Ku ėshtė Zoti?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Albi4all prej 12.09.10 11:08

Me sa i pashe une te gjitha ato mesazhe ju ja futni kot para se te shkruash dicka duhet te dish apo te persesh e te mesosh se me sa e di une Zoti gjendet ne qjellin e 7 aty mund te qendrojne vetem pengamerat dhe melajket.

Albi4all

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  met bega prej 03.10.10 11:27

ME FALNI PER NDRYRJEN NE KETE TEME PO LODHENI KOT TE TERE PER TI DHENE ZGJIDHJE.DIKUR KAM HASUR NE NJI MATERIAL PER AJSHTAJNIN DHE THOSHTE QE NGA FUNDI I JETES SE TIJ BERI NJI DEKLARATE E CILA ISHTE KJO PAK A SHUME ( DUKE PARE UNIVERSIN NE TERESI ESHTE ME GUXIMTAR AI QE S BESON NE ZOT SESA AI QE BESON SEPSE FAKTET QE KETU KA NJI DORE INTELIGJENTE JANE ME TE SHUMTA SESA TE PRANOSH QE ESHTE E GJITHA RASTESI) HAJDE TUNG PRA KUSH ESHTE DARVINIST DHE KUR FLASIM PER KRIJIMIN NUK MERRET SI BAZE JO ZHAPIKU ESHTE KUSHURI ME KORKODILIN JO PO PESHKU ESHTE STERGJYSHI I TE GJITHEVE ,FLASIM PER RREGULLIN NE UNIVERS DHE PER LIGJE TEPER TE SAKTA

met bega

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk e di ne egziston ndonje gje qe nuk eshte ZOT

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 6:20

Pajtohem me Neo-n dhe gjilanasin.
Religjioni ska te beje me Zotin,ka te beje me ushqim te egos differenciale nga ana e profeteve.Dhe spiritualizmi nuk eshte religjion.Aspak!
Zoti nuk shihet po perjetohet.Nepermjet shqisave,ndjenjave dhe emocioneve tona.Madje mund te shihet po ne menyre teper mitologjike qe ndryshon tek secila kulture,besim apo bile individualitet.Eshte ceshtja me e thelle e Jetes.Mbase jane ceshtje te fshehta personale dhe nuk hapen publikisht ne mjedis dhe kohe te gabuar kur shqiperia ben kthese fetare te madhe-ne krahasim me kohen e Enverit.
Une do shtoja qe
Gjithe Universi-GJithesia ne teresi eshte ZOT.Ne mbase jetojme ne Univers-jetojme ''ne'' ZOT, por nese merr nje bime,kafshe apo njeri mund te thuash qe eshte pjese e Zotit,fundja ne analiza me te hollesishme mund te thuhet qe Njeriu p.sh. eshte ZOT! Sepse nuk mund te jete dicka tjeter se gjithcka qe gjendet Ne UNivers eshte Zot dhe jashte Universit nuk ka Egzistence NUk ka zot.
Madje une mendoj qe ne jemi te krijuar per te vertetuar egzistencen e Zotit,per te permbushur perallen e Krijimit Te Universit me devotshmerine ndaj Zotit-Natyres,gje e bere gjithsesi me qellim nga ana Tij.Zoti nepermjet botes materiale-egos mundeson manifestimin e tij,nepermjet njerezve,shtazeve,bimeve,gjallerise,jetes,tingujve,muzikes,TOKES,Diellit etj.
Vetem duhet te nderrojme frekuencen (Hz) e punes se trurit (chakrave) per ta hapur tempullin e madh mbrenda nesh(pavetedijen) dhe do te zbulojme gjithe sekretet e Universit,ne menyre intuitive pa patur nevoje te lexojme me mijera gazeta e novela e libra te perditshem psikologjik qe te mesojne si te jetosh jeten.Pyetja PSE nuk ka fund? Un dhe shume njerez kemi pergjigjen e sakte,por gjithsesi duhet ndertuar vete celesin per te vazhduar me tutje te hapesh deren e pergjigjes.Do duhet te perjetohet nje gjendje e quajtur Momentet e Shenjta Te Se Vertetes per t'u kuptuar gjithcka.
Cdo gje gjendet brenda jush.Te gjitha pergjigjet.Ka nje force ne Univers qe ben gjerat te ndodhin,gjithecka duhet te besh eshte te bish ne kontakt me te.Pastaj dituria vjen vete,gradualisht me ane te rruges intuitive.
Qendroni ne Paqe.

white_electricity

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 6:26

ne realitet gjilanasi paska spjeguar gjithcka! Duhet mbyllur fare kjo teme! Te lumte per aftesite komunikative

white_electricity

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  armandbrecani prej 19.10.10 14:30

Fjala "Zoti "eshte thjesht nje perceptim i mendjes e cila materializon gjhithshka.Ne jemi pjese e Oqeanit te quajtur Zot.Ne jemi valet mbi Oqean.!
Po citoj vetem nje shprehje qe zakonisht e shprehin sufinjte por ishte she nje pikenisje per GEORGE IVANOVIC GURDJIEF(I ILUMINUAR):"DUHET TE VDESESH PARA SE TE VDESESH"Kuptimi eshte :duhet te vdesesh ne boten te cilen jetojme(ne mendje) dhe duhet ta besh kete para se te vdesesh fizikisht sepse qellimi i vetem eshte te mos kthehesh me ne trupin e hamendesuar njerezor....(ne ciklin e lindjes,jete ,vdekjes).

armandbrecani

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lind77 prej 21.10.10 21:37

Zoti Ekziston, me shume sa ēdo gje ai e kupton aq shume sa qe jemi nen kontrollen e tij ne mendje, te pamurit, te ndegjuarit, deshirat etj...saqe ne aspak smund ta dime e aq ta kuptojme se ku esht ai.

Engjujt e tij nese eshte deshira e tij shpetojne ēdo send, njerzit flasin prej pervojes dhe rastertise sidomos ata qe jane te paster me urtesi dhe meshire, bindja e tyre 100% se ekziston dhe ēdo gje e kontrollon ai, nje person i tille qe beson ashtu duhet te jete i pafajshem (pa mekate), verteton se ekziston ai ne raste sikur te rrezikut te vdekjes dhe bindja eshte pastaj direkt nga shpetimtari i madh "Nje Zot" i vetmi per te gjitha krijesat.

Prandaj dua te them Zoti dergoj disa krijesa njerzore (profete tjere) per ta kuptuar disa rregulla fetare por jo diēka qe eshte patjeter vetem lehtesim qe te ua lehteson jeten tjereve, sidomos atyre qe kerkojne ndihme dhe mbeshtetje ketu sdo te thote se frika e ben ata te luten dhe te ndihmohen, por vullneti dhe shpresa se njeriu nuk ka jeten ne kete bote te perhershme vetem se te kufizuar, e bota tjeter e percakton te verteten e nje personi qe jetoi ne planetin tokesor, vlerat e tij dhe veprat e tij tregoj te verteten.

Sa i perket se kerkoni ta gjeni Zotin, ate smund ta gjeni vetem ne shpirtin tuaj mund ta vertetoni jeten se jetoni, bota esht krijuar para milona e miljarda vjet, jeta jone personale 70-100 vjet sdo te thote asgje kur kaluan milona vite, te derguarit qe erdhen ne toke sollen disa udhezime se njerzit vuanin shume.

Kjo eshte nje dhurate e madhe per njerzimin, e per ata qe lejojne te udhezohen e kane me leht te jetojne perndryshe sdoni keshtu mendoni se pasi ekzistojne 6 Miliard njerez cili je ai ti qe kerkon pergjigjen ju lutem... keni kujdes ne punet e tij te ishi ju zot me kishi shkaterrue mua pse shkruaj po besoni e mos kerkoni pergjegjen se ndeshkoheni.. kyquni punet tuaja se ai kontrollon Miljarda njerez edhe eshte e leht per te.

lind77

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Berti69 prej 23.11.10 22:49

Nėse themi se Zoti ėshtė i mirė, atėherė po, Zoti ekziston, por nė kėtė rast ėshtė vetėdija jonė, zėri ynė i brendshėm qė na bėn tė ndiheni fajtor kur ne bėjmė keq.

Nėse themi se Zoti ėshtė krijuesi ynė, atėherė po, Zoti ekziston, por nė kėtė rast kjo ėshtė natyra. Ai ėshtė uji, ajri, zjarri, toka, pemėt, lulet, kafshėt, malet, deti, njerėzit, kjo ėshtė ajo qė disa parapėlqejnė t’a quajnė rastėsia e jetės.

Nėse ne themi qė Zoti ėshtė e keqja, qė disa e thėrrasin zakonisht Djalli, atėherė po, Zoti ekziston. Sepse nė kėtė rast ajo ėshtė liria e veprimeve tona, arbitėr i lirė, e cila ėshtė e domosdoshme pėr ne tė tė ndėrtohemi ose tė shkatėrrohemi. Askush nuk ka nevojė pėr njė religjion, besim apo udhėzim pėr tė dalluar tė mirėn dhe tė keqen.

Nėse ne themi qė Zoti ėshtė dashuria, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ėshtė ana mė e mirė e jona.

Nėse themi se Zoti ėshtė jeta, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ju jeni dėshmitarė.

Nėse themi se Zoti ėshtė vdekja, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ai ėshtė kalimi nė njė botė tjetėr tė panjohur.

Por, nėse ne vendosim pėr t’i dhėnė njė tjetėr emėr tė gjitha kėtyre gjėrave, nė kėtė rast Zoti nuk ekziston, por tė gjitha kėto gjėra ekzistojnė gjithsesi, e gjitha ėshtė ēėshtje interpretimit.

Berti69

434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Xhulia123 prej 24.11.10 15:51

per fat te keq, bota eshte ndare ne njerez te ashtuquajtur "te shkences" dhe besimtare. por une mendoj se nuk duhet te ekzistojne ndarje kaq themelore ndermjet shkences dhe fese, sepse per mendimin tim ato jane dy rruge te ndryshme qe ecin perkrah njera tjetres qe te cojne ne te njejtin perfundim. nese shikoni dokumentarin "Sekreti" mund t'a kuptoni. (jepet te Explorer Histori ne platformen Digitalb) :))

Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 17:52

Vendoseni doren ne zemer dhe do ta gjeni menjehere pergjigjen...

yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Xhemajl prej 26.11.10 18:41

yasmin shkruajti:Vendoseni doren ne zemer dhe do ta gjeni menjehere pergjigjen...


Me kete mendon te thuash se eshtė nė ne?
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 19:09

xhemajl,mos pyet se cfare mendoj une..pyete zemren tende se cfare mendon,ok?..po tani me kupton??
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Fakiri prej 27.11.10 21:03

Ēdokush qė thotė:"Ku ėshtė",i ka pėrshkruar Atij njė vend;ēdokush qė thotė "nė ēka ėshtė",i ka atribuar Atij njė pozitė;ēdokush qė thotė"kah ėshtė drejtuar", i ka caktuar Atij njė kufizim.Ēdokush qė thotė:"Pse" i ka emėrtuar Atij njė shkak;ēdokush qė thotė "ēfarė ėshtė",e ka ngjasuar Atė nė ndonjė gjė,ēdokush qė thotė "kur",i ka definuar Atij njė kohė;ēdokush qė thotė "deri kėtu", i ka emėruar Atij njė fund dhe kush i emėron fundin,e ka ndarė Atė nė pjesė;kush e ndan atė nė pjesė,e ka cilėsuar Atė;kush e cilėson Atė e ka mohuar Atė;kush e ka ndarė atė nė pjesė,ka kthyer fytyrėn nga Ai.

Ai qė mėton se e ka njohur Esencėn e Zotit,nuk e ka njohur Atė;Ai qė ia cakton kufijtė,nuk e ka ditur se Ai ėshtė tek.Ai qė i bėn shok,nuk i ka besuar Atij.Ai qė e ngjason Atė me ndonjė krijesė tjetėr,nuk e ka arritur tė vėrtetėn e Tij.

Ēdokush qė mendon se Ai ka tė bėjė me ndonjė iluzion,nuk ėshtė drejtuar kah Ai.Ai qė dėshiron ta arrijė esecėn e Atij,nuk e ka konfirmuar njėsinė e Tij.Ai qė bėn shenjė kah Ai,nuk ėshtė drejtuar kah Ai.

Ai qė e kufizon,nuk e synon Atė.Ai qė e ka ndarė atė nė pjesė,nuk i ėshtė dorėzuar ATIJ.Gjithēka qė qėndron nė kėmbė pėrmes esencės sė Tij,ėshtė i lidhur me tjetėrkėnd,dhe gjithēka qė ėshtė i lidhur me tjetėrkėnd,ėshtė formuar pėrmes njė shkaku.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 27.11.10 22:07

Sa per te replikuar pak me ate qe ka shkruar se fundmi fakiri(apo edhe me disa shkrime te tjera te lartpermendura): me duket se ka filluar te absolutizohet pak kjo teme sepse se pari te gjesh se ku nddhet Zoti fillimisht duhet te besosh ne ekzistencen e tij,prandaj mos ta nderlikojme tani me keto gjera qe kush thote keshtu per Zotin ben keshtu e ashtu sikur te ishim ne heretike...besimi ne Zot eshte dicka individuale dhe cdokush beson ne menyren e tij dhe askush nuk eshte zedhenesi i Zotit te na tregoje se po folem keshtu apo ashtu per Te ne kemi gabuar e gjera te tilla.

Nuk kane faj ne kete rast ateistet qe tremben nga ato qe shkruajne te tjeret per Zotin sikur Zoti do na denoje te gjitheve po menduam keshtu apo ashtu per te...gjeja me e rendesishme eshte te besosh ne ZOT nuk ka rendesi menyra apo forma ne te cilen ti e ben sepse besimi eshte individual dhe e ka vendin ne zemer dhe askush nuk ia ka hapur dikujt zemren per te pare se cfare ka ne te....mos te tregohemi fanatike sepse edhe vete Zoti thote qe "zgjodha per ju fene si lehtesim"..
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Fakiri prej 27.11.10 22:59

Ju lutem pa keqkuptim,pėrveē adhurimit tė idhujve,mė ėshtė ndaluar edhe fjalosa dhe grindja me popullin tim.Sa pėr sqarim sė pari unė nuk jam zėdhėnsi i Zoti dhe jam largė tė qenit fanatikė askend nuk e cilėsova heretik aq mė pak nė shkrimin tim askundė nuk e ceka ndonjė denim ...Ai qė ishte zėdhėnsi i Tij e ka pėrfunduar me dinjitet detyrėn e tij para 1400 vite.Profeti (zėdhėnsi) i Zotit thotė:"Pa ekzistuar njohja e Zotit,nuk mund tė ekzistojė as feja;pa konfirmim nuk mund tė ketė njohje dhe,pa pasur njė besim tė sinqertė nuk mund tė realizohet konfirmimi.
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 27.11.10 23:57

I dashur fakir,ne shkrimin tim kam vene ne kllapa qe (per te replikuar ne nje fare menyre edhe me disa te tjere) sepse nese e ke vene re me lart jane bere edhe disa postime qe dashje pa dashje lendojne te tjere te cilat ne nje menyre indirekte dalin ne perfundimin se do te denohesh nga Zoti,se dikush tjeter eshte i udhezuar e te tjere heretike...apo gjera te ketij lloji,shiko me vemendje disa shkrime me lart ne lidhje me kete teme...

Sa i perket replikes me ty ne radhe te pare replikat nuk jane grindje por diskutime te lira per te arrirur ne perfundime sa me frytedhenese...une e kuptoj mjaft mire ate qe ke shkruar ti ne fillim ne idhje me temen por mos mendo se te gjithe ne kete forum e kuptojne lehtesisht ate qe ke shkruar sepse jo te gjithe kane kulture fetare,prandaj thashe qe te mos ta rendojme shume diskutimin me thenie te tilla si:kush e ka metuar ekzistencen e Zotit nuk e ka njohur ate e gjera te tilla..

Cdokush ka menyren e vet per te arritur tek dashuria e Zotit dhe e di Ai me mire se kush e ka njohur ate apo jo sepse kur arrijme ne perfundime te tilla se kush mendon keshtu per Zotin ne fakt nuk eshte keshtu tregohemi dashje pa dashje fanatike dhe marrim atribute qe nuk na takojne... e respektoj pa dyshim mendimin tend sepse eshte i sinqerte por ajo qe parashtrova une ishte e thjeshte:te mos rendojme diskutimin me argumente jo shume te kapshme nga te gjithe por te diskutojme sa me thjeshte pa bere perkufizime per te cilat nuk eshte ne kompetencen tone dhe aq me teper sic theksova jo te gjithe kane kulture fetare dhe kjo eshte nje teme shume delikate qe kerkon shpjegime sa me te kuptueshme nga te gjithe.

P.S:une nuk te kam keqkuptuar por doja qe te tjeret te mos te te keqkuptonin ty sepse ne shkrimet me lart do veresh qe shume anetare kane keqkuptuar njeri-tjetrin ne lidhje me kete teme...me respekt yasmin...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Luli prej 10.12.10 13:03

Ne jemi njė "qelizė" e Perėndisė dhe njė qelizė nuk ėshtė nė gjendje tė njoh trupin nė tė cilin ajo jeton.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Xhulia123 prej 12.12.10 13:46

sigurisht qe Zoti ekziston! per disa njerez eshte e veshtire t'a besojne, por une them qe Ai ekziston. nese e keni lexuar librin e Bob Proctor "11 ligjet e harruara" do t'a kuptoni akoma me mire. aty njeriu shihet si energji, jo thjesht si trup fizik. por nga vjen kjo energji? nga nje Qenie me e larte, qe ne fe eshte Zoti. pra, ne shkence quhet energji kurse ne fe Zoti. e kuptoni? energji=Zot, pra feja dhe shkenca jane gjera te ndryshme qe bashkohen ne shkencen e metafizikes. sa e sa njerez i jane lutur Zotit dhe kane marre pergjigje? sa e sa njerez kane perdorur ligjin e terheqjes (te libri i Bob Proctor) dhe ia kane arritur qellimeve te tyre ne jete? e pra, jane e njejta gje, thjesht nga kendveshtrime te ndryshme.
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 19.01.11 2:35

Edhe pse tema nuk eshte 'krijesa' e Neo-s,dashje pa dashje ai na ka drejtur nje pyetje,per te cilen anetaret jane munduar me 'mish e me shpirt', t'i japin Neos pergjigje,sa kemi mbushur madje dy faqe mbi kete.

Jo vetem kaq,por disa anetare jane edhe grindur me njeri-tjetrin,vetem qe t'i japin pergjigje Neos,por ceshtja tjeter me rendesi eshte qe Neo nuk na ka dhene nje pergjigje,se ku eshte Zoti???
Mire qe nuk na e ka treguar, deri me tani se ku ndodhet Zoti,por minimumi qe duhet te beje Neo,besoj eshte qe te na falenderoje qe kemi qene aq te angazhuar t'i pergjigjemi pyetjes se tij,madje disa edhe duke toleruar fyerje mbi pyetjen e Neos,ku ky i fundit as qe ka dashure t'ia dije per ne dhe pergjigjeve tona te sinqereta ndaj tij!

Une per vete, jam shume kurioze te ma tregoje Neo,se ku ndodhet Zoti,sepse do isha shume e lumtur te adhuroj edhe une Zotin e Neos! E them me sinqeritetin me te madh!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ja ku eshte Zoti

Mesazh  Nikolaos prej 19.01.11 20:05

Mjafton te shikosh kete video qe ta kuptoni a ka Zot?

avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  qendresa. prej 12.03.11 20:46

Edhe pse ne nuk e shohim dhe nuk mund ta prekim, thell ne zemrat tona e ndjejm se egziston. Shpesh na ka ndodhur kur kemi qen ne ndonje rrezik apo ne ndonje situat kemi kerkuar ndihme nga Zoti.
Prap se pram qfardo qe kemi bere ne fund jemi mbeshtetur tek ai.

Per mendimin tim ZOTI egziston..
avatar
qendresa.

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  DJ_enis prej 12.03.11 23:07

Gjatė njė ore mėsimi, profesori pyet nxėnėsit: - A ishte Zoti ai qė krijoi gjithēka qė ekziston?Njė nxėnės pėrgjigjet me guxim: - Po, ai e krijoi!

- Vėrtet mendoni qė Zoti krijoi gjithēka qė ekziston? - pyeti pėrsėri profesori.

- Po. - pėrgjigjet nxėnėsi.

- Nė qoftė se Zoti ka krijuar gjithēka qė ekziston, atėherė Ai ka krijuar edhe tė keqen meqenėse edhe ajo ekziston. Atėherė, i bie qė Zoti ėshtė i keq! - tha profesori, krenar qė kishte provuar edhe njė herė se besimi ishte vetėm njė mit.

Atėherė nxėnėsi thotė: - Mund t'ju bėj njė pyetje?

- Sigurisht! - pėrgjigjet profesori.

Nxėnėsi u ngrit nė kėmbė dhe e pyeti: - A ekziston i ftohti?

- Ēfarė pyetje ėshtė kjo? Sigurisht qė ekziston! Apo nuk e ke ndjerė ndonjėherė tė ftohtin? - ia ktheu profesori i habitur.

- Realisht, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas ligjeve tė fizikės, ajo qė ne quajmė tė ftohtė, nė tė vėrtetė ėshtė mungesa e ngrohtėsisė. Ēdo trup mund tė studiohet nėse zotėron ose rrezaton energji. Zero absolute ėshtė mungesa totale e ngrohtėsisė, por tė ftohtit nuk ekziston. Ne pėrdorim kėtė term pėr tė pėrshkruar si ndihemi kur nuk ka ngrohtėsi. Mė thoni, a ekziston errėsira? - vazhdoi nxėnėsi.

- Ekziston djalosh! - pėrgjigjet profesori.

- As errėsira nuk ekziston! Nė tė vėrtetė ajo ėshtė mungesa e dritės. Dritėn mund ta studiojmė, errėsirėn jo. Nėpėrmjet eksperimenteve fizike mund tė shpėrbėjmė dritėn e bardhė nė disa ngjyra tė ndryshme qė e pėrbėjnė atė nė varėsi tė ndryshimit tė gjatėsisė sė valėve tė dritės, ndėrsa errėsirėn jo! Si mund ta pėrcaktojmė shkallėn e errėsirės nė njė vend? Duke u bazuar te drita qė ndodhet nė atė vend. Errėsira ėshtė vetėm njė term i pėrdorur nga njeriu pėr tė pėrshkruar gjendjen kur nuk ka dritė.

Dhe pėr ta mbyllur i riu e pyet profesorin pėr herė tė fundit: - Profesor, a ekziston e keqja?

Dhe profesori pėrgjigjet: - Siē tė thashė nė fillim, nė botė jemi dėshmitarė tė krimeve, dhunės, shkatėrrimit. Kėto janė e keqja!

Studenti pergjigjet: - E keqja nuk ekziston, profesor! E keqja ėshtė mungesa e sė mirės. Si nė rastet e mėparshme, e keqja ėshtė njė term qė njeriu e pėrdor pėr tė pershkruar mungesėn e Zotit. Zoti nuk e krijoi tė keqen! E keqja vjen si rezultat i mungesės sė Zotit nė zemrat e njerėzve, njėsoj si nuk ekziston tė ftohtit, apo errėsira kur nuk ka dritė!

I riu, mori duartrokitje nga tė gjithė studentėt e tjerė.

Rektori i universitetit, qė ishte i pranishėm nė orėn e mėsimit, e pyet: - Si e ke emrin?

- Ai u pergjigj: Albert Ajnshtajn!
avatar
DJ_enis

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  enya prej 13.03.11 0:58

Kot me te pyt ty lol, mos ma merr per ters, por u bera kurioz ; kete qe ke paraqite ketu, e kupton ndopak apo ashtu more frymezim ne ndonje pub, meqe qenke edhe DJ??
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  DJ_enis prej 13.03.11 11:08

enya shkruajti:Kot me te pyt ty lol, mos ma merr per ters, por u bera kurioz ; kete qe ke paraqite ketu, e kupton ndopak apo ashtu more frymezim ne ndonje pub, meqe qenke edhe DJ??
jo me duket se nuk e ke kuptuar ti ky prof. ishte ateist dhe ne fund edhe ky besoi ne zot
gjith te mirat klm
avatar
DJ_enis

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  enya prej 13.03.11 14:17

Jo lol jo, une e kam kuptuar mjaft mire, por kam pare qe ky mesazh eshte keqinterpretuar nga ateistat duke e instrumenatlizuar qe gjoja kjo histori e Einstein tregon qe ai ishte ateist, duke i dhene kesaj nota ateizmi.
Me vjen mire lol qe ti nuk e paske konceptuar si ata mendjengushtet, qe e perdorin gjoja si mesazh ateizmi, prandaj edhe te pyeta ty lol qe ta dija edhe prej teje se si e ke konceptuar edhe ti, gezohem qe e ke kuptuar si duhet dhe te prsh lol, gjithe te mirat!
Me respekt per Ty!
avatar
enya

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lutfi prej 02.05.11 22:32

po shkruaj per disa qe thon se zoti nuk exziston se nuk shihet por edhe mendja si shihet njeriut por e ka mendjen
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 06.05.11 14:23

Unė kam ndegjuar pak mė ndryshe :D.
Kur proffa pyet 1 student, thot: beson ti nė zot?
Student1 i pėrgjigjet: Po profesor.
Pastaj profa fillon me pyetjet tjera
Profa: A e sheh dritaren kėtu?
Student1: Po profesor
Profa: E sheh, sepse ekziston
Profa: A i sheh ata njerėz tek po kalojn aty posht bulevardit?
Student1: Po profesor
Profa: I sheh, sepse ata janė duke kaluar aty pran, sepse ekzistojnė
Profa: A e sheh ti zotin ndonjėher?
Student1: Jo profesor
Profa: Nuk e sheh se ska.
Ai fillon tė gėzohet me ato pyetje me kunderpergjigje tė shpejta qė ia bėri student1t duke menduar se pati sukses.
Pastaj ngritet nje tjetėr student dhe i bėnė pyetje kolegės sė tij:
Student2: Koleg, a e sheh ti profėn tek shetitet posht e lart, andej e kėndej klasės (I gėzuar duke menduar se triumfoi?) :P.
Student1: Po koleg...:S
Student2: E sheh sepse ėshtė i gėzuar
Student2: A ia sheh pantolanet profes se si ju kanė qarė mu nė prapanicė fund e skaj?:D?
Student1: Pooo koleg:)
Student2: Ia sheh, sepse i ka tė qara
Student2: Koleg pyetja e fundit pėr ty
Profa tani i stresuar se qfar don tė thotė nė fund ky far djaloshi me kėto pyejte tė pa kuptimta, e ndegjon me habi dhe thotė me vete, athua vallė qfarė pėrfundimi don tė nxjerr ky student tani?!?!?!
Student1: Jo koleg, nuk ia shoh ment profess!!!
Student2: Po nuk ja sheh ore koleg se ai ska mend fare.... lol :D.
Ishte pak pėr shaka... Mos e merrni shum pėr zemėr ju ateistėt se pastaj iritoheni nė mua, ju lind urrejtja ndaj meje, dhe nuk ėshtė mir tė kesh urrejtje ndaj askujt. Tė paktėn ju kėshtu thoni, kinse ne islamistėt i kemi zemrat pėrplot urrejtje ndaj qdo rrace pėrveq fesė tonė, por nuk ka problem, do pres tash unė reagimet e juaja. :D:D:D.


avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lutfi prej 06.05.11 16:05

te lumt goni e ke pare se kam thene edhe mendja nuk shihet por e ka njeriu te njejten une e di por pak me ndryshe ty per student e profesor un per nje oficer dhe ushtar kur e pyet oficeri ushtarin a pe sheh psh at objekt e kta e me radhe kur ushtari ne fund i pyet tjert ushtar a po ja shihni kapitenit mendjen ato thon jo ,kurse ky ja kthen nuk ja shihni pra se ska men,yung
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 06.05.11 18:06

Mendjen e komandon truri dhe truri eshte dicka qe shikohet. Ē'jane keto marrezira? Krahasoni Zotin me mendjen.. Neve ateisteve nuk na mbushet mendja me keto perralla qe tregoni ju, duhen fakte dhe prova konkrete per ta besuar Zotin. Keto qe thoni ju le t'i besojne femijet, se perrallat dhe tregimet, si keto me siper, jane vetem per femije. Po lereni kete teme mos hapni mė debate!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lutfi prej 07.05.11 10:44

pajtohem me ty nikolaos truri shikohet gjith shpirtrat e gjala kan tru por sdin te mendojn ke ne thon psh tru ka por mendjen se ka vetem njeriut zoti ja ka dhan mendjen qe din me mendu.
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 07.05.11 14:23

Nese Zoti na paska dhene mendjen, atehere mua me paska dhene mendjen qe te kundershtoj ate, si ka mundesi?
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Blak Devill prej 07.05.11 21:22

THONE qe zoti eshte nje per te gjith eshte shprehje por jo per te gjith eshte zoti i mire mos e vini ne dyshim ekzistencen e zotit ai ekziston
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lutfi prej 07.05.11 21:32

zoti eshte i mire per ata qe jane ne ruge te mire per ata qe e adhurojne zotin gjithve ju ndihmon
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  nitty prej 08.05.11 10:44

Nikolaos shkruajti:Nese Zoti na paska dhene mendjen, atehere mua me paska dhene mendjen qe te kundershtoj ate, si ka mundesi?

Zoti vetėm njerėzve ua jep mendjen dhe ndėrgjegjėn,siē ta ka dhėnė edhe ty kurse pse ti e kundėrshton atė nuk je i pari e as i fundit,ti dėshiron ta kundėrshtosh atė e jo ai dėshrion qė ti ta kundėrshtosh.

Monolog ishte i mirė e kam lexuar disa herė dhe me la njė pershtypje tė hidhur nga autori por shkrimi ishte artistik (kjo ka rėndėsi).
avatar
nitty

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 09.05.11 15:33

Mu kjo ėshtė pėrgjigja tek ti Nikolas. Zoti ta ka dhėnė mendjen dhe ti e kundėrshton, sepse Zoti e ka dėnuar njė engjull qė quhej Ibliz(djalli), sepse ai e kishte kundėrshtuar atė(Zotin) duke mos iu pėrkulur njeriut, sepse sipas tij(Djallit) njeriu ishte mė i dobėt kurse ai kishte fuqi tė mbinaturshme dhe nuk deshi ta ul veten duke iu pėrkulur njeriut. Atė Zoti e dėnoi sbashku me njeriun sepse edhe njeriu kishte gabuar duke u mashtruar nga Djalli, duke lakmuar qfar i kishte ofruar ai dhe kshtu qė tėdyt i dėnoi Zoti duke i zbritur nė tokė, por Djalli ska shpėtim prap, ai shpresėn nuk e humb kurr kundėr tė gjitha tė kqijave qė i bėn edhe kėtu nė tokė, kurse njeriu e ka njė shpresė pėr ti shpėtuar ferrit(Xhehenemit) e pėr tu kthyer prap nė parajsė(Xhennet) ku kishte qenė Adami i pari i njerzimit, por me kusht nėse bėnė vepra tė mira nė kėtė botė, dhe duke mos u dhėnė shumė pas bukurive e joshjeve tė hargjuara qė ekzistojnė nė kėtė botė, por ia ka bėrė edhe me dije se sa t'jen jeta kėtu nė tokė e ka armikun mė tė madh djallin i cili mundohet me qdo kusht me e deviju njeriun. Kto nuk janė pėrralla nikolas.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 09.05.11 18:07

Gon! shkruajti:Mu kjo ėshtė pėrgjigja tek ti Nikolas. Zoti ta ka dhėnė mendjen dhe ti e kundėrshton, sepse Zoti e ka dėnuar njė engjull qė quhej Ibliz(djalli), sepse ai e kishte kundėrshtuar atė(Zotin) duke mos iu pėrkulur njeriut, sepse sipas tij(Djallit) njeriu ishte mė i dobėt kurse ai kishte fuqi tė mbinaturshme dhe nuk deshi ta ul veten duke iu pėrkulur njeriut. Atė Zoti e dėnoi sbashku me njeriun sepse edhe njeriu kishte gabuar duke u mashtruar nga Djalli, duke lakmuar qfar i kishte ofruar ai dhe kshtu qė tėdyt i dėnoi Zoti duke i zbritur nė tokė, por Djalli ska shpėtim prap, ai shpresėn nuk e humb kurr kundėr tė gjitha tė kqijave qė i bėn edhe kėtu nė tokė, kurse njeriu e ka njė shpresė pėr ti shpėtuar ferrit(Xhehenemit) e pėr tu kthyer prap nė parajsė(Xhennet) ku kishte qenė Adami i pari i njerzimit, por me kusht nėse bėnė vepra tė mira nė kėtė botė, dhe duke mos u dhėnė shumė pas bukurive e joshjeve tė hargjuara qė ekzistojnė nė kėtė botė, por ia ka bėrė edhe me dije se sa t'jen jeta kėtu nė tokė e ka armikun mė tė madh djallin i cili mundohet me qdo kusht me e deviju njeriun. Kto nuk janė pėrralla nikolas.
Keto nuk jane perralla per ju qe jeni kaq naivė. Per mua jane perralla dhe absurditete dhe nuk ma mbush njeri mendjen...mos u lodh kot duke m'u drejtuar ne emer. Kam folur dhe me perpara per kete ēeshtje, lexoji mire temat me radhe. S'e kam ndermend ta ndjek edhe me ty tani muhabetin sepse do perserisja te njejtat fjale. Mendjen nuk na e jep Zoti, por pozicioni planetar i lindjes. Dielli dhe planetet drejtojne jeten tone, kete e di me mire se ti dhe kushdo sepse une me kete fushe merrem.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 8:45

Ti thell nė zemrėn tėnde e di, por nuk tė le njė forc tjetėr(negative) ta shprehėsh, ta pranosh tė vėrtetėn, ajo ta ka bėrė zemrėn tėnde gur i fort dhe ai gur tė duket si i pa thyeshėm, ajo forc ta ka vu njė perde ty dhe tė ka bindur ty se ti di gjithėqka, por nė tė vėrtet ti nuk di asgjė(kur tė vihet pyetje Zoti). Mos ke frig nga ajo forcė, sepse ėshtė forca pozitive e zotit edhe mė e fort, e cila tė mbron nga e kundėrta, Forca e Zotit ta zbut atė zemėr(nėse i beson), dhe ta mbush pėrplot me mirėsi, atėher ti do tė dijsh edhe mė tepėr se qė ke ditur.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 10:45

Po kush i drejton planetet?!?!
Zotėri, kėrko librin e shejtė dhe hedhja njė sy atij, merr dituri edhe mė tepėr se qė ke. Shih ngjarjet qė kanė ndodhur para 1400 e edhe 2000 viteve mė parė dhe krahaso me ditėt e sotme, vėreje ndryshimin (nėse ka).
Lexo mir Kur'an-in, dhe pastaj mendoje mos ndoshta ke lexuar ndojnė libėr mė tė sakt se ai, gjej ndonjė autor tjetėr qė ka qenė mė i aftė se ai(Muhamedi), as nė ditėt e sotme nuk ke, as kurr nuk ke pasur, tė jesh i bindur, dhe aty shkruan se nuk do tė ketė profet tjetėr qė do t'iu aftėsoj pėr moralin dhe shkencėn dhe pėr gjithqka rreth kėsaj bote dhe botės tjetėr pėrpos kėtij tė fundit, sepse ai ėshtė i dėrguari i Zotit(i zgjedhuri i Zotit), e shum e shum gjėra tjera zotri, kshtu qė nuk kam nevoj unė me tė bind ty, me tė vetėdijėsu pėr asgjė, ti i ke mundėsit tuaja, me trurin tėnd hulumto mė tepėr rreth kėsaj dhe e gjen pėrgjigjen ku ėshtė Zoti, a ekziston Ai. Dhe mos kėrkoni pbrgjigje ku nuk mund tė gjeni, sepse pėrgjigjen e dini ku mund tq gjeni, por i frigoheni asaj, mos iu frigoni,sepse tė gjith njerėzit nuk janė tėrėsisht tė pėrkryer, tė gjith mund tė gabojnė, dhe tė gjith mund tė pendohen, dhe pėr tė gjith pendimi pranohet tek Ai, por nėse pendoheni me tė vėrtet dhe besoni.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 10.05.11 15:26

Nuk ke nevoje te me trgosh mua se cfare duhet te lexoj, kush te duket vetja ty qe po me jep mend mua? ato perrallat dhe absurditetet kuranore t'i kam komentuar dhe hedhur poshte 100 here bashke me Muhamedin tend, por shiko mire neper tema te ndryshme dhe lexoji pergjigjet e mia. Mos me trego fare historite e meparshme, sepse ne kohen e mesjetes kur ishte kulmi i besimit ne Zot, ishte epoka me e erret e njerezimit, edhe ne kohen para krishtit njerezit kane qene me te lumtur se ne ate kohe kur u perhap besimi islam. Bota ka 7 miliard njerez dhe vetem 1 miliard besojne ne kuran, madje gjysma nuk i praktikojne rregullat fetare. Une jetoj shume mire edhe pa fe. Feja eshte e nevojshme per njerezit e dobet qe s'jane te afte te perballojne veshtiresite e jetes dhe ngrene koken lart nga qielli duke kerkuar "Zotin" imagjinar, i cili kurre nuk u ka kthyer pergjigje. Fene tende dhe kuranin mbaji per vete zoteri, mos me keshillo mua t'i lexoj. Le t'i lexoje ai qe s'ka mend e te mesoje prej tyre. Ne te tjeret, diturine e marrim nga shkenca dhe jo nga feja.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 15:59

Kur'ani ėshtė vet shkenca zotėri
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 10.05.11 16:20

Gon! shkruajti:Kur'ani ėshtė vet shkenca zotėri
Kete e thoni ju besimtaret. Kurani nuk studiohet neper shkolla, pervecse ne vendet islame te prapambetura. Ka libra shume here me interesant dhe me te rendesishem sesa kurani ndaj nuk une nuk dua te humb kohen kot te merrem vetem me kuran si ju.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 19:30

Por edhe Amerika ka marrė disa pjesė tė Kur'anit pėr ti rregulluar edhe mė mirė disa ligje tė vetat qė i aplikojnė. Edhe shumė shoqėri tjera mundohen ti marrin mė tė mirat qė janė sipas tyre dhe mė tė lehtat pėr tu aplikuar, kurse ato tė cilat i duken disi mė tė rėnda pėr tu aplikuar i lėnė anash dhe i injorojnė, sepse mė shumė e pėlqejnė kėnaqėsinė e hargjuar tė kėsaj bote, ata nuk donė ti shkatrrohet morali atyre, por kur vie puna pėr dikė tjetėr qė t'ia shkatrrrojnė atė ata nuk kanė mėshir nė aso raste. Rast konkret ėshtė edhe kosova. Na shpėtoi jetėn, por na shkatrroi moralin, unė mė i lumtur do tė isha tė vdisja si njėri i moralshėm se sa tė jetoja si njė njėri i pa moralshėm. Unė tash shkrova nė pėrgjithėsi pėr jo muslimanėt, e jo veqanėrisht pėr ty si ateist qė je dhe po tė them ty, e jo ju, sepse kėshtu mė shumė frigohėsh se tė duket vetja si i vetėm nė kėtė botė. Ti e pėrdor fjalėn "Ju" sepse kur e thua kėtė je mė pak i friguar dhe mendon se ke pėrkrahjen e "Atyre", sepse vėrtet kėto fjalė qė i thua ti pėr muslimanėt, janė shum tė rėnda, shum fyese, po shpreh in jorancė tė pa skajshme dhe nuk ėshtė mirė pėr ty, por nėse je ateist je pėr vete he burr mbaje pėr vete ose deklaroje shum thjesht; "Jam ateist" dhe kaq, e mos u mundo ti me qenė mė i menqur se ai libėr tė cilit ne i besojmė, sepse ėshtė shum fyese. Ty nuk tė njeh askush, je thjesht njė individ, pa karrier tė suksesėshme(me famė), ti vetėm llomotit kėtu, din tė injorosh dhe mundohesh tė jesh i gjithdijshėm, por po tė lutem mos se gabon, nuk po tė kėrcėnohem, por po tė lus.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 19:34

Dhe tė lutem mė trego vetėm njė mė tė interesant dhe mė tė rėndėsishėm se Ai, tė premtoj se do ta lexoj dhe nėse ėshtė ashtu siē thua ti, edhe unė do tė jemė i njė mendimi, si ty.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 19:40

Dhe unė nuk i frikėsohem askujt pėr veq Zotit, dhe krenohem me kėtė, dhe ti i frikėsohesh gjithqkaje, por mundohesh mos ta hudhėsh nė sipėrfaqe, dhe prezantohesh kėtu si trim mbi trima, e qfar trimėrie ke ti?!?! Mjaft tė lutem me kėto, trimat sjanė gjallė ata kanė vdekur brez pas brezi nėpėr luftėra pėr liri, por edhe at iu kan friguar Zotit.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nikolaos ke humb rugen e vrtet

Mesazh  patrolla prej 10.05.11 19:41

Mos mendo se je shum i menqur,per kuranin do folish kur do lexosh edhe do kuptosh e nese e ke lexua se ke kuptua kuranin athere punet i ke keq me krijuesin,me zotin qe krijoj qijet gjithsin qe krijoj njerzit kafshet e gjithcka po shohim edhe qe nuk i shohim,
si mas teje kujt ti besojna krishit? jo krishti ashte njeri i derguar as nuk asht djali zotit as vet zoti ne qoft se do ishte zoti ather qe asaj dite bota do ndalonte se krijuesin e kan vrar njerzit e pa shkolluar e debil
nese ke deshir vertet te kuptosh kuranin edhe rugen e vertet ke rastin ne ket link....
https://www.youtube.com/watch?v=pRm0ZaWiUO4
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ose shqip me mir

Mesazh  patrolla prej 10.05.11 19:51

https://www.youtube.com/watch?v=pURTMFARm3s
avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 20:36

"Mos mendo se je shum i menqur,per kuranin do folish kur do lexosh edhe do kuptosh e nese e ke lexua se ke kuptua kuranin athere punet i ke keq me krijuesin,me zotin qe krijoj qijet gjithsin qe krijoj njerzit kafshet e gjithcka po shohim edhe qe nuk i shohim,
si mas teje kujt ti besojna krishit? jo krishti ashte njeri i derguar as nuk asht djali zotit as vet zoti ne qoft se do ishte zoti ather qe asaj dite bota do ndalonte se krijuesin e kan vrar njerzit e pa shkolluar e debil
nese ke deshir vertet te kuptosh kuranin edhe rugen e vertet ke rastin ne ket link...."


Kujt i drejtohesh?

avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 10.05.11 20:47

Po jam dakort qe kurani eshte i vlefshem vetem per moralin dhe asgje tjeter me shume. Por sot ne boten moderne nuk ka rendesi morali sesa te jesh i lire ne bote. Liria eshte mbi moralin. Sipas te drejtave njerezore nderkombetare nje individ ka te drejte te beje c'te doje me jeten e tij, pavaresisht qe kjo jete eshte e moralshme apo jo. E pra kurani ne kete drejtim te pengon te jetosh jeten me lirite e saj, sidomos ne vendet myslimane, ku femra mbulohet me shami koke e kembe gjithe jeten, e llogjikshme eshte kjo? Kjo mbart nje moral te ekzagjeruar. Nuk eshte kurani dhe ferexheja te vetmet qe sjellin moralin. Feja i paragjykon njerezit, feja i tremb duke u thene qe do te digjeni ne flaket e ferrit, feja diskriminon femrat, feja ndalon progresin. Pra keto jane ane negative. Te garantoj qe ka femra ateiste dhe te feve te tjera qe kane moral dhe mbi moral edhe pa respektuar besimet islame. Kurani meson dhe drejton me shume njerezit pa intelekt sepse njerezit intelektual nuk kane nevoje shume per moralin qe jep kurani. Ateistet e dine shume mire se c'eshte morali, c'eshte e mira dhe c'eshte e keqja edhe pa mesuar kuranin. Ne kemi jetuar ne kohen komuniste ku nuk kishte aspak ndikim fetar dhe morali ishte ne kulmin e tij. Dhe sot qe fete jane perhapur me shume se kurre s'ka moral. une nuk e kam frike zotin perderisa nuk e besoj ate. E vetmja gje qe me tremb eshte vetem vdekja dhe asaj nuk i shmangemi dot. Jeta jone varet vetem nga Dielli dhe levizjet planetare dhe kete e di me mire se kushdo tjeter meqenese une e studjoj thellesisht astrologjine.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nikolaos i drejtohem,nuk din shqip?

Mesazh  patrolla prej 11.05.11 0:21

Gon! shkruajti:"Mos mendo se je shum i menqur,per kuranin do folish kur do lexosh edhe do kuptosh e nese e ke lexua se ke kuptua kuranin athere punet i ke keq me krijuesin,me zotin qe krijoj qijet gjithsin qe krijoj njerzit kafshet e gjithcka po shohim edhe qe nuk i shohim,
si mas teje kujt ti besojna krishit? jo krishti ashte njeri i derguar as nuk asht djali zotit as vet zoti ne qoft se do ishte zoti ather qe asaj dite bota do ndalonte se krijuesin e kan vrar njerzit e pa shkolluar e debil
nese ke deshir vertet te kuptosh kuranin edhe rugen e vertet ke rastin ne ket link...."


Kujt i drejtohesh?

avatar
patrolla

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 11.05.11 10:37

Po morali tė jep lirinė more burrė, mendoje njėherė sikur tė gjith njerėzit e botės tė ishin tė moralshėm a kishte me qenė jeta e njeriut nė rrezik nga njeriu? I gjithė njerėzimi do tė ishin tė lirė dhe pa frikėn se dikush po i kėrcėnon apo po i sulmon, sepse i moralshmi nuk i bėn ato gjėra.
Ti thua "feja diskriminon femrat," po qfarė ju ndodh femrave tani nė civilizim dhe liri plotėsisht tė barabart?
Ato janė tė lira nga prindėrit e tyre, dalin dėfrehen nė kafiteri e diskoteka dhe pijnė deri nė orėt e hershme, por qfarė ju ndodh atyre kur tė zbardhė mėngjesi? Ato nė ndikim tė alkoholit pa pėrjashtim edhe tė drogės mund tė kenė bėrė gjithqka gjatė asaj nate, mund tė jenė zhveshur dhe mund tė kenė bėrė seks tė pa kontrolluar nga meshkujt qė kanė mundur tė jenė aty rastėsisht dhe gjithqka tjetėr mund ti ketė ndodhur, dhe nė mėngjes mbesin rrugėve ashtu lakuriq e duke bėrė shaka tė gjith kalimtarėt tė cilėt janė duke shkuar nė punat e tyre, a kishe mundur ta merrėsh pėr grua ti ndonjėrėn prej tyre? Ajo edhe e martuar me ty prap do tė kishte vepruar njėsoj, kjo ėshtė diskriminim i femrės zotėri!!!. Kamė ndėgjuar pėr njė rast nė njė shtet nė Amerik, kur gjykata e nxjerr ligjin pėr meshkujt qė shkonė nė plazhė mund tė jenė vetėm me njė pal shorce dhe lart mund tė jenė tė zhveshur, kurse pėr femra duhet tė dalin me bikine lart e poshtė, dhe pas asaj, femrat dhe gratė ishin mbledhur para gjykatės duke protestuar pėr drejta tė barabarta, duke brohoritur "edhe ne duam tė jemė si meshkujt, ne jemi tė barabartė, edhe ne duam tė jemi tė zhveshura lart, si ata", ja barazija gjinore!!! Ti mund ta quash tė drejtė kėtė?
kurse Kur'ani i ndalon disa gjėra, Kur'ani e ka moralin, e ka ligjin, e ka shkencėn etj etj etj... tė gjitha i ka Ai, por varet se si e lexon ti atė dhe si e kupton dhe si e zbėrthen. Dhe komunizmi dhe qdo shoqėri tjetėr kanė marrė diqka nga Kur'ani, dhe e kamė cekė kėtė diku se kėto shoqėri qdo herė i kanė marrė disa udhėzime mė tė lehta pėr tu aplikuar, por ato mė tė rėnda i kanė injoruar edhe pse po tė ndalėsh dhe ti analizosh mirė e tė hyjsh thell nė to ato nuk janė tė rėnda siq duken nė shikim tė parė, dhe komunizmi me sa di unė ka qenė i rrept dhe i detyrueshėm nė disa vende siē ka qenė edhe vetė themeluesi i kėtij tė fundit Karl Marks. Dhe ne i frigohmei ringjalljes mė shumė se vdekjes, sepse atėherė do tė dalim para Zotit, do tė gjykohemi drejtė, mė drejtė se njėriu i cili e bėn ligjin e tij si tė dojė vet ,dhe do tė marrim atė qfarė meritojmė para Zotit, dhe tė gjith jo mė kot thonė shpresa vdes e fundit, dhe pėr ne shpresa nuk vdes edhe pas vdekjes. Kshtu pėr fund dua tė them se nuk kem qfar tė diskutojmė mė tepėr, ne jemi besimtarė, ju jeni ateistė, ju besoni vetėm nė shkencė, ne besojmė edhe nė shkencė edhe nė Zot, sepse shkencėn na e ka shkruar Zoti dhe ne e kemi pasur nė duar para shumė kohėsh, por vetėm detyrė e jona ėshtė tė zbulojmė atė qka ėshtė e shkruar dhe qė ėshtė e vėrtetė, dhe ne nuk guxojmė tė bėjmė shkencė tė rrejshme si disa, ju mendoni se ne jemi shtresa tė ulta dhe tė pa shkolluar, kurse ju jeni tė shkolluar mirė madje keni edhe famė botėrore ndonjėri prej jush, dhe mendoni se jeni mė tė mirėt, kurse ne mendojmė dhe shpresojmė qė jemi tė devotshėm te Zoti, nėse i pėrmbahemi urdhėrit tė tij dhe ecim nė rrugėn e tij, dhe ne jemi tė ndarė nga ju, dhe ju nga ne, dhe nuk keni nevoj me doemos tė mundoheni t'ia nxjerrni njė pjesė tė errėt atij(Kur'anit), ju nuk mund ti gjeni, sepse nuk ka ai pjesė tė errėta siē mendoni ju, apo siē do tė dėshironit, dhe ndjekėni rrugėn tuaj, dhe ne ndjekim rrugėn tonė, ne nuk i bėjmė keq askujt, sepse ne jemi tė moralshėm, por nėse na sulmojnė, atėher ne duhet tė mbrohemi, dhe ne do ti pėrzėmė ata, do ti ndjekim, ashtu siē deshėn ata tė na e bėjnė ne, por ne kemi mėshirė, sepse zoti na e ka dhuruar atė. Unė me kėto fjalė nuk po iu drejtohem doemos ateistėve, por tė gjith ata qė na e dojnė tė keqen dhe pėrgatiten tė na luftojnė e kanė kėtė paralajmrim.
Ndoshta u kuptuam, ne jemi tė ndarė, ne i shikojmė punėt tona ju shikoni tė juajat, por mos tė mendohen tė na suljmojnė nė mėnyrė aq fashiste dhe tinėzare, dhe ta fshehin dorėn kinse ne po mundohemi tė mbizotėrojmė paqen, sepse ne i zbulojmė ata.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 11.05.11 12:13

Mos i keqkupto gjerat, askush nuk kerkon qe t'ju sulmoje juve. Une thjesht shpreh mendimin tim ne lidhje me besimin dhe te verteten. Se ju jeni besimtar nuk na sillni asnje dėm neve, besoni per vete dhe nese kjo ndikon per keq apo per mire, per vete e keni. Por dua te dal kundershtar kur thua qe kurani eshte shkenca. Kjo eshte absurde sepse besimi eshte dicka krejtesisht ndryshe nga shkenca. Shkence quhet cdo gje qe zbulon dhe besimi nuk zbulon asgje, ai thjesht te jep nje shprese. Ne kuranin tuaj "famelarte" thuhet se bota (universi) u krijua per 6 dite. Kete shkenca ta hedh poshte me mijera menyra. Pra qe me kete fakt shkenca eshte kunder kuranit, le pastaj te hyj ne analiza te tjera te frazave kuranore qe gjoja mbahen si mrekulli, do dilnin plot dhe plot gabime te tjera. Kurani nuk eshte gje tjeter vecse nje kopje e modifikuar e bibles. Pra nuk jane fjalet e Muhamedit perderisa bibla dhe kurani ngjajne me pothuajse 80% te thenieve te tyre. Ti thua cfare ju ndodh femrave po te dalin naten etj etj...ku bazohesh ti tek keto femra te uleta? Femrat ateiste nuk i bejne keto gjera, perkundrazi une kam vene re qe shumica e femrave prostituta jane besimtare. Ne kohen komuniste kur vendi ishte ateist, s'kishte prostitucion, pra moralin e solli me shume komunizmi sesa feja sot. Doli komunizmi me i forte se Zoti ne kete rast. Meqenese Zoti ekziston le t'i ndaloje ai femrat imorale nese ty te shqetesojne. Per mendimin tim, keto lloj femrash ju shqetesojne vetem juve besimtareve sepse meshkujt e ri, apo rinia moderne e zhvilluar ka me shume bezdi femrat e mbuluara sesa femrat e zhveshura. Kete ta garantoj une. Pse sipas tejje ne plazh njerezit duhet te lahen te veshur? vetem femrat besimtare e bejne kete dhe te tjeret qeshin me to, a nuk eshte ky diskriminim. Do apo s'do ti, bota drejt zhveshjes po shkon dhe jo drejt mbulimit. Po te ndeshesh drejtperdrejt me mua jam i sigurt qe do te bije dakort me mua, sepse une u kam mbushur mendjen shume besimtareve te tjere me fakte dhe argumenta bindese, por ketu me komente ndoshta nuk ia dal dot sepse jeni shume besimtare dhe s'kam kohe te merrem me te gjithe.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 11.05.11 14:42

"Meqenese Zoti ekziston le t'i ndaloje ai femrat imorale nese ty te shqetesojne"

Zoti paralajmron dhe ėshtė kundėr gjėrave tė kėqija dhe nuk parandalon, ashtu si ligji i njėriut kur thotė mos vjedh se ndėshkohesh po sa tė zihesh pas krimit qė ke bėrė, ashtu edhe Zoti. Kur tė vijė vdekja do ta kuptosh.

"Pse sipas tejje ne plazh njerezit duhet te lahen te veshur?"

Meshkujt musliman lahen nė plazhė si tė gjith ju, nė pėrjashtim tė disave qė nuk mbajnė asnjė leckė nė trup..., turp pėr ta, dhe njeriu i mban teshat e veshura, spese pikė sė pari dallon nga kafsha.
Edhe para 60, 000 viteve ju i paramendoni njerėzimin sipas shkencės me lecka tė rrethuara nė bel, dhe shkenca kur thotė se njeriu e ka prejardhjen prej majmunit, ajo aty menjėher bjen posht Kur'anit, dėshton, sepse pse tani, majmuni nuk bėhet njeri? Kurse Kur'ani e mohon atė. Pra shkenca nuk ėshtė ekzakte nė shumė raste

"vetem femrat besimtare e bejne kete dhe te tjeret qeshin me to, a nuk eshte ky diskriminim."

Mu tek femra ėshtė morali zotėri, dhe ata le tė qeshin, por vetėm nė kėtė botė do tė qeshin.

"Do apo s'do ti, bota drejt zhveshjes po shkon dhe jo drejt mbulimit"

Tė duket nė rregull kjo?


"Po te ndeshesh drejtperdrejt me mua jam i sigurt qe do te bije dakort me mua, sepse une u kam mbushur mendjen shume besimtareve te tjere me fakte dhe argumenta bindese, por ketu me komente ndoshta nuk ia dal dot sepse jeni shume besimtare dhe s'kam kohe te merrem me te gjithe."

Po te ndeshesh drejtperdrejt me mua jam i sigurt qe do te bije dakort me mua, sepse une u kam mbushur mendjen shume "Ateistėve" te tjere me fakte dhe argumenta bindese, por ketu me komente ndoshta nuk ia dal dot sepse jeni shume "Ateist" dhe s'kam kohe te merrem me te gjithe. "Prandaj po merrem vetėm me ty".

I beson ti kėsaj qė e thash ngjashėm me fjalėt tua mė lart?
Besom, njė fjalė e kemi ndryshe, "Besimtar", "Ateist".

I beson ti vetėm rastit? Dhe thua se "rasti ėshtė mbret i botės", po me kėta ateist kam ndenjur unė dhe kamė debatuar Live diku 6 orė 7 pėrafėrsisht, edhe atė nė kafiq tu pi caffe, ai bazohej nė shkencė dhe nė rastin, besonte se Maria kishte mbetur shtatėzėne kur ishte pastruar nė njė vend, ku para diku 1 ore kishte derdhur spermatozoidėt njė mashkull dhe kinse prej atij momenti ajo kishte mbetur shtatėzėne e virgjėr ashtu si ishte. Po spermatozoidėt po sa tė ndeshen me oksigjenin ato vdesin bre zotėri!!!, si ka mundėsi atėher qė tė mbes shtatėzėne me spermatozoid tė vdekur? Ai thoshte se "Rasti ėshtė mbret i botės" dhe u mbronte me kėtė fjalė si tė besueshme dhe tė pa diskutueshme "kinse", kam ndenjur dhe kamė debatuar edhe me ateist i cili mendon se zoti ka qenė njė njeri i shkurtėr, me flokė tė gjata dhe me mjekėrr tė madhe, i frikshėm, dhe shumė i dijshėm sa qė ia ka arrit qėllimit qė ta bind njerėzimin se ėshtė Zot, beson edhe ti kėshtu? apo ti beson vetėm nė diellė dhe nė planete tjera qė na rrethojnė ne..."etj".
Ju vetė, me vetėveten bini nė kundėrshtim duke thėnė "ne besojmė vetėm nė atė qė e shohim", i keni parė ju ndonjėher alienėt? Shkenca e fizikės thotė se plumbi ėshtė i shpejtė 600km nė sec dhe nuk shihet nga syri i njeriut , por edhe me teknik tė pėrsosur vėshtir qė mund tė shihet kjartė, ajo(Fizika) thotė se shpejtėsia e dritės ėshtė aty diku 300.000.000 metra nė sekond, kurse nga njė studim amerikan, ka dalur se ato me disqet e tyre mund ta arrijnė shpejtė sinė e dritės, po si mund tė jenė vėzhguar, apo parė ata? po si nuk pėrplasen ata me ndonjė planet me shpejtėsinė qė paskan? Thonė se ėshtė zbuluar njė tokė e re dhe thuhet se drita e atij planeti tė ri pėr tė mbrritur tek ne i nevojitet 20 vite kohė, po nė qoftė se ata e paskan shpejtėsinė e dritės, prap, a paskan ata llogari tė humbin 20 vite kohė pėr tė na zbuluar neve? sa jetojnė ata? me qka furnizohen gjatė 20 vite rrugtimi me shpejtė si tė dritės ata?
Dhe ti beson nė ata, dhe beson se kanė mbėrritur tek ne, janė parė, na kanė vėzhguar dhe janė kthyer prap tė japin lajme pėr ne nė planetin e tyre. Lerini kėto pallavre ju lutem.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Gon! prej 11.05.11 14:53

Kėtu i bėni kundėrshtim vetės sė juaj ju, nė njėrėn anė thoni se besojmė vetėm nė atė qė e shohim, e nė anėn tjetėr i besoni asaj qka nuk e keni parė kurr.
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Nikolaos prej 11.05.11 17:58

Se pari njehere njeriu e ka prejardhjen prej majmunit dhe kete nuk e luan topi meqe shkenca e ka vertetuar. Ti thua pse nuk behet majmuni tani njeri? Kaq qenka dija jote ne biologji zoteri? Me duket se po flas me njerez naiv kur ben te tilla pyetje. Majmuni nuk behet njeri brenda nje kohe te shkurter, por jane dashur mijera vjet per te evoluuar. Gjerat evoluojne dhe kjo eshte me se e qarte per ate qe do te shikoje. Ja marrim nje shembull te shkurter tek pema: sythi behet lule, lulja behet kokerr jeshile, kokrra jeshile piqet dhe ndryshon ngjyre. Ose merr disa kokrra misri dhe hidhi ne zjarr ato do marrin forme tjeter duke shperthyer ne kukoshka.... pra ky quhet transformim nga zjarri. Ashtu si Dielli (qe eshte vet zjarr) edhe zjarri transformon. Edhe ne po te shkojme te jetojme ne Afrike do te behemi me te zinj prej Diellit, ndoshta edhe me te dobet. Pra duhen mijera ose miliona vite per te evoluar majmuni ne njeri. Mbase ai majmun qe eshte kthyer ne njeri nuk ka qene si majmunat e sotem. Nga ana tjeter ti thua te duket ne rregull kjo pune e zhveshjes?. Me duket apo nuk me duket mua ne rregull, kjo s'ka fare rendesi, une po them ate qe po ndodh dhe ate qe po perhapet ne boteme ritme te shpejta. Njerezit e pare te zhveshur kane lindur dhe keshtu po shkon e ardhmja. Kujt i pelqen le te zhvishet, neve nuk na prish pune. Nuk te pelqen ty, i pelqen te tjereve. Ti e di qe disa zhvishen edhe per te fituar para (sidomos vipat), nderkohe qe ne bote ka plazhe nudo te cilat po perhapen. Keto gjera me perpara kane qene normale, por sigurisht qe feja solli paragjykimet. Sigurisht qe zhveshja tek ne nuk eshte normale, por ne te ardhmen njerezit do te mesohen. Sa per Ufot qe thua ti kane shpejtesine e drites dhe nuk shikohen, ketu po flet kot, ata shpejtesine e drites mund ta kene gjate udhetimit te tyre, por sigurisht qe ata ndalojne ndonjehere dhe jane filmuar gjate ndalimit te tyre gjate vizites ne toke dhe per kete ke fakte, prova dhe materiale plot, por shumica mbahen te fshehta per te mos trembur njerezimin. Pastaj, llogjikisht, eshte normale te kete edhe krijesa te tjera ne universin e pafund me miliarda galaktika. Ne do te ishim shume arrogante te themi se jemi te vetmit ne univers, kjo eshte e pamundur. Pra nese kurani e thote kete, ai ka thene genjeshtren me te madhe, sic ka thene genjeshtren tjeter qe bota eshte krijuar per 6 dite. Ti thua kam mundur ateiste qe besonin te Maria etj etj, une zoteri nuk besoj as te Maria, as te asnje shenjtor apo zot tjeter pervec Diellit dhe planeteve. Nuk kane qene dhe aq budallenj ata qe e kane besuar Diellin si Zot per 60000 vjet me radhe, kjo shihet qarte se Dielli ndikon kudo ne jeten tone. Ne e marrim energjine e Diellit nepermjet bimeve, bimet behen ushqime apo ilace te cilat i perdorim ne. Une flas me fakte reale dhe ti me flet per jeten pas vdekjes te cilen une as qe e besoj dhe me duket absurditeti me i madh qe njeriu te kete dy jete. Ashtu si kafshet qe nuk kane dy jete, as ne nuk do ta kemi ate, por lere se cfare thote kurani per te trembur njerezit dhe per t'i sensibilizuar ato qe te mos bejne mekate. S'ka njeri pa mekate ndaj nuk besoj se do shkojne te gjithe ne ferr. Ferri dhe parajsa jane ne toke. Une per veten time nuk do doja parajse me te mire se token tone. Dhe nje gje tjeter: une kam qene katolik, por nese do te me duhet te zgjidhja patjeter nje fe, do te zgjidhja budizmin. Kam lexuar ketu qe ky besim kishte vlera dhe te verteta me shume ce cdo fe tjeter ne bote. Te keshilloj ta lexosh edhe ti!
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi