10 ngjarjet me konspirative

Shko poshtė

10 ngjarjet me konspirative

Mesazh  Estilen prej 17.11.09 9:59

Dhjetė ngjarjet qe ngelen me konspirativetNga vrasja e Kennedy-t, ekzistenca e alienėve e deri tek operacionet e fshehta

Ngjarjet mė tė rėndėsishme diskutohen mė shumė, e si pasojė lindin dhe derivate e variante tė ndryshme tė kėtyre historive. Disa ngjarje historike ofrojnė terren mė tė pėrshtatshėm pėr lindjen e teorive konspirative.

Kjo pėr shkak tė elementėve tė panjohur dhe tė paqartė nė to. Njė prej teorive tė pėrjetshme konspirative ėshtė vrasja e presidentit amerikan, John F. Kennedy.

A u vra me tė vėrtetė nga Lee Oswald ai? Pasuesit e teorive konspirative mendojnė se Osėald ka qenė thjesht figurė e pėrdorur.

Por, prova pėr tė kundėrtėn nuk ka.

Teoricienėt konspirativė vėnė nė dyshim dhe uljen e Neil Armstrong nė Hėnė.

Skeptikėt dhe tė pasionuarit pas teorive konspirative pretendojnė se qeveria amerikane, nė pėrpjekje pėr t’ia kaluar rusėve nė garėn hapėsinore e ka falsifikuar uljen nė Hėnė. Sipas teorisė sė famshme konspirative thuhet se Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin e kanė kryer misionin e tyre hėnor nė njė vendxhirim sekret, ose nė kodrat e Hollivudit, ose nė zonėn 51.

Njė teori tjetėr mjaft e famshme ka tė bėjė me shoqėritė sekrete. Nėse do tė ishit anėtar i elitės globale do e dinit tashmė kėtė: Bota udhėhiqet nga njė grup i vogėl i fuqishėm dhe sekret.

Shumė prej njerėzve tė thjeshtė kanė dėgjuar se nė vitin 2004, tė dy kandidatėt pėr Shtėpinė e Bardhė ishin anėtarė tė shoqėrisė sekrete “Skull and Bontes”, shumė prej anėtarėve tė sė cilės janė ngjitur nė rangje tė larta.

Por kjo shoqėri ėshtė diēka e vogėl, krahasuar me shoqėritė sekrete misterioze qė thuhet se kontrollojnė gjithė botėn. Sipas teorive konspirative, mė e fuqishmja nga kėto shoqėri ėshtė “Illuminati”, njė sekt qė thuhet se kontrollon botėn.

Termi “teori konspirative” pėrdoret zakonisht nga studiuesit dhe nė kulturėn popullore pėr tė identifikuar njė lloj folklori tė ngjashėm me legjendėn urbane, veēanėrisht njė tregim shpjegues, i cili ndėrtohet me cene tė caktuara metodologjike.

Termi pėrdoret gjithashtu pėr tė mohuar pretendime tė pėrdorura nga kritikėt, apo pėr t’i klasifikuar kėto pretendime si tė pavlefshme pėr t’u marrė nė konsideratė. Por kjo nuk do tė thotė se tė gjitha teoritė konspirative janė fabrikim.

Ka njė sėrė teorish, tė cilat kanė rezultuar mė pas tė vėrteta dhe janė kthyer nė fakte e ngjarje tė ndodhura realisht. Njė prej tyre ėshtė operacioni “Northwoods”.

Disa teoricienė, si Charles Pigden, argumentojnė se realiteti i kėtyre konspiracive duhet tė na paralajmėrojė ndaj mohimit rastėsor tė njė teorie konspirative.

Pigden, nė artikullin e tij “Conspiracy Theories and the Conventional Wisdom” argumenton se teoritė konspirative jo vetėm qė ndodhin, por se ēdo anėtar i arsimuar i shoqėrisė beson nė tė paktėn njė prej tyre.

Autorė dhe botues si Robert Anton Ėilson dhe Disinfo pėrdorin teori konspirative tė vėrteta si
provė tė asaj qė njė komplot i fshehtė mund tė arrijė. Duke bėrė kėshtu, ato pėrpiqen tė demonstrojnė se etiketimi “teori konspirative” s’do tė thotė domosdoshmėrisht se njė teori ėshtė false.

Vrasja e John F. Kennedy

Presidenti Kennedy u vra mė 22 nėntor 1963 nga dy plumba, njė nė kokė dhe njė nė qafė, teksa udhėtonte me njė limuzinė tė hapur nė Dallas. Lee Harvey Oswald u akuzua pėr vrasjen e tij.

Dyshimet mbi shpjegimin zyrtar se Oswald ishte personi i vetėm pėrgjegjės pėr vrasjen e presidentit amerikan, tė cilat vazhdojnė sot e kėsaj dite tė diskutohen. Ekzistojnė njė sėrė teorish konspirative, asnjė prej tė cilave s’ėshtė provuar.

Nė vitin 1979 doli teoria se ndaj Kennedy-t kishte pasur tė paktėn katėr tė shtėna nga drejtime tė ndryshme.

Mbulimi i sulmeve tė 11 shtatorit

Qė prej vrasjes sė John F. Kennedy-t nuk ka pasur njė histori tjetėr tė ngulitur aq shumė nė mendjet amerikane, ose njė histori qė tė krijojė aq shumė teori konspirative, sa sulmet e 11 shtatorit.

Ndėrkohė qė videot dhe fotografitė e dy aeroplanėve qė pėrplasen me dy kullat binjake janė tė famshme nė gjithė botėn, bollėku i informacioneve vetėm ka nxitur krijimin e teorive.

Sipas njė sondazhi tė vitit 2006 nga Zogby, 42 pėr qind e amerikanėve mendojnė se qeveria “ka fshehur ose ka refuzuar tė hetojė tė dhėnat kritike mbi ngjarjen”.

Zona 51 dhe Alienėt

Pasuesit e teorive konspirative besojnė se nė Zonėn 51, njė bazė ushtarake e “Air Force” nė Nevada, gjenden rrėnojat e njė anijeje aliene.

Sipas teorisė konspirative, shkencėtarėt e qeverisė riprodhojnė teknologjinė e avancuar tė alienėve. Kjo teori ėshtė ushqyer mė shumė nga deklaratat e shumta tė njerėzve nė kėtė zonė qė pretendojnė tė kenė parė UFO, apo dėshmia e njė koloneli nė pension tė ushtrisė, i cili thotė se ka pasur akses ndaj materialeve jashtėtokėsore.

Tė tjerė, besojnė se qeveria studion udhėtimin nė kohė nė Zonėn 51.

Paul McCartney ka vdekur

Sipas njė teorie konspirative, kur mbretėresha Elizabetė i dha titullin e fisnikėrisė Paul McCarntney-t, nė vitin 1997, nė fakt nuk ishte ai, por dikush qė i ngjan dhe jeton nė vend tė tij.

“Paul ka vdekur” ėshtė njė legjendė urbane, sipas sė cilės Paul McCartney ka vdekur nė njė
aksident automobilistik nė vitin 1966 dhe ėshtė zėvendėsuar nga njė sozi me zė tė ngjashėm.

Sipas atyre qė e besojnė kėtė teori, tė dhėnat pėr njė fakt tė tillė gjenden nė vargjet e errėta tė kėngėve dhe imazhet e dyfishta nė kopertinat e albumeve.

Mė e njohura prej tyre ėshtė kopertina ku Paul ėshtė i vetmi qė ecėn zbathur dhe pak jashtė
rreshtit.

Shoqėritė sekrete kontrollojnė botėn

Nėse do tė ishit anėtar i elitės globale do e dinit tashmė kėtė: Bota udhėhiqet nga njė grup i vogėl i fuqishėm dhe sekret. Shumė prej njerėzve tė thjeshtė kanė dėgjuar se nė vitin 2004, tė dy kandidatėt pėr Shtėpinė e Bardhė ishin anėtarė tė shoqėrisė sekrete “Skull and Bontes”, shumė
prej anėtarėve tė sė cilės janė ngjitur nė rangje tė larta.

Por kjo shoqėri ėshtė diēka e vogėl, krahasuar me shoqėritė sekrete misterioze qė thuhet se kontrollojnė gjithė botėn.

Sipas teorive konspirative, mė e fuqishmja nga kėto shoqėri ėshtė “Illuminati”, njė sekt qė thuhet se kontrollon botėn.

Ulja nė hėnė s’ka ndodhur

Kanė kaluar dekada qė kur Neil Armstrong hodhi “hapin e tij tė madh pėr njerėzimit”, nėse kjo ka ndodhur. Skeptikėt dhe tė pasionuarit pas teorive konspirative pretendojnė se qeveria amerikane, nė pėrpjekje pėr t’ia kaluar rusėve nė garėn hapėsinore e ka falsifikuar uljen nė Hėnė.

Sipas teorisė sė famshme konspirative thuhet se Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin e kanė kryer misionin e tyre hėnor nė njė vendxhirim sekret, ose nė kodrat e Hollivudit, ose nė zonėn 51.

Elvis Presley nuk ka vdekur

Ekziston njė teori konspirative, sipas sė cilės, Elvis Presley nuk ka vdekur nė vitin 1977. Shumė fansa kėmbėngulin se ai ėshtė akoma gjallė dhe se ai ėshtė fshehur pėr arsye tė ndryshme. Ka pasur raste kur dy tabloide kanė botuar artikujt mbi “jetėn” e Presley-t pas vdekjes nė detaje,
duke pėrfshirė njė kėmbė tė thyer nga njė aksident me motor e deri tek “vdekja e vėrtetė” nė mes tė viteve ’90.

Operacioni “Northwoods”

Teori konspirative pėrfshin njė plan tė Shefave tė Stafit pėr tė krijuar njė fushatė sulmi ndaj njerėzve si nė Majemi, ku njerėzit do tė qėlloheshin nė rrugė, varkat qė vinin me emigrantė nga Kuba tė mbyteshin, tė hidheshin nė erė anije amerikane dhe avionė dhe tė fajėsohej Kastro dhe Kuba pėr tė krijuar kėshtu justifikimin e sulmit ndaj kėtij vendi.

Sipas teorisė, refuzimi i Kennnedy-t pėr aprovuar kėtė plan ka ēuar nė vrasjen e tij.

Bashkimi i Amerikės Veriore

Bashkimi i Amerikės Veriore ėshtė njė bashkim teorik rajonal i Kanadasė, Meksikės dhe SHBA, i njėjtė nė strukturė me Bashkimin Evropian, qė mund tė pėrfshijė njė valutė tė pėrbashkėt tė quajtur “amero”.

Sipas teorisė konspirative, tre vendet po planifikojnė tė themelojnė diēka tė quajtur Rendi i Ri Botėror. Tre vendet e kanė mohuar kėtė teori nė mėnyrė tė vazhdueshme.

Princesha Diana ėshtė vrarė


Pavarėsisht hetimit zyrtar nuk ėshtė gjetur asnjė e dhėnė e njė komploti tė mundshėm nga MI6 apo njėsi tė tjera pėr vrasjen e princeshės dhe Dodi Fayed nė vitin 1997. Sidoqoftė spekulimet vazhdojnė.

Sipas teorisė konspirative, elementė nė shėrbimet sekrete britanike vendosėn se lidhja e Dianės me Fayed ishte kėrcėnim pėr monarkinė dhe si rezultat, pėr qeverinė britanike.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 ngjarjet me konspirative

Mesazh  Jetmira prej 10.09.14 11:40

ngjarja me misterjoze e me konspirative esht ajo shembja e kullave binjake ne amerik nese e kan ber amerikanet vet apo terroristat
sa per vrasjet e ktyre i ka vrar iluminati vet
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi