Planeti Serpo

Shko poshtė

Planeti Serpo

Mesazh  Jon prej 02.10.09 20:54

PLANETI SERPO

Misioni i fshehtė nė planetin e alienėvePasi kaloi peripeci tė paimagjinueshme dhe pasi kaloi masat e sigurisė tė vendosura nga qeveria amerikane, protagonisti arriti tė asistonte me kontaktin e parė me njė anije kozmike gjigante aliene dhe nė uljen e saj nė tokė, pikėrisht nė njė bazė pas malit qė e pėrndiqte nė ėndrrat e tij.

Pikėrisht nė atė vend, ai asiston sė bashku me shkencėtarė dhe ushtarakė, gjatė zbarkimit tė tyre nė tokė. Alienė ngjyrė gri, jo tė kėqinj, por interesantė, ashtu si ne, me njohuri dhe tė zhvilluar nė raportet me qytetėrimin tė evoluar nė galaktikė.

Protagonisti i injoruar nė kėtė pikė nga ushtarakėt, i afrohet anijes aliene dhe njihet nga alienėt e vegjėl gri qė ashtu si fėmijėt e presin me festė tė madhe, duke rritur kėshtu edhe entuziazmin nė anijen bazė tė tyre.

Dhe kėshtu, mes surprizės dhe kuriozitetit, dėshmitari ynė vendoset nė vendndodhje nė vend tė njė astronauti tė NASA-s. Pėr botėn e qytetėruar identifikohet nėpėrmjet mirėsisė sė tij dhe kėmbėnguljes pėr tė besuar nė ėndrrėn e tij, ambasadori i njerėzimit pranė alienėve eksplorues... Fantazi?

Duket sikur nuk ėshtė, edhe pėrse nė fund tė kėtyre pyetjeve duken mė pak se poetike. Duket nė fakt qė njė ekip njerėzish ka vijuar pėr trembėdhjetė vjet efektivisht, nga viti 1865 - 1978, nė njė planet larg 42 vjet dritė nga ne. Ndoshta Spielberg, pėr filmin e tij, ėshtė inspiruar nė njė fakt qė ka ndodhur realisht?

Pėrgjigjet e pyetjes kanė rezultuar komplekse. Rrėfimet mbi ēfarė po tregojmė vijnė nga njė zyrtar ushtarak i DIA (Agjensia e Mbrojtjes Inteligjente) nė pension, qė pėrshkruhet si anonim, dhe pėr njė vit e gjysėm ka kontaktuar nėpėrmjet e-mailit njė funksionar tė qeverisė amerikane tė quajtur Viktor Martinez.

Informacionet e marra nga Martinez nėpėrmjet njė forumi privat ufologjik janė shokuese, edhe pse padyshim nuk mund tė gjejnė njė pohim tė sigurt.

Tė tilla informacione sot, gjenden tė integruara nėpėr artikujt e ndonjė faqeje interneti e kuruar nga ufologu Bill Ryan (www.serpo.org).

Megjithatė, pyetjet mbeten po aq interesante, edhe pėr shkak tė disa komenteve tė bėra nga ish-agjenti special i AFOSI (Zyrės pėr Investigime Speciale tė Shteteve tė Bashkuara. Air Force, aeronautika amerikane). Richard Doty, ky ėshtė emri i informatorit tė dytė, qė ka konfirmuar qė lajmet e dhėna nga "anonimi" janė tė vėrteta, por jo tė plota. Atėherė, ēfarė po ndodh?

Ėshtė e mundur qė Amerika tė jetė plot ish-agjentė me ndėrgjegjje tė trazuar? Ndėrsa ufologėt tentojnė tė diskreditojnė gjithēka, duke u bazuar nė faktin e njė veprimtarie disinformuese tė bėrė nga qeveria amerikane, ne mendojmė qė kjo histori prezanton disa aspekte interesante e pėr disa kuptime, shumė iluminuese pėr kohėn.

Ashtu siē ėshtė mėnyra jonė e tė bėrit tė gjėrave, nuk pretendojmė qė ajo qė tregojmė ėshtė e vėrteta absolute, por mendojmė qė mund tė jetė njė pikė e vlefshme meditimi, qė nėse ndodh, do tė sqaronte shumė pika tė errėta tė ndodhive ufologjike tė gjashtėdhjetė viteve tė fundit.

"Anonimi rrėfen se si historia filloi pikėrisht gjashtėdhjetė vjet mė parė, nė 1947. Ish-ushtaraku flet pėr UFO-crash, kohė nė tė cilėn njė anije aliene me dimensione tė vogla u pėrplas nė tokėn e Meksikės sė Re. Ėshtė e qartė referimi i incidentit tė famshėm tė Roswell, qė ka bėrė tė shkruhen mijėra radhė, por sipas informatorit tonė, gjėrat nuk shkuan sipas parashikimit, dhe me sa duket pėrplasjet kanė qenė dy.

Pėrplasja e parė ėshtė vėnė re nė jug-perėndim tė Corona-s, jo larg pikės sė qytezės sė Roswell. Tjetri do tė kishte ndoshur nė Majėn Pelona, nė jug tė qytetit Datil. Pėr tė parin informacionet janė mė tė shumta, edhe pse sipas gjasave disa informata tė lėshuara nė kohė tė ndryshme mbi alienėt e Roswell rezultojnė tė rreme, pėr tė verifikuar ēfarė ndodh nė realitet.

"Anonimi" pohon qė Ufo ishte pėrplasur duke provokuar njė goditje shumė tė thellė; dhe nė momentin e mbėrritjes sė autoriteteve, gjetėn pesė trupa alienėsh tė vdekur dhe njė ende tė gjallė, edhe pse i plagosur dhe i dehidratuar.

Alieni me gjatėsi pak me shumė se njė metėr, me lėkurė tė bardhė nė gri, sy tė zinj dhe kokė gjigante krahasuar me strukturėn trupore, u kap dhe menjėherė u kurua. Atij iu dha ujė, tė cilin e piu dhe refuzoi ushqimin.

Pas qėndrimit nė bazėn e Roswell, gjatė kurimit fillestar, entitetit biologjik, u transferua nė laboratorėt e Los Alamos sė bashku me trupat e shokėve dhe disa pjesė tė anijes tė mbledhura nga njerėzit e aviacionit.

Nė Los Alamos u morėn masa qė trupat tė ruheshin nė qeli speciale frigoriferike dhe pėrnjėherė filloi studimi pėr to: njėkohėsisht, filluan tentativat pėr komunikimin me jashtėtokėsorėt.

Pas disa muajsh u vendos dėrgimi nė bazėn ajrore tė Wright -Patterson nė Ohio, zyrat e pėrgjithsme tė USAF (US Air Force). Atje alieni pati vizita tė rėndėsishme: shkencėtarė, politikanė e ushtarakė tė rėndėsishėm, mes tė cilėve dhe Presidenti Truman.

Arrinte tė komunikonte nė anglisht nėpėrmjet njė mjeti special pėr pėrkthime, me tė cilin mund tė lidhej edhe me planetin e tij. U zbulua kėshtu se vinte nga Zeta Reticuli, yll me largėsi 42 vite dritė nė kostelacionin omonim tė Reticulum, tė dukshėm nė qiejt e Australisė.

Nėpėrmjet komunikimeve ndėrhapėsinore u morr vesh qė njė Ufo-crash ashtu si ai i Roswell, ishte ndeshur nė Datil. Nė gusht 1949, disa eksplorues zbuluan nė njė zonė shumė tė zakonshme gjurmė tė njė Ufoje dhe lajmėruan menjėherė autoritetet. Urgjentisht njė skuadėr shpėtimi u nis nga baza e Kirtland, nė Sandia, afėr Albuquerque dhe mblodhi trupat e alienėve dhe mbetjet e tjera.

Ebe (entitet biologjik), e gjetur pas pėrplasjes sė parė jetoi deri nė 1952, por ishte mjaftueshėm pėr tė kuptuar qėllimet e kėtyre specieve aliene: u caktua, nuk u morr vesh asnjėherė, njė takim nė prill 1964 dhe nė atė datė njė anije kozmike u pa afėr tokės, pranė Alamogordo-s, gjithmonė nė New Meksico.

Ebetė gjetėn mėnyrėn pėr tė marrė me vete trupat e shokėve tė tyre, vizituesve tė tokės, tė vdekur nė 1947 dhe tė shkėmbenin informacione tė shumta, mes tė cilave edhe pėr idenė e njė grupi eksploruesish qė do tė dėrgoheshin nė planetet respektivė pėr tė ndarė informacionet dhe njohuritė.

Amerikanėt e kapėn nė ajėr rastin dhe nė 1965 lindi projekti Crystal Knignt, qė parashikonte dėrgimin pėr 10 vjet nė Serpo, ky ėshtė emri i planetit tė Reticolianėve. Ekipi do tė pėrbėhej nga dymbėdhjetė persona, dhjetė burra dhe dy gra, tė seleksionuar pėr kapacitetet e tyre mes radhėve tė forcave tė armatosura; tetė tė US Air Force, dy tė US Navy.

Ekipi njerėzor ishte formuar nga ekspertė tė tė gjitha disiplinave e qė nė kohė tė shkurtėr patėn njė stėrvitje tė tipit astronautik: pas gjashtė muajsh ishin gati pėr tė hipur nė bordin e njė tjetėr anijeve reticoliane qė bėri uljen e rastit nė Nevada. Operacioni, i quajtur pėrnjėherė Projekti Serpo, filloi.

Nė Tokė, mbeti vetėm njė Ebe e vetme, e cila u mbajt pėr tė gjithė kohėn e vizitės nė zonėn e njohur 51. Informacionet qė Reticolani paraqiti rezultuan sensacionale: specia e tij, edhe pse me ngjashmėri tė dukshme nuk paraqiste tė ashtuquajturit "Gri", alienėt qė rrėmbyen njerėz dhe qė kanė qėllime jo tė qarta.

Gritė, qė hasim shpesh janė alienė tė ardhur nga Alfa Centauri, me largėsi 4.3 vjet dritė nga kėtu.

Por nė kėtė rast bėhet fjalė pėr qenie gjysėm artificiale, pa shpirt, qė vazhdojnė tė pėrcjellin eksperimente jo miqėsore pėr humanėt.

Tė ndryshėm janė Reticolanėt qė duke qenė tė ngjashėm fizikisht, kanė qėllime njohjeje dhe shkėmbimi kulturor, duke mos treguar sekretet e teknologjisė sė tyre, ashtu si bėjnė Gritė klasikė.

Sė bashku me ta, janė gjithsej nėntė raca aleine qė po vizitojnė tokėn. Njė racė e ardhur nga kostelacioni i Luanit, njė tjetėr nga Epsilon Eridan, 11 vite dritė larg nesh. Reticolanėt kanė njė strukturė sociale komplekse, kanė njė fe dhe njė histori shekullore dhe qė prej dymijė vjetėve mė parė vizituan planetin Tokė pėr tė analizuar ADN njerėzore. Nė kohėrat tona u kthyen nė vitet '40, tė tėrhequr nga Lufta e Dytė Botėrore. Incidenti i Roswell i bindi ata pėr nevojėn pėr bashkėpunim me qeniet njerėzore....

Qendra e Testimeve Nevada, fton edhe sot eksperimente tė tė gjitha llojeve. Aty, nė 1965 u realizua nisja e dymbėdhjetė humanėve nė anijen reticoliane, tė Projektit Serpo. Me tė gjitha gjasat ajo duhet tė rezultonte njė foto identike e njė Ebeni reticolian. "Grija" klasike e alienėve tė ashtuquajtur rrėmbyes, por tė paprovuar ende, nė realitet do tė bėnte dallimin nga Eben dhe do tė provonte qė Alfa Centaurėt kanė qėllime tė ndryshme nga populli i ardhur nga Serpo.

Megjithėse ndėrsa alieni i mbetur nė Tokė, tregonte gjithė kėto informacione, diēka nuk shkoi tek tė transportuarit nė Serpo. Nga dymbėshjetė tė dėrguarit, dy nuk mbijetuan (njė doktor, i vdekur nga pneumonia dhe njė oficer sigurie, qė mbeti i vdekur si pasojė e njė plage); dy tė tjerė vendosėn tė rrinin pėrgjithmonė atje.

Dhe kėshtu, nė 1978 kur tre vite me vonesė anija reticoliane solli nė tokė skuadrėn e projektit Serpo, gjithmonė nė veri tė Nevadės, vetėm tetė persona ishin nė bord, shtatė burra dhe njė grua. Pasi morėn shokun e mbetur nė duart e njerėzve, Reticolianėt u kthyen nė planetin e tyre. Por ēfarė u bė me tė kthyerit?

Sigurisht, Mėmė Amerika i trajtoi shumė keq, ashtu siē bėhet me tė padėshiruarit.: I ndau dhe i mbajti nė struktura ushtarake nė gjendje izolimi total. Personat e projektit Serpo, u pyetėn dhe u ripyetėn nė karrigen e tė vėrtetės shumė e shumė herė. Nuk ishte njė kthim i lehtė nė shtėpi ai i tetė personave tė ardhur nga Serpo; nė pikėn qė asnjėri prej tyre nuk mbijetoi, i fundit vdiq nė 2002. Vijimi i projektit Serpo duhej tė ishte projekti Bishop, por Presidenti i asokohe, Regan e anulloi nė 1985.

Ēfarė u ndodhi personave tė dėrguar nė Serpo, pėr tė marrė kėtė vendim?

Ēfarė ndodhte nė "Tokėn e Alienėve"

Ajo ēfarė panė eksploruesit njerėzorė ishin shumė, por ishte e madhe dhe fortėsia e provave qė duhet tė pėrballonin. Edhe pse nė gjendje pėr tė komunikuar me tokėn, tė dymbėdhjetė ishin absolutisht tė vetėm nga pikėvėshtrimi organizativ: planeti ishte gjeologjikisht shumė i ndryshėm nga i yni, pak male, pa oqeane, me lumenj tė nėndheshėm qė shfaqeshin nė vende tė hapura.

Nxehtėsia ishte ekstreme dhe duhej kohė pėr t'u ambientuar. Dita ishte 43 orė, por nuk ekzistonte errėsira dhe as matja e kohės: qielli ishte gjithmonė i qartė dhe s'kishte mjete referimi pėr tė kuptuar orėn dhe as orėt nuk funksiononin.

Edhe ushqimi ishte njė problem: skuadra kishte marrė ushqime vetėm pėr dy vjet dhe qė nė provat e para u duk qartė qė ushqimet aliene ishin tė patretėshme dhe u shkaktonin tė gjithėve probleme gastrointestinale. Qenė kėshtu tė detyruar tė ndanin ushqimin pėr tetė muaj tė tjerė, mė pas Reticolianėt provuan tė realizonin ushqime tė ndryshme pėr tė qenė komatibėl me organizmin njerėzor.

Eksploruesit tokėsorė nuk u mbajtėn kurrė nė izolim dhe nuk iu vu asnjė ndalim kalimi nė planet. Ata ishin tė lirė tė shkonin ku tė donin, me mbėshtetjen e njė grupi alienėsh me qėllim pėr t'i asistuar.

Nė 1971, gjashtė vjet pas fillimit tė misionit, njerėzit emiguan nė njė lokalitet mė nė veri pėr tė vizituar toka tė reja: kėtu klima ishte mė e freskėt dhe klima vegjetative sillte mė pak probleme.

Planeti numėronte rreth 650 mijė banorė, tė gjithė tė ngjashėm me Eben tė Roswell. Fillimisht, kishin ngjashmėri tė mėdha trupore, mė pas dallimi u vu re nga zėri. Nuk flisnin anglisht, por pėrcillnin tinguj, zhurma qė njerėzit ishin nė gjendje t'i pėrkthenin nė anglisht, duke realizuar dhe njė fjalor gramatikor.

Alienėt nuk flinin, por kishin tre periudha pushimi gjatė ditės serpiane, nuk hanin mish edhe pse nė Serpo kishte shumė kafshė, mes tė cilėve gjigantė tė ngjashėm me brontosaurėt, e nuk ishte e mundur tė kuptoje moshėn e reticolanėve dhe as ata nuk ishin nė gjendje ta thoshin, duke qenė se nocioni i kohės ishte i panjohur.

Ebenėt nuk kuptonin obsesionin tonė pėr "orėt" dhe na pėrcaktonin "tė ēuditshėm"; megjithatė u gjetėn varre, shenja qė ishin tė vdekshėm. Nė fund Ebenėt ishin e vetmja formė jete e civilizuar nė planet.

Rrėfimet e "Anonimit" (integruar nga njė burim tjetėr qė pėrcaktohet "Anonimi II") mbarojnė kėtu, por ka shumė pėr tė diskutuar ende. Dėshmitari kryesor nė favor tė ēėshtjes, Richard Doty, ish-agjent e AFOSI, nga ufologjikėt njė ngatėrrestar pasi nė 1988 mori pjesė nė njė emision televiziv nė tė cilin pohonte qė Reticolianėt ishin "Gritė" klasikė tė pėrfshirė nė rrėmbimet njerėzore: historia e Roswell do tė ishte e vėrtetė, por e vėrtetė nuk ėshtė ajo ēfarė pason.

Nė kėtė rast u pėrfol pėr njė kontakt nė bazėn ajrore tė Wright - Patterson dhe jo tė Alamogodos; duke u pėrfolur njė planet orbitues nė yllin Zeta Reticuli me largėsi 16 vjet drite jo 42! Nė tė vėrtetė ėshtė e qartė qė elementėt e disinformimit mund tė jenė prezent, por ėshtė e qartė qė shumė referime gjejnė mbėshtetje nė logjikėn e shpjegimeve tė natyrshme.

Ėshtė i njohur fakti qė diēka ka ndodhur nė pėrplasjen e Roswell; ėshtė edhe e ditur qė objekte tė paidentifikuara qė ranė ishin dy dhe ndoshta edhe qė njė alien i mbijetuar arriti tė fliste me tė tjerėt pikėrisht nė kėtė planet.

Qė tė flitej pėr "Grinė klasike" ose pėr "Grinė e bardhė", nuk mund ta dimė: sigurisht duke u nisur prej vitit 1947, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės shpikėn objekte tė pabesueshme si laser, kevlar, teflo, fibra optike, raketa, materiale titani me rezistencė maksimale, pėr t'u ndalur me zhvillimin e pabesueshėm tė informatikės dhe elektronikės.

Njė progres ky qė tė ēon nė mendje pėr njė ndėrfutje tė teknologjisė "ekstra-njerėzore", qė ka prodhuar kėtė pikė zhvillimi tė pabesueshėm. E zėmė se kjo histori ėshtė e vėrtetė: projekti Bishop do tė ishte fshirė pikėrisht sepse Reticolanėt, tė shtyrė nga njohuritė kulturore, nuk donin t'u transferonin njerėzve teknologjitė e tyre.

Por sigurisht njė pjesė e vogėl e teknologjisė, ndoshta ide, zbulime shkencore ose projekte inxhinierike, mund tė jenė kopjuar nė menyrė sekrete nga qeveria amerikane. Sipas ē'do tė dhėne, tė gjitha shpikjet aktuale kanė gjenezėn e tyre nė vitet '50...

Duke parė hapėsirat qiellore, robotėt ajrorė qė pilotohen vetė, tė sjell nė mendje kėto ide...Sido qė tė jetė, mendojmė pėr njė ēast pėr dy njerėzit e mbetur nė Serpo. Ēfarė do tė ketė ndodhur me ta? Kanė kaluar gati 30 vjet... Do tė jenė ende gjallė? Pėrse nuk vendosėn tė ktheheshin nė Tokė? Por pyetja mė intriguese ėshtė kjo: nė vend tė tyre, ju ēfarė do tė kishit bėrė?
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Planeti Serpo

Mesazh  Neo prej 14.12.09 15:05

Projekti Serpo"Sė pari, mė lejoni tė prezantohem. Jam njė punonjės tashmė nė pension i qeverisė sė SHBA. Nuk dua tė hyj shumė nė detaje pėr tė kaluarėn time, por kam qenė i angazhuar nė njė program special".

Ishte kjo deklarata e hapjes e dėrguar nga njė burim anonim nė nėntor 2005, nė drejtim tė njė grupi diskutimi nė internet, qė koordinohej nga Viktor Martinez, njė i punėsuar nė administratėn amerikane.

E-mailet zbuluan ekzistencėn e Projektit Serpo, qė supozohet se ėshtė njė program shkėmbimi ndėrmjet qeverisė amerikane dhe jashtėtokėsorėve nga Serpo, njė planet nė sistemin e yjeve Zeta Retikuli.

Thuhet se programi e ka fillimin pasi dy UFO u pėrplasėn nė Rosuell dhe Korona nė vitin 1947. Thuhet gjithashtu, se i vetmi jashtėtokėsor qė mbijetoi ka ndihmuar ushtrinė amerikane nė vendosjen e kontakteve me Ebenėt, qeniet e ngjashme me tė nė Serpo.

Ky lloj komunikimi ēoi nė njė program shkėmbimi nė vitin 1965, ku 12 ushtarakė tė specializuar tė ushtrisė sė SHBA kanė shkuar nė Serpo nė bordin e njė anije hapėsinore tė Ebenit, si pjesė e njė misioni 12- vjeēar pėr tė mėsuar mė shumė nė lidhje me gjeologjinė dhe biologjinė e Serpos, si dhe pėr tė mėsuar mė shumė pėr Ebenėt.

Gjatė misionit, u mėsua se Serpo ėshtė afėrsisht 37 vite dritė larg nga Toka, ka dy diej, ėshtė pak mė i vogėl se Toka dhe ka njė atmosferė tė ngjashme. Megjithatė, nivelet e rrezatimit nė Serpo ishin mė tė mėdhenj se tė Tokės, kėshtu qė ekipit iu desh tė mbajė mbuluar trupat gjatė gjithė kohės. Ebenėt kishin udhėheqės, por jo njė formė reale qeverisjeje dhe jetonin nė komunitete tė vegjėl, me njė qytet tė madh qė funksiononte si pikė qendrore e qytetėrimit tė tyre. Popullsia totale nė planet ishte afėrsisht 650 000.

Ekipi me 12 pjesėtarė qėndroi nė Serpo deri nė 1978, kur shtatė burra dhe njė grua u rikthyen nė Tokė. Dy pjesėtarė vdiqėn nė Serpo, ndėrkohė qė dy tė tjerė vendosėn tė qėndrojnė. Me rikthimin nė Tokė, ekipi u izolua deri nė vitin 1984. Nga tė tetėt qė u rikthyen, tė gjithė kanė ndėrruar jetė tashmė pėr shkak tė rrezatimit tė tepruar tė shkaktuar nga dy diejt e Serpos. Asgjė nuk dihet pėr tė katėrtėt qė mbetėn prapa.

Tė gjithė kėto tė dhėna e patėn fillesėn nga njė burim abonim qė thuhet se ka patur akses nė kaseta audio tė raportimit tė atyre qė u rikthyen nė tokė (forma e shkruar pėrbėhet nga Projekti Serpo, 3000 faqe pjesė tė tė cilit mund tė gjenden nė faqen e internetit www.serpo.org).

Ėshtė njė histori e bukur, njė rrėfim qė duket se ka njė unazė tė vėrtetė brenda dhe njė version qė ka qarkulluar mes studiuesve tė UFO-ve pėr mė shumė se 20 vite. Por duke ditur aq shumė gjėra nė lidhje me mashtrimet e mėparshme me UFO, a mund ta pranojmė si tė vėrtetė Projektin Serpo?

Njė histori e vjetėr, por edhe e re

Shkrimtarja dhe regjisorja Linda Moulton ka qenė e para qė ka folur pėr njė program shkėmbimi tokė/alienė nė 1983, atėherė kur bėnte kėrkime mbi UFO-t: The ET Factor, njė dokumentar tė porositur nga rrjeti televiziv HBO. Nė atė kohė, asaj i kėrkoi takim reshteri i Forcave Ajrore, Richard Doty, i cili i tha se i ishte dhėnė miratimi qė ta lejonte tė transmetonte informacione dhe pamje filmike sekrete tė forcave ajrore tė SHBA nė dokumentarin e saj.

Njė pjesė e kėtij informacioni, sipas tij, pėrfshinte njė program shkėmbimi njerėzish qė u larguan nga baza e forcave ajrore Holloman nė vitin 1964, pėr tė shkuar nė Zeta Retikuli. Regjisores iu tha se tre njerėz u nisėn, por njėri vdiq nė planetin e alienėve; njėri u ēmend (por nuk pati informacione pėr fatin e tij); dhe njė u rikthye nė Tokė e tashmė jetonte nė njė ishull sekret, i mbrojtur nga ushtria e SHBA.

Doty premtoi qė do tė furnizonte Moultonin me materiale qė do tė konfirmonin ekzistencėn e njė race jashtėtokėsorėsh, duke pėrfshirė dokumente zyrtarė tė qeverisė dhe ushtrisė, filmime dhe fotografi. Megjithatė, ai vazhdoi ta zvarrisė deri kur mė nė fund i tha se eprorėt kishin vendosur qė tė mos nxirrnin mė shumė informacione.

Pa provat e Doty, HBO hoqi dorė nga realizimi i dokumentarit nė vitin 1984. Emri i Doty ėshtė shfaqur edhe nė lidhje me tė tjera sekrete qeveritare qė lidhen me UFO, si pėr shembull dokumentet mbi MJ-12, kėshtu qė nuk ėshtė habi tė zbulosh se Doty (tashmė civil) ka gjithashtu lidhje me nxjerrjen e historisė sė Projektit Serpo. Dhe vetė ky fakt e bėn tė dyshimtė historinė.

Pėrgjatė kėtyre viteve, edhe studiuesve tė tjerė tė fenomeneve tė UFO-ve u janė thėnė histori tė ngjashme mbi njė program tė fshehtė shkėmbimi mes SHBA dhe njė race aliene, por burimet mė tė fundit kanė nxjerrė mė shumė informacion mbi Serpo nga sa kish dalė deri mė sot.

Pyetjes pėrse historitė e mėhershme kanė ndryshuar sa u pėrket detajeve, ėshtė thėnė se informacioni ėshtė nxjerrė qėllimisht copa-copa nga ata brenda qeverisė qė mendojnė se sekrete tė tillė nuk duhen mbajtur nga publiku dhe se gabimet janė tė qėllimshėm pėr tė fshehur identitetin e atyre qė nxjerrin informacionin.

Ka patur zėra pėr nxjerrje tė fotografive qė janė realizuar nė Serpo nga ekipi i programit tė shkėmbimit, por deri tani asgjė nuk ka dalė. Deri kur tė ketė prova reale, fizike pėr ekzistencėn e Serpo, kjo histori duhet tė trajtohet si njė tjetėr rrėfim i paverifikueshėm pėr UFO, sado intrigues.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi