Wahabizmi te shqiptarėt

Shko poshtė

Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Neo prej 20.08.09 15:50

Wahabizmi - shpikje e agjentėve tė fshehtė britanik

Wahabizmi ėshtė njė sekti i Islamit sunit, i cili pretendon njė Islam tė pastėr dhe tė vėshtirė, tė liruar nga adhuronjes dhe modernist tė mbledhura ndėr shekuj.

Ky religjion fondamentaliste u shpik nga nje njeri ambicioz dhe i revoltuar nė mesin e shekullit tė 18, Moh'amed ibn Wahab A'bdel .

Ky sekt ėshtė i bazuar nė urdhėra si :
1. Jo adhurime ndėrmjetėsuese midis muslimanėve dhe Zoti (ndalimi qė tė adhuroj njė engjėll, pejgamber apo njė shenjt) ,
2.Gjatė lutjes, nuk duhet tė pėrdoren emrat tjerė pėrveē Zotit,
3.Nuk duhet tė pihet duhani e as alkoholi,
4.Nuk duhet tė pėrdoret njė rruzare nė lutje ose meditim,
5. Nuk duhet tė njė minare dhe dekorative tė gdhendura nė njė xhami,
6.Tė mos bėhet pelegrinazh nė njė varr ...
7. ēdo njeri duhet tė marrė pjesė nė lutjet publike muslimane.
8.Pushteti fetar duhet tė kontrollojė sjelljen dhe jetėn e ēdo muslimani ….dhe kjo hap rrugėn
pėr tė gjitha keqpėrdorimet.

Gadishulli arab ka qenė gjithmonė njė mbledhje e fiseve dhe klaneve. Njė njėsi e parė ėshtė bėrė nga Islami nė shekullin e 7-tė pėrmes pushtimit tė pjesės mė tė madhe tė botės civilizuese.

Kjo njėsi ėshtė shkatėrruar nė mėnyrė tė shpejtė nė shekullin e 16-tė nga Otomanėt (1517).
Sa i pėrket Wahabizmit , e gjitha filloi nė 1713, kur A'bdel Wahab, njė i ri i errėt, por inteligjent dhe agresiv, takoi nė Basra njė spiun anglez me emrin Hemfer.

Moh'amedi tashmė kishte udhėtuar nė Lindjen e Mesme, kishte mėsuar shumė dhe u bė njė farė "rebeli" nė urdhėra, i kombinuar me njė dozė tė madhe ambicje.

Anglezi zbulon njeriun e duhur qė atij i duhej tė nxit trazira dhe ndarjen e rajonit (edhe pse nė atė kohė ende nuk vlerėsohej vajguri dhe mundėsitė e tij).

Pasi qė kishte dėgjuar dhe kuptuar motivet e tij, anglezi i propozon A'bdel Wahabit pėr tė krijuar njė religjion tė ri tė bazuar nė puritanizėm absolut.

Ai i mėson metodat e sabotazhit dhe keqinformimit, "truket e pista" pėr tė arritur qėllimet e tij. Dhe mė e rėndėsishmja, ai e kėshillon qė nė ndėrmarrjen e tij tė lidhet me fisin Najd (Arabia qendrore) dhe me kren e tij, Moh'amed ibn al Saou'd (ish pjesetar i familjes nė pushtet sot).
Wahab A'bdel arrinė lehtėsisht tė konvertoi Ibn al Saou'd me idetė e tij dhe e bėn "Kadi", shefi tė tij fetar.

Dhe ja kėto dy persona nisin nė 1730 pushtimin e Arabisė dhe tė Islamit, me njė religjion tė tė ri me mbėshteje fondamentaliste.

Fitore dhe pengesa, pėrparim dhe kthim mbrapa, tradhėti dhe vrasje, bastisje dhe plaēkitje, nė gjurmėt e tyre tė vdekjes, pėrdhunim dhe grabitje, dy protagonistėt nuk do tė shohin pushtimin Mekės, e cila do tė merret nga rivalėt e tyre nė 1805, me ndihmėn e malėsorėve tė Jemenit, qė fituan besimin e ri.

Jo pėr kohė tė gjatė, pėr shkak sepse kalifati otoman reagon dhe dėrgon njė gjeneral tė Egjiptit pėr tė rimarrė Mekėn nė 1814 dhe rivendos besimin e vėrtetė Islamin sunit.

Por duhej pritur deri nė 1861 kur Arabia Saudite tė jetė e lirė pėr njė kohė nga "terroristėt" wahabite (atėherė ata janė quajtur "banditė").

Para dobėsimit tė autoritetit osman qė fundoset pas Luftės sė Parė Botėrore, " veprat e pista" dhe lufta e brendshme e klaneve arabe rifillojnė me njė hakmarrje.

Atėherė shfaqet njė njė tjetėr spiun anglez i quajtur Lorens (Lawrence) qė ia dinte vlerėn naftės.
Falė atij fillimisht, dhe sidomos John Philby (babai i famshėm i spiun prosovjetik), njė klan i errėt i Najdit, i ushqyer nga wahabizmi, ngritet nė pushtet nė Arabi nė 1932 dhe qė nga ai moment mbretėron nė mėnyrė absolute.

Britania e Madhe instalon si mbret tė Arabisė njė aleat, A'bd el A'ziz A'bdel Rah'man Ibn el Saou'd, i cili do ti jep qasje nė fushat e naftės.

Edhe pse Anglia ėshtė zėvendėsuar qysh atėhere, nė pjesėn mė tė madhe nga Shtetet e Bashkuara, "truket e pista " nuk kanė pushuar midis fiseve "Jézirat al a'rab. Pėr mė tepėr, protestat nacionaliste kundėr "pushtetit imperialist" kanė filluar pėr t'u dėgjuar, mė shumė e mė shumė dhe me mė zė tė lartė dhe mė tė pėrgjakshėm!

Me paratė e naftės, Wahabitė gradualisht po i zėnė vendin Islamit sunit.

Duke dominuar pjesėn mė tė madhe tė gadishullit arab, falė subvencioneve arabe, ai pėrhapet nė Egjipt dhe nė Palestinė, Algjeri, dhe nė Evropė, Azi dhe Amerikė.

Ai arrin me para dhe njė shpurė tė "veprave tė pista " qė sot quhen "sulme terroriste".
Qėllimi ėshtė gjithmonė i njėjtė, pėr tė goditur, friksuar dhe destabilizuar dhe nė fund pėr tė pushtuar .

Jashtė xhamive dhe shkollave kuranike, paratė e Wahabive ushqejnė edhe nė Perėndim, veēanėrisht nė Francė, disa media dhe ndikimin e OJQ-ve.

Nga vjen lindja e mendimit aktual « islamikisht korrekt » tė krahasueshme me disfatizmin pėrpara pushtimit gjerman.

Qe nga tridhjetė vjet fjalėn "wahab" posaēėrisht saudite zėvendėsohet me fjalėn "salafi" mė universale, sepse ai i referohet fjalės"paraardhėsit " (salaf) dhe kalifi i parė, disa nga tė cilėt ishin miq tė ngushtė tė Muhamedit (O'thman dhe Ali janė dhėndėrrit e tij).

Kėto "salaf" ishin mė pranė me shpalljen e Islamit dhe pastėrtisė sė doktrinės. Ēdonjeri qė « hyn nė familjen e vėrtetė « tė Islamit ėshtė quajtur" Salafi".

Wahabi-salafitė kanė shkuar nė disa milion pas rėnies sė Perandorisė Otomane dhe sot mbi njėqind milion , ose pothuajse aq i rėndėsishėm sa numri shii'teve.

Pėrfundimi qė do tė nxirret nga kjo histori ėshtė se nuk ka nevojė pėr njė ushtri deri te qėllimi i terrorizmit wahabi dhe pushteti financiar okult i tyre por pėr "disa spiunėve tė mirė anglez " qė do tė dinė tė bėjnė atė qė tė vjetrit e tyre kanė bėrė tash e 3 shekuj.

Pra, qellimi anglo-amerikan eshte te krijohet nje situate e frikės parmanente nga terrorizmi dhe kjo rryme fetare eshte ideale pėr arritur qėllimet e tyre.

Kjo shihet edhe nė rastin konkret nė Kosovė, Shqipėri dhe Bosnje ku janė tė lirė tė veprojnė dhe nuk pengohen nga anglo-amerikanet sepse kjo qon ujė ne mulli tė tyre.

Shėnim: tė dhėnat themelore tė historisė sė wahabizmit u botuan nė Stamboll nė 1888, "Mirat el Haramein" nga Ayyub Sabri Pasha.

Teksti ynė ėshtė i bazuar nė njė artikull nga njė gazetė turke myslimane "Waqf Ikhlas" botuar 21/6/95.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Fikrro prej 09.05.10 22:19

Me te lexuar kete tekst me erdh pershtypja qe eshte ofendim per muslimanet dhe pejgamberin muhamedin .a.s.Muhamedi a.s nuk ishte ambicoz dhe as i revoltuar ai ishte i derguari i zotit dhe sektet i kishte urdherua ti shpallte nga All-llahu.Sekti i pare:
1. Jo adhurime ndėrmjetėsuese midis muslimanėve dhe All-llahu (ndalimi qė tė adhuroj njė engjėll, pejgamber apo njė shenjt),[ka per qellim qe vetem All-llahut duhet ti lutemi dhe askujt tjeter as engjejve as pejgamberve as ndonje te shenjeti se te gjith keta jane te derguar te All-llahut dhe se vetem All-llahu ta ka dhene shpirtin ,pasurin,familjen etj...gje qe as engjejt,as pejgamberet smund ta bejne normal pa urdhrin e All-llahut].
2.Gjatė lutjes, nuk duhet tė pėrdoren emrat tjerė pėrveē All-llahut,[dhe shum e drejt ne duhet ti lutemi vetem zotit tone sundusit mbi gjithqkaje dhe vetem atij duhet tia kemi friken].
3.Nuk duhet tė pihet duhani e as alkoholi,[normal ne nuk duhet te te konsumoj diqka qe te bene dem ne organizmin tend (duhani),dhe diqka qe te shtyn te besh pa vetedije(alkooli) se eshte haram ose mekat.
4.Nuk duhet tė pėrdoret njė rruzare nė lutje ose meditim [lutjet duhet ti behen vetem All-llahut dhe askujt tjeter].
5. Nuk duhet tė njė minare dhe dekorative tė gdhendura nė njė xhami
[statujat e gdhendura shum e vertet qe nuk referohen ne xhami se i bie sikur ti luteshe asja e jo zotit tend e shirku(ti besh shok zotit tend d.m.th ti lutesh edhe dikujt tjeter perveq tij) eshte mekati me i madh qe mund te beje ndonje njeri].
6.Tė mos bėhet pelegrinazh nė njė varr [te vdekurit jane te vdekur te gjallet te gjall dhe eshte mekat te adhurohen te vdekurit].
7. ēdo njeri duhet tė marrė pjesė nė lutjet publike muslimane [nje njeri qe i thote vetit musliman duhet edhe te jete i till ku lutjtet perkatesisht faljet e namazeve jane qelsi kyq per muslimanet].
8.Pushteti fetar duhet tė kontrollojė sjelljen dhe jetėn e ēdo muslimani ….dhe kjo hap rrugėn
pėr tė gjitha keqpėrdorimet [qdo njeri duhet ta kontrolloj veten dhe te vere kufij ne gjeste].
Te jesh musliman do te thot te besosh vetem ne nje zot siq edhe eshte veq nje,do kisha thene edhe diqka shum te vertet por te hidhur per fete jo muslimane keshtu qe sdu ta ofendoj askend gjithkush ka fene dhe rrugen e vet.Sa per terrorrizmat qe vijn nga njerezit musliman eshte shum e thjesht dhe e logjikshme qdo kush do te paguaj demet e veta qofshin te mira qofshin te kqija per kete eshte zoti yne gjykuesi me i mire,ne kundraj All-llahu jemi hiq prandaj nuk na takon neve te gjykojm te tjeret.All-llahu dhe meshira e tij qoft me ju.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  DoNa MiStEriOzE prej 16.05.10 16:09

E bene edhe islamin me shum ndryshime...ncncncn,lloj lloj sekte po behen...
avatar
DoNa MiStEriOzE

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Jon prej 23.05.10 10:53

5 tė arrestuar pėr planifikim sulmeshPesė persona, tė cilėt dyshohet se kanė lidhje me sektin fetar Vehabi, janė arrestuar, ndėrsa njė sasi armatimi, llojesh tė ndryshme, ėshtė konfiskuar gjatė njė operacioni policor tė zhvilluar njėkohėsisht nė tetė lokacione nė Prizren dhe rrethinė.

Aksioni ėshtė zhvilluar nė orėt e vonat tė mbrėmjes tė premten, ka konfirmuar policia nė Prizren.

Drejtori i policisė rajonale, Nexhmi Krasniqi, ka thėnė pėr KosovaLive se aksioni ishte planifikuar prej disa muajsh, pėr shkak tė dyshimeve ndaj disa personave qė mund tė kenė lidhje me veprimet e kundėrligjshme. “Dyshohet se ata mund tė kenė lidhje me sektin fetar Vehabi”.

Krasniqi tha se me kėtė rast janė arrestuar pesė persona, tė cilėt ndodhen nė paraburgim.

Bastisja ėshtė kryer nė gjashtė lokacione brenda Prizrenit dhe nė dy tė tjera nė fshatin Lubizhdė, ndėrsa ėshtė bastisur edhe selia e shoqatės humanitare “Sinqeriteti”, ku ėshtė marrė njė sasi materiali kompjuterik, pėrfshirė CD, DVD etj, pėrderisa njė person ka tentuar tė rezistojė me revole.

Nė anėn tjetėr, zėdhėnėsi i policisė, Hazir Berisha sqaroi se nė kėtė operacion janė angazhuar rreth 120 policė dhe eprorė tė tyre, nga njėsitet e ndryshme.

“Gjatė operacionit tė koduar ‘Renea’, nė cilėsi tė provave materiale janė konfiskuar armė tė ndryshme, pastaj telefona celularė, dhjetė palė uniforma ushtarake, disa jelekė anti-plumb, dylbi, pranga etj..”, tha ai.

Togeri Berisha tha se nė kėtė operacion janė konfiskuar armė tė tipit Kallashnikov, disa pushkė gjysmė-automatike, pistoleta si dhe disa lloj thikash.

Sipas policisė pas kėtyre arrestimeve do tė hetohet edhe pėr rastin e sulmit fizik tė njė personi, punonjės i administratės tatimore, qė ishte rrahur tri ditė mė parė, nė Prizren. Dyshohet se sulmi mund tė ketė ardhur nga persona tė sektit Vehabi, pasi viktima nuk ishte nė marrėdhėnie armiqėsore me askėnd, porse herė pas here shpėrndante vullnetarisht Biblėn.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  pyja prej 05.09.10 12:35

wehabizem ncncnc qfare shpikje e perendimit ... a'bdel wahabi ka qene dijetar i cili ka qen kunder idhujtarive 2 shekuj me pare sepse ende ka pase ne Arabi njerz te cilet kan adhuruar gurin , dieelin etc.. ndersa a'bdel wehabi ka qene shum kunder ketyre .. ka qene njeri normal veteeem paak ma strikt kunder idhujtarise asgje me shum kjo osht historia e vertet .ne pikat me te shkurtra

ndersa per kete Artikullin e Turqise disa sene absourde i pashe ...
nje sen eshte e sigurt wehabizem nuk ka.
avatar
pyja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  bigcola prej 05.09.10 21:40

Sa shume ēuditem ketu kur i shoh disa qe thone se sekti Wahab nuk ekziston!

Normal qe nuk ka per ju qe ju paguajne Arabet wahabi me hjek dyshimin mbi wahabizem!

Ne Kosove ka wahabizem edhe njerz qe po foromojn Ushtri Islam, por me kane dojne me luftu?

Me Ameriken dhe Europen qe jane Superfuqi Boterore, me Sektet e tjera Islame qe nuk e perkrahin sektin Wahab apo me fenė Katolike ku janė te gjithė nje Komb pa marr parasysh fenė!!

Nese ata mendojne per kėto sene jane me te vertet njerz mendje shkurt dhe te deshtum sepse ne te gjitha keto opsione qe i permenda kane me i deshtu planet e luftimit (per fat te keq)!!

Normal qe Anglia dhe Amerika e kane formu Wahabizmin ne shek 18 dhe ata e drejtojn ketė sekt per qellimet e tyre vetem per me me pas ne dore Boten cep me cep!!

Njejt si te parin e tyre Abdel Wahab qe e kane mesu per me hap ketė sekt, e kan ushtru edhe Osama Bin Laden me sulmu ne vitin 2001 dhe me i perserit prap senet e pista te tyre dhe qellimi i tyre ka qene me marr Irakun dhe Afghanistanin ne dore, dhe ne fund me lanė Islamin si Fe terroriste!

Kur do ta marr Amerika komplet Boten ne dore keni do te shihni a do te kete sekt Wahab perveē grupe guerile te cilet do te jene gjithmon ne shenjster dhe jeta e tyre do te jetė e shkurter sepse do te vriten ēdo kohė nga ata!
avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  pyja prej 06.09.10 1:37

a je ti i Kosoves qi po thu ka wehabi edhe qi je i sigurt qi po formojn ushtri islame.,? a mos pe mer shembull rastin e prizrenit qi ska tbej me wehabi ! wehabi , islam terrorist , kto vet jon shpikje tperendimit mire qi pe din .. masi ka sekt wehabi tregomi karakterisikat e wehabive me karakteristikat e sekteve tjera ....? Mere ni numer qfare dush psh 3000 wehabi po ekzistojkan e kush munen me kon ata .. njerez te perendimit qi skan te bejne me Islamin ,.? Sa per Bin Ladenin , mendon qi pernime ka qene sulmi i 11/9 veper e tij apo e vet sionistve etj etj .. ? Nqs je i Kosoves at'here tu kisha lut kfjelle mendjen mos i beso Mediav. Krejt qa po du me thon osht Wehabizmi ni shpikje e perendimit sikurse plot shpikje tjera nuk do te thot qi ekzistojn ne realitet ......

Ja nje shembull te shkurt per sa i perket Afganistanit....
Para 30 viteve Afganistani ka mar pjese vetem 5% ne prodhimin e Opiumit
prej 2002shit e viteve ne vijim do te thot prej kur trupat Amerikane kan hy aty Afganistani prodhon 90% te Opiumit ne bote . Matematik e thjesht Amerika do ta mar ne dore boten vetem at'here kur Izraeli deshiron.


avatar
pyja

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  bigcola prej 08.09.10 20:17

pyja shkruajti:a je ti i Kosoves qi po thu ka wehabi edhe qi je i sigurt qi po formojn ushtri islame.,? a mos pe mer shembull rastin e prizrenit qi ska tbej me wehabi ! wehabi , islam terrorist , kto vet jon shpikje tperendimit mire qi pe din .. masi ka sekt wehabi tregomi karakterisikat e wehabive me karakteristikat e sekteve tjera ....? Mere ni numer qfare dush psh 3000 wehabi po ekzistojkan e kush munen me kon ata .. njerez te perendimit qi skan te bejne me Islamin ,.? Sa per Bin Ladenin , mendon qi pernime ka qene sulmi i 11/9 veper e tij apo e vet sionistve etj etj .. ? Nqs je i Kosoves at'here tu kisha lut kfjelle mendjen mos i beso Mediav. Krejt qa po du me thon osht Wehabizmi ni shpikje e perendimit sikurse plot shpikje tjera nuk do te thot qi ekzistojn ne realitet ......

Ja nje shembull te shkurt per sa i perket Afganistanit....
Para 30 viteve Afganistani ka mar pjese vetem 5% ne prodhimin e Opiumit
prej 2002shit e viteve ne vijim do te thot prej kur trupat Amerikane kan hy aty Afganistani prodhon 90% te Opiumit ne bote . Matematik e thjesht Amerika do ta mar ne dore boten vetem at'here kur Izraeli deshiron.
Nese ke kohė i ndegjon krejt keto video per Wahabistet! Eshte sekt i shpikur nga nje njeri teper i keq, Muhamad Abdel-Wahabi, por edhe fort mir ndegjo kete hoxhen ku thot ka edhe ne mesin tonė per fat te keq!

avatar
bigcola

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Zattoo prej 20.09.10 10:26

Vahabistet ''patriot'' per para

Arabia Saudite shpenzon qindra milionė dollarė nė mėnyrė qė nėpėrmjet grupeve tė reja tė islamike radikale tė zgjerojė urrejtjen ndaj Perėndimit dhe pėr tė rekrutuar luftėtarė tė rinj pėr xhihadin nė Afganistan, shkruan Sunday Times.

Gazeta transmeton pohimet e zyrtarėve tė Maqedonisė se islamikėt fundamentalistė kėrcėnon tė destabilizojė Ballkanin.

Po ashtu, kjo gazetė konstaton se fraksionet fanatike tė vehabive, qė financohen nga sauditėt, hyjnė nė konflikt me komunitetin e matur tradicional mysliman.

Fundamentalistėt financojnė ndėrtimin e xhamive dhe madje japin nga 400 dollarė nė muaj ithtarėve tė tyre, nga tė cilėt pritet tė lėshojnė mjekra, kurse gratė e tyre tė bartin ferexhe.

Sipas kėsaj gazete, autoritetet e Maqedonisė pohojnė se janė duke mbikėqyrur deri nė 50 vullnetarė tė Al Qaedas, tė rekrutuar pėr tė shkuar nė luftė nė Afganistan.

Dokumentet e besueshme, tė cilave u referohet gazeta londineze, tregojnė se disa organizata humanitare islamike, pėr tė cilat dyshohet se merren me shpėlarjen e parave dhe financimin e terrorizmit, po zgjerohen nė Ballkan nė mėnyrė aktive.

Krerėt e Bashkėsisė Islame nė Maqedoni kanė konfirmuar se disa xhami u janė marrė dhunshėm nga ana e grupeve radikale, kurse nė to janė vendosur imamė tė rinj, duke shtuar se mėsimi vehabist ėshtė krejtėsisht i huaj pėr traditėn lokale myslimane.

Autoritetet maqedonase vlerėsojnė se BE-ja dhe Amerika nuk e kanė kuptuar se ēfarė problemi paraqet fundamentalizmi islamik nė rritje nė Ballkan, shkruan mė tej gazeta, dhe shton se gjatė bastisjeve tė fundit nė Bosnjė e gjetiu janė gjetur disa arsenale armėsh.

Keto jane ca te dhena per nje virus antikombetare dhe anti njerzore te grupeve radikale qe dita dites po shtohen ne mase te madhe edhe ne Kosove.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Zattoo prej 27.03.12 0:53

Raporti amerikan: Naim Tėrnava vehabist nė BIK‏Uashington/ Prishtinė 26 mars 2012 – Nė raportin hulumtues pėr Kosovėn tė titulluar “Kosova vazhdon luftėn kundėr infiltrimit tė Vahabistėve”, eksperti Stephen Suleyman Schvartz, ka sqaruar se myftiu Naim Tėrnava ėshtė njė prijės vahabist nė Kosovė. Ky raport mund tė lexohet http://www.islamicpluralism.org/2007/kosovo-continues-fight-against-wahhabi

Stephen Suleyman Schvartz ėshtė drejtor ekzekutiv i “Qendrės pėr Pluralizėm Islamik” me seli nė Uashington D.C tė SHBA-sė, dhe ėshtė njė publicistė shumė i njohur qė publikon raporte hulumtuese nė disa media botėrore pėrfshirė kėtu edhe “The Uall Street Journal”. Stephen Suleyman Schvartz me ekipin e tij shpeshherė e viziton Kosovėn dhe rajonin dhe pėrpilon raporte hulumtuese.

“Qendra pėr Pluralizėm Islamik” nė Uashington D.C sponsorizohet nga spozorė dhe autoritetet nė SHBA dhe drejtohet nga ekspertėt: Stephen Suleyman Schvartz; Kemal Silay – nga Ankaraja e Turqisė; Nauab Agha – kryetar i kongresit tė myslimanėve amerikan; Zuhdi Jasser – kryetar i Forumit islamik amerikan pėr demokraci; Ahmed Subhy Mansour – ish profesor nė Univerzitetin e Kajros “Al-Azhar”; Salim Mansur – profesor nė universitetin “Uestern Ontario” tė Kanadasė; Khaleel Mohammed – profesor i studimeve fetare nė Universitetin shtetėror tė San Diegos/ SHBA; Tashbih Sayyed – publicistė nė gazetėn “Muslim Uorld Today”; Dr. Irfan Al-Alaui; Veli Sirin (Gjermani); Kamal Hasani; Jalal Zuberi (SHBA); Imaad Malik.

Stephen Suleyman Schvartz nė raportin hulumtues pėr Kosovėn ka thėnė se shumica e shqiptarėve tė Kosovės janė krenar pėr reputacionin e tyre se janė myslimanė mė pro amerikanėt nė botė. Islami i tyre sunit ėshtė konvencional dhe i moderuar dhe sufizmi shpirtėror ėshtė fuqi ndėr besimtarėt.

Qė nga 2009, janė bėrė pėrpjekje tė dukshme nė kėtė republikė ballkanike qė islamin Kosovar ta orientojnė nė drejtim tė Vahabizmit, sekti ultrafundamentalist qė inspiron Al – kaiden.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Wahabizmi te shqiptarėt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi