Si te behesh Mason?

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si te behesh Mason?

Mesazh  selami prej 13.10.09 23:07Me shume kam degjuar dhe lexuar ne lidhje me masone, por takuar apo pare ndonje qofte edhe ne media nuk ka ndodhur.

Pse jane kaq te fshehte keta njerez dhe si mund te arrish te bisedosh me to qofte edhe te ne organizaten e tyre ?
avatar
selami

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te behesh Mason?

Mesazh  protoni prej 17.10.09 7:06

+x+=+


Edituar pėr herė tė fundit nga protoni nė 03.07.10 7:02, edituar 1 herė gjithsej
avatar
protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mulder prej 08.11.09 0:34

Ku bazohesh ne kete qe thua?
avatar
Mulder

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te behesh mason?

Mesazh  protoni prej 08.11.09 0:56

-x-=-


Edituar pėr herė tė fundit nga protoni nė 03.07.10 7:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Mulder prej 08.11.09 1:07

Kuptoj,
faleminderit per pergjigjen.
avatar
Mulder

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Estilen prej 14.11.09 8:14

Proton....
pak me lart komentoje se masonizmi eshte nje DUKURI e kontrollit mbi te tjeret...etj..etj...
Po ju pyes, eshte dukuri e fenomen, apo aftesi njerzore, per te dominuar rracen njerzore..?
Ne konceptin metafizik kety dy shprehje sikur kundershtojne njera tjetren,......qofsha une i gabuar.
Respekte.

Estilen

1022


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Masonizmi

Mesazh  protoni prej 22.01.10 19:11

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga protoni nė 03.07.10 7:04, edituar 1 herė gjithsej
avatar
protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  etmond prej 23.01.10 21:50

Proton...

Masonizmi ėshtė njė dukuri fenomenale (grupim njerėzish tė menēur) (sekt) e zhvilluar deri nė kulm, kohėt e fundit Masonėt po gjurmohen e po studiohen mė me hollesi.

Pėrsa i pėrket dhuntive individuale dhe mbidijes se personit apo tė vetkontrollimit dijnor, kėtu mund tė pėrfshihen njė gam e gjer njerėzish, tė cilėt, jo tė gjithė pėrfundojnė nė masonizėm, jo tė gjithė e lidhin metafizikėn me masonizmin por, mbas thithjes prej masonėve tė njerėzve me dhunti tė pėrkryera, arrihet kultivimi masonik nė gjirin e masonėve pasi, jo gjithkush mund tė bėhet mason, e jo gjithkush mud tė kuptojė dhe tė respektojė kushtet e 'sektit' tė masonėve.

Pra, jo ēdo njeri i ditur ka tė bėjė nė mėnyrė direkte apo indirekte me masonėt, tė paktėn ky ėshtė mendimi im personal, gjithsesi unė i respektojė ne maksimum njerėzit me dhunti maksimale.

Jam simpatizant i masonėve, nuk kam ndeshur tė jenė akuzuar ndonjėherė pėr diēka tė ligė apo negative, siē mund tė pėrmėndia shumė sekte e degėzime tė feve qė janė pėrlyer nė gjak, vetėm e vetėm pėr tė impunuar me dhunė dėshirat dhe qėllimet e tyre......
Ju pėrshendes tė gjithėve.
avatar
etmond

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  shpatjon prej 27.01.10 23:19

A mund te me informoj dikush a ekziston masoneria ne Shqiperi??
Lexova qe eshte nje ide per te hapur, por sdi te kete gje konkrete me tej.Faleminderit

shpatjon

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  nwo prej 09.03.10 22:21

Shume Teme e bukur miqte e mi
avatar
nwo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  nwo prej 09.03.10 22:24

Nje llozhe ka disa vite qe po mundohet te hapet ne Shqiperi nga mjeshtri i afirmuar Maksim Zotaj por cdo gje po behet me urtesin dhe me hapat e duhur qe meriton.
avatar
nwo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Osiris prej 18.03.10 23:01

Doja te pyesja nwo sa i sigurte je per ato qe thua mbi hapjen ne shqiperi nga zoti maksim,...se mesa di un ai e ka thene para nja 7 vitete tek top show qe tenton ta hapi por nuk mundi...
avatar
Osiris

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  preserver83 prej 19.03.10 12:00

edhe pse nuk eshte per tu humbur ky kontrikut ne kete teme, i dhene nga anetaret,por nuk eshte e thene as esenca e masonerise. se pati nuk eshte cituar c'don te thot fjala mason, pastaj llozat, llojet, shkaqet,menyrat,.....e me ne fund vjen rasti i komenteve. si do qe te jet,duhet njeri te sqaroj se pari keto gjera e pastaj te vazhdohet me komente. mirkuptim dhe respekte
avatar
preserver83

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  don barone prej 09.04.10 18:23

hej si mund te kontaktosh me nje mason?nqs do te te behesh pj e tyre si arrihet kjo gje

don barone

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  riad ademi prej 19.04.10 0:07

fjalt qe po lexoj ketu mendoj se jan vetem thenie hipnotizimi kesi lloj pyetjesh nuk esht let te behen andaj ju kusha lutur te gjith atyre qe fyten ne net faqe mu ne ket tem mos tju besojn ketyre fjalve..flm per mirkuptim
avatar
riad ademi

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Ufo prej 19.04.10 17:52

Ky Maksimi qė ju thoni e ka hapur mė sė fundmi Llozhėn ..Por sa para bėn..? Kush ėshtė Maksim Zotaj dhe pse duhet qė njė njeri i nivelit tė lartė ti shkojė pas..? Me gjithė dėshirėn e mirė , nuk e shoh njė tė tillė gjė tė sigurtė ...Pėr tė mos thėnė njė sharlatanizėm...
avatar
Ufo

203


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ermal hyseni prej 28.05.10 10:15

A mund te dij se cfare jane masonet?
A ka ne Shqiperi dhe si mund te behesh pjese e tyre?
avatar
ermal hyseni

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  euterpa prej 01.06.10 10:45

A eshte e vertete qe Edi Rama eshte pjese e Masoneve?
Sepse kam degjuar qe eshte, dhe unaza qe mban ne gisht eshte tregues i anetaresise.
avatar
euterpa

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Xhulia123 prej 10.11.10 14:28

Masonet jane fshehur mjaft mire deri tani mbrapa templareve te mesjetes, duke thene qe feja e krishtere eshte mashtrim. vertetesia e fese se krishtere eshte tjeter ceshtje, por ne te vertete masonet jane nje grup satanistesh.
Gjithashtu edhe illuminatet. une nuk do te deshiroja te futesha ne shoqerine e tyre edhe sikur te me torturonin.
avatar
Xhulia123

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Shkamb prej 11.11.10 15:35

Hmmm Xhulia te lutem mund te vazhdosh me pak me shum se jam shum i interesuar per Fenė Krishtere po ashtu edhe psee nuk ishe Bėr? Te lutemm Dua te di me Teper Me Rrespekt te Madh Sh.Gj
avatar
Shkamb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  gramshii prej 12.11.10 8:31

pershendetje Shkamb(ose Sh. Gj )me fal qe po te pyes se cfar feje je .
Nuk e kuptova mire t`i interesohesh per krishtin e vertet apo per krishtin e rremt(
antikrishtin ose dexhallin me masonet e tija .)po deshe te dish krishti i vertet ose hz Isaja eshte gjalle eshte 4 kat qiell do te zbres diten kur te pres dexhallin . ndersa dexhalli eshte antikrishti(ose krishti jo i vertet mashtrues)masonet jan instrumenta qe pergadisin terenin per ardhjen e dexhallit nje keshill po ju jap juve e mbar njerzimin mos kerkoni masone .qe te shpejtoni ardhjen e dexhallit se eshte shum e tmerrshme,pa dyshim se edhe dita e kjametit vjen shum shpejt pas daljes se dexhallit .zoti i mbrojtet gjithe njerzimin nga fitna e dexhallit ,zoti me beft edhe mua prej atyre te mbrojtur nga dexalli dhe un mos e arritsha diten e kiametit .ok
edhe dicka tjeter qifutet ishin popull shum i zgjuar por pyesnin dhe hynin aty ku s`ju takonte andaj u bene te pa fe e i shkatrroi zoti me madhnin e vet
avatar
gramshii

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  genci prej 12.11.10 19:54

Masonet thjesht jane njerz shume te zgjuar qe e udhėheqin boten ne menyre te fsheht, ata skane lidhje me degjallin.
avatar
genci

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 13.11.10 15:02

Nuk arrij t'kuptoj pse njerezit kerkojne te jene pjese e dickaje qe nuk e njohin se cfare eshte ne te vertete...

E kuptoj qe eshte shume joshese per natyren njerezore misteri dhe pushteti qe vjen si nga paraja ose dija (mqs keshtu thuhet se kete posedojne masonet) por m'falni qe po ua them;me t'vertete mendoni qe masonet jane tamam ashtu sic thuhet dhe shkruhet per to????!!!

Mos u tregoni naiv...A e keni vene re qe ato kane arritur qe t'i bejne te gjithe te mendojne se jane te zotet e botes ngase ne mendojme dhe flasim shume per to...madje kemi arritur deri aty sa kur shohim nje udheheqes shteti apo njerez te suksesshem menjehere mendojme me vete:"ky do te jete mason" .

Kete sundim te botes qe thuhet se e kane, ia kemi dhene ne duke iu kushtuar shume vemendje "atyre" kur realisht ne per to bazohemi vetem ne ate qe thone te tjeret per to,e thene me qarte ne iu kemi dhene pushtetin vetem duke u bazuar ne paragjykime.

Ne vend qe ne t'i kushtojme me teper rendesi vetes tone dhe te dashurve tane ne rrijme e filozofojme per to ose arrijme deri aty sa te shprehim deshiren te jemi pjese e tyre pa e ditur se kush jane ne te vertete...

Po deshet, lerini te iu sundoje mendjen tuaj,se kete timen dua ta shfrytezoj per gjera me me rendesi...Ne akoma nuk njohim veten tone e le me pastaj masonet...Po cfare jane para vetes time masonet:ASKUSH!

Te exploroni me mire veten, t'kuptoni qe jeni krijesa me perfekte qe ka krijuar Zoti... se do keni kohe boll per masonet!

Po pse nguteni njehere te dini per to kur nje dite do te marrim vesh ne lidhje me cdo gje, perfshi edhe masonet, eshte thjesht ceshtje kohe sepse cdo gje do te zbulohet ne "Diten e Madhe" ku te gjithe do te jemi te barabarte para kesaj dite bashke edhe me keta "muratoret" te cileve mjaft u beme gjyqe popullore ndersa ata as qe humbin kohen te shkruajne apo te flasin per ne keshtu si bejme ne per "ata", nuk jane vetem "ata" delja e zeze e njerezimit.....
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Xhulia123 prej 13.11.10 19:54

Shkamb shkruajti:Hmmm Xhulia te lutem mund te vazhdosh me pak me shum se jam shum i interesuar per Fenė Krishtere po ashtu edhe psee nuk ishe Bėr? Te lutemm Dua te di me Teper Me Rrespekt te Madh Sh.Gj

Dakort :)) une nuk do te isha bere sepse kam degjuar nga burime te sakta gjera qe nuk me kane pelqyer. sic e thashe, masonet jane pasardhes te templareve, njerez qe ne mesjete pretendonin se kishin shkuar ne Jeruzalem dhe kishin zbuluar dokumente per Jezu Krishtin, ne te cilat thuhej se Ai kishte pasur nje lidhje me nje grua, Maria Magdalenen, dhe madje kishin lindur edhe nje vajze. ajo qe mua nuk me bind dhe nuk do me binde kurre eshte se ku jane ato dokumete tani???

Kam lexuar librin "Kodi i Da Vincit" te Dan Brown-it dhe dukej qarte qe libri ishte shkruar nga pikepamje masone. arsyeja numer nje eshte se edhe ne fund te tij, perseri ato "sekrete te templareve" nuk tregohen. disa thone qe mund t'i zbulosh ato sekrete vetem nese futesh ne shoqerine e tyre sekrete.

Kjo eshte si pune 'karremi'. Sipas masoneve, qellimi i tyre eshte "lartesimi i femres". 'graali i shenjte' qe eshte gota me te cilen ka pire Krishti per ta eshte barku i femres (pra pjelloria).

A mund te me thoni tani ju lutem nese ju duket normale qe nje cift te panjohurish te beje dashuri ne mes te disa njerezve qe kendojne e luten rreth tyre sikur te ishin duke iu lutur Zotit?

Sepse une nuk e honeps dot kete. jam shume shume shume dakort qe kisha e ndalon nje gje kaq te shemtuar, por masonet jo. ku jane dokumentet? perse nuk ia tregojne "te verteten" gjithe botes??? shkamb, pyet cfare do te dish konkretisht persa i perket fese se krishtere dhe do te ta them ate qe di
avatar
Xhulia123

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Shkamb prej 19.11.10 21:15

Masonet jane fshehur mjaft mire deri tani mbrapa templareve te mesjetes, duke thene qe feja e krishtere eshte mashtrim.


Mė Larte ke shkruar se Masonet kan thene qe Feja Krishtere eshte Mashtrim eshte e vertetė se Feja Krishtere eshte Mashtrim...
avatar
Shkamb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Shkamb prej 19.11.10 21:25

gramshii shkruajti:pershendetje Shkamb (ose Sh. Gj )me fal qe po te pyes se cfar feje je .
Gramshii Me lartė me ke bėr nje pyetje dhe une me Rrespekt do pergjigjem Sinqerisht une jam i Fesė Islame.. po te them te drejten une kam RRESPEKT NE TE GJITHA FET E BOTES.. Kam lexuar si Kur'Anin po ashtu Edhe Biblen.. Kam Kuptuar sum gjera Bibla me ka ndihmuar shum me Karakterin Kur'Anin me ka ndihmuar me jeten dhe Perfundimisht Kam qen i Luhatur ne te gjitha Fetė kam qen Evangjelist ,Deshmitar i JEHOVES,,, Etj Etj por ne fund kam kuptuar se VETEM NJE ZOT EGZISTON DHE MENYRA ME E MIRE per ta kenaur Zotin tim eshte duke e adhurar duku u falur duke bėre te mira njerzve duke mos i shkatrruar ndjenjat e dikuj dhe tani jam shum i qet Ndjek Jeten time po pata mundsi ndihmoj njerzit .

Dhe keshtu me rradh Besoj se jam ne rrug te drejte Frike nga vdekja nuk kam, sepse sado qe nuk jam perfekte, ashtu sic nuk eshte askush prej nesh, jam e sigurt qe skam per te paguar ne ate bote.
S'i kam bere keq kujt, perkundrazi. Nese ekziston parajsa besoj se do e kem vendin atje, sepse ferrin e kam kaluar ketu ne toke... vdekja vjen dhe nuk do tja dije per gjerat qe ke lene pa bere:) Rrespekt. Shkambii
avatar
Shkamb

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 02.12.10 15:11

Masoneria, si princip, nuik eshte e pertypeshme per mendjet mediokre.

Mendjet mediokre kane nevoje per zota te eger (hyjni apo njerez me pushtet) qe i neneshtrojne me anen e kercenimit apo shperblimit; tipike e njerezve te vegjel, te deshtuar. Masoneria eshte aspirate per tu bere njeri i realizuar, i forte (ne pozitivitetin me te madh te fjales), i dashur , mendjehapur ndaj ideve te reja dhe ndaj ideve te te tjereve.

Masoneria NUK ESHTE PER ATA QE "dine cdo gje", pa studjuar asgje. Masoneria nuk mund te poshterohet apo mohohet me: "Ehehe... c'na the", "c'jane keto gjera mo shoku:, etj. Mason ishte Shekspiri, por Shekspiri do inteligjence, zemer, intuite e kulture per tu kuptuar e shijuar, nuk do nivel turme. Mason ishte Njutoni, po c'pune kane me Njutonin shume njerez?

Njerezit shijojne muziken e massoneve (Mozzart) dhe peshtyjne pastaj mbi ta...

Fali o Zot se s'dine ē'bejne- pat thene Isa-Krishti, dikur.avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 02.12.10 15:36

Po ti idlir, a e di se c'ben??????????????????
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 04.12.10 10:41

Yasmin, e di qe ne castin qe do jap nje pergjigje do gaboj, pasistruktura jone mendore eshte e ndertuar mbi gjykimin, dhe nga ana e tij, vete gjykimi eshte "prepotent"; ndersa gjykoesi eshte arrogant. Isha ne dileme te shkruaj apo jo, pikerisht per t'iu shmangur te qenit arrogant, por besoj se sic e kemi te gjithe (ndoshta) sensin e gjykimit, pra te arrogances, mund edhe ta ndihmojme njeri-tjetrin te clirohemi prej saj, duke qene te hapur ndaj mendimeve te te tjereve.
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 04.12.10 16:59

Te them te drejten idlir as une nuk i paragjykoj masonet dhe nje gje te tille e kam thene edhe ne shkrimin tim lart ne lidhje me kete teme ku e kam mbyllur:nuk jane masonet delja e zeze e njerezimit...Por une kam te drejte te dyshoj ne idhje me muratorine(masonery) ashtu sic dyshoj edhe ne gjera te tjera,thjesht e kam shprehur edhe me lart qe nuk e kuptoj pse njerezit kerkojne te jene pjese e dickaje qe nuk e njohin mire dhe per me teper nuk njohin veten e tyre;duhet te njohesh mire veten qe me pas te marresh nje ane dhe te braktisesh nje tjeter...madje edhe une jam joshur nga masoneria sepse me pelqen filozofia qe ne parim ato i udheheq,madje ne jeten time ka pasur mjaft rastesi qe me kane zgjuar kuriozitetin ne lidhje me masonet,nje nder ato rastesi e kam shkruar edhe tek tema masoneria ne shqiperi dhe kosove.Rastesite e tjera qe me kane drejtuar drejt tyre nuk po i shkruaj sepse kam frike se do paragjykohem dhe une nuk i duroj me paragjykimet sepse paragjykohem cdo dite vetem pse jam e ndryshme nga njerezit tjere,sepse ne njerezit nuk i pranojme kollaj ato qe jane ndryshe nga ne.......
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 06.12.10 9:56

Mendo Yasmin (dhe sugjeroj, nqs me lejohet), se duhet te shpallemi ashtu si jemi, pasi nuk ka c'na duhet relacioni me njerez qe na paragjykojne qe domethene na vene kushte (konvertojne), per te qene te pranuar prej tyre. Nje relacion te tille, njeriu s'ka c'e do, se nuk mbeshtetet mbi vlera (pranimi pa konvertim me duket vlera etike e intelektuale nder me te medhate). Debbati (mbeshtetur mbi etiken), eshte ndoshta pikerish momenti per te bere edhe seleksionimin. Le t'i adresohemi njerezve pranues, dhe le te heshtim me fondamentalistet, qofshin keta kuazishkencore, fetare, ateiste, apo cfaredo. Fondamentalist, ne kete rast, une quajta ata qe jane te bindur e te sigurt ne ato qe dine dhe nuk pranojne "dinamizim" te pikpamjes se tyre. Kur njeriu flet me njke gur dhe guri e qellon, nuk perpiqet me te binde gurin, apo te jete i pranuar prej gurit, por ndryshon veten (qendrimin e vet); thjesht largohet prej tij.
Edhe une Yasmin nuk se jam ne mbrojtje te masoneve, apriori, por me shume iu pergjigja nje "definicioni" arkaik, te dikujt ne forum. E perdora gjuhen e ashper, se pari se isha i paafte te pergjigjesha me klasin e duhur, dhe se dyti, qe ai tjetri te provonte se c'eshte stigmatizimi dhe brutaliteti (se eshte kollaj te godasesh, por veshtire te marresh goditje).
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Masons prej 16.01.11 16:30

+x+=+ mos ja fut kot hahahhahahhahahhaha sa me keni bere me qesh me kete...hahahahahhahahahahhaahahh
avatar
Masons

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 17:17

Si fillim i dashur masons,me ate kometin perqeshes qe ke bere,tregon qe edhe pse veteshpallesh si mason,nuk ia ke aspak idene e Masonerise,e cila ka si parime themelore mosperqeshjen e askujt.

Tani, se si te behesh mason,po ju serviri disa nga kushtet:
1-te jesh njeri me reputacion te larte shoqeror,presa i perket moralt te paster
2-te besosh ne Qenien Supreme
3-te jesh i afte te mbash veten dhe familjen
4-te jesh ne moshe madhore(sipas legjislacioneve qe e percaktojne moshen madhore,psh ne shumicen e shteteve eshte 18,ndersa ne norvegji 21)
5-te repektosh te gjitha racat,kombesite,fete gjinite,besimet e ndryshme....
6-te sillesh mire me fqinjet dhe komunitetin
7-te mos konsumosh alkool qe te mos humbasesh vetedijen
8-te mos dalesh nga shtepia pas ores 8 te darkes
9-te jesh gjithmone ne progres individual,persa i perket dijeve,formimit,kultures dhe profesionit...

Nese dikush tjeter,disponon njohje me te thella mbi kushtet,i lutem qe te mi plotesoje...
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Albi4all prej 17.01.11 21:37

ata qe jan manson boten e brendshme e kan te ndaluar rrebsisht per ta publikuar prandaj kam lexue shum faqe edhe kam pa se ne shumicen e faqeve thuhen nese fillon ket rrug ti kurr mos poho se je nje manson nje magjistar apo diqka te ngjajshme
tung ju pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 22:15

Sa per sqarim,albi,masonet nuk jane magjistare,madje e kane te ndaluar magjine.Ato kane rite te tyre,te vecanta te adhurimit nda Qenies Supreme,por kjo s'do te thote qe jane magjistare. Gjithashtu,nuk e kane te ndaluar qe te shfaqin perkatesine e tyre masone,por le te themi qe kete fakt nuk mund ta bejne me dokedo,duke qene se tashme dihet qe eshte keqkuptuar,masoneria nga masa,ndersa nje fakt te tille,masonet mund ta shfaqin me ate publik qe perfaqeson cilesine,dhe jo publikun qe paraqet vetem masen paragjykuse,dhe per me teper jane njerez mjaft te kulturuar,qe kur kane para tyre njerez me integritet shoqerore dhe moral,nuk ngurojne ta ftojne te jete pjese e tyre,te jete pjese e ateij Ndryshimi te Madh,qe une per vete e pres me padurim.

Nese ti dhe ndonje tjeter,kerkon te marresh info me te detajuara,ne lidhje me kete ceshtje,po ju jap nje adrese int: www.masonforum.com.Eshte nje faqe forumi masonesh qe i perkasin Lozhes se Masschussets. Aty eshte nje panel i tere moderatoresh dhe adm,qe jane te gatshem qe te sqarojne mbi cdo gje qe lidhet me Masonerine,me fakte dhe argumente konkrete,aty ku ata nuk e dine pergjigjen(sepse varet cfare mund te kerkosh) e thone haptazi qe nuk kane info te sakta,pra nuk bejne si te mencurit e dynjase!!
Eshte mire qe te shohim te dy anet e medaljes,dhe mos te flasim per To,vetem nga referenca fetare dhe ne shkrimet bajate te kastriot mytarajt!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Albi4all prej 17.01.11 22:26

mir shum thanks po un kam ni fe ajo qa asht feja islame dhe qe e dua shum prandaj dashta te them se mansoneri nuk me intereson fare
edhe per me arrit te mbinatyrshmen kam mesu prandaj nuk me duhet shum per mansonet tung te pershendes
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 22:33

O albi,une nuk te thashe qe te nderrosh fe,por nese do te flasesh per Masonerine,me pare mesoje se cfare eshte. Masoneria (meqe permende fene islame) eshte nje Shoqate Vellazerore, ku Fiozofia e saj,bazohet ne Nektarin e te gjitha Feve,dhe ta garantoj qe islamin ato e njohin me mire se une e ti,qe shpallemi si musliman!
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Masons prej 18.01.11 15:43

Une ju them ju se keni iden fare te masonerise dhe flisni kot...kur te kem pak kohe do te nxjerr info rreth masoneve por me keto qe jane ketu sjan as i gje....disa jane te verteta.....por keto qe thoni ju....ju bejne qe te mos dini gje.....
avatar
Masons

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  ILIRA prej 18.01.11 15:46

Le te shpresojme qe informacioni yt mason te jete i vertete... nderkaq jemi ne pritje.
avatar
ILIRA

303


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  yasmin prej 18.01.11 15:57

Qe nga menyra jote ne te shprehur masons,ma perforcon edhe me shume idene,se ti nuk merr vesh aspak nga Masoneria,as qe ia ke haberin,madje Masonizmi per ty eshte totalisht i paperballueshem,e lere pastaj te pretendosh se do na serviresh te "verteta" . Ti as ne endrrat e tua nuk mund te arrish kurre te behesh mason,por kenaq veten tende vetem duke u veteshpallur si i tille.
avatar
yasmin

350


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Odin prej 18.01.11 16:33

Kurse une do te thoja qe te jesh masone nuk do te thosh se e di te verteten e saj.
Masonet deri ne shkallen 33 nuk e kane idene se ēfare zihet nga ata qe jane mbi shkallen 33.
avatar
Odin

614


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Masons prej 19.01.11 19:20

shkalla 33 e ka kupetimin e saj....dhe shkalla e 3 e ka kupetimin e saj dhe cdo shkalle e saj...kur ti mesoni keto mund te flasm....
avatar
Masons

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 21.01.11 12:02

Me sa po duket, ka dy lloj anetaresh ne kete forum: njeri lloj jane ata qe japin e marrin informacione, mendime e arsyetime; lloji i dyte: ata qe duan vemendje, duan te duken interesante duke mos thene asgje, ose thjesht duke tallur te tjeret, ose thjesht duke bere refuzuesin e te tjereve pa dhene alternativat e tyre. Me kete llojin e dyte, duket se nuk vlen te vazhdohet komunikimi. Keta njerez e shnderrojne nje forum, ne shesh gallate per te shtyre kohen me qyfyre pa shije e pa klas; ne nje shesh xhelozie e ironie bajate. Kjo, natyrisht, do te kete pasojat e veta: do rrallohen gjithnje e me shume anetaret me deshiren e mire per te kembyer ide e informacione, dhe do shtohen qyfyrexhinjte...
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Jorghoson Vanilla

Mesazh  Jorghoson Vanilla prej 27.03.11 15:14

Ej Te gjith ju.... Doni te dini c'jane masonet?!!!
Ata jane njerez qe i perkasin nje grade shume te larte nga ne te tjeret ..... Maksimumi i gradeve eshte 33 grad....... Masonet i perkasin , aty grades 12 -13 mos gaboj ..... Prandaj mund them qe Masonet nuk jane asgje krahasuar me "Te Tjeret" qe qendrojn mbrapa perdeve te kuqe ....... Ka nje dryshim te madhe midis fjales "te presesh: dhe asaj "te besh asgje".... Sic ka nje ndryshim te madh midis fjales "Mason" dhe "Illuminati".... Masonet perdorin kete strategji :- P.sh . Mendoni nje nr , kete nr shumzojeni me 2 , mblidheni me 4 , pjestojeni me 2 dhe zbritni nr e pare qe kishit menduar ne fillim .... Me thoni ju del nr 2....? <<>> Illuminatet jane krejt ndryshe ,,,, Ata mund ti quajm "Bijt e Satanit" , Illuminatet nuk perdorin thjesht strategji , ato din gjithcka ,,, kane nje shqis me teper se ne ....... Lexoni per shqisen e gjashte ....

Jorghoson Vanilla

If you want to know the outcome of a game before the game has even started, you need to control each side.

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te behesh mason

Mesazh  Elsavrana prej 28.03.11 1:22

Shkruan Edmond se...masonet nuk jane perlyer me gjak (si shume fe e sekte te tjera)
ndersa Yasmin rendit ca rregulla nga 1...deri tek 9 te cilat i perkasin freemasoneve dhe kur i lexon... duket sikur pergatitesh per t'u bere shenjt dhe je pothuaj ne krahun e djathte te Zotit.
Ndersa e verteta qendron e fshehur pas nje perdeje te erret mijera vjecare qe mendja jone ditore as qe mund te afrohet.
Une jo se coc jam ...jam askushi si kushdo qe nuk eshte ndricuar me driten e praruar te Iluminatit.... po te pakten marr guximin dhe i lexoj te dhenat andej- ketej.
Per moshen qe kam ...nuk entuziazmohem me "driten" verbuese dhe fallco te klisheve te iluminatit, po germoj dhe shoh ato pak deshmi qe kane dale nga thellesia.
tek libri Jim Marrs "Kush e sundon boten ?" qe shume kush e ka lexuar
thuhet se Masoneria dhe paraardhesit e saj kane kaluar brez pas brezi diturite e vjetra te cilat konsiderohen armiqesore dhe te rrezikshme nga fete e organizuara. Masonet kane vetem nje qellim ...egzistenca e tyre lidhet vetem me shkaterrimin e krishterimit dhe te cdo feje tjeter te organizuar.
Menli P.Holl( qe une nuk e kam idene se kush eshte )...thote:"Masoneria nuk eshte nje besim ose nje doktrine, por nje shprehje universale e Diturise Hyjnore...e sila shpaloset permes nje hierarkie te fshehte mendjesh te ndritura."
*******
Po si ta spjegojme se zoti i masonerise eshte Lucifer?Pra Luxiferi eshte zoti i tyre i fshehte dhe kjo behet e ditur ne shkallen e 31..31..33 pasi eshte shplare mire e mire shpirti njerezor nga cdo dridhme e ndjenje per njeriu...
Kur shfleton historine e njerezimit shikon se shume ngjarje te hidhura, si kryqezata, revolucione, antirevolusione, grushte sheti, konflikte fetare...ekonomike apo politike ne harten e botes...jane udhehequr nga "mendjet e ndritura'
Kujt i kane sherbyer dhe i sherbejne keto ????
Luxiferit...zotit te tyre.
avatar
Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  maximus prej 29.03.11 12:42

Cfare te mirash i ka sjelle kisha dhe xhamia njerezimit, pervecese luftes dhe urrejtjes ndaj jetes dhe zhvillimit te njeriut. Nese doni te besoni ne Zot besoni ne Zot dhe jo ne prift dhe hoxhe, mbase masonet do tju mesojne si ta beni kete.
avatar
maximus

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  maximus prej 29.03.11 16:02

keto jane disa,por me e rendesishmja eshte qe te kesh nje logjike te ftohte dhe te paster dhe cdo mendim apo sygjerim ti sherbeje paqes dhe zhvillimit te aryses njerezore te mos sakrifikosh force dhe energji per arsye te pa faktuara. duhet te perfaqesosh nje kategori te caktuar. nje mason nuk ka lidhje me supersticiozen...
avatar
maximus

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Exploratori001 prej 12.04.11 14:24

yasmin shkruajti:Si fillim i dashur masons,me ate kometin perqeshes qe ke bere,tregon qe edhe pse veteshpallesh si mason,nuk ia ke aspak idene e Masonerise,e cila ka si parime themelore mosperqeshjen e askujt.

Tani, se si te behesh mason,po ju serviri disa nga kushtet:
1-te jesh njeri me reputacion te larte shoqeror,presa i perket moralt te paster
2-te besosh ne Qenien Supreme
3-te jesh i afte te mbash veten dhe familjen
4-te jesh ne moshe madhore(sipas legjislacioneve qe e percaktojne moshen madhore,psh ne shumicen e shteteve eshte 18,ndersa ne norvegji 21)
5-te repektosh te gjitha racat,kombesite,fete gjinite,besimet e ndryshme....
6-te sillesh mire me fqinjet dhe komunitetin
7-te mos konsumosh alkool qe te mos humbasesh vetedijen
8-te mos dalesh nga shtepia pas ores 8 te darkes
9-te jesh gjithmone ne progres individual,persa i perket dijeve,formimit,kultures dhe profesionit...

Nese dikush tjeter,disponon njohje me te thella mbi kushtet,i lutem qe te mi plotesoje...
Keto kushte i ke vene ti apo ti kane treguar masonet... Ne ndonje perralle...hahaha... "Mos Ja Fusni Kot."
avatar
Exploratori001

Jam i lire nga cdo paragjykim. Ata qe urrej, i urrej te gjithe njelloj.
W. C. Fields


9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te behesh Mason?

Mesazh  etmond prej 14.04.11 0:26

Pėrshėndetje!
Shumė interes ngjallė njė dikutim pėr njė Vllazėri... ose thėnė ndryshe njė diskutim i mirfillt pėr Masonėt.
Ēdo kush ka tė drejtėn e replikės, tė depozitoj mendimin e tij si dhe tė jap atė ngjyrėn e bukur tė mendimit tė tij, mbi kėtė fenomen botėror tė ēuditshėm e tė stėrlashtė. Ajo qė bie nė sy dhe theksohet dukshėm, ėshtė fakti se, gjithkush mundohet t'i japi njė ngjyrė temės, sipas besimeve tė tij, pra Masonėt tė kthehen nė njė lojė apo trill sipas spiegimit tė ēdo kujt, por lind pyetja, sa dimė ne vėrtet pėr Masonėt?
Cilėt janė ata?
Cili ėshtė misoni i tyre?
A janėl vallė ata kaq tė rrezikshėm siē ata jan janė prezantuar nga kundėsrshtarėt e tyre?
Dhe nė tė vėrtet a janė ata kaq misterioz?

avatar
etmond

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Mason?

Mesazh  Idlir prej 18.04.11 12:17

Teorikisht, Masoneria eshte ekuacion i shkalles se 40-te. Ky ekuacion nuk studiohet ne shkollat tradicionale (ato qe njohim ne per shkolla). Masonet kane Universitetin e tyre specifik; atje i marrin edhe dijet edhe gradat. Keshtu, gradat shkencore qe merren ne shkollat apo akademite klasike jane thuajse te pavlefshme per te gjykuar dijet masone. Maksim Zotaj ka kryer pikerisht ate universitetin masonik me dije te lashta e te sterlashta, por keto dije jane relativisht te panjohura ose te huaja per arsimin tone klasik. Ata qe nee i quajme si njerez te ngritur, jane te ngritur sipas kriterit klasik, tradicional, por sipas sistemit universitar te dijeve te lashta e te thella universale, jane ne nivele shume modeste, sic jane nxenesit e fillores apo medresese ne raport me profesoret e Harvardit. Maksimi nuk ka dale te udheheqe kooperativat arsimore tradicionale, ku sigurisht ai di me pak se agronomet dhe zootekniket e akademive, por ai ka dale te formoje e te udheheqe nje shkolle per te cilen eshte me se miri i kualifikuar e i lauruar me gradat perkatese. Cili njeri i ngritur, jomason, do te mund ta udhehiqte Maksin?, dhe pse?
avatar
Idlir

156


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi