Masonėt dhe Napoleon Bonaparta

Shko poshtė

Masonėt dhe Napoleon Bonaparta

Mesazh  Andi Ballshi prej 24.09.09 12:24

Masonėt dhe Napoleon Bonaparta

Me ardhjen nė pushtet, Napoleoni lejoi ekzistimin e masonėve, meqė nuk dėshironte qė Kisha katolike tė mbetej shumė e fuqishme... Megjithatė, mė 1811, Napoleoni nxori njė dekret me tė cilin shpalli tė paligjshme formimin e ēfarėdo organizate me mė shumė se nėntė (9) anėtarė, pėrveē nėse ajo organizatė nuk merr leje mė parė nga qeveria.

Masonėt francezė tregonin njė admirim ndaj Napoleonit pėrkundėr humbjeve nė Spanjė dhe nė Rusi. Lozha e Madhe e Orientit tė Madh kishte dhėnė 5000 franaga pėr blerjen e kuajve pėr ushtri, por pas rikthimit tė Luigjit XVIII nė fronin e mbretit, masonėt u kthyen kundėr Napoleonit.

Napoleoni ishte zėnė, por Zhozefi (Joseph) Bonaparti arriti tė ikė nė Amerikė dhe atje i kaloi 29 vitet e fundit tė jetės. Nė atė kohė ai ishte Mjeshtėr i Madh, ndėrsa masonėt disa herė e kishin lutur qė tė tėrhiqej. Zhozefi nuk kishte pranuar, andaj masonėt vendosėn tė mos zgjedhnin Mjeshtėr tė Madh, kėhtuqė mbetėn pa Mjeshtėr 38 vjet.

Pozita e masonėve gjatė sundimit tė Luigjit XVIII nuk ishte e kėnaqshme pėr shkak tė zėrit tė tyre si revolucionarė dhe kundėrshtimit tė Napoleonit. Grofi nga Artoi, i vėllai i mbretit, ishte mason dhe trashėgoi tė vėllain mė 1824, duke zėnė fronin e mbretit Karli X.

Nė vitin 1830 shpėrtheu revolucioni kundėr tij, tė cilin e udhėhoqėn masonėt e ri nė lozhat tė cilat i kishin marrė grupet revolucionare, andaj mbreti abdikoj dhe iku nė Angli. Revolucionarėt e vendosėn Luigj Filipin pėr mbret, meqė ishte mė liberal se tė gjithė tė tjerėt dhe kishte mbėshtetje tė plotė nga masonėt.

Sipas Ridlit, Napoleoni, nuk ka qenė mason, mirėpo, edhe para se tė bėhej njė personalitet i shquar, katėr (4) vėllezėrit tė tij ishin masonė...
avatar
Andi Ballshi

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonėt dhe Napoleon Bonaparta

Mesazh  Odin prej 08.03.14 10:56

Prova qė mund tė vėrtetojė helmimin e NapoleonitNjė pjesė e tapicerisė sė dhomės ku ndėrroi jetė Napoleon Bonaparte mund tė shėrbejė pėrfundimisht pėr tė treguar nėse historitė e komplotit, qė flasin pėr helmimin e tij prej britanikėve janė tė vėrteta.

Me njė vlerė prej 2 mijė stėrlinash, kjo copė tapicerie do tė dalė nė ankand dhe me aprovimin e blerėsit, ajo mund t'i nėnshtrohet njė testi pėr gjurmė arseniku.

Njė teori e vdekjes sė Napoleonit thotė se tapiceria e dhomės sė tij, nė gjashtė vitet e fundit tė jetės qė kaloi nė burgun  Shėn Helenės u spėrkat me arsenik dhe se avujt e helmit tė fuqishėm i shkaktuan vdekjen.

Figura qė udhėhoqi Francėn pak pas Revolucionit Francez, Perandori Bonaparte shkroi njė prej faqeve mė tė ndritura tė historisė ushtarake tė vendit tė tij, duke shtrirė kufijtė e Francės deri nė kufi me Rusinė e Egjipt, pėrpara tatėpjetės sė nisur me luftėn e humbur pėr pushtimin e Perandorisė Ruse.

Nė njė autopsi qė iu bė Napoleonit pas vdekjes, mjeku britanik i kohės pėrcaktoi se Perandori ndėrroi jetė nga kanceri i stomakut.
Ishte i njohur fakti qė Bonaparte vuante nga ulēera dhe se babai i tij ndėrroi jetė nga ky lloj kanceri, por pėr shumė kohė besohet se mjeku ligjor falsifikoi tė dhėnat, pėr tė eliminuar ēdo dyshim pėr njė vrasje tė mundshme tė tij prej britanikėve, tė cilėt e mbanin tė burgosur nė ishullin e Shėn Helenės, i ndodhur nė mes tė asgjėsė nė Oqeanin Atlantik.

Njė provė qė mbėshtet teorinė e helmit daton qė nė vitin 1840, kur trupi i Napoleonit u transportua nga vendi ku u varros fillimisht dhe ai u gjet nė njė gjendje shumė tė mirė edhe pse 20 vjet pas vdekjes.

Arseniku njihet si njė lėndė konservuese, ndėrsa dyshimet pėr helmim u rritėn edhe mė shumė nė vitin 2007, pasi njė toksikologjist gjeti gjurmė arseniku nė flokėt e Napoleonit.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi