Si te behesh Mason?

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 15:04

Idlir, a jeni i sigurte per ato cfare thoni, persa i perket islamit?

E dyta i nderuar, kur kete bote e kishte mbuluar terri, vendet myslimane ishin ne kulmin e dituruise.

Nese keni gje kundra fese islame mbi normat apo dicka tjeter hap nje teme dhe do te pergjigjem te jesh i sigurte.

Tani meqenese kjo teme flet per masonet, urdhero na fol per to, jam ketu dhe do ta lexoj shkrimin tend me vemendje, ne te kundert, lexo pak se te ben mire.
Masonet jane pikerisht ne sherbim te shtetit Sionist. Dhe kjo eshte e vertetuar.

Te bera nje pyetje dhe nuk me ktheve pergjigje; a ke degjuar ndonjehere per lojen Iluminati te krijuar ne 95-en?

Edhe nje here; ketu po flasim per organizata sekrete, nese deshiron te hapesh nje teme mbi islamin une do te pergjigjem.


john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 15:07

Shqyrtoje nje here mire ate punen e sionisteve dhe josionisteve, dhe do te shohesh qe eshte e kundra e asaj qe thoni ju.

john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 15:09

john abraham shkruajti:Masonet na qenkan e mira e njerezimit, pse nuk deklarohen si te tille atehere?

Sepse nuk jane si hoxhallaret dhe prifterinjte, qe te shesin mend me bamiresira. Perkundrazi john, masonet jane misherim i asaj qe thote Zoti ne Kur'an "dora e majte nuk duhet ta dije se c'dha dora e djathte", po ashtu "me e pelqyshme te Zoti juaj eshte kur beni bamiresi ne fshehtesi, pa e thene haptazi"

E verteta eshte se keta po mundohen ta kthejne njeriun ne nje kukull te tyre, dhe te mendosh qe disa kujtojne se jane ne te mire te njerezimit!.

Si ka mundesi qe vetem ti e ditke te Verteten?? Une besoj se Ata jane ne te mire te njerezimit, sepse kam energji pozitive, dhe pozitivizmi vjen nga Besimi john, ndersa ti deri tani transmeton energji negative, prandaj sheh ne cdo gje tek ata negativitet; cilit besim i perket ti john?

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 27.04.11 15:41

Per Jon Abraham;
Nuk kam degjuar per Iluminati 1995.
Sa per qyteterimin e botes arabe, di disa gjera (qe filozofia greke u rifut prej arabeve ne europe etj etj, por di edhe qe ne periudhen paraislame (historia e islamit), arabet i groposnin foshnjat femra; krim ky qe u zhduk prej Muhamedit.
Megjithate fjala eshte per kulturen postislamike dhe jo paraislamike, ose e thene ndryshe: jo si ka qene por si eshte; kesaj nuk i je pergjigjur.

Sa per Islamin, nese je ne gjendje te me besosh, po te them hapur, se nuk kam gje ne vetvete, apo poacerisht per te. Ne biseda me te krishtere e teologe fanatike te krishtere, kam ditur tu rendit atyre disa vlera autentike te islamit si: per here te pare ne historine e botes (ate histori qe di une gjer tani), gruas i njihet e drejta e prones (prej islamit); verseti kur'anor qe thote se:'xheneti o femije, eshte poshte kembeve te nenave tuaja", qe eshte ky verset, nje vleresim absolut i gruas; hadithi i Muhamedit sipas se cilit: Zoti eshte me afer njeriut se vete damari i qafes se tij (nje spiritualizem dhe humanizem fantastik); porosia e Zotit te Islamit: "nuk ka detyrim ne Fe", heqja e fajdes apo interesit ne huate etj. Problemi nuk qendron me islamin, por me interpretuesit etij, te cilet ne shumicen e rasteve jane agresive, diktatoriale e tirane; Spjegomi ti ato vrasjet me gure te grave (ku denohet e perdhunuara dhe jo perdhunuesi). Cila logjike e kp kete? si mund te anashkalohet ky krim i ndyre? etj, etj.

Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 27.04.11 15:45

Edhe dicka Jon abraham: te lutem, mos u shprej me tonalitet e qendrim zeusian: kjo eshte ashtu, kjo keshtu, kjo s'ben, kjo ben etj. Arsyeto e jep fakte apo argumente,jo fjali te tipit: kjo eshte e vertetuar. Pse nuk e verteton apo pse nuk na e tregon vertetimin qe qenka bere, perderisa ne nuk e dime?

Nqs, ndarja e dy linjave izraelite nuk eshte si e thashe une, pse nuk na e thua ti si eshte, ne vend qe te mjaftohesh vetem me sterkembesha?

Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 27.04.11 15:47

Jam kurioz te di: pse ndihen kaq te lenduar muslimanet e te krishteret (keta dy kundershtare te eger te njeri-tjetrit), prej masonerise? A mund te thote Jon Abraham, se cfare demi apo sulmi i ka bere masoneria islamit? Por nqs eshte e mundur, me ndonje fakt konkret e jo me gjyle topi!

Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 16:41

Idlir shkruajti:Grate nuka pranohen ne Lozhen Angleze, por pranohen ne Lozhen Franceze (Grand Orient).
Ne dokumente rezulton tjeter gje, dmth ne Amerike psh, ka disa llozha ku mund te marrin pjese edhe femra edhe meshkujt bashke ne ritet e tyre, si shenje e barazise te se drejtave midis mashkullit dhe femres. C'kuptim do kishte pastaj, nese larteson Femren dhe nuk ia lejon anetaresine ne llozhe?
Madje madje, ke femra qe jane GM, po ashtu edhe llozha ne Angli qe drejtohen prej tyre (Femrave) , dhe jo domosdoshmerisht sipas riteve te Grand Orientit, qe une personalisht G.Orientin nuk kam simpati fare per te, thjesht nga parakushti i ateizmit per te qene pjese e tyre.

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 16:50

ILIRA shkruajti:ne fakt nese do te ishin te hapur masonet, mendoj qe do te kishte me pak "keqkuptime" sekretin e mbajne ata dhe per kete kam degjuar qe bejne nje betim te frikshem.
Per t'u anetaresuar si Mason Llozhe, duhet te betohesh mbi Librin e Shenjte te cilin ti i beson, ose mbi dicka tjeter qe ti e konsideron si te Shenjte per ty, dhe qe shfaq nje nderim dhe adhurim te madh ndaj Supremit. Duhet te betohesh se nuk do tradhetosh vellazerine, dhe nuk do i perdoresh per qellime te mbrapshta sekretet e Vellazerise.
Ku e sheh ti qe ky betim eshte i frikshem? Te betohesh dhe te japesh fjalen si nje njeri i Beses dhe i nderit qenka e frikshme? Mua nuk me rezulton keshtu, perkundrazi quaj te frikshme betimin e rreme, dhe tradhetine, ndersa Besnikeria eshte atribut i njerezve te ndershem dhe te larte.

yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ILIRA prej 27.04.11 19:18

yasmin

po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Gjithsesi dicka qe eshte e fshehte mistike sigurisht qe provokon frike pasiguri etj etj.

ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Luli prej 27.04.11 19:34

yasmin shkruajti:
Duhet te betohesh se nuk do tradhetosh vellazerine...

Paske harruar edhe nje betim qe kane masonet, mbeshtetja ndaj vellezereve ne te gjitha rethanat...pra ky fakt e ve ne dyshim moralin e tyre.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

984


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 19:48

ILIRA shkruajti:yasmin

po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Gjithsesi dicka qe eshte e fshehte mistike sigurisht qe provokon frike pasiguri etj etj.

Nese nuk do te kishit lexuar Dan Braun?
Me fal por me aq njohuri qe kam une librat e vjeter te cilet flasin per organizata sekrete nga ky autor jane "Kodi i Davincit" dhe "Engjej dhe djaj"....te dy keto libra jane nje deshtim historik, dhe vete Braun ka thene: "jane thjesht nje trillim".
Ne fakt libri "Engjej dhe Djaj" mund te jete paksa i bazuar historikisht do te thoja.
Ndersa tani vone ka dalur edhe nje liber qe titullohet "Simboli i Humbur", por une nuk e kam lexuar, dhe besoj qe edhe ky nuk na jep ndonje te dhene te mire historike.
Pra une besoj qe ju po flisni per "kodin e Davincit", dhe ky liber eshte nje plagjature e librit "Gjaku i shejte-grali i shejte" ...
Por pyetja ime per ju Yasmin eshte: a i besuat Dan Braunit?

Te lutem ma dergo pak linkun e shkrimit te Andi Ballshit!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 19:54

ILIRA shkruajti:po ne kete forum eshte nje shkrim i Andi Ballshit ne te cilin permend edhe betimin mason, ne te vertete nese nuk do kisha lexuar Dan Brawn une ndoshta as nuk do ta dija fjalen mason , pastaj kureshtja beri te veten dhe fillova te kerkoj dhe te gjej me shume informacion rreth kesaj shoqerie dhe kjo nuk ka ndodhur dje...

Andi Ballshi njehere ta garantoj qe eshte komplet out nga Masoneria, nuk ia thote fare, "urtesite" e tia i kam lexuar edhe ne nje forum tjeter, dhe kur eshte perballe me nje person ne debat aty qe ka shume njohje nga Masoneria, ka stonuar komplet, katrahure e vertete.
Gjithsesi dicka qe eshte e fshehte mistike sigurisht qe provokon frike pasiguri etj etj.

Vete Jeta eshte me frikera dhe pasiguri, por fundja ne Masoneri sic e thashe nuk mund te behet dokushdo anetar; frikacaket jo qe jo njehere.
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 19:57
Por pyetja ime per ju Yasmin eshte: a i besuat Dan Braunit?

Pash Perendine john, mendon ti se kam kohe une te lexoj imagjinaten e shfrenuar te Dan Brown??? As e kam lexuar fare!
p.s: i kam pare ne film:)
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 27.04.11 20:02

luli shkruajti:Paske harruar edhe nje betim qe kane masonet, mbeshtetja ndaj vellezereve ne te gjitha rethanat...pra ky fakt e ve ne dyshim moralin e tyre.

Sa deduksion i arrire ky i yti!
Si dua te vdes fare kur fillojne njerezit e flasin per moralin, jo per gje, por me kujtohet nje thenie e Remark tek Harku i Triumfit: "Sa shume iu pelqen gjakpiresave te te shesin moral"

P.S: luli a po e hedh gurin i pari, xhan?
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ILIRA prej 27.04.11 20:11

ok po e nis me ty john abraham jo me kot permenda libra te cilet jane romane dhe aty flet imagjinata e shkrimtarit... por nuk e ke kapur qe aty gjeta terma te cilat me pas i konfirmova ne burime te tjera me kupton tani?!

Desha te shtojswe besimet fetare "tradicionale" pra keta qe kemi me afer eshte qe medoemos duhen pranuar " vec e vec si te vetmit" se perndryshe ke prere bileten per ne ferr pra ndeshkimi, dhe jo me kot e lidha me betimin mason pse a nuk mjafton fjala e lire e nje njeriu fisnik pse duhet ndeshkimi me vuajtje dhe vdekje.

avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 20:16

Yasmin me fal,, sepse me duket qe qenka bere e modes tju ngaterrojne juve me Iliren.

Ilira, cfare eshte e vertete tek librat e braunit?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ILIRA prej 27.04.11 20:25

Tani po me duket sikur po me beni provim... te verteta jane vendet ku zhvillohen ngjarjet , simbolet masone qe gjenden jo rastesisht ne ato objekte qe ai i pershkruan ndoshta dhe ritet masone .
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 20:36

ritet masone....ka kohe qe e kam lexuar librin dhe nuk me kujtohet mire, por une mbaj mend vetem nje rit ne ate liber....i cili kishte protagonist Gjyshin e princeshes, pasardhese e Jezusit..brockulla.

Nese ju kujtoni se ata kane rite; si flijimi i kafsheve, orgjite apo ku di une jeni totalisht gabim, jane me larte nga c'mendojme ne, por misioni i tyre eshte shume i ulet.

Nuk jeni ne provim jo!
Simbolet dhe vendet kane qene tani te njohura ka kohe, dhe si thashe edhe me siper Dan Braun eshte hudhur ne gjyq per plagjature (kopjim).
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ILIRA prej 27.04.11 20:40

ok lexoje dhe Simbolin e humbur se pershkruan me shume rite masone. Une per vete po e mbyll ketu me masonerine pasi qe edhe jam femer plus frikacake nuk ka " shanse " asnjehere qe te jem pjese e tyre.

Megjithate do ndjek me kenaqesi shkrimet tuaja.

Gjithe te mirat
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mim. prej 27.04.11 20:54

P.S. manej kush eshte i interesum me dite ala ala me radhe per massonet ja vlen mi shfletu te gjitha pjeset rend ...
avatar
Mim.

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 27.04.11 21:20

Djemt, qe kane punuar per kete serial kane bere nje pune fantastike, Zoti i shperblefte!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mim. prej 27.04.11 21:32

AMIN.
avatar
Mim.

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  nitty prej 27.04.11 21:48

Aavavava...''paskemi'',filluar tė shėndrrohemi nė mason,uh!
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Niko_ prej 28.04.11 11:44

Mim. shkruajti:http://www.youtube.com/watch?v=3T6n2CApqso

Njė video qė nuk ėsht asgjė tjetėr, perveē se njė guidė e mirė turistike.

Niko_

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Niko_ prej 28.04.11 12:33

john abraham shkruajti:Djemt, qe kane punuar per kete serial kane bere nje pune fantastike, Zoti i shperblefte!

Ata qė publikojnė video tė tilla nuk janė asgjė tjetėr, veē ekstremistė fetarė qė bėjnė propagandė kundėr feve dhe rrymave tė tjera!

Niko_

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 28.04.11 20:05

Niko_ shkruajti:

Ata qė publikojnė video tė tilla nuk janė asgjė tjetėr, veē ekstremistė fetarė qė bėjnė propagandė kundėr feve dhe rrymave tė tjera!

Ekstremiste?
Eshte kaq e pamundur per ju te kuptoni te verteten?
Vjen dikush dhe del kundra mashtrimit, hargjon para dhe kohe, e ju nuk thoni gje tjeter vecse eshte ekstremist, ehh?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  nitty prej 28.04.11 20:35

john abraham shkruajti:
Ekstremiste?
Eshte kaq e pamundur per ju te kuptoni te verteten?
Vjen dikush dhe del kundra mashtrimit, hargjon para dhe kohe, e ju nuk thoni gje tjeter vecse eshte ekstremist, ehh?

Lėri o John abraham mos hargjo kohėn me ''bindjet e tyre'',se kėta duan tė shohin me sy hapur por nuk pėrceptojn asgjė nga ajo qė ata shohin.

Si nuk e kuptoni qė perdja e bardhė nuk fsheh gjithmonė tė pėrkryerėn!
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mim. prej 28.04.11 23:27

nitty .. si duket po keqkuptohemi ?? kush nuk po percepton ketu ?? ne apo ju ?? qe edhe pse shiheni qarte faktett prap merni force me bindje te thell dhe thuani jane ekstremist ahghga ekstremist ne qe ju kemi zbulu te metatt apo ju qe mundoheni me qdo kusht me repliku ato te meta ha ha ha .. vazhdoni meruni ende endee me gjera e kota veq vazhdoni..
avatar
Mim.

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  nitty prej 28.04.11 23:37

Mim. shkruajti:nitty .. si duket po keqkuptohemi ?? kush nuk po percepton ketu ?? ne apo ju

Hė,mo hė,ē'ėshtė ky mur qė na vure?

Kėtu nuk po shoh asnjė fakt vetėm pohime pa baza,tė cilave po t'ua tėrheqėsh fijen do tė shpėrbėhen.

ju kemi zbulu te metatt

Nuk e di pėr ēfare tė metash e ke fjalėn por une di tė them njė thėnie qė e kam lexuar kėtu nė forum nė Aforizma:

''Vetėm njerėzit e mėdhenj kanė tė meta''
avatar
nitty

243


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 29.04.11 2:36

nitty shkruajti:''Vetėm njerėzit e mėdhenj kanė tė meta''

Nuk besoj se te vjen keq nese ta plotesoj sic eshte tamam "Vetem njerezit e medhenj kane te meta te medha" F. La Roshfuko
p.s: kjo sipas meje, shkon ne baze te parimit te proporcionalitetit!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Niko_ prej 29.04.11 7:15

john abraham shkruajti:Ekstremiste?
Eshte kaq e pamundur per ju te kuptoni te verteten?
Vjen dikush dhe del kundra mashtrimit, hargjon para dhe kohe, e ju nuk thoni gje tjeter vecse eshte ekstremist, ehh?

Cila ėshtė e vėrteta, sipas teje?
Diēka qė fshihet kur nuk ka asnjė arsye pėr tu fshehur?
Ėshtė e vėrtetė propaganda fetare qė tė thotė: beso me symbyllur fenė?
Tė besosh ata qė i mėsojnė besimtarėt e tyre me urrejtje pėr fetė e tjera?
Nuk kam ndėrmend ta harxhoj jetėn time kot, pas tyre!


Harxhojnė kohėn dhe paratė e pėr tė bėrė propagandėn e tyre, madje e bėjnė kėtė gjė duke u bazuar edhe nė dokumentarėt e atyre qė i akuzojnė se janė pjellė e masonerisė: bazohen nė dokumentarėt e lėvizjes ZEITGEIST, pėr tė sulmuar Krishtin dhe tė krishterėt. Para disa kohėsh, nga i njėjti pseudonim qarkullonte njė video ku thoshte qė edhe shqiponja dykrenare e flamurit shqiptar ėshtė simbol masonik dhe si pasojė Shqipėria ėshtė nėn thundrėn e tyre "duhet patur parasysh qė Shqipėria ėshtė ndoshta nga vendet e rralla nė botė qė nuk ka akoma njė llozhė masonike tė deklaruar". Tė njėjtėt propagandistė nuk lejojnė kėdo qė tė lėrė komente nė videot e tyre. Lejojnė vetėm komentet qė janė tė mbushura me lavdėrime. Ata nuk e pranojnė debatin.

Niko_

135


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 29.04.11 21:32

Pershendetje Niko!
E verteta per mua eshte vetem 1; dhe kjo e vertete te ben nje qenie perfekte, dhe kjo e vertete e ka emrin ISLAM.
Ne islam askush nuk te thote beso me sy mbyllur, perderi sa eshte feja e argumentave.
Ne islam nuk mesohet urrejtje, ne islam mesohet se duhet te thuhet e verteta; e verteta eshte se nese nuk je mysliman je ne humbje.
Jo, Niko ju mund ta hargjoni kohen tuaj si te doni....

Per sa i perket atyre djemve qe prodhuan serialin "MASHTRIMI I MADH", e perseris qe kane bere nje pune fantastike; dua te shtoj se ne disa pika, kam qene dhe jam ne kundershtim me ta, por kjo nuk mohon punen e tyre.
Ne pjesen kur ka perdorur nje fragment nga dokumentari ZEITGEIST, ka shtuar me pas qe Jezusi nuk eshte nje mit....gje qe e pohonte zeitgeist.

Per sa i perket shqiperise dhe masonve, jam nder te paret qe e kam kundershtuar.
Niko eshte faji im qe komentova dicka mbi kete serial, sepse kjo teme nuk eshte per ta....dhe nuk dua ty thyej rregullat e forumit.

Nje gje eshte e sigurte, ata punuan fort, dhe bene dicka te bukur dhe informuese ne gjuhen shqipe.
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Odin prej 29.04.11 21:45

Mos ja futni tash me propagande, normal qe religjioni yt eshte ma i mire sepse beson ne te, sikur qe eshte per te tjeret religjioni i tyre me i mire...
avatar
Odin

614


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 30.04.11 11:35

john abraham shkruajti:E verteta per mua eshte vetem 1; dhe kjo e vertete te ben nje qenie perfekte, dhe kjo e vertete e ka emrin ISLAM.
Kjo siper bie ne kundershtim me kete poshte..
Ne islam nuk mesohet urrejtje, ne islam mesohet se duhet te thuhet e verteta; e verteta eshte se nese nuk je mysliman je ne humbje.
Thua qe ne Islam nuk mesohet urrejtje, ndersa ti i urren masonet dhe hedh vrer kunder tyre, kur ne fakt ti as qe ke takuar ndonje mason ne jeten tende, dhe as ke njohur njeri qe i njeh ata nga afer. Ke lexuar ca genjeshtra ne ca libra best seller, ke lexuar materiale fetare qe flasin me urrejtje ndaj tyre, dhe eshte njesoj sikur te kesh lexuar filxhanin dhe flet me paragjykime si ato grate e keqia, qe nuk kane me cfare ta shtyejne diten. Ne momentin kur t'i thua qe ka vetem nje te vertete, qe eshte Islami dhe ata qe nuk jane te tille jane ne humbje, i bie qe te gjithe jomuslimanet do shkojne ne ferr, ti ben parashikime si plake e keqe fallxhore. Je tmerresisht ekstremist, dhe ben rolin e Zotit duke treguar destinacionin se te gjithe te tjeret jane te humbur, ti flet me emer te Zotit per krijesat e Tij, po c'te duket vetja ty? As Profeti nuk ka folur ne kete menyre, sic flet ti dhe ata qe mendojne si ti, atij do i vinte turp sikur te lexonte keto qe thoni ju. I bie qe kur thua o je me mua ose je kundra meje, kjo eshte ftese per lufte, dhe mbart urrejtje. Jo vetem kaq, por ti bie ne kundershtim me vete fene tende, ku vete Zoti thote ne Kur'an "s'ka dyshim se kush e beson zotin dhe ben vepra te mira, qofte prej atyre qe besuan, prej jehudive, prej sabiineve, prej te krishtereve, per ata nuk do te kete frike as pikellim" (el-maide/69)
Zoti vete nuk ben dallime mes vete krijesave te Tij nga besimi qe kane ata, ndersa ti i thua qe jane te humbur; kam pershtypjen se i humburi ketu je ti, jo per gje por ta thote vete Zoti ne Kur'an "mjere ata qe thone ate qe Zoti nuk e ka thene"

Se dyti, kur thua qe ata qe mbajne te fshehta qenkan te keqinj, vete Profeti o john ka thene "Zoti per ju ka mbajtur disa gjera te fshehta per te miren tuaj", po ashtu ne Kur'an ke disa sure qe fillojne me ca germa qe deri tani nuk i keni interpretuar sepse keto jane te fshehta te Zotit. Atehere meqe vete Zoti i bie te na mbaje te fshehta, i bie qe sipas llogjikes tende edhe vete Ai qenka i keq. (larg qofte)

p.s: Dikur ka qene kenaqsi te bisedoje me ty, ndersa tani e shoh qe sa vjen e perkqesohesh...

Per sa i perket shqiperise dhe masonve, jam nder te paret qe e kam kundershtuar.
I bie atehere qe figura te larta shqiptare qe kane qene mason, si I.Qemali, N.Frasheri etj nuk na u dashkan gje sipas teje, sepse ti i kundershton, sikur i behet kujt vone se po i kundershton ti.

p.s: Sa merresh te mesosh mbi shoqerite sekrete, shko meso fene tende, sepse nuk di fare, ti mendon se di, se e njeh, por ne fakt nuk e njeh fare.

avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te behesh mason

Mesazh  King prej 30.04.11 19:40

Rreth masoneve dhe sekteve te tjera te fshehta nuk dihet shume, mbi ta dhe veprimtarine e tyre, por nuk mund te arrihet tek nje perfundim i nxjerr nga vetja.
Nuk dua te kundershtoj mendimet e te tjereve, por sa pashe ketu te gjithe thone ate qe kane degjuar ose e kane lexuar per masonet.
Por meqe masonet jane nje shoqeri me permasa globale edhe sekretet qe jane nxjerr per ta mund te jene te nxjerruara vet nga ata me vetedije per ti bere botes te ditur permasat e kesaj shoqeri pra ato te dhena ndoshta jane nxjerrur per te rritur famen e tyre dhe per te rritur friken tek kundeshtaret e tyre.
Masonet rekrutojne ne vete nga te gjitha rracat, besimet dhe kombet per te qene te lidhur drejtperdrejt me ate qe po ndodh duke pasur nen kembet e tyre strukturat me te larta te disa vendeve, ata jane te pamposhtur teknikisht, marrin nen kontroll gjithēka qe duan dhe ato qe nuk i duhen i lene pa gjurme.
Pra per masonet nuk dihet shume por edhe ajo qe dihet nuk eshte e sigurt qe te jete e vertete.
Por duke shikuar nga kendeveshtrime te ndryshme te gjithe jane te lire te japin mendimin e tyre rreth masoneve.
Te gjithe heret ose vone do te degjojne per masonet e famshem dhe veprimtarine e tyre nga kendveshtrime te ndryshme ne baza etnike dhe fetara e kombetare, pra te gjithe ne nje menyre apo ne nje tjeter mund te kemi te drejt sepse te gjithe nuk jane ballafaquar me ta ne te njejten menyre.
King
avatar
King

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 30.04.11 21:15

Pershendetje yasmin!
....pike se pari me gjej kundershtimin (ky lart me ate poshte).
Pike se dyti; une thashe qe kam qene kundra atyre qe realizuan videon per flamurin shqiptar si simbol mason...
Me sakte qe te mos keq kuptohet, kam qene kundra atyre qe bene videon...(shpresoj ta kesh kuptuar)...
Sa per te tjerat, na thoni ju ku e kane te miren neperkat (masonet)...
Eshte e vertete qe une nuk kam njohur asnje mason, por te pakten une jam munduar te lexoj per ta.
Mos hajde te me sjellesh vargje nga Kur'ani, sepse nese eshte nje liber qe une i permbahem eshte pikerisht fjala e Zotit ne kuran, dhe ndryshe nga ju une i sjell vargjet e plota:
Ata qė besojnė (nė Kuran), hebrenjtė, tė krishterėt dhe sabinėt - kushdo prej tyre qė beson Allahun dhe Ditėn e Fundit (sipas Kuranit) dhe bėn vepra tė mira (sipas Islamit), nuk do tė frikėsohet dhe as qė do tė dėshpėrohet. 5;69 (Pėrkth. Hasan Nahi)
S'ka dyshim se kush e beson All-llahun (sinqerisht), e beson ditėn e gjykimit dhe bėn vepra tė mira, qoftė prej atyre qė besuan, prej jehudive, prej sabiinėve (tė krishterė qė i adhurojnė yjet), prej tė krishterėve, pėr ta nuk do tė ketė frikė as pikėllim (me kusht qė ta kenė pranuar tė dėrguarin e fundit- Muhammedin). 5;69 (Pėrkth. Sherif Ahmeti)

Mesa duket jeni pikerisht ju Yasmin, qe thoni fjale qe Zoti nuk i ka thene.

Une nuk jam i humbur, Yasmin, sepse ne kuran thuhet: E mos u dobėsoni (fizikisht) dhe mos u dėshpėroni (shpirtėrisht) derisa ju jeni mė tė lartit, po qe se jeni besimtarė tė sinqertė. Ali Imram, 139.
Po, te gjithe jo myslimanet do te shkojne ne ferr; dhe kete nuk e them une, sepse une nuk jam fallgjore, madje i urrej fallgjoret, por ju duhet ta lexoni pak me mire librin (kur'anin).

Sa per mua eshte akoma kenaqesi te bisedoj me ju, te pershendes.

avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 30.04.11 22:58

john abraham shkruajti:Sa per te tjerat, na thoni ju ku e kane te miren neperkat (masonet)...

Shiko me sa urrejtje qe flet.

Eshte e vertete qe une nuk kam njohur asnje mason, por te pakten une jam munduar te lexoj per ta.
Dukesh shume qesharak me kete qe thua. "Nuk i kam njohur por kam lexuar", e ato qe ke lexuar ti jane njesoj si gazeta Hosteni, i dashur.
Mos hajde te me sjellesh vargje nga Kur'ani, sepse nese eshte nje liber qe une i permbahem eshte pikerisht fjala e Zotit ne kuran, dhe ndryshe nga ju une i sjell vargjet e plota:


Nese ti do i permbaheshe Kur'anit nuk do flisje me gjuhen e urrejtjes, se ata qe jane masone edhe ata Zoti yt i ka krijuar, ndersa ti i urren. Nese do i permbahesh Kur'anit do theje koken ta kuptoje, dhe jo ta mesosh permendesh si papagall dhe te perdoresh versetet e tij per te sulmuar te tjeret, ti e perdor Kur'anin nuk i permbahesh, eshte goxha ndryshim.
Ata qė besojnė (nė Kuran), hebrenjtė, tė krishterėt dhe sabinėt - kushdo prej tyre qė beson Allahun dhe Ditėn e Fundit (sipas Kuranit) dhe bėn vepra tė mira (sipas Islamit), nuk do tė frikėsohet dhe as qė do tė dėshpėrohet. 5;69 (Pėrkth. Hasan Nahi)S'ka dyshim se kush e beson All-llahun (sinqerisht), e beson ditėn e gjykimit dhe bėn vepra tė mira, qoftė prej atyre qė besuan, prej jehudive, prej sabiinėve (tė krishterė qė i adhurojnė yjet), prej tė krishterėve, pėr ta nuk do tė ketė frikė as pikėllim (me kusht qė ta kenė pranuar tė dėrguarin e fundit- Muhammedin). 5;69 (Pėrkth. Sherif Ahmeti)Mesa duket jeni pikerisht ju Yasmin, qe thoni fjale qe Zoti nuk i ka thene.
Ore ti je ne vete apo jo? Tani po me akuzon mua se po shpifi? Ato qe jane ne kllapa jane shtese e perkthyesit, e kemi diskutuar njehere bashke kete, dhe sikur e kemi qartesuar dhe re dakort me ate qe thashe, tani me duket se te eshte shpelare truri keqas. Ato ne kllapa jane shtese e perkthyesit, te pakten mua mos mi thuaj keto, i dashur kam bere shkolle te posacme per kete qe ne gjimnaz, dhe me vjen keq por kam me shume pervoje se ty ne keto gjera.


Po, te gjithe jo myslimanet do te shkojne ne ferr;
Je nje ekstremist i padurueshem, je njesoj sikur te kishe lindur ne Arabi, sepse ata nuk e njohin tolerancen dhe vlerat njerezore, me vjen keq qe nje shqiptar flet ne kete menyre. Populli yne njihet me shekuj per tolerance per miresi ndaj cdo njeriu pavaresisht nga feja, ndersa ti ke perqafuar mbeturinat e kultures se prapambetur te shpellave arabe. Nje qe eshte nga Bijte e Shqipes nuk flet kurre me kete fjalor, ta kesh per turp.
Sa per mua eshte akoma kenaqesi te bisedoj me ju, te pershendes
Ne fillim edhe per mua ka qene kenaqesi te flas me ty, ta kam thene qe heren e pare qe ke ardhur ne kete forum, ndersa kur te shoh si je bere tani, me mire mos te kisha lexuar fare, sepse tani eshte shkaterrim nervash, dhe e them me shume keqardhje, me fal per sinqeritetin.
Besoj se eshte hera e fundit qe replikoj me ty. Te uroj gjithe te mirat, dhe lus Perendine te ta zbuse zemren, se e ke te mbushur me urrejtje.
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  john abraham prej 01.05.11 20:17

Pershendetje Yasmin!
Mos e beni me kurre kete qe bete me siper....Nese deshironi ta dini se sa shqiptar jam une, jam i gatshem tju sjell, historine e familjes sime, po ashtu edhe timen.
UNE JAM SHQIPTAR
E dashur yasmine juve tju vije turp, qe gjykoni tjetrin, pa e njohur aspak, por ju jeni njelloj te gjithe....
Nuk me intereson se cfare thoni ju, por me intereson ai qe une e quaj ATDHE.
Une jam mysliman dhe jo arab, une flas me frakte dhe jo ne ajer, une te kerkoj te me sjellesh vetem nje te mire qe kane bere masonet, por ju jo vetem fjale boshe dhe pa baza...
Dhe dicka tjeter sepse sdua ta zgjas, nese do te ishit myslimane do te kuptonit se ne cfare menyre eshte perkthyer kurani, dhe jo te vini e te me thoni qe fjalet ne kllapa jane te autorit, madje qe edhe une paskam ra dakort me kete.
Sqarim: Fjalet ne kllapa vendosen per te treguar sa me paster vargun dhe domethenien e tij nga arabishtja.

Ju besoni se eshte hera e fundit qe replikoni me mua; ndersa une ju them qe kurre nuk keni bere nje replike, por keni kundershtuar ne ajer kot me se koti!
Te pershendes!
(P.s-jeni ju ajo qe thoni qe Skenderbeu paska qene mason, te pakten a e dini se cfare do te thote mason?)
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 04.05.11 15:03

Njė pyetje pėr masonėt, nėse ka kėtu ndonjė mason shqipėtar kėtu pėr tu pėrgjigjur.
A dini gjė pėr Satanin ju?
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 07.05.11 14:54

Une nuk jam mason, por kam njohje relativisht te mire per ta.
Se pari, pyetjet kane kuptim kur, me te vertete presin pergjigje, dhe jo kur jane "Sfiduese".
Satanai eshte nje krijese qesharake e klerikeve, si ai gogoli qe perdoret per te trembur femijet e vegjel, kur bejne zhurme. Shiko: pjesa e ngritur e shoqerise, nuk beson ne figura idioteske si Satani; perkundrazi atyre, masat popullore, me kulture te vogel apo fare pa te, besojne ne existencen e tij. Edhe ne forum, po te shohesh, fanatiket e cdo lloj feje, jane individe me formim te paket, te vogel kulturor, me perjashtim te mercenareve qe paguhen per propogande fetare.

Nje nga dallimet, ndryshimet, me masonerise dhe bashkesive fetare eshte lloji i njerezve qe jane antaresuar ne to. Ne bashkesite fetare, dominojne turmat krejtesisht primitive, te egra, here inferiore e here delirante (e njejta gje). Masoneria permbledh artiste e intelektuale, figura gjeniale, humaniste e mistike. Tashti, cdonjeri prej nesh zgjedh eterit e vet: ose me kleriket medioker, ose me njerezit e shquar te kultures e artit. Masonet jane respektues me te medhenj te profeteve sesa turmat fetare qe kuptojne pak gje. Profeti Muhamed ka thene: "Nje ore meditimi rreth Zotit, e nje te Dituri, eshte e barabarte me nje vit falje ne xhami te nje injoranti". Besoj se kjo e qarteson pak punen.
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 11:13

Injoranti me analfabetin kanė dallim tė madh, nuk janė tė gjith analfabetėt injorant, nuk janė tė gjith tė diturit tė pagabueshėm, ata(tė diturit) bėjnė rivalitet, mundohen t'ia kalojnė njėri tjetrit me dije me shum injorancė, dhe shumė tė ditur janė munduar t'ia kalojnė mė tė diturit e ta injorojnė atė edhe pse e dijnė qė nuk do tė mund t'ia arrijnė qėllimit kurr sikur nuk kanė mundur deri tani. :).
Satani nuk ėshtė si gogoli qė pėrdoret pėr ti friguar fėmijėt siē thua ti, ti nuk qenke mason dhe nuk e ke ditu pėrgjigjen, masonėt e dijnė kėtė pėrgjigje. Pa keqkuptim ndaj teje
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 10.05.11 11:55

Gon i dashur; nuk qe nevoja te me thoshje se une nuk qenkam mason. Une vete keshtu e fillova pergjigjen para kesaj te sotmes: Une nuk jam mason. E dyta, pergjithesisht jam dakord me opinionin tend per injorantin dhe analfabetin, por nuk po e gjej dot se ku kam folur une per analfabetet; pra pse e ke bere ate spjegim?
Tashti: nqs secili prej nesh eshte i bindur ne opinionet e veta, atehere perse debatojme? Dua te them qe debatet, kane nevoje per arsyetim (logjik), per fakte e referenca serioze.
Ne lidhje me satanin, Masonet nuk besojne ne ekzistecen e tij; ata besojne vetem ne existencen e Arkitektit te Madh (Perendise, Zotit, Zotit, Jehovahut apo sido qe thirret).

avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 10.05.11 20:30

"Ne bashkesite fetare, dominojne turmat krejtesisht primitive, te egra, here inferiore e here delirante (e njejta gje). Masoneria permbledh artiste e intelektuale, figura gjeniale, humaniste e mistike."

Ketu mu duk se bere nje dallim ashtu te ngjashem siq e shpjegova un, bashkesit fetare dhe masonerin, p.sh. un e morra ashtu qe ti i quajte turma krejtesisht primitive, te egra..etj, un ja bashkangjita edhe analfabetizmin, kurse keto figura gjheniale, humaniste e mistike mund te jen edhe injorant dhe kriminel te mdhenj sipas mendimit tim. Me fal nese jemi keqkuptuar
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mim. prej 11.05.11 15:05

http://www.youtube.com/watch?v=3T6n2CApqso

Gon! qe don me dite pak ma teper per MASSONET shfleto me kujdese te shtuar te gjitha keto klipe te paken ne primivet fetare siq na quajti IDLIR e qe as gje ai me teper nuk ka nga une ja nje fakt ju dhashe per Massonet e dlir jep fjal boshe injoron te tjeret me bindje se ai eshte mbi te gjithe me dituri klasfikon grupet njerzre ata kan besim te paster n Zot jane me kultur pak te formuar e atate devijuarit jane intelektual .. DHE KUJDES ! MOS FSHINI AT QE UNE GJITHMON E POSTOJ SE ZHURMET E MIA NUK MUND T'I FSHINI DOTE. edhe Idlir mos meshit mend ti mua ketu se ala se i mbushur mend per vete qe t'ju shitesh te tjereve ok.
avatar
Mim.

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 11.05.11 15:13

Di deri diku pėr masonėt, por besoj se do tė thellohem edhe mė tepėr pėr zbulimin e mistereve tė tyre, pėr atė ju kamė bėrė pyetje pėr Satanin(Degjallin). Respect Mim
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mim. prej 11.05.11 15:14

Idlir
Kush je ti qe e mere te drejten me bo klasifikim ne mes te njerzve .. ?
Mos krijove ti ndo nje njeri dhe e din se cili eshte me i qmuar e cili jo ... ?
Mos je ti Zoti ( estagfirullah) ..?
Pse i fut hunet ne punet qe nuk te takojne ... ? Edhe keshille prej meje mos shit mene se ski per veti e so ka ti vlerson fjalet e tua kush hiqq. tash nese une per ty jom nje primitive fetare me kultur pak te formuar besoo qe ti per mu je veq nje lloj kafshe qe ska tru hiq... edhe s din me logjiku hiq.
avatar
Mim.

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 11.05.11 16:17

Nuk te kam pas ne mendje hic ty Mim kur kam folur per primitivet, por per turmat nigeriane e jemenase qe vrasin gra me gure. Pse nuk na i thua ti e ndonje tjeter, se cfare jane keto turma? Nqs ti e gjen veten atje atehere fole ti per veten dhe jo une.
Nqs une kam futur hundet, kjo ka ardhur si reagim ndaj qendrimeve te poshtra e te uleta qe fondamentalistet mbajne ndaj Masonerise. Po ti pse fut hundet ne ceshtjet e Masonerise? Kush je ti qe i shpall ata dexhalliste e sataniste, e i mallkoni ore e minute?
Sigurisht, per mendjen tende une jam kafshe, se cfare mund te presesh prej teje? Cili eshte arsimimi dhe kultura jote? Pse nuk meson te shkruash gjuhen shqipe, por e sakaton kete gjuhe te bukur dhe e ben te duket e shemtuar?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 11.05.11 16:22

Ata Masonet nderhyne per clirimin e Kosoves nepermjet Anglise e Amerikes, por ca tipa si ty, moj ēike e vockel, jane mosmirnjohes e haramseze. Ku ishte besimi juaj kur ju shkelmonte kokes serbi? Pse nuk ju cliruan muxhahedinet e talebanet?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Fakiri prej 11.05.11 19:08

Idlir shkruajti:Ata Masonet nderhyne per clirimin e Kosoves nepermjet Anglise e Amerikes, por ca tipa si ty, moj ēike e vockel, jane mosmirnjohes e haramseze. Ku ishte besimi juaj kur ju shkelmonte kokes serbi? Pse nuk ju cliruan muxhahedinet e talebanet?
Idlir i nderuar ai qė e filloi luftėn pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar ishte njeri shumė shumė besimtar....dhe po tė ishin edhe tė tjerėt sikur ai nuk do kishim nevojė tė na ndihmoni aq shumė miqėt tanė.......mos mė keqkupto....padyshim se i jam mirėnjohės miqėve angloamerikan.Njė fjalė e urtė e jona thotė:Shumė ma mirė njė mik tė fortė dhe tė mirė se shumė vėllezėr tė lig dhe tė kėqij.Deshi Zoti qė edhe pse i patėm vėllezėrit e kėqij na i dha miqėt e fortė dhe tė mirė....
me respekt fakiri
avatar
Fakiri

1035


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 12.05.11 12:12

Fakir; reagimi im i ashper, nuk ka te beje me njerez te moderuar e besimtare te mire te Islam(SLM=paqe), por me pseudo-besimtaret apo munafiket (femra e meshkuj), gje e perdorin fene per te shpalosur poshtersine e tyre, urrejtjen, injorancen etj.
Nuk sulmij besimin e askujt, por thjesht desha qe ti pergjigjem me te njejten force atyre qe rrine gjithe diten duke mallkuar e perbuzur me budallalekun e tyre, te gjithe njerezit qe nuk ndjekin rrugene tyre.

Muslimanet, vellazerine e tyre e kane ne Lindje, por Liria u erdhi nga Perendimi. Pse nuk e cliroi Lindja Kosoven? Ja pra: amerikanet e anglezet jane te krishtere e masone. Dhe ata, amerikanet, sa here e kane mbrojtur Shqiperine, e kane ditur mire qe nje pjese e madhe e popullit, eshte i "origjines" muslimane.
A i di ajo goca e vogel Mim keto?

avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 12.05.11 21:04

"Nqs une kam futur hundet, kjo ka ardhur si reagim ndaj qendrimeve te poshtra e te uleta qe fondamentalistet mbajne ndaj Masonerise"

Ti vet fillove me injoranca kėtu zotėri Idlir dhe vazhdon e vazhdon me fjalė si kėto mė lart. Unė bėra njė pyetje pėr masonėt shqipėtar nėse ka kėtu dhe ti u mundove tė japėsh pėrgjigje si jo mason.

"Nuk te kam pas ne mendje hic ty Mim kur kam folur per primitivet, por per turmat nigeriane e jemenase qe vrasin gra me gure"

Por ti kur ju pėrgjigje pyetjes time i pėrfshite tė gjithė besimtarėt dhe i fute me njė thes duke i quajtur gjithqka, dhe masonėt i ngrite nė qiell, dhe mbase siē i pėrkrah ti ata nuk mund tė humb dyshimi, ndoshta dhe je nė mesin e tyre por mundoheni ta rritni veten, ashtu nė mėnyrė enigmatike e misterioze, duke folė kinse pėr masonėt, duke ditur pėr ta, e duke i lavdėruar, e qė realisht ndoshta jeni ju nė mesin e tyre, kurse ne besimtarėt nuk i dijm asgjė tė shkretit!!! ne jemi primitiv e gjithqka sipas jush. Amerika na e shpėtoi jetėn, por na e shkatėrroi moralin, kurse pėr mua morali vlen mė shumė se jeta, kėtė e kam thė edhe tek tema "Ku ėshtė Zoti". Dhe pse shqiptarėt sipas teje i shpėtuan Ebrejt nė kohėn e Hitlerit? Ē'lidhje kemi pasur ne me Ebrejt? Pse Amerika na shpėtoi ne? Kush e sundon Ameriken? Tregoje edhe njė gjė i nderuar, qka synojnė masonėt mė konkretisht? Ē'mendojnė pėr ne muslimanėt ata?
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 9:06

Me te afert me muslimanet kane qene Kaloresit Templare; Ishin te krishtere, por besimi i tyre ishte shume i afert me ate te muslimaneve. Besonin se Jezusi ishte Profet si edhe Muhamedi dhe nuk besonin ne kryqezimin. Kishin marreveshje te fshehta sidomos me sufinjte muslimane. Qellimi i tyre ishte unifikimi i feve ne nje, duke besuar ne Njesine e Zotit dhe ne respektin ndaj profeteve, ashtu si besojne muslimanet. Per keto aresye dhe per te tjera (politike e financiare), kisha i asgjesoi duke i quajtur sataniste. Sot, Kaloresi Templar eshte nje nga gradat apo shkallet e larta te Masonerise Skoceze (riti Skocez).

Ke pare neper forume apo gazeta qe masonet te poshterojne islamin? Po muslimane qe poshterojne masonerine a ke pare e lexuar? Bej nje llogaritje te thjeshte dhe me thuaj kush e ben luften: masonet kunder islamit, apo islami kunder masoneve?

Sa per mua, edhe po te dua te behem mason, nuk me pranojne, pasi nuk i pergjigjem dot clirimit prej egoizmit, qe eshte nje kusht masonik. Egoizmi tek une eshte me i forte se dashuria apo vleresimi i te tjereve, dhe per kete shkak, nuk konsiderohem i afte per te qene mason. Por i admiroj, sepse punet e medha, veprat me te medha politike, artistike e kulturore kane ardhur prej tyre.
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 9:10

Sa per besimtaret muslimane, vleresoje njehere gjuhen qe perdorin edhe ketu ne forum: agresivitet, fyerje, mallkime, kercenime, vulgaritet. Si e quan ti kete i dashur Gon? Kjo eshte gjuha e besimit?
Pastaj pse i shmangeni temes? Kam permendur turmat rrugace qe vrasin gra me gure, ne Nigeri apo gjetke ne boten islame. Pse nuk reflektoni mbi kete pike, por i shmangeni temes u ankuar?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 13.05.11 10:07

"Besonin se Jezusi ishte Profet si edhe Muhamedi dhe nuk besonin ne kryqezimin. Kishin marreveshje te fshehta sidomos me sufinjte muslimane. Qellimi i tyre ishte unifikimi i feve ne nje, duke besuar ne Njesine e Zotit dhe ne respektin ndaj profeteve, ashtu si besojne muslimanet."

Ata edhe luftuan sė bashku me muhamedin kundėr armiqėve tė tyre nė atė kohė, por mė vonė e tradhėtuan atė.

Dhe mos e quaj ēdo individ kėtu qė prezantohet si besimtar musliman e nė fakt ai vetėm ėshtė pjestar i familjes muslimane, por qė nuk di aq shum pėr islamin e ndoshta edhe familjet e tyre nuk e njohin mirė atė(Islamin), dhe e kanė pranuar brezė pas brezi, ashtu "me tė ndier" si themi ne, dhe ata besojnė atė(Islamin) dhe i dalin nė mbrojtje kur dikush ia sulmon atė(Islamin).

"Pastaj pse i shmangeni temes? Kam permendur turmat rrugace qe vrasin gra me gure, ne Nigeri apo gjetke ne boten islame. Pse nuk reflektoni mbi kete pike, por i shmangeni temes u ankuar?"

Por ti nuk ceke askund mė herėt se ēfarė ke menduar. Ti i quajte "Primitiv" e gjithqka tjetėr dhe i fute tė gjitha fetė nė njė thes e jo vetėm Islamin, ku di unė se ēfarė ke menduar ti?!?!
ėshtė vėshtirė tė zbėrthehet kjo psh "shtresa tė ulėta tė besimeve tė ndryshme fetare" dhe "turmat rrugace qe vrasin gra me gure, ne Nigeri apo gjetke ne boten islame".

"Bej nje llogaritje te thjeshte dhe me thuaj kush e ben luften: masonet kunder islamit, apo islami kunder masoneve?"

I verbėr tė dukem unė ty?!?! apo shtreė e ulėt ndėr mė tė ultat ndoshta.
Ti mendon qė pėr ti sjellė paqe e sulmuan Irakun dhe e pushtuan atė dhe pėr asnjė interes tjetėr? Pastaj Afganistanin, pastaj Libinė. Ti mendon se pėr ndjenjė tė keqėardhjes qė po i bėn Muamer Gadafi popullit tė tij dhe ata i dolėn nė ndihmė atyre duke e bombarduar Libinė? "E para Franca", pse franca? Unė e di qė edhe para 25 vitesh ajo ka sulmuar Libinė duke tentuar ta pushtoj atė.
Nuk ėshtė nė pyetje vet nafta, por edhe feja, por ata edhe dėshirojnė qė kėshtu me trazira e luftėra ta zvogėlojnė pakėsa numrin e popullsisė, sepse pėr planetin tonė sipas tyre ėshtė breng e madhe ky numėr kaq i madh i banorėve, dhe ata nuk e lėnė shtimin natyror me natalitet dhe mortalitet si♪5 e ka caktuar Zoti tė funksionoj, por mundohen ta ndryshojnė atė pa ndihmėn e Zotit. Beson ti qė Islamistėt i rrėzuan kullat? Ke fakte ti? Beson ti se ėshtė vrarė tani sė fundmi Osama? A mnd tė kishte qenė Osama nė kėtė rast kukull e tyre? Kinse po sulmojnė atė, ata vrasin njerėz tė pa fajshėm, nuk tė duken krime ndaj Islamit kėto?
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 12:56

Kur them: rrugacet qe vrain me gure, nuk ka nevoje te skjarroj se ke perfshij e ke jo, pasi eshte e qarte: te gjithe ata qe vrasin me gure, dhe te gjithe ata qe e miratojne kete gje, dhe te gjithe ata qe nuk e perbuzin ketw gje.

Per sa i perket shtresave: nqs une do ta kufizoja biseden ne persona konkrete, do te ishte nje gje e kote dhe naive prej meje. Me sa i njoh une bashkesite fetare, besimtaret qe komunikojne ne stilin tend, jane shume te paket, te rralle, dhe nuk perbejne fenomen pergjithesues. Ndaj edhe po vazhdon debati mes nesh: jo per meriten time, por per meriten tende. Cfare mund te bisedoja apo debatoja me Mim, pasi me quan kafshe?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 13:06

Ata qe e kane "me te ndier" islamin dhe qe nuk e kane studjuar e zberthyer, po r i dalin ne mbrojtje, nuk jane aspak te pafajshem, sipas meje. Nqs e duan dhe e nderojne ate besim, Islamin ne kete rast: pse nuk e studiojne? Pse nuk dine te ndajne besimtarin nga munafiku? Vete Muhamedi ka folur per munafiket. Kush ia vrau niperit Muhamedit? Ata qe falnin 5 vakte ne xhami dhe jo dikush tjeter. Kur Muhamedi ua lejoi te krishtereve mbajtjen e ikonave dhe kryqeve, ne mes te Mekes: cfare jane keta te sotmit qe ia ndalojne? Ke te besojme: Muhamedin apo keta ulemate e sheiket e sotem? A po drejtohet bota islame sipas porosive dhe shembullit personal te Muhamedit apo po drejtohet sipas qejfit, interesave dhe interpretimeve perverse te gjoja ulemave te sotem?
Do te ishte me interes te na i spjegoje keto.

Sa per perendimin qe i shfrytezon: popujt islamike, pse nuk rrezojne qeverite e tyre, po hedhin bomba (ato grupe qe hedhin) neper autobuse shkollash? Nuk jam kunder luftes se ketyre popujve per te drejten e tyre te shkelur, por s'besoj se lufta behet kunder femijeve, grave e civileve qe blejne buke e djathe neper supermarkete ku shperthejne bombat, apo neper qeroplane.

Per 11 shtatorin, sigurisht qe kam dushimet e mia; por per sa kohe qe nuk ka fakte te tjera, mbetet vetem dyshim.

Po ti: pse nuk i ndan me vete muslimanet e vertete, prej injoranteve e krimineleve qe e perdorin fene thjesht e vetem per pushtetin e tyre psikologjik, politik e financiar?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 13:13

Tempullaret e vertete, si edhe Masonet, kurre nuk kane dale kunder Muhamedit dhe fese se tij te vertete, gjer sot. Problemi i islamit eshtebrenda vetes se tij, dhe mes tij, islamit dhe feve te tjera. Kuranu deklaron qe: nuk ka detyrim ne fe. A e zbatojne kete direktive paria islame? Apo perbuzin hapur cdo fe qe nuk eshte islame? Sa jane ne perputhje me dispozitat Kuranore vete muslimanet? A zbatojne dispozitat apo interpretimet e mendjes dhe egos se tyre? Ku dallojne muslimanet prej te krishtereve, e cifuteve te cilet jane po aq perbuzes nda feve qe s'jane si ato?
Masonet, ne te kundert, ne lozhat e tyre, e kane ndaluar debatin fetar; nga ana tjeter, cdo besimtar qe behet mason, nuk eshte i detyruar ta braktise fene e vet. A nuk perben kjo nje dallim po te mendojme se nje i krishtere, qe te lejohet ne xhami duhet me pare te konvertohet? dhe po keshtu edhe ne sinagoge e kishe?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Gon! prej 13.05.11 13:52

"Sa per perendimin qe i shfrytezon: popujt islamike, pse nuk rrezojne qeverite e tyre, po hedhin bomba (ato grupe qe hedhin) neper autobuse shkollash? Nuk jam kunder luftes se ketyre popujve per te drejten e tyre te shkelur, por s'besoj se lufta behet kunder femijeve, grave e civileve qe blejne buke e djathe neper supermarkete ku shperthejne bombat, apo neper qeroplane."

Ti thua se hedhin bomba nė autobuse e shkolla, ke ndonjė fakt ti qė ata (Muslimanėt) po i hedhin ato? A nuk ke dyshime ti nė kėto raste?
Apo ndoshta ti je bazuar vetėm nė filmat e tyre(Amerikanėve).
Sa vite kanė kaluar mė parė nėn regjimin e kėtyre krerėve tė shteteve islame dhe nuk ka pasur pėrleshje pushtet vs popullatė, po r tani brenda njė muaji shpėrthyen njė zėri trazirat nė gjitha kėto shtete, pse?!?! A jau mėsuan perėndimi edhe kėtyre civilizimin dhe reformat pėr ndryshime? pėr tė mirė apo pėr tė keq? Pse iu kundėrpėrgjigj me agresivitet kaq tė madh popullit tė tij Muamer Al Gadaf? Nga inatosja se po merrnin mėsim nga shtetet perėndimore, apo nga frika se do ta rrėzojnė nga pushteti, apo Gadafi bėri komplot sėbashku me shtetet perėndimore dhe kjo i kushtoi mė sė shumti popullatės islame!!!!??? Pse Al Kaida doli tani kundėr Gadafit? Pse doli nė krah tė "Armikut tė pėrbetuar tė tij Amerikės"? Pse?! Pse?! Pse?!...
"Per 11 shtatorin, sigurisht qe kam dushimet e mia; por per sa kohe qe nuk ka fakte te tjera, mbetet vetem dyshim."
avatar
Gon!

604


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 13.05.11 14:00

I dashur; nuk behet keshtu! Nqs don te japesh nje spjegim, jepe per te gjitha pikat qe shtroj une, dhe jo vetem per disa qe selekton ti. Edhe une, duhet te bej te njejten gje, se ndryshe sorrollatemi kot. Une nuk jam patjater kunderr teje, por edhe ti, mos ji patjeter kunderr meje. Ne anen tjeter, jep edhe ndonje spjegim a informacion dhe mos iu pergjigj pyetjeve te mia me kunderpyetje. Po te di dicka, qe psh, atentatet nuk i bejne muslimanet, une do te ta them, por nuk di. Nqs di ti, thuaje. Le te informojme njeri-tjetrin!
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi