Lotimi me gjak

Shko poshtė

Lotimi me gjak

Mesazh  Jon prej 25.09.09 19:18

Ai loton gjak disa herė nė ditėNjė amerikan i ri i cili loton gjak rregullisht bėn thirrje te ndonjė ekspert pėr tė shpjeguar origjinėn e patologjise.

Calvino Inman, 15, ėshtė i ngjashėm nė tė gjitha aspektet me ēdo tė ri amerikan, me pėrjashtim tė asaj se ai loton tre deri katėr herė nė ditė gjak duke mos e parashikuar ēdo herė.

"Ndonjėherė unė mund tė ndjej ardhjen e lotėve. Ndjej lagėshtinė e syve. Dhe ndonjėherė kjo mė djeg sytė "thotė i riu.

Djali ka kryer njė numėr tė testeve mjekėsore pėr tė pėrcaktuar origjinėn e lotėve, por specialistėt nuk kanė arritur deri tani pėr tė shpjeguar kėtė fenomen tė ēuditshm.

Djali i ri dhe nėna e tij atėherė kanė vendosur tė kėrkojnė ndihmė.

Nė njė intervistė pėr CNN, ata kanė pėrfituar tė bėjnė thirrje pėr tė gjetur dikė qė mund tė shpjegojė origjinėn e kėtyre lotėve..

Sipas okulistit amerikan Rex Hamilton, Calvino mund tė jetė duke vuajtur nga njė sėmundje e rrallė e njohur si haemolacria "qė do tė thotė" sy gjakderdhje ". "Ėshtė vetėm njė emėr pėr tė pėrshkruar lotėt me gjak. Por ata mund tė shkaktohen nga miliona faktorė, "shpjegoi doktori gjatė njė emisioni "Good Morning America" nė ABC.

Por karakteristikė e banorit tė ri tė qytetit tė Rockwood, nė Tennessee ėshtė se ai i frikėson shokėt e tij tė klasės nė shkollė.  Duke i konsideruar lotėt e tij si stigmatė, ata mendojnė se Calvino ėshtė i pushtuar nga djalli.

Tammy, nėna e  Calvino kujton sikur tė ishte dje kur pėr herė tė parė ajo e pa djalin e saj
me lot tė kuq gjaku. E tmerruar, ajo bėri njė thirrje emergjente. "Gjėja qė mė goditi dhe mė frikėsoi mė sė shumti ėshtė kur ai mė shikoi mua dhe tha. "Mami, a do tė vdes?"
Kėto fjalė mė kanė thyer zemėrėn. "

©explorerunivers
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lotimi me gjak

Mesazh  Jon prej 25.01.10 1:33

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lotimi me gjak

Mesazh  Jon prej 25.01.10 1:41

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalojme ne nje rast tjeter te nje vajze 13 vjeēare me emrin Twinkle Dwivedi qe jeton ne Indi.
Si duket ajo vuan njejte sikur djaloshi Calvino por gjaku nuk del vetem nga syte e saj ...

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lotimi me gjak

Mesazh  Jon prej 19.05.10 0:26

Njė grua u bė e shenjtė nė Indi ku adhuresitė e saj mblidhen pėr tė parė lotėt e saj nga gjaku.

Mjekėt nga Patna, nė veri-lindje tė Indisė, janė zėnė shumė ngushtė nga gjendja e Rashida Khatoon-it, sepse ajo derdh lotė gjaku disa herė nė ditė.Por njerėzit e fshatit e shohin kėtė si njė mrekulli. Dhe pasuesit e kėsaj gruaje tė "Shenjtė" vijnė nė shtėpinė e saj me dhurata dhe oferta.

Rashida Khatoon deklaron: "Unė nuk ndjejė asnjė dhimbje kur kjo ndodhė, por kjo ėshtė shumė e rėndė pėr tu parė rrjedhja e gjakut nga lotėt."
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lotimi me gjak

Mesazh  Luli prej 21.07.14 11:49

Qan dhe djersin gjakNga Republika Domenikane kemi pėr t’ju rrėfyer njė histori tė trishtė tė njė vajze e cila vuan nga njė sėmundje e rrallė! Emri i saj ėshtė Delfina Cedeno!

Domenikanja, pėr fat tė keq, humb gjak nga ēdo pore e trupit tė saj, dhe madje pėr shkak tė kėtij ērregullimi ka tentuar tė vras veten. Ajo vuan nga kjo sindromė e rrallė qė prej katėr vjetėsh. Ashtu siē mjekėt deklarojnė, ky shqetėsim provokohet nga brishtėsia e enėve tė gjakut, sidomos nė situata stresi. Delfina ende nuk ka gjetur njė zgjidhje pėr rastin e saj, por sa herė djersin dhe qan vazhdon tė nxjerr gjak!avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lotimi me gjak

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi