Shkrimi automatik

Shko poshtė

Shkrimi automatik

Mesazh  Admin prej 16.06.08 22:54

Spiritizem - Shkrimi automatikSpiritizmi, doktrinė e Shpirtit, e bazon besimin mbi mundėsinė e njė komunikimi nė mes tė vdekurėve dhe tė gjallėve me ndihmėn e njė ndėmjetėsuesi : Mediumi.

Bazohet mbi doktrinen e mbijeteses se shpirtit pas vdekjes, spiritzmi eshte shkence okulte qe mundeson komunikimin me te vdekurit.

Allan Kardec eshte i pari qe ne shekullin XIX e futi kete  praktike ne France.

Teknikat e saja jane te shumta.

Ne do ti detajojme me te njohurat siē jane shkrimi automaik, transkomunikimi, tavolina dhe gota.

Shkrimi automatik

Per nje komunikim me te vdekurin duhet te posedohet nje laps dhe nje leter. Trupi duhet te jete nje pozite e pershtatshme dhe te leshuar.Duhet te mbreteroi qetesia dhe drita e sitisur.

Thuhet qe qiriri i bardhe mbron nga shpirterat shakaxhi dhe pakujdesia.

Duhet qe te lirohemi nga ēdo mendim dhe te jeni te duruar.

Atehere behet thirrja me ze te lart ose jo ne shpirtin e te vdekurit me te cilin doni te komunikoni.

Nganjehere ekziston nje senzacion jonormal dhe ndihet ne nivelin e kraheve nje ftohje dhe kjo eshte normale.

Nese shpirti manifestohet atehere ju do te shihni nje levizje te leht te lapsit tuaj nganjehere shume te dobet ne fillim.

Shkrimi mund te merre forma te ndryshme : vizatime, letra , fjale, fraza se bashku.

Mund ti kerkoni shpritit te shkruaj ashtu si i vjen atij me mire.

Kur te shtoni nje pyetje, duhet qe te mos e dini pergjigjien sepse atehere mund te kaloni ne autosugjestion.

Mos e nderpreni seancen, ajo ndalon vetvetiu.

Mos harroni, te mbaroni kete seance te shkrimit automatik, duke falenderuar te vdekurin qe morri pjese ne te.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 08.03.14 11:31, edituar 3 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tlutem per nje sqarim ...

Mesazh  Vizitor prej 26.10.09 22:11

A mund te me tregosh detajisht se si mund te komunikoj, cfare duhet te them, te gjitha detajisht flm nese me shpjegon ... ja edhe emaili im . arials.l.12@hotmail.com pres shume shpejt qe te me tregosh... flm
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E VERTETE....?

Mesazh  Estilen prej 28.10.09 10:48

Atehere beje pak me konkrete, ju i dashur administrator kete fenomen duke na dhe ndonje video sa per konkretizim, sepse dua ta aplikoi dhe une....
Jam ne pritje se po me ngjall interes....ose komuniko me mua adresa ..... esti2d@live.it

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Vizitor prej 30.10.09 19:53

Prej se e kam lexu e kam provu ashtut siē eshte shpjeguar nga magjistari kete komunikim automatik. Eshte rren, eshte e pa vertete, sepse as edhe nje levizje ma e vogel nuk i ka ndodh lapsit prej ores 12 ne mesnat e deri ne ora 1 pas mesnate, kam provu ska ndodh asgje... mos besoni e nese une jam gabim le te ma tregon detajisht procesin e komunikimit.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Anon prej 22.02.12 15:51

Kjo teme me shume me doket nje fantazi e trilluar ! Komunikim me te vdekurit? cfare me duhet kjo,i vdekuri nuk vdes po thjesht ik ne dimensionin tjeter te jetes qe e pret ose ne amshim e cfar i duhet ati te komunikoj me mua ? eshte qesharake.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  netaa prej 22.02.12 16:18

Absolutisht palidhje ,nuk them qe ska komunikim apo sinjale nga te vedukrit e aferm sidom nepermjet endrrave qe perpiqent te te thon apo sinjalizojn diqka ,ama kur je koshinet kjo eshte qesharake
avatar
netaa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Magus prej 11.01.13 20:21

Shkrimi automatikNjohja me veten e lartė dhe udhėheqės shpirtėrorė nėpėrmjet shkrimit automatik

Shkrimi automatik ėshtė procesi gjatė tė cilit u lejon udhėheqėsve shpirtėrorė ose vetes sė lartė tė pėrdorin krahun tėnd dhe dorėn tėnde pėr tė shkruar pėrgjigjet pėr pyetjet e tua, kurse ti je nė njė gjendje tė ndryshuar vetėdije. Me pak praktikė, ēdokush mund ta bėjė, dhe ky ėshtė njė burim i vlefshėm informatash nė rrugėn tėnde spirituale.

Ėshtė e rėndėsishme tė dish me kė dėshiron tė shkruash para se tė fillosh. Shkruaj emrin e udhėheqėsit ose Veten e Lartė nė krye tė letrės, bashkė me pyetjet pėr tė cilat dėshiron pėrgjigje. Ata mund tė mos trajtojnė gjithmonė tė gjitha pyetjet e tua nė njė seancė. Nganjėherė mund tė anashkalojnė tė gjitha pyetjet nė qoftė se ndiejnė qė ka diēka mė tė rėndėsishme qė duhet tė dish.

Secili ka njė udhėheqės jete. Ti e zgjedh para lindjes, dhe ėshtė me ty deri nė vdekje. Ky ėshtė udhėheqėsi yt kryesor ose udhėheqėsi i jetės. Ky ėshtė udhėheqėsi tė cilin do tė kontaktosh. Nė qoftė se ke udhėheqės tė tjerė, ky udhėheqės do tė t’i prezantojė dhe do tė shpjegojė se kush janė dhe pėrse janė me ty.

Mund tė shkruash gjithmonė me veten tėnde tė lartė. Nė qoftė se fillon tė shkruash me udhėheqėsin tėnd tė jetės, do tė jetė vetėm njė ēėshtje kohe derida tė propozojė qė tė shkruash edhe me veten tėnde tė lartė. Shpesh vetja e lartė dhe udhėheqėsi yt ose udhėheqėsit e tu do tė shkruajnė tė gjithė nė njė seancė.

Fillo duke vizatuar rrathė tė lehtė nė faqe duke lejuar qė gradualisht Shpirti ta pėrdorė krahun tėnd dhe tė fillojė tė shkruajė. Nė qoftė se tė vijnė mendime nė kokė, shėnoji. Disa njerėz fillojnė kėshtu, pra bėje edhe pse fillimisht mund tė tė duket budalla. Disa njerėz dinė tė gjitha fjalėt, njė pas njė, ashtu siē shkruhen, ose fjali pas fjalie.

Tė tjerėt nuk kanė ide farė pėr atė qė shkruhet, derisa tė mbarojnė dhe lexojnė atė qė u shkrua. Ėshtė gjithmonė ide e mirė ta rilexosh shkrimin nė ditėn vijuese, kur je me vetėdijė tė plotė. Mund tė nxjerrėsh informata qė nuk i pe duke shkruar. Nė qoftė se ke ndonjė problem, mund tė lutėsh njė mjeshtėr tė ngritur [njerėz qė kanė fituar mjeshtėri spirituale dhe s’kanė nevojė mė tė mishėrohen nė Tokė] ose njė kryeengjėll tė dritės, qė t’i ndihmojė udhėheqėsit tėnd pėr tė shkruar me ty. Udhėheqės tė fuqishėm mund tė shkruajnė shumė shpejt, dhe ėshtė normal qė krahu tė lodhet mjaft gjatė kėtij procesi.

Nė fillim mund tė shpėrqendrohesh kur i kthen faqet nė njė fletore dhe mund tė preferosh fletė tė veēanta. Atėherė numėroji fletėt, kėshtu qė, duke shkruar, mund t’i hedhėsh faqet mėnjanė, dhe megjithatė, kur mbaron, do tė dish se si duhet t’i radhitėsh. Dorėshkrimi mund t’i ngjajė dorėshkrimit tėnd ose mund tė jetė krejt i ndryshėm.

Mund tė ndryshojė sipas udhėheqėsit, nė varėsi tė kontrollit qė ti ushtron gjatė procesit. Mjeshtrat e ngritur janė tė njohur pėr njė dorėshkrim tė madh, tė ērregullt dhe tė shpejtė. Vetja e lartė ka mė shumė tė ngjarė tė shkruajė mė ngadalė, ndoshta duke ndjekur vijat.

Sapo ta mbarosh shkrimin, rilexoje, vendos pikat mbi i-tė dhe e-tė dhe vizat nė t-tė. Rishkruaj tė gjitha fjalėt e palexueshme. Sigurohu qė mund tė kuptosh gjithė shkrimin plotėsisht. Nė qoftė se pret deri nė ditėn tjetėr, do tė habitesh se sa shumė do tė tė duket e mjegullt.

Tatiacha Bhodsvatan
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Flavius prej 20.09.13 23:05

Gjate shkrimit automaitk ka shume raste kur mesazhet vijne nga mendja jone.
Per te ditur nese mesazhi qe ju merrni ju vjen nga i afermi juaj, dhe jo nga mendja tuaj, gjate komunikimit ju mund te kerkoni qe te ju tregoj nje kujtim, nje rrefim, diēka nga jeta e tij, gjate femijerise se tij, ne vendin e punes, diēka qe ju nuk e dini.
Pastaj ju mund te verifikoni te familja e tij, te miqte apo koleget e tij, ne qofte se historia eshte e vertete.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Flavius prej 23.10.13 17:47

Benxhamin. shkruajti:Kjo teme me shume me doket nje fantazi e trilluar ! Komunikim me te vdekurit? cfare me duhet kjo,i vdekuri nuk vdes po thjesht ik ne dimensionin tjeter te jetes qe e pret ose ne amshim e cfar i duhet ati te komunikoj me mua ? eshte qesharake.
Vetedija e njeriut e koncepton dashurine si lidhje emocionale, vetedija shpirterore dmth vetedija e shpirtit eshte Dashuri dhe Drite, nje energji krijuese qe nuk ka kufi, distance apo ndarje.
Ndjenjat qe ka jane me te balancuara, harmonike po jo pandjeshmeri dhe te shkeputura nga njerezit me te cilet ka evuluar ne toke.Entiteti mban nje lidhje shpirterore me te afermit e tij por jo nje lidhje njerezore.
Pra, ēdo gje qe eshte emocionale zhduket mbetet vetem Dashuria e paster.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Hagel prej 08.03.14 11:46

Ju keshilloj qe te mos e praktikoni. sepse shume lehte mund te pushtoheni:

avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Luli prej 17.06.15 12:59

Denoncimi i njė gruaje: Shpirtėrat shkruajnė me dorėn timeNjė kontakt i pazakontė me shpirtėrat.

Kėshtu pretendon Catherine Kennedy, njė grua qė jeton nė Skoci, e cila pretendon se ėshtė pushtuar prej tyre. Njė video e postuar nė rrjetet sociale tregon gruan e ulur nė njė tavolinė teksa shkruan letra. Kennedy shpjegon se e bėn kėtė gjė sepse ėshtė e pushtuar nga shpirtrat, tė cilat pėrdorin duart e saj pėr tė shkruar.

“Mund tė duket si film horror por ėshtė e vėrtetė, manovrohem nga shpirtėrat kur shkruaj kėto letra, ato pėrdorin dorėn time”, thotė Catherine. Ajo shton mė tej se ndodh qė shkruan letra nė gjuhė qė as nuk di ti flasė, dhe pėr kėtė gjė ajo thotė se ėshtė dėshmitar edhe bashkėshorti i saj Antonio.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkrimi automatik

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi