Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Faqja 3 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

pershendetje

Mesazh  anonymja prej 20.02.10 13:22

pershendetje kam pa nje enderr qe po me brengos shum..,kam pa enderr nenen time u zhyt me nje lum po ne at lum kish shum gjarpen dhe uji shum i keq ka qen krejt zi..,mami u fundos aty dhe ma nuk e pashum kerkun keshtu qe kish vdekur dhe ja fillova me piskit dhe kam qajt shum..,edhe para do dite e kam pa mamin qe kish vdekur dhe e kam pa varrin e saj..,te lutem pres nje shpjegim..,faleminderit

anonymja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 20.02.10 17:23

pershendetje kam par nje enderr qe se kuptova se cfar kuptimi kishte endrre eshte sikur un isha ne shkoll dhe kati i par ishe drit kurse i dyti ishte errsir un do veja ne klas te merja dicka kur po shihja fantazma njerez te pa vertet un doja ti gjuaja po nuk i gjuaja dot doja te therrisja po zeri nuk me dilte doja te vrapoja po nuk hecja dot nuk e di si dola qe aty a mund te ma shpjegoni kuptimin e ksaj endrre te lutem.

anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 21.02.10 15:16

anonymja shkruajti:pershendetje kam pa nje enderr qe po me brengos shum..,kam pa enderr nenen time u zhyt me nje lum po ne at lum kish shum gjarpen dhe uji shum i keq ka qen krejt zi..,mami u fundos aty dhe ma nuk e pashum kerkun keshtu qe kish vdekur dhe ja fillova me piskit dhe kam qajt shum..,edhe para do dite e kam pa mamin qe kish vdekur dhe e kam pa varrin e saj..,te lutem pres nje shpjegim..,faleminderit

Ajo qė keni parė nėnėn tuaj tė zhytur nė njė lum ku uji ishte i zi, do tė thotė se ajo do tė gjendet nė njė situatė jo tė mirė. Do tė ketė vėshtirėsi dhe do tė jetė e rrethuar nga njerėz hipokrit. Mbytja nė ujė paraqet zhytje nė fatkeqėsi.
Sa i pėrket vdekjes sė saj nė ėndrrėn tjetėr: nė disa raste paraqet jetėgjatėsi, nganjėherė humbje tė diqkaje ose ndryshim tė njė aspekti jetėsor.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 21.02.10 15:34

anilia shkruajti:pershendetje kam par nje enderr qe se kuptova se cfar kuptimi kishte endrre eshte sikur un isha ne shkoll dhe kati i par ishe drit kurse i dyti ishte errsir un do veja ne klas te merja dicka kur po shihja fantazma njerez te pa vertet un doja ti gjuaja po nuk i gjuaja dot doja te therrisja po zeri nuk me dilte doja te vrapoja po nuk hecja dot nuk e di si dola qe aty a mund te ma shpjegoni kuptimin e ksaj endrre te lutem.

Shkolla paraqet ndjenjat e paaftėsisė dhe pasigurisė qė nuk janė zgjidhur ende, ajo mund tė lidhet edhe me frikėn nė lidhje me aftėsinė qė keni. Kati i parė me drita paraqet udhėzim, dritė, mendje tė kthjelltė. Nė anėn tjetėr kati i dytė paraqet tė kundėrten e te parit.
Fantazmat paraqesin diqka qė nuk ėshtė e arritshme, qė nuk ėshtė brenda mundėsive tė realizimit. Kjo tregon se keni ndjenja tė shkėputura nga jeta dhe shoqėria.
Nė anėn tjetėr mund tė jetė njė ėndėrr qė ju bėn thirrje pėr tė lėvizur dhe pėr t'i braktisur mėnyrat tuaja tė vjetra tė menduarit dhe tė sjelljes.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  mendehije prej 21.02.10 16:06

Kam pare nje ender sikur me lidhi nje gjarper i zi, edhe sikur kam tubuar disa para ama shume, nje shume e madhe, ju lutem me tregoni se ēka do te thote kjo.

mendehije

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje-pergjigje mbi enderrat

Mesazh  qendrimi prej 22.02.10 8:00

Enderrova se kaloja rreth varrezave me nji mik timin, dhe neve ecnim ngadale, ndersa nga varret na vinin disa te qeshura te femijeve qe ishin te varrosur aty.
Dhe miku im me pyeste se ēfare po ndodhe si eshte e mundur te degjohen te vdekurit, dhe une iu pergjigja se shume here ketu i degjoj edhe ata te cilet vajtojne ne ferr, por edhe kete qe po degjojme se bashku une dhe ty, zerat ishin te shum femijeve, duke qeshur me te madhe, nga gezimi nga lumturia e parajses.
Mbi varreza shihja shume lule, qe te gjitha ishin ngjyre roze, ju lutem me tregoni diēka rreth kesaj, eshte hera e pare qe shoh enderr te tille, ju lutem pergjigjuni.

qendrimi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 22.02.10 18:53

Pershendetje, nje shoku im ka pare nje enderr dhe kerkon nje shpjegim.
Endrra fillon keshtu, ai kishte disa dite qe nuk e shihte te dashuren e tij dhe e pa ne enderr sikur ajo qeshte, por ne momentin qe ai e therriste, i thoshte ku je, ajo i shfaqej perpara.
Ju lutem me ktheni nje pergjigje.

anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 22.02.10 22:42

mendehije shkruajti:Kam pare nje ender sikur me lidhi nje gjarper i zi, edhe sikur kam tubuar disa para ama shume, nje shume e madhe, ju lutem me tregoni se ēka do te thote kjo.

Gjarpri i zi paraqet armik tė tėrbuar, lidhja paraqet ngatėrresėn qė do tė shkaktoj njė person.
Shuma e madhe e parave paraqet vlerė, sukses, prosperitet, vetbesim ose frikė.

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 22.02.10 23:06

qendrimi shkruajti:Enderrova se kaloja rreth varrezave me nji mik timin, dhe neve ecnim ngadale, ndersa nga varret na vinin disa te qeshura te femijeve qe ishin te varrosur aty.
Dhe miku im me pyeste se ēfare po ndodhe si eshte e mundur te degjohen te vdekurit, dhe une iu pergjigja se shume here ketu i degjoj edhe ata te cilet vajtojne ne ferr, por edhe kete qe po degjojme se bashku une dhe ty, zerat ishin te shum femijeve, duke qeshur me te madhe, nga gezimi nga lumturia e parajses.
Mbi varreza shihja shume lule, qe te gjitha ishin ngjyre roze, ju lutem me tregoni diēka rreth kesaj, eshte hera e pare qe shoh enderr te tille, ju lutem pergjigjuni.

Varrezat paraqesin botėn tjetėr, shtėpitė ku bėhen lutje ose ato ku bėhen mėkate, lagjen e pabesimtarve, vdekjen ose burgun varsisht nga gjendja e ėndėrrtarit.
Nėse varrezat janė tė njohura pėr ju paraqesin lagjen tuaj.
Miku juaj ndihet i pasigurt pėr njė ēėshtje apo diēka qė ju e keni pėrjetuar edhe me herėt.
Nėse dėgjoni tė qeshura tė fėmijėve kjo paraqet lehtėsi, gėzim ose pikėllim
Lulet tregojnė mirėsi, butėsi, bukuri, pėrsosmėri, gėzim dhe lumturi qė do tė jenė pėr lagjen tuaj (nėse varrezat janė tė njohura).

Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 22.02.10 23:44

anilia shkruajti:Pershendetje, nje shoku im ka pare nje enderr dhe kerkon nje shpjegim.
Endrra fillon keshtu, ai kishte disa dite qe nuk e shihte te dashuren e tij dhe e pa ne enderr sikur ajo qeshte, por ne momentin qe ai e therriste, i thoshte ku je, ajo i shfaqej perpara.
Ju lutem me ktheni nje pergjigje.

E dashura nė ėndėrr pėrfaqėson marrėdhėniet dhe ndjenjat e tij ndaj saj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  elizabeta8@yahoo.com prej 24.02.10 10:19

fida shkruajti:A ka mundesi me me tregu se ēfare do te thote te enderrosh sikur motra me eshte ēmendur dhe largohej prej shtepise e une mundohesha ta ndaloja dhe qaja.

Motra juaj eshte dashuruar.
avatar
elizabeta8@yahoo.com

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  mirela87 prej 26.02.10 21:26

Ju lutem mund te me ndihmoni te perkthej kete enderr.
Ka disa nete qe enderroj sikur jam ne mes te detit, por jo ne nje anije, por ne nje kuti prej druri te hapur, te madhe sa mund te me zere te shtrire ne katin e pare ndodhem une, ne te dytin i dashuri im me nje person tjeter, i cili nuk arrij te kuptoj se kush eshte por me duket se mashkull...eshte nate e vone, komplet erresire...
I dashuri im zgjat koken dhe me thote leviz duart qe te na shtysh drejt bregut dhe ndjej personin tjeter qe qesh, sa ve duart ne uje ndjej qe uji esht i piset dhe i heq duart nga qe kisha shum frike...
Por kam disa nete qe e shoh kete enderr shpresoj te me ndimoni.
avatar
mirela87

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kam pare diqka ne enderr

Mesazh  kuriozi prej 27.02.10 11:11

Ēka d.m.th te shohesh ne enderr Ulqinin e une jetoj ne Gjakove ? E kur ta shohesh vajzen e dajes ?
Dhe Hajmali duke te ardhur ne shtepi nga nje vajzė ?
avatar
kuriozi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 27.02.10 12:40

mirela87 shkruajti:Ju lutem mund te me ndihmoni te perkthej kete enderr.
Ka disa nete qe enderroj sikur jam ne mes te detit, por jo ne nje anije, por ne nje kuti prej druri te hapur, te madhe sa mund te me zere te shtrire ne katin e pare ndodhem une, ne te dytin i dashuri im me nje person tjeter, i cili nuk arrij te kuptoj se kush eshte por me duket se mashkull...eshte nate e vone, komplet erresire...
I dashuri im zgjat koken dhe me thote leviz duart qe te na shtysh drejt bregut dhe ndjej personin tjeter qe qesh, sa ve duart ne uje ndjej qe uji esht i piset dhe i heq duart nga qe kisha shum frike...
Por kam disa nete qe e shoh kete enderr shpresoj te me ndimoni.

Ėndrra juaj aludon nė ndjenjat tuaja. Ju jeni duke "notuar" nė ndjenjat tuaja negative. Nė ėndėrr ju keni lėn veten dhe tė dashurin tuaj tė drejtoheni vetvetiu megjithė kėrkesėn e tij, ēka do tė thotė se edhe nė realitet ju e lini vetėn tė shkoj bashkė me rrjedhėn e jetės, nuk bėni diēka pėr t'i quar pėrpara qėshtjet tuaja.
Ujėrat e turbullta nuk janė tė mira, nuk paraqesin favore.
Ju keni nevojė pėr t'i qartėsuar mendimet dhe tė gjeni paqen e brendshme.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 27.02.10 12:49

kuriozi shkruajti:Ēka d.m.th te shohesh ne enderr Ulqinin e une jetoj ne Gjakove ? E kur ta shohesh vajzen e dajes ?
Dhe Hajmali duke te ardhur ne shtepi nga nje vajzė ?

Pėr tė parė njė qytet nė ėndėrr tuaj, nėnkupton njė ndjenjė tė komunitetit dhe mjedisit tuaj social. Qyteti i madh do tė thotė se ju keni nevojė pėr tė zhvilluar marrėdhenie mė tė ngushta. Ju nganjėherė ndjeheni i vetmuar dhe i huaj.
Hajmalia tregon se ju keni nevojė pėr mbrojtje dhe nganjėherė duhet ta largoni krenarinė dhe tė kėrkoni ndihmė jashtė vetės.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 28.02.10 10:10

Pershendetje
Motra ime ka pare nje enderr dhe kerkon nje shpjegim. Endrra i fillon sikur ishte ne shkolle dhe po vinte ne shtepi me fugonin e shkolles, ajo zbret nga fugoni dhe rruges i vjen nje makin me tre cuna, njeri prej tyre zbret nga makina dhe i kap doren, kjo ja leshon, ai ja kap prap dhe vazhdojn rrugen ne kembe.
Ajo e pyet se cfare donte ai i tha se donte ta perdhunonte kjo po bertiste e kerkonte ndihme po asnje se ndihmonte.
Pastaj ai i tha do bej ashtu siē bera me kushuriren tende dhe kjo e pyet se me ke ai i thote emrin e kushurires, ajo bertet dhe ne momentin qe ajo i kerkon ndihme nje gruaje i leshon doren dhe me vrap drejtohet ne komisarjat atje kur vete shikon xhaxhain e mamit.
Pastaj e gjen veten prap ne fugonin e shkolles dhe ata cunat me makine e ndiqnin nga mbrapa, ajo i thote shoferit te fugonin qe ta coj deri ne shtepi dhe pse shtepia ishte shume afer dhe kishte njerez perjashta dhe po shikonin drejt fugonit.
Ajo kishte shume frike te dilte po megjithate ai e coj deri ne shtepi me fugon pastaj e pyet motra qe pse erdhe me fugon deri ne shtepi, ajo i thote qe ishin disa cuna qe donin te me perdhunonin dhe motra thote te perdhunonin ata, te perdhunonin, po i vdisja une dhe pastaj u zgjua, ju lutem me jepni nje shpjegim, ju lutem.
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 28.02.10 16:14

anilia shkruajti:Pershendetje
Motra ime ka pare nje enderr dhe kerkon nje shpjegim. Endrra i fillon sikur ishte ne shkolle dhe po vinte ne shtepi me fugonin e shkolles, ajo zbret nga fugoni dhe rruges i vjen nje makin me tre cuna, njeri prej tyre zbret nga makina dhe i kap doren, kjo ja leshon, ai ja kap prap dhe vazhdojn rrugen ne kembe.
Ajo e pyet se cfare donte ai i tha se donte ta perdhunonte kjo po bertiste e kerkonte ndihme po asnje se ndihmonte.
Pastaj ai i tha do bej ashtu siē bera me kushuriren tende dhe kjo e pyet se me ke ai i thote emrin e kushurires, ajo bertet dhe ne momentin qe ajo i kerkon ndihme nje gruaje i leshon doren dhe me vrap drejtohet ne komisarjat atje kur vete shikon xhaxhain e mamit.
Pastaj e gjen veten prap ne fugonin e shkolles dhe ata cunat me makine e ndiqnin nga mbrapa, ajo i thote shoferit te fugonin qe ta coj deri ne shtepi dhe pse shtepia ishte shume afer dhe kishte njerez perjashta dhe po shikonin drejt fugonit.
Ajo kishte shume frike te dilte po megjithate ai e coj deri ne shtepi me fugon pastaj e pyet motra qe pse erdhe me fugon deri ne shtepi, ajo i thote qe ishin disa cuna qe donin te me perdhunonin dhe motra thote te perdhunonin ata, te perdhunonin, po i vdisja une dhe pastaj u zgjua, ju lutem me jepni nje shpjegim, ju lutem.

Furgoni simbolizon komoditetin, mirėpo ajo ndjehet e shtypur nė njė farØR mėnyre ndjehet e kėrcėnuar, e rrezikuar dhe e detyruar pėr diēka. Ajo nuk ėshtė nė gjendje tė pėrballet vetė me realitetin, ndjehet e frikėsuar dhe kėrkon ndihmė nga njė person pėr drejtimin e saj. Meqė furgoni ėshtė furgon shkolle, ėndėrra nėnkupton edhe arritjen e shpejtė nė jetė pėrmes dijės dhe mėsimit.
Poashtu sugjeron edhe durim tė madh.
Kthimi nė shtėpi paraqet siguri, plotėsim tė nevojave bazė, vlera dhe kthim tė vetbesimit.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  xhozef prej 02.03.10 9:08

Sot, pashe axhen tim tashme te vdekur, sikur po vjen per vizite, u ankonte se ishte i lodhur, se pleqeria e ka lodhur, ne vizite ishte me djalin e tij te madh qe eshte ne Zvicer.

xhozef

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anonymja prej 02.03.10 11:24

Kam pa enderr motren time te semure ku ne trupin e saj dilnin krimba dhe hynin edhe nga veshi, po ashtu, u mundova me lyp ndihme po nuk me ndihmoke askush..,filluan edhe te une te me hynin dhe te me dalin krimba nga trupi..., pastaj shkova ne nje mal dhe e pash te mbytur nje vajze te vogel ne uje, po uji ishte i trubullt dhe ajo prape u ringjalle dhe filloj te bisedoj me mua, po nuk me kujtohet se ēka.., te lutem qe te ma shpjegoni..,
flm ju pershendes.
avatar
anonymja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Monya prej 03.03.10 21:14

Pershendetje!!
Kam pare ne enderr sikur isha me motren time dhe me prinderit e mi diku ne nje shtepi,sikur motra ime po bente detyrat dhe sikur kishte shume lapsa me ngjyra te ndryshme,sikur une sapo isha diplomuar dhe po kerkoja diplomen qe tjua tregoja prinderve.Ne momentin qe e gjeta siper saj ishin ngulur 2 vath dhe nje unaze prej floriri dhe sikur doja ti fshihja ato qe te mos i shikonin ata.Do te doja te dija se cfare do te shpjegimi ka kjo enderr.
avatar
Monya

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

enderr e quditshme

Mesazh  dinqeee prej 04.03.10 15:49

Kam pare ne enderr ish presidentin e Kosoves Ibrahim Rugove.Ai erdhi tek familja jon dhe filloj te na drejtonte.Mua me dukej kinse eshte babai im.Pas nje kohe ai shkoj dhe un filloja te qaja shume.Ju lutem me tregoni qka do te thot kjo enderr.
avatar
dinqeee

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lola

Mesazh  dinqeee prej 04.03.10 15:51

pash kinse hecja mbi nje shkop te gjat shum dhe ne nje moment u ndala e mora nje dardh nga nje pem e e haja mandej u hodha nga shkopi pa problem e hypa ne vetur
avatar
dinqeee

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  anilia prej 04.03.10 20:53

pershendetje kam par nje enderr sikur isha ne nje ditlindje ditelindja organizohej ne shtepi dhe papritur un dal jasht dhe aty shikoj te dashurin tim me nje goc bjonde te shendosh pastaj un e gjej veten ne durres ne plazh aty shoh disa ēifte dhe un vete te shoh se mos ishte dhe i dashuri im aty vjen nje dallg dhe i perplas ēiftet po nuk i mbyt un iki me vrap dhe hyj ne nje pallat aty afer kur hap deren shoh te dashurin tim me nje tjeter ne krevat gjysem lakuriq ai sa me shikon mua kthehet ne bebe aty zgjohem.ju lutem me ktheni nje pergjigje .
avatar
anilia

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  donitaa prej 05.03.10 17:23

ka 1 vit e disa qe nuk flas me shoqen time me te ngushte dikur.tani ate shpesh e sho ne enderr.qka do te thot kjo?

donitaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pershendetje;qfar asht marimanga

Mesazh  almirkepuska prej 05.03.10 22:46

kam pare enderr qe me kafshoi nje marimange dhe desha te di se qfar do te thote dhe kisha pas deshire te di rreth kesaj;

almirkepuska

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cante e zeze

Mesazh  ana22 prej 06.03.10 13:32

Pershendetje! Ju lutem mund te me ndihmoni ne shpjegimin e kesaj endrre. Kam enderruar nje nate sikur jetoja ne nje shtepi te madhe. Po qendroja jashte ne oborr, ku shkelqente dielli dhe toka ishte e gjelber nga bari. Ne ate moment vjen njeriu qe une dua dhe me puth. Pastaj ai largohet dhe hyn brenda ne shtepi. Une qendroj ehde per pak kohe jashte dhe pastaj futem brenda. Drejtohem direkt e ne kuzhine, ku ishte dhe ai. Kuzhina ishte e vogel dhe e thjeshte ne krahasim me ate shtepi te madhe dhe luksoze. Ai ishte afruar tek soba ku gatuajme dhe po behej gati te hante dicka nga tenxherja. Ne toke kishte leshuar dhe nje cante te zeze te madhe (canata ishte e hapur). Nuk e pyeta "A e kishte sjelle ai apo jo?". Doja ta pyesja por isha shume e sigurt qe e kishte sjelle ai edhe pse nuk ia pashte kur hyri brenda ne shtepi. Shkembyem disa fjale pa rendesi dhe pastaj i thashe "Po dal te qendroj pak jashte". Sapo dal nga kuzhina takoj shoqen e nje shoqeje (qe e njoh shume pak) dhe me tha me seriozitet "Ai nuk eshte i mire.". Pastaj hapa syte. Ju lutem ma shpjegoni...

ana22

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 08.03.10 23:32

xhozef shkruajti:Sot, pashe axhen tim tashme te vdekur, sikur po vjen per vizite, u ankonte se ishte i lodhur, se pleqeria e ka lodhur, ne vizite ishte me djalin e tij te madh qe eshte ne Zvicer.

Tė vdekurit nė ėndėrr nuk vinė tė na bėjnė keq, nė shumicėn e rasteve vin pėr tė na kėshilluar dhe ndihmuar.
Ankimi pėr pleqėri tregon se keni nevojė pėr tė ndryshuar qėndrimin tuaj nė lidhje me nocionet tuaja tė formuara qė mė parė dhe tė bėni disa ndryshime nė jetėn tuaj. Ju duhet tė shikoni gjėrat ndryshe nė mėnyrė qė tė mos ju ikėn kot koha.
Kjo gjithashtu mund tė pėrfaqėsojė njė keqardhje apo dėshtim nė pėrpjekjet tuaja.
Mund edhe tė merrni ndonjė lajm nga djali i axhės suaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 08.03.10 23:45

anonymja shkruajti:Kam pa enderr motren time te semure ku ne trupin e saj dilnin krimba dhe hynin edhe nga veshi, po ashtu, u mundova me lyp ndihme po nuk me ndihmoke askush..,filluan edhe te une te me hynin dhe te me dalin krimba nga trupi..., pastaj shkova ne nje mal dhe e pash te mbytur nje vajze te vogel ne uje, po uji ishte i trubullt dhe ajo prape u ringjalle dhe filloj te bisedoj me mua, po nuk me kujtohet se ēka.., te lutem qe te ma shpjegoni..,
flm ju pershendes.

Sėmundja nė paraqet dėshpėrim, ndryshime tė pakėndėshme, ose disa avari emocionale. Sėmundje mund tė jetė edhe simbol i paaftėsisė tuaj qė tė pėrballen me njė situatė.
Krimbat nė pėrgjithėsi paraqesin negativitet dhe dobėsi. Poashtu edhe personat shtinjak.
Vajza nė ėndrrėn tuaj, pėrfaqėson natyrėn tuaj tė gjallė, tė pafajshme, dhe tė pastėr. Mbytja nė ujė e pastaj ringjallja tregon vėshtirėsitė dhe kalimin e tyre.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 09.03.10 0:05

Monya shkruajti:Pershendetje!!
Kam pare ne enderr sikur isha me motren time dhe me prinderit e mi diku ne nje shtepi,sikur motra ime po bente detyrat dhe sikur kishte shume lapsa me ngjyra te ndryshme,sikur une sapo isha diplomuar dhe po kerkoja diplomen qe tjua tregoja prinderve.Ne momentin qe e gjeta siper saj ishin ngulur 2 vath dhe nje unaze prej floriri dhe sikur doja ti fshihja ato qe te mos i shikonin ata.Do te doja te dija se cfare do te shpjegimi ka kjo enderr.

Anėtarėt e familjes paraqesin vetė ata. Motra juaj ka njė lloj ndikimi nė shumė qėshtje. Diplomimi juaj paraqet atė qė ju kėrkoni disa vlefshmėri dhe tė tė vėrtetėn nė qėshtjet tuaja.
Vathėt dhe unaza nė pėrgjithėsi pėr femrat kanė domethėnie pozitive, duke marrė parasysh se janė stoli pėr zbukurim dhe tregojnė pushtet.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 09.03.10 0:14

dinqeee shkruajti:Kam pare ne enderr ish presidentin e Kosoves Ibrahim Rugove.Ai erdhi tek familja jon dhe filloj te na drejtonte.Mua me dukej kinse eshte babai im.Pas nje kohe ai shkoj dhe un filloja te qaja shume.Ju lutem me tregoni qka do te thot kjo enderr.

Ėndrra juaj tregon se juve ju mundon diqka dhe duhet qė tė shfrytėzoni aftėsinė tuaj pėr tė pėrballuar gjendjen ose tė pranoni kėshillat e njė personi qė ka autoritet, pushtet dhe kontroll.
Pas gjithė kėsaj vinė lotėt qė paraqesin gėzim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 09.03.10 0:26

dinqeee shkruajti:pash kinse hecja mbi nje shkop te gjat shum dhe ne nje moment u ndala e mora nje dardh nga nje pem e e haja mandej u hodha nga shkopi pa problem e hypa ne vetur

Dardha pasi nuk ėshtė stina kur piqen ato paraqet brengėn, ecja mbi shkopin e gjatė paraqet rrugėn e vėshtirė e gati tė pamundur qė duhet ta kalosh. Pastaj kalimi nga shkopi nė veturė paraqet kontroll tė plotė tė jetės suaj dhe besim.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 09.03.10 0:33

donitaa shkruajti:ka 1 vit e disa qe nuk flas me shoqen time me te ngushte dikur.tani ate shpesh e sho ne enderr.qka do te thot kjo?

Ėndėrrimi i shpeshtė i ish-shoqes suaj paraqet regres nė tė kaluarėn tuaj, kur nuk kishit pėrgjegjėsi e qdo gjė ishte e thjeshtė. Kjo nėnkupton edhe dėshirėn tuaj pėr tu larguar nga presioni dhe stresi.
Poashtu mund tė aludoi edhe nė disa veprime tė papjekura nga ana juaj. Merrni parasysh raportet qė keni pasur me tė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 09.03.10 1:12

ana22 shkruajti:Pershendetje! Ju lutem mund te me ndihmoni ne shpjegimin e kesaj endrre. Kam enderruar nje nate sikur jetoja ne nje shtepi te madhe. Po qendroja jashte ne oborr, ku shkelqente dielli dhe toka ishte e gjelber nga bari. Ne ate moment vjen njeriu qe une dua dhe me puth. Pastaj ai largohet dhe hyn brenda ne shtepi. Une qendroj ehde per pak kohe jashte dhe pastaj futem brenda. Drejtohem direkt e ne kuzhine, ku ishte dhe ai. Kuzhina ishte e vogel dhe e thjeshte ne krahasim me ate shtepi te madhe dhe luksoze. Ai ishte afruar tek soba ku gatuajme dhe po behej gati te hante dicka nga tenxherja. Ne toke kishte leshuar dhe nje cante te zeze te madhe (canata ishte e hapur). Nuk e pyeta "A e kishte sjelle ai apo jo?". Doja ta pyesja por isha shume e sigurt qe e kishte sjelle ai edhe pse nuk ia pashte kur hyri brenda ne shtepi. Shkembyem disa fjale pa rendesi dhe pastaj i thashe "Po dal te qendroj pak jashte". Sapo dal nga kuzhina takoj shoqen e nje shoqeje (qe e njoh shume pak) dhe me tha me seriozitet "Ai nuk eshte i mire.". Pastaj hapa syte. Ju lutem ma shpjegoni...

Shtėpia paraqet personalitetin tuaj. Brendia e shtėpisė paraqet qėndrimin karshi botės sė jashtme.
Shtėpia e bukur dhe luksoze paraqet harmoni dhe rehati. Ndoshta edhe ndėrrim tė shtėpisė nė njė mė tė bukur.
Qanta ndonjėherė paraqet identitetin, ndonjėherė iu referohet problemeve dhe gjėrave qė i bartim mbi supe.
Biseda e parėndėsishme tregon se ju duhet tė pėrmirėsoni mėnyrėn e komunikimit ose edhe tė shprehni veten nė mėnyrė mė tė qartė.
Fjalėt e fundit tė ėndėrrės paraqesin konfuzionin dhe dyshimin tėnd.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 10.03.10 14:19

almirkepuska shkruajti:kam pare enderr qe me kafshoi nje marimange dhe desha te di se qfar do te thote dhe kisha pas deshire te di rreth kesaj;


Merimanga ėshtė simbol i fuqisė femėrore.
Nėse nė ėndėrr jeni kafshuar nga njė merimangė, kjo paraqet njė konflikt me nėnėn tuaj ose me ndonjė femėr dominante nė jetėn tuaj.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  lolalola27 prej 10.03.10 14:32

e kam pare nje enderr kishe me kafshojek doren 2 qen nje i zi dhe nje i kafet

lolalola27

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MARIMANGA

Mesazh  olaola20 prej 10.03.10 16:33

Ju lutem me ndimoni se kam pare nje enderr...pash nje enderr nje marimang te madhe dhe gjate gjith kohes me shoqeronte?kinse fitova gjygjin qe po pres nje kohet te gjat dhe qaja gjat gjith kohe....flm

olaola20

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 10.03.10 21:03

lolalola27 shkruajti:e kam pare nje enderr kishe me kafshojek doren 2 qen nje i zi dhe nje i kafet

Qeni simbolizon besnikėri, bujari, mbrojtje dhe intuitė.
Por pasi jeni kafshuar nga qeni kjo do tė thotė se ju ka humbur aftėsia pėr t'i balancuar aspektet e jetės dhe ju duhet tė keni mė shumė kujdes dhe vetbesim.
Nga ana tjetėr kjo mund tė jetė edhe njė tradhti.
Qeni me ngjyrė tė kaftė paraqet njė person materialist.
Qeni i zi - personin me karakter tė errėt.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 10.03.10 21:18

olaola20 shkruajti:Ju lutem me ndimoni se kam pare nje enderr...pash nje enderr nje marimang te madhe dhe gjate gjith kohes me shoqeronte?kinse fitova gjygjin qe po pres nje kohet te gjat dhe qaja gjat gjith kohe....flm

Merimanga ėshtė simbol i fuqisė femėrore, ose femren krijuese.
Ftimi i gjyqit tregon se ju duhet tė keni nevojė pėr motivim dhe pėr mė shumė besim nė aftėsitė tuaja. Ju keni nevojė tė imagjinoni dhe ta kujtoni fitimin e atij gjyqi para se tė ndodhė vėrtetė.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pyetje pergjigje mbi enderrat

Mesazh  qendrimi prej 11.03.10 7:47

Kam pare enderr sikur nje burrė i pa njohur e ka varare gruan e tij shuk kohe me pare,ndersa une e zbulava menyren se si e ka vrare dhe e zbulova kush e ka bere krimin,qka don te thote kjo.....?flm
avatar
qendrimi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 11.03.10 11:45

qendrimi shkruajti:Kam pare enderr sikur nje burrė i pa njohur e ka varare gruan e tij shuk kohe me pare,ndersa une e zbulava menyren se si e ka vrare dhe e zbulova kush e ka bere krimin,qka don te thote kjo.....?flm

Krimi nė ėndėrr paraqet ndjenjat e fajit dhe tė turpit. Frika juaj e brendshme pengon arritjen dhe progresin.
Zbulimi i krimit tregon se ju jeni duke hyrė nė njė fazė tė re tė jetės ose nė njė fazė tė re tė zhvillimit personal.
Nga ana tjetėr, ėndrra sugjeron qė ju keni zbuluar njė aspekt tė vetes qė ėshtė i rėndėsishėm pėr jetėn tuaj nė zhgėndėrr.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 11.03.10 12:34

anilia shkruajti:pershendetje kam par nje enderr sikur isha ne nje ditlindje ditelindja organizohej ne shtepi dhe papritur un dal jasht dhe aty shikoj te dashurin tim me nje goc bjonde te shendosh pastaj un e gjej veten ne durres ne plazh aty shoh disa ēifte dhe un vete te shoh se mos ishte dhe i dashuri im aty vjen nje dallg dhe i perplas ēiftet po nuk i mbyt un iki me vrap dhe hyj ne nje pallat aty afer kur hap deren shoh te dashurin tim me nje tjeter ne krevat gjysem lakuriq ai sa me shikon mua kthehet ne bebe aty zgjohem.ju lutem me ktheni nje pergjigje .

Marrja pjesė nė njė ditėlindje paraqet praninė tuaj nė njė brengosje.
I dashuri nė ėndėrr paraqet marrėdhėnien tuaj dhe ndjenjat tuaja nė lidhje me tė. Ju dhe ai nuk e shprehni plotėsisht veten si jeni.
Dallga qė pėrplas qiftet paraqet vendimin me rėndėsi pėr ta - Martesė. Pėrderisa i dashuri juaj ėshtė ende duke u marrė me veten.
Pallati paraqet dominim dhe pasuri. Shndėrrimi i tė dashurit tuaj nė foshnje paraqet pafajsi, ngrohtėsi dhe fillimin e ri.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  loresa prej 11.03.10 16:29

ju lutem me tregoni se qka do te thot te shohesh ne enderr duke ecur rruges dhe duke pire cigare...;

loresa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  R4 prej 11.03.10 19:51

Po mundohem te te jap nje interpretim te shkurter pasi dhe pershkrimi juaj per endren qe keni pare eshte shume i paket.Mendoj se keni ne jeten tuaj nje shqetesim ,pra jeni ne djeni te nje sikleti qe mendoj qe ka te bej me ceshtje shendetesore .
avatar
R4

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  lorenc prej 11.03.10 23:36

kam pare ne enderr nje vajze te cilen nuk ma ka shkuar ne mendje asnjehere thjesht kam pak miqesi dhe sikur me shpjegonte ne kursin e patentes disa tabela qe nuk i kuptoja ju lutem ma shpjegoni pak

lorenc

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 13.03.10 15:37

lorenc shkruajti:kam pare ne enderr nje vajze te cilen nuk ma ka shkuar ne mendje asnjehere thjesht kam pak miqesi dhe sikur me shpjegonte ne kursin e patentes disa tabela qe nuk i kuptoja ju lutem ma shpjegoni pak

Mėsimi nė pėrgjithėsi paraqet kėrkimin e diturisė. Ajo qė ju po pėrpiqeni tė mėsoni pėr kursin e patentės paraqet njė vėshtirėsi nė tė cilėn gjendeni dhe po pėrpiqeni ta tejkaloni. Ju keni nevojė pėr ndihmė, ju duhet njė drejtim dhe udhėzim nė jetėn tuaj. Kjo do tė jetė e mundur nga njė personi tjetėr i gjinisė femėrore. T'i keni parasysh edhe shenjat e tabelave, dhe nėse ju kujtohen tė veproni nė bazė te tyre.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  besaaa prej 15.03.10 17:07

Kam pare enderr sikur isha me te dashurin dhe papritmas pame nje shoqe timen.Ne u ndalem duke e shikuar per ca momente edhe duke u larguar i dashuri me tha: ajo me magjepsi nuk mund ta kontrolloj veten.
ēka eshte kjo ???

besaaa

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  je-ho-na prej 15.03.10 19:48

qa do te thot te shohesh dike tu te njek e nuk mundesh me vrapu
avatar
je-ho-na

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 15.03.10 19:54

besaaa shkruajti:Kam pare enderr sikur isha me te dashurin dhe papritmas pame nje shoqe timen.Ne u ndalem duke e shikuar per ca momente edhe duke u larguar i dashuri me tha: ajo me magjepsi nuk mund ta kontrolloj veten.
ēka eshte kjo ???

Ėndėrra aludon nė lidhjen tuaj me tė dashurin. Magjepsja paraqet natyrėn hakmarrėse tė tė dashurit tuaj si dhe mungesėn e kontrollit nė njė situatė nė lidhjen tuaj, e cila do tė jetė plotėsisht e varur nga diēka tjetėr.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 15.03.10 20:06

je-ho-na shkruajti:qa do te thot te shohesh dike tu te njek e nuk mundesh me vrapu

Nėse nė ėndėrr shihni se ju ndjek dikush dhe s'mund tė vraponi tregon atė qė ju po pėrpiqeni t'i shmangeni njė ēėshtjeje, njė pėrballje ose njė pėrgjegjėsie. Po ashtu ėndėrra paraqet mungesėn e vetė-respektit dhe vetė-besimit.
Ju duhet tė vini nė kontakt me disa aspekte tė jetės suaj dhe tė jeni mė tė kujdesshėm.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

grumbull mollesh jeshile te leshuara ne toke

Mesazh  catchme prej 16.03.10 15:51

Cdo te thote te shohesh ne enderr nje grumbull mollesh jeshile te leshuara ne toke (ne nje vend me balte, por vete mollet nuk ishin me balte). Mollet nuk kishin rene nga pema se afer nuk kishte peme. Une shkoj dhe zgjat doren te marr nje. Por ajo qe me kapi syri per here te pare ishte pak e kalbur dhe e leshova prape ne toke. Zgjodha me kujdes nje molle te mire dhe u largova. Nuk e hengra ne enderr por e mora me idene per ta ngrene.
avatar
catchme

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 17.03.10 13:24

catchme shkruajti:Cdo te thote te shohesh ne enderr nje grumbull mollesh jeshile te leshuara ne toke (ne nje vend me balte, por vete mollet nuk ishin me balte). Mollet nuk kishin rene nga pema se afer nuk kishte peme. Une shkoj dhe zgjat doren te marr nje. Por ajo qe me kapi syri per here te pare ishte pak e kalbur dhe e leshova prape ne toke. Zgjodha me kujdes nje molle te mire dhe u largova. Nuk e hengra ne enderr por e mora me idene per ta ngrene.


Molla e kalbur apo e krimbur tregon se tė gjitha synimet dhe pėrpjekjet tuaja nuk do tė pėmbushen, madje edhe mund tė jenė tė dėmshme pėr ju. Lėnia e mollės sė kalbur paraqet largimin tuaj nga gjėrat e dėmshme pėr tu marrė me ato qė ju sjellin kėnaqėsi, lumturi dhe harmoni (marrja e mollės sė shėndoshė).
Nga ana tjetėr ėndrra paraqet nevojėn tuaj pėr t'i bėrė disa plane qė kanė tė bėjnė me tė ardhmen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  kuriozi prej 17.03.10 16:50

nje flamur te huaj qe don ta vendos ne shtepi te vet pėr njė grua tė cilin ia kan falur burrit tė saj ????? ēka d.m.th
avatar
kuriozi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 17.03.10 18:12

kuriozi shkruajti:nje flamur te huaj qe don ta vendos ne shtepi te vet pėr njė grua tė cilin ia kan falur burrit tė saj ????? ēka d.m.th

Marrja e diqkaje tregon se ju duhet tė vlerėsoni atė qė keni.
Nė anėn tjetėr flamuri i njė kombi tė huaj nėnkupton njė shkelje tė besimit mes miqėve.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

mirembrema

Mesazh  mirela87 prej 17.03.10 18:55

mire mbrema..mund te me te ndihmoni te kuptoj nje enderr?
mbreme pashe ne enderr nje shoqen time shtatezene e cila eshte me te vertet shtatezene , dhe veten time shtatezene..e shokoja barkun tim, e ledhatoja,ishte akoma i vogel , isha e gezuar ne enderr..kur hapa syte ne mengjes , medoja enderren qe kam bere dhe me rrinte menda aty..
faleminderi.
avatar
mirela87

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 18.03.10 13:16

mirela87 shkruajti:mire mbrema..mund te me te ndihmoni te kuptoj nje enderr?
mbreme pashe ne enderr nje shoqen time shtatezene e cila eshte me te vertet shtatezene , dhe veten time shtatezene..e shokoja barkun tim, e ledhatoja,ishte akoma i vogel , isha e gezuar ne enderr..kur hapa syte ne mengjes , medoja enderren qe kam bere dhe me rrinte menda aty..
faleminderi.

Shtatėzėnia nė ėndėrr paraqet njė aspekt tė jetės personale qė ėshtė nė rritje e zhvillim. Kjo pėr ju mund tė jetė lindje e ndonjė ideje tė re, drejtimi tė ri ose qėllimi tė ri.
Shoqja jote e cila vėrtetė ėshtė shtatėzėnė, paraqet frikėn qė ka ajo nga lindja, ėndrrat e tilla pasqyrojnė shqetėsimet nė lidhje me tė qenit njė nėnė e mirė dhe shqetėsimet nė lidhje me komplikimet e mundshme me lindjen.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

edhe nje pyetje tjeter

Mesazh  preserver83 prej 18.03.10 15:50

shihja nje harte (map) te botes, por ne te vertet ne nje far menyre ne ender ndieja se po shihja boten te rafshte si nje harte ne tavoline. ne te kater skajet e asaj harte u paraqiten nga nje engjell qe ndieja se sejcili kishte detyre te rendesishme ne kete bote,boten e gjalle. por ne nder koh u paraqit dhe nje qenie tjeter ne forme engjelli dhe ajo u paraqit ne mesin e asaj harte. ne fillim une ate e quajta se eshte satana,por menjeher dyshova dhe thash me vete ne ender "ndoshta gabova,ndoshta mund te jet bdonje engjell tjeter qe feja islame nuk e spjegon..." dhe menjeher pas kesaj u paraqit gje nje engjell tjeter e e dija me siguri se eshte engjell dhe filluan dyluftimin ne mes te asaj hare me ate engjullin apa sic e quajta un ne fillim satanen. perfundimin e dyluftimit nuk e pashe pasi qe me doli gjumi. kaq.


Edituar pėr herė tė fundit nga preserver83 nė 18.03.10 16:13, edituar 1 herė gjithsej
avatar
preserver83

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nje pyetje per endrat

Mesazh  preserver83 prej 18.03.10 15:59

ndoshta tere naten nuk kisha fjetur...ne mengjes me doli gjumi heret,... pasi qe kam pi nje kafe, u ktheva ne shtrat dhe vazhdova gjumin.
ne nderkoh kisha pare nje ender kohen e gjumit te dites. endra ishte keshtu:

ne ender nuk e dija vendin se ku ndodhesha, dhe situata ishte e nderlikuar,nuk i dija shkaqet dhe as se cfar po ndodhte,por pashe nje perua afer meje, e dija se kishte pas reshje te medha shiu dhe per ate shkak peroi kishte sjelle dege druri te holla dhe te thata, gjysem te kalbura dhe rere. nje kufome qe pastaj fliste,ishte e nxjerur nga vari po nga ai shi qe kishte rene apo ndoshta nga ai prua. vendi ishte jo i rafshte. une dhe nje person tjeter qe nuk e njoha se kush ishte,mundoheshim qe ta ri-varosim kufomen,por kufoma fliste. dhe tregoi se ishte peingamberi Ibrahim (Allahu qoft i kenaqur me te dhe me njerzit e mir). Nuk e mbaj mend se me cilat fjal po fliste saktesisht,por e dij se thonte se kufoma si trup nuk eshte aq e rendesishme nese ka dalur permbi toke dhe nuk don te thote gje kjo. me nje fjal dua te them se e kishte fjalen se tek Zoti eshte vendi i tij dhe kufoma si trup fizik nuk ishte shum me rendesi. Une dhe njeriu tjeter qe ishim te ne, mundoheshim qe ta varosim. nuk e di se perse,por ne vendosem qe mos ta shiejm ne gje,ne grope,por qe ta leme mbi toke dhe ta mbulojme me gure pak sa te medhenj e ta bejme ne forme piramide apo dicka te ngjashme. e dij sakte se buri te cilin e pash ne ender fytyrene tij nuk e pash ne ender dhe e dija se nuk e njihja. por ai dukeshte pak si llafazan, e un kisha pershtypjen se kufomes i duheshte nje nderim me i madh nga ana jone, vetem se un ne ate rast u tregova i permbajtshem kundrejt tij qe po fliste ndoshta shum. Kaq. ka dikush qe mund te ma "perkthej" kete ender?
avatar
preserver83

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 19.03.10 14:04

preserver83 shkruajti:shihja nje harte (map) te botes, por ne te vertet ne nje far menyre ne ender ndieja se po shihja boten te rafshte si nje harte ne tavoline. ne te kater skajet e asaj harte u paraqiten nga nje engjell qe ndieja se sejcili kishte detyre te rendesishme ne kete bote,boten e gjalle. por ne nder koh u paraqit dhe nje qenie tjeter ne forme engjelli dhe ajo u paraqit ne mesin e asaj harte. ne fillim une ate e quajta se eshte satana,por menjeher dyshova dhe thash me vete ne ender "ndoshta gabova,ndoshta mund te jet bdonje engjell tjeter qe feja islame nuk e spjegon..." dhe menjeher pas kesaj u paraqit gje nje engjell tjeter e e dija me siguri se eshte engjell dhe filluan dyluftimin ne mes te asaj hare me ate engjullin apa sic e quajta un ne fillim satanen. perfundimin e dyluftimit nuk e pashe pasi qe me doli gjumi. kaq.

Harta nė ėndėrr tuaj, tregon se rruga nė tė cilėn ju jeni aktualisht do tė ēojė nė plotėsimin e nevojave tuaja dhe realizimin e qėllimeve tuaja. Kjo mund tė kuptohet gjithashtu se ju jeni vendosur nė rrugėn e dijes dhe zbulimit tė vetėvetės.
Engjėjt nė ėndėrrėn tuaj, simbolizojnė mirėsi, dėlirėsi, mbrojtje, rehati dhe ngushėllim. Kushtoji vėmendje mesazheve qė engjėjt janė duke u pėrpjekur tju pėrcjellin. Kėto mesazhe tė shėrbejė si njė udhėrrėfyes drejt realizimeve tė qėllimeve tua.
Ndjenja se ata kanė detyra tė rėndėsishme paraqet njė ėndėrr tė lartė shpirtėrore.
Dyluftimi tregon konfliktin e brendhshėm pėr tė cilin ju duhet gjetur njė mes.
Nė pėrgjithėsi ėndėrra ėshtė me paralajmrime pozitive.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Elizza prej 19.03.10 14:27

preserver83 shkruajti:ndoshta tere naten nuk kisha fjetur...ne mengjes me doli gjumi heret,... pasi qe kam pi nje kafe, u ktheva ne shtrat dhe vazhdova gjumin.
ne nderkoh kisha pare nje ender kohen e gjumit te dites. endra ishte keshtu:

ne ender nuk e dija vendin se ku ndodhesha, dhe situata ishte e nderlikuar,nuk i dija shkaqet dhe as se cfar po ndodhte,por pashe nje perua afer meje, e dija se kishte pas reshje te medha shiu dhe per ate shkak peroi kishte sjelle dege druri te holla dhe te thata, gjysem te kalbura dhe rere. nje kufome qe pastaj fliste,ishte e nxjerur nga vari po nga ai shi qe kishte rene apo ndoshta nga ai prua. vendi ishte jo i rafshte. une dhe nje person tjeter qe nuk e njoha se kush ishte,mundoheshim qe ta ri-varosim kufomen,por kufoma fliste. dhe tregoi se ishte peingamberi Ibrahim (Allahu qoft i kenaqur me te dhe me njerzit e mir). Nuk e mbaj mend se me cilat fjal po fliste saktesisht,por e dij se thonte se kufoma si trup nuk eshte aq e rendesishme nese ka dalur permbi toke dhe nuk don te thote gje kjo. me nje fjal dua te them se e kishte fjalen se tek Zoti eshte vendi i tij dhe kufoma si trup fizik nuk ishte shum me rendesi. Une dhe njeriu tjeter qe ishim te ne, mundoheshim qe ta varosim. nuk e di se perse,por ne vendosem qe mos ta shiejm ne gje,ne grope,por qe ta leme mbi toke dhe ta mbulojme me gure pak sa te medhenj e ta bejme ne forme piramide apo dicka te ngjashme. e dij sakte se buri te cilin e pash ne ender fytyrene tij nuk e pash ne ender dhe e dija se nuk e njihja. por ai dukeshte pak si llafazan, e un kisha pershtypjen se kufomes i duheshte nje nderim me i madh nga ana jone, vetem se un ne ate rast u tregova i permbajtshem kundrejt tij qe po fliste ndoshta shum. Kaq. ka dikush qe mund te ma "perkthej" kete ender?

Vendi i panjohur paraqet ndryshimet ne jeten tuaj, koha pas shiut paraqet mirėsi, bollėk dhe dashuri. Nė anėn tjetėr pėrroi paraqet telashe tė papritura. (Ri)Varrimi i njė kufome paraqet (ri)varrimin e njė pjese tuajėn e cila po pėrpiqet tė zėrė vend nė ju.
Pejgamberi Ibrahim paraqet zėnkat me njė person tė afėrt ose autoritar, ndihmėn e Zotit kundėr atij personi dhe dhurimin e shumė tė mirave tjera nė jetė. Gurėt paraqesin fuqi, unitet dhe besim te paepur.
Poashtu ėndėrra juaj paraqet kėrkesėn tuaj nė njohjen dhe zhvillimin e vetė identitetin tuaj. Pjesė e kėtij kėrkimi ėshtė qė tė bėheni i vetėdijshėm pėr mendimet tuaja dhe mosfrenimi i ndjenjave.
avatar
Elizza

1071


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pyetje - Pergjigje mbi endrra

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi