Bilderberg

Shko poshtė

Bilderberg

Mesazh  Jon prej 11.10.09 21:14

Klubi Bilderberg, historia sekrete e padronėve tė botės

Bota e padepėrtueshme e padronėve
DANIEL ESTULIN: Nė 1996 kėrkuan tė mė vrasin, nė 1998 tė mė sekuestrojnė, nė 1999 tė mė korruptojnė, nė 2000 tė mė arrestojnė dhe njė vit mė pas mė ofruan njė ēek tė bardhė nėqoftėse do tė heshtja njėherė e pėrgjithmonė.

Nga viti 1954 dhe njė herė tė vetme nė vit, njė grup i ngushtė njerėzish mblidhet pėr tė vendosur nė mėnyrė sekrete tė ardhmen politike dhe ekonomike tė njerėzimit. Asnjė gazetar nuk ka pasur ndonjėherė akses nė mbledhjet, qė deri pak kohė mė parė janė zhvilluar nė Hotelin "Bilderberg", nė njė qytezė tė vogėl hollandeze.

Asnjė lajm nuk ka filtruar ndonjėherė nga ato dhoma, edhe pse - siē demonstrojnė faqet e kėtij libri - ėshtė gjatė kėtyre takimeve qė merren vendimet mė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e tė gjithėve ne.

Rezultat i njė investigimi tė hollėsishėm e tė rrezikshėm tė zgjatur mbi 15 vjet, hetimi mbresėlėnės i Daniel Estulin zbulon pėr herė tė parė atė qė nuk ishte thėnė kurrė mė parė, duke bėrė tė njohura lojėrat e pushtetit qė zhvillohen pa dijeninė tonė.

Nga privatllėku i armatosur qė e mbron, klasa drejtuese globale dikton ligjin mbi politikėn, ekonominė dhe ēėshtjet ushtarake.

Vepra e detajuar e Estulin demonstron sesi Klub Bilderberg ėshtė pėrfshirė nė misteret mė tė mėdha tė historisė sė kohėve tė fundit, nga Plani Marshall nė skandalin Watergate, sesi nga kjo elitė dalin figurat kyēe tė skakierės ndėrkombėtare - presidentė amerikanė, drejtorė agjencish si CIA apo FBI, nivele drejtues tė testatave mė tė mėdha gazetareske - dhe sesi nga kėto takime lindin linjat drejtuese tė globalizimit. I pėrkthyer nė 50 gjuhė dhe i pėrhapur nė mbi 70 vende, Klub Bilderberg ėshtė bėrė brenda pak kohėsh njė i shumėshitur ndėrkombėtar, pėr tė cilin sė shpejti ėshtė parashikuar versioni kinematografik.

Daniel Estulin jeton nė Spanjė dhe ėshtė njė gazetar investigativ i famshėm. Qyshkur ka realizuar atė qė askush mė parė se ai nuk ishte shtyrė tė bėnte, duke pėrdorur metoda tė ngjashme me spiunazhin prej Lufte tė Ftohtė dhe duke rrezikuar shumė herė jetėn, Estulin ėshtė bėrė njė prej zėrave mė pėrfaqėsues tė informacionit pa censurė. I intervistuar nė tė gjithė botėn, protagonist emisionesh radiofonike, mban konferenca mbi shoqėritė sekrete dhe mbi inteligjencėn botėrore.

Hyrje:

Nė vitin 1954, njerėzit mė tė fuqishėm tė botės u takuan pėr herė tė parė, nėn kujdesin e kurorės hollandeze dhe tė familjes Rockefeller, nė luksozin Hotel "Bilderberg" nė qytetin e vogėl Osterbeek. Pėr njė fundjavė tė tėrė diskutuan tė ardhmen e botės. Nė fund, vendosėn qė tė takoheshin njė herė nė vit pėr tė shkėmbyer ide dhe pėr tė analizuar ēėshtjet ndėrkombėtare.

E quajtėn veten "Grupi Bilderberg". Qysh atėhere, janė mbledhur ēdo vit nė hotele luksoze nė pjesė tė ndryshme tė botės pėr tė tentuar qė tė vendosin tė ardhmen e njerėzimit. Midis anėtarėve tė seleksionuar tė kėtij klubi, gjejmė Bill Clinton, Paul Wolfowitz, Henry Kissinger, David Rockefeller, Zbigniew Brzezinski, Tony Blair dhe shumė kryeministra tė tjerė, afaristė, politikanė, bankierė dhe gazetarė nga e gjithė bota.

Megjithatė, nė mė shumė se 50 vjet takime tė tyre, nuk i ėshtė lejuar asnjėherė shtypit qė tė asistojė, nuk janė lėshuar deklarata mbi konkluzionet e pjesėmarrėsve, nuk ėshtė bėrė publike asnjė axhendė e njė takimi Bilderberg. Liderėt e "Grupit Bilderberg" theksojnė se ky diskrecion ėshtė i nevojshėm pėr t'ju mundėsuar atyre qė marrin pjesė nė debate qė tė flasin lirisht, pa u regjistruar apo pėrcjellė publikisht deklarimet e tyre.

Nė rast tė kundėrt, pohojnė anėtarėt e Bilderberg, do tė ishin tė shtrėnguar tė flisnin me fjalorin e njė komunikate pėr shtyp. Pa dyshim, ky diskrecion i mundėsi "Grupit Bilderberg" qė tė vendosė mė lirisht, por nė kėtė mėnyrė nuk i jepet pėrgjigje pyetjes themelore: pėr ēfarė flasin nė kėto takime njerėzit mė tė fuqishėm tė botės?

Ēdo sistem modern demokratik e mbron tė drejtėn e "privatllėkut", por publiku nuk e ka ndoshta tė drejtėn, qė tė dijė se pėr ēfarė flasin liderėt e tyre politikė kur takojnė liderėt mė tė pasur tė botės sė biznesit tė vendeve respektive tė tyre? Ēfarė garancish kanė qytetarėt qė "Grupi Bilderberg" nuk ėshtė thjesht njė qendėr qė influencon tregtinė dhe ushtron presione, nga momenti qė atyre nuk u lejohet tė dinė se pėr ēfarė flasin pėrfaqėsuesit e tyre nė mbledhjet sekrete tė Grupit?

Pse Forumet Botėrore Ekonomike tė Davosit dhe takimet e G8-ės janė objekt diskutimi nė tė gjitha gazetat, me njoftime tė gjera nė faqe tė parė dhe praninė e mijėra gazetarėve, ndėrsa nuk ka asnjė mbulesė mediatike pėr takimet e "Grupit Bilderberg"?

Ky "black-out" ekziston pavarėsisht faktit, qė (ose pse?) frekuentohen ēdo vit nga presidentė tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, tė Bankės Botėrore dhe tė Federal Reserve; nga presidentė tė 100 korporatave mė tė fuqishme tė botės si Daimler Chrysler, Coca Cola, British Petroleum (BP), Chase Manhattan Bank, American Express, Goldman Sachs dhe Microsoft; nga zėvendėspresidentė tė Shteteve tė Bashkuara, nga drejtorė tė CIA-s dhe tė FBI-sė, nga sekretarė tė pėrgjithshėm tė NATO-s, nga senatorė amerikanė dhe anėtarė tė Kongresit, nga kryeministra europianė, nga krerė partish tė opozitės dhe nga botues dhe drejtorė tė gazetave kryesore tė botės.

Sigurisht, ėshtė kurioz fakti qė asnjė prej mjeteve mė tė rėndėsishėm tė informacionit nuk mendon se pėrbėn lajm njė mbledhje personazhesh tė tillė, pasuria e tė cilėve e tejkalon mė shumė totalin e pasurisė tė tė gjithė qytetarėve tė Shteteve tė Bashkuara, kur njė udhėtim i njėrit prej tyre, i vetėm, fiton titujt kryesorė nė televizion.

Kjo ėshtė enigma mbi tė cilėn kam reflektuar. 15 vjet mė parė, ata mė kanė nxitur qė tė kryej njė udhėtim investigues, i cili ėshtė bėrė vepra e jetės time. Mė ngadalė, kam tretur njė e nga njė shtresat e fshehtėsisė qė rrethonin "Grupin Bilderberg", por nuk do tė kisha mundur ta bėja pa ndihmėn e "vrasėsve tė ndėrgjegjes" si tė brendshėm, ashtu dhe tė jashtėm nė tėrėsinė e anėtarėve tė Grupit.

Atyre u shpreh mirėnjohjen time mė tė thellė, pasi inteligjenca e tyre e papagueshme e ka bėrė tė mundur kėtė libėr. Kėshtu, qė ėshtė e kuptueshme se pėr t'i mbrojtur unė nuk i citoj heronjtė e vėrtetė me emrin e vėrtetė, por i falenderoj qė mė kanė ndihmuar tė zbuloj se ēfarė thuhej prapa dyerve tė mbyllura tė hoteleve luksoze, nė tė cilėt ortakėt e Bilderberg mbajnė mbledhjet vjetore tė tyre.

Pėrpara se tė hyhet nė mbretėrinė e kėtij klubi ekskluziv, ėshtė e rėndėsishme tė pranohet se as njerėzit, as organizatat nuk janė absolutisht tė "kėqinj", ashtu si askush nuk ėshtė absolutisht i "mirė".

Nė botė ka tė fuqishėm tė shtyrė nga ideale, parime dhe bindje tė larta dhe tė fuqishėm se ata tė klubit sekret manipulues dhe tė derivateve tė tij, tė cilėt i kam pėrshkruar nė kėtė libėr. Pėrpjekjet e anėtarėve fillestarė pėr tė pėrmirėsuar botėn tonė bazoheshin mbi njė "father-knows-best" autokratike tė ngjashme me modelin paternalist tė kristianizmit tipik tė Kishės Katolike romake.

Fillimisht, synimi i tyre ishte fisnik. Fatkeqėsisht, duket se, duke u rritur, "Grupi Bilderberg" ka shkuar pėrtej qėllimeve idealiste tė tij deri sa tė bėhet njė qeveri hije botėrore, qė vendos nė fshehtėsi gjithēka, nė takime vjetore, si do tė realizohen planet e tij. Kėrcėnon qė tė na heqė tė drejtat tona pėr tė drejtuar fatet tona.

Kjo po bėhet gjithnjė e mė e lehtė, pasi zhvillimi i teknologjisė sė komunikimit, i preokupuar me impaktin e thellė tė menjėhershėm tė internetit dhe metodat e reja tė inxhinierisė sė sjelljes pėr tė manipuluar sjelljen individuale mund tė transformojnė ato qė nė epoka tė tjera historike qenė vetėm synime tė kėqija tė njė realiteti tė pakėndshėm.

Sot ēdo masė e re, e marrė nė mėnyrė tė izoluar, mund tė duket vetėm njė devijim sipėrfaqėsor, por kompleksi i ndryshimeve, i konsideruar nė tėrėsinė e tij si pjesė e njė zhvillimi tė vazhdueshėm, pėrbėn njė lėvizje drejt skllavėrimit total.

Pėr kėtė arsye, ka ardhur momenti pėr tė shikuar prapa kuintave. Jemi nė njė udhėkryq dhe rrugėt qė do tė zemė tash e prapa do tė pėrcaktojnė vetė tė ardhmen e njerėzimit. Duhet tė jemi tė vetėdishėm pėr objektivat e vėrtetė dhe pėr veprimet e "Grupit Bilderberg" dhe tė grupeve tė tjerė tė ngjashėm, nėqoftėse duam tė shpresojmė qė tė ruajmė lirinė, pėr tė cilėn gjyshėrit tanė luftuan nė Luftėn e Dytė Botėrore.

Nuk i takon Zotit qė tė na nxjerrė nga "epoka e re e errėt" e planifikuar pėr ne. Na takon ne! Nėqoftėse nga ky shekull do tė dilnim si shtet policie elektronike globale apo si qenie njerėzore tė lirė, "kjo do tė varej nga veprimet qė do tė bėnim tani". Nėqoftėse nuk e njohim nė thellėsi kontekstin, nuk do t'i gjejmė kurrė pėrgjigjet e duhura. "Historia e vėrtetė e "Grupit Bilderberg"" kėrkon pikėrisht qė t'i japė kėto pėrgjigje.

Shėnim: "Father Knows Best" ishte njė "sitcom" shumė popullor nė vitet Pesėdhjetė dhe Gjashtėdhjetė nė Shtetet e Bashkuara, qė vinte nė skenė ndodhitė e klasės sė mesme amerikane, tė dehur me konservatorizėm, siē nuhatet nga titulli i programit, qė fjalė pėr fjalė do tė thotė, "Babai e di se ēfarė ėshtė mė e mira ".

Pjesa e I-rė

"BILDERBERG GROUP": Padronėt e universit:

Kapitulli 1 - Zbritje vdekjeprurėse

Nė maj tė 1996 ndodhesha nė Toronto pėr tė ndjekur mbledhjen vjetore tė Bilderberg, qė nė rast mbahej nė vendin tim tė adoptimit, Kanada. Fakti i kthimit nė shtėpi mė bėnte tė ndjehesha mirė dhe rimendoja arsyet e shumta qė mė shtyjnė ta dua kėtė vend.

Toronto, shtėpia pėr mbi 5 milion njerėz, ėshtė qendra financiare mė e rėndėsishme e Kanadasė dhe qyteti i katėrt mė i madh i Amerikės Veriore. Vetėm Nju Jorku, Ēikago dhe Los Anxheles kanė njė ekonomi mė tė fortė. Toronto Stock Exchang gjendet kėtu. Ėshtė bursa e tretė mė e rėndėsishme e Amerikės Veriore pėr nga sasia e shkėmbimeve, e nėnta nė botė pėr nga kuota e tregut dhe posedon sistemin e parė tė shkėmbimeve krejtėsisht tė informatizuar tė Amerikės Veriore.

Nė brendėsi tė njė cirkuiti tė pėrshkueshėm njė orė larg me makinė rreth Torotos gjendet pėrqendrimi mė i madh i automobilave dhe i kuajve tė racės tė vendit.

Do tė kisha mundur tė hyja me shpejtėsi nga Veriu nė vendin nė tė cilin mbahej mbledhja e Bilderbergut, por mė parė doja tė vėrdallisesha nėpėr rrugėt e qytetit dhe tė shijoja shkurtimet e mrekullueshme, qė shumė kanadezė i mbajnė si tė mirėqenė. Bay Street ėshtė qendra e Torontos, zemra e zonės financiare tė qytetit, dhe mund tė konsiderohet njė miniaturė e Uoll Stritit tė Nju Jorkut.

Nė numrin 161 tė Bay Street ndodhet Canada Trust Tower. Kjo kullė, 53 kate dhe 263 metra e lartė, ėshtė njė prej qiellgėrvishtėseve mė tė famshme tė qytetit dhe ka ushtruar gjithmonė njė impakt tė caktuar ndaj meje, qysh nga ndėrtimi i saj nė vitin 1990 si vepėr e arkitektit tė famshėm spanjoll Santiago Kalatrava.

Ndėrtesa ėshtė pjesė e BCE Place - njė zonė prej mbi 21000 metrash katrore - struktura e dytė mė e identifikueshme e profilit ajror tė Torontos, pas CN Tower qė me 533 metrat e lartėsisė sė saj ėshtė struktura e vetėmbajtur mė e lartė nė botė.

BCE Place pėrbėhet nga ndėrtesa tė ndryshme tė lidhura nga qendėr tregtare (shopping mall), por nga njė perspektivė ajrore janė Canada Trust Tower dhe simotra e saj, Bay Wellington Tower, ato qė dominojnė skenėn. Me dritaret e tyre me tonalitet jeshil dhe strukturat e tyre nė ngjitje, tė dy kullat paraqesin njė strukturė tė valėzuar tė mrekullueshme, qė duket si e formuar nga tullėza tė Lego-s tė kapura si pėr tė sfiduar forcėn e gravitetit dhe bien nė sy pėr bukurinė e tyre nė panoramėn mė monotone, megjithėse shumė tė bukur, tė Torontos.

Njė tjetėr xhevahir i ngulur nė kurorėn e BCE-sė ėshtė "Galeria", njė dhomė drite 5 kate e lartė, qė ecėn pėrgjatė Front Street dhe nė jug shikon ndaj distrikti i shatėrvanėve. Ėshtė menduar si njė "katedrale e kristaltė" e tregtisė, duke siguruar ēatinė pėr Streett Gallery, e cila lidh Bay Street me Heritage Square. E projektuar edhe ajo nga Kalatrava, ėshtė 27 metra e lartė, 30 metra e gjatė dhe 3 metra e gjerė; e rrethojnė nga ēdo anė 8 pilota ēeliku vetėmbajtės, tė cilėt i mbajnė mbulesėn: paraqiten nga jashtė me njė formė parabole dhe mė kujtojnė formėn e njė pylli. Futem nė Yonge Street, rrugėn mė tė gjatė nė botė, rreth la strada pił lunga del mondo, circa 1.930 kilometra.

Sapo pėrfundon rruga, rreth 35 kilometra nė veri tė anės veriperėndimore tė "dowontown", elita e Bilderbergut po mblidhej nė CIBC Leadership Centre, afėr qytezės sė paprekur King City. "Resorti" CIBC ndodhet nė King Township, njė zonė nė tė cilėn janė tė pranishme shumė stalla kuajsh dhe nė tė cilėn anėtarėt e familjes mbretėrore britanike strehohen gjatė vizitave private tė tyre nė Kanada.

Kjo qendėr e mrekullueshme, pronė e njė bankave private kryesore kanadeze, Canadian Imperial Bank of Commerce, pėrfshin pothuajse 5 kilometra bukuri natyrore, me terrene pyjore dhe kodrina tė buta.

Kėshtu qė, nuk pėrbėnte sigurisht habi fakti qė anėtarėt e Bilderberg kishin zgjedhur kėtė vend pėr t'u takuar. Vendi ofron shumė resurse pėr mirėqenien: qendra masazhesh, trajtime pėr kujdesin e lėkurės dhe estetikė, sauna dhe banjo me avull, njė rrugė tė mbyllur dhe krejtėsisht tė ngrohur tė vendosur nė lartėsinė 2 metra nga toka, pishina dhe vaska hidromasazhi tė mbuluara dhe tė zbuluara. CIBC Leadership Centre ofron pothuajse tė gjitha komoditetet.

Veē kėsaj, ndodhet afėr me aktivitete dėfrimi tė ndryshme: fusha golfi, pista pėr kuaj, rrugė pėr ecje me biēikletė dhe shtigje pėr tė bėrė ekskursionizėm, muzeume dhe vende tė tjera argėtimi. Pėr ta pėrmbledhur, kishte shumė pak mundėsi qė anėtarėt e Bilderbergut tė mund tė mėrziteshin.

Mediat dhe gazetat e Torontos qenė paralajmėruar pėr kėtė takim nga njė seri faksesh, telefonatash dhe mesazhesh nga ana ime dhe e Jim Tucker, veēanėrisht, pasi qė zbuluam nga burime sekrete se mbledhja e 1996 ishte organizuar pėr tė pėrgatitur terrenin pėr ndarjen e Kanadasė; gjė qė duhej tė ndodhte nėpėrmjet "Deklaratės Unilaterale tė Pavarėsisė sė Kuebekut", e parashikuar pėr fillimet e 1997.

Deklarata do ta ndante Kanadanė, me qėllimin qė tė lehtėsonte ndėrtimin e "Bashkimit Amerikan" me Shtetet e Bashkuara, pėr t'u kryer nė vitin 2000, datė e cila ishte shtyrė tashmė dy herė deri nė atė moment.

Takimet e Bilderberg nuk qenė pėrmendur kurrė nga mediat, sidomos, pasi qė organet kryesore tė informacionit qenė bėrė pronėsi e anėtarėve tė tyre, por veli i sekretit ishte ngritur krejtėsisht me 30 maj 1996, ditėn e parė tė konferencės.

Nė njė artikull tė faqes sė parė nė gazetėn mė influente dhe tė lexuar tė Kanadasė, "Toronto Star" me titullin "Black pret liderėt botėrorė", John Deverell, njė reporter financiar i gazetės, shkruante se, jo vetėm botuesi kanadez (Lordi) Conrad Black kish ofruar 295 milion dollarė pėr tė siguruar kontrollin e zinxhirit mė tė madh tė gazetave tė Kanadasė dhe mė pas pėr tė organizuar mbledhjen nė Hollinger Inc. e tij, por nė harkun e njė jave, "pret liderėt botėrore dhe mbretėr tė ndryshėm, pak mė nė veri tė Torontos, pėr njė mbledhje 4 ditore, e cila do tė mbahet larg nga sytė kureshtar".

Deverell citonte ndonjė prej atyre mbi 100 personaliteteve qė do tė ishin tė pranishėm dhe qė do tė vinin nga e gjithė bota: "Sekretari amerikan i Mbrojtjes, William Perry; Kryeministri i Kanadasė, Jean Chretien; ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger; Presidenti Honorifik i FIAT-it, Giovanni Agnelli; ministri kanadez i Ekonomisė, (qė mė pas do tė bėhet Kryeministėr), Paul Martin; Komisioneri europian, Mario Monti; David Rockefeller i Chase Manhattan Bank; George Soros, Princi i Belgjikės, Mbretėresha e Vendeve tė Ulėta, Mbretėresha e Spanjės dhe eksponentė tė ndryshėm tė elitave financiare, politike dhe akademike".

Po atė ditė, "Toronto Sun" titullonte "Mbledhja e protagonistėve tė mėdhenj: njė plate e gjerė VIP-ash ndėrkombėtarė diskuton nė konferencėn sekrete tė Bilderbergut tė vitit 1996 nė King City" dhe bėnte tė ditur edhe qė "(Conrad) Black, baron i mediave dhe President i Hollinger Inc., dhe anėtarė tė lartė tė pėrhershėm tė Grupit janė tė pakėnaqur nga deklaratat e shprehura nga ekstremistė, sa tė majtė, aq edhe tė djathtė, sipas tė cilave evenimenti ėshtė pjesė e njė projekti pėr tė ngritur njė sistem sekret tė qeverisė botėrore".

Nė orėn 7 e 45 tė mėngjesit, gazetari legjendar radiofonik drejtues i "680 - News", Dick Smythe, i cili gėzon dėgjimet mė tė larta tė tė gjithė zonės metropolitane tė Torontos, paraqiste ndėrhyrjen e mėposhtme, e cila mė pas do tė ripropozohet nė mėnyrė ciklike, si pjesė e lajmeve radiofonike:

Dick Smythe: "Kėshtu, gjithēka duket si skema e njė filmi me spiunazh, nė tė cilin padronėt e botės mblidhen nė mėnyrė sekrete. Conrad Black po organizon konferencėn vjetore tė tij tė Bilderbergėve. Pėr "680 - News", Karen Parsons..."

Reporterja: "Rreth 100 personalitete, midis tė cilave Mbretėresha e Vendeve tė Ulėta dhe ajo e Spanjės, Henry Kissinger, Sekretari amerikan i Mbrojtjes.

William Perry dhe Kryeministri jonė do tė mblidhen nė kėtė konferencė. Pėrveē tyre do tė marrin pjesė drejtuesit e Ford Motor Company, Xerox, Bank of Commerce dhe tė Reuters. Black u ka thėnė gazetarėve se nuk do tė pranohen brenda, kėshtu qė punimet do tė jenė private dhe tė rezervuara. Ka deklaruar se, "shpesh punėt bėhen mė mirė nė heshtje". Pjesėmarrėsve u ėshtė kėrkuar qė tė mos flasin me shtypin.

Konferenca e vitit tė kaluar ėshtė mbajtur nė tri hotele luksoze tė ndodhura nė majat e maleve zvicerane. Kėtė vit ėshtė radha e "s.p.a."-sė luksoze prej 60 milion dollarėsh nė King City. Shoqata Kanadeze e Shtypit ka shpėrndarė njė dokument hyrės - qė ėshtė botuar sot, veē tė tjerave, nga "Toronto Sun" - tė nėnshkruar nga mbi 350 personalitete dhe qė mė parė ėshtė mbajtur sekret".

Kjo ka qenė hera e parė nė histori, nė tė cilėn njė konferencė e Bildebergut i bėhej kaq shumė publicitet. Anėtarėt e tij nuk kanė qenė mėsuar asnjėherė t'i jepnin shpjegime askujt, sidomos qysh kur kanė marrė kontrollin e tė pėrditshmeve kryesore, tė shtėpive botuese dhe tė masmediave nė pėrgjithėsi. Kur mjetet kryesore tė informimit kanė filluar tė verifikojnė informacionet qė u kishim dhėnė atyre, ėshtė shfaqur qartė se Kanadaja, njė prej vendeve mė tė pasura tė botės, ishte nė qendėr tė njė plani ndarjeje nga ana e Bilderbergut dhe e "rendit tė ri botėror".

Anėtarėt e Bilderbergut duhet ta dinė, se kur ėshtė nė lojė liria asnjė shifėr qė pronėsia e shtypit mund tė hedhė nuk mund t'i pengojė sekretarėt, botuesit, gazetarėt investigativė dhe deri drejtuesit e televizioneve, tė radiove dhe tė shtypit kanadez qė t'i thonė tė vėrtetėn publikut, me qėllim qė tė ndėrgjegjėsohet.

Interesi i mediave u bė aq intensiv sa qė njė prej reporterėve dėgjoi Kissinger t'i ulėrijė Kryeministrit kanadez se dikush e kish paguar pėr kėtė. Gjatė njė pauze, David Rockefeller ėshtė mėnjanuar me Conrad Black pėr ta pyetur nėse mund tė bindte dikė tė shtypit qė tė pushonte sė foluri pėr evenimentin. Fatkeqi dhe i dėshtuari Conrad Black, kish gjetur mėnyrėn pėr t'u bėrė i rėndėsishėm.

Ajo qė anėtarėt e Bildebergut imagjinonin se ishte njė shi i lehtė, u transformua fillimisht nė njė shi me gjyma dhe nė fund nė njė pėrmbytje. Kjo deri nė konferencėn e vitit 1999 nė Sintra tė Portogalisė, ku gėzuan masa sigurie tė jashtėzakonshme, qė filluan t'i zbatojnė pas humbjes sė bujshme tė asaj tė Torontos tė vitit 1996.

Me 1 qershor, sėbashku me njė grup tė vogėl kontestuesish tė rastėsishėm tė Bildebergut dhe "Big Jim" Tucker festuan atė qė ishte bėrė njė sukses historik. Tė gjitha tė pėrditshmet kryesore donin njė intervistė, kanalet televizive jepnin azhornime tė vazhdueshme mbi konferencėn dhe radiot e ndiqnin nga njė cep tek tjetri i qytetit.

U mblodhėm nė Horshoe Tavern nė Queen Street, versioni i lagjes njujorkeze Soho tė Torontos. Horshoe Tavern, njė lokal i gjetur prej 60 vjetėsh, ėshtė vendi nė tė cilin legjendat e muzikės kanadeze, Stompin' Tom, Blue Rodeo, The Tragically Hip dhe The Watchmen bėnė hapat e para. Nė shtator tė vitit 1997, Rolling Stones i dhanė jetė turit tė tyre "No Security" pikėrisht nga aty, me njė shou prej 75 minutash pėr "Live on MTV". Ėshtė njė vend i shkėlqyer pėr tė kaluar njė mbrėmje tė bukur dhe ishte saktėsisht ajo qė dėshironim tė bėnim.

Ndėrsa festimet po i afroheshin fundit, filloja tė pėrgatitesha pėr takimin tim tė ardhshėm, i rakorduar gjatė njė telefonate me informatorin tim, "Burimin", qė donte tė mė takonte sa mė shpejt tė ishte e mundur, pėrpara mbarimit tė konferencės, i parashikuar pėr tė nesėrmen. Kėrkonim marrėveshje pėr t'u takuar pas mė pak se njė ore nė "Galerinė" Kalatrava. BCE PIace ėshtė njė prej vendeve mė tė rezervuara e tė gjithė Torontos, duke parė gjerėsinė dhe sasinė e turistėve qė synojnė tė bėjnė fotografi dhe tė xhirojnė filmime pėr tė kapur bukuritė dhe tingujt e njė atraksioni tė madh arkitektonik tė qytetit.

Festa jo pėrfundimisht kish mbaruar, kėshtu qė vendosa pėr ta arritur Galerinė, duke kaluar nėpėr Kensington Market, versioni Rasta Madrileno i Torontos, i cili ndodhej pak mė nė perėndim tė Chinatown. Ishte e shtunė, dita nė tė cilėn ka mė shumė njerėz, dita nė tė cilėn transformohet nė njė treg nė qiell tė hapur tė mbushur plot me njerėz. Nėqoftėse dikush do tė mė kish ndjekur, isha i sigurtė se do tė humbte midis rrugicave dhe njerėzve me zė tė lartė.

Sapo hyra nė Galeri, pashė "Burimin" nė kėmbė afėr pikės sė shitjes sė gazetave, me njė ēantė plastike nė dorėn e majtė dhe njė revistė tub nė dorėn e djathtė. Pas njė shkėmbimi shikimesh dhe secili pėr llogari tė tij, u drejtuam nė heshtje drejt hyrjes sė Canada Trust Tower tė afėrme, qė ndodhej pikėrisht pėrballė nesh, me pamje panoramike tė qytetit.

Hyra nė ashensor, duke shikuar me nervozizėm prapa krahėve, "Burimi" mė ndoqi 5 minuta mė pas. Sapo hyra nė dhomė, m'u shfaq shkėlqimi i njė prej qyteteve mė tė bukura tė Amerikės Veriore, qė shtrihej nė mėnyrė magjike nėn mua. Nga njė lartėsi prej mbi 285 metra, qyteti dukej si i shtrirė. Kisha qėndruar larg nga zhurmat dhe nga tingujt e metropolit nga dritaret e izoluara nga pikėpamja akustike.

Canada Trust Tower ėshtė njė mrekulli arkitekturore, nė tė cilėn tė marrėsh njė dhomė prej 1 metri katror kushton 160 dollarė kanadezė. Pallati ėshtė i pajisur me telekamera pėr sigurinė CCTV aktive 24 orė nė ditė, me 24 ashensorė, me parkime nėntokėsore prej 8 katesh dhe ka 7 roje tė armatosura nė hyrje, pėrveē kontrolleve tė policisė. Aty ndodhen selitė e shumėkombėsheve mė tė fuqishme dhe mė tė pasura tė botės.

Edhe njėherė akoma, ndėrsa shikimi im humbiste jashtė nga dritarja, mendoja: "E gjitha kjo do tė vlejė ndonjė gjė apo nė fund do tė jetė vetėm njė pėrvojė aventureske? Nė fund tė fundit, njė i huaj do tė mė ish pėrgjigjur 'Ditėn e mirė, bir', nėqoftėse do t'i shpjegoja se kush po mblidhej dhe me ēfarė qėllimi".

Pavarėsisht gjithēkaje, shumė gjėra kishin ndryshuar ditėt e mėparshme.

Parasėgjithash, kishim ushtruar shumė presion ndaj anėtarėve tė Bilderbergut. Mbulimi nga ana e masmediave kish qenė i madh. Kissinger kish humbur kontrollin e vet madhėshtor, patjetėr njė sinjal i mirė. Plani i tyre pėr tė sulmuar sovranitetin evropian ishte zbuluar nga shtypi kundra.

Projektet pėr shpėrbėrjen iminente tė vendit tim tė adoptimit ishin pezulluar. Ēfarė mund tė shpresohej mė shumė brenda njė kohe kaq tė shkurtėr? Megjithatė, e dija se qenė vetėm rezultate tė pėrkohshme.

Kėta zotėrinj do ta rifillonin punėn e tyre, pasi tė kishin mbajtur shėnime dhe mėsuar leksionin. Do tė kėrkonin tė thyenin ēdo rezistencė ndaj dominimit tė botės, me ose pa nonsensin e tyre, me tė mira apo mė tė kėqija, pa... Mendimet e mia u ndėrprenė nga disa trokitje tė ērregullta nė derėn e rėndė tė drunjtė tė dhomės.

"Hyr", u pėrgjigja me njė fije zėri.

"Burimi", qė mbante doreza lėkure, kaloi pragun, duke e pėrshkuar hyrjen mjaft tė thjeshtė, hyri nė dhomėn e vėrtetė, nė tė kundėrt, shumė e dekoruar, dhe duke admiruar skenarin e shkėlqyer tė lagjes Harbour Front dhe rrugėn pėrgjatė bregut tė saj, u afrua nga dritarja, duke u vėnė pėrkrah meje. "Pėr momentin t'i ke ndaluar, por do tė zgjasė pak", tha ai, duke peshuar ēdo fjalė sikur njė variacion i thjeshtė nė tonin e zėrit mund ta ndryshonte kuptimin e fjalės. Pasqyronte aureolė dorėzimi. "Ndarja e Kanadasė do tė procedojė siē ėshtė planifikuar. Ėshtė vetėm ēėshtje kohe".

"Ndoshta, i thashė, por pėr momentin gjithēka ecėn mirė, tė paktėn deri takimin e ardhshėm. Midis sot dhe atėhere, ndonjė do tė ketė vdekur, kush nga pleqėria, kush nga sėmundja, kush nga ndonjė incident i paparashikuar".

"I paparashikuar? Pėr kė?", u pėrgjigj "Burimi".

Nxorri njė shėnim tė shkruar me dorė, qė do tė duhej ta deshifronte pėr hesapin tim, nga revista tub qė e mbante shumė tė shtrėnguar nė dorėn e djathtė. "Mendoj se, pėrhapja e kėtyre tė dhėnave nuk ėshtė lejuar", i thashė duke bėrė shaka dhe duke qeshur.

"Pėrmbajtja e tij ėshtė dekurajuese, miku im", m'u pėrgjigj.

Shikova fletėn, njoha shkrimin e stilografit, e njihja mjaft mirė kaligrafinė e kontaktit tim, mėnyrėn e tė shkruarit tė "t"-sė dhe "r"-sė, me tekstin e shkruar me menēuri brenda hapėsirave tė fletės. Mendova pėr njė moment sesa po rrezikonte ky njeri kurajoz, duke mė takuar dhe duke mė kaluar kėtė informacion shumė tė ēmuar.

Pse kishte kaq pak njerėz si ai nė botė? Ndoshta kishte, duheshin vetėm njohur, ndoshta qėndronin mijėra kilometra nga njėri-tjetri. Pėr shembull, qenė tė shumtė njerėzit e thjeshtė, qė mė kishin ndihmuar tė gjeja informacionet qė kisha grumbulluar.

Kisha arritur nė vendin nė tė cilin do tė mbahej mbledhja e Bildebergut disa ditė pėrpara fillimit tė saj dhe isha vendosur nė njė hotel me 5 yje, derikur siguria, nė pritje tė ardhjes sė tė ftuarve tė famshėm, nuk do tė mė nxirrte jashtė, njė ditė pėrpara fillimit tė mbledhjes.

Gjatė qėndrimit tim kisha hyrė nė kontakt me stafin e hotelit, nė mėnyrė tė veēantė me kameriere dhe kamarierė. Dukeshin tė interesuar ndaj shpjegimeve tė mia ndaj mėnyrės sė veprimit tė Bildebergut, qėllimeve sekrete tė tij dhe pėr faktin se ēfarė do tė kish ndodhur nga aty nė ditėt e mėpasme; kėshtu u propozova atyre tė punonin pėr tė mirėn e njerėzimit dhe tė bėheshin sytė dhe veshėt e mi.

Kisha xhiruar sistemet e sigurisė sė hotelit: punonjėsit duhet tė flisnin tė paktėn katėr gjuhė - anglisht, frėngjisht, gjermanisht, plus njė tjetėr - qė tė mund tė prisnin tė ftuarit nga e gjitha bota, kėshtu qė mund tė pėrgjonin dhe tė referonin atė qė thuhej gjatė mbledhjes.

Me kalimin e ditėve, njerėz qė kisha afruar, duke parė praninė e policisė, tė shėrbimeve sekrete dhe fshehtėsinė me tė cilėn vepronin pjesėmarrėsit nė takin, u bindėn se sa u kisha thėnė ishte krejtėsisht e vėrtetė. Kėshtu kishin individualizuar disa lokale, nė tė cilėt tė takohesha nė mėnyrė tė rezervuar me ata pak qė kishin pranuar tė mė ndihmonin. "Urithėt" e mi kishin nevojė pėr vende tė sigurta pėr takimet tona.

"Tani mė duhet tė shkoj", tha "Burimi" me qetėsi.

Nė mėnyrė instiktive, i zgjata dorėn; ai zakonisht "pėrplaste pesėshen", kurse unė ia shtrėngova shumė fort.

"Nuk po tė humbas kohė me falenderimet, pasi asnjė falenderim nuk do tė ishte i mjaftueshėm pėr atė qė po bėn pėr ne".

"Burimi" largoi shikimin. "Tani mė duhet vėrtet tė largohem".

"Do tė largohemi ashtu siē kemi ardhur", i thashė. "Me njė interval prej 5 minutash nga njėri-tjetri. Unė do tė zbres i pari".

"Mos u preokupo. E kam lėnė makinėn nė parkimin nėntokėsor. Mund tė zbresim me ashensor sėbashku", ma ktheu ai.

Duke pėrdorur dorezat e lėkurta, shtypi butonin pėr tė thirrur ashensorin. Njė dritė blu u shfaq nėpėrmjet sipėrfaqes transparente. Mund tė dėgjoja zhurmėn e ashensorit hidraulik, qė ngjitej drejt nesh nga thellėsitė e ndėrtesės me njė shpejtėsi prej 6 katesh nė sekondė. Ju ktheva "Burimit": "Kur do tė shihemi prap?".

Tė shoqėruara nga tingujt e ziles, dyert e ashensorit u hapėn dhe unė bėra njė hap pėr t'u futur nė tė. "Kujdes!", mė ulėriti ai, duke mė kapur nga njė krah dhe duke mė tėrhequr prapa.

Duke vėrejtur brenda ashensorit, pashė njė spektakėl ngjethės... mungonte dyshemeja dhe do tė kisha gjetur vdekjen mbi 230 metra mė poshtė sikur "Burimi" tė mos kish pasur gatishmėrinė e reflekseve pėr tė mė larguar nga honi i tmerrshėm. Dridhesha i gjithi, ndjeja tė rrėnqethura tė ftohta tė mė pėrshkonin lart e poshtė shtyllėn kurrizore.

"Dyshemeja! - i thashė pothuajse nėn zė - Ku ėshtė dyshemeja?".

"Duhet tė largohemi nga kėtu! - tha "Burimi". - Dikush ka shmangur sistemet e sigurimit, po tė prisnin!".

"Dėgjo, vazhdoi ai. Mos merr ashensorėt, nuk janė tė sigurtė. Zbrit nga shkallėt dhe lajmėro policinė. Kur tė vijė, do tė pėrfitoj nga ai moment pėr tė marrė njė ashensor dhe arritur parkimin nėntokėsor. Ik! Tani!!"

I zbrisja shkallėt dy e nga dy, fluturoja nėpėr shkallė, duke i vėnė duart nė mur, i elektrizuar nga adrenalina, duke ecur me shpejtėsi rekord. Dėgjoja zemrėn tek rrihte nė kafazin e kraharorit dhe tė kėrkonte mė shumė oksigjen. Me tė arritur nė njė prej kateve tė poshtėm, dėgjova zėrin e huaj tė njė tė ngarkuari me mbikqyrjen qė po ngjiste shkallėt drejt meje.

"Herr... Mister... Sėr... gjithēka mirė? Ēfarė ka ndodhur? Jam lajmėruar se kishte njė problem nė katin e dytė. Dikush ka bllokuar manualisht ashensorin dhe kjo mund tė bėhet vetėm nė raste emergjente".

E kapa nga parakrahu dhe, duke marrė frymė thellėsisht midis njė fjale dhe njė tjetre, i thashė: "Mund ta lajmėroni policinė sa mė shpejt tė jetė e mundur?".

Njeriu kapi radion e tij dhe arrita tė dėgjoja zėrin e ngjirur nga ana tjetėr e komunikimit.

Vrapova. 5, 4, 3, 2, 1... kati pėrdhe! Hapa derėn e rėndė tė ēeliktė dhe hyra nė hyrjen kryesore tė ndėrtesės, pikėrisht, ndėrsa dy makina tė policisė po parkonin jashtė saj.

"Jeni ju njeriu qė bllokuat ashensorin?", pyeti njė agjent i policisė sė Torontos, duke mė treguar me gishtin e mesit dhe atė tregues tė dorės sė dhjamur tė tij.

"Jo tamam", ju pėrgjigja duke e tundur kokėn nė shenjė mohimi. "Qeshė gati, duke hyrė nė njė ashensor tė cilit i mungonte komponentja kryesore: dyshemeja".

Polici lėshoi njė si ulėrimė tė vogėl. Shoku i tij, njė njeri me pamje prej tė forti, me mustaqe tė mėdha dhe pulse leshatore, shikoi pėrtej meje.

"E di, bir, se ke qenė shumė me fat qė ke mbijetuar".

Polici pėrdorte gjurin pėr ta mbajtur derėn e ashensorit dhe i kishte majat e kėpucėve nė boshllėk.

"Pėrgjithėsisht vetėm tė verbrit i mbijetojnė situatave tė kėsaj natyre. Nė fakt, nuk do tė kishin hyrė kurrė nė njė ashensor pa e kontrolluar nėse ėshtė nė kat. Shumė prej nesh e marrin si tė mirėqenė. Kur mafia do tė qėrojė ndonjė, kjo ėshtė njė prej mėnyrave tė preferuara tė saj".

Me 1 qershor 1996, mbushja 30 vjeē, qeshė shumė i ri pėr tė vdekur. "Tė mos mėrziten...", mendova. "E gjitha kjo ėshtė larg nga tė qenit e mbaruar. Akoma mundet tė fitojmė". I dhashė tė gjitha tė dhėnat e ndodhisė agjentit, i cili mė shikonte gjithnjė e mė shumė i habitur, duke fiksuar me kujdes pjesėn e poshtme tė fytyrės time, sikur tė ishte duke mė lexuar buzėt.

Njė roje e sigurisė, pothuajse tullac dhe me flokėt e pakėt tė mbetur tė qethur shkurt, mė pyeti nėse sėrish nėse isha mirė apo jo. Njerėz tė ndryshėm qė ndodheshin nė trotuarin pėrballė hyrjes thanė se kishin pikasur njė individ tė dyshimtė, rreth tė 40-ve, qė tė dilte nga ndėrtesa 5 minuta pėrpara se tė mbėrrinte policia. Njė kamionēinė e policisė dhe 2 agjentė me motoēikleta na arritėn. Po, po, fillonte shfaqja. Tani ishte turma ajo qė zinte qendrėn e skenės.

Njerėzit e gabuar kujtonin gjėrat e duhura dhe anasjelltas. Njė grua e shėndoshė, nga ato qė e refuzojnė njė ėmbėlsirė me ēokollatė, sepse "janė me dietė", dha njė pėrshkrim tė mjerė tė asaj qė kish parė, domethėnė dikė apo ndoshta diēka, tė ecte apo ndoshta tė pengohej... Njė violinist rruge kujtonte dy njerėz qė nxirrnin jashtė ndėrtese njė pjanofort me madhėsi mesatare.. njė vajzė me njė qenush...

Por ēdo gjė qė tė ishte parė apo tė mos ishte parė lidhur me krimin, gjėja e vetme qė kish rėndėsi pėr ata njerėz ishte qė tė merrnin pjesė nė shfaqje. Dhe praktikisht masa e kalimtarėve dhe e shikuesve, kureshtarė e sharlatanė, po merrte pjesė qė ēke me tė.

"Hiqe tej atė stilolaps. Spektakli ka mbaruar. Ju, zotėri, atje tej, largoje gotėn! Agjent, pusho sė shkarravituri nė bllokun tėnd tė shėnimeve! Zonja e zotėrinj, ju lutem, mund t'i fusni tė gjitha fantazitė tuaja nė sirtarin e ėndėrrave. Spektakli mbaroi!".

Njė burrė vuri nė gojė njė gjysmė cigareje tė mbledhur nga toka dhe filloi tė ecė me ngadalėsi, duke kėrkuar qė mos bjerė nė sy, pa e kthyer kokėn asnjėherė. Dy shitės ambulantė hotdogėsh pėrgatisnin kremviēet e tyre nė gjysmėerrėsirė, pikėrisht prapa kthesės, duke mallkuar policinė dhe duke tundur kokėn me mosbesim. Unė eca nė drejtimin e kundėrt, tė njėjtin nga i cili kisha ardhur.

Mendova se 1 qershori nė Andaluzi ishte verė, ndėrsa aty duheshin akoma dy muaj nga ardhja e tij. Njė njeri, dukshėm rus, me njė prerje flokėsh "nė formė kreshte", ecte dorė pėr dore me njė vajzė, duke kritikuar zakonet ushqimore tė dikujt me emrin Vanja. Mė sollėn ndėrmend tokėn ku kisha lindur. Mė kujtuan edhe njeriun qė mė kish pėrfshirė pėr herė tė parė nė gjithė kėtė histori.

Pėrgatiti:
Armin Tirana
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Odin prej 08.06.10 18:35

BilderbergGrupi Bilderberg (edhe konferencė Bilderberg, ose Bilderberg Club) ėshtė njė tubim vjetor pėr ftesat, jozyrtarisht, rreth 130 pjesėmarrės, shumica e tė cilėve janė me ndikim nė ekonomike, politike dhe bankare. Pjesėmarrėsit mbuluar njė spektėr tė gjerė ēėshtjesh globale, ekonomike, ushtarake dhe politike.

Grupi takohet ēdo vit nė hotele luksoze dhe vendpushimet nė pjesė tė ndryshme tė botės, zakonisht nė Evropė, dhe njė herė ēdo katėr vjet nė Shtetet e Bashkuara apo Kanada. Ka njė zyrė nė Leiden nė Holandė. takimi tė 2009 u zhvillua 14-16 maj nė Athinė nė Greqi .

Ndėrsa diskutimet nė kėtė konferencė nuk janė regjistruar apo raportuar jashtė e kėtyre takimeve kanė qenė kritikuar edhe subjekt i teorisė se konspiracionit tė ndryshme. Grupi Bilderberg ka qenė prej kohėsh tė dyshuar nga disa pėr tė qenė njė shoqėri e fshehtė e llojit masonike – hebre - cifute.

Historia e Grupit Bilderberg

Grupi Bilderberg u themelua nė vitin 1952, por e merr emrin e saj vetėm nė vitin 1954, kur mė 29 maj TE 1954 njė numėr i madh i SHEFAVE TE ZBULIMIT, TE POLICIVE, politikanėve dhe biznesmenėve u takuan nė Hotel Bilderberg TE QYTETIT Oosterbeek te Holandės: kėshtu mori emrin e kėsaj organizate.

Qė atėherė takime kanė qenė tė pėrsėritura njė herė ose dy herė nė vit. Njė listė e pjesshme e anėtarėve tė saj nė Sofje e ne Greqi dihen si Bernard Kushner, David Rokefeler, Bernard Holland, Etienne Davignon (ish-komisioneri europian), Charles, mbreti Huan Karlos i Spanjės, Beatricja e Holandės, ish minister i jashtem i USA Henry Kissinger, ish shef i zbulimit dhe ish shef i sherbimeve sekret ene Shtepin e Bardhe Zbigniew Brzezinski.

Shumė pjesėmarrės nė grupin Bilderberg janė tė krerėve tė shtetit, ministra tė Thesarit dhe tė tjera tė politikės sė BE-sė (duke pėrfshirė ish-kryeministrin italian, Romano Prodi, Ministra qe kishin marrė pjesė nė disa takime), por kryesisht anėtarėt janė pėrfaqėsues tė mirėnjohur tė financave tė lartė evropiane dhe anglo-amerikan.

Kėto ditė janė pjesėmarrės i shquar nė kategori tė ndryshme, por kryesisht nė dy: ata qė janė anėtarė tė pėrhershėm tė organizatės dhe ata qė mund tė ftohen si njė pėrjashtim si spektatorė ose si folėsa.

Nė mesin e folėsve ka disa gazetarė dhe ekonomist te njejte.Aty flitet per vepra tė dyshuar, tė rėnda pėr disa, ėshtė se askush nuk e di se ēfarė ndodh nė takim, qe tė mbeten konfidenciale, edhe pse ka lidhje me anėtarė tė mbajtjes sė posteve publike tė rėndėsisė mė tė lartė .

Nė vitet pesėdhjetė organizata ka njėqind anėtarė. Pėr kėtė qėllim, sjell sė bashku disa nga mė me ndikim nė fusha tė ndryshme tė politikės ekonomike dhe financiare ndėrkombėtare.

Nė maj tė vitit 2000, Grupi Bilderberg ka qenė vendosur, gjatė njė diskutimi nė Parlamentin Evropian si njė trendet "grup reflektim politikės konservatore tė vendosur."

Nė nėntor 2009, nė lidhje me emėrimet nė zbatimin e Traktatit tė Lisbonės, Mario Borghezio quajtur Grupi Bilderberg dhe "grupi okult Trilateral qė mblidhet nė seancė tė mbyllur dhe tė vendosin mbi lėkurė dhe kokat e njerėzve." (Pra Grupe satanik super - kriminale me rrezikshmeri te rende per normalitetin e jetes se popujve).

Promotori i grupit Bilderberg

Njė anėtar themelues i grupit janė:

* Bernhard e Lippe-Biesterfeld u zgjodhe kryetar i Bilderbergut nė vitin 1976 derisa ai dha dorėheqjen pėr skandalin e njė ryshfet $ 1.1 milion nga korporata Lockheed pėr shitjen e avionėve tė aviacionit luftarak holandez.

Qė i pėrkasin njė tė njohur tė familjes gjermane dukal, ishte Princi bashkėshorte tė Holandės, president i Fondit nė botė pėr Nature (WWF) nga themelimi i saj nė 1961 deri mė 1971, lidhur mė parė me Partinė nazist (NSDAP) (Karta nr 2.583.009 e maj 1, 1933 ) derisa martesa e tij te Mbretėria e Holandės.

Sipas argumenteve tė Newsweek Magazine me 5 prill te 1976, aktivitetet e spiunazhit Lippe e von nė favor tė njėsive speciale tė SS (Schutzstaffel ose) nė IG industrisė kimike te ngjyrave (e njėjta, tė cilat prodhohen Zyklon B, e pėrdorur nė dhomat e gazit) janė tė dokumentuara nga dėshmia e Gjykimet Nuremberg.

Nė fund tė luftės nė Holandė, ėshtė thėnė se kanė marrė pjesė nė rezistencėn dhe ēlirimin e Amsterdamit. Pas luftės mori funksione tė rėndėsishme nė industrinė e naftės, veēanėrisht me Naftėn holandeze Royal (Shell Oil) dhe Societe Generale de Belgique.

* Joseph Retinger, ekonomist polak. Ishte themelues dhe sekretar i pėrgjithshėm i Organizates se Bashkuar deri nė 1952, ku Lėvizja Europiane i kryesuar nga Uinston Churchill dhe i financuar ne rritje prej Shteteve t e Bashkuara te Komitetit Amerikan pėr Evropėn.

Vizioni Retinger ishte pėr tė ndėrtuar njė Europė tė bashkuar pėr tė marrė nė njė botė tė bashkuar nė paqe, tė udhėhequr nga njė organizatė mbikombėtare qė do tė siguronte stabilitet mė tė qeverive individuale kombėtare.

Megjithė informacionin fragmentar nė lidhje me origjinėn e Grupit Bilderberg, duket se ka qenė promotori kryesor konferencave Retinger.

Nė sugjerimin e tij, nga Lippeqe ka bėrė kontakt me administratėn Truman, ku spikati mė tepėr sukses, me Dwight D. Ajzenhaur-in, apo njerėz nga Hon. Walter Bedell Smith (atėherė drejtor i CIA-s) dhe C. D. Jackson.

Pėrfshirja nė projektin e familjes Rockefeller, pronar e Standard Oil, njė konkurrent tė Royal holandez Lippe si perfaqsues i naftės nga shumė ndikim karakterin e Grupit Bilderberg. Qė atėherė, mbledhjet e tij kryesisht pasqyrojnė interesat e industrisė sė naftės.

Takimi i parė maj 1954


Nė takimin e parė qė u zhvillua 29-31 maj 1954 nė hotelin e Bilderbergut te Oosterbeek (Holandė), mori pjesė nė rreth njėqind bankierėve, politikanė, akademikė, zyrtarėt ndėrkombėtarė.

Duket se figura nė mes tė kėtyre figurave: Krerėt e qeverisė sė Belgjikės dhe italiane Paul van Zeeland dhe Alcide De Gasperi, Denis Healey dhe Hugh Gaitskell e Partisė Punės britanik, Robert Boothby i Partisė Konservatore.

Sipas gazetarėve, tė cilėt morėn pjesė mbledhjet e grupit pas 1976 mori pėrsipėr funksionin e kryetarit David Rockefeller, anėtar themelues i Komisionit Trilateral, anėtar i Komitetit Ndėrkombėtar Bankar, Kryetar i Kėshillit pėr Marrėdhėnie me Jashtė, njė anėtar i Klubit tė Romės dhe shumė organizatave tė tjera ndėrkombėtare.

Anėtarėt e tjerė kryesorė tė organizatės janė ose ishin: Giovanni Agnelli, Donald Rumsfeld, Peter Sutherland, irlandez, ish-komisioneri i Bashkimit Evropian dhe kryetar i-Goldman Sachs dhe britanike e naftės; Paul Wolfowitz ish-president tė Bankės Botėrore, Roger Boothe. Kryetari aktual grup ėshtė Etienne Davignon.
Midis personaliteteve tė pranishėm nė takim tė vitit 1999 u citua nga Corriere della Sera: Umberto Agnelli, Henry Kissinger, Mario Monti.

Dy tė tretat e anėtarėve tė Kuvendit do tė jenė amerikanėt. Samiti i 33-te u mbajte ne vitin 2004, me pėrfaqėsim italiane dhe 16 delegatėt amerikanė (i dytė delegacion mė i madh).

Pjesėmarrėsit nuk janė tė nevojshme pėr tė folur apo atė qė ėshtė thėnė nė mbledhje ose nė praninė e tyre. Sa pėr sipas listės se shkruar te disa prej anėtarėve ne takime tre-palėshe, tė pranuar nga gazetarėt, tė cilėt kanė ardhur tė dinė dhe kanė ndjekur takime tė ndryshme e Bilderberg-ut.

Rasti Diamanduros


Konfidencialitetin e mbledhjeve tė Bilderberg –ut ka mbetur relativisht e paprekur deri nėnivelin eantarve te Parlamentit Evropian, nė javėt e fundit tė vitit 2004, u perqebdrua vemendja te rasti i Diamanduros.

Nė rastin e ri-zgjedhjes se grekut Diamanduros nė zyrėn e Avokatit tė Popullit, i njohur si Avokati i popullit, u kundėrshtua Diamanduros per shkakun se esht ne anėtarėsimin e Grupit Bilderberg, "Ket post te lart te Diamonduros e kėrkonte lobi i fuqishėm pėr tė fituar pozita nė institucionet e BE-sė nė dobi tė anėtarėve tė saj dhe ėshtė strukturuar me mekanizmin e fshehtėsisė, si detyrim absolut i anėtarėve.

Kush dėshiron tė jetė Avokati i Popullit nuk mund tė mburret ne pjesėmarrjen e tij ne ket grupe sekret kaq fatal.

Diamanduros ka marrė pjesė edhe nė njė konferencė tė veēantė te Bilderberg si njė anėtar, ndėrsa ai ishte ne Greqi Avokat i Popullit "(fjalės nga Fortunato Giuseppe).

Mbledhja e 2006 nė Kanata nė Ontario


Njė nga takimi i fundit u zhvillua nga 8-11 qershor 2006 nė Kanada nė Ontario (pranė Otava) nė Hotelin Brookstreet me dyer tė mbyllura pėr publikun. Ne njė deklaratė zyrtare pėr shtyp ai tha: ’’Tema e takimit ishin "marrėdhėniet euro-amerikane, mbi energjine e gazit te vendeve ne; Rusia, Irani, Lindja e Mesme, Azi, si dhe tema mbi terrorizmin dhe emigracionin."

Pjesėmarrėsit pėrfshinin David Rockefeller, Henry Kissinger, Mbretėresha Beatrice e Holandės, Richard Perle, drejtorėt e Bankės Rezervės Federale, Credit Suisse dhe Rothschild Evropė (Zev-President Franco Bernabe), kompanitė e naftės Shell, BP dhe ENI (Paolo Scaroni), Coca Cola, Philips, Unilever, Time Warner, AOL, Thyssen-Krupp, Fiat (Vice President John Elkann) drejton dhe pėrputhen London Times, Wall Street Journal, Financial Times , International Herald Tribune, Le Figaro, Globe and Mail, e Die Zeit, pėrfaqėsues tė NATO-s, tė OKB-sė, Banka Botėrore dhe BE-sė, ekonomistė dhe ministrat e shumė qeverive perėndimore.

Masat e sigurisė se kesaj Mbledhje kaq sekret kanė qenė masive, shume e siguruar nga sherbimet sekrete boterore dhe gjithė zona ishte heshtur. Alex Jones ishte i angazhuar pėr tė xhiruar njė dokumentar mbi Grupin Bilderberg.

Menjehere sherbimet sekrete e kanė identifikuar dhe esht arrestuar nga policia menjėherė pas mbėrritjes sė tij nė aeroportin e Otaves, i jane konfiskuar materialet pa te drejt kthimi dhe mba nje hetimi edhe gojor ne hetuesine e Kanadase esht liruar pas pyetjeve te tmershme.

James Tucker argumenton se takimi ka pasur njė ekip amerikan te fortė ndarje midis fraksionit pro-luftės nė Iran dhe Bashkimi Evropian e cila, megjithatė, u kundėrshtua pėr zgjidhje ushtarake. Midis gjėrave tė tjera, do tė vinte ēmimi i papėrpunuar pėr 70 dollare pėr fuēi.

Nė takim ishin tė pranishėm ne vitin 2006, ndėr tė tjera, italianėt:

Franco Bernabe, CEO i Telekom Itali
* John Elkann, Zv / Kryetar Fiat S.p.A.
* Mario Monti, Presidenti i Universitetit Bocconi
* Tommaso Padoa-Schioppa, Ministri i Financave
* Paolo Scaroni, CEO, Eni S.p.A.
* Giulio Tremonti, Vice President i Dhomės sė Deputetėve

Vendet ku u organizuan Takimet Super Sekrete dhe shume Mistike te Grupit Fatal Mazon - Hebre

1. 29-31 maj 1954: Oosterbeek, Holandė.
2. 18-20 mars 1955: Barbizon, Francė.
3. 23-25 shtator 1955: Garmisch-PARTENKIRĒEN, Gjermanisė Perėndimore.
4. 11-13 maj 1956: Fredensborg, Danimarkė.
5. 15-17 shkurt 1957: St Simons Island, Georgia, USA.
6. 4-6 tetor 1957: Fiuggi, Itali.
7. 13-15 shtator 1958: Buxton, Angli.
8. 18-20 shtator 1959: Yesilkoy, Turqi.
9. 28-29 maj 1960: Bürgenstock, Zvicėr.
10. 21-23 prill 1961: St Castin, Kanada.
11. 18-20 maj 1962: Saltsjöbaden, Suedi.
12. 29-31 maj 1963: Kanė, Francė.
13. 20-22 mars 1964: Williamsburg, Virginia, USA.
14. 2-4 prill 1965 Villa d'Este, Itali.
15. 25-27 mars 1966: Wiesbaden, Gjermanisė Perėndimore.
16. 31 mars-2 prill 1967: Cambridge, Angli.
17. 26-28 prill 1968: Mont Tremblant, Kanada.
18. 9-11 maj 1969: Marienlyst, Danimarkė.
19. 17-19 prill 1970: Bad Ragaz, Zvicėr.
20. 23-25 prill 1971: Woodstock, Vermont, SHBA.
21. 21-23 prill 1972: Knokke, Belgjikė.
22. 11-13 maj 1973: Saltsjöbaden, Suedi.
23. 19-21 prill 1974: Megeve, Francė.
24. 25-27 prill 1975: Ēesme, Turqi.
25. 22-24 prill 1977 (nė vitin 1976 nuk kishte asnjė konferencė qė nga Bernhard Princi ishte pėrfshirė nė skandal, Lockheed): Torquay, Angli.
26. 21-23 prill 1978: Princeton, New Jersey, USA.
27. 27-29 prill 1979: Baden, Austri.
28. 18-20 prill 1980: Aachen, Gjermani Perėndimore.
29. 15-17 maj 1981: Bürgenstock, Zvicėr.
30. 14-16 maj 1982: Sandefjord, Norvegji.
31. 13-15 maj 1983: Montebello, Kanada.
32. 11-13 maj 1984: Saltsjöbaden, Suedi.
33. 10-12 maj 1985: rye Bruk, Nju Jork, SHBA.
34. 25-27 prill 1986: Gleneagles, Skoci.
35. 24-26 prill 1987: Villa d'Este, Itali.
36. 3-5 qershor 1988: Telfs-buchen, Austri.
37. 12-14 maj 1989: La Toja, Spanjė.
38. 11-13 maj 1990: Glen Cove, New York, SHBA.
39. 6-9 qershor 1991: Baden-Baden, Gjermani.
40. 21-24 maj 1992: Evian-les-Bains, France.
41. 22-25 qershor 1993: Athinė, Greqi.
42. 3-5 qershor 1994: Helsinki, Finland.
43. 8-11 qershor 1995: Zürich, Zvicėr.
44. Maj 30 -1 qershor 1996: Toronto, Kanada.
45. 12-15 qershor 1997: Liqeni Lanier, Gjeorgjia, SHBA.
46. 14-17 maj 1998: Turnberry, Ayrshire, Skoci.
47. 3-6 qershor 1999: Sintra, Portugali.
48. 1-4 qershor 2000: Genval, Bruksel, Belgjikė.
49. 24-27 maj 2001: Gothenburg, Suedi.
50. 30 maj-2 qershor 2002: Chantilly, Virxhinia, SHBA.
51. 15 maj - 18 maj 2003: Versajės, Paris, Francė.
52. 3-6 JUNE 2004: Stresa, Itali.
53. 5-8 maj 2005: Rottach-Egern, Monako, Germany .
54. 8-11 qershor 2006: Otava, Kanada.
55. Maj-31 qershor 3, 2007: Stamboll, Turqi.
56. 5-8 qershor 2008: Chantilly, Virxhinia, SHBA.
57. 14-16 maj 2009: Athinė, Greqi.

Disa nga emrat e figurave italiane tė cilėt kanė marrė pjesė tė paktėn njė herė qė nga viti 1982 pėr tė pranishėm nė takime ndėrkombėtare tė Bilderberg, u botua nga "La Voce della Campania.

Gianni Agnelli
* Umberto Agnelli
* Krister Ahlström - Kryetari Ahlstrom
* Ambroseti, Alfredo - Kryetari Ambroseti Group
* Franco Bernabe - Zyra Italiane pėr iniciativa nė rindėrtimin nė Ballkan
* Ema Bonino - anėtar i Komisionit Evropian
* Giampiero Cantoni - Presidenti BNL
* Lucio Caracciolo - Drejtor Limes
* Louis G. Cavalchini - Bashkimi Europian
* Adriana Ceretelli - gazetar, Bruksel
* Chives pafajshėm - Drejtor i Pėrgjithshėm i Confindustria
* Gian C. Cittadini CESI - Diplomati i SHBA
* Rodolfo De Benedetti - rrethana
* Ferruccio De Bortoli - RCS Libri
* Gianni De Michelis - Ministri i Punėve tė Jashtme
* Mario Draghi - Drejtor i Thesarit
* John Elkann - Fiat dhe IFIL Zv
* Paolo Fresco - Presidenti FIAT
* Gabriele Galateri - Mediobanca
* Francesco Giavazzi - profesor i ekonomisė Bocconi
* Giorgio La Malfa - sekretar kombėtare PRI
* Claudio Martelli - MP - Ministri e Drejtėsisė
* S. Rainer Masera - CEO IMI
* Cesare Merlini - Vice President Kėshilli pėr Shtetet e Bashkuara dhe Italia
* Mario Monti - Komisioni Evropian [17] [18]
* Tommaso Padoa Schioppa - BQE (Banka Qendrore Evropiane)
* Corrado Passera - Banca Intesa
* Romano Prodi - President i Komisionit Evropian
* Alessandro Profumo - Credit italiane
* Gianni Riotta - La Stampa reporter
* Virginio Rognoni - Ministria e Mbrojtjes
* Sergio Romano - La Stampa reporter
* Carlo Rossella - La Stampa reporter
* Renato Ruggiero - Vice President Schröder Salomon Smith Barney
* Paolo Scaroni - Enel SpA
* Stefano Silvestri - Istituto puneve internazionali
* Domenico Siniscalco - Drejtor i Pėrgjithshėm Ministria e Ekonomisė
* Barbara Spinelli - korrespondent nė Paris - La Stampa
* Ugo Stille - Corriere della Sera
* Giulio Tremonti - Ministri i Ekonomisė
* Marco Tronchetti Provera - Pirelli SpA
* Walter Veltroni - Njėsia e botuesit
* Ignazio Visco - Banka e Italisė
* Antonio Vitorino - Komisioni i BE-sė Drejtėsisė
* Paolo Zannoni - FIAT

Takimin e tjera tė mėdha tė huaj 2004

* Etienne Davignon - pak nga-Tractebel
* Martin Taylor - Goldman Sachs International
* Josef Ackermann - Deutsche Bank AG
* Elie Barnave - Departamenti i Historisė, Tel Aviv
* Frits Bolkestein - Komisioni Evropian
* Max Boot - Wall Street Journal
* Daniel Borel - Logitech Ndėrkombėtare
* Antony Burgmans - Unilever
* Phillipe Camus - European Komunikacioni ajror Mbrojtjes dhe Hapėsirė
* Kenneth Clarke - British American Tobacco
* Timothy C. Collins - Yale School of Management, Komisioni Trilateral
* George A. David - Coca-Cola Hellenic Botting Company
* Henri de Castries - AXA Insurance
* Gus De Vries - BE Kundėr Terrorizmit Koordinator
* Kemal Dervis - Banka Botėrore Gr
* Anna Diamantopulu - Komunikim Evropian Ēėshtjeve Sociale
* John Edwards - Senatori, kandidat pėr U. S. Vice President
* Melinda F. Gejts - Gates
* Timothy F. Geithner - Presidenti i Federal Reserve Bank of New York
* Donald E. Graham - Washington Post Company
* Lars Heikenstein - Suedisht Guvernatori i Bankės Qendrore
* Allen B. Hubbard - Presidenti E & A Industries
* Walter Issacson - Instituti Aspen president
* John Kerr - Drejtor Shell
* Henry A. Kissinger - Kissinger Associates Inc
* Yongtu Long - Boao Forumi pėr Azi
* Pedro M. Santana Lopes - Kryetari i Bashkisė sė Lisbonės
* Egil Myklebust - skandinav Sirlin
* Indra K. Nooyi - Kryetari i Pepsi Cola Inc
* Jorma Ollila - Kryetari i Nokia Corporation
* David Rockefeller - JP Morgan Kėshilli ndėrkombėtar
* Dennis P. Ross - Washington Institute for Near East Policy
* Slawomir Sikora - Presidenti i Citibank Handlowy
* José Sócrates - Deputeti
* Jean-Claude Trichet - Presidenti i Bankės Qendrore Evropiane
* Arold Underdal - Rektori i Universitetit tė Oslos
* Daniel L. Vasella - Novartis AG Kryetari
* Ben J. M. Verwaayen - British Telekom
* Jurgen Ueber - Deutsche Lufthansės AG
* Martin H. Wolf - Financial Times komentator
* James D. Wolfensohn - Presidenti i Bankės Botėrore
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Odin prej 08.06.10 18:38

Takimet e fshehta qė vendosin pėr fatet e botėsGrupi Bilderberg, njė konsurcium elite mendimtarėsh perėndimorė dhe agjentėsh tė pushtetshėm, ėshtė akuzuar pėr vendosjen e fateve tė botės, dhe kėtė e bėn me dyer tė mbyllura.

Si organizatė ajo shėnon 50 vjetorin e saj, dhe tani zėrat janė pėrhapur mė shumė se kurrė.Duke pasur parasysh reputacionin e saj si ndoshta organizata mė e fuqishme nė botė, grupi Bilderberg ėshtė i centralizuar nė operacionet e tij.

Kushdo qė aksidentalisht ka formuar numrin ndoshta do tė mendojė se kishte ngecur vetėm tek njė pėrgjigje automatike e sekretarisė telefonike.

Aleanca mė e fuqishme nė botė


Por prapa kėsaj ultrafasade modeste qėndron njė nga aleancat mė tė diskutueshme dhe fort tė debatuara tė kohės sonė. Tė enjten grupi Bilderberg shėnon 50 vjetorin e tij me fillimin e mbledhjes vjetore.

Pėr katėr ditė disa prej shefave tė lėvizjes politike tė Perėndimit, liderėt e biznesit, bankierėt, industrialistėt dhe mendimtarėt strategjik do tė akomodohen nė njė hotel me pesė yje nė Italinė e veriut pėr tė biseduar rreth ēėshtjeve globale.

Ajo ēfarė pėrcakton Bilderberg pavarėsisht nga takimet e tė pushtetėshmėve, tė tilla si Forumit Ekonomik Botėror vjetor (WEF), ėshtė misticizmi i tij. As edhe njė fjalė rreth asaj qė thuhet nė takimet e Bilderberg mund tė thithet nga jashtė.

Gazetarėt nuk janė tė ftuar atje dhe, ndėrsa merren pėr tė folur minutat e rezervuara tė mbledhjeve, emrat nuk janė shėnuar. Atmosfera e paqartė shtrihet mė tej - mesazhi anonim i sekretarisė telefonike, pėr shembull; fakti se vendet e konferencave janė mbajtur sekret.

Grupi, i cili pėrfshin tė iluminuarit si Henry Kissinger dhe ish-kancelarin e Mbretėrisė sė Bashkuar, Kenneth Clarke, nuk kanė as edhe njė faqe interneti.

Nė zbrazėtinė e krijuar nga njė ftohėsi e tillė, njė teori konspiracioniste e jashtėzakonshme ėshtė rritur rreth grupit dhe pretendon se fati i botės ėshtė i vendosur kryesisht nga Bilderberg.

Bilderberg vendos pėr fatet e botės


Nė Jugosllavi, liderėt kryesorė serb kanė fajėsuar Bilderberg se ka shkaktuar luftėn qė ēoi nė rrėzimin e Sllobodan Millosheviēit, njeriun bombė tė Oklahoma City, Timothy McVeigh, dhe atė tė Londrės David Copeland dhe Osama bin Laden thuhet se tė gjithė kanė blerė teorinė e Bilderberg.

Dhe ndėrsa e djathta ultranaziste dhe liberalėt akuzojnė Bilderberg se ėshtė njė komplot sionist liberal, tė majtėt tė tillė si aktivisti Toni Gosling janė njėlloj kritik.

Njė ish-gazetar, Gosling menaxhon njė fushatė kundėr grupit nga shtėpia e tij nė Bristol, Britani e Madhe. "Problemi im kryesor ėshtė sekreti.

Kur kaq shumė njerėz me kaq pushtet mblidhen sė bashku nė njė vend unė mendoj se na duhet njė shpjegim rreth asaj qė po ndodh”.

Gosling pėrmend njė citim nga Will Hutton, ekonomist britanik dhe njė ish-delegat Bilderberg, i cili krahasoi atė me mbledhjen vjetore tė Forumit Botėror tė Ekonomisė ku "konsensusi i stabilizuar ėshtė njė sfond kundėr asaj politike qė ėshtė bėrė nė tė gjithė botėn".

"Njė nga vendet e para qė kam dėgjuar pėr vendosmėrinė e forcave amerikane pėr tė sulmuar Irakun ishte njė nga lajmet qė rrodhi nga takimi Bilderberg, nė vitin 2002" thotė Gosling.

Por "privatėsia, mė shumė se fshehtėsia", ėshtė ēelėsi pėr njė takim tė tillė thotė gazetari Financial Times, Martin Volf, i cili ishte ftuar disa herė nė njė rol jo raportues. "Ideja se takimet e tilla nuk mund tė mbahen nė privatėsi ėshtė krejtėsisht totalitare," thotė ai. "Ai nuk ėshtė njė organ ekzekutiv, vendimet nuk merren atje."

Mbledhjet

Si burrat e shtetit qė shkojnė e vijnė nė vitin 1950, Denis Healey, i cili u bė njė kancelar Laburist, ishte njė nga katėr anėtarėt themelues tė Bilderberg (i cili mori emrin nga hoteli nė Holandė ku u mbajt edhe takimi i parė nė vitin 1954 ).

Pėrgjigja e tij pėr tė pohuar se Bilderberg ushtron njė dorė tė fshehtė mbi ēėshtjet globale ėshtė e njohur me njė karakteristikė, tė qartė "Mut!". "Nuk ka absolutisht asgjė nė tė. Ne nuk kemi kėrkuar qė tė arrijnė njė konsensus pėr ēėshtje tė mėdha nė Bilderberg. Ėshtė thjesht njė vend pėr diskutim", thotė Zoti Healey.

Historiku

Formuar nė frymėn e pasluftės sė operacioneve tė bashkėpunimit trans Atlantik, ideja qė qėndron prapa Bilderberg ka qėnė se luftėrat e ardhshme mund tė parashikohen duke bashkuar agjentėt e pushtetshėm sė bashku nė njė ambient informal, larg nga sytė indiskretė.

"Bilderberg ėshtė grupi mė i dobishėm ndėrkombėtar nė tė cilin unė kam marrė pjesė ndonjėherė. Konfidencialiteti ka lejuar qė njerėzit tė flasin me sinqeritet, pa frikė nga pasojat.

"Nė pėrvojėn time takimet mė tė dobishme janė ato kur njė njeri ėshtė i lirė tė flasi hapur dhe sinqerisht. Kjo nuk ėshtė e pazakontė. Takimet e kabinetit nė tė gjitha vendet mbahen me dyer tė mbyllura dhe nuk janė tė publikuara."

Kėto aktivistė qė kanė sekuestruar Bilderberg nuk pėrbėn ndonjė njė surprizė pėr Alasdair Spark, njė ekspert nė teoritė e konspiracionit. "Ideja se njė klikė nėn hije po drejton botėn nuk ėshtė asgjė e re.

Pėr qindra vjet njerėzit kanė besuar se bota ka qėnė qeverisur nga njė klikė hebrenjsh. "Nuk duhet tė presim qė tė pasurit dhe tė fuqishmit tė organizohen nė interes tė tyre?. Ky quhet kapitalizėm."
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Zattoo prej 01.06.13 19:10

Bilderberg 2013

Takimi Bilderberg nė vitin 2013 do tė mbahet nga 6-9 qershor 2013 nė hotelin "Hotel Grove" Watford, nė Angli, nė veri tė Londrės ...avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Luli prej 06.06.13 0:16

Lista e pjesemarresve per 2013:

•Chairman: Henri de Castries, Chairman and CEO, AXA Group
•Paul M. Achleitner, Chairman of the Supervisory Board, Deutsche Bank AG
•Josef Ackermann, Chairman of the Board, Zurich Insurance Group Ltd
•Marcus Agius, Former Chairman, Barclays plc
•Helen Alexander, Chairman, UBM plc
•Roger C. Altman, Executive Chairman, Evercore Partners
•Matti Apunen, Director, Finnish Business and Policy Forum EVA
•Susan Athey, Professor of Economics, Stanford Graduate School of Business
•Asli Aydintasbas, Columnist, Milliyet Newspaper
•Ali Babacan, Turkish Deputy Prime Minister for Economic and Financial Affairs
•Ed Balls, Shadow Chancellor of the Exchequer
•Francisco Pinto Balsemćo, Chairman and CEO, IMPRESA
•Nicolas Barré, Managing Editor, Les Echos
•José Manuel Barroso, President, European Commission
•Nicolas Baverez, Partner, Gibson, Dunn & Crutcher LLP
•Olivier de Bavinchove, Commander, Eurocorps
•John Bell, Regius Professor of Medicine, University of Oxford
•Franco Bernabč, Chairman and CEO, Telecom Italia S.p.A.
•Jeff Bezos, Founder and CEO, Amazon.com
•Carl Bildt, Swedish Minister for Foreign Affairs
•Anders Borg, Swedish Minister for Finance
•Jean Franēois van Boxmeer, CEO, Heineken
•Svein Richard Brandtzęg, President and CEO, Norsk Hydro ASA
•Oscar Bronner, Publisher, Der Standard Medienwelt
•Peter Carrington, Former Honorary Chairman, Bilderberg Meetings
•Juan Luis Cebriįn, Executive Chairman, Grupo PRISA
•Edmund Clark, President and CEO, TD Bank Group
•Kenneth Clarke, Cabinet Minister
•Bjarne Corydon, Danish Minister of Finance
•Sherard Cowper-Coles, Business Development Director, International, BAE Systems plc
•Enrico Cucchiani, CEO, Intesa Sanpaolo SpA
•Etienne Davignon, Belgian Minister of State; Former Chairman, Bilderberg Meetings
•Ian Davis, Senior Partner Emeritus, McKinsey & Company
•Robbert H. Dijkgraaf, Director and Leon Levy Professor, Institute for Advanced Study
•Haluk Dinēer, President, Retail and Insurance Group, Sabanci Holding A.S.
•Robert Dudley, Group Chief Executive, BP plc
•Nicholas N. Eberstadt, Henry Wendt Chair in Political Economy, American Enterprise Institute
•Espen Barth Eide, Norwegian Minister of Foreign Affairs
•Börje Ekholm, President and CEO, Investor AB
•Thomas Enders, CEO, EADS
•J. Michael Evans, Vice Chairman, Goldman Sachs & Co.
•Ulrik Federspiel, Executive Vice President, Haldor Topsųe A/S
•Martin S.Feldstein, Professor of Economics, Harvard University; President Emeritus, NBER
•Franēois Fillon, Former French Prime Minister
•Mark C. Fishman, President, Novartis Institutes for BioMedical Research
•Douglas J. Flint, Group Chairman, HSBC Holdings plc
•Paul Gallagher, Senior Counsel
•Timothy F Geithner, Former Secretary of the Treasury
•Michael Gfoeller, US Political Consultant
•Donald E. Graham, Chairman and CEO, The Washington Post Company
•Ulrich Grillo, CEO, Grillo-Werke AG
•Lilli Gruber, Journalist – Anchorwoman, La 7 TV
•Luis de Guindos, Spanish Minister of Economy and Competitiveness
•Stuart Gulliver, Group Chief Executive, HSBC Holdings plc
•Felix Gutzwiller, Member of the Swiss Council of States
•Victor Halberstadt, Professor of Economics, Leiden University; Former Honorary Secretary General of Bilderberg Meetings
•Olli Heinonen, Senior Fellow, Belfer Center for Science and International Affairs, Harvard Kennedy School of Government
•Simon Henry, CFO, Royal Dutch Shell plc
•Paul Hermelin, Chairman and CEO, Capgemini Group
•Pablo Isla, Chairman and CEO, Inditex Group
•Kenneth M. Jacobs, Chairman and CEO, Lazard
•James A. Johnson, Chairman, Johnson Capital Partners
•Thomas J. Jordan, Chairman of the Governing Board, Swiss National Bank
•Vernon E. Jordan, Jr., Managing Director, Lazard Freres & Co. LLC
•Robert D. Kaplan, Chief Geopolitical Analyst, Stratfor
•Alex Karp, Founder and CEO, Palantir Technologies
•John Kerr, Independent Member, House of Lords
•Henry A. Kissinger, Chairman, Kissinger Associates, Inc.
•Klaus Kleinfeld, Chairman and CEO, Alcoa
•Klaas H.W. Knot, President, De Nederlandsche Bank
•Mustafa V Koē,. Chairman, Koē Holding A.S.
•Roland Koch, CEO, Bilfinger SE
•Henry R. Kravis, Co-Chairman and Co-CEO, Kohlberg Kravis Roberts & Co.
•Marie-Josée Kravis, Senior Fellow and Vice Chair, Hudson Institute
•André Kudelski, Chairman and CEO, Kudelski Group
•Ulysses Kyriacopoulos, Chairman, S&B Industrial Minerals S.A.
•Christine Lagarde, Managing Director, International Monetary Fund
•J. Kurt Lauk, Chairman of the Economic Council to the CDU, Berlin
•Lawrence Lessig, Roy L. Furman Professor of Law and Leadership, Harvard Law School
•Thomas Leysen, Chairman of the Board of Directors, KBC Group
•Christian Lindner, Party Leader, Free Democratic Party (FDP NRW)
•Stefan Löfven, Party Leader, Social Democratic Party (SAP)
•Peter Löscher, President and CEO, Siemens AG
•Peter Mandelson, Chairman, Global Counsel; Chairman, Lazard International
•Jessica T. Mathews, President, Carnegie Endowment for International Peace
•Frank McKenna, Chair, Brookfield Asset Management
•John Micklethwait, Editor-in-Chief, The Economist
•Thierry de Montbrial, President, French Institute for International Relations
•Mario Monti, Former Italian Prime Minister
•Craig J. Mundie, Senior Advisor to the CEO, Microsoft Corporation
•Alberto Nagel, CEO, Mediobanca
•H.R.H. Princess Beatrix of The Netherlands
•Andrew Y.Ng, Co-Founder, Coursera
•Jorma Ollila, Chairman, Royal Dutch Shell, plc
•David Omand, Visiting Professor, King’s College London
•George Osborne, Chancellor of the Exchequer
•Emanuele Ottolenghi, Senior Fellow, Foundation for Defense of Democracies
•Soli Özel, Senior Lecturer, Kadir Has University; Columnist, Habertürk Newspaper
•Alexis Papahelas, Executive Editor, Kathimerini Newspaper
•Safak Pavey, Turkish MP
•Valérie Pécresse, French MP
•Richard N. Perle, Resident Fellow, American Enterprise Institute
•David H. Petraeus, General, U.S. Army (Retired)
•Paulo Portas, Portugal Minister of State and Foreign Affairs
•J. Robert S Prichard, Chair, Torys LLP
•Viviane Reding, Vice President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship, European Commission
•Heather M. Reisman, CEO, Indigo Books & Music Inc.
•Hélčne Rey, Professor of Economics, London Business School
•Simon Robertson, Partner, Robertson Robey Associates LLP; Deputy Chairman, HSBC Holdings
•Gianfelice Rocca, Chairman,Techint Group
•Jacek Rostowski, Minister of Finance and Deputy Prime Minister
•Robert E. Rubin, Co-Chairman, Council on Foreign Relations; Former Secretary of the Treasury
•Mark Rutte, Dutch Prime Minister
•Andreas Schieder, Austrian State Secretary of Finance
•Eric E. Schmidt, Executive Chairman, Google Inc.
•Rudolf Scholten, Member of the Board of Executive Directors, Oesterreichische Kontrollbank AG
•António José Seguro, Secretary General, Portuguese Socialist Party
•Jean-Dominique Senard, CEO, Michelin Group
•Kristin Skogen Lund, Director General, Confederation of Norwegian Enterprise
•Anne-Marie Slaughter, Bert G. Kerstetter ’66 University Professor of Politics and International Affairs, Princeton University
•Peter D. Sutherland, Chairman, Goldman Sachs International
•Martin Taylor, Former Chairman, Syngenta AG
•Tidjane Thiam, Group CEO, Prudential plc
•Peter A. Thiel, President, Thiel Capital
•Craig B. Thompson, President and CEO, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center
•Jakob Haldor Topsųe, Partner, AMBROX Capital A/S
•Jutta Urpilainen, Finnish Minister of Finance
•Daniel L. Vasella, Honorary Chairman, Novartis AG
•Peter R. Voser, CEO, Royal Dutch Shell plc
•Brad Wall, Premier of Saskatchewan Province, Canada
•Jacob Wallenberg, Chairman, Investor AB
•Kevin Warsh, Distinguished Visiting Fellow, The Hoover Institution, Stanford University
•Galen G.Weston, Executive Chairman, Loblaw Companies Limited
•Baroness Williams of Crosby, Member, House of Lords
•Martin H. Wolf, Chief Economics Commentator, The Financial Times
•James D. Wolfensohn, Chairman and CEO, Wolfensohn and Company
•David Wright, Vice Chairman, Barclays plc
•Robert B. Zoellick, Distinguished Visiting Fellow, Peterson Institute for International Economics
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Misteret e Bildeberg, grupi qė komandon botėn

Mesazh  Agamemndon prej 09.02.14 10:16


Misteret e Bildeberg, grupi qė komandon botėnPėr herė tė parė grupi Bildeberg publikon listėn e pjesėmarrėsve. Ja kush janė 138 personalitetet qė bėjnė pjesė nė klubin sekret


Nė dyert e Londrės para 9 muajsh,pikerisht me 9 qershor 2013 u be mbledhja e grupit mė sekret nė botė ku bėnin pjesė personalitetet mė tė fuqishėm tė botės ekonomike. Pėr herė tė parė nė samit kishte njė zyrė shtypi qė beri transparentė tė ftuarit dhe axhendėn. Por jashtė hotelit luksoz ku u mbajt mbledhja nisen protestat kundėr tyre, ku spikasin parullat: Duan tė na kthejnė nė Mesjetė!

LONDĖR – “Ja, ja”. Njė zhurmė e fortė frenimi e njė limuzine bėn qė turma tė gjallėrohet dhe tė lėshojė thirrje kundėr tyre “Plehra, plehra, nė ferr do tė digjeni”, ulėrasin demonstruesit. Se kush ėshtė brenda veturės luksoze ėshtė njė mister, i ka xhamat e zinj, ajo ecėn e qetė mes kordonit tė protestuesve dhe hyn shpejt pas kangjellave tė Grove, njė hotel luksoz me 5 yje nė lagjen Watford tė Londrės. Kjo skenė vazhdon ēdo 15 minuta, sa herė aty kalon njė makinė pėr tė shkuar nė hotel. Aty ku do tė zhvillohej mbledhja e Grupit Bildeberg dhe ku do tė marrin pjesė 138 personalitete nga e gjithė bota.

Nuk i numėrova sa makina ishin pėr tė mėsuar sa pjesėmarrės do tė ishin nė mbledhjen e vitit 2013, sepse nė limunizat e tyre (qė kanė hapėsira tė jashtėzakonshme) mund tė kishte mė shumė se njė person. Ishte e lehtė pėr tė arritur tek numri 138. Sepse pėr herė tė parė, Bilderberg ka bėrė publike listėn e tė ftuarve. Bie nė sy ministri i Thesarit britanik, George Osborne, homologu i tij laburist (pra ministri i Thesarit nė qeverinė hije tė opozitės), Ed Balls, ish-guru-ja e blerimit Peter Mandelson, themeluesi i Amazon Jeff Bezos, bosi i Google Eric Schmdt, presidenti i Goldman Sachs Peter Sunderland, ish sekretari i shtetit amerikan Henry Kissinger, ish komandanti i forcave amerikane nė Irak dhe Afganistan David Petraeus. Nga Italia ėshtė ish kryeministri Mario Monti, njė duzinė e administratorėve tė deleguar tė shoqėrive tė mėdha, dhe gazetarja Lilli Gruber.

Ate te premte kryeministri britanik David Cameron mori pjesė nė nė njė mbledhje tė Bilderberg, dhe ky veprim ka provokuar polemika nė Londėr, sepse kryeministri shkoi i vetėm, i pa shoqėruar me fuksionarė apo zėdhėnėsin. Lideri konservator gjithnjė i ka bėrė transparente veprimet e tij, kėtė herė jo. Doėning street u mbrojt nė kėtė pikė duke thėnė se ishte njė mbledhje “private” dhe nuk kishte tė bėnte me politikat qeveritar.

Risia e kėtij samiti tė kėtij viti nuk janė vetėm pjesėmarrėsit, por edhe zyra e shtypit dhe axhenda. Kjo lėvizje mendohet se grupi po e bėn qė tė zhdukė konspiracionit qė bėhen nė emėr tė tyre. Megjithatė as kjo lėvizje nuk mund tė fshehė sekretet qė ata mbajnė pas, dhe deri ate tė dielė kur mbaroi samiti, njerėzit qė protestishin te shumtė nė numėr.

Si u themelua Grupi Bildeberg

Nė vitin 1954, njerėzit mė tė fuqishėm tė botės u takuan pėr herė tė parė, nėn kujdesin e kurorės hollandeze dhe tė familjes Rockefeller, nė luksozin Hotel “Bilderberg” nė qytetin e vogėl Osterbeek. Pėr njė fundjavė tė tėrė diskutuan tė ardhmen e botės. Nė fund, vendosėn qė tė takoheshin njė herė nė vit pėr tė shkėmbyer ide dhe pėr tė analizuar ēėshtjet ndėrkombėtare. E quajtėn veten “Grupi Bilderberg”. Qysh atėherė, janė mbledhur ēdo vit nė hotele luksoze nė pjesė tė ndryshme tė botės pėr tė tentuar qė tė vendosin tė ardhmen e njerėzimit. Midis anėtarėve tė seleksionuar tė kėtij klubi, gjejmė Bill Clinton, Paul Wolfowitz, Henry Kissinger, David Rockefeller, Zbignieė Brzezinski, Tony Blair dhe shumė kryeministra tė tjerė, afaristė, politikanė, bankierė dhe gazetarė nga e gjithė bota. Megjithatė, nė mė shumė se 50 vjet takime tė tyre, nuk i ėshtė lejuar asnjėherė shtypit qė tė asistojė, nuk janė lėshuar deklarata mbi konkluzionet e pjesėmarrėsve, nuk ėshtė bėrė publike asnjė axhendė e njė takimi Bilderberg. Ndėrsa tani kanė ndryshuar strategji. Nė tė kaluarėn liderėt e “Grupit Bilderberg” theksonin se ky diskrecion ėshtė i nevojshėm pėr t’ju mundėsuar atyre qė marrin pjesė nė debate qė tė flasin lirisht, pa u regjistruar apo pėrcjellė publikisht deklarimet e tyre. Nė rast tė kundėrt, pohojnė anėtarėt e Bilderberg, do tė ishin tė shtrėnguar tė flisnin me fjalorin e njė komunikate pėr shtyp. Pa dyshim, ky diskrecion i mundėsi “Grupit Bilderberg” qė tė vendosė mė lirisht, por nė kėtė mėnyrė nuk i jepet pėrgjigje pyetjes themelore: pėr ēfarė flasin nė kėto takime njerėzit mė tė fuqishėm tė botės?


Ēfarė ėshtė Grupi Bilderberg

Grupi Bilderberg, njė konsurcium elite mendimtarėsh perėndimorė dhe agjentėsh tė pushtetshėm, ėshtė akuzuar pėr vendosjen e fateve tė botės, dhe kėtė e bėn me dyer tė mbyllura. Si organizatė ajo ka mė shumė se 50 vite qė ekziston, dhe tani zėrat janė pėrhapur mė shumė se kurrė. Duke pasur parasysh reputacionin e saj si ndoshta organizata mė e fuqishme nė botė, grupi Bilderberg ėshtė i centralizuar nė operacionet e tij. Kushdo qė aksidentalisht ka formuar numrin ndoshta do tė mendojė se kishte ngecur vetėm tek njė pėrgjigje automatike e sekretarisė telefonike.


Ēfarė po bėn aleanca mė e fuqishme nė botė nė Britani?

Por prapa kėsaj ultrafasade modeste qėndron njė nga aleancat mė tė diskutueshme dhe fort tė debatuara tė kohės sonė. Tė premten disa prej shefave tė lėvizjes politike tė Perėndimit, liderėt e biznesit, bankierėt, industrialistėt dhe mendimtarėt strategjik janė akomoduar nė njė hotel me pesė yje nė Britani pėr tė biseduar rreth ēėshtjeve globale. Ajo ēfarė pėrcakton Bilderberg pavarėsisht nga takimet e tė pushtetshmėve, tė tilla si Forumit Ekonomik Botėror vjetor (WEF), ėshtė misticizmi i tij. Gazetarėt vėrtet janė ftuar kėtė herė, por vėshtirė tė kuptohet se ē’bisedohet nė sallat e mbyllura.


Lista e takimit tė Bildeberg nė LondėrFRA    Castries, Henri de    Chairman and CEO, AXA Group


DEU    Achleitner, Paul M.    Chairman of the Supervisory Board, Deutsche Bank AG

DEU    Ackermann, Josef    Chairman of the Board, Zurich Insurance Group Ltd

GBR    Agius, Marcus    Former Chairman, Barclays plc

GBR    Alexander, Helen    Chairman, UBM plc

USA    Altman, Roger C.    Executive Chairman, Evercore Partners

FIN    Apunen, Matti    Director, Finnish Business and Policy Forum EVA

USA    Athey, Susan    Professor of Economics, Stanford Graduate School of Business

TUR    Aydıntaşbaş, Aslı    Columnist, Milliyet Newspaper

TUR    Babacan, Ali    Deputy Prime Minister for Economic and Financial Affairs

GBR    Balls, Edward M.    Shadow Chancellor of the Exchequer

PRT    Balsemćo, Francisco Pinto    Chairman and CEO, IMPRESA

FRA    Barré, Nicolas    Managing Editor, Les Echos

INT    Barroso, José M. Durćo    President, European Commission

FRA    Baverez, Nicolas    Partner, Gibson, Dunn & Crutcher LLP

FRA    Bavinchove, Olivier de    Commander, Eurocorps

GBR    Bell, John    Regius Professor of Medicine, University of Oxford

ITA    Bernabč, Franco    Chairman and CEO, Telecom Italia S.p.A.

USA    Bezos, Jeff    Founder and CEO, Amazon.com

SWE    Bildt, Carl    Minister for Foreign Affairs

SWE    Borg, Anders    Minister for Finance

NLD    Boxmeer, Jean Franēois van    Chairman of the Executive Board and CEO, Heineken N.V.

NOR    Brandtzęg, Svein Richard    President and CEO, Norsk Hydro ASA

AUT    Bronner, Oscar    Publisher, Der Standard Medienwelt

GBR    Cameron, David    Prime Minister

ESP    Cebriįn, Juan Luis    Executive Chairman, Grupo PRISA

CAN    Clark, W. Edmund    President and CEO, TD Bank Group

GBR    Clarke, Kenneth    Member of Parliament

DNK    Corydon, Bjarne    Minister of Finance

GBR    Cowper-Coles, Sherard    Business Development Director, International, BAE Systems plc

ITA    Cucchiani, Enrico Tommaso    CEO, Intesa Sanpaolo SpA

BEL    Davignon, Etienne    Minister of State; Former Chairman, Bilderberg Meetings

GBR    Davis, Ian    Chairman, Rolls-Royce plc

NLD    Dijkgraaf, Robbert H.    Director and Leon Levy Professor, Institute for Advanced Study

TUR    Dinēer, Haluk    President, Retail and Insurance Group, Sabancı Holding A.S.

GBR    Dudley, Robert    Group Chief Executive, BP plc

USA    Eberstadt, Nicholas N.    Henry Wendt Chair in Political Economy, American Enterprise Institute

NOR    Eide, Espen Barth    Minister of Foreign Affairs

SWE    Ekholm, Börje    President and CEO, Investor AB

DEU    Enders, Thomas    CEO, EADS

USA    Evans, J. Michael    Vice Chairman, Goldman Sachs & Co.

DNK    Federspiel, Ulrik    Executive Vice President, Haldor Topsųe A/S

USA    Feldstein, Martin S.    Professor of Economics, Harvard University; President Emeritus, NBER

FRA    Fillon, Franēois    Former Prime Minister

USA    Fishman, Mark C.    President, Novartis Institutes for BioMedical Research

GBR    Flint, Douglas J.    Group Chairman, HSBC Holdings plc

IRL    Gallagher, Paul    Senior Counsel

USA    Gfoeller, Michael    Political Consultant

ITA    Gruber, Lilli    Journalist – Anchorwoman, La 7 TV

ESP    Guindos, Luis de    Minister of Economy and Competitiveness

CHE    Gutzwiller, Felix    Member of the Swiss Council of States

NLD    Halberstadt, Victor    Professor of Economics, Leiden University; Former Honorary Secretary  General of Bilderberg Meetings

FIN    Heinonen, Olli    Senior Fellow, Belfer Center for Science and International Affairs, Harvard Kennedy School of Government

GBR    Henry, Simon    CFO, Royal Dutch Shell plc

FRA    Hermelin, Paul    Chairman and CEO, Capgemini Group

ESP    Isla, Pablo    Chairman and CEO, Inditex Group

USA    Jacobs, Kenneth M.    Chairman and CEO, Lazard

USA    Johnson, James A.    Chairman, Johnson Capital Partners

CHE    Jordan, Thomas J.    Chairman of the Governing Board, Swiss National Bank

USA    Jordan, Jr., Vernon E.    Managing Director, Lazard Freres & Co. LLC

USA    Kaplan, Robert D.    Chief Geopolitical Analyst, Stratfor

USA    Karp, Alex    Founder and CEO, Palantir Technologies

GBR    Kerr, John    Independent Member, House of Lords

USA    Kissinger, Henry A.    Chairman, Kissinger Associates, Inc.

USA    Kleinfeld, Klaus    Chairman and CEO, Alcoa

NLD    Knot, Klaas H.W.    President, De Nederlandsche Bank

TUR    Koē, Mustafa V.    Chairman, Koē Holding A.S.

DEU    Koch, Roland    CEO, Bilfinger SE

USA    Kravis, Henry R.    Co-Chairman and Co-CEO, Kohlberg Kravis Roberts & Co.

USA    Kravis, Marie-Josée    Senior Fellow and Vice Chair, Hudson Institute

CHE    Kudelski, André    Chairman and CEO, Kudelski Group

GRC    Kyriacopoulos, Ulysses    Chairman, S&B Industrial Minerals S.A.

INT    Lagarde, Christine    Managing Director, International Monetary Fund

DEU    Lauk, Kurt J.    Chairman of the Economic Council to the CDU, Berlin

USA    Lessig, Lawrence    Roy L. Furman Professor of Law and Leadership, Harvard Law School; Director, Edmond J. Safra Center for Ethics, Harvard University

BEL    Leysen, Thomas    Chairman of the Board of Directors, KBC Group

DEU    Lindner, Christian    Party Leader, Free Democratic Party (FDP NRW)

SWE    Löfven, Stefan    Party Leader, Social Democratic Party (SAP)

DEU    Löscher, Peter    President and CEO, Siemens AG

GBR    Mandelson, Peter    Chairman, Global Counsel; Chairman, Lazard International

USA    Mathews, Jessica T.    President, Carnegie Endowment for International Peace

CAN    McKenna, Frank    Chair, Brookfield Asset Management

GBR    Micklethwait, John    Editor-in-Chief, The Economist

FRA    Montbrial, Thierry de    President, French Institute for International Relations

ITA    Monti, Mario    Former Prime Minister

USA    Mundie, Craig J.    Senior Advisor to the CEO, Microsoft Corporation

ITA    Nagel, Alberto    CEO, Mediobanca

NLD    Netherlands, H.R.H. Princess Beatrix of The

USA    Ng, Andrew Y.    Co-Founder, Coursera

FIN    Ollila, Jorma    Chairman, Royal Dutch Shell, plc

GBR    Omand, David    Visiting Professor, King’s College London

GBR    Osborne, George    Chancellor of the Exchequer

USA    Ottolenghi, Emanuele    Senior Fellow, Foundation for Defense of Democracies

TUR    Özel, Soli    Senior Lecturer, Kadir Has University; Columnist, Habertürk Newspaper

GRC    Papahelas, Alexis    Executive Editor, Kathimerini Newspaper

TUR    Pavey, Şafak    Member of Parliament (CHP)

FRA    Pécresse, Valérie    Member of Parliament (UMP)

USA    Perle, Richard N.    Resident Fellow, American Enterprise Institute

USA    Petraeus, David H.    General, U.S. Army (Retired)

PRT    Portas, Paulo    Minister of State and Foreign Affairs

CAN    Prichard, J. Robert S.    Chair, Torys LLP

INT    Reding, Viviane    Vice President and Commissioner for Justice, Fundamental Rights and Citizenship, European Commission

CAN    Reisman, Heather M.    CEO, Indigo Books & Music Inc.

FRA    Rey, Hélčne    Professor of Economics, London Business School

GBR    Robertson, Simon    Partner, Robertson Robey Associates LLP; Deputy Chairman, HSBC Holdings

ITA    Rocca, Gianfelice    Chairman,Techint Group

POL    Rostowski, Jacek    Minister of Finance and Deputy Prime Minister

USA    Rubin, Robert E.    Co-Chairman, Council on Foreign Relations; Former Secretary of the Treasury

NLD    Rutte, Mark    Prime Minister

AUT    Schieder, Andreas    State Secretary of Finance

USA    Schmidt, Eric E.    Executive Chairman, Google Inc.

AUT    Scholten, Rudolf    Member of the Board of Executive Directors, Oesterreichische Kontrollbank AG

PRT    Seguro, António José    Secretary General, Socialist Party

FRA    Senard, Jean-Dominique    CEO, Michelin Group

NOR    Skogen Lund, Kristin    Director General, Confederation of Norwegian Enterprise

USA    Slaughter, Anne-Marie    Bert G. Kerstetter ’66 University Professor of Politics and International Affairs, Princeton University

IRL    Sutherland, Peter D.    Chairman, Goldman Sachs International

GBR    Taylor, Martin    Former Chairman, Syngenta AG

INT    Thiam, Tidjane    Group CEO, Prudential plc

USA    Thiel, Peter A.    President, Thiel Capital

USA    Thompson, Craig B.    President and CEO, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center

DNK    Topsųe, Jakob Haldor    Partner, AMBROX Capital A/S

FIN    Urpilainen, Jutta    Minister of Finance

CHE    Vasella, Daniel L.    Honorary Chairman, Novartis AG

GBR    Voser, Peter R.    CEO, Royal Dutch Shell plc

CAN    Wall, Brad    Premier of Saskatchewan

SWE    Wallenberg, Jacob    Chairman, Investor AB

USA    Warsh, Kevin    Distinguished Visiting Fellow, The Hoover Institution, Stanford University

CAN    Weston, Galen G.    Executive Chairman, Loblaw Companies Limited

GBR    Williams of Crosby, Shirley    Member, House of Lords

GBR    Wolf, Martin H.    Chief Economics Commentator, The Financial Times

USA    Wolfensohn, James D.    Chairman and CEO, Wolfensohn and Company

INT    Zoellick, Robert B.    Distinguished Visiting Fellow, Peterson Institute for International Economics


*Shjegimet      e kombėsive           


AUT    Austri    INT     Ndėrkombėtar

BEL    Belgjikė    IRL      Irlandė

CAN    Kanada    ITA      Itali

CHE    Zvicėr    NLD    Holandė

DEU    Gjermani    NOR   Norvegji

DNK    Danimarkė    POL    Poloni

ESP    Spanjė    PRT    Portugali

FIN    Finlandė    SWE   Suedi

FRA    Francė    TUR    Turqi

GBR    Britani e Madhe    USA    SHBA

GRC    Greqi

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Leka Zogu,i vetmi perfaqsues shqiptar ne grupin sekret te Bildeberg

Mesazh  Agamemndon prej 10.02.14 12:38


Leka Zogu i vetmi perfaqsues shqiptar ne grupin sekret te Bildebergut“Bilderberg” ėshtė klubi mė ekskluziv nė botė, nė tė cilin marrin pjesė lider tė politikės amerikane dhe europiane. Ajo qė e bėn unik kėtė grup ėshtė sekreti absolut. Ekzistojnė grupe te tjerė, por asnjėri prej tyre nuk ju imponon pėrfaqėsuesve heshtjen totale. Nė Bilderberg ēdo gjė ėshtė sekrete, nuk mund tė flitet dhe as tė pranohet se bėn pjesė nė tė. Por ka disa vite qė emrat e listės sė pjesėmarrėsve bėhen publike nė mėnyra tė tjera. Disa prej tyre janė: Mario Monti, Martin Schulz, Lilli Gruber, George Bush, Barack Obama, etj. Por ajo ēfarė e bėn mė interesant ėshtė fakti se kryeministri i Italisė Enrico Letta, i zgjedhur vetėm dy ditė mė parė ėshtė pjesė e kėtij grupi. Disa ekspertė tė konspiracioneve mendojnė se Bilderberg ėshtė qeverisėsi i botės. Ai ėshtė i pėrbėrė nga dy organe, komiteti drejtues me 33 persona dhe asambleja plenare.

Leka Zogu

Nė informacionet e gjetura spikatet dhe emri i Leka Zogut si pėrfaqėsues nga Shqipėria nė mbledhjen e vitit 2010 (e gjeni nė linkun http://www.fromthetrenchesėorldreport.com/bilderberg-2012-official-list-of-attendees/15678). Nuk kemi mė tepėr informacione cili ka qenė roli i Zogut nė kėtė mbledhje por ka qenė hera e parė qė njė zyrtar i lartė shqiptar qė merr pjesė nė tė dekonspirohet. Leka Zogu vdiq nė nėntor tė 2011-ės dhe sekreti i tij nuk mund tė zbulohet.

Zbulimi i grupit

Bilderberg ėshtė njė vend ku seleksionohen dhe transmetohen ide dhe programe. Zbardhja e grupit ėshtė bėrė pa dashje nga ish sekretari i NATO-s, Willy Claes, pjesė e grupit Bilderberg nė vitet ’90. Nė njė transmetim direkt nė njė radio belge Claes, ka deklaruar “ēdo pjesėmarrės merr njė dokument dhe e pėrdor pėr tė vendosur politikat nė zonat pėrkatėse”. E thėnė mė saktė Bildeberg, pėrcakton njė agjendė dhe lėshon udhėzime pjesėtarėve tė grupit. Sė fundmi ka njė risi madhore, Bilderberg ka hapur njė faqe zyrtare interneti. Ėshtė diēka minimale, ata kanė adoptuar njė template tė lirė. Ndoshta janė frikėsuar nga fakti se gazeta “The Guardian” iu ka kushtuar dy vjet investigime dhe tashmė kėrkojnė tė duken mė pak tė mbyllur dhe misteriozė.

Pjesėmarrėsit

Nė tė njėjtėn kohė kam zbuluar njė tjetėr detaj tė rėndėsishėm: lista e pjesėmarrėsve nuk ėshtė e plotė. Disa pjesėmarrėsve nuk iu lejohet qė tė regjistrohen nė asnjė mėnyrė as nė dokumentet e brendshme. Ata janė prezent, por pėr praninė e tyre, nuk mbetet asnjė gjurmė. Sipas disa burimeve tė besueshme nė vitin 2008, Hillari Klinton dhe Barak Obama morėn pjesė nė Samitin, e zhvilluar nė Chantily, Virxhinia, por emrat e tyre nuk figurojnė nė asnjė listė. Kjo bėn qė tė mendojmė se ndoshta Leka Zogu nuk ka qenė i vetmi pėrfaqėsues i Shqipėrisė nė mbledhjet e

Bilderberg.


Grupi Bilderberg

Grupi Bilderberg (i njohur edhe si konferenca Bilderberg ose Bilderberg Club) ėshtė njė takim vjetor me ftesa jozyrtare ku marrin pjesė rreth 130 pjesėmarrės, shumica e tė cilėve janė me influencė nė sektorin bankar, politik dhe ekonomik. Pjesėmarrėsit trajtojnė njė shumėllojshmėri tė gjerė tė ēėshtjeve globale, ekonomike, ushtarake dhe politike. Grupi takohet ēdo vit nė hotele apo vendpushime luksoze nė pjesė tė ndryshme tė botės, normalisht nė Europė dhe njė herė nė katėr vjet nė Shtetet e Bashkuara apo Kanada. Zyra e kėtij grupi ėshtė nė Leiden nė Holandė. Emrat e pjesėmarrėsve janė bėrė publike pėrmes shtypit, por Konferenca ėshtė gjithmonė e mbyllur pėr publikun dhe median. Duke pasur parasysh se diskutimet gjatė kėsaj konference asnjėherė nuk janė regjistruar apo raportuar jashtė, kėto takime kanė qenė subjekt i kritikave dhe teorive tė ndryshme konspirative. Organizatorėt e konferencės, megjithatė, shpjegojnė se zgjedhja e tyre ka lidhje me nevojėn pėr tė siguruar qė pjesėmarrėsit kanė njė liri mė tė madhe pėr tė shprehur mendimin e tyre pa merak se fjalėt e tyre mund tė jenė keqinterpretuar nga mediat.

Historia e grupit

Konferenca e parė u mbajt 29 maj 1954 nė Bilderberg, njė Hotel nė Oosterbeek, pranė Arnhem, nė Holandė. Nisma e parė e kėsaj konference ėshtė bėrė nga shumė njerėz, duke pėrfshirė politikanin polak Jozef Retinger, etj. Tė shqetėsuar nga rritja e antiamerikanizmit nė Evropėn Perėndimore dhe me qėllim bashkėpunimin midis Europės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė aspektin politik dhe ekonomik ata menduan krijimin e kėtij grupi. Pėr konferencėn e parė u kontaktuan Prince Bernhard Furgon Lippe-Biesterfeld, kryeministrin belg Paul Van Zeeland, dhe shefi i atėhershėm i Unilever, Paul Rijkens. Princi Bernhard van Lippe-Biesterfeld, nga ana tjetėr, u pėrfshi Ėalter Bedell Smith, kreu i CIA-s. Kjo listė mysafirėsh u hartuar nga dy pjesėmarrės tė ftuar, njė pėr partinė Liberale dhe tjetri pėr anėn e kundėrt konservatore. Pesėdhjetė delegatė nga njėmbėdhjetė vende evropiane dhe njėmbėdhjetė delegatė amerikanė morėn pjesė nė kėtė konferencė tė parė.Suksesi i takimit tė parė shtyhu organizatorėt pėr tė planifikuar konferenca vjetore. U krijua njė komitet me Retinger nė rolin e Sekretarit tė Pėrhershėm. Brenda grupit ka dy lloje tė pjesėmarrėsve: anėtarė tė pėrhershėm dhe folėsit e rastit apo dėgjuesit. Arsyeja kryesore pėr dyshimin rreth veprimtarisė grupit ėshtė fakti se tė gjitha takimet janė jashtėzakonisht private dhe “sekrete”, nuk bėhet publike ēfarė diskutohet pėrveēse anėtarėve tė pėrhershėm. Me vdekjen e Retinger u bė sekretar ekonomisti gjerman Ernst van der Beugel nė vitin 1960 dhe mė vonė pozicioni u mbuluar nga Joseph E. Johnson, William Bundy dhe tė tjerė. Shumė pjesėmarrės tė Grupit Bilderberg janė krerė shtetesh, ministra tė Thesarit dhe politikanė tė tjerė tė Bashkimit Evropian. Por kryesisht anėtarėt janė anėtarė tė shquar tė financave evropiane dhe anglo-amerikane.


Takimet sekrete tė Bilderberg

As edhe njė fjalė rreth asaj qė thuhet nė takimet e Bilderberg mund tė thithet nga jashtė. Gazetarėt nuk janė tė ftuar atje dhe, ndėrsa merren pėr tė folur minutat e rezervuara tė mbledhjeve, emrat nuk janė shėnuar. Atmosfera e paqartė shtrihet mė tej – mesazhi anonim i sekretarisė telefonike, pėr shembull; fakti se vendet e konferencave janė mbajtur sekret. Grupi, i cili pėrfshin tė iluminuarit si Henry Kissinger dhe ish-kancelarin e Mbretėrisė sė Bashkuar, Kenneth Clarke, nuk jep tė dhėna pėr mediat. Nė zbrazėtinė e krijuar nga njė ftohėsi e tillė, njė teori konspiracioniste e jashtėzakonshme ėshtė rritur rreth grupit dhe pretendon se fati i botės ėshtė i vendosur kryesisht nga Bilderberg.


Bilderberg vendos pėr fatet e botės

Nė Jugosllavi, liderėt kryesorė serb kanė fajėsuar Bilderberg se ka shkaktuar luftėn qė ēoi nė rrėzimin e Sllobodan Millosheviēit. Ndėrsa e djathta ultranaziste dhe liberalėt akuzojnė Bilderberg se ėshtė njė komplot sionist liberal, tė majtėt tė tillė si aktivisti Toni Gosling janė njėlloj kritik. Njė ish-gazetar, Gosling menaxhon njė fushatė kundėr grupit nga shtėpia e tij nė Bristol, Britani e Madhe. “Problemi im kryesor ėshtė sekreti. Kur kaq shumė njerėz me kaq pushtet mblidhen sė bashku nė njė vend unė mendoj se na duhet njė shpjegim rreth asaj qė po ndodh”.


Shpjegimi i Bildeberg pėr sekretet e tyre

Liderėt e “Grupit Bilderberg” theksojnė se ky diskrecion ėshtė i nevojshėm pėr t’ju mundėsuar atyre qė marrin pjesė nė debate qė tė flasin lirisht, pa u regjistruar apo pėrcjellė publikisht deklarimet e tyre. Nė rast tė kundėrt, pohojnė anėtarėt e Bilderberg, do tė ishin tė shtrėnguar tė flisnin me fjalorin e njė komunikate pėr shtyp. Pa dyshim, ky diskrecion i mundėsi “Grupit Bilderberg” qė tė vendosė mė lirisht, por nė kėtė mėnyrė nuk i jepet pėrgjigje pyetjes themelore: pėr ēfarė flasin nė kėto takime njerėzit mė tė fuqishėm tė botės? Pėrpara se tė hyhet nė mbretėrinė e kėtij klubi ekskluziv, ėshtė e rėndėsishme tė pranohet se as njerėzit, as organizatat nuk janė absolutisht tė “kėqinj”, ashtu si askush nuk ėshtė absolutisht i “mirė”.


Kryetarėt e Bilderberg

Bernhard van Lippe-BIESTERFELD nė vitin 1942

Bernhard van Lippe-Biesterfeld (1954–1975)

Ėalter Scheel (1975–1977)

Alec Douglas-Home (1977–1980)

Eric Roll (1986–1989)

Peter Carington, VI barone Carrington (1990–1998)

Étienne Davignon (nga 1998)Nga Aurora Allushaj
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Odin prej 22.05.14 13:38

Bilderbergu dhe revolta beduine

Kosova, njė triumf njerėzor dhe diplomatik

Fraternitetet, lozhat, klubet e fshehta janė tėrėsisht nė natyrėn e kulturės evropiane. Nėpėr shekuj, elitat kulturore-politike tė Evropės kanė qenė tė prirura ndaj sekretit, konfidencialitetit, murmurimės.

Tradita e kultivimit tė sekretit ėshtė e gjatė dhe e vagullt. Pėr shkak tė natyrės konspirative tė fraterniteteve, historia zyrtare, akademike, s’ka bėrė veēse shėnime margjinale pėr rosenkreutzianėt, masonėt, opusdeistėt, etj. Mjegulla historike i jep krah imagjinatės, kurse teoritė konspirative sajohen nga ankthi i pėrhershėm se bota qeveriset nga njerėz tė pushtetshėm, tė cilėt mbrapa kulisave tė anonimitetit ēimentojnė norma etike dhe morale, bėjnė rendin botėror ose vendosin pėr fatet njerėzore nėpėrmjet ritualeve, simboleve, gjuhėve kriptike dhe marrinave tė tjera teozofike dhe mistike.

Njė lozhė qė e vazhdon traditėn evropiane tė konfidencialitetit dhe tė vendimmarrjes pas kulisave ėshtė edhe Grupi i Bilderbergut ose, siē thuhet shpesh, “qeveria e pėrbotshme”. Ndryshe nga ritualet e fshehta rosenkreutziane ku me siguri s’janė pėrjashtuar metafizika, gjeometria dhe shkėmbimi i dijeve ezoterike, ritualet e elitarėve tė pushtetshėm tė klubit tė murmurimave tė Bilderbergut janė mė tokėsore, me kokteje e me shujta tė zhurmshme.

Thuhet se nė konferencat hermetike treditore, nė njė atmosferė tė shtendosur, bilderbergistėt qėmtojnė problemet aktuale tė botės: krizat financiare, kontestet politike, bėjnė analiza luftėrash qė tashmė kanė shpėrthyer dhe luftėrash qė presin nė radhė nė sportelin e krizave tė ardhshme. Kalimi nga senduiēi me djathė tek oshtimat e artilerisė dhe katastrofat humanitare dhe ambientale mund tė duket aq i natyrshėm, aq i lėmuar, saqė kufijtė mes ēlodhjes nonshalante, realpolitikės dhe racionalizmit qė shemb dhe ndėrton nė emėr tė interesave afariste dhe gjeostrategjike ngjajnė tė mezidukshėm.

Toeger Seidenfaden, publicisti, redaktori dhe debatuesi brilant danez me prejardhje hebreje, pak kohė para se tė vdiste i pėrmendi disa biseda konfidenciale tė bėra nė lozhėn e Bilderbergut, pėrkundėr faktit qė pjesėmarrėsit e Grupit, njerėz tė pushtetshėm, akademikė, diplomatė, princa, afaristė, drejtorė bankash, investitorė e publicistė tė spikatur, i nėnshtrohen njė konfidencialiteti rigoroz. Referatet janė tė ndaluara, marrėveshjet ose mosmarrėveshjet janė fjalė goje, heshtja ėshtė virtyt i artė, si nė proverbin kinez. E megjithatė diēka, ndonjė fjalė, ndonjė e fshehtė, ndonjė murmurimė konfidenciale pikon nga kulluesja hermetike e Bilderbergut.

Seidenfadeni kujton njė nga bisedat e tij me Henry Kissingerin. Si pjesėmarrės tridhjetėvjeēar i Grupit tė Bilderbergut, Kissingeri ėshtė veteran i pashmangshėm i klubit tė murmurimave tė fshehta. Nė bisedė me Seidenfadenin Kissingeri ngul kėmbė se ndėrhyrja ushtarake e Perėndimit nė Kosovė ishte e pamoralshme pikėrisht ngaqė ishte e moralshme.

Sipas Kissingerit nuk ka marrėzi mė tė madhe se sa tė bėsh luftė pėr arsye morale ose humanitare. Fajin pėr kėtė marrėzi Kissingeri ia lė nė ndėrgjegje tė majtės, e cila s’merr vesh nga luftėrat. Sipas Kissingerit luftėrat duhen bėrė duke u nisur nga parime realiste dhe konform balancit tė forcės.

Veē tė tjerash, Kissingeri ėshtė i bindur se Ballkani ėshtė njė rajon thellėsisht i parėndėsishėm. Nė replikėn e tij Seidenfadeni argumenton duke thėnė se pikėrisht Kosova mund tė quhet njė triumf njerėzor dhe diplomatik: njė dėshmi e mrekullishme se Perėndimi mund tė bėjė zap gjėrat. Nė ovacionet pozitive tė lozhistėve tė Bilderbergut, Kissingeri replikon me fjalėt: “ju danezėt e moralshėm s’dini gjė”.

Kėto murmurima mund tė jenė lirisht copėza anekdotash tė shkėputura nga kulisat e Bilderbergut, sepse arsyet e Kissingerit pėr tė kundėrshtuar ndėrhyrjen amerikane nė Ballkan mund tė kenė pasur burimin jo vetėm nė kalkulimet realpolitike racionale tė mjeshtrit tė diplomacisė, por edhe nė ndonjė brengė me prapavijė historike dhe emocionale.

Me sa duket, “parimet realiste” dhe “respekti pėr balancin e forcės” s’kanė qenė veēse elemente retorike tė njė porosie diplomatike qė tėrthorazi paralajmėronte “rrezikun” nga forcimi i ndikimit gjerman nė Ballkanin e “parėndėsishėm”. Gozhda e sikletshme nė kėpucėn e Kissingerit s’ka qenė “humanizmi”, as “marrėzia e sė majtės”, as “e moralshmja e pamoralshme”, por ndėrhyrja ushtarake qė i vuri amerikanėt nė anėn e gjermanėve.

Kėshtu u rivendos nė Ballkan ndikimi gjerman historikisht i luftuar nga vija sllave dhe aleancat historike serbo-ruso-franceze. Kjo mund tė ketė qenė dilema morale e atėhershme e Kissingerit e servirur mė pas nė Bilderberg si njė delikatesė gastronomike diplomatike me “erėza parimore”.
Mendimi i Seidenfaldenit se Kosova mund tė quhej njė triumf njerėzor dhe diplomatik mund tė tingėllojė i besueshėm pėr kohėn, por nė retrospektivė, duke pasur parasysh rrjedhėn e ngjarjeve mbas ēlirimit tė Kosovės, jo gjithēka mund tė quhet triumf. Nė krye tė herės, ndodhi ajo historia e Laėrence-it tė Arabisė.

Togeri anglez Laėrence, me ēallmė e me kamė tė pėrdredhur nė brez, i ēoi peshė fiset beduine nė luftė kundėr osmanėve me premtimin se mbasi tė largoheshin osmanėt, do tė largoheshin edhe anglezėt. Damasku ra nė duart e arabėve, mirėpo mbas grindjesh mes fiseve rreth administrimit tė qytetit, anglezėt e rrėmbyen pushtetin. Nė gjithė kėtė rrėmujė revolte disa prej fiseve beduine u mjaftuan me plaēkitje. Mbasi derdhėn gjak, u ngarkuan me plaēkat e luftės dhe u kthyen nė shkretėtirė.

Nė Kosovė ndodhi kėshtu: heronjtė ngelėn nė fushėbetejė, kurse njė numėr komandantėsh, komisarėsh politikė e vėzhguesish lufte nga hotelet e Tiranės ia mėsyen pushtetit dhe, nėpėrmjet pushtetit, plaēkitjes. Megjithėse plaēkitja vajti fjollė, pushtet tė plotė s’pati pėr beduinėt e Kosovės, sepse protektorėt “shpėtimtarė” nisėn tė menaxhonin Kosovėn me metoda tė vjetra, por shumė tė efektshme tė shpikura qysh nė kohėrat kolonialiste.

Pėr pesėmbėdhjetė vjet rresht, nė Kosovė ka funksionuar qeverisja e ashtuquajtur indirekte, tė cilėn anglezėt e zbatonin me shumė sukses nė Afrikė, me ē’rast vendimet politike tė protektorit pėrēoheshin nė popull nėpėrmjet shėrbėtorėve vendas, kryetarėve tė tribuve, fiseve dhe klaneve tė cilėt zakonisht mjaftoheshin me lukset modeste tė njė pushteti tė kufizuar.

Atėherė, ē’mund tė quhet triumf nė rastin e Kosovės? Sipas meje triumfi i vetėm ishte dėbimi me forcė i makinerisė ushtarake dhe paramilitare serbe nga Kosova. Nė ngjarjet e mėpastajme s’ka asgjė triumfale, e aq mė pak tė moralshme. Aneksimi i Veriut, sabotimet dhe obstruksionet e vazhdueshme qė i bėnė Kosovės UNMIK-u dhe OSBE-ja, defaktorizimi i palės shqiptare, afera Ahtisaari, pavarėsia e mbikėqyrur dhe mungesa e sovranitetit, korrupsioni i papenguar, Fusnota, “neutraliteti” i EULEX-it, marrėveshja “historike” mes Evropės dhe Serbisė nėpėrmjet Ashtonit, tė gjitha kėto janė dėshtime dhe jo triumfe njerėzore e diplomatike. Kosova nuk ka arritur tė demokratizohet dhe ajo qė sot quhet “demokraci kosovare” s’ėshtė veēse njė farsė propagandistike. E vėrteta ėshtė se demokracia nė Kosovėn e pasluftės nuk ėshtė kuptuar si mėnyrė e qeverisjes, po si njė frazė retorike e domosdoshme e aparatēikut vendor nė komunikim me diplomatėt e huaj.

Pėr qeveritarin e Kosovės, demokracia si fjalė, si frazė, si eufemizėm, si hajgare, ėshtė shumė herė mė e vlefshme sesa kuptimi i saj. I pashkollė e i pakulturė, ruajtėsi i dikurshėm i bagėtisė qė i ka hyrė zanatit tė vėshtirė tė politikės, e ka kuptuar eventualisht se nė njė vend ku demokracia nuk ėshtė tjetėr veēse njė fjalė pa kuptim, gjithēka ėshtė e mundur, gjithēka e lejuar, natyrisht brenda suazave strikte tė pushtetit tė kufizuar qė ia lejon qeverisja indirekte.

Megjithatė duhet shtuar se “qeverisja indirekte” nuk do tė ishte lehtėsisht e aplikueshme sikur politika kosovare tė mos ishte fisnore e nepotiste. Nė skenėn politike tė Kosovės botėkuptimet politike vlejnė mė pak sesa lidhjet familjare, fisnore, klanore e kėshtu me radhė. Nė qoftė se nė botėn e qytetėruar ka politika socialdemokrate, konservatore, liberale, radikale, etj. nė Kosovė ka politikė dajallarėsh, axhallarėsh, tezakėsh, mėhallash e katundesh.

Pėrveē Lėvizjes Vetėvendosje qė nė njė mėnyrė bizare pendulon mes njė nacionalizmi deklarativ dhe njė forme tė mistifikuar tė marksizmit, formacionet e tjera politike nė Kosovė janė pothuajse tė pakategorizueshme. Arsyeja pėr kėtė “homogjenitet botėkuptimesh” duhet kėrkuar ndoshta nė historinė e rezistencės politike kosovare. Popujt e okupuar rreshtohen zakonisht nė lėvizje popullore e jo nė parti politike.

Se sa vlejnė botėkuptimet dhe parimet politike nė shoqėrinė kosovare u pa kohėve tė fundit kur nisėn dyndjet parazgjedhore tė funksionarėve partiakė dhe “aderimet” e “intelektualėve”, kryeredaktorėve, ojq-istėve, gazetarėve, analistėve politikė, opinionistėve, etj. nė partitė qė deri dje i kishin luftuar me zjarr e me hekur. Njė mėsymje kaq masive drejt pushtetit, drejt ndarjes sė plaēkės – sepse pėr botėkuptime dhe vizione politike s’bėhet fjalė – nuk ėshtė shėnuar nė historinė e re tė Kosovės. Roli i shoqėrisė civile nė Ballkan ka qenė gjithmonė i vagullt dhe i dyshimtė, kurse shpartallimi pothuajse i plotė i saj nė Kosovė e bėn edhe mė tė fortė kėtė dyshim.

Nė prag tė zgjedhjeve, tė kredhur nė poltrone, protektorėt mund tė sodisin nga dritaret e ambasadave pamjet e mahnitshme tė “triumfit njerėzor dhe diplomatik”. Pėr pesėmbėdhjetė vjet rresht s’kanė bėrė pothuajse asgjė pėr ta nxjerrė demokracinė nga llumi i keqinterpretimeve, por ama pėrse ta bėnin kėtė gjė, kur synimi i protektorateve nuk ėshtė demokracia, po mbajtja e status quo-sė. Mbasandej, demokracia s’mund tė paramendohet pa popullin, e nė sytė e ekspertit politik perėndimor, populli i Kosovės ėshtė veē njė turmė e viktimizuar qė i detyrohet pėrjetėsisht “shpėtimtarit”. E respekti i “shpėtimtarit” pėr “viktimėn” ėshtė gjithmonė minimal, jo vetėm nė politikė, por edhe nė psikologji ku hasim nė karaktere si ato tė luftėtarit dhe tė viktimės.

Mė nė fund, nė njė vend ku “padronėt” e demokracisė mund tė nxjerrin nga zarfi, si magjistari lepurin, njė presidente tė pėrpunuar politikisht, aty nuk ka nevojė as pėr popull, as pėr kuptim tė demokracisė.

Veli Garahoda
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilderberg

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi