Sekreti i kėrpit

Shko poshtė

Sekreti i kėrpit

Mesazh  Neo prej 17.11.09 17:27

Sekreti i kėrpit dhe penalizimi i tijSot akoma flitet pėr ndalimin apo legalizimin e marijuanės, apo mė qartė tė kanabisit, por mbase jo tė gjithė e dinė arsyen e vėrtetė pse kjo bimė konsiderohet si kėrcėnim pėr shoqėrinė.

Asyeja nuk ka fare tė bėjė me efektet e saja mbi mendjen e trupin, kanabisi nuk ėshtė njė kėrcėnim pėr shoqėrinė civile, por pėr sistemin ekonomik qė bazohet mbi naftėn, mbi alkolin, mbi industritė e duhanit, mbi derivate kimike tė naftės.

E vėrteta ėshtė se nėse marijuana do pėrdorej nė tė gjitha aspektet e saja e tė shfrytėzohej pėr larminė e karakteristikave tė saja, do hynte nė tregun botėrorė pėr t'a shkatėrruar atė, pasi do krijonte njė sistem tė bazuar mbi burime natyrore e tė pashtershme.

Pėr t'u mbrojtur nga pasojat e hyrjes sė marijuanės, tė ngjashme me ato tė njė lufte botėrore, sistemi ka krijuar njė dizinformacion tė madh mbi njė bimė tė gjithanshme nė ekstrem qė ėshtė nė gjendje tė prodhojė njė larmi materialesh e burimesh energjie. Mbi tė gjitha duhet ditur se fjala marijuana ėshtė krijuar pėr tė treguar njė narkotik e pėr tė harruar emrin e vėrtetė qė ėshtė ai i kanabisit, kanėpės (kėrpit).

Nga kjo ėshtė e mundur tė nxirren lėndė tė para pėr prodhimin e letrės, tė pėlhurės, rrėshira tė veēanta me tė cilat mund tė japin vernik e derivate petrolkimike: mbi tė gjitha tė karburantit natyror, njė plastikė qė ėshtė 10 herė mė e fortė se ēeliku. Mė tej, nga ajo mund tė nxirren materiale ndėrtimi, ushqim pėr kafshėt, ilaēe natyrore e miell pėr ushqime.

Kėshtu, kėrpi, e njohur nga njeriu prej mbi 200 vjet si njė bimė e fisme, dhe njė burim i pashtershėm lėndėsh industriale e energjitike. Fakti se njeriu e ka pėrdorur gjithmonė nė sistemin e tij ekonomik egzistojnė shumė prova, por lobet e naftės e kanė fshehur krejtėsisht kėtė pjesė tė historisė dhe ka humbur ajo traditė e lashtė mbi tė cilėn bazohej zhvillimi e evolucioni i njeriut.

Nė fakt, Enciklopedia Britanike ėshtė shtypur pėr 150 vite nė letėr kėrpi, tė gjitha librat shkollor deri nė 1880 botoheshin nė kėrp, e pėrdorej pėr tė paguar taksat nė Amerikė qė nė 1631.

Presidentat mė tė mėdhenj tė Shteteve tė Bashkuara, si George Washington, Thomas Jefferson e baballarėt e tjerė themelues lėvronin kėrpin, Benjamin Franklin kishte njė ndėr tė parėt mullinj letre nė Amerikė dhe kultivonte kėrpin. Biblat e para, hartat, tabelat, kartat e para tė Deklaratės sė Pavarėsisė e Kushtetuta janė tė bėra nga kėrpi, po nga kėrpi ishte dhe flamuri i parė i Shteteve tė Bashkuara.

Mė 1916 Shtetet e Bashkuara shpallėn njė dekret mė tė cilin vendos qė letra mund tė bėhej nga kėrpi dhe nuk duhej prerė mė asnjė pemė: raporti vendoste se pėr ēdo akėr kėrp, duheshin kultivuar 4 pemė. Me rrėshirėn e kėrpit prodhoheshin vernikėt e parė, dhe modeli i parė T i Henri Ford ushqehej me karburant tė nxjerrė nga kėrpi, dhe vetė makina u ndėrtua nga plastika e kėrpit.


Nėse e gjitha kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė pėrse njė bimė ėshtė vėnė jashtė ligjit? Kultivimet e kėrpit nuk dėmtojnė ambientin, ndjekin njė cikėl jete biologjike prandaj ėshtė e pashtershme, redukton ndotjen dhe mund tė rritet nė ēdo lloj toke. Rrėnjėt e gjata depėrtojnė e ēajnė dheun pėr t'a lėnė nė gjendje tė pėrsosur pėr korrjen e vitit tė ardhshėm: shkurrja ėshtė e hollė dhe ngrihet nga toka pa u sulmuar nga barishtet e parazitėt.

Qė nė fillimet e kėtij shekulli kėrpi ishte zgjedhur nga shoqėritė e mėdha si njė burim lėnde tė parė. Nė 1937, Dupont patentoi proēeset pėr tė bėrė plastikėn nga nafta e karboni, dhe aty diēka ndryshoi.

Raporti Vjetor i Dupont i kėshilloi aksionerėt e vet tė investonin nė divizionin e tij tė ri petrolkimik, e angazhuar nė prodhimin e lėndėve sintetike si plastika, celofani, celuloidi, metanoli, nailoni, rayon, Dacron, etj., tė gjitha produkte tė preardhura nga nafta. Industrializimi natyror i kėrpit do kishte shkatėrruar 80% tė bizneseve tė Dupont.

Aksionerėt e petrolkimikėve ia dolėn tė arrinin tek qeveria, duke krijuar lobe, e pėrpiluan raporte shkencore qė deklaronin se kėrpi ishte i rrezikshėm, por mbi tė gjitha njė kėrcėnim pėr ndėrrmarrjet e tyre pėr miliarda dollarė: rreziku i madh u quajt "marihuana" duke pėrdorur njė fjalė tė palatuar meksikane mjaft e ēudishme dhe egzotike, nė mėnyrė qė tė mbetej nė gjeneratat e ardhshme si njė drogė. Papritmas filloi tė ushqehej njė fushatė mediatike kriminalizimi, duke e treguar "marihuanėn" si shkaktare aksidentesh tė shumta vdekjeprurėse.

Mė 14 prill 1937, u nxor kėshtu ligji qė ndalonte Prohibitive Marihuana Tax Law nga ana e House Ways and Means Committee, ku mes pjesėtarėve ishte dhe njė udhėheqės i Dupont. Kėshtu Kongresi ndaloi kėrpin pasi u pėrcaktua si njė narkotik qė dėmtonte mėndjen dhe shpirtin e njeriut, duke shkatuar shtrembėrimin e realitetit dhe njė instikt dhune.

Njėmijė pėrdorimet e kanabisit

Sot qeveritė duhet t'a kuptojnė se nuk ia kemi nevojėn naftės pėr tė ushqyer industrinė petrolkimike - nėse ky do ishte problemi pėr eliminim total tė naftės nga tregu - pasi ka bimė si kėrpi, njė bimė vėrtetė e fisme, nga e cila mund tė nxirren lėndėt e para tė nevojshme. Prandaj ēfarė fshihet pas OGM, pas politikės monetare, akoma ėshtė petroldollari?

Fshihet emri i njė bime, kėrpi, qė nuk ajo ēfarė partitė e shoqatat duan tė bėjnė me dije duke folur pėr liberalizim tė drogave: fushatat e tyre tė liberalizimit janė akoma mė tė rrezikshme pasi ushqejnė dizinformacionin pasi nė fakt ngatėrrojnė kėrpin, qė ėshtė njė bimė, me marijuanėn qė ėshtė njė pėrzierje.

Duhet tė ēlirohemi nga kėto paragjykime tė kundrainformacionit tė manipuluar nga vetė lobet qė kontrollojnė tregun e naftės dhe sistemin monetar. Nėse duhet luftuar pėr legalizimin, atėherė nevojitet tė luftojmė pėr tė mbrojtur njė bimė tė ēmuar pėr njerėzimin.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i kėrpit

Mesazh  Neo prej 17.11.09 17:30

Kush dhe pse e bėnė kėrpin e jashtėligjshėmKėrpi ka rreth 25.000 pėrdorime tė ndryshme, duke filluar nga ushqimi, piktura e deri tek veshjet dhe materialet e ndėrtimit. Ka fibra kėrpi edhe nė buzėkuqėt tuaj dhe nė ēajin qė pini ēdo ditė

Konspiracioni i Marijuanės


A e dinit se kėrpi ka rreth 25.000 pėrdorime tė ndryshme? Ai gjen pėrdorim, duke filluar nga ushqimi, piktura e deri tek veshjet dhe materialet e ndėrtimit. Ka fibra kėrpi edhe nė buzėkuqėt tuaj dhe nė ēajin qė pini ēdo ditė. Ajo ēfarė ėshtė mė impresionuese, ėshtė fakti se shumė makina tė prodhuara kohėt e fundit pėrmbajnė kėrp gjithashtu.

Relikja mė e vjetėr e industrisė njerėzore ėshtė njė pjesė fabrike kėrpi (e pėrdorur pėr fabrikim dhe pėrpunim) e gjetur nė Mesopotaminė antike dhe qė daton rreth 8000 vjet p. k. Copa mė e vjetėr e letrės e mbijetuar, e bėrė rreth 2000 vjet mė parė nė Kinė, ėshtė gjithashtu nėnprodukt i fibrave tė kėrpit. Nė vitet 2500 p.k. faraonėt e pėrdorinin kėrpin edhe nė ndėrtimin e piramidave tė mėdha.

Kėrpi ka qenė aq shumė i rėndėsishėm nė Angli gjatė shek 16, saqė Mbreti Henri VIII nxorri njė ligj nė vitin 1553, i cili gjobiste ēdo fermer i cili refuzonte tė mbillte tė paktėn njė ēerek akėr kėrpi nė ēdo 60 akra tokė tė mbjellė qė zotėronte. Ka patur madje edhe njė kohė nė histori, rreth 200 vjet, kur ēdo amerikan mund t'i paguante taksat e tij me kėrp. Nė vitin 1850 ekzistonin mbi 8.300 ferma kėrpi nė Shtetet e Bashkuara.

Ēdo 3.6 sekonda njė njėri vdes nga uria nė botė. Farat e kėrpit janė zgjidhja mė e mirė dhe mė ekonomike ndaj urisė nė botė. Me 80 pėrqind pėrqėndrim tė "yndyrnave tė mira" qė i nevojitet trupit tė njeriut pėr njė shėndet tė mirė dhe me proteina qė pėrmbajnė tė tetė amino acidet plus fibrave dietike optimale, kėrpi ėshtė me tė vėrtetė njė burim ushqimor me "balancė perfekte".

Motori i parė i naftės ėshtė ideuar qė tė punonte me vajra vegjetalė, njėri prej tė cilėve ishte vaji i kėrpit. Nė vitin 1930, Henry Ford, prodhoi njė makinė tė pėrbėrė nga 70% plastikė kėrpi, e cila funksiononte gjithashtu me anė tė vajit dhe karburantit me bazė kėrpi. Nė vitin 2001, "Hempcar" (Makina prej kėrpi) qarkullonte nė Amerikėn Veriore e furnizuar nga vaji i kėrpit.

Pikturat e Rembrandt (1606-1669), Vincent Van Gogh (1853-1890) dhe Thomas Gainsborough (1727-1788) janė pikturuar me materiale vajore me bazė kėrpi. Mbi 50 pėrqind tė tė gjithė pesticideve kimike tė sprucuara, pėrdoren pėr kultivimin e pambukut, ndėrkohė qė kėrpi ėshtė tetė herė mė i fortė dhe mbi tė gjitha mė i shėndetshėm pėr lėkurėn dhe atmosferėn.

Njė akėr kėrp mund tė prodhojė aq shumė fibra tė papėrpunuara sa 4.1 akėr pemė. Rritja e kėrpit pėr letėr do tė prodhonte njė letėr tepėr tė fortė dhe qė nuk zverdhet me kalimin e kohės. Gjithashtu, duke pėrdorur kėrpin si burim materiali bazė pėr letėr do tė eleminonte nevojėn pėr tė prerė pemė e pyje tė tėra, tė cilėt kontribuojnė nė kontrollin dhe pastrimin e ajrit qė thithmim ēdo moment.

Arsyeja e vėrtetė pėrse kėrpi ėshtė ilegal

Arsyeja e vėrtetė, sepse kanabis ėshtė bėrė i jashtėligjshėm nuk ka aspak lidhje me efektet e tij mbi trurin dhe trupin. Marijuana ėshtė e rrezikshme, e magjithatė nuk ėshtė e dėmshme pėr trupin dhe trurin e njeriut. Marijuana nuk pėrbėn aspak kėrcėnim pėr shoqėrinė. Ajo pėrbėn shumė mė tepėr kėrcėnim pėr kompanitė e industrisė sė vajit, duhanit, alkoolit dhe pėr njė numėr tė madh tė koorporatave kimike. Shumė biznese tė mėdha, me miliona dollarė nė qarkullim dhe me influencė shumė tė madhe, e kanė fshehur kėtė tė vėrtetė ndaj njerėzve.

E vėrteta ėshtė qė, nėse marijuana do tė pėrdorej nė gamėn e gjėrė tė produkteve tė saj komerciale, do tė krijonte njė bombė atomike industriale. Sipėrmarrėsit nuk janė edukuar me potencialin produktiv tė kėtyre bimėve. Njerėzit super tė pasur kanė konspiruar dhe kanė disinformuar rreth njė bime ekstremisht pjellore dhe tė gjithanshme, e cila po tė pėrdorej nė mėnyrė adeguate mund tė shkatėrronte kompanitė e tyre.

Nga ka ardhur fjala "Marijuana"? Nė mesin e viteve '30, bota e Marijuanės u krijua pėr tė shkatėrruar imazhin e mirė dhe historinė fenomenale tė bimės sė kėrpit. Faktet e cituara mė poshtė, bashkė me referencat pėrkatėse, janė lehtėsisht tė verifikueshme nė Enciklopedinė Britanike, e cila ėshtė printuar me anė tė letrės nga bima e kėrpit pėr 150 vjet rresht:

- Tė gjithė librat shkollorė janė bėrė prej kėrpit ose prej fibrave tė lirit deri nė vitin 1880; mė pas letra e kėrpit doli jashtė qarkullimit, Jack Frazier, 1974.

- Ishte e ligjshme tė paguheshin taksat me kėrp nė Amerikė deri nga viti 1631 deri nė vitin 1800, LA Times, 12 gusht 1981.

- Tė refuzoje mbjelljen e kėrpit nė tokat e tua nė Amerikė gjatė shekujve 17 dhe 18 ishte e jashtėligjshme. Nė Virginia mund tė burgoseshe vetem nėse refuzoje tė mbillje kėrp nė arėn tėnde, G. M. Herdon

- George Washington, Thomas Jefferson dhe fondamentalistė tė tjerė mbillnin kėrp. Lufta e vitit 1812 ishte pikėrisht rreth kėrpit, pasi Napoleoni donte tė ndėrpriste eksportet e Moskės nė Angli, Jack Herer.

- Pėr mijėra vjet me radhė, 90% e tė gjitha velat apo litarėt e anijeve bėheshin nga kėrpi.

- 80% e tė gjitha tekstileve, veshjeve, ēarēafėve, pėlhurave, perdeve etj., bėheshin prej kėrpit deri nė vitin 1820 kur doli nė skenė pambuku.

- Biblat, hartat, skicat, flamuri i Betsy Ross, drafti i parė i Deklaratės sė pavarėsisė dhe Kushtetuta e parė ėshtė bėrė prej kėrpit, nga arkivat e qeverisė amerikane.

- Tė mbjellat e para nė shumė shtete ishin ato tė kėrpit. 1850 ishte viti kulminant pėr Kentucky kur prodhoi 40.000 ton kėrp dhe pikėrisht kjo bimė ishte mė fitimprurėsja, nga arkivat e shtetit.

- Gjurmėt mė tė hershme tė mbjelljes sė kėrpit janė parė para 5000 vjetėsh nė Kinė edhe pse industria e kėrpit mendohet tė ketė ekzistuar edhe nė Egjiptin e Vjetėr.

- Rembrants, Gainsboroughs, Van Goghs i kanė pikturuar kryeveprat e tyre falė kėrpit.

- Nė vitin 1916, qeveria e Shteteve tė Bashkuara parashikoi se deri nė vitin 1940 e gjitha letra do tė prodhohej me anė tė kėrpit dhe se nuk do tė ishte mė e nevojshme tė prihej asnjė pemė. Studimet e qeverisė raportojnė se 1 akėr kėrp ėshtė e barabartė me 4.1 akra pemė. Departamenti i Agrikulturės dėshmon faktin qė planet parashikonin implementimin e kėtij programi.

- Pikturat ose llustra mė tė mira janė bėrė me kėrp deri nė vitin 1937. Nė Amerikė, janė pėrdorur 58.000 ton fara kėrpi pėr produkte pikture deri nė vitin 1935. Dėshmi e "Sherman Williams Paint Co." para Kongresit kundėr Marijuanės nė vitin 1937.

- Makina e parė "Model-T" e krijuar nga Henry Ford, u ndėrtua qė tė furnizohej me karburant kėrpi dhe vetė makina ishte e ndėrtuar prej kėrpit. Ford, gjithashtu ėshtė fotografuar disa herė nė arat e tij tė kėrpit. Makina e "lindur nga dheu" kishte panele plastike kėrpi, forca e sė cilave ishte 10 herė mė e fortė se ēeliku, nga Popular Mechanics, 1941.

- Mė parė, kėrpi quhej "E mbjella e biliona dollarėve" dhe ishte hera e parė qė njė farė kishte potencial biznesi qė i kalonte biliona dollarėt, nga Popular Mechanics, Shkurt, 1938

- Mechanical Engineering Magazine (Shkurt 1938) publikoi njė artikull tė titulluar "Fara mė e dėshiruar dhe mė fitimprurėse qė mund tė mbillet ndonjėherė". Artikulli deklaronte se, nėse kėrpi do tė ishte mbjellur me teknologjinė e shek 20, do tė kishte qenė prodhimi agrikulturor mė gjigand dhe ndoshta i vetmi nė Shtetet e Bashkuara dhe nė tė gjithė botėn.

Informacioni i mėtejshėm vjen direkt nga Departamenti i Agrikulturės sė Shteteve tė Bashkuara nė vitin 1942. Bėhet fjalė pėr njė film (dokumentar) 14 minutėsh, i cili inkurajonte dhe nxiste fermerėt patriotė amerikanė tė mbillnin 350.000 akėr kėrpi ēdo vit pėr t'i shpėtuar luftės:

"… Kur Tempujt e Greqisė ishin tė reja, kėrpi ishte shumė i vjetėr nė shėrbim tė njerėzimit. Pėr mijėra vjet me radhė, edhe atėherė kjo bimė ėshtė mbjellė pėr tė fabrikuar litarė e veshje nė Kinė dhe nė shumė vende tė tjera lindore. Shumė shekuj mė parė, tė gjitha anijet qė lundronin nė detrat perėndimorė, mbaheshin me litarė dhe vela kėrpi. Pėr marinarėt, ashtu si edhe pėr xhelatin, kėrpi ishte thelbėsor…

…Tani qė burimet Filipinase dhe Indiane tė kėrpit janė nė duart e japonezėve… kėrpi amerikan duhet t'i shėrbejė nevojave tė Ushtrisė dhe Marinės ashtu si edhe Industrive tona…

…Rezervat e Marinės po firojnė me shpejtėsi. Kur kjo tė ndodhė, kėrpi juaj duhet t'i shėrbejė Amerikės; kėrp pėr sigurinė e anijeve; kėrp pėr kavo dhe armatime, kėrp pėr materiale ndėrtimi, kėrp pėr pėrdorime tė panumėrta navale. Ashtu si nė kohėt e vjetra kur anije si 'Old Ironside' lundronin nėpėr dete me velat dhe litarėt e tyre prej kėrpi. Kėrp pėr fitore!

Kjo ėshtė njė provė e ēertifikuar nga Libraria e Kongresit e gjetur nga studiuesi Jack Here, i cili i refuzonte tė gjitha deklarat e agjensive qeveritare, tė cilat pretendonin se filmi i vitit 1942 i USDA-sė, 'Kėrp pėr fitore!' nuk ekziston.

Kultivimi dhe pėrpunimi i kėrpit nuk e ndotin aspak ambjentin. Buletini i USDA-sė Nr.404 konkludon se kėrpi prodhon 4 herė mė shumė nėnprodukte se ēdo farė tjetėr me tė paktėn 4 deri nė 7 herė mė pak ndotje. (Nga 'Popular Mechanics' shkurt 1938).

Kėrpi ka njė periudhė tė shkurtėr rritjeje, mund tė kultivohet nė tė gjitha kushtet. Degėt e tij tė gjata penetrojnė dhe e ēajnė dheun, duke e lėnė atė nė kushte optimale pėr mbjelljen e sezonit tjetėr. Gjethet e tij tė trasha, 8 deri nė 12 kėmbė mbi tokė i rezistojnė barėrave tė kėqija.

…kėrpi, kjo farė e re mund ta lulėzojė shumė agrikulturėn dhe industrinė amerikane;

Nė vitin 1930, inovacionet nė makineritė fermere mund tė kishin sjellė njė revolucion industrial po tė pėrdorej pėr kėrpin. Ky burim i vetėm mund tė kishte krijuar miliona vende tė reja pune, duke gjeneruar kėshtu mijėra produkte cilėsore. Kėrpi, nėse nuk do tė ishte bėrė i jashtėligjshėm, mund ta kishte nxjerrė Amerikėn jashtė 'Depresionit tė Madh'.

William Randolph Hearst dhe 'Hearst Paper Manufacturing Division' i Kimberly Clark-ut, zotėronin njė plantacion shumė tė madh timberlad. Kompania e Hearst furnizonte njė pjesė shumė tė madhe tė vendit me produketet e letrės. Gjyshi i Patty Hearst, njė shkatėrrimtar i pamėshirshėm i natyrės pėr pėrfitimet e tij personale, humbi biliona dollar vetėm prej kėrpit.

Nė vitin 1937, Dupont nisi procesin e fabrikimit tė plastikės nga vaji dhe leshi. Raporti Vjetor i Dupontit i nxiste tė gjithė aksionerėt qė tė investonin nė divizionin e tij tė ri petrokimik. Sintetiket si plastika, cellophane, celuloidi, metanoli, nailoni, rayon, Dacron etj. mund tė bėheshin tashmė prej vajit. Industrializimi natyror i kėrpit do tė kishte shkatėrruar mbi 80% tė biznesit tė Dupontit.

Konspiracioni

Andreė Mellon u bė sekretari i Hooverit nė Thesarin e Shtetit dhe investitori primar i Dupontit. Ai vendosi krushkun e tij tė ardhėshėm, Harry J. Anslinger, si kryetar tė Byrosė Federale tė Lėndėve Narkotive dhe Drogave tė Rrezikshem.

U mbajtėn disa mbledhje sekrete nga kėto koka tė financės. Kėrpi u shpall i rrėzikshėm dhe njė kėrcėnim pėr sipėrmarrjet e tyre biliona dollarėshe. Nė mėnyrė qė dinastitė e tyre tė kishin jetėgjatėsi, kėrpi duhej tė zhdukej. Ata burra morėn njė fjalė meksikane tė errėt dhe tė kohės 'Marijuana' dhe ja indoktrinuan ndėrgjegjes amerikane.

Manipulues i medias

Njė valė 'gazetarie e verdhė' vėrshoi nė fund tė viteve '20 dhe '30. Gazetat e Hearts nuk pushonin sė shkruari histori qė theksonin tmerre tė marijuanės. Kėrcėnimi i marijuanės ishte nė tė gjithė titujt e gazetave. Lexuesit mėsonin se si ajo ishte fajtore pėr ēdo gjė qė nga aksidentet automobilistike e deri tek humbja e moralit.

Filma si 'Ēmėnduri e papėrmbajtur' (1936), 'Marijuana: Vrasja e Rinisė'(1935) dhe 'Marijuana: Droga e Djallit'(1936) ishin propaganda tė dizenjuara nga kėto industrialistė pėr tė krijuar njė armik. Qėllimi i tyre ishte qė tė fitonin suportin e publikut nė mėnyrė qė ligjet anti-marijuana tė kalonin nė Kongres.

Fjalėt e mėposhtme pėrbėjnė 'Pyetjet e nxehta' tė marė nga filmi 'Ēmėndur e papėrmbajtur':

- drogė e dhunshme

- akte dhune shokuese

- ēmėnduri e pashėrueshme

- efekte tė shkatėrrimit tė shpirtit

- nėn efektin e kėsaj droge ai vrau tė gjithė familjen e tij me sėpatė

- mė i neveritshėm, mė vdekjeprurės se tė gjitha drogat e tjera (kokaina dhe heroina) ėshtė kėrcėnimi i marijuanės....

- Ēmėnduri e papėrmbajtur "nuk pėrfundonte me fjalėn e zakonshme fund". Filmi pėrfundonte me kėto fjalė tė shkruara nė mėnyrė tė tmerrshme nė ekran: Thuajini fėmijėve tuaj!

Nė vitin 1930, njerėzit ishin shumė naivė, gati nė pikėn e injorancės. Masa ishte si njė kope delesh, tė cilat prisnin tė udhėhiqeshin nga pushtetarėt e paktė. Ata nuk i sfidonin kurrė autoritetet. Nėse njė lajm lexohej nė njė poster apo dėgjohej nė radio, ata e besonin si tė vėrtetė. Ata i kėshilluan fėmijėt e tyre dhe fėmijėt e tyre u rritėn pėr tė qenė prindėrit e fėmijėve tė indokrinuar.

Mė 4 Prill 1937, Ligji i Taksės pėr Marijuanėn ose gjoba qė e bėnte kėrpin tė lashtėligjshėm u dėrgua direkt pėr nė Komitet. Komiteti ishte institucioni i vetėm qė mund tė prezantonte njė ligj nė Kongres pa patur nevojė tė debatojė me institucionet e tjera. Kryetari i tij, Robert Doughton, ishte njė mbėshtetės i Dupontit.

Ai u sigurua qė gjoba tė kalonte pėr miratin nė Kongres. Dr. James Woodward, njė fizikant dhe avokat gjithashtu, dėshmoi tepėr vonė pėr tė mirat e marijuanės nė Shoqatėn Amerikane tė Mjekėsisė (AMA). Ai i tha Komitetit se arsyeja pėrse AMA nuk e kishte denoncuar ligjin anti-marijuana ishte, sepse e kishin zbuluar vetėm para pak ditėsh qė marijuana ishte kėrp.

Shumė pak njerėz nė atė kohė arrinin tė kuptonin se kėrcėnimi vdekjeprurės, tė cilin e kishin lexuar aq shumė nėpėr faqet e para tė gazetave tė Heart ishte faktikisht kėrpi aq i shtrenjtė pėr ta. AMA kuptoi mė vonė se, kanabis mund tė pėrdorej nė shumė mėnyra kuruese dhe mund tė shėronte shumė nga sėmundjet qė i mundonin prej kohėsh.

Kongresi e ndaloi kėrpin, pasi mendohej se ishte droga mė e rrezikshme dhe dhunė-shkaktuese. Ansliger, kreu i Komisionit tė Drogės pėr 31 vjet, promovojė idenė se marijuana i bėnte pėrdoruesit tė bėnin veprime ekstremisht tė dhunshme. Mė pas, nė vitin 1950, nėn kėrcėnimin e komunizmit, Anslinger deklaroi tė kundėrtėn. Marijuana do tju kthejė paqen, pasi ushtarėt tuaj nuk do tė duan tė luftojnė mė", tha ai.

Sot, planeti ynė ėshtė nė njė gjendje katastrofike. Toka ėshtė duke u asfiksuar, pasi pyjet po zhduken gjithnjė e mė shumė. Ndotja, helmet dhe kimikatet po i vrasin njerėzit. Kėto probleme tė mėdha mund tė ishin kursyer nėse do tė ishte industrializuar kėrpi. Biomasa natyrale mund tė siguronte tė gjithė energjinė e nevojshme qė i duhet planetit, tė cilat sigurohen aktualisht me fuel fosile. Kemi konsumuar tashmė 80% tė rezervave tona tė vajit dhe tė gazit. Do tė na duhej njė burim i ri dhe kėrpi do tė ishte zgjidhja adeguate pėr ēmimet stratosferike tė gazit.

Bima e mrekullive


Kėrpi ėshtė njė bimė me fibra shumė herė mė cilėsore se ato tė pemėve. Nevojiten shumė herė mė pak kimikate pėr prodhimin e letrės nga kėrpi se sa nga pemėt. Letra e kėrpit nuk zverdhet me kalimin e kohės dhe ėshtė shumė mė tepėr rezistente. Bima rritet aq shpejt nė njė sezon kur pemėve do t'i duhej njė pėrjetėsi. Tė gjitha produktet plastike mund tė pėrftoheshin me shumė lehtėsi prej farės sė kėrpit.

Plasita e kėrpit nuk e ndot ambjentin dhe mund tė vetasgjėsohej me kalimin e kohės, duke mos e dėmtuar ambjentin. Plasika me bazė vaji, ajo tė cilėn e pėrdorim tė gjithė, ndihmon nė shkatėrrimin e atmosferės, pasi nuk vetasgjėsohen kurrė dhe do tė shkaktojnė dėme tė paevitueshme nė tė ardhmen. Procesi i prodhimit tė gamės sė gjėrė tė produkteve tė plasitės sė kėrpit nuk do ti dėmtonte lumenjtė siē ka bėrė Dupont dhe kompanitė e tjera petrokimike.

Ekologjia nuk ka aspak lidhje me bimėt e Industrisė sė Vajit dhe as me makinat politike. Produktet e kėrpit do tė kishin qenė shumė mė tė sigurta dhe natyrale.

Edhe ilaēet mund tė ishin bėrė prej kėrpit ashtu siē dėshmonte AMA nė ditėt kur deklaronte se kanabis mund tė pėrdorej si kurė. Marijuana Mjeksore jepet nė mėnyrė ligjore vetėm pėr disa persona tė veēantė, ndėrkohė qė tė tjerėt janė tė destinuar t'i besojnė njė sistemi qė varet nga kimikatet.

Nė tė njėjtėn kohė, nga kėrpi mund tė krijohej njė gamė shumė e gjėrė produktesh ushqimore. Farat pėrmbajnė njė nga burimet mė tė mėdha tė proteinave nė natyrė. Ato pėrmbajnė gjithashtu dy acidet yndyrore esenciale qė ndihmojnė nė pastrimin e trupit nga kolesteroli. Kėto acide yndyrore nuk gjenden nė asnjė vend tjetėr nė natyrė.

Kėrpi mund tė ishte gjithashtu njė burim shumė i mirė nė fabrikimin e veshjeve. Veshjet e kėrpit do tė ishin ekstremisht shumė tė forta dhe rezistente nė kohė. Nė ditėt e sotme, ekzistojnė disa kompani amerikane qė fabrikojnė veshje prej kėrpi, tė paktėn 50% kėrp. Edhe pse fabrikat e kėrpit duhet tė ndodheshin kudo, zakonisht ato mund t'i gjesh nėntokė. Produktet e kėrpit nuk lejohen tė reklamohen nėpėr televizione. Kentucky, qė mė parė ka qenė kryesor i prodhimit tė kėrpit, e bėri atė tė jashtėligjshėm.

Arsyeja pse kjo bimė ēudibėrėse dhe e jashtėzakonshme ėshtė e ndalur nuk ka fare tė bėjė me efektet qė mund tė ketė nė trupin e njeriut. Kėrpi ėshtė i jashtėligjshėm, sepse bilionerėt duan tė vazhdojnė tė jenė bilionerė. Fjala "drogė" ėshtė pėrdorur mė shumė si njė ēadėr qė mbulon tė gjithė agjentėt dhe benefited e saj kimike.

Kjo drogė ėshtė pranuar nga tė gjithė si diēka e keqe. Fakti ėshtė qė kėrpi ka ngecur nė kėtė fjalė djallėzore gjithpėrfshirėse qė ėshtė pikėrisht droga, por fakti ėshtė qė ēdo e ashtuquajtur drogė duhet analizuar individualisht dhe tė paktėn duhet tė pėrdorej pėr efektet e saj tė mira.

Pėrgatiti:
Klarita Bajraktari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi