Krijimi ?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Krijimi ?!

Mesazh  shkelzeni02 prej 11.11.09 9:56

Kush e krijoj boten ?
Nga kemi ardhur ?
Cfare do bejme ?
Ku do shkojme?
Keto jene 4 pyetjet qe po ju drejtoj ketij forumi dhe cdo pjestari te ketij forumi.
Ju Faliminderit.
avatar
shkelzeni02

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijimi ?!

Mesazh  Estilen prej 11.11.09 11:18

Shkelzen, bej pak durim dhe shfleto tema te ketij forumi, aty do gjesh dhe nje pjese te pergjigjeve dhe kundershtive tuaja.
Respekte.......

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijimi ?!

Mesazh  almir_metallica_4ever prej 13.11.09 22:53

shkelzeni02 shkruajti:Kush e krijoj boten ?
Nga kemi ardhur ?
Cfare do bejme ?
Ku do shkojme?
Keto jene 4 pyetjet qe po ju drejtoj ketij forumi dhe cdo pjestari te ketij forumi.
Ju Faliminderit.

Toka jone eshte krijuar 5 miliarde vjet me perpara, nga bashkime pjesesh solide te nje ylli te meparshem i cili u shkaterrua. Keto pjese jane bashkuar nga graviteti, duke u rrotulluar rreth njera tjetres ne nje proces miliona vjecar, po ashtu sic krijohet cdo planet, yll, asteroid etj.

Ky planet i sapokrijuar ishte ne nje largesi me diellin, te mjaftueshme per te pasur uje dhe atmosfere te pasur me CO2, azot dhe hidrogjen Me kalimin e viteve, nga proceset e avullimit dhe kondensimit te ujit, u krijuan kushtet e persosura per te pasur bime. Bimet, me ane te fotosintezes, thithin CO2 dhe clirojne O2. Ne uje ndodhi mrekullia rastesore, metani, karboni dhe oksigjeni u bashkuan dhe nga nje reaksion kimik u krijuan qelizat e para, te cilat u shumuan, dhe me kalimin e kohes, u bene qenie shumeqelizore, dhe evoluan pergjate miliona viteve.

Detyra njerezore, si cdo qenie biologjike, eshte te lere pasardhes. Qenia njerezore eshte qenia e vetme qe njihet deri me sot e cila ka arsye, gje qe e ben te dallohet nga qeniet e tjera. Kemi gjithashtu per detyre, si qeniet me inteligjente te planetit, ta ruajme dhe ta mbrojme ate. Nuk eshte e caktuar dhe e qarte detyra jone ndaj planetit, por eshte me e pakta qe mund te bejme, gjithashtu ta shfrytezojme si habitat natyral tonin, gje te cilen e kemi bere deri me sot, madje edhe e ka tejkaluar kufirin, duke cuar ne deme.

Ku do shkojme nuk dihet, ashtu sic nuk mund te dime asgje nga e ardhmja. Sistemit tone diellor do i vije fundi mbas 5 miliard vitesh, kur dielli jone te kete mbaruar te gjithe energjine e vet, te kete shperthyer dhe te jete kthyer ne xhuxh te bardhe. Deri atehere njerezimi mund te mos ekzistoje me, ose mund te kete qenie te tjera dominuese, ashtu sic kane qene dinosauret dhe jane njerezit. Duke qene se nuk dime gje, dhe se vetem nje jete kemi, na ngelet ta shijojme ate, te plotesojme deshirat tone, dhe te plotesojme veten tone brenda ketyre viteve te jeteses!

Keto te pakten jane disa pergjigje me racionale, dhe konkrete dhe me te besueshme.
Gjithashtu ky eshte mendimi im, duke qene se hapesi i temes kerkon te pyesi anetaret e forumit.
avatar
almir_metallica_4ever

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krijimi ?!

Mesazh  Estilen prej 17.11.09 15:43

NASA: Jeta mund tė ketė “ardhur” nga kozmosi

Shkencėtarėt e NASA-s kanė zbuluar nga disa kampionė tė marrė nga kometa Wild 2 gjurmė tė aminoacidit glicinė, njė substancė kjo thelbėsore pėr qeniet njerėzore.

Ėshtė hera e parė qė njė aminoacid formohet nė njė kometė, por zbulimi mė i rėndėsishėm pėr shkencėtarėt e NASA-s ėshtė se kjo ndodhi mbėshtet njė teori jo fort tė lakuar nga shkencėtarėt, atė tė prejardhjes sė elementėve jetėsorė nga hapėsira, qė kanė arritur mė pas nė Tokė pėrmes kometave ose meteorėve.

“Nėse ka aminoacid nė kometa, kjo gjė rrit besueshmėrinė e idesė qė komponentėt bazikė tė jetesės mund tė pėrhapen pėrmes universit”, - thotė biologu i planetėve Max Bernstein i Institutit tė Astrobiologjisė nė NASA (qė nuk ka marrė pjesė nė kėrkimin).

“Njė gjė janė konkluzionet nga tė cilat unė mund tė shtoj nga kėrkimet e mia qė kryej nė laborator dhe tjetėr gjė ėshtė zbulimi real i lėndėve nė objektet e studiuara”.

Glicina ėshtė izoluar nga disa kampionė tė Wild 2, tė treguara mė 2004 pėrmes ecejakeve tė anijes hapėsinore tė NASA-s, Stardust. Kalimi i anijes nė retė e ngjeshura tė gazit dhe tė pluhurit qė rrethojnė bėrthamėn e kometės, bllokoi nė krahėt e saj pjesė tė kėsaj substance.Nė 2006-n kapsulat me substancėn kanė rėnė nė Tokė dhe shkencėtarėt janė vėnė nė garė pėr t’i studiuar.

Gjetja e glicinės mbase ėshtė gjetur prej disa kohėsh, por shkencėtarėt nuk kishin ende kampionė tė mjaftueshėm tė kėsaj substance, pėr tė pėrcaktuar nėse aminoacidi ėshtė i pranishėm nė Tokė ose nėse realisht ka ardhur nga hapėsira.

Pėr tė gjetur glicinėn e nevojshme pėr analizat e tyre, shkencėtarėt kanė dėrguar njė petė alumini qė u vendos nė brendėsi tė kometės, duke izoluar njė pjesė tė substancės. Por, edhe peta e aluminit solli nė Tokė vetėm gjysmėn e nanomoleve tė glicinės qė shėrbente pėr kėrkime, duke u bėrė arsyeja se pėrse shkencėtarėve u janė dashur dy vjet pėr tė konfirmuar kėrkimin e tyre: origjinėn jashtėtokėsore tė glicinės.

“Ajo qė kemi bėrė, ka qenė tė vėzhgojmė izotopet e karbonit”, - ka shpjeguar Jamie Elsila, shkencėtar i NASA-s, qė ka marrė hua studion e tij pėr takimin me Shoqatėn Kimike Amerikane nė Uashington DC.

“Materiali tokėsor ėshtė shumė i veēantė, ndryshe nga ai jashtėtokėsor. Duke vėzhguar glicinėn dhe duke analizuar kompozimin e saj, kemi vėnė re qė ėshtė me origjinė jashtėtokėsore”.

Elsila dyshon qė glicina jashtėtokėsore mund tė jetė formuar nga kometa kur drita ultravjollcė ka goditur procesorėt molekularė, duke shkaktuar kėshtu reaksion. Kėrkuesit pohojnė qė kjo ėshtė prova mė e mirė e gjetur deri tani qė demonstron se jeta ka pasur origjinė nga hapėsira.

“Nuk e dimė se nė ēfarė mėnyre ka filluar jeta nė fillim nė Tokė, por jemi tė bindur qė kometat dhe meteorėt qė kanė bombarduar Tokėn, kanė sjellė shumė materiale tė nevojshme”.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hello

Mesazh  shkelzeni02 prej 22.02.10 10:17

Pyetja ishte : kush e krijoi boten? NGA KEMI ARDHE ? CFARE DO BEJME ? DHE KU DO SHKOJME PAS SHKATERIMMIT TE TOKES?

Si u krijoka e gjithe kjo toke e qiell nga nje shperthim se na lujtet menc me gjithe kete nasa dua nje pergjigje te sakte nese jeni kaq te bindur ne ate qe thoni nje argument .......etj .
avatar
shkelzeni02

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi