Kush je ti ?

Shko poshtė

Kush je ti ?

Mesazh  Jon prej 12.09.09 14:22

Kush je ti ?Nėse unė tė heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq kulturėn tuaj, njohuritė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq familjen tėnde, miqtė tuaj, armiqtė tuaj, tė gjithė tė afėrt dhe tė largėt rreth teje?
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq frikėn tuaj, dėshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqėsitė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq tė gjitha kujtimet tuaja, deri sa tė mos njohėsh veten nė pasqyrė, tė mos njohėsh zėrin tuaj
Kush je ti?

Nėse unė tė heq edhe idenė edhe pse e di qė jeni burrė apo grua
Kush je ti?

Ēfarė esence do tė gjesh nė mbrendinė tėnde kur tė gjitha i ke larguar?
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Zattoo prej 19.09.09 2:16

Une kam ardhe ne kete bote pa asgje, dhe do ta largohem nga ajo pa asgje.
Krejt ēka kam, me eshte dhene qe ta shfrytezoj ate plotesisht ne planin tokesore
Kjo me eshte dhene vullnetarisht dhe lirisht, unė mund tė jap atyre qė jane pėrreth meje
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Odin prej 23.10.10 20:28

Udha hyhet nepermjet sinqeritetit,
Mbahet nepermjet heshtjes,
Zbatohet nepermjet butesise.

Te perdoresh sinqeritet duket budalla.
Te perdoret heshtja duket e paqarte.
Te perdoresh butesi duket e paefektshme.

Keshtu

Mund te harrosh trupin tend,
Mund ta harrosh veten,
Mund te harrosh qe ke harruar
...
Kur dija e shenjte eshte e plote,
Atehere lind drita e urtesise.
Kur lind drita e urtesise,
Atehere je njesh me Udhen.
Kjo quhet harresa e vertete.
Vetem harresa nuk harrohet.
Harresa nuk ka asgje qe mund te harrohet.
Ajo qe nuk ka asgje qe mund te harrohet
Eshte kjo Udhe e perkryer.
Udha eshte ne Qiellin dhe Token.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Zattoo prej 22.11.10 19:44

"Mund te hedhim poshte gjithcka tjeter: fene, ideologjine, gjithe urtesine qe kemi marre.Por nuk i shmangim dot nevojes per dashuri dhe meshire...
Atehere ky eshte religjioni im i vertete, feja ime e thjeshte.

Ne kete kuptim, nuk ka nevoje per tempull apo kishe, per xhami apo sinagoge, nuk ka nevoje per filozofi, doktrine apo dogme te komplikuar.

Zemra jone, mendja jone eshte tempulli. Doktrina eshte meshira.

Dashuria per te tjeret dhe respekti per te drejtat dhe dinjitetin e tyre, pa marre parasysh kush apo cfare jane: ne fund te fundit, keto jane gjithcka qe na duhet.

Perderisa i ushtrojme ato ne jeten tone te perditshme, atehere pa marre parasysh se a jemi te shkolluar apo te pashkolluar, se a besojme ne Buda apo Zot apo ndjekin ndonje fe tjeter apo asnje fe fare, perderisa kemi meshire per te tjeret dhe sillemi me vetepermbajtje nga nje ndjesi pergjegjesie, atehere pa dyshim do te jemi te lumtur."

Tenzin Gjatso, Dalai Lama i 14-te
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mjauuuuuuuuu

Mesazh  Mace prej 01.12.10 21:44

Une jam dikush qe vij nga dikush
te lindur nga dikush per te lindur dike
te ardhur nga mekati per dashurine
te debuar nga mbreteria e qiejve PARAJSE
jo per faj te tyre por per nje mashtrim
edhe pse larg qiejve ne meshire te ZOTIT tim
une kam mbi supet e mia BEKIM edhe MALLKIM
MALLKIMIN nga trashegimia e te pareve te mi
qe per nje ndjenje fisnike lane nje mbreteri
MESHIREN e ZOTIT dhe BEKIMIN e TIJ
SE PER FAJ TE DIKUJT U SHTYM NE GREMIN
I CILI JA KISH ME HILE ZOTIT TIM
SE VETEM ZOTI IM E FAL DASHURIN
DHE MESHIRON mekatin per Dashurine.

Te gabosh te falesh te meshirosh te duash
e mbetur ne meshire te ZOTIT TIM
avatar
Mace

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Xhemajl prej 02.12.10 18:47

KUSH JE TI?

Dua tė mendosh, nipēe, dhe tė mė tregosh: a e di KUSH JE TI? Tė betohem nipēe se nuk e di dhe nuk ke menduar kurrė se kush je ti!

Dje isha nė komunė, i dhashė dokumentat pėr leje tė njohtimit, dhe, a di ēka ndodhi? Mė detyruan qė me gishtin tregues, tė lagur nė njė ngjyrė, t’i lė gjurmėt e gishtit nė njė letėr.

Mė vonė, kur u ktheva nė shtėpi, shfletova librat e mia dhe mėsova se: gjurmėt e gishtit, nėnshkrimi dhe aroma e trupit janė tri veēanti tė individit pėrmes tė cilave tė gjejnė nė fund tė botės. Kėto janė vetėm tri veēanti, tė cilat i ka pranuar hetuesia botėrore dhe, pėrmes tyre tė gjejnė kudo tė jesh. Merre me mendė, nipēe, mbi gjashtė miliardė banorė i ka bota sot, pėrmes kėtyre tri veēantive qė i ka pranuar hetuesi botėrore, Interpoli dhe Europoli tė gjejnė nė fund tė botės, sepse askush nė botė, nė mesin e gjashtė miliardė banorėve, nuk i kanė gjurmėt identitike tė gishtrinjve qė i kam unė, as nėnshkrimin tim e as aromėn e trupit tim.

Po kur u thellova pak mė mirė nė literaturė, vėrejta se janė edhe mijėra veēanti tė tjera, tė panjohura brenda njeriut: kush e ka, nipēe, shikimin tėnd, ngjyrėn e zėrit tėnd, hapin tėnd, mendimin tėnd...

E sheh, nipēe, vetėm brenda trupit tėnd gjenden me mijėra e mijėra veēanti qė, edhe pse tė gjithė i takojmė gjinisė njerėzore, secili individ nė kėtė planet i ka veēantitė qė e bėjnė tė jetė i dalluar dhe i jashtzakonshėm nė mesin e tė gjithė tė tjerėve.

E tash, mė thuaj nipēe, kur je i sigurt, qindpėrqind i sigurt se brenda qenies tėnde gjenden tė gjitha kėto veti tė veēanta, qė i ke vetėm ti dhe askush tjetėr nė botė, a ka kuptim tė bėhesh kopje e dikujt apo tė jesh vetė origjinali, ti dhe vetėm ti i veēanti?

A ka kuptim, nipēe, tė ecėsh zhagas nėpėr jetė, tė jesh njė prej gjithė atyre qė e pėrbėjnė kopenė, apo tė zbulosh fuqinė tėnde tė panjohur dhe tė bėhesh me i rėndėsishmi, mė i dalluari, mė i suksesshmi? Nuk ke ardhė nė jetė tė bėhesh kopje e askujt, sepse nuk ka nevojė tė jenė dy njerėz tė njėjtė nė jetė, por ke ardhė qė tė plotėsosh detyra krejtėsisht tė veēanta dhe tė arrish majat e suksesit, pra tė bėhesh bjeshkė krenare, bjeshkė e madhe me maje tė lartė.

Majet e bjeshkėve janė tė vetmuara, nipēe, nuk kanė shoqe dhe nuk mund tė kenė, pikėrisht sikur ti qė duhet tė shndėrrohesh nė maje tė lartė, nė maje tė veēantė, pa kund tė ngjajshėm mbi kėtė sipėrfaqe tė tokės. Sot kam mėsuar shumė dhe ta thashė ty. Tash ti e di... E dituria, tė thashė, ėshtė fuqi pėr tejkalimin e pengesave...

Nga margaritarėt e mendimit do t'i shkėpus disa nėnvizime qė, tė jesh i sigurt, do tė duhen gjithmonė:


Gjej kohė pėr tė punuar – ky ėshtė ēmimi i suksesit. As nė fjalor, fjala sukses nuk gjendet para fjalės: punė!

Gjej kohė pėr tė menduar, mendimi ėshtė burim i forcės;

Gjej kohė pėr tė luajtur, loja ėshtė rinim, fshehtėsi e rinisė;

Gjej kohė pėr tė lexuar – leximi ėshtė themeli i tė gjitha dijeve.

Gjej kohė pėr t'u kėnaqur me ata qė i do e tė duan – dashuria ėshtė rruga mė e sigurt pėr tė prekur lumturinė;

Gjej kohė pėr tė ėndrruar – ėndrra e madhe ėshtė rrugė qė tė lidhė me yllin tėnd;

Gjej kohė tė dashurosh dhe tė tė dashurojnė, kjo ėshtė privilegjė hyjnore;

Gjej kohė tė vėshtrosh tė gjitha lėvizjet nė natyrė, dita ėshtė tepėr e shkurtė pėr vetmi;

Gjej kohė pėr tė qeshur – e qeshura ėshtė muzika e shpirtit...)


Me shume dashuri,

DD
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  gjilanasi prej 21.03.11 12:54

Jon shkruajti:Kush je ti ?

Nėse unė tė heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq kulturėn tuaj, njohuritė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq familjen tėnde, miqtė tuaj, armiqtė tuaj, tė gjithė tė afėrt dhe tė largėt rreth teje?
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq frikėn tuaj, dėshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqėsitė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq tė gjitha kujtimet tuaja, deri sa tė mos njohėsh veten nė pasqyrė, tė mos njohėsh zėrin tuaj
Kush je ti?

Nėse unė tė heq edhe idenė edhe pse e di qė jeni burrė apo grua
Kush je ti?

Ēfarė esence do tė gjesh nė mbrendinė tėnde kur tė gjitha i ke larguar?

Nese te gjitha keto mi heq atehere me mbetet shpirti im dhe lidhja me burimin e DRITES.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Berti69 prej 06.09.12 23:05

Ne jemi vazhdimisht duke u pėrpjekur pėr tė imituar tė tjerėt, e kjo na pengon pėr tė njohur natyrėn tonė tė vertetė.
Ne jemi si majmunėt.
Truri ynė akumulon imazhe, tinguj, fjalėt dhe regjistrimet dhe riprodhon vazhdimisht pėrvoja dhe zakone te njėjta.

Vėshtirėsia ėshtė qė tė dalim jashtė kushtėzimit tonė njerėzor dhe tė shohim veten tonė pa pasur nevojė pėr tė ndjekur tė tjerėt.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Anon prej 06.09.12 23:30

Nese i heqim keto nuk eshte problem sepse gjithcka rjedh nga mendimi "vendndodhja , emri , mbiemri , kujtimet " etc.
Un jam askush thjesht jetoj,aty ku do jem le te jem gjithandej do e gjej hyjnoren.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Fjori prej 08.09.12 15:02

Jon shkruajti"Kush je ti ?

Nėse unė tė heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq kulturėn tuaj, njohuritė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq familjen tėnde, miqtė tuaj, armiqtė tuaj, tė gjithė tė afėrt dhe tė largėt rreth teje?
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq frikėn tuaj, dėshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqėsitė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq tė gjitha kujtimet tuaja, deri sa tė mos njohėsh veten nė pasqyrė, tė mos njohėsh zėrin tuaj
Kush je ti?

Nėse unė tė heq edhe idenė edhe pse e di qė jeni burrė apo grua
Kush je ti?

Ēfarė esence do tė gjesh nė mbrendinė tėnde kur tė gjitha i ke larguar?
Nese mi heq te gjitha keto,atehere une s'jam me;mbetet dashuria,zoti vete,burimi qe per mua jane e njejta gje.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

A e di se kush je?

Mesazh  Gerta Gerta prej 28.12.12 10:07

Nėse ju shikoni bukurinė e jetės atėherė gjėrat e shėmtuara do tė fillojnė tė zhduken
Nėse ju shikoni jetėn me gėzim atėherė trishtimi fillon tė zhduket
Ju s'mund tė keni parajsėn dhe ferrin njėkohėsisht
Ju mund tė keni vetėm njė dhe ajo ėshtė zgjedhja juaj
Ju do tė gjeni kuptimin e jetės,vetėm nėse ju e krijoni atė
Ai nuk gjendet i fshehur pas disa shkurreve qė ju te shkoni tė kėrkoni dhe ta gjeni
as edhe i fshehur nėn ndonjė gur
Kuptimi i jetės ėshtė njė poezi pėr tu shkruar,ėshtė njė kėngė pėr tu kėnduar
dhe njė vallėzim pėr tu kėrcyer

• Osho mijėra e mijėra orė duke folur si kurrė ndonjė njeri nė historinė njerėzore duke e analizuar mendjen njerėzore nė tė gjitha format e saj.Mendja si psikologji si emocion si trup/mendje,si moraliste ,si histori,si besim ,si fe,si evolucion shoqėror dhe politik.Duke e analizuar dhe pastaj duke e lėnė pas krahėve nė udhėtimin themelor drejt trashendencės
• Osho thotė:Ka vetėm njė rrugė dhe kjo rrugė ėshtė ajo qė shkon brenda jush dhe ku nuk do tė takoni asgjė pėrvec qetėsisė dhe paqes
• Nuk ka pika fikse nė vizionin e Oshos por vetėm njė ndihmė nė kuptimin e vetvetes : "Dua t'ju them qė shkenca ėshtė vlera supreme dhe ka dy lloj shkencash njė shkencė objektive qė ka tė bėjė me botėn e jashtme dhe njė shkencė subjektive qė ka tė bėjė me botėn e brendshme dhe qė deri tani ėshtė quajtur me emrin fe.Por mė mirė mos ta quajmė me kėtė emėr dhe ta ndajmė shkencėn nė dy pjesė objektive dhe subjektive dhe bashkimi i tyre nė njė tė vetme e bėn shkencėn vlerėn supreme-nuk ka asgjė mė tė lartė se kjo"
• Osho ėshtė si njė erė e lehtė qė pėrshkon planetin,duke gudulisur kėdo qė ėshtė i vdekur nga ana shpirtėrore pėr ta kthyer nė jetė.Jezusi kishte parabolat e tij, Buda sutrat dhe Muhamedi fantazitė e tij tė netėve arabe kurse Osho ka dicka qė ėshtė pėrshtatur pėr njė racė tė verbuar nga frika,nga injoranca dhe nga supersticioni: Osho ka komedinė kozmike.Ajo qė ai do tė bėjė ėshtė tė shkatėrrojė iluzionet tona,tė shėrojė varėsitė tona dhe tė tregojė kotėsinė autokufizuese dhe shpesh tragjike tė tė marrit shumė seriozisht tė jetės.
* * *
Cfarė ėshtė e ashtuquajtura ekzistenca jonė?
Njė fllad ere,njė shaka kozmike,thjesht njė lojė dhe je i mbaruar
Kush je ?
Njė qenie e thjeshtė njerėzore...njėsoj si ti.Jo tamam njėsoj,ti je nė gjumė,por kjo s’ėshtė ndonjė diferencė e madhe.Edhe unė njė ditė isha nė gjumė,edhe ti njė ditė do tė zgjohesh.Mund tė zgjohesh nė kėtė moment,askush s'tė pengon prandaj diferenca ėshtė e parėndėsishme
Pse ekziston jeta dhe cili ėshtė qėllimi i saj ? Kjo pyetje nuk ka pėrgjigje.Jeta ėshtė thjesht njė mister.Jeta nuk ka asnjė qėllim ,jeta ėshtė thjesht kėtu,thjesht ky moment.Kurrė nuk ėshtė krijuar,ka qenė gjithmonė dhe do tė jetė gjithmonė nė forma dhe mėnyra tė ndryshme - ky ėshtė ligji suprem.Kjo botė nuk ėshtė krijuar ndonjėherė.Nuk ekziston asnjė krijues.Zoti nuk ėshtė krijuesi i botės por ėshtė vetė energjia krijuese e ekzistencės.Ne kėrkojmė por kėrkimi ynė ėshtė jo i vetėdijshėm,kėrkojmė nė errėsirė pa e ditur se ēfarė tė kėrkojmė dhe ku,kush jemi dhe ku po shkojmė.Njeriu ėshtė rrėnja e njė potenciali tė jashtėzakonshėm,njeriu ka lindur pėr tė qenė i lirė dhe jo pėr tė qenė skllav por shumė pak janė ata qė e aktualizojnė kėtė potencial dhe tė rrallė janė ata njerėz qė e transformojnė jetėn e tyre dhe qė realizojnė atė pėr tė cilėn kanė lindur.
• Pa liri jeta s'ka asnjė kuptim.Por kur flas pėr liri nuk flas pėr liri politike,sociale dhe ekonomike.Me liri unė kuptoj liri nga koha,liri nga mendja, liri nga dėshirat.Nė momentin qė mendja s'ekziston atėherė ju ekzistoni vėrtet.Mendja ėshtė pengesa midis jush dhe realitetit dhe pėr shkak tė kėsaj pengese ju jeni tė detyruar tė rrini nė njė qeli tė errėt ku nuk hyn asnjėherė drita e diellit dhe asnjė rreze gėzimi.Jeni bėrė pika uji kur mund tė jeni njė oqean.Prandaj ju nuk jeni tė lumtur sepse jeni tė burgosur.Pėrveē njeriut e gjithė ekzistenca ėshtė e lumtur .Vetėm njeriu ka dalė nga kjo sintoni dhe ka humbur.

• Nė fakt vetėm njeriu mund tė humbasė sepse vetėm ai ka vetėdije dhe vetėdija ka dy mundėsi.Ajo mund t'ju bėjė ju ishuj tė vetmuar nė mes tė oqeanit ose mund t'ju bėjė njė oqean tė pafund.Mund t'ju krijojė limite ose mund t'ju japė lirinė.Arti i lėnies sė mendjes mėnjanė ėshtė sekreti i jetės sepse vetėm atėherė para jush hapet e gjithė bukuria e ekzistencės,vetėm atėherė ju nuk keni mė asnjė limit dhe edhe yjet edhe qielli janė tuajat.

• Por ēfarė po ndodh me njeriun sot? Nė emėr tė lirisė ai po skllavėrohet gjithnjė e mė shumė.Njeriu duhet ta pėrdori mendjen dhe jo tė pėrdoret prej saj.Ka diēka komplet tė gabuar brenda njeriut..Mjafton tė hedhėsh sytė rreth e rrotull dhe sheh njė gjendje ēmendurie totale qė njihet si normalitet.Por njė botė normale duhej tė ishte njė botė e mbushur me gėzim,me dashuri,pa frikė ku njerėzit shijojnė ēdo gjė tė bukur nė jetėn e tyre pa i buzėqeshur tjetrit pėrballė dhe mallkuar pėrbrenda.Ne shtiremi si miq por nga brenda jemi tė gjithė armiq dhe kjo ėshtė ēmenduri.E gjithė kjo shoqėri jeton nė njė atmosferė skizofrenie dhe kjo tregon qė njeriu deri tani ka dėshtuar.

• Bėhesh njeri vetėm kur fillon tė reflektosh vetė mbi gjėrat,kur oservon,kur jeton nė bazė tė vetėdijes tėnde dhe kur ke kontrollin total tė mendjes tėnde.Mendja ėshtė skllavėri,zemra ėshtė liri.

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

..........

Mesazh  Devi prej 28.12.12 16:55

Une jam gjithcka jam pafundesia jam jeta jam vdekja, jam iluzioni jam e verteta. une jam ti jam kushdo jam kudo dhe jam gjithcka. Keshtu kam qene keshtu jam keshtu do te vazhdoj te jem deri ne ne pafundesi.....
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  klejvja prej 29.12.12 15:00

ne jemi ata qe ne duam te jemi.....e kush mund te na i heqe te gjitha ato qe keni permendur pak me lart? asnje....dhe nqs kur te vdesim do te largohemi nodshta pa asgje...ashtu si kemi ardhur kur ishim thjesht bebe..... e kush jemi ne?? mu pergjigj pak ti qe e ke hapur temen...kush je ti????
avatar
klejvja

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Valtoni prej 29.12.12 21:18

Une do te isha ai, qe me nuk ekziston! Por ai qe mi mori keto padyshim, do te ishte Zoti.
avatar
Valtoni

Dija eshte Pushtet!

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Luli prej 27.09.13 14:28

Do te jem ai qe isha para se te vija ne kete bote, pra SHPIRT I SHENJTE.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 21:46

Une jam krijes njerzore,qe ne kete bote erdha pa vetdeshire,duke mos e ditur se pse erdha...qe me pas te mesoj arsyen e saj...per te vetmin mision TE JETOJ.

Jam Bote ne vete,jam heshtje ne nje moment shume te zhurmshem,dhe jam zhurme ne nje heshtje,jam thjeshte mendim i pa thene ne disa raste.

Ne nje moment tjeter jam drite ne eresir dhe eresire ne drite.
Shpesh here ne ore te vona te mesnates nen driten e qiriut, e shoqeruar nga vetmia,e zhytur ne boten time,mendoj: Perse jam une???!!!
person qe s'duroj te shoh se si vuan tjetri,e tjetri po me shkel me kembe,nuk urrej dhe smallkoj edhe sikur te me kishte mbajtur varur ne litar,nga nje here jam si keta gjethet e rena te vjeshtes,qe era i con her andej e her kendej,jam une per me te dashurit e mi si nje palaco ne syte e tyre ,qe te mos u mungoj buzqeshja kurre ne ato fytyra....
Jam urre,rruge,qe ata te arijne qellimin,cakun e tyre ne kete jete,
jam mbules kur ata kan ftohte,jam shpirte i gjall,vetem per ato.

NE caste merzie ...vetem ty oj flet po ta them: une jam varre,nje e vdekur e gjalle,bote tjeter per te takuar ata qe s'kam me prane.
Sa e sa pyetje i'a beje vetes,pergjigje nuk kam,jam thjeshte nje PSE,PSE dhe vetem PSE...?!

Jam lote,burim i pashtershem,buzqeshje sa gjithesia,lule ne pranver,por jam edhe diell ne dimer..dhe perseri ne pranver acare.

Jam krijes njerzore,qe ne kete bote erdha duke qare kure te gjith qeshnin,dhe do te vdes duke qeshur kur te gjith do te qajn..

ps/ keshtu jam une....ne jeten reale,para [pak kohe i kam thene dhe nje mikut tim qe vertet respektonim njeri tjetrin-se " edhe nje psikolog i mire s'do me kuptonte mua se si jam....
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Flavius prej 13.01.14 20:09

UNĖ JAM

Pėrtej kohės

Pėrtej galaktikave

Pėrtej planeteve

Pėrtej hapėsirės

Pėrtej dualitetit

Pėrtej ngjitjes dhe shkėputjes

Pėrtej tė dukshmes dhe tė padukshmes

Pėrtej mashkullit e femrės

Pėrtej sė mirės dhe sė keqes

Pėrtej lartėsive dhe fundėsive

Pėrtej tė bukures dhe tė shėmtuares

Pėrtej ditės dhe natės

Pėrtej Jetės dhe vdekjes

Unė jam e GJITHA

Ai ėshtė nė mua, unė jam nė tė

Bashkim

Integrimi

Lidhja

Bashkimi

Tėrėsia

Ekuilibėri

Prezenca e pėrjetshme

Kėtu dhe tani

Microzome dhe qelizė

Indigo dhe Kristal

Energji dhe valė

Goditje dhe lėvizje

Luhatje dhe dridhje

Frymė dhe lidhje

Unė jam

Fillimi dhe mbarimi

Unė jam ai / ajo qė UNĖ duhet tė JEM

Unė jam Drita

Unė jam Dashuria Hyjnore


UNĖ JAM NJĖ
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Hagel prej 21.03.14 13:17


KUSH JE TI?

Ti je asgje... vetem nje mendim, nje pakete e kujteses qe e ka krijuar strukturen e vet te vazhdimesise, ku doni te permbani gjithēka qe keni per tu siguruar vazhdimisht ..
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Crash prej 21.03.14 23:20

Jon shkruajti:Kush je ti ?

Nėse unė tė heq vendin tuaj dhe vendlindjen, aty ku jeton dhe punon
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq kulturėn tuaj, njohuritė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė tė heq familjen tėnde, miqtė tuaj, armiqtė tuaj, tė gjithė tė afėrt dhe tė largėt rreth teje?
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq frikėn tuaj, dėshirat tuaja, qellimet tuaja, paknaqėsitė tuaja
Kush je ti?

Nė qoftė se unė heq tė gjitha kujtimet tuaja, deri sa tė mos njohėsh veten nė pasqyrė, tė mos njohėsh zėrin tuaj
Kush je ti?

Nėse unė tė heq edhe idenė edhe pse e di qė jeni burrė apo grua
Kush je ti?

Ēfarė esence do tė gjesh nė mbrendinė tėnde kur tė gjitha i ke larguar?
Nese ti me heq te gjitha keto,  un jam vetem nje specie e evoluar brenda hapsires dhe kohes, i perber nga materja , krejt rastesisht, i jam pershtatur kushtit kohes dhe vendit dhe thjesht jetoj pa ndonje arsye
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  LOST_IN_DARK prej 31.03.14 21:22

Nese te gjitha mi marrin une jam prap ky qe jam , sepse personaliteti i nje njeriu eshte diqka qe ndertohet gjate tere jetes po ede nese mi merr te gjitha une jam ky qe jam kam personalitetin tim qe nuk eshte i lidhur me gjera materiale po eshte e gjitha shpirtrore .
avatar
LOST_IN_DARK

PARANORMAL ACTIVITY IS REAL

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Siroco prej 16.07.14 13:22

Kush jeni ju?

Njė grua ishte nė njė gjendje kome dhe vdiste. Ajo kishte pershtypje se ishte duke u dėrguar nė qiell dhe qė ishte nė vendin e gjykimit.

- Kush jeni ju? e pyeti njė zė.
- Unė jam gruaja e kryetarit tė bashkisė, u pėrgjigj ajo.
- Unė nuk po ju kėrkoj gruaja e kujt jeni, por kush jeni?
- Unė jam nėnė e katėr fėmijėve.
- Unė nuk ju kėrkoj nėnė e kujt jeni, por kush jeni?
- Unė jam njė mėsuese nė shkollė.
- Unė nuk ju pyes se cili ėshtė profesioni juaj, por kush jeni ju?
Dhe kjo vazhdonte kėshtu, duket mos dhėnė njė pėrgjigje tė kėnaqshme pėr pyetjen.
- Kush jeni ju?
- Unė jam njė e krishterė.
- Unė nuk ju pyetja pėr fenė tuaj, por kush jeni ju?
- Unė jam e vetmja qė kam shkuar ēdo ditė nė kishė dhe i kam ndihmuar gjithmonė tė varfėrit dhe tė vobektit.
- Unė nuk ju pyeta se ēfarė keni bėrė, por kush jeni ju?

Ajo dėshtoi nė mėnyrė tė qartė testin, sepse ajo u kthye nė tokė. Kur ajo u shėrua nga sėmundja e saj, ajo vendosi pėr tė gjetur se kush ishte.
Dhe kjo e bėn gjithė ndryshimin.
Detyra juaj ėshtė qė tė jeni.
Tė mos jeni dikushi, qė tė mos jeni askushi, sepse ajo pėrfshin lakminė dhe ambicien; tė mos jeni kėshtu apo ashtu dhe tė bėheni i kushtėzuar por vetėm tė
JENI...
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Hidra prej 21.01.16 15:40

Siroco shkruajti:Kush jeni ju?  

Njė grua ishte nė njė gjendje kome dhe vdiste. Ajo kishte pershtypje se ishte duke u dėrguar nė qiell dhe qė ishte nė vendin e gjykimit.

- Kush jeni ju? e pyeti njė zė.
- Unė jam gruaja e kryetarit tė bashkisė, u pėrgjigj ajo.
- Unė nuk po ju kėrkoj gruaja e kujt jeni, por kush jeni?
- Unė jam nėnė e katėr fėmijėve.
- Unė nuk ju kėrkoj nėnė e kujt jeni, por kush jeni?
- Unė jam njė mėsuese nė shkollė.
- Unė nuk ju pyes se cili  ėshtė profesioni juaj, por kush jeni ju?
Dhe kjo vazhdonte kėshtu, duket mos dhėnė njė pėrgjigje tė kėnaqshme pėr pyetjen.
- Kush jeni ju?
- Unė jam njė e krishterė.
- Unė nuk ju pyetja pėr fenė tuaj, por kush jeni ju?
- Unė jam e vetmja qė kam shkuar ēdo ditė nė kishė dhe i kam ndihmuar gjithmonė tė varfėrit dhe tė vobektit.
- Unė nuk ju pyeta se ēfarė keni bėrė, por kush jeni ju?

Ajo dėshtoi nė mėnyrė tė qartė testin, sepse ajo u kthye nė tokė. Kur ajo u shėrua nga sėmundja e saj, ajo vendosi pėr tė gjetur se kush ishte.
Dhe kjo e bėn gjithė ndryshimin.
Detyra juaj ėshtė qė tė jeni.
Tė mos jeni dikushi, qė tė mos jeni askushi, sepse ajo pėrfshin lakminė dhe ambicien; tė mos jeni kėshtu apo ashtu dhe tė bėheni i kushtėzuar por vetėm tė
JENI...

Ky mesazh eshte shume i fort sepse na shtyne te mendojme se ato qe na duken ne syte tane gjera te rendesishme, ne fakt nuk jane te tilla.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush je ti ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi