Sekreti i Jetės

Shko poshtė

Sekreti i Jetės

Mesazh  JusaWeb prej 15.06.09 18:38

Sekreti i JetėsKam pare nje dokumentar ku tregonte se sekreti jetesor per nje jete te lumutur eshte UNIVERZI pra nese ju jeni ne disponim dhe enderroni per gjera te mira ju mund te arrini po nese ju ankoheni ju nuk arrini asgje ne jete.

Kush do ta shikon :

Pjesa e pare
http://www.explorerunivers.com/t4458-sekreti-i-madh-i-jetes-1

pjesa e dyte:
http://www.explorerunivers.com/t4459-sekreti-i-madh-i-jetes-2

Kėtu ėshtė "i fshehtė"

Ēfarė ėshtė ky Film "The Sekret" qė tė gjithė flasin pėr tė? Ky film ekspozon njė koncept qė ka qenė qė nga fillimi i njeriut. Kur u zbulua ai se si ishte i fuqishėm, nė kontrollin e atyre u pėrpoq tė mposhtin atė nė mėnyrė qė tė ruajnė kontrollin. Gjatė gjithė historisė kanė qenė njė numėr i madh mendimtarėve tė cilėt nuk e kanė ditur kėtė tė fshehtė nė punėn e tyre dhe tė letėrsisė. Nė fillim tė 1900 ai filloi tė paraqitet mė shpesh nė shumė libra tė biznesit dhe suksesit. Pėrsėri kjo ishte shtypur nga shumica e njerėzve.

Shumė tregime mbi jetėn reale dhe janė tė detajuara rreth asaj se si e praktikojnė kėtė sekret dhe se si kanė grumbulluar pasuri tė mėdha, eliminimi i sėmundjeve, dhe rezultatet tė mėdha. Ky film do ju mėsojnė se si tė zbatohen kėto tė dhėna pėr jetėn tuaj pėr tė kryer ēfarėdo qoftė qė ėshtė dėshira juaj.

JAM PASIONUAR NGA KY DOKUMENTAR SHIKONI DHE JEPENI KOMENTIN A MUND TE JETE E VERTETE?

JusaWeb

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti i Jetės

Mesazh  Erikson prej 19.09.09 19:37

SEKRETI

Sekreti i madh i jetės

Shumė nga sunduesit e sė shkuarės e kanė ditur "sekretin" dhe e kanė pėrdorur atė.

Ai ėshtė mbajtur larg nga masat, nė mėnyrė qė tė kishin pushtet dhe tė sundoni mė lehtė mbi ta.

Njerėzit qė e kanė ditur kėtė, kanė qėnė figurat mė tė mėdha historike: Platoni, Shekspiri, Njutoni, Ajnshtajni, Hygoi, Bet'hoveni, Linkolni, Emersoni etj tė cilėt e kanė ditur dhe e kanė pėrdorur sekretin. Dhe " sekreti " ka qėnė ēelėsi i suksesit tė tyre. Po bėhet fjalė pėr sekretin i cili tė mundėson tė kesh ēfarėdo qė tė dėshirosh.

Kjo shpjegon atė qė pse njė grup i vogėl njerėzish kanė patur pushtet dhe ndikim mbi njė grup tjetėr mė tė madh, tė cilėt pėr nga aftėsitė dhe rrethanat mund tė kenė qėnė tė barabartė. Ata dinin diēka, ata kuptuan "sekretin".

Zoti, Krijuesi i gjithėsisė, e ka pėrsour krijmin dhe ka vendosur ligje qė veprojnė mbi tė. Kėto ligje bėjnė tė mundur qė tė mbretėrojė rendi, rregulli dhe qėndrueshmėria.

Ne tė gjithė punojmė me fuqi tė pashtershme, ne tė gjithė udhėhiqemi nga tė njejtat ligje, kudo qė tė ndodhemi. Ligjet e universit janė gjithpėrfshirėse, ato realizohen njelloj nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė. Pas kėsaj fshihet njė sekret, dhe ty po tė tregohet.

Sekreti ėshtė " LIGJI I TĖRHEQJES ", njė nga ligjet mė tė mėdhenj tė universit, i cili mbretėron kudo nė univers dhe qė mundėson harmoni nė ēdo nivel tė krijimit duke filluar qė nga galaktikat gjigande, planetet e deri tek atomi dhe kuantet, grimcat me elementare tė materies. Ēdo nivel ka njė bashkėveprim nė bazė tė kėtij tė cilin Zoti e vendosi mbi materien.

Por si funksionon kjo tek njeriu?


Njeriu ėshtė krijesa mė e mrekullueshme nė natyrė. Ai shfaq dukshėm madhėshtinė, urtėsinė dhe pėrkryerien e Krijuesit tė tij, Zoti tė gjithėsisė. Ndryshe nga krijesat e tjera, njeriu ka njė dhuratė tė paēmueshme e cila bėn qė tė ketė diferencė tė dukshme ndėrmjet tij dhe krijesave tė tjera, dhe e bėn mė superior se ato nė shumė aspekte dhe kjo dhuratė ėshtė mėndja.

Mėndja ėshtė burimi nga ku lind sekreti. Gjithēka qė vjen nė jetėn tuaj e tėrhiqni ju aty, dhe ju e tėrhiqni nga virtyti i imazheve qė ndodhin nė mėndjen tuaj.

Mėnyra mė e thjeshtė pėr ta kuptuar kėtė ėshtė ta mendoni veten si njė magnet, dhe ju tėrhiqni ēdo gjė qė mendoni dhe e gjitha kjo pėrkthehet nė tre fjalė tė thjeshta: mendimet - bėhen - gjėra.

Mendimet kanė frekuencat e tyre dhe ēdo mendim mund tė matet sipas frekuencės qė ka.
Nėse ju mendoni ose imagjinoni diēka, ai mendim transmeton sinjale magnetike nė hapsirė nė vija paralele qė mė pas rikthehen pėrsėri tek ju.

Pra nėse ju mendoni pėr gjėra pozitive, ato gjėra do t'i tėrhiqni dhe do t'i merrni, pokėshtu e njejta gjė ndodh nėse mendoni gjėra negative.

Kur mendoni pėr gjėrat qė doni apo qė nuk doni, dhe pėrqėndroheni tek ato me gjithė vėmendjen tuaj, "Ligji i tėrheqies" do t'ju sjellė gjithmonė atė qė mendoni.

Pra ai varet nga mendimet tuaja.

Gjėja qė duhet tė dini ėshtė se ligji i tėrheqjes ėshtė gjithmonė nė punė, ashtu siē ėshtė nė punė edhe mėndja juaj. Ēfarėdo qė tė mendoni pėr tė kaluarėn, tė tashmen apo tė ardhmen, ai ėshtė gjithmonė nė punė dhe do tė veprojė.

Nėse ankoheni pėr diēka, nė fakt ju po e pėrkeqsoni atė edhe mė shumė.

Kur pėrqėndroheni tek diēka me shumė pasion, e bėni atė tė ndodhė edhe mė shpejt, prandaj pėrqėndrohuni tek ato gjėra qė dėshironi dhe jo tek gjėrat qė nuk i dėshironi. Nėse jeni pesimistė, ju tėrhiqni rreth vetes njerėz dhe rrethana tė ngjashme me atė qė mendoni, prandaj kujdesuni dhe pėrqėndrouni vetėm tek ato gjėra qė ju pėlqejnė, dhe qė do tė donit t'i kishit.

Krijimi vazhdon gjithmonė. Sa herė qė njė individ ka njė mendim ose njė mėnyrė kronike tė zgjatur tė tė menduarit, ai ėshtė pėrfshihet nė proēesin e krijimit, diēka do tė shfaqet nga ato mendime. Duhet tė jeni optimistė nė perspektivat dhe orientimet tuaja pėr tė ardhmen, nė mėnyrė qė tė tėrheqni rreth vetes njerėz, ngjarje dhe rrethana optimiste.

Ju mund ta shihni ligjin e atraksionit kudo.

Ju tėrhiqni rreth vetes ēdo gjė: njerėzit, punėn, rrethanat, shėndetin, pasurinė, borxhin, gėzimin, makinėn qė ngisni, komunitetin nė tė cilin jetoni dhe i tėrheq pas vetes si magnet. Atė qė mendoni e sillni.

Jeta ėshtė manifestim fizik i asaj qė keni nė kokė. Fizika kuantike fillon duke u orientuar nga njė zbulim shkencor qė thotė se:
" Mėndja i jep formė gjės qė po perceptohet. "

Vetėm atėherė kur ne marrim informacion nėpėrmjet pesė shqisave tona pėr diēka, atėherė ajo fillon tė ekziston pėr ne. Ky ėshtė sekreti i materies.

Njerėzit duhet tė dijnė dy gjėra:

E para, ėshtė provuar shkencėrisht se njė mendim pozitiv ėshtė qindra herė mė i fuqishėm se njė mendim negativ.

E dyta ėshtė se falė Zotit ky ligj ka njė realizim tė vonshėm, qė do tė thotė se mendimet nuk bėhen menjėherė tė vėrteta, do tė kishte probleme po tė ishte kėshtu. Vonesa nė kohė ju shėrben. Ju lejon tė rivlersoni, tė mendoni pėr atė qė doni dhe tė bėni njė zgjedhje mė tė lehtė dhe mė tė pėrshtatshme.

Shumica jonė tėrheqin automatikisht, mendojnė se nuk kanė kontroll mbi asgjė, dhe ndjenjat e tyre i drejton "piloti automatik", pra gjithēka na vjen automatikisht. Nėse e dėgjoni kėtė pėr herė tė parė, mund tė mendoni qė tani do t'ju duhet tė kontrolloni ēdo mendim tuajin. Pėr ne ėshtė e pamundur tė kontrollojmė ēdo mendim qė kemi.

Kėrkuesit thonė qė ne kemi rreth 60 000 mendime nė ditė. Imagjinoni se sa tė lodhur do tė ndjeheshim po tė kontrollonim tė gjitha mendimet qė do tė na vinin. Por ka njė mėnyrė mė tė lehtė pėr ta bėrė kėtė, janė ndjenjat tona.

Ndjenjat tona na tregojnė se ēfarė po mendojmė. Pra mendimet shkaktojnė ndjenja, ajo qė po mendojmė po pėrkthehet nė ndjenja.

Emocionet janė njė dhuratė e pabesueshme pėr tė na treguar se ēfarė po tėrheqim pranė vetes.
Kemi dy lloje ndjenjash: tė mira dhe tė kėqija, dhe ju e kuptoni ndryshimin mes tyre sepse tė parat ju bėjnė tė ndjeheni mirė ndėrsa tė dytat keq.

Kryesorja ėshtė tė keni ndjenja tė mira dhe ju e dini kur vijnė, sepse ju bėjnė tė ndjeheni mirė.
Ato janė: entuziazmi, gėzimi, mirnjohia, dashuria…

Kur pėrjetoni ndjenja tė mira, do tėrhiqni rreth vetes ndjenja edhe mė tė mira, dhe gjėra qė ju bėjnė tė ndjeheni mirė.

Ndėrsa ndjenjat e kėqija janė: pikėllimi, faji, inati, zemėrimi…
Janė kėto ndjenja qė tė bėjnė tė pafuqishėm, ato janė ndjenjat e kėqija. Pėrpiquni t'i largoni ato, pėrndryshe ato do t'ju shtohen edhe mė shumė.

Nėse ndjeheni mirė po krijoni njė tė ardhme qė ėshtė nė rrugė tė mbarė me atė qė dėshironi.
Dhe nėse ndjeheni keq po krijoni njė tė ardhme qė s'pėrputhet me atė qė dėshironi. Pra ju do tė merrni atė qė ndjeni, jo thjeshtė atė qė mendoni.

Prandaj njerėzit, si tė ngrihen nė mėngjes, ashtu u shkon edhe dita. Nėse e fillojnė ditėn mbarė, janė tė lumtur, me humor tė mirė dhe nuk lejojnė qė diēka tua ndryshojė humorin, do tė tėrheqin rreth vetes njerėz dhe rrethana gjithnjė e mė tė mira.

Po kėshtu, nėse ndjehn keq, do tėrhiqin gjėra edhe mė tė kėqij. Pra mendimet dhe ndjenjat tuaja krijojnė jetėn tuaj.

" Krijo universin tėnd gjatė rrugės."
Wiston Ēėrēill

Ėshtė e rėndėsishme qė tė ndjeheni mirė, sepse kjo ndjenjė ėshtė sinjali qė shkon nė univers dhe fillon tė tėrheqė mė shumė, nga ai tek ju. Sa mė shumė tė ndjeheni mirė, aq mė shumė do tė tėrhiqni gjėra qė ju ndihmojnė tė ndjeheni edhe mė mirė dhe ju ngrenė lart e mė lart.
Kur ndjeheni keq, e dini qė kėtė mund ta ndaloni ?

Mendoni diēka tė bukur ose diēka qė ju e dini mė mirė se mund tjua ndryshojė gjėndjen. Mendojeni atė dhe mbajeni nė kokė dhe mos lini diēka tjetėr t'jua largojė kėtė. Bllokoni ēdo gjė pėrveē kėtij mendimi, dhe patjetėr qė do tė ndjeheni mė mirė dhe do ta pėrmisoni ndjeshėm gjėndjen emocionale. Jeta mund tė jetė apsolutisht fenomenale, dhe ashtu do tė jetė, kur tė filloni ta pėrdorni sekretin.

Cila ėshtė detyra jonė nė procesin e krijimt dhe cila ėshtė detyra e universit ?

Le tė pėrdorim njė metafor. Mendoni pėr Aladinin dhe llampėn e tij. Aladini e fėrkon llampėn dhe del xhindi. Xhindi i thotė gjithmonė njė gjė: "Dėshira jote ėshtė urdhėr pėr mua."

Merreni kėtė metaforė dhe zbatojeni nė veten dhe nė jetėn tuaj. Proēesi krijues ka ekzistuar dhe do tė ekzistojė edhe nė tė ardhmen.

Ai pėrbėhet nga tre hapa:
Hapi i parė ėshtė tė kėrkoni… T'ė pėrcaktoni se ēfarė doni nėpėrmjet mendimeve tuaja.
Hapi i dytė ėshtė tė besoni… Besoni qė tashmė ėshtė i juaji. Kini atė qė quhet besim i patundur. Nuk ėshtė e nevojshme tė dini se si do tė realizohet kjo, juve ju duhet vetėm ta dėshironi. Shumė prej nesh nuk ja kanė arritur tė dėshirojnė diēka, sepse nuk kanė mundur ta kuptojnė se si do t'ju ndodhė.

Nėse bėni pak kėrkime, ata qė kanė mundur tė arrijnė diēka, nuk e kanė ditur se si do tė ndodhė ajo. Ata dinin vetėm qė do ta bėnin. Ju nuk e dini se si do t'ju shfaqet dhe kjo s'ka shumė rėndėsi pėr ju rėndėsi kanė mendimet pozitive. Ajo qė ju duhet ėshtė ndjenja e fortė e besimit se ajo gjė do tė ndodhė dhe kjo do t'ju ndihmojė ta tėrhiqni.

Shumicėn e kohės kur nuk shohim gjėrat qė kemi kėrkuar, zhgėnjehemi, hidhėrohemi dhe fillojmė tė dyshojmė. Dyshimi tė sjell njė ndjenjė hidhėrimi. Njiheni atė ndjenjė dhe zėvėndėsojeni me njė ndjenjė besimi tė patundshėm. Unė e di dhe e kam tė qartė se do tė ndodhė … dhe do tė ndodhė… kini pak durim dhe rezultatet do tė shfaqen.

Hapi i tretė ėshtė tė marrėsh. Gjeneroni ndjenjat e idesė sė tė pasurit tė asaj qė doni. Bėni ēdo gjė qė do t'ju ndihmojė pėr ta pasur atė gjė. Duhet tė ndjeheni mirė pėr kėtė njėsoj sikurse do tė ndjeheshit kur ta merrnit atė gjė. Ju do tė tėrhiqni ēdo gjė qė do tė kėrkoni, prandaj mbani imazhet e asaj qė doni. Mund t'ja filloni nga hiēi, dhe nga hiēi e pa asnjė mundėsi rrugėt do t'ju hapen.

Mė pas, detyra juaj ėshtė tė veproni sapo t'ju vijnė idetė, inpulsi i brėndshėm dhe rrethanat e pėrshtatshme pastaj veproni pa hezitim.

"Bėni hapin e parė nė besim. S'keni pse t'i shihni tė gjitha shkallėt, vetėm bėni hapat e parė."
N. L. King

Sa kohė do tė zgjasė realizimi dhe zbatimi ?

Nuk ka njė rregullore qė thotė se kjo do tė zgjasė gjysėm ore, njė ditė, njė javė apo njė muaj… kjo varet nga harmonia juaj me universin.

Dimensionet s'janė asgjė pėr universin. Nė nivel shkencor, nuk ėshtė mė e vėshtirė tė tėrheqėsh diēka gjigande sesa diēka tė vogėl.

Gjithēka nė univers ndodh pa u sforcuar fare.

Bari nuk rritet me vėshtirėsi, ėshtė planifikuar bukur, pokėshtu edhe lėvizja e planeteve gjigandė.
Gjithēka varet nga ajo qė po ndodh, kėshtu qė ne themi: " Kjo ėshtė e madhe, do tė dojė ca kohė, kjo ėshtė e vogėl do t'i kushtoj njė orė kohė. Kėto janė rregullat tona qė i pėrcaktojmė vetė. Por sipas ligjeve tė universit s'ka asnjė rregull, ju siguroni ndjenjat, dhe do tė merrni pėrgjigje.

Njerėzit e fillojnė zbatimin e kėsaj me gjėra tė vogla. Pėr shembull: bėjeni qėllimin tuaj pėr tė tėrhequr njė finxhan kafeje sot, dhe do ta tėrhiqni.

Pėrfytyroni njė bisedė me njė mik tė vjetėr qė keni kohė qė s'e keni takuar. Dikush do tė fillojė t'ju flasė pėr atė njeri, ai do t'ju telefonojė, ose do tė merrni njė letėr prej tij.

Ose para se tė shkoni nė njė vend me makinė ku keni problem me vendin e parkimin, mendoni njė hapsirė qė do ta gjeni pėr tė parkuar. Dhe atė do ta gjeni ose do tė prisni 1-2 minuta, dhe dikush do tjua lirojė njė vend. Praktikojeni dhe do tė habiteni se si do t'i gjeni vendet e parkimit.

Shumė njerėz ndjehen tė bllokuar, tė burgosur ose tė izoluar nga rrethanat e tyre aktuale. Por sido qė tė jenė rrethanat tuaja, ky ėshtė vetėm realiteti juaj aktual. Dhe ky realitet do tė fillojė tė ndyshojė si pasojė e pėrdorimit tė sekretit, pra ligjit tė tėrheqjes. Kur tė doni tė ndryshoni rrethanat, mė parė duhet tė ndryshoni mendimet dhe ndjenjat tuaja.

Nėse ju nuk prisni gjėra tė bukura, ky mesazh dėrgohet nė univers dhe rezultatet do tė jenė jo tė kėndshme. Ju e konfirmoni ēdo ditė gjėndjen tuaj.

Shumė njerėz e shohin veten e tyre dhe thonė: "ky jam unė". Nuk jeni ju, por jeni ai qė keni qėnė. Nėse shihni gjėndjen tuaj aktuale, mund tė mos keni shumė para, apo s'keni lidhjet qė doni, ose shėndeti dhe forma fizike s'ju kėnaqin, s'jeni ju ai, ky ėshtė rezultati i mendimeve tuaja dhe veprimeve qė kemi bėrė nė tė kaluarėn.

Kur shikoni gjėndjen aktuale dhe e pėrkufizoni veten si tė tillė, e dėnoni veten qė tė jeni tė tillė edhe nė tė ardhmen.

" Ne jemi rezultat i asaj qė kemi menduar." Buda

Ē'mund tė bėni tani pėr ta ndryshuar gjėndjen tuaj ?

Mund tė pėrmendim dy-tre mėnyra tė thjeshta.
Sė pari: filloni tė bėni njė listė gjėrash pėr tė cilat jeni mirėnjohės.

Filloni me kėtė sepse kjo jua ndryshon energjinė, fillon t'ju ndryshojė mendimet. Para kėtij ushtrimi mund tė jeni tė pėrqėndruar nė atė qė nuk keni, nė ankesat dhe nė problemet qė keni.
Kur ta bėni kėtė ushtrim, do tė filloni tė shkoni nė njė drejtim tjetėr, do tė filloni tė ndjeheni mirnjohės pėr gjėrat pėr tė cilat ndjeheni mirė.

Sa mė mirėnjohės tė ndjeheni, aq mė shumė gjėra tė mira do tė tėrhiqni rreth vetes. Sepse kjo ėshtė ndjenja qė duhet tė keni dhe me tė cilėn duhet tė zgjoheni ēdo mėngjes. Mirnjohja ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t'i shtuar gjėrat e mira nė jetė. Sapo tė filloni tė ndjeheni ndryshe rreth asaj qė keni, dhe jeni mirnjohės, do tė filloni tė tėrhiqni rreth vetes edhe mė shumė gjėra tė cilat i pėlqeni.

Zoti ka thėnė: Nėse falenderoni (tregohuni mirėnjohės), Unė (Zoti) do t'jua shtoj...
Kurani 14;7

Njė shembull interesant pėr ligjin e tėrheqjes ėshtė eksperimenti i realizuar mbi atletėt olimpikė i quajtur: " Prova vizuale motorike ".

Gjėja interesante e kėsaj prove ishte se u morėn atletėt olimpik dhe u lidhėn me paisjet e sofistikuara. I kėrkuana ta bėnin garėn e tyre vetėm me mendje.

Rezultatet ishin tė pabesueshme. Gjatė garės tė njejtėt muskuj lėvizėn nė tė njejtėn sekuencė, ashtu siē do tė bėnin nė tė vėrtetė.

Si ėshtė e mundur kjo?

Mendja s'e dallon nėse po e bėni vėrtet garėn, apo ėshtė thjesht stėrvitje. Nėse keni qėnė atje me mendje, do tė shkoni edhe me trup.

" Kur pėrfytyroni, atėherė materializoni ".
Denis Uaiti (Psikolog)

Ėshtė ndjenja ajo qė krijon tėrheqjen, jo vetėm imazhi apo mendimi. Shumė njerėz mendojnė se nėse kanė mendime optimiste, ose nėse pėrfytyrojnė atė qė duan kjo mjafton. Por nėse e bėni kėtė pa u ndjerė i shpėrblyer, pa jetuar njė gjėndje gėzimi apo dashurie, nuk e krijoni fuqinė e duhur.

Pėrcaktoje qartė dhe me fuqi ndjenjėn tėnde dhe qėndroji besnik dhe i palėkundur asaj.
Kjo ndjenjė dhe ky vizion i brėndshėm, do tė fillojė tė jetė njė dritare e hapur nėpėrmjet sė cilės fuqia e universit do tė fillojė tė shprehet tek ju.

" Se ēfarė ėshtė kjo fuqi s'e di, di vetėm qė ajo ekziston." B. Hill

Detya jonė nuk ėshtė tė kuptojmė "si "- nė, ajo do tė dalė nga pėrkushtimi dhe besimi tek realizimi i saj. Ju do tė doni ta bėni ēdo ditė, por ėshtė kontradiktore fakti qė kjo mund t'ju duket si njė detyrė. Gjėja mė e rėndėsishme pėr sekretin ėshtė tė ndjeheni mirė. Ju doni tė ndjeheni i gėzuar nga ky proēes, doni tė jeni nė humor tė mirė, tė lumtur dhe nė harmoni sa mė shumė tė jetė e mundur.

Ndryshimi i vetėm mes njerėzve qė jetojnė nė magjinė e jetės dhe atyre qė nuk jetojnė kėshtu, ėshtė se njerėzit qė jetojnė me magjinė e jetės kanė krijuar njė manual jetese. Ata janė mėsuar duke pėrdorur "ligjin e tėrheqjes" dhe atyre u ndodhin gjėra magjike kudo qė tė shkojnė. Sepse ata kujtohen ta pėrdorin sekreti, dhe e pėrdorin atė gjatė gjithė kohės.

Disa njerėz e pėrdorin pėr pak kohė dhe janė tė aftė, ata thonė; "jam i entuziazmuar, tani e mėsova dhe do ta ndryshoj jetėn." Por fillimisht rezultatet nuk duken nė horizont, dhe sapo shfaqen rezultatet e para sipėrfaqėsore, dikush duke parė kėto pak rezultate mund tė thotė: " Kjo nuk bėn " dhe e dini se ē'thotė universi ?

" Dėshira jote ėshtė urdhėr pėr mua." Rezultatet ikin dhe gjėndja rikthehet si mė parė. Bėni pak durim nė mėnyrė qė tė keni rezultate tė plota.

" Imagjinata ėshtė gjithēka, parashikim i tėrheqjeve tė ardhshme." A. Ajnshtajn

Vendosni se ēfarė do tė dėshironit. Besoni se mund ta keni, besoni se e meritoni, besoni se ėshtė e mundur pėr ju. Pastaj mbyllni sytė ēdo ditė pėr disa minuta, dhe pėrfytyrojeni atė sikur e keni.
Dilni nga kjo dhe pėrqėndrohuni te gjėrat pėr tė cilat jeni mirnjohės dhe falenderojeni Zotin pėr kėto mirėsi, gėzohuni, pastaj jetoni ditėn tuaj. Transmetojani kėtė mesazh nė univers dhe rezultatet do tė vijnė.

" Ēfarėdo qė tė sajojė mendja e njeriut, muud ta arrijė atė." W. Klementston

Duhet t'i vini vetes njė qėllim aq tė madh sa qė po ta arrinit do t'ju trulloste. Edhepse ju nuk shihni para jush asnjė mundėsi, asnjė strategji, deklarojeni atė dhe besoni tek realizimi i saj, bėni sikur tashmė ėshtė e vėrtetė dhe lėshojeni nė univers, pėrfytyroni sikur qėllimi ėshtė arritur, dhe kjo do tė ndodhė mė pas. Ky sinjal i fuqishėm do tė tėrheqė pranė jush njerėzit, rrethanat, paratė, biznesin… suksesin tuaj.

Shumica e njerėzve duan tė ēlirohen nga borxhet, por kjo do t'ju mbajė me borxhe pėrgjithmonė.
Do tėrhiqni atė qė keni nė mėndje.

Ju do tė thoni: " Po mendoja tė ēlirohesha nga borxhet ". Nuk ka rėndėsi nėse keni thėnė "ēlirim" apo "hyrje nė borxhe". Nėse keni nė mėndje borxhe, borxhe do tė tėrhiqni. Ankesat tuaja do tjua shtojnė problemin edhe mė shumė.

Kur ju pėrqėndroheni tek mungesat, te gjėrat qė s'i keni, ankoheni pėr to nė familje apo diskutoni pėr to me miqtė tuaj, nė fakt s'do t'ja dilni kurrė, sepse filloni tė tėrhiqni mė shumė nga ato qė s'keni

Nėse doni bollėk dhe prosperitet atėhere pėrqėndrouni tek ato qė doni.
P.sh nėse jeni mėsuar me idenė: "Duhet punuar shumė pėr tė fituar ca para", atėherė zėvendėsojeni kėtė me: "Paraja vjen lehtė dhe shpesh" pavarėsisht se mendje juaj mund t'ju thotė: "Gėnjeshtar, s'ėshtė e vėrtetė".

Fillimisht nė mėndjen tuaj do tė fillojė tė ndodh njė "lojė tenisi" ndėrmjet jush dhe mėndjes tuaj deri sa tė triumfoni, dhe ideja e re tė instalohet nė mėndjen tuaj.

Shumė njerėz fitojnė shumė para, por rrethanat dhe lidhjet e tyre ta shpifin. Kjo s'ėshtė pasuri e vėrtetė, mund t'i shkoni prapa parasė dhe tė bėheni i pasur, por kjo nuk ju siguron atė qė doni. Nuk po themi se paraja s'ėshtė pjesė e pasurisė, por ajo ėshtė vetėm njėra nga pjesėt.

Ka dhe njerėz tė tjerė qė janė shpirtėror, por ata janė tė sėmurė dhe trokė gjithmonė. Dhe as kjo s'ėshtė pasuri e plotė. Jeta supozohet qė tė jetė e bollshme nė tė gjitha fushat. Pasuria, shėndeti, puna apo njeriu qė duam, nuk na sigurojnė gjithmonė lumturi. Sa e sa njerėz i kanė kėto, por atyre i mungon lumturia. Por pse ndodh kjo ?

Kjo sepse nuk dijmė se ē'duhet tė kėrkojmė.

Pasuria e vėrtetė ėshtė ajo qė bashkon gėzimin, lumturinė e brėndshme me pasurinė dhe bollėkun e jashtėm. Duhet kuptuar se gjėndja e brėndshme ėshtė mė e rėndėsishme se e jashtmia, por tė dyja janė tė nevojshme dhe se balanca ndėrmjet tyre sjell lumturinė e vėrtetė dhe tė qėndrueshme.

Nė lidhjet me njerėzit dhe marrėdhėniet me ta, njė pikė e rėndėsishme ėshtė qė ju tė kuptoni veten.
Si prisni qė dikush tjetėr ta pėlqejė shoqėrinė me ju, kur ju nuk e pėlqeni atė as vetė ?
A e trajtoni ju veten siē pėlqeni t'ju trajtojnė tė tjerėt ?

Ju bėni zgjidhje pėr veten tuaj, s'duhet tė mendoni pėr tjetrin: " Ju mė jeni borxhli, duhet tė mė jepni mė tepėr ".

Jepini mė shumė vetes, gjeni kohė pėr t'i dhėnė vetes qė ta mbushni veten deri nė limit, qė tė keni mė bollėk dhe tė merrni mė tepėr.

Atė qė mendoni pėr veten, atė do ta tėrhiqni.
Po tė doni veten, do tė doni edhe tė tjerėt.

Nė lidhjet me njerėzit, ne jemi mėsuar tė ankohemi pėr tė tjerėt. Pėrqėndrohemi gjithmonė te tjetri, kjo ėshtė gabimi. Qė njė lidhje tė funksionojė duhet tė pėrqėndroheni tek gjėrat qė ju pėlqejnė tek tjetri.

Kur tė pėrqėndrohemi te gjėrat qė na pėlqejnė, ato do tė shtohen. Gėzimi juaj gjėndet brėnda jush, pėrdoreni.

Ndikimi i mendimeve tona.

Ėshtė e rėndėsishme tė dimė qė trupi ynė ėshtė produkt i mendimeve tona. Mjeksia shkencore po fillon tė kuptojė se deri nė ē'gradė natyra e mendimeve dhe emocioneve pėrcakton substancėn fizike, strukturėn dhe funksionin e trupave tanė.

Nė artin kurativ njihet efekti "plasibo".
Supozohet qė "plasibo" tė jetė diēka qė s'jep efekt nė trup. Si p.sh njė tabletė sheqeri, apo diēka tjetėr.

I thoni pacjentit se ky ilaē ka njė efekt tė caktuar dhe ndodh qė "plasibo" tė japė atė efekt, madje edhe mė tepėr sesa mjekimi specifik pėr atė sėmundje. Ėshtė zbuluar qė mėndja njerėzore ėshtė faktori mė i madh nė artet kurative, ndonjėherė mė shumė se mjekimet.

Por kjo s'do tė thotė se duhet ta mohoni mjekėsinė, pasi format e shėrimit janė tė shumėllojshme. Ēdo formė shėrimi e ka njė vend, dhe efektet e saj mund tė janė provuar.

Ka me mijra diagnoza dhe sėmundje. Ato janė pika e dobėt, janė rezultati i njė gjėje, stresit. Kur i vini shumė presion zinxhirit, i vini shumė stres sistemit dhe njėra nga hallkat kėputet, kjo ndodh edhe tek njeriu.

Filozofia jonė krijon sėmundje, pėr tė na treguar se kemi njė perspektivė tė ēekujlibruar qė nuk ndiejmė dashuri dhe nuk jemi mirėnjohės. Pra nuk tregohemi falenderues pėr mirėsitė qė kemi, por pėrqėndrohemi te e keqja dhe i harrojmė tė mirat qė na rrethojnė.

Kur njė njeri shfaq simtoma sėmundjeje, ai mund t'i largojė kėto me forcėn e besimit dhe mendimet e tij pozitive. Ne kemi brenda vetes njė program themelor, quhet vetėshėrimi. Nėse ke njė plagė, ajo mund tė mbyllet. Po pate njė infeksion bakterial, sistemi imunitar vepron dhe mund ta eliminojė atė. Sistemi imunitar ėshtė krijuar qė trupi tė shėrojė vetveten.

Sėmundja nuk mund tė jetojė nė njė trup qė ėshtė nė gjėndje tė shėndetshme emocionale. Trupi juaj hedh me miliona qeliza ēdo sekondė dhe krijon me mijra tė tjera. Disa pjesė tė trupit tonė zėvendėsohen ēdo ditė, pjesė tė tjerat duan disa muaj, tė tjerat disa vite. Por brenda pak vitesh do tė keni njė trup krejt tė ri.

Nėse keni njė sėmundje dhe po pėrqėndroheni te ajo duke i folur njerėzve pėr tė, nė fakt do tė krijoni mė shumė qeliza tė asaj sėmundje. Pėrfytyrojeni veten duke jetuar nė njė trup shumė tė shėndetshėm dhe lėreni doktorin tė merret me tė.

Kur njė njeri pėrqėndrohet tek ajo qė s'shkon mirė dhe tek simtomat e saj, do t'i pėrshpejtojė ato. Shėrimi s'do tė vijė deri sa ta zhvendosė mendimin e tij nga tė qėnit i sėmurė nė tė qėnit i shėndetshėm, sepse ky ėshtė ligji i tėrheqjes.

Mendimet mė tė lumtura tė ēojnė tek njė biokimi mė e lumtur. Njė trup mė i lumtur ėshtė mė i shėndetshėm. Mendimet negative dhe stresi janė vėrtetuar se pėrkeqėsojnė trupin dhe funksionet natyrore tė tij. Janė mendimet dhe emocionet tona ato qė rimblidhen, riorganizohen dhe ndikojnė nė rikrijimin e vazhdueshėm tė trupit tonė.

Hiqeni stresin fiziologjik nga trupi dhe trupi do tė bėjė atė qė ka pėr detyrė, do ta shėrojė veten, Zoti ka krijuar nė trupin tonė sistemin imunitar i cili reagon ndaj ēdo sėmundje. Kanė ndodhur ēudira me kėtė, janė shėruar sėmundje tė rėnda qė nuk mendohej se mund tė shėroheshin. Forca e besimi tuaj ju ndihmon tė shėroheni. Njeriu shėndrohet nė atė pėr tė cilėn mendon. Mendoni shėrimin dhe ai do t'ju vijė.

Njerėzit kanė njė tendencė, pėr t'i parė gjėrat qė duan, dhe thonė: " Po ajo mė pėlqen, atė e dua ". Por ata shohin edhe gjėrat qė nuk i duan dhe i japin po aq energji, nė mos edhe mė shumė, me idenė se mund ta vulosin kėtė, ta eleminojnė, dhe ta harrojnė.

Nė shoqėrinė tonė ne jemi tė kėnaqur me luftėn kundėr ēdo sėmundjeje tė rėndė, kunder luftrave dhe ēdo fenomeni qė nuk e duam. Gjėrat nė tė cilat pėrqėndrohemi bėhen realitet.

Nėse jemi shumė tė nevrikosur pėr njė luftė qė po vazhdon, konflikt apo vuajtje, po i shtojmė energji edhe mė tepėr asaj. Kjo krijon vetėm rezistencė.
Njė shprehje e urtė thotė: "Asaj qė i reziston, ajo insiston tė ndodhė edhe mė shumė." S'ka kuptim qė t'i japim tė gjithė energjitė tona problemeve tona.

Veproni ndryshe.
Nėse jeni kundėr luftės atėherė ju jeni pro paqes.

Nėse jeni kundėr urisė atėherė jeni pro njerėzve qė tė kenė mė shumė pėr tė ngrėnė. Nėse jeni kundėr njė politikani tė caktuar, atėherė jeni pro njė kundėrshtarit tė tij politik. Pra pėrqėndrojini energjitė tuaja nė drejtimin pazitiv tė gjėrave.

Shpesh zgjedhjet favorizojnė personin qė njerėzit kundėrshtojnėt mė shumė, kjo sepse ai po merr gjithė energjinė dhe vėmendjen e duhur.

Duhet tė pėrqėndroheni tek ajo qė doni, jo tek ajo qė s'doni sepse kjo ju jep mundėsi tė thoni: ''Kėtė e dua". Kur zėri dhe shikimi pėrbrenda bėhen mė tė thellė, mė tė qartė e mė tingėllues se opinionet jashtė, e keni nėn kontroll jetėn tuaj.

Mėsohuni tė jeni i qetė, ta hiqni vėmėndjen nga ajo qė nuk doni, dhe nga ngarkesat emocionale rreth saj. Pėrqėndrojeni vėmėndjen tek ajo qė doni tė pėrjetoni. Energjia rrjedh aty ku shkon vėmėndja. Nuk ndryshohet e keqja duke u pėrqėndruar tek ajo vetė, por tek e kundėrta e saj, tek e mira.

Nėse tė gjithė e pėrdorin sekretin nuk do tė mbaronin tė mirat ?

E bukura e sekretit tė madh ėshtė se ka pėr tė gjithė. Ekziston njė gėnjeshtėr qė vepron si virus nė mendjen e njerėzve. Dhe kjo gėnjeshtėr ėshtė qė s'ka pėr tė gjithė, ka mungesė, kufizim dhe s'ka mjaftueshėm.

Zoti, Pronari i vėrtetė i universit, ėshtė plot begati dhe mirėsi. Ai ia dhuron mirėsitė e Tij atij qė dėshiron dhe begatitė nuk pakėsohen kur i jep.

Gėnjeshtra e pakėsimit i bėn njerėzit tė mendojnė pėr frikė, zili e kopraci, dhe kėto mendime bėhen pėrvoja e tyre. Pra bota ka pirė njė pilulė makthi.

E vėrteta ėshtė se ka mė shumė tė mira, ka mė shumė ide krijuese, mė shumė fuqi, mė shumė dashuri, mė shumė gėzim dhe e gjithė kjo fillon tė vijė te njė mėndje qė e njeh natyrėn e vėrtetė.

Ēdo mėsues i madh qė ka ardhur nė kėtė botė, na ka mėsuar se Zoti e ka bėrė tė bollshme kėtė botė dhe furnizimet e Tij janė tė pashtershme per atė qė i kėrkon, por kjo varet nga forca e besimit tonė.

Kėshtu qė kur mendojmė se burimet po shterojnė, gjejmė burime tė reja pėr tė arritur tė njejtat gjėra. Edhepse themi se na mungon diēka, kjo ndodh sepse s'e hapim mendjen tonė pėr tė parė ēfarė kemi rrotull.

Kur tė gjithė tė jetojnė tė drejtuar nga zemra, dhe nė ndjekjen e asaj qė duan, nuk kėrkojnė tė njejtat gjėra, kjo ėshtė bukuria e kėsaj. Ne nuk duam tė gjithė gjėrat e mėdhaja, nuk duam tė njejtin njeri, nuk duam tė njejtėn pėrvojė dhe tė njejtat rroba, ne nuk duam tė gjithė... thojeni ju.

Ka mjaftueshėm pėr tė gjithė, nėse e besoni, nėse e fshihni, nėse veproni nėpėrmjet tij do t'ju shfaqet, kjo ėshtė e vėrteta.

Gjithēka qė doni, hareja, gėzimi, dashuria, bollėku, prosperiteti ėshtė aty dhe ėshtė gati duke pritur qė ta kapni. Duhet tė jeni tė uritur pėr tė, duhet ta doni, duhet tė keni qėllime, Kur keni qėllime dhe keni pasion pėr atė qė doni, do t'ju vijė ajo qė keni dashur.

Kėtu qėndron edhe sekreti i lutjes tek religjonet, forca e besimit nė realizimi e saj krijon energjinė e duhur dhe bėn qė ajo tė realizohet, ndėrsa dyshimi e ndėrpret realizimin e saj.

Njihini gjėrat e mrekullueshme rreth jush dhe bekojini ato. Nga ana tjetėr pėr gjėrat qė s'po funksionojnė ashtu siē doni ju, mos harxhoni energji duke u ankuar apo duke fajsuar, pėrqafoni ēdo gjė qė doni dhe do tė keni mė tepėr nga ato.

Ne dhe universi.

Nėse shikoni dorėn tuaj, ajo ju duket e fortė, por nuk ėshtė e tillė. Nėse e merrni dhe e vendosni nėn njė mikroskop tė pėrshtatshėm do tė shikoni njė masė energjie qė dridhet. Gjithēka ėshtė e bėrė nga e njėjta gjė, qoftė dora juaj, oqeani ose dhe njė yll.

Gjithēka ėshtė energji. Pėr ta kuptuar mė mirė: kemi universin, galaktikėn, planetin dhe individėt. Pastaj brenda nesh sistemet organike, qelizat, atomet dhe brenda atomit energji. Pra ka shumė nivele qė mund tė flasim, por gjithēka nė univers ėshtė energji po tė zbėrthehet.

Pavarėsisht se nė ē'qytet jetoni, ju keni energji tė mjaftueshme nė trupin tuaj, njė fuqi qė mjafton pėr tė ndriēuar qytetin tuaj pėr gati njė javė.

Shumica e njerėzve e pėrkufizojnė veten nga ky trup i kufizuar. Kjo ėshtė gabim, ju s'jeni trup i kufizuar, edhe nė njė mikroskop jeni fushė energjie. Nėse mendoni se jeni veshje mishi qė vini rrotull e keni gabim, jeni fushė energjie qė vepron nė njė fushė mė tė madhe energjie. E gjithė fuqia vjen nga brėnda prandaj ne mund ta kontollojmė atė.

Historitė e njerėzve janė tė mbushura plot me ngjarje tė mos-suksesit dhe problemeve tė ndryshme. Kjo ėshtė histori e kujtdo nga ju, kudo qė tė ndodheni. Pyetja ėshtė se ēfarė do tė bėni tani, ēfarė do tė zgjedhėsh tani ?

Sepse, ose do tė pėrqėndrohuni te kėto gjėra, ose te ato qė dėshironi. Kur njerėzit fillojnė tė pėrqėndrohen tek ajo qė duan, ajo qė s'duan zhduket. Njėra pjesė zgjerohet, tjetra zhduket.

E bukura e ligjit tė tėrheqjes ėshtė se ju mund t'ja filloni aty ku jeni. Mund tė filloni tė mendoni metėvėrtetė dhe tė gjeneroni njė ton harmonik dhe tė lumtur dhe universi do tė fillojė t'i pėrgjigjet kėsaj. Duhet tė besoni se nė univers ka bollėk, duhet tė besoni se gjithēka shkon mirė pėr ty, ose duhet tė besoni se nuk po plakeni por po rinoheni...

Dikush mund tė mendojė: "Shumė e bukur por nuk e bėj dot", ose "Ai nuk do tė mė lėrė ta bėj", "Nuk kam paratė e mjaftueshme pėr ta bėrė", ose nuk e nuk e nuk… por ēdo "nuk" ėshtė njė krijim.

Kur mendoni pėr veten se mund ta bėni ose jo diēka, nė tė dy rastet keni tė drejtė. Ēdo gjė qė ju bėn tė ndjeheni mirė, do tė tėrheqė edhe mė shumė gjėra tė mira.

" Ndiqni lumturinė tuaj, dhe universi do t'jua hapė dyert aty ku ka patur vetėm mure." J. Kenpbell

Kur ndiqni lumturinė tuaj, jetoni nė njė hapsirė konstante gėzimi. Ju i hapeni bollėkut tė universit. Jeni tė entuzjazmuar ta ndani jetėn me ata qė doni. Dhe entuzjazmi, pasioni, lumturia juaj bėhen ngjitės. Do jetoni nė njė realitet tė ndryshm, nė njė jetė tė ndryshme.

Dhe njerėzit do t'ju shohin e do tė thonė: " Ēfarė bėn ti ndryshe nga unė. ", e vetmja gjė qė ti bėn ndryshe ėshtė se ti punon me sekretit. Atėherė mund tė bėsh e tė kesh gjėra qė dikur mendoje se ishin tė pamundura.

Tani ne po hyjmė nė njė epokė tė re, ku kufiri i fundit nuk ėshtė hapsira, por do tė jetė mėndja. Shohim njė tė ardhme me potencial tė pakufizuar, e mundėsi tė pakufizuara. Ne po pėrdorim jo mė shumė se 5% tė mėndjes njerėzore. Dhe 100% e potencialit njerėzor ėshtė rezultati i shkollimi tė duhur. Imagjinoni njė botė ku njerėzit do tė pėrdornin tė gjithė potencialin e tyre mendor dhe emocjonal se sa e ndryshme do tė ishte bota…

Njeriu ėshtė njė qėnie komplekse. Brenda tij fshihen energji dhe mistere ende tė.pa zbuluara.
Njėri prej tyre ėshtė ky ligj qė sapo shtjelluam.

Tani ju e keni forcėn e duhur pėr t'i ndryshuar gjėrat nė drejtimin e duhur. Kapeni timonin e anijes dhe drejtojeni atė aty ku duhet dhe mos lejoni erėn dallgėt t'i japin drejtim anijes suaj. Bėhuni ju drejtues tė jetės suaj dhe mos ja lini atė nė dorė rastėsisė. Ju mund t'i jepni jetės drejtimin qė dėshironi, zgjidheni vetė...

Burimi / Marrė dhe pėrshtatur nga dokumentari me tė njėjtin titull nga explorer channal.
©Erikson


Edituar pėr herė tė fundit nga erikson nė 14.01.11 15:42, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  Erikson prej 24.11.09 23:31

Per sa i perket materialeve shtese, ka nje artikull me titull "A mund te behet njeriu miliarder vetem me mendime? " nga autori Daut Demaku... e ke ketu ne forum tek SPIRITUALITET teper interesant, ndersa ne lidhje me besimin ne Zot duhet te kuptosh diēka se Zoti e ka lidhur realizimin e gjerave me shkaqe te ndryshme, qofshin ato te mira apo te keqia dhe asgje nuk del jashte pushtetit dhe percaktimeve te Tij. Eshte normale qe ky material mund te keqkuptohet prej njerezve por kjo varet nga dijet dhe besimi i secilit... pa tjeter qe mbeshtetja tek Zoti eshte zgjidhja me e drejte....
avatar
Erikson

Nuk them se kam gjetur te verteten, por me te vertet se kjo qe kam nuk di....


34


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Filmi Sekreti

Mesazh  Elizza prej 12.04.10 21:36

"Sekreti" - Ēelėsi pėr ndryshim personal, zgjim shpirtėror dhe shėndet


Gjithkush dėshiron tė jetė i lumtur, qoft fėmijė apo i rritur.

Filmi "Sekreti" i Rhonda Byme futi njė panel tė filozofėve, vizionarėve, shkencėtarėve dhe sipėrmarrėsve tė cilėt mėsojnė bazat e Sekretit pėr krijimin e realitetit personal e tė dikujt tjetėr.

Ēfarė ėshtė Sekreti?

Kėto mėsime datojnė qysh nga Babilonia e lashtė, Mesopotamia dhe Egjipti, fillimisht tė fshehura nga autorėt tė cilėt kishin frikė se do tė akuzoheshin pėr blasfemi apo do t'i nėnshtrohen torturės apo vdekjes pėr besimet e tyre. Kėto mėsime janė "zbuluar" nė vitet shtatėdhjetė dhe tetėdhjetė nga mendimtarėt, tė cilėt e studiuan kėtė urtėsi tė lashtė dhe e sollėn atė pėr masėn. Bota e sotme moderne beson mė shumė se kurrė nė liri individuale.

Koncepti mė i thjeshtė dhe akoma mė i vėshtiri pėr ta kuptuar i "Sekretit" ėshtė qė: lumturia ėshtė njė e drejtė e dhėnė me lindjen. Gjithkush mund tė krijojė pasuri, shėndet, dashuri dhe bollėk, sipas "Sekretit", sepse ne jemi krijuesit e realiteteve tona. Ne kemi krijuar ēdo gjė, e mirė, e keqe, e bukur dhe e shėmtuar. Kjo ėshtė arsyeja pse duhet tė mėsojmė tė pėrdorim "Sekretin" saktė.

Si funksionon Ligji i Tėrheqjes?

Gjithqka ėshtė energji, mendimet dhe ndjenjat janė energji, energjia tėrheq energji.

Sa mė shumė qė ndjeni diqka dhe sa mė shumė qė mendoni pėr tė, aq mė shpesh do ta tėrhiqni atė: pozitive apo negative. Me apo pa dashje qkado qė mendoni dhe ndjeni momentalisht krijon tė ardhmen tuaj.

Koncepti i lashtė i njohurive Kabale "Bitachon" na tregon se si ne mund tė pėrdorim sekrete pėr ta realizuar si duam jetėn tonė. Bitachon mėson se gjithėsia ėshtė e gjallė; asgjė nuk i mungon dhe e pėrsosur nė tė gjitha mėnyrat. Kur ne tė jetojmė nė kėtė mėnyrė tė lumtur, ne mund tė krijojmė veten nė ēdo moment.

Kėrkimi i lumturisė nuk ėshtė diqka e re. E reja ėshtė rizbulimi i Ligjit Universal tė Tėrheqjes, real aq sa edhe Ligji i Gravitetit. Ligji i Tėrheqjes drejton qdo gjė prej nesh, tė ndėrgjegjshme e tė pandėrgjegjshme.

Treguesit e Sekretit pohojnė se: "mendimet dhe ndjenjat kanė njė frekuencė dhe dėrgojnė jashtė njė sinjal magnetik. Qfardo qė ju mendoni ėshtė ajo qė krijon tė ardhmen tuaj. Realiteti juaj i tanishėm ėshtė rezultat i mendimeve nė tė kaluarėn. Ligji i tėrheqjes ėshtė gjithmonė nė veprim."

Si njė terapist shpirtėror, pyetja e parė qė duhet bėrė ėshtė: "Ēfarė dua unė?"...Shumica pėrgjigjen: "Dua tė jem i lumtur". Pėrgjigjėja zakonisht bėhet nė mėnyrė jo bindėse.
Pėr t'i bėrė gjėrat mė tronditėse, shumica e individėve kanė pėrvojė nė lloje tė ndryshme tė praktikave shpirtėrore dhe psikologjike. Disa e kanė lexuar Louise San, Wayne Dyer, Deepak Chopra, Marion Williamson etj. Megjithatė, vetėm lumturia "e vėrtetė" i shpėton ata.

Disa njerėz besojnė se: "Nėse unė vetėm mendoj pozitivisht, i pėrsėris pohimet pozitive dhe gjėrat e mira thjesht do tė ndodhin" Ligji i tėrheqjes do tė mė strehojė mua. Mirėpo, intelekti dhe imagjinata pa ndjenja nuk do tė kenė fuqinė e manifestimit.

Njėra ndėr prezantuest e "Sekretit", Lisa Nichols thotė se Ligji i Tėrheqjes ėshtė njė proces 3 hapsh:

KERKO, BESO, MERR

Mė pas Joe Vitale thekson se ka tė paktėn dy gjėra shumė tė fuqishme qė sjellin sukses: "Vizualizimi dhe Mirėnjohja". Megjithatė kėto janė prezantuar si tė ndara nga procesi '3-hapsh '. Sipas tij mė vonė u bė e qartė se:

Ligji i Tėrheqjes ėshtė nė fakt njė proces katėr hapėsh!

KERKO, BESO, MERR, FALENDERO!
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  arial4356 prej 29.06.10 20:43

Mesa kam kuptuar une per kete ceshtje eshtw dhe nje liber tek libraria "11 ligjet e harruara" nga Bob Proctor.
avatar
arial4356

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  yasmin prej 06.01.11 1:18

Te them te drejten, librin "sekreti i jetes" e kam marrur ne duar per ta lexuar para dy vitesh...E mora me shume deshire per ta lexuar,sepse ma sugjeroi nje mik i mire i imi,por teksa e lexoja,nuk po gjeja ate qe kerkoj zakonisht nga nje liber,dhe kaq i merzitshem mu duk sa e lashe pa e lexuar deri ne fund,ma merrte mendja se as nga fundi nuk do ishte interesant si liber...Sinqerisht,nuk e quaj as liber,duke u nisur nga respekti i madh qe kam per ata qe jane vertete libra....Pse e them kete?

Po ua tregoj me nje rast konkret jetesor;ky liber ishte libri i preferuar i nje mikut tim shume te dashur per mua,vendosa ta lexoj dhe kur e takoj kete mikun tim,ai menjehere me pyet : " a te pelqeu libri"?- ia ktheva keshtu: "mos te te vije keq,por eshte libri me i merzitshem qe me ka rene ne duar,thjesht per arsyen se kur nisem te lexoj nje liber,pres te kerkoj vete peregjigjet,pres qe nje liber te me beje te mendoje thelle,te me ndihmoje te kem nje proces te te menduarit dhe te vepruarit vetjak, dhe jo te me paraqese gjera te gatshme,sikur te kem ne duar nje manual te nje instruktori qe te me tregoje se si te mendoj e te veproj...

Sinqerisht me dukeshin qesharake disa "keshilla" te gatshme qe te jepte Rhonda ne lidhje me disa aspekte jetesore...Psh:kur thoshte qe nese deshiron te besh nje udhetim por nuk ke mundesi,gjss pergatit valixhet dhe keshtu pa e kuptuar do te vije mundesia qe ta besh udhetimin....Tjeter qe me beri pershtypje;ishte nje rast ku tregonte qe nje femer beqare nuk po e gjente dashurine e jetes sepse ajo kur flinte,flinte ne mes te krevatit duke mos i lene vend ne te ardhmen qe te kishte prane krevatit burrin e ardhshem,dhe ja cila ishte zgjidhja:ajo vendosi te mos fleje me ne mes te shtratit,por ne nje cep te tij duke i lene vend edhe burrit imagjinar,po ashtu vepronte edhe kur ulej te ushqehej, ne tavoline vendoste edhe nje pjate tjeter sikur me te ishte edhe burri imagjinar....duke vepruar keshtu,ajo e gjeti me te vertete,u takua me burrin e saj te ardhshem dhe jetuan te lumtur...
E si kjo perralla ka plot....sidomos ajo keshilla qe sugjeron se si te jesh i pasur,ku thote qe te shtiremi se kemi para,dhe keshtu do jemi vertete te pasur....

Po ku ka njeri te varfer qe nuk do donte te kete para, sa per te pasur nje jetese te mire,dhe nese ai shtiret se ka para nuk do te thote se doli nga mjerimi i kafshates.....Rhonda e te tjere si ajo,nuk kane si ta dine kete,sepse nuk kane jetuar ndonjehere ne "afriken e mjerimit",apo ne vendet e tjera te "botes se trete", ku te kesh para eshte nje enderr qe as nuk ia lejojne vetes,e lere pastaj te shtiresh sikur ke para.....Kjo me ngjan me nje loje kur isha e vogel,qe luaja me shoqet e mia,i thonim njera-tjetres "hajde lozim shpiash",ku benim sikur ishim zonja shtepie....e kuptuam qe ishte thjesht nje loje e bukur kjo e te shtirurit,atehere kur filluam te rriteshim dhe te shihnim si ishte realiteti....

Sekreti i jetes,eshte unik tek cdo jete njerezore,cdo njeri duhet ta kerkoje dhe ta gjeje sipas menyres se tij.....Nuk arrihet lumturia e jetes ne menyre aq te thate,sic thuhet tek ky "liber",nuk ka formula universale te lumturise jetesore....Lumturia nuk arrihet duke genjyer veten se je i lumtur,se po te ishte keshtu,te gjithe do ishim te lumtur,nisur nga fakti se sa shume na pelqen te genjejme veten....Nuk ka njeri qe nuk do te jete i lumtur,sepse insitkti jetesor eshte kaq i forte tek ne,sa qe ne gjithmone kerkojme te jemi te lumtur,por ama sipas menyres se secilit...Dicka qe e ben yasmin te lumtur nuk do te thote se e ben edhe nje njeri tjeter....

"Shpirti i njeriut ka kurdohere prirje te besoje ne mrekullite. Sado ngushte qe te biem dhe sado i madh te jete rreziku,thelle ne shpirtin tone ndrit nje rreze shprese" (Viktor Hygo/njeriu qe qesh)

Mendoj se Rhonda Byme nuk e ka gjetur per vete sekretin e jetes,sepse po ta gjente do e kuptonte se ka gjetur vetem sekretin qe i perket vetem jetes se saj,dhe jo sekretin e jetes tone...

Sekretin e jetes se vet, duhet ta gjeje secili prej nesh vete,duke pasur besim se do ta gjeje,sepse ashtu sic thoshte Virgjili "ata do ta bejne sepse besojne se do ta bejne"
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Idlir prej 08.01.11 13:08

E pranoj plotesisht dhe pa medyshje Ligjin e Terheqies; per kete kam aresye teorike dhe praktike. Teorike po i quaj ato aresye qe kane te bejne me mbeshtetjen e Ligjit te Terheqies, ne menyre te drejtperdrejte apo te tertthorte, pre autoreve me besueshmeri te larte. Praktike quaj zbatimin e Ligjit te Terheqies ne praktiken time jetesore. Eshte nje gje shume e mire qe u hodh per publikun e gjere, pamavaresisht se me shume vonese.

Vertet qe njerezit, duke qene qenie individuale, me karakteristika e tipare diferencuese (prej njeri-tjetrit), kane edhe rruge apo metoda relativisht te ndryshme per te vepruar ne jete, por, sidoqofte, pjesa bazale eshte e perbashket, pasi te gjithe i perkasin te njejtit lloj: Njeriut. Keshtu, ne dallojme psh, ne stilin e te ngrenit (e mbaj pirunin me te majten apo me te djathten), por njejtesohemi ne faktin se pamvaresisht ndryshimeve, individualiteteve, te gjithe duhet te ushqehemi qe te mund te jemi gjalle. Po keshtu, te gjithe kemi: metabolizem, shenja thuajse te njejta kur na ze gripi; gjera e mira na gezojne, te keqiat na merzisin (ndryshojme ne intensitetin e perjetimit sipas temperamentit, forces psiko-shpirterore, edukimit, gjendjes-situative psiko-fizike etj). Te gjithe lindim prej nje mashkulli e nje femre (babai e nena), akti sexual eshte po ai, prej qe s'mahet mend, me ndryshim ne teknika e entensitete, te gjitheve na pelqen e bukura dhe na shqeteson e shemtuara (perjashto rastet e devijimeve psiko-patologjike) etj.

Keshtu, besoj se: Ligji i Terheqies funksionon per te gjithe, ne aspektin e tij bazik, dhe ajo qe eshte e parekomandueshme ne en block, e pa reduktueshme ne recete apo formule. eshte: menyra e vecante e secilit per ta ushtruar sugjestionin apo urdherimin e nderdijes( pavetedijes qe di gjithcka). Pra: urdherimi i nderdijes vepron njelloj pr te gjithe; stili i urdherimit (sipas formimit individual), mund te jete i ndryshem.

Ne shkrimet e mesiperme, vura re se kishte edhe argumente, per fuksionimin e Ligjit te Terheqies, mirepo problemi ndoshta qendron tek "perkufizimi i argumentit". Ne lidhje me kete pike, deheroj te them se, jo te gjitha dukurite mund te jene explicite (me argument racional, apo arsyetim logjik matematik). Kuptimet ndahen ne: explicite dhe implicite; keto te dytat, jane kuptimet qe ndihen, perjetohen apo vetekuptohen (kuptohen intuitivisht, apo vetvetiu). Kuptimet e para i percjell shkenca (kryesisht), te dytat poezia, mistika arti. Sado qe mistika arti poezia jane te pa mbeshtetura ne argumente apo fakte objektive (te experimentueshme), gjithsesi ato existojne madje si avangarde e mendimit dhe zhvillimit njerezor. Kjo tashme, per shkak te pervojes mijera vjecare merret si e mireqene (Shiva e zbuloi muziken dhe vallezimin rreth 7000 vjet perpara, dhe ne e dime se 'cefekt kane ato, pa qene nevoja ti argumentojme vazhdimisht.
avatar
Idlir

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Xhemajl prej 09.01.11 14:39

Nderdija eshte AKUMULATORI kryesor qe e fuqizon (i jep energji)
Ligjit te terheqjes si dhe te gjitha ligjeve te tjera.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SEKRETI (LIGJI I TERHEQJES)

Mesazh  arbri1994 prej 08.02.11 0:48

http://www.filmahd.com/the-secret/

http://www.filmahd.com/the-secret/
PER TE GJITH ATA QE KAN PASUR DESHIR TA NJOHIN JETEN VYRTYTET E SAJ MENYREN SE SI DUHET JETUAR SHIKONE DOKUMENTARIN MA TE FAMSHUM E SHITUR BOTEROR
VETEM PER JU
perktheu dhe pershtati filmin
Arber.F.Halili
avatar
arbri1994

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  ILIRA prej 14.02.11 13:07

Eliza une i vleresoj shume shkrimet e tua ne tema te ndryshme mirepo ne to gjej kundershti.
Psh librin " the secret " e kam lexuar edhe une te them te drejten eshte ne kundershtim me teorine tende ne lidhje me shkrimin ne temen "Spiritualiteti art i jeteses"

Mesa kam kuptuar jo se njerezit nuk kane pasur dhe kane endrra sepse nuk mund te mendosh se nje qorr nuk do sy, por si duket "ligji" edhe ky i terheqjes perseri nuk funksionoka njelloj. Megjithate ne ate liber behet fjale vetem per kenaqesi ose lumturi qe i perkasin botes materiale ( para ,pune e mire, bashkeshort/e femije, fame, deri te rinia e perjetshme) te gjitha keto jane iluzionet e kesaj bote apo jo

E gjithe ceshtja qendron te gjetja e balances ndermjet botes materiale dhe shpirterore te pakten ky eshte mendimi im, per kete a mund te na shkruash dicka me shume .

avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Elizza prej 16.02.11 18:52

ILIRA shkruajti:Eliza une i vleresoj shume shkrimet e tua ne tema te ndryshme mirepo ne to gjej kundershti.
Psh librin " the secret " e kam lexuar edhe une te them te drejten eshte ne kundershtim me teorine tende ne lidhje me shkrimin ne temen "Spiritualiteti art i jeteses"

Mesa kam kuptuar jo se njerezit nuk kane pasur dhe kane endrra sepse nuk mund te mendosh se nje qorr nuk do sy, por si duket "ligji" edhe ky i terheqjes perseri nuk funksionoka njelloj. Megjithate ne ate liber behet fjale vetem per kenaqesi ose lumturi qe i perkasin botes materiale ( para ,pune e mire, bashkeshort/e femije, fame, deri te rinia e perjetshme) te gjitha keto jane iluzionet e kesaj bote apo jo

E gjithe ceshtja qendron te gjetja e balances ndermjet botes materiale dhe shpirterore te pakten ky eshte mendimi im, per kete a mund te na shkruash dicka me shume .


Fillimisht, nėse vė pėrball librin "Sekreti" me temėn "Spiritualiteti: arti i jetesės" do tė gjeni kundėrshti, por nėse mes tyre fusni edhe tema te ngjashme, pak logjikė, pak pėrvojė dhe shumė kuptueshmėri do tė shihni se nuk janė edhe aq nė kundėrshtim, por janė plotėsim i njėra-tjetrės.

Nė realitetin, nė tė cilin jetojmė, vetėm tė mendosh pozitivisht, t'i shprehėsh dėshirat, tė besosh dhe tė marrėsh nuk ėshtė e mjaftueshme pėr njė pėrmbushje dhe pėr njė lumturi tė pa kushte... Cilindo qė e pyet sot pėr jetėn qė bėn, do tė thotė se dėshiron tė kthehet nė udhėkryqin, nė tė cilin jeta e tij ka zėnė tė jetė e mėrzitshme dhe tė nis nga e para. Tė gjithė e duam lumturinė, por 'Sekreti' i vetėm nuk mjafton!

Sė pari kėrkohet realizimi i vetvetės qė e arrijmė me anė tė spiritualitetit. E kam thėnė edhe dikund, po e them prapė, se nuk ėshtė mė e rėndėsishmja tė besojmė dhe tė bindemi, por tė kuptojmė.
Kuptueshmėria nuk arrihet vetėm me njohje dhe mendim analitik (tė cilat pėr njerzit modern janė thelbėsore), por mbi tė gjitha me meditim... Nėse arrin t’i kalosh kufinjtė e egos, je i gatshėm tė bėsh gjithēka. Nuk je i detyruar mė tė mendosh se ēka thonė e ēka mendojnė tė tjerėt pėr ty, se a je brenda kornizave tė cilat janė tė pranuara nga shoqeria dhe rrethi, nuk je i detytuar tė mėrzitesh e tė zhytesh nė depresion nga konfliktet e brendshme, tė dėgjosh personazhet brenda vetes, tė cilėt tė mbajnė nė njė gjendje jashzakonisht tė vėshtirė pėr ta kontrollouar. Sa pėrpiqesh tė bėsh njė punė, njė zė nga brenda tė thotė: "ėshtė gabim", tjetri zė tė inkurajon, tjetri tė qorton, tjetri tė jep 'arsyet' e pakuptimta....dhe ngelesh nė njė konfuzion nė tė cilin sa bėn njė hap para, kthehesh dy a tre prapa.

E si ta realizosh njė gjė pėrmes Sekretit, nėse nuk arrin tė shuash konfliktin e brendshėm?! Sekreti kėrkon tė besosh se e more njė gjė, tė mos dyshosh asnjė fije, por...?! Sapo mendon njė dėshirė, ta zėmė qė i plotėson tė gjitha 'kushtet' qė kėrkohen sipas 'Sekretit' (sipas tė gjitha gjasave deri te realizimi duhet tė kalojnė disa ditė mė sė paku),,,cili prej nesh do tė arrij t'i qėndrojė besnik dėshirės sė tij pa dyshuar tė paktėn njė herė?!...

Ta kesh nė dorė vetėm 'Sekretin', nuk do tė thotė ta kesh botėn. Para se ta zotrosh botėn, duhet ta zotrosh veten. Nėse zotron veten, e kupton se je pjesė e Universit, qė je mė shumė se mishi e kockat dhe meriton lumturinė vetėm pėr faktin se ekziston. Kur e kupton se meriton lumturinė, fillon tė bėsh gjėra nė favor tė kėsaj lumturie dhe fillon tė mos gjykosh, fillon tė duash dhe ta shihėsh bukurinė madje edhe nė korbin e zi...
Pastaj gjėrat materiale ėshtė shumė mė lehtė tė arrihen.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pjesė nga libri "SEKRETI"

Mesazh  Valtoni prej 26.03.11 21:31

"Kur shohim pėrreth nesh, madje edhe trupin tonė, ajo qė shohim ėshtė maja e ajsbergut."
Dr.John Hegelin

Mendo pėr kėtė njė ēast.Shikoje dorėn tėnde.Ajo duket e fortė, por nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė.Nėse do ta vije nėn njė mikroskop tė pėrshtatshėm, do tė shihje njė mase energjie qė dridhet.
Bob Proctor

Gjithēka ėshtė bėrė nga e njėjta substancė, qoftė dora jote, oqeani apo edhe njė yll.
John Assaraf

Gjithēka ėshtė energji dhe mė lejo tė tė ndihmoj ta kuptosh paksa kėtė.Kemi Universin, galaktikėn tonė, planetin tonė dhe pastaj janė individėt;dhe brenda kėtij grupi janė sistemet e organeve, qelizat, molekulat dhe pastaj atomet.Dhe mė pas ėshtė energjia.Pra, nivelet pėr tė cilat mund tė mendosh janė tė shumta, por nė Univers gjithēka ėshtė energji.
Dr.Ben Johnson

Kur zbulova Sekretin, doja tė dija opinionet e shkencės dhe tė fizikės pėr sa i pėrket kėsaj njohjeje.Ajo ēka zbulova ishte absolutisht mahnitėse.Njė prej gjėrave mė entuziazmuese tė tė jetuarit nė kėtė kohė ėshtė qė zbulimet e fizikės sė kuanteve dhe shkencės sė re janė nė harmoni tė plotė me mėsimet e Sekretit dhe me ato qė mėsuesit e mėdhenj kanė ditur gjatė gjithė rrjedhės sė historisė.
Nė shkollė nuk kam studiuar asnjėherė shkencė apo fizikė, por prapseprapė, kur lexoja libra tė ndėrlikuar mbi fizikėn e kuanteve, i kuptoja nė mėnyrė tė pėrsosur, sepse doja ti kuptoja.Studimi i fizikės sė Kuanteve mė ka ndihmuar ta kuptoj mė nė thellėsi Sekretin, nė njė kėndvėshtrim energjitik.Bindja e shumė njerėzve pėrforcohet kur ata shohin ndėrsjellshmėrinė perfekte mes njohjes sė Sekretit dhe teorive tė shkencės sė rė.

Mė lejo tė shpjegoj se si ti je kulla mė e fuqishme e transmetimit nė Univers.Thėnė me fjalė tė thjeshta, gjithė energjia dridhet nė njė frekuencė.Duke qenė energji, edhe ti dridhesh nė njė frekuencė qė pėrcaktohet nga ajo ēka ti mendon dhe ndien.Tė gjitha gjėrat qė do, janė tė bėra nga energjia.Edhe ato dridhen.Gjithēka ėshtė energji.
Kėtu hyn faktori ‘’ suprizė’’.Kur mendon pėr atė qė do dhe e emeton kėtė frekuencė, bėn qė energjia e asaj ēfarė dėshiron tė dridhet nė atė frekuencė dhe e tėrheq drejt Teje!Kur pėrqendrohesh nė atė qė dėshiron, ndryshon dridhjen e atomeve tė asaj gjėje dhe bėn tė dridhet drej Teje.Ti je kulla mė e fuqishme e transmetimit nė Univers, sepse tė ėshtė dhėnė fuqia pėr ta pėrqendruar energjinė tėnde nėpėrmjet mendimeve tė tua dhe tė ndryshosh dridhjet e gjėrave nė tė cilat je pėrqendruar, qė mė pas i tėrheq magnetikisht drejt vetes.
Kur i mendon dhe i ndien gjėrat e mira qė dėshiron, je futur menjėherė nė atė frekuencė, e cila mė pas bėn qė tė dridhet drejt teje energjia e tyre dhe ato shfaqen nė jetėn tėnde.Ligji i tėrheqjes thotė se tė ngjashmit tė tėrheqin tė ngjashmit.Ti je njė magnet energjie, ndaj dhe energjetizon elektrikisht gjithēka drejt teje, e energjetizon elektrikisht veten drejt gjėrave qė dėshiron.Qeniet njerėzore e administrojnė energjinė e tyre magnetizuese, sepse askush jashtė tyre nuk mund tė mendojė ose tė ndiejė pėr ta; dhe janė mendimet dhe ndjenjat ato qė krijojnė frekuencat tona.
Rhonda Byrne

Nga ē`do kėndvėshtrim qė ta shohėsh, rezultati ėshtė gjithmonė i njėjti.Ne jemi Njė.Jemi tė gjithė tė lidhur dhe jemi pjesė e Fushės Energjitike Unike, e Mendjes Supreme Unike, e Vetėdijes Unike ose e Burimit Krijues Unik.Quaje si tė duash, por jemi tė gjithė Njė.
Rhonda Byrne

Nėse tani mendon pėr ligjin e tėrheqjes, i vetėdijshėm qė tė gjithė ne jemi Njė, do tė shohėsh perfeksionin absolute.
Rhonda Byrne

Do tė kuptosh pse mendimet e tua negative pėr dikė tjetėr rikthehen qė tė dėmtojn vetėm Ty.Jemi Njė! Nuk mund tė pėsosh dėme nėse nuk i thėrret ato duke emetuar mendime dhe ndjenja negative.Tė ėshtė dhėnė vullnet i lirė qė tė zgjedhėsh, por kur ushqen mendime negative dhe ke ndjenja negative, e ndan veten nga e Mira Unike dhe Absolute.Mendo pėr emocionet negative qė ekzistojnė dhe do tė zbulosh se secili prej tyre bazohet te frika.Kėto emocione lindin nga mendime ndarjeje dhe nga tė shikuarit e vetes si tė ndarė nga tė tjerėt.
Rhonda Byrne

Konkurrenca ėshtė njė shembull i ndarjes.Sė pari, mendimet e tua mbi konkurrencėn vijnė nga njė mentalitet mungese, sepse ėshtė sikur po thua qė ka rezerva tė kufizuara.Po thua qė nuk ka mjaftueshėm pėr tė gjithė, ndaj duhet tė bėjmė konkurrencė e tė luftojmė pėr tė marrė gjėra.Kur bėn konkurrencė, nuk mund tė fitosh kurrė, edhe nėse mendon se ke dale i fituar.Nė bazė tė ligjit tė tėrheqjes, kur je nė konkurrencė tėrheq shumė njerėz e rrethana qė hyjnė nė konkurrencė me Ty nė ēdo aspekt tė jetės tėnde dhe nė fund humbet.Jemi tė gjithė Njė, prandaj kur hyn nė konkurrencė, hyn me veten Tėnde.Duhet ta heqėsh konkurrencėn nga mendja dhe ta bėsh kėtė tė fundit krijuese.Pėrqendrohu tek ėndrrat e tua, tė vizionet e tua dhe hiqe konkurrencėn nga jeta jote.
Rhonda Byrne

Universi ėshtė rezerva Universale dhe furnizuesi i gjithēkaje.Ēdo gjė qė vjen nga Universi dhe transportohet tek ti nga ligji i tėrheqjes nėpėrmjet njerėzve, rrethanave dhe ngjarjeve.Konsideroje ligjin e tėrheqjes si ligjin e furnizimeve.Ėshtė ligji qė tė lejon tė tėrheqėsh nga rezervat e pafundme.Kur emeton frekuencėn e pėrkryer tė asaj qė dėshiron, do tė tėrheqėsh njerėzit, rrethanat dhe ngjarjet e pėrkryera!
Rhonda Byrne

Nuk janė njerėzit ata qė tė japin gjėrat qė dėshiron.Nėse i pėrmbahesh kėsaj bindjeje tė rreme, do tė pėrjetosh mungesa, sepse e sheh botėn e jashtme dhe njerėzit si rezerva.Rezervat e vėrteta janė fusha e padukshme, nėse ti e quan atė Univers, Mendja Supreme, Zoti, Inteligjenca Infinite apo ēfarėdo tjetėr.Sa herė qė merr diēka, kujto qė e ke tėrhequr nėpėrmjet ligjit tė tėrheqjes, duke qenė nė frekuencė dhe nė harmoni me Rezervėn Universale.Inteligjenca Universale, qė pėrhap gjithēka, ka vėnė nė lėvizje njerėz, rrethana dhe ngjarje, me qėllim qė tė ta japė ty atė gjė, sepse kėshtu funksionon ligji.
Rhonda Byrne

Shumė njerėz ndihen sikur janė viktima nė jetė dhe shpesh ua hedhin fajin ngjarjeve tė kaluara, ndoshta ngaqė janė rritur me njė prind abuziv apo nė njė familje jofunksionale, prandaj papritmas na rezulton qė ti nuk je dhe aq unik.
Prindėrit e mi ishin tė alkoolizuar.Im atė abuzonte me mua.Ime mė u divorcua me tė kur unė isha gjashtė vjeē… Dua tė them, kjo ėshtė pothuajse historia e kujtdo nė njė formė a tjetėr.Pyetja shtrohet: ēfarė do tė bėj tani? Ēfarė zgjedh tani?Sepse duhet tė pėrqendrohesh te kjo ose tek ajo qė do.Dhe kur njerėzit fillojnė tė pėrqendrohen tek ajo qė duan, ajo qė duan nuk ikėn, ndėrkohė qė pjesa qė duan zgjerohet dhe tjetra zhduket.
Jack Canfield

‘’Njė person qė e pėrqendron mendjen nė anėn e errėt tė jetės, qė i pėrjeton herė pas here fatkeqėsitė dhe zhgėnjimet e sė shkuarės, praktikisht lutet pėr fatkeqėsi dhe zhgėnjime tė ngjashme nė tė ardhmen.Nėse nė tė ardhmen tėnde nuk do tė shohėsh gjė tjetėr vecse fat tė keq, ti po lutesh pėr njė fat tė tillė dhe me siguri njė fat tė tillė do tė kesh.’’
Prentice Mulford

Nėse e sheh jetėn tėnde nė retrospektivė dhe pėrqendrohesh tė vėshtirėsitė e sė shkuarės, jė duke tėrhequr mė shumė rrethana tė vėshtira drejt Teje.Ēlirohu prej saj, pavarėsisht se ēfarė ėshtė.Bėje pėr veten.Nėse vazhdon t`i mbash mėri ose tė fajėsosh dikė pėr diēka nė tė shkuarėn, je duke i bėrė dėm vetėm Vetes.Je i vetmi qė mund tė krijosh jetėn qė meriton.Kur tė pėrqendrohesh qėllimisht nė atė qė do, kur tė fillosh tė emetosh ndjesi tė mira, ligji i tėrheqjes do tė tė pėrgjigjet.Tė duhet vetėm tė fillosh;dhe duke e bėrė kėtė, do t`i hapėsh rrugė tė lirė magjisė.
Rhonda Byrne

Ti je projektuesi i fatit tėnd.Ti je autori.Je ti ai qė e shkruan historinė.Stilolapsi ėshtė nė dorėn tėnde dhe rezultati ėshtė ajoēka zgjedh ti.
Lisa Nichols

E bukura e ligjit tė tėrheqjes ėshtė se mund tė fillosh aty ku je, mund tė fillosh tė formulosh ‘’mendime tė vėrteta’’ dhe tė krijosh brenda vetes njė ton harmonie dhe lumturie.Atėherė ligji do tė fillojė t`i pėrgjigjet gjithė kėsaj.
Michael Bernard Beckwith

Ndėrkaq ti fillon tė kesh bindje tė ndryshme, si pėr shembull: ‘’Nė Univers ka mė se mjaftueshėm.’’ Ose: ‘’Nuk po plakem, po rinohem.’’ Mund ta krijojmė si ta duam, duke pėrdorur ligjin e tėrheqjes.
Dr.Joe Vitale

Dhe mund tė ēlirohesh nga modelet e trashėguara, kodet kulturore apo bindjet shoqėrore dhe tė provosh njė herė e mirė se fuqia qė gjendet brenda teje ėshtė mė e madhe se ajo qė gjendet brenda botės.
Michael Bernard Beckwith

Ti mund tė mendosh: ‘’E po, ėshtė shumė bukur, por nuk e bėj dot’’.Ose: ‘’Ajo nuk do tė mė lėrė ta bėj!’’ ‘’Ai nuk do tė mė lėrė kurrė ta bėj’’. ‘’Nuk jam aq i fortė pėr ta bėrė.’’ ‘’Nuk jam aq i pasur pėr ta bėrė.’’ ‘’Nuk jam, nuk jam, nuk jam….’’
Ēdo ‘’ nuk jam’’ ėshtė njė krijim!
Dr.Fred Alan Wolf

Ėshtė ide e mirė tė bėhesh i vetėdijshėm, kur thua ‘’ nuk jam’’ dhe tė mendosh se ēfarė krijon kur e thua.Ky mėsim i fuqishėm i dr.Wolf-it ėshtė dokumentuar edhe nga tė gjithė mėsuesit e mėdhenj, tė cilėt, ashtu si ai, e dinin fuqinė e fjalėve unė jam.Kur thua ‘’unė jam’’, fjalėt qė pasojnė tėrheqin krijimin me njė forcė tė madhe, sepse ti po pohon qė ky ėshtė fakt i kryer.Po e miraton me siguri.Prandaj, menjėherė pasi thua: ‘’Unė jam i lodhur, jam trokė, jam i sėmurė, jam vonė, jam mbipeshė, jam plak,’’ Xhindi thotė: ‘’ Dėshirat e tua janė urdhra pėr mua’’.
Rhonda Byrne

Duke e ditur kėtė, a nuk do tė ishte ide e mirė tė filloje t`i pėrdorje nė favorin tėnd dy fjalėt mė tė fuqishme: UNĖ JAM? Si thua? ‘’UNĖ JAM duke marrė ēdo gjė tė mirė.UNĖ JAM i lumtur.UNĖ JAM i pasur.UNĖ JAM dashuria.UNĖ JAM gjithmonė nė kohė.UNĖ JAM rinia e pėrjetshme.UNĖ JAM plot energji ēdo ditė.’’
Rhonda Byrne

Pohimi ėshtė ky: ‘’UNĖ JAM i plotė, i pėrkryer, i fortė, i fuqishėm, i dashur, i harmonishėm dhe i lumtur.’’
Rhonda Byrne

Nėse kjo tė jep pėrshtypjen se duhet tė punosh shumė pėr ta nxjerrė atė nga e padukshmja nė tė dukshmen, provo kėtė mėnyrė tė shkurtėr:shikoje atė qė dėshiron si tė ishte fakt absolute.Kjo do tė bėjė qė ajo qė ti dėshiron tė realizohet me shpejtėsinė e dritės.Nė ēastin qė kėrkon, objekti i dėshirave tė tua ėshtė fakt nė fushėn shpirtėrore Universale dhe ajo fushė ėshtė gjithēka qė ekziston.Kur perception diēka nė mendjen tėnde, dije qė bėhet fjalė pėr njė fakt dhe qė do tė realizohet pa dyshim.
Rhonda Byrne

‘’Nuk ka limite se ēfarė mund tė bėjė ky ligj pėr ty;guxo tė besosh nė idealin tėnd;mendoje idealin tėnd si njė fakt tashmė tė kryer.’’
Charles Haanel

‘’Si tė mendosh qė mund ta bėsh, ashtu edhe qė s`mundesh, nė tė dyja rastet ke tė drejtė.’’
Henry Ford (1863 – 1947)

Nuk ka asnjė dėrrasė tė zezė nė qiell,nė tė cilėn Zoti tė ketė shkruar qėllimin dhe misionin tėnd nė jetė.Nuk ka asnjė dėrrasė tė zezė nė qiell, qė tė thotė: ‘’Neale Donald Walsch.Njė djalė simpatik, i cili ka jetuar nė pjesėn e parė tė shekullit tė njėzetenjė, i cili….’’Pastaj njė hapėsirė bosh.Gjithēka qė mė duhet pėr tė kuptuar se ēfarė bėj kėtu, pse jam kėtu, ėshtė ta gjej atė dėrrasė tė zezė e tė mbuloj e tė zbuloj ēfarė ka Zoti nė mendje pėr mua.Por dėrrasa e zezė nuk ekziston.
Pra, qėllimin tėnd e pėrcakton ti vetė.Misioni yt ėshtė misioni qė i jep ti vetes.Jeta jote do tė jetė si ta krijosh ti dhe askush nuk do ta gjykojė as tani dhe as kurrė.
Je i detyruar ta mbushėsh dėrrasėn e zezė tė jetės tėnde me gjithēka qė dėshiron.Nėse e ke mbushur me plaēka tė sė shkuarės, fshije.Elimino gjithēka nga e shkuara qė nuk tė shėrben, ji mirėnjohės qė tė ka sjellė nė kėtė vend tani dhe nė njė fillim tė ri.Ke njė dėrrasė tė pastėr dhe mund t`ia nisėsh nga e para – kėtu, nė kėtė ēast.Gjej gėzimin tėnd dhe jetoje!
Neale Donald Walsch

Sekreti ėshtė brenda teje.Sa mė shumė ta pėrdorėsh fuqinė qė gjendet brenda teje, aq mė shumė do ta tėrheqėsh.Do tė arrish nė njė pikė ku nuk do tė kesh mė nevojė tė praktikosh, sepse ti vetė do tė Jesh fuqia, perfeksioni, menēuria, inteligjenca, dashuria dhe gėzimi
Rhonda Byrne

Toka rrotullohet rreth orbitės sė saj pėr Ty.Oqeanet ngrihen dhe ulen pėr Ty.Zogjtė kėndojnė pėr Ty.Dielli lind dhe perėndon pėr Ty.Yjet dalin pėr Ty.Gjithēka ėshtė pėr Ty, ēdo qė e bukur qė sheh, ēdo pėrvojė e mrekullueshme qė pėrjeton.Hidh njė sy pėrreth.Asgjė nga ato qė tė rrethojnė, nuk mund tė ekzistojnė pa Ty.Pavarėsisht se ēfarė ke menduar se ke qenė, tani e di tė Vėrtetėn se kush je Realisht.Je padroni i Universit.Je trashgimtari i mbretėrisė.Je perfeksioni i Jetės.Dhe tani e di Sekretin
Gėzimi qoftė me ty.
Rhonda Byrne

‘’Sekreti ėshtė pėrgjigja mbi gjithēka qė ka qenė, gjithēka qė ėshtė dhe gjithēka qė do tė jetė.”
Ralph Emerson

Duhet ta gjesh dėrrasėn e zezė tė jetės tėnde me tė gjitha gjėrat qė ti dėshiron.
Rhonda Byrne

Gjėja e vetme qė duhet tė bėsh ėshtė tė ndihesh mirė tani.
Rhonda Byrne

Sa mė shumė tė pėrdorėsh fuqinė qė gjendet brenda teje, aq mė shumė do ta tėrheqėsh atė.
Rhonda Byrne

Koha pėr tė pranuar madhėshtinė tėnde ėshtė tani.
Rhonda Byrne

Jemi nė mes tė njė epoke tė lavdishme.Nėse i mėnjanojmė mendimet kufizuese, do tė pėrjetojmė madhėshtinė e vėrtetė tė njerėzimit nė ēdo fushė krijimi.
Rhonda Byrne

Bėj ēfarė tė pėlqen.Nėse nuk e di ēfarė tė sjell gėzim, bėj pyetjen: ‘’Cfarė mė sjell gėzim?’’ Dhe ndėrsa i pėrkushtohesh gėzimit tėnd, do tė tėrheqėsh njė ortek gjėrash tė gėzueshme pėr faktin e thjeshtė qė ti rrezaton gėzim.
Rhonda Byrne

Tani qė ke mėsuar Sekretin, varet nga ti se ēfarė do tė bėsh me tė.Ēfarėdo tė zgjedhėsh, ėshtė e drejtė.Fuqia ėshtė e gjitha e jotja.
Rhonda Byrne


Pjesė nga libri SEKRETI

Nga Valton Bytyqi
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

sekreti i jetes

Mesazh  Elsavrana prej 15.07.11 19:16

Eshte nje thenie e vjeter ...Bota fillon me ty o Njeri!
kjo perfshin te gjitha sekretet e gjithesise.
Po kur shkruhet ketu se sekreti te jep para $$$$$ kjo thenie e vlefshme e humbet kuptimin...
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 12:54

* Buzėqesh shum! Koston e ka zero ndėrsa vlerėn shum tė madhe!
* Bėhu trim! Edhe po nuk qe sillu si i tillė!
* Thrriti njerzit me emrat e tyre tė vėrtetė!
* Mos i vėre shumė detajet!
* Mos i beso as njė herė pamjes sė parė!
* Kur t'i japėsh borxh shokėve, tregohu largpamės!Mund t'i humbasėsh qė tėdy!
* Qėndro larg atyre personave qė nuk kan ēfarė tė humbasin!
* Mos i shkėput lidhjet me asnjė njeri!
* Flit fjalė tė madhe ,por mbaje atė!
* Mos prit nga jeta qė tė jetė gjithmon e mėshirshme!
* Bėhu i sjellshėm!
* Falimenderoj sta qė tė bėjnė njė tė mirė!
* Kohėn dhe fjalėt pėrdori me kujdes!Nuk kthehen mbrapsht!
* Vishu bukur! Njerzit pėrshtypjen e parė e lejnė me veshjen e tyre!
* Mos vepro nryshe nga kėshillat qė u jep tė tjerve!
* Pėrfundoje ēdo punė qė nis!
* Mos ja ndėrprit fjalėn asnjeriu!
Prite nė kėmbė ata qė tė vinė pėr vizit!
* Pėrpara se tėvdesėsh, siguroji vetes vendin e varrit dhe shko shpesh atje!
* Dysho tek ata persona qė thonė shpesh "Un jam njeri i drejtė"!
* Asnjėherė mos e kryj komplet pagesėn pėrpara se tė ketė pėrfunduar puna!
* Asnjėher mos dil tė bėsh pazapazar kur je i urityr!
* Pėr veē vdekjes as gjė nuk ėshtė aq e rėndėsishme sa duket!
* Gjėja pėr tėcilėn kan mė shumė nevojė njerzit ėshtė ta kuptojnė se i vlerėsojnė!
* As njė her mos jep dorheqjen nga njė punė pa gjetur mė parė njė punė tjetėr!
* Mėso tė dėgjosh! Disa raste tė volitshme e trokasin vet derėn!
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 12:56

Shumė nga sunduesit e sė shkuarės e kanė ditur "sekretin" dhe e kanė pėrdorur atė.
Ai ėshtė mbajtur larg nga masat, nė mėnyrė qė tė kishin pushtet dhe tė sundoni mė lehtė mbi ta.
Njerėzit qė e kanė ditur kėtė, kanė qėnė figurat mė tė mėdha historike: Platoni, Shekspiri, Njutoni, Ajnshtajni, Hygoi, Bet'hoveni, Linkolni, Emersoni etj tė cilėt e kanė ditur dhe e kanė pėrdorur sekretin. Dhe " sekreti " ka qėnė ēelėsi i suksesit tė tyre. Po bėhet fjalė pėr sekretin i cili tė mundėson tė kesh ēfarėdo qė tė dėshirosh.
Kjo shpjegon atė qė pse njė grup i vogėl njerėzish kanė patur pushtet dhe ndikim mbi njė grup tjetėr mė tė madh, tė cilėt pėr nga aftėsitė dhe rrethanat mund tė kenė qėnė tė barabartė. Ata dinin diēka, ata kuptuan "sekretin".
Zoti, Krijuesi i gjithėsisė, e ka pėrsour krijmin dhe ka vendosur ligje qė veprojnė mbi tė. Kėto ligje bėjnė tė mundur qė tė mbretėrojė rendi, rregulli dhe qėndrueshmėria.
Ne tė gjithė punojmė me fuqi tė pashtershme, ne tė gjithė udhėhiqemi nga tė njejtat ligje, kudo qė tė ndodhemi. Ligjet e universit janė gjithpėrfshirėse, ato realizohen njelloj nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė. Pas kėsaj fshihet njė sekret, dhe ty po tė tregohet.
Sekreti ėshtė " LIGJI I TĖRHEQJES ", njė nga ligjet mė tė mėdhenj tė universit, i cili mbretėron kudo nė univers dhe qė mundėson harmoni nė ēdo nivel tė krijimit duke filluar qė nga galaktikat gjigande, planetet e deri tek atomi dhe kuantet, grimcat me elementare tė materies. Ēdo nivel ka njė bashkėveprim nė bazė tė kėtij tė cilin Zoti e vendosi mbi materien.
Mėndja ėshtė burimi nga ku lind sekreti. Gjithēka qė vjen nė jetėn tuaj e tėrhiqni ju aty, dhe ju e tėrhiqni nga virtyti i imazheve qė ndodhin nė mėndjen tuaj.
Mėnyra mė e thjeshtė pėr ta kuptuar kėtė ėshtė ta mendoni veten si njė magnet, dhe ju tėrhiqni ēdo gjė qė mendoni dhe e gjitha kjo pėrkthehet nė tre fjalė tė thjeshta: mendimet - bėhen - gjėra.
Mendimet kanė frekuencat e tyre dhe ēdo mendim mund tė matet sipas frekuencės qė ka.
Nėse ju mendoni ose imagjinoni diēka, ai mendim transmeton sinjale magnetike nė Ju tėrhiqni rreth vetes ēdo gjė: njerėzit, punėn, rrethanat, shėndetin, pasurinė, borxhin, gėzimin, makinėn qė ngisni, komunitetin nė tė cilin jetoni dhe i tėrheq pas vetes si magnet. Atė qė mendoni e sillni.
Jeta ėshtė manifestim fizik i asaj qė keni nė kokė. Fizika kuantike fillon duke u orientuar nga njė zbulim shkencor qė thotė se:
" Mėndja i jep formė gjėsė qė po perceptohet. "
Vetėm atėherė kur ne marrim informacion nėpėrmjet pesė shqisave tona pėr diēka, atėherė ajo fillon tė ekziston pėr ne. Ky ėshtė sekreti i materies.
Njerėzit duhet tė dinė dy gjėra:
E para, ėshtė provuar shkencėrisht se njė mendim pozitiv ėshtė qindra herė mė i fuqishėm se njė mendim negativ.
E dyta ėshtė se falė Zotit ky ligj ka njė realizim tė vonshėm, qė do tė thotė se mendimet nuk bėhen menjėherė tė vėrteta, do tė kishte probleme po tė ishte kėshtu. Vonesa nė kohė ju shėrben. Ju lejon tė rivlersoni, tė mendoni pėr atė qė doni dhe tė bėni njė zgjedhje mė tė lehtė dhe mė tė pėrshtatshme.
Shumica jonė tėrheqin automatikisht, mendojnė se nuk kanė kontroll mbi asgjė, dhe ndjenjat e tyre i drejton "piloti automatik", pra gjithēka na vjen automatikisht. Nėse e dėgjoni kėtė pėr herė tė parė, mund tė mendoni qė tani do t'ju duhet tė kontrolloni ēdo mendim tuajin. Pėr ne ėshtė e pamundur tė kontrollojmė ēdo mendim qė kemi.
Kėrkuesit thonė qė ne kemi rreth 60 000 mendime nė ditė. Imagjinoni se sa tė lodhur do tė ndjeheshim po tė kontrollonim tė gjitha mendimet qė do tė na vinin. Por ka njė mėnyrė mė tė lehtė pėr ta bėrė kėtė, janė ndjenjat tona. hapsirė nė vija paralele qė mė pas rikthehen pėrsėri tek ju.
Pra nėse ju mendoni pėr gjėra pozitive, ato gjėra do t'i tėrhiqni dhe do t'i merrni, pokėshtu e njejta gjė ndodh nėse mendoni gjėra negative.
Kur mendoni pėr gjėrat qė doni apo qė nuk doni, dhe pėrqėndroheni tek ato me gjithė vėmendjen tuaj, "Ligji i tėrheqies" do t'ju sjellė gjithmonė atė qė mendoni.
Pra ai varet nga mendimet tuaja.
Gjėja qė duhet tė dini ėshtė se ligji i tėrheqjes ėshtė gjithmonė nė punė, ashtu siē ėshtė nė punė edhe mėndja juaj. Ēfarėdo qė tė mendoni pėr tė kaluarėn, tė tashmen apo tė ardhmen, ai ėshtė gjithmonė nė punė dhe do tė veprojė.
Nėse ankoheni pėr diēka, nė fakt ju po e pėrkeqsoni atė edhe mė shumė.
Kur pėrqėndroheni tek diēka me shumė pasion, e bėni atė tė ndodhė edhe mė shpejt, prandaj pėrqėndrohuni tek ato gjėra qė dėshironi dhe jo tek gjėrat qė nuk i dėshironi. Nėse jeni pesimistė, ju tėrhiqni rreth vetes njerėz dhe rrethana tė ngjashme me atė qė mendoni, prandaj kujdesuni dhe pėrqėndrouni vetėm tek ato gjėra qė ju pėlqejnė, dhe qė do tė donit t'i kishit.
Krijimi vazhdon gjithmonė. Sa herė qė njė individ ka njė mendim ose njė mėnyrė kronike tė zgjatur tė tė menduarit, ai ėshtė pėrfshihet nė proēesin e krijimit, diēka do tė shfaqet nga ato mendime. Duhet tė jeni optimistė nė perspektivat dhe orientimet tuaja pėr tė ardhmen, nė mėnyrė qė tė tėrheqni rreth vetes njerėz, ngjarje dhe rrethana optimiste.
Ju mund ta shihni ligjin e atraksionit kudo.
Por si funksionon kjo tek njeriu?

Njeriu ėshtė krijesa mė e mrekullueshme nė natyrė. Ai shfaq dukshėm madhėshtinė, urtėsinė dhe pėrkryerien e arkitektit dhe Krijuesit tė tij, Zoti tė gjithėsisė. Ndryshe nga krijesat e tjera, njeriu ka njė dhuratė tė paēmueshme e cila bėn qė tė ketė diferencė tė dukshme ndėrmjet tij dhe krijesave tė tjera, dhe e bėn mė superior se ato nė shumė aspekte dhe kjo dhuratė ėshtė mėndja.Ndjenjat tona na tregojnė se ēfarė po mendojmė. Pra mendimet shkaktojnė ndjenja, ajo qė po mendojmė po pėrkthehet nė ndjenja.
Emocionet janė njė dhuratė e pabesueshme pėr tė na treguar se ēfarė po tėrheqim pranė vetes.
Kemi dy lloje ndjenjash: tė mira dhe tė kėqija, dhe ju e kuptoni ndryshimin mes tyre sepse tė parat ju bėjnė tė ndjeheni mirė ndėrsa tė dytat keq.
Kryesorja ėshtė tė keni ndjenja tė mira dhe ju e dini kur vijnė, sepse ju bėjnė tė ndjeheni mirė.
Ato janė: entuziazmi, gėzimi, mirnjohia, dashuria…
Kur pėrjetoni ndjenja tė mira, do tėrhiqni rreth vetes ndjenja edhe mė tė mira, dhe gjėra qė ju bėjnė tė ndjeheni mirė.
Ndėrsa ndjenjat e kėqija janė: pikėllimi, faji, inati, zemėrimi…
Janė kėto ndjenja qė tė bėjnė tė pafuqishėm, ato janė ndjenjat e kėqija. Pėrpiquni t'i largoni ato, pėrndryshe ato do t'ju shtohen edhe mė shumė.
Nėse ndjeheni mirė po krijoni njė tė ardhme qė ėshtė nė rrugė tė mbarė me atė qė dėshironi.
Dhe nėse ndjeheni keq po krijoni njė tė ardhme qė s'pėrputhet me atė qė dėshironi. Pra ju do tė merrni atė qė ndjeni, jo thjeshtė atė qė mendoni.
Prandaj njerėzit, si tė ngrihen nė mėngjes, ashtu u shkon edhe dita. Nėse e fillojnė ditėn mbarė, janė tė lumtur, me humor tė mirė dhe nuk lejojnė qė diēka tua ndryshojė humorin, do tė tėrheqin rreth vetes njerėz dhe rrethana gjithnjė e mė tė mira.
Po kėshtu, nėse ndjehn keq, do tėrhiqin gjėra edhe mė tė kėqij. Pra mendimet dhe ndjenjat tuaja krijojnė jetėn tuaj.

" Krijo universin tėnd gjatė rrugės."
Wiston Ēėrēill

Ėshtė e rėndėsishme qė tė ndjeheni mirė, sepse kjo ndjenjė ėshtė sinjali qė shkon nė univers dhe fillon tė tėrheqė mė shumė, nga ai tek ju. Sa mė shumė tė ndjeheni mirė, aq mė shumė do tė tėrhiqni gjėra qė ju ndihmojnė tė ndjeheni edhe mė mirė dhe ju ngrenė lart e mė lart.
Kur ndjeheni keq, e dini qė kėtė mund ta ndaloni ?
Mendoni diēka tė bukur ose diēka qė ju e dini mė mirė se mund tjua ndryshojė gjendjen. Mendojeni atė dhe mbajeni nė kokė dhe mos lini diēka tjetėr t'jua largojė kėtė. Bllokoni ēdo gjė pėrveē kėtij mendimi, dhe patjetėr qė do tė ndjeheni mė mirė dhe do ta pėrmisoni ndjeshėm gjendjen emocionale. Jeta mund tė jetė absolutisht fenomenale, dhe ashtu do tė jetė, kur tė filloni ta pėrdorni sekretin.

Cila ėshtė detyra jonė nė procesin e krijimit dhe cila ėshtė detyra e universit ?

Le tė pėrdorim njė metaforė. Mendoni pėr Aladinin dhe llambėn e tij. Aladini e fėrkon llambėn dhe del xhindi. Xhindi i thotė gjithmonė njė gjė: "Dėshira jote ėshtė urdhėr pėr mua."
Merreni kėtė metaforė dhe zbatojeni nė veten dhe nė jetėn tuaj. Procesi krijues ka ekzistuar dhe do tė ekzistojė edhe nė tė ardhmen.
Ai pėrbėhet nga tre hapa:
Hapi i parė ėshtė tė kėrkoni… T'ė pėrcaktoni se ēfarė doni nėpėrmjet mendimeve tuaja.
Hapi i dytė ėshtė tė besoni… Besoni qė tashmė ėshtė i juaji. Kini atė qė quhet besim i patundur. Nuk ėshtė e nevojshme tė dini se si do tė realizohet kjo, juve ju duhet vetėm ta dėshironi. Shumė prej nesh nuk ja kanė arritur tė dėshirojnė diēka, sepse nuk kanė mundur ta kuptojnė se si do t'ju ndodhė.
Nėse bėni pak kėrkime, ata qė kanė mundur tė arrijnė diēka, nuk e kanė ditur se si do tė ndodhė ajo. Ata dinin vetėm qė do ta bėnin. Ju nuk e dini se si do t'ju shfaqet dhe kjo s'ka shumė rėndėsi pėr ju rėndėsi kanė mendimet pozitive. Ajo qė ju duhet ėshtė ndjenja e fortė e besimit se ajo gjė do tė ndodhė dhe kjo do t'ju ndihmojė ta tėrhiqni. Shumicėn e kohės kur nuk shohim gjėrat qė kemi kėrkuar, zhgėnjehemi, hidhėrohemi dhe fillojmė tė dyshojmė. Dyshimi tė sjell njė ndjenjė hidhėrimi. Njiheni atė ndjenjė dhe zėvėndėsojeni me njė ndjenjė besimi tė patundshėm. Unė e di dhe e kam tė qartė se do tė ndodhė … dhe do tė ndodhė… kini pak durim dhe rezultatet do tė shfaqen.
Hapi i tretė ėshtė tė marrėsh. Gjeneroni ndjenjat e idesė sė tė pasurit tė asaj qė doni. Bėni ēdo gjė qė do t'ju ndihmojė pėr ta pasur atė gjė. Duhet tė ndjeheni mirė pėr kėtė njėsoj sikurse do tė ndjeheshit kur ta merrnit atė gjė. Ju do tė tėrhiqni ēdo gjė qė do tė kėrkoni, prandaj mbani imazhet e asaj qė doni. Mund t'ja filloni nga hiēi, dhe nga hiēi e pa asnjė mundėsi rrugėt do t'ju hapen.
Mė pas, detyra juaj ėshtė tė veproni sapo t'ju vijnė idetė, impulsi i brendshėm dhe rrethanat e pėrshtatshme pastaj veproni pa hezitim.
"Bėni hapin e parė nė besim. S'keni pse t'i shihni tė gjitha shkallėt, vetėm bėni hapat e parė."
N. L. King

Sa kohė do tė zgjasė realizimi dhe zbatimi ?

Nuk ka njė rregullore qė thotė se kjo do tė zgjasė gjysmė ore, njė ditė, njė javė apo njė muaj… kjo varet nga harmonia juaj me universin.
Dimensionet s'janė asgjė pėr universin. Nė nivel shkencor, nuk ėshtė mė e vėshtirė tė tėrheqėsh diēka gjigande sesa diēka tė vogėl.
Universi ndodh gjithēka pa u sforcuar fare.
Bari nuk rritet me vėshtirėsi, ėshtė planifikuar bukur, po kėshtu edhe lėvizja e planetėve gjigandė.
Gjithēka varet nga ajo qė po ndodh, kėshtu qė ne themi: " Kjo ėshtė e madhe, do tė dojė ca kohė, kjo ėshtė e vogėl do t'i kushtoj njė orė kohė. Kėto jju siguroni ndjenjat, dhe do tė merrni pėrgjigje.
Njerėzit e fillojnė zbatimin e kėsaj me gjėra tė vogla. Pėr shembull: bėjeni qėllimin tuaj pėr tė tėrhequr njė finxhan kafeje sot, dhe do ta tėrhiqni.
Pėrfytyroni njė bisedė me njė mik tė vjetėr qė keni kohė qė s'e keni takuar. Dikush do tė fillojė t'ju flasė pėr atė njeri, ai do t'ju telefonojė, ose do tė merrni njė letėr prej tij.
Ose para se tė shkoni nė njė vend me makinė ku keni problem me vendin e parkimin, mendoni njė hapsirė qė do ta gjeni pėr tė parkuar. Dhe atė do ta gjeni ose do tė prisni 1-2 minuta, dhe dikush do tjua lirojė njė vend. Praktikojeni dhe do tė habiteni se si do t'i gjeni vendet e parkimit.
Shumė njerėz ndjehen tė bllokuar, tė burgosur ose tė izoluar nga rrethanat e tyre aktuale. Por sido qė tė jenė rrethanat tuaja, ky ėshtė vetėm realiteti juaj aktual. Dhe ky realitet do tė fillojė tė ndryshojė si pasojė e pėrdorimit tė sekretit, pra ligjit tė tėrheqjes. Kur tė doni tė ndryshoni rrethanat, mė parė duhet tė ndryshoni mendimet dhe ndjenjat tuaja.
Nėse ju nuk prisni gjėra tė bukura, ky mesazh dėrgohet nė univers dhe rezultatet do tė jenė jo tė kėndshme. Ju e konfirmoni ēdo ditė gjendjen tuaj.
Shumė njerėz e shohin veten e tyre dhe thonė: "ky jam unė". Nuk jeni ju, por jeni ai qė keni qėnė. Nėse shihni gjendjen tuaj aktuale, mund tė mos keni shumė para, apo s'keni lidhjet qė doni, ose shėndeti dhe forma fizike s'ju kėnaqin, s'jeni ju ai, ky ėshtė rezultati i mendimeve tuaja dhe veprimeve qė kemi bėrė nė tė kaluarėn.
Kur shikoni gjėndjen aktuale dhe e pėrkufizoni veten si tė tillė, e dėnoni veten qė tė jeni tė tillė edhe nė tė ardhmen.
" Ne jemi rezultat i asaj qė kemi menduar." Buda
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Luli prej 10.06.14 0:30Kur shohim pėrreth nesh, madje edhe trupin tonė, ajo qė shohim ėshtė maja e ajsbergut.
Dr.John Hegelin

Mendo pėr kėtė njė ēast.Shikoje dorėn tėnde.Ajo duket e fortė, por nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė.Nėse do ta vije nėn njė mikroskop tė pėrshtatshėm, do tė shihje njė mase energjie qė dridhet.
Bob Proctor

Gjithēka ėshtė bėrė nga e njėjta substancė, qoftė dora jote, oqeani apo edhe njė yll.
John Assaraf

Gjithēka ėshtė energji dhe mė lejo tė tė ndihmoj ta kuptosh paksa kėtė.Kemi Universin, galaktikėn tonė, planetin tonė dhe pastaj janė individėt;dhe brenda kėtij grupi janė sistemet e organeve, qelizat, molekulat dhe pastaj atomet.Dhe mė pas ėshtė energjia.Pra, nivelet pėr tė cilat mund tė mendosh janė tė shumta, por nė Univers gjithēka ėshtė energji.
Dr.Ben  Johnson

Kur zbulova Sekretin, doja tė dija opinionet e shkencės dhe tė fizikės pėr sa i pėrket kėsaj njohjeje.Ajo ēka zbulova ishte absolutisht mahnitėse.Njė prej gjėrave mė entuziazmuese tė tė jetuarit nė kėtė kohė ėshtė qė zbulimet e fizikės sė kuanteve dhe shkencės sė re janė nė harmoni tė plotė me mėsimet e Sekretit dhe me ato qė mėsuesit e mėdhenj kanė ditur gjatė gjithė rrjedhės sė historisė.
Nė shkollė nuk kam studiuar asnjėherė shkencė apo fizikė, por prapseprapė, kur lexoja libra tė ndėrlikuar mbi fizikėn e kuanteve, i kuptoja nė mėnyrė tė pėrsosur, sepse doja ti kuptoja.Studimi i fizikės sė Kuanteve mė ka ndihmuar ta kuptoj mė nė thellėsi Sekretin, nė njė kėndvėshtrim energjitik.Bindja e shumė njerėzve pėrforcohet kur ata shohin ndėrsjellshmėrinė perfekte mes njohjes sė Sekretit dhe teorive tė shkencės sė rė.
Mė lejo tė shpjegoj se si ti je kulla mė e fuqishme e transmetimit nė Univers.Thėnė me fjalė tė thjeshta, gjithė energjia dridhet nė njė frekuencė.Duke qenė energji, edhe ti dridhesh nė njė frekuencė qė pėrcaktohet nga ajo ēka ti mendon dhe ndien.Tė gjitha gjėrat qė do, janė tė bėra nga energjia.Edhe ato dridhen.Gjithēka ėshtė energji.
Kėtu hyn faktori ‘’ suprizė’’.Kur mendon pėr atė qė do dhe e emeton kėtė frekuencė, bėn qė energjia e asaj ēfarė dėshiron tė dridhet nė atė frekuencė dhe e tėrheq drejt Teje!Kur pėrqendrohesh nė atė qė dėshiron, ndryshon dridhjen e atomeve tė asaj gjėje dhe bėn tė dridhet drej Teje.Ti je kulla mė e fuqishme e transmetimit nė Univers, sepse tė ėshtė dhėnė fuqia pėr ta pėrqendruar energjinė tėnde nėpėrmjet mendimeve tė tua dhe tė ndryshosh dridhjet e gjėrave nė tė cilat je pėrqendruar, qė mė pas i tėrheq magnetikisht drejt vetes.
Kur i mendon dhe i ndien gjėrat e mira qė dėshiron, je futur menjėherė nė atė frekuencė, e cila mė pas bėn qė tė dridhet drejt teje energjia e tyre dhe ato shfaqen nė jetėn tėnde.Ligji i tėrheqjes thotė se tė ngjashmit tė tėrheqin tė ngjashmit.Ti je njė magnet energjie, ndaj dhe energjetizon elektrikisht gjithēka drejt teje, e energjetizon elektrikisht veten drejt gjėrave qė dėshiron.Qeniet njerėzore e administrojnė energjinė e tyre magnetizuese, sepse askush jashtė tyre nuk mund tė mendojė ose tė ndiejė pėr ta; dhe janė mendimet dhe ndjenjat ato qė krijojnė frekuencat tona.
Rhonda Byrne

Nga ē`do kėndvėshtrim qė ta shohėsh, rezultati ėshtė gjithmonė i njėjti.Ne jemi Njė.Jemi tė gjithė tė lidhur dhe jemi pjesė e Fushės Energjitike Unike, e Mendjes Supreme Unike, e Vetėdijes Unike ose e Burimit Krijues Unik.Quaje si tė duash, por jemi tė gjithė Njė.
Rhonda Byrne

Nėse tani mendon pėr ligjin e tėrheqjes, i vetėdijshėm qė tė gjithė ne jemi Njė, do tė shohėsh perfeksionin absolute.
Rhonda Byrne

Do tė kuptosh pse mendimet e tua negative pėr dikė tjetėr rikthehen qė tė dėmtojn vetėm Ty.Jemi Njė! Nuk mund tė pėsosh dėme nėse nuk i thėrret ato duke emetuar mendime dhe ndjenja negative.Tė ėshtė dhėnė vullnet i lirė qė tė zgjedhėsh, por kur ushqen mendime negative dhe ke ndjenja negative, e ndan veten nga e Mira Unike dhe Absolute.Mendo pėr emocionet negative qė ekzistojnė dhe do tė zbulosh se secili prej tyre bazohet te frika.Kėto emocione lindin nga mendime ndarjeje dhe nga tė shikuarit e vetes si tė ndarė nga tė tjerėt.
Rhonda Byrne

Konkurrenca ėshtė njė shembull i ndarjes.Sė pari, mendimet e tua mbi konkurrencėn vijnė nga njė mentalitet mungese, sepse ėshtė sikur po thua qė ka rezerva  tė kufizuara.Po thua qė nuk ka mjaftueshėm pėr tė gjithė, ndaj duhet tė bėjmė konkurrencė e tė luftojmė pėr tė marrė gjėra.Kur bėn konkurrencė, nuk mund tė fitosh kurrė, edhe nėse mendon se ke dale i fituar.Nė bazė tė ligjit tė tėrheqjes, kur je nė konkurrencė tėrheq shumė njerėz e rrethana qė hyjnė nė konkurrencė me  Ty nė ēdo aspekt tė jetės tėnde dhe nė fund humbet.Jemi tė gjithė Njė, prandaj kur hyn nė konkurrencė, hyn me veten Tėnde.Duhet ta heqėsh konkurrencėn nga mendja dhe ta bėsh kėtė tė fundit krijuese.Pėrqendrohu tek ėndrrat e tua, tė vizionet e tua dhe hiqe konkurrencėn nga jeta jote.
Rhonda Byrne

Universi ėshtė rezerva Universale dhe furnizuesi i gjithēkaje.Ēdo gjė qė vjen nga Universi dhe transportohet tek ti nga ligji i tėrheqjes nėpėrmjet njerėzve, rrethanave dhe ngjarjeve.Konsideroje ligjin e tėrheqjes si ligjin e furnizimeve.Ėshtė ligji qė tė lejon tė tėrheqėsh nga rezervat e pafundme.Kur emeton frekuencėn e pėrkryer tė asaj qė dėshiron, do tė tėrheqėsh njerėzit, rrethanat dhe ngjarjet e pėrkryera!
Rhonda Byrne

Nuk janė njerėzit ata qė tė japin gjėrat qė dėshiron.Nėse i pėrmbahesh kėsaj bindjeje tė rreme, do tė pėrjetosh mungesa, sepse e sheh botėn e jashtme dhe njerėzit si rezerva.Rezervat e vėrteta janė fusha e padukshme, nėse ti e quan atė Univers, Mendja Supreme, Zoti, Inteligjenca Infinite apo ēfarėdo tjetėr.Sa herė qė merr diēka, kujto qė e ke tėrhequr nėpėrmjet ligjit tė tėrheqjes, duke qenė nė frekuencė dhe nė harmoni me Rezervėn Universale.Inteligjenca Universale, qė pėrhap gjithēka, ka vėnė nė lėvizje njerėz, rrethana dhe ngjarje, me qėllim qė tė ta japė ty atė gjė, sepse kėshtu funksionon ligji.
Rhonda Byrne

Shumė njerėz ndihen sikur janė viktima nė jetė dhe shpesh ua hedhin fajin ngjarjeve tė kaluara, ndoshta ngaqė janė rritur me njė prind abuziv apo nė njė familje jofunksionale, prandaj papritmas na rezulton qė ti nuk je dhe aq unik.
Prindėrit e mi ishin tė alkoolizuar.Im atė abuzonte me mua.Ime mė u divorcua me tė kur unė isha gjashtė vjeē… Dua tė them, kjo ėshtė pothuajse historia e kujtdo nė njė formė a tjetėr.Pyetja shtrohet: ēfarė do tė bėj tani? Ēfarė zgjedh tani?Sepse duhet tė pėrqendrohesh te kjo ose tek ajo qė do.Dhe kur njerėzit fillojnė tė pėrqendrohen tek ajo qė duan, ajo qė duan nuk ikėn, ndėrkohė qė pjesa qė duan zgjerohet dhe tjetra zhduket.
Jack Canfield

‘’Njė person qė e pėrqendron mendjen nė anėn e errėt tė jetės, qė i pėrjeton herė pas here fatkeqėsitė dhe zhgėnjimet e sė shkuarės, praktikisht lutet pėr fatkeqėsi dhe zhgėnjime tė ngjashme nė tė ardhmen.Nėse nė tė ardhmen tėnde nuk do tė shohėsh gjė tjetėr vecse fat tė keq, ti po lutesh pėr njė fat tė tillė dhe me siguri njė fat tė tillė do tė kesh.’’
Prentice Mulford

Nėse e sheh jetėn tėnde nė retrospektivė dhe pėrqendrohesh tė vėshtirėsitė e sė shkuarės, jė duke tėrhequr mė shumė rrethana tė vėshtira drejt Teje.Ēlirohu prej saj, pavarėsisht se ēfarė ėshtė.Bėje pėr veten.Nėse vazhdon t`i mbash mėri ose tė fajėsosh dikė pėr diēka nė tė shkuarėn, je duke i bėrė dėm vetėm Vetes.Je i vetmi qė mund tė krijosh jetėn qė meriton.Kur tė pėrqendrohesh qėllimisht nė atė qė do, kur tė fillosh tė emetosh ndjesi tė mira, ligji i tėrheqjes do tė tė pėrgjigjet.Tė duhet vetėm tė fillosh;dhe duke e bėrė kėtė, do t`i hapėsh rrugė tė lirė magjisė.
Rhonda Byrne

Ti je projektuesi i fatit tėnd.Ti je autori.Je ti ai qė e shkruan historinė.Stilolapsi ėshtė nė dorėn tėnde dhe rezultati ėshtė ajoēka zgjedh ti.
Lisa Nichols

E bukura e ligjit tė tėrheqjes ėshtė se mund tė fillosh aty ku je, mund tė fillosh tė formulosh ‘’mendime tė vėrteta’’ dhe tė krijosh brenda vetes njė ton harmonie dhe lumturie.Atėherė ligji do tė fillojė t`i pėrgjigjet gjithė kėsaj.
Michael Bernard Beckwith

Ndėrkaq ti fillon tė kesh bindje tė ndryshme, si pėr shembull: ‘’Nė Univers ka mė se mjaftueshėm.’’ Ose: ‘’Nuk po plakem, po rinohem.’’ Mund ta krijojmė si ta duam, duke pėrdorur ligjin e tėrheqjes.
Dr.Joe Vitale

Dhe mund tė ēlirohesh nga modelet e trashėguara, kodet kulturore apo bindjet shoqėrore dhe tė provosh njė herė e mirė se fuqia qė gjendet brenda teje ėshtė mė e madhe se ajo qė gjendet brenda botės.
Michael Bernard Beckwith

Ti mund tė mendosh: ‘’E po, ėshtė shumė bukur, por nuk e bėj dot’’.Ose: ‘’Ajo nuk do tė mė lėrė ta bėj!’’ ‘’Ai nuk do tė mė lėrė kurrė ta bėj’’. ‘’Nuk jam aq i fortė pėr ta bėrė.’’ ‘’Nuk jam aq i pasur pėr ta bėrė.’’ ‘’Nuk jam, nuk jam, nuk jam….’’
Ēdo  ‘’ nuk jam’’ ėshtė njė krijim!
Dr.Fred Alan  Wolf

Ėshtė ide e mirė tė bėhesh i vetėdijshėm, kur thua ‘’ nuk jam’’ dhe tė mendosh se ēfarė krijon kur e thua.Ky mėsim i fuqishėm i dr.Wolf-it ėshtė dokumentuar edhe nga tė gjithė mėsuesit e mėdhenj, tė cilėt, ashtu si ai, e dinin fuqinė e fjalėve unė jam.Kur thua ‘’unė jam’’, fjalėt qė pasojnė tėrheqin krijimin me njė forcė tė madhe, sepse ti po pohon qė ky ėshtė fakt i kryer.Po e miraton me siguri.Prandaj, menjėherė pasi thua: ‘’Unė jam i lodhur, jam trokė, jam i sėmurė, jam vonė, jam mbipeshė, jam plak,’’ Xhindi thotė: ‘’ Dėshirat e tua janė urdhra pėr mua’’.
Rhonda Byrne

Duke e ditur kėtė, a nuk do tė ishte ide e mirė tė filloje t`i pėrdorje nė favorin tėnd dy fjalėt  mė tė fuqishme: UNĖ JAM? Si thua? ‘’UNĖ JAM duke marrė ēdo gjė tė mirė.UNĖ JAM i lumtur.UNĖ JAM i pasur.UNĖ JAM dashuria.UNĖ JAM gjithmonė nė kohė.UNĖ JAM rinia e pėrjetshme.UNĖ JAM plot energji ēdo ditė.’’
Rhonda Byrne

Pohimi ėshtė ky: ‘’UNĖ JAM i plotė, i pėrkryer, i fortė, i fuqishėm, i dashur, i harmonishėm dhe i lumtur.’’
Rhonda Byrne

Nėse kjo tė jep pėrshtypjen se duhet tė punosh shumė pėr ta nxjerrė atė nga e padukshmja nė tė dukshmen, provo kėtė mėnyrė tė shkurtėr:shikoje atė qė dėshiron si tė ishte fakt absolute.Kjo do tė bėjė qė ajo qė ti dėshiron tė realizohet me shpejtėsinė e dritės.Nė ēastin qė kėrkon, objekti i dėshirave tė tua ėshtė fakt nė fushėn shpirtėrore Universale dhe ajo fushė ėshtė gjithēka qė ekziston.Kur perception diēka nė mendjen tėnde, dije qė bėhet fjalė pėr njė fakt dhe qė do tė realizohet pa dyshim.
Rhonda Byrne

‘’Nuk ka limite se ēfarė mund tė bėjė ky ligj pėr ty;guxo tė besosh nė idealin tėnd;mendoje idealin tėnd si njė fakt tashmė tė kryer.’’
Charles Haanel

‘’Si tė mendosh qė mund ta bėsh, ashtu edhe qė s`mundesh, nė tė dyja rastet ke tė drejtė.’’
Henry Ford (1863 – 1947)

Nuk ka asnjė dėrrasė tė zezė nė qiell,nė tė cilėn Zoti tė ketė shkruar qėllimin dhe misionin tėnd nė jetė.Nuk ka asnjė dėrrasė tė zezė nė qiell, qė tė thotė: ‘’Neale Donald Walsch.Njė djalė simpatik, i cili ka jetuar nė pjesėn e parė tė shekullit tė njėzetenjė, i cili….’’Pastaj njė hapėsirė bosh.Gjithēka qė mė duhet pėr tė kuptuar se ēfarė bėj kėtu, pse jam kėtu, ėshtė ta gjej atė dėrrasė tė zezė e tė mbuloj e tė zbuloj ēfarė ka Zoti nė mendje pėr mua.Por dėrrasa e zezė nuk ekziston.
Pra, qėllimin tėnd e pėrcakton ti vetė.Misioni yt ėshtė misioni qė i jep ti vetes.Jeta jote do tė jetė si ta krijosh ti dhe askush nuk do ta gjykojė as tani dhe as kurrė.
Je i detyruar ta mbushėsh dėrrasėn e zezė tė jetės tėnde me gjithēka qė dėshiron.Nėse e ke mbushur me plaēka tė sė shkuarės, fshije.Elimino gjithēka nga e shkuara qė nuk tė shėrben, ji mirėnjohės qė tė ka sjellė nė kėtė vend tani dhe nė njė fillim tė ri.Ke njė dėrrasė tė pastėr dhe mund t`ia nisėsh nga e para – kėtu, nė kėtė ēast.Gjej gėzimin tėnd dhe jetoje!
Neale Donald Walsch

Sekreti ėshtė brenda teje.Sa mė shumė ta pėrdorėsh fuqinė qė gjendet brenda teje, aq mė shumė do ta tėrheqėsh.Do tė arrish nė njė pikė ku nuk do tė kesh mė nevojė tė praktikosh, sepse ti vetė do tė Jesh fuqia, perfeksioni, menēuria, inteligjenca, dashuria dhe gėzimi
Rhonda Byrne

Toka rrotullohet rreth orbitės sė saj pėr Ty.Oqeanet ngrihen dhe ulen pėr Ty.Zogjtė kėndojnė pėr Ty.Dielli lind dhe perėndon pėr Ty.Yjet dalin pėr Ty.Gjithēka ėshtė pėr Ty, ēdo qė e bukur qė sheh, ēdo pėrvojė e mrekullueshme qė pėrjeton.Hidh njė sy pėrreth.Asgjė nga ato qė tė rrethojnė, nuk mund tė ekzistojnė pa Ty.Pavarėsisht se ēfarė ke menduar se ke qenė, tani e di tė Vėrtetėn se kush je Realisht.Je padroni i Universit.Je trashgimtari i mbretėrisė.Je perfeksioni i Jetės.Dhe tani e di Sekretin
Gėzimi qoftė me ty.
Rhonda Byrne

‘’Sekreti ėshtė pėrgjigja mbi gjithēka qė ka qenė, gjithēka qė ėshtė dhe gjithēka qė do tė jetė.”
Ralph Emerson

Duhet ta gjesh dėrrasėn e zezė tė jetės tėnde me tė gjitha gjėrat qė ti dėshiron.
Rhonda Byrne

Gjėja e vetme qė duhet tė bėsh ėshtė tė ndihesh mirė tani.
Rhonda Byrne

Sa mė shumė tė pėrdorėsh fuqinė qė gjendet  brenda teje, aq mė shumė do ta tėrheqėsh atė.
Rhonda Byrne

Koha pėr tė pranuar madhėshtinė tėnde ėshtė tani.
Rhonda Byrne

Jemi nė mes tė njė epoke tė lavdishme.Nėse i mėnjanojmė mendimet kufizuese, do tė pėrjetojmė madhėshtinė e vėrtetė tė njerėzimit nė ēdo fushė krijimi.
Rhonda Byrne

Bėj ēfarė tė pėlqen.Nėse nuk e di ēfarė tė sjell gėzim, bėj pyetjen: ‘’Cfarė mė sjell gėzim?’’ Dhe ndėrsa i pėrkushtohesh gėzimit tėnd, do tė tėrheqėsh njė ortek gjėrash tė gėzueshme pėr faktin e thjeshtė qė ti rrezaton gėzim.
Rhonda Byrne

Tani qė ke mėsuar Sekretin, varet nga ti se ēfarė do tė bėsh me tė.Ēfarėdo tė zgjedhėsh, ėshtė e drejtė.Fuqia ėshtė e gjitha e jotja.
Rhonda Byrne

Pėrgatiti:
Dezdemona Marku
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Berti69 prej 16.09.14 0:02

Shkėputje nga libri "SEKRETI"Mirėnjohja ka qenė njė ushtrim shumė i fuqishėm pėr mua.Ēdo mėngjes ngrihem dhe them: ‘’Faleminderit!’’ Ēdo mėngjes, kur vė kėmbėt nė dysheme, them: ‘’Faleminderit!’’ Pastaj, ndėrsa jam duke larė dhėmbėt dhe duke bėrė gjėrat rutinė tė mėngjesit, filloj tė rikujtoj gjėrat pėr tė cilat jam mirėnjohės.Nuk ėshtė se mendoj pėr to mekanikisht dhe bėj gjėra rutinė, por vazhdoj tė ndihem thellėsisht mirėnjohės.
James Ray

‘’Shumė njerėz qė e organizojnė jetėn nė mėnyrė korrekte nė tė gjitha fushat e tjera, mbetėn tė varfėr ngaqė u mungon mirėnjohja.’’
Wallace Wattles

Ji mirėnjohės pėr atė qė ke tani.Kur fillon tė reflektosh pėr gjėrat e jetės tėnde pėr tė cilat je mirėnjohės, do tė mbetesh i habitur kur tė zbulosh se sa shumė janė ato.Vetėm duhet tė fillosh, pastaj ligji i tėrheqjes do t`i marrė mendimet mirėnjohėse dhe do tė tė sjellė shumė tė tilla.Atėherė do tė jesh nė frekuencėn e mirėnjohjes dhe tė gjitha gjėrat e mira do tė jenė tė tuat.
Rhonda Byrne

‘’Praktikimi i pėrditshėm i mirėnjohjes ėshtė njė prej rrugėve nėpėrmjet sė cilės do tė arrijė pasuria jote.’’
Wallace Wattles

Kur falėnderon sikur ta kesh marrė atė qė dėshiron, emeton njė sinjal tė fuqishėm nė Univers.Sinjali tregon qė ti tashmė e ke atė gjė, ngase po tregohesh mirėnjohės.Ēdo mėngjes, para se tė ngrihesh nga shtrati, bėje zakon tė jesh parapraktikisht mirėnjohės pėr ditėn fantastike qė tė pret, sikur ta kishe jetuar tashmė.
Rhonda Byrne


Pėrfytyrimi ėshtė kaq i fuqishėm sepse, ndėrsa ti krijon nė mendje imazhet ku sheh veten duke zotėruar gjėrat qė dėshiron, nė tė vėrtetė je duke gjeneruar mendime dhe ndjenja sikur i ke ndėrkaq ato gjėra.Pėrfytyrimi ėshtė thjesht njė mendim i pėrqėndruar fort tek imazhet, prandaj shkakton ndjenja tė fuqishme.Kur pėrfytyron, e emeton atė frekuencė tė fuqishme nė Univers.Ligji i tėrheqjes e kap atė sinjal tė fuqishėm dhe i kthen imazhet tek ti, pikėrisht siē i ke pėrfytyruar.
Rhonda Byrne

Ėshtė ndjenja ajo qė krijon tėrheqjen, jo vetėm imazhi apo mendimi.Shumė njerėz mendojnė: ‘’Nėse kam mendime pozitive apo nėse pėrfytytoj tė kem atė qė dua, kjo do tė mjaftojė.’’Por, nėse e bėn kėtė dhe nuk e ndien ende bollėkun, nėse nuk e ndien dashurinė apo gėzimin, kjo nuk mjafton pėr tė krijuar fuqinė e tėrheqjes.
Jack Candifield

E bėn veten tė mendosh sikur je vėrtet nė atė makinė.Jo mendime tė tilla, si: ‘’Do tė doja ta blija atė makinė’’ ose ‘’Njė ditė a njė tjetėr do ta blej atė makinė,’’ sepse dėshira jote ka njė ndjenjė preēise, qė nuk ėshtė as kėtu e as tani, por nė tė ardhmen. Nėse i qėndron kėsaj ndjenje, do tė jesh gjithmonė nė tė ardhmen.
Bob Doyle

Ndjenja dhe vizioni i brendshėm do tė fillojnė tė jenė njė derė e hapur, nėpėrmjet sė cilės do tė fillojė tė shprehet fuqia e Universit.
Michael Bernard Beckwith

‘’Se ēfarė ėshtė kjo fuqi, nuk di ta them.Di vetėm qė ajo ekziston.’’
Alexander Graham Bell (1847-1922)

Detyra jonė ėshtė tė zbulojmė ‘’si’’- nė qė do tė dalė nga pėrkushtimi dhe besimi te ‘’ēfarė.’’
Jack Canfield

‘’Si’’- tė jenė ēėshtje tė Universit, qė e di gjithmonė rrugėn mė tė shkurtėr, mė tė shpejtė dhe mė tė harmonishme mes teje dhe ėndrrės tėnde.
Mike Dooley

Nėse i hapesh Universit, do tė habitesh dhe do tė shushatesh nga ajo qė do tė tė jepet.Dhe kėtu ndodhin magjitė dhe mrekullitė.
Dr.Joe Vitale

Tė gjithė mėsuesit e Sekretit janė tė vetėdijshėm pėr elementet qė ti vė nė lėvizje, kur pėrfytyron.Ndėrsa sheh dhe ndien imazhin nė mendjen tėnde, zhvendosesh nė njė vend ku beson se do ta kesh ndėrkaq atė qė dėshiron.Gjithashtu, ti shfaq edhe besimin tek Universi, sepse pėrqendrohesh te rezultati pėrfundimtar dhe pėrjeton atė ēka do tė ndiesh, pa e vrarė mėndjen se ‘’si’’ do tė vijė kjo gjė.Imazhin qė ke nė mendje e sheh sit ė realizuar.Ndjenjat e tua e shohin sit ė realizuar.Mendja dhe gjithė qenia jote e shohin sikur tashmė ka ndodhur.Ky ėshtė arti i pėrfytyrimit
Rhonda Byrne

Do tė duhej ta bėje praktikisht ēdo ditė, por nuk duhet tė jetė kurrė njė detyrim.Ajo ēka ėshtė vėrtet e rėndėsishme pėr Sekretin, ėshtė tė ndihesh mirė.Ti do qė ky proēes tė tė bėjė tė ndihesh euforik.Do qė tė jesh nė humor tė mirė, i lumtur dhe nė harmoni, sa mė shumė tė jetė e mundur.

Dr.Joe Vitale


Tė gjithė kanė fuqinė pėr tė pėrfytyruar.Mė lejo tė demonstroj me imazhin e njė kuzhine.Nė mėnyrė qė kjo tė funksionojė, nė fillim duhet tė heqėsh nga mendja ēdo mendim pėr kuzhinėn tėnde.Mos mendo mė pėr tė.Fshiji plotėsisht nga mendja imazhet e saj me filxhanėt, frigoriferin, sobėn, pllakat dhe ngjyrat.....

Ke parė njė imazh tė kuzhinės nė mėndjen tėnde, apo jo? E po, atėherė ke pėrfytyruar!

Rhonda Byrne

‘’Tė gjithė pėrfytyrojnė, janė tė vetėdijshėm pėr kėtė ose jo.Pėrfytyrimi ėshtė sekreti i madh i suksesit.’’

Genevieve Behrend

‘’Tė gjithė kemi mė shumė fuqi dhe mundėsi nga ē`mendojmė, ndėrsa pėrfytyrimi ėshtė njė prej kėtyre fuqive mė tė mėdha.’’

Genevieve Behrend

‘’Asgjė nuk mund ta pengojė imazhin tėnd qė tė shndėrrohet nė njė formė konkrete, pėrveē tė njėjtės fuqi qė e ka prodhuar – ti.’’

Genevieve Behrend

Ndryshimi i vetėm mes njerėzve qė jetojne nė kėtė mėnyrė, nė magjinė e jetės, dhe atyre qė nuk jetojnė kėshtu, ėshtė se ata qė jetojnė nė magjinė e jetės e kanė bėrė kėtė njė zakon.E kanė bėrė zakon pėrdorimin e ligjit tė tėrheqjes dhe i ndjek magjia kudo qė shkojnė, sepse kujtohen ta pėrdorin.E pėrdorin gjithė kohėn, jo vetėm nė njė rast tė veēantė.

Marci Shimoff

Njerėzit e pranojnė kėtė pėr njėfare kohe vėrtet shndėrrohen nė pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė saj.Ata thonė: ‘’Jam i entuziazmuar.Kam parė atė programin dhe tani do ta ndryshoj jetėn time.’’ Por rezultatet nuk duken.Nėn sipėrfaqe, diēka ėshtė gati tė ndodhė, por personi sheh vetėm rezultatet sipėrfaqėsore dhe thotė: ‘’Kjo nuk bėn.’’Dhe e di ēfarė? Universi thotė: ‘’Dėshirat e tua janė urdhra pėr mua.’’ Dhe gjithēka zhduket.

James Ray

Kur lejon qė dyshimi tė hyjė nė mėndjen tėnde, ligji i tėrheqjes shumė shpejt do t`i pėrvijojė mendimet skeptike njeri-pas tjetrit.Kur tė vjen nje mendim qė shperh dyshim, largoje menjėherė.Lėre tė ikė nė rrugėn e tij.Zėvendėsoje me: ‘’E di qė ajo qė dėshiroj, po mė vjen tani.’’ Dhe ndieje.

Rhonda Byrne

Duke ditur ligjin e tėrheqjes, doja ta vija nė pėrdorim dhe tė shihja ēfarė do tė ndodhte.Nė vitin 1995, nisa tė krijoja diēka qė quhej ‘’Tabela e Vizionit’’.Merrja fotografinė e diēkaje qė doja ta arrija ose diēkaje qė doja tė tėrhiqja, si pėr shembullnjė makinė, orė apo shpirtin binjak tė ėndrrave tė mia, dhe e vija nė tabelė.Ēdo ditė ulesha nė zyrėn time, shikoja tabelėn dhe filloja tė pėrfytyroja.Hyja nė njė gjendje shpirtėrore sikur e kisha me tė vėrtetė atė qė dėshiroja.
Po bėhesha gati tė ndėrroja shtėpi.I futėm tė gjitha mobiliet dhe kutitė nė magazinė dhe, nė harkun kohor tė pesė viteve, kisha ndėrruar shtėpi tri herė.Pastaj pėrfundova nė Kaliforni dhe bleva shtėpinė, e restaurova pėr njė vit dhe solla tė gjitha plaēkat nga shtėpia qė kisha pasur para pesė vjetėsh.Njė mėngjes, djali im Keenan-i, mė erdhi nė zyrė dhe njėra prej kutive qė ishte mbyllur pėr pesė vjet me rradhė, ishte te pragu i derės.Mė pyeti: ‘’Ēfarė ka nė kuti babi?’’ Unė i thashė: ‘’Janė Tabelat e mia tė Vizionit.’’Pastaj ai pyeti: ‘’Ēfarė ėshtė Tabela e Vizionit?’’ Iu pėrgjigja: ‘’Aty vė tė gjitha qėllimet e mia. I pres dhe i vė tė gjitha qėllimet qė dua tė arrij nė jetė.’’ Dhe sigurisht, ai ishte pesė vjeē e gjysėm dhe nuk kuptoj gjė, prandaj i thashė: ‘’Xhan, mė lėr tė ta tregoj, kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta bėrė.’’
Hapa kutinė dhe, kur nxora njė Tabelė Vizioni, aty qe fotografia e njė shtėpie qė e kisha pėrfytyruar pesė vjet mė parė.Ajo qė mė habiti ishte se ne jetonim nė atė shtėpi.Jo nė njė shtėpi tė ngjashme – unė kisha blerė shtėpinė time tė ėndrrave, e kisha restauruar dhe as qė e dija fare.E pashė atė shtėpi dhe nisa tė qaj, sepse isha shtangur.Keenan-i mė pyeti: ‘’Pse po qan?’’- ‘’Mė nė fund e kuptoj si funksionon ligji tėrheqjes.Mė nė fund e kuptoj gjithēka qė kam lexuar, gjithēka me tė cilėn kam punuar gjithė jetėn, mėnyrėn si e kam ndėrtuar kompanitė.Ka funksionuar edhe pėr shtėpinė time.Kisha blerė shtėpinė e ėndrrave dhe as qė e dija.’’
John Assaraf

‘’ Imagjinata ėshtė gjithēka.Ėshtė pamja paraprake e gjėrave qė do tė tėrheqė jeta.’’
Albert Einstein ( 1879-1955)

Mund ta nxitėsh imagjinatėn me njė Tabelė Vizioni dhe tė vėsh fotografi tė tė gjitha gjėrave qė dėshiron dhe sipas mėnyrės sesi dėshiron tė jetė jeta kote.Vėre Tabelėn e Vizionit nė njė vend tė dukshėm e qė ta shohėsh ēdo ditė, siē bėri edhe John Assaraf-i. Ushqe ndjenjat sikur tashmė i ke kėto gjėra qė ti i dėshiron.Ndėrsa merr dhe ndihesh mirėnjohės pėr kėtė, mund tė heqėsh fotografi dhe t`i zėvendėsosh me tė reja.Kjo ėshtė mėnyra fantastike pėr t`i njohur fėmijėt me ligjin e tėrheqjes.Shpresoj qė krijimi i Tabelės sė Vizionit tė frmėzojė prindėr e mėsues anembanė botės.
Rhonda Byrne

Vendos ēfarė dėshiron tė kesh.Beso se mund ta kesh.Beso se e meriton dhe mund ta arrish.Pastaj mbyll sytė ēdo ditė pėr disa minuta dhe pėrfytyro sikur ke atė qė dėshiron, ndihu sikur tashmė e ke shtėnė nė dorė.Dil nga pėrfytyrimi dhe pėrqėndrohu te gjėrat pėr tė cilat je mirėnjohės dhe shijoje ne maksimum kėtė ndjesi.Pastaj vazhdo ditėn tėnde normale dhe lėrja kėtė nė dorė Universit, me besimin qė ai do tė dijė si ta materializojė.
Jack Canfield

‘’Mendja mund tė arrijė gjithēka qė ajo pėrfytyron.’’
W.Klement Stone (1902-2002)

Jam rritur me moton:’’Duhet tė punoj shumė pėr tė fituar para.’’ Prandaj kėtė e zėvendsova me.’’Paratė vijnė lehtė dhe shpesh.’’Nė fillim duket si gėnjeshtėr, apo jo?Njė pjesė e trurit tėnd thotė: ‘’More gėnjeshtar, ėshtė e vėshtirė.’’Prandaj duhet ta dish qė kjo lojė tenisi do tė zgjasė pėr pak kohė.
Loral Langemeier

Nėse ndonjėherė ke menduar:’’Duhet tė punoj shumė dhe tė luftoj pėr tė pasur para,’’ largoi menjėherė kėto mendime.Me kėto mendime ti ke emetuar njė frenkuencė tė veēantė dhe kėshtu ato janė bėrė imazhet e jetės tėnde.Ndiq kėshillėn e Loral Langemeier-it dhe zėvendėsoji kėto mendime: ‘’Paratė vijnė lehtė dhe shpesh.’’
Rhonda Byrne

Kur vjen puna te krijimi i pasurisė, pasuria ėshtė njė gjendje mendore.Gjithēka varet nga mėnyra jote e tė menduarit.
David Schirmer

Do tė thosha qė tetėdhjetė pėr qind e trajnimit qė bėj me njerėzit ka lidhje me psikologjinė dhe mėnyrėn e tyre tė tė menduarit.E di kur njerėzit thonė:’’Oh, ti mund ta bėsh, por unė nuk mundem.’’Njerėzit kanė aftėsinė ta ndryshojė raportin e brendshėm dhe bashkėbisedimin e tyre me paratė.’’Lajmi i mirė ėshtė se, nė ēastin kur vendos se ajo ēfarė di ėshtė e rėndėsishme se ajo qė tė kanė mėsuar tė besosh, atėherė do tė kesh ndėrruar marsh nė kėrkimin tėnd drejt bollėkut.Suksesi vjen Brenda, jo nga jashtė.’’
Ralph Waldo Emerson (1803-1882)

Duhet tė kesh raport tė mirė me paratė, pėr tė tėrhequr mė shumė.Ėshtė e kuptueshme qė, kur njerėzit nuk kanė para mjaftueshėm, ata nuk ndihen mirė.Por ndjenjat negative lidhur me paratė tė ndalojnė tė tėrheqesh shuma tė tilla!Duhet tė dalėsh nga ky rreth vicioz dhe kėtė mund ta bėsh duke filluar tė ndihesh mirė pėr paratė dhe tė jesh mirėnjohės pėr ato qė ke .Fillo tė thuash e tė ndiesh: ‘’Kam mė se mjaftueshėm.’’ ‘’Ka bollėk parash dhe ato po vijnė tek unė.’’ ‘’Unė jam magnet parash.’’ ‘’I dua paratė dhe paratė mė duan.’’ ‘’Marr para ēdo ditė.’’ ‘’Faleminderit! Faleminderit! Faleminderit.’’
Rhonda Byrne

Tė japėsh ėshtė njė veprim i fuqishėm pėr tė sjellė mė shumė para nė jetėn tėnde, sepse kur jep, thua: ‘’Kam bollėk.’’Nuk do tė habiteshe nga fakti qė njerėzit mė tė pasur nė planet janė filantropėt mė tė mėdhenj.Ata falin shuma tė mėdha parash dhe, ndėrsa e bėjnė kėtė nėpėrmjet ligjit tė tėrheqjes, Universi hapet dhe shuma tė mėdha parash vėrshojnė tek ata – tė shumėfishuara!
Rhonda Byrne

Nėse mendon: ‘’Nuk kam para aq sa pėr tė falur’’ – bingo! Tani e kupton pse nuk ke shumė para! Kur mendon se nuk ke aq as pėr tė falur, fillo tė falėsh.Nėse tregon se ke besim te falja, ligji i tėrheqjes do tė tė japė mė shumė, qė tė vazhdosh tė falėsh.
Rhonda Byrne

Ka njė ndryshim tė madh mes ‘’tė falėsh’’ dhe ‘’ tė sakrifikosh.’’Tė falėsh me gjithė zemėr, tė bėn tė ndihesh mirė.Tė sakrifikosh, nuk tė bėn tė ndihesh mirė.Mos i ngatarro kėto tė dyja – janė diametralisht tė kundėrta.Njėra emeton njė sinjal mungese, ndėrsa tjetra njė sinjal bollėku.Njėra tė bėn tė ndihesh mirė, ndėrsa tjetra jo.Sakrifikimi do tė tė ēojė drejt mėrisė.Tė falėsh me gjithė zemėr, ėshtė njė prej gjėrave qė tė jep mė shumė gėzim dhe ligji i tėrheqjes do ta kapė atė sinjal dhe do tė tė japė mė shumė nė jetėn tėnde.Ndryshimi ndihet
Rhonda Byrne

Gjithēka qė ti dėshiron, ėshtė punė e brendshme! Bota e jashtme ėshtė bota e efekteve; ėshtė thjesht rezultati i mendimeve.Futi mendimet e tua nė frekuencėn e lumturisė.Emetoje lumturinė dhe gėzimin qė ke brenda vetes dhe transmetoje nė Univers me gjithė forcėn tėnde dhe kėshtu do tė jetosh parajsėn e vėrtetė nė tokė.
Rhonda Byrne

Nėsė tė kanė edukuar tė besosh se, tė jesh i pasur nuk ėshtė shpirtėrore, atėherė tė kėshilloj tė lexosh seritė The Millionaires of the bible tė Catherine Ponder-it.Duke lexuar kėta libra tė shkėlqyer, do tė zbulosh qė Abrahami, Isaku, Jakobi, Jozefi, Moisiu dhe Jezusi jo vetėm qė ishin mėsues tė mirėqenies, por ishin edhe vetė milionerė, me stile jetese mė tė begata nga ē`mund ta pėrfytyrojnė shumė milionerė tė ditėve tė sotme.
Rhonda Byrne

Ti je trashėgimtari i mbretėrisė sė tyre.Mirėqenia ėshtė e drejta jote qė nė lindje dhe je ti ai qė e mban ēelėsin pėr tė pasur mė shumė bollėk nga ē`mund ta imagjinosh, madje nė ēdo fushė tė jetės tėnde.Ti meriton ēdo gjė tė mirė qė dėshiron dhe Universi do tė ta japė, por mė parė duhet tė thėrrasėsh nė jetėn tėnde.Tani ti e di Sekretin. E ke ēelėsin.Ēelėsi janė mendimet dhe ndjenjat e tua; dhe e ke pasur gjithė jetėn nė dorėn tėnde.
Rhonda Byrne


Njoh shumė njerėz qė fitojnė shuma tė mėdha parash, por lidhjet e tyre ta shpifin.Kjo nuk ėshtė pasuri.Mund t`u shkosh prapa parave dhe mund tė bėhesh i pasur, por kjo nuk tė siguron se do tė jesh i pasur.Nuk po them qė paraja nuk ėshtė pjesė e pasurisė; ėshtė, por vetėm njė pjesė e saj.Ndėrkaq takoj shumė njerėz qė janė ‘’shpirtėrorė,’’ veēse janė gjithmonė tė sėmurė e trokė.As kjo nuk ėshtė pasuri.Jeta supozohet tė jetė e bollshme – nė tė gjitha fushat.
James Ray

Shumė njerėz nė kulturėn perėndimore po rreken tė arrijnė sukses.Duan tė kenė njė shtėpi tė madhe, duan qė bizneset t`u shkojnė mirė, pėrqendrohen nė tė gjitha kėto gjėra tė jashtme.Por nė studimet tona kemi zbuluar se kėto gjėra tė jashtme nuk tė sigurojnė atė qė do, pra lumturinė.Kėshtu qė vihemi nė kėrkim tė gjėrave tė jashtme duke menduar qė tė na sjellin lumturi, por ėshtė krejt e kundėrta.Mė parė duhet tė kesh gėzim, paqe dhe vizion tė brendshėm, pastaj shfaqen edhe gjėrat e jashtme.
Marci Shimoff

Marie Diamond
Sekreti nėnkupton qė ne jemi krijuesit e Universit tonė dhe se ēdo dėshirė qė duam tė krijojmė, do tė materializohet nė jetėn tonė.Prandaj dėshirat, mendimet dhe ndjenjat tona janė shumė tė rėndėsishme, sepse ato do tė materializohen.
Njė ditė shkova nė shtėpinė e njė drejtori artistik, njė producenti shumė tė famshėm filmash.Nė ēdo cep ai kishte ai kishte imazhin e bukur tė njė gruaje lakuriqe tė mbuluar mė njė copė, e cila sikur kthehej nga ana tjetėr dhe thoshte: ‘’Nuk tė shoh.’’ I thashė atij: ‘’Mendoj se mund tė keni probleme me lidhjet e dashurisė.’’ Kurse ai tha: ‘’Jeni gjė telepatike?’’ – ‘’Jo, por shikoni.E keni vėnė nė shtatė vende atė grua.’’ Ai ma ktheu: ‘’Por mė pėlqen ajo lloj pikture.E kam pikturuar vetė.’’ – ‘’Aq mė keq, - i thashė.- Sepse keni vėnė gjithė krijimin dhe krijimtarinė nė tė.’’
Ai ėshtė burrė shumė i pashėm, ėshtė i rrethuar gjithmonė nga shumė aktore, sepse kjo ėshtė puna qė bėn, por nuk kishte asnjė lidhje dashurie.E pyeta: ‘’Ēfarė doni?’’ – ‘’Dua tė dal me tri gra nė javė. ‘’Unė i thashė: ‘’Mirė, pikturojeni.Pikturojeni veten me tri gra dhe vareni ne ēdo cep tė shtėpisė.’’
Kur e pashė pas gjashtė muajsh, e pyeta: ‘’Si tė shkon jeta dashurore?’’ – ‘’Shkėlqyeshėm! Femrat mė telefonojnė, duan tė dalin me mua.’’ – ‘’Sepse kjo ėshtė dėshira juaj,’’ i thashė.Ai tha: ‘’Ndihem shkėlqyeshėm.Dua tė them, pėr vite tė tėra nuk kam qenė i lidhur me asnjė femėr, kurse tani dal me tri nė javė.Zihen pėr mua.’’ – ‘’Shumė mirė pėr ju,’’ iu pėrgjigja.Pastaj mė tha: ‘’Tani dua pak stabilitet, dua tė martohem, dua njė lidhje tė vėrtetė dashurie.’’Unė ia ktheva: ‘’Epo pikturoje.’’ Ai pikturoi njė lidhje tė bukur romantike dhe pas njė viti u martua; tani ėshtė shumė i lumtur.
Kjo ndodhi sepse ai shprehu njė dėshirė tjetėr.E kishte dėshiruar kėtė gjė pėr shumė vite, por nuk kishte ndodhur, sepse dėshira e tij nuk mund tė shfaqej.Niveli i tij i jashtėm – shtėpia e tij – ishte nė kundėrshtim tė vazhdueshėm me dėshirat qė kishte.Nėse e kupton kėtė njohuri, fillon tė luash me tė.

Historia e klientit tė Marie Diamond-it ėshtė njė shfaqje e pėrkryer e mėnyrės se si Feng Shui pasqyron mėsimet e Sekretit.Ajo tregon se mendimet tona kanė njė fuqi tė madhė krijuese, kur i vėmė nė punė.Ēdo veprim qė ndėrrmarrim duhet tė paraprihet nga njė mendim.Mendimet krijojnė fjalėt qė flasim, ndjenjat qė ndiejmė dhe veprimet tona.Veprimet janė veēanėrisht tė fuqishme, sepse janė mendimet qė ato na kanė shtyrė tė veprojmė.
Mund tė mos e kuptojmė fare se cilat janė mendimet tona mė tė thella, por kuptojmė ēfarė kemi menduar duke parė veprimet qė kemi ndėrmarrė.Nė rastin e producentit tė filmave, mendimet e tij mė tė thella pasqyroheshin nė veprimet e tij dhe nė mjedisin ku jetonte.Kishte pikturuar shumė femra, por tė gjitha i kthenin shpinėn.A arrin ta kuptosh se cilat ishin mendimet e tij mė tė thella?Edhe pse me fjalė thoshte se donte tė dilte me mė shumė femra, mendimet e tij mė tė thella nuk pasqyroheshin nė pikturat e tij.Zgjedhja pėr tė ndryshuar veprimet e tij e shtyu t`i pėrqėndronte tė gjitha mendimet nė atė qė dėshironte.Njė ndryshim kaq i thjeshtė e ndihmoi tė pikturonte jetėn e tij dhe ta materializonte falė ligjit tė tėrheqjes.
Rhonda Byrne

Nė njė lidhje nė ēift ėshtė e rėndėsishme qė mė parė tė kuptosh se kush do tė hyjė nė atė lidhje; dhe nuk e kam fjalėn vetėm pėr patnerin tėnd.Pikėsėpari duhet ta kuptosh veten.
Lisa Nichols

‘’Pėr tė pasur dashuri.... mbushu me dashuri derisa tė bėhesh magnet.’’
Charles Haanel


Marrė nga libri ”SEKRETI” i Rhonda Byrne

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekreti i Jetės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi