Alienėt janė nė mesin tonė

Shko poshtė

Alienėt janė nė mesin tonė

Mesazh  Big Bang prej 27.11.09 10:10

Alienėt janė nė mesin tonėShkencėtarėt bullgarė nga Instituti pėr Kėrkimet nė Gjithėsi thonė se janė duke punuar nė deshifrimin e njė grupi kompleks tė simboleve – duke shtuar se jashtėtokėsorėt momentalisht janė duke u pėrgjigjur nė rreth 30 pyetje tė cilat ata ua kanė parashtruar atyre.

Kėtė hulumtim e ka pohuar edhe Lacezar Filipov, zv/drejtor i Institutit pranė Akademisė sė Shkencave tė Bullgarisė. Ai ka thėnė se ata janė duke i analizuar rreth 150 gjurmė nė tė korrat qė janė gjetur nė mbarė botėn – pėr tė cilat mendohet se sjellin pėrgjigje nė pyetjet e parashtruara.

“Jashtėtokėsorėt gjenden kudo rreth nesh dhe na vėzhgojnė gjatė gjithė kohės. Nuk kanė disponim armiqėsor, por dėshirojnė tė na ndihmojnė. Megjithatė, ne ende nuk kemi pėrparuar mjaftueshėm pėr tė vėnė kontakte me ta”, ka thėnė Filipov pėr mediat bullgare.

Ai ka thėnė se edhe Selia e Shenjtė ėshtė pajtuar me konstatimet se alienėt ekzistojnė – ndėrsa thotė se njerėzit kurrė nuk do tė vėnė kontakt me jashtėtokėsoret nėpėrmjet radio-valėve, por me fuqinė e trurit.

“Sigurisht se njerėzit do tė vendosin kontakte me jashtėtokėsorėt pas 15 vjetėsh. Ata nė fakt, janė shumė kritik ndaj veprimeve tė pamoralshme tė njerėzve, dhe kėtu bėhet fjalė pėr qasjen e njerėzve ndaj proceseve natyrore”, ka thėnė ai.

Raporti pėr “punėn shkencore” tė Institutit bullgar – i cili merret me kontakte me alienė – ėshtė gjetur nė thumb tė kritikave tė opinionit bullgar, i cili kėrkon reforma dhe ndryshime brenda kėtij instituti.
avatar
Big Bang

210


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alienėt janė nė mesin tonė

Mesazh  Neo prej 16.02.10 12:00

Jashtėtokėsorėt janė mes nesh?

Sipas shkencėtarit dhe kozmologut Paul Davies nga Universiteti i Arizonės, jashtėtokėsorėt nuk jetojnė demosdoshmėrisht nė Mars, por ndoshta mes nesh.

Ai beson se kjo ėshtė krejtėsisht e arsyeshme qė tė supozojmė se ndajmė Tokėn me njė formė tjetėr (tė ndryshme) tė jetės, ndoshta nė fund tė oqeaneve, liqene tė helmuara, para syve tanė, apo edhe brenda trupit tonė.

Ai pyet veten pėrveē kėsaj, nė qoftė se Toka ka pasur disa jetėra tjera dhe qė ne ende nuk jemi tė vetėdijshėm, dhe beson se kėrkimi do tė jetė interesant, dhe shumė mė pak i shtrenjtė se sa duke kėrkuar nė Mars.

Ekziston edhe njė teori, ende e diskutueshme, e cila thotė qė grimcat jashtėtokėsore dhjetė herė mė tė vogėla se bakteret jetojnė brenda trupit tonė dhe janė pėrgjegjėse pėr formimin e gurėve nė veshka.

Paul Davies do tė donte qė shkencėtarėt tė nisin njė mision nė Tokė pėr tė gjetur ato forma tė jetės qė mund tė jetė shumė tė vogėla pėr tu parė nga syri ynė.

Shkencėtari me origjinė britanike thekson se nė rast se vėrtetohet se Toka ka pasur disa jetėra tė ndryshme, kjo mund tė mbėshtesė idenė se ka jetė jashtėtokėsore nė planetin tonė madje se ekzistojnė forma tė tjera tė jetės nė planetet e tjera.

(Burimi: Daily Mail)
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesuesi im eshte Alien

Mesazh  Estilen prej 29.04.10 10:00

Mesuesi im eshte Alien

A ekzistojnė alienėt? Sipas njė sondazhi tė kryer nga Tėentieth Century Fox, 1 nė 1000 fėmijė tė moshės 5 deri 16 vjeē, kanė dyshime. Sipas tyre, tė huajt jo vetėm ekzistojnė, por tashmė sipas tyre janė mes nesh.

Shumė prej fėmijėve edhe pse nuk mund tė argumentojnė pretendimet e tyre me prova tė besueshme, janė tė bindur se alienėt kanė filluar tė pushtojnė planetin tonė shumė kohė mė parė. Ku janė ata? Nė shumicėn dėrrmuese gjenden nė institucionet shkollore.

"Ky profesor ėshtė tamam njė alien". Rreth 75% e nxėnėsve janė tė bindur se tė paktėn njė nga mėsuesit e tyre, ka qenė objekt i njė qenie inteligjente aliene, i pushtuar prej tyre.

Pushtimi ėshtė plotėsisht paqėsor. 72% e tė pyeturve besonin se krijesat nga hapėsirat e jashtme janė krejtėsisht paqėsore, edhe pse askush nuk duket se ka asnjė ide se pse ata erdhėn nė botėn tonė.

Rezultati i sondazhit nuk e ka habitur Laverne Antrobus, psikolog pėr fėmijė dhe prezantues televiziv.

"Fėmijėt, - tha eksperti - kanė njė imagjinatė tė gjallė dhe shpesh trillojnė gjėra qė ne tė rriturve na duken absurde".

Injoranca, ėshtė arma qė alienėt pėrdorin kundėr njerėzimit.

Hulumtimi ka lejuar tė shihet fillimisht shih ne ēfarė niveli ėshtė pėrgatitja e nxėnėsve tė anketuar. Mbi 90% e tė anketuarve tė moshės gjashtėmbėdhjetė vjeē nuk dinė emrat e planetėve qė pėrbėjnė sistemit tonė diellor.

"Ėshtė faji i mėsuesve alienė, tė prirur pėr tė bėrė mė progresivisht injorantė qė tė marrin nė mėnyrė tė lehtė kontrollin e botės tonė", ka shtuar psikologu.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alienėt janė nė mesin tonė

Mesazh  Luli prej 26.10.11 0:11

Qeniet jashtėtokėsore mund tė gjurmohen dhe nė Tokė

Pėr tė gjurmuar alienėt nuk ėshtė e nevojshme tė shkohet shumė larg, kjo tė paktėn bazuar nė idenė e gjuetarėve tė kėtyre qenieve.

Shkencėtarėt britanikė kanė planifikuar njė mision pėr tė gjurmuar alienėt nė atmosferėn tokėsore. Sipas disa kėrkimeve tė tyre nė atmosferėn tonė mund tė fshihen disa forma jete tė panjohura.

Projekti i studimit ėshtė ngritur pikėrisht nga studiues britanik tė Cranfield University. Ėshtė projekti Cranfield Astrobiological Stratospheric Sampling Experiment, nga i cili rrjedh emri CASS-E, me tė cilin njihet ky mision.

Projekti drejtohet nga profesoresha Clara Juanes-Vallejo, nė bashkėpunim me Agjencinė Hapėsinore Evropiane.

Juanes-Vallejo ka shpjeguar: “Ka shumė teori mbi faktin qė jeta nė Tokė ka mbėrritur nga hapėsira. Studimi ynė do tė tregojė ose jo, nė qoftė se forma jete tė tjera mund tė ekzistojnė nė kėto kushte qė ofron hapėsira. Vetė nė atė moment mund tė themi se cilat nga teoritė do tė rezultojnė tė vėrteta”.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alienėt janė nė mesin tonė

Mesazh  Gon! prej 17.01.12 9:43

Ochate; fshat i mallkuar ku ndodhin gjera te cuditshmeFshat i mallkuar por edhe vend kontakti ndermjet Tokes dhe civilizimit alien. Ne Ochate ka ndodhur gjithshka: Ufo, vetevrasje, dhe zhdukje...

Ochate qe ne shqip do te perkthehej "dera sekrete" eshte nje fshat shume i vogel i braktisur i vendosur ne Condado de Trevino, nje komune spanjolle i komunitetit autonom te Kastilias e Leon. Ne fakt nuk eshte nje vend shume i larget, por megjithate ai duket i larget me vite drite nga cdo vend tjeter.

Ne kete vend jane verifikuar fenomene paranormale dhe shfaqje shume te jashtezakonshme. Shume persona bien dakord: Ochate duhet te jete vendi i takimit ndermjet qenies njerezore dhe civiliteteve aliene nese duhet te bazoheni ne gjerat qe ndodhin ne vazhdimesi ne kete fshat te braktisur.

Ne Ochate nuk mund te shkohet me makine. Per te arritur ne kete vend eshte e nevojshme qe te ndiqet ne kembe nje pjese rruge e paasfaltuar dhe duhet te drejtoheni nga kulla e qytezes, nje prej ndertimeve te pakta qe ende kane mbetur pa u shembur. Gjthcka tjeter qe do te mund te shihni jane shtepi pa cati, mure te shkaterruar, dhe grumbuj betonesh.

Jo shume larg ndodhet edhe nje nekropol i mesjetes, me varre te germuara ne gur.

Ndoshta ju do te jeni duke pyetur veten se pse ky fshat eshte lene ne meshire te fatit dhe eshte braktisur nga banoret. Shkaku per braktisjen kane qene epidemite misterioze qe jane verifikuar ne kete vend gjate shekullit te XIX.

Legjenda per fenomenet paranormale ka filluar ne vitet 1980, per shkak te nje artikulli te publikuar nga gazeta Mundo Desconocido. Artikulli titullohej "Luces en la puerta secreta" (Dritat ne deren e fshehte).

Ne ate periudhe ishte shfaqur per here te pare ne ate zone nje UFO. Shume eksperte kundershtuan duke thene se fotoja nuk ishte e vertete por ishte e modifikuar. Megjithate edhe vete universiteti i Bilbao nuk arriti te mblidhte provat dhe te tregonte me siguri qe foto te mos ishte e vertete dhe origjinale.

Shtypi spanjoll eshte marre shpesh me misterin qe lidhet me Ochate, dhe jane treguar nje seri e gjate ndodhish vertet shume impresionuese qe kane ndodhur ne fshatin e vogel.

Epidemi selektive, vdekje te papritura, zhdukje misterioze te njerezve dhe te kafsheve, drita dhe tinguj me origjine te panjohur.

Ne vitin 1947, nje burre dalloi nje drite ne erresise gjate nates, ishte nje medalion nga nje material i panjohur, ne te cilin dallohej Virgjeresha Maria. Me pas erdhi fotoja e famshme e vitit 1981 qe Prudencio Muguruza beri dhe qe kjo foto xhiroi te gjithe boten.

Ne vitin 1987 dy kompani te ushtrise, ndersa ushtroheshin ne kete zone, papritur e gjeten veten te zhytur ne nje mjegull shume te dendur dhe te cuditshme qe i izoloi krejtesisht.

Pak muaj me vone nje burre tregoi per dy krijesa te larta pothuajse 3 metra qe vinin verdalle neper fshat.

Per te mos vazhduar me tej me cudirat dhe te flasim per vetevrasjen e investiguesit privat te fiksuar me misteret e Ochate, te ndodhur pikerisht ne ate periudhe.

Dhe keto arsye dhe shume ndodhi te tjera, bene qe njerezit e fshatit te largoheshin duke e lene Ochate nje fshat te frikshem dhe te braktisur.

Mendoni se keto histori jane te verteta apo jane thjesht trillime? Ndoshta nje udhetim i shkurter neper rruget misterioze te Ochate do ju bente qe te kishit idete me te qarta mbi kete mister. Apo mos ndoshta do te kishit frike te shkonit te vertetonit personalisht nese historite e treguara jane te verteta?
avatar
Gon!

349


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ish Presidenti RUS 'Medvedev': Alienėt janė mes nesh

Mesazh  Gabriel prej 08.12.12 14:49“Alienėt janė mes nesh, por unė nuk mund t’u them numrin e tyre sepse do tė ngjallte panik tek njerėzit”.

Kėtu ishin fjalėt e as mė pak e as mė shumė tė vetė ish-presidentit, tashmė kryeministėr i Rusisė, Dmitri Medvedev, lėshuar pa dijeninė qė ende po regjistrohej pas pėrfundimit tė njė emisioni nė njė televizion rus ku ishte i ftuar.

“Po ua them pėr herė tė parė dhe tė fundit, nė valixhen me kodet e bombave bėrthamore, presidenti ka njė dosje me informacion tė detajuar lidhur me alienėt qė kanė vizituar planetin tonė dhe bashkė me tė ėshtė edhe njė dosje tjetėr e klasifikuar e shėrbimeve sekrete me informacione tė detajuar pėr prezencėn e jashtėtokėsorėve nė territorin tonė”, deklaroi Medvedev duke sqaruar mė pas se kodet e armėve bėrthamore bashkė me dy dosjet “top secret” kalohen nga njėri president tek tjetri.

Medvedev nuk ndal me kaq dhe vazhdon shakanė e tij.

“Ėshtė njė film i famshėm, ‘Men in Black’ ku mund tė gjeni informacione mė tė detajuara pėr kėtė ēėshtje, unė s’mund t’u them asgjė mė shumė”, tha kryeministri rus, qė mė herėt foli edhe pėr Babagjyshin e Vitit tė Ri.

“Unė besoj tek ai dhe nuk futem tek ata tipa qė u them fėmijėve qė Babagjyshi s’ėshte i vėrtetė”.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Alienėt janė nė mesin tonė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi