Imagjinata!

Shko poshtė

Imagjinata!

Mesazh  protoni prej 14.11.09 17:40

Te imagjinuarit eshte proces njohes, i cli nuk manifestohet ne menyre te izoluar por, eshte derivat i proceseve tjera njohese, veqanerisht ndijimit dhe perceptimit si format me te thjeshta permes te cilave arrihet kontakti i drejtperdrejt me ambientin, qoft me ate jashtem apo ate te brendshem, qoft me ate energjik, material apo shpirteror te njeriut.

Imagjinata si proces njohes, ndihmon qe individi ta pasuron diapazonin e tij trunor me sekuenca imagjinare, te cilat ato realisht perbejne nje gjimnastike trunore, e cila e provokon trurin ne forme pozitive dhe ndikon jo vetem ne kualitetin funksional por edhe material te tij.

Eshte nje thenje shkencore se truri inteligjent eshte ai qe ka me shume rrudha ne koren e tij cerebrum. Kjo dukuri arrihet permes vetenxitjes personale ne zhvillimin e trurit qoft permes punes aktive, si psh. te lexuarit, te vepruarit, pse jo edhe te menduarit. Puna apo aktiviteti fizik i njeriut ndikon ne rritjen e aktivitetit mendor te njeriut.
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  imaginanti prej 12.12.09 13:27

Imagjinata eshte pjese e realitetit , eshte aq reale sa edhe gjithecka tjeter qe ekziston. !
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  i panjohuri prej 31.12.09 13:47

Ke te drejte imaginant.Se bashku me realitetin jeton dhe imagjinata.Pa imagjinate s'ka realitet.Pa realitet s'ka imagjinate.Kjo nderthurje eshte thelbi i ekzistences se jetes reale dhe imagjinare.


Edituar pėr herė tė fundit nga i panjohuri nė 31.12.09 13:48, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : tung)
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  Trigon prej 02.01.10 22:49

Imagjinata eshte pararealiteti nese deshirojm qe diēka te behet reale athere se pari duhet ta imagjinojme, pra do te thoja se imagninata eshte brumi i realitetit.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

imagjinata

Mesazh  nexhmi rexha prej 23.02.10 14:59

Nese themi se imagjinat eshte nje proces njohes..dhe i referohemi filleve njerzore te para shohim se si eshte ardhur deri te ndertimet para, shembull si eshte kijuar nje taulin, apo diqka tjeter.
Dhe duam te cekum se te greket e lashte te vizaturit ka qene shume i pranishem, mandej thuhet se kane arritur shume gjera te qesin ne leter pa i shikuar dhe as qe kane pasur njohori per to, thjeshte duke imagjinuar, shembull ēfare ka mbi qellin tone, apo ēfare fshihet mbi te...?, mandej kane filluar edhe hulumtimet e shumta, dhe ku kane rezultuar edhe zbulime shkencore.
avatar
nexhmi rexha

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  dany prej 13.03.10 19:38

Źshte e vertete se imagjinata eshte relaksim per trurin por deri ne nje mase te caktuar.Paramendoni sikur te imagjinojme tere kohen do shkeputemi nga bota reale e do futemi ne iluzione duke mos pare jeten ashtu siq me te vertete eshte...

dany

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

imagjinata

Mesazh  gita lushi prej 09.05.10 20:41

imagjinata per mua eshte shume e rendesishme gjerat qe dua me shume i imagjinoj ne mendjen time dhe kjo me ndihmon shume por dhe kur jam shume e lodhur perdor imagjinaten nese ke imagjinate te zhvilluar mund te realizosh shume gjera te bukura un nuk jam e zhtyur asnjehere ne monotoni kuptohet qe nuk duhet imagjinuar gjate gjithe kohes pasi shkeputesh nga realja
avatar
gita lushi

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  tarrasi prej 09.07.10 10:07

mbase te gjithe kemi nga pak te drejte per imagjinaten,por ajo vjen bashke me jeten dhe nuk shkeputuet kurre prej saj deri sa vdesim..??
per mendimin tim kur truri eshte i qete atehere dhe imagjinata e ka nje kufi te menduari,kurse kur truri provokohet nga pamje emocionuese atehere imagjinata eshte me te vertete e shfrenuar dhe nuk ndal.e tashmja merr nga e shkuara dhe reaksioni i tyre eshte imagjinata pra e ardhmja.mendoj se imagjinata eshte realiteti i te ardhmes ku ben pjese vetem imagjinata jone kurse ne personalisht jo.

tarrasi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  Fikrro prej 09.07.10 15:00

Imagjinata ėshtė menyre e tė menduarit,ku imagjinata mund tė jetė e komplikuar dhe e thjesht.Pėr te pasur nje imagjinat tė pėrsosur duhet ta kemi edhe logjikėn e fortė,pra logjika dhe imagjinata shkruajn ne trurin tonė.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imagjinata!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi