Burgu - Realiteti ku jetojmė

Shko poshtė

Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Neo prej 26.08.09 0:59

Burgu ku jetojmė

"Askush nuk ėshtė mė i skllavėruar sesa ai qė gabimisht beson se ėshtė i lirė. “
GoetheQė njė grusht njerzish tė mund tė dirigjojė dhe kontrollojė masat, duhet qė disa struktura tė jenė tė vendosura.

Kėto struktura janė tė njėjta nė manipulimin e njė individi, tė njė familje, fisi, qyteti, vendi, kontinenti apo planeti.

Ne vend te parė duhet tė vendosen standardet, definimi i sė mirės dhe i sė keqes, dallimin e mundur dhe e pamundur, budalla nga i menēuri, nėna dhe prostituta ...

Shumica e njerėzve i respektojnė standardet pa u trembur pėr shkak tė frymės shoqėruese  qė ka mbizotėruar pėr mijėra vjet.

Sė dyti, duhet tė bėhet jeta e pamundur pėr ata qė shkelin standardet e imponuara.

Gjėja mė e efektive pėr tė bėrė kėtė ėshtė tė bėhet i jashtėligjshėm, ai i cili do qė tė jetė ndryshe nga standardet e vendosura.

Kėshtu, secili qė vallėzon me zėrin e njė violine tjetėr, i cili shpreh njė pikėpamje kundėrshtuese, i cili jeton ndryshe nga fqinjėt e tij shpejt  bėhet dele e zezė e kopesė.

Tashmė qė tufa ėshtė kushtėzuar, i konsideron standardet si realitet, arroganca dhe injoranca e saj do tė bėjnė atė qė ka mbetur pa u bėrė duke i tallur apo denuar ata qė i shqetėson.

Mendimi i tė tjerėve ushtron nė kėtė njė presion qė tė hyjė nė linjė tė tufės dhe tė shėrbej, njė paralajmėrim pėr delet tjera tė humbura.

Njė fjalė e urtė japoneze thotė afėrsisht si vijon: Mos u bėni gozhda qė tejkaloni sepse do jeni i pari qė do merrni njė goditje ēekiēi.

Frika nga opinioni publik formon njė situatė ideale pėr masa pėr disiplinimin e tyre dhe qė tė ecin drejtė.

Secila nga delet do tė bėhet qen mali i kopesė, sikur njė i burgosur  qė bėn pėrpjekje pėr tė ikur nga burgu por shoku i celules kėrkon ta mbaj.

Para njė situate tė tillė ne do tė  jemi tė gjithė dakord qė tė burgosurit janė tė ēmendur.

Njerėzit veprojnė nė atė mėnyrė ndaj njėri-tjetrit, duke kėrkuar nga tė gjithė tė sillen nė pėrputhje me standardet qė i binden verbėrisht tė gjithė.

Ky ėshtė njė shembull i fashizmit psikologjik!

Njė polic i tė menduarit konformist ėshtė vendosur nė ēdo shtėpi.

Fryma e kėtyre punonjėsve tė papaguar ėshtė aq mirė e kushtėzuar saqė  ata nuk e dinė funksionin e  tyre.

"Unė veproj nė interes tė fėmijėve tė mi “,  i ndėgjon ata duke thėnė.

Megjithatė, ata vetėm bėjnė vetėm atė qė ata janė programuar pėr tė besuar si tė tillė, si dhe besojnė se vetėm ata kanė tė drejtė ... "

Pėr mė shumė nga David Icke "Fėmijėt e matricės ”
http://www.davidicke.com
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Odin prej 30.03.10 22:21

Burgu nė tė cilin jetojmė e ka emrin trupi njerėzor.

U mendoj se sistemi aktual me standarde qė posedon ka pėr qėllim qė njeriun ta mbaj nė myk (koma) dhe tė gjithė tė margjinalizuarit (jashtė kėtij sistemi) ka qėllim qė tė i diskreditoi.

Pra, synimi kryesor i tyre ėshtė pushteti dhe lakmia, bėjnė tė njėjtėn gjė ashtu sikur kafshėt qė bėjnė pėr territore dhe gjueti.

Sė fundi, ne nuk kemi evoluar aspak nga majmunėt dhe e vetmja gjė qė na dallon nga ata ėshtė era e trupit.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  DjAL.SULIOTI prej 31.03.10 0:34

Padyshim qe Icke eshte i madh, ne fjalet e tij ndeshesh me ate pjese te shpirtit qe rri e fshehur brenda nesh ose me ate pjese te trurit qe therret per tu aktivizuar, dhe jeta nuk ta lejon sepse ne ditet e sotme delet jane shtuar aq shume, saqe nese del ujku per gjueti, kam frike se do gjuaj veten, sepse delet e kane mare guximin e injorances dhe kane forcen mbeshtetese te bariut te tyre, qe ne rastin konkret i bie te jete sistemi Harp apo gjera te tjera te kesaj natyre.
avatar
DjAL.SULIOTI

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Zattoo prej 19.04.10 11:05

Ne nuk mund tė ndryshojmė drejtimin e trenit, pėr dėshmi kemi historinė njerėzore, asnjė revolucion, asnjė ndryshim nė pushtet kurrė nuk ka mundur dhe nuk ka qenė nė gjendje qė tė rivendosur ndonjė shkallė tė drejtėsisė dhe respektit, ēdo herė vjen njė pakicė qė kontrollon dhe mbush xhepat.

Politika, lufta pėr pushtet, e gjithė kjo ėshtė njė humbje kohe.

Zgjidhja e vetme ėshtė qė tė shkėputemi nga matrica, tė ndryshojmė vetveten, dhe kjo kėrkon zhvillimin e kapaciteteve tona, tė punojmė me vetveten.

Duke filluar nga vetvetja atėherė edhe mund tė lėvizim botėn.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  gjilanasi prej 04.05.10 1:54

Pas leximit tė shumė librave, rreth summerėve, sekreti i madh, ari dhe yjet, pėrplasja e botėve dhe tė tjerave kam ardhur nė konkluzion qė kjo ėshtė pak a shumė si njė puzzle, ne shohim disa pjesė dhe pėrpiqemi tė gjejmė kuptimin, por nė fakt ne jemi shumė afėrt puzzles.

Pėr ti parė tė gjitha rradhazi ja njė pėrmbledhje:

- Ne e dimė se nė kohėrat e lashta toka ka pėsuar disa fatkeqėsi, qė njė racė jashtėtokėsore, ushtarė dhe shkencėtarė kanė zbritur para 400 000 vjetėsh pėr tė kolonizuar tokėn.

- Qė ne jemi frut i manipulimit tė tyre gjenetikė (pllakat sumeriane).

- Qė ishin dy grupe, njėri ka qenė me Enki krijuesin tonė, dhe tė tjerėt me Enlil. (Tė keqin)

- Qė njeriu merrej me pune bujqėsore nė kopshtin e Edenit pėr Zotėrat. Qė djalli ka mundėsi tė jetė udhėheqės i fermave me sfurkun e tij, i cili pėrcillte punėt e bėra nga njeriu.

- Qė ka pasur kryqėzim nė mes tė zotave dhe njerėzve (shiko Bibėn)

- Se gjatė fatkeqėsive tė mėdha tė gjithė shkonin nė stacionin e hapėsirės, duke i lėnė njerėzit dhe gjysmė-zotat pėr tė pėrballuar vet stuhinė.

- Qė ne jemi njė racė brenda njė tjetre (Gjysmė-zotrat dhe ne !!!)

- Se kjo racė dominon racėn tonė nepėrmjet shoqėrive tona tė fshehta, duke ju dhėnė qasje nė pushtetin e lartė nė mėnyrė qė ata tė jenė nė pozita tė rėndėsishme, dhe tani nė saj tė teknologjisė digjitale ėshtė mė lehtė pėr tė kontrolluar, njerėzit, vendet, bankat dhe institucionet.

- Duke u fshehur dhe qėndruar diskret, pra nuk ėshtė vėshtirė pėr tė kuptuar nese kthehemi pas nė kohė dhe i shohim gjeneratat e mbretėrėve apo njerėzėve me rėndėsi, pėr tė demaskuar pasardhėsit e kėtyre perėndive tė famshme.

Se ata nuk janė pishman pėr tė reduktuar popullsinė botėrore me anė tė:

* Luftėrave, duke u vrarė mes vete pa asnjė arsye dhe duke bėrė pastaj paqe (mes tė dyjave: miliona tė vdekur)

* Krijimi i HIV / AIDS nė laboratore amerikane, dhe fushatat e vaksinimit pėr tė bėrė qė ajo tė ecė. Nėse ėshtė e mundur nė zona tė varfra, tė cilat nuk sjellin asgjė.

*HAARP manipulimi i klimes, (rastėsi !!! vetėm nė shtete te varfėra Cunami, termete...)

* Nepėrmjet urisė numri i popullsisė ulet mė shpejt se sa me luftėra.

* Duhet absolutisht tė shėnohet blegtoria! plus ne shtohemi sikur lepujt, ėshtė e vėshtirė pėr ta!

Njė pyetje:
Pse ata kanė nevojė pėr kėto sakrifica??? qė nga kohėrat e lashta?? energjia jetike?

Pse nganjėherė neve na paraqitet njė grimcė e sė vėrtetės? sikur ka pasur njė kartė pėr sjellje tė mirė, (nė tė vėrtetė ... .. por ata thonė se ... .... ata e dinė! Kujt duhet ti jepet llogaria ?

Pse na fshihet qė jeta ekziston, qė ne jemi vizituar qė nga kohrat e lashta nga qytetėrimeve tė ndryshme.

Ajo qė ne nuk dimė asgjė rreth Hėnės, e aq mė pak pėr Marsin duke parė qė 99,99999% tė informatave vijnė nga njė burim i vetėm (NASA), pse na fshihet e gjithe kjo kur nuk ka asgjė sekrete ?

Pse polet e tokės asnjėherė nuk janė vizituar me avion, pse nuk ka baza ushtarake atje nė qoftė se nuk ka asgjė ?

dhe nė fund
Me qeverinė e tyre botėrore, ēfarė do tė bėhet me ne?? Cilat janė planet e tyre pėr ne?

Ndoshta sė bashku ne mund tė rindėrtojmė tabelėn e plotė dhe tė zbulojmė tė vėrtetėn.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Luli prej 05.05.10 13:49

Dikur njerzit nuk kishin shtet, nuk kishin qeveri, nuk kishin burrokraci, burrokrat, dhe as demokrat.

Nje dite keta njerez donin te benin nje rruge, nje ure, dhe nje vend ku te mblidheshin e bisedonin per problemet e tyre.

Per realizimin e saj secili prej tyre vuri ne dispozicion nje shume qe u caktua sipas fitimeve dhe mundesise se sejcilit. Pastaj caktuan disa prej tyre qe te perdornin keto te ardhura per realizimin e ketij projekti.

Projekti u realizua me sukses dhe ata pane se te gjithe se bashku mund te benin shum gjera te mira keshtu qe vendosen ta vazhdojne kete praktike me projekte te tjera qe i propozonin gjithmon ata.

Por c'ndodhi ?

Projekti i fundit ngeli ne mes sepse u mbaruan fondet keshtu qe ata u mblodhen dhe verifikuan nese kishin fonde per ta vazhduar ate vit apo vitin tjeter dhe meqe fonde nuk kishin e lane per vitin tjeter. Por nderkohe ju doli nje problem tjeter ai me njerzit qe merreshin me realizimin e ketyre projekteve te cilet ngelen pa pune dhe pa te ardhura, per te punuar nuk kishte me kohe as per te mbjelle e as per te korrur keshtu qe vendosen te paguanin sejcili nje takse per rrogen e tyre .

Dhe qe nga ajo dite lindi shteti i vogel, lindi burrokrati, burokracia, dhe zanati qe paguhet pa punuar ose me mire te themi qe per ta paguajne ata qe punojne ne prodhim.
Sepse vertet qe zyrtaret punojne por ajo pune nuk prodhon asgje pra nuk nxjerr te mira materiale por merr prej tyre.

Sa me shume shtoheshin projektet aq me shume shtoheshin edhe ata qe nuk punonin dhe per te jetuar ata filluan ti vinin vete taksa popullit, filluan te benin vete projektet,te krijonin policine, ushtrine etj, pra nje shtet ne kuptimin e plote te fjales dhe per ta mbajtur gjithe kete ushtri te papunesh shumfishuan taksat e atyre qe punojne duke ulur ndjeshem fitimin e tyre.

Ne kete kohe nuk ishin njerzit e punes pra taksapaguesit qe merrnin vendime per projekte por shteti, pra individi u c'vesh nga roli i tij kryesor si motor i shoqerise dhe u kthye thjesht ne nje trasmision sidomos ne sistemin komunist dhe fashist ai humbi edhe vleren e te qenit njeri qe mendon, dhe u kthye ne ate njeri qe vetem zbaton.

Keta njerez qe sot rrine me kollare e xhaketa, kane krijuar grupime qe i quajne Parti dhe i vene nga pas disa emra te bukur per te genjyer ata qe punojne popullin e thjeshte se ata jane ne ate detyre pikerisht per ta pra per te zbatuar projekte te medhaja ne te miren e te gjithve. Dhe nje here ne kater vjet ju kerkojne qe te votojne per ta.

Problemi ketu qendron se sot ne cdo komb dhe nacion ka brenda tij dy popuj nje qe punon gjithe diten dhe nje qe rri gjithe diten ne karrige.

Dhe problemi me i madh per te gjithe eshte se ata qe rrine e hane ne kurriz te atyre qe punojne jane me shume dhe shfrytzojne akoma me shum ate popull qe ka ngelur duke punuar.Rrine neper zyra e nxjerrin ligje cdo dite si te vjelin me shume popullin.
Midis ketyre dy lloj popujsh nuk do te kete kurre barazi sociale,ligjore,pushtetore etj,,, e si rrjedhim as demokraci.

Menyra e vetme eshte shkaterrimi i kesaj forme shteterore, dhe ngritja e nje shteti me te thjeshte nga ana strukturale qendrore duke i cuar te gjithe te tjeret te punojne per te prodhuar. Shkrirja e cdo lloj grupimi partiak duke mos i votuar me. Dhe ngritja e nje sistemi jo partiak per rregullimin dhe perparimin e shoqerise.

Sepse te gjitha grupimet partiake ne te gjithe boten qellimin kryesor kane egzistencen e tyre dhe jo ate te popullit sepse e dine qe populli do jete gjithmone kurse ata jo nese nuk kujdesen per vete ne rradhe te pare. Por ne popullit kjo gje nuk na intereson dhe deshirojme ti shohim te gjithe me kazem e lopate ne dore, por qe nuk arrijme ta bejme dot sepse ata kane ne dore edhe gurin edhe arren per momentin.

Kjo kontradikte eshte nje nga shkaqet kryesore te krizes boterore dhe kjo krize do thellohet me tej nese kjo kontradikte nuk shuhet. Dhe meqense ata vete nuk e kuptojne dhe kur e kuptojne nuk duan ta shuajn paqesisht mund te kete edhe trazira sociale.

Ose me mir te them qe brenda 2 vjetesh kjo kontradikte do perfshije gjithe shoqerine dhe shtetet sepse do krijohen kushte sociale shum te veshtira per popullin.

Si perfundim mund te them se populli e krijoi shtetin qe ta komandoj ai vete per interes te tij, ndersa tani shteti komandon popullin per interes te tij.

Shteti eshte dicka abstrakte por i perbere nga njerez konkrete qe i permenda me lart dhe qe kane interesa te ndryshme nga ato te popullit.

Kjo nuk vlen vetem per popullin dhe shtetin tone por per cdo popull dhe shtet.

Dardajan
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Estilen prej 05.05.10 14:15

Atehere pse na duhet nje shtet kaq i kalbur,kur ai kujdeset vetem per ''b*****''e tij dhe jo per interesat e popullit...?
Edhe shteti jone eshte po ne te njenjta pozita kalbezimi total)

Lind nevoja e permbysjeve te medha, permbysje qe kane per qellim crrenjezimin e kalbezimit dhe lenien e lire te forcave dhe energjive me sens popullor.

Kjo arrihet vetem me revolucione,dikujt kjo shprehje mund ti shkaktoi panik, poooor me shume se kurdohere tjeter, REVOLUCIONI dhe aksioni, sot eshte nje nevoje per mbijetesen e miliarda te varfereve ne te gjithe boten.

Ose elita sunduese (pakica) dalngadale do coje ne asfiksimin e ketyre njerzve ne varferi te plote.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Neo prej 20.06.10 11:52

“Normaliteti” i kėsaj bote – mundėsi apo kurth?

A keni menduar ndonjehere apo ke ndalur te kuptosh definicionin reth “Normalitetit”.

Ti e di se je normal?

Nuk ke pasur nevoje ndonjehere te mendosh apo t’i besh ate pyetje vetvetes ?

Sepse ke pare se ti ben sic bejne te tjeret, edhe per kete arsye ti “e di” se je normal edhe pse kurre nuk ke menduar.

Edhe po vazhdoj po te bej pyetje…Ku e di ti se je normal?

Tani po te detyroj te mendosh pak:
- Cka te ben TY normal?

Mendo…….

A ndihesh ti normal vetem se vepron dhe jeton njejte sikur te tjeret?

Shume lehte eshte te jesh normal…edhe pa rreziqe..apo jo?

Te jesh normal per ty eshte te ben te ndihesh qe i takon atij komuniteti/bashkesie nga ti vjen/rrjedh.

Do ta zbuloj nje fshehtesi qe nuk e ke ditur deri ne kete moment:
- Te jesh normal ēdo minut, ore, dite, muaj, vit, eshte TEPER MONOTON! apo jo?

Me cka e ke thyer monotonin heren e fundit?

Me lejo t’ja qėlloj se nuk eshte fare veshtire.

- Studime?
- Fejesa?
- Martesa?
- Femiju i pare, apo ne disa raste vazhdimi i studimeve….?
- Femiu i dyte……nga studimet pauze…?
- Gjate kesaj kohe ti e jeton jeten e njejte….dimrit vjen, sezona e turshive, ndersa veres e ngjyros apo meremeton shtepine….
- Gjate kesaj kohe ose keni ble nje veture te re, apo jeni shprengulur ne nje shtepi te re apo banese…apo e keni nis femijen e trete….ose nese keni qene te logjikshem..ia keni filluar studimeve apo punes…apo ndoshta edhe vendosni te leshoni vendlindjen per ta gjete lumturine ne “perendim”…

Keshtu e “mbysin” njerezit normal monotonine e tyre.

Disa prej tyre edhe i hyne rreziqeve me te medha..nese jane te martuar..pas tri viteve e mbysin montonin duke e gjete nje dashnore te re…apo dashnorė..nje “ferrari te ri”…pastaj femijet rriten…..edhe ata vazhdojne te jetojne per femijet sepse roli i tyre eshte tju tregojne dhe t’i mesojne femijet se si duhet te jene normal….

Disa prej tyre edhe e mbysin montonine duke e krijuar ndonje semundje fizike..(simtomet fizike paraqiten atehere kur monotonia ka zgjatur shume dhe trupi me nuk e perballon ate dhe na ben te vetedishem te ndryshojme diēka)…nese nuk ndryshon asgje…mbaron ne me te keqen….apo te miren..nuk i dihet…

Dhe cikli i jetes sone sillet…edhe vazhdon neper gjenerata te reja..derisa nje individ e then akullin dhe shkeputet nga ky cikel edhe mendon dhe vepron si UNĖ. …edhe TI ndoshta?

Une kam thy cdo ligj te “normalitetit” ne shume aspekte.

Edhe prej kendit tim une dukem me i lumtur...sepse nuk i takoj normes.

Per shumicen e njerezve normal une jam problem.

Njerezit normal me bejne te brengosem…dhe shume njerezve normal ju kam shpetuar jeten, perderisa une qendroj te jem “problem” dhe “gabim”.

Kuptimi im i jetes ka nje domethenie!

Jeta ime nuk sillet ne nje cikel te njejte sikurse e shumices se njerezve qe jane te njejte…

Identitetin tim e kam (ri)ndertuar une..nuk eshte ndertuar automatikisht sikurse i shumices se tjereve.
Fakti qe nuk jam normal me ka ndihmuar ta krijoj jeten time me vetedije dhe duke u bazuar nga nevojat e mia personale. Diēka qe me ben MUA te gezuar.

Shembujt e mi normal kane qene edhe ende jane viktima.

Jane njerez pasiv qe presin dikush tjeter ti gezoj. Femijet e tyre jane pengje te lumturise se tyre.

Shembujt normal rreth meje me kane genjyer, kritikuar, paragjykuar edhe tradhtuar. Por kane qene edhe te tradhtuar, kane vuajtur dhe jane te zhgenjyer. Literaturat qe i kam lexuar kane qene me plot njerez normal. Nuk i lexoj me!

Njerezit normal me kane bere te ditur se une nuk jam normal.

Une jam pertej normalitetit!

Ne cfare cikli gjendesh ti? Sa normal je ti? Si e ke mbytur monotonin e jetes deri me tash? Apo ndoshat as nuk e ndjen monotonine fare sepse nuk ndjen.

Nese nuk reagon ne ndonje menyre pasi e ke lexuar kete post, ti je normal.

Nese je e/i lumtur te jesh normal, vazhdoje jeten normale dhe asgje mos ndrysho.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  ndoshta prej 08.07.10 15:57

...........................................
avatar
ndoshta

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Equinox prej 02.08.10 19:56

Ne jetojme ne nje univers "burgu" te kontrolluar, nje kurth gjigandesk metafizike ku realiteti iluzionist na ndane nga vetvetja, nga potenciali i vertet i yni.
Universi te cilin ne e perceptojme eshte nje kurth gjigandesk per vetedijen tone.
Ne evulojme ne nje realitet virtual, i "konstruktuar" me qellim per te na bere skllave.
Ky eshte nje vizion shume gnostike dhe pesimist i ekzistences, pra ne jetojme ne nje univers te materies qe eshte ne te vertete vetem nje iluzion.
Mendjet tona, te forcuara dhe me kujdes udhehiqen nga ADN-ja jone, na ēon tė besojme fuqishem nė kete iluzion. Ne jemi nje lloji i programuar per tė mbeshtetur kete iluzion.
Ky iluzion eshte ne fakt nje energji gjigante e matrices te vetedijshem per ekzistencen tone dhe qe ka nevoje per ne dhe enregjite tone per te ekzistuar.

avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Zattoo prej 17.10.10 1:40

[/flash]
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Odin prej 18.11.10 0:41

Njeriu nuk e gėzon dot kurrė lirinė e pastėr gjatė jetės sė tij. Ai ėshtė gjithmonė i detyruar t’i nėnshtrohet rregullave dhe traditave tė kėrkuara nga shoqėria sė cilės ai i takon, asaj shoqėrie qė ai (individi) nuk ka pasur kurrė rastin apo lirinė ta zgjedhė.

Notes Benedictus
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  yasmin prej 28.11.10 15:08

Ne te gjithe jetojme ne nje burg por disa kane dritare dhe disa te tjere jo...pastaj ditet na duken te njellojta sepse shumica e njerezve nuk i vene re ngjarjet e bukura qe ndodhin qe nga lindja deri ne perendim te diellit!!!
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  yasmin prej 23.01.11 0:46

Po i lexoja per se dyti komentet personale te Neo dhe nexus, me bene shume pershtypje...dhe mua me pelqen kur me habisin te tjeret, dhe keto dy komente me habiten (pozitivisht)..
"Burgu i jetes" apo "kurthi i normalitetit", me sollen ne mendje nje poezi te vjeter turke,keshtu te pakten me kane thene qe eshte poezi turke...dhe po e postoj per ju....

E di ti je bota e rreme
Je bota qe more miqte e Zotit
Askush nuk shpeton nga dora jote
Je bota qe then kafazet e hekurta

Ma more te dashurin,me bere te qaj
Je bota qe sillesh dhe me perqeshe
Postin e Sulejmanit ti e bere vigan
Je bota qe i perule te pafajshmit

Mulliri i Kaderit sillet dhe godet
Je bota qe e ke vyshkur jeten
Jonusi per ty perhere flet
Je bota qe na e prishe kaderin (te ardhmen)
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Neo prej 03.03.11 20:42

Ne jemi nje race robotesh.
Duhet te nenkuptohet se mendimet e shumices se njerezve jane te vendosura ne koken e tyre prej dikujt ose diēka tjeter.
Ne jemi shenderruar ne nje race me mendje te programuar, te cilat jane te bindura te besojne ēdo gje derisa grimcat e genjeshterave dhe keqinformimit do te vazhdojne te na bombardojne nepermjet sistemit tone politik, shtypit, RTV-se, fese, shkollles.
Keto mashtrime duan te kthejne planetin toke ne nje burg zombish.
Njerezimi eshte mberthyer nga nje amnezi shpirterore e cila po na dergon drejt nje rruge te erret dhe te rrezikshme.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  wolf27 prej 04.03.11 11:06

O njerez clironi mendjen sepse manipulimi fillon nga problemet e jetes qe ju mbajne te burgosur mendjen.
Cdo informacion qe shikoni ne rruge,tv,radio ose reklame jane vetem per te manipuluar mendjen tuaj.
Provoni ti bllokoni keto vetem per 30 min dhe do shikoni ndryshimin,do te shikoni cdo objekt sikur se keni pare ndonjehere dhe po e shikoni per here te pare.
Kjo arrihet vetem duke pastruar mendjen dhe duke bllokuar cdo lloj informacioni te jashtem.
Mendja eshte private dhe nuk ka te drejte asnje person apo INSTITUCION te beje cte doje me te. CLIROHUNI
avatar
wolf27

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Berti69 prej 10.03.11 22:39

Koha eshte nje shpikje e njeriut, kjo eshte e gjitha.

Per shkak te kesaj shpikje ne nuk e kuptojme se ēfare eshte perjetesia ose pafundesia te cilat jane fantazi e paster te bera nga kokat tona mjaft te kufizuar ...
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pseudo-realiteti

Mesazh  cosmiclove prej 30.05.11 20:58

Pseudo-realitetiIshte natė vere. Yjet rrezatonin nga larg dritėn kozmike. Sapo isha zgjuar nxitimthi nga njė ėndėrr e ndėrgjegjshme. Po fluturoja me vetėdije mbi njė oqean tė zymtė dhe hapa sytė nė momentin kur kisha frikė mos rrėzohesha. E shoh shpesh kėtė endėrr.

Mė duket sikur kjo do tė mė tregojė diēka por qė unė s’e kuptoj dot. Ndonjėherė mendoj qė nuk pėrkas kėtu dhe mė mungon shtėpia ime. Akrepat e orės shėnonin tre pas mesnate.

Dola nė ballkon tė merrja pak ajėr tė freskėt. Mė pėrplasej nė ajėr pluhuri i kujtimeve tė mia. Poshtė nė kėmbė tė pallatit nuk po ngopesha sė shikuari dy kotele tė vockėla qė lodronin pa rreshtur midis tyre. Kush i shtyn vallė tė bėjnė kėtė gjė? I dhashė pak copėza mishi qė ato tė shuanin urinė. Ishte njė bukuri e papėrshkrueshme.

Dėshira pėr tė fjetur mė ushtronte trysni mbi mendjen e cila mė thoshte se duhej ta shijoja ca atė qetėsi tė vyer. Pyesja veten si ka mundėsi tė ekzistojė njė komunikim i tillė kur bota ėshtė e mbushur plot me dhunė e ligėsi.

Mos vallė njė dorė e padukshme apo energji frymore tė cilėn e quajmė shpirt vė nė lėvizje disa mekanizma ende tė panjohura pėr ne. Jemi vėrtet tė lirė apo kontrollohemi ēdo ditė nė jetėn tonė nga entitete tė fshehta super tė fuqishme. Fillova tė reflektoja me vetminė time.

Tashmė ka ardhur koha tė zgjohemi. Mjaft mė duke jetuar nė errėsirėn e mosnjohjes. Kush jemi ne? Nga kemi ardhur? Ku do tė shkojmė? A ka ndonjė qėllim jeta? Jemi tė vetmit nė univers?

Kėto pyetje qė mundojnė kėdo nuk do tė mbeten gjithnjė pa pėrgjigje. Sė shpejti gjithēka do tė ndryshojė. Do tė bėhemi dėshmitarė tė transformimit mė tė madh qė ka njohur historia e njerėzimit.

Pėrse e them kėtė me kaq siguri?! Sepse unė e di qė na janė mbajtur sekrete tė mėdha pėr kaq shumė kohė. Kjo me tė vetmen arsye qė ne tė ishim tė burgosur nė kėtė iluzion 3-dimensional pa shpresa se gjėrat do tė ndryshonin njė ditė. Por le tė kthehemi pak mbrapa nė kohė. Le tė ndalemi nė ēastin kur u krijua njeriu i parė nė tokė.

Librat e shenjtė na kanė treguar se tė parėt tanė ishin njė ēift i pėrsosur qė me dashje zgjodhėn tė vdisnin. Me tė drejtė ngrihet ēėshtja nėse kanė marrė ata vendimin e duhur duke ngrėnė nga pema e njohjes sė tė mirės dhe sė keqes. A ishte vėrtet djalli i kamufluar si gjarpėr shkaktari i rėnies sė tyre nė eden apo mos ndoshta diēka tjetėr?

Pėrfytyrojmė sikur Adami dhe Eva tė mos kishin bėrė atė gabim por tė kishin zgjedhur tė ishin tė nėnshtruar ndaj perėndisė. A do kishim liri apo do ishim thjesht bio-robotė tė skllavėruar nė pėrjetėsi.

Nuk besoj se do ishte bukur tė jetoje njė pafundėsi me idenė se nuk ke asnjė ndryshim nga kafshėt. Kur ata hėngrėn frutin e ndaluar thuhet se atyre iu hapėn sytė. Mė pas ata panė njėri tjetrin dhe u erdhi turp se e kuptuan qė ishin lakuriq.

Po mėkati i parė ishte mosbindja ndaj urdhrit tė zotit, akti seksual apo diēka tjetėr?Sipas kultit tė kabalės mendohet se mėkati i parė ishte orgazma pasi ajo i kushtohej vetėm zotave.

Ku mbėshtetemi pėr kėtė konstatim tė rrallė? E ku tjetėr veē biblės. Aty thuhet tekstualisht se Eva pati njė fėmijė kur u njoh me Adamin dhe kur u njoh pėr herė tė dytė me tė pati njė djalė tjetėr. Nė kėtė rast njohja nuk i referohet thjesht pemės sė njohurisė sė tė mirės dhe tė keqes por edhe aktit seksual.

Pėrse duhej tė kishte njė kufizim nė pėrsosmėrinė e kopshtit ku ata qėndronin? Ndoshta gjarpri qė i foli dhe tundoi Evėn gruan e parė nuk ishte pasqyrim i djallit por vetė figura e zotit.

Nė shumė mitologji hasim shėmbėlltyra tė gjarprit si njė simbol i shėnjtė veēanėrisht nė kulturėn egjiptiane ku ėshtė i pranishėm thuajse nė gjithė tempujt kryesorė. Po ashtu edhe nė babiloninė e lashtė ekzistonte njė kult i kushtuar gjarprit kafshės mė inteligjente.

Autori i mirėnjohur Zekaria Sitēin flet pėr njė rracė alienėsh reptilianė shpesh tė quajtur njerėzit-gjarpėrinj tė cilėt vinin nga planeti i 12.

Mendohet se ishin pikėrisht anunakėt krijuesit e njerėzimit nėpėrmjet klonimit tė njė primati dhe njė alieni. Rraca e re hibride u krijua me qėllimin pėr tė punuar nė minierat e floririt nė tokė, metalit tė nevojshėm pėr tė rindėrtuar atmosferėn e nibirusit planetit tė dymbėdhjetė.

Pra ndryshe nga ē’pretendohet nėpėrmjet Biblės, njeriu nuk erdhi nė jetė nga balta por nga bashkimi gjenetik i njė majmuni me njė rracė tepėr tė zhvilluar alienėsh.

Duket interesante si ide dhe mjaft intriguese por provat janė tė pakta. I vetmi dokument qė e justifikon kėtė teori ėshtė njė pllakė sumeriane e gdhėndur nė gur e quajtur ‘enuma elish’ qė pėrshkruan historinė e krijimit tė njeriut.

Njė fakt tjetėr interesant qė ja vlen pėr t’u pėrmendur ėshtė se nė biblėn e vjetėr emri i zotit elohim ėshtė nė shumės dhe bėn fjalė pra pėr disa perėndi jo vetėm njė. Mos kemi gjė njė lidhje me anunakėt nė kėtė mes. Kjo ėshtė pėr tu parė me tej.

Le tė analizojmė pak tani figurėn e satanait. Shumėkush do tė thoshte tani se djalli s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė kundėrshtar i Zotit tė plotfuqishėm. Por ē’ėshtė e vėrteta faktet tregojnė tė kundėrtėn. Nė besėlidhjen e vjetėr djalli nuk qe kundėrshtar i zotit aspak por i njerėzimit nė pėrgjithėsi.

Termi djall do tė thotė ai qė shpif kurse satanatė apo kundėrshtarėt ishin ata engjėj qė dėrgoheshin shpesh pėr tė ndėrmarrė ndėshkime drastike ndaj atyre qė nuk i bindeshin zotit. Thuhet se para se tė rebelohej kundėr mbretėrisė sė perėndisė djalli ishte njė engjėll serafin.

Satanai ishte nė ngarkim tė detyrės pėr tė tunduar njerėzit siē bėri ai me Krishtin, pra ishte duke kryer vullnetin e Zotit nė njė farė mėnyre. Gabimi qė bėjnė zakonisht njerėzit e thjeshtė ėshtė se bashkojnė dy figura tė ndryshme nė njė tė vetme: engjėllin Lucifer me atė Satan.

Fjala latine Lucifer do tė thotė ai qė sjell dritėn dhe jo mė kot ai ishte ndėr engjėjt me rangun mė tė lartė ndoshta mė i larti. Ai nuk pranoi t’i pėrkulej njeriut pasi ishte veē pluhur dhe asgjė tjetėr.

Pėr shkak tė tij ndodhi njė luftė e stėrmadhe midis dritės dhe errėsirės dhe 1/3 e forcave qiellore u bashkuan me tė ne rebelimin ndaj Perėndisė. Ishte Luciferi pra i pari qė ndėrmori kryengritje kundėr autoritetit tė Zotit dhe jo satanai i cili ishte si gjithė tė tjerėt por me njė detyrė tė veēantė.

Tė kthehemi pėrseri te historia e krijimit. Nga sa u tha mė lart kuptohet se gjarpri nuk bėri njė hap tė gabuar duke i dhėnė dritė njeriut por pėrkundrazi e ēliroi atė. Si pėrfundim na del se Zoti edhe Djalli paskan luajtur rolet e njėri-tjetrit.

Nga njėra anė kishim dikė qė ndalonte njohurinė dhe nga ana tjetėr dikė qė donte qė ajo tė pėrhapej. Mė ngjan mė tepėr me njė lojė se kush ka tė drejtė tė sundojė. Kjo ėshtė kontradikta mė e madhe e historisė qė ndoshta ėshtė shkruajtur gabim mbase edhe qėllimisht. Kush ėshtė e vėrteta? Pėrse jemi krijuar? Ē’mund tė themi pėr alienėt? Mbetet pėr t’u diskutuar.

Sipas teorisė qė qarkullon kohėt e fundit thuhet se njeriu u krijua pėr tė qėnė skllav nė shėrbim tė anunakėve dhe qė tė gjithė ishin meshkuj tė klonuar tė quajtur A’damė. Ishte kjo arsyeja pse ata e ndalonin seksin.

Ndoshta gjarpri qė i foli Evės ishte njė jashtėtokėsor i ardhur nga e ardhmja dhe pėrpiqej qė njeriu tė evolonte lirshėm. Mė vonė ėshtė lidhur me figurėn e gjarprit sepse pėrfaqėsonte njė alien reptilian. Apo ishte Zoti i mirėdashjes njė reptilian qė i ndalonte njerėzit tė ishin tė lirė dhe prandaj kjo gjė u mbajt e fshehur duke e kamufuluar figurėn e vėrtetė tė Zotit pas njė gjarpri. Po kjo nuk ka llogjikė!

Nė bibėl na ofrohet njė version i gjymtuar i ngjarjeve reale. Unė personalisht besoj diēka tjetėr. Pėr ta shpjeguar fillimisht do duhej tė ndalesha pak tek misteri mė i madh i tė gjitha kohėrave, Atlantida.

Dikur ishte njė kontinent me madhėsinė e Australisė qė ndodhej nė oqanin atlantik tepėr i fuqishėm dhe i zhvilluar nė tė gjitha drejtimet. I vetmi burim qė kemi janė dy librat e Platonit: Timae dhe Critas tė shkruajtur rreth shek 7 p.k. Platoni mori informacion nga Soloni i cili kishte folur me njė prift tė lartė egjiptian i cili e dinte historinė e Atlantidės deri nė detaje.

Shumė ėshtė spekulluar mbi vendndodhjen e vėrtetė tė Atlantisit sepse faktikisht kontinenti u fundos nė oqean brenda njė nate tė vetme. Disa i lidhin zhdukjet e anijeve ose tė avionėve nė trekėndėshin e Bermudės me qendrėn e Atlantidės, aty ku mendohej se ndodhet njė piramidė e stėrmadhe prej kristali e cila jo vetėm shpėrndante energji nė atmosferė por shėrbente edhe si njė portal dimensional.

Atlanteanėt ishin tė aftė tė udhėtonin nė hapėsirė dhe nė kohė, kishin teknologji super tė zhvilluar qė pėrfshinte antigravitetin, lazerat dhe ishin manipulues gjenetikė tė zotė. Ata nuk kishin frikė nga vdekja pasi jetonin mesatarisht 1000 vjet. Por diēka e tmerrshme ndodhi nė historinė e tyre. Diēka e paimagjinueshme qė i kushtoi shumė shtrenjtė.

Sipas disave besohet se njė hėnė e dytė qė ekzistone nė atė kohė rreth 13 mijė vjet mė parė u pėrplas me atlantisin duke e shpėrbėrė atė nė pjesėza mė tė vogla. Nė Kubė janė gjetur rrėnoja nėn det qė mund tė justifikojnė kėtė hipotezė.

Nė fakt nuk ka rėndėsi mėnyra sesi ėshtė shkatėrruar atlantisi mė tepėr sesa faktit qė ka ekzistuar dhe ka ndikim edhe sot e kėsaj dite nė jetėn tonė pasi ne jemi ngushtėsisht tė lidhur me tė kaluarėn.

Njė studiues i shquar si Edgar Kejsi flet shumė nė lidhje me atlantisin duke na dhėnė fakte mjaft interesante.

Para qytetėrimit atlantean dhe njė periudhė tė njėkohėsishme ka ekzistuar Lemuria, njė kontinent i vjetėr nė oqeanin paqėsor i cili u shkatėrrua nė luftė kundėr atlantidės rreth 25 mijė vjet mė parė. Disa mbetje arkeologjike tė Lemurias i gjejmė nė ishullin e pashkės ku ndodhen rreth 8 mijė statuja gjigande monolitike.

Mendohet se ato kanė shėrbyer si transmetues energjie sipas parimit tė energjisė kozmike tė Teslas. Por prova mė e saktė qė ėshtė zbuluar ėshtė pikėrisht ishulli i Yonagunit nė afėrsi tė Kinės i cili pėrmban njė qytet tė tėrė nėn ujė 13 mijė vjeēar!

Lemurianėt ndryshe nga atlanteanėt kishin mėnyrė femėrore tė menduari duke u bazuar kryesisht tek ana e djathtė e trurit. Kjo mund tė ketė qenė njė ndėr arsyet qė ēuan nė luftra mijėra vjeēare. Atlanteanėt besonin se ishin Zota dhe ata kishin tė drejtė tė sundonin si tė dėshironin.

Gjatė mbretėrisė sė mesme tė atlantidės pati njė ndarje politike dhe njė pjesė shkoi nė Joni dhe detin Mesdhe duke krijuar njė atlantis tė dytė me qendėr ishullin e Santorinit. Klasa e vjetėr qeverisėse u indinjua sė tepėrmi nga largimi i renegatėve dhe kėrkonte mėnyta se si ta shkatėrronte njė herė e mirė atė.

Por grupi i Jonisė u ndihmua nga forca jashtė tokėsore plejadeane tė cilat e pajisėn vendin me njė sistem paralajmėrues nė rast sulmi tė mundshėm. Kur atlanteanėt e afruan tė vetmen hėnė natyrore drejt mesdheut ata e devijuan atė drejt atlantidės duke sjellė shkatėrrimin e saj tė menjėhershėm.

Kėtu ja vlen tė pėrmendim njė fakt tjetėr interesant. Dikur midis Marsit dhe Jupiterit ka ekzistuar njė planet i mbuluar thuajse komplet nga uji i quajtur Tiamat ose Maldek. Tani ajo ēfarė ka mbetur nga planeti ėshtė njė brez asteroidėsh. Ai u shkatėrrua nė luftra tė tmerrshme bėrthamore midis saturnit dhe planetit tė dymbėdhjetė X.

Nibiru ishte njė planet qė shėrbente si rrugė kryqėzimi ndėrgalaktikore. Ai kishte pėr qėllim kryesor tė ruante paqen nė univers dhe tė ndėrhynte me mjete ushtarake atėherė kur ishte e nevojshme.

Planeti X ėshtė njė planet artificial dhe i boshatisur nga brenda nė mėnyrė qė tė udhėtojė nė vende tė ndryshme tė galaktikės. Ai u krijua pėr tė vendosur paqe midis qytetėrimeve qė ekzistonin nė sistemin e Siriusit dhe Yjėsinė e Orionit.

Ata tė siriusit ishin kryesisht humane ndėrsa tė orionit ishin reptilianė qė luanin rolin e sė keqes. Pra Nibiru ishte njė ndėrthurje midsi rracave tė ndryshme, njė simbol i bashkimit dhe integrimit kozmik. Kurse planeti Maldek ishte njė bazė luftarake plejadiane e cila vinte nga e ardhmja.

Nė fakt planeti ishte shumė i paqėndrueshėm dhe kishte orbitė tė lėkundur. Mendohet se Zoti i planetit Maldek ishte Luciferri i cili kishte shkatėrruar civilizimet nė planetet mars dhe venus.

Luciferri tentonte tė imitonte lavdinė e Zotit prandaj mėkati i tij ishte krenaria. Ai nuk ishte aspak kundėrshtar i Zotit por i arkengjėllit Mikael qė ėshtė vetė Dielli. Ai donte tė reflektonte madhėshtinė e tij duke qenė njė planet ujor.

Madje thuhet se luciferri pėr pak sa nuk ja arriti duke krijuar njė nove shpėrthyese por u ndalua nė momentin e fundit nga forcat e jupiterit dhe saturnit. Noshta vetė fjala Diell vjen nga fjala Djal ose edhe Djall siē e kemi nė anglish sun dhe son.

Duhet thėnė se njerėzimi ėshtė jashtėzakonisht mė i vjetėr nga ē’duket. Ka pasur jetė nė ēdo planet tė sistemit diellor por ajo ėshtė shkatėrruar me qėllim nė luftra planetare pėr kolonizim. Nė mars janė gjetur piramida qė pėrputhen me konstelacionin e plejadave dhe njė fytyrė 1 km e gjatė.

Gjithashtu nė pjesėn e fshehur tė hėnės astronautėt kanė zbuluar struktura monolitike 200.000 vjeēare. Mė ka thėnė njė mason i nderuar qė shqiptarėt janė rraca e bardhė mė e vjetėr nė Tokė dhe e kanė prejardhjen nga Saturni. Ishin pikėrisht shqiptarėt qė i sollėn shkatėrrimin atlantides por kėto gjėra nuk mund t’i lexojmė kurrsesi nė librat e shkollės.

Kjo ėshtė njė njohuri okulte, mistike dhe rreptėsisht e ndaluar. Mos vallė ėshtė kjo arsyeja pėrse shqiptarėt janė kaq popull i pėrvuajtur dhe i shtypur nga tė tjerėt sepse ata e dinė pėr prejardhjen tonė tė lavdishme?

Mos vallė ata e dinė pėr historinė tonė qė ne kemi sunduar botėn dikur dhe tani duan tė na ndėshkojnė pėr kėtė duke na mbajtur nė gjendje gjumi qė ne tė mos zgjohemi dhe tė ngrejmė krye?!

Por pėr mendimin tim nuk ka rėndėsi kjo. Ajo qė ėshtė vėrtet me rėndėsi ėshtė e ardhmja. Siē e thamė mė lart planeti maldek vinte nga e ardhmja e plejadave dhe sigurisht qė kishte qėllime pozitive por disi tė paqarta ende.

Unė besoj se njerėz ka pasur pėr shumė kohė nė tokė ndoshta kanė bashkėekzistuar me dinosaurėt siē tregojnė disa gjetje tė fundit nė vizatime gurėsh nė meksikė. Gjithashtu alienėt e kanė vizituar rregullisht nė intervale tė pėrcaktuara kohe tokėn.

Ata kanė mbjellė farėn e jetės duke sjellė me vetė kafshė e bimė nga planetet e tyre. Mund tė jetė kjo njė faktor pėrse kemi kaq shumėllojshmėri jete nė planetin tonė. Por kush kanė qenė tė parėt tanė?

Mund tė kenė qenė njerėz tė ardhur nga sistemi yjor i plejadave ose edhe nga siriusi. Mund tė kenė qenė edhe reptilianėt qė kėrkonin tė eksperimentonin me majmunėt pėr tė krijuar njė rracė tė re mė tė zhvilluar qė ta shfrytėzonin si resurs. Tani m’u kujtua diēka tjetėr domethėnėse.

Ndėrkohė qė atlanteanėt po krijonin rracėn e parė atė negroide dhe mė pas atė ariane ata janė vizituar nga plejadianė qė vinin nga e ardhmja pėr tė shpallur njė mesazh. Kėta ndoshta kanė qenė edhe lajmėtarėt midis Perėndisė dhe njerėzimit tė quajtur engjėj drite.

Ata u thanė atlanteanėve se iu nevojitej njė ndryshim nė kodin gjenetik tė njerėzve nė mėnyrė qė tė evoluonin lirisht. Kjo ishte e nevojshme pėr tė arritur ashendimin apo lartėsimin shpirtėror dhe ata krijuan pikėrisht rracėn mongoloide. Mė saktė ishte ajo rracė qė u vendos nė ishujt e japonisė.

Kėshtu ne nxjerrim njė konkluzion qė rraca mė e re nė botė ėshtė ajo e verdhė. Por ēfarė kanė kaq tė veēantė japonezėt. Ėshtė pikėrisht aftėsia e tyre pėr t’u mbledhur bashkė dhe pėr tė rėnė dakort mbi vendime tė ndryshme.

Gjithashtu ėshtė pėrulėsia e tyre qė i bėn tė jenė plot urtėsi. Nė qoftė se keni parasysh arkitekturėn japoneze dhe formėn e shtėpive me ndarje kubaturash me dyer rrėshqitėse kjo ka prejardhje plejadeane. Ndoshta tė gjitha gjuhėt njerėzore kanė prejardhje kozmike.

Po krijuesit e alienėve kush ishin dhe pėrse janė krijuar? Pėr kėtė kam lexuar diku nė njė faqe interneti qė e shpjegonte mjaft qarte dhe m’u duk e besueshme. Nė univers ekzistojnė nė parim dy lloje ndjenjash kryesore: frika dhe dashuria.

Frika ka njė frekuencė mė ulėt dhe pėrfshin urrejtjen, xhelozinė, dhunėn ndėrsa dashuria vibron nė frekuenca tė larta dhe ka mė tepėr energji kozmike duke futur kėtu ndjenja si lumturia, gėzimi, hareja.

Krijuesit e parė nė univers quheshin Paa Tal dhe vinin nga njė univers tjetėr paralel dhe kishin pėrmbushur tė gjitha qėllimet e tyre. Ata vendosėn tė krijonin pėr arsye se donin qė universi tė kishte vetėdije dhe kjo tė zbulohej gradualisht pėrmes evolucionit kozmik.

Mėnyra mė e efektshme pėr tė arritur kėtė ėshtė duke krijuar lojėn e integrimit tė polariteteve. Pra duke eksperimentuar tė gjitha mundėsite e ndryshme qoftė mirė qoftė keq dhe nė fund bashkimi i tyre nė njė tė vetme pėr tė kuptuar se tė gjithė kemi origjinė tė pėrbashkėt.

Nė fakt tė gjithė kemi ardhur nga drita, tė gjithė jemi Zota por disa nuk mund ta koncpetojnė kėtė. Ēelėsi qėndron nė rritjen e vetėdijes kozmike.

Pra tė kuptuarit se e gjitha ėshtė njė e tėrė e vetme. Nė fund tė fundit e mira dhe e keqja nuk ekzistojnė por janė pjesė e lojės sė krijuesve pėr tė kuptuar dhe pėrjetuar natyrėn tonė. Vetėm pėrmes vullnetit tė lirė dikush mund tė zbulojė se kush ėshtė nė realitet. Pa pasur eksperienca tė kėqija nuk mund tė kuptohen plotėsisht ato tė mirat.

Nė univers gjithēka meriton tė ekzistojė pasi secila luan rolin e saj qoftė pozitiv apo negativ edhe njė mushkonjė e vogėl gjakpirėse. Sepse ēdo gjė ka shpirt dhe shpirti ėshtė njė formė energjie e pavdekshme.

Fillimisht ishin 90 krijesa tė cilat dolėn vullnetare pėr tė marrė pjesė nė lojėn e polariteteve. Ato u ndanė nė dy grupe njėra pėrfaqėsonte dritėn dhe tjetra errėsirėn. 45 qėnie tė rracės felino-humanoide bėnin pjesė tek grupi qė do luante rolin e tė mirės ndėrsa 45 qėnie gjysmė zog-gjysmė njeri tė quajtur “kariane” do luanin rolin e sė keqes.

Pėr njė periudhė tė gjatė kohe ndoshta miliona vjeēare ato bashkėjetuan nė harmoni e paqe por nė njė moment patėn mosmarrėveshje pėr shkak tė mungesės sė komunikimit. Mjaftonte kjo shkėndijė e vogėl pėr tė sjellė pasoja katastrofale qė ēuan nė luftėn e madhe galaktikore.

Felinėt e evoluar mjaft tashmė zotėronin teknologji tė mjaftueshme pėr tė udhėtuar nė hapėsirėn multidimensionale. Ata janė paraardhėsit e rracės humanoide ndėrsa karianėt sollėn nė jetė rracėn reptiliane edhe kėta mjaft tė pėrparuar.

Humanėt e parė ishin tė vendosur nė njė planet nė konstelacionin e Lirės pranė yllit Vega kurse reptilianėt banonin nė yjėsinė e Orionit qė ėshtė gjithashtu njė pikė e rėndėsishme dimensionale nė galaktikėn tonė.

Reptilianėt nė filozofinė e tyre tė tė jetuarit mendojnė se frika sundon dhe dashuria ėshtė dobėsi ndryshe nga humanoidėt. Sipas elitės sė reptilianėve qė janė drakonianėt e quajtur edhe si cia-xxx besohet se ishin ata tė parėt qė erdhėn nė univers rreth 4 miliard vjet mė parė dhe gjithė tė tjerėt i shohin si rraca inferiore. Lufta midis tyre solli si rezultat shkatėrrimin e planetit tė humanoidėve dhe ata u detyruan tė emigronin nė yjėsinė e plejadave ku u vendosėn nė njė planet tė dytė.

Pas njė periudhe paqeje lindėn pėrsėri konflikte dhe plejadeanėt po shikonin alternativa tė reja ku mund tė mbijetonin. Disa u larguan nė konstelacione tė largėta kurse disa tė tjerė madje pėrdorėn asteroidė duke i boshatisur nga brenda nė mėnyrė qė ti pėrdornin si anije kozmike.

Njė pjesė e vogėl qė qėndroi u shkatėrrua bashkė me planetin e saj dhe ata pak qė mbijetuan udhėtuan pėr shumė kohė derisa arritėn sistemin tonė djellor dhe vendosėn koloninė e parė nė Venus dhe mė pas edhe ne planete tė tjerė.

Kėshtu ne jemi duke jetuar nė tokėn e tretė me shprese se kėsaj rradhe ky eksperiment ka pėr tė pėrfunduar me sukses. Si do tė jetė e ardhmja pėr botė tonė? Majatė kanė parashikur fundin e sistemit nė vitin 2012 por a ėshtė me tė vėrtetė i saktė kalendari i tyre. Kjo ėshtė diēka qė i takon ekpertėve dhe ne thjesht mund zgjedhim tė besojmė apo jo.

Ajo qė dimė me vėrtetėsi ėshtė se mitologjitė janė tė mbushura me figura pozitive dhe negative tė cilat vinin nė tokė “nga qiejt”. Edhe bibla flet nė lidhje me kėtė nė njė varg. Aty thuhet se bijtė e Zotit panė bijat e njerėzve dhe vendosėn t’i merrnin pėr gra ato qė dėshiruan duke lindur kėshtu njė rracė gjigandėsh tė quajtur nefilimė.

Mos vallė ishin kėta ndėrtuesit e piramidave dhe monumentve gjigande si ai nė Baalbek? Nė fakt ata qė vendosėn tė vinin nė tokė ishin engjėjt vėzhgues Grigori. Mė tutje thuhet se toka u mbush plot me ligėsi e dhunė dhe perėndia u pendua qė kishte krijuar njerėzimin. Ai vendosi tė shkatėrronte gjithė njerėzit bashkė me kafshėt.

Pėrse vallė njė veprim kaq tė vėshtirė? Mos ndoshta Zoti nuk ėshtė edhe aq i gjithėpushtetshėm dhe bėn herė pas here gabime. Kjo na afron mė tepėr me idenė se vetė Zoti apo Jehovahu siē e quajnė hebraikėt mund tė jetė thjesht njė alien tė cilit i pėlqen tė shohė krijesat e tij tė vuajnė.

Ndoshta jo thjesht njė alien dosido por njė krye drakonian me krahė siē pėrshkruhej nė mesjetė djalli si njė dragua me krahė qė lėshon flakė. Pėr mė tepėr mė vjen ndėrmend se fjala Zot nė anglisht ėshtė god qė ngjan me goath qė ėshtė dhia me tė cilėn personifikohet shpesh edhe djalli.

Pra gjėrat nuk janė ashtu siē duken. E vėrteta na ėshtė mbajtur e fshehur qėllimisht duke pėrdorur simbole tė ngatėrruara. Mund tė jetė qė vetė bibla tė jetė njė libėr i shkruajtur nga njerėzit por me mendime aliene pėr tė na drejtuar gabim duke na mbajtur nė skllavėrinė e injorancės sė thellė kozmike.

Pas pėrmbytjes sė madhe rreth 12 mijė vjet mė parė qė pėrkon edhe me shkatėrrimin e atlantisit rilindėn pėrsėri qytetėrime tė mėdha. Nė fakt ishin 5 tė tilla tė ndihmuara edhe nga jashtė tokėsorėt. Alienėt ndoqėn njė taktikė tepėr inteligjente pėr tė sunduar njerėzimin. Ata shfrytėzuan paditurinė pėr tė ngjalluar frikė dhe besim njėkohėsisht nėpėrmjet teknologjisė dhe spiritualizmit.

Civilizimi i parė ndodhej nė Egjipt dhe pėrfaqėsohej me kultin e gjarprit, civilizimi i dytė ishte nė Babiloni dhe pėrfaqėsohej nga demi, civilizimi i tretė ndodhej nė indi dhe kishte simbol fetar tigrin kurse civilizimi i katėrt qė ishte nė Peru dhe indonezi pėrfaqėsohej nga kulti i shqiponjės.

Civilizimi i fundit ishte ai i kinės dhe japonisė qė kishte kultin e dragoit krijesės mė tė fuqishme nė univers. Ndodhėn luftra kryesisht fetare midis kėtyre popujve pėr tė parė se kush do ushtronte pushtetin spiritual. Nė fund mbetėn kulti i gjarprit i cili i kishte mposhtur gjithė tė tjerėt dhe kulti i dragoit. Doni tė dini se kush doli fitues? Jua them unė. Dragoi.

Ndryshe nga ē’thotė bibla se dragoi i madh u vra nga engjėlli gabriel. Dhe si ja arriti dragoi tė dilte fitimtar mbi gjarprin? Ai kreu njė veprim vetvrasės duke shkatėrruar edhe veten edhe gjarprin. Prandaj kemi tė pėrhapur edhe simbolin e ouroborusit qė ėshtė njė gjarpėr qė ha bishtin e tij. Ndoshta kjo lidhet edhe me figurėn vetsakrifikuese tė krishtit birit tė Zotit.

Nė Kinė dragoi mbahet si tepėr i shenjtė madje edhe nė filozofinė kabala sefirothi i njimbėdhjetė qė ishte planeti tiamat i shkatėrruar banohej nga gjarpėrinj fluturues. Mos vallė dragoi ėshtė njė simbol pėr tė paraqitur alienėt drakonianė tė cilėt vinin nga planete tė tjerė pėr tė ndihmuar nė zhvillimin e njerėzimit.

Kjo ishte diēka e ndaluar pėr perėndinė prandaj vendosi njė kufizim nė kopshtin e edenit. Kemi njė lumė me ngatėrresa qė zor se do tė mbarojnė ndonjėherė.

Po tė shkojmė pak mė vonė nė kohė do tė shohim se kemi tė bėjmė me njė perėndi tė ēuditshėm. Ai i kėrkon njė personi tė quajtur Abraham tė flijojė djalin e tij tė vetėm dhe mė pas ndėrron mendje vetėm pėr ta vėnė nė provė duke i thėnė se meqė e kishte kaluar testin prej farės sė tij do tė dilte njė komb i madh sa yjet e qiellit.

Pastaj zoti i shfaqet Moisiut nga njė shkrurre ku i thotė se duhet ta ēlirojė popullin e vet nga duart e faraonit. Nė tė njėjtėn mėnyrė i shfaqet edhe Krishnės dhe Budės. Po sikur judenjtė e skllavėruar nė egjipt tė ishin mbetja e atlanteanėve tė Jonisė.

Sikur kėta tė kishin emigruar nė Egjipt pas shkatėrrimit vullkanik tė santorinit? Kam lexuar diku se shpėrthimi qe aq i fuqishėm sa u ndje deri nė Egjipt dhe ndoshta ishte stimuluar nga ardhja e planetit X nė afėrsi tė tokės. Kjo pėr arsye se ata (banorėt e Nibirusit) donin tė rikrijonin njė dimension ku mund t

ė jetonin nė tokė duke ndryshuar orbitėn e saj nė mėnyrė artificiale. Por ky akt u ndalua nė momentin e fundit nga entitete tepėr tė fuqishme galaktikore dhe u vendos njė pengesė nė atmosferėn e tokės qė ata tė mos ndėrhynin mė. Ndoshta ėshtė kjo njė arsye pse nuk shohim anije kozmike tė vijnė mė tek ne.

Gjithsesi ndodhin 10 plagėt e egjiptit dhe hapja e detit tė kuq pastaj zoti i jep 10 urdhėresa Moisiut. Njė ndėr to ishte edhe mos adhuro perėndi tjetėr veē meje dhe njė tjetėr mos bėj shėmbėlltyra tė asnjė kafshe mbi qiell e mbi tokė.

Pėrveē kėsaj judenjtė ishin tė detyruar sipas ligjit qė njė ditė tė javės tė therrnin bagėtitė e tyre dhe gjakun tja kushtonin Zotit. E pse duhej kaq gjak qė tė faleshin mėkatet?! Kujtojmė pak se Kaini vrau Abelin vetėm se perėndia nuk ishte i kėnaqur me dhuratat nė fruta qė i bėri ai.

Pėrsėri ngrihet dyshimi mos vallė Zoti ėshtė njė alien reptilian i etur pėr gjak. Nė njė vend nė bibėl thuhet sė Jehovai vrau 185 mijė asirianė nė luftė kundėr popullit hebre.Diku nga fillimi i biblės madje tregohet se Perėndia mori me vete Enokun nė qiell duke e vrarė sepse ai ishte njeri i mirė. Madje jo vetėm atė por gjithė qytetin e tij.

Kėtu sikur na shfaqet nė mjegull hija e atlantidės ndoshta ishte njė qytet tė cilin e shkatėrroi Zoti pėr ta marrė nė mbretėrinė e tij tė dritės. Ekziton edhe libri i Enokut ku flitet gjerė e gjatė mbi marrėdhėnien qė kishin njerėzit me engjėjt, nefilimėt etj por ky ėshtė hequr qėllimisht nga bibla duke qenė tepėr i vėshtrė pėr tu kuptuar.

Kurse nė librin e ezekielit flitet pėr njė vegim misterioz ku ai sheh rrotulla tė futura midis rrotullash me shumė sy. Mos ndoshta janė kėto pikėrisht disqe fluturuese tė shfaqura nė kohėt e lashta. Pėr mendimin tim historia mė flagrante ėshtė ajo e Jobit besnik.

Ai u sprovua deri nė gėrhamėn e fundit tė jetės dhe perėndia lejoi qė satanai t’i merrte gjithēka me pėrjashtim tė jetės. Jobi i shkretė pyeste veten pėrse i ndodhėn gjithė ato fatkeqėsi por ai nuk edinte se pas kėtyre ngjarjeve fshihej njė lojė e shėmtuar midis Zotit e Djallit.

Le tė fokusohemi pak tek gjėrat qė kanė vėrtet vlerė. Ē’na hyjnė nė qese gjithė kėto histori nė qoftė se nuk kanė lidhje me. E them kėtė pasi e kaluara nuk ėshtė aq e largėt sa ē’mendojmė duke qėnė se ajo mund tė pėrsėritet sėrish. Do doja tė thoja njė argument paksa tė padėgjuar mė parė.

Kam takuar para njė viti njė amerikan i cili mė ka shpjeguar gjėra qė i kalojnė kufijtė e imagjinatės. Unė i tregova atij se isha bėrė njė mason i gradės sė tretė (nuk i thashė tė vėrtetėn) me qėllim qė tė mė shfaqte ndonjė sekret.

Ai mė pyeti nėse e kisha zbuluar origjinėn e astrologjisė dhe unė i nxorra nga xhepi pemėn e jetės (kabalėn) tė cilėn e mbaja gjithmonė me vete me mendimin se kishte fuqi kozmike. Ai u bind dhe mė tha se ishte i kėnaqur qė kisha ndėrmarrė hapat e duhura nė jetėn time spirituale.

Mė pyeti nėse fluturoja nė ėndėrr dhe unė iu pėrgjigja me gėzim ‘rregullisht’. Ai mė tha se isha zgjuar. Fillimisht nuk e kuptova domethėnien e kėsaj. Nė fakt kisha pasur shqetėsime nga disa ėndrra personale qė shikoja nė mėnyrė rekurrente.

Ai mė tha pastaj se njerėzit ndahen nė dy grupe nė realė dhe jo realė. Ata qė janė realė janė tė vetėdijshėm ndėrsa shumica e atyre qė s’janė realė janė nė gjendje gjumi tė thellė.

Mė tha se ishte i lumtur qė po takonte njė person real si unė sepse gjithė tė tjerėt janė reptilianė tė inkarnizuar por qė nuk janė tė ndėrgjegjshėm pėr kėtė. E pyeta se ē’duhet tė bėj unė tani dhe mė tha se duhej tė fusja veten gjithmonė nė situata tė ndėrlikuara nė mėnyrė qė tė nxirrej nė pah shpirti i lirė. Por ē’lidhje ka gjithė kjo me jetėt tona normale e rutinė tė mėrzitshme.

Unė bėra menjėherė kėrkimet e mia dhe ajo qė zbulova ishte se kisha aktivizuar gjendrėn pishore. Ajo ėshtė njė gjendėr e vogėl nė qendėr tė trurit e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr dallimin e gjėndjes sė zgjuar me gjumin. Nė anglisht quhet “pineal gland” sepse ka formėn e pishės por me madhėsinė e njė kokrre orizi.

Gjithashtu kjo gjendėr luan njė rol tė rėndėsishėm pasi pėrcakton nivelin e dritės qė reflektohet nė mendje. Kėtė mund ta provojmė tė gjithė. Nėse shohim njė dritė tė fuqishme dhe mė pas i mbyllim sytė menjėherė do tė vėrejmė se nė mendjen tonė ngelet njė njollė. Ku projektohet kjo njollė qė merr ngjyra nga mė tė ndryshmet?

Pikėrisht nė gjendjen pineale e cila ėshtė e lidhur gjithashtu me sytė. Unė kam pėrjetuar nė dy raste atė qė quhet projeksion astral. Njė herė kam parė diellin e agimit dhe kur i kam mbyllur sytė me mendjen time jam munduar ta kthej njollėn e diellit nė mendjen time nė formėn e njė zemre.

Pasi hapa sytė dhe pashė nė tavan m’u shfaqėn njė ouroborus (gjarpri qė kafshon veten) dhe zemra ngjyrė rozė tė shndritshme. Njė herė tjetėr isha duke parė filamentin e llambės dhe pastaj kur mbylla sytė njolla e drtiės jeshile m’u shndėrrua nė lulen e jetės.

Pastaj u transformua nė njė piramidė masone dhe G-ja u bė njė bletė ngjyrė lejla tė fuqishme e cila fluturoi nėpėr dhomė. Dhe e gjitha kjo ndodhi pėrmes fuqisė sė mendjes sime. Por kėtė nuk ia kėshilloj askujt nėse ai nuk ėshtė i aftė tė pėrdorė si duhet aftėsitė e tij.

Gjendrėn pishore e gjejmė nėpėr gravura sumeriane tė lashta ku perėnditė e mbajnė atė nė dorė. Atė e gjejmė nėpėr piktura tė egjiptit madje edhe nė sheshin e vatikanit kemi njė pishė tė stėrmadhe tė rrethuar nga sfinkse dhe mjelma. Indianėt e quanin atė ajna chakra ose syri i tretė dhe prandaj tradita e tyre e pėrhapur bėn qė ata tė vizatojnė njė pikė tė kuqe nė ballė.

Gjithashtu edhe murgjit tibetianė apo ata kinezė e japonezė praktikojnė meditimin mbi hapjen e chakrave tė njeriut. Edhe Krishti thotė qė po tė shihni mirė me njė sy i gjithė trupi juaj do tė jetė i ndriēuar.

Pėr mendimin tim ėshtė pikėrisht syri i tretė chakra mė e rėndėsishme, ajo qė bėn ta shohim realitetin ndryshe. Nė qoftė se ne jemi tė zgjuar ne jemi tė vetėdijshėm.

Nė qoftė se ne jemi tė ndėrgjegjshėm ne e kuptojmė se kush jemi dhe se ku do tė shkojmė. Nė qoftė se ne e kuptojmė dhe arrijmė tė besojmė ne kemi rrokur tė vertetėn dhe ajo do tė na ēlirojė.

Po pas vdekjes a ka jetė tjetėr? Unė mė mirė do tė pyesja po para se tė lindnim ne a kemi ekzistuar? Meqė shpirti ėshtė i pavdekshėm atėherė pse u dashka tė ketė njė fillim dhe njė fund? Nuk besoj se realiteti ėshtė vetėm ky qė shohim me sytė fizikė.

Unė mendoj se ka edhe njė realitet tjetėr tė cilin mund ta shohim vetėm me sytė e mendjes. Hinduistėt besojnė tek karma apo darma qė ėshtė cikli i jetės. Kurse budistėt i japin shpjegim jetės pėrmes reminishencės apo teorisė sė rimishėrimit. Karma ėshtė ligj universal qė konsiston nė marrėdhėnien shkak pasojė tė veprimeve tona.

Gjithēka qė bėjmė nė kėtė botė do tė na kthehet mbrapsht njė ditė qoftė nė kėtė jetė apo nė njė jetė tjetėr. Kjo tregon se ēdo njeri ka pasur disa eksperienca jetėsore duke ndėrruar trupa tė ndryshėm por brenda tė njėjtit shpirt.

Mbase ėshtė kjo arsyeja pse shpesh kemi ndjenja dejavu-je apo pse shohim ėndrra sikur jemi nė tė shkuarėn. Ndoshta universi po na tregon rrugėn drejt vetes sonė mė tė lartė, qėnies sonė tė vėrtetė. Kam lexuar diku se ēdo gjė e gjallė fillon jetėn nga materializimi i dritės kozmike nė minerale tė thjeshta.

Mė pas duke kaluar miliarda vjet kthehet nė bimė e mė pas nė kafshė duke pėrfunduar me shkallėn mė tė lartė, njė qėnie njerėzore. Por cikli nuk mbyllet kėtu, njeriu evolon nė dimensione tė ndryshme dhe kur i ka pėrmbushur tė gjitha detyrat e tij kthehet nė njė planet. Edhe toka ėshtė njė krijesė e gjallė.

Ēdo planet pastaj kalon nė fazat e tij derisa kthehet nė njė yll pastaj sistem konstelacionesh e deri nė galaktikė. Nėse do tė krahasonim gjithė universin me njė krijesė tė gjallė atėherė galaktikat do tė ishin thjesht qeliza ndėrsa planetet elektrone!

Kėshtu arrijmė nė konkluzionin se jeta ka ardhur nga evolucioni i ndėrgjegjshėm kozmik. A ėshtė Jehovai krijuesi i universit? Vėshtirė se mund tė besohet. Ndoshta ai ka qen njė alien si gjithė tė tjerėt qė ka dashur tė luajė rolin e Zotit.

Ndoshta ai ka vdekur dhe dikush tjetėr e ka zėvendėsuar atė. Arkitekti i madh i universit nuk mund tė jetė njė entitet kaq i papėrgjegjshėm. Ai ėshtė vetė ekzistenca supreme, vetėdija qė bashkon gjithēka.

Pėr mendimin tim Zoti ėshtė njė koncept i papėrfytyrueshėm dhe nuk mund tė pėrkufizohet dot me fjalė. Fetė nuk japin tė vėrtetėn aspak. Shumė herė gjatė historisė tokėn e kanė vizituar alienė tė pėrshkruar si engjėj me krahė. Bashkimi i feve nėn njė autoritet tė vetėm do tė ishte njė zgjidhje e mundshme pėr tė ardhmen e njerėzimit. Njė unifikim i vlerave dhe normave fetare nė njė tė vetme pėr tė gjithė botėn.

Historia ka treguar se religjionet kanė pasur jo pak herė ndikim negativ duke shkaktuar luftra tė pėrgjakshme. Pak mė lart treguam se fillesat e besimeve fetare kanė qenė 5 qytetėrimet me ndikim jashtė tokėsor.

Ndoshta vetė Krishti ka qenė njė punėtor i dritės, njė anėtar i federatės galaktikore dhe ka pėr tė ardhur nė tokė sė shpejti. Po Muhamedi pėrse e mbante gjithnjė kokėn mbuluar? Pėr tė mos lejuar tė tjerėt t’i bėnin shėmbėlltyra apo sepse ai fshihte identitetin e tij kozmik.

Kjo mė kujton indianėt Hopi tė amerikės tė cilėt e kanė rreptėsishtė tė ndaluar tė vizatojnė shėmbėlltyrat e perėndive tė tyre. Madje ky besim ėshtė aq i fortė sa ata besojnė se do tė ndėshkohen nė ēast me vdekje nėse pėrpiqen tė shkelin urdhėrin. Kėto entitete mund tė kenė qenė thjesht alienė reptilianė (njerėz-gjarpėrinj) me kompleks tė fortė inferioriteti ndaj pamjes.

Nė afrikė ekzistojnė tribunė dogon tė cilat pretendojnė se janė vizituar shpesh nga njerėz-peshq tė cilėt vinin nga Siriusi. Ata madje kishin shkopinj tė cilėt tregonin pozicionin e Siriusit nė raport me dy yje tė tjerė qė bėnin pjesė nė tė njėjtin sistem.

Vetėm kohėt e fundit shkencėtarėt kanė zbuluar se ylli mė i shndritshėm i qiellit tė natės kishte binjakun e tij xhuxh. Kushedi nėse do tė zbulohet nė tė ardhmen edhe bashkė-shoqėruesi i tretė pėr tė shpallur tė saktė besimin e dogonėve tė cilėt i kanė pikturuar figurat e alieneve.

Kam dėgjuar diku se delfinėt janė alienė tė inkarnizuar nga Siriusi. Ndoshta prandaj janė kafshėt mė inteligjente dhe njerėzit kanė njė lidhje tė veēantė biologjike me ta.

Kemi me mijėra prova qė mund tė na bindin pėr kontaktet qė kemi pasur nė tė shkuarėn me jashtė tokėsore. Nė Peru janė gjetur linja tė gjata me kilometra tė pėrbėra nga silikon i djegur dhe qindra figura kafshėsh si majmun, kolibėr, merimangė tė cilat mund tė shihen vetėm nga ajri.

Ato vija quhen “Nazca Lines” dhe fare mirė mund tė kenė qenė pista uljeje pėr anije kozmike tė ardhur nga planete tė tjerė. Jo rastėsisht kemi figura kafshėsh pranė vijave tė shumta pėr tė treguar se nė kėtė planet do tė gjeni kėto krijesa.

Dokumente tė tjera arkeologjike qė na demonstrojnė hapur prezencėn jashtė tokėsore nė tokė janė edhe aeroplanėt stoli tė indianėve tė gjetur nė Meksikė. Ato tė japin pėrshtypjen e zogjve nė fillim por kur i studiuan shkencėtarėt vunė re se ishin pėrsosurisht aerodinamike ngjashėm avionėve modernė.

Data kur ato mund tė jenė krijuar varion nga viti 1000-1500 pra shumė shekuj para se tė ishte shpikur aeroplani i parė. Njė artifakt tepėr i rrallė e domethėnės ėshtė pajisja e quajtur “Antikithera” e zbuluar nė detin Egje nė Kretė.

Kjo vegėl ėshtė aq e ndėrlikuar sa mund tė krahasohet me njė kompjuter modern edhe pse 2500 vjet e vjetėr. Antikithera device shėrbente pėr tė llogaritur vendosjen e saktė astrologjike tė planetėve nė varėsi tė datės sė lindjes.

Por prova mė e saktė dhe logjike qė tregon se njerėzit nė tė kaluarėn nuk kanė qenė tė egėr por mjaft tė pėrparuar ėshtė Puma Punku. Ajo ėshtė njė qytet 14mijė vjeēar qė pėrmban struktura monolitike gjigande tė pėrbėra prej graniti tė fortėsisė 9. Puma Punku bėn qė piramidat nė egjipt tė duken njė lojė fėmijėsh.

Gurėt e saj janė tė prera me saktėsi absolute dhe kanė vrima milimetrike nė bashkimet midis tyre. Si ka mundėsi tė ekzistojnė kėto fakte tė pakundėrshtueshme nė kohėn kur nuk ka ekzistuar shkrimi?!

Ēdo gjė nė univers lėkundet me njė frekuencė tė caktuar. Gjithēka ėshtė valė dhe energji. Ajo qė duhet tė bėjmė tani ėshtė tė ndryshojmė mėnyrėn e tė menduarit. Mendimet kanė masė dhe zotėrojnė energji duke ndikuar edhe mbi materjen.

Njeriu duhet tė mendojė universalisht nė mėnyrė sferike dhe jo linearisht duke pėrkrahur njė filozofi tė vetme. Njė person i ndriēuar duhet tė ketė mendje tė hapur ndaj ideve tė reja dhe jo tė paragjykojė gjithēka qė mund t’i duket e paarsyeshme pėr momentin.

Fakti qė alienėt nuk vijnė tė na takojnė bėn pjesė nė planin e krijimit dhe vullnetit tė lirė. Vetėm kur tė jetė e ndėrgjegjshme minimalisht 10% e botės atėherė do tė kemi kontakt global dhe kjo ka pėr tė ndodhur shumė shpejt.

Kthimi i Zotave ėshtė parashikuar me fundin e kalendarit maja nė vitin 2012.

Nuk ka asgjė pėr tė pasur frikė. Kataklizma globale ėshtė vetėm produkt i imagjinatės sė regjizorėve. Ne jemi duke hyrė nė epokėn e ujorit dhe gjithēka ka pėr tė ndryshuar. Toka do tė ridimensionalizohet si planet dhe ėshtė hera e parė qė kjo ndodh nė galaktikėn tonė.

Ky quhet pikėrisht ashendim (lartėsim) dhe do tė prekė gjithė jetėn mbi tokė. Adn-ja jonė do tė ndryshojė dhe do tė kthehet nė gjendjen fillestare me 12 fije si nė kohėn e atlantidės. Por nevojitet ndėrgjegjėsim global nė mėnyrė qė tė shmangen efektet anėsore.

Nė fakt e ardhmja ėshtė e papėrcaktuar. Mund tė ndodhė qė njė pjesė tė vazhdojnė mėnyrėn e tyre tė jetesės pa pėrfillur ligjet kozmike dhe ata mos jenė tė vetėdijshėm pėr ndryshimin e mrekullueshėm.

Mund tė ndodhė qė pjesa qė kanė njė frekuencė dashurie spirituale tė zhduken dhe tė kalojnė direkt nė dimensionin e ri. Mund tė ndodhė edhe qė qielli tė mbushet me miliona anije kozmike tė cilat do tė shpėtojnė “tė zgjedhurit” ndėrkohė qė toka hyn nė planin e qendrės galaktikore. Por ē’ėshtė e vėrteta kjo nuk ka rėndėsi thelbėsore.

Ne jemi duke jetuar nė njė periudhė tė ndritshme tė historisė. Pėr mijėra vjet kemi qėnė nė njė gjendje amnezie tė quajtur ndėrgjegje e kufizuar, ku ne kishim harruar se kush ishim realisht dhe prej nga kishim ardhur.

Kjo aventurė sfiduese nė dualitet ishte e nevojshme nė mėnyrė qė ne tė mėsonim pėrmes eksperiences dhe tė bėheshim krijesa tė fuqishme spirituale ashtu siē edhe jemi. Qėllimi i jetės ka qenė gjithnjė zhvillimi i vetėdijes. Kjo ndodh gjatė shumė jetėve mbi planete tė ndryshėm.

Jeta ėshtė njė shkollė e drejtuar nga dėshira e shpirtit pėr tė mėsuar dhe pėrjetuar gjithēka. Gjejeni ēfarė? Ėshtė koha tė diplomohemi. Tė gjithė kanė mbaruar provimet pėrfundimtare dhe tani e gjithė ajo ēka ka mbetur ėshtė ceremonia e diplomimit. Kjo ėshtė njė metaforė sigurisht pėr tė shpjeguar se ēfarė ka pėr tė ndodhur me botėn tonė.

Ka mbėrritur koha pėr ne qė tė zgjohemi nga ky gjumė dhe tė rikthehemi nė gjendjen tonė origjinale, si qėnie humane plotėsisht tė vetėdijshme. Ne jemi duke kaluar nga dimensioni i tretė nė tė pestin.

Kjo nuk do tė ketė kuptim pėr ata qė s’janė tė ndėrgjegjshėm pėr faktin se ne jetojmė nė njė univers multidimensional tė mbushur me jetė. Por qeveritė e kanė mbajtur tė fshehtė kėtė fakt me pretendimin se njerėzimi nuk ėshtė ende gati pėr tė dėgjuar. Ne duhet tė fokusohemi te dashuria e pakushtėzuar pasi ėshtė e vetmja mėnyrė qė tė takohemi me vėllezėrit tanė kozmikė.

Sa me fat qė ju keni ardhur nė vendin e duhur! (A ėshtė vėrtet njė rastėsi?) Ka aq shumė informacion nė internet, tė shpėrndarė nė tė gjitha burimet e panumėrta. Ku e keni nisur juve? Mė lejoni tė pėrfundoj duke thėnė se, duhet tė pėrdorni mprehtėsinė tuaj kur vlerėsoni ndonjė informacion.

Mos besoni ēdo gjė qė dikush ju tregon vetėm se ėshtė e thėnė qė vjen nga njė "burim i lartė". Gjithmonė ndiqni intuitėn tuaj, besoni veten, kjo ėshtė gjėja mė e mirė qė ju mund tė bėni. Ju do tė dini nėse diēka ka tė njėjtėn frekuencė me ju, ose nėse diēka nuk ju bėn tė ndiheni mirė.

Pėr fat tė keq ne jetojmė nė njė botė qė ka qenė e dominuar, duke u manipuluar dhe kontrolluar nga ata qė janė nė pushtet pėr mijėra vjet. Ju keni dėgjuar thėnien se dituria ėshtė pushtet, por e vetmja fuqi qė ata kanė mbi ne ėshtė duke e mbajtur njohurinė e vėrtetė pėr veten e tyre tė fshehur nga ne.

Duke bėrė kėshtu ata kanė qenė nė gjendje tė kontrollonin botėn duke ushqyer frikėn tonė me anė tė energjisė negative. Fokusi shkon, aty ku janė rrjedhat e energjisė. Federata Galaktikore dhe punėtorėt e dritės nė tė gjithė planetin kanė punuar shumė pėr tė na ēliruar nga ky sistem burgimi. Ata kanė qenė shumė tė suksesshėm dhe ne jemi nė fazėn pėrfundimtare tė tranzicionit.

Realiteti ynė i ri ėshtė gati tė fshijė gjithė tė keqen nga globi ndėrkohė qė po futemi nė periudhėn e artė tė pėrmendur nė profecitė e shumta tė tė gjitha kohėrave, nė njė botė tė re tė udhėhequr nga liria e vėrtetė, paqja, dashuria, gėzimi, dhe bollėku pėr tė gjithė! Na mbetet veē tė presim dhe tė lutemi qė e ardhmja tė vijė sa mė shpejt.
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  cosmiclove prej 17.07.11 22:21

si ka mundesi qe nuk ka asnje koment ketu. ju lutem dua te di mendimet tuaja sepse dua te vazhdoj te shkruaj gjera te tilla. love and light
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  ILIRA prej 18.07.11 9:54

Pershendetje cosmiclove!

Une sapo e mbarova shkrimin tend, uau... po cfare duhet te them ishte nje permbledhje, shpjegim apo pergjigje te cilat ne te gjithe kerkojme. Nuk eshte se ketu mbarojne pyetjet, madje tani lindin dhe me shume pasi realiteti ku jetojme na ka bere dyshues ne cdo gje. Gjithsesi mua me duken te "pranueshme" madje duket sikur keto pergjigje kam pritur.
Nuk di nga tja nis por nderkohe qe bej gati listen e pyetjeve do te doja qe te vazhdoje shkrimet.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  ILIRA prej 18.07.11 10:32

Vazhdojme me pyetjet

E para dhe me e rendesishmja... ne shkrim nuk e gjeta te sakte " cfare jemi" pra qe nga fillimi, dhe dy versione e para jemi krijuar si skllever per te punuar per te tjere dhe nese kjo do te ishte e vertete nuk besoj se ata qe na krijuan gjenetikisht nga bashkimi i nje majmuni dhe nje alieni do te mendonin qe te na pajisnin edhe me "shpirt " por nga ana tjeter si qenie shpirterore pra qe e kemi fillesen ne nje planet tjeter bie ne kundershtim me te paren.

E dyta mos ndoshta kjo teori e "jotja" ka lidhje me teorine "New age" apo me "NOW" new world order????

Do te doja te dija me shume rreth "pemes se jetes" dhe teorise se "lilith" nese do te kishe miresine te na jepje me shume informacion rreth ketyre kerkesave une personalisht do ta vleresoja shume.


avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  cosmiclove prej 18.07.11 13:26

Te tregohem i sinqerte une jam nje ndjekes i rrymes new age (epokes se re te arte te ujorit) por mjaft prej besimeve te mia vijne si rezultat i leximeve dhe kerkimeve personale. universi mundohet te na zgjoje me cdo gje : libra, filma, njerez, kenge. cdo gje eshte e sinkronizuar kur ti perjeton zgjimin e madh praktikisht te duket sikur po jeton ne nje enderr.

Ne lidhje me origjinen tone une do te thoja qe ne jemi ZOTA te rene nga vakti. te tille kemi qene ne ekzistencen tone fillestare por ne kemi zgjedhur te perjetonim boten fizike dhe padyshim kjo ka pasur mesimet dhe pesimet e veta. ne shkrimin tim une doja te demaskoja paksa figuren biblike te zotit duke pretenduar madje se ai qe nxori hebrejte nga deti ishte nje jashtetokesor dhe kam shume prova qe e mbeshtesin kete gje. disa i kam permendur edhe aty. kurse teoria e anunakeve eshte parashtruar fillimisht nga zakaria sitchin me planetin e 12.

Ai mendonte se njerezimi u krijua si nje zgjidhje e problemit te banoreve te planetit nibiru. ata nuk donin me te punonin ne miniera keshtuqe duhet te krijonin nje race qe tju sherbente. aktualisht jam duke lexuar librin "the ancient secret of the flower of life" te drunvalo melchizedek dhe aty kam gjetur disa shpjegime qe i kerkoja prej kohesh. rraca njerezore ka ekzistuar ne toke prej qindra mijera vjetesh. banoret fillestare te saj ishin krijesa multidimensionale pra jo thjesht fizike por kryesisht eterike spirituale. me kalimin e kohes frekuenca e tokes ndryshoi dhe njerezit u detyruan te jetonin ne dimensione gjithnje e me te uleta derisa perfunduan ne nivelin ku ne jetojme sot.

Kjo ka ndodhur rreth 13mije vjet me pare me renien e atlantides. por thothi (nje perendi egjiptase e shkrimit dhe magjise) flet per nje prejardhje shume te vjeter te njeriut ne nje ishull ne oqeanin atlantik te quajtur gondvanaland afer afrikes se sotme. rrace njerezore sipas ketij libri u krijuar si bashkim i dy geneve jashtetokesore, ne rolin e atit u mor nje gen nga sirianet e dimensionit te katert dhe rolin e memes e mbajti nje gen nga anunaket. kjo u be ne perputhje me rregullat e galaktikes prandaj nuk kishte asgje te keqe. ajo qe une nuk dija ishte se njerezit e pare mbaheshin te izoluar ne ate ishull dhe nuk lejohej te leviznin. me pas kaluan shume vite qe atyre tu jepej mundesia te evoluonin lirshem. nderkohe ne toke kishe baza aliene kudo dhe humane qe ndervepronin midis tyre. kur njerezimi arriti nje nivel ta caktuar me pas filluan kontakte te gjera ne formen e marredhenieve prind femije.

Anunaket jetojne ne nje nivel tjeter koshience dhe jane diku nga 4-6m te larte prandaj neper pllakat e vjetra sumeriane jane gdhendur ashtu. madje ne egjipt ne tempullin e tebes kemi skulptura qe paraqesin humane te nivelit te 5 te koshiences (ne jetojme ne te dytin) qe jane deri ne 20 m te larte pra me gjatesi aktuale.

Kurse per lilithin nuk e mbaj mend te sakte ku e kam gjetur informacionin por kjo mund te te ndihmoje : http://www.bibliotecapleyades.net/sumer_anunnaki/esp_sumer_annunaki15b.htm#Kabbala: Lilith as God Consort
avatar
cosmiclove

48


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  ILIRA prej 18.07.11 13:51

Faleminderit per pergjigjen cosmiclove, "alegoria e shpelles" justifikon edhe pyetjet e mia pasi edhe une brenda saj gjendem. Gjithsesi shkrimet e tua jane vertet interesante.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Arsenic prej 07.02.12 0:17

Pikėpamja ime rreth BURGUT nė tė cilen gjendet njerėzimi eshte ky:

Njerėzimi ėshtė i pushtuar dhe i robėruar nga entitete qė janė tė padukshme pėr syrin tonė.
Kėto qenje kozmike janė grabitqarė, ata kanė pushtuar shumė botėra dhe kanė hyrje nė disa nivele dhe sistemet tė universit. Ato janė quajtur me emrin Hijet.

Ju mund tė gjeni referencat rreth kėtyre entiteteve te Karlos Kastaneda, Michael Harmer dhe specialistė tė tjerė tė shamanizmit siē janė kryesisht Shamanėt, tė cilėt kanė pėrcaktuar natyrėn e tyre, jetesėn e tyre dhe gjendjen e tyre.

Njerėzimi pa e ditur ėshtė i detyruar ndaj kėtyre entiteteve me mijėra vjet, ėshtė diēka e ēuditshme sesi njerzit ende besojnė se ata janė tė lirė. Ata do tė jenė tė tillė vetėm kur ata do tė lirohen. Sikur njeriu tė ishte i lirė, ai vetė dhe toka do tė ishin tashmė nė plane mė tė larta, ne tė paktėn do tė ishim nė radhėt e Engjėjve.

Jetesa tokėsore, sistemet politike, atributet sociale, ekonomia e pangopur dhe lakmitare, anomali tė thella nė botė, ēdo gjė vjen prej tyre dhe duhet denoncuar ndikimin e tyre tek ne, sidomos ndaj atyre qė thonė "jo kjo nuk ėshtė e vėrtetė."

Ata nuk duan qė tė njihen nga ne, ata kalojnė vazhdimisht nė mesin tonė, ata janė tė shumtė, ne mund ti shohim dhe ti ndjejmėi, por pėr kėtė na duhet njė ndjeshmėri shumė e mprehtė ndaj fakteve dhe njė gjendje e mbinatyrshme.

Ēfarė mbetet nga njerėzimi, dua tė them nga njerėzimi ynė i vėrtetė ėshtė ende i vogėl por i fuqishėm, kjo ėshtė ajo qė na drejton nė spiritualitet tė vėrtetė, nė kėrkim mistik pėr dhembshuri dhe angazhim. Ėshtė kjo qė ende na drejton drejt qiellit, pėr dashuri dhe pėr tė vėrtetėn sepse ne mbajmė nostalgjinė pėr burimet tona Qiellore dhe Hyjnore.

Nėse shėrbehemi nga hijet, ne shkojmė nė njė etapė dhe vazhdojmė, si mė parė, si gjithmonė dhe asgjė nuk do tė ndryshojė.Bota nuk do tė ndryshojė dhe do tė shkojė nė shkatėrrim tė pakthyeshėm. Vazhdimi ėshtė pranim.

Nėse njeriu shumė i evoluar kėrkon arsyet e kėsaj, Hijet i pėrgjigjen nė interesin e tyre se kjo nuk ekziston, kjo ėshtė e rreme dhe se kjo ėshtė ēmenduri, kjo ėshtė pėrgjigjja mė oportune qė ata mund tė bėjnė.

Por ka njė gjė pėr tė bėrė, ėshtė qė tė vėzhgojmė ēfarė po ndodh nė vetvete vazhdimisht, pėr pak kohė!

Nėse ne mund ta kuptojmė realitetin e kėtij fakti dhe tė pranojnė atė, ne jemi tė gatshėm qė tė lirohemi. Ne mund, ne mundemi, ne duhet.

Hijet ose "flyers" ose dragonėt e zinjė nuk janė reptilianet, kjo ėshtė njė tjetėr racė, me term tė pėrgjithshmėm "demonėt" pėrmbajnė njė numėr tė madh tė llojeve dhe njė pjesė e tyre ėshtė e panjohur pėr qeniet njerėzore.

Pėr fat tė mirė, ata qė e dinė kėtė na mjafton!
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Flavius prej 15.11.12 20:07

Realiteti yne eshte nje burg. Shpirti yne eshte ēelesi i ikjes nga ky burg...
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Luli prej 20.11.12 20:53

Realiteti, njė mister

NJĖ PĖRCAKTIM PĖR REALITETIN

Ēfarė duam tė themi saktėsisht me realitet? Njė pėrgjigje e drejtpėrdrejtė ėshtė qė ai nėnkupton gjithcka qė shfaqet para pesė shqisave tona - cdo gjė qė mund ta shohim, nuhasim, prekim e kėshtu me radhė.

Megjithatė, njė pėrgjigje e tillė injoron njėsi problematike si elektronet, recesionin dhe numrin 5, qė nuk mund t'i kapim me shqisa, por qė janė shumė reale. Injoron edhe gjymtyrė fantazmė apo nuhatje iluzore. Tė dyja mund tė shfaqen shumė reale, por ne do tė donim tė thonim qė nuk janė pjesė e realitetit.

Mund ta pėrforcojmė definicionin duke e barazuar realitetin me atė qė i shfaqet njė grupi njerėzish mjaftueshėm tė madh, duke shmangur kėshtu halucinacionet subjektivė. Fatkeqėsisht, ka edhe halucinacione qė pėrjetohen nga grupe tė mėdhenj, si pėrshembull deluzioni nė masė i njohur si koro, qė vėrehet kryesisht nė Azinė Juglindore, e qė pėrfshin besimin se gjenitalet e dikujt po tkurren prapa nė trupin e tij.

Vetėm fakti qė shumė njerėz besojnė nė dicka, nuk e bėn atė reale.

Njė tjetėr shenjė e mundshme realiteti ku mund tė fokusohemi ėshtė rezistenca qė ai shkakton; sic e thotė shkrimtari i science fiction, Philip K.

Dick, realiteti ėshtė ai qė, kur ti pushon sė besuari tek ai, nuk largohet. Gjėrat qė ne thjeshtė i sajojmė u shkojnė pas dėshirave tona, por realiteti ėshtė kokėfortė. Vetėm pse unė besoj qė pėrpara kam njė petull, nuk do tė thotė se ka me tė vėrtetė njė aty para syve. Por sėrish, ky definicion ėshtė problematik.

Edhe gjėrat qė nuk duam t'i konsiderojmė si reale mund tė jenė kokėforta, sic e di shumė mirė dikush qė ėshtė mbėrthyer ndonjėherė nė njė makth. Dhe disa gjėra qė janė reale, si tregjet e aksioneve, nuk mbulohen nga ky definicion sepse nėse tė gjithė do tė pushonin sė besuari tek ta, ata do tė pushonin sė ekzistuari.

Ka dy definicione tė realitetit qė janė shumė mė tė suksesshėm. I pari lidhet me realitetin me njė botė pa ne, njė botė e paprekur nga dėshirat dhe qėllimet njerėzore. Sipas kėtij definicioni, shumė gjėra qė ne i shohim si reale - gjuhėt, luftėrat, kriza financiare - nuk janė aspak tė tilla. Gjithėsesi, ėshtė definicioni mė solid deri tani pėr arsye se heq subjektivizmin njerėzor nga panorama. Definicioni i dytė lidhet me realitetin me gjėrat mė themelore prej nga varet gjithcka tjetėr.

Nė botėn materiale, molekulat varen nga atomet qė i pėrbėjnė, atomet nga elektronet dhe njė bėrthamė, e cila nga ana e saj varet nga protonet dhe neutronet, e kėshtu me radhė. Nė kėtė hierarki, cdo nivel varet nga ai poshtė tij, kėshtu qė mund ta pėrcaktojmė realitetin si tė pėrbėrė nga cfarėdo njėsie qė qėndron nė bazė tė zinxhirit tė varėsisė, e qė pra nuk varet nga asgjė tjetėr...
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Siroco prej 24.09.13 13:54

Eshte sikur nje video loje...

Loja ekziston ne dvd, pra eshte e vertete por zhvillimi i saj eshte jo i vertete,
ajo nuk ekziston ne realitet, por ajo behet "e vertete" duke luajtur.

Ju keshilloj te shihni filmat: Existenz, E kaluara Virtuale dhe Matrix.Per mua se shumti qe me ka lene pershtypje eshte E Kaluara Virtuale.

Te pese shqisat tona na mundesoje qe te perceptojme nje bote te kufizuara ne keto pese shqisat tona, ekziston nje realitet me imadh....kjo eshte sikur kur luajme nje loje shahu, jemi  te kufizuar sepse respektojme rregullat e lojes.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  aqua prej 24.09.13 15:56

Zoti i ndihmon atyne qe vetit i nimojn,e buzen qe kafshojn!kur e shohin per qka jetojn!ata jeten qe e dojn e kuptojn,se jeta osht ni denim si sherbtor i natyres per tipa qe sbojn sene t'kqia veq hatri i ftyres senet s'bohen se nuk don mi bo e jo se nuk guxon mi bo,baram qeshtu un i sho spot pelqen mos u pajto.Mos me pas lirin e zgjedhjes t'kufizume kejt bota ish kon e anarkizume.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Tanki prej 24.09.13 18:15

Teme Jashtezakonisht me Vlere.
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Equinox prej 15.12.13 12:30

avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Anon prej 16.12.13 13:52

Te qendrosh jashte programit boteror,modes - te trajtojn si person primitiv
Te ecesh mbi standardet e modes dhe tu jepesh atyre me gjithe kapacitetin tend - TI QUHESH NJE SNOB!
Nje fjale nga nje autore qe tashme sme kujtohet emri i tij ,shprehet keshtu ; Ji i mencur por mos lejo qe te tjeret ta dijn kete!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

....

Mesazh  Devi prej 17.12.13 20:36

njeriu qe vetem per vete mendon eshte si pema qe fruta sleshon...
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Jetmira prej 01.01.14 12:26

Jetojm neper ondrra ku realiteti na deshpron,Jetojm tu vet o Jet ku po na Qon,e Dojm dikon derisa te kuptojm qe aj sna Don ,e na vazhdojm ma pak me dasht veten e ma shum tjeterkon
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Jetmira prej 01.01.14 12:31

Realiteti ku jetojme nuk eshte i Vertete..!
Siper kokave tona po leviz nje mekanizem i panjohur i cili ka per qellim nje plan konkret.
Plani konsiston ne ngushtimin e hapesirave te lirise te sejcilit prej nesh per te vene ne funksjonim krijimin e nje grupi konsumatoresh dhe te semuresh..
Nje grup i vogel njerzish brenda dhe jashte vendit tone kane kontrollin e pushtetit dhe kontrollin total te masave te popullit nepermjet mjeteve te medias dhe na perdorin si kukulla sipas lojes se tyre.Ēdo dite na heqin nga pak.. HAPESIRE JETESORE, nepremjet ligjeve qe shterngojne lirine personale dhe vetevendosjen e popullit sipas komunave qarqeve, krahinave etj.Te bombarduar nga lajme katastrofike brenda dhe jashte jemi duke u pregatitur per me te keqen pa patur mundesi te kundershtojme asgje realishte dhe konkretishte ashtu si bretkoca e zjere ( neqoftese provoni te fusni ne nje uje te vluar nje bretkoce ajo do te hidhet perpjete qe ti shpetoje rrezikut. Por neqoftese ju e fusni ate ne uje te ftohte dhe me pas e ngrohni ujin derisa te vloje gradualishte.., bretkoca nuk do ta vere re ngritjen e temperatures dhe do te perfundoje qe te zjeje e gialle ne ujin e perveluar).
Duke na vene dhe ne “delet” njeri kunder tjetrit jemi bere te pakuptueshem, te pa bese dhe individualiste. Kjo sjellje na provokon nje tensjon konstant dhe te vazhdueshem, na heq hapesirat jetesore, na heq qetesine, na heq Lirine.
Dhe kjo strategji ben pjese ne planet e tyre. Ky blog kerkon te jete nje vend takimi dhe veprimi per inteligjencat dhe shpirterat e lire!

Nga kerkimet qe kemi bere duke filluar nga viti 1990 deri me sot 2009 rrezulton se ne Shqiperi kane hyre me miliarda dollare dhe euro ( vlera e valutes se konvertuar perpara 2001). Po ashtu, ne Shqiperi jane shperdoruar, vjedhur dhe larguar me miliarda dollare dhe euro. Shkaterrimi i ekonomise se vendit dhe i ēdepersonalizimit te metejshem te popullsise jane nje plan i studjuar ne detaje nga forcat e erreta me ne krye politikanet shqipetare qe rrotullohen me komande. Vendi eshte i shitur si toke, uje dhe ajer. Fabrikat ekzistuese u shkaterruan duke humbur nje pjese te konsiderueshme te pasurise kombetare, e drejta e prones u shkel dhe vazhdon te shkelet qellimishte, burimet naftembajtese, konēesionet energjitike jane shitur me 100% mungese trasparence. Por te gjitha keto dhe shume te tjera popullate e “re” shqipetare nje pjese i ka harruar dhe nje pjese nuk mund ti kujtoje ne saje te moshes qe ka... ose manipulimit qe i behet per te vrapuar te haje nje ēape buke.
¾ e popullsise jane shperngulur nga tokat e tyre dhe kane “rene poshte” ne qytet. Kjo hemoragji ne emer te levizjes se lire per emigrim ka sjelle shkeljen e se drejtes se pronave ne qytet dhe perreth, manipulimin e votave, perkeqesimin e jetes urbane, shtimin e papunesise dhe ajo qe do te shpertheje pas pak ( ka filluar..) eshte zaptimi i tokave te "lira", pasurive te natyres se atyre familjeve fshatare apo malesore qe kane abandonuar zonat e tyre (per nevoje) dhe qe s’kane me asnje tapi dhe dokument hipotekor nga ana e uzurpatorit SHTET.
Shteti shqipetar eshte i shitur, ka qene gjithnje i shitur. Ne emer te pakteve internacjonale, flamureve te multinacjonaleve po gllaberon dhe copeton te gjithe pasurine e kombit shqipetar. Me nje fjale pasurine tende dhe timen, pasurine TONE!
Tregu shqiptar eshte i mbushur me produkte ushqimore dhe industriale te helmuara qe vijne nga jashte te skaduara apo jashte normave te cilesise dhe te higjenes, pa perjashtim nga ēdo shtet. Medikamente nga India, lodra nga Kina, miell radioaktiv nga Rusia, hekur radioaktiv nga Estonia-Rusia-Bullgaria, ushqime dhe farera te modifikuara gjenetikisht te pa identifikuara akoma nga ndergjegjja e konsumatorit shqipetar.
Por mos u habisni, ky eshte vetem fillimi.
Brenda shpirtit te shqipetarit zemerimi dhe urrejtja kane zene vend, por bashke me te dhe FRIKA.
............................................................................... Njerzit ngrehin dhe ulin krahet me deshperim nderkohe qe rruget gumezhijne nga muzika me ze te larte neper lokale, benca e fuoristradat dhe njerzit qe si vargu i thyer i milingonave verviten tere diten neper rruge per te ngrene nje ēape buke ( te huaj ).

Por ne mund te bejme diēka qe eshte me e madhe se e keqja qe na ka zene, mbrojtja e se drejtes per te jetuar!

Shume veta dine sekretet e pushtetarevet. Vjedhin, vrasin, drogohen, perdhunojne, “gjobisin”, ndertojne vila dhe ferma brenda dhe jashte Shqiperise, shesin pambarim dhe rishesin konēesione, leje ndertimi apo shfrytezimi, arme, droge, njerez, kafshe... Dhe kalojne neper rruget e Tiranes me bencat e zinj te blinduar me lekuren e bardhe te paprekshem ashtu si vete Enveri.
Shqiptaret kane frike se mos vdesin per buke prandaj e mbushin barkun shume- thote nje antropologe angleze. Mbase ka te drejte por frika e shqiptarit shkon akoma pertej.. drejte egersise.
Egersia dhe hakmarrja mbushin faqet e kronikes se zeze ēdo dite. Armet me te preferuara jane sepata, kallashi, tritoli. Krimet e renda jane per motive te ulta ( gardhi ke pronat, xhelozi, tradheti, hakmarrje) asnjehere per motive politike apo patriotike. E pra sot me shume se kurre populli eshte i armatosur dhe ne territor jane mbi 100 mije ton municione, miliona shqipetare kane celulare, viza, kompjuter internet, me 1700 eu mund te blihet nje pushke snajper ( suedeze) qe asgjeson deri ne tre km. Gjithshka eshte ketu, tani. Problemi dhe solucioni..?!
Ne asnje menyre !Populli ka lindur berbindeshat dhe i ka ushqyer nga thellesite me te erreta te ndergjegjjes se tij historike. Po tu presesh kokat perbindeshave shqipetare ata lindin koka te reja dhe keshtu pa mbarim brezash. Perbindeshi duhet shkulur nga rrenjet. Renjet jane shume te thella por po ti zbulosh ato behen shume te dobeta.

Ne jemi per nje zgjidhje “PAQESORE” vertikale dhe horizontale, kunder gjenocidit.
Imagjinoni nje grup njerzish te frikesuar te zhytur ne nje erresire te thelle buze humneres. Ē’do perpjekje individuale per te ikur nga grupi perfundon ne humnere..., ē’do perpjekje per te qendruar bashke me grupin rrezikon te bjere ne humnere.


Kush eshte aresyeja e kesaj tragjedie?!Neqoftese secili nga ne fillon e ndriēohet atehere te gjithe se bashku do te shohim me mire se kush eshte shtegu i shpetimit. Nje shteg i ngushte i veshtire dhe me shume sakrifica per nje pakice...

Tirana qytet-shteti i Shqiperise ka sot mbi nje miljon banore. Gjendja shendetesore e popullsise eshte ne perkeqesim ne progresion gjeometrik. Uji i infektuar qe vjen ne rubinetat e shtepive detyron banoret te blejne shishet me ujrat e infektuara me antibiotike te Trustit te Ujit. Ajri neper rruget e qytet-shtetit , brenda shtepive , shkollave zyrave e dyqaneve eshte i ndotur 150 here mbi normat me pasoja vdekje prurese. Ushqimet e pakontrolluara qe shiten ne trotuare apo supermerkata jane nje faktor tjeter i burimit te semundjeve. Per te mos folur per gjendjen katastrofike te sistemit shendetesor ku secili e di mire se ēe pret po hyri.
U zgjatem pak si shume dhe si kemi thene te gjitha... rrealiteti ku po jetojme nuk eshte i vertete! Genjeshtra dhe hipokrizia na rrethojne ēdo dite ne te gjitha format sa nuk kemi me asnje pike referimi per tu orjentuar nga realiteti absurd.
Popullsia e Tiranes dhe ajo e qyteteve te tjera po rrezikojne seriozishte dhe realishte qe te zhduken nga nje mori e pafund problemesh qe jane identifikuar si plan i qellimshem i forcave te erreta politike brenda dhe jashte vendit. Nje komb i semure sundohet me lehte&.
Politikanet tane nuk kane asnje nevoje per konsulence apo sugjerim nga specialisti shqiptar. Ata e dine mire ate qe po bejne dhe ate ēka s’duan ta bejne. Asgje nuk i eshte lene rastesise. Po ne e dime ate qe duhet ta bejme ?!

I dashur lexues, te falenderojme per durimin qe pate per te ardhur deri ketu. Mos harro sa je akoma i “gjalle” ke mundesi per luftuar per nje jete me te mire dhe te denje. Dhe nese dikush do ngele pa e rrealizuar qellimin e shenjte, me siguri qe perpjekje e tije do te jete me e vyer se sa terheqja zvarre ēdo dite e atyre qe mendojne se po jetojne pasi thjesht po marrin akoma fryme nga ajri qe ka mbetur...

PROGRAMI SHQIPETAR I SHQIPETAREVET NE SHQIPERI

PROSHQIP III
– 2009 –

… nje populli te vogel por shume te vjeter ne ballkan do ti “kopjohen” shenjat e mendjes ne majet te gishterinjve per ta pushtuar brenda vetes se tije, nga njeri vend ne tjetrin… M.M.
( pashaportat biometrike ne Shqiperi )

Patriaket
faza alfa

HYRJE
Duke u nisur nga analiza e historise se kombit shqipetar nga viti 0 rrezulton se gjate ketyre 2009 viteve kombi shqiptar ka pesuar humbje te konsiderueshme ne shpernguljen e popullsise autoktone, sulme barbare dhe te perandorive perreth, copetimin e kufijve territoriale te tije nga Fuqite e Medha, pushtimin “fizik” ne luften e I dhe te II-te boterore, me se 50 vjet diktature ne trup, mendje dhe ne shpirt, dhe rreth 19 vjet persekutim dhe shkaterrim te atyre vlerave mbetur gjate ketij kalvari te gjate…
Shqipetaret ne Shqiperi jane i vetmi komb ne bote i rrethuar nga pjese te “shkeputura” te kombit te tij: shqipetaret e Malit te Zi, Kosoves, Maqedonise dhe te Ēamerise ( Greqi). Ne keto 19 vjet rreth 50% te popullsise se afte per pune ( dhe vota..) eshte shperngulur ne emigracion.
Pra, pjese e kombit shqipetar jane dhe ajo pjese e vyer e emigracionit te hershem dhe atij te ri qe sot punon,studjon dhe jep kontributin e saj anė e mbanė planetit. ( miljona shqipetarė qė xhirojne nė ekonomitė e ketyre vėndeve miliarda dollarė dhe euro ē’do vit ).
Pėrpara se tė shtrojmė platformėn e Programit dy fjalė lidhur me nyjen Gordiane shqipetare tė pazgjidhur akoma..
Pa u identifikuar se kush ėshtė Problemi shqipėtar nuk mund tė kete zgjidhje ( tė situates).
Identifikimi i ēėshtjes shqipetare ka qenė objekt studimi i personaliteteve tė shquar shqipėtarė si Fishta, Koliqi, Noli, Pashko Vasa, etj, njė varg i gjatė i kėtyre heronjeve dhe patrioteve qė sot historia e politikes anti-shqipetare tė Tiranės i ka fshire nga defteri, nga librat e shkollave, studimet e akademikeve tė post-komunizmit apo kalendarėt e demokracise sė majtė e sė djathtė. Gjtihshka sipas njė skenari famekeq.
Nė Tirane kemi Institutin e Gjuhesise dhe te Letersise Shqipe ?!
Pak rendesi ka nese dikush e dinė se ēfare misioni ka patur dhe ka akoma sot ky institucion.
Nepermjet internetit rinia shqiptare po sinjalizon dhe po kerkon te identifikoje origjinen e gjuhes sone, kultures sonė.
Pa identifikimin e origjines si komb, si kulture, si histori e si gjuhe ne nuk dime se Kush Jemi.
Dhe po nuk ditem se cilet jemi… nuk mund te kuptojme problemin dhe nuk munde te gjejme as zgjidhjen e tije.
Popullsia e shqipetarevet ne Shqiperi sot eshte nje popullsi ku rreth 80% jane moshe e re. Shqipetaret shtohen shume dhe vdesin pa arritur pleqerine.
(konsulto
http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202008/pop4.xls )
Rinia shqipetare si forca kryesore jetike e kombit ne rast se ndesh rastesisht ne lagjen famekeqe te “bllokut” ne Tirane me Nexhmije Hoxhen, Ramiz Aline apo t’bijte e Enverit ( dhe ketu lista eshte e gjate dhe e pafund me ish hetues, prokurore dhe kriminele te vijes se pare te frontit te kuq) nuk i identifikon dot ne memorjen e saje. Shume e thjeshte, ata nuk kane memorie pasi asgje nuk eshte fshire pasi asnjehere nuk eshte shkruar ne te..
Po ashtu e ka te veshtire te dalloje ish-skafistet, drogmenet, segmentet e firmave piramidale, ish-kapuēat e 97-tes apo farefisin e deputeteve, ministrave e kryeministrave qe qarkullojne parate e tyre te gjakosura, veshur me kostume elegante, floke te qethura shkurt dhe syze dielli te modes se fundit, nuk i njeh.
Ēmemorizmi i 80% te popullsise shqipetare te re ne moshe perkon me se miri me ēidentifikimin e personalitetit te kombit tone si individ apo si popullate.
Ne listat e zeza te shqipetareve shtojme dhe listat e ketyre 19 viteve ku bejne pjse kriminele ordinere, kriminele ekonomike, kulturore dhe politike.
Afro 3% e popullates mban peng 97% te saje.
Pjesa me e madhe e krimineleve shqipetare te rinje dhe te vjeter jetojne brenda kufijve te vendit. Por nje pjese e mire e tyre rreth 90%, kane pashaporta te huaja, pashaporta diplomatike apo viza afat gjata dhe shume jane me nenshtetesi te huaj. Mjafton tu hedhesh nje sy listave te fluturimit nga aeroporti i Rinasit… apo pikave kufitare.
Ēfare duam te themi me kete?
Ata e dine mire se ēfare kane bere dhe se ēpo bejne akoma ne kurrizin tone tashme lene ne meshire te fatit. Ata jane te organizuar mes tyre dhe rrjetit internacional te krimit dhe agjenturave te huaja. Per kete aresye bejne nje jete te dyfishte. Shume prej tyre i kane vendosur familjet me banim jashte. Pa diskutim femijet e tyre studjojne ne kolegjet me prestigjioze dhe te kushtueshme, te programuar qe te jetojne andej..
Shqiperia eshte akoma nje vend ku mund te vjelesh perfitime te medha sidomos kur je ne politike, keshtu dhe ata nuk largohen kollaj ( me ndonje perjashtim ..). Por mos te harrojme se Shqiperia eshte dhe nje vend strehimi dhe reabilitimi per shume krime ne proces nga drejtesia e brishte shqipetare. Per dosje qe mbyllen, fshihen apo zhduken. Sherbimet sekrete te huaja kane lista te gjata e te pafund te korrupsionit shqiptar te cilat i perdorin si shantazh per te patur favore ne konēensione ekonomike.
Siē e shihni po themi shume dhe njekohesishte asgje konkrete, apo jo ?!
Qellimi yne ne kete faze “Alfa” nuk eshte te tregojme rrugen por te tregojme se kemi hu-mbur rrugen dhe nuk jemi ne rruge te mbare apo te drejte. Rruga Jone eshte shuma e rruges se sejcilit prej nesh, eshte krijimi i ndergjegjshem i “mases kritike” te kombit. Pra, kur “masa kritike” e popullates te jete zgjuar nga makthi dhe enderrat, kur forca dominuese e popullsise qe eshte rinia nga mosha 18 vjeē deri ne moshen 25 vjeē te shpertheje ne REBELIM per nje jete me te mire per nje JETE TE DENJE!…athere do te fillojne te zgjohen dhe shtresat e tjera te popullsise qe sot po vegjetojne nen dhunen e frikes se mos nuk mbushin barkun me buke.
Por si do te krijohet kjo mase kritike neqoftese rinia drogohet, alkolizohet, hutohet, varferohet, poshterohet dhe genjehet nga demagogjite politike qe vetem premtojne … premtojne dhe premtojne per nje te ardhme me te mire dhe asnjehere per te TASHMEN. Kur hapen shkolla private dhe universitete pafund ne nje treg irreal.
Por politikanet tane te tashmen e kane hequr nga listat pasi ata duan vazhdimisht te genjejne deri ne fund, mundesihte dhe perjetesishte pasi nuk ngopen nga lakmia qe kane per pushtet dhe krime.
Sipas raportit tė Organizatės Botėrore tė Shėndetit gjatė vitit 2008 nė Shqipėri u regjistruan 331 vetėvrasje, njė rritje prej 28% krahasuar me vitin 2007, 150 raste tė tjetė fatmirėsisht mbetėn nė tentativė. Ekspertėt kėmbėngulin se ekziston njė subkulturė e vetėvrasjes, e pėrbėrė nga njė grup shoqėror shpesh i varfėr dhe akoma mė shpesh i depresuar i cili gjen si zgjidhje tė problemeve dhėnien fund tė jetės.
E thėnė mė shkoqur, vetėvrasja nuk ėshtė njė xhest por njė gjuhė. Ėshtė njė mėnyrė pėr tė komunikuar zgjidhjen e mundshme tė vėshtirėsive tė jetės.
Sigurisht qė shumėkush prej nesh nė gjendje tė mirė mendore nuk arrin t’i lexojė kėto mesazhe nė aktet e dhėnies fund tė jetės, dhe pikėrisht kėtu qėndron problemi. Kjo e vetėvrasjes ėshtė njė gjuhė tė cilėn shumica prej nesh nuk e kuptojmė, madje as ata gazetarė qė raportojnė kronikėn e zezė nuk janė tė ndėrgjegjshėm pėr mesazhet qė pėrcjellin kur shkruajnė lajmin.
Shqipėria ėshtė e mbushur me njerėz qė jetojnė nė kushte tepėr tė vėshtira ekonomike pėr tė cilėt pėrditshmėria ėshtė kthyer nė njė betejė tė egėr pėr ekzistencė. Prindėr qė nuk ushqejnė dot si duhet fėmijėt, e fėmijė qė stigmatizohen nga shokėt e mandej varin veten pėr shkak se kanė vetėm njė palė pantallona. Vendi ėshtė plotė me tė sėmurė mendorė dhe depresivė tė cilėt nuk pėrfitojnė shėrbimin e nevojshėm mjeksor. Janė po aq tė shumtė pensionistėt e vetmuar pėr shkak tė emigracionit tė fėmijėve, tė cilėt vuajnė shpirtėrisht mungesėn e tė dashurve tė tyre nė vitet e fundit tė jetės. Ka disa grupe njerėzish pra, tė cilėt i shtyjnė ditėt me dhimbje dhe vėshtirėsi qė shumica shoqėrisė e ka tė vėshtirė t’i kuptojė e jo mė t’i ndjejė.
Kėto grupe, apo subkultura janė ata tė cilėt janė mė delikatė ndaj streseve tė pėrditshme dhe njėherėsh mė tė ndjeshėm ndaj mesazheve leje-dhėnės qė media pėrcjell me kronikėn e zezė. Janė ky grup qė tek vetėvrasjet e shumta qė publikohen nuk shohin thjesht lajmin por reklamimin e mėnyrės pėr t’i dhėnė fund halleve. Nė kėtė mėnyrė, prirja e mediave tona pėr t’i dhėnė njė rol qėndror lajmeve tė vetėvrasjeve dhe kronikės sė zezė nė pėrgjithėsi bėhet katalizator i vetėvrasjeve tė tjera, duke e kthyer kėtė nė njė modė tė frikshme. Pėrshkrimi i hollėsive tė vetėvrasjeve i kthen faqet e gazetave nė njė manual de-facto tė mėnyrės pėr t’i dhėnė fund jetės.
Por vetevrasjes se drejteperdrejte te shqiptarit i shtohet dhe vdekja e ngadalte e tije jo natyrale por me ritme gjithnje e me te shpejta qe po vjen nga helmimi i natyres, qyteteve, rrugeve, ajrit, ujit dhe ushqimeve. Me mijra tonelata mbeturina radioaktive kane hyre ne territor qe nga koha e Enverit deri ne kete te vampireve te rinj te pseudo-demokracise. Mjafton te bejme nje bilanc te lajmeve qe vijne nga burime te ndryshme te medias dhe ato zyrtare vendase dhe te huaja ne portalin e mjedisit sot: http://www.mjedisisot.info/ per te kuptuar se kemi mberritur ne stacionin e parafundit drejt atij te MOSKTHIMIT!

Analfabetizimi i shtresave te gjera te popullsise qe nuk arrijne te interpretojne lajmet e mediave te manipuluara, te kuptojne grafiqet e statistikave, te ndjejne qe jane pjese e realitetit te hidhur shqipetar pasi Ne jemi te gjithe Ketu dhe Tani ben qe ne te mos e dime akoma qe nuk dime se kush po na e ben kete dhe perse. Kjo vjen nga mbyllja qe po pesojme, egoizmi dhe frika.

Populli shqiptar eshte i denuar te marre plage te reja dhe me te renda nese nuk arrin te zgjohet nga letargu i vjeter dhe primitivizmi i te menduarit per jeten. Kjo eshte aresyeja qe shume shqiptare brenda dhe jashte kufijve apo dhe te huaj shprehen se do te duhen breza qe vendi te “vije ne terezi”.
Eshte thjeshte ēeshtje kohe. Nese duam te jetojme me mire duhet te zgjohemi. Natyrisht nuk zgjohen dot te gjithe por vetem ajo: MASA KRITIKE.
Brezat qe fillojne nga 30 – 40 – 50 dhe 60 vjeē jane breza te shuar si kandil pa vaj. Ata nuk ben asgje kur ishin mase kritike, le te thone ē’te duan. Dikush ndertoji hekurudha dhe hidroēentrale nen dhunen e diktatures, te tjeret iken ne emigracion apo u strehuan nen shpresen qe po vjen demokracia dhe te presim derisa te futemi ne europe. Justifike ka pa fund aq sa individe jemi, por ky eshte fakti.

A e keni menduar se sa miljone euro hidhen nga partite e medha ne fushata votimesh. Keto jane parate tona ne xhepat e Atyre.
Bukur, popullit le ti behet vetem nje pyetje: a jeni me mires sot se perpara 4 vjetesh?!
Neqoftese po vazhdoni dhe votoni kete qeveri nese jo atehere nderrojeni ate.
Duket sikur keshtu demokracia eshte ne rregull. Njehere kendej e njehere andej. Here kuq e here blu, here blu here kuq. A nuk eshte keshtu dhe bota perendimore ne nje fare soji?
Po kur futemi ne shtepite tona dhe shohim se s’kemi uje, s’kemi drita, s’kemi ate qe shte normale te kete ēdo familje ... TE JEMI TE PASUR TE NDERSHEM DHE HUMANE goditja eshte e forte therese dhe pa zhurme.

Ne Shqiperi ka vetem:
Te pasur dhe te varfer
Te ndershem dhe maskarenje/kriminele
Te shendetshem dhe te semure
Te rinj dhe jo te rinj
Te gjalle dhe jo te gjalle
Ka vetem dy ngjyra:
BARDHE & ZI.
Nuk ka guxim
Por ka Frike
S’ka shprese
Por ka droge
S’ka demokraci
Por ka politike
S’ka drita, s’ka uje, s’ka ajer,
S’ka jete
Ne Shqiperi nuk ka REBELIM
... por s’ka as rrebele...
nuk ka me dhimbje
pasi s’ka reagim,
por ka mpirje..
mbase ne pergjim...


APOTEOZE
faza gamma

Shqiptaret po lexojne dhe po flasin nje gjuhe qe s’e marrin vesh. Gazetat dhe mediat e manipuluara nga forcat e erreta ne menyre konstante percjellin mesazhe pothuajse te padeshifrueshme. Largimi i vemendjes nga rreziku qe kercenon vatrat tona, uria, mjerimi, kriza nepermjet debatit te ashper skicofrenik dhe psikopatik i liderve tane eshte si rasti i dy qenve te terbuar rrugesh qe zihen kush ta rrembeje kocken dhe ne jemi ne rolin e spektatorit viktime qe ben sehir fatkeqsine e tije. Lideret tane ( natyrishte te votuar por jo te zgjedhur nga ne..) kercenojne njeri tjetrin se do te hapin dosjet dhe do te tregojne te verteten perpara popullit perpara drejtesise.Perralla. Ne keto 19 vite torture, poppulli nuk ka pare as edhe nje politikan te perfundoje ne burg. Nuk po zgjatemi ne kete pike.

Diagnoza
Po jetojme ne gjendjen e jo-memories.

Truri jone punon 100% por ne nuk perdorim as dhe 3-4% te tije, dikush arrin deri me 10%. Fjalori yne i perditshem tashme i volgarizuar nga shprehjet e huaja eshte reduktuar ne 200 deri me 300 fjale, ne periferi shume here me pak, ne malesi akoma dhe me pak derisa perfundon ne heshtje..
Lexojme gazeta, artikuj pa fund, lajme.. lajme... lajme, bisedojme dhe ne fund te dites apo ne mengjes memoria jone nuk arrin ti lidhe pjeset e shkeputura. Ne ekranet e tv private dhe shteterore dalin here pas here analiste qe na duket sikur po zevendesojne rrolin e opozites dhe s’marrim vesh se ē’po ndodh ne te vertete pasi nuk lidhim dot “pjeset” e shkeputura.
Trupi i njeriut eshte nje bashkesi i rreth 50 trilion qelizash. Ē’do gje qe ben trupi jone ben dhe qeliza. Qelizat marrin fryme, ushqehen, komunikojne, mendojne, reagojne me qelizat e tjera. Triliona qeliza fromojne trupin e njeriut dhe miliarda njerez bejne pjese ne organizmin e madh qe quajme TOKA.
Toka ka shume ngjashmeri me ndertimin fiziologjik te trupit tone sa ne as qe mund ta mendojme. Toka gjeneron nje fushe elektromagnetike, tamam si trupi i njeriut., frekuencen Schuman e cila rregullon formimin e ogranizmave te gjalla.
Por zbulimi me i madh eshte se Toka ka nje forme inteligjence e cila rregullon te tera organizmat e saja. Veshtiresia jone qendron ne faktin e kufizimit te gjuhes qe perdorim per te shprehur dhe kuptuar dhe ne arrogancen e cila nuk na lejon te shohim si forma te tjera inteligjence perveē ekzistences sone si rrace njerezore.
Kur degjojme shprehjen “Organizem i ndergjegjshem”, tentojme ta kufizojme kuptimin ne konceptimin e rraces njerezore, pra si cilesi e njeriut. Ne bejme nje gabim fatal kur humbim “nga syte” se ē’eshte ne te vertete nje organizem i ndergjegjshem. Perkufizimi i Organizmit eshte ēfaredo gjallese e cila eshte ne gjendje ti pergjigjet stimujve, riprodhimit, rritjes dhe zhvillimit, ruajtjes se ekuilibrit te brendshem kur ndryshojne faktoret e jashtem. Universi ben nje gje te tille. Toka ben nje gje te tille, bimet dhe kafshet bejne nje gje te tille. Dhe ne, njerzit gjithashtu.
Ndergjegjja apo inteligjenca e Universit jane pergjegjese te formave dhe te qellimeve qe materia merr. Frekuencat e rezonances se Tokes jane rrezultat i formes se saje. Keto frekuenca jane rezultat i ritmeve biologjike. Frekuencat jane rrezultati i variacionit te tokes se bimesise dhe te botes shtazore. Frekuencat jane dhe valet ku popuj dhe rraca te ndryshme ne vende te ndryshme te botes kane karakteristika te ndryshme por dhe te perbashketa.
Atehere pse e kemi humbur memorien ?
Pse shqiptaret e mire qe jane 97% e popullsise nuk bashkohen?
Pse popullsia shqiptare ne cikle historike emigron “me force” pertej tokes se saj?

A ka lidhje toka ku ne jetojme me kullotat, me bagetine, me njerzit, me ujin dhe ajrin... ?
...........................................................................................................................................................

Natyrishte pergjigja eshte individuale por dhe kolektive. Do te ishte kollaj t’ja vinim fajin frekuences/ave qe ka trualli shqipetar, por eshte fakt per kedo qe e ka pare token tone nga lartesia e fluturimit me avjon, qe bimesia dhe gjelberimi ndryshon sapo kalon kufijte “artificiale” te Shqiperise.
Mos konsiderimi si nje organizem i gjalle i tokes, flores dhe faunes se bashku me NE sjell semundje, shkeputje nga jeta. Sot me shume se kurre popullata shqipetare po semuret ne mase nga semundje “te reja”, por njekohesishte po ashtu po semuret dhe sistemi yne ujor, ajri, toka, bimesia kafshet dhe shpezet po semuren dhe po zhduken. Efekti domino apo zinxhir i ketij organizmi te madh qe po semuret perdite e me shume ben qe njerzit te jetojne me instikte primitive te mbijeteses si frika, egoizmi, egersia apo gjuetia e me te dobteve nga me te fortet.
Ballkani eshte nje toke me vibracione te forta frekuencash elektromagnetike ku popullatat nuk gjejne dot nje gjendje ekuilibri ne rast se nuk arrijne ta “dominojne” kete frekuence. Dy shkenctare amerikane kane vite qe studjojne zona te ndryshme te globit dhe jane ndalur ne veēanti ne zonen e ballkanit ku dhe konfliktet kane qene te ashpra. Gjate ketyre viteve nje tjeter eksperiment famekeq i eshte shtuar fatkeqesise se popullates shqipetare ne veēanti dhe asaj rreth saj. Vendi dhe njerzit pas 90-tes po perdoren si kavje eksperimentesh masive per te provuar armet e reja jo konvencionale te forcave te erreta. Mesazhi qe po perpiqemi t’ju japim mund ta kaloje kufirin e preceptimit dhe te dijeve tuaja. Shpesh here realiteti ku jetojme behet irreal per vete faktin se tė ndikuar nga frika nuk duam ta pranojme apo tė shohim se si ėshtė ne tė vėrtetė ky realitet. Per me teper ju ftojme ti hidhni nje sy ketij burimi ne internet: http://italia.etleboro.com/?read=7135 dhe ketij tjetri per te kuptuar skemen politike ne ballkan: http://italia.etleboro.com/?read=19871 ne gjuhen italiane dhe ne gjuhen angleze ne: http://english.etleboro.com/

Por le ti kthehemi atij burimi te fuqishem dhe vital qe kemi brenda vetes sone: INTUITA.
Kudo qe jemi dhe sido qe jemi persa i perket arsimit, kultures apo eksperiencave te jetes te gjithe ndjejme se ka diēka qe nuk shkon. Diēka e madhe qe fillon e mbaron ane e mbane botes. Diēka e madhe po ndodh, siper kokave tona dhe thelle brenda nesh , brenda tokes... Dhe ne jemi te perfshire, perndryshe si mund te shpjegohet qe politikanet shqipetare po dominojne popullin si nje rrace vampiresh apo rreptilesh pa qene te lidhur me rreptilet e tjere..?!
Si munde ta linin superfuqite e asaj kohe Enver Hoxhen te ishte jashte listave te tyre?!
Si mund ti lene ata sot jashte listave rreptilet e tyre te vegjel ne Shqiperi, te cilet “vaksinohen” ēdo vit ne “klinikat e huaja” dhe rifirmosin kontratat e bashkepunimit ?!
Po rreptilet i pjell dhe i ushqen populli. Ne mendjen dhe ne zemren e ē’do shqiptari e keqja ka zene vend dhe s’ka me meshire per jeten. Kur nje njeri nuk don jeten, kur nje popull nuk don mirqenien e tije, eshte i destinuar drejt fatalitetit, drejt gremines.


3Gremina-T
sotdjeneser

Shkaterrimi sistematik i ekonomise shqipetare, dhenia e konēensioneve strategjike, helmatisja e flores dhe faunes, dhenia e bazave ushtarake sekrete dhe publike shteteve te huaja pa demostruar efikasitetin e tyre ne favor te popullsise, kombit shqipetar per te sotmen dhe per te ardhmen, mos identifikimi i listave te zeza te krimit politik-ekonomik, eshte problemi i sotem shqipetar.

Mos shkrimi i historise se vertete te kombit, mos identifikimi i kultures dhe gjuhes se tije si pjese perberese dhe e domosdoshme e identitetit tone , eshte problemi i yne i shkuar.

Izolimi nga komunikimi masiv dhe cilesor me pjesen e inteligjences se perparuar boterore, shqipetare dhe te huaj. Izolimi nga te rejat e shkences por dhe te kultures dhe te levizjeve sociale progresiste qe po shperthejne ane e mbane botes. Bllokimi i “nyjeve informatike” qe vijne nga entet e unionit euripian por dhe atij boteror lidhur me zhvillimin e metejshem te krizes financiare-ekonomike qe pritet te thellohet me pasojat e nje krize urie dhe levizje masive emigracioni te pakontrolluar, me ndryshimet drastike dhe efektet katastrofike te klimes ne mbare globin ku studimet flasin dhe per zonen e ballkanit ( Shqiperine ) rreth viteve 2011... jane Problemi yne i se nesermes se afert.

I grupuam ne tre pjese keta faktore porse ne fakt njesia e kohes eshte gjithnje po ajo: e Tashmja.
Ne materialet qe vijojne ju do te gjeni burime informacioni direkt nga ente te akredituara amerikane dhe euripiane por ajo qe ka me shume rendesi eshte interpretimi personal apo social qe ne do tu japim si nje guide per zgjidhjen konkrete te dimensionit qe na takon: sot dhe ketu, se bashku mire!


Fundi&Fillimi
faza omegaavatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Hagel prej 19.03.14 13:04

Cila ėshtė natyra e realitetit? 

Pėrgjigja e vlefshme e vetme ėshtė se ka disa nivele tė realitetit: 


- Realiteti i krijuar nga mendja jonė brenda nesh. Ėshtė njė pėrfaqėsim i botės i zhvilluar nga mendja jonė qė i nevojiten ndėrmjetės tė ndryshėm qė kanė koduara perceptimin. Janė organet shqisore qė transformojnė perceptimet tona nė impulse nervore, dhe nervat qė i bartin informacion nė tru. 

- Niveli i dytė i realitetit pėrbėhet nga molekulat kimike (tė bėra nga atomet) dhe fotonet tė pranishme nga jashtė. Janė ato qė stimulojnė organet tona tė shqisave. 

- Njė nivel i tretė i realitetit ėshtė ai qė fshihet pas atomeve dhe fotoneve dhe duket tė jetė i pėrbėrė me informacione. 

Bota fizike qė ne e perceptojmė duke qenė njė iluzion, funksioni i INICIMIT konsiston dhe na mundėson nė heqjen e perdes qė tė kemi qasje nė Realen.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Berti69 prej 23.04.14 12:20

Hokus-Pokus shkruajti:Njeriu nuk e gėzon dot kurrė lirinė e pastėr gjatė jetės sė tij. Ai ėshtė gjithmonė i detyruar t’i nėnshtrohet rregullave dhe traditave tė kėrkuara nga shoqėria sė cilės ai i takon, asaj shoqėrie qė ai (individi) nuk ka pasur kurrė rastin apo lirinė ta zgjedhė.

Notes Benedictus

Lira eshte e qarte se nuk ekziston si e tille, ashtu si e keqja dhe e mira.
Te gjitha keto konceptet nuk ekzistojne jashte perceptimit tone. Por per shkak se kemi nevoje per te jetuar eshte e natyrshme qe diskutojme rreth ketyre koncepteve.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Flavius prej 27.06.14 22:52

"Jeta juaj e tanishme ėshtė njė skllavėri, njė burg i rėndė. Kuptojeni situatėn tuaj dhe lirohuni nga ajo!
Unė po ju them : dilni nga burgu juaj!
Kjo ėshtė me tė vėrtetė trishtuese pėr tė parė kaq shumė hutime, kaq shumė vuajtje, kaq shumė paaftėsi pėr tė kuptuar se ku gjendet lumturia e  juaj e vėrtetė."

Peter Deunov
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Equinox prej 09.07.14 0:32

Sipas Laura Knight-Jadczyk:

Bota jonė ėshtė nuk gjė tjetėr veēse njė iluzion, si nė filmin "Matrix".
Raca njerėzore ėshtė e manipuluar fizikisht dhe shpirtėrisht nga njė racė tjetėr qė jeton nė "dimenzionin e katėrt."
"Lezarėt" janė nė gjendje tė na manipulojnė dhe tė na kontrollojnė ashtu siē bėjmė ne me bagėtinė.
Ata kanė "nevojė" pėr ne dhe na pėrdorin si ushqim psikik, shpirtėror dhe fizik.
Ata na kanė "kultivuar" brenda ekzistencės sonė.
Ata kanė fabrikuar sistemin tonė fetar dhe politik...
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Siroco prej 08.01.16 20:50

Iluzionet e Mėdha qė na Mbajnė tė Skllavėruar nė MatricėNėse dėshironi me tė vėrtetė tė jetoni tė lirė, si fillin duhet tė kuptoni gjėrat qė ju pengojnė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Jeta nuk ėshtė, ashtu siē duhet tė ishte pėr shumėkėnd. Tė lindėsh nė epokėn e sotme ėshtė shumė mė ndryshe se tė kishe lindur, pėr shembull, 5000 vjet mė parė.

Atėherė, do kishe lindur buzė njė lumi, do ishe rritur duke mėsuar se si tė bėje mjetet e gjuetisė dhe tė gjuaje. Tani, qė kemi lindur nė kėtė epokė, kemi njė kartė qeveritare identiteti, jemi tejmbushur me programe kulturore, jemi futur nė njė sistem tė kontrolluar publik apo tė ndikuar jopublik, na shpėrlahen trutė 24/24 ndėrsa pėrballemi me pritshmėritė shoqėrore.

Matrica ėshtė njė kombinim filozofishė, ideshė, institucionesh, strukturash sociale, dhe programesh qė na i mbajnė sytė mbyllur, pėr tė mos parė jetėn tonė, ashtu siē ėshtė vėrtetė. Disa njerėz, investohen aq shumė nė matricė, saqė mendojė se janė me tė vėrtetė, ata qė janė.

Ja 5 iluzionet e mėdha qė e mbajnė njerėzimin tė skllavėruar nė matricė. Nėse dėshironi tė jeni tė lirė, si fillim duhet tė mėsoni si tė liroheni nga kėto. Pasi tė keni lexuar kėtė artikull, do tė shihni qartė, qė jetojmė nė njė matricė tė madhe, tė dizenjuar pėr tė na mbajtur nė gjumė.Iluzioni i lirisė sė zgjedhjes

Qeveria e sotme apo opozita e djeshme mund t'ju thotė qė jeni tė lirė, por ēfarė ndodh kur pėrpiqeni tė rrisni njė lloj bime nė bahēen tuaj pėr qėllime medicinale apo rekreative? Si mund tė jetojmė tė lirė nė njė shoqėri, ku, bimėt e rritura nga vetė natyra, i quan ilegale?

Telefoni juaj mund tė monitorohet nė ēdo kohė. Kėrkimi juaj nė internet monitorohet nė ēdo ēast. Emailet tuaja mund tė shihen ēdo herė nga "inteligjenca".

Nė disa raste, nuk ju lejohet as tė filmoni nė vendet publike. Nuk jeni tė lirė. Jeni tė lirė vetė pėr njė qėllim sjelljeje qė duhet tė ndiqni, qė iu ėshtė imponuar nga 1% e njerėzve tė planetit.
Sistemi politik

Mendoni me tė vėrtetė se vota ėshtė e rėndėsishme? Votat kanė rėndėsi nėse jetoni nė demokraci, por sipas njė studimit ė fundit tė universitetit Princeton, SHBAt-tė (qė janė kulmi i demokracisė) janė njė demokraci e detyruar. Kjo do tė thotė qė ligjet dhe politikat e saj bėhen sipas interesave tė koorporatave dhe elitės ekonomike, nė vend qė tė bėhen sipas dėshirave tė mirėqenies sė njerėzve.Sistemi edukativ

Shkolla ju mėson tė memorizoni, pėrsėrisni, dhe tė zbrazni. Ju mėson aftėsitė e duhura qė ta shpenzoni jetėn duke punuar pėr ėndėrrėn e dikujt. Arti, ėshtė e vetmja gjė qe rikthen besimin, sepse inkurajon tė menduarit kritik, organizimin e mendimit dhe kreativitetin.

Sistemi ėshtė i dizenjuar nė kėtė mėnyrė. Shkon nė shkollė, mos kalo caqet, momorizo dhe pėrsėrit, merr nota tė mira, merr njė diplomė, dhe mė pas behesh njė punonjės i dikujt pėr gjithė jetėn.

Ēfarė bėjnė Bill Gates, Michael Dell, Tiger Woods, Richard Branson, Simon Cowell, dhe shumė tė tjerė? Sigurisht qė nė kėtė listė nuk mund tė futen "milionerėt" e tranzicionit shqiptarė. Pra, tė gjithė milionerėt e sipėrpėrmendur janė personazhe tė suksesshme (disa miljarderė e tė tjerė milionerė), dhe asnjėri prej tyre nuk ka njė diplomė universiteti. Nė fakt, rreth gjysma e tyre e la nė mes shkollėn e lartė.

Shkolla nuk ju mėson se si tė gjeni pasionin tuaj, tė zhvilloni taltentet apo identitetin. Madje nuk ju mėson as edhe si tė paguani taksat, tė blini njė shtėpi, tė rrisni njė familje. Thjeshtė ju pėrgatit pėr tė punuar pėr dikė, derisa tė vdisni.Ndjekja e lumturisė

Ky ėshtė njė qėllim i vdekur, sepse shpėrlahemi trushė nga reklamat, marketingu dhe propaganda, pėr tė menduar se lumturia vjen nė formėn e posedimeve materiale. Dhe pastaj shpenzojmė tėrė jetėn tonė duke u pėrpjekur pėr tė fituar "garėn e minjve", pa u munduar pėr tė reflektuar asnjė moment, se ēfarė do tė thotė me tė vėrtetė "lumturi".

Marrėdhėnje tė pėrzemėrta. Shpirtėrimi. Natyra. Meditimi. Refleksioni. Marrėdhėnja me Zotin. Zbulimi i vetvetes dhe zhvillimi personal. Vetėrealizimi. Tė jetuarit nė momentin e tanishėm. Kontrolli i emocioneve dhe i mendimeve. Kėto janė gjėrat qė pėrbėjnė lumturinė. Por ne na mėsohet se lumturia ėshtė tė gjeturit e njė pune, njė partneri apo blerja e njė shtėpie. Nėse kjo ėshtė ēėshtja, atėherė pėrse rreth gjysma e martesave pėrfundojnė me ndarje? Pse depresioni, ankthi dhe sėmundjet mendore janė nė nivelin mė tė lartė tė tė gjitha kohėrave?Ideologjitė, fetė dhe kultura

Ti nuk je njė shqiptarė. Nuk je mysliman. Nuk je biznesmen, humanist, amerikan, gjerman, kristjan, i klasės sė mesme. Tė gjitha kėto gjėra janė tituj jo natyrorė qė na janė mėsuar pėr tė jetuar nė mėnyrė sipėrfaqėsore, nė kundėrshtim me gjendjen natyrore tė kulluar tė momentit.

Pėr shembull, mund tė pyesni dikė, "Kush jeni ju? Ai mund t'ju pėrgjigjet "Jam njė biznesmen i djathtė, dhe kam njė diplomė pėr ekonomik tė marrė nė njė universitet privat." Kėta bien nė konfuzion me identitetin pa formė tė shpirtit tė tyre, duke e ngatėrruar me etiketimet shoqėrore, duke i ardhur pėrshtat matricės.

Besimi. Trashėgimia. Qėndrimet politike. Feja. Titujt e punės. Ushqimi dhe dietat. Kultura. Tė gjitha kėto gjėra janė tė mėsuara. Na janė mėsuar nga shoqėria, dhe ka tė ngjarė qė t'i mbajmė gjithmonė me vete si pjesė e identitetit tonė. Ėshtė e natyrshme tė identifikohemi pėrmes disa titujve, por konsideroni kėtė: Nėse goditeni nė kokė me njė gurė dhe mė pas vuani nga amnezia, nuk do tė mbani mend asgjė nga identiteti juaj shoqėrorė. Akoma do ekzistoni, por tani do ekzistoni nė kėtė ēast, me gjithė qenien e kulluar tuajėn. Do tė jesh "TI", mė shumė se kurrė nė jetėn tėnde. Kur shpirti jonė nuk mban mbi supe peshėn e lėndėve kulturore, fillojmė ta shohim botėn dhe veten tonė me njė palė sy krejtėsisht tė pastėr.

Shpirtit tonė nuk i bėhet vonė pėr kėta tituj apo etiketime, emra, pikėpamje kulturore. As Zotit apo Universit. Njė ndėr gjėrat mė tė rėndėsishme qė lidhet me tė jetuarit nė matricė, ėshtė konfuzioni i madh i identitetit tė vetes tonė, dhe njė ndjenjė distancimi nga vetja jonė e vėrtetė.

Kush jam unė? Ndihemi sikur diēka na mungon, pasi nė vend qė tė ushqejmė shpirtin tonė, na ėshtė mėsuar tė pėrdorim njė etiketim pėr t'i dhėnė vetes njė lloj kuptimi. Matrica, jo vetėm qė po ndėrhyn fuqishėm nė mėnyrėn tonė tė jetesės, por po fillon tė futet tek sensi ynė i individualitetit. E vetmja mėnyrė pėr t'u liruar nga ndikimi i matricės qė ka mbi identitetin tonė, ėshtė meditimi. Sa mė tė urtė tė bėhemi, aq mė shumė do shohim.

/spiritscience/
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Burgu - Realiteti ku jetojmė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi