A besoni ne boten e Padukshme?

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A besoni ne boten e padukshme?

Po, besoj plotesisht

Besoj se ka nivele te ndryshme te ekzistences dhe dimensioneve

Jo, besoj se ekziston vetem bota fizike

Nuk e di

Shiko rezultatin

A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  Magus prej 14.09.09 0:55

A besoni ne boten e padukshme?
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.

357

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

besoj me vertetsin e allahut

Mesazh  blondi prej 07.10.09 20:19

magjistari shkruajti:A besoni ne boten e padukshme?
Bota e padukshme quhet ajo bote e xhineve dhe e engjujve qe Zoti i la si te padukshme per njerzit qe kane perde ne sy, kjo eshte nga kurani...

blondi

1

Re: A besoni ne boten e Padukshme?

Mesazh  bardhi_tr prej 22.10.09 14:42

Besoj se nuk ka Zot tjeter pervec Allahut, Muhamedi a.s eshte i derguar i tij.
bardhi_tr

45

Mesazh  Luli prej 23.10.09 0:01

bardhi_zylfo shkruajti:besoj se nuk ka Zot tjeter pervec Allahut, Muhamedi a.s eshte i dergumi i tij
Si duket nuk e paske kuptuar pyetjen si duhet, pyetje eshte nese beson ne boten e padukshme e jo nese beson ne Allah.

Ndersa une personalisht besoj se ka dimensione dhe forma te ndryshme te jetes.
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

984

Mesazh  zanna prej 27.10.09 19:37

Une besoj plotesisht se ka bote te padukshme, ndoshta se edhe si vogel gjysha ime gjithnje me thoshte te mos dilja naten vone ngase siq thoshte ajo" ēka ka mbi toke (njerez), ka edhe nen toke (xhinde)...

zanna

1

Mesazh  Nibiru prej 30.10.09 13:58

Jam i bindur qe ka nje bote te pertejshme...
Nibiru

9

Mesazh  Estilen prej 31.10.09 14:47

Jo nuk besoj dhe s'kam aresye pse te besoj.
-Po ju qe besoni cfare avantazhesh keni me shume nga une..?
-Po ju qe beson e keni te jetuar dhe perceptuar direkt kete bote..?
-Po ju qe besoni me tregoni nje apekt te  satisfaksionit a po dhe drames qe ju ka shkaktuar juve vete  kjo bote..?

HISTORI ME XHIND me ka treguar gjyshja kur ishim femije me dhjetra, por fatkeqesisht asnjehere nuk jam ndeshur me to per te patur reagimin dhe nderhyrjen time ndaj tyre.

Mos valle ndikimet halucionante tek disa njerez besohen nga nje pjese tjeter si te verteta?

Estilen

1022

Mesazh  protoni prej 05.11.09 21:10

Boshti i problemit universitar, qendron pikerisht ne boten e padukshme.

E padukshmja eshte pikerishte ajo qe ne e quajme abstrakte, por qe ne realitet shkakton efekt.
Efekti i te padukshmes eshte shume me i madhe ne raport me efektin e te dukshmes, dhe se e padukshmja eshte cdokund prezente.

Energjia shpesh eshte e paudkshme imagjinoni valet elektromagnetike, rrezet ultravjollce, dhe shume e shume rreze e vale tjera qe nuk ka mundesi ti sheh syri i lire i njeriut. Paramendojeni forcen e kohezionit, e qe eshte e padukshme bile veshtire eshte te percaktohet koeficinti i kesaj force edhe me instrumente tejete tejet te sofistikuara.
protoni

49

Mesazh  i panjohuri prej 01.12.09 18:47

Une nuk besoj aspak ne boten e padukshme por sic ka thene me siper protoni une mendoj se ka trupa qe nuk duken se jane shume te vegjel por prape s'jane te padukshem pasi me mikroskop duken apo mikrorganizmat e gjalla apo viruset nuk shihen me sy te lire.

E padukshmja eshte nje gje abstrake e krijuar nga mendime te trilluara te kohes e cila na sjell shpesh supriza me siguri bota e padukshme eshte nje legjende e kthyer ne nje pyetje ne lidhje me ekzistencen e saj.
i panjohuri

79

A BESONI NE BOTEN E PADUKSHME

Mesazh  LEDION prej 02.01.10 19:22

PO UNE BESOJ SEPSE KUR EKZISTOJM NE NJERZIT SI MOS TE EKZISTOJN ATA
LEDION

17

Mesazh  LEDION prej 02.01.10 19:25

I PANJOURI PSE NUK BESON ATERE QE NUK BESON PSE I LEXON KETO TI BESO TI MOS BESO BEJ SI TE DUASH UNE E RESPEKTOJ MENDIMIN TEND KTHE PERGJIGJE
LEDION

17

Mesazh  i panjohuri prej 02.01.10 21:59

Une i lexoj per kuriozitet dhe ky eshte nje sondazh ku une dhashe voten time dhe shpreha mendimin tim.

Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 13.02.10 18:57, edituar 2 herė gjithsej (Reason for editing : i panjohuri)
i panjohuri

79

Mesazh  LEDION prej 02.01.10 23:21

flm per pergjigjen
LEDION

17

A besoni ne boten e padukshme

Mesazh  edacetri prej 03.01.10 21:26

Personalisht besoj. Jo me nje fanatizem te tepruar, por besoj tek ajo qe syri nuk e shikon, por qe e percepton si p.sh. kur eshte ora 2 e mengjesit dhe te bije dera. Ti del e shikon se kush mund te jete, dhe aty nuk ka asnjeri.
Sa kthehesh per te ikur, ajo bie prape, e aty te hyne te dridhurat sa nuk ka ku te shkoje me. Kthen syte e shikon dorezen e deres qe ulet e ngrihet, ne tentative per tu hapur. Shikon nga "Syri magjik" dhe perseri asgje .

Nuk eshte e drejte te personalizohet mosbesimi ne fakt. Se nuk i ndodh te gjitheve nuk eshte e thene qe nuk ekzistojne.
edacetri

3

Mesazh  i panjohuri prej 04.01.10 9:46

Edhe mua me ka qelluar ti bien deres se shtepise time dhe te mos shoh njeri te syri magjik.
i panjohuri

79

Mesazh  elienta morina prej 08.01.10 8:10

Po besoj qe ekziston bota e padukshme.
elienta morina

2

Mesazh  LEDION prej 08.01.10 15:53

i panjour flm per komplimentin dhe une nuk kam ndeshur antare si ti.
LEDION

17

Mesazh  fati04 prej 09.02.10 0:22

Nese besojm ne engjuj dhe ne xhin atehere duhet te besojme edhe ne boten e padukshme . Po un besoj.
fati04

1

Mesazh  i panjohuri prej 10.02.10 14:34

fati04 shkruajti:Nese besojm ne engjuj dhe ne xhin atehere duhet te besojme edhe ne boten e padukshme . Po un besoj.

te te them nje gje:nuk ka as xhind as bote te padukshme e as gjera te tjera si keto.keto jane pjese e fantazise njerezore mjaft shkullore qe jane trazhguar gjer te ty une apo te tjere
i panjohuri

79

SIGURISHT

Mesazh  TAPINOS prej 12.02.10 20:43

Une personalisht besoj ne boten e padukshme.

Besoj gjithashtu se cdo gje qe eshte e dukshme ka qene ma pare e pa dukshme, nuk mundet te jete e dukshme nje dicka dhe te mos kete qene me pare e pa dukshme kjo eshte me e vertete se e verteta.

Po bie nje shembull mjaft banal, kullat binjake me pare se te beheshin te dukshme ishin te pa dukshme, ne mendjen e atije qe i planifikoj, me pas i skicoj por ne kohen kur ishin te pa dukshme ne mendjen e arkitektit ose te inxhinjerit ne nuk i shifnim.

Ma vone ne plane e skica fidhuan te merrnin morfi forme, me vone u ndertuan dhe u bene te dukshme per te gjithe, sot jane prape te pa dukshme.

Keshtu pra cdo gje qe esht e dukshme per syrin tim mjeran e te pa zgjuar ka kene ma pare e pa dukshme e sot una e shoh.

Kush i ka dashur te ne i dhuroje keto ?

Une mendoj se nje force e vetme e fuqishme, ma e fuqishmja qe ka ekzistu gjithmone dhe ka dasht me kriju ata cfare ne shohim e cfare nuk e respektojme por e prishim, nuk e kam fjalen per VEPRAT E DUARVE TE NJERIUT.

Veprat e duarve tona mjerisht jane te shkaterrueshme dhe te pa qendrueshme shpesh here edhe kunder vet njeriut.

SIKUR TE MOS EKZISTONTE E PA DUKSHMIJA, NE NUK MUND TE SHIHNIM ASNJE GJE.

E dukshmja eshte kaq e NGADALTE, e kaq E NGATHET, kaq shume e VDEKSHME, sa qe po te mos ishte e padukshmja ti jepte jete ooooooooooo nuk do te kishte ndoshta fjale, asgje qe do ta pershkruante sado pak gjendjen e se dukshmes.
TAPINOS

8

Mesazh  Trigon prej 14.02.10 12:06

Natyrisht qe besoj.
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.

474

Besoj

Mesazh  Hanah prej 08.04.10 0:31

Vetėm se nje gje eshte e padukshme per momentin kjo nuk do te thote se nuk ekziston.
Bota, jeta eshte nje mister ne vetvete.E padukshmja perceptohet ne menyra te ndryshme nga njerėz te ndryshem.
E kush jam qe te pėrkufizoj te padukshmen? S'jam asgje me shume se sa nje njeri i vogėl, i papėrsosur me shume pikėpyetje.
~Hanah~
Hanah

12

Mesazh  Gabriel prej 27.04.10 0:54

Besoj se ka nivele te ndryshme te ekzistences dhe dimensioneve por s'mund te specifikoj asgje per munges faktesh.
Gabriel

Angelic Spirit

272

Mesazh  banii prej 27.04.10 15:50

besoj ...
edhe pse eshte e pa dukshme do behet e dukshme kur te afrohemi me afer mirpo tani jemi shum larg per ta pare...mirepo ekziston ...
banii

9

Mesazh  Kinich-Ahau prej 03.05.10 22:08

Mos valle bota e padukshme eshte pikerisht bota e ndjenjave dhe mendimeve njerezore te cilat behen te dukshme kur ato shfaqen duke formuar te dukshmen fiziken..........????
Kinich-Ahau

50

Mesazh  Konteverde prej 07.05.10 23:46

Per sa i perket botes se padukshme une jam i mendimit qe ajo duhet te ekzistoj, per vete faktin qe ne besojme dhe kemi mangesi ne njohurite tona per te argumentuar me tej.
Ne nje reviste javore PM qe botohet ne Gjermani, shkencetaret hedhin nje teze qe ekzistojne dy bote paralele, por qe pasqyrohen me njera tjetren .
Tani lind pyetja kush nga keto bote eshte e verteta, ne ,apo le ti quajme ata ...pra behet fjale qe eshte nje njeri si une qe po shkruaj dhe nje tjeter si ty qe po e lexon ate cka une kam shkruar, me pak fjale pasqyrimi jone,
Mos valle kjo eshte jeta e pertejshme qe pretendohet? Ne dime qe nje dite do ndahemi nga kjo bote por per ta (ne rast se eshte e vertete) nuk dime gje ashtu sic nuk dime se cka do na ndodh neser, por qe te besojme ne nje bote te padukshme un shoh nje gje shum pozitive per ne toksoret qe ne duke besuar mendojme pozitivisht dhe per njerzit tane te dashur qe tashme nuk jetojne me, nuk e bej kete per tu treguar egocentrik, por dua te besoj qe babai im ashtu si dhe shume nga njerzit tuaj qe nuk jetojne me te prehen ne paqe dhe ne boten e tyre.
Konteverde

4

Mesazh  edita spahija prej 09.05.10 23:18

Jo

edita spahija

1

Mesazh  Dre1 prej 04.06.10 22:14

Unė mendoj qe bota e padukshme ekziston,ata edhe pse jan abstrakt(te paprekshem,te padukshem)nga ne ,kanė nje influence tek ne.Dhe pasi qe ne ket botė ekzistojne njerez te mirė dhe te kqinjė dhe qe i perkasin religjioneve te ndryshmė,ekzistojne gjindet (myslimanė dhe jomyslimanė)-->ALL-LLAHU EKBER.
Dre1

56

Mesazh  Destroyer-2010 prej 07.06.10 14:37

Nuk e di, nuk eshte e faktuar nga askush, cdo gje eshte me hamendje dhe pa fakte
Destroyer-2010

3

Mesazh  eko-nomisti@live.com prej 18.06.10 19:12

Dre1 shkruajti:Unė mendoj qe bota e padukshme ekziston,ata edhe pse jan abstrakt(te paprekshem,te padukshem)nga ne ,kanė nje influence tek ne.Dhe pasi qe ne ket botė ekzistojne njerez te mirė dhe te kqinjė dhe qe i perkasin religjioneve te ndryshmė,ekzistojne gjindet (myslimanė dhe jomyslimanė)-->ALL-LLAHU EKBER.

Poashtu Edhe Un Jam I Mendimit Te Ketij

eko-nomisti@live.com

1

Mesazh  arnelal prej 19.06.10 12:23

Une mendoj se nuk ekziston asgje e padukshme.Kjo eshte bota e veteme qe shikojme dhe s'ka se pse te mendojme se ekziston nje bote e tille, perderisa nuk kemi pare kurre gje dhe as kemi ndonje fakt konkret per nje gje te tille.

"Secili eshte i lire te mendoje si te doje"
arnelal

5

laanaa

Mesazh  Iliriana Bejta prej 25.06.10 18:49

Po, une besoj nė botėn e padukshme, pasi qė njė gjė te tillė e kam pėrjetuar, dhe jam shumė e sigurt pėr kėtė...
Iliriana Bejta

4

Mesazh  Mim. prej 29.08.10 23:42

Me lejoni te ju bej nje pytje juve qe nuk e besoni boten e pa dukshme, sidomos juve Magjistar. Deri ne momentin kur keni lindur ju keni qen i pa dukshem apo jo ne momentin kur keni lind je bere i dukshem. hmmm Ateher lind pyetja kush ju krijoi juve ne menyren me te persosur ? Kush eshte nje Super fuqi qe shembullin me konkret e keni ne veten tuaj . anen e majte tuajen edhe timen e krijoi te njejt me anen e djathe .. etj etj argumente te shumta qe te ben te bindesh se duhet besohet bota e pa dukshme sepse nese besohet vetem ne at qka duket nuk e besoj se kishte me vlejt edhe te jetohet ne kete bote. ju pershendes perzemerisht
Mim.

37

Mesazh  Fikrro prej 30.08.10 18:43

Mim. shkruajti:Me lejoni te ju bej nje pytje juve qe nuk e besoni boten e pa dukshme, sidomos juve Magjistar. Deri ne momentin kur keni lindur ju keni qen i pa dukshem apo jo ne momentin kur keni lind je bere i dukshem. hmmm Ateher lind pyetja kush ju krijoi juve ne menyren me te persosur ? Kush eshte nje Super fuqi qe shembullin me konkret e keni ne veten tuaj . anen e majte tuajen edhe timen e krijoi te njejt me anen e djathe .. etj etj argumente te shumta qe te ben te bindesh se duhet besohet bota e pa dukshme sepse nese besohet vetem ne at qka duket nuk e besoj se kishte me vlejt edhe te jetohet ne kete bote. ju pershendes perzemerisht

Mim sa i perket pyetjes tende kisha thene ne nuk e dime cfare kemi qene para se te lindim as nuk e kemi ditur qe ne ekzistojm,per kete eshte dyshim ta dim a ekziston bota e padukshme.

Une mendoj qe bota e padukshme ekziston.
Fikrro

734

A BESONI NE (bluetooth) OSE NE (infra red) UN PO BESOJ PLOTSISHT :)

Mesazh  patrolla prej 31.08.10 1:37

VLEZER DHE MOTRA NORMALISHT QE DO BESOJ KAM ARSIJE SHUM TE DHJESHT:) JU FALEMDERIT
patrolla

86

Mesazh  patrolla prej 31.08.10 1:40

arnelal shkruajti:Une mendoj se nuk ekziston asgje e padukshme.Kjo eshte bota e veteme qe shikojme dhe s'ka se pse te mendojme se ekziston nje bote e tille, perderisa nuk kemi pare kurre gje dhe as kemi ndonje fakt konkret per nje gje te tille.

"Secili eshte i lire te mendoje si te doje"
Ah moj vajze sa gabim e ke mendimin, nje shembul:
Beson ne infra red ose ne bluetooth tek bobilat? ato nuk i shohim por veprojne...
patrolla

86

A besoni ne te padukshmen?

Mesazh  protoni prej 31.08.10 12:39

E pa dukshmja, per mendimin tim eshte nje koncept i cili per tu kutpuar, medeomos qe kerkon perfshirje dhe gershetime te nje mori elementesh te natyrave te ndryshme qofshin ato abstrakte apo konkrete, qofshin ato globale apo universitare dhe fundja fundit, kerkohet nje analize pse jo edhe nje sinteze e ndodhirave, dukurive, fenomeneve qofshin ato natyrore, sociale apo edhe ato qe kane te bejne drejtperdrejt me individin, dhe sjelljet e tij ne kohe dhe hapsire, ndryshimet qe ai i peson si individ i pa ngacmuar nga konteksti social ose edhe si individ nen presionin e faktoreve te kontekstit social.

Fakti qe ne fare pak dijm per te ardhmen tone, deshmon se e padukshmja dominon mbi boten dhe universin.

Fakti qe ne se shohim te ardhmen tone ne kuptimin e ngusht te fjales, tregon qarte se e padukshmja shpesh here na roberon... e kjo roberi dhe nenshtrim me dashje apo pa dashjen tone vije si rezultat se: e padukshmja funksionon, dhe ka per te funksionuar, nga se mungon vigjilenca dhe fuqia vigjilente qe do ta percaktoj qarte, konkretisht e sakt, te ardhmen tone qoft individuale apo kolektive...

Sikur ta njihnim perspektiven tone, te ardhmen tone ashtu sikur qe e njohim te kaluaren tone, imagjinojeni sa e sa mrekullira ose cudira do te beheshin ne kete bote sepse, do ta merrnim ne duart tona timonin e fatit tone dhe do ta drejtonim sipas kursit konvenues...
protoni

49

besoj ne te pa dukshmen si kur ta shoh me sy

Mesazh  patrolla prej 01.09.10 1:30

besoj, ne te padukshmen ! nje shembull mer nje Liter qumsht fute ne got prej xhamit dhe shiko cka sheh ne te?normalisht qe qumsht vetem ,por ka aty dicka qe nuk i shohim ati ka djath ka xhiz ets...ets..
per veten tyme asht mjaft te besoj ne t padukshmen me nje arsije t thjesht si kjo ...

disa fjal lidhje me ket tem nga KURANI I MADHERUAR..........................

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
37:1. Pasha tė radhiturit (melaiket), qė nė rreshta (safa) qėndrojnė.
37:2. Dhe nxituesit, qė me nxitim shtyjnė.
37:3. Dhe pasha lexuesit, qė lexojnė pėrkujtimin.
37:4. Ėshtė e vėrtetė se Zoti juaj ėshtė vetėm Njė.
37:5. Zot i qiejve dhe i tokės e ēka ka mes tyre dhe Zoti i lindjeve (tė yjeve).
37:6. Vėrtetė, Ne kemi stolisur qiellin mė tė afėrt (tė Dunjasė) me bukurinė e yjeve.
37:7. Dhe me mbrojtje prej ēdo djalli tė prishur.
37:8. Ashtu qė nuk mund tė pėrgjojnė parinė mė tė lartė (engjėjt mė tė zgjedhur), pse gjuhen me shkėndija nga tė gjitha anėt.
37:9. Ata janė tė pėrzėnė dhe do tė kenė njė dėnim tė pėrhershėm.
37:10. Pėrveē atij qė rrėmben vrullshėm, po atė e ndjek ylli qė e djeg.
37:11. Ti pra, pyeti ata (idhujtarėt): a janė ata krijesė mė e fortė, apo ēka Ne krijuam. Ne i krijuam ata prej njė balte qė ngjitet.
37:12. Por ti je i habitur, e ata tallen.
37:13. E kur kėshillohen, ata nuk marrin parasysh kėshillėn.
37:14. E kur shohin ndonjė mrekulli, ata nxitin nė pėrqeshje.
37:15. Dhe thanė: “Ky (Kur'ani) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e kulluar.
37:16. A, pasi tė vdesim ne, tė bėhemi dhé e eshtra tė kalbur a do tė ringjallemi?
37:17. A edhe tė parėt tanė tė hershėm?
37:18. Thuaj: “Po, madje ju do tė jeni tė nėnēmuar!”
37:19. Ajo do tė jetė vetėm njė britmė, kur qe, ata tė ngritur shikojnė.

patrolla

86

Mesazh  femijet prej 05.10.10 21:31

Besoj ne te padukshmen edhe mendimi ekziston dhe nuk duket si thote edhe Platoni idete ndodhen te mendimi i cili ashtu si ligjet e natyres, te matematikes ekzistojne pavaresisht njeriut
bota e veretet thote Platoni eshte ajo e ideve pra perderisa idete, mendimi jane te padukshem e megjithate ekzistojne edhe e padukshmja ekziston.

femijet

2

Mesazh  gjilanasi prej 13.10.10 14:52

"Disa ditė mė parė, ju u takuat me njė mik: ai ishte i gjallė.

Por mė vonė ai kishte njė aksident, dhe tani e shihni atė tė shtrirė nė njė shtrat, ai tani ėshtė i vdekur.

Ėshtė gjithmonė i njėjti, por diēka e padukshme e ka lėnė atė, diēka qė e bėnte atė tė eci, tė flas, tė mendoj, tė dashuroj...

Dhe ju mund tė vendosni pranė tij tė gjitha ushqimet dhe thesaret e botės, duke thėnė: "Kjo ėshtė e gjitha pėr ju, gėzuar! ". Asgjė, ai nuk do tė lėvizė.

Pra, si mund tė vihet nė dyshim ekzistenca e njė bote tė padukshme?

Bota e dukshme - kėtu, trupi - nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė i gjallė, i mbėshtetur nga njė realitet i padukshėm.

Pas sė dukshmes, gjithmonė duhet tė kėrkohet e padukshmja.

Nėse bota ekziston pėr ne, nėse ne mund tė shohim qiellin, diellin, kjo ėshtė se me anė tė kėtij parimi tė sė padukshmes nė ne qė na lejon tė zbulojmė ato pėrmes instrumenteve tė dukshme qė janė sytė tanė.

Nė qoftė se ky parim i sė padushmes nuk ėshtė kėtu, sytė tanė janė kėtu por nuk na shėrbejnė pėr asgjė dhe ne nuk do tė shohim.

Bota e dukshme ėshtė vetėm zarf i botės sė padukshme, pa tė cilėn ne nuk mund tė njohim ēdo gjė qė ekziston rreth nesh. "

Omraam Mikhael Aivanhov
gjilanasi

424

Mesazh  suzy prej 21.10.10 11:53

Po une besoj qe ekziston bota e padukshme.

Dmth bota e padukshme eshte jeta ahiret mbasi te vdesim do ta shohim por tasht jo... mbasi te vdesim ne serisht do te rringjallemi.... dhe do te jetojme ne jeten e perjeteshme qe sdo te vdes njeriu kurre....
A per ne qe jemi gjalle tani ne kete jete .. ajo jete eshte per ne e padukshme nuk kemi mundesi ta shohim perderisa te vdesmi.....edhe atje ka lloj lloj vuajtje por varet se si jemi sjell ne kete jete me veprat tona ...dhe atje do ta kalon jeten ....nese mire atehere mire e ke jeten, nese keq ateher keq e ke jeten ne boten e padukshme......
suzy

14

BOTA E PADUKSHME ATY ESHTE THJESHTE NE NUK MUND TA SHOHIM DOT

Mesazh  roland shira prej 12.11.10 16:26

Ajo qe ne shohim , ndjejme, degjojme etj eshte vetem perceptim i trurit tone , nuk eshte se materia qe ndodhet rreth nesh ka ate forme qe na jep sinjal truri yne , mendoj se truri yne eshte i programuar ne ate menyre qe materien ta perceptoje ne kte menyre qe na shfaqet, kte mund ta japim me nje shembull konkret ;
psh, shqiponja nuk e sheh boten qe na rrethon si ne, ajo eshte e programuar qe te dalloje 12 ngjyra me shume se ne dhe mund ta shohe gjahun e saj ne distanca shume te largeta, pra nuk eshte e thene se perceptimi i njeriut per boten te jete pikerisht ai me korrekti , sepse njeriu pa mjetet e shpikura vete sic jane dylbite apo rrezet infra te kuqe nuk do mund t'i dallonte dot.
roland shira

3

Mesazh  Xhulia123 prej 22.11.10 21:34

une mendoj se ajo bote per te cilen po flisni ju eshte "e padukshme" per syrin tone.nuk e mohoj qe ekzistojne entitete, por nuk ka te beje aspak me te ashtuquajturat "fantazma" apo "xhinde". edhe fizikante thone se shpirti i njeriut eshte i pavdekshem. vetem trupi fizik vdes, prandaj per mendimin tim ka nje pergjigje mjaft shkencore per kete. edhe aura e njeriut eshte e padukshme, por nuk do te thote qe nuk ekziston, thjesht shqisat tona nuk i perceptojne dot. :))
Xhulia123

44

Mesazh  DIELL prej 25.11.10 12:14

PO BESOJ
DIELL

13

Mesazh  Berti69 prej 02.12.10 22:32

edacetri shkruajti:Personalisht besoj. Jo me nje fanatizem te tepruar, por besoj tek ajo qe syri nuk e shikon, por qe e percepton si p.sh. kur eshte ora 2 e mengjesit dhe te bije dera. Ti del e shikon se kush mund te jete, dhe aty nuk ka asnjeri.
Sa kthehesh per te ikur, ajo bie prape, e aty te hyne te dridhurat sa nuk ka ku te shkoje me. Kthen syte e shikon dorezen e deres qe ulet e ngrihet, ne tentative per tu hapur. Shikon nga "Syri magjik" dhe perseri asgje .

Nuk eshte e drejte te personalizohet mosbesimi ne fakt. Se nuk i ndodh te gjitheve nuk eshte e thene qe nuk ekzistojne.

Nese keni ndonje rast te tille qe dikush i bie ziles apo deres ne ato ore te vona atehere ju keshilloj qe te mos e hapni deren se eshte shume e rrezikshme.
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"

509

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 16:47

cjane keta budallalleqe un di vec i bot jeton bota njerzve ktu ku marrim ajer jetojm dashurojm e kshu gjonnash prralla me mbret nuk besoj ne dicka qe se shh prek apo flas me te
Jetmira

898

Mesazh  Arsenic prej 29.11.13 0:21

gjilanasi shkruajti:

Bota e dukshme - kėtu,  trupi - nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė i gjallė, i mbėshtetur nga njė realitet i padukshėm.

Pas sė dukshmes, gjithmonė duhet tė kėrkohet e padukshmja.

Nėse bota ekziston pėr ne, nėse ne mund tė shohim qiellin, diellin, kjo ėshtė se me anė tė kėtij parimi tė sė padukshmes nė ne qė na lejon tė zbulojmė ato pėrmes instrumenteve tė dukshme qė janė sytė tanė.

E sakte, ne jemi instrumente te botes se padukshme...eshte bota e padukshme qe perdor trupin tone, si vegel, qe disa e quajne SHPIRTI por kjo eshte ENTITET i futur ne trup te njeriut per te eksperimentuar boten materiale, boten e dukshme.
Arsenic

93

Mesazh  Trigon prej 02.12.13 17:41

Vetėm pse nuk e shohim oksigjenin me sy nuk do tė thotė qė oksigjeni nuk ekziston.

Pra vetėm pse nuk e shohim tė padukshmen nuk do tė thotė qė nuk ekziston
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.

474

Mesazh  Flavius prej 29.12.13 17:32

Per t'iu pergjigjur nje pyetje te tille, ne mund te bazohemi vetem ne pervojen tone.

Ne pervojen tone te perditshme, ne konstatojme se jetojme ne nje bote fizike dhe ne kemi (ne menyre paralele) nje vetedije te brendshme qe e interpreton kete bote fizike.

Ne kete kuptim mund te thuhet se ka nje bote paralele, pra nje bote te "padukshme", e cila ne mase te madhe e influencon jeten tone.
Flavius

123

Mesazh  Kundalini prej 14.01.14 15:39

Jane njerez qe kane aftesi te lindura ose te zhvilluara ne rritje. Eshte e nevojshme te jesh i paster si njeri. Mund te arrihet me menyra te ndryshme.
Kundalini

I am not here to prove I am God. I am here to prove YOU are God!

Paramahamsa Sri Nithyananda

14

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi