Si te behesh Mason?53.73

Si te behesh Mason?

Faqja 21 e 39 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 27.04.11 15:45

Edhe dicka Jon abraham: te lutem, mos u shprej me tonalitet e qendrim zeusian: kjo eshte ashtu, kjo keshtu, kjo s'ben, kjo ben etj. Arsyeto e jep fakte apo argumente,jo fjali te tipit: kjo eshte e vertetuar. Pse nuk e verteton apo pse nuk na e tregon vertetimin qe qenka bere, perderisa ne nuk e dime?

Nqs, ndarja e dy linjave izraelite nuk eshte si e thashe une, pse nuk na e thua ti si eshte, ne vend qe te mjaftohesh vetem me sterkembesha?

Idlir

156

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  Idlir prej 27.04.11 15:47

Jam kurioz te di: pse ndihen kaq te lenduar muslimanet e te krishteret (keta dy kundershtare te eger te njeri-tjetrit), prej masonerise? A mund te thote Jon Abraham, se cfare demi apo sulmi i ka bere masoneria islamit? Por nqs eshte e mundur, me ndonje fakt konkret e jo me gjyle topi!

Idlir

156

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 16:41

Idlir shkruajti:Grate nuka pranohen ne Lozhen Angleze, por pranohen ne Lozhen Franceze (Grand Orient).
Ne dokumente rezulton tjeter gje, dmth ne Amerike psh, ka disa llozha ku mund te marrin pjese edhe femra edhe meshkujt bashke ne ritet e tyre, si shenje e barazise te se drejtave midis mashkullit dhe femres. C'kuptim do kishte pastaj, nese larteson Femren dhe nuk ia lejon anetaresine ne llozhe?
Madje madje, ke femra qe jane GM, po ashtu edhe llozha ne Angli qe drejtohen prej tyre (Femrave) , dhe jo domosdoshmerisht sipas riteve te Grand Orientit, qe une personalisht G.Orientin nuk kam simpati fare per te, thjesht nga parakushti i ateizmit per te qene pjese e tyre.

yasmin

350

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 16:50

ILIRA shkruajti:ne fakt nese do te ishin te hapur masonet, mendoj qe do te kishte me pak "keqkuptime" sekretin e mbajne ata dhe per kete kam degjuar qe bejne nje betim te frikshem.
Per t'u anetaresuar si Mason Llozhe, duhet te betohesh mbi Librin e Shenjte te cilin ti i beson, ose mbi dicka tjeter qe ti e konsideron si te Shenjte per ty, dhe qe shfaq nje nderim dhe adhurim te madh ndaj Supremit. Duhet te betohesh se nuk do tradhetosh vellazerine, dhe nuk do i perdoresh per qellime te mbrapshta sekretet e Vellazerise.
Ku e sheh ti qe ky betim eshte i frikshem? Te betohesh dhe te japesh fjalen si nje njeri i Beses dhe i nderit qenka e frikshme? Mua nuk me rezulton keshtu, perkundrazi quaj te frikshme betimin e rreme, dhe tradhetine, ndersa Besnikeria eshte atribut i njerezve te ndershem dhe te larte.

yasmin

350

Mesazh  ILIRA prej 27.04.11 19:18

yasmin

po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Gjithsesi dicka qe eshte e fshehte mistike sigurisht qe provokon frike pasiguri etj etj.

ILIRA

305

Mesazh  Luli prej 27.04.11 19:34

yasmin shkruajti:
Duhet te betohesh se nuk do tradhetosh vellazerine...

Paske harruar edhe nje betim qe kane masonet, mbeshtetja ndaj vellezereve ne te gjitha rethanat...pra ky fakt e ve ne dyshim moralin e tyre.

Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

907

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 19:48

ILIRA shkruajti:yasmin

po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Gjithsesi dicka qe eshte e fshehte mistike sigurisht qe provokon frike pasiguri etj etj.

Nese nuk do te kishit lexuar Dan Braun?
Me fal por me aq njohuri qe kam une librat e vjeter te cilet flasin per organizata sekrete nga ky autor jane "Kodi i Davincit" dhe "Engjej dhe djaj"....te dy keto libra jane nje deshtim historik, dhe vete Braun ka thene: "jane thjesht nje trillim".
Ne fakt libri "Engjej dhe Djaj" mund te jete paksa i bazuar historikisht do te thoja.
Ndersa tani vone ka dalur edhe nje liber qe titullohet "Simboli i Humbur", por une nuk e kam lexuar, dhe besoj qe edhe ky nuk na jep ndonje te dhene te mire historike.
Pra une besoj qe ju po flisni per "kodin e Davincit", dhe ky liber eshte nje plagjature e librit "Gjaku i shejte-grali i shejte" ...
Por pyetja ime per ju Yasmin eshte: a i besuat Dan Braunit?

Te lutem ma dergo pak linkun e shkrimit te Andi Ballshit!

john abraham

347

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 19:54

ILIRA shkruajti:po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Andi Ballshi njehere ta garantoj qe eshte komplet out nga Masoneria, nuk ia thote fare, "urtesite" e tia i kam lexuar edhe ne nje forum tjeter, dhe kur eshte perballe me nje person ne debat aty qe ka shume njohje nga Masoneria, ka stonuar komplet, katrahure e vertete.

Vete Jeta eshte me frikera dhe pasiguri, por fundja ne Masoneri sic e thashe nuk mund te behet dokushdo anetar; frikacaket jo qe jo njehere.

yasmin

350

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 19:57

Por pyetja ime per ju Yasmin eshte: a i besuat Dan Braunit?

Pash Perendine john, mendon ti se kam kohe une te lexoj imagjinaten e shfrenuar te Dan Brown??? As e kam lexuar fare!
p.s: i kam pare ne film:)

yasmin

350

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 20:02

luli shkruajti:Paske harruar edhe nje betim qe kane masonet, mbeshtetja ndaj vellezereve ne te gjitha rethanat...pra ky fakt e ve ne dyshim moralin e tyre.

Sa deduksion i arrire ky i yti!
Si dua te vdes fare kur fillojne njerezit e flasin per moralin, jo per gje, por me kujtohet nje thenie e Remark tek Harku i Triumfit: "Sa shume iu pelqen gjakpiresave te te shesin moral"

P.S: luli a po e hedh gurin i pari, xhan?

yasmin

350

Faqja 21 e 39 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 30 ... 39  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi