Parėsia e Sionit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Parėsia e Sionit

Mesazh  Andi Ballshi prej 24.09.09 18:19

Parėsia e Sionit dhe Graali i Shenjtė

Meqenėse, nė shumė shkrime thuhet se Tempullarėt janė pasuesė tė Parsisė sė Sionit, e meqė, Parėsia ėshtė themeluar para Tempullarėve (mė 1099), e shohim tė arsyeshme qė tė mirremi pakėz edhe me kėtė organizatė, e cila edhe sot konsiderohet njėra ndėr shoqatat mė tė vjetėra, mė misterne dhe mė e fortė, e udhėhequr nga masonėt…

Sipas romanit, tani mė tė njohur e shumė tė popullarizuar, tė autorit Dan Braun, Kodi Da Vinēi, Shoqėria sekrete e njohur si Parėsia e Sionit, (Prieure de Sion), njėra nga shoqatat e fshehta mė tė vjetra nė botė, ishte themeluar nga njė mbret francez i quajtur Zhofre Dė Bujo, mė 1099, nė Jerusalem. Kjo Shoqatė (edhe Rend, Urdhėr e Vėllazėri), ishte krijuar pėr tė ruajtur misterin e fshehur se Krishti ka lėn trashėgimtarė, nga martesa me Maria Magdalenėn…

Sipas Simonit, ekzitojnė libra tė ndryshėm tė hitorisė alternative, sipas tė cilės Jezusi u martua me Maria Magdalenėn. Nga kjo martesė lindi njė fėmijė, dhe kėshtu u pėrhap fara e tij nė histori… Brauni, sipas Simonit, ka pėrdorur bestsellerin e Majkėll Bejgenit, Henri Linkolnit dhe Riēard Leit “Graali i Shenjtė”… por edhe librin “Zbulimi i Tempullarėve, tė Lin Piknetit dhe Klajv Prinsit...

Simoni, shkruan se sipas arkivave tė historisė “zyrtare”, Dosjeve sekrete, Parėsia, ose Urdhėri i Sionit u themelua nė Tokėn e Shenjtė mė 1090, nga Godfrid dė Buljoni…  dhe mė 1118, nė mėnyrė sekrete, ishin tė pėrfshirė nė krijimin e Kalorėsve Tempullarė, krahut administrativ dhe ushtarak tė urdhėrit tė Sionit… ky grup ishte edhe bėrthama e parė prej tė silės u zhvillua urdhėri i njohur mė pas si Parėsia (Priorati) e Sionit…

Parėsia dhe Kalorėsit tempullarė vepruan nė mirėkuptim derisa njė sherr i madh, i njohur si prerja e vidhit, i detyroi pėr njė ndarje zyrtare mė 1188 nė Zhisors, nė Normandi… pas ndarjes Kalorėsit tempullarė vazhduan tė vepronin publikisht, duke fituar njė rėndėsi tė madhe edhe falė Mjeshtrave tė tyre tė Mėdhenj, deri nė shkrirjen e Urdhėrit nė 1307. Priorati nga ky moment hyri nė njė lloj klandestiniteti, duke mbajtur emrin alternativ tė Rosa Croce Veritas ose Ormus, orme nga frėngjishtja, vidh.

Kjo ishte origjina e Rosacrocianesimo (Lėvizja e Kryqit tė trėndafiltė) lėvizje ezoterike, qė lindi kohė mė vonė nė Europė… Simonit thotė se Tempullarėt ishin bėrthama e parė prej sė silės u zhvillua urdhėri i njohur mė pas si Parėsia (Priorati) e Sionit, kjo kishte ndodhur gjatė Kryqėzatės sė Dytė...

Disa tė tjerė nuk e mohojnė ekzistimin e Parėsisė por theksojnė se nuk kanė lidhje me tempullarėt. Sipas Ullate Fabo, e gjithė kjo histori, si dhe legjenda e pėrmendur, ishte njė trillim, pėrēka edhe ishte pėrgnjeshtruar, andaj Parėsia i shfuqizoi teoritė e paraqitura nė Holy Bood, Holy Gral, duke i quajti prodhime tė imagjinatės”.

As Fabo nuk e mohon ekzistimin e Parėsisė, por thekson se nuk ėshtė themeluar mė 1099 por mė 1681, saktėsisht mė 17 janar 1681, ai pohon se Parėsia nuk ka lidhje me Tempullarėt… qėllimi i Parėsisė ishte ruatja e kultit tė Hyjneshės dhe pėrkujdesi ndaj relikteve dhe dekumenteve secret tė gjetura nga tempullarėt nė Tempullin e Sallomonit. Parėsia ka ruajtur me shekuj dokumentet e fshehta qė u gjetėn nga tempullarėt nė themelet e Tempullit…

Parėsia e Sinonit dhe Mjeshtėrit e Mėdhenj qė tentojnė tė lidhėn me hallkėn nė zinxhirin qė arrinte deri te Urdhėri i Tempullit, madje edhje deri te Jezusi, ėshtė i rremė, pėrfundon Fabo…

Sipas historianes amerikane, Ejmi Velborn (Amy VVelborn), Parėsia ėshtė paraqitur kah fundi i sh.19, dhe se nuk ka pasur lidhje me legjenden e Graalit.. Lidhur me tempullarėt ajo nuk e ben fajtor Papėn Klement V por mbretin francez Filipin II i cili kishte vendosur t’i lajė hesapet me ta…

Nė Romanin e pėrmendur, Braun shkruan se Priorati (Parėsia), kishte mėsuar pėr disa dokumente sekrete tė varrosura nėn rrėnojat e tempullit tė Herodit, qė ishte ndėrtuar mbi gjurmėt e Tempullit tė Salomonit… Thuhet se Kalorėsit mendonin se dokumentet e kėrkuara ishin tė varrosura nė thellėsi, nėn rrėnoja, tė dhomės sė shenjtėruar, ku mendohej se ishte prania e Zotit hebraik…

Mė nė fund kishin gjetur atė qė kishin kėrkuar dhe pas nėntė vjetėsh ishin kthyer nė Evropė shumė tė fuqishėm...” Nuk dihet nėse kalorėsit i kishin bėrė shantazh Kishės apo kisha kishte blerė heshtjen e tyre, vetėm dihet se Papa Inocenti (Inoēenti) kishte shpallur nje vendim papnor qė i shpallte tempullorėt nė njė fuqi tė pakrahasueshme, njė ushtri tė pavarur me njė “ligj nė vetėvete”.

Pas kėsaj dore tė lirė nga kisha, tempullorėt ishin shndėrruar nė njė fuqi politike, por edhe ekonomike, duke grumbulluar pasuri tė mėdha nė nja dhjetė kombe…

Kjo fuqi e tyre kishte ndikuar te papa Klementi V dhe mbreti i Francės Filipi IV tė bėnin njė marrėveshje dhe kishin vendosur tė ndėrmerrnin njė operacion pėr tė asgjėsuar tempullorėt dhe pėr tė pėrvetėsuar thesarin e tyre sekret me tė cilin kėrcėnohej kisha. Operacioni siē u tha, u ndėrmor natėn e 13 tetorit, 1307.

Lidhur me Graalin e Shenjtė, ka shumė shkrime, shumė historira por edhe legjenda. ... qė nga sh. XII,  janė shkrua romane kalorėsiake, (poema, poezi etj.), ekzistojnė tradita gojore edhe mė tė hershme qė lidhen me ngritjen e kalorėsve tempulor. Romanet u shkruan nga murgjit e Urdhėrit cistercense, shkruan Simoni.

Mė sė shumti flitete pėr Graalin - Kupėn e shenjtė, ose kėlshejtin, qė pėrdorin priftėrinjtė katolikė dhe ortodoksė nė meshė... (njė kupė, qė gjėja kishte shėrbyer pėr tė mbledhur gjakun e Krishtit nė momentin e kryqėzimit).

Graali, sipas kėtyre shkrimeve e legjendave, pėrveē njė kėlshenj-kupe, ishte edhe, njė relike, njė kazan i bollėkut, njė gur i rėnė nga qielli, njė pjatė, njė peshk, njė pėllumb, njė shpatė, njė shigjetė, njė shtizė, njė libėr sekret, njė trėndafil qė simbolizon sekretin, njė manė, njė kokė e prerė, njė dritė e bardhė verbuese, njė tavolinė dhe shumė gjėra tė tjera akoma... madje ishin eshtrat e Maria Magdalenės... Pra, sipas disa shkrimeve, Graali simbolizonte Maria Magdalenėn me tė cilėn Krishti ishte martua dhe la pasardhės, madje njė dinasti tė tėrė mbretėrish…

Pra ishte njė metaforė e trashėgimtarėve tė Krishtit, qė sipas Simonit, ėshtė mjaft e re. Sipas disa shrimeve nė internet Parėsia e Sionit kurrė nuk u shua, ajo edhe sot e gjithnjė ėshtė aktive... Parėsinė e kanė udhėhequr disa mjeshtėr tė mėdhenj, emrat e tė cilėve gjenden nė mesin e individėve mė tė shquar tė historisė dhe kulturės perėndimore… Fizicenti i madh Isak Njuton ishte Mjeshtėr i madh i Parėsisė sė Sionit.

Nė krye tė kėsaj organizate gjindej nga vitit 1691 deri nė  1727. Mirrej me tekstet hermetike dhe me qėndrimet vetanake pėrkrahte traditėn hermetike. Besonte se nė pėrmasat-dimensionet dhe strukturėn e Tempullit tė Salomonit fshiheshin formulat alkimike.

Gjatė historisė kėtė Rend e kanė udhėhequr personalitetet tė shquara si: Leonardo da Vinēi, Viktor Ygo, Klod Debis, Zhak Kokto etj. Gjatė gjithė historis Rendi, (Parėsia) i Sionit ka qenė i pandar nga rendi i priftėrinjve – luftėtarė…

Ideja pėr themelimin e kėtij Rendi ishte e Igy de Pajenit nė Jerusalem, ėshtė e mundur qė ka qenė i inspiruar nga rendi i vrasėve ose i Isamailijahan Nizara tė cilin e themeloi Hasan-i Sabah nė malet e Elburca nė Iran, thuhet nė njė shkrim nė Internet.  
FUND KORRIK 20007
avatar
Andi Ballshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi