Mormonėt dhe Mormonizmi

Shko poshtė

Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  Jon prej 04.10.09 21:18

Mormonėt dhe MormonizmiIthtarėt e kėsaj lėvizjeje (mormonėt) predikojnė se Perėndia dhe Jezus Krishti e emėruan drejpėrsėdrejti Smithin pėr tė pėrhapur disa "shkrime tė shenjta", tė shkruara mbi pllaka tė arta, tė cilat i kishin groposur izrealitėt e lashtė qė kishin emigruar nė Amerikė. Sipas tregimit tė Smithit pėr kėtė ndodhi tė rėndėsishme, engjėll Moroni i tregoi vendin jashtė Palmyrės (nė SH.B.A.) ku ishin gjoja tė fshehura pllakat e arta. Harrisi, autori i letrės, ishte njėri prej "tre dėshmitarėve" tė kishės sė Mormonit, tė cilėt pohojnė se edhe ata i kishin parė pllakat e arta dhe se kjo dėshmi duhej besuar.

Njė prej mėsimeve dalluese tė mormonizmit ėshtė pagėzimi pėr farefisin e vdekur. Kjo jo vetėm qė rrit prestigjin e "kishės" mormone si e vetmja agjenci nėpėrmjet sė cilės mund tė shpėtohet njeriu, por edhe u mundėson mormonėve tė bėhen "shpėtimtarėt" e farefisit tė tyre tė vdekur. Mormonėt pohojnė se, meqenėse pagėzimi ėshtė i domosdoshėm pėr shpėtim dhe meqenėse shumė njerėz kanė vdekur para se tė rikthehej "kisha" e vėrtetė nėn Xhozef Smithin, duket e pashmangėshme se shumica e tė vdekurve janė tė humbur.

Themeluesi i kėsaj lėvizjeje, e cila nuk mund tė quhet aspak e krishterė, Xhozef Smith, e filloi karrierėn e tij si drejtues i njė agjencie pėr kėrkim thesari. Veēantia e tij ishte pėrdorimi i magjisė pėr tė zbuluar thesaret, sepse nisej nga aksioma se thesare tė tilla ruheshin nga shpirtrat. Kėto hollėsi dolėn nė dritė kohėt e fundit (nė njėrėn prej letrave tė tij tė hershme, e botuar pėr herė tė parė mė 1985). Kėshtu doli se Smithi ishte nėn ndikimin e magjisė popullore dhe tė okultizmit (gjėrave tė fshehura qė kanė tė bėjnė me djallin).

Ithtarėt e kėsaj lėvizjeje (mormonėt) predikojnė se Perėndia dhe Jezus Krishti e emėruan drejpėrsėdrejti Smithin pėr tė pėrhapur disa "shkrime tė shenjta", tė shkruara mbi pllaka tė arta, tė cilat i kishin groposur izrealitėt e lashtė qė kishin emigruar nė Amerikė.

Sipas tregimit tė Smithit pėr kėtė ndodhi tė rėndėsishme, engjėll Moroni i tregoi vendin jashtė Palmyrės (nė SH.B.A.) ku ishin gjoja tė fshehura pllakat e arta. Harrisi, autori i letrės, ishte njėri prej "tre dėshmitarėve" tė kishės sė Mormonit, tė cilėt pohojnė se edhe ata i kishin parė pllakat e arta dhe se kjo dėshmi duhej besuar.

Letra e Harrisit, e datuar shtatė muaj pas botimit tė librit tė Mormonit, tregon se cilat ishin, sipas tij, fjalėt e Smithit nė lidhje me zbulimin e "shkrimeve": "Unė e mora vetėm pėr shkak tė fallit", - thotė Smithi. - "Njė shpirt i vjetėr mė tha ta gėrmoja arin, por kur e gėrmova mėngjesin tjetėr, shpirti u shndėrrua nė njė salamandėr tė bardhė nė fund tė gropės dhe mė rrahu tri herė".

Nė kėtė tregim nuk ka asnjė aluzion pėr ndonjė ėngjėll nga Perėndia, siē pohohet nė librin e Mormonit.

Letra e Harrisit pėrmend se Smithi merrej me gėrmim pėr para, duke pėrdorur fuqitė e tij gjoja tė veēanta dhe njė gur magjik pėr tė gjetur thesare tė groposura. Letra lė tė kuptohet, gjithashtu, se Smithi pėrdori njė gur magjik pėr tė gjetur "shkrimet" e groposura. Kohėt e fundit ka dalė nė dritė njė letėr tjetėr, e shkruar nga Smithi mė 1825 dhe drejtuar njė klienti tė mundshėm pėr kėrkim thesari, ku diskutohet se si t'ia hedhė shpiriti tė zgjuar qė ruan thesarin e groposur.

Njė historian i njohur jomormon arrin nė pėrfundimin se kėto letra provojnė se magjia dhe praktika okulte luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė fillimin e kėsaj lėvizjeje fetare. Duke u pėrpjekur pėr t'i dhėnė rėndėsi fetare Amerikės para Kolombit, Smithi ka shpikur njė tregim qė mban erė shkence fantastike, por pėr tė cilin nuk ka asnjė dėshmi historike. Theksi amerikan shihet nė mendimin e tij pėr mbretėrimin mijėvjeēar tė Krishtit: ky do tė mbretėrojė nga dy kryeqytete: Zioni (d.m.th. indipendenc nė Mizuri tė Sh.B.A.-sė dhe Jeruzalemi nė Palestinė.

Nė disa pika thuhet se libri i Mormonit ka epėrsi madje edhe ndaj Biblės; nė Bibėl ka gjoja gabime pėrkthimi, ndėrsa nė librin e Mormonit (origjinali ishte shkruar gjoja nė gjuhėn egjiptiane!) jo. Ky ėshtė pretendim i ēuditshėm duke marrė parasysh se qysh nga koha e botimit tė parė nė tekstin e kėtij libri janė bėrė rreth 3000 ndryshime! Pėrveē kėsaj, disa pohime nė librin e Mormonit u anulluan nga "zbulime" tė mėvonshme.

Versioni i tyre i Biblės pėrmban ndryshime dhe shtesa tė shumta qė nuk kanė fare lidhje me probleme pėrkthimi, por bazohet nė mendimin se Bibla ėshtė e paplotė dhe se duhet plotėsuar nga profeti i madh, Xhozef Smithi, qė erdhi pas rreth 1800 vjetėsh. Ėshtė e tepėrt tė themi se Smithi nuk ishte ēifut.

Mėsimet karakteristike tė mormonizmit janė: triteizmi (Trinia pėrbėhet nga tri perėndi); politeizmi (ka lloje tė shumta perėndish pėrveē Atit, Birit dhe Frymės sė Shenjtė - ato mbretėrojnė nė planete tė tjera). Ndryshimi midis Perėndisė dhe engjėjve ėshtė vetėm relativ.

Sipas tyre, Adami ishte njėherė qenie shpirtėrore (d.m.th. perėndi) qė zbriti nė tokė pėr tė marrė njė trup. Njeriu ėshtė nė thelb perėndi nė formim, i cili do tė rimarrė nė fund hyjninė e tij tė plotė (shih herezinė gnostike dhe filozofinė pagane greke). Krijimi i kėsaj bote ishte veprim i pėrbashkėt midis perėndive dhe shpirtrave tė njerėzve tė veēantė qė ekzistonin pėrpara krijimit.

Gjithashtu, ndryshimi midis mormonėve dhe Krishtit ėshtė ndryshim shkalle, por jo lloji. Trupi i Krishtit ishte pasojė e marrėdhėnies fizike midis Atit dhe vigjėreshės Mari (shih mitologjinė pagane). Vepra pajtuese e Krishtit nuk e pėrcakton vendin ku shkon njeriu pas ringjalljes, pasi kjo pėrcaktohet nga veprat e njeriut (d.m.th. shpėtimi nėpėrmjet veprave). Nė rastin e mėkateve tė rėnda, njeriu duhet t'i shtojė gjakut tė Krishtit gjakun e tij, qė mėkatet e tij tė shlyen (ky ėshtė sulm kundėr njėlloshmėrisė sė Krishtit si Personi i Dytė i Trinisė).

Njė prej mėsimeve dalluese tė mormonizmit ėshtė pagėzimi pėr farefisin e vdekur. Kjo jo vetėm qė rrit prestigjin e "kishės" mormone si e vetmja agjenci nėpėrmjet sė cilės mund tė shpėtohet njeriu, por edhe u mundėson mormonėve tė bėhen "shpėtimtarėt" e farefisit tė tyre tė vdekur.

Mormonėt pohojnė se, meqenėse pagėzimi ėshtė i domosdoshėm pėr shpėtim dhe meqenėse shumė njerėz kanė vdekur para se tė rikthehej "kisha" e vėrtetė nėn Xhozef Smithin, duket e pashmangėshme se shumica e tė vdekurve janė tė humbur.

Megjithatė, sipas pohimive tė mormonėve, tė gjallėt mund tė pagėzohen si zėvendės pėr tė vdekurit - d.m.th. pėr ata qė kanė vdekur pa njohjen e "ungjillit" tė rikthyer. Njė mėsim tjetėr karakteristik pėr mormonėt ėshtė martesa qiellore. Mormonėt pohojnė se ka njė lloj tė veēantė martese - martesa e lidhur nė njė tempull mormon - qė zgjat nė pėrjetėsi dhe nuk anullohet nga vdekja.

Fėmijėt mund tė lindin prej njė martese tė tillė madje edhe pas vdekjes! Vetėm individėt e martuar nė kėtė mėnyrė mund ta arrijnė pozitėn e hyjnisė (d.m.th. shpėtimin e plotė; tė tjerėt bėhen engjėj. Ėshtė e tepėrt tė themi se ky mėsim nuk ka asnjė bazė biblike dhe kundėrshton mėsimin biblik pėr shpėtimin nėpėrmjet bėsimit nė veprėn pajtuese tė Krishtit.

Reagimi i pashmangshėm ndaj pohimeve tė tilla ėshtė: si mund t'i besojė ndokush me mendje tė kthjellėt njė trillimi tė tillė qė kundėrshton qartė mėsimet themelore tė Biblės? I vetmi shpjegim i mundur ėshtė se kemi tė bėjmė me njė mashtrim tė fuqishėm djallėzor, qė mund tė mashtrojė ēdo njeri qė nuk ka bindje tė forta shpirtėrore dhe qė nuk njeh mirė Biblėn. Njė mashtrim i tillė bėn pjesė nė shėrbimin e disinformimit tė djallit.

Por tė gjithė ata qė dėshirojnė ta gjejnė Perėndinė me ēdo kusht, do ta gjejnė, ndėrsa ata qė janė me dy mendje, mund tė bėhen viktima tė njė mashtrimi tė tillė.

A ėshtė mormonizmi i krishterė?

Kjo ndoshta duket si njė pyetje misterioze si pėr shumė mormonė, ashtu edhe pėr disa tė krishterė. Mormonėt do tė shėnojnė se ata e pėrfshijnė Biblėn ndėrmjet katėr librave, tė cilėt ata i mbajnė si Shkrimet e Shenjta dhe se besimi nė Jezu Krishtin ėshtė nė qendėr tė fesė sė tyre, siē evidentohet edhe nga emri i tyre zyrtar, Kisha e Jezu Krishtit e Ditėve tė Fundit (KJKDF).

Pėr mė tepėr, shumė tė krishterė e kanė dėgjuar Korin e Tabernakullit Mormon tė kėndojė himne tė krishterė dhe i ka bėrė pėrshtypje tė mirė vendosmėria e tyre pėr virtyte tė larta morale dhe familje tė forta. A nuk tė ēon kjo tė mendosh se mormonizmi ėshtė i krishterė?

Mormonėt kanė shumė terma tė rėndėsishme biblike dhe norma etike me tė krishterėt e rilindur. Megjithatė, pikat e mėsipėrme janė shembuj tė ndryshimeve thelbėsore dhe tė papajtueshme midis kristianizmit historik e biblik dhe mormonizmit. Ndėrsa kėto dallime nuk na ndalojnė tė jemi miqėsorė me mormonėt, nuk mund t'i konsiderojmė ata si vėllezėr dhe motra nė Krisht.

Bibla nė mėnyrė tė veēantė na paralajmėron pėr profetėt e rremė, tė cilėt do t'ju mėsojnė "njė ungjill tjetėr", i pėrqendruar rreth "njė Jezusi tjetėr" dhe i dėshmuar nga njė "shpirt tjetėr" (2 Kor 11:4, 13-15; Gal 1:6-9). Duke u bazuar nė evidencat e paraqitura mė sipėr, besojmė se mormonizmi pėrfaqėson njė ungjill tjetėr tė korruptuar.

Ėshtė thėnė se nėse ndonjė pranon se ėshtė mormon, por mohon tė gjitha parimet bazė tė mormonizmit - se Jozef Smith-i ishte njė profet i perėndisė, se Libri i Mormonėve ėshtė i vėrtetė dhe i frymėzuar hyjnėrisht, se Perėndia mė parė ishte njė njeri, i cili pėrparoi nė hyjni duke mbajtur ligjet e urdhėrat e KJKDF dhe se Kisha Mormone ėshtė krijuar nė mėnyrė hyjnore - tė gjithė mormonėt e tjerė nuk do tė tė pranojnė tė quhesh njė Shenjt i Ditėve tė Fundit.

Njė njeri nuk mund ta quajė veten mormon nėse nuk beson doktrinat themelore tė besimit mormon, qė tė gjithė mormonėt besojnė. Pėr tė njėjtėn arsye, nėse tė Shenjtėt e Ditėve tė Fundit nuk besojnė as tė vėrtetat themelore biblike qė tė gjithė tė krishterėt e tjerė besojnė, si mundet qė tė krishterėt nė mėnyrė logjike t'i pranojnė ata si miq tė krishterė?

Nėse mormonėt besojnė se ata janė tė vetmit tė krishterė tė vėrtetė, ata nuk duhet tė pėrpiqen ta quajnė veten si pjesė e Kishės sė Krishterė.

Nė vend tė kėsaj, duhet t'i thonė botės hapur se ata pretendojnė se janė tė krishterė tė rilindur dhe se mormonėt janė tė krishterėt e vėrtetė. Kjo, nė fakt, ėshtė ēfarė mėsojnė privatisht, por jo publikisht.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  Neo prej 15.08.10 12:26

Ēfarė Besojnė MormonėtAutoriteti Hyjnor

Kisha e Mormonėve pėrdor Biblėn dhe Librin e Mormonit si autoritetet e tyre primare (kryesore). Gjithashtu, Mormonėt e pranonjnė librin “Doktrinat dhe Besėlidhjet” dhe “Perla me Vlerė tė Madhe” si hyjnisht autoritare. Kisha e Krishterė pėrdor vetėm Biblėn si autoritetin e saj nga Perėndia. Jozef Smithi (Jozeph Smith) nuk njihet si profet.

Natyra e Perėndisė

Kisha Mormone e shikon Perėndinė si Qėnien Supreme tė universit, por sipas tyre ai e fitoi kėtė pozitė mbas njė kohe tė gjatė. Pra ai u bė Qėnia Supreme nė mėnyrė graduale duke jetuar njė jetė pėrkryermėrisht tė drejtė. Gjithashtu, Mormonizmi mėson qė Perėndia Atė ka njė trup prej mishi dhe kockash. Kurse kisha e Krishterė e shpall Perėndinė si pėrjetėsisht dhe pambarimisht suprem. Ai ėshtė i njejti sot dhe gjithmonė. Ai ėshtė njė Qėnie frymore.

Natyra Njerore

Kisha Mormone pohon qė tė gjithė qėniet njerzore ekzistojnė si qėnie frymore pėrpara se tė linden nė botė. Lindja fizike i jep trup kėtyre frymėrave, dhe mundėsinė pėr tė pasur zgjedhjen e vullnetit tė lirė. Bota fizike pėrfaqėson njė periudhė prove. Mėyra se si dikush jeton nė tokė pėrcakton statusin e tij apo tė saj nė jetėn tjetėr. Nėse detyrat e jetės fizike pėrmbushen me njė standart tė pranueshėm, duke pėrfshirė pėrmbushjen e detyrimeve nė tempullin Mormon, ai person mund tė bėhet perėndi nė jetėn tjetėr dhe si rezultat mund tė prodhojė “fėmijė frymor” pėr tė populluar njė planet tė tijin (nė tė njejtėn mėnyrė qė Perėndia populloi tokėn). Kisha e Krishterė mėson qė njerėzit nuk ekzistojnė si frymėra pėrpara se tė linden nė botė. Njerėzit nuk mund tė arrijnė perėndishmėrinė ose tė popullojnė botėra tė tjera me “fėmijė frymorė.”

Natyra e Jezus Krishtit

Kisha Mormone e shikon Jezusin, Satanin, dhe ne, si vėllezėr frymorė dhe bij tė Perėndisė. Satani dhe Jezusi “luftuan” pėr privilegjin e marrjes sė formės (mishit) njerzore nė mėnyrė qė tė bėheshin shpengues i botės. Jezusi e fitoi betejėn, dhe fryma e Jezusit mori njė trup nėpėrmjet Marisė. Karakteri dhe jeta e Jezusit mund tė fitohet dhe merret nga ēdokush i cili ėshtė nė gjendje qė tė jetojė me njė nivel tė atillė drejtėsie. Kisha e Krishterė mėson qė Jezus Krishti ka ekzistuar pėrjetėsisht si Biri i Perėndisė, “personi” i dytė i Trinisė. Jezusi morri njė trup njerzor rreth 2000 vjet mė parė dhe u lind nė botė nėpėrmjet virgjėreshės Mari. Ai u kryqėzua mbi njė kryq Romak pėr mėkatet tona, dhe u ngrit nga tė vdekurit tre ditė mė vonė pėr tė vendosur hyjninė e Tij.

Si e Fitojmė Shpėtimin

Kisha Mormone mėson qė Jezus Krishti e mundi vdekjen dhe i garantoi ringjalljen fizike tė gjithė njerzimit. Por, vdekja shpirtėrore mund tė shmanget nėpėrmjet bindjes personale ndaj urdhėresave tė Perėndisė. Falja e mėkateve kėrkon pagėzimin nga njė prift i aprovuar Mormon. Praktika e pagėzimit pėr tė vdekurit ėshtė njė shtesė apo vijim i kėsaj bindje, nė tė cilėn Mormonėt pagėzohen nė vend tė atyre tė cilėt kanė vdekur pa patur njė pagėzim tė duhur. Kisha e Krishterė mėson qė ne nuk jemi nė gjendje qė tė jetojmė njė jetė me drejtėsi e cila pėrmbush standartet e shenjta tė Perėndisė. Prandaj, ne vendosim njė mardhėnie besimi me Perėndinė nė veprėn e Krishtit nė kryq, dhe jo nėpėrmjet veprave tona. Pagėzimi dhe veprat e mira janė akte bindje ndaj Perėndisė, dhe jo mėnyra se si ne fitojmė jetėn e pėrjetshme.

Jeta Pas Vdekjes

Kisha Mormone mėson qė megjithėse ka njė dėnim tė pėrkohshėm pėr ata qė janė mė tė ligėt, Jezus Krishti do tė vendosi njė mbretėri tė re me tre nivele: mbretėria qiellore, mbretėria tokėsore, dhe mbretėria telestiale. Kisha e Krishterė mėson qė ka vetėm dy destinacione tė mundshme pas vdekjes, parajsė ose ferr. Kėto vende janė finale, qoftė nė apektin fizik si dhe atė frymor.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pseudo-feja mormone

Mesazh  Marinus_Scodra prej 19.08.10 2:10

Ne Shqiperi, gjate 20 viteve te fundit kane hyre e kane dale me dhjetera religjione te shpikura ne vende te huaja, mes te cileve edhe feja mormone. Duke qene se jetoj afer me pseudo-kishen e tyre, shpesh kam pasur rast te flas me ta per fene e krishtere. Por ne fakt kam pare se mormonet nuk jane as te krishtere, madje as nuk mund te quhen monoteiste, pra njerez qe besojne ne nje Zot. Nga bisedat me ta kam kuptuar se mormonet besojne se ka tre perendi, duke prishur keshtu konceptin e Trinitetit qe kane mbare kishat e krishtera ne bote, sipas te cilit Zoti eshte Nje.

Gjithashtu profeti i mormoneve, Joseph Smith, e ka perkthyer librin e (pa)shenjte te tyre nga nje gjuhe te cilen ai nuk e kishte degjuar apo lexuar ndonjehere ne jeten e vet (fakt ky i konfirmuar zyrtarisht ne besimin e tyre; shiko http://en.wikipedia.org/wiki/Mormon, ku thuhet se gjuha origjinale ne te cilen eshte shkruar Libri i Mormonit ishte e "vecante" dhe nuk e fliste njeri ne bote). Sic thote edhe nismetari i temes, duke u mbeshtetur ne shkrimet Biblike, fare mire mund te jete ky rasti i paraqitjes se Mesise se rreme ose profeteve te rreme.

Nje tjeter besim i mormoneve, qe bie ndesh me historine e faktuar, pretendon se kristianet e lashte e braktisen fene e tyre pasi vdiq Papa i pare. Por si mund te thuhet nje gje e tille kur mbas Shen Pjetrit, Papes se pare, me mijera romake, ilire, etj. u konvertuan ne krishterim?! Perkundrazi, ata u bene edhe martire duke pranuar me mire te vriteshin barbarisht nga paganet, se sa te mohonin fene!

Per me teper, dy nga themeluesit e fese mormone, te cilet predikonin se kishin pare engjejt me syte e tyre (cdo besimtar i vertete ne Zotin e di se engjejt nuk mund te shihen sepse nuk jane qenie materiale!), i mohuan keto thenie perpara nje publiku te gjere, duke e braktisur perfundimisht religjionin qe vete kishin krijuar.

Mormonet, pra nuk jane as te krishtere, as nuk besojne ne nje Zot te vetem (mund t'i quajme edhe
pagane), dhe as nuk kane nje religjion me baza solide, por te ngritur mbi fantazite e nje ose disa personave jo-serioze.


Edituar pėr herė tė fundit nga Marinus_Scodra nė 19.08.10 2:13, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : Shtesa)
avatar
Marinus_Scodra

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  Berti69 prej 16.11.12 10:00

Si ėshtė jeta brenda njė komuniteti mormon


Pranė pjesės jugore tė parkut kombėtar tė kanioneve nė Utah, SHBA, nė njė nga vendet mė tė bukura nė botė, jeton njė familje e madhe.

Ata janė mormonė fondamentalistė, qė praktikojnė poligaminė.Enoch Foster ka dy gra dhe 13 fėmijė.Shtėpia e tyre ėshtė brenda njė shkėmbi nė komunitetin Rockland Ranch.Ky komunitet ka rreth 100 banorė dhe 15 familje poligamiste dhe monogamiste jetojnė pranė njėri- tjetrit.Komuniteti ėshtė themeluar 35 vjet mė parė nė pjesėn jugore tė njė guri ranor.

Poligamia ishte pjesė e mėsimeve tė kishės sė mormonėve dhe u soll kėtu nė vitet 1840.Por pjesa kryesore e braktisėn kėtė praktikė, ndėrsa 37 mijė fondamentalistė mormonė e vazhdojnė praktikėn edhe sot duke besuar se martesa me shumė gra do sjellė gėzim nė parajsė.Shtėpitė e mėdha janė futur brenda shkėmbinjve. Pėr kėtė qėllim ėshtė pėrdorur eksploziv.

Aty punojnė tė gjithė bashkė pėr tė mbajtur komunitetin.Fotografi qė ka sjellė kėto imazhe, Jim Urquheart, thotė se ka bėrė njė test gjykimi pėrpara se tė lejohej pėr tė marrė fotot.Ai thotė se ka mbetur i mahnitur pėr shkak se ishte njė gjė e rrallė tė dokumentoje jetėn e tyre.Fotografi thotė se ishte njė vend ideal pėr tė rritur fėmijėt..

Ai shton se fėmijėt nuk e ēonin ditėn dėm me video- lojėra, por punonin pėrkrah prindėrve duke e njohur natyrėn dhe eksploruar botėn.Alkooli dhe drogat nuk lejohen nė komunitet.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  Berti69 prej 18.11.13 13:56

Tė fshehtat e mormonizmitThemeluesi i kėsaj lėvizjeje, e cila nuk mund tė quhet aspak e krishterė, Xhozef Smith, e filloi karrierėn e tij si drejtues i njė agjencie pėr kėrkim thesari. Veēantia e tij ishte pėrdorimi i magjisė pėr tė zbuluar thesaret, sepse nisej nga aksioma se thesare tė tilla ruheshin nga shpirtrat. Kėto hollėsi dolėn nė dritė kohėt e fundit (nė njėrėn prej letrave tė tij tė hershme, e botuar pėr herė tė parė mė 1985).

Kėshtu doli se Smithi ishte nėn ndikimin e magjisė popullore dhe tė okultizmit (gjėrave tė fshehura qė kanė tė bėjnė me djallin). Ithtarėt e kėsaj lėvizjeje (mormonėt) predikojnė se Perėndia dhe Jezus Krishti e emėruan drejpėrsėdrejti Smithin pėr tė pėrhapur disa “shkrime tė shenjta”, tė shkruara mbi pllaka tė arta, tė cilat i kishin groposur izrealitėt e lashtė qė kishin emigruar nė Amerikė.

Sipas tregimit tė Smithit pėr kėtė ndodhi tė rėndėsishme, engjėll Moroni i tregoi vendin jashtė Palmyrės (nė SH.B.A.) ku ishin gjoja tė fshehura pllakat e arta. Harrisi, autori i letrės, ishte njėri prej “tre dėshmitarėve” tė kishės sė Mormonit, tė cilėt pohojnė se edhe ata i kishin parė pllakat e arta dhe se kjo dėshmi duhej besuar. Letra e Harrisit, e datuar shtatė muaj pas botimit tė librit tė Mormonit, tregon se cilat ishin, sipas tij, fjalėt e Smithit nė lidhje me zbulimin e “shkrimeve”: “Unė e mora vetėm pėr shkak tė fallit”, – thotė Smithi. – “Njė shpirt i vjetėr mė tha ta gėrmoja arin, por kur e gėrmova mėngjesin tjetėr, shpirti u shndėrrua nė njė salamandėr tė bardhė nė fund tė gropės dhe mė rrahu tri herė”.

Nė kėtė tregim nuk ka asnjė aluzion pėr ndonjė ėngjėll nga Perėndia, siē pohohet nė librin e Mormonit. Letra e Harrisit pėrmend se Smithi merrej me gėrmim pėr para, duke pėrdorur fuqitė e tij gjoja tė veēanta dhe njė gur magjik pėr tė gjetur thesare tė groposura. Letra lė tė kuptohet, gjithashtu, se Smithi pėrdori njė gur magjik pėr tė gjetur “shkrimet” e groposura.

Kohėt e fundit ka dalė nė dritė njė letėr tjetėr, e shkruar nga Smithi mė 1825 dhe drejtuar njė klienti tė mundshėm pėr kėrkim thesari, ku diskutohet se si t’ia hedhė shpiriti tė zgjuar qė ruan thesarin e groposur. Njė historian i njohur jomormon arrin nė pėrfundimin se kėto letra provojnė se magjia dhe praktika okulte luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė fillimin e kėsaj lėvizjeje fetare. Duke u pėrpjekur pėr t’i dhėnė rėndėsi fetare Amerikės para Kolombit, Smithi ka shpikur njė tregim qė mban erė shkence fantastike, por pėr tė cilin nuk ka asnjė dėshmi historike. Theksi amerikan shihet nė mendimin e tij pėr mbretėrimin mijėvjeēar tė Krishtit: ky do tė mbretėrojė nga dy kryeqytete: Zioni (d.m.th. indipendenc nė Mizuri tė Sh.B.A.-sė dhe Jeruzalemi nė Palestinė.

Nė disa pika thuhet se libri i Mormonit ka epėrsi madje edhe ndaj Biblės; nė Bibėl ka gjoja gabime pėrkthimi, ndėrsa nė librin e Mormonit (origjinali ishte shkruar gjoja nė gjuhėn egjiptiane!) jo. Ky ėshtė pretendim i ēuditshėm duke marrė parasysh se qysh nga koha e botimit tė parė nė tekstin e kėtij libri janė bėrė rreth 3000 ndryshime! Pėrveē kėsaj, disa pohime nė librin e Mormonit u anulluan nga “zbulime” tė mėvonshme. Versioni i tyre i Biblės pėrmban ndryshime dhe shtesa tė shumta qė nuk kanė fare lidhje me probleme pėrkthimi, por bazohet nė mendimin se Bibla ėshtė e paplotė dhe se duhet plotėsuar nga profeti i madh, Xhozef Smithi, qė erdhi pas rreth 1800 vjetėsh. Ėshtė e tepėrt tė themi se Smithi nuk ishte ēifut.

Mėsimet karakteristike tė mormonizmit janė: triteizmi (Trinia pėrbėhet nga tri perėndi); politeizmi (ka lloje tė shumta perėndish pėrveē Atit, Birit dhe Frymės sė Shenjtė – ato mbretėrojnė nė planete tė tjera). Ndryshimi midis Perėndisė dhe engjėjve ėshtė vetėm relativ. Sipas tyre, Adami ishte njėherė qenie shpirtėrore (d.m.th. perėndi) qė zbriti nė tokė pėr tė marrė njė trup. Njeriu ėshtė nė thelb perėndi nė formim, i cili do tė rimarrė nė fund hyjninė e tij tė plotė (shih herezinė gnostike dhe filozofinė pagane greke). Krijimi i kėsaj bote ishte veprim i pėrbashkėt midis perėndive dhe shpirtrave tė njerėzve tė veēantė qė ekzistonin pėrpara krijimit.

Gjithashtu, ndryshimi midis mormonėve dhe Krishtit ėshtė ndryshim shkalle, por jo lloji. Trupi i Krishtit ishte pasojė e marrėdhėnies fizike midis Atit dhe vigjėreshės Mari (shih mitologjinė pagane). Vepra pajtuese e Krishtit nuk e pėrcakton vendin ku shkon njeriu pas ringjalljes, pasi kjo pėrcaktohet nga veprat e njeriut (d.m.th. shpėtimi nėpėrmjet veprave). Nė rastin e mėkateve tė rėnda, njeriu duhet t’i shtojė gjakut tė Krishtit gjakun e tij, qė mėkatet e tij tė shlyen (ky ėshtė sulm kundėr njėlloshmėrisė sė Krishtit si Personi i Dytė i Trinisė).

Njė prej mėsimeve dalluese tė mormonizmit ėshtė pagėzimi pėr farefisin e vdekur. Kjo jo vetėm qė rrit prestigjin e “kishės” mormone si e vetmja agjenci nėpėrmjet sė cilės mund tė shpėtohet njeriu, por edhe u mundėson mormonėve tė bėhen “shpėtimtarėt” e farefisit tė tyre tė vdekur. Mormonėt pohojnė se, meqenėse pagėzimi ėshtė i domosdoshėm pėr shpėtim dhe meqenėse shumė njerėz kanė vdekur para se tė rikthehej “kisha” e vėrtetė nėn Xhozef Smithin, duket e pashmangėshme se shumica e tė vdekurve janė tė humbur. Megjithatė, sipas pohimive tė mormonėve, tė gjallėt mund tė pagėzohen si zėvendės pėr tė vdekurit – d.m.th. pėr ata qė kanė vdekur pa njohjen e “ungjillit” tė rikthyer.

Njė mėsim tjetėr karakteristik pėr mormonėt ėshtė martesa qiellore. Mormonėt pohojnė se ka njė lloj tė veēantė martese – martesa e lidhur nė njė tempull mormon – qė zgjat nė pėrjetėsi dhe nuk anullohet nga vdekja. Fėmijėt mund tė lindin prej njė martese tė tillė madje edhe pas vdekjes! Vetėm individėt e martuar nė kėtė mėnyrė mund ta arrijnė pozitėn e hyjnisė (d.m.th. shpėtimin e plotė; tė tjerėt bėhen engjėj. Ėshtė e tepėrt tė themi se ky mėsim nuk ka asnjė bazė biblike dhe kundėrshton mėsimin biblik pėr shpėtimin nėpėrmjet bėsimit nė veprėn pajtuese tė Krishtit.

Reagimi i pashmangshėm ndaj pohimeve tė tilla ėshtė: si mund t’i besojė ndokush me mendje tė kthjellėt njė trillimi tė tillė qė kundėrshton qartė mėsimet themelore tė Biblės? I vetmi shpjegim i mundur ėshtė se kemi tė bėjmė me njė mashtrim tė fuqishėm djallėzor, qė mund tė mashtrojė ēdo njeri qė nuk ka bindje tė forta shpirtėrore dhe qė nuk njeh mirė Biblėn. Njė mashtrim i tillė bėn pjesė nė shėrbimin e disinformimit tė djallit. Por tė gjithė ata qė dėshirojnė ta gjejnė Perėndinė me ēdo kusht, do ta gjejnė, ndėrsa ata qė janė me dy mendje, mund tė bėhen viktima tė njė mashtrimi tė tillė.

A ėshtė mormonizmi i krishterė?

Kjo ndoshta duket si njė pyetje misterioze si pėr shumė mormonė, ashtu edhe pėr disa tė krishterė. Mormonėt do tė shėnojnė se ata e pėrfshijnė Biblėn ndėrmjet katėr librave, tė cilėt ata i mbajnė si Shkrimet e Shenjta dhe se besimi nė Jezu Krishtin ėshtė nė qendėr tė fesė sė tyre, siē evidentohet edhe nga emri i tyre zyrtar, Kisha e Jezu Krishtit e Ditėve tė Fundit (KJKDF). Pėr mė tepėr, shumė tė krishterė e kanė dėgjuar Korin e Tabernakullit Mormon tė kėndojė himne tė krishterė dhe i ka bėrė pėrshtypje tė mirė vendosmėria e tyre pėr virtyte tė larta morale dhe familje tė forta. A nuk tė ēon kjo tė mendosh se mormonizmi ėshtė i krishterė?

Mormonėt kanė shumė terma tė rėndėsishme biblike dhe norma etike me tė krishterėt e rilindur. Megjithatė, pikat e mėsipėrme janė shembuj tė ndryshimeve thelbėsore dhe tė papajtueshme midis kristianizmit historik e biblik dhe mormonizmit. Ndėrsa kėto dallime nuk na ndalojnė tė jemi miqėsorė me mormonėt, nuk mund t’i konsiderojmė ata si vėllezėr dhe motra nė Krisht. Bibla nė mėnyrė tė veēantė na paralajmėron pėr profetėt e rremė, tė cilėt do t’ju mėsojnė “njė ungjill tjetėr”, i pėrqendruar rreth “njė Jezusi tjetėr” dhe i dėshmuar nga njė “shpirt tjetėr” (2 Kor 11:4, 13-15; Gal 1:6-9). Duke u bazuar nė evidencat e paraqitura mė sipėr, besojmė se mormonizmi pėrfaqėson njė ungjill tjetėr tė korruptuar.

Ėshtė thėnė se nėse ndonjė pranon se ėshtė mormon, por mohon tė gjitha parimet bazė tė mormonizmit — se Jozef Smith-i ishte njė profet i perėndisė, se Libri i Mormonėve ėshtė i vėrtetė dhe i frymėzuar hyjnėrisht, se Perėndia mė parė ishte njė njeri, i cili pėrparoi nė hyjni duke mbajtur ligjet e urdhėrat e KJKDF dhe se Kisha Mormone ėshtė krijuar nė mėnyrė hyjnore - tė gjithė mormonėt e tjerė nuk do tė tė pranojnė tė quhesh njė Shenjt i Ditėve tė Fundit.

Njė njeri nuk mund ta quajė veten mormon nėse nuk beson doktrinat themelore tė besimit mormon, qė tė gjithė mormonėt besojnė. Pėr tė njėjtėn arsye, nėse tė Shenjtėt e Ditėve tė Fundit nuk besojnė as tė vėrtetat themelore biblike qė tė gjithė tė krishterėt e tjerė besojnė, si mundet qė tė krishterėt nė mėnyrė logjike t’i pranojnė ata si miq tė krishterė?

Nėse mormonėt besojnė se ata janė tė vetmit tė krishterė tė vėrtetė, ata nuk duhet tė pėrpiqen ta quajnė veten si pjesė e Kishės sė Krishterė. Nė vend tė kėsaj, duhet t’i thonė botės hapur se ata pretendojnė se janė tė krishterė tė rilindur dhe se mormonėt janė tė krishterėt e vėrtetė. Kjo, nė fakt, ėshtė ēfarė mėsojnė privatisht, por jo publikisht.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  55 prej 20.11.13 10:23

Une e kam lexuar mire biblen Dhe bibla thote ne fund nje shkrim shume te bukur "Kush i heq ose i shton qofte e dhe nje shkronj ketij libri eshte i mallkuar ose ska per te shpetim dhe do te japi llogari para Zotit."-pak a shume keshtu.

Mormonet tashi thone se bazohen te Bibla po na shtojne se ajo ka gabime qe duhen ndrequr dhe per kete na shtojne librin e mormonit qe e mbajne gjithmone me vete. -Sa per te krishteret une them se te gjithe jane njesoj vetem me dy ndryshime katoliket dhe ortodoksit jane nje i vetem dhe momonet me gjithe te tjeret jane nje familje e vetme. Pra dy ne nje. 'Deshmiteret e Jehovait'-tashi kane 100 vjet qe thone se do te permbyset bota -Ne rregull do te permbyset bota keshtu them edhe une, me kete jam dakort, po me parate tuaja cfare do te beni. Beni ndonje sevap dhe mi jepni mua te gjitha.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  55 prej 20.11.13 10:27

Bibla ka shume histori dhe me kete ka lozur kisha katolike sa e ka bere kete liber pacavure derisa nuk ua lejonte popullit te thjeshte ta kishte me vete. Po as mormonizmi me fete e reja te krishtere nuk jane me te mira sa ajo-perderisa asgje skane bere. Asnje mbrekulli nuk shikoj tek keto fe vetem semundje.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mormonėt dhe Mormonizmi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi