Unaza

Shko poshtė

Unaza

Mesazh  Admin prej 12.05.08 14:44

Tė lexosh UNAZĖN...!

Popullariteti i unazave u shtua gjatė periudhės tė mesjetės. Njerėzit mbanin unaza dhe pėr kėtė nuk kishte rėndėsi fakti nėse ishin tė pasur apo tė varfėr.

Materialet mė tė pėrdorshme pėr unaza ishin: hekuri, bakri, ari dhe argjendi. Ndarja klasore konstatohej vetėm nga materiali prej tė cilit ishte bėrė unaza.

Mė pas, me kalimin e viteve, ato krijuan njė "kod" tė vėrtetė ku materiali, vendosja, forma, pesha etj dėshmonin fuqi dhe qėllim.

Tashmė unazat janė njė bizhuteri e dashur si nga femrat dhe nga meshkujt, por jo ēdonjėri prej nesh, di se ēfarė domethėnie kanė ato, si "lexohet" materiali apo gishti ku vendosen. Pra ēfarė domethėnie kanė nė tė vėrtetė unazat?

Dora e majtė ėshtė dora e zemrės, dora e ndjenjave dhe intuitės, e artit, e gjithė asaj qė pėrfshihet nė sferėn emocionale; e reflektimit dhe inuitės. E mbizotėruar nga hėna dhe argjendi. Ėshtė dora e tė panjohurės, e instiktit.

Ndėrsa dora e djathė ėshtė dora e veprimit, e logjikės dhe arsyes. E mbizotėruar nga ari dhe dielli.

Nėse mbajmė njė unazė argjendi nė dorėn e djathė nuk shkaktojmė ndonjė ēekuilibėr nė vetvete, por kjo tregon qe jemi persona tė prirur mė shumė drejt instiktit sesa logjikės dhe qė nė veprimet dhe arsyetimet vendosim mė shumė intuitėn sesa arsyen.

E kundėrta nėse njė unazė ari gjendet nė dorėn e majtė tregon qė forca dhe logjika jonė janė superiore ndaj instiktit dhe kėshtu jemi nga ata qė mund tė quhen "me kėmbė nė tokė"

Gishti

Gishti i madh – i korespondon planetit Venus. Drejton vullnetin dhe logjikėn.

Gishti tregues – i korespondon planetit Jupiter. Ėshtė gishti i besimit, suksesit, i fatit, i personave ambiciozė dhe sensualitetit.

Gishti i mesit – i korrespondon planetit Saturn, planet i errėt dhe melankonik, i cili tregon karakteristikat e tij tė trishta. Ėshtė gishti i tė kujdesshmėve, i inteligjentėve dhe i njerėzve tė duruar.

Gishti i parafundit – i korespondon planetit Diell dhe tregon stabilitet, idealizėm, dhunti artistike, kritikė dhe sukses.
Gishti i vogėl – i korespondon planetit tė Mėrkurit dhe ėshtė i lidhur me mjeksinė, tregėtinė dhe studimin. Tregon dredhi dhe spekulim.

Nėse mban mė shumė unaza nė dorėn e djathė dhe nė veēanti nė njė gisht:

Gishti i madh: je plot me vullnet, siguri dhe logjike nė marrėdhėnie me tė tjerėt.

Gishti tregues: je ambicioz, i aftė dhe arrin atje ku i ke vėnė vetes qėllim.

Gishti i mesit: je serioz, i besueshėm, kėrkues, shpesh i ashpėr dhe jo tolerant.

Gishti i parafundit: je pasionant dhe krenar, me dhunti artistike.

Gishti i vogėl: je i aftė pėr tregėti dhe pėr ti kthyer fjalėt ashtu si tė leverdisin.

Nėse mban mė shumė unaza nė dorėn e majtė dhe nė veēanti nė njė gisht:

Gishti i madh: vėshtirėsi nė fushėn sentimentale. Pėr ty familja ka shumė rėndėsi, nė tė mirė dhe nė tė keqe.

Gishti tregues: jeni bujar, idealist, dhe ju pėlqejnė lėvdatat

Gishti i mesit: jeni pesimist, kultivon mendime tė trishta dhe jeni i pasigurt pėr aftėsitė tuaja.

Gishti i parafundit: jeni njė njeri qė i jepni shumė rėndėsi ndjenjave dhe bini shpesh nė dashuri. Vetėm nėse jeni tė dashuruar me tė vėrtetė dini tė jepni mė tė mirėn e vetes.

Gishti i vogėl: jeni njė tip me interesa tė shumta, qėllime shumė tė mira, por shpesh nuk arrini ti realizoni. Familja kushtėzon zgjedhjet tuaja nė jetė. Keni vėshtirėsi nė komunikim.

Metalet:

Ari i verdhė – e mbajnė ata qė kanė njė karakter tė hapur dhe altrusit, bujar, ekzibizionist dhe autoritar.

Ari i bardhė apo platini – e mban ai qė ėshtė ambicioz, njė tip i ftohtė dhe shpesh i jep mė shumė rėndėsi anėve tė jashtme sesa thelbit. Tregon inteligjencė dhe talent pėr studimet dhe tregėtinė.

Ari i kuq – e mban ai qė vendos ndjenjat dhe pasionalitetin nė vend tė parė. Pa shpirtin binjak nė krah, ndihet i humbur dhe realizon pak nė jetėn e tij. Ka talent artistik.

Ari i vjetėr – e mbajnė tipat tradicionalė, rigorozė, tė ashpėr dhe kush i pėrmbahet me pėrpikmėri rregullave. Janė shumė tė besueshėm. Menjėherė pasi vendos objektivin e tij, e realizon nė mėnyrėn e tij.

Argjendi – e mban ai qė ėshtė emotiv, shumė i ndjeshėm, nė kėrkim tė mbrojtjes. Gjithmonė me kokėn nė re, arrin rezultate tė mrekullueshme nė fushėn e artit dhe misterit.

Ngjyrat e gurėve:

-Nėse preferon gurėt e bardhė: karakter intuitiv, kreativ, por shumė dembel dhe ėndėrrimtar pėr tė arritur drejt qėllimit pa ndaluar dhe pa u menduar.

-Nėse preferon gurėt e verdhė: personalitet, dinamik dhe intelektual. Pėlqen kinemanė, letėrsinė. Keni nevojė tė komunikoni dhe shpesh u imponon tė tjerve mėnyrėn tėnde tė tė parit tė gjėrave.

-Nėse preferon gurėt e gjelbėr: karakter romantik, optimist dhe paqėsor. U atribuon ndjenjave dhe harmonisė njė rėndėsi tė veēantė. Madje arrini deri atje, sa tu lejoni tė tjerve tu dominojnė vetėm e vetėm qė tė mos shkaktoni konflikte.

-Nėse preferon gurėt e kuq: temperament tė fortė. Lufton pėr sfida. Lufton gjithnjė tė arrish gjėrat qė dėshiron, por nuk jeni kurrė i kėnqur me atė qė keni. Jeni shumė i prirur tė ndėrroni shtėpi, punė, objektiv dhe dashuri.

-Nėse preferon gurėt bojėqielli: personalitet tė qetė, i gatshėm, optimist. Nuk duron dot rutinėn. E vuani shumė njė lidhje dhe punėt qė u vihen nė ngarkim.

-Nėse preferon gurėt lejla: karakter mendimtar, tė qetė. Jeni objektivė, idealistė dhe keni kapacitet tė kuptoni dhe tė falni.

-Nėse preferon gurėt portokalli : racionalitet dhe vetpėrmbajtje. Me karakter tė rregullt, metodik, i kujdesshėm. Keni frikė se mos nėnshtroheni nga ndjenjat dhe humbisni kontrollin.

-Nėse preferon gurėt e zinj : magnetizėm, tėrheqje dhe tė bėni pėr vete. Guri i zi fsheh njė personalitet jo tė qetė dhe misterioz, i tėrhequr nga ėndrrat jo koshiente. Pasionalitet dhe xhelozi nė dashuri.

Shekulli

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi