Mistere

Shko poshtė

Mistere

Mesazh  Jon prej 22.10.09 2:14

Mistere


Baalbek - Liban

Historianė dhe arkeologė nuk flasin shumė mbi vendin e quajtur Baalbek nė Liban.
Blloqe mė shumė se 1000 tonė, ende mbesin mister i pazgjidhur dhe sfidė edhe ne ditet e sotme.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Jon prej 10.11.09 12:37

Nje strukture ndertimi e perkryer e zbuluar ne uje afer Bahamas, ku nje bllok guri peshon 5 ton.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pamje mahnitese nga Marsi pa pergjigje

Mesazh  Estilen prej 18.11.09 13:23

Shihni keto pamje te marra nga planeti Mars vite me pare, por askush nuk mund ti komentoi per ti mohuar apo dhe per ti dhene viston.

Image
Image
Image
Image
ImageNe vitin 1976, sonda Viking qe po arbitonte planetin Mars te quajtur shpesh si Planeti i Kuq, dergoi disa foto ne toke qe i kane lene te gjithe shkenctaret me goje te hapur dhe krijoi nje enigme qe edhe sot e kesaj dite nuk eshte zgjidhur ende. Fotot e Vikingut ishin bere ne nje moment qe dielli ishte shume poshte ne qiellin e Marsit dhe tregojne nje strukture qe e pare nga larg paraqet fytyren e nje njeriu. Kjo strukture ndodhet ne rajonin e Cydonias dhe nuk eshte e vetmja.

Fillimisht fotoja qe erdhi u pergenjeshtrua si jo e sakte dhe ndofta rezultat i ndonje kushti atomsferik te caktuar. Me pas kur foto te tjera pasuan te paren pamja ishte e qarte dhe ne ate moment filluan analizat e detajuara te permasave dhe pamjes qe fotoja paraqiste. E nje lartesie prej me shume se 1500 kembe nga siperfaqja dhe e nje shtrirje prej disa 2.5 km struktura rezultoi te ishte e pamundur rezultat i erozionit apo ndonje teke gjeologjike.

Matja e distancave midis harkimeve, tipareve te vete fytyres, buzeve, syte, hundes ishte shume simetrike dhe probabiliteti qe ajo te jete me origjine natyrale eshte 1 ne 1 miliard. Pra e pamundur. Foto te tjera te bera ne pozicione te ndryshme konfirmuan te paren.

Ndonese pamja nuk eshte aq e qarte sa ne foton e pare ato perseri tregonin fytyren njerezore ne truallin shkembor te Marsit. Por surpriza nuk mbaronte aty. Ndersa sonda orbitonte planetin, pamje te tjera filluan te shfaqeshin dhe struktura te tjera akoma dhe
me bindese dukeshin ne foto.

Perqark te ashtuquajtures tashme Fytyre e Marsit u dalluan edhe disa ndertime ne forme piramidale me nje distance dhe nje madhesi qe ekspertet sa i pane u kujtuan per distancen, formen dhe pozicionimin astronomik te tre piramidave ne Egjypt.

Eshte kjo thjesht nje rastesi?
Analiza te shumta, llogaritje matematikore, astronomike dhe gjeologjike nuk kane lene me asnje dyshim. Fytyra e Marsit si dhe piramidat rreth e rrotull nuk jane me origjine natyrale.

Mosha e tyre eshte e pamundur te percaktohet, deri ne momentin qe te merret nje analize fizike dhe strukturale. Te papriturat e Planetit te Kuq nuk mbarojne. Sa me shume eksplorohet ne distance aq me shume fakte dhe pamje te reja turbullojne mendjen e shkenctareve. Nese ne Mars nuk ka jete, kjo sdo te thote qe ne nje te kaluar jo te larget aty ka patur jete dhe strukturat e gjetura jane nje deshmi e gjalle e kesaj.

Po pse fytyra e gjetur ne mars dhe piradimat jane kaq tokesore ne pamje? Cfare lidhje ka midis tyre dhe piramidave ne Egjyptit apo fytyres se njerezve te tokes?
Kjo eshte enigma me e madhe per astronomet sot per sot dhe deri ne perfundim te misionit te anijes kozmike qe aktualisht ndodhet ne orbiten e Marsit, pergjigjet jane thjesht perllogaritje shkencore dhe asgje me shume.

Edhe sonda e dyte Mars Global Surveyor spacecraft e derguar ne prill te vitit 1998, solli te njejta pamje te planetit, te rajonit te Cydonias me disa ndryshime te vogla te lidhura me kushtet e drites dhe te pozicionit qe jane bere fotot.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Estilen prej 18.11.09 13:28

Kohe me pare ne Mars eshte zbuluar nga Nasa nje trup qe endet neper token Marsiane me form te nje gruaje.

Ja fotot Nga Nasa :


Image

Image

Image

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Uhhh

Mesazh  Vizitor prej 18.11.09 18:01

Kjo thjesht eshte nje gur ne form te nje gruaje... Perderisa nuk ka fakte tjera qe e vertetojne se saktesisht ka qene trup i nje gruaje atehere nuk eshte veshtire nese ajo leviz atehere duhet te kete edhe xhirim te ketij trupi duke levizur.. kjo e verteton po te analizohen sendet e jo menjeher te thuhet se eshte e vertet qe ekziston nje qenje e gjalle ne form te njeriut...
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  i panjohuri prej 30.11.09 22:42

Per mendimin tim eshte thjesht nje gur ne forme teper te vecante te nje gruaje ose mund te jete difekt i kameres se sondes kozmike.
Nese idet e miat jane te verteta atehere nese fotografohet i njejti vend dhe perseri ndodhet ky gur atehere kemi te bejme me nje shkembe.
Nese e kunderta kemi nje pikepyetje te madhe per te zgjidhur.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e nje gruaje te inqizuar ne planetin a Marsit

Mesazh  mejreme prej 01.12.09 14:52

Une besoj se kjo eshte nje skulpture e hershme ku me e dite e cilit shekull, qe do ti kishte takuar edhe vet planeti te Marsit, me nje material teper te fuqishem Bizant, dhe i perplasur ne ata shkembinje qe tani duket, apo si lloj Permendorje e Mesjetes apo diē te ngjajshme, smundet me qene si thone ne disa citate apo supozime levizese, sepse sikur ne kisha kur shkojm dhe e shikojm foton e Atit... ajo duket se po te percjell, dmth kur njeriu hyn ne paranoje se vertet eshte kjo Femer qe duket nje shpirt misterioz e qe ju duket se po ecen me percjelljen e kamerave apo te ngjashme ....

mejreme

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Estilen prej 13.03.10 14:38

Nje pamje mahnitese dhe e pabesushme,marre nga sonda e NASEs
ne Planetin Mars....
Mendohet qe vendet e hapura ne kodrinat e vogla te jene vendstrehimet e UFOveEstilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  juba prej 18.03.10 21:10

PAMJE MARAMENDESE DHE ENIGMATIKE
avatar
juba

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  i panjohuri prej 18.03.10 21:46

pamje te pazakonta por nuk e kuptoj ca ka misterioze??"
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Estilen prej 19.03.10 11:38

Skulptura misterioze ne faqe te shkembit
Idhulli i perendise

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Neo prej 09.05.10 15:33

Gure misterioze, skulpturė gjigande nga Aramu Muru, nė veri tė Chucuito-s, Peruavatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  geni-g prej 22.06.10 15:40

E kam fjalen per figuren ne mars ajo eshte nje genjshter sepse ai eshte nje mal por per shkak te ngjyres se fotos e cila eshte bardh e zi duket si foto njeriu
avatar
geni-g

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cdo gje eshte e mundur ne kete bote.njerezit po e prishin brenda 200 vjeteve nje bote qe nuk e dime qe kur eshte krijuar

Mesazh  adriatik nasi prej 09.07.10 19:34

cdo gje eshte e mundur ne kete bote.njerezit po e prishin brenda 200 vjeteve nje bote qe nuk e dime qe kur eshte krijuar

adriatik nasi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  endrike prej 22.07.10 23:48

i panjohuri shkruajti:Per mendimin tim eshte thjesht nje gur ne forme teper te vecante te nje gruaje ose mund te jete difekt i kameres se sondes kozmike.
Nese idet e miat jane te verteta atehere nese fotografohet i njejti vend dhe perseri ndodhet ky gur atehere kemi te bejme me nje shkembe.
Nese e kunderta kemi nje pikepyetje te madhe per te zgjidhur.
se po u zgjidh gje do na e tregojn neve...

endrike

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh!

Mesazh  KhalidVL prej 24.09.10 17:45

Njerezit duhet ta dine se ne Toke ekzistojne edhe gjallesa te tjera,me ndergjegje dhe intelekt pervec njerezve te quajtur xhine!
Jo se ata studiuesit nuk e dine se kush, si dhe cili, por po perpiqen qe ti japin ndonje pergjigje duke mos lene jashte fiksimin e jetes se tyre:Egjiptin e lashte!
Boten e moren masonet, i vune zjarre, njerez mos rrini po dukuni!
70% e te gjitha informacioneve ne kete faqe duke perfshire edhe ato kritikueset ndaj tyre jane skenim i tyre per manipulim!
Si ndodh kjo, si ajo, po keto cfare jane etj etj...qe corientojne njerezit!
O Zoti im, me shto diturine!-Kuran

KhalidVL

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mistere

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi