A besoni ne boten e Padukshme?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten e padukshme?

Po, besoj plotesisht
 
Besoj se ka nivele te ndryshme te ekzistences dhe dimensioneve
 
Jo, besoj se ekziston vetem bota fizike
 
Nuk e di
 
 
 
Shiko rezultatin

BOTA E PADUKSHME ATY ESHTE THJESHTE NE NUK MUND TA SHOHIM DOT

Mesazh  roland shira prej 12.11.10 16:26

magjistari shkruajti:A besoni ne boten e padukshme?
Ajo qe ne shohim , ndjejme, degjojme etj eshte vetem perceptim i trurit tone , nuk eshte se materia qe ndodhet rreth nesh ka ate forme qe na jep sinjal truri yne , mendoj se truri yne eshte i programuar ne ate menyre qe materien ta perceptoje ne kte menyre qe na shfaqet, kte mund ta japim me nje shembull konkret ;
psh, shqiponja nuk e sheh boten qe na rrethon si ne, ajo eshte e programuar qe te dalloje 12 ngjyra me shume se ne dhe mund ta shohe gjahun e saj ne distanca shume te largeta, pra nuk eshte e thene se perceptimi i njeriut per boten te jete pikerisht ai me korrekti , sepse njeriu pa mjetet e shpikura vete sic jane dylbite apo rrezet infra te kuqe nuk do mund t'i dallonte dot.

roland shira

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Xhulia123 prej 22.11.10 21:34

une mendoj se ajo bote per te cilen po flisni ju eshte "e padukshme" per syrin tone.nuk e mohoj qe ekzistojne entitete, por nuk ka te beje aspak me te ashtuquajturat "fantazma" apo "xhinde". edhe fizikante thone se shpirti i njeriut eshte i pavdekshem. vetem trupi fizik vdes, prandaj per mendimin tim ka nje pergjigje mjaft shkencore per kete. edhe aura e njeriut eshte e padukshme, por nuk do te thote qe nuk ekziston, thjesht shqisat tona nuk i perceptojne dot. :))

Xhulia123

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  DIELL prej 25.11.10 12:14

PO BESOJ

DIELL

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Berti69 prej 02.12.10 22:32

edacetri shkruajti:Personalisht besoj. Jo me nje fanatizem te tepruar, por besoj tek ajo qe syri nuk e shikon, por qe e percepton si p.sh. kur eshte ora 2 e mengjesit dhe te bije dera. Ti del e shikon se kush mund te jete, dhe aty nuk ka asnjeri.
Sa kthehesh per te ikur, ajo bie prape, e aty te hyne te dridhurat sa nuk ka ku te shkoje me. Kthen syte e shikon dorezen e deres qe ulet e ngrihet, ne tentative per tu hapur. Shikon nga "Syri magjik" dhe perseri asgje .

Nuk eshte e drejte te personalizohet mosbesimi ne fakt. Se nuk i ndodh te gjitheve nuk eshte e thene qe nuk ekzistojne.

Nese keni ndonje rast te tille qe dikush i bie ziles apo deres ne ato ore te vona atehere ju keshilloj qe te mos e hapni deren se eshte shume e rrezikshme.

Berti69

509


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 16:47


cjane keta budallalleqe un di vec i bot jeton bota njerzve ktu ku marrim ajer jetojm dashurojm e kshu gjonnash prralla me mbret nuk besoj ne dicka qe se shh prek apo flas me te

Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Arsenic prej 29.11.13 0:21

gjilanasi shkruajti:

Bota e dukshme - kėtu,  trupi - nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė i gjallė, i mbėshtetur nga njė realitet i padukshėm.

Pas sė dukshmes, gjithmonė duhet tė kėrkohet e padukshmja.

Nėse bota ekziston pėr ne, nėse ne mund tė shohim qiellin, diellin, kjo ėshtė se me anė tė kėtij parimi tė sė padukshmes nė ne qė na lejon tė zbulojmė ato pėrmes instrumenteve tė dukshme qė janė sytė tanė.

E sakte, ne jemi instrumente te botes se padukshme...eshte bota e padukshme qe perdor trupin tone, si vegel, qe disa e quajne SHPIRTI por kjo eshte ENTITET i futur ne trup te njeriut per te eksperimentuar boten materiale, boten e dukshme.

Arsenic

93


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Trigon prej 02.12.13 17:41

Vetėm pse nuk e shohim oksigjenin me sy nuk do tė thotė qė oksigjeni nuk ekziston.

Pra vetėm pse nuk e shohim tė padukshmen nuk do tė thotė qė nuk ekziston

Trigon

474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Flavius prej 29.12.13 17:32


Per t'iu pergjigjur nje pyetje te tille, ne mund te bazohemi vetem ne pervojen tone.

Ne pervojen tone te perditshme, ne konstatojme se jetojme ne nje bote fizike dhe ne kemi (ne menyre paralele) nje vetedije te brendshme qe e interpreton kete bote fizike.

Ne kete kuptim mund te thuhet se ka nje bote paralele, pra nje bote te "padukshme", e cila ne mase te madhe e influencon jeten tone.

Flavius

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Kundalini prej 14.01.14 15:39

Jane njerez qe kane aftesi te lindura ose te zhvilluara ne rritje. Eshte e nevojshme te jesh i paster si njeri. Mund te arrihet me menyra te ndryshme.

Kundalini

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  syri i art prej 15.01.14 23:01

Po besoj ne boten e padukshme per syrin ton qe ne mendojm se esht normal...them mendojm normal sepse shohim vetem ate qe  besojm ,jo realitetin pa formen...dhe mendoj se e dukshmja esht niveli ma i ult,prandaj thuhet truri nuk esht i zhvilluar as 10 perqind,natyrisht per shumicen...thuhet se disa kan aftesi te lindura,une them se te gjith i kemi ato aftesi,vetem se i kemi harruar dhe nuk besojm se i kemi...nisem nga vetja,se per nje koh shum te shkurter kam arritur gjera qe si kisha besuar me heret,por tani nuk me duhet as ti besoj,sepse jan prezente...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Agamemndon prej 21.01.14 13:59

Si mund ta perkufizojme kete sondazh...Bota e padukshme....? Planete,Galaktika e Universe qe jane larg nesh,dhe nuk i kemi studiuar apo fotografuar,apo fantazma,engjej,xhind,ferr parajse etj...?Ka kush e ndan kete sondazh me konkretisht  qe pergjigja te jete e pershtatshme ..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi