Kristaloterapia

Shko poshtė

Kristaloterapia

Mesazh  Jon prej 11.09.09 22:18

Kristaloterapia
Shėrimi pėrmes gurėve tė ēmuarNjohuria pėr aftėsitė e paparashikueshme tė kristaleve, nuk ėshtė diēka e re. Shkenca e jonė bashkėkohore sot disponon dėshmi tejet bindėse materiale, se llojet e ndryshme tė kristaleve, qė nga kohėrat mė tė lashta, janė trajtuar si simbole tė fuqisė dhe pasurisė.

Zakonisht, ishin tė vendosura si stoli shtesė tė amuleteve dhe talismanėve tė ndryshėm, qė konsideroheshin relike mbrojtėse nga e keqja nė veēanti, si dhe fatsjellėse dhe fatlume pėr njė mirėqenie gjithėpėrfshirėse individuale dhe kolektive, nė pėrgjithėsi.

Kėta popuj tė lashtė, qė nė antikitet kishin dijeni se llojet e ndryshme tė kristaleve, emetojnė rrezatime elektromagnetike me frekuenca tė caktuara valore, tė cilat pėrputhen me ritmet e caktuara valore tė harmonisė hyjnore qė funksionon nė Univers.

Duke e konsideruar sėmundjen si njė ērregullim tė kėsaj harmonie natyrore, ata praktikonin qė pėrmes llojeve tė ndryshme tė kristaleve, ata rivendosin dhe balancojnė kėtė ritėm tė trazuar qė shfaqej si reagim organik ose psikik nė formė tė sėmundjes.

Aplikuesit e shėrimit pėrmes kristaleve dhe gurėve fisnik, kur i pėrdorin ato, mbėshteteshin nė faktin se, gurėt e ēmuar dhe ata gjysmė tė ēmuar, secili prej tyre, nė vetvete ka energji rrezatuese qė prodhon efekte shėruese nė trupin, shpirtin dhe psikėn e njeriut.

Gurėt e ēmuar nuk rrezatojnė vetvetiu energji nga burimi i tyre, por e japin atė pėrmes shndėrrimit tė dritės nė nxehtėsi.

Ēfarė janė gurėt shėrues - tė ēmuar?

Gurėt shėrues janė ata gurė tė ēmuar qė posedojnė shumėllojshmėri ngjyrash, kanė energji tė madhe valėzuese dhe janė minerale me vlera tė larta. Secili gur i ēmuar i pėrket njė rrethi tė veēantė tė ndėrtimit substancial nė natyrė, dhe ato me kohė zhvillojnė dhe kultivojnė edhe mė shumė energjinė disponuese, sė bashku me rritjen e mėtejshme tė aftėsive rrezatuese.

I lėnė pėr njė kohė tė gjatė pas dore, sot, shėrimi pėrmes kristaleve dhe gurėve tjerė tė ēmuar, sėrish rikthehet nė gjirin e mjaft metodave tė tjera tejet efikase tė shėrimit tradicional tė sėmundjeve tė ndryshme. Tanimė, kjo metodė shėruese, praktikohet nėpėr klinikat e njohura tė mjekėsisė natyrore anė e kėnd botės.

Pėrparėsitė e shėrimit me kėtė metodė janė: kanė ndikim mrekullibėrės, nuk prodhojnė veprime negative apo anėsore, mund tė aplikohen pa ndonjė problem edhe nė shtėpi, si dhe, njėkohėsisht, ato mund tė sigurohen fare lehtė!

Suksesi i mjekėsisė pėrmes gurėve shėrues ėshtė pothuajse i pėrmasave tė habitshme: politikanėt, aktorėt, shėruesit qė preferojnė barėrat natyrore, vet i famshmi poet Johan Volfgang Gėte, kanė bartur gurėt qė kanė efekte shėruese dhe qė posedojnė fuqi pėr ndikim sensacional.

Disa prej njerėzve kanė dėshirė qė t'i pėrgatitė njė eliksir (guri lihet njė orė nė ujė dhe pastaj uji pihet) ose tė bartin gurin e tyre tė dashur, fatsjellės e mbrojtės, tė varur nė njė zinxhir rreth qafės.

Ėshtė njė mrekulli kjo? - Jo! Tė gjitha llojet e gjallesave dhe trupat e kėsaj toke, qėndrojnė nė njė fushė energjetike.

Edhe egjiptianėt e lashtė besonin se, gurėt e ēmuar shfaqnin efekte tė mira nė psikologjinė dhe shėndetin e njeriut dhe kėtė fakt e dėshmojnė stolitė e shumta me gurė tė ēmuar qė mbanin si femrat ashtu edhe meshkujt. Ata mendonin se kėta gurė tė mrekullueshėm kishin fuqi tė mbinatyrshme dhe se mjaftonte t'i mbaje varur nė qafė apo nė duar pėr t'u ndjerė mė mirė, mė energjik dhe i fuqishėm dhe gjithashtu nė harmoni me universin.

Nuk ka asgjė mė tė bukur se sa mbajtja e njė guri tė ēmuar, tė bukur, shumėngjyrėsh nė qafė, kur dihet se prej tij mund tė vijnė njė varg tė mirash, qoftė nė mbarėvajtjen e shėndetit, por edhe ruajtjen e barazpeshės shpirtėrore. Kėto mrekulli tė natyrės, tė njohura pėr mė se mijėra vjet pėr aftėsitė e tyre shėruese dhe barazpeshėn e tyre tė brendshme, janė pėrdorur gjėrė nė antikitet dhe nė ditėt e sotme.

Gurėt e ēmuar jo vetėm qė duken bukur dhe tė bėjnė tė ndihesh e bukur, por kanė edhe efekte psikologjike dhe shėndetėsore tė mira, nėse mbahen nė periudhėn e caktuar tė vitit kur energjia e tyre ėshtė mė e fuqishme. Ēdo gur i ēmuar ka efektin dhe energjinė e tij. Funksionojnė nė sfrera tė ndryshme tė shėndetit psikologjik.


Onyksi i zi - Guri i Ujorit (20 janar - 18 shkurt)

Nė kuadėr tė gurėve shėrues radhitet nė mesin e atyre gurėve qė i dedikohet efekti pozitiv nė qarkullimin e gjakut dhe shėrimin e plagėve. Ai na mbron nga ndikimet e shfaqura negative.


Ametysti - Guri shėrues i peshkut (19 shkurt - 20 Mars)

Shpėrndarėsi i dhimbjeve tė pėrqendruara! Ėshtė veēanėrisht me efekte pozitive nė ēlirimin nga migrena, shtangimit dhe frika. Rrit sigurinė nė vetvete.


Jaspisi - Ai ndikon mė shumė nė shenjėn e dashit (21 Mars - 20 prill).

Ėshtė i pėrdorur pėr rregullimin e qarkullimit tė gjakut, forcimin e sistemit mbrojtės tė trupit dhe gjithashtu ndihmon nė daljen nga gjendja e shpėrqendruar dhe forcon kujtesėn. Njė gurė me fuqi tė jashtėzakonshme, ndihmon pėr tė qenė i qėndrueshėm dhe tė kthen vetėbesimin.


Kuarci i trėndafiltė - Pėr shenjėn e demit (21 prill - 20 maj)

Guri i zemrės! Kuarci i trėndafiltė vlen pėr forcimin e zemrės dhe pėrmirėsim tė gjendjes shpirtėrore, pėr shėrim nė rast sėmundjesh tė zemrės me bazė psiqike dhe nė rastet e humbjeve tė ndonjėrit prej njerėzve tė dashur.


Muzahati - Guri i binjakėve (21 maj - 21 qershor)

Ndikon pozitivisht veēanėrisht nė procesin e metabolizmit gjithashtu qė nga varėsia (prej drogės, duhanit, alkoolit etj.) dhe forcon dėshirėn dhe vullnetin pėr tė jetuar i shėndetshėm.


Aventurini - Kristali i kancerit (21 qershor - 22 korrik)

Ndikon para sė gjithash nė lėkurėn e njerėzve. Kėshtu ai aplikohet nė ambulancat e mjekėve popullorė, kryesisht pėr tė luftuar faktorėt qė shkaktojnė sėmundjet e lėkurės. Romakėt e vjetėr ishin tė bindur se, Aventurini forcon ndjesinė e guximit dhe optimizmit.


Kristali i brigjeve - Guri shėrues i Luanit (23 korrik - 22 gusht).

Kristali i kthjelltė i brigjeve zhvillon fuqitė e tij mė tė mira shėruese, nė shenjėn e Luanit thuhet se ėshtė njė gur pėr tė stresuarit pra, tė ēlodh dhe tė ul nervozitetin. Zbut vuajtjet nga sėmundjet e syve dhe shuan dhimbjet e kokės. Energjitė e tij pothuajse tė dukshme, sjellin dritė nė trupin e njeriut dhe e mbrojnė atė nga rrezatimet negative tė mundshme.


Syri i tigrit - Guri shėrues i virgjėreshės (23 gusht - 22 shtator)

Grekėt e vjetėr e nderonin atė si diēka qė sjell gjallėri. Nė terapinė moderne me gurėt e ēmuar, guri sy tigri, qė rri nė shenjėn e virgjėreshės, konsiderohet se ka ndikim pozitiv nė nyje, nė nyjet lidhėse dhe nė sistemin nervor, duke ndikuar qė tė "gjejmė" vetveten.


Kuarci i borės - Guri i peshores (23 shtator - 22 tetor)

Vlerėsohet si rregullator i yndyrės nė gjak; me ndikim pozitiv nė aktivizimin e zorrėve dhe nė funksionin e mushkėrive. Nė rrafshin shpirtėror, ai ndihmon nė rregullimin e gjendjes shpirtėrore tė brendshme.


Karneoli - Guri shėrues i akrepit (23 tetor - 21 nėntor)

Guri i kuq si gjaku me shkėlqim zjarri. Si gurė shėrues i akrepit do tė duhej qė tė ndalė humbjen e paktė tė gjakut; tė forcojė funksionimin e zemrės dhe mushkėrive, por edhe tė pėrkujdeset pėr sasinė e nevojshme tė oksigjenit nė gjak. Ai ju dhuron kėnaqėsinė e jetės dhe ngrohtėsinė e duhur.


Sodaliti - Guri shėrues i shigjetarit (22 nėntor - 21 dhjetor)

Sodaliti i kaltėr i pėrket shenjės sė shigjetarit. Nėse mbahet nė qafė gjatė kėtij muaji, mund tė shfrytėzohen aftėsitė e tij shėruese nė mėnyrė optimale. Ai ndikon pozitivisht tek gjendrat dhe si mjet ndihmės edhe pėr diabetin, njerėzit me mbipeshė tė theksuar dhe me shtypje tė gjakut tė lartė. Ai forcon njerėzit sensibėl (tė ndjeshėm) dhe i mbron nga frika.


Guri shėrues i Bricjapit (21 dhjetor - 19 janar)

Ngushlluesi dhe paqėsori i shpirtit. Guri i Bricjapit ndihmon nervat, nė rast shqetėsimi dhe stresi. Ai do tė duhej t'ju ndihmojė nė ruajtjen, respektivisht rivėnien nė vend tė qetėsisė sė brendshme, nė rikthimin e fuqisė, por bėn edhe tė mundur pėrballimin e vėshtirėsive tė ndryshme.

Pėrgatiti:Kalrita Bajraktari
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kristaloterapia

Mesazh  gjilanasi prej 21.10.14 11:04

Legjendat e vjetra flasin pėr Atlantiden, ku duket se pėrdorimi i kristaleve vinte nga qytetėrimi legjendar Mu.
Populli i Atlantidės pėrdorte kuarcin dhe gurė tė tjerė pėr tė kanalizuar dhe pėrdorur forcat kozmike, pėr integrimin dhe ruajtjen e dritės, duke i pėrdorur ata si fenerė, pėr arsye tė komunikimit, por edhe pėr tė komunikuar me etėrit e tyre, ose me qytetėrimet tė tjera tė pėrparuara nė univers.
Ezoterikėt mendojnė se kjo "energji thelbėsore" qė gjendet te gurėt ėshtė pakapshme me mjete shkencore, ndoshta pėr shkak se ajo "i bindet ligjeve tė ndryshme."
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi