Citime nga Dalai Lama

Shko poshtė

Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 24.09.09 23:13

CITIME NGA DALAI LAMA I XIV


Qė prej momentit tė lindjes, ekzistenca jonė varet nga kujdesi dhe dashuria e prindėrve. Po ashtu, kur mosha bėn tė vetėn dhe shėndeti rėndohet, situata pak a shumė pėrsėritet nga kahu tjetėr. Si mund tė jetė e justifikueshme atėherė,qė mirėsia dhe pėrkujdesi ndaj tė tjerėve, tė nėnvleftėsohen nė moshė tė mesme?

•

Vetėm armiku mund tė mundėsojė realisht, paktikimin e virtytshmėrisė dhe tolerancės.

•

Ēdo kush e kupton se nė rastin e njė lufte bėrthamore, nuk do tė ketė fitimtarė, sepse s'do tė ngelet njeri pėr tė festuar. A s'ėshtė e frikshme dhe ēnjerėzore vetėm ta mendosh njė gjė tė tillė? Dhe a sdo tė ishte shumė mė e llogjkshme qė njerėzimi ta eleminojė mundėsinė e njė katastrofe me kėto pėrmasa, pikėrisht tani qė kemi ende kohė dhe mundėsi pėr ta bėrė kėtė sė bashku? Shpesh, arsyeja qė nuk mund tė bėjmė njė veprim tė caktuar, kushtėzohet nga fakti i mosnjohjes sė problemit. Nė rastin e rrezikut bėrthamor, njė justifikim i tillė s'qėndron.

•

Ngado qė ta shohėsh, ne tė gjthė i shmangemi vuajtjes dhe duam tė jemi tė lumtur. Si ti, ashtu dhe bota e pafundme. Kupto atėherė, se tjerėt janė mė tė rėndėsishėm nga vetja.

•

Arsyeja qė Buda hoqi dorė nga njė jetė pa probleme, pėr t'ju kushtuar meditimit e kėshtu me radhė, kish pėr qėllim tė treguarit e udhės qė ne, pasuesit e tij, duhet tė ndjekim. Nė se Budės vetė ju desh tė sakrifikonte aq shumė pėr tė arritur Njohjen Absolute, ėshtė absurditet tė mendosh qė ne do tė mund ta arrijmė njė rezultat tė tillė, duke i marrė gjėrat lehtėsisht.

•

Ne njerėzit, e kemi zhvilluar potencialin e trurit nė mėnyrė tė jashtėzakonshme. E meqėnėse edhe shtazėt e egra mund tė zbuten gradualisht, ashtu edhe mendja e njeriut, pavarėsisht nga tė metat, mund tė edukohet hap pas hapi me durim. Po e testove kėtė mundėsi nė praktikė, njė ditė do ta kuptosh vlerėn e saj nga vetė eksperienca jote. Nėse dikush e ka tė vėshtirė tė kontrollojė zemėrimin psh, dhe punon me synimin pėr ta korrigjuar kėtė fenomen, pas njė kohe tė caktuar, pėrpjekjet e tij do tė japin fryt. E njėjta gjė vlen edhe pėr smirėn apo arrogancėn. Sė pari personi duhet tė analizojė disavantazhet e njė sjelljeje tė tillė, dhe tė mirat qė vijojnė nga eleminimi i problemit. Pas arritjes sė kėsaj, fillon kontrolli nė praktikė, i korrigjimit tė sė keqes dhe investimit drejt tė mirės. Me kalimin e kohės, efektiveteti i kėsaj praktike do tė rritet me siguri. Rrugė tjetėr s'ka.

•

Balanca mes materializmit dhe zhvillimit shpirtėror, vjen si pasojė e dashurisė dhe pėrkushtimit. Dashuria dhe pėrkushtimi janė esenca e ēdo feje... Besimet fetare duhet tė mėsojnė nga njeri-tjetri. Qėllimi i tyre final ėshtė edukimi sa mė efektiv i njeriut. Njeriu i tė ardhmes pra, duhet tė jetė mė tolerant, mė i dashur dhe jo aq egoist.

© Gazmend Ēeno


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 22.04.11 21:41, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Elizza prej 29.11.10 22:55

Citime nga Dalai Lama


* Tė gjitha traditat e mėdha fetare bartin nė thelb tė njėjtin mesazh, qė ėshtė dashuria, dhembshuria dhe falja, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se ato duhet tė jenė pjesė e jetės sonė tė pėrditshme.

* Lumturia nuk ėshtė diēka qė vie e gatshme. Ajo vjen nga veprimet tuaja.

* Unė e gjej shpresėn nė ditėt e errėta dhe pėrqendrohem nė dritė. Unė nuk e gjykoj universin.

* Nėse mundeni, ndihmojini tė tjerėt, e nėse nuk mundeni ta bėni kėtė, tė paktėn mos i dėmtoni ata.

* Nėse ju keni njė besim tė veēantė ose fe, kjo ėshtė mirė. Por ju mund tė mbijetoni edhe pa tė.

* Nė praktikimin e tolerancės, njė armik ėshtė mėsuesi mė i mirė.

* Eshtė e nevojshme t'iu ndihmojmė tė tjerėve, jo vetėm nė lutjet tona, por edhe nė jetėn e pėrditshme. Nėse nuk mund t'iu ndihmojmė, tė pakten mund tė pushojmė sė dėmtuari tė tjerėt.

* Dashuria dhe dhembshuria janė tė nevojshme, jo luksi. Pa ato njerzimi nuk mund tė mbijetojė.

* Feja ime ėshtė shumė e thjesht. Feja ime ėshtė mirėsia.

* Gjumi ėshtė meditmi mė i mirė.

* Nuk kam nevojė pėr tempuj, nuk kam nevojė pėr filozofi tė komplikuara. Truri im dhe zemra ime janė tempujt e mi, filozofia ime ėshtė mirėsia.

* Ne mund tė jetojmė pa fe dhe meditim, por nuk mund tė mbijetojmė pa dashuri njerėzore.

* Ne kurrė nuk mund tė bėjmė paqe me botėn e jashtme derisa tė bėjmė paqe me veten.

* Hapni krahėt pėr ndryshime, por mos lejoni t'i humbni vlerat tuaja.

* Aty ku injoranca eshte udhėzuesi jonė, nuk ka mundėsi pėr paqe tė vėrtetė.

* Kaloni pak kohė ēdo ditė vetėm.

* Nėse keni frikė nga dhimbja ose vuajtja, ju duhet tė shqyrtoni nėse ka ndonjė gjė qė ju mund tė bėni. Nėse keni mundėsi, nuk ka nevojė pėr t'u shqetėsuar pėr kėtė, e nėse nuk mund tė bėni asgjė, prapė nuk ka nevojė pėr t'u shqetėsuar.

* Mos harroni, ndonjėherė tė mos merrni atė qė ju dėshironi, ėshtė njė goditje e mrekullueshme e fatit.

* Nėse ju nuk e doni veten, ju nuk mund t'i doni tė tjerėt. Ju nuk do tė jeni nė gjendje t'i doni tė tjerėt. Nėse nuk keni dhembshuri pėr veten tuaj, atėherė ju nuk jeni nė gjendje tė zhvilloni dhembshurinė pėr tė tjerėt.

* Potenciali i njeriut ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė. Ndjenja juaj, "unė jam i/e pa vlerė", ėshtė e gabuar. Absolutisht e gabuar. Ju e keni mashtruar veten. Ne tė gjithė e kemi fuqinė e mendimit - kėshtu qė, ēfarė po ju mungon? Nėse keni vullnet, atėherė ju mund tė ndryshoni ndonjė gjė. Kjo zakonisht thuhet qė ju tė jeni tė zotėt e vetes.

* Nėpėrmjet dhunės, ju mund tė "zgjidhni" njė problem, por ju mbillni farėn pėr njė tjetėr.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 14.04.11 22:21

Kurre mos hiq dore
Pavaresisht nga cfare po ndodh
Kurre mos hiq dore
Zhvilloje zemren
Teper shume energji ne vendin tend harxhohet
Me zhvillimin e mendjes ne vend te zemres.
Ji i meshirshem jo vetem ndaj shokeve te tu, por ndaj cdokujt
Ji i meshirshem.
Puno per paqe ne zemren tende dhe ne bote.
Puno per paqe, dhe e them perseri
Kurre mos hiq dore.
Pavaresisht nga cfare po ndodh,
Pavaresisht nga cfare po ndodh perreth teje,
Kurre mos hiq dore.

Dalai Lama
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 22.04.11 21:42

"Edhe armiku yne eshte i dobishem per ne sepse, per te ushtruar meshire, kemi nevoje per te ushtruar tolerance, falje dhe durim, kunderhelmet e inatit."

Dalai Lama


"Qellimi i te gjitha traditave te medha fetare nuk eshte te ndertohen tempuj te medhenj jashte, por te krijohen tempuj miresie dhe meshire brenda, ne zemrat tona."

Dalai Lama
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Elizza prej 21.07.11 1:40

Gjithkush dėshiron lumturi, askush nuk dėshiron qė tė vuajė. Shumė probleme rreth nesh janė njė projeksion mendor i disa gjėrave negative apo tė pakėndshme. Nėse do tė analizojmė vetė qėndrimin tonė mendor, mund ta gjejmė mjaft te papėrballueshem. Prandaj, njė mendje e mirė-balancuar ėshtė shumė e dobishme dhe ne duhet tė pėrpiqemi dhe tė kemi njė gjendje qėndrueshme mendore.

Dalai Lama
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 09.11.11 13:33

"Mund te hedhim poshte gjithcka tjeter: fene, ideologjine, gjithe urtesine qe kemi marre.
Por nuk i shmangim dot nevojes per dashuri dhe meshire...

Atehere ky eshte religjioni im i vertete, feja ime e thjeshte.

Ne kete kuptim, nuk ka nevoje per tempull apo kishe, per xhami apo sinagoge, nuk ka nevoje per filozofi, doktrine apo dogme te komplikuar.

Zemra jone, mendja jone eshte tempulli. Doktrina eshte meshira.

Dashuria per te tjeret dhe respekti per te drejtat dhe dinjitetin e tyre, pa marre parasysh kush apo cfare jane: ne fund te fundit, keto jane gjithcka qe na duhet.

Perderisa i ushtrojme ato ne jeten tone te perditshme, atehere pa marre parasysh se a jemi te shkolluar apo te pashkolluar, se a besojme ne Buda apo Zot apo ndjekin ndonje fe tjeter apo asnje fe fare, perderisa kemi meshire per te tjeret dhe sillemi me vetepermbajtje nga nje ndjesi pergjegjesie, atehere pa dyshim do te jemi te lumtur."

Tenzin Gjatso, Dalai Lama i 14-te

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Neo prej 06.01.12 23:57

"Duhet ta kapim ndriēimin shpejt kur ende kemi mundėsi. Pas shumė mė pak se njė shekulli, ne tė gjithė do tė jemi tė vdekur.
As nuk mund tė jemi tė sigurtė se a do tė jemi tė gjallė nesėr. Nuk ka kohė pėr zvarritje.
Unė, qė e jap kėtė mėsim, nuk kam garanci qė do ta mbijetoj kėtė ditė."

Dalai Lama
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Citime nga Dalai Lama

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi