Piramida misterioze nėnujore

Shko poshtė

Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Neo prej 05.12.09 1:08

Piramida misterioze nėnujore, besohet 10 mijė vjeēareKjo strukturė ėshtė mbytur nė fund tė epokės sė akullnajave, e cila daton rreth 10 mijė vjet mė parė dhe qė do e bėnte kėtė strukturė disa herė mė tė vjetėr se ato tė Egjiptit.

Njė ndėrtim misterioz nėn detė, qė i ngjan thuajse nė gjithēka piramidave dhe gjendet nė brigjet e Japonisė, ka shkaktuar pėrplasje dhe debate tė forta. A mos ėshtė kjo vetėm njė formim natyral, njė fenomen gjeologjik apo dicka e krijuar prej dorės sė njeriut qė do tė ndryshonte historinė qė ne kemi mėsuar deri mė tani?Mė 1986, njė zhytės pranė ishullit tė Yonaguni Jima, nė cepin jugorė tė Japonisė, gjeti ndėrsa notonte struktura tė ēuditshme rreth 25 metra nėn detė. Ata dukeshin si struktura me shkallė me tarraca dhe shkallė.

Njė nga kėto pjesė tė kėsaj piramide dhe mė e madhja pjesė e saj ėshtė rreth 600 kėmbė e gjėrė dhe 90 kėmbė e lartė, me tė paktėn pesė nivele blloqesh gurėsh qė duket se rrethojnė strukturėn. Zhytėsit kanė zbuluar nė tė edhe shumė shenja tė tjera qė sipas tyre tregojnė se kjo piramidė nėnujore ėshtė krijuar nga dora e njeriut. Nė njė nga fotot e bėra nė tė tregohet njė imazh i gdhendur nė strukturė qė i ngjan njė sfinksi, me kokė luani.

Gjithashtu nė vend janė gjetur shenja tė tjera dhe gdhendje tė ēudistshme nė gurė, tė gjitha tė dokumentuara, tė cilat nė njė farė mėnyre pėr mbrojtėsit e kėsaj teori tregon se bėhet fjalė pėr diēka tė ndėrtuar nga dora e njeriut.

Masaaki Kimura, njė gjeolog marine nga Univeristeti i Ryukyus University nė Japoni, ka studiuar dhe shkruar pėr mė shumė se 15 vjet strukturėn masive dhe beson qė ajo ėshtė 5 mijė vjeēare, por ėshtė mbytur gjatė njė tėrmeti tė 2 mijė vjetėve tė shkuara.Tė tjerė besojnė se kjo strukturė ėshtė edhe mė e vjetėr, pėrfshi kėtu edhe Teruaki Ishii, profesor i gjeologjisė nė Universitetin e Tokios qė beson se kjo strutkturė ėshtė mbytur nė fund tė epokės sė akullnajave, e cila daton rreth 10 mijė vjet mė parė dhe qė do e bėnte kėtė strukturė disa herė mė tė vjetėr se ato tė Egjiptit.Nėse kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė librat tonė tė historisė duhet tė rishihen dhe tė merret nė konsideratė se njė kulturė e Lindjes ėzhtė zhvilluar shumė mė herėt se sa ajo e Perėndimit (nė kėtė rast Egjiptit). Ėshtė interesant tė thuhet se mjaft mjete janė gjetur rreth ndėrtimit por edhe nė tokė pranė bregut ku ėshtė gjetur ajo.

Pranė strukturės sė piramidės ėshtė zbuluar njė skelet njeriu disa kėmbė i gjatė dhe njėkohėsisht hiroglife tė panjohura mė parė.

Sidoqoftė jo shumė njerėz janė tė gatshėm tė pranojnė kėtė, mjaft studiues thonė se bėhet fjalė pėr njė shkėmb tė krijuar nė atė formė natyralisht, prej tėrmeteve tė njė zone tė njohur tektonike. Kundėrshtimet kanė bėrė qė ende struktura tė mos njihet si vend i vlefshėm arkeologjik. Ndėrsa vetėm studime tė mėtejshme do tė tregojnė nėse ajo ėshtė apo jo, piramida mė e vjetėr nė planet.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PIRAMIDA MISTERIOZE NĖNUJORE

Mesazh  etmond prej 06.12.09 22:49

Ka disa fakte shumė tė fuqishme tė dala nė pah viteve te fundit pėrsa i pėrket evolimit tė njeriut dhe tė zhvillimit tė tij nė tokė, gjithashtu ka edhe shumė mbetje qytetrimesh tė trashėguara nga natyra, tė cilat njeriu "modern" nuk arrin dot ti spjegojė, nuk spjegon dot prejardhjen e kėtyre qytetrimeve tė cilat mė shumė pėr njeriun "modern" mbeten njė mister i madh.

Dhe pa dyshim qė lind pyetja: Ēfarė na kanė fshehur dhe vazhdojnė tė mbajnė sekret sektet e ndryshme dhe organizma shtetrore? Ky saiti ketu i pėrket njė grupi njerėzish nė Greqi tė cilėt janė shumė tė apasionuar mbas fenomeneve tė kėtilla, duke i ndjekur ato me shumė vėmėndie, edhe pse nė tė shumtėn e rasteve ato mund tė jenė tė stisura, por kjo nuk eleminon dhe ato tė cilat janė mėse tė sakta, vetė personalisht besoj se fuqi tė ndryshme ndėr vite e shekuj, pėr interesa tė qėllimshme kanė ndikuar shumė nė devijimin e sė vėrtetės.
avatar
etmond

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  neri prej 18.12.09 16:50

Edhe une mndoj se jo e gjithe e verteta eshte treguar.

Ndoshta per te mos hapur panik ose per shume arsye te tjera gjithmone e verteta nuk tregohet. Psh ne momentin qe Klinton erdhi ne pushtet e para gje qe kerkoi nga shkenca ishte te zbuloheshe nqse ekzistonin ufot ose jo.

U bene kerkime dhe rezultuan materiale qindra faqeshe por publiku asnjehere nuk mori vesh per to. E njejta gje vlen e per rastin konkret. Eshte thjesht ceshtje interesash qe nuk duhet te preken.

neri

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Odin prej 10.01.11 23:59

Kjo strukture eshte artificiale, kete e deshmojne kendet e saja te drejta, pra edhe nje deshmi se e gjithe historia jone eshte e rreme.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Niko_ prej 05.02.11 17:33

Vetėm 25 metra nėn det dhe u zbulua kaq vonė?! Nuk ka patur vallė asnjė shkrim tė lashtė apo rrėfenjė pėr kėto vende?

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sources

Mesazh  syagrius prej 23.02.11 12:39

Bonjour,

Site intéressant, mais n'oubliez pas de citer notamment la source ce vos images:
http://www.projet22.com/archeologie/monuments/article/yonaguni-complexe-sous-marins

Vous pouvez utiliser le contenu et photos, du moment que vous citiez juste la source.


Merci
Syagrius

syagrius

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Zattoo prej 15.01.14 1:17

Piramida misterioze e fundosur e JaponiseNje strukture misterioze nenujore ne gjirin e japonise, ka shkaktuar nje mosmarreveshje historike. Struktura megalitike njohet si "Yonaguni Pyramid."

Edhe pse nuk llogaritet aktualisht si nje piramide ne kuptimin popullor, struktura masive duket si nje mal i vogel, i perpunuar per te permbushur nevojat e nje civilizimi te lashte por te panjohur.

Ne vitin 1986, nje zhytes ne ishullin Yonaguni Jima, afer Okinawa-s, zbuloi struktura te cuditshme rreth 25 metra nen nivelin e detit.

Keto struktura jane te pajisura me tarraca dhe te lemuara pjerrtas. Nje prej strukturave me te medha eshte rreth 183 meter te gjera dhe 27 meter te larta, me 5 nivele te ndara te blloqeve te gurit, qe duket te jene rruget per te lidhur ndertesat dhe per t’i rrethuar ato nga jashte.Shenja te perdorimit te mjeteve dhe gdhendje jane zbuluar afer gureve (qe tashme jane dokumentuar) dhe tregojne me teper per faktin se jane te ndertuara me teper se natyrale.

Ne kete zone jane gjetur edhe mjete te nevojshme per operacionin e gdhendjeve.

“Zbuluesit japoneze kane dokumentuar shenja te gureve te latuar. Jane gjetur ne kete zone edhe mjetet me te cilat mendohet te jete zhvilluar ky proces. Nje shkallare e gdhendur ne gur gjithashtu tregon se teoria e te qenit blloqe natyrore guresh, eshte e pambeshtetur nga faktet.”

Ndodhen dy harqe te cilat mendohen te jene portat e vendbanimit, dhe ka edhe nje tunel qe te con ne shkallet e gdhendura.

Masaaki Kimura, gjeolog marinar nga Universiteti Ryukyus i Japonise, e ka studiuar dhe hartuar kete vendbanim per 15 vite dhe besohet se eshte me teper se 5 mije vjet i lashte. Por, ky vendbanim llogaritet te jete zhytur nen uje vetem gjate 2 viteve te fundit per shkak te termeteve.

Te tjere kane vleresuar se struktura eshte shume me e vjeter, perfshi ketu edhe Teruaki Ishii, profesor i gjeologjise ne Universitetin e Tokyo-s, i cili ka percaktuar fundosjen e vendbanimit te kete ndodhur ne epoken e fundit akulljore te Tokes, pra rreth 10 mije vjet me pare.

Nese kjo eshte ceshtja, atehere historia jone duhet ripare, pasi historite qe kemi lexuar deri tani, nuk perbajne njohuri cilesore per civilizimet e avancuara te epokes se para 10.000 viteve me pare.“Problemi me gjithe keto civilizime perendimore eshte se nuk pasqyrojne faktin se kultura lindore (pervecse eshte e panjohur) ka zhvilluar ne nje shkalle te larte organizimin e njerezve ne mijera vitet e kaluara perpara civilizimeve perendimore. Gjeologjikisht, piramida e Yonaguni-t, eshte fundosur nen oqean gjate epokes akullnajore te fundit, rreth 10.000 vjet me pare.”

Per shak se komunitetet shkencore perendimore ngurronin te pranonin zbulimet e bera nga dora e njeriut, keto mbetje nuk jane njohur as nga zyrtaret japoneze si nje vendbanim me rendesi kulturore, pra te vlefshme per t’u mbrojtur nderkombetarisht dhe per te vazhduar kerkimet ne to.

Ne 5 prill te vitit 1998, nje termet masiv 7.7 balle i shkalles Rihter, goditi zonen perreth piramides. Nese keto struktura jane demtuar apo jo gjate termetit, kjo mbetet e pasqaruar.

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Kundalini prej 15.01.14 1:31

Ne fakt civilizimet lindore kane pasur zhvillim ne shume sfera dhe sot e kesaj dite vazhdon te ruhet nje fare tradite e trasheguar. Pak me veshtiresi se ka humbur interesi dhe ka shkuar i gjithi ne perendim andej nga eshte dhe propaganda me e madhe.
avatar
Kundalini

I am not here to prove I am God. I am here to prove YOU are God!

Paramahamsa Sri Nithyananda

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  ijj prej 15.01.14 12:51

po kto njerzit i nderuatn:o ,kto pirmaida jan ndertuar 14mij vjet me par ne kohen kur njerzit jetonin ne shpella .A SMENDONI
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramida misterioze nėnujore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi