Pakti me Entitete

Posto temė tė re   Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pakti me Entitete

Mesazh  Magus prej 19.09.09 12:28Paktet janė njė nga aspektet qė ndonjėherė marrin ata qė hyn nė magji.

Nganjėherė njė ritual bėhet qė tė nėnshkruhet njė pakt me njė demon, njė engjėll, njė zot apo diēka tjetėr.

Nė njė pakt tė tillė magjistari merr pėrsipėr tė respektoi disa rregulla kundra njė mirėkuptimi mė tė madh apo ndihme nga ana e njė zoti apo demoni, nganjėherė  ėshtė njė sakrificė ose ofertė.

Njė prishje e kontratės shkakton probleme tė ndryshme dhe pasoja tė rrezikshme pėr personin qė e prish.

Ja disa shembuj tė besėlidhjes ose paktit.

Pakt me njė Zot


Nė disa pakte nė Amerikė, njė pakt ėshtė i lidhur me nderimin e zotit Pan.
Ceremonia e fillimit tė brendshėm kėrkon tė bėrit njė pakt me Pan.

Pakt me Satanin


Ekzistojnė rituale pėr tė bėrė njė pakt me Satanin.

Paktet Goetikė pėr shembull janė tė mbyllura nga njė rreth me motive tė ndėrlikuar tė rrethuar nga fjalėt: AMASARAC ASARADEC AKIBEEC BERKAIAC.

Nė shumė organizata  sataniste, pakti ėshtė thjesht fakti i mos mohimit tė Magjisė qė i sjellė njė anėtari. Nė rast tė dėshtimit, anėtari do tė humbas tė gjitha qė Magjia ka mund t’i sjellė atij.

Pakt me Perėndinė dhe Pėrėndeshėn (Wicca)


Pėr tė bėrė pjesė nė disa pakte Wicca, shtriga (ani) bėn njė incim i cili "simbolizon Vdekjen e vetes sė tij tė vjetėr « Unė » (jo Wicca) dhe rilindjen e re « Unė » me "Wicca."
Braktisje e sė kaluarės kėtu mund tė konsiderohet si njė pakt.

Pakt me njė demon

Nė Amerikėn e Jugut, tė krishterėt mbajnė skelete qė paraqesin demonėt.

Nė varėsi tė kohės sė lindjes sė tyre, ata do tė jenė tė pėrfshirė nė tė gjithė jetėn e tyre me njė demon, i cili ka si karakteristikė tė bėj tundime tė caktuara, por edhe t'i mbroi ata nga gjėrat e caktuara sipas specialitetit tė tij.

Ata shpesh kanė gjithashtu edhe njė engjėll mbrojtės.
Nė kėtė rast njė kontratė ėshtė nė fakt ėshtė bėrė qė nga lindja.

Pakt me njė krijesė origjinale

Disa magjistarėt krijojnė vet entitetet e tyre.

Si Golem pėr alkimistėt ose Egregor, zhvillimin e njė entiteti tė tillė nga njė magjistar apo njė grup i angazhon ata pėrballė atyre ndaj edhe mund tė konsiderohet si njė kontratė.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Hagel prej 01.08.14 11:25

Me sa duket, kėto entitete nuk janė nė gjendje tė perceptojnė drejtpėrdrejt nivelin e ekzistencės sonė, por vetėm nė mėnyrė indirekte pėrmes shpirtit tė shėrbėtorėve tė tyre, pra tė atyre qė bėjnė pakt me to.
avatar
Hagel

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Hidra prej 31.03.15 23:57

Krijesat pozitive nuk kane nevoje qe te bejne pakt por jane krijesat e erresire qe veshin petkun e Qenjeve te Drites dhe i fusin ne kurth shumicen e personeve qe i kontaktojne.
avatar
Hidra

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

kujdes

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 01.04.15 16:59

kujdes se jane disa persona qe kujtojne se pakti me djallin nuk permban rrezik eshte gjeja me e keqe qe i kanoset shpirit tend dhe perjetesise tende kurr mos bej pakt me djallin sepse ne rast se nenshkruan kontrat me te ai mund ta marr jeten nga casti ne cast sepse ti vet me vullnetin tend ja ke dhene atij dhe ai ka autoritet mbi ty ai mund te vrase direkt dhe te marr perjetesisht ne flak te ferrit kush ka bere pakt me djallin vetem me gjakun e krishtit mund te prishet kontrata askush tjeter nuk mundet tju shpetoj askush pervec gjakut te krishtit
avatar
Ushtari i krishtit

335


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kujde3s.

Mesazh  Immortal Vampire prej 01.04.15 21:18

Vertet qe do kesh fatkeqesi dhe do te te shkaterrohet Jeta, por ketu ne forum eshte nje Magjistare qe mund te na ndihmoje...
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pakti me etnitete

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 04.04.15 17:37

Immortal Vampire shkruajti:Vertet qe do kesh fatkeqesi dhe do te te shkaterrohet Jeta, por ketu ne forum eshte nje Magjistare qe mund te na ndihmoje...
kush eshte ajo magjistare qe mund te ndihmoje pse sipas teje ka magjistar qe mund ta prishin paktin me djallin pa me thuaj pak te lutem
avatar
Ushtari i krishtit

335


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Hagel prej 04.04.15 23:34

Shume njerez bejne pakte, por nuk e dine se e kane bere kete dhe nuk e dine "saktesisht" se me cilin entitet e kane bere kete pakt.
Ka njerez qe nuk e kane idene qe e kane perdor magjine ne raste te caktuara.

Ne kete histori te pakteve eshte me rendesi te theksohet vlera dhe fuqia e fjales.Sot fuqia e fjales eshte e lene pas dore.

Disa tradita e kane mbajtur traditen e fjales se forte, ku ēdo fjale peshohet.Disa e marrin si shaka duke shqiptuar fjale qe mund te "kapen" nga shpirterat e ajrit, ku ata do te perfitojne nga keta njerez te mjere.

Per shembull te populli yne me pare ne vend te fjales "dreqi apo djalli" eshte perdorur fjala QOFTELARGU, sepse e kane ditur rendesine dhe peshen e fjales, ndersa sot perdoret edhe nga femijet.Po ashtu sot te gjithe betohen pa problem ne biblel dhe kuran...

Shumicen e kohes nje pakt ndodh ne nje moment te ekstazes (stresit) apo ndryshe.
Une nuk mund te them se ata jane te pavetedijshem, sepse ata e dine shume mire se ēfare kane kerkuar te pakten ne ate moment.

Problemi eshte se ata harrojne, qe kane bere nje pakt me vetedije apo pavetedije.

Kjo eshte edhe tema baze e filmit Angel Heart (1988)
avatar
Hagel

95


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Jetmira prej 10.04.15 12:19

Immortal Vampire shkruajti:Vertet qe do kesh fatkeqesi dhe do te te shkaterrohet Jeta, por ketu ne forum eshte nje Magjistare qe mund te na ndihmoje...
kush esht ajo magjistare qe mund tma sugjeroj dicka te tille
avatar
Jetmira

633


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me entitete.

Mesazh  Immortal Vampire prej 10.04.15 14:37

Marylin Monroe Tk shkruajti:
Immortal Vampire shkruajti:Vertet qe do kesh fatkeqesi dhe do te te shkaterrohet Jeta, por ketu ne forum eshte nje Magjistare qe mund te na ndihmoje...
kush esht ajo magjistare qe mund tma sugjeroj dicka te tille
Quhet: Okult Powers, Magjia e saj ka ndikuar shume tek une dhe tek te tjere, por tani me duket se ka disa probleme, po shpresoj te kthehet shpejt.


Edituar pėr herė tė fundit nga Immortal Vampire nė 10.04.15 14:38, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : I remembered sth and I had to add it.)
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Jetmira prej 10.04.15 18:01

Immortal Vampire shkruajti:
Marylin Monroe Tk shkruajti:
Immortal Vampire shkruajti:Vertet qe do kesh fatkeqesi dhe do te te shkaterrohet Jeta, por ketu ne forum eshte nje Magjistare qe mund te na ndihmoje...
kush esht ajo magjistare qe mund tma sugjeroj dicka te tille
Quhet: Okult Powers, Magjia e saj ka ndikuar shume tek une dhe tek te tjere, por tani me duket se ka disa probleme, po shpresoj te kthehet shpejt.
shpresoj te rikthehet pse jo kemi nevoj per ndihmen e saj
avatar
Jetmira

633


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Muneer prej 12.04.15 22:44

MISTIKA shkruajti:Ju dhe te ngjashmit tuaj i zgjasni ca si shume muhabetet dhe llafet. Perse nuk  veproni praktikisht, pse nuk i beni keto paktet tuaja dhe bini rehat? Jeni bere te bezdisshem sepse them se jo vetem mua por as 90% e te tjereve ketu nuk eshte se po na intereson shume ky aspekt se doni apo s'doni te beni paktet ju. Dhe akoma me pak shperfaqjet e pseudomagjistricave 2-3 fytyreshe/
Dhe ti je bere e besdisshme duke bere moralisten ne forum.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

325


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pakti me Entitete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi