Masonet - Sekreti

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Masonet - Sekreti

Mesazh  Andi Ballshi prej 24.09.09 12:11

Masonėt - Sekreti (Tempulli i Salomonit)

Masonėt jane nje grupim si mijėra te tjerė por se ēfare fshihet brenda lozhes masonike dhe se ēfarė shkruhet janė spekullime dhe hipoteza, pasi sekreti ruhet nė mėnyrė perfekte... andaj thuhet se edhe sot, problemi mė i madh mbetet fshehtėsia e tyre, edhe pse masonėt kategorisht e mohojnė kėtė, duke arsyetuar, siē u tha mė lartė, se tė ghjitha veprimet e tyre janė tė hapura, dhe se tė gjitha publikohen, bashkė me regjistrin e emrave tė anėtarėve nė lozhat pėrkatėse...(nga Interneti)

Popovski, lidhur me fshetėsitė masone, shkruan: ... masonėt besonjnė se ēdo fshehtėsi qė “besohet”- shkruhet me ngjyrė dhe letėr, nuk ėshtė mė fshehtėsi, ndėrsa religjioni i tyre esencėn e ka nė fshetėsi-misteriozitet. Kėshtu, sipas masonėve, pas kėtyre ngjarjeve biblike, fshehtėsinė e jetės ose “shkėndijat e dritės” i ka ditur vetėm i urti Moisi, tė cilit ia ka zbuluar-shpallur nė Sinaj, Arkitekti i Madh i Gjithėsisė, duke ia dorėzuar pllakat me kėto fshehtėsi...

Kėto fshehtėsi, Moisiu ua zbuloi 70 urtakėve. Librat e Moisiut janė shkruar nė gjuhėn kabalistike, andaj fshehtėsitė e tyre mund tė zbulohen, vetėm pėrmes interpetimeve mistike, tė cilat sot, si besohet, i njohin vetėm rabinėt dhe masonėt. Nė Bibėl, libri i dytė i Kronikave, shkruan se si mbreti Salomon kishte vendosur tė ndėrtojė tempullin dhe se si kishte kėrkuar nga Hirami, mbreti i Tirit, t’i dėrgonte arkitektė dhe muratorė. (Nė mitin e Master Hiramit,).

Muratorėt kanė shtuar shumė rrėfime rreth ndėrtimit tė tempullit. Rrėfenin pėr njė tjetėr Hiram – Hiram Abifin, i cili i dinte fshehtėsitė e tempullit. Tre banditė e kishin rrėmbyer dhe kėrcėnuar me vdekje nėse nuk ua zbulonte parullat – fshehtėsitė e muratorit... Meqė Mjeshtri nuk zbuloi fshehtėsitė ata e vranė. (Diku thuhet se Abifin e mbytėn dy ēirakė, dhe e groposėn nėn njė bagren, apo nėn njė akacie...)

Kur Salomoni e mori vesh, kėrkoi ta di se cila ishte fshehtėsia e Hiram Abifit, apo mos ėshtė varrosur, me Hiramin, edhe fshehtėsia. Salomoni dėrgoi tre muratorė ta gjejnė trupin e Hiramit dhe tė zbulojnė fshehtėsinė, e nėse nuk mund ta zbulojnė, fshehtėsia e tempullit – parulla do tė jetė gjymtyra e parė e trupit tė Hiramit qė do tė shihet.

Pas gjetjes sė trupit tė Hiramit, sė pari u pa dora e tij, dhe meqė nuk mundėn tė zbulojnė fshehtėsinė, shtrėngimi i dorės dhe shenja tė tjera tė njohjes tė cilat i pranuan muratorėt, u pranuan si fshehtėsi tė reja... Me rastin e ceremonisė sė pranimit nė ritin “Rrethi mbretėror”, kandidatėve u zbulohej emri i Zotit, Arkitektit tė gjithėsisė.

Kjo ėshtė njėra ndėr fshehtėsitė mė tė mėdha tė masonėve. Dezertorėt nga masoneria kanė publikuar se emri Jahbulon, 'Jah' dotė thotė Jahve, 'Bul' Baal, ndėrsa 'On' Oziris.

Me shndėrrimin e emrit Baal-i nė emėr tė pėrbėr tė Zotit, anėtarėt e Rrethit mbretėror janė identifikuar me viktimat e mizorive tė Mojsiut, thekson Iva Zhic. „Njohuritė“ e veta e fshehtėsitė e mundshme i ruajnė pėr anėtarėt e vet, ndrėsa nga literatura e shfytėzuar qart shihet se ka tė bėjė me pėrzierjen e njė klubi me prestigj shoqėror me llomotitje ezoterike filozofike mbi vetėzhvillimin, dashurinė e pėrgjithshme mes njerėzve dhe mbretėrinė botėrore gati sipas vėllazėrisė socialiste“, thotė Emil Ēiq.

Anri shton se sa i pėrket sekretit, muratorėt nuk mund t’i tregojnė askujt sekretet e zanatit…Kah fundi i sh. 17 nė Londėr masonėt ishin jopopullor. (jo fort tė dėshiruar) nė disa rrethe. Pyetja qė shtrohej mė sė shpeshti ishte: Pėrse ajo fshehtėsi, nėse masonėt janė njė shoqatė e ligjshme dhe me autoritet?

Njerėzit nuk i mbulojnė virtytet dhe veprat e mira, por dėshirojnė t’i mbulojnė tė metat dhe veprat e kėqija.” Iva Zhic, shton se masonėt mundohen t’na bindin se nuk janė shoqata tė fsheta meqė publikojnė vjetarin me emrat e Mjeshtėrve tė mėdhenj dhe tė funksinarėve tė lozhave tė mėdha dhe tė mijėra emrave tė mjeshtėrve tė tjerė tė lozhave nė tėrė Anglinė dhe Uelsin; se kanė publikuar libra ku zbulojnė fshetėsitė e mė parshme tė ritualeve tė tyre dhe “besėn masone”, etj.

Megjithatė nėse ndonjė jomason shtron ndonjė pyetje, vetėm pėrgjegjėsitė mė tė lartė tregojnė mirėkuptim, derisa anėtarėt e kategorive mė tė ulta u ikun kėtyre pyetjev, ēoftė edhe me heshtje.

Papa Klementi, si dhe kundėrshtarėt tjerė tė masonėve, pyesshin: pėrse ajo fshehtėsi nėse ata punojnė mirė e jo keq? Ata janė njerėz tė shfrenuar, thoshte papa, tė pamoralshėm dhe heretikė, meqė “gjithėsesi, sikur ata njerėz tė mos bėnin keq, kurrė nuk do ta urrenin dritėn”. Mu pėr kėtė Papa, duke u kėrcėnuar me shkishėrim ua ndaloi katolikėve tė bėhen masonė., thekson Ridli.

Por, miti mbi Fshehtėsinė masone, sipas Gustav Rafit, mjeshėr i madh i Lozhės sė masonerisė italiane, ėshtė njė spekulim i antimasonėve – masoneria nuk ėshtė mė shoqatė e fshehtė… Nė 50-tė vitėt e fundit ēdo veprim ėshtė i hapur, publik… Nuk ka mistere nė punėn tonė, as nė jetėn tone e as nė ritualet tona… nuk ka nevojė qė aktiviteti ynė tė fshihet, pėrfundon Gustav.
avatar
Andi Ballshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SHBA-ja lanēon satelitin spiun mė tė madh nė botė

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 05.02.12 13:31

SHBA-ja lanēon satelitin spiun mė tė madh nė botė tė “sponsorizuar” nga “Arkitekti i Madh i Universit”Me anė tė njė detektivi gjigand, SHBA-ja forcon sė tepėrmi shėrbimet e saj sekrete.
Raketa Delta-4, transportojė mbrėmjen e sė dielės pėr nė hapėsirė, satelitin “Spiun” “NROL-32”. (Shikoni me kujdes logon e misionit hapėsinorė tė sateliti… ėshtė thjeshtė Illuministe dhe janė ata tė cikėt u kujdesėn pėr gjithēka rreth kėtij misioni)
Sateliti i pėrket National Reconnaissance Office (Shėrbimi Kombėtarė i Zbulimit -NRO). “Ky mision do tė ndihmojė shumė nė atė qė NRO tė rrisė “burimet” e saj informative dhe tė pėrforcojė shumė mė tepėr politikat mbrojtėse tė SHBA-ve”, deklaroi gjenerali i aviacionit luftarak, Ed Wilson, menjėherė pas lanēimit tė suksesshėm tė satelitit nga qendra e lanēimeve satelitore tė Cape Canaveral (Florida).Ky sy, nuk ėshtė ai i njohuri dhe i zakonshmi, por i njė zvarraniku…


Misioni i satelitit “NROL-32”ėshtė top-sekret. Sipas specialistėve, kemi tė bėjmė me njė satelit spiun, i cili destinohet tė pėrgjojė telekomunikacionet dhe gjithēka rreth botės sė teknologjisė.
“Sateliti pėrbehet nga marrės shumė tė ndjeshėm dhe njė antenė me njė rreze tė pa kufizuar”, deklaroi specialisti i njohur Ted Molczan.

Obsserver
avatar
Meridiani 0 (zero)

319


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonet - Sekreti

Mesazh  rebelisistemit prej 10.02.12 1:09

Meridiani 0 (zero) shkruajti:Ky sy, nuk ėshtė ai i njohuri dhe i zakonshmi, por i njė zvarraniku…

 

Eshte syri i Horusit nuk ka lidhje me asnje zvaranik
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonet - Sekreti

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 10.02.12 14:41

E cfar eshte Horusi sipas asaj qe di ti ?
avatar
Meridiani 0 (zero)

319


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonet - Sekreti

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 10.02.12 14:48

Nuk me duket se ngjajne ky sy me kete ketu:

http://www.aloha.net/~hawmtn/horus.htm
avatar
Meridiani 0 (zero)

319


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonet - Sekreti

Mesazh  rebelisistemit prej 11.02.12 13:03

Ai qe ke sjell ti eshte simboli zyrtar qe perdoret per te ,por duhet ta dishe se Horusi eshte nje krijes me trup njeriu dhe kok shpendi...dhe ajo me siper me ngjan si sy me koke shpendiavatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

164


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masonet - Sekreti

Mesazh  psiko prej 01.04.12 18:53

ky andi ballshi ia fut kot, perfshire referencat qe perdor.
shkrim amator.
avatar
psiko

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi