Vėshtirėsitė, skandalet dhe pėrqeshjet

Shko poshtė

Vėshtirėsitė, skandalet dhe pėrqeshjet

Mesazh  Andi Ballshi prej 24.09.09 12:27

Disa nga vėshtirėsitė, skandalet dhe pėrqeshjet
(Sipas Ridlit)

Problemet me Dr. Uiliam Dod, njė prift dhe akademik i lartė nė kishėn angleze; njė njeri megaloman, plangprishės qė bėnte njė jetė luksoze e me dėfrime. Flitej se merrej edhe me prostitucion, u pėrpoq tė “blej” vendin e peshkopit, duke i premtuar njė mit prej 3.000 funtash gruas sė mbretit… tė gjitha kėto ndikuan nė largimin e tij nga kapelani i mbretit, por dhe nga Lozha.

Por tė gjitha kėto skandale dr.Dod pati sukse t’i heshtte, dhe posa paraqiti lutjen pėr pranim, lozha nė Sent Alban menjėher e pranoi me nderime tė veēanta…

Mė 1776 u zgjodh Kapelan i Lartė… Mė vonė u dėnua me vdekje pėr falsifikim... Pas dėnimit Lozha e madhe mė 7 prill 777, shpalli se i pėrmenduri njėzėri ishte pėrjashtuar nga shoqata e tyre. Dod u egzekutua me varrje, por ishin pėrhapur fjalė se trupin e tij, ende tė gjallė, e kishin marrė masonėt, tė cilin pastaj ilegalisht e kishin bartur nė Francė. Tregimi pėr dr. Dodin kishte pėrfunduar tragjikisht.

Opinioni i kishte pėrqeshur masonėt edhe lidhur me rastin e Shevali D’Eonit, i lindur mė 5 tetor 1728, nė njė familje tė njohur nga Toneri, nė Burgundi…Shevaliu mė 1755 filloi tė punojė si diplomat nė ambasadėn franceze nė Sankt Peterburg. Kėtu ishte ngarkuar me njė detyrė tė fshehtė me rėndėsi tė madhe - tė pėrcjellė ambasadorin anglez. Detyrėn e kishte kryer me sukses. Luigji XV i kishte dekoruar pėr trimėri gjatė luftės.

Gjatė bisedimeve, pas pėrfundimit tė luftės, nė mes tė Francės dhe tė Britanisė, mė 1762, D’Eon u emėrua anėtar i delegacionit frances. Ndėrsa pas lidhjes sė marrėdhėnieve diplomatike emėrohet sekretar i parė i ambasadės nė Londėr. Pėr shka tė njė zėnke me ambasodorin e vet, D’Eon ik nga ambasada duke marrė me vete shumė dokumnte tė rėndėsishme sekrete...

Tash jetonte nė Londėr si njė zotėri. E dinte se fshehtėsitė nuk mund t’i publikonte, andaj vendosi t’ia dorėzojė atij qė paguan mė shumė. Partia politike Tory-konzervative i ofroi 40.000 funta. D’eon refuzoi duke shpresuar se nga Luigji XV do tė merr edhe mė shumė... Ishin bėrė shumė pėrpjekje pėr kidnapimin e tij por tė pasuksesshme...

Por habia mė e madhe ishte kur u pėrhap fjala: D’Eon ėshtė femėr! D’Eon ishte i sigurtė se kėtė trillim e kishte shpikur z. Gverēi, ambasodor francez. Lidhur me identitetin e tij, se ishte fėmėr apo mashkull, kishin filluar njerėzit tė vėnė bast. Flitej se fondi i bastit kishte arritur shumėn 120.000 funta... Rasti ishte paraqitur edhe nė gjyq.

Njeriu qė kishte vėn bast se D’Eon ėshtė femėr, kėrkonte nga gjykata qė tė vėrtetohet gjinia e D'Eonit. Dy dėshmitarė, njė gazetar dhe njė mjek ishin betuar para gjyqit se D’Eoni ėshtė femėr... D’Eon kishte pranuar se vėrtet ėshtė femėr dhe kishte pranuar se nuk do tė vishej mė rrobe meshkujsh.

Mė 1777 kishte udhėtuar pėr nė Francė i veshur, pėr herė tė fundit, me unifomė oficeri. D’Eoni vdiq mė 21 maj 1810. Mjekėt qė pėrgatiten trupin e tij pėr varrim ishin befasuar - D’Eoni ishte mashkull! Pėr njerėzit e viteve 1810, si dhe pėr ne, nė kohėn e sotme, ka mbetur enigmė, pėrse dr. D’Eton 30 vjet mbajti rrobet e femrave!?, shkruan, ndėr tė tjera, Xhasper Ridli.
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi