Ku ėshtė Zoti?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Neo prej 01.12.09 0:17

KU ĖSHTĖ ZOTI !?Njė prej ēėshtjeve mė komplekse qė vazhdimisht i ka preokupuar pothuajse njerėzit e tė gjitha kohėrave gjer nė ditėt e sotme, ėshtė tė pyeturit dhe dilema mbi “vendndodhjen” e Zotit.

Pikėrisht pėr faktin se kjo ka qenė, ėshtė dhe mund tė mbetet njė prej pyetjeve tė rralla, e shoqėruar me kompleksitet nė vete, edhe pėrgjigja nuk mund tė jetė mė ndryshe, pėrveēse komplekse. Nė fakt, ėshtė konkludimi i tretė, qė do tė pėrpiqemi ta japim nė vazhdim, ajo qė pyetjen e bėn komplekse.

Pavarėsisht se pyetja ėshtė e ndėrlikuar, ajo ngėrthen nė vete njė urtėsi tė arsyeshme, relativisht tė pakapshme pėr njeriun.

Sė pari, pyetja ėshtė e qėlluar, ngase nė shumicėn e rasteve personi qė shtron njė pyetje tė tillė e pranon ekzistencėn e Zotin, por vetėm do tė dijė se ku ndodhet Ai.

Sė dyti, pėrgjigja qė mund t’i jepet njė personi qė shtron njė pyetje tė tillė, do tė ishte e mjaftueshme t’i thuhet se Zoti “ndodhet aty” ku Ai ka dėshirė! Nėse pyetja e radhės shtrohet: ku ka dėshirė? Atėherė pyetėsit i themi, gjeje atė dėshirė qė do ta mendojmė tash, dhe me lejen e Zotit, do tė pėrpiqemi t’i kuptojmė dėshirat e Tij.

Sigurisht qė ai s’ka pėr t’i zbuluar dėshirat tona (pėrveēse atėherė kur probabiliteti mund t’i mundėsojė ndokujt 1 herė nė 100). Dhe, pasi qė pashmangshėm nė ēdo rast ngjanė kėshtu, pyetėsit jemi tė detyruar t’i themi: nėse njė krijesė e kufizuar nuk mund tė dijė pėr dėshirat e njė krijese po ashtu tė kufizuar, distanca mes tė cilėve ėshtė shumė e afėrt, atėherė si mund tė pretendojė njeriu tė dijė pėr dėshirat e Krijuesit, i Cili ėshtė i pakufizuar, i Pėrkryer e i Padukshėm!

Sė fundi, kemi tė bėjmė mė shpjegimin mė kompleks, i cili ka tė bėjė me pėrvojėn e njeriut karshi realitetit me tė cilin pėrballet.

Njeriu duke u ballafaquar me objekte qė zėnė vend, e paramendon, pėrfytyron edhe Zotin si njė qenie qė patjetėr duhet tė zė vend.

Mirėpo, pasi qė Zoti ėshtė i pavarur nga ēdo gjė, sigurisht se ėshtė i pavarur edhe nga vendet. Gjithashtu ėshtė i pakrahasueshėm me ēdo krijesė, sepse ėshtė Krijues. Ndėrsa karakteristikė e krijesės ėshtė kufizimi, pėrkohshmėria, mangėsia, varėsia, karakteristikė e Krijuesit ėshtė Pakufizueshmėria, Pėrhershmėria, Pėrsosmėria, Pavarėsia.

Sikur Zoti tė qėndronte nė ndonjė vend, do tė rezultonte se Ai ėshtė i varur nga po ai vend, dhe po qė se “territori” ku do tė supozohej se mund tė qėndrojė Zoti, do tė pėsonte ndonjė katrahurė, atėherė do tė kuptohej se ekzistenca e Tij po u kontestuaka seriozisht, sepse Ai po na qenka i varur nga vendi. Por ja qė Zoti ekziston edhe pa vend. Zoti ėshtė i pavarur nga ēdo gjė, duke pėrfshirė edhe vendet, tė cilat shėrbejnė vetėm pėr tė mbajtur objektet, por assesi Zotin i Cili ėshtė krijues i tyre, “jashtė” tyre dhe tėrėsisht i pavarur nga to.

Kur njė person e kėrkon njė tjetėr, e kėrkon vetėm pasi e di se ai ekziston. Nė tė kundėrtėn as qė do t’i shkonte mendja pėr njė kėrkim tė tillė.

Nėse ekziston njė person me emrin Shqiptar, atė do ta kėrkonin vetėm ata qė e kanė njohur paraprakisht, ndėrsa do tė mund ta hasnin edhe ata qė fare nuk e kanė njohur, qė do tė thotė se ai ka ekzistuar pavarėsisht faktit se a e kanė gjetur apo jo ata qė e kanė kėrkuar, pėrkatėsisht a e kanė hasur apo jo ata qė se kanė njohur.
Nė anėn tjetėr, nėse nuk do tė ekzistonte njė person me emrin Shqiptar, a do ta kėrkonte ndokush atė? Assesi jo! Andaj vetėm kur njė person, objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundėsia ta kėrkojė.

Pasi qė Zoti qenėson jashtė kufijve natyrorė, shqisorė, material, ėshtė e pakuptimtė ta kėrkojmė Atė brenda kėtyre sferave kufizuese, ngase asnjėherė nuk do ta gjejmė. Madje njė kėrkim i tillė brenda kėtyre sferave, mund tė cilėsohet tejet absurd, ngase pėrveēse i kontribuon mosnjohjes reale tė ekzistencės sė Zotit, nga ai kėrkim dėshtimet do tė jenė tė natyrės konsistente.

Pikėrisht pėr faktin se Zoti nuk ėshtė ndonjė qenie materie, qė ekskluzivisht pėrmes shqisave tė njihet, Atė duhet tė pėrpiqemi ta njohim nėpėrmjet shpirtit, ndėrgjegjes e mendjes sė kulluar.

M. Krasniqi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  i panjohuri prej 01.12.09 20:00

Nuk e kuptoj se si mund te thuash Neo qe zoti ndodhet kudo kur ne nuk jemi te sigurt nese ekziston ai apo jo ...
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Elizza prej 22.01.10 22:32

Sigurisht qe ekziston Zoti!!!

Edhepse ne si qenie njerezore smund ta njohim, smund ta shohim, smund ta degjojme e as ta prekim, por ama jemi te bindur se ekziston...

E nese diēka nuk e shohim, s'kemi pse ta mohojme!

Shumica jane te bindur se ekziston Nje Inteligjence me e Larte, edhe pse fe te ndryshme e njerez te ndyshem e quajne me emra te ndryshem!!! Ama ekziston!!!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  elizabeta8@yahoo.com prej 23.01.10 10:01

treguesi qe zoti ekziston eshte vete natyra ne pergjithesi.natyra eshte shfaqja e jashtme e zotit , eshte pasqyrimi i asaj qe zoti eshte, por ne kah te kundert ashtu si dhe pasqyra ta kthen te majten ne ye djathte ose anasjelltas. nje njeri i mencur pasi hetoi mire perberjen e natyres tha =ngado qe hodha syte , pashe zotin pa te dyte.
avatar
elizabeta8@yahoo.com

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ku eshte Zoti?

Mesazh  protoni prej 22.02.10 17:42

Zoti, koncepti "ZOT" siq thote edhe Neo, eshte koncept kompleksiv per faktin se nuk i dihet filli kesaj dukurie, pra nuk kemi nje nisme te njohur e as nje fund te njohur te asaj qe ne po mundohemi te krijojme nje koncept perceptues real, jo vetem te fotografise se Zotit por edhe te vetmisionit te vertet te tij si mbret i Universit.

Ky fenomen deri me tani i spjeguar varferisht krijon edhe hipoteza, teza, konkludime, supozime te varfura te pabaza si ne aspektin teologjik ashtu edhe ate shkencoro/natyror, sepse dukuria e njejte natyrore nuk eshte mire te spjegojet ne menyra te ndryshme nga shkencetare te kalibrit, profilit dhe drejtimit shkencor te njejte !?!

Nuk ka me keq se te dish se ekziston, por te mos dish perse ekziston !!!

Une kam thene disa here, se ne dim fare pak per veten tone sepse, nuk e dim origjinen e vertet biologjike,kimike, dhe fizike te qenies sone, edhe perkunder faktit se shkrimet e ndryshme fetare na japin sqarime te ndryshme, qe mund te kuptohen ne forma dhe menyra te ndryshme nga vetja e jone !!!

Nese nje dite zbulohet se cili eshte dhe si duket Zoti i vertet dhe vetmisioni i tij, do te ishte e mire, sepse se paku do te dinim me teper per veten tone, por une mendoj se qeshtja e krijimit duhet te jete nje trajektore rrethore, KRIJUESI I KRIJUAR, NGA KRIJUESI I TIJ I KRIJUAR, KRIJON KRIJUES, QE KRIJOJNE!

E kam shume te veshtire te besoj se dic ekzistenciale *nese realisht ekzsiton*, te jete bere nga asgjeja sepse asgjeja realisht edhe nuk ekziston.

Une jam krijuar nga prinderit e mij, ashtu sikur qe prinderit e mij, jane krijuar nga prinderit e tyre...por Adamin dhe Even i krijoj Zoti apo jo?_ Por kush e krijoj Zotin, nese ai ne te vertet ekziston ?!?

Shperputhjet shkencore dhe teologjike rreth spjegimit te Nocionit te Konceptit Zot, e nderlikojne jo vetem bindjen tone rreth kesaj qeshtjeje natyrore enigmatike_misterioze, por shkaktojne cilesi dhe gjendje rrenqethese/lumturuese/deprimuese/kurajuese/dekurajuese psikologjike dhe botkuptime te ndryshme filozofike!

Fenomenet qe na mundojne qofshin ato natyrore apo shoqerore, nese mundemi duhet t'i spjegojme ne baze te parimit te racionalitetit, e qe une Racionalitetin i'a atribuoje nocionit shkence, pra *vetvetja ime eshte identike me vetveten time, ashtu sikur qe nje plus nje bejne dy*! , teologjike, por edhe faktike shkencore te dukurive natyrore, te cilat per cdo dite i perjetojme por nuk dim pse i perjetojme?
...
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ku

Mesazh  shpejtimi prej 23.02.10 21:34

Vellau im! Nese je besimtar (e shoh qe je, duke qene se pranon se duhet te ekzistoj krijuesi dhe se kjo bote kaq perfekte nuk mund te ngjizet vetvetiu) shko kerko ne shpalljen e fundit nga ana e Krijuesit dhe do te gjesh pergjigjen. Nese nuk mund ta identifikosh, atehere kerko nga studiuesit e mirefillte te kesaj shpallje te fundit (Kur'an), me shkurt njohesit e ezoterizmit islam - sufite, sic eshte profili i Gazaliut apo ibn Arabiut.
Zoti i kishte thene Te derguarit te fundit (paqja qofte me te): "Isha thesar i fshehur, doja te zbulohesha andaj krijova boten."
Dicka qe eshte e cmuar dhe e fshehur nuk mund t'i dihet vlera, perderisa nuk dihet se dicka e tille vertete ekziston. Por kur dihet se nje thesar ekziston, atehere ate duhet kerkuar ne menyre qe te shperblehemi, thjeshte thene.
Duke qene se behet fjale per Krijuesin e Universit, nese vet universi eshte nje mister ende i paspjegueshem aq sa duhet, atehere mund te kuptojme se sa perpjekje dhe orvatje duhet bere per ta kuptuar vet Krijuesin e ketij universi. Krijuesi gjithmon eshe me i persosur se sa krijesa e tij. Krijuesi di perberjen dhe qenesine e vepres (krijeses) se vete, por krijesa kurre nuk mund ta dije qenesine e krijuesit te vet. Ta kuptosh Zotin ne teresi, jam i pajtimit se njeriu i rendomte nuk e arrine dot. Por ka nga njerezit e zgjedhur, te cileve Krijuesi ua zbulon shume gjerat qe jane te pakapshme me mendjen e thjeshte. Ato mund te kuptohen vetem me zemer. Perfaqesuesit e religjioneve hyjnore, ne vecanti pjesetaret e Islamit te quajtur sufi arrijne te depertojne ne thellesite e njohurise te ketij lloji. Pas shume vitesh lutje dhe meditim, U zbulohet perdja nga e fshehta dhe shikime i tyre deperton thelle. Perkitazi me kete fenomen, flitet ne Kur'an: Ti (o njeri) gjer me tani ishe ne huti, e ne ta hoqem perden dhe tani shikimi yt eshte shume i mprehte.
Jam teper injorant per te thene gjerat per Zotin. Le t me fal nese kam gabuar dicka rreth tij. Por ate qe kam thene, e kam thne nga mosdija ime per te. I jam shume falenderues qe me krijoi dhe qe me beri nga krijesa me e cmuar e Tij - njeri. Le te me uhdezoje qe edhe veprat e mia te jene ne perputhje me te qenit "njeri".

Shpejtimi
avatar
shpejtimi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ku este Zoti ?

Mesazh  xhenaa prej 26.02.10 15:59

Zoti egziston,dhe eshte ku deshiron vete,edhe ne kemi njohuri per Zotin sa Ai,deshiron ne te dime,dhe pa lejen e tij ne nuk mund te dim asgje rreth tij.
avatar
xhenaa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Odin prej 27.02.10 12:05

Zoti eshte brenda nesh, mos e kerkoni diku tjeter, ēdo gjė ėshtė energji dhe kjo energji gjendet ne gjithė universin tonė.
Zoti nuk ka trajtė, siē e shpjegojnė religjionet, por ėshtė burimi i energjisė ku bėjmė pjesė edhe ne.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 27.02.10 15:45

hokus-pokus shkruajti:Zoti eshte brenda nesh, mos e kerkoni diku tjeter, ēdo gjė ėshtė energji dhe kjo energji gjendet ne gjithė universin tonė.
Zoti nuk ka trajtė, siē e shpjegojnė religjionet, por ėshtė burimi i energjisė ku bėjmė pjesė edhe ne.

Ju thoni qe zoti eshte energji....dhe si pas ligjeve te fizikes ai eshte Materie,si cdo gje materiale... Atehere zoti po sipas ju nuk eshte nje qenie mbinatyrore por natyrore...!!!!
Pra zoti,po sipas jush eshte cdo njeri nga ne,nje materie e gjalle.
Edhe une ne kete perkufizim jam plotesisht dakort me ty.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ku eshte Zoti ?

Mesazh  xhenaa prej 03.03.10 17:48

Nuk pajtohemi me ju kurrsesi qe zoti eshte nje energji mbrenda nesh,apo materje e natyrshme,duke pas parasysh argumentet e nje Zoti te plotfuqishum,mjafton ta vezhgojm nje shi qe bien,nga kush atehet?,nga kjo energji apo materje nga ne ? absurde...
avatar
xhenaa

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 03.03.10 22:01

Kur njė person e kėrkon njė tjetėr, e kėrkon vetėm pasi e di se ai
ekziston. Nė tė kundėrtėn as qė do t’i shkonte mendja pėr njė kėrkim tė
tillė.

Nėse ekziston njė person me emrin Shqiptar, atė do ta
kėrkonin vetėm ata qė e kanė njohur paraprakisht, ndėrsa do tė mund ta
hasnin edhe ata qė fare nuk e kanė njohur, qė do tė thotė se ai ka
ekzistuar pavarėsisht faktit se a e kanė gjetur apo jo ata qė e kanė
kėrkuar, pėrkatėsisht a e kanė hasur apo jo ata qė se kanė njohur.

anėn tjetėr, nėse nuk do tė ekzistonte njė person me emrin Shqiptar, a
do ta kėrkonte ndokush atė? Assesi jo! Andaj vetėm kur njė person,
objekt, qenie ekziston njeriut i jepet mundėsia ta kėrkojė.

Pasi
qė Zoti qenėson jashtė kufijve natyrorė, shqisorė, material, ėshtė e
pakuptimtė ta kėrkojmė Atė brenda kėtyre sferave kufizuese, ngase
asnjėherė nuk do ta gjejmė. Madje njė kėrkim i tillė brenda kėtyre
sferave, mund tė cilėsohet tejet absurd, ngase pėrveēse i kontribuon
mosnjohjes reale tė ekzistencės sė Zotit, nga ai kėrkim dėshtimet do tė
jenė tė natyrės konsistente.Kam vite te tera qe kete pyetje ja kerkoi te gjitheve.
Ku eshte Zoti..?
Ne se dikush di gje se ku mund ta gjej le t'me shkruaj.
Adresa esti2d@live.it

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ku este Zoti ?

Mesazh  nexhmi rexha prej 09.03.10 12:36

Mendoj qe Zoti eshte nje dhe krijues i univerzit, ati i takon sundimi dhe eshte ku deshiron vet te jete, mendoj se per kete kemi argumente nga jeta e perditeshme, pa ju referuar askujt .
avatar
nexhmi rexha

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

'Zoti nuk do te ike'

Mesazh  Estilen prej 06.04.10 14:13

'Zoti nuk do te ike'

Njė murgeshė katolike qė lutet nuk ka ndonjė ndryshim nga njė murg budist qė mediton. Tė paktėn nga kėndvėshtrimi neuorologjist.Nė tė dy rastet personat nė fjalė vėnė nė veprim pjesė tė trurit qė u lejojnė atyre tė pėrvojnė ndjesi qė e kapėrcejnė Un-in duke shkuar nė kėrkim tė diēkaje tė morishme


Kur lutja arrin kulmin e saj njeriut i jipet pėrshtypja e tė qenurit njėsh me Gjithėsinė apo "mė pranė Zotit". Lindja e kėsaj pėrshtypjeje favorizohet nga ulja e aktivitetit nė tru nė zonėn qė rregullon orientimin.

Tek ky pėrfundim kanė arritur studiesit Andrew Newberg dhe Eugene d“Aquili tė Universitetit tė Pensylvania-s duke nxjerrur njė libėr tė tyrin mbi kėtė studim i cili quhet "Pėrse Zoti nuk do tė ikė".

Newberg thotė "Truri njerėzor ėshtė i ndėrtuar nė atė mėnyrė qė tė nxisė besimin fetar".

Rrjeti i trurit, detyrat qė u janė dhėnė neuroneve si dhe mėnyra e tyre e lidhjes pėrbėjnė njė mjedis tė pėrsosur pėr tė lejuar "ndjesi fetare" dhe pėr sa kohė truri njerėzor do tė ketė kėto tipare "Zoti nuk do tė ikė".

Studiuesit thonė se edhe ritet fetare qofshin edhe nė formėn e kėrcimeve arrijnė nė po tė njėjtėn mėnyrė si edhe lutja tė sjellin ndjenja kthjelltėsie apo humbje mendjeje.

Ata nuk duan tė shkojnė deri aty sa tė thonė se ndjesitė fetare nuk janė gjė tjetėr veē se njė krijim i neuroneve, por thonė se nuk ka shumė ndryshim - nė kėndvėshtrimin trunor - midis njė ndjenje shpirtėrore (fetare) dhe njė ndjenje tjetėr tė zakonshme si ē“mund tė ishte frika.

Sidoqoftė lind pyetja se kush ka qenė ky programues qė e ka programuar trurin nė kėtė mėnyrė.

Newberg dhe d“Aquili kanė pėrdorur pėr studimin e tyre njė mjet, Spect-in, qė bėn tė mundur marrjen e pamjeve mbi veprimtarinė trunore duke e lidhur kėtė mjet nė sistemin trunor tė njerėzve qė merren me veprimtari fetare.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zoti ekziston prane nesh gjithmone

Mesazh  gita lushi prej 07.04.10 12:06

Ai eshte prane nesh, nuk e shohim, por eshte ne shpirtin tone, ku secili nga ne ose e ka pranuar ose e ka larguar.
avatar
gita lushi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pse lendohemi shpesh

Mesazh  gita lushi prej 07.04.10 12:10

Pse shpesh lendohemi dhe me pas mendojme se zoti eshte ai qe na e beri gabohemi ai thjesht na ndihmon te ecim me hapat tona nuk varet gjithshka nga ai por dhe nga ne ne thjesht duhet te besojme tek ai me pas tek vetja jone duhet te themi ne do ja arrijme un jam ne gjendje te bej gjithshka un jam e forte
avatar
gita lushi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ku eshte....

Mesazh  gita lushi prej 02.06.10 12:04

ai eshte kudo ne ajer toke qiell na mbulon me gjithesine e tij me qenien e tij natyra eshte krijuar prej tij njerezimi eshte krijuar prej tij ja ku eshte prova qe ai ekiston kudo ne u krijuam prej tij mos e harroni kete.
avatar
gita lushi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  gita lushi prej 02.06.10 12:17

Ai eshte vertet brenda nesh nese cdokush prej nesh do te dij nese ekziston apo jo nuk do e gjej ate ne kisha apo xhami por ne zemren e tij nese e ke pranuar ate si te vetmin sundimtar mbi gjithshka ateher pergjigjen e ke brenda teje mos e perkufizoni ate si nje materje te zakonshme
avatar
gita lushi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Dre1 prej 02.06.10 12:45

Shtepia e zotit eshte xhamia,por zoti mund te jet i pranishem edhe ne vendin me te pamundur,megjithese pamja e tij ne ket dunja do te ishte e paperballueshme per njerezit,andaj shqimi i tij do te mund te arrihet ne boten tjeter.ALLAHU EKBER
avatar
Dre1

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Heeeeee...!!!!

Mesazh  Estilen prej 02.06.10 18:47

Nje teme shume intriguese per tu diskutuar....!!
Shume nga ne ka dhene pergjigje,sipas kendveshtrimit te tij dhe sipas shkalles se njohjes se te vertetes ne pikpamjen ateiste ose fetare.
Deri ketu shume normale,kur fryma e debatit zhvillohet brenda rregullave te nje forumi.

Habitem vetem per nje fakt,qe mua me trishton pa mase.
Shoh ne shume forume si ne keto virtuale,ashtu dhe ne ato te jetes tone te perditeshme,ku kontakti me njerez te niveleve te ndryshme eshte i 'detyrushem' se ....
ne asnje forum ose takim te drejtperdrejte,nuk ndodh qe nje relatues teme te leshoje pyetjen ose versionin e tij dhe te mos e mbroje ate deri ne argumentin e fundit qe ka ne dispozion te se vertetes se temes se tij..

Atehere si eshte e mundur qe nje Moderator me emrin Neo te mos hedhi nje rrjesht per temen te cilen ai e ka postuar..?
Nuk e kuptoi pse ndodh nje dukuri e tille,por dy jane arsyet sipas mendimit tim...
1- Ai o na konsideron ne ''pupla''ne idet tona..
2-Ose ai nuk ka nivelin e duhur pe te debatuar mbi temen e krijuar prej tij.

Thjesht ky eshte nje konstatim dashamires,sepse edhe antaret e ketij forumi kane nevoje per nje debat me te kualifikuar,e me horizont te pakufizuar ne bindje.

Rasti i temes ne fjale dhe shume te tjera asnjehere nuk jane debatuar nga moderatoret e forumit,ata vetem kane hedhur tema qe ata kane deshiruar,ashtu sic veprojme te gjithe,por kane anashkaluar debatin e temes se tyre dhe shume te tjerave qe kerkojne debat.

Dua konkretisht mendimin e Neos per kete teme,meqense eshte 'krijese' e tija.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Black Angel prej 04.06.10 3:56

'' Zoti eshte i vdekur'' - Nice . 'Nice eshte i vdekur'' -Zoti .
avatar
Black Angel

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 04.06.10 11:31

mjeret ju per besimin qe e keni te mjere ti black angel e shume te tjere pyeteni dreqin tuaj kur e keni mohuar Allahun dhe e keni bere per Zot dreqin qfar ju ka thene besoj se ju ka thene une nuk marre pergjegjesi per ate qfar the une kam frike Allahun.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 04.06.10 13:21

..Trigon,ku e ke zotin mor burre,ka kohe qe te ka humbur dhe s'po e gjen.
...Mblidh ore falangat dhe 'ushtaret' e dilni se nuk keni c'te na tregoni po nuk arritet te na i sillni ketu para nesh.
Jo per ndonji gje por doja te beja dhe nje foto me permasa te medha me te.

Ama po nuk na e tregove..........keq e ke se do perballesh me dreqin
ha ha ha ha


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 04.06.10 15:15

estilen shkruajti:..Trigon,ku e ke Zotin mor burre,ka kohe qe te ka humbur dhe s'po e gjen.
...Mblidh ore falangat dhe 'ushtaret' e dilni se nuk keni c'te na tregoni po nuk arritet te na i sillni ketu para nesh.
Jo per ndonji gje por doja te beja dhe nje foto me permasa te medha me te.

Ama po nuk na e tregove..........keq e ke se do perballesh me dreqin
ha ha ha ha


me thuaj ti mua kush te krijoi ty kush e krijoi kodin gjenetik kush i krijoi te gjitha qe jane ne toke dhe ne qiell(edhe ato qe jane krijuar nga njeriu jane krijuar nga mendja e tij te cilen ia krijoi Zoti) po ju lutem qe sa here pergjigjem ne temat dhe keta moderatoret mi fshijne me iniciativen tende po qeshte kjo deshironi ta ngulfatni te verteten apo ju mundojne faktet dhe nuk deshironi te shkoqiteni nga bolet e Darwinit, leje ti dreqin ne vend te tij aj eshte aq i dobet saqe me vetem nje kujtim sado te vogel rreth Zotit dhe permendjes se tij dreqi largohet dhe nuk duket me por si duket ai eshte nje sprove ne kete bote dhe kush e ndjek e ka jeten e humbur ne kete bote dhe ne boten tjeter
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 04.06.10 20:48

shfryu......Trigon te lerohesh.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 04.06.10 20:56

estilen shkruajti:shfryu......Trigon te lerohesh.


nuk kam nevoje te shfryhem vetem po tregoj te verteten postimet e mia vazhdimisht jane fshire si duket nuk ju kane konvenuar nje parie darwiniste ne kete forum, por nejse le te mbetet ne ndergjegjjen tuaj dhe te atyre sepse qdo gje eshte bere me iniciativen tuaj.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 04.06.10 21:02

Dhe pse nuk pergjigjesh ne keto pytje ke frige te dish te verteten apo e di por ndoshta darwinizmi juaj deshiron te mbaje akoma ne ombrellen e teorive boshe dhe satanike.

kush te krijoi ty kush e krijoi kodin gjenetik kush i krijoi te gjitha qe jane ne toke dhe ne qiell(edhe ato qe jane krijuar nga njeriu jane krijuar nga mendja e tij te cilen ia krijoi Zoti)
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 04.06.10 21:39

Trigon shkruajti:

nuk kam nevoje te shfryhem vetem po tregoj te verteten postimet e mia vazhdimisht jane fshire si duket nuk ju kane konvenuar nje parie darwiniste ne kete forum, por nejse le te mbetet ne ndergjegjjen tuaj dhe te atyre sepse qdo gje eshte bere me iniciativen tuaj.


Ty ti fshijne postimet,sepse ti je nje fetar ekstremist,ofendon koleget dhe shpreh gjithmone ide arratviste,te pa suportueshme per disa nga antaret e ketij forumi.
Diku ne nje teme te jam pergjigjur..1x0=0...dhe sot po ta perseris se vlera juaj reale deri me sot, ne kete forum eshte =me zero

E sa per pergjigjet qe kerkon qe te jap ,une ato ti kam dhene me qindra here,por c'te besh,kur ti nuk ke aftesi intelektuale ti kuptosh,se ne memorjen tende ti sheh vetem boten e pertejme,dhe trembesh si DJALLI nga e verteta e kesaj bote.

Feja qe ti na i servir dhe ne emer te saj na 'mallkon',po te them me sinqeritetin me te madh se me ty luajne,dhe bejne loje me nje porte dhe golat qe te shenojne ne porten tende ti i llogarite si suksese,tmerr kur e mendoj se nje miku im kosovar,eshte bere nje 'narkoman' i pa rehabilitueshem.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 04.06.10 23:26

estilen shkruajti:

Ty ti fshijne postimet,sepse ti je nje fetar ekstremist,ofendon koleget dhe shpreh gjithmone ide arratviste,te pa suportueshme per disa nga antaret e ketij forumi.
Diku ne nje teme te jam pergjigjur..1x0=0...dhe sot po ta perseris se vlera juaj reale deri me sot, ne kete forum eshte =me zero

E sa per pergjigjet qe kerkon qe te jap ,une ato ti kam dhene me qindra here,por c'te besh,kur ti nuk ke aftesi intelektuale ti kuptosh,se ne memorjen tende ti sheh vetem boten e pertejme,dhe trembesh si DJALLI nga e verteta e kesaj bote.

Feja qe ti na i servir dhe ne emer te saj na 'mallkon',po te them me sinqeritetin me te madh se me ty luajne,dhe bejne loje me nje porte dhe golat qe te shenojne ne porten tende ti i llogarite si suksese,tmerr kur e mendoj se nje miku im kosovar,eshte bere nje 'narkoman' i pa rehabilitueshem.
absulutisht nuk kam ofenduar askend vetem kam shprehur dhe shkruar ate qe eshte e vertete dhe kuptoni nje gje une nuk mund ti them te zezes ngjyre e bardhe dhe as te bardhes ngjyre e zeze, idete e mia jane gjithmone kuptimplote pa marr parasysh se qfar mendojne te tjeret(le te vazhdojne ata me erresiren e tyre e cila i gllaberon qdo dite e me shume), por shokut ne sa tema te jam pergjigjur dhe shumica me jane fshire mesazhet qe ja ke derguar moderatoreve per ti fshire postimet e mia kane bere qe e verteta te ngulfatet, dhe sa per zero kush eshte Zoti e di me mire dhe do te vjen koha e te vertetes, dhe sa per pergjigjet qe ke dhene nuk ke shkruar asgje me shume saqe mendon se edhe tastiera qe ti shkruan ne te mendon se eshte krijuar vete por te lutem mos e moho edhe ate qe ta sheh syri thua gjithashtu qe njeriu eshte krijuar spontanisht por se paku mos ja fut kot se asgje nuk eshte krijuar spontanisht te gjitha kane nje shkak dhe pasoje perveq Zoti qe as nuk eshte krijuar dhe as nuk ka lindur, dhe me mua nuk luan askush se paku une nuk jam nje lojtar artificial dhe i pacipe sikur ti qe e mbron nje fakt te paqene duke anashkaluar edhe egzistencen tende(me thuaj a egziston ti apo je nje hije), dhe turp te kesh te me quash mik kosovar sikur gjaku juaj eshte bere uje dhe nuk korrespondon me nje gjak te paster shqiptar sikur je nje gjerman apo britanez dhe i quan kosovaret miq por nuk keni faj ju se Enveri ne kohen e vet i quante vellezerit kinez e vellezerit rus ndersa kosovaret i quante miq , nejse vazhdo me bindjet tua te brishta pa asnje baze shkencore e fetare qe kane per qellim vetem nje gje mbrojtjen e Kauzes neodarwiniste me baze satanike.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Destroyer-2010 prej 05.06.10 1:23

Nuk mund te jete gjithsija pa krijues, por ky krijues eshte larg feve qe ka shpikur njerzimi me profetet e tyre.
Si e shpjegoni qe vetem atyre ju fliska ne vesh Zoti ? dhe po ti pyesesh fetaret per dicka qe nuk din ti pergjigjen ata thone : e di Zoti
Po perderisa e din Zoti, une nuk kam perse te merrem para pergjesise per gjera qe nuk i kuptoj dhe jan aq kontraditore sic jan edhe ne shpalljen e tyre
avatar
Destroyer-2010

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 05.06.10 9:13

Trigon shkruajti:
absulutisht nuk kam ofenduar askend vetem kam shprehur dhe shkruar ate qe eshte e vertete dhe kuptoni nje gje une nuk mund ti them te zezes ngjyre e bardhe dhe as te bardhes ngjyre e zeze, idete e mia jane gjithmone kuptimplote pa marr parasysh se qfar mendojne te tjeret(le te vazhdojne ata me erresiren e tyre e cila i gllaberon qdo dite e me shume), por shokut ne sa tema te jam pergjigjur dhe shumica me jane fshire mesazhet qe ja ke derguar moderatoreve per ti fshire postimet e mia kane bere qe e verteta te ngulfatet, dhe sa per zero kush eshte Zoti e di me mire dhe do te vjen koha e te vertetes, dhe sa per pergjigjet qe ke dhene nuk ke shkruar asgje me shume saqe mendon se edhe tastiera qe ti shkruan ne te mendon se eshte krijuar vete por te lutem mos e moho edhe ate qe ta sheh syri thua gjithashtu qe njeriu eshte krijuar spontanisht por se paku mos ja fut kot se asgje nuk eshte krijuar spontanisht te gjitha kane nje shkak dhe pasoje perveq Zoti qe as nuk eshte krijuar dhe as nuk ka lindur, dhe me mua nuk luan askush se paku une nuk jam nje lojtar artificial dhe i pacipe sikur ti qe e mbron nje fakt te paqene duke anashkaluar edhe egzistencen tende(me thuaj a egziston ti apo je nje hije), dhe turp te kesh te me quash mik kosovar sikur gjaku juaj eshte bere uje dhe nuk korrespondon me nje gjak te paster shqiptar sikur je nje gjerman apo britanez dhe i quan kosovaret miq por nuk keni faj ju se Enveri ne kohen e vet i quante vellezerit kinez e vellezerit rus ndersa kosovaret i quante miq , nejse vazhdo me bindjet tua te brishta pa asnje baze shkencore e fetare qe kane per qellim vetem nje gje mbrojtjen e Kauzes neodarwiniste me baze satanike.


Trigon....i perkasim dy botekuptimeve te ndryshme,pamvarsisht se jetojme se sebashku ne te njenjten kohe reale.
Cdo koment a spjegim qe mund te bej, eshte i pa vlere.
Ty dhe fjalori im dashamires,duke te quajtur mik,te shqetsoka.
Atehere vazhdo ne idete tuaja shabllone,e te keshilloi te mos harxhosh me energji,se nga menyra e postimit,me dukesh se je afer endrres tende te madhe,per te shkuar ne boten e pertejme.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 05.06.10 11:34

Trigon....i perkasim dy botekuptimeve te ndryshme,pamvarsisht se jetojme se sebashku ne te njenjten kohe reale.
Cdo koment a spjegim qe mund te bej, eshte i pa vlere.
Ty dhe fjalori im dashamires,duke te quajtur mik,te shqetsoka.
Atehere vazhdo ne idete tuaja shabllone,e te keshilloi te mos harxhosh me energji,se nga menyra e postimit,me dukesh se je afer endrres tende te madhe,per te shkuar ne boten e pertejme.

e kuptoj qe i perkasim dy botekuptimeve te ndryshme, nuk me shqetson qe me quan mik por ke harruarr qe shqiptaret e Shqiperise dhe shqiptaret e Kosoves jane vellezer apo ndoshta ti je i ndonje nacionaliteti tjeter por shqipen e di dhe e flet, energji nuk po harxhoj vetem sa po akumuloj dhe se kur do te shkoj ne boten e pertejme vetem Zoti e di dhe ma ka percaktuar ne gjenomin dhe gjenotipin tim ai e ka jeten ne dore te qdo njeriu dhe qdo krijese tjeter(te gjalle dhe qe ka nderruar jete) ne toke dhe qiell.

Eshte mire qe kemi kundershtime ne kete jete se paku mundohemi te arrijme te ajo me e logjikshmja dhe e perceptueshmja ne suazat e njohurive tona dhe ne suazat qe i kemi te percaktuara nga Zoti(njeriu mund te lexon dhe te absorbon njohuri vazhdimisht por edhe keto njohuri kane nje kufi i cili nuk i lejon te shkon me larg se aq sa eshte percaktuar te dime), ti vazhdo me botekuptimin dhe perceptimin tuaj rreth kesaj bote dhe qdo ngjarje dhe fenomeni qe ngerthen ne vete, gjithashtu edhe une do te vazhdoj me bindjet e mia dhe do ti mbroj gjithnje.

Ne kete jete ēdo gje eshte dyshe: e mira e keqja, dita nata, drita erresira, e verteta genjeshtra etj. ne jemi duke ndryshuar vazhdimisht dhe duke shkuar drejt se vertetes dhe eshte fakt qe do te vjen nje kohe qe do te jete nje pakice e vogel njerzish qe do te predikojne fene saqe do ti numrojme edhe ne gishta(sepse iluminati dhe forca e erresires do ta shtoj punen e vet dhe menyrat e saj do te jene me te ashpra saqe shumica e njerzve sdo te mund ti rezistojne dhe do te pasojne rrugen e tyre duke harruar Krijuesin e tyre)dhe ajo kohe do te jete edhe fundi i botes por fatmiresisht kjo kohe akoma ska ardhur dhe ka kohe qe do te ndodh(Allahu e di me mire), akoma njerzimi ka pune per te bere 2012 do te jete vetem nje hallke ne zingjirin e saj ciklor, do Zoti qe ata njerez qe jane ne rruge te gabume ti udhezoj.

Klm
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Estilen prej 05.06.10 12:31

Trigon,po te kthej nje pergjigje te fundit,me qe me gervisht ne nje te vertete qe nuk lejoi askend te me cenoi,e jo me ti qe nuk njeh as te nje mijten e prejardhjes time.

Kam qene,jam e do te jem me shqiptare se shqiptaret e zakonshem per shume arsye.

Trashgimia ime eshte aq e vjeter ne trojet shqiptare,sa qe ne studimin e gjenezes se fisit tim nuk kam arritur ti gjej fundin perfundimisht se ku daton hershmeria e tij ne kete toke.

Se dyti,si autokton,tek fisi im eshte ushtruar dhune e terror si pskologjik ashtu dhe ekonomik,sepse barbaret dhe pushtuesit asnjehere nuk kane gjetur tek ne uren kaluse per domin pushteti dhe pronesie.

Prandaj i dashur mik(se nuk mund te quaj ne asnje mynyre vella)kur te gjykosh per ceshtje gjaku e shqiptarizme,duhet te jesh shume i kthjellet,sepse e kunderta mund te rezultoi ne se i hyjme kesaj analize.

E sa per ceshtjen e temes...Ku eshte Zoti...mendoj se administratori duhet ta kyci njehere e pergjithmone kete teme,sepse pervec diskutimeve pa 'buke'askund s'kemi per te dalur,prevec irritimit dhe debateve te ndersjellta.

Miku im te uroi sinqerisht ne misionin tuaj,ne propogandimin e bindjeve tuaja,sa do te kunderta jane ato me ato te mijat.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 05.06.10 20:24

estilen shkruajti:Trigon,po te kthej nje pergjigje te fundit,me qe me gervisht ne nje te vertete qe nuk lejoi askend te me cenoi,e jo me ti qe nuk njeh as te nje mijten e prejardhjes time.

Kam qene,jam e do te jem me shqiptare se shqiptaret e zakonshem per shume arsye.

Trashgimia ime eshte aq e vjeter ne trojet shqiptare,sa qe ne studimin e gjenezes se fisit tim nuk kam arritur ti gjej fundin perfundimisht se ku daton hershmeria e tij ne kete toke.

Se dyti,si autokton,tek fisi im eshte ushtruar dhune e terror si pskologjik ashtu dhe ekonomik,sepse barbaret dhe pushtuesit asnjehere nuk kane gjetur tek ne uren kaluse per domin pushteti dhe pronesie.

Prandaj i dashur mik(se nuk mund te quaj ne asnje mynyre vella)kur te gjykosh per ceshtje gjaku e shqiptarizme,duhet te jesh shume i kthjellet,sepse e kunderta mund te rezultoi ne se i hyjme kesaj analize.

E sa per ceshtjen e temes...Ku eshte Zoti...mendoj se administratori duhet ta kyci njehere e pergjithmone kete teme,sepse pervec diskutimeve pa 'buke'askund s'kemi per te dalur,prevec irritimit dhe debateve te ndersjellta.

Miku im te uroi sinqerisht ne misionin tuaj,ne propogandimin e bindjeve tuaja,sa do te kunderta jane ato me ato te mijat.

se pari nuk te thash qe nuk je shqiptar vetem pyeta ndoshta nuk je ka dallim kur i thua se je diqka edhe ndoshta je diqka por ju lutem ju eshte fakt qe me 1912 jeni bere shtet i pavarur e di kete por per fat te keq e coptuar ne shqiptaret e Kosoves mbetem nen kthetrat e shkaut nuk u be per fajin tone qdo gje u be per fajin e shteteve me te fuqishme evropiane qe kane qene jane dhe do te jene pro serb edhe pse tash jane pro serb te moderuar sikur nje fjale qe thote evropa eshte kurve, te lutem ne nuk deshem te mbesim ner serbi rrota e historise na shkeli po sikur mos te coptoheshin trojet shqiptare sot do te ishte me mire por ja qe ka ndodhur kjo dhe ndoshta do te vie nje dite qe do bashkohen trojet shqiptare edhe pse eshte nje deshire utopike por si thojne te moqmit kurre mos thuaj kurre se nuk i dihet, sa per shqiptar jam 100% shqiptar sdo te thote qe stergjysherit apo katragjysherit e mi kane kaluar ne fene islame te kene ndrruar edhe gjakun e tyre ju lutem tjeter gje eshte besimi tjeter gje eshte kombesia dhe gjaku, familja ime dhe gjithe shqiptaret e Kosoves gjithmone e kane luftuar shkaun kush me pushke e kush me pende, njashtu si vllezerit tane shqiptare nga Shqiperia.

Le te beje qte doje administratori ndasht le ta kyqe ndasht mos ta kyqe, dhe sa per irritimet te jam pergjigjur gjithmone sa me je pergjigjur pasi edhe Allahu thote nese ke arsye beri aq sa te ka bere asnje grim me teper sepse ate qe e tepron nuk e don Allahu.

Zoti te shperblefte(nuk po te falenderoj sepse falenderimi i takon vetem Allahut) per urimin shoku im i nderuar(edhe pse kemi pikepamje te kunderta prap se prap te respektoj si nje njeri te ditur se paku nganjehere poston diqka ineteresante dhe e madheshton kete forum)-------edhe pse nuk beson ne te por te them nje gje do te vjen koha kur do te kesh nevoje per Zotin dhe goja nuk do ta thote ti kerkosh ndihme por do ta thote zemra(Do Zoti ta largon perden e padukshme nga zemrja juaj e cila te pengon ne absorbimin e te drejtes dhe te gjykuarit drejte rreth besimit).

Une aspak nuk do te propagandoj do te them vetem ate qe thote Allahu ne Kuran dhe do tja percjelli njerezve te tjere qe nuk ka arritur tek ta drita e besimit te drejte pastaj i takon atyre te besojne apo te mos besojn sepse Allahu ia ka dhene qdo njeriu vullnetin e lire.

Paqja qofte mbi ju

Kalo mire
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

?

Mesazh  Zbulues prej 08.06.10 5:38

?


Edituar pėr herė tė fundit nga Zbulues nė 09.06.10 4:02, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Zbulues

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  ReHaTi prej 08.06.10 14:20

Zoti gjithckaje eshte materja ,,,,,,,

ReHaTi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  gjilanasi prej 08.06.10 18:14

Zoti dhe arsyeja

Thone se nese zoti na ka dhene arsyen atehere eshte paradoksale qe njeriu nuk zbulon dot zotin me ane te arsyes.

Mirepo nese supozojme se zoti ka dhene arsyen nuk eshte aspak paradoks qe pse njeriu me ane te arsyes, nuk provon dot ekzistencen e zotit.

Kjo fraze supozon ekzistencen e Zotit e duhet te kuptohet qe Zoti ka dhene aq arsye sa te mos te arrihet tek ai nepermjet arsyes dhe e ka bere me qellim, sepse duhet te arrihet Zoti nepermjet kultivimit shpirteror e te virtyteve...

Pse e ka bere kete zgjedhje Ai nuk i takon njeriut ta gjykoje, sepse njeriu nuk mund te gjykoje Zotin.

Ceshtja eshte e thjeshte, nepermjet arsyes nuk arrihet provueshmeria e ekzistences si dhe njekohesisht e mosekzistences se Zotit. Kjo do te thote qe arsyeja eshte impotente,prandaj nuk duhet thirrur per te deshmuar ekzistencen apo mosekzistencen e Zotit.

Pra per te shkuar tek Zoti ,pra ekziston apo jo nuk na ngelet asgje pervec ndjenjave e spiritualitetit.

Nese ndjenja e shpirti pas nje procesi meditimi per te liruar ndjenjen e shpirtin nga arsyeja, perkohesisht arrijne te mos e perceptojne Zotin ky nuk ekziston e nese e perceptojne pranine e tij(apo te nje qenieje superiore jo thjesht zoti monoteist) atehere ky ekziston.

Per kete arsye njerezit qe kerkojne spiritualitetin shkojne drejt Qenies Siperore ata qe duan materien drejt mohimit te Qenies Siperore e zakonisht perpiqen tu nenshtrojne ndjenjat arsyes e te mohojne ekzistencen e shpirtit edhe tek vetja.

Ceshtja kthehet vetiu ne meditim e merr konturet e : A jane me te dobishme per njeriun Spiritualiteti dhe Qenia Siperore apo nihilizmi materialist ?

Zoti perfaqeson nje ide, idene e persosmerise, ide e ngritur ne ideal nga nevoja e njerezve per te pasur nje pike referimi te persosjes, pike referimi per absoluten.
Cka njeriu kerkon eshte e verteta absolute, drita absolute, dija absolute keshtu qe nje ide si Zoti eshte patjeter nje pike e rendesishme referimi, referimi drejt superiores.

Nje njeri qe e ka poshte piken e referimit, do perpiqet te jete me mire se gjeja apo njeriu poshte, pra ideali i tij i varfer detyrimisht do e varferoje edhe ate, pikerisht sepse ate ideal ndjek.

Ndersa njeriu qe e ka lart piken e referimit, perhere do kerkoje te arrije atcka ndodhet lart, do perpiqet te imitoje apo kuptoje se ce ben atckane te ndodhet lart e ti vere vetes qellimin te zbatoje perpikmerisht ato vlera apo te vuaje ato sakrifica, qe e bejne te ngjitet lart.

Materia vertet nuk zhduket e vec shnderrohet, por pikerisht shnderrimi sjell humbjen e formes apo thelbit te deshiruar, prandaj kur cdo gje materiale qe deshirojme e dashurojme shnderrohet, si ne forme ashtu edhe ne thelb, mendojme se asgje nuk ja vlen sepse eshte e perkohshme.

Vdekja eshte pikerisht shnderrim ne forme e thelb e materies, keshtu qe pikerisht ky shnderrim qe quajme zhdukje eshte jo vetem ankthi me i madh por edhe burimi i vete nihilizmit njerezor.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 08.06.10 20:18

Zbulues shkruajti:E kane pyetur ateistėt Ebu Hanifen:

Qė kur ekziston Zoti yt?
U tha: Allahu ekziston para historisė dhe koha nuk i ka paraprirė ekzistencės sė Tij.
Pastaj u tha: Ē’farė ka para katėrshit?
Thanė: Treshi!
U tha: Ē’farė ka para treshit?
Thanė: dyshi!
U tha: Ē’farė ka para dyshit?
Thanė: njėshi!
U tha: E ē’farė ka pra para njėshit?
Than: Asgjė!
U tha: nėse para njėshit matematikor nuk ka gjė, atėherė si mund tė ketė diēka para Njėshit tė njėmendėt e Ai ėshtė Allahu, i Pari, tė Cilit nuk i paraprinė asgjė.
Thanė: Nė cilin drejtim gjindet Zoti yt?
Tha: nėse sillni njė llampė nė njė vend tė errėt, nė ē’drejtim shpėrndahet drita?
Thanė: nė ēdo anė!
U tha: Nėse kėshtu ngjanė me dritėn e prodhuar, si qėndron puna me Dritėn e qiejve dhe tokės?
I thanė: Na trego pėr vet qenien e Zotit tėnd?
U tha: A keni qenė prezent pranė tė sėmuarit nė momentet e fundit tė jetės?
Thanė: Po, kemi qenė.
Tha: a ju ka folur pasi qė e ka marrė vdekja?
Thanė: Jo!
Tha: A ishte ai i cili fliste dhe lėvizte para se te vdiste?
Thanė: Po!
Tha: Ē’farė e bėri tė ndryshoj?
Thanė: Dalja e shpritit tė tij!
Tha: I ka dal shpirti?
Thanė: Po!
Tha: Atėherė, ma cilėsoni ju shpirtin; a ėshtė i ngurtė, i lėngėt apo i gazėt?
Thanė: Ne nuk dimė gjė pėr tė.
U tha: Nėse shpirti qė ėshtė krijesė nuk mund tė arrihet tė pėrshkruhet, atėherė si kėrkoni nga unė tua pėrshkruaj Qenien e vet Krijuesit?

LA ILAHE IL-LALL-LLAH

ALLAHU ĖSHTĖ DRITĖ E QIEJVE DHE TOKĖS
Rrugėn tuaj ua ndriēoftė!

Gabimet ua kufizoftė!
Dhe nėn hijen e Arshit tė Tij Fisnik u vėndoftė
O Dhurues, o Allah!
Begatoje lexuesin e kėsaj shkrese dhe dhuroi njė ditė tė lumtur sot!

Allahu te shperbleft per kete postim
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Trigon prej 08.06.10 20:27

gjilanasi shkruajti:Zoti dhe arsyeja

Thone se nese zoti na ka dhene arsyen atehere eshte paradoksale qe njeriu nuk zbulon dot zotin me ane te arsyes.

Mirepo nese supozojme se zoti ka dhene arsyen nuk eshte aspak paradoks qe pse njeriu me ane te arsyes, nuk provon dot ekzistencen e zotit.

Kjo fraze supozon ekzistencen e Zotit e duhet te kuptohet qe Zoti ka dhene aq arsye sa te mos te arrihet tek ai nepermjet arsyes dhe e ka bere me qellim, sepse duhet te arrihet Zoti nepermjet kultivimit shpirteror e te virtyteve...

Pse e ka bere kete zgjedhje Ai nuk i takon njeriut ta gjykoje, sepse njeriu nuk mund te gjykoje Zotin.

Ceshtja eshte e thjeshte, nepermjet arsyes nuk arrihet provueshmeria e ekzistences si dhe njekohesisht e mosekzistences se Zotit. Kjo do te thote qe arsyeja eshte impotente,prandaj nuk duhet thirrur per te deshmuar ekzistencen apo mosekzistencen e Zotit.

Pra per te shkuar tek Zoti ,pra ekziston apo jo nuk na ngelet asgje pervec ndjenjave e spiritualitetit.

Nese ndjenja e shpirti pas nje procesi meditimi per te liruar ndjenjen e shpirtin nga arsyeja, perkohesisht arrijne te mos e perceptojne Zotin ky nuk ekziston e nese e perceptojne pranine e tij(apo te nje qenieje superiore jo thjesht zoti monoteist) atehere ky ekziston.

Per kete arsye njerezit qe kerkojne spiritualitetin shkojne drejt Qenies Siperore ata qe duan materien drejt mohimit te Qenies Siperore e zakonisht perpiqen tu nenshtrojne ndjenjat arsyes e te mohojne ekzistencen e shpirtit edhe tek vetja.

Ceshtja kthehet vetiu ne meditim e merr konturet e : A jane me te dobishme per njeriun Spiritualiteti dhe Qenia Siperore apo nihilizmi materialist ?

Zoti perfaqeson nje ide, idene e persosmerise, ide e ngritur ne ideal nga nevoja e njerezve per te pasur nje pike referimi te persosjes, pike referimi per absoluten.
Cka njeriu kerkon eshte e verteta absolute, drita absolute, dija absolute keshtu qe nje ide si Zoti eshte patjeter nje pike e rendesishme referimi, referimi drejt superiores.

Nje njeri qe e ka poshte piken e referimit, do perpiqet te jete me mire se gjeja apo njeriu poshte, pra ideali i tij i varfer detyrimisht do e varferoje edhe ate, pikerisht sepse ate ideal ndjek.

Ndersa njeriu qe e ka lart piken e referimit, perhere do kerkoje te arrije atcka ndodhet lart, do perpiqet te imitoje apo kuptoje se ce ben atckane te ndodhet lart e ti vere vetes qellimin te zbatoje perpikmerisht ato vlera apo te vuaje ato sakrifica, qe e bejne te ngjitet lart.

Materia vertet nuk zhduket e vec shnderrohet, por pikerisht shnderrimi sjell humbjen e formes apo thelbit te deshiruar, prandaj kur cdo gje materiale qe deshirojme e dashurojme shnderrohet, si ne forme ashtu edhe ne thelb, mendojme se asgje nuk ja vlen sepse eshte e perkohshme.

Vdekja eshte pikerisht shnderrim ne forme e thelb e materies, keshtu qe pikerisht ky shnderrim qe quajme zhdukje eshte jo vetem ankthi me i madh por edhe burimi i vete nihilizmit njerezor.


filozofi interesante
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  laureta prej 14.06.10 22:39

Une medoj qe te gjithe e dime se ku gjendet ZOTI, ai gjendet ne largesine me te madhe qe ekziston eshte me i madh dhe me i lart se ēdo gje ne kete rruzull toksore, keshtu qe skemi nevoje te dime sakstesisht vendin e tij, me rendesi se ai na sheh te gjithve, na ndihmon dhe duhet ta respektojme dhe ta adhurojme si te vetmin, te meshirueshem, kaloni bukur.
avatar
laureta

Asgje nuk eshte me madheshtore se mendja asgje nuk eshte me e pasur se mendja por asgje nuk eshte me idiote se mendja ajo mund te ndertoje madheshtoren por ajo mund te shkatrroje vet veten!!?

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  gjilanasi prej 15.06.10 0:16

Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Si mund ta njohim Zotin? A ka njė metodė praktike me tė cilėn mund tė bashkojmė shpirtrat tona me tė?

Mistikėt tregojnė se, meqė Zoti ėshtė plotėsisht shpirtėror dhe zė fill nga rajoni mė i lartė shpirtėror, mund tė njihet vetėm nga shpirti ynė, qė ėshtė nga esenca e njėjtė e shenjtė.

Mendja nuk mund ta njohė ose kuptojė Zotin sepse origjina e mendjes ėshtė niveli shkakor, qė ėshtė mė i ulėt se sferat krejtėsisht shpirtėrore. Mendja mund tė njohė vetėm atė qė gjendet nė sferėn e saj dhe mė poshtė…

Shpirti ka frymėn e vet tė njohjes, pėrtej aftėsive intelektuale tė mendjes.

Kur heq mbėshtjelljet e saj tė mendjes dhe trupit, ėshtė i lirė ta njohė Zotin menjėherė, me anė tė perceptimit tė drejtpėrdrejtė. Por vetėm nėpėrmjet meditimit, shpirti mund tė arrijė kėtė nivel perceptimi tė drejtpėrdrejtė dhe tė fitojė njohuri spirituale.

Meditimi ėshtė teknika e ofruar nga mistikėt pėr ta ēliruar shpirtin nga mendja dhe materia, kėshtu qė mund ta njohė Zotin lirisht dhe tė shkrihet me tė.

I ēliruar nga pesha e karmės (pasojat e veprimeve tė mėparshme nė kėtė jetė apo njė tė mėparshme), ngritet pa pengesė natyrisht drejt burimit tė tij. Kėshtu pėrjeton bashkim me Zotin.

Kėrkime tė fundit kanė provuar se shumė prej pėrvojave mistike tė profetėve qė tregohen nė Bibėl kanė ndodhur nėpėrmjet meditimit.

Shkencėtari dhe mistiku bashkėkohor hebre Rabini Aryeh Kaplan ka pohuar se, nėse dikush lexon Biblėn origjinale hebraike (Dhiatėn e Vjetėr) me saktėsi, do tė gjejė shumė referime pėr meditim.

Shprehje si “hagah” (tė shqiptosh) dhe “sijah” (tė bisedosh), pėr shembull, pėrshkruajnė praktika specifike meditative tė pėrsėritjes sė fjalėve.

“Hitbodedut” ėshtė njė fjalė tjetėr e rėndėsishme pėr meditim. Ajo do tė thotė “veēim” ose “vetizolim” dhe pėrdorej pėr tė pėrshkruar praktikėn meditative tė mistikėve ebrenj nga koha e Biblės deri nė historinė moderne.

Megjithatė, Kaplan thekson se fjalė si “hitbodedut”, “hagah”, “siyah” dhe tė tjera zakonisht janė pėrkthyer gabim dhe pėrdoreshin pėr praktika tė jashtme tė lutjes. Kėshtu kuptimi i tyre i vėrtetė u humb, dhe pak njerėz sot janė tė vetėdijshėm pėr traditėn e gjatė tė meditimit nė judaizėm, duke filluar me profetėt.

Miriam Bokser Caravella
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Fikrro prej 15.06.10 22:45

Sipas njohurive te mija me sa kam lexuar nga librat e fese islame, zoti eshte gjithēka natyra, materia dhe gjtihēka qe ekziston ne kete bote eshte krijim i zotit p.sh zoti thote qe nese shan motin e keq atehere me ke share edhe mua...
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Albi4all prej 12.09.10 11:08

Me sa i pashe une te gjitha ato mesazhe ju ja futni kot para se te shkruash dicka duhet te dish apo te persesh e te mesosh se me sa e di une Zoti gjendet ne qjellin e 7 aty mund te qendrojne vetem pengamerat dhe melajket.
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

77


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  met bega prej 03.10.10 11:27

ME FALNI PER NDRYRJEN NE KETE TEME PO LODHENI KOT TE TERE PER TI DHENE ZGJIDHJE.DIKUR KAM HASUR NE NJI MATERIAL PER AJSHTAJNIN DHE THOSHTE QE NGA FUNDI I JETES SE TIJ BERI NJI DEKLARATE E CILA ISHTE KJO PAK A SHUME ( DUKE PARE UNIVERSIN NE TERESI ESHTE ME GUXIMTAR AI QE S BESON NE ZOT SESA AI QE BESON SEPSE FAKTET QE KETU KA NJI DORE INTELIGJENTE JANE ME TE SHUMTA SESA TE PRANOSH QE ESHTE E GJITHA RASTESI) HAJDE TUNG PRA KUSH ESHTE DARVINIST DHE KUR FLASIM PER KRIJIMIN NUK MERRET SI BAZE JO ZHAPIKU ESHTE KUSHURI ME KORKODILIN JO PO PESHKU ESHTE STERGJYSHI I TE GJITHEVE ,FLASIM PER RREGULLIN NE UNIVERS DHE PER LIGJE TEPER TE SAKTA
avatar
met bega

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk e di ne egziston ndonje gje qe nuk eshte ZOT

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 6:20

Pajtohem me Neo-n dhe gjilanasin.
Religjioni ska te beje me Zotin,ka te beje me ushqim te egos differenciale nga ana e profeteve.Dhe spiritualizmi nuk eshte religjion.Aspak!
Zoti nuk shihet po perjetohet.Nepermjet shqisave,ndjenjave dhe emocioneve tona.Madje mund te shihet po ne menyre teper mitologjike qe ndryshon tek secila kulture,besim apo bile individualitet.Eshte ceshtja me e thelle e Jetes.Mbase jane ceshtje te fshehta personale dhe nuk hapen publikisht ne mjedis dhe kohe te gabuar kur shqiperia ben kthese fetare te madhe-ne krahasim me kohen e Enverit.
Une do shtoja qe
Gjithe Universi-GJithesia ne teresi eshte ZOT.Ne mbase jetojme ne Univers-jetojme ''ne'' ZOT, por nese merr nje bime,kafshe apo njeri mund te thuash qe eshte pjese e Zotit,fundja ne analiza me te hollesishme mund te thuhet qe Njeriu p.sh. eshte ZOT! Sepse nuk mund te jete dicka tjeter se gjithcka qe gjendet Ne UNivers eshte Zot dhe jashte Universit nuk ka Egzistence NUk ka zot.
Madje une mendoj qe ne jemi te krijuar per te vertetuar egzistencen e Zotit,per te permbushur perallen e Krijimit Te Universit me devotshmerine ndaj Zotit-Natyres,gje e bere gjithsesi me qellim nga ana Tij.Zoti nepermjet botes materiale-egos mundeson manifestimin e tij,nepermjet njerezve,shtazeve,bimeve,gjallerise,jetes,tingujve,muzikes,TOKES,Diellit etj.
Vetem duhet te nderrojme frekuencen (Hz) e punes se trurit (chakrave) per ta hapur tempullin e madh mbrenda nesh(pavetedijen) dhe do te zbulojme gjithe sekretet e Universit,ne menyre intuitive pa patur nevoje te lexojme me mijera gazeta e novela e libra te perditshem psikologjik qe te mesojne si te jetosh jeten.Pyetja PSE nuk ka fund? Un dhe shume njerez kemi pergjigjen e sakte,por gjithsesi duhet ndertuar vete celesin per te vazhduar me tutje te hapesh deren e pergjigjes.Do duhet te perjetohet nje gjendje e quajtur Momentet e Shenjta Te Se Vertetes per t'u kuptuar gjithcka.
Cdo gje gjendet brenda jush.Te gjitha pergjigjet.Ka nje force ne Univers qe ben gjerat te ndodhin,gjithecka duhet te besh eshte te bish ne kontakt me te.Pastaj dituria vjen vete,gradualisht me ane te rruges intuitive.
Qendroni ne Paqe.
avatar
white_electricity

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  white_electricity prej 13.10.10 6:26

ne realitet gjilanasi paska spjeguar gjithcka! Duhet mbyllur fare kjo teme! Te lumte per aftesite komunikative
avatar
white_electricity

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  armandbrecani prej 19.10.10 14:30

Fjala "Zoti "eshte thjesht nje perceptim i mendjes e cila materializon gjhithshka.Ne jemi pjese e Oqeanit te quajtur Zot.Ne jemi valet mbi Oqean.!
Po citoj vetem nje shprehje qe zakonisht e shprehin sufinjte por ishte she nje pikenisje per GEORGE IVANOVIC GURDJIEF(I ILUMINUAR):"DUHET TE VDESESH PARA SE TE VDESESH"Kuptimi eshte :duhet te vdesesh ne boten te cilen jetojme(ne mendje) dhe duhet ta besh kete para se te vdesesh fizikisht sepse qellimi i vetem eshte te mos kthehesh me ne trupin e hamendesuar njerezor....(ne ciklin e lindjes,jete ,vdekjes).
avatar
armandbrecani

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  lind77 prej 21.10.10 21:37

Zoti Ekziston, me shume sa ēdo gje ai e kupton aq shume sa qe jemi nen kontrollen e tij ne mendje, te pamurit, te ndegjuarit, deshirat etj...saqe ne aspak smund ta dime e aq ta kuptojme se ku esht ai.

Engjujt e tij nese eshte deshira e tij shpetojne ēdo send, njerzit flasin prej pervojes dhe rastertise sidomos ata qe jane te paster me urtesi dhe meshire, bindja e tyre 100% se ekziston dhe ēdo gje e kontrollon ai, nje person i tille qe beson ashtu duhet te jete i pafajshem (pa mekate), verteton se ekziston ai ne raste sikur te rrezikut te vdekjes dhe bindja eshte pastaj direkt nga shpetimtari i madh "Nje Zot" i vetmi per te gjitha krijesat.

Prandaj dua te them Zoti dergoj disa krijesa njerzore (profete tjere) per ta kuptuar disa rregulla fetare por jo diēka qe eshte patjeter vetem lehtesim qe te ua lehteson jeten tjereve, sidomos atyre qe kerkojne ndihme dhe mbeshtetje ketu sdo te thote se frika e ben ata te luten dhe te ndihmohen, por vullneti dhe shpresa se njeriu nuk ka jeten ne kete bote te perhershme vetem se te kufizuar, e bota tjeter e percakton te verteten e nje personi qe jetoi ne planetin tokesor, vlerat e tij dhe veprat e tij tregoj te verteten.

Sa i perket se kerkoni ta gjeni Zotin, ate smund ta gjeni vetem ne shpirtin tuaj mund ta vertetoni jeten se jetoni, bota esht krijuar para milona e miljarda vjet, jeta jone personale 70-100 vjet sdo te thote asgje kur kaluan milona vite, te derguarit qe erdhen ne toke sollen disa udhezime se njerzit vuanin shume.

Kjo eshte nje dhurate e madhe per njerzimin, e per ata qe lejojne te udhezohen e kane me leht te jetojne perndryshe sdoni keshtu mendoni se pasi ekzistojne 6 Miliard njerez cili je ai ti qe kerkon pergjigjen ju lutem... keni kujdes ne punet e tij te ishi ju zot me kishi shkaterrue mua pse shkruaj po besoni e mos kerkoni pergjegjen se ndeshkoheni.. kyquni punet tuaja se ai kontrollon Miljarda njerez edhe eshte e leht per te.

lind77

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Berti69 prej 23.11.10 22:49

Nėse themi se Zoti ėshtė i mirė, atėherė po, Zoti ekziston, por nė kėtė rast ėshtė vetėdija jonė, zėri ynė i brendshėm qė na bėn tė ndiheni fajtor kur ne bėjmė keq.

Nėse themi se Zoti ėshtė krijuesi ynė, atėherė po, Zoti ekziston, por nė kėtė rast kjo ėshtė natyra. Ai ėshtė uji, ajri, zjarri, toka, pemėt, lulet, kafshėt, malet, deti, njerėzit, kjo ėshtė ajo qė disa parapėlqejnė t’a quajnė rastėsia e jetės.

Nėse ne themi qė Zoti ėshtė e keqja, qė disa e thėrrasin zakonisht Djalli, atėherė po, Zoti ekziston. Sepse nė kėtė rast ajo ėshtė liria e veprimeve tona, arbitėr i lirė, e cila ėshtė e domosdoshme pėr ne tė tė ndėrtohemi ose tė shkatėrrohemi. Askush nuk ka nevojė pėr njė religjion, besim apo udhėzim pėr tė dalluar tė mirėn dhe tė keqen.

Nėse ne themi qė Zoti ėshtė dashuria, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ėshtė ana mė e mirė e jona.

Nėse themi se Zoti ėshtė jeta, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ju jeni dėshmitarė.

Nėse themi se Zoti ėshtė vdekja, atėherė po, Zoti ekziston, sepse nė kėtė rast ai ėshtė kalimi nė njė botė tjetėr tė panjohur.

Por, nėse ne vendosim pėr t’i dhėnė njė tjetėr emėr tė gjitha kėtyre gjėrave, nė kėtė rast Zoti nuk ekziston, por tė gjitha kėto gjėra ekzistojnė gjithsesi, e gjitha ėshtė ēėshtje interpretimit.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Xhulia123 prej 24.11.10 15:51

per fat te keq, bota eshte ndare ne njerez te ashtuquajtur "te shkences" dhe besimtare. por une mendoj se nuk duhet te ekzistojne ndarje kaq themelore ndermjet shkences dhe fese, sepse per mendimin tim ato jane dy rruge te ndryshme qe ecin perkrah njera tjetres qe te cojne ne te njejtin perfundim. nese shikoni dokumentarin "Sekreti" mund t'a kuptoni. (jepet te Explorer Histori ne platformen Digitalb) :))
avatar
Xhulia123

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  yasmin prej 26.11.10 17:52

Vendoseni doren ne zemer dhe do ta gjeni menjehere pergjigjen...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku ėshtė Zoti?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi