Ndalimi i evolucionit njerėzor

Shko poshtė

Ndalimi i evolucionit njerėzor

Mesazh  Neo prej 18.11.09 17:19

Diktatet shkencore dhe teknologjike pėr tė ndaluar evolucionin njerėzorKėto vitet e fundit po asistojmė nė njė rifillim tė pabesueshėm tė vrapit drejt hapsirės: janė nė fazė projektimi Shuttle-t e rinj, vektorėt e rinj pėr misionet e ardhshme misionare hėnore pėr mė tepėr dhe planifikimit tė misionit nė Mars. Por ajo qė nuk del nė dritė, ėshtė se ky vrap i furishėm u ndalua vite mė parė.

Nė edicionin special tė TG1 nė 15 korrikun e shkuar, "Shpagimi i Hėnės", astronauti italian Paolo Nespoli, theksoi se pezullimi i eksplorimit kozmik ka ardhur si pasojė e shpenzimeve ushtarake qė Shtetet e Bashkuara kanė pėrballuar, gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit tė kėtij shekulli, pikėrisht siē ėshtė ajo e luftės sė parė tė gjirit.

Njė tezė qė sidoqoftė nuk ka baza, duke konsideruar se politika aktuale e Shteteve tė Bashkuara arrin tė mbajė njė farė lufte tė vazhdueshmė nė Lindjen e Mesme, qė deri tani ka kushtuar 450 miliard dollarė, dhe njėkohėsisht pėrcakton po aq investime pėr kėrkimet kozmike.

Nė ndryshim nga komplotizmi i masės, i cili e mohon qė njeriu ka mbėrritur mbi hėnė, mund tė deklarojmė se teknologjia hapsinore ėshtė shumė mė e avancuar nga ajo qė tregohet, pikėrisht siē ndodh me teknologjitė e caktuara pėr prodhimin energjitik, qė kanė arritur tashmė tė mbėshtesin free energy-n.

Gjithnjė sipas trasmetimit televiz te cituar me lart, "sugjerohet" nje zgjidhje qė do mundėsonte pėrshpejtimin e vrapit pėr nė hapsirė, pėrmes shfrytėzimit ekonomik tė truallit tė hėnės.

Nė fakt mbi sipėrfaqen hėnore ėshtė i pranishėm njė sasi e konsiderueshme Triciumi (izotop i hidrogjenit 3H), qė formohet vazhdimisht falė veprimit tė erės diellore mbi Hėnė. Ky karburant bėrthamor ėshtė nė fakt qė pėrdoret tek ITER ( International Thermonuclear Experimental Reactor ) - projekti i Reaktorit eksperimental termoberthamor ndėrkombėtar, qė synon tė realizojė Shkrirjen bėrthamore. Nė realitet ky projekt largon akoma mė shumė progreset e teknologjisė drejt shkrirjes sė ftohtė, qė nė fakt mund tė ēonte nė krijimin e sistemeve energjitike autonome pėr banimet nė veēanti pa pėrdorur centrale bėrthamore.

Megjithate ITER me ē'duket ėshtė bėrė tashmė karta e fundit nė lojė pėr tė mbajtur sistemin ekonomik nė fuqi, tani qė rezervat e hidrokarbureve kanė mbėrritur tashmė nė zero.Kėshtu, nga ēdo mision do mund tė transportohet nga hėna njė sasi triciumi tė atillė sa tė ushqejė pėr njė vit sistemin energjitiko-ekonomik tė Shteteve tė Bashkuara, pėrballė njė shpenzimi prej qindra miliarda dollarė.

Nėse shpenzimeve tė misionit, u shtohen ato pėr kontrollin e sistemit dhe tė stokut tė mbeturinave radioaktive - qė me Iter - sidoqoftė do prodhohen - kostoja pėr KWh, do barazohej me ato aktuale.

Kalimi nga "petrol-dollari" tek "tricium-dollari" duket njė pėrpjekje e dėshpėruar, por qė do ia arrijė tė pėrsėrisė njė sistem ekonomik gjithnjė e mė tė centralizuar e tė monopolizuar nga Shtetet e Bashkuara, si posedues tė mundėsinė sė vetme pėr tė mbėrritur nė Hėnė.

Sipas kėsaj optike ėshtė e thjeshtė tė kuptohet se Shtetet e Bashkuara do ia ndalojnė nė ēdo mėnyrė mundėsinė Shteteve tė tjera pėr t'i zhvilluar teknologjitė hapsinore, edhe sepse monopolizimi do i lejoje tė vendosin ēmime tė atilla sa tė mund t'i vetėfinancojnė misionet: sundimi mbi truallin e hėnės do garantohej me kosto pothuajse tė barabartė me zero.

Vetė fakti qė kemi arritur nė kėtė pikė, tregon se, faktikisht njohuritė shkencore, tė cilat kanė tė ēara e difekte qė njihen mirė, shiten si tė vėrteta tė pakundėrshtueshme, pra tė imponuara.

Nėpėr shkolla e universitete mėsohen marrėzira, dhe lihen pas dore zbulimet e reja, qė vetėm pak shkencėtare i nxjerrin nė dritė, nė heshtjen e medias dhe tė niveleve mė tė larta tė komunitetit shkencorė.

Njė shembull i madh ėshtė ai i Massimo Corbucci-it, i cili ka "rishpikur" - edhe nėse termi i drejtė do ishte " sistemuar me drejtėsi " - tabelėn periodike tė elementeve, tė bashkėshoqėruar me natyrėn e vėrtetė tė gravitetit dhe tė karakteristikave tė tija, pėr tė mos lėnė pas origjinėn e vėrtetė tė materies.

Kėrkimi i tij vė nė diskutim shumė nga parimet absolute tė doktrinės shkencore, duke qėnė se mbaron sė ekzistuari gravitacioni, dmth thėrrmija qė "komunikon" prezencėn e gravitetit, mbasi veprimi i saj bėhet nė ēast pa marrė parasysh largėsinė.

Nė realitet ajo e Corbucci-t ėshtė vetėm njė nga rrugėt qė tė ēojnė nė tė njėjtin cak, duke qėnė se gjen analogji nė teoritė e tjera tė vėrtetuara nga eksperimentimet, si teoria e Lidhjeve jo Lokale, qė i gjen rrėnjosjet e saja nė Mekanikėn Kuantistike: teoria gjen tek materia aftėsinė e grimcave tė lidhen pikėrisht nė mėnyrė jo lokale, kėshtu qė njė modifikim (duke iu referuar ēdo dėshire karakteristike) mbi njė thėrrmijė ndikon nė ēast mbi njė tjetėr, mė pas nė kontaktin e parė, duke u barazuar me gravitetin.

Bukuria e kėsaj karakteristike qėndron nė universalitetin e shkallėzimin e saj, e nė fakt eksperimentimet janė vėrtetuar edhe nė grimca gjithnjė e mė tė mėdhaja duke arritur deri tek molekulat, pėr tė mbėrritur tek eksperimentimi njerėzor. Sinkronizimi dallohet tek skema bioelektrike e trurit, tė cilin njėrėzit mund t'a ndjejnė ose jo.

Universi nė kėtė kontekst e gjen strukturimin e vet tek teoria "olografike", pra qė ndjek ligje tė ngjashme me ato qė rregullojnė hologramet. Pėr tė saktėsuar mė mirė duhen dalluar pikat mė tė rėndėsishme: duke e nėndarė njė njėsi nė dy pjesė, secila pjesė mban nė vetvete informacionet pėr tė rindėrtuar 99.99% e pjesės qė mungon, aq sa kompleksiteti i sistemit anullohet konceptuar veten si njė entitet tė vetėm.

Nga e gjitha kjo bazohet natyra e krijimit, nė tė cilėn ligjet qė vėjnė nė lėvizje proēeset e free energy, e bėjnė mbizotėruese, pronare. Atomet ndėrtohen nga grimca tė humbura nė njė det boshllėku, e kėshtu me rradhė deri nė pafundėsi. Por konkuzionet eksperimentale te Corbucci-t, vėjnė nė dukje zanafillėn e atomeve, tė grimcave dhe tė nėn-grimcave nė boshllėk duke i modifikuar me vend nė nivelin kuantik.

Gjendemi nė njė paradoks tė vėrtetė, nė tė cilin boshllėku ėshtė pėrqėndrimi i njė sasie tė pafund energjie, dhe grimcat janė tė ndėrtuara nga njė sasi energjie tė mirė pėrcaktuar (E=mC2), qė e pėrmbajnė. Nė fjalė tė tjera sasia e pėrmbajtjes ėshtė mė e madhe se mbajtėsi, dhe mbajtėsi ėshtė njė kuti nė tė cilėn kufinjtė janė tė pacaktuar dhe pa spesor. Teoria olografike e sheh universin si tė rremė, ku ēdo pjesė e tija pėrmban ēdo gjė, dhe nė tė kohė ēdo entitet ka mė shumė vlerė se shuma e thjeshtė e pjesėve.

Gjithėsia, kėshtu, ėshtė e lidhur dhe e ndėrtuar nga njė sasi e pafund dimensionesh (tre kozmosat, njėra e pėrkohshme dhe mė tej), secila nga kėto e palimit. Kėshtu qė mund tė pohohet - me karakterin e pėrpiktė tė logjikės - qė nė rast se universi ėshtė i pafund pėr nga shtrirja, ėshtė edhe nė kohė.

Por nėse nuk ėshtė e mundur tė dallohen, "ēaste" specifike tė kohės - si fillimi e kohės, qė na lejon pastaj tė dallojmė fundin - atėherė vetė koha nuk ekziston, kėshtu qė jetojmė nė njė tė tashmė tė pėrjetshme.

Po ku qėndron lidhja e free energy-s me gjithė kėtė?

Universi ėshtė i ndėrtuar nga sasi e pafund energjie, sa nė totalitetin e tij, aq edhe nė ēdo pikė tė tijėn. Dhe pėr kėtė Tesla e ka pėrcaktuar boshin kozmik si njė hyrje parėsore nė njė burim tė pashtershėm, pasi ėshtė mė e thjeshtė tė futesh nė boshllėkun qė pėrbėn lėndėn. Por madhėshtia shkon pėrtej.

Proēeset e free energy i pėrkasin universit nė totalitetin e tij si dhe pėrbėrėsve tė tij, e kėshtu edhe njėrėzit si subjekte nėn rregullat e universit. Nėse universi nė totalitetin e tij ndodhet kudo, atėherė i gjithė universi ndodhet tek ne.

Nėse koha nuk ekziston, universi s'ka sesi tė jetė krijuar nga Zoti pasi nuk ekziston fillimi i tij, ai Zot qė tė gjithė kėrkojnė ėshtė Universi. Nėse ėshtė brenda nesh, Zoti ėshtė brenda nesh dhe pėrkon me secilin nga ne! Kėshtu ndodhemi nė njė shkencė qė ngatėrrohet gjithnjė e mė shumė me filozofinė, pasi sa mė shumė shtyhemi pėrtej aq dhe i afrohemi kuptimit tė origjinės sė ekzistencės.

Potenciali njerėzorė ėshtė pra i pafund, qė ēdo ditė jemi tė pranishėm shkon pėrtej asgjėsimit tė pavarėsisė energjitike. Free energy pak e nga pak mund tė shtrojė gjithnjė e mė shumė pyetje, deri sa t'a perceptojė atė ēka ėshtė tek ne, arsyen e ekzistencės, evolucionin tonė, ajo ēfarė na mohohet.

Pronarėt e vėrtetė tė botės, burrat nė krye tė entitetit sovrakombėtar dhe tė strukturave fetare - si Vatikani - qė fshehin tė vėrtetėn pėr tė mbajtur pushtetin, duke e lėnė njerėzimin nė injorancė nėpėrmjet frikės, e theksuar mė shumė nga TV, gazetat e fetė.

Edhe kėtu ndodhemi para njė tjetėr paradoksi tė madh, nėse universi funksionon si njė entitet unik nė tė cilin ēdo gjė ėshtė e lidhur nė ēast, evolucioni i individit reflekton mbi grupin dhe ajo e grupit mbi individin. Kush mban pushtetin i mohon vetvehtes evolucionin duke ia mohuar edhe tė tjerėve.

Nė tė tillė kontekst frymėzohet teknologjia e lidhur me kibernetikėn, nė tė cilėn kėrkohet perfeksionimi i rendimentit pėrmes pėrbėrsve elektronik e aparateve elektromekanike duke zėvendėsuar arte e organe biologjike.

Evolucioni, ai i vėrteti ėshtė i brendshėm dhe reflektohet ndaj atij tė jashtėm, por duke bllokuar ndryshimin nga jashtė, frenohet ky evolucion, vendoset si njė "tapė" ndaj fluksit tė ndryshimit.


Nanoteknologji nė Rusi 318.000 vite mė parė

Ēdo gjė na mohohet, si e kaluara jonė, pasi tė njohėsh origjinat tona, na mundėson tė njohim arsyen e ekzistencės sonė e kėshtu tė ardhmen sonė. Jetojmė tė zhytur nė gėnjeshtra ashtu siē ka ngjarė dhe nė tė kaluarėn: pėr tė lejuar ndryshimin kemi luftuar, por mė shumė se njė herė ia kemi rifilluar nga e para.

Edhe kėsaj here do tė duhet tė luftojmė pėr tė lejuar evolucionin tonė, me shpresėn qė do jetė e fundit, pa asnjė vetė-shkatėrrim.

Emilia Romagna
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi