Fema - Qeveria Sekrete

Shko poshtė

Fema - Qeveria Sekrete

Mesazh  Jon prej 23.10.09 1:46

FEMA - Qeveria SekreteEdhe pse mund tė jetė organizata mė e fuqishme nė Shtetet e Bashkuara, disa njerėz as nuk e njohin ekzistencėn e saj. Por ajo ka ndėrhyrė nė jetėt tona private

Disa njerėz i referohen asaj, duke e konsideruar si "qeveria sekrete" e Shteteve tė Bashkuara. Nuk ėshtė njė organizėm i zgjedhur, nuk e pėrfshin veten nė publik, dhe madje ka njė buxhet sekret prej biliona dollarėsh.

Kjo organizatė qeveritare ka mė shumė pushtet se Presidenti apo Kongresi i Shteteve tė Bashkuara, ka fuqinė pėr tė pezulluar ligje, tė spostojė popullata tė tėra, tė arrestojė dhe tė mbajė nė arrest qytetarė pa njė mandat dhe pa gjykim, mund tė konfiskojė prona, tė furnizojė ushqime, sistemet e transportit dhe mund tė pezullojė Kushtetutėn.

Jo vetėm qė ėshtė entiteti mė i fuqishėm nė Shtetet e Bashkuara, por nuk ishte krijuar as nėn ligjin Kushtetues nga Kongresi. Ky ishte produkt i njė Urdhėri Ekzekutiv Presidencial. Jo, nuk ėshtė as ushtria e Shteteve tė Bashkuara as Agjensia Qendrore e Inteligjencės, ata janė ēėshtje tė Kongresit. Organizata quhet FEMA, e cila mbėshtet Agjensinė Federale tė Menaxhimit tė Emergjencave.

Si fillim e krijuar nė Administratėn e Richard Nixon, u pėrpunua nga Presidenti Jimmy Carter dhe u vu nė punė nga Administrata Ronald Reagan dhe George Bush.

FEMA kishte njė koncept origjinal kur u krijua, pėr tė siguruar mbijetesėn e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara nė rastin e njė sulmi nuklear mbi kėtė komb. Gjithashtu ishte e pajisur me detyrėn e tė qenurit njė organizėm federal koordinimi nė rastet e fatkeqėsive kombėtare, si p.sh., tėrmetet, pėrmbytjet dhe uraganet.

Pushteti i saj i tmerrshėm rritet nėn tutelėn e njerėzve si Lt. Col. Oliver North, Gjenerali Richard Secord dhe arkitektet e skandalit Iran-Contra dhe grabitjes sė kursimeve tė Amerikės dhe institucioneve tė kredive. FEMA-s i ėshtė dhėnė dhe kontrolli i Forcave tė Ruajtjes sė Shtetit, shpesh i konsideruar neo-Nazist dhe i ushtrisė civile qė do tė zėvendėsojė Rojet Nacionale, nėse Roja do tė thėrritet nė detyrė matanė detit.

ORGANIZATA MĖ E FUQISHME NĖ SHTETET E BASHKUARA


Edhe pse mund tė jetė organizata mė e fuqishme nė Shtetet e Bashkuara, disa njerėz as nuk e njohin ekzistencėn e saj. Por ajo ka ndėrhyrė nė jetėt tona private. Edhe dokumentat hipotekuese pėrmbajnė emrin FEMA me gėrma tė vogla, nėse prona nė fjalė ėshtė pranė njė fushe tė pėrmbytur. FEMA ishte e pėrfshirė nė trazirat e Los Angeles dhe nė tėrmetin Loma Prieta tė vitit 1989 nė zonėn bregdetare tė San Franciscos.

Disa nga lėvizjet e aeroplanėve tė zinj u raportuan nė mbarė Shtetet e Bashkuara, por kryesisht nė Perėndim, Kaliforni, Washington, Arizona, New Mexico, Texas dhe Kolorado, tė drejtuara nga personeli i FEMA.

Asaj i ėshtė dhėnė pėrgjegjėsi pėr shumė fatkeqėsi natyrore pėrfshirė zjarret pyjore urbane, emergjencat e ngrohjes sė shtėpive, situatat e refugjateve, trazirat urbane dhe emergjencat e planifikimit pėr incidente nukleare dhe toksike. Nė Perėndim, ajo punon nė bashkėpunim me Ushtrinė e Gjashtė.

FEMA u krijua si rezultat i disa Mandateve Ekzekutive. Njė mandat ekzekutiv presidencial, kushtetues apo jo, bėhet ligj vetėm nga publikimi i tij nė Regjistrin Federal. Kongresi ka kaluar nė plan tė dytė.

Mandati Ekzekutiv nr.12148 i krijuar nga Agjensia e Menaxhimit tė Emergjencave Federale, e cila bashkėvepron me Departamentin e Mbrojtjes pėr mbrojtje civile, u emėrua njė "pajisje emergjence".

FEMA ka shpenzuar vetėm 6 pėrqind tė buxhetit tė saj, pjesa mė e madhe e tė cilave ėshtė pėrdorur pėr ndėrtimin e ambjente nėntokėsore, tė cilat sigurojnė vazhdimėsinė e qeverisė nė raste emergjencash tė mėdha, tė jashtme apo tė brendshme.

Mandati Ekzekutiv nr. 12656 caktoi Kėshillin e Sigurisė Nacionale si organizmin kryesor qė duhet tė konsiderojė fuqitė e emergjencave. Kjo lejon qeverinė tė rrisė inteligjencėn e vendit dhe ruatjen e qytetarėve amerikanė dhe duhet tė kufizojė lėvizjen e lirė brenda Shteteve tė Bashkuara dhe t'i garantojė qeverisė tė drejtėn pėr tė izoluar grupe tė mėdha civilėsh.

Roja Nacionale mund tė federalizohet pėr tė mbyllur gjithė kufinjtė dhe tė marrė kontrollin e hapėsirės ajrore tė Shteteve tė Bashkuara dhe tė gjithė porteve.

URAGANI ANDREW FOKUSOI VĖMENDJE MBI FEMA

Roli i FEMA nė tė vėrtetė nuk doli nė dukje pėr pjesėn mė tė madhe tė publikut, derisa Uragani Andrew goditi kontinentin amerikan. Siē shkroi Russell R. Dynes, drejtor i Qendrės Kėrkimore tė Katastrofave tė Universitetit tė Delaware, nė "Bota dhe Unė", "...Suri i stuhisė politike qėndroi pezull mbi Agjensinė e Menaxhimit tė Emergjencave Federale.

FEMA u shndėrrua nė njė objektiv tė volitshėm pėr kritikėn". Pėr arsye se FEMA u akuzua pėr hedhjen e topit nė Florida, shtypi dhe Kongresi nisėn tė studiojnė kėtė agjensi. Ajo qė doli nga vėshtrimet kritike ishte se FEMA po shpenzonte 12 herė mė shumė pėr "operacionet e zeza" sesa pėr lehtėsimin e katastrofave.

Shpenzonte rreth $1.3 bilion bunkierė sekretė nė tė gjithė Amerikėn, si parapritė tė pėrēarjes sė qeverisė nga trazira tė brendshme apo tė jashtme. Mė pak se 20 anėtarė tė Kongresit, vetėm anėtarė me maksimumin e sigurisė, janė nė dijeni pėr $1.3 bilion shpenzime tė bėra nga FEMA pėr situatė katastrofash jo natyrore.

Kėta pak liderė Kongresmen deklarojnė se, FEMA ka njė "vello tė zezė " rreth veprimeve tė saj. FEMA ka punuar mbi programet e Sigurisė Nacionale qė nga viti 1979 dhe paraardhėsi i saj, Agjensia e Gatishmėrisė pėr Emergjencat Federale, nė sekret ka shpenzuar miliona dollarė pėrpara se tė shndėrrohej nė FEMA nga presidenti Carter nė vitin 1979.

FEMA ka zhvilluar rreth 300 njėsi lėvizėse tė sofistikuara qė janė tė afta pėr tė mbajtur veten pėrreth njė muaj. Mjetet janė tė vendosura nė pesė zona tė Shteteve tė Bashkuara. Ato kanė sisteme komunikimi tė llahtarshme dhe secila pėrmban njė gjenerator qė mund tė prodhojė fuqi pėr 120 shtėpi secila, por nuk janė pėrdorur kurrė pėr lehtėsime katastrofash.

Fuqia e tejmase e FEMA mund tė shkrehet lehtėsisht. Nė ēfarėdo problemi tė brendshėm apo tė jashtėm, tė dallueshėm dhe jo gjithmonė aktual, fuqitė e emergjencave mund tė dekretohen. Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tani ka fuqi mė tė plota pėr tė shpallur ligj ushtarak, i cili aktivizon fuqitė e jashtėzakonshme tė FEMA.

Ligji ushtarak mund tė shpallet gjatė kohės sė tensioneve nė rritje, problemeve ekonomike brenda Shteteve tė Bashkuara, si p.sh., depresioni, shqetėsimit civil, si psh demostrimet apo skena si trazirat e Los Angeles dhe nė kriza droge. Kėto fuqi Presidenciale janė rritur me Projektet Kriminaliztike nė vijim, veēanėrisht ato tė vitit 1991 dhe 1993, tė cilat rrisin pushtetin pėr tė pezulluar tė drejtat e garantuara nga Kushtetuta dhe marrja e pronave tė atyre njerėzve qė dyshohet tė jenė shpėrndarės droge, individėve tė cilėt marrin pjesė nė njė protestė publike apo demonstratė.

Nė planet e emergjencės momentalisht ekzistuese, fuqia ekziston pėr tė pezulluar Kushtetutėn dhe kthehet nga drejtuesit e qeverisė drejt FEMA dhe urdhėron komandantėt e ushtrisė tė drejtojnė shtetin dhe qeveritė lokale.

FEMA mė pas ka tė drejtėn tė urdhėrojė ndalimin e ēdokujt, pėr tė cilat ka arsye tė mjaftueshme pėr tė besuar...do tė angazhohen apo me shumė mundėsi konspirojnė me tė tjerė nė akte spiunazhi apo sabotazhi. Plani gjithashtu autorizon vendosjen e kampeve tė pėrqendrimit pėr mbajtjen e tė akuzuarve, por jo tė gjykuarve.

Tre herė qė nga viti 1984, FEMA qėndroi nė pragun e marrjes sė kontrollit tė kombit. Njėherė nėn qeverisjen e Presidentit Regan nė vitin 1984 dhe dy herė tė tjera nėn qeverisjen Bush nė vitin 1990 dhe 1992. Por nė tė treja kėto skenare, nuk kishte krise tė mjaftueshme pėr tė garantuar rrezikun e ligjit ushtarak.

Ekspertė nė ēėshtjen FEMA dhe Ligji Ushtarak insistuan se njė krizė duhet tė shfaqet e rrezikshme aq sa pėr njerėzit amerikan pėrpara se tė tolerojnė apo tė pranojnė plotėsisht veprimet qeveritare. Kriza tipike e nevojshme mund tė kėrcėnohet nga luftra nukleare, rebelimi njėkohėsisht nė disa shtete tė Shteteve tė Bashkuara, njė seri katastrofash nacionale qė shkaktojnė rrezik anembanė popujve, sulme terroriste masive, depresion nė tė cilin dhjetra milion janė tė papunė dhe pa burime tė tjera financiare, apo edhe katastrofa mjedisore madhore.

TRE HERĖ FEMA ISHTE GATI PĖR EMERGJENCĖ

Nė Prill tė vitit 1984, Presidenti Regan nėnshkroi Numrin 54 qė lejoi FEMA tė krijonte lidhje nė sekret nacionale "ushtrim i disponueshėm" nėn emrin e koduar REX 84. Ushtrimi ishte pėr tė testuar disponibilitetin e FEMA pėr tė marrė autoritet ushtarak nė rastin e njė "Gjendje Emergjence Nacionale" konkurrent me lanēimin e njė operacioni ushtarak tė Shteteve tė Bashkuara nė Amerikėn Qendrore.

Plani i quajtur pėr delegimin e ushtrisė sė Shteteve tė Bashkuara dhe njėsia e Rojes Nacionale nė mėnyrė qė legalisht ato tė pėrdoreshin pėr zbatimin e ligjit tė brendshėm. Kėto njėsi do tė caktoheshin pėr tė drejtuar lėvizjet e pandėrprera dhe tė merrnin nė kujdestari njė vlerėsim prej 400,000 tė padokumentuar imigrantėsh amerikano-qendror nė Shtetet e Bashkuara. Imigrantėt do tė internoheshin nė 10 qendra internimi pėr t`u vendosur mė vonė nė baza ushtarake nė mbarė vendin.

REX 84 ishte i survejuar kaq mirė saqė dyer sigurie prej ēeliku ishin vendosur nė katin e pestė tė ndėrtesės FEMA nė Washington, D.C. Edhe nėnpunėsit e vjetėr tė Mbrojtjes Civile tė Departamentit Ekzekutiv Federal qė zotėronin hapėsirat mė tė sigurta tė mundėshme nuk u lejuan pėrmes dyerve tė reja tė sigurisė prej metali, tė instaluara aty.

Vetėm personeli i veshur me njė lloj veshje tė caktuar u lejua tė hynte nė godina. Kolonel North ishte pėrgjegjės pėr tė hartuar planin e emergjencės, tė cilin Prokuratori i pėrgjithshėm i Shteteve tė Bashkuara William French Smith kundėrshtoi i vendosur. Plani i thirrur pėr pezullimin e Kushtetutės, duke kaluar kontrollin e qeverisė mbi FEMA, nominimin e komandantėve tė ushtrisė qė tė drejtonin shtetin dhe qeveritė lokale dhe deklarimin e Ligjit Ushtarak.

Mandatet Ekzekutive Presidencial pėr tė mbėshtetur njė plan tė tillė, ishte tashmė nė fuqi. Plani gjithashtu pėrkrahte mbledhjen dhe transferimin drejt "qendrave tė grumbullimit apo kampeve tė transferuara" tė tė paktėn 21 milion amerikanėve zezakė me rastin e trazirave masive, jo shumė ndryshe nga rrethimet e hebrenjve nė Gjermaninė Naziste nė vitet 30'.

Herėn e dytė qė FEMA rrinte mėnjanė ishte nė vitin 1990 kur u dekretua Stuhia Shkretetirė. Para pushtimit tė Irakut nga Presidenti Bush, FEMA filloi tė hartojė legjislacione tė reja pėr tė fuqizuar akoma mė shumė pushtetin e saj. Njėri nga elementet e inkorporuar nė kėtė plan ishte tė ndėrtoheshin operacione brenda ēdo vendi apo lokalitet pa leje paraprake lokale apo autoriteti shteti. Kjo leje paraprake kėrkohej gjithmonė nė tė kaluarėn.

Pjesa mė e madhe e mekanizmit qė u krijua nė vend ishte parashikimi i kolapsit ekonomik tė Botės Perėndimore. Lufta me Irakun mund tė jetė konceptuar si njė marifet pėr tė ngritur falimentimin e ekonomisė, por vetėm sa e futi Perėndimin nė njė krizė mė tė thellė.

Skenari i tretė pėr FEMA erdhi me trazirat e Los Angeles mbas verdiktit brutal tė Rodney King. Nėse trazirat do tė ishin shpėrndarė edhe nė qytete tė tjera, FEMA do tė ishte autorizuar tė ndėrhynte. Ashtu si ndodhi, trazira mė e madhe preku vetėm zonėn e Los Angeles, duke parandaluar nė kėtė mėnyrė njė pėrgjigje tė FEMA.

Nė 5 korrik tė vitit 1987, njė lajmėtar nga Miami publikoi raporte mbi objektivat e reja tė FEMA. Objektivi ishte tė pezullohej Kushtetuta nė rastin e njė krize kombėtare, si p.sh., njė lufte nukleare, dizidencė e brendshme e dhunshme dhe e pėrhapur, apo kundėrshtim nacional ndaj envazionit ushtarak tė jashtėm tė Shteteve tė Bashkuara. Koloneli North ishte arkitekti.

Treguesi i Sigurisė Kombėtare Numėr 52 dalė mė gusht tė vitit 1982, i pėrket "Pėrdorimit tė Trupave tė Ruajtjes Nacionale pėr tė Shtypur Ndėrhyrjet".

Thelbi i problemit ėshtė se FEMA ka fuqinė tė kthejė Shtetet e Bashkuara ne njė shtet policor nė kohė krize reale apo krize tė krijuar. Kolonel North virtualisht ka vendosur aparatin e diktaturės. Vetėm kritika e Prokurorit tė Pėrgjithshėm ka ndaluar qė planet tė realizoheshin.

Por raportet e inteligjencės tregojnė se, FEMA ka njė dosje prej 22 Mandatesh Ekzekutive qė Presidenti tė nėnshkruajė nė raste emergjence. Besohet se kėto dosje pėrmbajnė strukturėn e njė koncepti Verior, tė vonuara nga kritikat, por asnjėherė vėrtet tė braktisura.

Kriza, ashtu siē e shikon qeveria sot, ėshtė ērregullim civil. Pėr breza tė tėrė, qeveria ka patur lidhje me luftėn nukleare, por dhuna dhe demostrata pėrēarėse qė rrethonte epokėn e Luftės sė Vietnamit nxitėn Presidentin Nixon tė ndryshonte drejtimin e fuqive tė emergjencės nga kohė lufte nė kohė tė njė shqetėsimi tė brendshėm.

Diana Raynolds, drejtuese e programit tė Qendrės Edward R. Murrow, pėrmblodhi rreziqet e FEMA sot dhe reagimi i publikut ndaj Ligjit Ushtarak nė kriza droge: "Ishte ankthi mė i madh i James Madisonit qė njė fraksion i djathtė do tė ishte mjaftueshėm i forte njė ditė pėr tė shmangur kufizimet Kushtetuese tė krijuara nė mėnyrė qė tė parandalohej tirania e pushtetit tė centralizuar, privilegji i tepruar, njė autoritet qeveritar arbitrar mbi individin.

Kėto kufizime, balancimi dhe kontrolli i pushteteve nė degė dhe ekstraktet e qeverisė dhe garantuesit civilė, do tė ishin rastėsitė e para nė sigurinė kombėtare tė shtetit me Pėrgatitjen e madhe tė emergjencės civile tė Reagan.

Pavarėsisht kėsaj, do tė kishte nga ata qė do tė mirėprisnin KSN (Kėshilli i Sigurisė Nacionale) nė luftėn ndaj drogės, duke besuar se rritja e fuqisė sė Policisė sė Shtetit nė nivele emergjence ėshtė e vetmja mėnyrė e mbetur pėr tė luftuar armikun amerikan brenda.

Nė njė kohė tė shkurtėr, gjendja e njė sigurie nacionale me shumė mundėsi do tė ishte njė lehtėsim pėr ata siguria personale dhe cilėsia e jetės, tė sė cilėve ishte shkatėrruar nga droga apo drogė lidhur me krimin. Ashtu si publiku shikon pėrparimin e kaosit institucional dhe shkatėrrimin social, ata gjithashtu do tė kishin vullnet tė paguanin ēmimin pėrfundimtar, njė Amerikė e ēliruar nga droga pėr 200 vjet demokraci".

Objektivi i parė nė ēdo emergjencė FEMA do tė ishin Hispanikėt dhe Njerėzit me Ngjyrė, thirrjet e FEMA qė ata tė ndalohen dhe tė burgosen. Manifestuesit fiskalė, demostruesit kundėr ndėrhyrjes ushtarake qeveritare jashtė kufinjve tė Shteteve tė Bashkuara dhe njerėz qė ruajnė armėt nė shtėpitė e tyre janė gjithashtu objektive.

Operacioni Kali Trojan ėshtė njė program i krijuar pėr tė mėsuar identitetin e kundėrshtarėve potencialė tė ligjit ushtarak. Programi kap protestues potencial nė forumet e publikut, tė drejtuar nga njė "hero" tė njerėzve i cili mbėshtet trajnimet e mbijetesės. Lista e emrave tė grumbulluar nė kėtė mbledhje dhe manifestimet kompjuterizohen dhe piketohen nė raste emergjence.

Shembulli mė i qartė i Amerikės pėr botėn ishte tranzicioni paqėsor i qeverisė nga njė administratė nė tjetrėn. Pėrveē krizės sė madhe, Amerika ruajti lirinė e saj. Ky komb ėshtė sot nė pragun e rregullit nga njerėz tė pazgjedhur qė konfirmojnė fuqinė konstitucionale.

As Kongresi nuk mund tė rishikojė njė veprim Ligji Ushtarak, deri nė gjashtė muaj mbasi ėshtė shpallur. Pėr herė tė parė nė Historinė e Amerikės, drejtmi i qeverisė nuk mund tė transferohet nga njė element nė tjetrin, por Kushtetuta, vetė mund tė pezullohet.

Skenarėt vendosin tė fusin FEMA nė veprime, janė pėrgjithėsisht tė themeluara nė shoqėri sot, kolapsi ekonomik, shqetėsimi civil, problemet e drogės, sulmet terroriste dhe protestat kundėr ndėrhyrjes amerikane nė shtetet e huaja.

Tė gjitha kėto premisa ekzistojnė, ėshtė thjesht ēėshtje kohe nė tė cilėn njėra nga kėto tė prekė tė gjithė emergjencėn e nevojshme pėr tė sjellė FEMA nė veprim dhe pastaj mund tė jetė tepėr vonė, sepse nėn planin FEMA, nuk ka asnjė pasiguri, nga e cila tė rivendoset fuqia Kushtetuese.

Pėrgatiti:
Klarita Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fema - Qeveria Sekrete

Mesazh  rebelisistemit prej 18.08.11 13:37

avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nice

Mesazh  Exploratori001 prej 12.08.12 23:43

e bukur.
avatar
Exploratori001

Jam i lire nga cdo paragjykim. Ata qe urrej, i urrej te gjithe njelloj.
W. C. Fields


4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

djussi

Mesazh  djussi prej 14.08.12 14:58

flm per informatat e FEMA une per her te pare po e di flmmmm
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fema - Qeveria Sekrete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi