92 i Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn. E nuk lodhet duke i ruajtur (mirėmbajtur), ngase Ai ėshtė i Larti, Madhėshtori. (Ky ajet quhet edhe “Ajetul-Kursij”)
256. Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt93, e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.
257. All-llahu ėshtė mbikėqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė. E kujdestarė tė atyre qė nuk besuan janė djajtė qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsira. Ata janė banues tė zjarrit, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė.
284. Tė All-llahut janė ē’ka nė qiell dhe ē’ka nė tokė, e pėr atė qė e keni nė veten tuaj, e shfaqėt haptazi ose e mbajtėt fshehtė, All-llahu do t’ju marrė nė llogari, e Ai ia fal atij qė do dhe dėnon atė qė do. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send.
285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė Tij, si dhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut dhe melekėve tė Tij dhe tė dėrguarve tė Tij. “Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij”, dhe thanė: “Dėgjuam dhe respektuam. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė, te Ti ėshtė ardhmėria (jonė). ”
286. All-llahu nuk ngarkon askė pėrtej mundėsive tė veta, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Dhe na i mbulo tė kėqiat, na fal dhe na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra na ndihmo kundėr popullit pabesimtar!

Vijon teksti i rukjes prej Kurani dhe sunnetit.Allahu e befte te dobishme per te gjithe!

.Bismillahi Rrahmani Rrahim
1.ELHAMDULILLAHI RABBIL ALEMIN
ERRAHMANI RRAHIM
MALIKI JEUMIDDIN
IJJAKE NABUDU VE IJJAKE NESTEIN
IHDINA SSIRATAL MUSTEKIM
SIRATAL-LEDHINE EN AMTE ALEJHIM GAJRIL MAKDUBI ALEJHIM VELE DDALIN

1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
2.Falėnderimi i takon All-llahut
3. Zotit tė botėrave
3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
4.Sunduesit tė ditės sė Gjykimit!
5.Vetem ty te adhurojm dhe vetem vetem prej Teje kerkojme ndihme!
6.Udhezona ne rruge te drejt!
7.Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar, dhe qė kanė humbur!(El-Fatiha lexohet shtate here)

BISMILLAHIR-RAHMANIR-RAHIM
ELIF LAM-MIM
DHALIKEL-KITABUL LA JERBE FIH HUDEN LIL-MUSTEKIN
EL-LEDHINE JUMINUNE BIL-GAJBI VE JUKIMUNE S-SALATE VE MIMMA REZAKNAHUM JUNFIKUN
VEL-LEDHINE JUMINUNE BIMA UNZILE MIN KABLIK,UE BIL-AHIRETI HUM JUKINUN
ULA-IKE ALA HUDEN MIR-RABBIHIM VE ULA-IKE HUMUL-MUFLIHUN.


Bekare (lopa)
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Elif, Lam, Mim.
2.2. Ky ėshtė libri nė tė cilin nuk ka dyshim ne te (sepse eshte prej Allahut), udhėzues pėr ata qė jan te devotshem .
3. Tė cilėt e besojnė tė fshehtėn, e kryejnė faljen dhe prej asaj qė Ne i kemi furnizuar, japin. Sadaka.
4. Dhe ata tė cilėt e besojnė atė qė t’u shpall Ty, dhe atė qė ėshtė shpallur para teje, dhe qe jan te bindur plotesishte pėr(jeten e ardhshmene )boten tjeter (Ahiretin).
5. Te tillet jan te udhezuar nga Zoti i tyre dhe vetem ata jane te shpetuarit.”(El-Bekare,1-5)

VE ILAHUKUM ILAHUN VAHID LA ILAHE IL-LA LL-LLAHU HUVE RRAHMANU R RAHIM (163)
IN-NE FI HALKIS SEMAVATI VEL ERDI VE IHTILAFI EL LEJLI VEN NEHARI VEL FULKIL-LRTI TEXHRI FIL BAHRI BIMA JENFEUN NASE VE ME ENZELALL-LLAHU MINES SEMAI MIN MAINE FE EHJA BIHI EL ERDE BEADE MEVTIHA VE BETH-THE FIHA MIN KUL-LI DABBETIN VE TESRIFIR RIJAHI VES SEHABI EL MUSEH-HARI BEJNES SEMAI VEL ERDI LE AJATIN LI KAUMIN JEKILUN(164)

“Zoti juaj (qe meriton adhurim)eshte Nje,Allahu,nuk ka zot pos Atij qe eshte meshirplote,gjithnje meshiron.Eshte fakt se ne krijimin e qiejve dhe Tokes,ne kembim e netese te dites,te anijes qe lunderon ne det qe u sjell dobi njerzeve, ne ate shi qe Allahu e leshen prej se larti,e me e ngjalltoken pas vdekjes se saj dh perhap ne te gjithfare gjallesash,ne qarkullimin e ererave dhe reve te neshtruar mes qiellit e tokes,(ne te gjitha keto)per nej popull qe ka mend ka argumenta.”(El-Bekare,163-164).

ALL-LLAHU LA ILAHE IL-LA HUVEL HAJJUL KAJJUM LA TEHUDHUHU SINETUN VE LA NEUM,LEHU MA FIS-SEMAVATI VE MA FIL ERDI MEN DHEL-LEDHI JESHFEU INDEHU IL-LA BI IDHNIHI,JELEMU MA BEJNE EJDIHIM VE MA HALFEHUM VE LA JUHITUNE BI SHEJIN MIN ILMIHI IL-LABI MA SHEA VESIA KURSIJJUHUS SEMAVATI VEL ERDA,VE LA JEUDUHU HIFDHUHUMA VE HUVEL ALIJJUL ADHIM(255)
LA IKRAHE FID DIN,KAD TEBEJJENER RUSHDU MINEL GAJJ,FE MEN JEKFUR BIT TAGUTI VE JUMIN BIL-LAHI FE KAD ISTEMSEKE BIL URVETIL VUTHKA LAN FISAME LEHA,VALL-LLAHU SEMIUL ALIM(256)
ALL-LLAHU VELIJJUL-LEDHINE AMENU JEHRIXHUHUM MINEDH DHULUMATI ILEN NUR,VEL-LEDHINE KEFERU EVLIAUUHUMUTU TAGUTU JUHRIXHUNEHUM MIN EN NURI ILEDH DHULUMAT, ULAAILKE ES HABUN NARI HUM FIHA HALIDUN(257)

255. All-llahu eshte nje s’ka zot tjeter pervec Tij. Ai eshte Mbikeqyresi I Perhershem dhe I Perjetshem. . Nuk e kam as dremitja, e as gjumi. E Tija ėshtė ē’ka nė qiej dhe ē’ka nė tokė. Kush mund tė ndėrmjetėsojė te Ai, pos me lejėn e Tij e di te tashmen qe eshte pran tyre dhe te ardhmen,nga ajo qe Ai din te tjerte dine vetem aq sa Ai ka deshiruar, Kursi-u I Tij(dija-sundimi)perfshin token dhe qiejt.Kujdesi I Tij te dyjave nuki vjen rende ngase Ai ėshtė me i Larti, Madhėshtori. (Ky ajet quhet “Ajetul-Kursij”)
256. Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson te pavetetat e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.
257. All-llahu ėshtė mbikėqyrės i atyre qė besuan, i nxjerr ata prej errėsirave nė dritė. E kujdestarė tė atyre qė nuk besuan janė djajtė qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsira. Ata janė banues tė zjarrit, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė. (El-Bekare 255-257)

LIL-LAHI MA FIS SEMAVATI VE MA FIL ERDI,VE IN TUBDU MA FI ENFUSIKUM EV TUHFUHU JUHASIBKUM BIHIL-LAHU,FE JEGFIRU LIMEN JESHAU VE JUADHDHIBU MEN JESHAU ,VALL-LLAHU ALA KUL-LI SHEJ IN KADIR(284)
AMEN RESULU BIMA UNZILE ILEJHI MIN RABBIHI VEL MUMINUN,KUL-LUN AMENE BIL-LAHI VE MELAIKETIHI VE KUTUBIHI VE RESULIHI,LA NUFERRIKU BEJNE EHADIN MIN RESULIHI VE KULU SEMIANA VE ATANA GUFRANEKE REBBENA VE ILEJKEL MESIR(285)
LA JUKEL-LIFULLAHU NEFSEN IL-LA VUSAHA,LEHA MA KESEBET VE ALEJHA MAK TESEBET,RABENA LA TUAHIDHNA IN NESINA EV EHTANA,RABBENA VE LA TEHMIL ALEJNA ISREN KEMA HAMELTEHU ALEL-LEDHINE MIN KABLINA,RABBENA VE LA TUHAMMILNA MA LA TAKATELENA BIHI, VEFU ANNA VEGFIR LENA VER HAMNA ENTE MEULANA FEN SURNA ALEL KAUMIL KAFIRIN(286)

“284. Vetem te All-llahut janė ē’ka nė qiell dhe ē’ka nė tokė, e pėr atė qė e keni nė shpirtin tuaj, e shfaqėt haptazi ose e mbajtėt fshehtė, All-llahu do t’ju marrė nė llogari, e Ai ia fal atij qė do dhe dėnon atė qė do. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send.
285. I dėrguari i besoi asaj qė iu shpall prej Zotit tė Tij, e ashtu edhe besimtarėt. Secili i besoi All-llahut engjellve te Tij shpalljeve tė Tij dhe tė dėrguarve tė Tij. “Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin nga tė dėrguarit e Tij”, dhe thanė: “Iu pergjigjem thirrjes dhe respektuam urdherin. Kėrkojmė faljen tėnde o Zoti ynė, te Ti ėshtė ardhmėria (jonė). ”
286. All-llahu nuk ngarkon askė pėrtej mundėsive tė veta, atij (njeriut) i takon ajo qė e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) qė e meritoi. “Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė! Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata para nesh! Na i shlyej mekatet , na i mbulo tė kėqiat, na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra na ndihmo kundėr atyre qe nuk besojne!”(El-Bekare,284-286)

3. Ali Imran
ELIF ,LAM, MIM
ALL-LLAHU LA ILAHE IL-LA HUVEL HAJJUL KAJJUM
NEZ-ZELE ALEJKEL KITABE BIL HAKKI MUSADDIKAN LIMA BEJNE JEDEJHI VE ENZELET TEVRATE VEL INXHIL
MIN KABLUHUDEN LIN NASI VE ENZELEL FURKAN,INNEL-LEDHINE KEFERUN BI AJATIL-LAHI LEHUM ADHABUN SHEDID,VALL-LLAHU AZIZUN DHUN TIKA
IN-NALL-LLAHE LA JEHFA ALEJHI SHEJ UN FIL ERDI VE LA FIS SEMA
HUVEL-LEDHI JASAVVIRUK FIL ERHAMI KEJFE JESHAU,LA ILAHE IL-LA HUVEL AZIZUN HAKIM

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Elif, Lamė, Mimė.
2. All-llahu ėshtė Njė, e nuk ka tė adhuruar (Zot) pos tij, ėshtė i Pėrjetshėm Mbikėqyrės.
3. Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė tė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin.
4. Udhėrrfim pėr njerėz, e zbriti edhe Furkanin (dalluesin e sė vertetės nga gėnjeshtra). S`ka dyshim pėr se ata qė mohojnė argumentet e All-llahut i pret ndėshkimi i rreptė. All-llahu ėshtė Ngadhėnjyes, Shpagimtar.
5. S`ka dyshim se All-llahu nuk mund t`i fshihet asgjė nė tokė e as nė qiell.
6.Ai ėshtė qė ju krijon (formon) juve nė mitra ashtu si tė dojė. S`ka Zot pos Tij, ai ėshtė Fuqiplotė i Urti.(Ali Imran,1-6)

SHEHIDE ALL-LLAHU ENNEHU LA ILAHE IL-LA HUVE VEL
MELAIKETU VE ULUL ILMI KAIMEM BIL KIST, LA
ILAHU IL-LA HUVEL AZIZUL HAKIM.

18.All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dhe engjėjt e ata qė kanė dijeni, se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit, tė Urtit. “(Ali Imran,1.

KUL ALL-LLAHUME MALIKEL MULKI TUTIL MULEKE
MEN TESHAU VE TENZIUL MULKE MIMMEN
TESHAU VE TUIZZU MEN TESHAU VE TUDHIL-LU
MEN TESHAU BIJEDIKE EL HAJER INNEKE ALA
KUL-LI SHEJ IN KADIR(26)
TULIXHUL LEJLE FIN NEHARI VE TULIXHUN NEHARE FIL
LEJLI VE TUHRIXHUL HAJJE MINEL MEJJITI VE
TUHRIXHUL MEJJITE MIN EL HAJJ VE TERZUKU MEN TESHAU BI GAJRI HISAB(27)


26.Thuaj: “O All-llah, Sundues i ēdo sendi, Ti ia jep pushtetin atij qė do, Ti ia heq prej dore pushtetin atij qė do dhe e pėrul atė qė do, e lartson atė qė do. ēdo e mirė ėshtė nė Doren 1Tende vertet Ti ke munsi per cdo gje.
27.Ti e fute natėn nė ditė dhe Ti e fute ditėn nė natė, Ti nxjerr nga i vdekuri tė gjallin dhe nga i gjalli tė vdekurin dhe Ti e begaton pa masė atė qė do!

ALL-LLAHU LA ILAHE AL-LA HUVE LEJEXHME
ANNEKUM ILA JEVMIL KIJAMETI LA REJBE FIHI
VE MEN ESDEKU MIN ALL-LLAHI HADITHA.


“Per Allahun,qe ska Zot tjeter perveē Tij ,parjeter Ai do tju mbledhe ne Diten e Gjykimit per te cilin nuk ka dyshim aspak! E kush mund te jete ne thenie me I vertet se Allahu?”(Nn-Nisa,87)

INNE RABBEKULL-LLAHEL-LEDHI HALAKAS SEMAVATI VEL ERDE FI SITTETI EJ-JAMIN THUMME ISTEVA ALEL ARSHJUGSHIL LEJLEN NEHARE JETLUBUHU HATHITHEN VESH SHEMSE VEL KAMERE VEN NUXHUME MUSEHHARATIN BI EMRIHI,E LA LEHUL HALKU VEL EMR,TABAREKALL-LLAHU RABBUL ALEMIN(54)
UD UU RABBEKUM TEDARRUAN VE HUFJETEN INNEHU LA JUHIBBUL MUTEDIN(55)
VE LA TUFSIDU FIL ERDI BEADE ISLAHIHA VEDUUHU HAUFEN VE TAMEA AN INNE RAHMETALL-LLAI KARIBUN MINEL MUHSININ(56)

Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natė, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij ITakon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve.
. Lutnie Zotin tuaj tė pėrulun e nė heshtje, pse Ai nuk ido ata qė e teprojnė.
.Mos bėni ērregullime nė tokė pas rregullimit tė saj (me tė ardhur tėpejgamberėve) dhe lutnie Atė duke pasur frikė (dėnimin) dhe duke shpresuar (mėshirėn. S’ka dyshim se mėshira e All-llahut ėshtė pranė atyre tė mirėve. (El-Araf,54-56)

HADHA BELAGUN LIN-NASI VE LI JUNDHERU BIHI VE LI JALEMU ENNEMA HUVE ILAHUN VALIDUN VELI JEDH-DHEKE-KERE ULUL ELBAB.

52.Ky (Kur’ani) ėshtė kumtesė pėr njerėz, qė me tė tė kėshillohen dhe tė dinė se Ai ėshtė vetėm njė zot, dhe qė t’i kėshilloj ata qė kanė mend. “(Ibrahim,52)

VE KUL XHEL HAKKU VE ZEHEKAL BATILUINNEL BETILE KANE ZEHUKA(81)
VE NUNEZZILI MINEL KURANI MA HAVE SHIFAUN VE RAHMETUN LIL MUMININE VE LA JEZIDU EDHE-DHLIMENE IL-LA HASARA(82)

Dhe thuaj: “Erdhi e vėrteta e u zhduk e kota”. Vėrtet, e kota gjithnjė ka qenė e zhdukur.
.Ne tė shpallim Kur’anin qė ėshtė shėrim pėr besimtarėt, kurse jobesimtarėve nuk u shton tjetėr pėrvec dėshprim.(El-Isra,81-82)

VE LEULA IDHDEHELTE XHENNETEKE KULTE MA SHAELL LLAHU, LA KUVVETE IL-LA BIL-LAH IN TERENI ENE EKAL-LU MINKE MELEN VE VELEDA

39.E pse ti kur hyre nė kopshtin tėnd nuk the: “Ma shaell llah, la kuvete il-la bil lah” - (Allhu ēka do, bėhet, s’ka fuqi pa ndihmėn e Tij). Nėse ti mė sheh mua se unė kam mė pak prej teje edhe pasuri edhe fėmijė (krah mė tė dobėt). “(El-Kehf,39)

KULNA JA NAKU KUNI BERDENA VE SELAMEN ALA
IBRAHIME(69)
VE ERADU BIHI KEJDEN FE XHEALNAHUMUL EH SERIN(70)


69. Po Ne i thamė: “O zjarr, bėhu i ftohtė dhe shpėtim pėr Ibrahimin!”
70.Ata deshėn t’i bėjnė atij (Ibrahimit) kurth, po Ne ata i bėmė mė tė dėshtuarit. (El-Enebija,69-70)


VE KUL RABBI EUDHU BIKE MIN HEMAZATISHEJTANI(97)VE EUDHU BIKE RABBI EN JEHDURUN

97. Dhe thuaj: “O Zot im, unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!”
98.Dhe mbėhtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen!”(El-Muminun,97-9
************************************************** ********************
EFE HASIBTUM ENNEMA HALEKNAKUM ABTHEN VE ENNEKUM ILEJNA LA TURXHE UN (115)FE TEALALL-LLAHU EL MELIKUL HAKK LA ILAHE EL-LA HUVE RABBUL ARSHIL KERIM(116)VE MEN JEDUME ALL-LLAHI ILAHEN AHARE LA BURHANE LEHU BIHI FE INNEMA HISABUHU INDE RABBIHI INNEHU LA JUFLIHUL KAFIRUN(117)VE KUL RABBIGFIRLI VERHAM VE ENTE HAJRUR RAHIM(118)

115. A menduat se Ne u krijuam kot dhe se nuk do ktheheni ju te Ne?
116. I lartė ėshtė All-llahu, Sunduesi i vėrtet, nuk ka zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit bujar.
117. E kush adhuron me All-llahun edhe ndonjė zot tjetėr, pėr tė cilin nuk ka kurrėfarė fakti, pėrgjegjėsia e tij ėshtė para Zotit tė vet, e mohuesitnuk do tė shptojnė.
118. E ti thuaj: “O Zoti im, mė fal e mė mėshiro, se Ti je me Mėshiruesi i mėshiruesve!”(El-Muminun,115-118).

************************************************** ********************
BISMIL-LAHI RAHMENIR RAHIM
VES-SAAFFATI SAFFA(1)FEZ-ZAXHIRATI ZAXHRA(2)FET-TALIJATI DHIKRA(3)INNE ILAHEKUM LE VAHID(4)RABBUS-SEMAVATI VEL ERDI VE MA BEJNEHUM VE RABBUL MESHARIK(5)INNA ZEJJENNA SEMAED -DUNJA BI ZINETIN EL KAVAKIB(6)VE HIFDHAN MIN KUL-LI SHEJTANIN MARID(7) LA JES-SEMMEUNE ILEL MELEIL ALA VE JUKDHEFUNE MIN KUL-LI XHANIB(8)DUHUREN VE LEHUM ADHABUN VASIB(9)IL-LA MEN HATIFEL HATFETE FE ETBE AHU SHIHABUN THAKIB(10)

37. Saffat
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Pasha tė rradhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zot i lindjeve (tė yjeve).
6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) me bukurinė e yjeve.
7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
10.Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.

INNE SHEXHERETEZ-ZEK-KUM(43)TAAMUL ETHIM(44)KEL MUHLI JEGLI FIL BUTUN(45)KE GAL-JIL HAMIM(46)HUDHUHU FE TILUHU ILA SEVAIL XHEHIM(47)THUMME
SUB-BU FEUKA RASIHI MIN ADHABIL HAMIM(48)DHUK INNEKE ENTEL-AZIZUL-KERIM(49)INNE HADHA MA KUNTUM BIHI TEMTERUN(50)


43.Ėshtė e vėrtetė se pema e Zekumit,
44. Do tė jetė ushqim i mėkatarėve.
45. vlon si katran (si pezhgeja) nė barqet.
46. Ashtu si vlon uji i valė.
47. (U thuhet engjėjve pėr mėkatarin) Rrėmbene e grahne ne mes tė Xhehennemit.
48. Dhe hudhni mbi kokėn e tij ujin e valė e shtonja mundimin.
49.(I thuhet): Shijoje! se ti je ai forti, i autoritetshmi.
50. E ky ėshtė ai (dėnimi) pėr tė cilin dyshonit. (Ed-Duhan,43-50)

************************************************** *******************

JA KAUMENA EXHBU DAIJALL-LLAHI VE AMINU BIHI JEGFIR LEKUM MIN DHUNUBIKUM VE JUXHIRKUM MIN ADHABIN ELIM(31)VE MEN LA JUXHIB DAJIALL-LLAHI FE LEJSE BI MUXHIZIN FIL ERDI VE LEJSE LEHU MIN DUNIHI EVLIJAU ULAAIKE FI DALALIN MUBIN(32)

31. O populli ynė, pėrjigjuni thirrėsut tė All-llahut dhe besoni atij! Ai ju falė mėkatet tuaja dhe ju shpėton prej njė dėnimi plot vuajtje.
32.E kush nuk i pėrgjigjet atij qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, ai nuk ėshtė i pamposhtur nė tokė dhe pos Atij, ai nuk ka mbrojtės, tė tillėt janė nė njė humbje tė hapėt!”(El-Ahkaf,31-32)
************************************************** ********************
SE NEFRUGU LEKUM EJ-JUHETH THEKALAN(31)FE BI EJ.JI AALAAI RABBIKUMA TEKEDH-DHIBANI(32)JA MASHEREL XHINNI VEL INS IN ISTETATUM EN TENFUDHU MIN EKTARIS SEMAUATI VEL ERDI FENFUDHU LA TENFUDHUNE IL-LA BI SULTAN(33)FE BI EJ-JI AALAAI RABBIKUMA TEKEDH-DHIBANI

31. Ne do tė merremi me (llogarinė pėr ju) ju , o ju dy tė rėndėsishmit (njerėz dhe xhinė).
32. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?
33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė.
34.E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?(Er.Rrahman,31-34)


BISMILAHIR RAHMENIR RAHIM
SEB-BEHA LILAHI MA FISEMAUATI VEL ERDI VE HUVEL AZIZUL HAKIM(1)HUVEL-LEDHI EHREXHEL-LEDHINE KEFERU MIN EHLIL KITABI MIN DIJAHIRIM LI EV-VELIL HASHR MA DHENENTUM EN JEHRUXHU VE DHANNU ENNEHUM MANI ATUHUM HUSUNUSUM MIN ALL-LLAH FE ETAHUMUL-LLAHU MIN HAJTHU LEM JEHTESIBU VE KADHEFE FI KULUBIHIM ER RUBE JUHRIBUNE BUJTEHUM BI EJDIHIM VE EJDIL MUMININ FE TEBIRU JA ULIL EBSAR (2)VE LEU LA EN KETEBALL-LLAHU ALEJHIMUL XHELAE LE
ADHDHBEHUM FID DUNJA VE LEHUM FIL AHIRETI ADHABUN-NAR(3)

59. Hashr
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. All-llahun e madhėron me tesbih (duke i mohuar ato qė nuk i takojnė atij) gjithēka ka nė tokė, e Ai ėshtė i fuqishmi, i urti.
2.Ai ėshtė qė nė dėbimin e parė i nxoru prej shtėpive tė tyre ata nga ithtarėt e librit, tė cilėt nuk besuan. Ju nuk menduat se fortifikatat e tyre do t’i mbronin prej ndėshkimit tė All-llahut, po All-llahu u erdhi atyre nga nuk e kishin menduar dhe nė zemrat e tyre hodhi frikėn ashu qė me duart e veta dhe me duart tė besimtarėve tė rrėzonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes.
3. Sikur All-llahu tė mos u kishte caktuar atyre shpėrnguljen, ata do t’i ndėshkonte nė kėtė jetė, kurse nė jetėn tjetėr ata e kanė dėnimin e zjarrit. (El-Hashr,1-3)


LEU ENZELNA HADHEL KURANE ALA XHEBELIN LE REEJTEHU HASHI AN MUTESADDIAN MIN HASHJETIL-LAH VE TILKEL EMTHALU NEDRIBUHA LIN-NASI LEAL-LEHUM JETEFEK-KERUN(21)HUVE ALL-LLAHUL-LEDHI LA ILAHE IL-LA HUVE ALIMUL GAJBI VESH SHEHADETI HUVER RAHMANUR RAHIMU(22)HUVE ALL-LLAHUL-LEDHI LA ILAHE IL-LA HUVE EL MELIKUL KUD-DUSUS SELAMUL MUMINUL MUHEJMINUL AZIZUL XHEBBARUL MUTEKEBBIR SUBHANALL-LLAHI AMMA JUSHRIKUN(23)HUVALL-LLAHUL HALIKUL BARIUL MUSAVIR LEHUL ESMAUL HUSNA JUSEBBIHU LEHU MA FIS SEMAVATI VEL ERDI VE HUVEL AZIZUL HAKIM(24)

21. Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kur’an mbi ndonjė kodėr, do tė shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua sjellim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
22. Ai ėshtė All-llahu, nuk ka zot tjetėr pos Tij. Dijetari i tė fshehtės dhe tė dukshmes, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
23. Ai ėshtė All-llahu, pos tė Cilit nuk ka zot tjetėr, Sunduesi, i Shenjti, i Pastėrti (prej tė metave qė i mvishen)1, Siguruesi, Mbikėqyrėsi, i Plotfuqishmi, Mbizotėruesi2, i Madhėrishmi. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ajo qė ia shoqėrojnė!
24.Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė e lartėson ēka ka nė qiej e nė tokė. Dhe Ai ėshtė i Fuqishmi, i Urti!(El-Hashr,21-24).VE ENNEHU TEALA XHEDDU RABBINA MA ITEHADHE
SAHIBETEN VE LA VELEDA

“Dhe se lartesia e madheruar e Zotit tan nuk eshte qe ka as grua,as femije.”(El-Xhinn,3)


VE IN JEKADUL-LEDHINE KEFERU LE JUZLIKUNEKE BI EBSARIHIM LEMMA SEMIUDH DHIKRE VE JEKULUNE INNEHU LE MEXHNUN(51)VE MA HUVE IL-LA DHIKRUN LIL ALEMIN(52)

51. E ata qė nuk besuan gati sa tė zhdukin me shikimet e tyre, kur dėgjuan Kur’anin, e )nga inati) thanė: “Ai ėshtė i marrė!”
52.Po ai (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se kėshillė pėr botėn (e njerėzve e tė xhinėve). (El-Kalem,51-52)


VETTEBEU MA TETLUSH SHEJATINU ALA MULKI SULEJMANE VE MA KEFERE SULEJMANU VA LAKINNESH SHEJTANE KEFERU JUAL-LIMUNEN NASES SIHRE VE MA UNZILE ALEL MELEKEJN BI BABILE HARUTE VE MARUTE VE MA JU AL-LIMANI MIN EHADIN HATTA JEKULA INNEMA NEHNU FITNETUN FE LA TEKFUR FE JETAL-LEMUNE MINHUMA MA JUFERRIKUNE BIHI BEJNEL MERI VE ZEVXHIHI VE MA HUM BI DAR-RINE BIHI MIN EHADIN IL-LA BI IDHNIL-LAH VE JETE AL-LEMUNE MA JEDDURRUHUM VE LA JENFEUHUM VE LEKAD ALIMUN LE MEN ISHTERAHU MA LEHU FIL AHIRETI MIN HALAK LE BISE MA SHEREU BIHI ENFUSEHUM LEU KANU JELEMUN


102. (E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė thonin djajt nė kohėn e sundimit tė Sulejmanit. Por Sulejmani nuk ishte i pafe, djajt ishin tė pafe, sepse u mėsonin njerėzve magjinė. (Ndoqėn) Edhe atė qė u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t’i thonin: “Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pa fe!” E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejėn e All-llahut me atė askujt nuk mund t’i bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshirėn e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ē’ka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe. (El-Bekare,102)

VE EVHAJNA ILA MUSA EN ELKI ASAKE FE IDHA HIJE TELKAFU MA JEFIKUN(117)FE VEKAALA HAKKU VE BETALE MA KANU JAMELUNE(118)FE GULIBU HUNALIKE VEN KALEBU SAGIRIN(119)VE ULKIJES SEHARETU SAXHIDIN(120)KALU AMENNA BI RABBIL ALEMIN(121)RABBI MUSA VE HARUN(122)


117. E Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): “Hidhe shkopin tėnd!” Kur qe , ai gėlltiste atė qė kishin magjepsuar.
118. Atėherė u dėshmua e vėrteta dhe u zhduk ajo qė kishin pėrgatitur.
119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde),
121. Dhe thanė: “Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!”(El-Araf,117-121)

FE LEMA ELKAU KALE MUSA MA XHITUM BIHI ES SIHRU INNALL-LLAHE SE JUBTILUHU,INNALL-LLAHE LA JUSLIHU AMELEL MUFSIDUN(81)VE JUHIKKULL-LLAHUL HAKKA BI KELIMATILAHIVE LEU KERIHEL MUXHRIMUN(82)


81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: “Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!” Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrahė veprėn e tė prishurve.
82.Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt. (Junus,81-82)


VE ELKI MA FI JEMINIKE TELKAF MA SANE U INNEMA SANE U KEJDE SAHIR, VE LA JUFLIHUS SAHIRU HAJTHU ETA

69.Tani hidhe atė qė e ke nė dorėn tėndetė djathtė (shkopin), qė t’i gėlltisė ato qė i bėnė ata, sepse ajo qė bėnė ata nuk ėshtė asgjė tjetėr pos mashtrim magjistari, e magistari nuk do tė ketė sukses kudo qoftė. (Ta-Ha,69)


JA EJJUHEN NASU KAD XHAEKUM MEUIDHATUN VE SHIFAUN LIMA FI SUDUR VE HUDEN VE RAHMETUN LIL MUMININ

57.O ju njerėz! Juve ju erdhi nga zoti juaj kėshilla (Kur’ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė krahrorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt. (Junus,57)

VE IDHA MERIDTU FE HUVE JESHFINI
“Dhe kur te semurem,Ai me sheron”(Esh-Shuara,80)


VE LEU XHE ALNAHU KURANEN ESXHEMIJJEN LE KALU LEULA FISSILET AJATUHU, AXHEMIJJUN VE ARABIJJUN,KUL HUVE LIL-LEDHINE AMENU HUDEN VE SHIFAUN VEL-LEDHINE LA JUMINUNE FI ADHANIHIM VEKRUN VE HUVE ALEJHIM AMAN ULAAIKE JUNADEUNE MIN MEKANIN BEID


44.Sikur Ne tabėnim Kur’anin nė gjuhė tė huaj, ata do tė thoshin: “Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme (tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kur’ani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai (pejgamberi) ėshtė arab?” Thuaj: “Ai ėshtė pėr besimtarėt udhėzues e shėrues. E ata qė nuk besojnė nė veshėt e tyre kanė shurdhim, dhe ai pėr ta ėshtė verbėrim. Tė tillėt janė sikurse thirren prej njė vendi tė largėt e nuk dėgjojnė”. (Fussilet,44)


BISMILAHIR RAHMENIR RAHIM
KUL HUVALLAHU EHAD(1)ALLAHUS-SAMED(2)
LEM JELID VE LEM JULED(3)VE LEM JEKULLEHU
KUFUVEN EHAD(4)

112. Ihlas
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4.Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.
BISMILAHIR RAHMANIR RAHIM
KUL EUDHU BIRABBIL FELEK(1)VE MIN SHERRI MA
HALEK(2)VE MIN SHERRI GASIKIN IDHA VEKAB(3)VE MIN SHERRI NNEFATHATI FIL UKAD(4)VE MIN SHERRI HASIDIN IDHA HASED(5)

113. Felek
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
2. Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi.
3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
5.Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.


BISMILAHIR RAHMENIR RAHIM
KUL EUDHU BI RABBIN-NAS(1)MELIKIN-NAS(2)ILAHIN-NAS(3)MIN SHERRIL VESVASIL-HANNAS(4)EL-LEDHI JUVESVISU FI SUDURI-NAS(5)MINEL-XHENNETI VEN-NAS(6)


114. Nas
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Thuaj: “Mbėshtetem nė Zotin e njerėzve!
2. Sunduesin e njerėzve,
3. Tė adhuruarin e njerėzve,
4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.
5. I cili hedh dyshime nė zemrat e njerėzve,
6.Qoftė ai nga xhinėt ose nga njerėzit”.
avatar
LaNi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

rinaa

Mesazh  Rinna prej 01.05.11 0:07

Di ndonjeri te me tregoje ndonje ritual per me i nda dy persona?ju lutemmmm me tregoni nje
avatar
Rinna

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  toni_bbb2000 prej 01.05.11 0:14

Rinna shkruajti:Di ndonjeri te me tregoje ndonje ritual per me i nda dy persona?ju lutemmmm me tregoni nje

UNE DI EDHE NUK DO TI POSTOJ SEPSE ESHT MAGJI E ZEZE NJI NGA GJERAT ME TE KEQIA TE NDASH DY PERSONA GOODBYE
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

................

Mesazh  Rinna prej 07.05.11 12:21

toni_bbb2000 shkruajti:
Rinna shkruajti:Di ndonjeri te me tregoje ndonje ritual per me i nda dy persona?ju lutemmmm me tregoni nje

UNE DI EDHE NUK DO TI POSTOJ SEPSE ESHT MAGJI E ZEZE NJI NGA GJERAT ME TE KEQIA TE NDASH DY PERSONA GOODBYE

Ti sen spo dishe se me dite me kishe tregu e mos te han per te tjeret a bon me i nda a nuk bon sa osht keq a sa nuk eshte keq e di une po tjera her kur nuk din diqka mos thuj di po e nuk i postoj se sen spo dishe
avatar
Rinna

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ME DUHET NDIHME

Mesazh  Lapsi prej 12.05.11 21:52

NDOSHTA MUND TE DUKEM SI BUDALLA ME DUHET NJE MAGJI PER TE SHKUAR MRAPSHT NE KOHE PER TE NDREQUR CA GJERA . PER SO BERA KA PER TE MU SHKATERRUAR JETA.SKA RENDESI SE DUHET TE THERRAS DJALLIN A DEMON . NDOSHTA KJO ROCK MUND TE ME NDIHMOJE A KU DI GJE UN POR PO SME NDIHMOI MAGJIA QE ESHTE ZGJIDHJA E VETME QE KAM DO ME SHKATERROHET JETA JU LUTEM ME DUHET NDIHMA ATIJ QE KA ME SHUME NJOFURI PER MAGJINE SKA RENDESI PO TE JETE ME E RREZIKSHMJA QE AI NJEH SE MU PRAP SE PRA JETA KA PER TMU SHKATRRU. JU LUTEM ME NDIHMONI VETEM MAGJIA MUND TE ME NDIHMOJE JU LUTEM.KAM RESPEKT TE MADH PER KETE FURUM NE QOFTE SE KA MUNDESI MA CONI ME MEZAZH
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Lapsi prej 12.05.11 21:54

TANI JU LUTEM SHUM NE QOFTE SE KAMUNDESI SKA GJE PO NUK FUNKSIONOI DUA MAGJINE ME TE FUQISHME PER TU KTHYER NE KOH
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Lapsi prej 12.05.11 22:40

po sme ndihmoi njeri qe sme ndimoi
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Lapsi prej 12.05.11 22:45

PO ME NDIHMONI ME NAJ GJA
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Nikolaos prej 12.05.11 23:17

Perderisa asnje magjistar s'po te ndihmon, do te thote qe magjia eshte thjesht nje mashtrim. Nje iluzion per dicka te caktuar dhe jo per te gjitha gjerat.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ndihme nga magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 13.05.11 0:53

Ndihma qe mund te jap une eshte te harrosh te shkuaren dhe te shikosh nga e ardhmja pasi vetem e ardhmja i jep vler jetes me te gjitha surprizat e saj dhe jo e kunderta.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Lapsi prej 13.05.11 15:52

tani jam 100% i siguurt qe magjia nuk ekziston . dhe tju them nje ndoshta nuk do ju besohet por gjate jetrs sime 16 vjecare nuk me ka ndodhur asnjehere qe te me ndihmojne kur jam me te vertet keqe dhe qe me duhet ndihme . dhe kur ndihmojne te ndihmojne per te fituar dicka vet dhe kjo varet nga ne dhe gjithmon kete ndihme ma kane dhene kur kam qene gjithmon ne maje dhe atehere un nuk kam pasur nevoje fare po me thoshin te ndihmoj. dhe un budallai qe ndihmoja njerezit. DONI TJU JAP NJE KESHILL MOS NDIHMONI ASNERIN BEHUNI TE KEQINJ DHE MENDONI VETEM PER VETEN E JUJ DHE SHIKONI DO JU ECI APO JO DO PASURUHENI DO BEHENI HU HU BETOHEM SE SDO NDIHMOJ ME NJERI NE JETEN TIME NUK DU QE KJO TE KEQKUPTOHET TJESHT PO THEM MENDIMIN TIM
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Berti69 prej 13.05.11 19:41

lapsi shkruajti:tani jam 100% i siguurt qe magjia nuk ekziston.

Nuk do te thote qe ajo nuk ekziston nese ajo nuk funksionon te ju.
Magjia ekziston sikur e mira dhe e keqja, por shume pak veta e njohin ate, edhe ata qe e njohin nuk duan ta tregojne.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ndihme nga magjia

Mesazh  King prej 15.05.11 22:51

lapsi shkruajti:tani jam 100% i siguurt qe magjia nuk ekziston . dhe tju them nje ndoshta nuk do ju besohet por gjate jetrs sime 16 vjecare nuk me ka ndodhur asnjehere qe te me ndihmojne kur jam me te vertet keqe dhe qe me duhet ndihme . dhe kur ndihmojne te ndihmojne per te fituar dicka vet dhe kjo varet nga ne dhe gjithmon kete ndihme ma kane dhene kur kam qene gjithmon ne maje dhe atehere un nuk kam pasur nevoje fare po me thoshin te ndihmoj. dhe un budallai qe ndihmoja njerezit. DONI TJU JAP NJE KESHILL MOS NDIHMONI ASNERIN BEHUNI TE KEQINJ DHE MENDONI VETEM PER VETEN E JUJ DHE SHIKONI DO JU ECI APO JO DO PASURUHENI DO BEHENI HU HU BETOHEM SE SDO NDIHMOJ ME NJERI NE JETEN TIME NUK DU QE KJO TE KEQKUPTOHET TJESHT PO THEM MENDIMIN TIM

Pershendetje
Kjo qe po thoni varet nga kendveshtrimi qe e shihni ju por nese dielli te ndriēon diten nuk do te thote qe naten ai ka humbur por ai ndriēon pjesen tjeter te botes.
Pra ēdo gje ka dy anet e saj si e mira dhe keqja te cilat mbajne ekuilibrin duke e balancuar njera tjetren dhe duke u kujdesur qe te ruhet harmonia.
Gjerat nuk funksionojn siē duam ne ato ndonjehere perkeqesohen vertet shume por duhet te gjejme forcen qe te vazhdojme dhe te gjejme zgjidhje .
Nuk do te thote se si ke ndihmuar njerezit dhe i ke punen keq edhe ata qe bejne keq dhe jane vetjak nganjehere i kane punet vertet keq por ndryshe nga ju ata nuk kan miq apo shoke qe tu drejtohen atyre per ndihme ndersa ju mund ta beni megjithese ndonjehere miqesia mund te jete zhgenjyese duhet patjeter te kesh ndonje mik per koke qe kesh mbeshtetjen e tij ne ēdo hap te jetes .
Nuk duhet te cenzurohesh pas nje ideje duke e pare nga nje kendveshtrim i ngusht nuk duhet te shohesh vetem te tashmen duhet te llogarisesh te shkuaren edhe te ardhmen dhe keshtu mund ta jesh me mire ne te tashmen .
Ndersa sa per magjine siē e quajne shume antare te ketij forumi "zgjidhje per gjithēka " ajo nuk eshte ashtu siē duket apo siē imagjinohet nga shume njerez duke pare filma.
Magjia eshte nje nga veprat me te lashta dhe me misterioze te njerezimit e cila u krijua dhe u zhvillua se bashku me te por nuk u perhap ne mase por u mbajt sekret nga ata pak qe e njihnin dhe e mbronin qe ajo te mos perhapej sepse eshte nje sekret veretet i madh dhe i fuqishem i cili mund te perdoret per te dyja anet e saj .
Ajo mund te perdoret per mire por edhe per te bere keq, hakmarrje dhe perfitime personale .
Besoj se e kupton ēfare dua te them .

Gjithe te mirat
King
avatar
King

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ndihm nga magjia

Mesazh  angelsweett prej 06.06.11 10:16

ju lutem shum per nje pergjigje...A eshte e mundur qe permes fotografis e cila shihet vetem permes telefonit te te bejn magji??
dhee a egziston ndonje lloj magjie qe te shohesh njeriun prej se largu se qfar ben ose qfar vepron??
ju lutemm shum per nje pergjigjee:(:(:(
avatar
angelsweett

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kerkoj ndihme

Mesazh  Rinna prej 07.06.11 21:11

ka dikush te me tregoj se si mund ti bej te me duan prind e te dashurit sepse nuk me duan fare saqe munndohen me cdo kusht te me ndajne nga ai ju lutem pres pergjigje eshte urgjente
avatar
Rinna

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  maqomaqo3 prej 09.06.11 4:01

magjite jane shume te verteta se jane pjese e jetes ,ato jane misteri me i madh qe shkenca kure sdo arrije ti zbuloje , ato jane mbi shkencet , jane si (shkenca) e universit vetem se njeriu nuk i koncepton dot.

Ka njerez te posacem qe i bejne ato dhe e kan dhunti dhe te tjere qe mesojne thirjet dhe ritualet .
Magji te zeze kur mos perdorni nqs besoni ne zot ,ajo eshte pjese e djallit .ata qe zbesojne ne magji mund ta provojne fare mire kete gje , ata kane frike nga e verteta prandaj sbesojne edhe ne magji se pastaj del direkt ne menyre absolute dhe pa kundershtime ekzistenca e djallit ,keshtu del edhe ajo e zotit dhe gjithcka qe eshte shkruar ne bibel eshte e vertet .
Frikacaket le te meren me tema te tjera ,me gjera pa rendesi ,alkimia eshte burimi i te gjitha atyre qe ne sot njohim dhe kemi shpikur kimi,fizike,,magji etj
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Gon! prej 09.06.11 15:45

Nėse nuk i beson asaj, por i beson vetėm Zotit dhe lutesh nuk tė vynė ndihmė tjetėr
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

,,,,,

Mesazh  Rinna prej 10.06.11 22:38

..


Edituar pėr herė tė fundit nga Rinna nė 04.07.11 23:36, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Rinna

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 10.06.11 23:13

Rinna shkruajti:
Ju lutem eshte urgjente ka dikush te me ndihmoje

E nderuar Rinna kam ven re se kur futem neper forume emrin tuaj e gjej vetem tek magjia.Nuk eshte magjia ajo qe te ben te te duan prinderit e te dashurit e tu.Ndihma qe mund te jap une ose me sakt keshilla??????????????

Ji me e qete bisedo me njerezit e tu pa vendosur bariera pasi ato jan pengesat qe krijojne mosmarveshjet.Une te kuptoj njerezit e tu nuk e shikojn dashurin me syrin tend prandaj kjo i pengon.

Eshte detyra juaj qe tja shpjegosh pa krijuar konflikt.Sa per prinderit e njerezit tu besoj se ata te duan prandaj te flasin qe te mos shkelesh ne deras te kalbur ndaj eshte detyra juaj qe ti sqarosh per dashurin qe ndjen.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ndihme

Mesazh  ermir prej 16.06.11 11:04

A ka mundsi dikush ta bej nje person te me doje sepse me heret me ka deshur mirpo tani jan acaruar raportet dhe nuk jam ne lidhje me te me, kush mundet te bej magji per mua?
avatar
ermir

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  ermir prej 16.06.11 16:33

me mir kishe qen sikur ta merrnit pak me me seriozitet kete qeshtje dhe nese din ke pergjigje adekuate ateher pergjigju tek tema nese ske pergjigje ateher mos posto kot
avatar
ermir

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  gjinkalla2 prej 16.06.11 16:41

emir edhe une e kam problemin ngjashemsikurseti e kam humbur personin qe e kisha ne dor por te jesh i bindur se shume shpejt pe harrojshe me kalimin ekohes
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 16.06.11 22:30

gjinkalla2 shkruajti:emir edhe une e kam problemin ngjashemsikurseti e kam humbur personin qe e kisha ne dor por te jesh i bindur se shume shpejt pe harrojshe me kalimin ekohes
Me ne fund gjinkall edhe ti po shikon perpara pa ndihmen e ''magjis''duke lene te shkuaren pas kraheve.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  gjinkalla2 prej 16.06.11 22:36

po cimi faleminderit shume se per te ndryshuar jeten tende po dashke me shiku vetem te ardhmen dhe te kaluaren me fshi ngadale
avatar
gjinkalla2

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Gon! prej 17.06.11 9:12

Ermir i dashur, nuk ka magji qė do tė ndihmonte nė dashuri, pėr atė unė ti shkrova ato fjalė, sepse janė vetėm gėnjeshtra ato qė mendon apo ke ndėgjuar.

Kur i beson asaj, atėherė duket se po funksionon, por realiteti ėshtė ndryshe.
Nėse e dashuron me tė vėrtet atė vajzė dhe nėse je i sigurtė qė edhe ajo tė ka dashuruar ty, por jeni zėnė me disa fjalė tė kota, apo tė thjeshta qė nuk meritojnė ndarje, atėherė tė sugjeroj qė me ēdo kusht tė mundohesh ta kthesh atė, gjej tė gjitha mėnyrat e kontaktit fizik me tė dhe shprehja nė mėnyrėn mė tė sinqertė dashurinė qė pretendon qė e ke ndaj saj, por nėse e ke tradhtuar atė, asaj mund ti kthehet dashurija nė urrejtje ndaj teje, por prap atė urrejtje mund kthesh nė dashuri, me dashuri dhe dhe sinqeritet, duke u penduar shumė sinēerisht.

Kurse edhe pas kėtyre sakrificave qė ti do ti bėsh ndaj saj, atėherė ndoshta ėshtė mė mirė tė heqėsh dorė nga ajo, sepse me tė vėrtet ajo nuk tė ka dashuruar, dhe pėr ta shuar dashurinė ndaj saj, flijohu nė dashuri pėr tė, me kuptimin e flijimit qė po ta them ėshtė qė ta praktikosh qė nga ai moment e tutje atė dashuri dhe atė person si "Mollė e Ndaluar" pėr ty, dhe me kalimin e kohės jamė optimist qė do ta harrosh dhe do tė gjesh person tjetėr qė me tė vėrtet do tė dashuroj ashtu siē je, siē tė ka falur Perendia dhe, edhe ti do ta dashurosh atė.

Reagimi im nė atė mėnyrė qe, sepse mua mė vrau ajo qė pashė se ti beson nė maxhi dhe nė imaxhinatėn tėnde ke menduar qė vetėm maxhia do tė kryej punė pėr kėtė, por e ke pasur gabim.

Po tė kishe kėrkuar ndihmė nė ndonjė mėnyrė tjetėr e jo nga magjia, do tė isha munduar tė kėshilloj me tė gjitha forcat shpirtėrore tė mija qė nė fillim, sepse ti ke nevoj pėr kėshilla dhe jo pėr magji.

Uroj tė mė falėsh pėr pėrgjigjen time tė parė, uroj ta kuptosh dhe ta praktikosh pėrgjigjen time tė dytė dhe shpresoj tė funksionojė tani kjo e fundit, por jo nė formė tė magjisė.

Tė pėrshėndes dhe tė uroj, jo "fat", por "sukses" nė jetė.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

a eshte e mundur!??

Mesazh  angelsweett prej 21.06.11 9:05

prsh* me intreson te dij a eshte e mundur te te bejn magji permes fotografis e cila shihet vetem ne telefon?
si dhe a ashte e mundur magjia te shohesh dike se qfar mendon dhe qfar ben..nderkoh qe jeni larg njeri tjetrit??flm
avatar
angelsweett

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pre ?

Mesazh  lindormorina prej 27.06.11 11:33

nese a munderi dikush teme tregoj ndonje magji per te vjedhur ne provinm e kam shum me rendesi!!! te lutem le me tregoj dikush
avatar
lindormorina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Estilen prej 27.06.11 11:51

lindormorina shkruajti:nese a munderi dikush teme tregoj ndonje magji per te vjedhur ne provinm e kam shum me rendesi!!! te lutem le me tregoj dikush

Shiko filmin ''Ali Baba dhe 40 hajdutet''...aty mund te mesosh nga keto marifete...


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Blak Devill prej 27.06.11 12:05

lindormorina shkruajti:nese a munderi dikush teme tregoj ndonje magji per te vjedhur ne provinm e kam shum me rendesi!!! te lutem le me tregoj dikush
ahahahahaha sa te lehta i beni gjerat ju hyni ne ket forum dhe direkt te magjia dhe filloni shkruani cfare kerkoni besoni njeher te forcat tuaja pse duhen zgjidhur punet vetem me magji apo se nuk meson dot
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kam nevoj per ndihem

Mesazh  xxl prej 30.06.11 19:36

kam nevoj per ndihem,vuaj me shum se 17 vite nga magjia zez,se kam pas iden se cka asht magji e zez por tash e kuptova se me shkoj jeta krejt ne negativitet,cdo gje qe filloj me shkon prap edhe cdo here ne telashe ,asnjher skam qen i lumtur me jeten ose me financat e miaj,vetem kam qen i knaqur me shndetin skam pas asnjeher problem,
ju kisha lut per keshill nese ka dokushi mundesin me me ndimua apo per te me dhen donje ide,
vertet shpirti im ose zemra ime nuk ka qen e gezuar edhe sedi si ashte ajo ndjenj kur njeriu asht i lumtur,e kam haru gezimin per mua nuk egziston me shum se 17 vite
ju kisha lut vllezer kam nevoj per ndihem..........................


Edituar pėr herė tė fundit nga xxl nė 30.06.11 23:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  toni_bbb2000 prej 30.06.11 19:45

xxl shkruajti:kam nevoj per ndihem,vuaj me shum se 17 vite nga magjia zez,se kam pas iden se cka asht magji e zez por tash e kuptova se me shkoj jeta krejt ne negativitet,cdo gje qe filloj me shkon prap edhe cdo here ne telashe ,asnjher skam qen i lumtur me jeten ose me financat e miaj,vetem kam qen i knaqur me shndetin skam pas asnjeher problem,
ju kisha lut per keshill nese ka dokushi mundesin me me ndimua apo per te me dhen donje ide,
vertet shpirti im ose zemra ime nuk ka qen e gezuar edhe sedi si ashte ajo ndjenj kur njeriu asht i lumtur,e kam haru gezimin per mua nuk egziston me shum se 17 vite
ju kisha lut vllezer kam nevoj per ndihem..........................

hey me fal po desha te pyes nga e di ti qe ke magji te zeze ose si e more vesht edhe sa i sigurt je per kete qe thu?
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mendoj se po 90$

Mesazh  xxl prej 30.06.11 19:51

mendoj se po 90% se behet fjal per magji
krejt gjerat me cojn atje tek ajo fjala MAGJIJ
sedi nese gaboj por me beso vlla se jam ka foli seriozisht sedi se cka aSHTE lumturia cfar permban lumturia 17 vite nga 24 ore sjam rehat,cdo her hasi ne persona apo njerez qe me del puna negativitet,sedi un mendoj se behet fjal per magjij edhe skam kam me forc e shoh se forca ime ashte tek fundi
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  nitty prej 30.06.11 21:41

Kujdes,kujdes,kujdes!

Mos bini pre e mashtrimeve dhe tė panjohurve,ju lutem vendi i fundit ku duhet tė kėrkosh ndihmė ėshtė kėtu!
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

edhe un jam ketu

Mesazh  xxl prej 30.06.11 21:52

edhe un jam ketu sjam rastesisht ket vlla
ka nevoj per ndihem
m e duhen ndihe se vertet me ka ardh fundi
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Xhemajl prej 30.06.11 21:58

xxl shkruajti:edhe un jam ketu sjam rastesisht ket vlla
ka nevoj per ndihem
m e duhen ndihe se vertet me ka ardh fundi
Me ndegjo vella, perpiqu te ndryshosh menyren e te menduarit bindjet e tua, perpiqu te mendosh ne menyr pozitive.

Dhe nese me te vertet eshte magji e zeze, shko dhe gjeje ndonje magjistar te magjis se bardh, besoj se ai te ndihmon.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  xxl prej 30.06.11 22:02

xhemajl vlla nuk dij a ka person qe mendon me shum se u pozitivvisht ne bot sikur un
sedi vlla ku me gjet at njeriun e bardh me magjin e vet
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  xxl prej 30.06.11 22:04

per ket arsije jam ketu edhe luti per ndihem nese ka dikush mendim ose sed edhe vet cka kerkoj vetm nje gje kerkoj ndihem se edhe un jam njeri dua t jetoj si njeri nuk jam kafsh
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Xhemajl prej 30.06.11 22:06

Nuk shihet qe mendon pozitivisht,ndersa je kaq i deshpruar.

Nuk besoj se te ndihmon ndokush me ndonje ritual, sepse si fillestar eshte shum veshtirr. Saj perket njerzve me magji te bardh nuk e di se ku jeton mirpo, bisedo me familjaret me shoket, dhe kerko per ndonje.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  xxl prej 30.06.11 22:08

skam fuqij vlla 17 vite luftoj besom te boj be ne zot se jan me shum se 17 vite
nese sje normal do mendosh pozitivisht ne rastin tim
por flm shum xhemajl
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  nitty prej 30.06.11 22:09

Po ēfarė fundi,ende s'ka ardhur fundi mos u bėjė i ligė.

Tė gjithė kemi situata,por kjo s'do tė thotė qė na ka ardhur fundi ose s'ka mė shpresė pėr ne.Nė jetė do tė provosh gjithēka dhe kur ato ''gjithēka'' tė vinė do thuash; ''sa mirė kam qenė dje''.Mos e vrit mendjen pėr magji se asgjė s'ke nganjėherė ne godasim veten me kamxhikė,e kur gjunjėzohemi mendojm qė dikush prapa na bėri gėrvishje nė shpinė.

Tash kthjellu,mendo si ta ti zgjidhėsh situatėn jo kush do tė ta zgjidhė ose tė ndihmojė.Pėr tė ndihmuar janė njerėzit mė tė meta,ose qė janė tė paralizuar,ata mua mė dhimbsen,se ata qė kanė frikė nga magjia e paqin vetėn nė qafė.

Nėse ke nevojė pėr ndihmė kėrko nga dikush qė ti e njeh mirė,se kėtu tė gjithė pėr ty jemi tė panjohur dhe problemet e tuaja pėr ne janė ''asgjė''.Mos u bėjė pre e ''praktikantėve'' tė magjisė,se aso ''profesionistė'' ka plotė kėtu,duro,qėndro dhe jeto.
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

NITTY

Mesazh  xxl prej 30.06.11 22:23

FALEMENDERIT
te kuptova ke te drejt shum
njer aj qe ka problem por shpresa vdes me ne fund
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Tanki prej 30.06.11 23:18

xxl shkruajti:kam nevoj per ndihem,vuaj me shum se 17 vite nga magjia zez,se kam pas iden se cka asht magji e zez por tash e kuptova se me shkoj jeta krejt ne negativitet,cdo gje qe filloj me shkon prap edhe cdo here ne telashe ,asnjher skam qen i lumtur me jeten ose me financat e miaj,vetem kam qen i knaqur me shndetin skam pas asnjeher problem,
ju kisha lut per keshill nese ka dokushi mundesin me me ndimua apo per te me dhen donje ide,
vertet shpirti im ose zemra ime nuk ka qen e gezuar edhe sedi si ashte ajo ndjenj kur njeriu asht i lumtur,e kam haru gezimin per mua nuk egziston me shum se 17 vite
ju kisha lut vllezer kam nevoj per ndihem..........................
Ma jep Email-in tend te MSN dhe un do te tregoj se ku duhesh te shkosh per te sheruar magjin e zeze qe po te mundon
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 01.07.11 1:14

xxl shkruajti:per ket arsije jam ketu edhe luti per ndihem nese ka dikush mendim ose sed edhe vet cka kerkoj vetm nje gje kerkoj ndihem se edhe un jam njeri dua t jetoj si njeri nuk jam kafsh
I nderuar ''xxl'' kerkove ndihme dhe disa prej antareve te dhan keshidha te vlefshme.Besoj se cdonjerit prej antareve i kan ndollur situata te tilla.Shpesh here per gjerat qe sna ecin ne jete, ne dashuri,pun,familje etj,fajin ua adresojm te tjereve.Ky me shikon me inat,ai me ka bere magji,me ket grindem shpesh etj,etj.Por ne harrojm kryesoren.Ne nuk ishikojm gabimet ne veten tone pasi egoja jon ne shumicen e rasteve del mbi ndergjegjen tone dhe arsyetimet tona na cojne drejt deshperimit ku cdo gje duket bardh e zi.Jeta eshte plot ngjyra.Vetem aty do gjesh kthjedhtesin e mendjes dhe qetesin ezemres,vetem aty do te gjesh lumturin e humbur.Nje sugjerim nga ana ime.Merr nje kallam dhe shko per peshk ne ndonje lum apo liqen dhe ke per te pare se peshkimi do ti largoj ato mendime qe ke ne koke pasi e gjithe qenia juaj eshte bere nje me kallamin duke pritur pren qe del nga uji.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Gon! prej 01.07.11 12:02

Ja po ua tregoj unė njė ngjarje timen rrėnqethėse pak a shum.

Nė vitin 2008 mbusha 21 vite, isha student dhe fillova tė merrem me politik. Nė vitin 2009 pasi ajo parti tė cilės i takoja unė erdhi nė pushtet dhe ndryshuan gjėrat, mu premtua njė vend pune nė administratėn komunale.

Mė 15.06.2009 mė caktuan ditėn e fillimit tė punės, njė natė para, unė isha nė Prishtinė dhe kaluam gjith natėn me shokė dhe shoqe duke ndenjur zgjuar dhe duke pirė, tė nesėrmen unė kisha pėr t'ia filluar punės nė orėn 8 tė mėngjesit, ishim 4 shok me njė veturė, aty diku ka mėngjesi hapėm konflikt nė mes shokėve, dy ishin tė cilėt kėmbėngulnin tė mos ktheheshin nė shtėpi, kurse unė dhe shoku i cili kishte veturėn donim tė ktheheshim.

Mė nė fund vendosėm tė ktheheshim ashtu pa gjum nė ora 6 tė mėngjesit, rrugės duke ardhur biente njė shi i hatashėm, unė isha i ulur nė karrigen para me shokun qė ngiste veturėn, zėri i muzikės ishte i lėshuar gjer nė kup tė qiellit, ndėrsa murmurinte dhe vetėtinte nė tė gjitha anėt, rruga ishte bėrė lumė, unė kisha drojėn se ndoshta qė nė ditėn e parė nuk do tė arrij me kohė nė vendin e punės, kurse shoku mė premtoj se do ta ngas veturėn mė shpejt dhe do tė arrijmė me kohė dhe do tė kemi kohė edhe tė pijmė nga njė kafe, por ndodhi qė vetura rrėshqiti dhe ne u ndeshėm me kodrėn, por fatmirėsisht shpėtuam dhe nuk patėm lėndime trupore.

Ashtu me vetur tė thyer vazhduam rrugėn dhe mbrritėm, unė punova atė ditė pa pasur pikė gjumi nė sy, kėshtu pra fillova mbrapsht punėn time me telashe.

Nė nėntor dhe dhjetor po tė atij viti u zhvilluan zgjedhje tė reja dhe partia ime doli humbėse, kshtu qė mė 31 janar tė vitit 2010 mė lėshuan aktėvendimin dhe mė pushuan nga puna partia e cila erdhi nė pushtet, sepse shihesha si armik i tyre, ndoshta ka mundur ndonjė kosovari ti bij nė sy ndonjė gazet tė cilat i publikuan emrat e punėtorėve tė komunės time tė cilėt u pushuan nga puna pėr arsye politike, nė mesin e tyre isha edhe unė, gjithsej 44 veta mbetėn tė pa punė nė atė ditė. Ka pasur kryefamiljar nė mesin e atyre tė pushuarėve tė cilėt me atė pagė kanė mbijetuar, kshtu qė, ai njeri i cili morri atė vendim, i cili qe votuar nga populli la shumė fėmij pa kafshatėn e bukės.

Unė kisha mbetur mbrapa nė studime pėr shkak tė punės dhe kur mė pushuan nga puna mbeta nė maj tė tehut tė thikės, pa punė pa fakultet, pa para, mė humbi rendi i ditės, orari, arsyeja e jetesės dhe gjithqka qė kisha, nuk e dija nė sa zgjohesha nga gjumi, kur dilja nga shtėpia nuk e dija as ku shkoja, por nuk e dija as kur do tė kthehem nė shtėpi, humba orarin e gjumit, dita mu bė natė dhe nata mu bė ditė, rash nė krizė financiare, nė depresion, nuk kisha vullnet as tė pregaditesha pėr ndonjė provim, sepse nuk e dija a do ti siguroja parat nė ditėn e provimit, gjithqka mė shkonte mbrapsht.

Pata njė provim tė cilin e kalova dhe morra notėn 8, por kur kam bėrė paraqitjen e provimeve referentja kishte bėrė njė gabim ku po nė atė provim nuk mė kishte shkruar emrin tim fare, unė nuk e kam kontrolluar atė, por kur shkova nė fakultet profa nuk ma la notėn, sepse tha nuk e ke paraqitur provimin, nuk je nė listėn e tė cilėve kanė paraqitur provimin, shkova tek referentja dhe ajo ma shkroi njė letėr dhe nė fund dha nėnshkrimin e saj duke e lutur profesorin qė tė ma jepte notėn, sepse gabimi ishte te ajo e jo tek unė, por prap profesori nuk ma morri nė dorė fare atė, tha pregaditesh nė afatin tjetėr dhe e i nėnshtrohesh provimit edhe njė herė, kėshtu fillova ti ndėrroj fjalėt me profesorin duke u mudnuar t'ia spjegoj problemet dhe jetėn time personale dhe i thoja qė unė nė afatin tjetėr kam provime tjera, nuk dua tė merrem mė me kėtė provim, sepse e kam dhėnė njėherė, mė tha eja tė nesermėn dhe ia bėjmė disi.

Prap tė nesėrmen ma bėri njėsoj, asistentja e pa dhe e kuptoi problemin, i erdhi keq, mė tha vjen nė afatin tjetėr dhe nuk i nėnshtrohesh fare provimit, por ia bėj disi unė, e lus profėn dhe do ta jap notėn, kėshtu unė mbeta me atė shpresė. Ditėt mė bėheshin sicilja mė e zez se tjetra, asnjė ditė tė bardh nuk kisha.

Njė ditė vonė u zgjova nga gjumi, dola nė rrug ashtu si i ēmendur, i katandisur, i ērregulluar, sepse pagjumėsia mė bėnte nė atė mėnyrė, duke ndenjur tėrė natėn nė internet, pash njė grup njerėzish dhe shokė tė cilin rrinin dhe fytyrat e disave u vėrenin qė diqka kishte ndodhur, u afrova edhe unė, pyeta ca shok dhe ata mė thanė se ka vdekur "Dattozz", nuk e kisha edhe shok pėr zemėr mirėpo na binte tė rrinim sė bashku me tė njė kohė tė mirė tė natės, sepse luanim Conter-Strike sėbashku dhe atė shoqėri e kishim, shok tė natės ishim mė tepėr, jo edhe shok tė ditės. Mė erdhi shum rėnd kur ndėgjova ashtu, sepse ai ishte varur nė kanop :S. Ai ishte djal i njė familje tė pasur, voziste veturėn X6, ishte djal i mirė i sjellshėm dhe plot jetė.

Ishte njė motorist i shkėlqyeshėm, mirėpo kohėve tė fundit i kishte hyrė disa punėve tė kėqija, luante kockėn me tė madhe, kishte pasur probleme nė shtėpi me prindin e tij pėr shkak rrugės tė gabuar qė kishte zgjedhur, ai kur kishte para tė gjith shokėt iu afronin, e donin e rrespektonin, por kur ngelte ndonjė pjesė tė kohės pa to, tė gjith ata shokėt qė e donin shumė dhe e rrespektonin i largoheshin, nuk e thirrnin pėr tė dalur sė bashku, ai kishte pasur edhe njė vajzė tė cilėn e kishte bėrė pėr vete me para dhe e donte shumė, kurse ajo nuk e donte fare, vetėm pėr para dilte me tė, ai e kishte kuptuar atė dhe qe zhgėnjyer shumė, dhe kėshtu ia kishte "qit rrethin", kėtė e kishte zgjedhur si shpėtim nga tė gjitha kėto, "Varjen!".

Nė shtėpin e tij si nė ēdo shtėpi pasaniku nuk pėrmendej emri i Perendisė, tė miturit e tyre nuk dinin pėr fenė, se ēfarė thot feja pėr vetėvrasjen, sepse prindėrit nuk i kishin kėshilluar, ai kishte njė gjysh i cili jetonte i ndarė nga ata dhe ishte haxhi, por fjalėt e tij nuk kanė quar peshė, sepse tek ne thonė "Po ja njė plak i cili flet dokrra fetare", nuk janė tė vėrteta ato. Me kėtė qė thash, sipas statistikave tė bėra nga sociolog nėpėr familje tė personave tė vetėvrarė kanė vėrtetuar se nė ato familje nuk ėshtė i pranuar pothuajse fare emri i Perendis, nuk dijnė pėr tė asgjė dhe pėr atė arsye ndodhin vetėvrasjet, pėr shkak tė mungesės sė besimit dhe pa diturisė nė lidhje fenė, thons e jemi musliman, por nuk dijnė gjė pėr atė fe.

Nuk e dijnė se ēfarė ėshtė e ndalueshme dhe ēfarė ėshtė e lejueshme, kurse feja Islame ndalon rreptėsisht vetėvrasjen, me vetėvrasje thuhet se shkon drejt e nė ferr, kurse ky djalosh, atė natė kur ishte varur nė kanop, ia kishte shkruar disa shokėve tė tij me tė cilėt kishte qenė atė natė dhe kishte pirė me ta nga njė sms nė tel dhe vajzės tė cilėn ai e dashuron "Shihemi Nė Botėn Tjetėr!". Kishte hyrė nė facebook e nė msn-ėt e tija kishte shlyr tė gjitha fotot e tija, i kishte lėnė boshe ato, shumica e shokėve kur e kishin parė po atė natė profilin e tij pa foto ishin habitur, sepse ai qdo orė ka futur nga njė foto tė re.

Kėshtu unė morra pjesė nė ceremonin e varrimit tė tij, kur pashė fytyrėn e tij :S! sa i ri qė ishte :S, u mėrzita shumė nė vete :S.
Ishte fatėkeqėsi e madhe pėr rinin e vendit, tėrė qyteti flisnin pėr tė.

Mua mu afrua afati i provimeve, kur shkova nė fakultet, takova asistenten e cila mė kishte premtuar pėr notėn, por morra pėrgjigje negative :S, ajo mė nuk ishte asistentja e atij profesori dhe mė tha qė nuk mund tė kryej punė, isha i ngarkuar shumė nė tru, u shpreha me fjalė pothuaj se banale me ndaj profės para studentėve pasi qė ai nuk mė dha notėn dhe nuk isha nė gjendje ti nėnshtrohesha provimit prap pasi qė kisha mbetur me shpresė qė do ta merrja notėn dhe mėsimet harrohen, unė nuk pėrsėritur asgjė mė nė atė provim. Provimi tė sjell nė gjendje tė madhe depresioni, plus gjėrat e tjera qė mė rrethonin, vetėvrasja e shokut tė natės me para si rėra, plus po atė fenomen e mėsonim me atė profesor "Vetėvrasjen", plus ia thashė me tė butė "Tė lutem profesor, ke pak mėshirė, sepse vėrtet kam rėnė nė depresion tė madh".

U ktheva nė shtėpi kryeulur e i dėshpėruar, tė nesėrmen u zgjova nga gjumi dikur vonė ora 12 i drekės, morra tri vezė dhe fėrgova dhe duke i shtruar nė tryez, shtrafi i bishtit tė fėrterės ishte qenė shliruar dhe fėrterja u sjell nė vend, vezėt u derdhėn nė dysheme, qumėshtin isha duke e vluar nė plin, duke pastruar dyshemenė, qumėshti vloi, shpejtova ta largoj, e kapa nė duar dhe mu dogjėn gishtėrinjėt, poashtu edhe qumėshtin e lėshova i cili u derdh nė dysheme, isha vetėm nė shtėpi, koka mė kapi aq fort sa mu duk se do tė mė pėlcas tani, nuk dita ēfarė tė veproj, mu kujtua ai djal i cili ishte varur edhe pse kishte para me thes, kurse unė!? ēfarė jam duke bėrė unė!?

i thevea tė gjitha gjėrat qė qenė nė kuzhinė, e theva edhe derėn e kuzhinės i bija me gjith fuqinė qė kisha dhe dola nga kuzhina, ungjita nė katin e tretė tė shtėpis time, mė tė lartin, tė rrahurat e zemrės mu shpejtuan shumė, koka desh mė pėlciste, filluan tė mė mirreshin mendėt, nuk e dija se ēfarė jamė duke bėrė, mė cingroi telefoni nė gjep, e nxjora dhe e hudha prej lartit, nuk e shikova as kush qe ai qė mė telefonoi, kur ja shoh njė shok duke ardhur me telefon nė vesh drejt shtėpis time, ai mė pa por nuk e diti se ēfarė jamė duke bėrė se ēfarė synimi kam, mė thirri i gėzuar dhe tha eja se mė ka ardhur e dashura nga Amerika, eja merre edhe ti tėnden dhe dalim sėbashku, para kam unė, dalim dhe kalojmė njė ditė tė bukur diku, unė shtanga pa folur asgjė dhe mė erdhi vetėdija kur ndėgjoiva zėrin e gėzuar tė tij, thash me vete! ēfarė jam duke bėrė unė!?

Mos vallė unė duhet tė vendos pėr shpirtin tim? Po ia lė shpirtin tim nė duar Perendis, ai le tė vendos pėr tė! Mos vallė i kam njėqind jetė!? A kaq i dobėt qenkam unė!? Vaft nė djall paraja, vaft nė djall provimi, vaft nė djall puna, vaft nė djall profesori, unė jam mė i fort se tė gjith kėta, unė mund tė shqyej paranė, kurse ajo nuk mund tė mė shqyej mua, por unė nuk e shqyej atė, do ti vij koha qė do tė manipuloj me tė, unė do ta mund atė provim, kurse ai nuk do tė mė mund kurr mua, unė jam mė i fort se ai, unė mund ta vras profesorin, kurse ai nuk mund tė mė vras mua, por unė nuk do ta vras atė, unė mund tė jem mė i famshėm se ai, ajo punė mė bėri tė vuaj sepse mbeta pa tė, por unė mund tė fitoj njė punė edhe mė tė mirė se ajo.

Nga tash e njoh mirė vetėn, nė tė ardhmen do tė qesh me atė punė, sepse do tė mė shoqėroj ndonjė mė me vlerė se ajo, ai person i ndyer qė mė pushoi nga puna dhe mė poshtroi, do tė plaket para meje dhe dotė vdes para meje, nė tė ardhmen unė mund tė jem edhe mė i famshėm se ai, por nuk do tė veproi si ai, sepse kam mendim dhe ndjenjė pozitive, nuk jam si ai, dhe tani unė vazhdoj tė jetoj dhe tė korr suksese nė jetė dhe vėrtet gati ia kam dalur ti mund tė gjitha kėto qė i ceka mė lart, sepse tani kam punė edhe mė tė lartė, tani mund tė manipuloj me para deri diku, atė provim e kam asgjėsuar, profėn dhe atė njeriun hakmarrės i cili mė pushoi nga puna... ka kohė edhe pėr ta, sepse jetėn e kam pėrpara.

Me kėtė ngjarje tė vėrtet timen kam kutpuar qė mendimi pozitiv tė jep jetė kurse ai negativ tė merr jetė.
Ju pėrshėndes!
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  maqomaqo3 prej 04.07.11 0:33

po shikoj se ketu nuk kthehet asnje lloj pergjigje ,atehere perse eshte hapur kjo teme?? une kisha nje pyetje . A EKZISTON NDONJE LLOJ MAGJIE QE NDALON PLAKJEN ,PRA TE MOS PLAKESH KURRE??? OSE NDONJE LLOJ BARI SKA RENDESI ???
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Albi4all prej 04.07.11 0:39

doshta eshte por duke shikuar anen e botes se sa shum do te popullohej nese nuk vdesin njerz atehere do te behej nje katastof njerzore varferia do te arrinte kulmin edhe per eliksirin e jetes mendoj se egziston prandaj mos u merrni me gjera qe i sjellin dem botes por qe i sjellin te mira tung tung
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.07.11 0:40

maqomaqo3 shkruajti:po shikoj se ketu nuk kthehet asnje lloj pergjigje ,atehere perse eshte hapur kjo teme?? une kisha nje pyetje . A EKZISTON NDONJE LLOJ MAGJIE QE NDALON PLAKJEN ,PRA TE MOS PLAKESH KURRE??? OSE NDONJE LLOJ BARI SKA RENDESI ???
Po,shko bej operacion plastik.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  maqomaqo3 prej 04.07.11 0:46

hahhahah pse po bere operacjon nuk plakesh hahahah,nga jashte i bukur nga brenda i kalbur ,ik o cimi mos fol kur zdi gje,ka ekzistuar eliksiri i jetes. ne kte planet kaq te madh ku jetojme patjeter ka nje human ndryshe nga ne .me fuqi te mbinatyrshme .
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Cimi Elezi prej 04.07.11 0:55

maqomaqo3 shkruajti:hahhahah pse po bere operacjon nuk plakesh hahahah,nga jashte i bukur nga brenda i kalbur ,ik o cimi mos fol kur zdi gje,ka ekzistuar eliksiri i jetes. ne kte planet kaq te madh ku jetojme patjeter ka nje human ndryshe nga ne .me fuqi te mbinatyrshme .
Po,ke te drejte.Harova te thosha qe te beje dhe nje DVD qe ta shikoje ne ekranin televiziv.
avatar
Cimi Elezi

115


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihme nga Magjia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi