Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Faqja 2 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  shpejtim.kabashi prej 20.01.10 16:30

Tjetra eshte se, shpesh kur te shkoj diku ose behet nje fare pune, shumica me dalin sikur i kam pa diku. Atehere me kujtohen se i kam pa ne enderr, pse me ndodh keshtu, mbetem pa koment duke i bere pytje vetes. Pres pergjigjie nese keni sqarim .

shpejtim.kabashi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shoh vellane qe se kam me ender

Mesazh  EVDI PANAHORI prej 20.01.10 23:55

Ju lutem mund te ma shpjegoni se cfare domethenje ka, te shikosh vellan qe ka vdekur ne ender dhe ishte duke me dhene nje unaz ne te cilen shkuante ; do te them nje gje...me pas smunda ti kuptoja dot fjalet e tjera, nese ka nje shpjegim ju lutem ma thoni. Faleminderit

EVDI PANAHORI

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pytje:fidani

Mesazh  fida prej 21.01.10 17:55

A ka mundesi me me tregu se ēfare do te thote te enderrosh sikur motra me eshte ēmendur dhe largohej prej shtepise e une mundohesha ta ndaloja dhe qaja.

fida

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 25.01.10 13:14

Sexy Witch shkruajti:Nje miku im ka pare ne enderr sikur i ishin bere corapet me balte. Di te ma shpjegoje njeri kete enderr?


Ēorapet nė ėndėrr simbolizojnė pronėn dhe ruajtjen e saj. Ndėrsa balta nuk paraqet lehtėsi. Pra vėshtirėsi nė lidhje me pronėn. Sa mė shumė t'i jenė bėrė me baltė ēorapet dhe sa mė e errėt tė jetė ngjyra e baltės - vėshtirėsitė janė mė tė mėdha.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 25.01.10 13:32

ArditiShk shkruajti:un kam par ne enderr 2 gjerprinj nje ngjyr portokall edhe nje te zi ky i ziu ishte nen pallton time dhe po u mundoja qe tju largoja pa me ngrene nuk levizshin fare te 2, a mund te me tregoni ser cfar dote thote kjogje?

Gjarpėringjtė nė shumicėn e rasteve paraqesin armiqtė e ėndėrrtarit, ngjyra e portokalltė paraqet miqėsinė ( pra dikush qe ju bėhet kinse shok), ndėrsa gjarpėri me ngjyrė tė zezė paraqet armikun e tėrbuar.....Domenthėnia zbutet pasi qė nė ėndėrr nuk tė kanė sulmuar e as nuk tė kanė shkaktuar ndonjė dėm.
Megjithatė kujdes!

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 25.01.10 13:49

fida shkruajti:A ka mundesi me me tregu se ēfare do te thote te enderrosh sikur motra me eshte ēmendur dhe largohej prej shtepise e une mundohesha ta ndaloja dhe qaja.

Pėr tė thėnė koment pėr kėtė ėndėrr duhet tė merret parasysh statusi i motrės suaj!
Por sidoqoftė: ēmenduria e femrės paraqet njė vit tė mbarė.
Largimi nga shtėpia...(varet prej satusit te saj).
Kurse tė qarėt paraqet gėzim pėr ėndėrrtarin.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 25.01.10 14:03

Monya shkruajti:Pershendetje!!
Cfare do te thote te shikosh ne enderr sikur deshiron te kesh mardhenie seksuale me dike dhe zbulon se organi jot eshte shendruar ne ate te seksit tjeter ????
Po brumi dhe qeni ne enderr cfare simbolizojne?

Sipas ekspertėve shndėrrimi i organit seksual femėror nė atė mashkullor, paraqet fjalorin jo te pėshtatshėm tė femrės si dhe ( nėse ėshtė e martuar) sundimin e saj mbi burrin.

Brumi - paraqet pasurimin e lejueshėm - hallall.

Qeni - paraqet rojtarin, ndonjėherė bashkpuntorin qė s'ka as forcė as guxim,... ndonjėherė armikun e pafuqishėm,,,,ndonjėherė fitimin e diqkaje,,,, varet se si shihet dhe prej gjendjes se ėndėrrtarit....

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 25.01.10 14:35

kristian planaj shkruajti:he kam pare nje enderr te cuditshme si kur po shnderrohesha neengjull pastaj ne luan ja si ishte .isha une ne shtepi dhe po lutesha zotit dhe pastaj mu shfaq nje engjell dhe ai me shnderroi si veten dhe pastaj ne luan me ndihmoni ne interpretim

Lutja drejtuar Zotit paraqet shpėtimin nga brengat dhe vėshtirėsitė.
Shndėrrimi nė engjull paraqet marrjen e ndonjė posti apo ndonjė tė mirė tjetėr.
Luani paraqet njeriun e pamposhtur, guximtar dhe te fuqishėm.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  shpejtim.kabashi prej 27.01.10 12:46

shpejtim.kabashi shkruajti:Tjetra eshte se, shpesh kur te shkoj diku ose behet nje fare pune, shumica me dalin sikur i kam pa diku. Atehere me kujtohen se i kam pa ne enderr, pse me ndodh keshtu, mbetem pa koment duke i bere pytje vetes. Pres pergjigjie nese keni sqarim .

shpejtim.kabashi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Lea prej 27.01.10 13:06

Pershendetje

Shpresoj qe dikush nga ju mund t'i pergjigjet pyetjes sime.

Kam pare ne enderr sikur isha mbi kulm te shtepise sime te vajzerise ku kishte bore.Pashe nje buqete trendafilash te kuq dhe i mora.Poashtu pashe edhe nje tube tulipanash te kuq dhe me shume te verdhe,edhe ata i mora edhe pse ishin pak te shperndare.

Ju falenderoj.

Lea

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 28.01.10 17:28

EVDI PANAHORI shkruajti:Ju lutem mund te ma shpjegoni se cfare domethenje ka, te shikosh vellan qe ka vdekur ne ender dhe ishte duke me dhene nje unaz ne te cilen shkuante ; do te them nje gje...me pas smunda ti kuptoja dot fjalet e tjera, nese ka nje shpjegim ju lutem ma thoni. Faleminderit


Nuk ka ndonjė tė keqe kur marrim diqka nga te vdekurit. Meqenese unaza s'ka ndonjė kuptim te keq... Kjo mė shumė merret si ndonjė porosi ose ndonjė kėshillė nė lidhje me ndonjė qeshtje...Te vdekurit ne enderr na paraqiten per te na keshilluar, qortuar, urdheruar apo mesuar ...Shumica e gjerave qe marrim nga te vdekurit kan domethenie te mir, me perjashtim te pjeprit dhe disa gjerave tjera.... Nuk eshte e lavdrueshme te shihet duke i dhen gjera te rendesishme te vdekurve...
E fjalet e tyre duhet te merren ashtu si thuhen dhe te veprohet ne baz te tyre....
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  ilirballa prej 30.01.10 22:15

une pothuajse gjithmone shoh sikur bie nga nje lartesi e madhe dhe pastaj zgjohem c'domethene kjo? (nuk e dalloj dot endrren nga e verteta)


gjithashtu ne enderr shikoj sikur jam me vajzen qe dua dhe dalim bashke c'domethene?

ilirballa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Monya prej 30.01.10 23:44

Kam pare ne enderr sikur vodha ose gjeta diku(nuk me kujtohet mire) dy byrzulyke prej floriri dhe me ato ne dore sikur vrapoja per diku...Mund te me thote dikush se cfare kuptimi ka kjo enderr??
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Nibiru prej 31.01.10 19:04

shpejtim.kabashi shkruajti:Tjetra eshte se, shpesh kur te shkoj diku ose behet nje fare pune, shumica me dalin sikur i kam pa diku. Atehere me kujtohen se i kam pa ne enderr, pse me ndodh keshtu, mbetem pa koment duke i bere pytje vetes. Pres pergjigjie nese keni sqarim .
eshte vertet interesante sepse dhe mua ka momente qe me ndodh dicka e tille... me duket sikur e di perfundimin,Dje psh gjat punes mu kujtuan disa si fraza,dhe per momentin thashe me vete:sipas asaj qe me kujtohet tani do te vij X person ketu.. dhe skaloj 5 min dhe ashtu ndodhi!!!!!!!!!!!!!!!!
Ndonjehere fixom dhe mendoj se kjo eshte jeta e 2 qe po jetoj!!!!

JU LUTEM ME KTHENI NJE PERGJIGJE SE JAM SHUM KURESHTAR!!!!
avatar
Nibiru

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  i panjohuri prej 31.01.10 22:24

edhe mua me ka ndodhur nje gje e tille me duket sikur e njoh nje person apo per nje ngjarje te caktuar me duket sikur ka ndodhur me para
avatar
i panjohuri

63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  elizabeta8@yahoo.com prej 01.02.10 10:09

nqs vellai uy ka qene i martuar unazen dhe fjalet ka me ti thene gruaja e tij
avatar
elizabeta8@yahoo.com

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 01.02.10 21:28

ilirballa shkruajti:une pothuajse gjithmone shoh sikur bie nga nje lartesi e madhe dhe pastaj zgjohem c'domethene kjo? (nuk e dalloj dot endrren nga e verteta)


gjithashtu ne enderr shikoj sikur jam me vajzen qe dua dhe dalim bashke c'domethene?


Rrėzimi nga lartėsitė e mėdha nuk paraqet ndonjė tė mirė. Ndonjėherė aludon moskryerjen e njdonjė obligimi, mosplotėsimin e asaj qė ka kėrkuar ėndėrrtari ose hidhėrimin e Zotit ndaj tij.

Tė qenit me vajzėn qė do;
Nėse nė realitet jeni tė bashkuar atėherė kjo paraqet ndonjė tė mirė pėr tė dytė, ose realizimin e asaj qė shpresoni nga njėri-tjetri.
E nėse nuk jeni tė bashkuar nė realitet - ėndėrrat e tilla paraqesin dėshirėn tėnde pėr tė qenė me tė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 01.02.10 21:56

Monya shkruajti:Kam pare ne enderr sikur vodha ose gjeta diku (nuk me kujtohet mire) dy byrzulyke prej floriri dhe me ato ne dore sikur vrapoja per diku...Mund te me thote dikush se cfare kuptimi ka kjo enderr??

Byzylykėt aludojnė bukurinė e femrės, stolinė dhe krejt atė me ēka krenohet njė femėr (nė pėrpjestim me bukurinė dhe shkėlqimin e byzylykėve). Ndonjėherė simbolizojnė vėllaun ose burrin (nėse ėshtė e martuar), pastaj (nėse ka fėmijė) edhe fėmijėt.
Nėse i keni vjedhur kjo do tė thotė lakmi pėr diqka qė nuk ju takon.
E nėse i keni gjetur kjo ka dėmethėnie mė tė mirė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Monya prej 01.02.10 23:20

Elizza shkruajti:
Byzylykėt aludojnė bukurinė e femrės, stolinė dhe krejt atė me ēka krenohet njė femėr (nė pėrpjestim me bukurinė dhe shkėlqimin e byzylykėve). Ndonjėherė simbolizojnė vėllaun ose burrin (nėse ėshtė e martuar), pastaj (nėse ka fėmijė) edhe fėmijėt.
Nėse i keni vjedhur kjo do tė thotė lakmi pėr diqka qė nuk ju takon.
E nėse i keni gjetur kjo ka dėmethėnie mė tė mirė.
FALEMINDERIT
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 02.02.10 1:47

Nibiru shkruajti:
eshte vertet interesante sepse dhe mua ka momente qe me ndodh dicka e tille... me duket sikur e di perfundimin,Dje psh gjat punes mu kujtuan disa si fraza,dhe per momentin thashe me vete:sipas asaj qe me kujtohet tani do te vij X person ketu.. dhe skaloj 5 min dhe ashtu ndodhi!!!!!!!!!!!!!!!!
Ndonjehere fixom dhe mendoj se kjo eshte jeta e 2 qe po jetoj!!!!

JU LUTEM ME KTHENI NJE PERGJIGJE SE JAM SHUM KURESHTAR!!!!

Pėrjetimi i pėrsėritur nė shkencė njihet si Deja Vu. Deja Vu do tė thotė "veq e parė". Deja Vu shfaqet nė forma tė ndryshme si: Deja Vu - Veq e parė, Deja Vecu - veq e pėrjetuar mė parė, Deja Lu - veq e lexuar etj.
Disa parapsikolog kėtė e lidhin me parandjenjėn, tė tjerė thonė se mendja ndonjėherė futet nė rrjeten e dimensionit kozmik tė panjohur, ku ruhet e vėrteta e tė kaluares, tė tashmes dhe tė ardhmes dhe aty mendja "lexon" tė vėrtetėn tė cilėn ne e pėrjetojmė, disa tė tjerė e lidhin me telepatinė......e shumė mendime tjera....Por sidoqoftė ky fenomen i ndodhė secilit njeri tė paktėn njė herė nė jetė dhe tė krijohet ndjesia se e kemi parė ose degjuar a pėrjetuar atė qė pėrjetojmė nė atė moment. Bile edhe jemi nė gjendje qė me saktėsi ta dimė se qdo tė ndodhė nė vazhdim. Kjo nuk zgjat shumė.

Telepatia - ėshtė transmetim i mendimeve nė largėsi. Kjo na ndodhė kur kemi dikėnd nė mendje dhe papritur shfaqet, ose na thėrret nė telefon apo dėgjojmė diqka pėr tė.

Parandjenja - Ka persona tė cilėt para se tė ndodhė diqka e pėrjetojnė njėjtė ose nė mėnyrė tė pėrafėrt me atė qė do tė ndodhė.

Endėrra - Nganjėherė ndodhė qė ėndėrra tė mos ketė nevojė fare pėr shpjegim apo komentim. Kur kjo ndodhė ėndėrrat zakonisht harrohen dhe nė momentin qė na paraqitet nė realitet na kujtohet se e kishim parė edhe nė ėndėrr. Endėrrat e tilla nė tė shumten e rasteve realizohen brenda njė afati tė shkurtėr kohor.

Vizioni - ėshtė njė lloj ėndėrre qė paraqet plotėsim tė plotė tė njė ngjarje tė sė ardhmes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 03.02.10 14:13

estilen shkruajti:Si mund te interpretohen enderrat me ujra te turbullta,me fusha e gropa,me kanale te gjate...
Ka shume njerez qe ankohen nga ketoi endrra dhe nuk gjejne dot nje pergjigje per to.Kush mund ti pergjigjet ...?

Ujėrat e turbullta gjithėmonė simbolizojnė vėshtirėsitė dhe lodhjet
Pirja e ujit te turbulltė paraqesin sėmundje.
Nėse ėndėrrohet duke pirė ujė tė turbulltė tė detit, njė person me autoritet do ti shkaktojė kokqarje ėndėrrtarit.
Shkuma e ujit paraqet pasurinė nga e cila s'ka tė mira.
...
Fusha me gropa paraqet pengesat nė realizimin e diqkaje.
......
Kanalet e gjata paraqesin pikėllim, nganjėheė edhe lehtėsi, varet nga gjendja e personit qė e ėndėrron.
Duhet ta kemi parasysh se ėndėrra e njėjtė te dy persona tė ndryshėm, mund tė ketė domethėnie tė kundėrta....
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

dua ta dij pse njeriu smund te vrapoj ne enderr

Mesazh  kupidi prej 05.02.10 21:27

Doja ta di: Pse njeriu apo enderrtari s'mund te vrapoj ne enderr? Si mund te spjegohet ky veprim,,,,,,,flm
avatar
kupidi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Monya prej 05.02.10 22:05

Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr sikur isha ne Shqiperi dhe po behesha gati per tu ktyer ne vendin ku jetoj,papritur takoj nje shoqen time te shkolles dhe burrin e saj ,i cili po me perqafonte dhe me dha ne dore disa monedha te panjohura.Ne momentin qe po perqafoja mamin tim,vura re se lekura e trupit tim po binte dhe mami me tha ska gje se e ke nga plazhi,dhe pastaj sikur po vija krem tek pjeset ku po binte lekura,por nuk me dhimbte dhe nuk ndjeja sikur te ishte e djegur nga dielli.Mund te me shpjegoni se cfare kuptimi ka kjo enderr.????????
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 07.02.10 13:18

kupidi shkruajti:Doja ta di: Pse njeriu apo enderrtari s'mund te vrapoj ne enderr? Si mund te spjegohet ky veprim,,,,,,,flm

Gjatė gjumit trupi ynė sikur shtanget dhe pėrjetojmė njė "mpirje" ose siē njihet si "paraliza e gjumit". Gjatė kėsaj paralize muskujt tanė nuk lėvizin dhe na ndihmon qė gjatė ėndėrrimit tė mos kryejmė lėvizje tė cilat i kryejmė nė ėndėrr. Nga kjo mpirje mund tė na duket se kėmbėt na janė rėnduar dhe mund tė ndikoj pak nė ėndėrr.

Kjo ėshtė sa i pėrket anės sė jashtme tė vrapimit nė ėndėrr. Ndėrsa nė anėn tjetėr:
A mendoni se nė jetėn tuaj tė vėrtetė, ju jeni duke u pėrpjekur pėr tė bėrė progres, por ndjeheni tė mbėrthyer pėr diqka, pa marrė parasysh se sa shumė ju pėrpiqeni pėr tė ecur pėrpara?
A mendoni se meritoni mė shumė? Se nuk jeni apo nuk keni diqka qė do ta bėnte jetėn tuaj komplete?...Dhe pavarėsisht dėshirės pėr realizim tė asaj qė dėshironi, gjithmonė hasni njė pengesė...
Kjo ėshtė ajo qė e paraqesin ėndėrrat nė tė cilat s'mund tė vrapojmė, s'mund tė lshojmė zė, s'mund tė bėrtasim, apo s'mund tė lėvizim.

Pėrserisa ne shohim njė ėndėrr ėshtė sikur tė jemi para tv dhe shohim njė film, nė tė cilin identifikohemi me personazhin kryesor, nganjėherė mund tė mos na pelqejnė ato qė bėn ai ose thotė ai, por ne s'mund tė ndryshojmė asgjė. S'mund ta ndryshojmė atė qė ndodhė.

Vrapimi aludon nė shpresė pėr ecje pėrpara, e ēdo pengesė nė ėndėrr paraqet pengesat nė jetėn reale, tė cilat s'na lėn tė lėvizim.

Shumė persona e kanė tė lehtė tė vrapojnė nė ėndėrr, bile edhe me shpejtėsi mė tė madhe se nė realitet. Disa prej tyre mund edhe tė fluturojnė pa kurrfarė pengese.

Unė mendoj se ėndėrra Juaj jeni Ju!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga Elizza nė 17.02.10 11:23, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 07.02.10 22:31

Monya shkruajti:Pershendetje!!!
Kam pare ne enderr sikur isha ne Shqiperi dhe po behesha gati per tu ktyer ne vendin ku jetoj,papritur takoj nje shoqen time te shkolles dhe burrin e saj ,i cili po me perqafonte dhe me dha ne dore disa monedha te panjohura.Ne momentin qe po perqafoja mamin tim,vura re se lekura e trupit tim po binte dhe mami me tha ska gje se e ke nga plazhi,dhe pastaj sikur po vija krem tek pjeset ku po binte lekura,por nuk me dhimbte dhe nuk ndjeja sikur te ishte e djegur nga dielli.Mund te me shpjegoni se cfare kuptimi ka kjo enderr.????????


Nė bazė tė ėndėrrės shihet se ju jeni e gatshme pėr tė bėrė njė ndryshim nė jetėn tuaj.
Pėrgatitja pėr udhėtim paraqet pėrgatitjen pėr ndryshimin e gjendjes sė tanishme. Dikur ju dhe shoqja juaj ishit mike tė mira. Tani dallimi ėshtė se ajo ėshtė e martuar, rrugė qė do ta ndiqni edhe ju. Dhėnia e monedhave tė panjohura dhe pėrqafimi i burrit tė saj janė fjalėt, sjelljet dhe veprat e tij qė ju s'mund t'i duroni dhe s'ju pėlqejnė personat si ai.
Nėna jote ėshtė personi qė ju jep dashuri dhe pėrkrahje kudo e kurdo. Rėnia e lėkurės simbolizon martesė nė rastin tuaj dhe me njė person me karakter tė ndryshėm nga burri i shoqes tėnde. Vėnia e kremit pa dhimbje janė fjalėt qė do tė shoqėrojnė tėrė kėtė ndryshim tuajin. Fjalėt e mira apo tė kėqija varen nga aroma e kremit.
Tė gjitha tė mirat!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  kupidi prej 08.02.10 18:39

Flm ,jam mese i qarte.Duke e ditur se ne jeten reale kam shume endrra apo ambicie,dhe se cdo her me del dicka qe me pengon,,jam dakord me ju ;;;;;;; flm edhe njeher
avatar
kupidi

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  hanifekroni prej 10.02.10 13:28

shpejtim.kabashi shkruajti:Tjetra eshte se, shpesh kur te shkoj diku ose behet nje fare pune, shumica me dalin sikur i kam pa diku. Atehere me kujtohen se i kam pa ne enderr, pse me ndodh keshtu, mbetem pa koment duke i bere pytje vetes. Pres pergjigjie nese keni sqarim .
avatar
hanifekroni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  hanifekroni prej 10.02.10 13:30

shpejtim.kabashi shkruajti:Para 2 vitesh kam par nje enderr qe me ka ngel ne mendje dhe qe skam mund kurrsesi ta kuptoj .
Kam nje vajze te martuar dhe ne enderr donte tia prente koken nje lope dhe une e trishtuar e pytja, qe ku more kete force ti me pre lopen, po ajo me thoshte qe eshte shum lehte.
I pervol duart, mori nje kos, lopa rrinte shume e qete, mbrenda ne kuzhin donte vajza me kry aktin e prerjes , dhe une nga trishtimi dola jasht dhe me doli gjumi por jam shume kureshtare per kete enderr, nese ke mundesi i nderuar te me pergjigjesh ua di per nder.
avatar
hanifekroni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 10.02.10 14:16

hanifekroni shkruajti:
shpejtim.kabashi shkruajti:Tjetra eshte se, shpesh kur te shkoj diku ose behet nje fare pune, shumica me dalin sikur i kam pa diku. Atehere me kujtohen se i kam pa ne enderr, pse me ndodh keshtu, mbetem pa koment duke i bere pytje vetes. Pres pergjigjie nese keni sqarim .

Zonja Hanife, pėrgjigjen e kėsaj pyetje e keni pak mė lart, nė shkrimin e datės: 02.02.10; 1:47h.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 10.02.10 14:46

shpejtim.kabashi shkruajti:Para 2 vitesh kam par nje enderr qe me ka ngel ne mendje dhe qe skam mund kurrsesi ta kuptoj .
Kam nje vajze te martuar dhe ne enderr donte tia prente koken nje lope dhe une e trishtuar e pytja, qe ku more kete force ti me pre lopen, po ajo me thoshte qe eshte shum lehte.
I pervol duart, mori nje kos, lopa rrinte shume e qete, mbrenda ne kuzhin donte vajza me kry aktin e prerjes , dhe une nga trishtimi dola jasht dhe me doli gjumi por jam shume kureshtare per kete enderr, nese ke mundesi i nderuar te me pergjigjesh ua di per nder.

Lopa nė ėndėrr paraqet gruan me natyrė pasive dhe te urtė, e cila dėgjon tė tjerėt.
Pėr disa kultura, lopa paraqet cilėsitė hyjnore tė pjellorisė, ushqimin dhe shtatzėninė.
Kosa sugjeron qė ajo duhet tė shkėputet nga ekseset dhe tė gjitha gjėrat e panevojshme nė jetėn e saj. Poashtu paraqet edhe ndjenjat e izoluara, tė ndrydhura.
Ndoshta vajza juaj me prerjen e lopės ka ndryshuar diqka nė jetėn e saj, ėshtė shkėputur nga tė qenit e urtė dhe e butė. Pas saj vie mosmiratimi juaj dhe largimi.
Ajo qė ju s'keni mundur ta ndalni kėtė akt paraqet mungesė kontrolli nė jetėn reale. Ju mund tė ndiheni e pafuqishme nė ndonjė situatė apo s'jeni nė gjendje pėr tė marrė njė vendim tė qartė.
Por s'duhet tė harrojmė se gjithqka varet nga gjendja e vajzės suaj tė kohės kur keni ėndėrruar.
E tash zonjė, besoj se e ke tė qartė atė qė desha ta them!
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ka ndo1 shpjegim..???

Mesazh  enni_brokenhearted prej 10.02.10 19:29

Kam nje shoqe qe shef shum endera te cuditshme....Cdo dit' kur shkojm per ne shkoll vetem endera me tregon...ateher po them 1 prej tyre....SHoqja ime ishte duke pir kafe.....edhe kur pi ndo1 her kafe ne shpi e jema e vet ia shef filxhanin kot..se nuk di po kot...edhe ne ender i doli sikur ja shifte filxhanin gjyshja e vet....esht shum e shqetesuar per kte gje..???.............Nje enderr tjeter .....persri kjo shoqja kishte par ender sikur nje merimange i kishte vajtur ne fytyre...edhe kjo e kishte vrar...ka ndo1 shpjegim...............apo jan' thjesht endra...???
avatar
enni_brokenhearted

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 11.02.10 20:29

pershendetje kam par nje enderr per te cilen doja nje shpjegim endrra fillon sikur dy persona po vinin ne shtepin time per urim por kur hyjn shohin qe ka ndodhur njr vdekje shikojn shum njerez qe qajn me te zeza dhe brenda ne shpi kurora dhe lule.ju lutem me ktheni nje pergjigje .
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pantallona te bardha dhe jashteqitje njeriu

Mesazh  catchme prej 12.02.10 18:29

Cdo te thote te shohesh ne enderr veten tende te veshur me nje pale pantallona te bardha, por nje nga xhepat e pantallonave ishte e veshur me jashteqitje te thate. Une e vendosja doren ne xhep dhe nuk behesha pis. Ju lutem me ndihmoni.
avatar
catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Te perqafosh njeriun qe do ne oborrin e nje burgu...

Mesazh  zana90 prej 13.02.10 15:56

Do ju lutesha shume te me ndihmonit me shpjegimin e kesaj endrre, qe me mundon shume te mos ia di as kuptimin me te vogel. Kam enderruar nje nate sikur luaja ne oborrin e jashtem te nje burgu me nje djale 5 vjecar qe nuk e njihja fare. Oborri ishte shume i zymte dhe gjithcka ishte gri. Perballe nesh ishte porta e hekurt e burgut. Une isha ne oborrin e jashtem te burgut, po te kaloja ate porte futesha brenda. Papritur vjen mashkulli qe une dua (nuk e di se nga doli, por jam e sigurt qe nuk doli nga porta e burgut) dhe afrohet prane nesh. Nderkohe qe une po luaja me duart e vogla te femijes, ai afron duart e tij dhe une e gervisht padashje me thonj. Ai mendon se e gervisht femija dhe e godet lehte ne dore per ta qortuar, ashtu sic qortojme nje femije 5 vjecar. Une ia kap doren njeriut qe dua dhe i them "Po nuk te gervisht ai, te gervishta une." dhe ne ate moment ai hap krahet dhe na perqafon te dyve, edhe mua edhe femijen. Pastaj largohet dhe shetit ne oborrin e jashtem te burgut, nderkohe qe une po vazhdoja te luaja me femijen. Nderkohe ne nje moment kthej koken dhe shikoj rreth e rrotull, po ate nuk e shikoj perreth. Me ankth pyes femijen "Ku shkoi, ku shkoi?" Femija nuk foli, po me tregoi me gisht ne toke. Ai ishte i shtrire ne toke, por ishte mire, syte i kishte hapur dhe asgje nuk i dhimbte. Iu afrova dhe i thashe "Cohu". Ai cohet lehte dhe afrohet te me perqafoje. E perqafoj fort dhe mbeshtet koken ne kraharorin e tij. Dhe ashtu me koken e mbeshtetur ne karaharoin e tij e pyes, por me nje ton shume pohues qe mua me dhembi brenda "Po ti do ikesh tani?" dhe kur ai u be gati te me kthente pergjigje me bie alarmi i telefonit dhe kurre nuk e mora vesh nese do ikte apo jo. Do jua u dija per nder nqs me ndihmoni ne shpjegimin e kesaj endrre. Me respekt, Zana.

zana90

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 13.02.10 16:03

catchme shkruajti:Cdo te thote te shohesh ne enderr veten tende te veshur me nje pale pantallona te bardha, por nje nga xhepat e pantallonave ishte e veshur me jashteqitje te thate. Une e vendosja doren ne xhep dhe nuk behesha pis. Ju lutem me ndihmoni.

Tė shohėsh veten tė veshur me pantallona tė bardhė nėnkupton joshje nė njė aktivitet tė turpshėm, poashtu edhe njė rizgjim ose njė mendim tė ri pėr jetėn.
Jashtėqitja nė xhep paraqet njė anė tė errėt tė karakterit tuaj pėr tė cilen edhe
vetė jeni tė vetdijshėm (por qė nuk ju pengon aq shumė).
Nganjėherė jashtėqitja lidhet me posedimin, krenarinė, paranė apo turpin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 13.02.10 16:15

enni_brokenhearted shkruajti:Kam nje shoqe qe shef shum endera te cuditshme....Cdo dit' kur shkojm per ne shkoll vetem endera me tregon...ateher po them 1 prej tyre....SHoqja ime ishte duke pir kafe.....edhe kur pi ndo1 her kafe ne shpi e jema e vet ia shef filxhanin kot..se nuk di po kot...edhe ne ender i doli sikur ja shifte filxhanin gjyshja e vet....esht shum e shqetesuar per kte gje..???.............Nje enderr tjeter .....persri kjo shoqja kishte par ender sikur nje merimange i kishte vajtur ne fytyre...edhe kjo e kishte vrar...ka ndo1 shpjegim...............apo jan' thjesht endra...???

Shikimi i filgjanit pėr vajzat nė moshėn shkollore thujase ėshtė fiksim. Sa herė qė pimė kafe nė atė moshė me qef do tė kthejmė filgjanin tė shohim se qka po "na thotė"... Nganjėherė ndodhė qė edhe nė ėndėrr e shohim.

Merimanga nė ėndėrr tregon se ajo ėshtė peson ngatrrestar dhe se ndihet si e humbur nė botėn qė e rrethon. A ndoshta dėshiron tė mbaj distanca nga disa aspekte tė jetės dhe nga disa persona. Merimanga paraqet fuqinė femrore, njė fuqi qė mbron nga sjelljet e veta destruktive.
Tė mbysėsh njė merimangė paraqet fat tė keq nė pergjithėsi.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  hanifekroni prej 13.02.10 23:58

ju falenderoj shum shum per ket sqarim te kesaj endrre dhe hallall ju qoft se vertet qenke interpretuese e sakt se endrra ne lidhje me vajzen .ajo ka qen vajz e urt e sjellshme ,dhe mori nje vendim pa miratimin tim , dhe asaj i doli per mrekulli sikur te me degjonte do te vuante ter jeten .flm jam shum mirnjohse ndaj jush .suksese te me tutjeshme.
avatar
hanifekroni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 14.02.10 13:08

anilia shkruajti:pershendetje kam par nje enderr per te cilen doja nje shpjegim endrra fillon sikur dy persona po vinin ne shtepin time per urim por kur hyjn shohin qe ka ndodhur njr vdekje shikojn shum njerez qe qajn me te zeza dhe brenda ne shpi kurora dhe lule.ju lutem me ktheni nje pergjigje .

Personat qė vinė pėr urim nėse ju i njihni atėherė ju keni nevojė pėr pėrkrahjen e tyre.
Nė anėn tjetėr konfuzioni qė krijohet kur shohin se ka ndodhur njė vdekje paraqet konfuzion nė jetėn reale.
Njerėzit qė qajnė paraqesin njė grupim apo njė diskutim nga i cili nuk ka ndonjė tė mirė, duke marr parasysh se njerėzit janė tė veshur me rroba tė zeza, tė cilat paraqesin rrezik tė panjohur, mister, errėsirė, urrejtje edhe keqdashje.
Lulet dhe kurora (sipas njetit nė ėndėrr) nėse kanė ngjyrė tė bardhė simbolizojnė trishtim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 14.02.10 14:17

zana90 shkruajti:Do ju lutesha shume te me ndihmonit me shpjegimin e kesaj endrre, qe me mundon shume te mos ia di as kuptimin me te vogel. Kam enderruar nje nate sikur luaja ne oborrin e jashtem te nje burgu me nje djale 5 vjecar qe nuk e njihja fare. Oborri ishte shume i zymte dhe gjithcka ishte gri. Perballe nesh ishte porta e hekurt e burgut. Une isha ne oborrin e jashtem te burgut, po te kaloja ate porte futesha brenda. Papritur vjen mashkulli qe une dua (nuk e di se nga doli, por jam e sigurt qe nuk doli nga porta e burgut) dhe afrohet prane nesh. Nderkohe qe une po luaja me duart e vogla te femijes, ai afron duart e tij dhe une e gervisht padashje me thonj. Ai mendon se e gervisht femija dhe e godet lehte ne dore per ta qortuar, ashtu sic qortojme nje femije 5 vjecar. Une ia kap doren njeriut qe dua dhe i them "Po nuk te gervisht ai, te gervishta une." dhe ne ate moment ai hap krahet dhe na perqafon te dyve, edhe mua edhe femijen. Pastaj largohet dhe shetit ne oborrin e jashtem te burgut, nderkohe qe une po vazhdoja te luaja me femijen. Nderkohe ne nje moment kthej koken dhe shikoj rreth e rrotull, po ate nuk e shikoj perreth. Me ankth pyes femijen "Ku shkoi, ku shkoi?" Femija nuk foli, po me tregoi me gisht ne toke. Ai ishte i shtrire ne toke, por ishte mire, syte i kishte hapur dhe asgje nuk i dhimbte. Iu afrova dhe i thashe "Cohu". Ai cohet lehte dhe afrohet te me perqafoje. E perqafoj fort dhe mbeshtet koken ne kraharorin e tij. Dhe ashtu me koken e mbeshtetur ne karaharoin e tij e pyes, por me nje ton shume pohues qe mua me dhembi brenda "Po ti do ikesh tani?" dhe kur ai u be gati te me kthente pergjigje me bie alarmi i telefonit dhe kurre nuk e mora vesh nese do ikte apo jo. Do jua u dija per nder nqs me ndihmoni ne shpjegimin e kesaj endrre. Me respekt, Zana.

Burgu paraqet pakėnaqėsi nė jetė, provė emocionale, vetmi, probleme me shėndet ose detyrim.
Kjo tregon se njė aspekt tuajin nuk mund ta shprehni lirisht dhe mendoni se dikush apo diēka ju kufizon.
Pėrqafimi paraqet natyrėn tuaj tė dashur dhe pėrzemėrsinė qė keni pėr njėri-tjetrin si dhe nevojėn e juaj pėr dashuri.
Pėrjetimi i ankthit nė momentin kur kėrkoni tė dashurin, i cili shėtit paraqet ankthin qė keni nė jetėn reale, frikėn se do ta humbni, mendime tė shtypura si dhe pakėnaqėsi.
Loja me fėmijėn 5 vjecar nėnkupton triumf.
Gėrvishtja janė fjalė jo tė mira nga ana juaj.
Pyetja nė fund pėr tė cilėn s'keni marr pėrgjigje nėnkupton dyshimin.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 14.02.10 15:48

Shume faliminderit per shpjegimin.
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  zana90 prej 15.02.10 1:20

Elizza shkruajti:Burgu paraqet pakėnaqėsi nė jetė, provė emocionale, vetmi, probleme me shėndet ose detyrim.
Kjo tregon se njė aspekt tuajin nuk mund ta shprehni lirisht dhe mendoni se dikush apo diēka ju kufizon.
Pėrqafimi paraqet natyrėn tuaj tė dashur dhe pėrzemėrsinė qė keni pėr njėri-tjetrin si dhe nevojėn e juaj pėr dashuri.
Pėrjetimi i ankthit nė momentin kur kėrkoni tė dashurin, i cili shėtit paraqet ankthin qė keni nė jetėn reale, frikėn se do ta humbni, mendime tė shtypura si dhe pakėnaqėsi.
Loja me fėmijėn 5 vjecar nėnkupton triumf.
Gėrvishtja janė fjalė jo tė mira nga ana juaj.
Pyetja nė fund pėr tė cilėn s'keni marr pėrgjigje nėnkupton dyshimin.

JU FALENDEROJ per gjithcka. Jeni vertet e zonja. Une nuk jam e lidhur me kete njeri, por e dua vertet shume. Ai me ka treguar ne disa raste se ndjen per mua, por nuk hedh dot nje hap sepse aktualisht kam nje problem shendetesor dhe kam frike se do e humbas po t'i tregoj.
Ju falenderoj edhe nje here.

zana90

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje-pergjigje mbi enderrat

Mesazh  qendrimi prej 16.02.10 9:54

Shihja enderr sikur e ushqeja nje dren, me brire te bukur, e ushqeja me gjethe te gjelbera ne oborrin e shtepise sime, $ka sinjalizon dreni ne enderr, sepse ketu nuk po mundem ta gjej, nuk shkruan per dreret, ju lutem te me pergjigjeni.
avatar
qendrimi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Jon prej 16.02.10 16:49

qendrimi shkruajti:Shihja enderr sikur e ushqeja nje dren, me brire te bukur, e ushqeja me gjethe te gjelbera ne oborrin e shtepise sime, $ka sinjalizon dreni ne enderr, sepse ketu nuk po mundem ta gjej, nuk shkruan per dreret, ju lutem te me pergjigjeni.

Interpretimi i drerit nė fjalorin e ėndrrave

Gjueti e drerit: pabesi e rastit
Dreri i plagosur: ju jeni tė shqetėsuar nga sjelljet e partnerit tuaj
Vdekja e drerit: ēėshtje qė lidhen me trashėgimi
Dreri duke kėrcyer : lidhet me njė proces gjyqėsor
Luftim dreri: divorc nė mėnyrė paqėsore

Simbolizon gjithashtu fitim, trashėgimi dhe deklaratė dashurie.
avatar
Jon

1232


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  begi prej 18.02.10 11:54

Pershendetje

Shpresoj qe dikush nga ju mund t'i pergjigjet pyetjes sime.

Kam pare ne enderr sikur isha duke vjelur rrush te zi por kishte pak rrush ,shpresoj se do te me pergjigjet dikush.
Ju falenderoj.
avatar
begi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kur sheh dike qe te theret

Mesazh  anild prej 18.02.10 14:04

c domethene kur te duket sikur te theret dikush por kur zgjohesh shikon qe nuk te theret askush

anild

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  era prej 18.02.10 14:14

qka do te thot te shofesh veten hipur ne kali te kuq kisha dasht me dit kuptimin e kesaj endrre.

era

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 18.02.10 14:34

begi shkruajti:Pershendetje

Shpresoj qe dikush nga ju mund t'i pergjigjet pyetjes sime.

Kam pare ne enderr sikur isha duke vjelur rrush te zi por kishte pak rrush ,shpresoj se do te me pergjigjet dikush.
Ju falenderoj.

Vjelja e rrushit simbolizoon fitimin dhe realizimin e dėshirave tuaja.
Por, meqenėse nuk ėshtė sezona e vjeljes sė tij paraqet brengė ose pikėllim nė pėrpjestim me sasinė e rrushit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 18.02.10 14:42

anild shkruajti:c domethene kur te duket sikur te theret dikush por kur zgjohesh shikon qe nuk te theret askush


Dėgjimi i zėrit nėnkupton mesazh nga njė fushė shpirtėrore.
Nėse zėri ėshtė juaji do tė thotė se ju duhet tė lėshoni "zė" pėr realizimin e qėshtjeve tuaja...
Nėse ėshtė i dikujt tjetėr, ai person ka nevojė pėr ndihmėn tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 18.02.10 15:05

era shkruajti:qka do te thot te shofesh veten hipur ne kali te kuq kisha dasht me dit kuptimin e kesaj endrre.

Kali simbolizon fatin, fuqinė, pushtetin, pasionin dhe kurajon.
Poashtu paraqet edhe energjinė dhe krenarinė tuaj.
Kali i kuq paraqet femrėn gazmore dhe tė shkathėt.
Kali i fuqishėm, i kuq qė ka madhėsi mesatare paraqet pikėllim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  enni_brokenhearted prej 18.02.10 22:27

SHume faleminderit me te veretete....:)))))
avatar
enni_brokenhearted

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  anonymja prej 20.02.10 13:22

pershendetje kam pa nje enderr qe po me brengos shum..,kam pa enderr nenen time u zhyt me nje lum po ne at lum kish shum gjarpen dhe uji shum i keq ka qen krejt zi..,mami u fundos aty dhe ma nuk e pashum kerkun keshtu qe kish vdekur dhe ja fillova me piskit dhe kam qajt shum..,edhe para do dite e kam pa mamin qe kish vdekur dhe e kam pa varrin e saj..,te lutem pres nje shpjegim..,faleminderit
avatar
anonymja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 20.02.10 17:23

pershendetje kam par nje enderr qe se kuptova se cfar kuptimi kishte endrre eshte sikur un isha ne shkoll dhe kati i par ishe drit kurse i dyti ishte errsir un do veja ne klas te merja dicka kur po shihja fantazma njerez te pa vertet un doja ti gjuaja po nuk i gjuaja dot doja te therrisja po zeri nuk me dilte doja te vrapoja po nuk hecja dot nuk e di si dola qe aty a mund te ma shpjegoni kuptimin e ksaj endrre te lutem.
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 21.02.10 15:16

anonymja shkruajti:pershendetje kam pa nje enderr qe po me brengos shum..,kam pa enderr nenen time u zhyt me nje lum po ne at lum kish shum gjarpen dhe uji shum i keq ka qen krejt zi..,mami u fundos aty dhe ma nuk e pashum kerkun keshtu qe kish vdekur dhe ja fillova me piskit dhe kam qajt shum..,edhe para do dite e kam pa mamin qe kish vdekur dhe e kam pa varrin e saj..,te lutem pres nje shpjegim..,faleminderit

Ajo qė keni parė nėnėn tuaj tė zhytur nė njė lum ku uji ishte i zi, do tė thotė se ajo do tė gjendet nė njė situatė jo tė mirė. Do tė ketė vėshtirėsi dhe do tė jetė e rrethuar nga njerėz hipokrit. Mbytja nė ujė paraqet zhytje nė fatkeqėsi.
Sa i pėrket vdekjes sė saj nė ėndrrėn tjetėr: nė disa raste paraqet jetėgjatėsi, nganjėherė humbje tė diqkaje ose ndryshim tė njė aspekti jetėsor.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 21.02.10 15:34

anilia shkruajti:pershendetje kam par nje enderr qe se kuptova se cfar kuptimi kishte endrre eshte sikur un isha ne shkoll dhe kati i par ishe drit kurse i dyti ishte errsir un do veja ne klas te merja dicka kur po shihja fantazma njerez te pa vertet un doja ti gjuaja po nuk i gjuaja dot doja te therrisja po zeri nuk me dilte doja te vrapoja po nuk hecja dot nuk e di si dola qe aty a mund te ma shpjegoni kuptimin e ksaj endrre te lutem.

Shkolla paraqet ndjenjat e paaftėsisė dhe pasigurisė qė nuk janė zgjidhur ende, ajo mund tė lidhet edhe me frikėn nė lidhje me aftėsinė qė keni. Kati i parė me drita paraqet udhėzim, dritė, mendje tė kthjelltė. Nė anėn tjetėr kati i dytė paraqet tė kundėrten e te parit.
Fantazmat paraqesin diqka qė nuk ėshtė e arritshme, qė nuk ėshtė brenda mundėsive tė realizimit. Kjo tregon se keni ndjenja tė shkėputura nga jeta dhe shoqėria.
Nė anėn tjetėr mund tė jetė njė ėndėrr qė ju bėn thirrje pėr tė lėvizur dhe pėr t'i braktisur mėnyrat tuaja tė vjetra tė menduarit dhe tė sjelljes.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  mendehije prej 21.02.10 16:06

Kam pare nje ender sikur me lidhi nje gjarper i zi, edhe sikur kam tubuar disa para ama shume, nje shume e madhe, ju lutem me tregoni se ēka do te thote kjo.

mendehije

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje-pergjigje mbi enderrat

Mesazh  qendrimi prej 22.02.10 8:00

Enderrova se kaloja rreth varrezave me nji mik timin, dhe neve ecnim ngadale, ndersa nga varret na vinin disa te qeshura te femijeve qe ishin te varrosur aty.
Dhe miku im me pyeste se ēfare po ndodhe si eshte e mundur te degjohen te vdekurit, dhe une iu pergjigja se shume here ketu i degjoj edhe ata te cilet vajtojne ne ferr, por edhe kete qe po degjojme se bashku une dhe ty, zerat ishin te shum femijeve, duke qeshur me te madhe, nga gezimi nga lumturia e parajses.
Mbi varreza shihja shume lule, qe te gjitha ishin ngjyre roze, ju lutem me tregoni diēka rreth kesaj, eshte hera e pare qe shoh enderr te tille, ju lutem pergjigjuni.
avatar
qendrimi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 22.02.10 18:53

Pershendetje, nje shoku im ka pare nje enderr dhe kerkon nje shpjegim.
Endrra fillon keshtu, ai kishte disa dite qe nuk e shihte te dashuren e tij dhe e pa ne enderr sikur ajo qeshte, por ne momentin qe ai e therriste, i thoshte ku je, ajo i shfaqej perpara.
Ju lutem me ktheni nje pergjigje.
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 22.02.10 22:42

mendehije shkruajti:Kam pare nje ender sikur me lidhi nje gjarper i zi, edhe sikur kam tubuar disa para ama shume, nje shume e madhe, ju lutem me tregoni se ēka do te thote kjo.

Gjarpri i zi paraqet armik tė tėrbuar, lidhja paraqet ngatėrresėn qė do tė shkaktoj njė person.
Shuma e madhe e parave paraqet vlerė, sukses, prosperitet, vetbesim ose frikė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 22.02.10 23:06

qendrimi shkruajti:Enderrova se kaloja rreth varrezave me nji mik timin, dhe neve ecnim ngadale, ndersa nga varret na vinin disa te qeshura te femijeve qe ishin te varrosur aty.
Dhe miku im me pyeste se ēfare po ndodhe si eshte e mundur te degjohen te vdekurit, dhe une iu pergjigja se shume here ketu i degjoj edhe ata te cilet vajtojne ne ferr, por edhe kete qe po degjojme se bashku une dhe ty, zerat ishin te shum femijeve, duke qeshur me te madhe, nga gezimi nga lumturia e parajses.
Mbi varreza shihja shume lule, qe te gjitha ishin ngjyre roze, ju lutem me tregoni diēka rreth kesaj, eshte hera e pare qe shoh enderr te tille, ju lutem pergjigjuni.

Varrezat paraqesin botėn tjetėr, shtėpitė ku bėhen lutje ose ato ku bėhen mėkate, lagjen e pabesimtarve, vdekjen ose burgun varsisht nga gjendja e ėndėrrtarit.
Nėse varrezat janė tė njohura pėr ju paraqesin lagjen tuaj.
Miku juaj ndihet i pasigurt pėr njė ēėshtje apo diēka qė ju e keni pėrjetuar edhe me herėt.
Nėse dėgjoni tė qeshura tė fėmijėve kjo paraqet lehtėsi, gėzim ose pikėllim
Lulet tregojnė mirėsi, butėsi, bukuri, pėrsosmėri, gėzim dhe lumturi qė do tė jenė pėr lagjen tuaj (nėse varrezat janė tė njohura).
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi