Masonėt historikė dhe parahistorikė - legjendarė

Shko poshtė

Masonėt historikė dhe parahistorikė - legjendarė

Mesazh  Andi Ballshi prej 24.09.09 12:33

Masonėt historikė dhe parahistorikė - legjendarė

Nga shkrimet nė shqyrtim del se gati qė tė gjitha figurat, njerėzit mė tė shquar tė njerėzimit, nė tė gjitha kohėrat dhe nga tė gjitha kombet e racat ishin masonė....

Ata ishin tė pranishėm nė tė gjitha poret e jetės dhe ndikimi i tyrė nė shoqėri ėshtė tejet i madh…

Sipas shumicės sė autorėve, nė Lėvizjen masonerike kanė qenė tė pėrfshirė, edhe sot janė, fytyrat mė tė shquara, duke filluar nga suverenė shtetarė, mbretėr e princėr, madje dhe mbretėresha, ushtarakė tė lartė si gjeneralė e mareshalė, oficerė tė lartė e tė ulėt, politikanė, njerėz nė pozita tė larta nė qeveri dhe administratė tė shumicės sė shteteve, madje, shkohet aq larg sa qė thuhet se asnjė ministėr i asnjė shteti, nuk mund tė qėndroi nėse nuk ėshtė anėtar i ndonjė lozhe masone!!!

Sipas masonėve edhe Adami ishte mason, edhe Nou ishte mason (muratorinė, dhe mjeshrinė ia besoi tė birit, Shemit), edhe pse arkėn e ndėrtoi nga druri e jo nga guri, Abrahami ishte mason. Mason ishte Salomoni, pėr tė cilin flitete mė sė shumti lidhur me ndėrtimin e Tempullit tė shenjtė, nė tokėn premtuar, ashtu si dhe i ati Davidi. Mason ishte edhe Krishti, i cili zbuloi fshehtėsinė e ringjalljes sė njeriut, dhe mu pėr kėtė edhe u kryqėzua!

Mason ishin edhe Shėn Albani e Shėn Augusti. Masonė ishin: mbreti kinez, Fo Hi, Aleksandri i Maqedonisė, themeluesi i Romės – Romuli, mbreti anglez Riēardi zemėr Luani… Mbreti Eduard, Henri I, Henri VII... Mbretėresha Elizabetė I nuk i donte masonėt, meqė si femėr nuk mund tė bėhej anėtare e tyre, por, Xhemsi I, Ēarlsi I, Ēarlsi II dhe Viljami III ishin masonė… Eduard VII, i cili ishte Mjeshtėr i Madh, por edhe anėtarėt e tjerė tė familjes mbretėrore vazhduan lidhjet me masonėt. Mbreti Viktor Emanuel III, (si dhe gjyshi i tij), mbreti i Suedisė Gustavi, Petri i Madh etj. Ishin masonė.

14 kryetarėt e SHBA, duke filluar nga Xhorxh Uashingtoni, qė tė dy Roseveltat, Gerald Ford, Harry Truman, Regani e deri te Bushi i vjetėr dhe Bushi i ri e Klintoni, ishin masonė... Edhe Vinston Ēerēil, Zhak Miterani, Silvio Berlsconi, Menahem Begini, Henry Kisinxher, Gjilasi, Mosha Pijade, Koēa Popoviq… ishin masonė. Edhe Mehmet Ali Pasha edhe Qemal Mustafa, i njohur si Kemal Ataturku ishin masonė.…

Nga disa shkrime thuhet se masonė ishin edhe Hitleri, Lenini, e Stalini, (diku tjetėr thuhet se, nga diktatorėt ndėrkombėtar, vetėm Stalini dhe Hitleri, nuk ishte mason), Fidel Kastro,Tito, Enver Hoxha, Pol Poti, Sadam Hyseni etj. Ishin masonė.

Figurat mė tė shquara, tė tė gjitha lėmive, si dhe numri mė i madh i shkencėtarėve dhe filozofėve, si Pitagora, (qė kishte shpallur veten, gjysmė njeri, gjymė perėndi!), Platoni, Ciceroni, Niche, Shopenhauer, Da Vinēi, Isak Njuton, Teslla, Darvini, Garibaldi, Marksi, Engelsi, Forojdi, Zhan Poll Sartėr… Zbuluesi i penicilinės, Aleksandėr Flemingu, ishin masonė.

Anėtarė tė masonerisė franceze (Muratorėve tė lirė), qė nga ekzistimi i saj, ishin njerėzit mė tė shquar, jo vetėm enciklopedistėt, Monteskjė, Volteri, (pėr Volterit, diku thuhet se nuk ishte mason), tė cilėt konsiderohen baballarė shpirtėror tė Revolucionit Francez, por edhe tė gjithė udhėheqėsit e Revolucionit: Mirabi, Dantoni, Mara, Robespieri... tė gjithė iluministėt, thuhet, ishin masonė.

Masonė ishin edhe filozofėt e shkrimtarė, si: Franklini, Miraba, Lafajeti, Luj Blana, Renani, Litrea, Pol Bera, Helveciu, Didėro, Viktor Hygoi, Mezmeri, dhe shumė tė tjerė....

Shumė ministra dhe sekretar shtetėror, si nė kohėn e mbretėrisė ashtu edhe tė Republikės sė parė, tė dytė, tė tretė, tė katėrt, madje edhe tė fundit ishin masonė…

Nga oborri mbretėror i Bonaparatėve, gati qė tė gjithė meshkujt kanė qenė nė pozita udhėheqėse tė masonerisė… katėr (4) vėllezėrit e Napoleonit ishin masonė... Masonė ishin edhe Guiseppe Mazzini, Gėte, Balzaku, Kėrlezha, Pushkini, Remboa, Bodleri, Oskar Vajld...

Si pėrfundim: (Sipas promasonerisė, por edhe antimasonerisė) masonė ishin: profetė, papė, rabinė, filozofė, shkencėtarė, piktorė, shkrimtarė, poetė, romasierė, dramaturgė, profesorė universitetesh, fizikantė, gjeografė, matematicientė, publicistė, mjekė, pedagogė, gjykatės, zejtarė, farmerė, industrialistė e tregtarė tė mėdhenj e tė vegjėl, etj.

Do tė ishte tepėr, tepėr e mėrzitshme tė jipej lista me tė gjithė emrat e masonėve historikė, nė gjithė rruzullin tokėsor, vetėm nga fillimi i sh.18 e deri mė sot.
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Masoneria (Muratoret e lir)

Mesazh  Andi Ballshi prej 03.03.10 22:27

VĖREJTJE: Nga pėrpiluesi - pėrkthyesi (Andi Ballshi)

Nė kėtė punim, vetėm shkurtimisht e sipėrfaqėsisht, nga njė matreial mjaftė voluminoz, lidhur me histotirikun e Masonerisė, ėshtė marrė diē nga zanafilla, organizimi nė lozha dhe ritualet e tyre.

Shumė gjėra tė diskutueshme as qė janė prekur, siē ėshtė qėllimi dhe synimi i tyre qė janė shumė tė kundėrta, pėr tė dhėn njė pasqyrim dhe njė konkludim mė tė plotė, gjė qė edhe nuk ka qenė qėllimi ynė.

Do ta pėrfundonim me njė konstatim tė Emil Ēiqit, qė u pėrmend mė lart: „Nėse supozojmė se ekzistojnė qėllime tė tjera nga kėto qė paraqitėm, ndėrsa refuzojmė ato qė zyrtarisht janė paraqitur (vetėzhvillimi etj) si tepėr banale, (sidomos nė raste kur kemi tė bėjmė me politikanė dhe njerėz me pozita tė larta) si dhe njohuritė e vėrteta okuliste, dhe marrim parasyshė regjistrin vėrtet tė pabesueshėm tė njerėzve qė kanė qenė masonė, marr guximin tė pėrfundoj se, pėrveē asaj qė tani mė kemi thėnė, (ezoterija + rrethi i elitės tė shoqėrisė) mund tė themi, ka tė bėjė edhe me povver clubin anėtarėt e tė cilit ndihmohen reciprokisht pėr tė zėnė pozita, pėrhapjen e kapitalizmit liberal etj.

Kėtė pėrfundim nuk do ta zgjėroja pėr tė ndėrtuar njė teori paranoike konspirative me planet e tyre pėr tė sunduar me botėn.

Historia ka treguar se nė shumė raste vėllezėria masone, shumėherė janė gjetur nė anė tė kundėrta... Duke u bazuar nė literaturėn e shqyrtuar dhe tė dhėnat nė disponim, si dhe tė kėtij punimi tė shkurtėr, pėrfundimi mund tė jetė mjaft i luhatshėm, megjithatė, unė personalisht pak besoj se tė gjithė ata njerėz rastėsisht kanė qenė masonė, pėrfundon Emil Ēiq.

KREJT NĖ FUND

Mund tė them se unė, (Andi Ballshi) nė kėtė punim, nuk kam paraqitur asgjė prej gjėje timen, asnjė mendim, asnjė ide, por tė tėra ose janė pėrkthyer nga autorėt e pėrmendur, nga njė literaturė mjaftė e bollshme ose janė marrė drejtpėrdrejt nga interneti, nė mes viteve 1996-20006.

Ėshtė, e qartė se nė vitet e fundit, duke iu falėndėruar njė vėrshimi tė shumė librave dhe teksteve, pėr masonėt kemi informata tė bollshme. Mund tė jetė e vėrtetė ajo qė thuhet, se nė 50 vitet e fundit, ėshtė shkruar mė shum se gati pėr pesė (5) shekuj qė nga ekzistimi i tyre, por, mjerisht, mė duhet edhe njė herė ta pėrsėrisė, nė gjuhėn shqipe ka fare pak shkrime tė kėsaj natyre.
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi