Udhėtim nė kohė

Shko poshtė

Udhėtim nė kohė

Mesazh  Neo prej 15.05.08 13:42

Udhėtim nė kohė

Misteri i ushtarit te ardhur nga viti 2036

Xhon Titor, ne nje mision per llogari te qeverise amerikane, kthehet mbrapa ne kohe per te rekuperuar nje kompjuter te vjeter. Ne vitin 2000 u be i gjalle ne nje forum interneti dhe ka treguar se si do te jete e ardhmja jone. Hero apo afarist? Kushedi…

“Pershendetje. Une jam nje udhetues ne kohe. Vij nga viti 2036. Po kthehem ne shtepi pasi rekuperova nje kompjuter Ibm 5100 nga viti 1975”. Nenshkruar: Timetravel_0 (Udhetim ne kohe_0). Ky mesazh lakonik eshte shfaqur ne 2 nentor 2000, ne forumin e sitit www.timetravelinstitute.com. Dhe askush nuk e besoi.

Por pastaj, udhetari, duke u prezantuar me emrin e vertete, Xhon Titor, ka dhene te tjera detaje mbi historine e tij, duke stimuluar kuriozitetin e internauteve. Qe e kane vene ne rreth me pyetje provokuese, pastaj me te tjera gjithnje e me kurioze mbi te ardhmen qe na pret. Por pergjigjet e tij– dinake ne lidhje me fituesit e rradhes se kampionateve te futbollit, por te detajuara mbi skenaret politike planetare– kane bindur shume njerez mbi arsyeshmerine e historise se tij. Qe diskutohet ende dhe sot.

Po kush ishte (ose thoshte se ishte) Titori? I lindur ne Tampa (Florida, SHBA) ne vitin 1998, eshte nje ushtar qe ne vitin 2036 (ne moshe 38 vjecare, pra) do te dergohet nga qeveria amerikane mbrapa ne kohe, ne vitin 1975. Objektivi: Te merrte nje model funksionues te nje kompjuteri te vjeter te zhdukur prej dekadash (Ibm 5100), i cili kishte nje te vecante unike dhe sekrete: mund te perkthente njeheresh gjuhet informatike te kompjutereve me sistem Unix, Apl dhe Basic. Nje kerkese themelore, meqenese ne vitin 2038 eshte parashikuar nje difekt i kompjuterave te bazuar mbi sistemin operativ Unix (eshte e vertete: nese nuk nderhyhet, ata do te llogarisin si date vitin 1901).

Perse atehere Titor eshte shfaqur edhe ne vitin 2000? Perse, pasi arriti te gjeje kompjuterin, ne vend qe te rikthehej ne vitin 2036, beri nje ndalese te shkurter ne epoken tone?

Nje vizite vetvetes

Mbi te gjitha, per te qene i pranishem ne “Millenium Bug” (difektin e mijevjecarit) ne vitin 2000 (e mbani mend), nga i cili priteshin katastrofa te medha. Madje, ka dhe nga ata qe hipotezojne se ishte pikerisht Titori ai qe arriti ta ndalonte kete katastrofe informatike ne kalimin e datave nga i pari tek mijevjecari i dyte. Per te marre pjese ne kete ngjarje epokale, Titor vendosi te shkonte ne Florida, ku jetonin prinderit e tij dhe… ai ishte ne moshen 2 vjecare.

Fantashkenca ne fakt, thote se nuk eshte kurre nje ide e mire te kesh kontakte direkte me vetveten ose familjaret ne te kaluaren, sepse mund te sjelle pasoja te paimagjinueshme ne te ardhmen: perse atehere, Titor ndermori kete rrezik? Titor mundi te shmange te gjithe problemet qe lidheshin me paradokset e udhetimit ne kohe fale bazave te parashikuara nga teoria e universeve paralele. Besueshmeria e tij shkencore eshte ende objekt debati, por ne themel te kesaj teorie ekzistojne universe te pafund, ne te cilet ndodhin njekohesisht te gjitha gjerat e mundshme.

Universet paralele

Sipas Titorit, duke udhetuar mbrapa ne kohe, nuk pershkohet e kunderta e rruges kohore si te ishte nje binar treni, por kalon ne menyre te pashmangshme ne nje tjeter, (keshtu, ne nje tjeter univers), qe eshte me i ngjashem me te parin dhe pse madhesia e udhetimit eshte me e reduktuar. Makina e kohes humbet pak nga pak me zgjatjen e udhetimit.

Ne themel te nje logjike te tille, Titor duhet te kete ardhur ne nje “linje te universit” (sipas Ajnashtajnit, bashkesia e ngjarjeve (gjerave) qe i perkasin cdo qenieje qe jeton ne kohe dhe hapesire), te cilit nuk i perket, ku teorikisht mund te beje cfare te doje, madje edhe te vrase veten tjeter, pa pasur pasoje ne te ardhmen. Ky shpjegim eshte ne favor te udhetarit te supozuar: E ardhmja jone mund te evoluoje ndryshe nga e tija, meqenese gjendemi ne nje linje tjeter universi. Dhe Titori nuk mund te sulmohet kollaj ne rast se parashikimet e tij nuk dalin…

2015: Lufta atomike

Por, le t’i rikthehemi historise se tij. Perpara se te shkonte ne vitin 2000, jeta e Titorit nuk kish qene e lehte: Lufta e trete boterore, qe shpertheu ne 12 mars 2015, vrau 3 miliarde njerez dhe kishte shuar shume qytete.

Tregimet e Titorit mbi te ardhmen qe na pret, jane katastrofike. Shperthimet atomike do te erresojne Diellin ne nje lloj “ferri nuklear”; uji do te ndotet dhe te mbijetuarit do te transferohen ne fshatra. Shoqeria e konsumit do te fshihet: Per te mbijetuar, pasardhesit tane duhet te bashkepunojne. Nje pjese e mire e ushqimit do te prodhohet nga cdo korrje ne tokat e pa ndotura nga radiaktiviteti. Jetegjatesia e njerezve do te zbrese ne 60 vjec: asistenca sanitare do te jete nga Far Eest, mjeket do te shqetesohen mbi te gjitha te kurojne plage dhe fraktura dhe te lindin femije; kush do te semuret rende do te zhduket.

Trena dhe bicikleta

Megjithate, ne kete panorame te shkretuar, progresi teknologjik nuk do te ndalet: edhe pse kompanite e medha informatike do te zhduken, Interneti do te ekzistoje dhe do te behet i vetmi mjet komunikimi: nuk do te kete me kinema dhe televizioni nuk do te transmetohet me nepermjet eterit. Transportet lokale, ne fund, do te bazohen mbi kuajt dhe bicikletat, por do te ekzistojne prape rruge dhe automobile dhe nje sistem trenash super te shpejte do te lidhe qytetet e medha. Por, cfare do ta ndeze luften e trete boterore? Nga nje lufte civile qe do te plase ne SHBA mes viteve 2004 dhe 2005… dhe ketu nis pjesa e profecise se Titorit, qe nuk i permbahet provave dhe fakteve.

Origjina e halleve

Sipas atyre qe ka thene Titor, ne SHBA do te shtohet kontrolli shteteror ne drejtim te te drejtave civile te banoreve. Per t’i shpetuar kesaj zgjedhe policeske, shume amerikane do te transferohen ne fshatra, duke formuar nje milici civile spontane qe do t’i kundervihet qeverise duke shkaktuar nje konflikt me qytetet. Sipas Titorit, viti 2008 do te jete viti kur qyteterimi keshtu sic e njohim ne sot, do te pushoje se ekzistuari.

Ne mars te vitit 2015 Federata Ruse, duke perfituar nga rremuja e pergjithshme, do te nise nje sulm nuklear ne metropolet kryesore amerikane. SHBA do te reagoje, pa meshiruar Evropen, per te cilen Titor nuk jep detaje, ndersa limitohet ta pershkruaje situaten si nje “katastrofe”. Nderkohe, Kina do te pushtoje Taivanin, Korene dhe Japonine: do te ndalet vec nga Australia. Per fat, lufta civile e parashikuar nga Titor nuk u realizua. Dy vjet nga nisja e rremujes se hipotezuar, Amerika nuk shfaqet aspak drejt nje konflikti te brendshem, edhe pse shume e cilesojne “Aktin Patriotik” (Patriot Act) te vitit 2003, ligji qe redukton te drejtat civile te amerikaneve per t’i bere balle terrorizmit, si fillimin e tendences se sinjalizuar nga Titor.

Pertej skeptikeve, ndonje parashikim Titor e ka goditur. Per shembull parashikoi luften ne Irak dhe mos gjetjen e armeve te shkaterrimit ne mase. Ka thene gjithashtu se brenda vitit 2002 Cern do te hidhte bazat per udhetimet ne kohe: Ne fakt, ne fund te vitit 2001, laboratori i famshem nderkombetar i fizikes ka komunikuar se ne te ardhmen mund te krijohen “vrima te zeza” ne permasa mikroskopike: nje prej kushteve te nevojshme per te bere te funksionoje nje makine te hipotetizuar kohe.

Por ka edhe me shume: Titor jep alarmin edhe per lopen e cmendur qe ne te ardhmen do te marre mijera jete njerezish; le te kuptohet se presidenti i ardhshem i SHBA do te jete nje grua, ndersa zbulon se ne epoken e tij ne do te konsiderohemi “nje tufe delesh injorante, dembele dhe egocentrike”.

Kthimi ne te ardhmen

Xhon Titor u kthye ne vitin 2036, ne 24 marsin e vitit 2001. Pa lene asnje gjurme: Askush deri me sot nuk ka rremuar mbi “Xhon Titorin” banues ne Florida dhe qe sot duhet te jete 8 vjec. Dhe debati mbi arsyeshmerine e kesaj historie eshte ne vazhdim.

C’te themi? Fotot e makines se tij te kohes nuk jane shume te qarta per t’u studiuar. Ilustrimet teknike te makines (dhe bazat shkencore) jane dhene ne menyre te vagullt, edhe duke iu referuar teorive te konsoliduara mbi vrimat e zeza. Qe mund te profetizojne gjithcka (ose te kunderten e gjithckaje) mbi te ardhmet e mundshme.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Admin prej 20.05.08 12:05

A mund tė udhėtojmė nė kohė ?

Mundėsinė e ofron Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Bėrthamore (CERN) nė Gjenevė

Sipas teorisė sė dy matematikanėve rusė ekzistojnė kushtet

Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė.

Nė thelb, Irina Aref‘eva dhe Igor Voloviē besojnė se pajisja qė po ndėrtohet nė CERN, e cila do tė vihet nė punė pėr herė tė parė gjatė kėtij viti, do tė jetė nė gjendje tė krijojė "vrima krimbi" tė vogla nė hapėsirė, tė cilat mund tė lejojnė disa
forma tė limituara udhėtimi nė kohė. Nė rast se rezulton e vėrtetė, ngjarja do tė shėnojė rastin e parė nė historinė njerėzore kur ėshtė mundur tė krijohet makina e kohės.

Nė rast se kthimi prapa nė kohė ėshtė i mundur, teorikisht do tė jetė i mundur vetėm kthimi nė ēastin kur ėshtė krijuar
makina, qė do tė thotė se udhėtuesit kohorė tė sė ardhmes do tė kenė mundėsi tė na vizitojnė. Siē sugjeron artikulli i kėsaj jave i revistės "New Scientist", ky vit - pra 2008-a - mund tė bėhet viti zero pėr udhėtarėt e kohės.

Sa serioze ėshtė teza?

Artikulli i “New Scientist” nėnvizon se udhėtimi nė kohė pėrmbledh shumė probleme praktike dhe paradokse teorike. “Pavarėsisht, ekziston njė mundėsi e vogėl qė ne tė shohim vizitorė nga e ardhmja gjatė vitit qė do tė pasojė”, shkruhet nė artikull.

Duhet thėnė se vetėm pak shkencėtarė e pranojnė idenė se pajisja nė fjalė do tė krijojė ato kushte tė cilat mendohet se janė tė nevojshme pėr tė udhėtuar nė kohė. Pajisja ėshtė projektuar pėr tė shqyrtuar forcat misterioze qė ekzistojnė nė nivel grimcash sub-atomike dhe me ta bėrė kėtė do tė jetė nė gjendje t‘u japė pėrgjigje shumė pyetjeve, siē ėshtė natyra e vėrtetė e gravitetit.

Nuk ėshtė dizajnuar si makinė pėr tė udhėtuar nė kohė. Megjithatė, nėse aksidentalisht kthehet nė makinė kohe, do tė funksionojė vetėm nė nivel sub-atomik, kėshtu qė nuk do tė kemi shans tė dėgjojmė histori si ato qė tregohen nėpėr filma, ku njerėzit barten pėrpara e prapa nė kohė.

Ē‘thonė ekspertėt pėr udhėtimin nė kohė?

Mundėsia teorike ėshtė debatuar gjerėsisht, por tė gjithė bien dakord qė problemet nė nivel praktik janė aq tė stėrmėdhenj, sa, me tė gjitha gjasat, nuk do tė ndodhė kurrė. Brajėn Koks, njė studiues i Universitetit tė Manēesterit, vėren se edhe sikur ligjet e fizikės tė mos e pengonin udhėtimin nė kohė, kjo nuk do tė thotė aspak se diēka e tillė ėshtė e mundur, sigurisht nė terma tė kthimit prapa nė kohė.

“Tė thuash se ato ligje fizike qė njohim lejojnė kthimin nė tė shkuarėn, ėshtė si tė thuash po citoj Bertrand Rasellin, se lejojnė qė njė ēajnik tė orbitojė pėrreth Venusit”, thotė dr. Koks.

Pra, ėshtė e mundur, por nuk ka gjasa tė bėhet. “Udhėtimi nė kohė ėshtė tėrėsisht i mundur, nė fakt koha nė orbitė kalon me ritme tė ndryshme nga ato ritme qė njohim nė tokė dhe kjo duhet marrė nė konsideratė nėse duam qė sistemet naviguese tė satelitėve tė funksionojnė.

Por, udhėtimi nė tė shkuarėn, megjithėse lejohet teknikisht nga teoria e Ainshtainit, do hidhet poshtė nga shumica e fizikanėve, nė rast se arrijmė tė kuptojmė mė mirė rregullat e fizikės - dhe kjo ėshtė edhe detyra e pajisjes qė po ndėrtohet nė CERN”.

Pėrse ėshtė marrė parasysh mundėsia e udhėtimit nė kohė?


Vjen bashkė me teorinė e relativitetit tė pėrshkruar nga Albert Ainshtaini nė vitin 1905. Ėshtė teoria mė e mirė qė kemi deri tani lidhur me natyrėn e hapėsirės e tė kohės dhe ishte Ainshtaini qė formuloi ekuacionin.

Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė ne matematike qė i lidhin kohėn dhe hapėsirėn nė njė entitet tė quajtur - “kohė-hapėsirė”.

Ato ekuacione dhe vetė teoria nuk e pėrjashtojnė idenė e udhėtimit nė kohė, megjithėse qė nga koha e Ainshtainit janė bėrė pėrpjekje tė shumta pėr tė provuar se udhėtimi nė kohė ėshtė i pamundur.

Ka ndonjė element qė mund ta mbėshtesė kėtė teori?

Shumė shkrimtarė librash fantastiko-shkencorė janė kėnaqur duke imagjinuar mundėsinė e udhėtimit nė kohė, duke nisur qė nga H.G. Wells, libri i tė cilit “Makina e Kohės” u publikua nė vitin 1895 - 10 vjet pėrpara se Ainshtaini tė dilte me teorinė e relativitetit.

Nė mėnyrė shumė interesante, do tė ishte njė tjetėr vepėr e fantashkencės ajo qė do tė ringjallte interesin pėr udhėtimet kohore nė epokėn moderne.

Kur astronomi amerikan, Karl Sagan, shkruante nė vitin 1986 romanin “Kontakti”, kėrkonte njė rrugė gjysmė tė mundshme pėr tė anashkaluar problemin e pamundėsisė pėr tė udhėtuar mė shpejt se drita - gjė qė do tė thyente njė rregull bazė tė fizikės. Atij i duhej qė personazhet e librit tė pėrshkonin distanca gjigante nė hapėsirė, kėshtu qė i kėrkoi Kip Tornit, mikut tė vet kozmolog, t‘i zbulonte njė rrugė, qė kjo tė ishte e mundur pa pasur nevojė tė udhėtohej mė shpejt se drita.

Torn sugjeroi se duke manipuluar vrimat e zeza bėhej i mundur krijimi i “vrimave tė krimbave”, nė hapėsirė-kohė qė do tė lejonin njerėzit tė udhėtonin brenda ēastit nga njė pikė e universit nė njė tjetėr.

Mė pas mendoi se kjo ide mund tė shfrytėzohej teorikisht edhe pėr t‘u kthyer prapa nė kohė. Sigurisht qė bėhej fjalė veē pėr njė teori dhe askush nuk mund tė imagjinonte se vrimat e zeza mund tė manipuloheshin vėrtetė duke krijuar “vrima krimbash”. Por ideja tingėlloi e pranueshme, e shtoi ndjeshėm interesin mbi “vrimat e krimbave” dhe mbi udhėtimin nė kohė, duke pėrfshirė edhe dy matematikanėt rusė.

Pėrveē pamundėsive praktike, ēfarė tjetėr e pengon udhėtimin nė kohė?

Problemi mė i madh teorik njihet si paradoksi i udhėtimit nė kohė. Nėse dikush kthehet nė kohė dhe ndėrmerr diēka pėr tė ndaluar ekzistencėn e vet, si mund tė jetė i mundur udhėtimi nė kohė? Shembulli klasik ėshtė ai i tė kthyerit nė kohė qė vret tė gjyshin pėrpara ardhjes nė jetė tė babait tė tij.

Kozmologėt, tė njohur pėr fantazinė e shfrenuar, e kanė shmangur problemin, duke i ardhur rrotull. Kanė sugjeruar se nuk ekziston njė univers i vetėm, por se janė tė shumtė - aq tė shumtė sa ka vend pėr ēdo ngjarje tė mundshme. Nė kėtė model universi tė shumėfishtė, apo “multiversi”, njė grua qė kthehet nė kohė pėr tė vrarė gjyshen nuk cenon ekzistencėn e vet, pasi nė universin fqinj gjyshja jeton pėr tė sjellė nė jetė njė bijė, e cila bėhet nėna e vrasėses.

Ku do na shpjerė makina e Gjenevės?

Fizikani dhe shkrimtari Xhon Gribin, i cili di t‘i shpjegojė kėto gjėra mė mirė se pjesa dėrrmuese e njerėzve, pėrmend njė proverb fizikanėsh: gjithēka qė nuk ėshtė e ndaluar, nė njė ēast do tė ndodhė. “Kėshtu qė ata mendojnė se makinat e kohės mund tė ekzistojnė. Problemi ėshtė se ‘tuneli kohor‘ qė do tė prodhohet nga pajisja do tė jetė njė ‘vrimė krimbi‘ aq e vogėl sa nė tė do mund tė kalojė vetėm njė atom.

Kėshtu qė nė Gjenevė hė pėr hė nuk do kemi asnjė vizitor nga e ardhmja. Tė gjithė kėtė unė nuk mund ta pėrtypin pa i hedhur pak kripė, por sigurisht qė nuk ėshtė kokė e kėmbė ēmenduri”. Pra, jo marrėzi kokė e kėmbė, por njė marrėzi e vogėl.

G.Shqip

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Gati pėr tė udhėtuar nė kohė?

Mesazh  Admin prej 25.05.08 16:17

Gati pėr tė udhėtuar nė kohė?

Momenti ka ardhur. Pėrshpejtuesi mė i fuqishėm i grimcave nė botė (LHC), pritet me ditė tė hyjė nė funksionim dhe mė nė fund fizika e grimcave do tė nisė tė mbledhė frytet e para tė njė pune tė gjatė.

Megjithatė, nėse parashikimet e dy matematikanėve rusė do tė dalin tė vėrteta, ēdo arritje nė kėtė fushė do tė vendoset nė hije nga njė tjetėr ngjarje me tė vėrtetė e jashtėzakonshme. Sipas Irina Arefevės dhe Igor Voloviēit, LHC mund tė shndėrrohet nė makinėn e parė tė kohės.

Sigurisht qė bėhet fjalė pėr njė hipotezė, por nėse dy shkencėtarėt e mėsipėrm kanė tė drejtė debutimi i LHC-sė nė Qendrėn Bėrthamore Evropiane pėr Kėrkimet Bėrthamore nė Gjenevė (CERN), me siguri qė do tė hyjė nė histori. Shkaku ėshtė i thjeshtė: ndoshta mund tė kryhet udhėtimi pas nė kohė, ēfarė do tė thotė se ndoshta viti 2008 do tė shėnojė edhe stacionin e parė tė kėtij rrugėtimi jashtė tė imagjinueshmes.

Sipas shkencėtarėve rusė, qė punojnė nė Institutin e Matematikės "Steklov" tė Moskės, nė fazėn e parė nuk do tė kemi vizita tė menjėhershme nga "banorėt" e sė shkuarės, por qė nga momenti qė shkaku (ideja e njė efekti gjithmonė varet nga ajo e shkakut) ėshtė njė nga parimet themelore tė fizikės, mundėsia e vėnies nė provė pėrmes LHC-sė nuk duhet tė mos merret nė konsideratė.

Sigurisht qė puna e kėtyre dy shkencėtarėve ende nuk ėshtė botuar nė ndonjė revistė shkencore autoritare e me emėr, por disa fizikanė kanė shfaqur interes pėr parashikimin e dy rusėve.

Hipotezat e para

Prej vitesh studiuesit kanė kėrkuar njė mekanizėm tė pėrshtatshėm pėr tė udhėtuar nė kohė. Deri mė sot pėrshkrimi mė i mirė i vetive tė kohės dhe hapėsirės ėshtė ai i teorisė sė relativitetit tė Ajnshtajnit.

Pėr kėtė arsye, fizikanėt vazhdojnė kėrkimet pėr gjetjen e pikave tė dobėta tė teorisė, ose kėrkojnė tė zbulojnė ndonjė aspekt tė saj ende tė pazbuluar. Prototipat e makinės sė kohės, qė kanė dalė nga kėrkimet e tyre, nuk ka shkuar kurrė pėrtej tryezės sė projektimit, por ndoshta LHC mund ta zgjidhė problemin.

Kur tė jetė nė funksionim tė plotė, mekanizmi do tė fusė nė secilėn prej grimcave qė do tė ndėrmarrin njė udhėtim prej njė perimetri rrethor prej 27 kilometrash, njė energji 7 teraelektro///nvolt (TeV).

Nė termat e jetės sė pėrditshme nuk ėshtė ndonjė energji kushedi se ēfarė, pasi njė TeV ėshtė i barabartė me energjinė kinetike tė njė mushkonje nė fluturim, por kur kjo energji pėrqendrohet nė njė grimcė subatomike (dimensionet e sė cilės janė sa njė e trilionta pjesė e mushkonjės), atėherė efektet qė mund tė pėrftohen nė "rrobėn" e universit janė tė jashtėzakonshme.

Sipas teorisė sė relativitetit tė pėrgjithshėm, gjithēka qė ekziston nė univers ka tri pėrmasa hapėsinore dhe njė pėrmasė kohore. E ēuditshmja e kėsaj lidhjeje kohė-hapėsirė, ėshtė ndikimi qė ka nga masa e energjisė qė ndodhet nė univers. Ky ėshtė edhe shkaku kryesor i tėrheqjes gravitacionale.

Masa e Tokės, pėr shembull, e pėrkul hapėsirėn qė e rrethon, duke tėrhequr drejt vetes gjithēka qė ndodhet rreth saj. Ndėrkohė, tė imagjinosh shtrembėrimet e kohės ėshtė shumė mė e vėshtirė se nė rastin e hapėsirės, por njė fakt i tillė mund tė vihet re nė rastet kur kemi ndėrhyrje tė tipit lėndė, apo energji.

Madje, njė pėrqendrim i mjaftueshėm mase, apo energjie mund ta shtrembėrojė kohėn nė atė farė mase sa ta bėjė atė tė rrethohet brenda vetes sikur tė ishte njė cilindėr gome. Ky lloj ndryshimi, qė shkencėtarėt e quajnė "kthesė kohore e mbyllur" duhet tė mundėsojė, tė paktėn nė teori, ripėrjetimin dhe "prekjen" e momenteve tė sė shkuarės.

Matematikani austriak, Kurt Godel, ishte i pari qė demonstroi formimin e njė kthese kohore tė mbyllur. Nė vitin 1949 ai tha se nėse universi rrotullohet, atėherė relativiteti do t‘i lejonte rrotullimit krijimin e kushteve pėr pėrkulshmėrinė e kohės mbi vetveten. Cilido qė do tė mund tė hynte nė atė unazė, do tė vazhdonte tė rivizitonte tė njėjtin moment, deri sa tė vendoste tė dilte sėrish.

Godel ia tregoi rezultatet e llogaritjeve tė tij Ajnshtajnit, i cili u turbullua nga ideja qė relativiteti mund tė krijonte kushtet e njė udhėtimi nė kohė. Por deri nė njė farė mase ama: nė bazė tė njohurive tona, universi nuk rrotullohet, ndaj nuk mund tė kryejmė dot kurrė njė udhėtim nė kohė, duke pasur si bazė nisjeje udhėtimin e universit.

Sigurisht qė nuk pati shumė entuziazėm edhe kur nė vitin 1976 Frank Tipler i Universitetit "Tulane" tė Nju Orleansit, demonstroi faktin se nėse njė cilindėr i madh do tė rrotullohej me njė shpejtėsi shumė tė madhe, atėherė do tė krijoheshin kushtet pėr udhėtimin nė kohė.

Por kjo do tė donte njė makinė me mekanizma shumė tė veēantė dhe nė atė kohė ndėrtimi i kėsaj makine ishte njė ėndėrr e parealizueshme.

Nė vitin 1988 gjėrat nisėn tė bėhen interesante. Kip Thorne dhe kolegėt e tij tė Institutit kalifornian tė Teknologjisė nė Pasadena demonstruan se tė ashtuquajturat "wormholes" (vrima krimbash) ose tunelet hapėsirė-kohė, krijojnė mundėsinė e tė zhvendosurit nė kohė. Nė njė rast tė tillė, njė "vrimė krimbi" do tė mbyllte unazėn kohore.

Udhėtimi pėrmes kėtij tuneli do tė ishte pak a shumė sikur tė ndėrmerrje njė kalim nėn njė kodėr: mund tė kaloje nė anėn tjetėr edhe po t‘i ngjiteshe kodrės, por duke zgjedhur rrugėn e tunelit do tė mund tė mbėrrije mė parė.

Energjia e errėt

Nė kėtė pikė hyn nė lojė LHC. Sipas shkencėtarėve rusė, ky aparat, qė pėrshpejton lėvizjen e mikrogrimcave, mund tė prodhojė "vrimat e krimbit" dhe kėshtu tė mundėsojė ndonjė lloj udhėtimi nė kohė. Ēdo grimcė qė udhėton pėrmes LHC-sė mund tė prodhojė njė lloj pėrthyerje tė kohė-hapėsirės, njė tėrheqje gravitacionale, qė e shtrembėron hapėsirėn dhe kohėn nė formė cilindrike rreth vetes.

Nėse do tė takoheshin sė bashku dy realitete tė tilla, atėherė rezultatet ka shumė mundėsi qė tė ishin me tė vėrtetė spektakolare. Nė praninė e disa kushteve tė caktuara, pėrplasja e kėtyre pėrthyerjeve gravitacionale mund tė krijonte njė vrimė nė hapėsirė e nė kohė. Se cilat mund tė jenė kėto kushte, kjo varet nga vetė natyra e hapėsirė-kohės, pėr tė cilėn kemi shumė pak informacion tė qartė.

Edhe nėse teoria e relativitetit tė pėrgjithshėm tė Ajnshtajnit na jep njė pėrshkrim tė hapėsirės dhe kohės, gjithmonė bėhet fjalė pėr njė hipotezė. Pėr tė ditur saktėsisht sasinė e duhur tė energjisė pėr krijimin e njė vrime nė "rrobėn" e universit, duhet njohuri tė plota nė lidhje me gravitetin kuantik, pra me pėrshkrimin mikroskopik tė hapėsirė-kohės, ēka ėshtė jashtė mundėsisė sonė tė deritanishme.

Megjithatė, ka njė hipotezė, sipas sė cilės LHC ėshtė nė gjendje qė tė ofrojė kushtet e pėrshtatshme pėr krijimin e njė vrime nė hapėsirė-kohė. Pjesa mė e madhe e fizikanėve mendon se graviteti kuantik nuk ėshtė i rėndėsishėm, deri nė momentin kur ka tė bėjė me fenomene qė verifikohen nė nivele tė energjisė 10 nė fuqi tė 16 TeV. Ndėrkohė, njė ekip shkencėtarėsh kalifornianė kanė demonstruar se relativiteti kuantik mund tė ndėrhyjė edhe nė nivele tė njė energjie prej vetėm 1 TeV.

Shkencėtarėt rusė kanė nisur qė tė reflektojnė nė lidhje me efektet e ēuditshme tė hapėsirė-kohės, kur u ndėrgjegjėsuan qė LHC mund tė kishte fuqinė e duhur pėr tė krijuar vrimat e vogla tė zeza. Pėrplasja mes dy protonesh me njė energji tė kombinuar prej 14 TeV mund tė prodhojė vrima tė zeza me njė diametėr tė pėrmasave 10 nė fuqi tė 18. Kjo ide ėshtė jashtėzakonisht joshėse, por, gjithsesi, mbetet vetėm njė hipotezė.

Njė vit mė parė, shkencėtarėt rusė ripanė ekuacionet e Ajnshtajnit pėr tė kuptuar mė mirė mėnyrat e formimit tė "kthesave tė kohės" tė mbyllura. Pikėrisht, ndėrsa merreshin me kėto lloj ekzaminimesh, menduan se ndoshta LHC mund tė krijonte makinėn e kohės.

Ka fizikanė qė e kanė marrė seriozisht mundėsinė e njė hipoteze tė tillė. Sipas tyre, vendosja e thėrrmijave, grimcave te njė pėrshpejtues me fuqi tė madhe, tė ēon direkt nė udhėtimin nė kohė. Sipas llogaritjes sė shkencėtarėve, qė mbėshtesin njė teori tė tillė, nuk dihet mirė se cili ėshtė rezultati pėrfundimtar.

Ka mundėsi tė ndodhė edhe hipoteza tjetėr, pra qė nė vend tė krijimit tė njė makine tė kohės tė krijohet njė vrimė e zezė. Sipas tyre, shtrembėrimi, ose pėrthyerja e hapėsirės dhe e kohės, e cila duhet pėr tė krijuar makinėn e kohės, vlen edhe pėr krijimin e njė vrime tė zezė. Me pak fjalė, sipas llogarive tė rusėve del se brenda kėtij viti, pra deri pėr Krishtlindje, do tė bėhet i mundur udhėtimi nė kohė.

Sigurisht qė ende ka shumė pengesa pėr t‘u kapėrcyer para se tė mund tė hapin njė "derė" nė kohė e tė shohim pas. Njė nga vėshtirėsitė kryesore ka tė bėjė me faktin qė, duke qenė se kemi tė bėjmė me tunele tė vogla, atėherė nė hapėsirat e tyre do tė mund tė kalonin vetėm thėrrmijat subatomike. Shkencėtarėt mė optimistė shpresojnė qė vėnia nė punė e LHC-sė, tė paktėn tė mund tė japė prova pėr ekzistencėn e "vrimave krimb".

Vėshtirėsia e tyre ka tė bėjė me pėrmasat e tuneleve. Hapja e tyre ėshtė e njėjtė me atė tė njė topi llastiku, pėr sa i pėrket tendencės sė njėjtė qė kanė pėr t‘u mbyllur. E vetmja mėnyrė shmangieje pėr kėtė veti ėshtė mbajtja hapur e tyre me anė tė njė materieje, qė nė vend tė tėrheqjes emeton shtytje.

Por, a ekziston ndonjė materie e tillė? Nė kėtė pikė shkencėtarėt rusė "thėrrasin nė lojė" energjinė misterioze, qė quhet "energji e errėt", e cila duket se ndihmon nė zgjerimin e universit. Energjia e errėt mund tė jetė ajo e duhura pėr mbajtjen hapur tė hyrjes sė "vrimave tė krimbit". Por, pėr tė vėrtetuar mundėsinė e njė materie tė tillė duhet qė mė parė tė gjesh pėrgjigjen e njė tjetėr pyetjeje kyēe: me shtrirjen e kohė-hapėsirės ēfarė ndodh me densitetin e energjisė sė errėt? A qėndron ajo konstante, pakėsohet apo zmadhohet?

Sipas pjesės mė tė madhe tė fizikanėve qė studiojnė pėrmasat dhe vetitė e hapėsirė-kohės, nga vėzhgimet del se energjia e errėt qė ndodhet nė ēdo centimetėr kub tė hapėsirė-kohės, mbetet konstante dhe ėshtė e pėrhershme; nuk ndryshon nė rastin kur ndryshimi prek vetė universin. Por ka edhe njė grup shkencėtarėsh qė janė tė mendimit se me zgjerimin e hapėsirė-kohės ēdo centimetėr kub i saj merr mė shumė energji.

Nėse energjia e errėt ka njė natyrė tė tillė, atėherė hapėsirė-koha do tė kishte edhe vetinė e mbajtjes hapur tė "vrimave tė krimbave" tė LHC-sė, e ndoshta do t‘i rriste nė atė shkallė, saqė tė mundėsonte edhe kalimin e njė njeriu pėrmes tyre.

Tė vrasėsh gjyshin

Pėr momentin asnjė nga informacionet qė kanė tė bėjnė qoftė me ekzistencėn, qoftė me vetitė e energjisė sė errėt nuk ėshtė i vėrtetuar. Ka njė grup shkencėtarėsh, qė janė tė bindur nė ekzistencėn e njė energjie misterioze, njė energjie fantazmė, qė ėshtė e njėjta energji qė, sipas dy shkencėtarėve rusė, do tė mundėsonte mbajtjen hapur pėr njė kohė relativisht tė gjatė tė "vrimave tė krimbave".

Pėr shkencėtarėt mė skeptikė, edhe nėse pėrmes vėnies nė funksionim tė LHC-sė do tė mundėsohej vėrtetimi i ekzistencės sė "vrimave tė krimbit", kjo nuk do tė mjaftonte garantimin e ekzistencės sė njė makine tė kohės. Krijimi i njė "porte" nė tė shkuarėn ėshtė shumė i pamundur.

Njė "vrimė krimbi" ėshtė njė "portė" nė hapėsirė-kohėn.

Pėr ta shndėrruar atė nė njė makinė kohe duhet qė nė radhė tė parė tė sigurohesh jo vetėm pėr anėn kėtej tė "portės", por edhe pėr atė pėrtej saj. Studiuesit kanė propozuar mėnyra tė ndryshme pėr njė gjė tė tillė, tė cilat pak a shumė kanė mė shumė lidhje me fantashkencėn sesa me njė realitet tė bazuar nė fakte konkrete e tė prekshme.

Njė sistem ėshtė, pėr shembull, kapja e njėrit skaj tė "vrimės sė krimbit" me njė yll neutronesh. Fusha e fuqishme gravitacionale qė do tė krijohej si pasojė e kėsaj, do tė ngadalėsonte shumė kohėn. Nė njė moment tė tillė, nėse njė udhėtar i kohės do tė futej brenda "vrimės sė krimbit", do tė gjendej nė njė moment tė caktuar tė sė shkuarės dhe mund tė udhėtonte nė kohė.

Por, sigurisht, kjo nuk ėshtė pėrvoja qė pritet tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt. Kushedi, ndoshta civilizimet e ardhshme do tė mund tė gjejnė mėnyrėn e stabilizimit dhe rritjes sė njė "vrime tė krimbit" pėr tė krijuar njė tunel nė hapėsirė-kohėn, pėrmes sė cilit udhėtari do tė shkonte nė tė shkuarėn.

Nėse kėtė vit, eksperimenti i LHC-sė do tė arrijė qė tė krijojė njė "vrimė krimbi", ndoshta njė civilizim mė i avancuar do ta gjente kėtė fakt nė librat e historisė dhe ndonjė ditė tė bukur do tė vinte pėr tė na bėrė vizitė. Kjo mundėsi na detyron qė tė hedhim njė vėshtrim te disa nga paradokset e njė udhėtimi tė mundshėm nė kohė.

Mė klasiku ėshtė ai i udhėtarit qė kthehet nė tė shkuarėn pėr tė vrarė gjyshin, para se i ati tė vinte nė jetė, pėr t‘u siguruar kėshtu qė ai vetė nuk do tė vijė kurrė nė kėtė jetė. Pikėrisht kjo hipotezė nė vitin 1992 shtyu shkencėtarin e famshėm britanik, Stephen Hawking, qė tė afirmonte se ligjet e fizikės komplotojnė kundėr udhėtimeve nė kohė. Sipas teorisė sė tij, qė ka tė bėjė me mbrojtjen kronologjike, krijimi i portave tė pėrkohshme pėr tė udhėtuar nė kohė do tė ēonte nė lindjen e fenomeneve fizikė, qė do tė bllokonin vetė portat.

Ėshtė sikur tė ekzistonte nė univers njė lloj "policie e rastit", e cila bllokon lėvizjet kontradiktore. Por, shkencėtarėt rusė nuk kanė frikė nga "policė" tė tillė. Sipas tyre, nė sferėn e relativitetit tė pėrgjithshėm nuk mund tė thuhet se kronologjia duhet qė tė ruhet e njėjtė me ēdo kusht. Nė lidhje me ekuacionet e Ajnshtajnit ka shumė zgjidhje, tė cilat verifikojnė paradokse tė tilla.

Ndoshta vetė paradokset janė njė pėrgjigje pėr pyetjet tona tė pafund nė lidhje me rregullat e ēuditshme tė universit. Nė rastin e gjyshit mund tė mos jemi nė gjendje qė ta vrasim paraardhėsin tonė, ose mund tė mos duam ta bėjmė njė gjė tė tillė, ose mund edhe tė pėrfundojmė nė njė univers paralel, nė tė cilin vetė vrasja ėshtė njė gjė e pakuptimtė dhe nuk ka ndikim mbi rrjedhėn e gjėrave, apo ndoshta veprimet e atij universi mund tė mos ndikojnė nė universin tonė.

Megjithatė, kėto paradokse e hamendėsime nuk do t‘i mėsojmė deri kur tė shpiket makina e kohės dhe tė vihet nė funksionim. Pėr momentin, e vetmja shpresė qė kemi pėr tė zbuluar kufijtė e vendosura nga ligjet e kohės ėshtė qė t‘i lėmė fizikanėt tė pėrfundojnė pėrgatitjet pėr vėnien nė punė tė LHC-sė.

Megjithatė, ka ende dyshime nė lidhje me disa probleme tė pazgjidhura: nuk dimė se nė ēfarė momenti ndėrhyn graviteti kuantik, ndėrkohė qė po diskutohet ende ekzistenca e energjisė fantazmė tė universit. Nė gjithė kėto pikėpyetje qė na rrethojnė ekziston gjithsesi njė mundėsi e vogėl, qė vitin e ardhshėm tė shohim mbėrritjen e njė vizitori nga e ardhmja.

A nuk do tė ishte pra mė mirė qė tė pėrgatisnim veten pėr njė vizitė tė tillė, pavarėsisht sa irracionale mund tė duket njė gjė e tillė? A nuk dukeshin tė tilla edhe shpikjet mė tė mėdha tė njerėzimit para se tė dilnin nė dritė?

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Admin prej 26.05.08 1:15

John Titor, njeriu i sė ardhmes

A keni dėgjuar ndonjherė pėr John Titor? Njeriu qė u shfaq pėr pak kohė nė botėn e internetit duke kėnaqur kureshtjen e mijėra pėrdoruesve, mbi disa profeci pėr botėn dhe njerėzimin? Njeriun qė tha se kishte ardhur nga e ardhmja dhe se kishte udhėtuar nė kohė?

Po. John Titor ėshtė njeriu i sė ardhmes. Sipas tij njerėzimi deri nė vitin 2035 (kohė prej sė cilės vinte dhe ai) do tė ketė shpikur makinėn e kohės.

Titor kishte ardhur nė kohėn tonė me njė mision tė vecantė. Pėr disa kohė i’u pėrgjegj pyetjeve qe i vinin nga te katėr anėt e botės me disa parashikime pėr vitet qė do te vinin.

Si do te ndryshonte bota? Cfarė do tė bėhej me njerėzimin? Si ėshtė shoqėria ne vitin 2035? A do te ketė nje luftė te tretė botėrore?
Sipas John Titor ditėt me tė mira pėr njerezimin ende duhet te vine. Bota do tė duhet qe te kaloje dhe luften e trete boterore qe njerezit te solidarizohen me njeri tjerin. E ardhmja e njerezimit do te ndertoje ate cfare po shkaterron e tashmja jone.

Konfliti nė tė ardhmen, qė arrin kulmin me luftėn e tretė botėrore, do te perqendrohet kundėr qyteteve dhe zonave rurale. Lufta e tretė botėrore do tė ketė njė kosto shumė tė madhe pėr boton, dhe planetin. Do te vriten rreth 3 miliard njerėz dhe te gjitha perpjekjet e njerezimit pas saj do tė jenė nė ruajtjen e planetit dhe kujdesjen e jetės.

Titor pohoi se thelbi i ketij konfliti do te lindė, pas zgjedhejve amerikane tė 2004. Nė tė tashmen e Titor kontrasti, ndėrmjet myslimaneve dhe hebrenjve do tė vazhdojė te egzistojė, por nuk do te jete shkaku i ketij konfliti.

Nga ana tjetėr do te kete dhe nje lufte civile amerikane, si rrjedhoje e kontrasteve nė fushėn e sigurisė sė vendit.

Lufta e dytė civile do tė zhvillohet sipas Titor mes qyteteve dhe zonave rurale. Ai kishte luftuar nė zonat rurale si ushtar qė kur ishte 13 vjec.
Lufta civile do tė mbarojė, kur Rusia nė 2015 kur do tė hedhė bombėn atomike nė qytetet kryesore amerikane, duke eliminuar nė ketė mėnyrė qeverinė federale dhe duke siguruar fitoren e forcave rurale.

Zonat mė tė mėdha urbane ne bote do te goditen nga armet nukleare. “Europa, Africa, Australia do tė goditen nė mėnyrė te vecantė”, pohon Titor “Rreth tre miliard persona do tė vriten ne botė”.

Rreth vitit 2036 njerėzit do tė pėrpiqen pėr tė evituar luftėn, SHBA do tė ndahet nė pesė shtete, selitė e qeverisėfederale do tė jenė nė Omaha te Nebraskas.

Shoqėria do tė decentralizohet. Teknologjia nuk do te goditet dhe do te ndermerren kėshtu udhetime tė avancuara tokesore, hapesinore, dhe do te behet progres ne ingjinierine gjenetike, qe do t'i shtohet dhe udhetimi nė kohė.

Uji duhet tė filtrohet ose tė distilohet, per tė levizur prej andej parcelat radioaktive, jeta do tė jetė shumė e veshtirė (jeta mesatare do tė zbresė nė 70 vjet) dhe njerėzit do tė duhet tė punojnė dhe nė fusha pėr tė prodhuar atė pėr tė cilėn do tė kenė nevojė.

Bicikletat dhe kuajt do tė jenė mjetet e sė ardhmes, por do tėpėrdoren, makinat si dhe trenat me shpejtėsi tė lartė. Kompanitė mė tė mėdha informatike do tė zhduken por internati do tė jetė njė mjet komunikimi.

nga Doriana Metollari

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Admin prej 26.05.08 1:26

Titor, njeriu i se ardhmes II

Detajet e parashikimeve te John Titor

Nė fund te fundit Titor kufizohet vetėm nė pėrgjigjet e pyetjeve qė i drejtohen, duke thėnė se nuk ka fare dėshirė tė pershkruajė tė ardhmen.

Lufta e dyte e golfit

John Titor ka parashikuar se SHBA do tė shkonin nė luftė me Irakun pėr shkak te nje ceshtjeve pėr armėt nukleare. Ky parashikim ka dalė i saktė: Titor shkroi:

“Asnjė prej kėtyre fjalėve qė unė po them nuk do tė jetė nje e re per ju. Kanė ndodhur dhjetė, tridhjetė vite mė parė. Do tė befasoheni kur tė zbuloni se Iraku nuk ka patur asnjėhere armė nuklerare. Mos vallė kjo ishte njė justifikim qė SHBA tė fillonin luftėn”?

Kjo fjali shpesh herė citohet si je prej parashikimeve te Tiror. Megjithate jo te gjithė janė dakort me ketė. Eshte e mundur tė mos jesh dakord me kete parashikim.

Teoria e Titor kundershtohet pasi administrata e Bush nuk ka bėrė asnjė pohim se ‘Iraku kishte arme nukleare’, por vetem armė tė shkatėrrimit nė masė, dhe se po pėrpiqej te krijonte bombėn atomike. Ka mundėsi qe kjo ndarje kaq e holle te mos vihej re pas 35 viteve.

Eshte e rendesishme tė themi dhe se armėt nukleare te poseduara nga iraku per publikun u bėnė te ditura ne vitin 2001. Megjithate kritikėt thonin se plani pėr te krijuar nje Irak te ri qe parashikonte debimin e Saddamit egzistonite qe nga viti 1998.

Lufta civile

Titor parashikoi dhe se do te kishte nje luftė civile ne SHBA; trazira civile pas zgjedhje presidenciale tė 2004 dhe qė do te rriteshin nė 2005, duk filluar luftėn civile: Titor shkroi:

"Do te kete njė lufte civile ne SHBA ne 2005. Ky konflikt do te zgjase pese deri ne dhjete vite. Fillimet do te jene ne lindje, si rrezultat i politikes se jashtme amerikane. Kjo do te ndodhe menjehere pas zgjedhjeve ne SHBA.

Lufta civile do te filloje ne 2004. Do te duket si nje seri ngjarjesh qe do te perkeqesohen nga muaji ne muaj. Konflikti do te perfshije SHBA, deri ne 2012 dhe do te mbaroje me luften e trete boterore. Une besoj se presidenti i 2005 do te tentoje te jete nje Abraham Lincoln i dytė. Do te tentoje te mbaje vendin e bashkuara, por nuk do t’ia dale per interesa te vecanta."

Duke iu pergjegjur nje pyetjeje qe kishte te bėnte me zgjedhjet e 2000 Titor shkruan:
“Do te perdorja fjalen ‘zgjdhje’ me pak kujdes. Ndoshta eshte me e lehte te shikohet tani nje lufte civile, sesa nė tė ardhmen tuaj?

Sipas kushtetutes kush e ka fjalen e fundit ne zgjdhjen e presidentit dhe pse? E quaj interesante, nese qofte dhe per nje moment Kushtetuta te jete bere kaq e rendesishme ne jeten e amerikaneve dhe SHBA.”

Ka patur shume debate rreth faktit se Titor kishte thene se lufta do te fillonte ne vitin 2004 dhe nje here tjeter ne vitin 2005. Pasi kishte pohuar se ne lufte do te shkohet gradualisht pas protesave per shkak te zgjedhjeve, qe do te behen ne nentor, kjo bisede mbase do te kishte qene e ekzagjeruar.

Ne fakt ne vitin 2004, pas zgjedhjeve ka patur shume pak protesta te cilat kryesisht ishin per makinat e votimit. Parashikimet e tij per votat jo te numeruara ne Florida mund te jene interpretuar si mashtrime elektorale.

Por nese Titor do te vinte me te vertete nga a ardhmja mund te kishte kujtuar keq detajet e te kaluares qe po viziton, duke ngaterruar zgjdhjet e 2000 me ato te 2004, dhe pse per kritiket eshte e veshtire te pohohet se per nje ushtarak qe udheton ne kohe eshte keq e lehte te kujtoje per historine e vendit te tij.

Shkaterrimet me New Orleans pas urganit Katrina kane hije te nje konflikti civil, dhe vec kesaj kritiket bejne te ditur se trazira te tilla kane zgjatur per dite jo muaj apo vite. Pra mbetet ende per te kuptuar nese parashikimet e Titor per luften civile jane te verteta.

Nga Doriana Metollari

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 14:30

John Titor, njeriu se ardhmes III

Parashikimet e Titor flasin per luften nukleare dhe pushtimin e Kines.

11 Qershor 2008 - Titor ka parashikuar dhe faktin se lufta civile do tė cojė komunitetin rural kundėr atij urban, meqė qeveria do tė arrijė tė sigurojė kontrollin e plotė tė zonave urbane por jo tė qyteteve.

Titor shkroi: “Kur konflikti civil do tė fillojė tė pėrkeqėsohet, njerėzit e kane kuptuar se duhet tė vendosin nėse duan tė rrinė nė qytete apo fshatra, apo nė zonat mė tė izoluara, me arsyen e sigurisė. Kjo i bind se qytetet duhen braktisur.”

Titor vazhdoi dukė thėnė se pėr 2008, njerėzit do ta kuptojnė qė situata e SHBA nuk do tė pėrmiresohet: “Viti 2008 do tė jetė nje datė e pergjitshme, ku secili do tė kuptoje se bota tė cilėn e dėshironte nuk do te jetė me.”

Lufta nukleare

Lufta nukleare ne Lindjen e Mesme

Ashtu sic rrezulton nga lufta civile nė SHBA, Titor parashikoi se do te egzistonte nje lufte nukleare mes fuqive tė Lindjes se Mesme, nė dukje ndėrmjet Izraelit dhe fuqive Islamike. Perendimi hezitojė tė mbroje Izraelin dhe kjo do tė bėjė qė situata tė pėrshkallėzohet.

“Popullsia hebrenje nė Izrael nuk ėshtė e pėrgatitur pėr njė luftė shumė ofensive. Janė tė pėrgatitur per mbrojtjen estreme. Mbrojtja e vetme pėr njė Izrael qė ka afėr shtetet arabe, ėshtė pėrdorimi i armėve te shkatėrrimit nė masė. Ne skemėn e luftės; Lindja e Mesme do tė jetė lufta, por jo shkaku i saj.”

Pėrse Arabet dhe hebrenjte u pėrfshinė nė luftėn civile tė SHBA? Titor i pėrgjigjet: "nuk janė drejtpėrdrejt te pėrfshirė por situatat politike varen nga stabiliteti i lindjes qė bie nė 2005”. Kur e pyeten nėse armėt e shkatėrrimit nė mase ishin pėrdorur kundėr SHBA nga ana e fuqive arabe, Titor thotė se armėt qenė pėrdorur “kundėr Amerikės, por pėrdoren dhe ndaj njėri-tjetrit”.

“Mjafton ta lemė Lindjen e Mesme. Mendoj se nuk duhet shumė tru pėr kėtė gjė, por sė shpejti nuk do tė pėrdoren as krahėt e saj kembet.”

Interpretuesit mendojnė se kjo e fundit qe njė parashikim per sulmet vetėvrasėse.

Lufta civile me Rusinė

Pėrvec kėsaj ne 2015 Rusia do te hedhė bomba atomike kunder SHBA, Kinės dhe Europes. 3 mild persona do tė vdesin, dhe e gjithe bota do tė dėmtohet rėndė.

“Lufta civile mbaron nė 2015 kur Rusia do te sulmoje qytetet amerikane, Kinen dhe Europen. Rusia e Kina kanė patur gjithnjė njė marėdheėnie tė cuditshme. Dhe lajmet qė shoh tani tregojnė se tregtia e vazhdueshme e armėve me aleatėt, pėrleshjet, dhe mbipopullsia do te sjellin masakra. Lindja do tė bėhet e paqėndrueshme, cfarė do tė thotė se do t'i japė Kinės besimin pėr t’u zgjeruar. Besoj se e dini qe Kina ka aktualisht me miliona ushtare meshkuj qė nuk do tė jenė kurrė nė gjėndje tė gjejnė grua. Sulmi i Europes do tė vijė si pėrgjije e njė ushtrie europiane tė unifikuar qė do tė grumbullohet duke u nisur nga Gjermania.”

Nga Doriana Metollari


Edituar pėr herė tė fundit nga Gothicus nė 12.06.08 13:59, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 14:57

Deklaratat nga John Titor

John Titor: Misioni dhe Qellimi
Perkthimi nga Darius

(Materiali i meposhtem eshte ndertuar me pyetjet qe i jane bere atij dhe pergjigjet qe ka dhene. Fjalet ne kllapa jane pyetjet ndersa numri tregon pergjigjen e tij).

8 Nentor 2000 22:27

(Pa hyre ne detaje, a mund te na thoni se kush eshte arsyeja specifike qe ju ndodheni ketu dhe a mund te shpjegoni kush eshte qellimi kryesor i udhetimit ne kohe ne te ardhmen?)

1. Ne vitin 2036 po behet nje perpjekje e madhe per te 'riparuar' ambjentin. Jam derguar ne vitin 1975 per te marre nje sistem kompjuterik dhe ta coj ate ne vitin 2036. Ne vitin 2036, udhetimi ne kohe nuk eshte nje sekret dhe presim qe te behet edhe me popullor.


08 Nentor 2000 22:27

(Pse perdoret dhe sipas njohurise tuaj sa here perdoret?)

2. Aktualisht perdoret per te mbledhur informacione ose 'sende' qe mund te jene te vlefshme per te normalizuar boten mbas Luftes se Trete Boterore. Ne skuadren time jane dhe 7 udhetare te tjere te kohes.


08 Nentor 2000 22:27

(A ka ndonje periudhe specifike ku shkojne me shume udhetaret e kohes?)

3. Ne keto momente misionet tona praktike jane me shume ne vitin 1960 dhe 1980. Po behen studime te medha per periudha me te hershme dhe me te ardhme por sa me larg shkon ne kohe aq me e ulet behet divergjenca e konfidences ne vije globale.


08 Nentor 2000 22:27

(Ju deklaruat se ka disa makina kohe ne dispozion dhe sipas njohurise qe keni, a jane ato aktive ne kete moment?)


4. Po
--------------------------------------------------

Ketu me poshte vijojne disa pergjigje te tij pa paraqitur pyetjen pasi nenkuptohen nga vete pergjigja.


12 Nentor 2000 16:41

Ndodhem ketu per disa arsye personale. Per disa muaj rrjesht jam perpjekur qe te lajmeroj te gjithe ata qe duan te degjojne per mundesine e nje lufte civile ne Shtetet e Bashkuara ne vitin 2005.


15 Nentor 2000 14:41

Hapi i pare i udhetimit tim ishte nga viti 2036 ne vitin 1975. Mbas disa llogaritjeve u gjet me perafersi qe divergjenca ishte rreth 2.5% (nga vitim im 2036). U dergova per te marre nje sistem kompjuteri IBM te quajtur 5100. Ka qene njeri nga kompjuterat e pare portativ dhe ka patur aftesine qe te lexonte gjuhet e programimit te vjeter te IBM plus APL dhe Basic. Ky sistem na nevojitet per te 'rregulluar' disa programe kompjuterike ne vitin 2036. Unix ka nje problem te madh ne vitin 2038.


25 Nentor 2000 13:59

Ne kohen time, eshte i njohur fakti qe seria 5100 eshte e afte qe te lexoje te gjitha kodet e IBM te cilat jane shkruar perpara perhapjes se gjere te APL dhe Basic. Per fat te keq ne kohen ku jetoj ska mbetur asnje i tille.


30 Dhjetor 2000 11:47

Nese eci perpara ne kete periudhe kohore atehere e ardhmja nuk do jete e ardhmja ime. Mund te kthehem ne shtepi vetem nese shkoj mbrapa ne vitin 1975 ku vajta fillimisht dhe me pas te shkoj perpara ne vitin 2036. Disa njerez me kane pyetur ne lidhje me kete deklarate pra po perpiqem qe ta sqaroj. Ne kohen time, viti 2036 mu ngarkua nje mision per ne vitin 1975.

Si rezultat une dhe makina ime 'kercyem' ne nje kohe tjeter ne vitin 1975 e cila ka nje divergjence prej 2 % nga viti 2036 te cilen po e quaj A ndersa kohen ne vitin 1975 po e quaj B. Nga momenti qe une fik makinen ne B, krijoj nje kohe te re vetem per shkakun qe ndodhem aty. Kjo kohe mund te pershkruhet si C dhe filloi kur mberrita tek B.

Tani jam duke kryer nje mision qe i perket kohes C, viti 1975 kur zbulova nje arsye te vlefshme per te avancuar ne C dhe te shikoja se cfare ka ndodhur. Ndeza makinen dhe vazhdova perpara ne C ne vitin 2000. Por kur e fika perseri atehere krijova nje tjeter kohe qe po e quaj D. Pra nga prespektiva ime ja ku jemi ne D, viti 200.

Ne menyre qe te kthehem ne shtepi ne kohen A duhet te ndez makinen dhe te kthehem mbrapsht ne D deri sa arrij C qe si rrjedhoje do me coje mbrapsht tek B dhe vetem nga kjo pike mund te kthehem perseri tek A.

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 14:57

30 Dhjetor 2000 13:37


Po e shpjegoj edhe me tej. Ne vitin 2036 u zbulua (ose te pakten u mesua mbas testeve te ndryshme) qe kompjuteri 5100 ishte i afte qe te lexonte dhe ndryshonte te gjithe kodet e shkruara per IBM perpara nxjerrjes se atij sistemi dhe perseri te ishte i afte qe te krijonte nje kod te ri ne APL dhe Basic. Kjo eshte arsyeja pse na duhet ne vitin 2036.


05 Janar 2001 13:46

(Ju thate se jane 7 udhetare te tjere ne kohe te cilet ju keni dijeni dhe qe jane me misione te ndryshme ne kohen qe jetoni. Jam kurioz, njerezit ne vitiin 2036 a jane vizituar nga njerez te tjere nga e ardhmja? Sepse kushdo mund te mendoje qe ne momentin qe udhetimi ne kohe eshte i mundur dhe i njohur publikisht atehere eshte e mundur per vizitore nga periudha te tjera kohore qe te vizitojne kohen tuaj dhe te tregojne per kohen ku jetojne.)


1. Jo nuk kam dijeni per udhetare ne kohe qe te kene vizituar kohen time ne 2036. Sidoqofte nuk do te thote qe ska ndodhur apo qe nuk mund te ndodhe. Po ashtu eshte e mundur qe numri i koheve ne te cilen nje udhetar ne kohe mund te shkoje eshte kaq i madh sa mundesia qe ai te ndeshe kohen ku une jetoj eshte e vogel.


05 Janar 2001 13:46


(A e di ndonjeri sa i madh eshte nje IBM 5100?)

2. Mund te them se eshte rreth 20 inc i gjate, 10 i larte dhe 30 i gjere.


05 Janar 2001 13:46

(A eshte qeveria ajo qe operon makinen e kohes per te ardhur ketu apo ju jeni i lire te veproni sipas zgjedhjes suaj?)


3. Makina nuk eshte e imja por une jam i lire te marr vendime te caktuara qe bazohen ne eksperience dhe informacion te cilin e mbledh nga cdo periudhe kohore. Natyrisht qe pritem te kthehem mbrapsht por sipas prespektives se tyre une jam larguar vetem nje fraksion te sekondes.


09 Janar 2001 09:28
9
Nuk kam dijeni per detajet e misioneve te tjera. Nga shtate prej nesh, tre iken perpara meje. Mendoj se ata jane duke kryer misione te ngjashme.


09 Janar 2001 09:28

( A eshte ndonjeri prej tyre ne te njejten kohe me ju, nese keni dijeni?)

4. Jo, shancet per kete gje jane shume te vogla.


09 Janar 2001 09:28

(A jeni ne ndonje komunikim special me TT (time traveler ose udhetaret e kohes) dhe nese po atehere si realizohet kjo?)

5. Jo, por megjithate mendoj se kjo nuk eshte e pamundur. Nuk ja kam idene sesi mund te behet.


11 Janar 2001 11:49

Nuk besoj se kam thene ndonjehere qe kam ardhur per te pare sesi mund te rregulloj nje virus UNIX. Kam ardhur per nje sistem kompjuteri. A nuk e mendoni ju UNIX si te pavlefshem tani?


15 Janar 2001 12:04

(A duhet ti nenshtroheni ndonje testimi psikologjik perpara se te zgjidheni? Sipas mendimit tuaj cfare parametrash duhet te plote nje udhetar ne kohe?)

6. Po, ka disa testime psikologjike. U zgjodha si rezultat i arsimimit tim dhe sherbimit ne ushtri. Trajnimi zgjati pothuajse 2 vjet. Dhe kjo periudhe eshte nje kohe e gjate trajnimi fizik per te perballuar efektet fizike te shtrembrimit te kohes. Ata po ashtu kerkonin per shofera te cilet gezojne aftesine per te funksionuar ne rrethana te nje izolimi dhe kufizimi total.


15 Janar 2001 12:04

(Kush jane kriteret te cilat ata shikojne kur zgjedhin dike per nje mision?)


7. Varet nga misioni. Udhetaret ne kohe zakonisht zgjidhen per nje mision te caktuar qe perputhet me aftesite e tyre per te siguruar bashkepunimin e dikujt qe ka lidhje me qellimin e misionit ne periudhen kohore te caktuar. Ne rastin tim, gjyshi im ka qene direkt i perfshire ne ndertimin dhe programimin e 5100.


15 Janar 2001 12:04

(Po nese caktojne nje element te papershtatshem dhe e dergojne te udhetoje ne kohe dhe ky person ben ndonje dem, a ka ndonje mundesi qe ata ta ndjekin ate person? Jam thjesht kurioz.)

8. Pyetje interesante. Ka nje ndryshim ne filozofi midis nesh dhe qe duhet sqaruar. Duke qene se besoj se te gjitha rezultatet dhe ngjarjet jane te mundshme, te qarta dhe te pangaterrueshme, eshte e pamundur qe te caktohet apo te percaktohet nje ngjarje apo nje person si i mire apo i keq.

Ne disa momente kohore te tjera une jam nje udhetar ne kohe i cmendur qe shkaktoj vdekje dhe shkaterrim ndersa udhetaret e tjere te kohes me ndjekin me grupin e tyre per te me kapur. Sidoqofte ne kete moment kohor une nuk jam i tille. Pra duke qene se te dyja ngjarjet jane te qarta, vlera e tyre eshte neutrale.


26 Janar 2001 09:21 pm

(Mua me duket qe 'misioni' juaj per te shkuar mbrapa ne kohe per te ndihmuar shoqerine ne te ardhmen duket me shume jo llogjik pasi ju nuk mund ti ndihmoni pa patur aftesine per te krijuar qe qe ju e quajtet si udhetimi ZD ose Udhetimi i Divergjences Zero.)


9. Realiteti i mundesive te pafundme eshte shume i veshtire per tu kuptuar nese nuk do ishte matematika dhe pa te do e konsideroja si pjese e realmit fetar. Me pelqen te mendoj per ti sikur qendroj ne nje dhome muret e te ciles jane te veshura me pasqyra.

Mund te shikoj ne te djathten dhe te shikoj disa pamje te vetes sime, disa UNE te cilet bejne te njejten gje ne te njejten kohe. Nese ne te gjithe bejme nje hap perpara ne te djathte ne te njejten kohe dhe kalojme nepermjet nje hyrje dimensionale per ne dhomen tjeter te veshur po me pasqyra, do jete shume e veshtire te thuash qe ndonje gje ka ndryshuar.

Pra nen kete kendveshtrim ka nje numer te pafund kohesh qe presin per mua qe te kthehen bashke me kompjuterin. Nese arrij te shkoj ne ndonjeren prej tyre atehere kam kompletuar misionin tim.

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 14:59

John Titor: Mbi Ambjentin

06 Nentor 2000 09:08

Jo shtresat e akullit nuk po shkrijne aspak me shepjte sesa jane duke shkrire tani. Po ashtu ka shume me pak smog dhe mbetje industriale ne vitin 2036.


06 Nentor 2000 16:43

Ju me pyetet mbi shtresat e akullit te Polit te Veriut. Asnjehere nuk kam thene se ambjenti nuk ka qene problem. A nuk perhapet uji kur shkrin? Nese shtresat e akullit polar do shkriheshin a nuk do rritej niveli i detrave? Nuk e di nese ka mjaftueshem akull qe te ndodhe nje fenomen i tille pasi nuk jam ekspert ne ngrohjen globle.


07 Nentor 2000 21:23

pamela: 8. Cfare lloj problemesh me ambjentin keni ne kohen tuaj? A keni uje te paster per te pure? Shumica juaj eshte vegjetariane sic po ndryshon sot nje pjese derrmuese e popullsise?

timetravel_0: Njera nga arsyet me kryesore pse prodhimi i ushqimit eshte lokal ka te beje me faktin qe ambjenti eshte demtuar rende nga semundjet dhe radioaktiviteti. Ne po bejme perpjekje madheshtore per ta pastruar. Uji prodhohet ne nivel komuniteti dhe ne hame mish qe e rrisim vete.


07 Nentor 2000 21:23

pamela: 9. A vazhdojne ata te ngaterrojne gjerat me gjenetiken? Dhe te ndryshojne ushqimet dhe kafshet?

timetravel_0: Po... inxhinjeria gjenetike perdoret por si cdo teknologji tjeter. Mund te jete e mire dhe e keqe. Ajo qe ne ndaluam se beri ishte krijimi i me shume farerave hibride.


08 Nentor 2000 22:27

(1. Pa hyre ne detaje per arsyen e vecante per te cilen ju ndodheni ketu, a mund te na shpjegoni kush eshte qellimi kryesor ne te ardhmen i udhetimit ne kohe?)

Ne vitin 2036 po behet nje perpjekje e madhe per te 'riparuar' mjedisin. jam derguar ne vitin 1975 per te marre nje sistem kompjuterik dhe ta coj ate ne vitin 2036. Ne vitin 2036 udhetimi ne kohe nuk eshte nje sekret dhe pritet te behet edhe me popullor.


11 Janar 2001 11:49

Temperatura eshte pothuajse e njejta ndonese ka patur shume anomali mbas luftes.
-------------------------------------

Kjo ishte nje permbledhje fare e vogel mbi ate qe ka thene Titor ne lidhje me ambjentin. Natyrisht qe jane faqe e faqe te tera me pyetje dhe pergjigje qe smund te koncentrohen ne kaq pak rrjeshta. Megjitha kjo ishte sa per te krijuar nje ide. Me kujtohet qe pyetjet per ambjentin u zgjeruan ne shume aspekte dhe perqendrimi kryesor i diskutanteve ka qene uji i pijshem dhe impakti qe kishte patur radioaktiviteti ne ambjent.

Titor eshte shprehur qe ne kohen ku ai jeton ka nje pjese te konsiderueshme te territorit te USA dhe te Europes qe eshte teresisht e pabanueshme per shkak te radioaktivitetit te bombave berthamore. Dhe ne zonat ku efekti i tyre nuk eshte i njejti perseri demi ndihet ne kulturat bujqesore dhe sidomos ne ujin e pijshem.

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 15:04

John Titor mbi Udhetimin ne Kohe dhe Kozmosin

Ne kete pjese Titor shpjegon disa gjera ne lidhje me Udhetimin ne Kohe, sidomos paradoksin qe e shoqeron kete fenomen si dhe disa te dhena per Kozmosin. Per te gjithe ata qe kane drejtuar pyetje ne lidhje me efektet e udhetimit ne kohe apo pranine e ketij njeriu ne dy momente te ndryshme te kohes, atehere kjo pjese ndihmon ne nje kuptim me te qarte te fenomenit.


02 Nentor 2000 01:16

Paradoksi i Gjyshit. Te supozojme se ti shkon mbrapa ne kohe, le te themi disa dekada dhe gjen gjyshin tend kur ai ishte 2 vjec. Ne shtepine e tij ti mund te marresh nje thike dhe ta vrasesh. Pra ai ska me shanc te martohet dhe te beje femije me gjyshen tende. Si rezultat as mamaja ose babai jot nuk do lindin.

Prinderit e tu nuk mund te te lindin ty pasi asnje prej tyre nuk ekziston. Ti nuk do te mund te kishe lindur madje as ekzistuar ndonjehere. Por a mund te vritet gjyshi jot nga dikush qe nuk ekziston? Ai duhet te kete kryer ciklin e jetes dhe ne kete menyre te lejohet ty te ekzistosh.

Sic del ti mund te shkosh mbrapa ne kohe dhe te kryesh vrasjen mbasi ke lindur por perseri nuk do ishte e mundur. E me tej e me tej... Kjo situate nuk eshte e perputhshme me vetvehten. Nuk ka asnje kuptim dhe nuk ka mundesi te ndodhe...

Zgjidhja:

Mund te krijohet nje univers paralel ne momentin kur duket se ju ndryshoni te kaluaren. Imagjinoni nese vete koha do ishte si nje peme. Dege te ndryshme tregoje drejtime te ndryshme qe personifikon shumellojshmerine e ngjarjeve. Cdo here qe ne vendosim te bejme ose jo dicka, koha ndahet. Edhe kur nuk jemi koshient qe kemi vendosur mbi dicka qe e afekton ate. Fizika kuantike paraqet shume teori boterore te tilla.

Konkluzioni:

Duke qene se ky univers paralel ne te vertete nuk eshte e kaluara jote (pavaresisht nga pamja e tij fillestare) cdo gje qe ben ti nuk te cenon ty. Mund te evitosh lindjen e nje versioni te vetes tende pasi nuk je i lidhur me asnje ne ate periudhe kohe. Ata vetem sa duken te njejte me familjen dhe miqte e tu.

Ti nuk je ne shtepi ! Mund te jesh diku tjeter qe ngjason me vendin ku ke jetuar por nje univers i ndryshem ne fiziken kuantike eshte nje realitet totalisht i ndryshem.

Meqe ra fjala shembulli i dyte eshte pergjigja e sakte dhe baza per udhetimin ne kohe fillohet ne CERN rreth nje vit me pas dhe perfundon ne vitin 2034 me ndertimin e 'makines se pare te kohes' nga GE. Shume keq qe smund te postoj foto perndryshe do ja u kisha treguar.


05 Nentor 2000 03:29

Pamela:

Cfare do te ndodhte nese do takoje veten tende ne nje tjeter rrjedhe te kohes?


Timetravel_0:

Gjithmone me ka befasuar fakti qe pse ky koncept eshte kaq i veshtire per tu imagjinuar dhe pranuar nga njerezit. Asgje nuk do ndodhte. Universi nuk do mbaronte dhe as do krijoheshin probleme paradoksi qe do kercenonin ekzistencen. Perkohshmeria hapesire-kohe eshte e perbere nga cdo lloj gjendje e mundeshme kuantike.

Modeli i Karros Everett eshte korrekt. E kam takuar/pare veten time dy here ne momente te ndryshme te kohes. Heren e pare ishte gjate nje misioni trajnimi dhe heren e dyte tani. Kam lindur ne vitin 1998 pra tjetri 'UNE' ne kete moment kohor eshte vetem 2 vjec. Kemi nje shprehje andej nga vij... Cdo gje e mundeshme qe ka ndodhur ose mund te ndodhe, ka ndodhur diku me pare.


05 Nentor 2000 03:29

Pamela:

Si eshte kjo rrjedhe kohe e ndryshme nga e jotja?


Timetravel_0:

Per fillestaret... fakti qe une jam ketu ne keto momente e ben te ndryshme. Po ashtu kam vene re gjera te vogla si lajme apo ngjarje te cilat ndodhin ne kohe te ndryshme, lojra futbolli te fituara nga skuadra te tjera... gjera te kesaj natyre. Mendimi im eshte se divergjenca kohore midis kesaj kohe boterore me timen origjinale eshte rreth 1 ose 2 perqind. Natyrisht sa me shume te rri ketu aq me e madhe behet kjo divergjence sipas kendveshtrimit tim.


06 Nentor 2000 09:04

Po ju mund te udhetoni perpara ne kohe. Jo, ju nuk keni nevoje te merrni nje ftese nga e ardhmja.


06 Nentor 2000 09:04

Ju nuk rishkruani historine. Mund te ndikoj ne ate qe ndodh tani sic mund te ndikoni edhe ju.


06 Nentor 2000 16:43

Te kthehem mbrapsht ne universin tim eshte e nderlikuar por e mundshme. Po, nje tjeter kapercim ne kohe do me conte ne nje tjeter familje.


06 Nentor 2000 22:13


Pamela:

A mund te udhetoni ne te ardhmen sic udhetoni ne te shkuaren? Sipas asaj qe kuptova mbi makinen, udhetimi rregjistrohet dhe ne kete menyre ju mund te ktheheni ne kohen tuaj origjinale. Po ne lidhje me te ardhmen pertej kohes tuaj, a jeni ne gjendje te kaloni ne te? Ose a eshte e nevojshme qe te hapet nga nje krononaut i te ardhmes?


Timetravel_0:

Po, eshte e mundeshme te udhetohet ne te ardhmen madje nevojitet me pak energji sesa te shkosh ne te kaluaren.


06 Nentor 2000 22:13

Pamela:

Kur te shkoni mbrapsht ne te ardhmen, a do kujtohemi ne per ju?


Time travel_0:

Po, ju do kujtoheni per mua nese deshironi. Linjat kohore nuk ndryshojne ne ate menyre dhe une do shnderrohem thjesht ne nje pjese te parendesishme te historise tuaj.

07 Nentor 2000 22:18

(Nen te njejtin kendveshtrim nese ndodh qe ju arrini ne 'vitin 2000', nje fraksion te sekondes ne te kaluaren time ose ne te ardhmen, a do e mesoj ndonjehere qe ju 'sapo zbritet'?)

Jo nuk do e mesosh. Por 'ti' ne ate vije kohore do e mesosh.


07 Nentor 2000 22:18

(Me pak fjale, cfare e ben kete vije kohore te jete e 'tashmja' ne cdo moment kohor reference kundrejt qenien ne nje tjeter kohe? Ne ekzistojme ne vijen kohore si pika A. Cfare eshte ai faktor qe e percakton kete pike?)

Besohet se ka disa lloj ndryshimesh te matshme kuantike ne linjat kohore. Nuk jam nje ekspert ne kete fushe keshtuqe nuk mund te ofroj me shume informacion.

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 15:05

17 Nentor 2000 09:34

Eshte menduar se qenia afer nje fushe gravitacionale ka nje efekt biologjik ne gjithe materien, perfshi dhe qelizat. Efekti eshte per te ngadalsuar elektronet qe orbitojne qeliezen e tyre qe si rezultat ngadaleson funksionet mekanike dhe biologjike te observuesit i cili ndodhet afer gravitetit.

Pra kalimi i kohes eshte nje fenomen lokal qe varet nga fakti se sa afer ndodheni prane nje burimi gravitacional. Ky eshte nje shembull i teorise qe trajton 'guackat kohore' te cilat progresojne ne madhesi dhe intensitet perreth nje pike gravitacionale nga e gjithe materia. Sa me masiv te jete objekti aq me influencuese jane guackat kohore perreth tij (si nje qepe). Nje tjeter degezim i kesaj teorie eshte energjia kinetike.


21 Dhjetor 2000 10:59

Ne nje Univers te perbere nga nje infinit vijash kohore (superunivers) cdo gje eshte e mundeshme dhe ka nje probabilitet 100 %, pra si rezultat jo paradokse.


30 Dhjetor 2000 10:28

Jam i sigurt qe ata jate duke kryer nje numer eksperimentesh ne te njejten kohe ne CERN. Njeri te cilit i referohem perfshin energji shume te medha duke perdorur protonet. Nga perspektiva ime historike ne linjen time kohore me kujtohet se kjo ceshtje ishte nje pike zenke rreth 18 muaj me pare. Ishin disa shkenctare te cilet menduan se eksperimentet ishin shume te rrezikshem. Udhetimi ne kohe te cilit po i referohem nuk kerkon udhetim me shpejt se shpejtesia e drites dhe per shkak te boteve dhe realiteteve te shumta, nuk ndodhin paradokse. Makina kohe natyrore ekzistojne.


30 Dhjetor 2000 11:47

(Nese ekzistojne universet paralele, akane filluar ato ne menyre simultane? E kam fjalen qe per nje moment le te supozojme se universi u krijua nga nje vecanti. Ne ate moment a ka patur universe paralele? Kjo nuk do ishte shume llogjike pasi kjo do te linte te kuptohej qe eshte nje univers paralel ne te cilin universi yne nuk ka ekzituar kurre.)


30 December 2000 11:47

Eshte menduar se ngjarja e quajtur Big Bang ka qene fillimmi jo vetem i kesaj vije kohore ose universi por i te gjitha vijave kohore dhe universeve qe perbejne superuniversin. Po ashtu eshte menduar se superuniversi mund te imagjinohet si nje sfere qe zgjerohet duke patur big bang ne qender te saj. Vija kohore individuale (ose timelines) mund te imagjinohen si vija qe e kane fillesen nga qendra dhe qe priren ne forme spirale perreth sferes deri sa arrijne skajet e saj.

Vijat kohore individuale zgjerohen ne gjatesi dhe gjeresi ndersa ti i ndjek ato nga qendra. Cdo moment individual ose ngjarje individuale ne nje vije kohore ka nje infinit mundesish ose perfundimesh. Imagjino kete si nje pike te vecante me vija te pafundme qe dalin prej saj te cilat si rrjedhoje jane te perbera nga nje numer pikash me mundesi dhe rezultate te pavarura. Tani sill nder mend qe keto vija kohore individuale me gjithe keto pika dhe vete mundesite jane te percaktuara nga aftesia e tyre per te mbajtur banore vetem per udhetime kohore (jo me shpejt se udhetimi i drites).


30 Dhjetor 2000 11:47

Tani merr ne konsiderate realitetin e rrotullimit ose vrimen e zeze te elektrifikuar. (Kerr). Diagramat Penrose te ketyre ndodhive ne menyre matematikore tregojne se ju mund te kryeni nje udhetim simulues te ngjashem me ate hapsinor (me shpejt se drita) nepermjet vecantise, pa u shkaterruar. Ne menyre qe kjo te behet e mundshme pa rrezuar pjesen me te madhe te ligjeve moderne te fizikes, ti duhet te udhetosh ne nje vije kohore ose univers alternativ. Si rezultat, nese ekzistojne vija kohore te shumfishta atehere ekzistojne dhe vija kohore te pafundme.


30 Dhjetor 2000 11:47

Nese kjo nuk mjafton per te te dhene nje ide me te qarte atehere po te tregoj disa nga gjerat qe jemi duke u ndeshur ne vitin 2036.

1. A ka ekzituar vija jote kohore (D) perpara se te mberrija ketu nga (C)? Personalisht mendoj qe ska sesi te mos kete ekzistuar.

2. Cfare ndodh ne fund te nje vije kohore ne skajet e superuniversit?

3. Nese ka nje infinit vijash kohore dhe nje infinit mundesish si dhe nje skaj te superuniversit, a nuk do te thote kjo se ngjarjet aktuale ne vijat kohore jane te lekundshme ne momentin qe arrijne skajin? (koha mund te perfundoje ne cdo moment pa asnje paralajmerim).

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 15:06

30 Dhjetor 2000 11:47

Ne perpjekje per te imagjnuar nje superunivers me nje infinit mundesish dhe linjash kohore perpiqu te imagjinosh nje dhome me pasqyra neper mure. Ti je i ndergjegjshem per refleksin tend neper pasqyra por ne momentin qe shikon ne distance, ve re nje numer infinit te vetes tende ne nje numer infinit dhomash me pasqyra. Makina e distorcionit gravitacional te lejon qe te 'dalesh' nga dhoma
jote per ne nje dhome tjeter. Sa me afer te jesh me dhomen e pare aq me e ngjashme duket. Sa me larg nga dhoma te jesh aq me e cuditshme te duket.


06 Janar 2001 13:10

Duke testuar ide te ndryshme mbi teorine e telave u zbulua nje sasi e madhe teorish matematikore ne lidhje me udhetimin ne kohe duke eleminuar anomalite.
Mesa me kujtohet ka qene kjo pune qe coi ne proven perfundimtare qe gjashte dimensionet nderthuren me njeri tjetrin duke na mundesuar keshtu pamjen e universit. Kjo si rezultat mbeshteti me shume matematiken teorike per udhetimin ne kohe etj. Eshte ironike qe bukuria e teorise se telave i jep inxhinjereve te ardhshem sigurine per te krijuar aparaturen e distorcionit (shtrembrimit) ndonese prova finale eshte ende e panjohur. Ti je nje studente fizike, a ke degjuar ndonjehere per lojen e Kuartetit me Tela te Princeton?


15 Janar 2001 13:36

(Vecoria artificiale me te cilen ti udheton, ti thua se eshte formuar nga nje fushe lokale gravitacionale. A e redukton fizikisht madhesine e objekteve te aferta gjate punes? Dhe nese po deri ne cfare mase?)

Aktualisht jane dy vecori ne aparature. Fusha gravitacionale eshte manipulohet nga tre faktore te cilet e ndikojne ne menyra te vecanta. Shtimi i shkarkimeve elektrike ne vecorite rrit diametrin e horizonteve te brendeshme te ngjarjeve. Duke i shtuar mase vecorise rritet zona e influences gravitacionale perreth vecorise. Rrotullimi dhe pozicionimi i boshtit polar te vecorise efekton dhe alteron sinusin gravitacional. Efektet e gravitacionit te prodhuara nga pajisja nuk kane kohe te mjaftueshme qe te alterojne ne menyre te ndjeshme objektet fizike perbrenda distances rezonuese nga jashte sinusit. Jo, gjerat nuk zvogelohen.15 Janar 2001 13:36

(Nese sistemi i injektimit te elektronit alteron formen e fushes a nuk do ta detyronte kjo gje pajisjen qe te pershpejtonte ne hapesire ashtu dhe ne kohe?)

Per shkak te tre faktoreve kryesore nuk ka nje moment relativ ne hapesire. Efektet induktive te medha te energjise kinetike te fushes gravitacionale kompesohen nga nderthurja e vecorive. Masa e pajisjes dhe cdo objekt brenda sinusit nuk shfaqin asnje rritje drastike gjate udhetimit per ne vijen kohore te caktuar. Observimi i rruges se udhetarit arrihet duke ndryshuar gravitetin dhe mjetin udhetues. Dhe keshtu vrima e zeze vjen tek ju.


15 Janar 2001 13:36

(Pyetja eshte shpjego 'Kohe')

Per mua koha ka dy definicione. E shikoj kohen si nje komponent matematikor te nje superuniversi 10 dimensional. Eshte nje variabel te cilen e perdor per te percaktuar vendndodhjen dhe ekzistencen time. Po ashtu kohen e shoh si nje kompromis metafizik te cilin shqisat tona e perdorin per te percaktuar zonen kolektive te ekzistences ku na ka vendosur Zoti. Ne momentin qe do arrij ta mas dhe ndjej kohen atehere nuk do jem me me Zotin.


09 Janar 2001 09:28

(Si behet e mundur qe te nisesh nje mesazh neper Kohe?)

Vetem nqs mesazhi udheton fizikisht me personin atehere po perndryshe per aq sa di nuk eshte e mundur.


10 Janar 2001 23:10

(Ju thate 6 dimensione te nderthurura. Teoria aktuale sugjeron qe duhet te ekzistojne te pakten 7 dimensione te nderthurura.)

Mund te jem gabim por mendoja se tashme eshte bere e qarte se (N-10) eshte drejte.


15 Janar 2001 12:04

(Cfare eshte nje Vije Kohore?)

Vija kohore individuale perfaqesojne kufijte dhe rruget ne te cilat objektet fizike ecin neper hapesire-kohe nen ligjet e nje relativiteti special. Ato mund te tregohen ne nje grafik duke perdorur vlerat z-y ku x perfaqeson distancen ne hapesire dhe y perfaqeson kalimin e kohes. Ne fjalorin e udhetimit te kohes, vijat kohore perdoren si nje menyure per te pershkruar dhe ndare eksperiencat e nje udhetuesi ne kohe pasi duket se disa ligje te relativitetit special duket se thyhen dhe nuk mund te percaktohen me nje vije kohore te vetme. Po ashtu Vija Kohore eshte bere nje sinonim i 'universit alternativ' dhe/ose 'time line'.

vazhdon...
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 10.06.08 15:07

26 Janar 2001 13:32

(A eshte fizikisht e mundur per ju qe te ktheheni ne kete Vije Kohore mbasi te jeni larguar?)

Jo me pajisjen qe kam.


26 Janar 2001 13:32

(Nese 7 miliard banore qe jemi ne tani do kishte sejcili makinen e tij te kohes, a mendoni se do shkaktonim nje shkaterrim te vijeve kohore lokale?)

Duke qene se cdo gje eshte duke ndodhur si dhe vije kohore te ndryshme dhe te mundshme atehere pergjigja eshte po dhe jo.


26 Janar 2001 13:32

(Dikush te me korrigjoje nese jam gabim por per aq sa kuptova keto Universe Paralele ose Vija Kohore alternative 'krijohen' nga ngjarje ne vijen tone kohore apo edhe ne te te tjereve?)

Universet Paralele ekzistojne ne menyre te pavarur nga njeri tjetri dhe nderthuren vetem per te shmangur prishjen e funksionit valor per cdo pjesez te caktuar ne te cilen ju shikoni. Me pelqen ta imagjinoj si nje sere vijash paralele te pershkuara nga nje valezim sinusi. Cdo pike ne vale ku pershkon nje linje perfaqeson nje ndodhi alternative. Shumellojshmeria "Ti" ne cdo vije kohore rregjistron nje rezultat te ndryshem per aktivitetin e ngjarjes.


26 Janar 2001 13:32


(Faktikisht ne shkence teoria e 'Multiverse' eshte dicka qe nuk eshte provuar kurre. Per mungese provash. Shfaqet here pas here si nje menyre per te shpjeguar disa paradokse ne dukje te tille si psh eksperimenti EPR me prerjen e dyfishte me driten e polarizuar. Por pse perdoret te shpjegoje dicka kjo sdo te thote se ekziston.)

Jam dakort me ty qe shpjegimi nuk e ben fakt. Sidoqofte ti mund te ndertosh nje model per te pershkruar nje reagim fizik. Edhe sikur modeli te mos jete i plote 'vertetesia' e tij mund te matet nga fakti sesa mire parashikon reagimin qe pershkruan.


26 Janar 2001 13:32

Besoj se evidenca me e afert aspak e lidhur me shume universet per momentin vjen nga fizika (nga relativiteti special) i rrotullimit (Kerr) te vrimave te zeza. Nese studion nje harte Penrose, shkenca bie dakort qe ti mund te udhetosh ne 'universe te tjere' nepermjet ketyre cudive kozmike. Ato nuk mund te jene vende te ndryshme perbrenda universit tone pasi ne kete menyre do dhunoje kufirin e shpejtesise se drites per te mberritur aty. Duke qene se ekzistenca e shume universeve sipas kendveshtrimit tim eshte nje realitet atehere me lejo qe te te shpalos idene me te cilen ne jemi duke u marre ne vitin 2036.

Meqe te gjitha ngjarjet, mundesite dhe ndodhite ekzistojne ne menyre simultane atehere do te thote se ka shume universe aty ku jeton ti, nje dite me pare ose nje dite me pas nga ky univers. Ka disa qe besojne se kujtesa eshte nje lloj transferim informacioni ose komunikimi me "UNIN" tend ne te kaluaren permes vijave kohore ose universeve.

Ndonese kjo eshte dicka tejet qesharake nese e merr si te vertete atehere sipas fizikes, i njejti informacion qe transferohet nga e ardhmja jone dhe neper vija kohore te tjera nuk eshte thjesht nje mundesi por dicka e qarte.

A eshte e mundur qe fantazia ose skenaret 'nese' jane aktualisht memorie te te ardhmes nga nje "Un" alternativ ne nje vije kohore te ardhshme? Sipas fizikes nuk ka asnje arsye pse kjo gje te mos jete e vertete ndonese me kete llogjike i afrohem shume mendimeve te DiViper ne lidhje me kete sic ben ai me shume universet.


01/26/01 09:21 pm

(Pra mua me duket se 'misioni' juaj per te vajtur mbrapa ne kohe per te ndihmuar shoqerine tuaj ne te ardhmen duket me shume i pallogjikshem pasi ne fakt ju nuk mund te ndihmoni ata pa patur aftesine per te realizuar nje ZD ose nje udhetim Zero Divergjence.)

Realiteti i mundesive te pafundme eshte tejet i veshtire per tu kuptuar nese nuk do ishte per matematiken. Ne kete pike po e spostoj subjektin tek feja. Me pelqen te mendoj per kete sikur jam duke qendruar ne nje dhome me pasyra neper mure. Mund te shikoj majat e djathtas dhe te dalloj shume "Une" qe bejne te njejten gje.

Nese te gjithe ne bejme nje hap djathtas dhe kalojme neper nje porte dimensionale ne dhomen tjeter me pasqyra atehere do jete shume e veshtire te thuash qe dicka ndryshoi. Ne kete kuptim, ka nje numer te pafund vijash kohore qe me presin te kthehem me kompjuterin. Nese mberrij ne njeren prej tyre atehere e kam kompletuar misionin tim.

Perkthimi nga Darius
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 12.06.08 13:44

Udhetues ne kohe apo mashtrues

John Titor, nje udhetues ne kohe qe vjen nga viti 2036 dhe tregon historine e tij (ngjarja ndodh ne vitin 2000)

"Pershendetje. Jam nje udhetues i perkoheshem ne kohe i ardhur nga viti 2036. Po kthehem ne shtepi mbasi rekuperova nje kompjuter IBM 5100 te vitit 1975". Me keto fjale, nje burre me emrin John Titor u prezantua ne nje forum ne internet me date 2 nentor te vitit 2000. Natyrisht, askush nuk donte ti besonte menjehere duke marre per baze fjelet e tij te thjeshta dhe delirat e nje te ēmenduri.

Postimet qe John Titor dergonte njera mbas tjetres te diskutimeve qe bente, pergjigjet e pyetjeve qe i beheshin, ben qe te ndryshonin mendim shume personave, te cilet arrinin te besonin ato qe ai aprovonte. Historia e John Titor, i ashtuquajtur njeriu i se ardhmes, siē ndodh shpesh ne argumente te tilla, eshte shume terheqese: qofte edhe sepse te ben te ndjesh diēka te veēante te flasesh me dike qe vjen nga e ardhmja, per gjera qe akoma nuk kane ndodhur por qe do te ndodhin me pas.

Qofte edhe pse nderlikimet shkencore kane nje shije thuajse fantastiko-shkencore dhe te bejne te enderrosh. Sido qe te jete, qe ky njeri te jete nje mashtrues apo nje udhetues i perkoheshem "real", nderhyrjet e tij ben qe njerezit te ndaheshin ne dy grupe: 'qe e besojne' dhe 'qe nuk e besojne', te gjithe ata qe jane ndeshur me shkrimet e tij. Te shohim perse.

Mbi te gjitha, fillojme te njihemi me mire me njeriun John Titor dhe motivet e udhetimit te tij. Emri i tij, sa per fillim, nuk eshte nje pseudonim, po emri i tij real. I ashtuquajturi udhetar i kohes aprovonte te ishte me origjine nga Tampa, ne Florida, ku ka lindur ne 1998. Mbi te gjitha nuk rezulton qe ndonje Titor te jetonte ne Tampa ne 1998. Pervec kesaj, John na thote te kete luftuar si "partizan" (per kete do te flasim) ne moshen 13-14 vjecare ne 2011.

Ne 2029 eshte futur ne nje program ushtarak te sponsorizuar. Ne 2033-2034 eshte dipllomuar. Nuk na tregon me imtesi per degen e universitetit qe eshte diplomuar, por John thote qe "background"-i i tij eshte historik. Pra, edhe nga detyra e tij, mund te hipotizojme se eshte diplomuar per histori. Sigurisht, siē thote dhe ai vete, mund te perjashtojme mundesin qe te jete diplomuar ne fizik apo te jete nje teknik kompjuterash.Duke marr graden e 'Majorit' ne hierarkine militare, Titor mori ishte gati qe te merrte pjese ne programin e udhetimit ne kohe. Niveli i tij i pergatitjes e lejon te marri pjese vetem ne udhetime ne te shkuaren, per momentin. Ky qe e solli ne epoken tone eshte nje nga misionet e pare.

Rreth motiveve te udhetimit te tij te perkoheshem, Titor shpjegon se eshte ngarkuar me urdherin, nga superioret e tij, te kerkonte te rekuperonte ne vitet '70 nje kompjuter (PC) IBM model 5100. Ky model makine do te kishte disa karakteristika te veēanta qe nuk jane diktuar ne periudhen qe ky kompjuteri ekzistonte, nga firma qe prodhoi. Keto karakteristika ishin te tilla qe ekzistonin vetem te ky lloj dhe te asnje model tjeter kompjuterash ne vazhdim.

Opsionet e fshehura (sekrete per efekte spiunazhi) te makines (PC) kishin nje kapacitet, sipas Titor, te perkthenin gjuhet UNIX, APL dhe BASIC midis tyre. UNIX, ne 2038, do te ndeshet me nje bug, qe do te beje te paperdorshem nje sere makinash qe bazoheshin akoma ne teknollogjine e vjeter IBM. Per kete mision ishin edhe shtate veta te tjere por fati i ra atij sepse kishte nje lidhje me dike shume te rendesishem ne shpikjen (apo krijimin) e IBM 5100. Ne 1975, John kishte mundesine te takonte gjyshin e tij, per te cilin folem pak me larte, qe i ben nje premtim per tu kthyer ne vitin 2000.

Mbasi mbaroi misionin me sukses, John L'IBM 5100.vendosi te mbante premtimin dhe te bente nje kapercim ne vitin 2000. E beri kete kapercim te perkoheshem ne kohe jo vetem per te mbajtur premtimin e dhen por edhe per te takuar familjen e tij (dhe veten e tij foshnje ose femije), por edhe per te qene prezent per efektet e Millenium Bug. John, natyrisht, u tregon identitetin e vertete edhe prinderve te tij, qe e priten "me habi dhe frike".

Ne nentorin e te njejtit vit, ky njeri na prezantohet si udhetues i perkoheshem ne kohe ne nje forum interneti, duke bere qe te hapej nje diskutim per te ardhmen, teknollogjine, fiziken, qe do ta mbaj te zene per rreth kater muaj dhe qe do bej aktiv te komunikoj me qindra perdorues kurioz. Ne praneveren e 2001-shit, duke shfrytezuar nje moment te pershtatshem fizikisht, do te kthehej ne shtepi, ne vitin 2036.

Sigurisht, nga pyetjet me te rendesishme qe iu drejtuan Titor-it gjate diskutimeve te tij te pa fundme, jane ato me qellim qe te konfirmohen apo te jene konfirmuar, pyetje rreth detajeve per fakte ose ngjarje qe, natyrisht, nje njeri i se ardhmes nuk mund te mos njohi: Kush do te fitonte kampionatin e baseball-it vitin e ardhshem, Sa ishin viktimat e incidentit ajror te ndodhur nje dite me pare, sa do te jete vlere e tregetise se arit ne muajt ne vazhdim. Por Titor gjithmone ishte munduar t'iu shmangej pyetjeve te ketij lloji, duke u justifikuar sikur nuk i mbante mend, nuk i dinte apo, thjesht, konsideronte pyetjen te pa vlere. "Askush nga ju nuk eshte ne gjendje te kujtoje",- thote Titor, "ēfare kohe ka bere me 28 maj 1983, apo askush nga ju nuk eshte ne gjendje te kujtoje sesa persona saktesisht kane vdekur, per shembull, ne vitin 1990 ne renien e murit te Berlinit" (eshte shembull nga ne qe nuk e ka thene me te vertete Titor, por qe jep kuptimin e vertete te mesazhit te tij). Perkundrazi Titor i pergjigjej me shume entuziazem pyetjeve per te ardhmen e botes. Dhe na tregon qe e ardhmja nuk eshte dhe aq e bukur per ta treguar sepse do te kete mjaft tragjedira.

Nga fundi i 2004, mbas zgjedhjeve presidenciale ne Amerike, dhe 2005-es, thote Titor, ne Shtetet e Bashkuara do te fillojne ērregullime civile. Ēeshtja shperthyese, ne ndryshim nga ajo qe mund te mendojme, nuk eshte kontradita ideologjiko-fetare midis Kristianeve dhe Muslimaneve (te pakten jo ne menyre siperfaqesore, duke pare qe kontradita do te vazhdoje), por, mbitegjitha nje kontradite politike brenda vendit.

Ne Shtetet e Bashkuara do rritet mjaft kontrolli shteteror, policia dhe aparatete rregullit publik, mbi popullaten. Ne te njejten kohe do te hiqen disa te drejta dhe liri konstitucionale dhe themeltare. Per ta kuptuar me mire, shteti do te kthehet ne nje regjim "fashist" dhe do te perfundoje, ne substance, Gjermanise naziste te viteve 1930.

Kjo gje do te ndodhi ne qytetet e medha dhe ne metropole. Pra per te evituar faktin qe do te jemi viktima te kesaj situate dhe duke na mohuar te drejtat, Come si presenta la macchina per il viaggio nel tempo.shume veta do te perfundojne duke braktisur qendrat e medha per tu stabilizuar ne periferi, duke u transferuar neper fshatra (te njejten gje qe beri familja e John Titor).

Ne vazhdim, po ne te njejtin vit 2005, midis qyteteve dhe fshatrave do te shperthej nje lufte civile, qe do te zgjase te pakten deri ne vitin 2008, derisa te gjithe ne Sh.B.A., “do te kuptojne qe parajsa ku ata mendonin te jetonin tashme eshte shuar".Forcat qe do te ndeshen do te jene, nga njera ane, per qytetin, ushtria dhe policia dhe nga ana tjeter, per fshatin, "milicia rurale", e drejtuar nga nje gjeneral-fshatar, per te cilin Titor na 'pershkruan' edhe statujen qe i dedikohet atij ne kryeqytetin e ri.

Po i njejti Titor, trembedhjete vjeēar, do te beje pjese si "partizan" per “Fighting Diamondbacks”. President i vitit 2005 (Titor nuk permend emer), "do te mundohet te behet si nje Lincoln i ri, do te kerkoj te mbaje te bashkuara shtetet, por sherbimet e tyre do te mohojne disa te drejta nga Karta e te Drejtave te Njeriut".

Ne 2009-n, do te zgjidhet nje preident i ri, por qe nuk do te merret fare per nxjerrjen e vendit nga situata e krizes. Ne pjesen tjeter te mbetur ne bote, do te thellohet kriza e Lindjes se Mesme, per shkak te ēekuilibrit oksidental. Israeli do te sulmohet nga vendet Islamike (referimi mbi te gjitha eshte per tu nenkuptuar nga sulmet kamikaze).

Me te drejten e vete, dhe i rinforcuar militarisht nga vendet perendimore, Israeli do tu pergjigjet sulmeve. Lufta, thote Titordo te udhehiqet duke perdorur arme nukleare dhe te shkaterrimit ne mase. Gjithashtu, ne lindjen e Larget, Kina, duke shfrytezuar gjendjen dhe politiken e ēekuilibruar te botes, do te aneksoi Koren, Taivanin dhe Japonin.

Situata do te marre fund ne vitin 2015, kur Rusia, "per te vene rregull", do te bombardoje Europen (ne pergjigje per te marre nen kontroll nje psese te mire te ushtrise dhe armatimeve ne nje rajon te Gjermanise), Australia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, mbitegjitha qytetet e medha, epiqendrat e verteta te luftes civile: Do te jete pikerisht kjo Lufta e Trete Boterore, qe do te shkakjtoje 3 miliard te vdekur. Titor nuk thote saktesisht, per mnotive "etike", se kur do te filloje bombardimi. Por atij i shpeton dada 12 mars 2015, ora 3:45, ora lokale e Washington DC.

Fakti qe do te goditen qytetet e medha, fitorja natyrisht qe do ti shkoje "fshatit". Kjo do te ēoje boten ne nje "ferr nuklear", edhe pse jo aq shume katastrofike siē mund ta imagjinojne shume nga ne.

Bota pas-atomike, prezantuar nga Titor: shoqeria do te jete e decentralizuar neper fshatra, do te jete me provinciale dhe e qete, dhe nje kohesisht, teknollogjiike, edhe pse me inferiore nga ajo e sotmja. Rrezatimi dhe disa efekte te impulseve elektro-magnetike te gjeneruara nga armet nukleare do te bejne te paperdoreshme shume makineri. Per kete, ne 2036 do te ekzistojne akoma makinat e shkrimit, biēikletat dhe mjete te tjera te vjetra te drunjta.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 12.06.08 13:47

Puna manuale do te jete shume praktike, duke munguar shume pajisje nga me pare eshte mundesia e tregtimit me shume sesa vete "realiteti i jashtem" territorial. Pjesa me e madhe e territoreve te goditura nga bombat do te permbakne radioaktivitet, per shembull duhet purifikuar uji ne nje menyre te veēante perpara se te pihet.

Te gjitheve do t'u kerkohet nje stervitje ushtarake dhe nje njohje e mire e armeve te zjarrit, kjo per vete mbrojtjen dhe mbijetesen. Nevojat e perditeshme te familjeve do te prodhohen nga drejte per drejte nga kultivimi. Komunikimi edhe per shkak te njefare ndarjeje midis njerezve ("Ēdokush do te nxjerre uje nga pusi i tij") do te behet me ane te Rrjetave (net), qe do te behen me te fuqishme, me te shpejta, do te jete dhe e vetmja me nyre komunikimi ne distanca te medha. Do te behen me te shpejta transportet, mbi te gjitha ato hekurudhore.

Dobte permiresohet teknollogjia e ushtruar ne mjekesi (AIDS do te jete mundur, studimet mbi kancerin do te vazhdojne por do te behet me e shpeshte sindroma e "Lopes se ēmendur"), ne manipulimin gjenetik dhe do te rinisin udhetimet hapesinore.

Do te lejohet manipulimi i spermes dhe te celulave-veze, por perseri do te jete shume e veshtire te krijohen. Bashke me kete zhvillim te pjesshem teknollogjik, do kete nje rritje te besimit religjioz, kushtuar si edukimit "fshatar" ("Frika e re eshte qe erdhi koha e rikthimit te Krishtit, sepse eshte shume i merzitur dhe i nevrikosur nga mizorite qe kemi bere ne"), por edhe interpretimit te shkrimit te Shenjte:

Fundi i botes, profetiazuar nga Shen Joani ne librin e zbuleses, psh do te besohet dhe do te konkretizohet ne luften e porsa mbyllur. Krishterimi do te perhapet dhe do te ndahet ne shume nen grupe besimtare (religjioze), dhe si rezultat toleranca dhe dialogu do te shtohet.

Titor thote: "Nuk jetoj ne nje shoqeri raciste, por ka akoma shume paragjykime".


Titor nuk jep shume informacione rreth situates boterore ne vazhdim per N-Day, Nukes-Day, Dita e Armeve Nukleare: ne pergjithesi, Rregulli (stabilizimi) i Ri Global do te jete nje lemsh i sistemit federal te Shteteve te Bashkuara, te sistemit Europian dhe te sistemit Oqeanik.

Titor na jep disa informacione per Europen ("Europa eshte kthyer ne kaos"), Australia (do te arrije te shmang nje sulm Kinez dhe rinis nje marredhenie tregtare me Sh.B.A, por do te jete e izoluar me vendet e tjera te botes), Amerika Latine ("Eshte akoma pjeserisht e armatosur, ka akoma disa konflikte te brendshme"), Kanadaja ("Kanadezet jane njerezit me te rrezikshem dhe efiēente, te pameshirshem, mizor, me sa i njoh une. Zoti ruajte dhe ndihmofte qytetin Kiubek (Quebec)").La descrizione di questa immagine č fornita da John Titor stesso:

Rreth shoqerise amerikano-veriore, per te cilet Titor na flet me shpesh dhe me interes me te madh, na tregohet se do te pesoj disa ndryshime: Kryeqytet nuk do te jete me Uashingtoni (Washington) por Omaha, ne shtetin e Nebraskes. Shtetet e Bashkuara do te jene te ndara ne pese zona, percaktuese do te jete sasia dhe kualiteti i risorseve te tyre difensive dhe dhe ekonomike.

Shume Amerikane do te fajesojne strukturat politike bashke-kohore gjate luftes: keshtu, ne vitin 2020 ne Sh.B.A do te organizohet nje Kushtetute e re, por propozimet dhe diskutimet e Kongresit Kushtetues nuk sollen asnje ndryshim, keshtu qe Kushtetuta e re nuk do te jete shume e ndryshme nga ajo aktuale qe ekziston sot.

Presidenti nuk do te jete me "unik" (me fuqi te plota), dhe fuqite e tij do te ndahen dhe posedohen nga pese perfaqesues te popullit te zgjedhur permes zgjedhjeve. Vendimet nuk do te jepen me nga "larte", por, ne ndryshim nga me pare, do te merren direkt nga senatet e shteteve perkatese. Bipartizimi, qe ndante Republikanet dhe Demokratet, do te marr fund. Do te krijohen rreth dhjete parti te vogla, ne Amerike.

Te shofim tani dhe pjesen me interesante dhe shume te veshtire: progresi i udhetimit ne kohe dhe struktura e "botave te dukshme". Ekspozimi i ketyre argumenteve eshte mjaft i veshtire, duke pare kompleksitetin ekstrem te ketyre fushave te fizikes qe do te preken. Gjithsesi do te mundohemi te japim te pakten disa drejtime te pergjitheshme.

"Brenda 18 muajsh afro", - thote Titor - "CERN-in, ne Gjeneve, do te nise disa studime mbi fushat elektro-magnetike dhe gravitacionale, duke studiuar edhe Vrimat e Zeza, eksperimente te drejtuara per vleresimin e mundesise se pershpejtimit te transporteve.

Gjate disa eksperimenteve te tilla, rastesisht, shkencetaret do te krijojne nje Vrime te Zeze te vogel.

Ne ndryshim nga sa mund te mendohej, ky black hole (vrime e zeze) i vogel nuk thithte te gjithe lenden ne afersi te tij (ne kete rast jo te gjithe Sistemin Diellor),perkundrazi, shkencetaret e CERN-it, duke perdorur nje fushe magnetike (kujtojme qe ne qender eshte aēeleratori me i madh i qelizave te botes), do te arrijne te ruajne dimensionet, dhe me kohe, te krijojne vrima te zeza, edhe te dimensioneve me te medha".

Teoria e mahniteshme e "Stringave", qe John Titor na konfirmon te jete e sakte, permban: duke udhetuar ne brendesi te nje vrime te zeze mundet qe te kthehesh mbrapa ne kohe. Kjo sepse black hole (vrima e zeze) fillimisht eshte e karakterizuar nga nje fushe gravitacionale edhe pse e limituar, aq e forte sa te thithte dhe driten (kjo shpjegon sepse eshte e zeze), pikerisht per kete karakteristike, vrima e zeze eshte ne gjendje te deformoje strukturen e vete hapesires dhe te kohes.

Gjitmone sipas kesaj teorie, ēdo vrime te zeze i korinspondon nje "vrime e bardhe", nje fare rruge dalje e vrimes se zeze. Ekzistenca e ketij enti tjeter te fizikes eshte e ipotizuar edhe ne perputhje me ligjin qe thote: "Asgje nuk krijohet, asgje nuk shkaterrohet por gjithēka transformohet"; por ēfare i ndodh materies, drites, energjise qe thithet nga vrima e zeze? Eshte e mundur qe mund te jete shuar, gjate nje udhetimi ne te cilen injorohen ndalesat, pergjate nje vrime te bardhe.

Ne baze te kesaj teorie, duke shfrytezuar dijet ne fushat gravitacionale qe shkencetaret do te mesojne nga studimi i ketyre vrima te vogla te zeza, shoqeria amerikane e General Electric, do te projektoje dhe do te realizoje disa njesi qe do te lejojne udhetimin ne kohe. Natyrisht, kjo teknollogji nuk do te jete ne sherbim te te gjitheve, por do te jete nje ekskluzivitet veēanerisht i ushtarakeve, amerikan natyrisht.

Nga ketu e ne vazhdim do te filloj aventura njerezore ne te cilen jam dhe une, eshte rasti te them, "mjergullat e kohes".
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 12.06.08 13:51

Duke folur, ne kete pike, Titor na shpiegon funksionimin e makinerise, model C204. Siē do te shikojme duke analizuar fotot e publikuar nga vete ai ne rrjet, kjo nuk eshte nje makine klasike e udhetimit ne kohe si ajo e imagjinuar nga H.G. Wells ne romanzen e tij ose si ajo qe shfaqet ne filmin "Rikthim ne te ardhmen".

Behet fjale, per me teper, per nje kompleks makinerish, te vendosura pikerisht ne nje automjet, per te funksionuar, (Titor ka perdorur nje Corvette te viteve '66, nje kamion “Chevy Truck”). Funksionimi i makines se kohes eshte shume i njejte me ate qe do te lejonte udhetimin ne kohe permes nje vrime te zeze.

Aparatura, sintetikisht, permbledh fushen gravitacionale ne brendesi te automjetit, e mbledh (tkurr), e perqendrron ne nje pike te vetme; ne pergjithesi, eshte sikur te rikrijosh ato karakteristikat e nje vrime te zeze qe, siē thame, do te na lejonte udhetimin ne kohe. Gjithsesi, ekzistojne dhe probleme. Perveē te tjerave,

Pozicioni i Tokes ne hapesire nuk qendron i pandryshueshem me kalimin e kohes, duke u rrotulluar toka rreth diellit dhe duke u rrotulluar i gjithe sistemi diellor sebashku ne rrugen e Qumeshtit.

Pra, nga kjo ipoteze, ne qofte se une do te spostohem mbrapa ne kohe, ne mberritjen time do te gjendesha ne te njejten pike te Universit nga i cili u nisa, ose me sakte ne te njejten pike te hapesires kosmike. Per te shmangur kete problem, Titor na shpjegon se si "makina" e tij eshte e pajisur me disa "paleta", qe, "te ngulura ne toke" permes disa parametrash shume komplekse, garantojne qe pika e mberritjes e udhetuesit te jete e njejte me piken e nisjes, duke evituar qe personi fatkeq te gjendet i humbur ne hapesire.

Nje problem tjeter i makines se kohes i Titorit eshte "harku kohore": nuk eshte e mundur, siē thote udhetuesi ne kohe, te kryesh udhetime me shume se 60 vjet mbrapa ose perpara. Keshtu qe, per te dhene nje shembull, nga viti 2004, nuk mund te udhetojme mbrapa ne kohe me shume se viti ne vitin 1944 ose me perpara se viti 2064.

Nje zgjidhje e ketij problemi do te jete te kryejme "kercime" gjashtedhjete vjeēare ne gjashtedhjete vjet, por kjo "zgjidje" perseri nuk eshte e pershtatshme. Motivi i ketij limitimi ne udhetime eshte per shkak te teknollogjise se limituar te makines. "Gjysma" e udhetimit eshte e identifikuar, ne vazhdimesine (continuum) kohore, fal koordinatave qe i refereohen fushes gravitacionale.

Keto lloj referimesh behen shume me impreēize kur sa me shume i largohesh pikes se origjines (per ne 2004, per Titor 2036). Pra, te rrisesh kapacitetin e "kercimit" ne kohe eshte e mundur, por e pa keshillueshme, sepse mund te perfundosh gjithkund ne kohe. Kjo eshte shpjegimi, ne pergjithesi dhe sigurisht me ndonje gabim ne preēizim, qe na jep Titor per funksionimin e makines se tij te kohes.

Kundershtimi i pare, ne forme pyetje, qe mund te na vij ne mendje, duke folur per udhetime ne kohe, eshte diēka e tille: "Ne qofte se une udhetoje mbrapa ne kohe dhe vras nenen time perpara se une te lindja, atehere une do te zhdukesha ne moment?". Eshte nje nga pyetjet me te shpeshta qe i jane drejtuar John Titorit me ane te postes elektronike. Pergjigja e Titorit ka qene gjithmone e njejta: "JO".

Titor, ne fakt, shpjegon sesi kjo nuk eshte e mundur duke terhequr "worldlines", fjale qe mund ta perkthejme me "linja kohore", ose disi me sakte, "linjat e realitetit". Titor na shpjegon qe evolimi i realitetitSchema dell'esterno della macchina. eshte percaktues ne zgjedhje. Marrim nje shembull: "Per tu ngjitur ne shtepine time ne katin e peste kam dy zgjedhje: te ngjitem me ane te shkalleve ose te marr ashensorin.

Zgjedhja e pare, nje dite e veēante e jetes sime, ben te mundur qe te arrij shendosh e mire; zgjedhja e dyte mund te shkaktoje vdekjen time, sepse, ate dite ashensori nuk funksionon mire, keputet kavo dhe bie. Zgjedhja ime ka determinuar nje bi-zgjedhje, qe ka gjeneruar dy worldlines (linja te realitetit), dy realitete kohore te ndryshem: nje ne te cilen jam akoma gjalle, dhe nje qe ne te cilen kam vdekur".

Ky eshte nje bisede shume e ngjashme me ate te universeve paralele. Udhetimi ne kohe, na shpjegon Titor, mbitegjitha ai ne te kaluaren, nuk mund te determinoje ndryshime ne linjen kohore te udhetuesit, ēfaredo lloj gjeje qe te beje, ne sa eshte e fiksuar dhe e stabilizuar, e determinuar nga zgjedhje te bera me pare.

Kjo shpjegon edhe pse-ne: Realiteti i tij tashme eshte i percaktuar, dhe nuk eshte kthyer mbrapa ne kohe per te ndryshuar te ardhmen e tij duke na paralajmeruar per faktet qe do te na perballen dhe ne te mund ti shmangim. Ai nuk mund te ndryshoje te tashmen e tij, por ne mund te ndryshojme te ardhmen tone. Ky eshte motivi per te cilin Titor nuk donte te na zbulonte asgje rreth fakteve te pa evitueshme (si termetet, permbytjet ... etj.) qe do te ndodhin.

Udhezimet e tij mund te benin qe ta evitojne, atyre njerezve qe shkojne kundra fatit te tyre, dhe te shkojne drejte nje fati akoma me tragjik. Keto devijime ne rrugen e fatit nuk kane te bejne me kodin deontologjik te udhetuesit ne kohe.

Natyrisht, visione te tilla te struktures fizike te realitetit ka shume pasoja, mbi te gjitha ne aspektin religjoz: Ka nje Zot te vetem apo nje per ēdo worldline? Pergjigja nuk eshte shume e sakte apo e kuptueshme dhe per me teper diēka permbledhese.

Por Titor, na jep pergjigjen e tij: "Ēdo realitet, ēdo linje kohore, te gjitha bejne pjese te nje sistemi unik, te nje Krijimi unik, e deshiruar nga nje Zot i vetem (unik), nga nje ent gjenerues".

Qartesisht, pohime si keto te John Titor, udhetuesi i 16 ne kohe, duhet te merren me "kujdesin", rendesine dhe seriozitetin e duhur.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Neo prej 12.06.08 14:15

Po sikur KOHA te ishte duke u shnderruar ne HAPESIRE?

Ēfare do te ndodhte ne qofte se koha do te zhdukej? Duket si nje pyetje pak abstrakte dhe idiote dhe, ne qofte se universi u pergjigjet ne cdo pike ligjeve te fizikes aktuale, eshte per me teper edhe nje pyetje qe nuk ka pse te behet.

Megjithate universi tone nuk eshte aspak i thjeshte. Dhe duke dale pak nga mendimi yne klasik, transformimi i dimensionit Kohe, ne nje dimension te katert Hapesinor nuk eshte dhe aq e pamundur, madje eshte teorikisht e arritshme. Kjo ide i perket fushes se “braneworld”, koncept qe bashkon universin me 4 dimensione qe njohim dhe superkordat.

Teoria e “brana”-ve eshte nje ide mjaft e cuditshme. Shkurtimisht, nje branė(shkurtim i fjales “membranė”) mund te imagjinohet si nje fare flete e levizshme ne nje dimension superior.

Duke qene se ne mund te ndjejme vetem hapesiren tredimensionale pergjate nje dimensioni kohor (kohe-hapesira jone me 4 dimensione qe quhet ndryshe edhe nje univers Lorenci), ne nuk jemi ne gjendje te kuptojme se cfare eshte ose me se mund te ngjaje ky dimension i peste, fatmiresisht qe kemi Matematiken.

Matematika mund te perdoret per te pershkruar sa dimensione qe te deshirojme.

Kjo gje eshte mjaft e dobishme pasi branat pershkruajne efektin e mbledhur nga “kordat” nepermjet disa dimensioneve dhe forcat e bashkeveprimit te nevojshme per te mundesuar funksionimin e Universit tone.

Nga pikepamja e “braneworld”, universi yne me kater dimensione mund te jete i permbajtur ne nje univers shumedimensional, dhe versioni qe ne perdorim per ekzistencen tone, permban vecse 3 dimensione hapesinore.

Zgjerimi i universit (i zbuluar nga Edvin Hubble me 1925) mund te jete ne te vertete nje simptome e je brane qe eshte duke ndryshuar forme.

Sipas idese te M.Mars dhe te kolegeve te tij, vezhguesit qe shohin universin dhe qe ndodhen ne nje branė qe eshte duke ndryshuar nga nje branė tipit kohe ne nje te tipit hapesire, do te shihnin nje zgjerim te pershpejtuar; dhe kjo eshte pikerisht ajo qe ne po shohim tani.

Sipas teoricieneve kjo teori mund te shpjegoje zgjerimin konstant te universit tone, duke ruajtur karakteristikat fizike te kozmosit ashtu sic i shohim sot, pa patur nevoje te “fajesohen” forma te reja qe nuk mund ti shohim si materia e erret apo energjia e hic-it.

Eshte teper e veshtire qe ne te mund te konceptojme ndonjehere nje kozmos pa dimensionin e kohes, dhe ajo qe mund ti ndodhte universit ne qofte se koha do te kthehej ne hapesire eshte pertej aftesive tona konceptuese.

Per momentin me mire te perfitojme dimensioni kohor per aq kohe sa e kemi akoma. “Koha mund te jete duke shteruar…”
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Neo prej 24.12.08 19:31

Koha ! Mundesia e udhetimit ne dy drejtimet e kohes!

Koha ! Mbase gjeja me e cmuar per njerezit, pa te cilen nuk do ekzistonin

Eshte nje nga gjerat qe shumica e njerezve (te mos themi te gjithe) do deshironin te kishin me teper!Disa e vleresojne, disa e c'perdorojne,te tjere nuk duan tja dine!

Me duhet te iki se nuk kam kohe...ke 5 min afat...kam 10 min pushim...kam muajn e mjaltit....je denuar me10 vjet burg....u bera 28 vjeq......u befsh 100!! Gjthcka ne jeten tone lidhet me subjektin e kohes.

Koha eshte nje nga gjerat me te quditshme ne egzistencen tone dhe mendoj qe ja vlen diskutimi rreth saj.

Shume nga ne mendojne se e dime c'esht koha,sidoqofte eshte teper e veshtire ta percaktosh!

Koha eshte dicka qe ne nuk mund ta shohim apo ta prekim,por mund te shohim efektet e saja ne jeten tone te perditeshme!

Evidenca qe ne levizim neper kohe mund te gjendet gjithandej.

Mosha e trupit tone,ndertesave,moti,rritja e pemeve etj.Shumica jone ndejne presionin e kohes kur ndodhemi perball momenteve kritike apo nxitojme per nje takim qe ka rendesi te madhe per te ardhmen tone.

Shpeshhere jeta jone eshte e diktuar nga cfare ore na duhet te jemi ne nje vend te caktuar!

Te pyesesh shumicen e njerezve per kohen (jo motin) ka shume te ngjare qe reagimi i pare i tyre eshte te shikojne oren.

Ne e konceptojme kohen si tik-takun e ores qe mbajme ne dore!

Ne e dime se minuti ka 60 sec,ora 60 min,dita 24 ore dhe viti 365 dite sepse keto jane disa nga baza e njohurive qe kemi marre qe nga tetevjeqarja.

Koha po ashtu konceptohet si dimencioni i katert i Universit.Tre dimencionet e tjera jane ato te Hapesires (lart-poshte,majtas djathtas,para-prapa)

Koha nuk mund te egzistoje pa hapesiren dhe ne menyre te ngjashme hapesira nuk mund te egzistoje pa kohen.

Kjo lloj lidhje eshte quajtur "Space contnuum" qe do te thote qe gjithcka qe ndodh ne Univers ka te beje me te dyja,edhe kohen edhe hapesiren.

Ne baze te teorise se Ainjshanit mbi relativitetin koha ngadalson kur nje objekt arrin te udhetoje ne menyre te perafert me shpejtesine e drites.

Kjo shtyn shume shkencare te mendojne se udhetimi me shpejt se drita mund te krijoje nje mundesi per te udhetuar ne kohe (domethene ne te kaluaren dhe ne te ardhmen).

Problemi eshte se shpejtesia e drites mendohet te jete kulmi i shpejtesise qe nje dicka mund te udhetoje,keshtu qe mabse eshte e pamundur mundesia e udhetimit ne te kaluaren.

Kur nje objekt i afrohet shpejtesise se drites, masa i tij relative rritet dhe ne shpejtesine e drites kthehet ne infinit.

Rritja e shpejtesise e nje mase infinite eshte e pamundur ose te pakten e tille duket ne ditet tona me teknologjine dhe njohurite qe kemi.

Ne fakt,ne nje lloj menyre ne jemi duke udhetuar ne kohe!Ashut siq je ne tryeze perpara komjuterit duke lexuar keto shkrimet e mija,koha po vershon rreth teje.

E ardhmja po transformohet gradualisht ne te kaluar dhe me te tashmen fare te shkurer.Gjithcka qe po ben momentalish po leviz drejt se kaluarses qe do te thote se ti po udheton neper kohe.

Sidocofte udhetimi ne te ardhmen e kohes mase eshte i mundur(Nenkuptoj udhetim direkt),dhe e ardhmja mund te jete nje dite destinacion i mundur.

Nerkohe qe shkrimtaren kane thurur lloj lloj historishe fantastiko-shkecore mbi udhetimin ne kohe,mekanizmat e vertete te udhetimit ne kohe nuk jane ndertuar akoma.Ne fakt,teorite me te shumta mbi udhetimin ne kohe nuk bazohen fare ne mekanizmat e kohes.

Ne baze te ketyre teorive,udhetimi ne kohe eshte me i mundur te kryhet me ndihmen e fenomeneve natyrale te cilat mund te na kalojne direkt nga nje pike i kohes nje nje pike tjeter.

Ne keto fenomene natyrale futen Rrotullimi i Black Holes, Warm Holes dhe Vargu kozmik.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Neo prej 15.08.09 22:34

Enigma e udhėtimit nė kohėA ėshtė pranė dita kur ne do tė takojmė pasardhėsit tanė tė largėt, apo paraardhėsit tanė.Koha ėshtė mėnyra e Zotit pėr tė mos lejuar qė gjithēka tė ndodhė njėkohėsisht

"Lavdia e kohės ėshtė qė tė qetėsojė mbretėrit ndėrluftues, tė ējerrė maskėn e falsitetit dhe tė nxjerrė tė vėrtetėn nė dritė"

William Shakespeare

Udhėtimi praktik nė kohė vazhdon tė shmangė konsumatorin, dhe deri kur pajisjet e udhėtimit nė kohė tė jenė prodhuar nė masė tė madhe, shpikėsit e garazheve do tė duhet tė ndėrtojnė makineritė e tyre. Qė nga eksperimentet e hershėm tė Keely, Tesla, e Vėllezėrit Ėilson, deri nė hamendėsimet pėr udhėtim nė kohė nė Eksperimentin e Filadelfias Projektin Montauk, ne do tė dėshironim tė sillnim udhėtimin praktik nė kohė tek konsumatori.

Ky koment ishte postuar kohėt e fundit nė Internet nga dikush i identifikuar si Brajan X. Mendoni nėse do tė ishit njė nga njerėzit ende tė gjallė sot, qė ka lindur para 1903, kur u ngrit aeroplani i parė. Kur ishit tė rinj, ideja e fluturimit ka qenė ndoshta shumė ngacmuese. Disa shkencėtarė besojnė se ne mund tė jemi duke jetuar aktualisht nė njė skenar identik.

Por tani, shumė ngacmues nuk do tė ishte fluturimi, por udhėtimi nė kohė. Shkencėtarėt besojnė se fėmijėt tanė do tė jetojnė tė shikojnė edhe njė herė tė pamundurėn tė shndėrrohet nė rutinė. Profesor Mikio Mukaku i Universitetit tė Neė York-ut beson se fluturimi nė hapėsirė mund tė zbulojė njė ditė tė fshehtėn e vetė kohės. Kjo do tė kėrkojė zhvillimin e anijeve hapėsinore qė mund tė udhėtojnė me shpejtėsi dyqind milion kilometra pėr sekondė.

Anije qė udhėtojnė nė kėtė shpejtėsi do tė na shpien pranė shpejtėsisė sė dritės, ku nė fakt koha ngadalėson. Ky ėshtė fenomeni qė njihet si zgjerimi i kohės. Teoritė e Einstein parashikojnė se sa mė shpejt qė njė anije kozmike lėviz, aq mė ngadalė ecėn koha brenda saj.

Mendoni njė raketė qė ngrihet nga toka dhe i afrohet shpejtėsisė sė dritės. Nėse ne e ndjekim atė nga toka me njė teleskop shumė tė fuqishėm teksa largohet, do tė shohim gjithkėnd brenda anijes si tė ngrirė nė kohė. Pėr ne, koha e tyre do tė ngadalėsojė, por pėr ta nuk do tė ndryshojė asgjė!

Kjo ėshtė matur nė laboratorė dhe nė vendndodhje, duke pėrdorur orė atomike, aeroplanė, satelitė dhe raketa. Ėshtė provuar se koha ngadalėson, sa mė shpejt qė lėvizni. Nė 1975, Carol Allie, profesor i Universitetit tė Maryland testoi teorinė e Einsteinit duke pėrdorur dy orė atomike tė sinkronizuara. Njė orė u ngarkua nė njė avion dhe fluturoi pėr disa orė, ndėrsa tjetra u la nė tokė, nė bazėn ajrore. Pas kthimit, ora nė avion ishte shumė pak mė e ngadaltė se ajo nė tokė.

Kjo nuk ndodhi pėr shkak tė gabimeve eksperimentale dhe ėshtė pėrsėritur disa herė me tė njėjtin rezultat. Ky ndryshim nė kohė ėshtė edhe mė i theksuar nė satelitė si stacioni i hapėsirės. Kjo ėshtė pėr shkak se kėto objekte udhėtojnė me shpejtėsi shumė mė tė mėdha dhe pėr njė kohė shumė mė tė gjatė nga sa ėshtė e mundur pėr njė aeroplan. Sa mė shpejtė tė lėvizė njė objekt, aq mė shumė ėshtė e deformuar koha.

Tani qė ne e dimė se ėshtė e mundur qė tė udhėtojnė nė tė ardhmen, duke lėvizur me shpejtėsi tė mėdha, problemin tjetėr ėshtė se si tė udhėtojmė nė njė kohė tė tillė pa pasur nevojė tė ulemi nė njė anije kozmike pėr vite tė tėrė. Ky problem ėshtė zgjidhur me ekzistencėn teorike tė atyre, qė njihen si kurba kohore tė mbyllura dhe "tunele". Teoritė e pėrgjithshme dhe tė veēanta tė relativitetit tė Einsteinit kombinojnė hapėsirėn tredimensionale me kohėn pėr tė formuar katėrdimensionalen hapėsirė-kohė.

Binomi hapėsirė-kohė pėrbėhet nga pika ose ngjarje qė pėrfaqėsojnė njė vend tė veēantė nė njė kohė tė caktuar. E gjithė jeta juaj formon njė lloj "krimbi" nė hapėsirė kohė! Maja e bishtit tė krimbit do tė jetė lindja juaj dhe kreu ėshtė vdekja juaj. Vija qė krimbi krijon me trupin e vet quhet vija botėrore e objektit. Einstein parashikon qė vijat botėrore mund tė deformohen nga trupa masivė si vrimat e zeza.

Kjo ėshtė nė thelb origjina e gravitetit, mos harroni. Tani, nėse vija botėrore e njė objekti do tė deformohej aq shumė sa pėr tė formuar njė lak qė lidhen me njė pikė tė vetvetes e qė pėrfaqėson njė vend dhe njė kohė tė mėparshme, ajo do tė krijojė njė korridor drejt tė kaluarės! Kjo quhet njė kurbė kohore e mbyllur. "Kanalet" janė vrima nė strukturėn e katėr-dimensionales hapėsirė-kohė qė janė tė lidhura, por qė kanė origjinėn nė pika tė ndryshme nė hapėsirė dhe nė kohė tė ndryshme.

Ato sigurojnė njė rrugė tė shpejtė midis dy vende tė ndryshme nė hapėsirė dhe kohė. Ky ėshtė ekuivalenti katėrdimensional i bashkimit tė dy copave tė njė letre tė palosur pėr tė krijuar kontakt. Shtrembėrimet nė hapėsirė bėjnė qė pikat e ndara tė mufaten dhe tė lidhen. Kjo formon njė kanal pėrmes tė cilit diēka mund tė udhėtojė menjėherė nė njė vend dhe kohė tė largėt. Pra, s'ka mė nevojė tė udhėtojmė nė njė raketė pėr vite tė tėrė pėr tė hyrė nė tė ardhmen!

Kjo ėshtė nė thelb ajo qė ėshtė shkruar tek "Liza nė botėn e ēudirave: Pėrmes Pasqyrės". Pasqyra e saj ishte njė "kanal" qė lidhte shtėpinė e saj nė Oksford me botėn e ēudirave. Ajo mjaftonte qė tė shkonte tek pasqyra, dhe do tė kalonte menjėherė nė anėn tjetėr tė pėrjetėsisė. Ndėrsa nė realitet, do tė duhej njė punė shumė mė e madhe pėr tė krijuar njė "kanal" qė lidh dy pika tė ndryshme nė hapėsirė-kohė.

Sė pari, do tė kėrkonte ndėrtimin e dy makinerive tė mėdha identike tė pėrbėra nga dy pllaka shumė tė mėdha metalike paralele, tė ngarkuara me sasi tė jashtėzakonshme energjie.

Kur makinat vendosen nė afėrsi tė njėra-tjetrės, sasia e madhe e energjisė - afėrsisht sa ajo e njė ylli shpėrthyes, do tė shkaktonte njė vrimė nė hapėsirė-kohė dhe do tė lidhte dy makinat nėpėrmjet njė "kanali".

Kjo ėshtė e mundur, dhe fillimet e saj janė ilustruar nė laborator me atė qė njihet si Efekti Casimir. Detyra e ardhshme do tė jetė tė vendoset njė nga kėto makina nė raketė do tė mund tė udhėtonte afėrsisht me shpejtėsinė e dritės. Raketa do tė merrte njėrėn makinė nė njė udhėtim larg, ndėrsa do tė vazhdonte tė ishte e lidhur me tokėn pėrmes njė "kanali".

Tani, njė hap i vetėm nė "kanal" do tė mund t'ju transportonte nė njė vend dhe nė kohė tė ndryshme. Kėto duken tė jenė tė vetmet mėnyra qė bėjnė tė mundur udhėtimin drejt sė kaluarės.

Kufizimi i kėtij udhėtimi nė kohė nė tė shkuarėn ėshtė se do tė ishte e pamundur pėr tė udhėtuar prapa nė njė kohė pėrpara krijimit tė makinės. Megjithėse teoritė e lartpėrmendura tė relativitetit flasin pėr kanalet dhe kurbat e mbyllura tė kohės, teoritė nuk thonė asgjė pėr procesin e udhėtimit nėpėr to.

Mekanika kuantike mund tė pėrdoret pėr tė modeluar skenarė tė mundshėm dhe jep probabilitetin e ēdo rezultati tė mundshėm. Mekanika kuantike, kur pėrdoret nė kontekstin e udhėtimit nė kohė, ka njė tė ashtuquajtur interpretim shumė-universėsh.

Kjo ėshtė propozuar sė pari nga Hugh Everett III nė 1957. Ajo pėrfshin idenė qė nėse diēka mund tė ndodhė fizikisht, e bėn nė disa universe. Everett thotė se realiteti ynė ėshtė vetėm njė prej universeve njėlloj tė vlefshėm. Ekziston njė grup universėsh qė quhet multivers.

Ēdo multivers ka kopje tė ēdo personi dhe tė gjithė materies... Propozimi i udhėtimit nė kohė mbėshtetet nga teoria shkencore, por kjo nuk mjafton pėr ta bėrė realisht tė mundur. Janė hedhur argumente tė shumtė qė ndalojnė udhėtimin nė kohė drejt tė shkuarės. Si arsyeja e shėndoshė, edhe faktet shkencorė ngrejnė pengesa serioze.

Njė argument madhor kundėr udhėtimit nė kohė nė tė kaluarėn ėshtė quajtur parimi i autonomisė, i njohur mė mirė si paradoksi i gjyshit. Ky paradoks krijohet kur njė udhėtar nė kohė shkon nė tė kaluarėn pėr tė takuar gjyshin apo gjyshen e tij.

Tani, me njohjen e tyre do tė ishte e mundur tė ndėrrohej kursi i ngjarjeve qė ēojnė nė martesėn e gjyshit dhe gjyshes.

Mund t'i thuash diēka pėr njė sekret tė familjes pėr ta bindur qė je ai qė thua se je, dhe ai mund t'i rrėfejė bashkėshortes sė ardhme. Nė kėmbim, ajo mund tė vėrė nė dyshim shėndetin e tij mendor. Si pasojė, gjyshėrit e t'u nuk do tė lindin kurrė nėnėn tėnde, e si rrjedhim ti nuk mund tė lindėsh! Por, si mund tė kesh ekzistuar ndonjėherė pėr tė udhėtuar sėrish pas nė kohė, nėse ti nuk ekziston?

Njė tjetėr argument pėr pamundėsinė quhet parimi i kronologjisė. Ky parim thekson se, udhėtarėt nė kohė mund tė sjellin informacion nė tė kaluarėn qė mund tė pėrdoren pėr tė krijuar ide dhe produkte tė reja. Kjo nuk do tė kėrkonte energji krijuese nga ana e "shpikėsit".

Paramendoni sikur Pablo Pikaso, artisti mė me ndikim dhe i suksesshėm i shekullit tė 20, do tė udhėtonte pas nė kohė pėr tė takuar vetveten nė njė moshė mė tė re. Supozojmė se ai do tė qėndronte nė universin e duhur, ai do t'i jepte vetvetes nė moshė tė re portofolin e tij tė kopjeve tė pikturave, skulpturave, artit grafik, qeramikės.

Versioni rinor i Pikasos mė pas do tė riprodhonte kėtu, duke ndikuar kėshtu thellėsisht nė tė ardhmen e artit. Pra, riprodhimet ekzistojnė, sepse janė kopjuar nga origjinali dhe origjinalėt ekzistojnė, sepse janė kopjuar nga riprodhimet! Asnjė cikė energji krijuese nuk do tė ish pėrdorur pėr tė krijuar kryeveprat!

Njė ide qė dikur ishte asgjė mė shumė se science fiction tani ėshtė njė koncept qė po bėhet realitet. Teoritė e relativitetit tė pėrgjithshėm dhe tė veēantė tė Einstein mund tė pėrdoren pėr tė provuar se nė fakt udhėtimi nė kohė ėshtė i mundur, dhe hulumtimet kanė treguar se raketet qė lėvizin me shpejtėsi mund tė udhėtojnė nė tė ardhmen.

Zgjerimi i kohės ėshtė metoda mė e lehtė pėr shkak se ajo thjesht kėrkon lėvizje me shpejtėsi tė lartė pėr tė pėrjetuar udhėtimin nė kohė. Fenomenet e njohur si "kanalet" kurbat e kohės janė mjete tė mundshėm pėr tė udhėtuar nė tė ardhmen dhe nė tė kaluarėn.

Udhėtimi nė tė kaluarėn ėshtė njė detyrė shumė mė e vėshtirė. Teoria e tij pėrfshin skenarė tė komplikuar nė katėrdimensionalen hapėsirė-kohė, energji tė barabartė me atė tė njė ylli shpėrthyes, dhe udhėtim me afėrsisht shpejtėsinė e dritės. Arsyeja e shėndoshė dhe faktet shkencorė mund tė pėrdoren pėr tė paraqitur skenarė qė shndėrrohen nė pengesa serioze.

Megjithatė, shpjegime mund tė ketė edhe kundėr kėtyre pengesave. Nėse koncepti i multiversit ėshtė realitet, atėherė shumica e ideve tė tashme tė udhėtimit nė kohė bazohen nė njė realitet fals. Nėse udhėtimi nė kohė ėshtė krejtėsisht i pamundur, atėherė arsyeja pėr kėtė ende nuk ėshtė gjetur.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Jon prej 20.09.09 1:48

UDHĖTIMI NĖ KOHĖ ME URĖN E AINSHTAINIT

Nė fizikė njė Vrimė e krimbit, e njohur edhe si Ura e Ainshtajnit (ose Ura Podolsky e Ainshtainit), ėshtė njė karakteristikė hipotetike topologjike e kohės nė hapėsirė dhe konsiderohet si njė rrugė e shkurtėr mes kohės dhe hapėsirės.

Njė Vrimė e krimbit ka tė paktėn dy gojė, tė cilat lidhen me njė fyt tė vetėm. Materiali mund tė udhėtojė nga njė gojė nė tjetrėn duke kaluar pėrmes fytit.

Emėrtimi Vrimė e krimbit vjen nga analogjia pėrkatėse e pėrdorur pėr tė shpjeguar fenomenin: imagjinoni sikur universi tė ishte lėkura e njė molle dhe njė krimb po udhėton drejt sipėrfaqes sė saj.

Distanca nga njėra anė e mollės nė tjetrėn ėshtė e njėjtė me gjysmėn e perimetrit tė saj nėse krimbi qėndron nė sipėrfaqe, por nėse ai vendos tė pėrdorė njė Vrimė krimbi, e cila tė ēon nė mėnyrė direkte nė brendėsinė e mollės, atėherė distanca qė do t'i duhej tė pėrshkonte ėshtė shumė mė e vogėl.

Vrimat e krimbit intra-universale, lidhin njė vendndodhje tė universit me njė vendndodhje tjetėr tė tė njėjtit univers. Njė Vrimė krimbi duhet tė jetė e aftė tė lidhė distanca shumė tė mėdha nė univers duke krijuar njė lakim tė kohės nė hapėsirė, duke lejuar udhėtimin midis tyre nė njė kohė shumė mė tė shkurtėr seē do t'i duhej dritės tė kryente njė udhėtim nė hapėsirė normale.

Vrimat e krimbit intra-universale lidhin njė univers me njė tjetėr. Kjo lejon ngritjen e shumė spekullimeve se njė Vrimė krimbi mund tė pėrdorej pėr tė udhėtuar nga njė univers nė njė tjetėr paralel. Kėto vrima, qė zakonisht lidhin universet e mbyllura me njėri-tjetrin, njihen edhe si Vrimat e krimbit Schwarzschild.

Njė pėrdorim tjetėr i njė vrime krimbi do tė ishte udhėtimi nė kohė. Nė kėtė rast do tė ishte njė rrugė e shkurtėr midis njė pike nė hapėsirė, nė kohė dhe njė tjetre. Nė teorinė e fillit, njė "Vrimė krimbi" ėshtė pėrfytyruar sikur lidh dy D-membrana, pra gojėt janė tė ngjitura me dy membrana, tė cilat mė pas lidhen me njėra-tjetrėn me anė tė njė tubi rrjedhės.

Ka dy lloje kryesore Vrimash krimbi: Lorentzian dhe Euclidean. Vrimat e krimbit Lorentzian studiohen kryesisht nga graviteti klasik, ndėrsa vrimat e krimbit Euclidean studiohen nė fizikėn e grimcės elementare. Vrimat e krimbit tė pėrshkueshme janė njė lloj i veēantė tė vrimave Lorentzian, tė cilat mund tė jenė tė afta tė lejojnė njė person tė udhėtojė nga njėri cep i tyre nė tjetrin.

Serguei V. Krasnikov hodhi termin e rrugės sė shkurtėr midis kohės dhe hapėsirės si njė term mė tė pėrgjithshėm pėr Vrimat e krimbit (tė pėrshkueshme) dhe tė sistemit tė propulsionit si udhėtimi Alcubierre dhe tubi Krasnikov pėr tė pėrcaktuar udhėtimin hiper tė shpejtė ndėryjor.

Ėshtė gjithashtu e panjohur nėse Vrimat e krimbit (Lorentzian) janė apo jo tė mundshme nė planin e relativitetit tė pėrgjithshėm.

Zgjidhjet mė tė njohura tė relativitetit tė pėrgjithshėm qė lejojnė Vrimat e krimbit, kėrkojnė ekzistencėn e materies ekzotike, njė substancė teorike, e cila ka dendėsi me energji negative.

Megjithatė, nuk ėshtė provuar ende matematikisht nėse kjo ėshtė njė domsdoshmėri absolute pėr Vrimat e krimbit dhe gjithashtu nuk ėshtė pėrcakuar ende nėse materia ekzotike nuk mund tė ekzistojė.

Kohėt e fundit, Amos Ori, pėrfytyroi njė Vrimė krimbi, e cila mund tė lejonte udhėtimin nė kohė dhe nuk kėrkonte materien ekzotike dhe plotėsonte kėshtu kushtet energjetike tė dobėta, dominante dhe tė fuqishme. Pėrderisa nuk ka asnjė teori tė vėrtetuar tė gravitetit kuantum, ėshtė e pamundur tė thuash me siguri nėse Vrimat e krimit janė tė mundura apo jo nė planin teorik tė fizikės.

Vrimt e krimbit tė pėrshkueshme Lorentzian mund tė lejojnė udhėtimin nga njė anė nė tjetrėn tė tė njėjtit univers ose udhėtimin nga njėri univers nė tjetrin me njė shpejtėsi shumė tė madhe. Pėr faktin se Vrimat e krimbit nuk lidhin vetėm vendndodhje hapėsinore, mund tė lejojnė edhe udhėtimin nė kohė.

Shpesh ndodhin ngatėrresa rreth idesė se Vrimat e krimbit lejojnė udhėtimin superluminal (mė tė shpejtė se drita) nė hapėsirė. Faktikisht, nė kėtė ēėshtje nuk pėrfshihet asnjė udhėtim superluminal. Le tė mendojmė pėr njė ēast se Vrimat e krimbit lidhin dy vendndodhje shumė tė humbura.

Nė udhėtimin pėrmes njė Vrime krimbi mund tė pėrdoret shpejtėsi subluminale (mė e ngadaltė se drita). Koha nė tė cilėn do tė pėrshkohej distanca do tė dukej shumė e shkurtėr seē do t'i duhej dritės pėr tė bėrė njė udhėtim tė tillė nė hapėsirė normale dhe kjo sepse distanca ėshtė mė e shkurtėr dhe jo shpejtėsia mė e lartė.

Njė Vrimė krimbi mund tė lejojė potencialisht udhėtimin nė kohė. Kjo do tė mund tė arrihej duke pėrshpejtuar njėrėn anė tė Vrimės sė krimbit nė mėnyrė relative me tjetrėn dhe mė pas duke e rikthyer nė gjendjen e mėparshme; ngadalėsimi i kohės relative do tė mundėsonte qė tė kalonte mė pak kohė pėr anėn e pėrshpejtuar tė Vrimės sė krimbit nė krahasim me atė nė gjendje tė qėndrueshme, qė do tė thotė se ēdo gjė qė do tė hynte nga ana e qėndrueshme e Vrimės sė krimbit, do tė dilte nga ana e pėrshpejtuar e saj nė njė pikė mė tė largėt tė kohės nė krahasim me hyrjen.

Rruga pėrmes kėsaj Vrime tė krimbit quhet kthesė kohore e mbyllur dhe vrima qė ka kėtė cilėsi shpeshherė emėrtohet si Vrimė kohore.

Thuhet se nuk do tė ishte kurrė e mundur ta konvertosh njė vrimė krimbi nė njė makinė kohe nė kėtė mėnyrė, megjithatė, disa metoda matematike pėrcaktojnė se njė lak prapaveprues me grimca virtuale mund tė qarkullojė nėpėr Vrimėn e krimbit me rritje shumė tė madhe intensiteti, duke e shkatėrruar atė para se ēfarėdolloj informacini tė pėrēohej nėpėrmjet saj.

Sugjerimi se radiacioni do tė shpėrhapej dhe zhdukej pas udhėtimit pėrmes Vrimės sė krimbit, duke parandaluar pėrqendrim infinit, ka shkaktuar shumė dilema dhe pikėpyetje. Ekziston gjithashtu edhe unaza romake, e cila ėshtė njė konfigurim shumė i qėndrueshėm pėr mė shumė se njė vrimė krimbi.

Kjo unazė pėrcakton njė lak kohor tė mbyllur me Vrima krimbi tė qėndrueshme. Debati mbi kėtė ēėshtje ėshtė pėrshkruar nga Kip S. Thorne nė librin "Black Holes and Time Warps", qė specifikon domosdoshmėrinė e gravitetit kuantum pėr t'u gjetur njė zgjidhje.

Shumė fizikantė, pėrfshirė edhe Stephen Hawking, besojnė se Vrimat e krimbit do tė krijonin teorikisht disa probleme, pėrfshirė edhe udhėtimin nė kohė, qė ligjet themelore tė fizikės do ta kundėrshtonin dhe ndalonin.

Megjithatė, kjo dhe shumė ēėshtje tė tjera vazhdojnė tė mbeten spekullime dhe nocioni se natyra do tė censuronte kėto objekte tė papėrshtatshme ka dėshtuar me kohė nė rastin e principit tė censurimit kozmik.

Vrimat e krimbit, tė njohura si vrimat Schwarzschild, janė ura teorike midis zonave nė hapėsirė, tė cilat mendohen tė gjenden nė qendėr tė njė Vrime tė zezė ose tė njė Vrime tė bardhė, qė lidhin dy universe.

Ato ekzistojnė nė zgjidhjet e ekuacioneve tė Ainshtainit dhe mendohet se janė tejmase tė paqėndrueshme dhe se mund tė shkatėrroheshin nė tė qindėn e sekondit, qė nė momentin e krijimit. Ekzistojnė disa spekullime se kazarėt janė pikėrisht Vrima tė bardha dhe jo Vrima tė zeza supermasive.

Ėshtė e mundur pėr njė udhėtar qė tė kalojė pėrtej kėtyre Vrimave tė krimbit, sepse ato kanė vetėm njė horizont qė shkon nė njė drejtim tė vetėm.

Nėse udhėtari ėshtė i krijuar nga njė materie jo-ekzotike, nė momentin qė arrin nė qendėr tė vrimės Schwarzschild, nuk mund tė kalojė nė anėn tjetėr dhe nuk mund tė kthehet mbrapsht, pėrderisa ana nga e cila u fut ėshtė njė Vrimė e zezė, gjė qė do tė thotė se nė momentin qė futet nė vrimėn Schėarzschild asgjė nuk mund tė dalė pėrsėri jashtė rrezes sė saj.

Vrimat e krimbit janė gjithashtu njė karakteristikė e librave shkencorė. Ato janė elementi kryesor i novelės sė Carl Sagan, "Contact", pėr tė cilėn Sagan u kėshillua rreth pėrdorimit tė "Vrimave tė krimbit" nė novelėn e tij me Kip Thorne.

Vrimat e krimbit janė gjithashtu mjeti kryesor i udhėtimit nė kohė nė filmin "Stargate" dhe tė telefilmave "Stargate SG-1" dhe "Stargate Atlantis". Projekti kryesor i programimit tė objektit ėshtė njė rrjet transportimi i pėrbėrė nga objekte nė formė rrethore tė njohura si "Stargate", tė cilat gjenerojnė "Vrima krimbi" qė lejojnė transmetimin nė njė drejtim midis portave kur formohen koordinatat e sakta hapėsinore.

Vrimat e Bardha

Vrimat e bardha janė teorikisht e kundėrta e Vrimave tė zeza dhe ekzistenca e tyre bėhet e mundur nga zgjidhja e rrėnjės katrore negative tė Schwarzchild. Metrika Schwarzchild bazohet nė Relativitetin e Pėrgjithshėm qė ėshtė simetria e kohės.

Kjo do tė thotė qė shumica e pėrkufizimeve teknike tė njė Vrime tė bardhė pėrqendrohen thjesht nė teorinė se ėshtė njė Vrimė e zezė qė udhėton mbrapa nė kohė. Ėshtė njė vendndodhje nė hapėsirė qė, nė vend tė jetė e pamundur tė dalėsh prej saj, ėshtė e pamundur ta arrish.

Sipas pėrkufizimit tė dhėnė nga zgjidhja e kėtij ekuacioni ato shtyjnė ēdo gjė, pėrfshirė grimcat masive ashtu edhe fotonet, asgjė nuk mund tė futet nė to. Askush nuk ka zbuluar deri mė sot asnjė Vrimė tė bardhė dhe duke iu mbėshtetur kėtyre cilėsive mendohet se do tė ishte e vėshtirė qė ato tė mos tė viheshin re.

Pėr mė tepėr, njė objekt qė sillet nė kėtė mėnyrė, thyen ligjin e dytė tė termodinamikės, e cila cilėson se nxehtėsia buron nė mėnyrė natyrale nga njė rajon me temperaturė shumė tė lartė drejt njė rajoni me temperaturė tė ulėt.

Kontradiksioni qė shkakton kjo ēėshtje ėshtė se ēdo objekt me nxehtėsi duhet qė nė mėnyrė tė pashmangshme tė pėrhapė nxehtėsinė e tij nė ambientin qė e rrethon dhe njė Vrime tė bardhė, sipas pėrkufizimit, asnjėherė nuk i shteron nxehtėsia apo masa dhe kjo thyen tė gjitha ligjet kryesore tė fizikės qė ekzistojnė, nė mėnyrė qė tė vėrtetohet ligji i dytė i termodinamikės.

Megjithatė, ky vėrtetim vlen vetėm pėr universin tonė. Tė njėjtat ekuacione qė sugjerojnė ekzistencėn e Vrimave tė bardha gjithashtu duket se pėrcaktojnė se ato ekzistojnė nė njė univers paralel me tonin dhe se ekzistojnė tė lidhura me njė Vrimė tė zezė, siē lidhen Vrimat e krimbit nė mėnyrė qė tė pėrfundohet gjeometria Schwarzchild e sugjeruar nga ekuacioni qė parashikoi ekzistencėn e Vrimave tė zeza.

Kjo Vrimė e krimbit qė lidh dy universe tė ndara, ėshtė ajo qė njihet si Ura e Ainshtainit dhe pėrbėn njė nga konceptet mė tė mahnitshme tė fizikės teorike.

Ndėrkohė qė koncepti i kėsaj lidhjeje ėshtė tejmase nxitėse, dihet shumė pak rreth saj pėrderisa nuk ka asnjė Vrimė tė bardhė qė mund tė observohet dhe Vrimat e zeza janė ekstremisht tė vėshtira pėr t'u diktuar nė sajė tė aftėsisė sė tyre pėr tė thithur dritėn.

Pavarėsisht studimeve dhe kuptimit tė Vrimave tė zeza dhe Vrimave tė bardha, asnjėri nuk ėshtė i sigurtė qė kjo lloj lidhjeje ekziston apo jo dhe nėse ekziston ku mund tė na ēojė. Studimet e fundit nuk arrijnė as tė japin informacione tė mjaftueshme pėr tė sugjeruar se kjo lidhje mund tė ekzistojė tė paktėn nė njė univers tjetėr.

Fatkeqėsisht, teoritė aktuale sugjerojnė se nuk vlen tė pėrfytyrohet as destinacioni i fundit i njė Vrime krimbi, pasi mendohet se kalimi pėrmes njė Vrime krimbi ėshtė e pamundur.

Vdekja nė moment do tė ishte pak a shumė njė siguri absolute edhe sikur tė posedoheshin mjetet mė tė mira tė imagjinueshme tė sigurisė dhe nė ēdo rast, kthimi do tė ishte i pamundur duke u bazuar nė informacionet qė dihen rreth Vrimave tė zeza dhe mėnyrėn se si mund tė bashkėveprojnė ato me Vrimat e bardha.

E vetmja mėnyrė me tė cilėn vdekja nuk do tė ishte njė siguri absolute do tė ishte sikur njė Vrimė krimbi do tė mund tė stabilizohej nė njė farė mėnyre pėr njė kohė mė tė gjatė se sa koha shumė e shkurtėr nė tė cilėn mendohet se qėndron e stabilizuar.

Kjo ėshtė njė hipotezė e pamundur duke u bazuar nė dijet shkencore qė posedohen deri mė sot dhe do tė ishte tentativa mė gjigante qė do tė ndėrmerrnin ndonjėherė qeniet njerėzore nė historinė e Tokės.

Ėshtė teorikisht e mundur, edhe pse tepėr e vėshtirė qė njė Vrimė krimbi tė mund tė stabilizohet nė njė farė mėnyrė, duke bėrė tė mundur kėshtu lejimin e njė kalimi tė sigurtė pėrmes saj.

Rruga e vetme teorike pėrmes sė cilės mund tė arrihej kjo gjė do tė ishte vetėm me anė tė pėrdorimit tė njė "materie ekzotike", njė materie ndryshe nga ēdo e tillė e njohur. Nė mėnyrė qė tė stabilizohej njė Vrimė krimbi, fyti i saj do tė duhej tė rrethohej nga kjo materie, e cila do tė ishte me natyrė sferike.

Karakteristika qė do tė duhej tė posedojė kjo materie do tė ishte masa negative e saj, por nė tė njėjtėn kohė tė ishte pėrsėri e aftė tė ushtronte njė presion me sipėrfaqe pozitive.

Materia do tė duhej tė kishte kėto dy karakteristika pėr disa arsye specifike. Masa negative bėn tė mundur qė fyti i "Vrimės sė krimbit" tė shtrihet jashtė zonės sė sigurtė dhe sipėrfaqja pozitive e shtypjes ėshtė cilėsia qė eviton kolapsin e tij.

Kėto veti tė materies nuk janė aspak natyrale dhe tėrėsisht teorike, por deri tani ėshtė pėrcaktuar se kjo ėshtė njė lloj gjeometrie e kohės hapėsinore e nevojshme pėr tė prodhuar njė Vrimė krimbi tė stabilizuar.

Ekuacioni i Ainshtainit specifikon se pėrmbajtja energji-momentum e materies duhet tė jenė nė njė zonė pėr tė prodhuar gjeometrinė e nevojshme. Duke imagjinuar pėr njė moment qė njė materie e tillė tė ekzistonte, kėto do tė ishin cilėsitė e saj qė do tė duheshin pėr tė krijuar njė "Vrimė krimbi" tė stabilizuar plotėsisht.

Nocioni i njė materie me masė negative ėshtė natyrisht disi shqetėsues, megjithatė, pėr shkak tė pluskimit tė vakumit nė afėrsi tė Vrimave tė zeza, mendohet se nuk ėshtė totalisht diēka e pamundur.

Nė astrofizikė, njė Vrimė e bardhė pėrkufizohet si njė trup qiellor qė shtyn materien jashtė, me fjalė tė tjera njė antivrimė e zezė, ose koha e kundėrt e njė vrime tė zezė.

Vrimat e bardha gjithashtu janė pėrdorur tejmase nė libra dhe filma shkencorė. Ato janė cilėsuar si mjete transporti ndėrmjet pikave tė ndryshme nė hapėsirė, madje edhe ndėrmjet universeve tė ndryshme.

Pėr shkak tė natyrės funnel-like tė Vrimave tė zeza, materia qė udhėton pėrmes njė vrime tė zezė pėr tė dalė nga njė vrimė e bardhė do tė shndėrrohej nė njė masė shumė tė vogėl, por me njė densitet tejmase tė lartė, gjė qė do tė bėnte kėdo qė tė ishte kundėr kėtij transporti, pasi ėshtė e pamundur qė Vrima e zezė tė ishte mė pas e aftė ta rikompozojė materien pėr ta kthyer nė gjendjen e mėparshme kur hyri nė Vrimėn e zezė.

Ekzistenca e Vrimave tė bardha ėshtė hipotetike, pasi siē e thamė, ato duket se thyejnė ligjin e dytė tė termodinamikės.

Megjithatė, ēdo gjė hipotetike ėshtė e mundur deri nė momentin qė tė provohet e kundėrta dhe mungesa e provave dhe analizave nuk i ka penguar asnjėherė shkencėtarėt dhe njerėzit nė pėrgjithėsi tė spekullojnė, tė aludojnė dhe madje tė ngrenė hipoteza ndonjėherė tė pabaza.

Shkencėtarėt deri sot kanė arritur tė provojnė dhe tė analizojnė deri nė kufirin qė vendos fizika dhe ligjet shumėvjeēare. E pashpjegueshmja dhe e vėrteta pėrtej ligjeve tė fizikės mė pas i pėrket shkrimtarėve dhe regjisorėve, tė cilėt nuk kanė vonuar tė krijojnė mite dhe legjenda nėpėrmejt kėtyre hipotezave.

Pėrgatiti Klarita Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A eshte i mundur kthimi ne kohe?

Mesazh  misteriozi prej 23.04.10 17:00

Pershendetje te gjithve a mendoni se eshte i mundur kthimi ne kohe?
avatar
misteriozi

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Fegi prej 23.04.10 17:30

Shkencėtarėt tė shpikė makina e kohės nė tė ardhmen e afėrt

Korridori i kohės nuk ekziston, por i tillė ėshtė njė turne trilion herė risk sesa njė dalje nė det nė njė pellg me vrima rreth e Paqėsorit

Njė student nga Massachusetts Institute of Technology vendosėn tė organizojnė njė parti dhe tė dėrguar nga tė ardhmen, ata qė e udhėtimit nė kohė, pėr tė. Guests mund tė vijė nė veshin i rastėsishėm, por duhet patjetėr tė paraqesin dėshmitė provuar se ata nuk janė impostors. Kėto mund tė jenė ilaēe pėr shėrim SIDA ose kancer, Reaktorin ftohtė sintezė apo tė njė reaktori tė termobėrthamor dhe gjėra tė tilla si kjo.

Modern shkencė nuk mund tė jap njė pėrcaktim tė kohės. Pėr mė tepėr, ajo nuk mund tė provojė se udhėtonte nė kohė ėshtė i pamundur. Kushdo qė shkon pėr njė turne tė tillė nė mėnyrė tė pashmangshme do tė rritet mė tė vjetėr gjatė lundrimit sipas ligjit universal i rritjes entropisė. Kjo nuk ėshtė njė shaka qė njė takimi me njė nip i juaji ėshtė mjaft e mundshme nė bazė tė kanoneve tė fizikės moderne.

Si mund njė njeriut tė ndėrtuar njė makinė kohe? Zbulimet e fundit tė bujshme nė sferėn e zi vrimat ofron shumicėn e mundėsive pėr kėtė qėllim. Shumė nga zbulimet kanė fituar tashmė Nobel. vrima tė Zi janė pararojė tė shkencės, por ajo nuk ėshtė e saktė qė tė besojnė se ekzistenca e vrimave tė zeza ėshtė provuar njė herė dhe pėr tė gjithė. ligjet e fizikės janė tė simetrik: nėse ka njė vrimė e zezė nė tė cilėn ēdo gjė mund tė bjerė, por mund tė dilnin jashtė asgjė nga ajo, nuk duhet domosdoshmėrisht tė jetė njė vrimė tė bardhė nė tė cilėn asgjė nuk mund tė bien, por ēdo gjė merr nga ajo. Me fjalė tė tjera, nė qoftė se njė hedhje nė njė vrimė e zezė nė njė vend ku ai mund tė hidhen nga njė vrimė tė bardhė nė ndonjė vend tjetėr. A ka tingull i ēmendur? Sipas teorisė sė relativitetit Einstein, ka zgjidhje tė kėtij lloji. Ata janė shumė tė instable, dhe njė korridor i nga njė vrimė e zezė nė tė bardhė mund tė merrni tė mbyllura pėr shkak tė perturbations vogėl. Ky korridor ekziston, por i tillė ėshtė njė turne trilion herė risk sesa njė dalje nė det nė njė pellg me vrima rreth Paqėsor. Ēdo trup fizik mund tė grimcuar nė qendėr tė njė vrimė e zezė.

Drejtori i Institutit Sternberg Astronomi, Akademia e Shkencave e Rusisė, Anatoli Cherepaschuk, nuk mendoj se ēėshtja e udhėtimit nė kohė ėshtė shumė fantastike. Nė rrugėn e tij nė qendėr tė njė vrimė e zezė njė astronauti do tė shohin tė ardhmen e tij dhe njė tjetėr univers tė predispozuara pėr tonė univers nė tė ardhmen. Astronaut do tė duhet tė lėvizė shpejt se shpejtėsia e dritės pėr tė marrė nė kėtė univers ndonjė mėnyrė tjetėr, e cila ėshtė e pamundur. Pėr fat tė keq, astronaut nuk do tė mund tė kthehet dhe tė them atė qė pa nė tė ardhmen. Ai nuk do as tė hyjė nė kronikat historike, spektatorė jashtė gjithmonė do tė trajtojnė atė si tė qėndruar jo mė shumė se nė prag vrimė e zezė.

Kohėt e fundit, disa teori inkurajuese janė zhvilluar pėr tė vėrtetuar se disa objekte qė nuk ka horizont tė ngjarjeve ekziston nė fushėn gravitacionale tė fuqishme dhe kjo ju lejon tė udhėtojnė atje dhe tė kthehet nė njė makinė kohe. American Kip Thorne dhe anėtar i Akademisė ruse tė Shkencave, Igor Novikov, tė cilėt punojnė nė perėndim janė tė lidhura me llogaritjen e objekteve tė tilla. Kėto objekte janė quajtur Burrows nishan ose tunelet hapėsirė-kohė. Mole furrows janė ndėrtuar nga materiale ekzotike vakum-si me presion negativ. Nė tunelet, koha shkon prapa nė lidhje me hapėsirėn jashtė. Astronomėt e botės ėndrra pėr tė gjetur kėto pendė furrows nė univers me ndihmėn e teleskopėt.

Shumė autorė fiction pėrshkruar udhėtime nė tė kaluarėn ku njerėzit gjetur botėn e sotme ndryshuar pas fluturim pėr shkak tė punėve tė tyre nė tė kaluarėn. Por teoritė fizike e shtetit se kėto veprime nuk mund tė realizohet me ndihmėn e njė makine kohe: jo vetėm tė kaluarėn ka njė efekt mbi tė ardhmen, por tė ardhmen edhe ndikon e kaluara. Marrėdhėnieve shkak-pasojė janė shumė tė qėndrueshme, dhe tė gjitha ngjarjet ndodhin nė mėnyrė tė tillė qė ata nuk mund tė ndryshohen.

Burimi origjinal: pravda.ru.
avatar
Fegi

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  misteriozi prej 23.04.10 23:05

flm per pergjigjen
avatar
misteriozi

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Makina Kohore

Mesazh  Xhemajl prej 16.08.10 20:16

MAKINA KOHORE

Rasti i pilotėve tė humbur ėshtė vetėm njė nga rastet e shumta tė zhdukjes sė objekteve nė tė.

Dokumentet e ndryshme qė datojnė nga shekulli XVIII tregojnė se aty janė humbur anije tė ndryshme tregtare, e gjer nė kohėn e sotme kur kanė humbur fregata, tanker e kush e di se ēfarė tjetėr. Se nė ēfarė kohe do tė paraqitėn ato ėshtė vėshtirė tė parashikohet, pasi qė principi i punės sė “Makinės kohore” nuk dihet!

Dėshira e njeriut pėr tė parashikuar tė ardhmen, si dhe pėr tė ndikuar nė ngjarjet e sė kaluarės, kanė qenė vazhdimisht preokupim i tij i fshehur.

Duke filluar nga shkrimtarėt e ndryshėm tė botės fantastiko-shkencore e deri tek sharlatanėt e shumtė, ėshtė munduar qė t’i tregohet njerėzimit diēka nė lidhje me ngjarjet dhe rrjedhėn e tyre, nė tė cilat mund tė ndikohet drejtpėrdrejtė duke pėrdorur tė ashtuquajturėn makinė kohore. Mirėpo, nuk janė marrė vetėm kėta me kėtė problematik.

Kjo ēėshtje i ka munduar nė njėfarė mėnyre edhe filozofėt e ndryshėm e madje edhe shkencėtarė tė njohur tė kohėrave tė ndryshme, duke u nisur nga Isak Njutni e gjer tek Albert Ajnshtajni dhe shkencėtari i famshėm i kohės sė sotme, Stiven Hoking.

Problemi qė kanė shtruar kėta te tre (e ka edhe shumė tė tjerė) ėshtė zhvillimi i ngjarjeve dhe i dukurive natyrore nė kohė dhe hapėsirė.

Nė mėnyrė mė tė moderuar kėtė e studioi Ajnshtajni nė “Teorinė e relativitetit”, nė tė cilėn i shpjegoi gjėrat nė katėr dimensione (tri hapėsinore dhe njė kohore), ndėrsa Hokingu nė librin e tij, “Bing Bangu” i studioi nė mėnyrė mė tė zgjeruar pėrmes 11 dimensioneve (7 hapėsinore dhe 4 kohore).

Fakti qė pėrmendet nė studimet e tyre ėshtė i ashtuquajturi “dilatacioni kohorė” apo “zgjerimi i kohės”. Duke u nisur nga formula e njohur E=m x c2 ėshtė munduar tė tregohet qė materia dhe energjia janė tė lidhura ndėrmjet veti nė mėnyrė tė pandashme.

Nė njė eksperiment qė ėshtė bėrė lidhur me kėtė problem, ėshtė ai i matjes sė kohės nga dy vėshtrues: njėri nė lėvizje e tjetri nė qetėsi. Gjersa i pari, me orėn e tij, fluturonte me aeroplan supersonik, i dyti qėndronte nė tokė dhe nuk lėvizte fare.

Me tė zbritur nė tokė u vėrtetua se ora e tė parit po ngecte prapa nė krahasim me vėshtruesin e dytė, i cili kishte qėndruar nė tokė i palėvizshėm.

Por, athua ē’do tė ndodhte kur njeriu tė lėvizė me shpejtėsi tė dritės prej 300.000 km/s apo pėrafėrsisht sa ajo d.m.th. 298.500 km/s gjegjėsisht sa 99.5% e shpejtėsisė sė dritės?

Sipas Ajnshtajnit, njeriu do tė plakej dhjetė herė mė ngadalė se sa njerėzit e tjerė qė qėndrojnė nė tokė. Kjo qė u tha mė lartė nuk ėshtė teorikisht e parealizuar, por nė kohėn nė tė cilėn jemi duke jetuar ėshtė teknikisht e pamundshme pėr shkak tė problemeve tė ndryshme tė pazgjidhura.

Pra, nė kėtė mėnyrė tė shqyrtimit tė problemit u gjet metoda se si tė parashikohet e ardhmja. Por si tė ndikohet tek e kaluara?


Kėtij problemi nė mėnyrė serioze i ėshtė pėrkushtuar z. Hoking ku pėrmend “vrimat e zeza” qė ndodhen nė kozmos. “Me ndihmėn e tyre” - thotė ai, “ėshtė e mundur qė tė udhėtohet nė kohė, pasi qė ato nė njė farė mėnyre paraqesin tunelet kohore. Problemi qėndron nė atė qė nuk dihet se sa kohė do tė kthehet njeriu prapa nė kohė, pastaj problemi i paradoksit kohor ose nė mėnyrė tė ndikimit tė rrjedhės sė saj pėr tė ardhmen.

Hokingu pėrmend njė rast tė pazakonshėm ku kishte marr pjesė nė rolin e ekspertit. Ngjarja kishte ndodhur nė qershor tė vitit 1990. Gjatė emetimit tė programit amerikanė CBS, papritmas u ndėrpre programi pėr njė lajmė sensacional.

Nė bazėn ushtarake amerikane kishin ateruar pesė aeroplanė gjuajtės - bombardues amerikanė tė tipit “Spitfajer” tė luftės sė dytė botėrore. Me radiolidhje ata e lajmėronin bazėn se “kishin kryer misionin e tyre ushtarak me sukses dhe po prisnin leje pėr aterrim”.

Aterrimin e tyre e raporton kol. Benjamin Bruks dhe kapitenėt: Antoni Reinhard, Benjamin Helg, Gjon Vaji dhe Donald Viks. Zbritja e pilotėve i befasoi shumė ata, sepse shumė gjėra kishin ndryshuar.

Lajmi me kaq u ndėrpre nė televizion, sepse autoritetet ushtarake intervenuan dhe nuk lejuan xhirimin e mėtejshėm, me arsyetim se po gjironin sekretet ushtarake tė bazės. Mė tutje, rrėfen Hokingu, unė mora pjesė nė tė ashtuquajturėn “operacioni i sigurimit” ku edhe pata kontakt direkt me ta. Pilotėt nė fjalė qenė tepėr tė shokuar nga ajo qė u kishte ndodhur.

Mbas marrjes nė pyetje arritėm qė tė kuptojmė se eskadrila kishte pasur pėr detyrė qė tė zbulojnė nėndetėset japoneze qė lundronin nėpėr Oqeanin Paqėsorė. Misioni i tyre kishte qenė tepėr delikat, sepse ata kishin shfrytėzuar njė korridor ajror fare pak tė njohur pėr pilotėt.

Data e misionit tė tyre ishte 27 janar 1945 dhe ishte i orientuar drejt ishujve tė Bermudės, gjegjėsisht nė hapėsirėn e quajtur “Trekėndėshi i Bermudeve”.

Nė fillim autoritetet ushtarak nuk u kishin besuar, duke menduar se fjala ėshtė pėr spiunė apo mashtrues. Lajmi pėr vizitorėt e paftuar arriti edhe nė pentagon dhe hulumtimet lidhur me kėtė rast i morėn pėrsipėr oficerėt e lartė tė Armatės Amerikane.

Identiteti i pilotėve sė shpejti u vėrtetua: pilotėt e eskadrilės ishin shpallur “tė humbur nė aksion” para 45 vjetėve dhe nuk dihej asgjė pėr fatin e tyre. Se si ėshtė e mundur qė kėta tė shfaqen nė kėtė kohė, askush nuk ishte nė gjendje ta tregonte.

Koloneli Bruks gjatė bisedės me Hokingun rrėfen se atė ditė, gjatė fluturimit mbi zonėn e pėrmendur, ata befas kishin humbur kontrollin mbi aeroplanėt e tyre. Aparatet e navigacionit dhe instrumentet tjera matėse tregonin shenja tė mosfunksionimit.

Gjersa kėta po mundoheshin pėr tė stabilizuar aeroplanėt, atyre ua verbon sytė njė dritė e bardhė e cila i gėlltiti dhe nė atė moment ata nuk dinin asgjė pėr vete.

Stiven Hokingu thotė se rastet e zhdukjes pa gjurmė tė anijeve dhe aeroplanėve, bashkė me personelin e tyre pėrcjellės dhe me pilotė, janė tė dokumentuara, por rasti me tė cilin kishim tė bėnim ishte i llojit tė vet. Nė Pentagon, Hokingu mbajti referat tė gjatė me rastin e “ringjalljes” sė pilotėve.

Ai thotė se “Trekėndėshi i Bermudeve”, gjegjėsisht drita e bardhė qė buron nga ajo, nė tė vėrtet paraqet vrimėn kohore nė tė cilėn pilotėt kishin hasur rastėsisht dhe pikėrisht kjo u kushtoi atyre qė 45 vjet tė gjenin rrugėn e kthimi. E ajo ēka ėshtė mė interesante ėshtė se pilotėt nuk ishin tė mplakur aspak.

Rasti i pilotėve tė humbur ėshtė vetėm njė nga rastet e shumta tė zhdukjes sė objekteve nė tė. Dokumentet e ndryshme qė datojnė nga shekulli XVIII tregojnė se aty janė humbur anije tė ndryshme tregtare, e gjer nė kohėn e sotme kur kanė humbur fregata, tanker e kush e di se ēfarė tjetėr.

Se nė ēfarė kohe do tė paraqitėn ato ėshtė vėshtirė tė parashikohet, pasi qė principi i punės sė “Makinės kohore” nuk dihet, - thotė Hokingu, dhe vazhdon: - Me rastin qė e kam studiuar jam vėrtetuar se “Makina kohore” me tė vėrtet punon. Dyert e kohės, siē duket janė hapur, por nuk dihet se ku ēojnė dhe nga ēojnė.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MAKINA KOHORE

Mesazh  gentjan kaloshi prej 17.08.10 18:06

Vertete shum njerez kane qene dhe jane te obsesionuar ne kete fenomen po perse sherben?

Cdo gje qe eshte e krijuar sherben per dicka.

Rikthimi prapa mendohet qe sherben per te permiresuar ngjarjet e shemtuara qe kane ndodhur,po sikur do te riktheheshin prapa ne kohe njerez qe i bejne me te shemtuara ato ngjarje?

Dhe sikur kjo arritje te binte ne duar te gabuara?Cdo veprim qe eshte i kaluar i perket se kaluares.............................
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  gentjan kaloshi prej 17.08.10 19:27

Eshte perfolur shume ne Itali ne emisionet televizive per nje fare Xhon Titor vizitor qe vinte nga e ardhmja viti 2036; kishte hyre ne internet dhe shpjegonte qellimin e vizites se tij.

Ai thonte se ne vitin 2015-2016 kishte plasur lufta e 3 boterore dhe kishte pasur te mbijetuar.Ishte rikthyer prapa ne kohe per vitet 1960-1970 koha kur ishte shpikur kompjuteri dhe njerezve te kohes se tij 2036 ju nevojitej ky lloj kompjuteri IBM.

Ne kthimin e tij kishte ngecur ne vitet 2000-2005 dhe keshtu kontaktoi me brezin tone ne internet.

GJithsesi edhe pas disa kerkimesh per kete person(ne vitin 2036 ai ishte tek dyzetat) nuk u vertetua 100% ekzistenca e tij por edhe mos ekzistenca e tij nuk u vertetua.

Une personalish jam i bindjes se e kaluara nuk mund te ndryshohet.

Cdo veprim i nje personi eshte autentik ndryshon nga te tjeret i gabuar ose jo, i mire ose i keq edhe pse ka ngjashmeri ose merret si shembull.
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Koha! Mundėsia e udhėtimit nė dy drejtimet e kohės!

Mesazh  arbri1994 prej 15.03.11 0:40

Koha ! Mbase gjeja me e c'muar per njerezit,pa te cilen nuk do egzistonin!

Eshte nje nga gjerat qe shumica e njerezve (te mos themi te gjithe) do deshironin te kishin me teper!Disa e vleresojne,disa e c'perdorojne,te tjere nuk duan tja dine! Me duhet te iki se nuk kam kohe...ke 5 min afat...kam 10 min pushim...kam muajn e mjaltit....je denuar me10 vjet burg....u bera 28 vjeq......u befsh 100!!Gjthcka ne jeten tone lidhet me subjektin e kohes.Koha eshte nje nga gjerat me te quditshme ne egzistencen tone dhe mendoj qe ja vlen diskutimi rreth saj.

Shume nga ne mendojne se e dime c'esht koha,sidoqofte eshte teper e veshtire ta percaktosh!Koha eshte dicka qe ne nuk mund ta shohim apo ta prekim,por mund te shohim efektet e saja ne jeten tone te perditeshme!Evidenca qe ne levizim neper kohe mund te gjendet gjithandej.Mosha e trupit tone,ndertesave,moti,rritja e pemeve etj.Shumica jone ndejne presionin e kohes kur ndodhemi perball momenteve kritike apo nxitojme per nje takim qe ka rendesi te madhe per te ardhmen tone.Shpeshhere jeta jone eshte e diktuar nga c'fare ore na duhet te jemi ne nje vend te caktuar!

Te pyesesh shumicen e njerezve per kohen (jo motin) ka shume te ngjare qe reagimi i pare i tyre eshte te shikojne oren.Ne e konceptojme kohen si tik-takun e ores qe mbajme ne dore!Ne e dime se minuti ka 60 sec,ora 60 min,dita 24 ore dhe viti 365 dite sepse keto jane disa nga baza e njohurive qe kemi marre qe nga tetevjeqarja.

Koha po ashtu konceptohet si dimencioni i katert i Universit.Tre dimencionet e tjera jane ato te Hapesires (lart-poshte,majtas djathtas,para-prapa) Koha nuk mund te egzistoje pa hapesiren dhe ne menyre te ngjashme hapesira nuk mund te egzistoje pa kohen.Kjo lloj lidhje eshte quajtur "Space contnuum" qe do te thote qe gjithcka qe ndodh ne Univers ka te beje me te dyja,edhe kohen edhe hapesiren.

Ne baze te teorise se Ainjshanit mbi relativitetin koha ngadalson kur nje objekt arrin te udhetoje ne menyre te perafert me shpejtesine e drites.Kjo shtyn shume shkencare te mendojne se udhetimi me shpejt se drita mund te krijoje nje mundesi per te udhetuar ne kohe (domethene ne te kaluaren dhe ne te ardhmen)Problemi eshte se shpejtesia e drites mendohet te jete kulmi i shpejtesise qe nje dicka mund te udhetoje,keshtu qe mabse eshte e pamundur mundesia e udhetimit ne te kaluaren.Kur nje objekt i afrohet shpejtesise se drites,
masa i tij relative rritet dhe ne shpejtesine e drites kthehet ne infinit.Rritja e shpejtesise e nje mase infinite eshte e pamundur ose te pakten e tille duket ne ditet tona me teknologjine dhe njohurite qe kemi.

Ne fakt,ne nje lloj menyre ne jemi duke udhetuar ne kohe!Ashut siq je ne tryeze perpara komjuterit duke lexuar keto shkrimet e mija,koha po vershon rreth teje.E ardhmja po transformohet gradualisht ne te kaluar dhe me te tashmen fare te shkurer.Gjithcka qe po ben momentalish po leviz drejt se kaluarses qe do te thote se ti po udheton neper kohe.

Sidocofte udhetimi ne te ardhmen e kohes mase eshte i mundur(Nenkuptoj udhetim direkt),dhe e ardhmja mund te jete nje dite destinacion i mundur.

Nerkohe qe shkrimtaren kane thurur lloj lloj historishe fantastiko-shkecore mbi udhetimin ne kohe,mekanizmat e vertete te udhetimit ne kohe nuk jane ndertuar akoma.Ne fakt,teorite me te shumta mbi udhetimin ne kohe nuk bazohen fare ne mekanizmat e kohes.Ne baze te ketyre teorive,udhetimi ne kohe eshte me i mundur te kryhet me ndihmen e fenomeneve natyrale te cilat mund te na kalojne direkt nga nje pike i kohes nje nje pike tjeter.Ne keto fenomene natyrale futen Rrotullimi i Black Holes,Warm Holes dhe Vargu kozmik.

Kur nje yll qe ka nje mase mbi kater here me te madhe se masa e diellit tone arrin ne perfundim te jetes se tij,pasi ka konsumuar gjith energjine dhe djegur te gjitha lendet qe permban,bie nen presionin e peshes se vet.Ky proces krijon "Black Holes"te cilat sjane gje tjeter veqese nje rryme aq e forte magnetike saqe edhe drita nuk mund te kaloje mbi te.Gjithcka qe bie ne kontakt me horizontin rrethues te BH thithet ne mbrendesi te saj.

Formen e nje BH mund ta mendosh me formen e nje hinke,apo biskote akulloreje (qe me ka vajtur mendja tani ) E gjere ne krye dhe me e ngushte dhe ngushtezohen ne piken e quajtur singularity.Ne piken Singulare asnje ligj i fizikes nuk egziston dhe gjithcka materiale eshte kaluar ne nje pike te panjohur.Kjo lloj BH eshte quajtur Schwarzschild BH,qe e ka marre emrin nga asronomi Gjerman Karl Schwarzschild.

Nje tjeter lloj BH eshte quajtur Kerr Hole,dhe teorikisht eshte e mundur.Kerry Holes jane BH rrotulluese te cilat mund te perdoren per te udhetuar ne kohe apo ne nje Univers Paralel.Ne vitin 1963 matematikanti Zelandez Roy Kerr propozoi teorine e pare realistike mbi BH rrotulluese.Ne baze te teorise se tij,yjet qe vdesin (shuhen) mund te bien ne nje rreth rrotullus neutronesh te cilat prodhojne force te madhe centrifugale duke parandaluar krijimin e singularitetit.Ngaqe keto BH nuk kane singularitet,Kerr besonte se do ishe e mundur hyrja ne keto BH pa u perplasur nga forca infinite e gravitetit ne qendren e saj.

Nese Kerr Holes egzistojne, atehere mund te jete e mundur kalimi nepermes tyre dhe dalja ne nje "White Hole" White Hole do kete nje veprim pasues te BH.Keshtu qe ne vend te terheqjes se gjithckaje ne forcen e saj gravitike,WH mund te perdore nje lloj energjie negative per te shtyre gjicka larg nga vetja.Keto WH mund te jene rruga jone per te hyre ne kohra apo botera te tjera.

Nga pak nohuri qe kemi per BH,Kerry Holes eshe mund te egzistojne.Sidoqofte fizikanti Kip Thorne i Institutit Shkencor ne Kaliforni beson se ligjet e fizikes nuk lejojne krijimin e dickaje te tille.Ky thote nuk egziston menyre e tille te hysh dhe te dalesh nga BH, dhe qdo gje qe tenton te hyje ne BH do thithet dhe shkaterrohet perpara se te arrije ne singularitet.

Besohet se mund te egzistoje nje tjeter lloj strukture e tunelizuar ne Univers e cila mund te perdoret si porte per te udhetuar ne kohe.Wormholes,dryshe te quajtura Einstein Rosen Bridges jane konsideruar te kene potencialin me te madh per udhetim ne kohe,nese ato me te vertete egzistojne.Jo vetem qe mund te na lejojne te udhetojme ne kohe,por mund te na krijojne mundesine per te udhetuar shum vite drite larg tokes,ne te njejten sasi kohe qe mund te na duhet neve per te udhetuar me mjete nga nje qytet ne nje tjeter.
Wormholes jane konsideruar te mundeshme ne baze te teorise se Ainshtajnit mbi relativitetin,qe thote c'do mase lakon kohen e hapesires rreth vetes.Per ta kuptuar me mire imagjino dy persona duke mbajtur nje qarqaf te tendosur nga te dyja anet.Nese dikush do vendose ne mes te qarqafit nje top besbolli,ky top do krijoje lakimin e qarqafit.Ne pastaj do vendosesh nje top tjeter diku ne cep te qarqafit,topi do ece ne drejtim te topit te tjeter te basbollit neper lakimin e krijuar ne qarqaf.

Ne kete shembull hapesira eshte kufizuar nga dy dimencione,dhe jo kater dimensione qe ne fakt perbejne Universin.Imagjino kete qarqaf te lakuar ne dysh duke krijuar nje pjese te siperme,nje te poshtme dhe duke lene hapesire ne mes!Nese do vedosesh nje top basebolli ne pjesen e siperme te qarqafit dhe nje tjeter ne pjesen e poshtme qe korrespondon me piken e siperme,atehere ky topi i dyte do takoje te parin.Dicka e njejete ndodh me wormholes.

Ne hapesire,masat te cilat ushtrojne presion ne pjese te ndryshme te Universit mund te korrespondojne sebashku duke formua tunel.Ky tunel quhet wormhole.Sa gje fantastike do ishe ! Te udhetosh nga toka ne nje tjeter galaksi dhe te kthehesh perseri ne nje kohe te shkurter sa kushton nje kafe per tu pregaditur,lol.

Ne kete skicen me poshte eshte nje illustrim se si mund te udhetosh ne Sirius,nje yll qe eshte vene re ne Canis,konstilacion i madh poshte Orion.Sirius eshte rreth 9 vite drite larg nga toka(90 trilion kilometra ) Sigurisht qe distanca eshte teper e larget per udhetuesit qe udhetojne neper hapesire qe te udhetojne e kthehen perseri per te na treguar mbi Sirius.Distanca me e larget qe njeriu mund te kete udhetuar eshte Hena e cila eshte vetem 400.000 km larg nga Toka.Pra sikur te gjenim wormhole qe te na lidhte me Sirius ne do shkurtonim kohen ne menyre te egzagjeruar duke u shmangur triliona kilometrave qe do na hanin per te udhetuar ne hapesire.


C'lidhje ka kjo me udhetimin ne kohe?

Ashtu siq thame me siper ne baze te teorise se relativitetit,kur shpejtesia e nje objekti i afrohet shpejtesise se drites,koha ngadaleson.Shkencaret kane arritur te zbulojne se edhe me udhetimin e Shutles se NASO's astronautet udhetojne disa nanosekonda ne te ardhmen..Per ta kuptuar kete imagjino dy persona...personi A dhe personi B.Personi A qendron ne Toke dhe personi B niset me Shutle.Para nisjes oret e tyre jane te sinkronizuara ne menyre te rregullt.Sa me shume personi B i afrohet shpejtesise se drites aq me ngadale rrjedh koha per te (ndryshe nga personi A) Nese personi B udheton me 50% te shpejtesise se drites do duket qe ne kthim personi A do jete me i moshuar se personi B.Arsyja eshte se koha ka rrjedhur shume me shpejt per personin A sesa per personin B qe ka udhetuar me shpejtesi te afert me ate te drites.Shume vite mund te kene
kaluar per personin A nderkohe qe personi B mund te kete kaluar vetem disa ore.

Nese wormholes egzistojne dhe zbulohen nga njeriu,atehere mund te na krijojne mundesine per te udhetuar ne te kaluaren si dhe ne te ardhmen.Ja si mund te behet..!Le ta supozojme se porta e wormholes eshte e kalueshme!Personi B qe ne shembullin e mesiperm udheton me 50% te shpejtesise se drites ne hapesire vetem per disa ore mund te marre nje porte ne hapesire,nderkohe qe porta tjeter e wormholes do jete tek personi A ne toke.Te dy keta persona mund te vazhdojne ta shikojne njeri tjetrin gjate kohes qe personi B udheton ne
hapesire (per te gjithe ju qe e keni pare filmin Donnie Darko e keni shume me te lehte ta kuptoni) Kur personi B kthehet ne doke disa ore me vone,shume vite mund te kene kaluar per personin A.Tani nese personi A do hedhe nje sy ne wormhole,do shikoje veten e tij ne nje moshe me te re,ne moshen kur personi B eshte larguar neper ate wormhole.E bukura e ketij fenomeni eshte se personi A mundte hyje ne wormhole dhe te udhetoje neper te kaluaren e tij,nderkohe qe personi B mund te hyje dhe te udhetoje ne te ardhmen.

PS:Nese kjo teme u pelqen,ju keshilloj te shikoni filmin Donnie Darko qe eshte plotesisht i bazuar ne teorine e wormholes.Nje teori tjeter mbi mundesine e udhetimit ne te kaluaren dhe te ardhmen e kohes meshtetet ne idene e rruzave kozmike,propozuar nga fizikanti J.Richard Gott ne vitin 1991.Nga vete emri keto jane objekte ne forme te vargezuar qe disa shkenace besojne se jane te formuara qe nga fillimi i krijimit te Universit.Ky vargezim mund te shtrihet ne gjithe gjatesine e Universit dhe ndodhen ne presion te jashtezakonshem ....prej miliona e miliona tonesh.

Keto rruza kozmike,te cilat jane me te holla se nje atom,mund te prodhojne shume te jashtzakonshme graviteti qe terheq c'do objekt qe mund tu kaloje afer.Objektet e lidhura ne rruza kozmike mund te udhetojne me shpejtesi te pabesueshme,dhe per arsye se forca e tyre gravitacionale mund te deformoje kohen e hapesires,mund te perdoret per udhetim ne kohe.Duke terhequr dy rruza kozmike afer njera tjetres apo nje rruze ne afersi te Black Holes,mund te egzistoje mundesia e lakimit te kohes se hapesires ne menyre te mjaftueshme per te krijuar lakime te aferta te kohes njera me tjetren.

Nje anije kozmike mund te kthehet ne mekanizem kohe sikur te perdorej graviteti i prodhuar nga dy rruza kozmike,apo nje rruze dhe Black Hole.Sidoqofte,akoma ka shume spekullime mbi egzistencen ne te vertete te ketyre rruzave kozmike,dhe nese egzistojne-ne c'fare forme??Vete fizikanti Gott ka thene se per te udhetuar ne te kaluaren,qofte dhe nje vit,do nevojitej nje varg rruzash qe do permbante nje mase energjie te parabarte me gjysmen e asaj te galaksise.Dhe si me c'do lloj mekanizmi kohe,mund te kthehesh shume kohe prapsht ne te kaluaren,por jo pertej kohes ne te cilen makanizmi i kohes eshte krijuar.
Ainjshtani dikure ka thene ""Analogjia e relativitetit mund te dergohet ne nje perfundim logjik". Nese koha fillon te ngadalesohet me rritjen e shpejtesise,tregon se me shpejtesine e drites koha ndalon plotesisht dhe pas kesaj pike koha fillon te vershoje pas".

Me udhetim ne kohe nenkuptojme nisjen e nje personi nga nje pike e planetit ne nje kohe te caktuar dhe arritjen e ketij personi ne te njeten pike te planetit por ne tjeter kohe.Paradokest e udhetimit ne kohe shfaqen nga fakti qe nisja fillon pas mberritjes nga pikpamja e njerit,dhe para mberritjes nga pikpamja e tjetrit.Pra...a eshte udhetimi ne kohe me te vertete i mundur apo thjesht nje
fenomen ku fjala "i pamundur" nenkupton "natyra eshte me e quditshme sesa na duket? "

Pikesepari,relativiteti lejon udhetimin ne te ardhmen dhe shumica e shkencareve ne ditet tona bien dakort se udhetimi ne te ardhmen eshte i mudur.Ashtu siq kemi thene me siper nese udheton me nje shpejtesi teper te madhe do kthehesh perseri ne toke po disa vite ne te ardhmen.Kjo sigurisht nuk duhet te nenvlehtesoje faktin qe ne nuk mund te udhetojme me nje shpejtesi te afert me shpejtesine e drites (te pakten ne kohen tone dhe per ca gjenerata te tjera ma ha mendja)

Ne ditet e sotme dihet qe udhetimi ne kohe buron nga Sci-Fiction,filma te Hollywoodit apo spekulime te teoricientave te fizikes.Sidoqofte eshte dicka qe me teknologjine e duhur dhe kohen e duhur mund te behet i mundur,perderisa eshte i pranueshem nga ligjet e fizikes.Nje nga kontributet me te medha te Newtonit ne shkence ish illustrimi matematikal mbi ndryshimin e levizjes me kohen!Newtoni tregon se forca qe ndikon mbi nje kokerr molle te bie nga pema eshte e njejta force qe krijon levizjet planetare dhe prodhon valet tide.Newtoni ish i quditur nga fakti se graviteti dukej te kryente efekt me te forte ne distance me te madhe!Newtoni e pranonte se kish mundesi vetem ta spjegonte si fenomen por qe nuk kuptonte arsyen perse? Jo...deri ne momentin qe erdhi teoria e pergjithshme e Ainjshtanit mbi relativitetin e cila sjell ndryshimin e gravitetit si force,ne levizje te nje materiali ne hapesire te shkurter,ne nje hapesire kohe te dredhuar.Per Newtonin edhe koha edhe hapesira ishin absolute!Newton gjithashtu besonte se se Universi ish i shpalusur mbi nje kohe absolute e cila mund te simbolizohej nga nje ore imagjinare diku ne hapesire!Mirpo i madhi Ainjshtain ndryshoi gjithcka me teorine e tij mbi relativitetin dhe per kete,dikur shkruante....Me fal Newton!Ne jemi nje moment i kohes astronomike!Truri jone me rudha nuk ka kapacitet te zbuloje shume mistere te kohes dhe hapesires!Truri jone eshte me shume i aktivizuar ne aspektet tona te jetes,dashurine,luften,urrejtjen,gjuetine,vrasjet, vjedhjet,poshtersite etj!Pamvarsishtnga intiligjenca jone e kufizuar mund te themi se kemi evuluar ne menyre te sukseseshme.Kemi arritur qe te hapim disi perden e Universit
per te hedhur drite mbi shume gjera qe njeriu nuk i ka pas ditur.Pyetjet e shtruara nga fizikante si Newtoni,Ainshtani,Kurt Godel,Stefan Hauking,jane pyetjet me gjigande qe mund te shtrojme!

A eshte koha dicka e vertete? A vershon koha vetem ne nje drejtim?A ka koha fillim dhe mbarim?C'fare eshte pafundesia?Asnje nga keto pyetje nuk eshte pergjighur me konfidence te plote shkencore!Sa me teper pesha e ketyre pyetjeve rendon trurin e njeriut,aq me shume drite sjell ne shkence kerkimi i pergjigjeve.

PS: Jam i sigurte qe jeni ndeshur ne shume gabime drejtshkrimore per te cilat u kerkoj falje!


avatar
arbri1994

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Odin prej 27.07.11 21:06

Udhėtimi nė kohė, i pamundur

Fizikanėt kanė vėrtetuar se njė foton nuk mund tė udhėtojė mė shpejt se sa shpejtėsia e dritės, gjė e cila dėshmon se udhėtimi nė kohė ėshtė i pamundur.

Du Shengwang, profesor nė universitetin e shkencės dhe teknologjisė sė Hong Kong, vėrteton se njė foton i bindet ligjit tė trafikut tė universit njėsoj si valėt elektromagnetike.

Ai ka thėnė se fotoni i bindet teorisė sė shkencėtarit Albert Ajnshtajn, sipas sė cilės asgjė nuk mund tė udhėtojė mė shpejt se drita.

Mundėsia e udhėtimit nė kohė u hipotizua njė dekadė mė parė kur shkencėtarėt zbuluan pėrhapjen superluminale (mė shpejt se drita) tė pulsimeve optike nė njė lėndė specifike.

Kohė mė pas u zbulua se ishte vetėm njė efekt vizual, por gjithsesi shkencėtarėt besonin prapė se njė foton mund tė udhėtonte mė shpejt se shpejtėsia e dritės.

Studimi tregoi se fotoni i bindet limitit tė shpejtėsisė sė dritės, gjė qė konfirmon kauzalitetin e Ajnshtajnit; qė efektet nuk mund tė ndodhin para shkakut.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  maqomaqo3 prej 29.07.11 1:32

me shkence e dime qe zbehet gje se shkenca jone eshte prapa bote dhe kot fare .asnje zbulim skane bere shkencetaret e sotem ,dhe duhet te falenderojne shkencetaret dhe hulumtuesit e asaj kohe (shekujve perpara)qe ju lane bazat .civilizimet e perparshme kane qene shume here me te zhvilluar se ne sot .a ka mundesi qe me ane te meditimit apo hipnozes te udhetosh ne te ardhme ose te pakten te parashikosh te ardhmen se cfare do ndodhi ne te ??????????????????????????
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ky njeri udhetoi ne kohe

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 28.03.12 18:44

e nderuar kte material e kemi ketu eshte e postuar kohe me pare mundohu te gjesh dicka tjeter ce ne kte forum nuk eshte lexuar
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  lutfi prej 28.03.12 21:11

pershendetje un se besoj qe ky njeri ka ber udhtimin ne kohe
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  lutfi prej 28.03.12 21:28

e kam pare nje dokumentar kta te nasa thonin se vertet ka dicka te vrimat e zeza mirpo kush me provu ,njeri thoshte se me hy ne vrimat e zeza ose si i quante ai black hole ose duhesh me kan shum trim ose shum budall,ndoshta aty eshte udhtimi ne kohe por vshtir me provu
avatar
lutfi

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  unaza10 prej 28.03.12 23:49

nukk mund ta vertetojme qe ka udhetuar ne kohe,por une besoj tek kto lloj udhetimesh dhe besoj se ekzistojnekot nuk jane bere me dhjetra filma
avatar
unaza10

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  benardi prej 29.03.12 12:48

Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė.

Nė thelb, Irina Aref‘eva dhe Igor Voloviē besojnė se pajisja nė CERN, do tė jetė nė gjendje tė krijojė "vrima krimbi" tė vogla nė hapėsirė, tė cilat mund tė lejojnė disa forma tė limituara udhėtimi nė kohė. Nė rast se rezulton e vėrtetė, ngjarja do tė shėnojė rastin e parė nė historinė njerėzore kur ėshtė mundur tė krijohet makina e kohės. Nė rast se kthimi prapa nė kohė ėshtė i mundur, teorikisht do tė jetė i mundur vetėm kthimi nė ēastin kur ėshtė krijuar makina, qė do tė thotė se udhėtuesit kohorė tė sė ardhmes do tė kenė mundėsi tė na vizitojnė. Siē sugjeron artikulli i revistės "New Scientist", ky vit - pra 2008-a - mund tė bėhet viti zero pėr udhėtarėt e kohės.

Sa serioze ėshtė teza?

Artikulli i "New Scientist" nėnvizon se udhėtimi nė kohė pėrmbledh shumė probleme praktike dhe paradokse teorike. "Pavarėsisht, ekziston njė mundėsi e vogėl qė ne tė shohim vizitorė nga e ardhmja gjatė vitit qė do tė pasojė", shkruhet nė artikull. Duhet thėnė se vetėm pak shkencėtarė e pranojnė idenė se pajisja nė fjalė do tė krijojė ato kushte tė cilat mendohet se janė tė nevojshme pėr tė udhėtuar nė kohė. Pajisja ėshtė projektuar pėr tė shqyrtuar forcat misterioze qė ekzistojnė nė nivel grimcash sub-atomike

dhe me ta bėrė kėtė do tė jetė nė gjendje t‘u japė pėrgjigje shumė pyetjeve, siē ėshtė natyra e vėrtetė e gravitetit. Nuk ėshtė dizajnuar si makinė pėr tė udhėtuar nė kohė.

Megjithatė, nėse aksidentalisht kthehet nė makinė kohe, do tė funksionojė vetėm nė nivel sub-atomik, kėshtu qė nuk do tė kemi shans tė dėgjojmė histori si ato qė tregohen nėpėr filma, ku njerėzit barten pėrpara e prapa nė kohė.

Ē‘thonė ekspertėt pėr udhėtimin nė kohė?

Mundėsia teorike ėshtė debatuar gjerėsisht, por tė gjithė bien dakord qė problemet nė nivel praktik janė aq tė stėrmėdhenj, sa, me tė gjitha gjasat, nuk do tė ndodhė kurrė. Brajėn Koks, njė studiues i Universitetit tė Manēesterit, vėren se edhe sikur ligjet e fizikės tė mos e pengonin udhėtimin nė kohė, kjo nuk do tė thotė aspak se diēka e tillė ėshtė e mundur, sigurisht nė terma tė kthimit prapa nė kohė.

"Tė thuash se ato ligje fizike qė njohim lejojnė kthimin nė tė shkuarėn, ėshtė si tė thuash po citoj Bertrand Rasellin, se lejojnė qė njė ēajnik tė orbitojė pėrreth Venusit", thotė dr. Koks. Pra, ėshtė e mundur, por nuk ka gjasa tė bėhet.

"Udhėtimi nė kohė ėshtė tėrėsisht i mundur, nė fakt koha nė orbitė

kalon me ritme tė ndryshme nga ato ritme qė njohim nė tokė dhe kjo duhet

marrė nė konsideratė nėse duam qė sistemet naviguese tė satelitėve

tė funksionojnė. Por, udhėtimi nė tė shkuarėn, megjithėse lejohet teknikisht

nga teoria e Ainshtainit, do hidhet poshtė nga shumica e fizikanėve,

nė rast se arrijmė tė kuptojmė mė mirė rregullat e fizikės - dhe kjo ėshtė edhe detyra e pajisjes nė CERN".

Pėrse ėshtė marrė parasysh mundėsia e udhėtimit nė kohė?

Vjen bashkė me teorinė e relativitetit tė pėrshkruar nga Albert Ainshtaini nė vitin 1905. Ėshtė teoria mė e mirė qė kemi deri tani lidhur me natyrėn e hapėsirės e tė kohės dhe ishte Ainshtaini qė formuloi ekuacionin - Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė net matematike qė i lidhin kohėn dhe hapėsirėn nė njė entitet tė quajtur- "kohė-hapėsirė". Ato ekuacione dhe vetė teoria nuk e pėrjashtojnė idenė e udhėtimit nė kohė, megjithėse qė nga koha e Ainshtainit janė bėrė pėrpjekje tė shumta pėr tė provuar se udhėtimi nė kohė ėshtė i pamundur.

Ka ndonjė element qė mund ta mbėshtesė kėtė teori?

Shumė shkrimtarė librash fantastiko-shkencorė janė kėnaqur duke imagjinuar mundėsinė e udhėtimit nė kohė, duke nisur qė nga H.G. Wells, libri i tė cilit "Makina e Kohės" u publikua nė vitin 1895 - 10 vjet pėrpara se Ainshtaini tė dilte me teorinė e relativitetit. Nė mėnyrė shumė interesante, do tė ishte njė tjetėr vepėr e fantashkencės ajo qė do tė ringjallte interesin pėr udhėtimet kohore nė epokėn moderne. Kur astronomi amerikan, Karl Sagan, shkruante nė vitin 1986 romanin "Kontakti", kėrkonte njė rrugė gjysmė tė mundshme pėr tė anashkaluar problemin e pamundėsisė pėr tė udhėtuar mė shpejt se drita - gjė qė do tė thyente njė rregull bazė tė fizikės. Atij i duhej qė personazhet e librit tė pėrshkonin distanca gjigante nė hapėsirė, kėshtu qė i kėrkoi Kip Tornit, mikut tė vet kozmolog, t‘i zbulonte njė rrugė, qė kjo tė ishte e mundur pa pasur nevojė tė udhėtohej mė shpejt se drita.
Torn sugjeroi se duke manipuluar vrimat e zeza bėhej i mundur krijimi i "vrimave tė krimbave", nė hapėsirė-kohė qė do tė lejonin njerėzit tė udhėtonin brenda ēastit nga njė pikė e universit nė njė tjetėr. Mė pas mendoi se kjo ide mund tė shfrytėzohej teorikisht edhe pėr t‘u kthyer prapa nė kohė. Sigurisht qė bėhej fjalė veē pėr njė teori dhe askush nuk mund tė imagjinonte se vrimat e zeza mund tė manipuloheshin vėrtetė duke krijuar "vrima krimbash". Por ideja tingėlloi e pranueshme, e shtoi ndjeshėm interesin mbi "vrimat e krimbave" dhe mbi udhėtimin nė kohė, duke pėrfshirė edhe dy matematikanėt rusė. Pėrveē pamundėsive praktike, ēfarė tjetėr e pengon udhėtimin nė kohė?

Problemi mė i madh teorik njihet si paradoksi i udhėtimit nė kohė. Nėse dikush kthehet nė kohė dhe ndėrmerr diēka pėr tė ndaluar ekzistencėn e vet, si mund tė jetė i mundur udhėtimi nė kohė?

Shembulli klasik ėshtė ai i tė kthyerit nė kohė qė vret tė gjyshin pėrpara ardhjes nė jetė tė babait tė tij. Kozmologėt, tė njohur pėr fantazinė e shfrenuar, e kanė shmangur problemin, duke i ardhur rrotull. Kanė sugjeruar se nuk ekziston njė univers i vetėm, por se janė tė shumtė - aq tė shumtė sa ka vend pėr ēdo ngjarje tė mundshme. Nė kėtė model universi tė shumėfishtė, apo "multiuniversi", njė grua qė kthehet nė kohė pėr tė vrarė gjyshen nuk cenon ekzistencėn e vet, pasi nė universin fqinj gjyshja jeton pėr tė sjellė nė jetė njė bijė, e cila bėhet nėna e vrasėses.

Ku do na shpjerė makina e Gjenevės? Fizikani dhe shkrimtari Xhon Gribin, i cili di t‘i shpjegojė kėto gjėra mė mirė se pjesa dėrrmuese e njerėzve, pėrmend njė proverb fizikanėsh: gjithēka qė nuk ėshtė e ndaluar, nė njė ēast do tė ndodhė. "Kėshtu qė ata mendojnė se makinat e kohės mund tė ekzistojnė. Problemi ėshtė se ‘tuneli kohor‘ qė do tė prodhohet nga pajisja do tė jetė njė ‘vrimė krimbi‘ aq e vogėl sa nė tė do mund tė kalojė vetėm njė atom.

Kėshtu qė nė Gjenevė hė pėr hė nuk do kemi asnjė vizitor nga e ardhmja. Tė gjithė kėtė unė nuk mund ta pėrtyp pa i hedhur pak kripė, por sigurisht qė nuk ėshtė kokė e kėmbė ēmenduri".


avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  benardi prej 29.03.12 12:58

Udhėtimi nė kohė, a do tė bėhet e pamundura rutinė?

Qė nga eksperimentet e hershėm tė Keely, Tesla e Vėllezėrit Wilson, deri nė hamendėsimet pėr udhėtim nė kohė nė Eksperimentin e Filadelfias, Projektin Montauk, tė gjithė janė intriguar nga udhėtimi nė kohė

"Lavdia e kohės ėshtė qė tė qetėsojė mbretėrit ndėrluftues, tė ējerrė maskėn e falsitetit dhe tė nxjerrė tė vėrtetėn nė dritė" - William Shakespeare.

Koha ėshtė mėnyra e Zotit pėr tė mos lejuar qė gjithēka tė ndodhė njėkohėsisht. A ėshtė pranė dita kur ne do tė takojmė pasardhėsit tanė tė largėt, apo paraardhėsit tanė? Udhėtimi praktik nė kohė vazhdon tė shmangė konsumatorin dhe deri kur pajisjet e udhėtimit nė kohė tė jenė prodhuar nė masė tė madhe, shpikėsit e garazheve do tė duhet tė ndėrtojnė makineritė e tyre. Qė nga eksperimentet e hershėm tė Keely, Tesla e Vėllezėrit Wilson, deri nė hamendėsimet pėr udhėtim nė kohė nė Eksperimentin e Filadelfias, Projektin Montauk, tė gjithė kanė dėshiruar tė sjellin udhėtimin praktik nė kohė tek konsumatori. Mendoni nėse do tė ishit njė nga njerėzit ende tė gjallė sot, qė ka lindur para 1903, kur u ngrit aeroplani i parė? Kur ishit tė rinj, ideja e fluturimit ka qenė ndoshta shumė ngacmuese. Disa shkencėtarė besojnė se ne mund tė jemi duke jetuar aktualisht nė njė skenar identik.

Por tani, shumė ngacmues nuk do tė ishte fluturimi, por udhėtimi nė kohė. Shkencėtarėt besojnė se fėmijėt tanė do tė jetojnė tė shikojnė edhe njė herė tė pamundurėn tė shndėrrohet nė rutinė. Profesor Mikio Mukaku i Universitetit tė New York-ut, beson se fluturimi nė hapėsirė mund tė zbulojė njė ditė tė fshehtėn e vetė kohės. Kjo do tė kėrkojė zhvillimin e anijeve hapėsinore qė mund tė udhėtojnė me shpejtėsi dyqind milionė kilometra pėr sekondė.

Anije qė udhėtojnė nė kėtė shpejtėsi do tė na shpien pranė shpejtėsisė sė dritės, ku nė fakt koha ngadalėson. Ky ėshtė fenomeni qė njihet si zgjerimi i kohės. Teoritė e Einstein parashikojnė se sa mė shpejt qė njė anije kozmike lėviz, aq mė ngadalė ecėn koha brenda saj. Mendoni njė raketė qė ngrihet nga toka dhe i afrohet shpejtėsisė sė dritės. Nėse ne e ndjekim atė nga toka me njė teleskop shumė tė fuqishėm teksa largohet, do tė shohim gjithkėnd brenda anijes si tė ngrirė nė kohė. Pėr ne, koha e tyre do tė ngadalėsojė, por pėr ta nuk do tė ndryshojė asgjė! Kjo ėshtė matur nė laboratorė dhe nė vendndodhje, duke pėrdorur orė atomike, aeroplanė, satelitė dhe raketa. Ėshtė provuar se koha ngadalėson, sa mė shpejt qė lėvizni. Nė 1975, Carol Allie, profesor i Universitetit tė Maryland, testoi teorinė e Einsteinit duke pėrdorur dy orė atomike tė sinkronizuara. Njė orė u ngarkua nė njė avion dhe fluturoi pėr disa orė, ndėrsa tjetra u la nė tokė, nė bazėn ajrore. Pas kthimit, ora nė avion ishte shumė pak mė e ngadaltė se ajo nė tokė. Kjo nuk ndodhi pėr shkak tė gabimeve eksperimentale dhe ėshtė pėrsėritur disa herė me tė njėjtin rezultat. Ky ndryshim nė kohė ėshtė edhe mė i theksuar nė satelitė si stacioni i hapėsirės. Kjo ėshtė pėr shkak se kėto objekte udhėtojnė me shpejtėsi shumė mė tė mėdha dhe pėr njė kohė shumė mė tė gjatė nga sa ėshtė e mundur pėr njė aeroplan. Sa mė shpejt tė lėvizė njė objekt, aq mė shumė ėshtė e deformuar koha. Tani qė ne e dimė se ėshtė e mundur qė tė udhėtojnė nė tė ardhmen, duke lėvizur me shpejtėsi tė mėdha, problemin tjetėr ėshtė se si tė udhėtojmė nė njė kohė tė tillė pa pasur nevojė tė ulemi nė njė anije kozmike pėr vite tė tėrė. Ky problem ėshtė zgjidhur me ekzistencėn teorike tė atyre, qė njihen si kurba kohore tė mbyllura dhe "tunele". Teoritė e pėrgjithshme dhe tė veēanta tė relativitetit tė Einsteinit kombinojnė hapėsirėn tredimensionale me kohėn pėr tė formuar katėrdimensionalen hapėsirė-kohė. Binomi hapėsirė-kohė pėrbėhet nga pika ose ngjarje qė pėrfaqėsojnė njė vend tė veēantė nė njė kohė tė caktuar. E gjithė jeta juaj formon njė lloj "krimbi" nė hapėsirė-kohė! Maja e bishtit tė krimbit do tė jetė lindja juaj dhe kreu ėshtė vdekja juaj. Vija qė krimbi krijon me trupin e vet quhet vija botėrore e objektit. Einstein parashikon qė vijat botėrore mund tė deformohen nga trupa masivė si vrimat e zeza.

Kjo ėshtė nė thelb origjina e gravitetit, mos harroni. Tani, nėse vija botėrore e njė objekti do tė deformohej aq shumė sa pėr tė formuar njė lak qė lidhen me njė pikė tė vetvetes e qė pėrfaqėson njė vend dhe njė kohė tė mėparshme, ajo do tė krijojė njė korridor drejt tė kaluarės! Kjo quhet njė kurbė kohore e mbyllur. "Kanalet" janė vrima nė strukturėn e katėr-dimensionales hapėsirė-kohė qė janė tė lidhura, por qė kanė origjinėn nė pika tė ndryshme nė hapėsirė dhe nė kohė tė ndryshme. Ato sigurojnė njė rrugė tė shpejtė midis dy vendeve tė ndryshme nė hapėsirė dhe kohė. Ky ėshtė ekuivalenti katėrdimensional i bashkimit tė dy copave tė njė letre tė palosur pėr tė krijuar kontakt. Shtrembėrimet nė hapėsirė bėjnė qė pikat e ndara tė mufaten dhe tė lidhen. Kjo formon njė kanal pėrmes tė cilit diēka mund tė udhėtojė menjėherė nė njė vend dhe kohė tė largėt. Pra, s'ka mė nevojė tė udhėtojmė nė njė raketė pėr vite tė tėrė pėr tė hyrė nė tė ardhmen!

Kjo ėshtė nė thelb ajo qė ėshtė shkruar tek "Liza nė botėn e ēudirave: Pėrmes Pasqyrės". Pasqyra e saj ishte njė "kanal" qė lidhte shtėpinė e saj nė Oksford me botėn e ēudirave. Ajo mjaftonte qė tė shkonte tek pasqyra dhe do tė kalonte menjėherė nė anėn tjetėr tė pėrjetėsisė. Ndėrsa nė realitet, do tė duhej njė punė shumė mė e madhe pėr tė krijuar njė "kanal" qė lidh dy pika tė ndryshme nė hapėsirė-kohė. Sė pari, do tė kėrkonte ndėrtimin e dy makinerive tė mėdha identike tė pėrbėra nga dy pllaka shumė tė mėdha metalike paralele, tė ngarkuara me sasi tė jashtėzakonshme energjie. Kur makinat vendosen nė afėrsi tė njėra-tjetrės, sasia e madhe e energjisė - afėrsisht sa ajo e njė ylli shpėrthyes, do tė shkaktonte njė vrimė nė hapėsirė-kohė dhe do tė lidhte dy makinat nėpėrmjet njė "kanali". Kjo ėshtė e mundur dhe fillimet e saj janė ilustruar nė laborator me atė qė njihet si Efekti Casimir. Detyra e ardhshme do tė jetė tė vendoset njė nga kėto makina nė raketė, e cila do tė mund tė udhėtonte afėrsisht me shpejtėsinė e dritės. Raketa do tė merrte njėrėn makinė nė njė udhėtim larg, ndėrsa do tė vazhdonte tė ishte e lidhur me tokėn pėrmes njė "kanali".

Tani, njė hap i vetėm nė "kanal" do tė mund t'iu transportonte nė njė vend dhe nė kohė tė ndryshme. Kėto duken tė jenė tė vetmet mėnyra qė bėjnė tė mundur udhėtimin drejt sė kaluarės. Kufizimi i kėtij udhėtimi nė kohė nė tė shkuarėn ėshtė se do tė ishte e pamundur pėr tė udhėtuar prapa nė njė kohė pėrpara krijimit tė makinės. Megjithėse teoritė e lartpėrmendura tė relativitetit flasin pėr kanalet dhe kurbat e mbyllura tė kohės, teoritė nuk thonė asgjė pėr procesin e udhėtimit nėpėr to. Mekanika kuantike mund tė pėrdoret pėr tė modeluar skenarė tė mundshėm dhe jep probabilitetin e ēdo rezultati tė mundshėm. Mekanika kuantike, kur pėrdoret nė kontekstin e udhėtimit nė kohė, ka njė tė ashtuquajtur interpretim shumė-universėsh. Kjo ėshtė propozuar sė pari nga Hugh Everett III nė 1957. Ajo pėrfshin idenė qė nėse diēka mund tė ndodhė fizikisht, e bėn nė disa universe. Everett thotė se realiteti ynė ėshtė vetėm njė prej universeve njėlloj tė vlefshėm. Ekziston njė grup universėsh qė quhet multivers. Ēdo multivers ka kopje tė ēdo personi dhe tė gjithė materies... Propozimi i udhėtimit nė kohė mbėshtetet nga teoria shkencore, por kjo nuk mjafton pėr ta bėrė realisht tė mundur. Janė hedhur argumente tė shumtė qė ndalojnė udhėtimin nė kohė drejt tė shkuarės. Si arsyeja e shėndoshė, edhe faktet shkencorė ngrejnė pengesa serioze.

Njė argument madhor kundėr udhėtimit nė kohė nė tė kaluarėn ėshtė quajtur parimi i autonomisė, i njohur mė mirė si paradoksi i gjyshit. Ky paradoks krijohet kur njė udhėtar nė kohė shkon nė tė kaluarėn pėr tė takuar gjyshin apo gjyshen e tij. Tani, me njohjen e tyre do tė ishte e mundur tė ndėrrohej kursi i ngjarjeve qė ēojnė nė martesėn e gjyshit dhe gjyshes. Mund t'i thuash diēka pėr njė sekret tė familjes pėr ta bindur qė je ai qė thua se je dhe ai mund t'i rrėfejė bashkėshortes sė ardhme. Nė kėmbim, ajo mund tė vėrė nė dyshim shėndetin e tij mendor. Si pasojė, gjyshėrit e t'u nuk do tė lindin kurrė nėnėn tėnde, e si rrjedhim ti nuk mund tė lindėsh! Por, si mund tė kesh ekzistuar ndonjėherė pėr tė udhėtuar sėrish pas nė kohė, nėse ti nuk ekziston?

Njė tjetėr argument pėr pamundėsinė quhet parimi i kronologjisė. Ky parim thekson se, udhėtarėt nė kohė mund tė sjellin informacion nė tė kaluarėn qė mund tė pėrdoren pėr tė krijuar ide dhe produkte tė reja. Kjo nuk do tė kėrkonte energji krijuese nga ana e "shpikėsit". Paramendoni sikur Pablo Pikaso, artisti mė me ndikim dhe i suksesshėm i shekullit XX, do tė udhėtonte pas nė kohė pėr tė takuar vetveten nė njė moshė mė tė re. Supozojmė se ai do tė qėndronte nė universin e duhur, ai do t'i jepte vetvetes nė moshė tė re portofolin e tij tė kopjeve tė pikturave, skulpturave, artit grafik, qeramikės. Versioni rinor i Pikasos mė pas do tė riprodhonte kėtu, duke ndikuar kėshtu thellėsisht nė tė ardhmen e artit. Pra, riprodhimet ekzistojnė, sepse janė kopjuar nga origjinali dhe origjinalėt ekzistojnė, sepse janė kopjuar nga riprodhimet! Asnjė ēikė energji krijuese nuk do tė ish pėrdorur pėr tė krijuar kryeveprat! Njė ide qė dikur ishte asgjė mė shumė se "science fiction", tani ėshtė njė koncept qė po bėhet realitet. Teoritė e relativitetit tė pėrgjithshėm dhe tė veēantė tė Einstein mund tė pėrdoren pėr tė provuar se nė fakt udhėtimi nė kohė ėshtė i mundur dhe hulumtimet kanė treguar se raketet qė lėvizin me shpejtėsi mund tė udhėtojnė nė tė ardhmen.

Zgjerimi i kohės ėshtė metoda mė e lehtė pėr shkak se ajo thjesht kėrkon lėvizje me shpejtėsi tė lartė pėr tė pėrjetuar udhėtimin nė kohė. Fenomenet e njohur si "kanalet", kurbat e kohės janė mjete tė mundshėm pėr tė udhėtuar nė tė ardhmen dhe nė tė kaluarėn. Udhėtimi nė tė kaluarėn ėshtė njė detyrė shumė mė e vėshtirė. Teoria e tij pėrfshin skenarė tė komplikuar nė katėrdimensionalen hapėsirė-kohė, energji tė barabartė me atė tė njė ylli shpėrthyes dhe udhėtim me afėrsisht shpejtėsinė e dritės. Arsyeja e shėndoshė dhe faktet shkencorė mund tė pėrdoren pėr tė paraqitur skenarė qė shndėrrohen nė pengesa serioze. Megjithatė, shpjegime mund tė ketė edhe kundėr kėtyre pengesave. Nėse koncepti i multiversit ėshtė realitet, atėherė shumica e ideve tė tashme tė udhėtimit nė kohė bazohen nė njė realitet fals. Nėse udhėtimi nė kohė ėshtė krejtėsisht i pamundur, atėherė arsyeja pėr kėtė ende nuk ėshtė gjetur.

Pėrgatiti

KLARITA BAJRAKTARI
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje avokat ne SH.B.A deklaron se ka udhetuar ne kohe

Mesazh  xxxadixxx prej 10.11.12 22:27

Edhe pse shume shkencetare thone qe udhetimi ne kohe eshte i pamundur, nje avokat ne Washington deklaron qe ai e ka bere kete gje me dhjetera here si pjese e nje projekti sekret te Luftes se Ftohte.

"Une kam udhetuar fizikisht ne kohe." - thote Andrew Basiago, nje avokat ne Vancouver. "Ne e kemi bere, e beme perpara 40 vjetesh."

Tani Basiago eshte ne nje mision- te tregoje ate qe ai e quan nje mbulim qeveritar prej me shume se 40 vjetes, projekti Pegasus, ku ai eshte teletransportuar mbrapa ne kohe shume here.

"Une e kam te gjithe historine dhe kam qindra fakte." - thote ai.

"Une mund tu tregoj personelin qe ishte i perfshire dhe vendet si edhe cfare pajisje udhetimi eshte perdorur."

"Une hyra ne sate program zyrtarisht ne vjeshten e vitit 1969, dhe isha ende i vogel ne moshe." - thote Basiago.

Ai thote qe ishte nje prej 140 femijeve, 60 te rriturve- krononaute, duke perfshire ketu edhe babain e tij, qe sipas tij ishte me te ne hedhjen e pare.

"Babai me kapi per dore dhe ne u hodhen ne fushen e energjise, dhe dukej sikur ne po leviznim shume shpejt dhe kishte nje paradoks pasi dukej sikur nuk po shkonim ne asnje vend." - tha ai.

Paradokse, deklarata jo shkencore, histori te pabesueshme dhe takime ne Toke dhe ne Mars, duke perfshire ketu edhe takim me Barack Obama kur ai ishte femije.

Basiago thote gjithashtu qe ai ka udhetuar ne kohe gjashte here tek Teatri Ford ne diten kur presidenti Lincoln eshte vrare, por ai nuk e pa te ndodhte. Gjithashtu ai e ka pare presidentin Lincoln ne nje rast tjeter te famshem.

Ai pretendon te kete qene tek Gettysburg Address. Thote qe nje foto e bere ne ate dite e provon kete. Ne fotografi ai tregon nje djale dhe thoteqe eshte ai.

Ai thote qe ne baze te eksperiences se tij si udhetues ne kohe, teletransportimi ashtu si eshte pershkruar tek Star Trek eshte i gabuar.

"Ne fakt nese do te kishit ardhur me ane te teletransportit kuantik, metoda e telentransportit te Star Trek, do te kishit rene si nje person i vdekur." - thote ai.

"Eshte hapur nje tunel ne kohe-hapesire ashtu si nje flluske sapuni e fryre nga nje femije. Dhe kur flluska mbyllej, ne rivendoseshim ne nje vend tjeter ne hapesire-kohe ne faqen e Tokes."

Ai ka vene reputacionin e tij profesional ne rrezik me deklaratat e tij, por thote qe nuk i intereson pasi do qe te gjithe te mesojne te verteten.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Odin prej 12.11.12 23:10

Udhetimi ne kohe!Sa here njerezimi ka dyshuar mbi mundesine e shkencareve per te krijuar dicka qe koha e ka vertetuar te sukseseshme?

Ne vite te panumerta, nga experienca jone njerzore kemi mesuar se c’do gje e imagjinuar nga njeriu nje dite mund te kthehet ne realitet. Nese shekuj me pare do shtrohej qeshtja e shkeljes se Henes nga kemba e njeriut, udhetimi i njeriut ne hapesire, apo disa nga arritjet me te medha te shkences tone, per ate kohe do tingellonte e pamundur. Sidoqofte te tilla gjera jane parashikuar kohe me pare dhe koha e ka vertetuar te jene te realizueshme.

Dikur eshte shikuar vetem si fantazi dhe Sci-Fiction,por momentalisht udhetimi ne kohe eshte thjeshte nje problem engjinierik. Fizikantet e brumosur nga ligjet e Newtonit besonin se koha levizte ne nje vije te drejte, te stabilizuar, te pandrysheshem, tamam si nje shigjete. Pastaj vjen Ainjshtani me teorite e tij qe tregojne se koha vershon me teper ne trajten e nje lumi. Sa me teper mase energjie ushtron mbi te, aq me shume ndryshon rryma e saj rreth jush.

Edhe pas Ainjshtanit, shume fizikante besonin se tik-taku i ores ecen vetem ne nje drejtim. Nderkohe qe leviz me shpejtesine e drites,ne baze te ekuacioneve te Anjshtanit prapseson gjigjeten e kohes (reverse-kthen prapsht), nje levizje kaq e shpejte do ishe e pamundur per arsye se c’do objekt qe arrin ate kulm shpejtesie mund te shnderrohet ne nje mase infinite. Keshtu qe udhetimet ne te kaluaren ishin nje dicka absurde!

Keshtu mendohej dikur, gjerat kane ndryshuar

Duke i rishikuar dhe studiuar ekuacionet e Ainjshtanit me me kujdes, fizikantet tash me kane arritur te kuptojne se rryma e kohes mund te devijohet ne nje spirale (tip suste e gjere nga siper, e ngushte nga poshte). Me konkretisht, sa me shume mase do koncentrosh ne nje pike te saj, aq me shume mund ta kthesh rrjedhen e saj. Gjate viteve te fundit, modele te reja mekanizmash kohe jane projektuar mbi tryezat e laboratoreve me gjigande te botes.

Cfare eshte mekanizmi i kohes dhe pse quhet i tille?

Thjesht mund ta pershkruash si mekanizem qe afron dy pika te largeta te vijes se kohes afer njera tjetres duke mundesuar kalimin e shpejte nga njera pike ne tjetren (kjo vije e dredhuar e kohes, ne Anglisht-timelike curves). Duhet te dime se momentalisht nuk egziston ndonje teoreme No-Go kundrejt mekanizmave te kohes. Kuptimi i koceptit ndikim dhe pasoje eshte qelesi kryesor pre venien ne jete te teorise.

Ekziston nje problem me konceptin e udhetimit ne kohe! Ideja e nje udhetari qe ta zeme futet ne mekanizmin e kohes sot dhe e kurdis destinacionin e kohes ne vitin 2037 e nenvlehteson faktin qe bota eshte ne levizje konstante neper hapesire, duke u rrotulluar rreth diellit, i cili po ashtu eshte duke levizur neper galaksi. Keshtu qe duke e llogaritur hapesiren e kohes si nje dimencion te katert te Universit, levizja e ketij udhetuesi vetem neper nje dimencion nuk mund ta beje te mundur qendrimin e ketij udhetuesi ne siperfaqen e Tokes, duke marre parasysh qe siperfaqja e Tokes eshte nje platforme levizese me nje trajektore shume te komplikuar. Levizja me shpejtesine e drites 5 sekonda mund te materializoje ne ajer apo ne Gure, mvaret nag pozicioni i Tokes para apo pas 5 secondave!

“Distanca” e udhetimit ne kohe

Perzierja e dimencioneve te hapesires dhe asaj te kohes, ku koha mund mund te krahasohet me distance qe korrespondon shpejtesine e drites, ne kete rast 1 sekond eshte i barabarte me nje distance prej 299.792.458 kilometrash. Nga ana tjeter distance1 meter eshte e barabarte me 3.34 nanosekonda. Po ashtu mund te krahasosh “Vit” me “Vit drite” (ku ketu katrori i distances ka shenje te kundert treguese me katrorin e kohes)

Sikur ta supozojme se udhetimi neper hapesire dhe kohe do nxjerre veshtiresi teknike te barabarta, ne kete rast levizja me SHD (Shpejtesi drite) vetem per nje second,para apo prapa mund te krahasohet me fluturimin ne Hene per nga distanca. Levizja me SHD per ca vite mund te krahasohet me distancen nga Toka deri ne yllin me te afert. De nese do deshirosh te vizitosh kohen e Dinozaureve,mase mund ta krahasosh me fluturimin ne Galaksine me te afert me galaksine tone.

Idea e udhetimit perpara ne te ardhmen dhe pas ne te kaluaren ka mahnitur dhe frymezuar gjithmone shkrimtaret e SF (Fantastico Shkencore). Paradoksi i Gjyshit eshte nje argument qe shume njerez perdorin per te sygjeruar se udhetimi ne kohe eshte i pamundur. Po sikur te udhetosh ne te kaluaren dhe te parandalosh Gjyshin tend qe te takoje Gjyshen tende dhe keshtu qe mamaja jote nuk do kishe lindur?? !! Si rrjedhim ti nuk do kishe lindur, etj etj.

Deri jo shume kohe me pare nje argument i tille bente qe shumica se shkencareve te besonin se udhetimi ne kohe s’mund te egzisoje kurresesi jashte krijimeve Fantastiko Shkencore. Por ne menyre te cuditshme, disa interpretime nga me interesantet te botes Quantium sugjerojne se udhetimi ne kohe eshte i mundur, te pakten teorikisht.

Graviteti dhe Black Holes. Teoria e Ainshtainit per relativitetin solli hapesiren dhe kohen ne nje te vetme, thurje kater dimencionale te cilen e quajti spacetime (HapesireKohe). Ne e dime qe mund te udhetojme para-prapa dhe anash ne Hapesire,dhe pse nuk mund te udhetojme para dhe prapa ne kohe? Kater dimencione eshte veshtire ti imagjonosh keshtu qe Shkencaret zakonisht sygjerojne qe ta imagjinoni Haps-kohe me nje carcaf te tendosur nga te gjitha anet.

Neqoftese nuk ka ndonje mase te madhe qe te ushtroje presion mbi kete carcaf, carcafi do qendroje i tendosur dhe c’do object i vendosur ne te to levize mbi te ne vije te drejte. Por masa te medhaja (si psh Dielli) krijon lakim ne Hapsirė-Kohė duke e thyer kete vije te drejte. Ashtu siē po te vendosesh nje objekt te rende ne ēarēaf (nje kungull p.sh.) do krijoje nje grope ne carcaf.

Universi eshte plot me objekte mijera here me te renda se Dielli qe krijojne efekte graviteti dhe si rezultat i dickaje te tille Haps-Kohe eshte jo e rrafshet por e perkulur. C’do gje, duke mos perjashtuar dhe driten, ndjek rrugen sipas lakimit ne Haps-Kohe. Ne e dime se Ainshtaini kish te drejte rreth kesaj teorie sepse astronautet ne ditet e sotme shpesh here mund te shikojne yje ne distance qe jane nen maskimin e objekteve te aferta si Dielli p.sh. Ne vend qe te udhetoje ne vije te drejte dhe duke qene i bllokuar,drita e yjeve vershon mbi lakimin qe krijojne keto masa te medhaja ne Haps-Kohe, pra ne vije te lakuar.

Siē e kemi thene edhe me siper, kur nje yll arrin ne fundin e jetes se tij mund te shembet ne brendesi te tij nga influenca e gravitetit qe ka,deri me nje mase qe e gjithe permbajtja e tij koncentrohet ne nje object me densitet jashtezakonisht te madh dhe me permase jashezakonisht shume me te vogel nga madhesia e tij origjinale. Kjo krojon Black Hole.

Black Hole kane terheqje gravitatcionale jashte- zakonisht teper te madhe sa qe asgje nuk mund te depertoje mbi ta, madje as drita. Ne nuk mund ti shikojme Black Holet per egziston evidence e mjaftueshme per te vertetuar egzistencen e tyre. Astronautet mund te shikojne yje qe veprojne ne menyre te tille qe sygjeron se jane te terhequr nga objekte te padukshem e me mase te jashtezakonshme, ne afersi te tyre.

Po cfare efekti ka Black Hole ne HapsireKohe (Spacetime) ?? !! Relativiteti parashikon se ne qendren e Black Holes eshte nje pike densiteti infinite qe quhet singularitet, ne mbrendesi te te cilit te gjitha ligjet normale te fizikes nuk mund te ushtrohen. Kohe, Hapesire, Materje dhe Energji nuk kane me nje kuptim te qarte!!

Po ku valle eshte ana tjeter ?? Mund te jete diku tjeter ne Haps-Kohe, ose ne te ardhmen ose ne te kaluaren. Nuk perjashtohet mundesia qe te ndodhet ne tjeter Univers. Supozohet te jete Dr Who’s (per ata qe e kane pare kete film) qe fillimisht shfrytezoj forcen e Black Hole si fillim eksperimenti ne Udhetim Kohe. Nese do kesh mundesi te kalosh nje anije kozmike neper nje tunnel te tille te quajtur Ėarmhole atehere do kesh zbuluar seretin e udhetimit ne kohe.

Mini Warmholes

Ekuacionet e Ainshtanit pershkruajne Haps-kohe si dicka teper te lemuar, si carcafi. Teoria e tij per relativitetin merret me anen fizike te asaj qe ndodh sfondin e madh dhe nuk merret me ate c’fare ndodh ne cendren e nje Blak Hole apo c’fare ndodhi ne momentin e Big Bang ne lindje te Universit kur Haps-Kohe ne vetvete ish infinitualish e vogel. Kjo na shpie ne boten e fizikes Quantum.

Nese do kishe mundesi ta shikoje Hpas-Kohe me nje xham zmadhues teper teper te fuqishem saqe te arrije te shikoje ne sofondin e Quantumit, do shikosh se Spacetime nuk eshte i lemuar. Ashtu si nje Flluske sapuni eshte e lemuar po ta shikosh ne distance me sy,por sikur ta shikosh me mjete zmadhuese te fuqishme do duket qe nuk eshte e lemuar.

Duke ju kthyer pyetjes qe ka munduar shume shkencare qe nga ditet e Njutonit, a eshte e ardhura dicka preordained? Apo ka nje infinit numer te ardhurash? Nje menyre shikimi ne boten Quantum sugjeron qe jo vetem egziston nje infinit numer te ardhurash, por ky infinit numer te ardhurash korrespondon ne ne infinit numer universesh. Protonet dhe elektronet nganjehere levizin ne forme valesh dhe nganjehere ne vije te drejte, por kurre njekohesisht. Deri tani argumenti per interference (nderhyrje) ndermjet nje unversi me nje tjeter ka te beje vetem ne rastet qe ndodh ne je nivel Quantumi.

Por idea e universit paralel krijon nje zgjidhje te mundshme te “paradoksit te Gjyshit” i cili supozohet te krijoje probleme per udhetuesit ne kohe. Nese, fjala vjen, ne udhetojme ne te radhmen dhe ndryshojme historine, ne krijojme nje te ardhme te re ne nje univers parallel dhe nuk kemi asnje efekt ne ate Univers nga i cili kemi ardhur origjinalisht. Shkencaret e se ardhmes mbase mund te krijojne nje tjeter forme teknologjie te bazuar ne efektet e Quantumit. Te tilla mund te jene p.sh.,teleportimi me anen e Quantum.

Ronald Mallett: udhetimi ne kohe mbase i mundur brenda ketij shekulli

Duke u bazuar ne idene madheshtore te Ainshtainit si dhe ekuacionet e tij ne lidhje me teorine e relativitetit, Ronald Mallett nga Universiteti i Connecticut ka pregaditur nje eksperiment per te vezhguar udhetimin ne kohe te nje neutroni ne mbrendesi te drites qarkulluese te nje lambe. Nderkohe qe grupit te tij i nevojiten akoma fonde per kete project, Mallett ka llogaritur se mundesia e udhetimit ne kohe duke perdorur kete metode mund te verifikohet mbrenda nje decade.

Vrimat e zeza, ėormholes dhe telat kozmike –secila nga keto fenomene eshte propozuar si metode per udhetimin ne kohe, por asnjera nuk eshte shikuar si e arritshme per (te pakten) nje sere arsyesh. Nderkohe qe teorikisht ato mund te ndryshojne haps-kohe, te gjitha kerkojne nje sasi mase apo energjie krejtesisht te pa imagjinueshme.

Mallett, prefesor fizike ne Universitetin e Connecticut per rreth 30 vite, consideron nje metode alternative nga keto metodat e tjera te bazuar ne ekuacionin e famshem te Ainshtainit per relativitetin: E=mc2.

Ainshatini na ka treguar se masa dhe energjia jane e njejta gje, thote Mallett i cili ka publikuar studimin e tij shkencor te pare mbi udhetimin ne kohe ne vitin 2000. ”Makina e kohes te cilen kemi desanjuar perdor drite ne formen e nje lazeri qarkullues per te rrudhur kohen, ne vend te perdorimit te objekteve massive”. Mallett po desanjon nje aparature me madhesine e nje komjuteri desktop me te cilen do eksperimentoje fillimisht teorine e tij mbi rrudhosjen e kohes.

Per arsye se grimcat subatomike (subatomike- dicka shume me e vogel se atomi) kane jete jashte zakonisht te shkurter, Mallett shpreson te shikoje egzistencen e ketyre grimcave por kohe me te gjate se jetegjatesia e tyre kur te vendosen ne aparaturen e dritave qarkulluese. Jete me e gjate nenkupton se keto grimca do kene fluturuar ne nje pjese tjeter kohe qe i perket te ardhmes.

“Mendo sikur ke nje filxhan kafeje dhe nje luge” shpjegon Mallet per PhysOrg.com.” Kafeja eshte nje hapesire boshe dhe luga eshte drita qarkulluese e lambes. Kur perzien kafen me luge,kafeja apo hapesira boshe siq e quajtem rrotullohet.Supozoje sikur hedh nje kubik sheqeri ne kafe! E njejta gje ne kete aparature. Nese hapesira boshe ne aparature rrotullohet,do kesh mundesi te shikosh kete grimce subatomike duke levizur rreth kesaj hapesire.”

Sipas Ainshtainit, kur arrin te ushtrosh nje ndikim ne hapesire, kryen efekt ne kohe po ashtu! Duke rrotulluar hapesiren ben qe te rrotullosh kohen po ashtu,gje qe teorikisht do te thote qe mund te ecesh neper kohe ashtu sic mund te ecesh neper hapesire.

“Si fizikante qe jemi, eksperimenti jone merret me grimca subatomike “ thote Mallett. “Kur do jete e mundur per njeriun te udhetoje ne kohe varet shume nga suksesi i ketyre eksperimenteve, te cilat mund te zgjasin nje dekade te mire. Dhe duke u varur nga zhvillimi, tekologjia, si dhe fondet, une besoj se udhetimi ne kohe i njeriut mund te realizohet brenda ketij shekulli”

“C’fare eshte koha? Kjo eshte nje pyetje teper e veshtire “, thote Mallet. ”Koha eshte menyre e ndarjes se ndodhive njera nga tjetra. Edhe sikur te mos e mendojme kohen fare,ne mund te shikojme ndryshimin e gjerave,ndryshimin e stineve, ndryshimin e njerezve. Fakti qe bota ne vetvete ndryshon eshte nje funksion i botes fizike, dhe koha nuk varet aspak nga emri te ciles mund ti veme.

“Tek fizikantet, koha eshte ajo qe matet me ore. Ainshtaini ka treguar se koha eshte e ndikuar nga levizjet, dhe teorite e tij jane demostruar ne menyre eksperimentale duke krahasuar nje ore atomike e cila ka qarkulluar rreth botes nje avion. Eshte me e ngadalte se ajo ne toke”. Shume njerez paraqesin shqetesime ne lidhje me udhetimin ne kohe, ndersa Mallett, duke u mbeshtetur ne teorine e botes paralele, siguron se makinat e kohes nuk do paraqesin ndonje rrezik.

“Paradoksi i gjyshit (ku supozohet qe mund te udhetosh ne te kaluaren dhe te vrasesh gjyshin) nuk eshte ndonje problem”, thote Mallett. “Me kuptim te plote, udhetim ne kohe do te thote se ti udheton ne kohe dhe po ashtu udheton ne tjeter Univers. Sapo mberrin ne te kaluaren ti vendos nje rrugezgjidhje veprimesh dhe aty do jete kufiri ndares. Universi jone nuk mund te kete ndonje efekt nga ajo qe ben ti ne te kaluaren qe visiton”.

Ne nje shkrim me siper kam thene qe po ti besosh konspiracistave udhetimi ne kohe ekziston. Ndersa tani e them me bindje qe jo vetem ekziston prej disa dekadave por edhe praktikohet ne ato nivele qe une dhe ti dhe te tjeret nuk kemi per tu futur dot kurre. Eshte i njejti skenar qe po ndiqet me Marsin. Prej dhjetra vjetesh thuhej qe ishte nje planet i shkrete, pa jete, i kuq etj. Ndersa po ashtu prej dhjetra vjetesh kishte nga ata qe bertisnin qe kjo ishte genjeshter dhe se gjerat po fshiheshin.

Me ne fund u detyruan te pranonin qe ka atmosfere, ka pak ajer ndersa kohet e fundit nxorren dhe fotot me perrenjte e ujit qe kishin rrjedhur neper shpate kodrash. Praktike e njohur per te perballur masat me nje te vertete qe nuk e ‘perballojne’ dot. Edhe lajmin per udhetimin ne kohe ka muaj te tere qe eshte lajmeruar qe do shpallet si i mundshem madje dhe i shpejte ne afat. Prit per sa gjera te tjera do na degjojne veshet tani.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Luli prej 24.01.13 20:11

Udhėtim nė kohė, pasojat e njė eksperimenti

Nga mesi i tetorit tė vitit 1943 u fol sikur Marina e SHBA drejtoi njė seri eksperimentesh qė u kryen nė Filadelfia - Navy Yard, nė Norfolk - New Port News tė shtetit tė Virxhinias, si edhe nė det.

Megjithėse pėr "Eksperimentin e Filadelfias" ėshtė shkruar shumė nėpėr libra, revista dhe gazeta tė vendit dhe tė huaja, burimet themelore tė informacionit mbeten nė errėsirė.

Dėshmitarėt kanė vdekur, dėshmitarė tė tjerė ose personeli informues nuk duan tė pėrmenden dhe mė e keqja, njė shkencėtar vrau veten.

Madje edhe numri i eksperimentit sipas kodit tė Marinės nuk njihet ende. Po tė njihej ky numėr, studiuesit do tė kishin mundėsi tė konsultoheshin me dokumentet kryesore nėse do tė vazhdonin tė ekzistonin. Megjithatė, dėshmitė e mėvonshme, komentet dhe fjalėt e vazhdueshme ndjekin tė njėjtėn linjė, njė orvajtje pėr tė bėrė tė "padukshme" njė anije luftarake.

Eksperimenti u krye nė vitin 1943 dhe pati sukses tė plotė, me pėrjashtim tė efekteve dėmtuese qė pėsoi ekuipazhi. Ka njė lidhje midis kėtij eksperimenti dhe fenomenit qė ndodh nė Trekėndėshin e Bermudės, sepse pėr zhdukjen e anijes dhe tė ekuipazhit tė saj, u pėrdorėn fusha tė fuqishme magnetike artificiale dhe me njė intensitet shumė tė lartė.

Kjo e dhėnė pėr eksperimentin vjen nga shumė burime, por i referohemi atij mė tė besuarit, qė ėshtė nga doktor Manson Valentin, i cili ka qenė koleg dhe mik i ngushtė i Dr. Moris Jessap, njė nga astronomėt dhe selenogragėt mė tė famshėm tė tė gjithė kohėrave, i cili nė atė kohė bashkėpunonte me Zyrėn e Kėrkimeve Detare.

Valentini, nė sajė tė bisedave dhe korrespondencės qė ka patur me Dr. Jessap, ka pėrshkruar nė mėnyrė tė pėrgjithshme disa prej incidenteve mė tė ēuditshme tė "Eksperimentit tė Filadelfias". Sipas Jessap: "Qėllimi ishte qė tė provohej mbi njė luftanije efekti i njė fushe magnetike tė fortė. Kjo do tė kryhej nė sajė tė gjeneratorėve tė fushės magnetike...

Blerina Toslluku
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Luli prej 24.06.14 21:48

A mund tė bėhet realitet udhėtimi nė kohė? Pėrgjigjen e jep fizika kuantike

- Kėrkuesit nė Universitetin “Queensland” nė Australi kanė zbuluar se dy fotone qė udhėtojnė nė kohė, mund tė ndėrveprojnė
- Nė simulim, njė foton i ngecur nė njė kurbė kohe tė mbyllur, ishte i aftė pėr tė ndėrvepruar me njė tjetėr, qė udhėtonte pėrmes kohė-hapėsirėsNėse dikush qė udhėton nė kohė do tė kthehej pas dhe do tė takonte gjyshėrit, a do ta parandalonte lindjen e tij? Ky ėshtė thelbi i njė teorie tė famshme, e njohur si “paradoksi i gjyshit”, qė do tė thotė se udhėtimi nė kohė ėshtė i pamundur. Mirėpo disa kėrkime kanė arritur nė pėrfundime tė tjera.

Njė grup shkencėtarėsh ka krijuar, pėr herė tė parė, njė simulim, me anė tė tė cilit do tė mund tė shohin si mund tė ndėrveprojnė dy fotone qė udhėtojnė nė kohė. Ata sugjerojnė se, tė paktėn nė nivel kuantik, kapėrcimi i kohės mund tė jetė i mundur.

Studimi pėrdori fotone – grimca tė vogla drite – pėr tė stimuluar grimcat kuantike pėr tė udhėtuar nė kohė. Duke studiuar sjelljen e fotoneve, shkencėtarėt treguan aspekte tė ēuditshme tė fizikės moderne.Nė simulim, kėrkuesit ekzaminuan dy rezultate tė mundshme pėr njė foton qė udhėton nė kohė. E para, “fotoni 1” do tė udhėtonte pėrmes “vrimės sė krimbit” drejt sė shkuarės dhe do tė ndėrvepronte me versionin e tij mė tė vjetėr.  E dyta,  “fotoni 2” udhėton pėrmes kohė-hapėsirės normale, por ndėrvepron me njė foton, qė ka ngecur nė njė lak udhėtues nė kohė, pėrmes njė “vrime krimbi”, i njohur si “kurba e mbyllur e kohės”.

Kėrkimi u bė nga njė grup shkencėtarėsh nė Universitetin “Queensland” nė Australi dhe rezultatet u publikuan nė revistėn “Nature Communications” (“Komunikimet e Natyrės”).

Ēfarė ėshtė njė “vrimė krimbi”?

Koha dhe hapėsira mund tė pėrkulen dhe tė shformohen. Nevojitet njė sasi e madhe materieje dhe energjie, pėr tė krijuar shformime tė tilla, por teorikisht, ato janė tė mundura.

Nė rastin e “vrimės sė krimbit”, kopja krijohet duke pėrkulur strukturėn e kohė-hapėsirės. Kjo i ngjan palosjes sė njė cope letėr me dy shenja lapsi, tė bėra mbi tė, tė cilat janė analoge me dy pika nė kohė-hapėsirė. Vija midis tyre tregon distancėn nga njėra pikė nė tjetrėn, nė njė kohė-hapėsirė normale.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  55 prej 27.06.14 15:39

Simboli i udhetimit ne koh eshte Khi-Ro
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Luli prej 03.03.16 21:34

Sekreti i udhėtimit nė kohė
Fizikanėt kuantikė janė gjithnjė e mė afėr asaj qė tė dėshmojnė se udhėtimi nė kohė nuk ėshtė vetėm temė e filmave fantastikė-shkencorė, por edhe e realitetit.

Shkencėtarėt nė Australi kanė dėshmuar se grimcat e dritės, fotonet, mund tė kalojnė nėpėr portalin, i cili lidh dy kohė tė ndryshme, duke u takuar me formėn e tyre mė tė vjetėr.

Studimi i tyre ėshtė bazuar nė lakoret e mbyllura tė kohės (CTC), valė tė cilat mund tė pėrdoren pėr udhėtim nė kohė. Teoria rreth CTC-sė nė fakt paraqet paradoks, meqė sikur tė ktheheshim nė tė kaluarėn, duke penguar lindjen e ndonjė paraardhėsi tonė, atėherė ēka do tė ndodhte me ne?

Disa shkencėtarė pėrgjigjen nė kėtė duke thėnė se paradoksi nė fjalė mund tė evitohet nė shkallėn kuantike, meqė grimcat themelore tė materies mund tė ekzistojnė nė shumė vende nė tė njėjtėn kohė. Dhe, jo vetėm kaq. Ato mund tė ndryshojnė edhe nė kohė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udhėtim nė kohė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi