Historia e njė "ringjalljeje" misterioze

Shko poshtė

Historia e njė "ringjalljeje" misterioze

Mesazh  Neo prej 21.08.09 13:51

1985: Historia e njė "ringjalljeje" misterioze

Historia e njė ushtaraku, qė u rikthye nė jetė pas njė helmimi. Shkaku, njė burim uji nga toka e ish-Jugosllavisė, ku gjetėn vdekjen disa ushtarė tė tij. Rėfimi i ish-Komandantit tė Batalionin Mitralier, Besim Qose nė Nikoliq tė Krumės, Kukės.

Ishte viti 1985. Nė familjen e Dine Qosjes nga fshati Osum tė rrethit Gramsh, ėshtė hapur shtėpia pėr mort. Njerėzit e tyre mė tė afėrt, miq dhe banorė nga fshati, si dhe ata pėrreth kėsaj zone, vinin e i ngushėllonin pėr gjėmėn e ndodhur, por i jepnin kurajė: "Djali ka vdekur pėr mbrojtjen e atdheut...".

Djali i tij i madh, oficer ushtrie nė kufirin me Jugosllavinė, komandant kompanie nė Batalionin e Mitralier, kishte rėnė nė krye tė detyrės. Tė paktėn kėshtu i kishin thėnė ata tė repartit ushtarak nė Nikoli tė Krumės, rrethi i Kukėsit. Djali i tij quhet Besim Qosja.

Edhe pse mjekėt luftuan me vdekjen pėr shumė ditė, nuk kanė mundur ta shpėtojnė. Ai kishte vdekur dhe aktualisht ndodhet nė morg me disa tė vdekur tė tjerė tė rastėsishėm, nė pritje pėr tė marrė kufomėn nga tė afėrmit.

Ēfarė ka ndodhur realisht atė ditė tė vitit 1985 nė repartin 6555, nė Koliq tė Krumės ? Kėtė e tregon vetė i "vdekuri" i kėsaj ngjarjeje tė rrallė, i cili aktualisht sot ėshtė gjallė, i martuar me tre fėmijė dhe polic nė Bashkinė e Patosit. Kjo ngjarje ka bėrė bujė nė ato vite. Besimi sot ėshtė gjallė, ndėrsa pesė ushtarė tė kėtij reparti kanė vdekur dhe kanė tė njėjtėn histori me ish-komandantin e tyre.

Nė 25 Gusht 1985, oficeri i ushtrisė shqiptare, Besim Qosja, ka qenė me shėrbim sė bashku me ushtarėt e tij nė vijėn e kufirit, konkretisht nė Koliq tė Krumės. Afėr shėrbimit, tregon kapiteni, kalonte njė burim uji. Uji vinte nga ana tjetėr e kufirit.

Atė ditė, thotė Besimi, ne po punonim pėr shtrirjen e njė kablli ndėrlidhės. Vapa ishte e madhe. Nuk pimė ujė ēezme, por unė i pari piva prej kėtij burimi dhe mė pas pinė edhe disa prej ushtarėve. Ishin katėr ushtarė. Vdiqėn tė katėr brenda pak orėve. Vetė Besimi ėshtė ēuar me urgjencė me helikopter nė Spitalin Ushtarak nė Tiranė, pas ndėrhyrjes sė Ministrisė sė Mbrojtjes .

Njė ditė pasi ėshtė sjellė aty i ka plasur gjaku nga goja, hunda dhe ka patur ėnjtje tė trupit. Kjo gjendje ka zgjatur pesė ditė. Pas pesė ditėsh, trupi nuk jepte mė asnjė shenjė jete dhe mjekėt deklaruan se, oficeri Besim Qosja kishte vdekur.

U njoftua Ministria e Mbrojtjes dhe reparti ushtarak pėr t'u pėrgatitur pėr t'i bėrė nderet e fundit ushtarakut Qosja, i cili vdiq nė krye tė detyrės, duke marrė masa pėr pėrgatitjet e kapitenit pėr varrim. Persona tė afėrm ndodheshin prej ditėsh nė Spitalin Ushtarak.

Nga kėta tė fundit u dėrgua lajm nė Gramsh te prindėrit e Besimit, te babai i tij Dineja, i cili ka hapur shtėpinė pėr vdekjen e tė birit, ndėrkohė ėshtė hapur edhe varri nė fshat, ku ai do tė varrosej me ceremoni dhe pėr kėtė ishte formuar njė komision.

Por kapiten Qose tronditi spitalin dhe mė gjerė. Njė infermiere vėrtetoi fare rastėsisht se ai ishte gjallė. E kishin zhveshur dhe trupi ndodhej nė njė dhomė sė bashku me persona tė tjerė tė vdekur tė rastėsishėm. Mė pas e futen nė arkivol. Kapakun nuk e kishin vendosur.

Nė momentin qė do ta largonin prej ambjenteve tė spitalit, njė infermiere e quajtur Afrika Celibashi ka bėrė njė veprim. Ndoshta pėr njė dobėsi njerėzore apo pėr tė kryer njė rit keqardhje, ajo i ka ngritur kokėn dhe i ka futur nė gojė pak kafe.

Mjekėt e kanė shpjeguar mė vonė se lėngu i kafesė, i nxehtė, ka rrėshqitur dhe ka shkuar nė veshka dhe aty kanė parė qė "i vdekuri" ka urinuar paksa. Duke parė kėtė fakt, infermierja ka bėrtitur: "Ky ėshtė gjallė".

Mjekėt kanė rendur dhe e kanė ēuar pėrsėri nė sallėn e reanimacionit. Pesė muaj mė pas, pas mjekimeve, ka dalė nga agonia dhe vdekja. Sot ėshtė gjallė, i martuar, dhe baba i tre fėmijėve. Punon polic pranė Bashkisė sė Patosit

Vetė Besimi na tregon pėr SH2: "Kur kam shkuar nė shtėpi ishte mbledhur gjithė fshati. Nuk u besonin syve. Kam udhėtuar me kalė, pasi rruga ishte e vėshtirė. Gjatė rrugės mė shoqėronte babai. Shumė njerėz qė kishin marrė vesh lajmin e vdekjes, por jo atė tė ngjalljes ndaleshin dhe ngushėllonin babanė pėr vdekjen time.

Por, ai u thoshte: "E kam tė gjallė dhe ėshtė ky qė kam nė kalė..". "Varrin qė kishin hapur pėr mua, nuk u mbyll. Sipas zakonit tonė, ai ėshtė lėnė i hapur, dhe ėshtė mbyllur vetėm kur mua mė vdiq babai.."

Nga Kristaq Thanasi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e njė "ringjalljeje" misterioze

Mesazh  i panjohuri prej 20.01.10 19:12

kjo eshte e pamundur rrezik e kane varrosur te gjalle.ky ka dale dhe tallet me ta
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi