Kanada - UFO

Shko poshtė

Kanada - UFO

Mesazh  Jon prej 03.11.09 0:34

Kanadaja i trembej mbėrritjes sė alienėvePak vetė e dinė se, qeveria kanadeze vendosi qė tė nxjerrė dosjet e saj tė UFO-ve nė vitin 2005 dhe 2007. Mė shumė se 9500 dosje u nxorėn pa patur mė parė njė konsultim apo njoftim publik.

Mes atyre mijėra raportimeve pėr dėshmi tė pranisė sė UFO dhe memorandumeve tė rėndomtė administrativė, qeveria kanadeze fshehu dokumenta sensitivė qė demonstrojnė qartėsisht se zyrtarėt e kishin marrė shumė seriozisht ēėshtjen e UFO-ve.

Janė diskutuar masa pėr tė hartuar raporte injorues, duke pėrdorur taktika tė ngjashme me ato tė pėrdorura nga forca Ajrore e SHBA. Padia mė e fundit - njė drejtor kanadez i Inteligjencės Shkencore deklaronte se, Kanadaja kish madje gati njė plan nė rast tė zbritjes sė ndonjė UFO-je.

Duke vėnė nė dispozicion 9500 dosje nė faqen e vet tė internetit tė titulluar "UFO-t e Kanadasė - Kėrkimi pėr tė panjohurėn", qeveria kanadeze ka hapur njė polemikė ndėrkombėtare nė lidhje me objektet fluturues tė paidentifikuar.

Kjo polemikė ndizet edhe mė shumė nga pranimi haptas, qė zyrtarė kanadezė nė Ministrinė e Mbrojtjes Kombėtare kanė diskutuar nė mėnyrė tė rregullt taktikat dhe politikat se si tė "injorohet dhe zvogėlohet" fenomeni UFO, qė nė vitet pesėdhjetė.

Edhe mė shumė flet fakti qė Kanadaja, nė vitin 2005 dhe 2007 zgjodhi qė tė rizgjojė polemikėn nė lidhje me kėto dokumenta politikash dhe t'i fshehė ato mes mijėra dokumentave tė rėndomtė nė lidhje me UFO-t.

Duke fshehur kėto dosje, a mos qeveria kanadeze u pėrpoq tė largojė njerėzit nga e vėrteta, apo ishte thjeshtė njė rast pragmatizmi burokratik?

Ndryshe nga Ministria britanike e Mbrojtjes dhe nxjerrja nga qeveritė franceze, braziliane dhe daneze e dosjeve tė disqeve fluturues nė 2007, 2008 dhe 2009, nė mes tė njė mbulimi ndėrkombėtar nė media, qeveria kanadeze ka zgjedhur pėr ta bėrė njė ngjarje krejt tė rėndomtė e tė zakonshme nxjerrjen e dosjeve tė UFO-ve.

Siē demonstrohet nga mungesa totale e mbulimit mediatik apo konsultimeve publike, zyrtarėt kanadezė kanė qenė goxha tė suksesshėm nė fshehjen e angazhimit me UFO-t. Askush pėrveē njė grushti ekspertėsh mbi UFO-t nuk ishin nė dijeni tė faktit qė, Kanadaja kishte pėrgatitur madje njė bazė arkivore tė dhėnash mbi UFO-t.

Tė nxjerrė nė fillim nė vitin 2005 dhe mė pas nė dhjetor 2007, asnjė deklaratė publike ndėrkombėtare, kombėtare apo lokale nuk u bė dhe nxjerrja e kėtij iinformacioni masiv nuk u shoqėrua as mediatikisht.

Ja disa tė dhėna tė dosjeve tė nxjerra:

LETRAT

1. Memorandum i Komisionit tė Pėrbashkėt tė Shėrbimit tė Fshehtė: "Politika aktuale e USAF ėshtė qė ta injorojė dhe zvogėlojė kėtė temė, duke investiguar vetėm atėherė kur konsiderohet e domosdoshme nga komandanti i zonės, pa bėrė mė parė pėrgatitje tė veēanta pėr raportim apo investigim.

Duket se njė politikė e ngjashme nga ana jonė do tė ishte e menēur dhe do tė qe e padėshirueshme qė tė prodhojmė njė lloj pyetėsori apo tė bėjmė pėrgatitje pėr investigime, duke qenė se kjo do t'i jepte publicitet ēėshtjes. Kėshtu qė, sugjerohet qė raportimet pėr shfaqje UFO-sh nuk duhet tė kėrkohen nga dėshmitarėt..."

2. Letėr nga ministri i Mbrojtjes Kombėtare: Nė kontrast, ministrat e Mbrojtjes Kombėtare u kanė dėrguar letra kontradiktore qytetarėve kanadezė, ku i informonin se asnjė departament brenda qeverisė nuk kishte udhėzime apo njė dėshirė pėr tė ruajtur informacion nė lidhje me objekte qė mund tė kenė origjinė jashtėtokėsore, pavarėsisht se kėto dosje kanė qenė konsideruar tė "kufizuar" apo "sekrete" qė nga vitet pesėdhjetė dhe, politika kanadeze ka qenė tė injorojė raportet pėr UFO-t.

Njė letėr ministerore thotė: "Unė ju siguroj se nuk ka njė departament nė qeveri qė dėshiron apo ka udhėzime tė mos japė informacion pėr objekte me natyre jashtėtokėsore".

Ministri i Mbrojtjes Douglas Harkness, mars 1962.

3. Plani zyrtar: Nė rast tė ardhjes sė njė UFO-je: Asnjė letėr tjetėr e zbuluar deri mė sot nuk tregon mė qartė atė qė ka bėrė qeveria kanadeze se sa propozimi i njė drejtori tė Shėrbimit tė Fshehtė shkencor nė lidhje me hartimin e njė plani nė rast tė zbritjes sė njė UFO nė tokė kanadeze.

Ai i drejtohet drejtorit tė Shėrbimit tė Fshehtė Ajror: "Mund ta konsideroni tė kėshillueshme qė tė shtoni se, nėse njė disk fluturues zbret nė territor kanadez, komanda mė e afėrt duhet tė lajmėrohet menjėherė me telegram... Ndoshta bėjmė mirė tė flasim pėr kėtė, pasi ta keni menduar".

Vlen tė theksohet se drejtori nuk pėrdor fjalėn rrėzim, por zbritje pėr tė pėrshkruar uljen e kontrolluar tė njė disku fluturues nė territor kanadez.

Ēdokush e kupton se kjo do tė thotė qė zyrtarėt kanadezė e kanė menduar seriozisht mundėsinė e njė zbritjeje tė suksesshme tė njė mjeti me origjinė tė panjohur.

Mund tė konkludohet se UFO-t ishin njė shqetėsim operativ dhe iminent pėr zyrtarėt kanadezė.

Pavarėsisht obsesionit tė medias me militarizmin dhe fiksimin e saj tė papushimtė me krizėn ekonomike globale, lėvizja drejt nxjerrjes sė dokumentave mbi UFO dhe jashtėtokėsorė po rritet vazhdimisht.

Pranimi se qeveritė kanė fshehur dhe s'kanė lejuar diskutimin e hapur pėr kėtė ēėshtje ėshtė tashmė zyrtar.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kanada

Mesazh  Fikrro prej 26.07.12 17:13

UFO mbi Kanada?Dale Stewart nga Kanadaja ka arritur tė xhirojė objekte fluturuese tė ndritshme nė qiell.
Duke qenė se ‘objektet’ nuk bėnin zhurmė gjatė fluturimit, ėshtė hedhur poshtė mundėsia se ishin aeroplanė ose helikopterė, ndėrkaq fluturaket tjera njerėzore qė lėvizin pa zhurmė nuk kanė shpejtėsi apo ndriēim tė tillė.


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kanada:rregjistrohen 14.000 raste Ufo-sh gjate 25 vjtesh

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 11:41

Kanada : 14 000 UFO rregjistrohen gjatė 25 viteve tė funditKanadaja ka konfirmuar njė  thesar te vėrtetė te UFO-ve . Qė nga viti 1989 ,jane dokumentuar mė shumė se 14 mijė raste , duke shėnuar njė rritje tė qėndrueshme gjatė kohės . Vetem nė vitin 2013 , ka pasur mbi 1180 raste, me njė mesatare prej tre ufosh nė dite

Dokumenti nėnvizon rritjen e vazhdueshme nė ufove qė nga viti 1989 ,si viti i parė i hetimit . Nė 25 vjet , rastet e regjistruara arrijne mė shumė se 14 mijė .

Kėshtu , Kanadaja ka konfirmuar se eshte njė thesar i vėrtetė i UFO-ve, ndėr organizatat e ndryshme qė i mbajnė gjurmėt e raste tė ufove .

Rastet nė fjalė janė vlerėsuar nisur nga njė sėrė faktorėsh , tė paktėn pėr tė siguruar besueshmėrinė e dėshmitarėve . Shumė ufo janė raportuar nga oficerėt e policisė , pilotėt dhe individė tė tjerė me "fuqi tė arsyeshme vėzhgimi dhe sens tė pėrbashkėt percaktimi, " thotė raporti .

Viti 2012 qėndroi si njė vit rekord , me rreth 2000 rregjistrime ufosh , ndėrsa nė vitin 2013 ai pėrfundoi nė vendin e dytė . Studiues te UFO ia atribuojnė rritjen e rasteve nė disa faktorė tė mundshėm :

1 ) Njė rritje e objekteve fluturuese te paindentifikuar( jo domosdoshmėrisht alien ) ;

2 ) Ushtrimet sekrete ushtarake qė zhvillohen nė zonat e populluara :

3 ) Pėrhapja e smartphonit dhe pėrdorimi mė i madh i internetit lejon gjithnjė e mė shumė pėr tė ndarė atė qė shohin ;

4 ) Gjithnjė e mė shumė njerėzit fillojnė tė vėzhgojne qiellin ;

5 ) Njė numėr nė rritje i njerėzve besojnė se zgjidhjet e problemeve tė njerėzimit vijnė nga lartė.

Shumica e ufove qe janė raportuar deshmohet tė paktėn nga dy dėshmitarė . " Kjo tregon se pėrvoja tipike UFO tani vjen nga mė shumė se njė dėshmitar i vetėm dhe mbėshtet tezėn se fenomeni UFO perfaqson objekte fizike reale",pėrfundon raporti .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kanada - UFO

Mesazh  Odin prej 31.03.14 1:04

UFO-t trembin familjen dhe bagėtinė!?Njė nėnė nga Alberta (Kanada) dhe vajza e saj u tronditėn kur duke shikuar televizorin, vėrejtėn njė dritė tė fortė qė vinte nga jashtė.
Kur dolėn nga shtėpia, panė objekte tė ēuditshme tė ndritshme nė qiell, disa kilometra larg tyre. Kur shkonin nė drejtim tė dritės, objektet fluturuan me shpejtėsi drejtė tyre duke trembur bagėtinė nė fermė.

UFO-t kanė fluturuar tėrė natėn. Nėna dhe vajza thonė se kurrė nuk kanė parė diēka tė tillė. Pėr mė shumė, ndiqeni raportin televiziv.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kanada - UFO

Mesazh  DaniEL prej 31.03.14 14:51

E Verteta mbi UFO dhe ALIENET nuk vine nga planetet e tjere po nga vete toka nga ne dhe qe jane sherbime sekrete te shteteve te ndryshme te botes dhe qe u mbahen te fshehta njerezve te thjeshte. E dini pse Putinin i berei thirej Obames qe te tregoje te verteten mbi Ufot? E dini kush eshte e verteta? shikoni vidjon------->https://www.youtube.com/watch?v=X590nCwbAjc#t=22
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kanada - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi