Purgatori

Shko poshtė

Purgatori

Mesazh  Admin prej 11.05.08 16:41

Purgatori

Purgatori (nga lat. purgatorium = pastrim) sipas doktrinės sė kishės katolike, ėshtė njė gjendje e nevojshme por e dhimbshme e pastrimit nėpėr tė cilin duhet tė kalojnė ata shpirtėra tė njerzve tė vdekur, qė megjithse janė nė "Hirin e Perėndisė nė ēastin e vdekjes, nuk janė plotėsisht tė pastėr, por atyre u ėshtė siguruar shpėtimi i amshuar dhe hyrja nė parajsė pas pastrimit.

Ata duhet tė vuajnė pėr tė shpėrblyer Drejtėsinė Hyjnore, qė tė hyjnė nė parajsė dhe shijojnė praninė e fytyrės sė Perėndisė.

Purgatori nuk ėshtė njė ndėshkim hyjnor mizor: pėrkundrazi, ai ėshtė frut i dashurisė sė pafundme tė Perėndisė. Nė purgator vuajtja qėndron nė atė, qė i vdekuri nė tė vėrtetė e ndjen praninė dhe dashurinė e pėrkryer tė Perėndisė, por pėr shkak tė mėkateve tė tij nuk ndihet i denjė pėr kėtė dashuri.

Pikėrisht kjo shkakton dhimbjen e madhe - shpirti pastrohet nga faji i tij i fundit nėpėrmjet pendesės sė tij. Nė fakt, nė teologjinė katolike, njė shpirt i papėrsosur nuk do tė mundte tė qėndronte pėrballė Perėndisė pa vuajtur pamasė pėr mjerimin e vet, prandaj purgatori ėshtė njė gjendje e domosdoshme nė lumninė e shpirtėrave mėkatare, edhe pse ndodhen nė hirin hyjnor.

Mesha apo lutjet e tė gjallėve, veēanėrisht nė kohėn e pėrkujtimit tė tė vdekurit, ndihmojnė qė kjo kohė tė shkurtohet.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Purgatori

Mesazh  Jetmira prej 11.09.13 17:39

Ferr vetėm ėshtė - ēfarė do tė jetė nė fund tė njerėzve tė kėqij?
Shumė njerėz kanė frikė tė Xhehennemit dhe vuajtje tė pėrjetshme. Por ferr? Bibla flet e ferrit qė ėshtė vetėm deri nė ditėn e fundit pėr llogaritje tė kohės vjen. Kur Jezu Krishti resurrects tė pabesėt dhe i jep njė vendim nė tė gjitha, atėherė nuk ėshtė ferr pėr tė pastruar vendin tonė nga mėkati, zjarr tė pėrjetshėm, dhe tė pashuar dhe tė shkatėrrojė tė gjithė mėkatarėt. Kjo do tė jetė vdekja e dytė, pėrfundimtar dhe i pėrjetshėm. Pastaj Perėndia do tė rivendosė dhe krijimin e tokė tė re.

Teoria e purgatorit dhe pavdekshmėrinė e shpirtit ėshtė njė pjellė e filozofi, i cili hodhi themelet e Platonit. Gjatė gjithė Biblės qė ju tė gjeni vargje duke folur, se shpirti ėshtė i pavdekshėm, apo se ka pasur njė purgator!

Bibla ėshtė mjaft e qartė shumė ajete qė flasin pėr gjumė tė vdekur dhe nuk dinė asgjė derisa ardhjen e dytė tė Jezu Krishtit. Pastaj Jezu Krishti resurrects shpėrblim tė vdekur dhe sipas veprimeve tė tyre.

Kėto vargje janė aq shumė se nė qoftė se ne e interpretojmė disa vargje nė ēėshtje si shėmbėlltyrė e njeriut tė pasura dhe Lazarus, ose njė grabitės nė kryq nė mėnyrė qė ajo nuk ėshtė ferr e pėrjetshme, ne do tė mohojė pjesėn tjetėr tė Biblės, duke pėrfshirė doktrinėn tė ringjalljes dhe tė dytė ardhjen e Jezu Krishtit.

Teori e tėrė e vuajtje purgator, i pėrjetshėm nė ferr mohon absolutisht mė e rėndėsishme - ringjallja e tė vdekurve mbi ardhjen e dytė tė Jezu Krishtit nė tokė tonė!

Le tė flasin tė Biblės. Gjyqtari pėr vete atė qė thotė.
Kur fle i vdekur?

Daniel 12,2 - atėherė ai zgjohet shumė nga ata qė flenė nė pluhurin e tokės. Disa pėr jetėn e pėrjetshme, tė tjerėt pėr turp, pėr paralajmėrim tė pėrjetshme.

Predikuesit 3,20 - tė gjithė pikė nė tė njėjtin vend - tė gjitha janė nga pluhuri nė pluhur gjithė kthehen pėrsėri. Kush e di se shpirtin e njeriut shkon lart, ndėrsa shpirti i kafshėve zhduket nėn tokė? (Skadimit Fryma = Perėndi, mori ne krijesė jo, njė shpirt tė pavdekshėm.)

Predikuesi 12,7 - para se tė kthehet pluhur nė vendin ku ishte, dhe kthehet shpirt Zotin qė mė dha atė.

Predikuesit 9,10 - asgjė pėr tė marrė mbaj dorėn tėnde, mund tė shkoj pėr tė mirė tė saj - nė fund tė fundit, do tė jeni tė rėnda, ku ka asgjė pėr tė bėrė, mungon, urtėsi kuptim dhe dije!

Kur tė vdekurit do tė rritet dhe ka njė ringjallje?
1 Thesalonikasve 4,16 - Ju do tė dėgjoni njė komandė zgjim, zėri i Pėllumbi ilir dhe atu e Zotit, Vetė Zoti do tė zbresė nga qielli dhe hera e parė qė vdiqėn nė Krishtin do tė ringjallen.

Gjoni 5,28 - nuk do tė jetė i befasuar, sepse po vjen ora kur tė gjithė ata qė janė nė varre do ta dėgjojnė zėrin e tij dhe do tė dalin - ata tė cilėt kanė bėrė tė mira do tė ringjallen tė jetės, por ata qė veprojnė tė keqen nė ringjalljen e gjykatės .

1 Korintasve 15,52 - Deri nė goditje, tė vdekurit do tė ringjallen pėr pavdekėsi dhe kemi ndryshuar.

1 Korintasve 15,42 - Kjo ėshtė edhe ringjallja. Varrosje e trupit tė vdekshėm, Jezusi ėshtė i pavdekshėm. (Besimtarėve besnik).

Zbulesa 20,6 - lum dhe i shenjtė ėshtė ai qė ka pjesė nė ringjalljen e parė. Mbi tė tilla vdekja e dytė nuk ka pushtet.

Ēfarė thotė Bibla nė lidhje me dėnimin pėr mėkatin?

Romakėve 6,23 - paga e mėkatit ėshtė vdekja, por dhuntia e Perėndisė ėshtė jeta e pėrjetshme nė Jezu Krishtin, Zotin tonė.

Ezekieli 18,4 - Lo - Unė tė pėrfshijė tė gjithė jetės, jeta si prindėr dhe jetėn e fėmijėve! Jeta do tė paguajė njė qė mėkatoi.

Ēfarė ėshtė kjo lloj vdekje?
2 Thesalonikasve 1:8-9 - Zoti Jezus ėshtė shpallur nga qielli me engjėjt e tij tė fuqishme nė njė zjarr flakėrues, pėr tė ndėshkuar ata qė nuk e njohin Zotin dhe tė pranojnė ungjillin e Zotit tonė Jezu Krisht. dėnimi i tyre do tė jetė shkatėrrimin e pėrjetshėm nė ndarjen nga Zoti dhe nga pushteti i tij awesome.

Ky ėshtė zjarri i fundit njeri?

Mateu 10,28 - Mos ki frikė nga ata qė vrasin trupin, por nuk mund tė vrasin shpirtin. Pėrkundrazi, frika nga ai qė mund t'ua humbė shpirtin dhe trupin nė Gehena.

Ezekieli 18,20 - Shpirti qė mėkatet do tė vdesė, i biri nuk do tė vuajnė pėr paudhėsinė e etėrve dhe ati nuk do tė vuajnė pėr paudhėsinė e birit.

Ēfarė i ngjan nė fund e tė pabesėve?

Psalmi 37,20 - miqtė e pavlefshme, megjithatė, do tė shkatėrrohet, armiqtė e Zotit tė zhduket si bari nga kullotė thith tym.

Siē pėrshkruhet nga Gjon Pagėzori ishte shkatėrrimi i tė pabesėve?

Mateu 3,12 - Unė kam njė lopatė nė dorė dhe hap kat e tij lėmė. Mbledhur grurin e tij nė hambar, por bykun do ta djegė me zjarr qė nuk shuhet!

Pėr tė jetė njė pjesė e tė majtė kėqij prapa?
Malakia 3,19 - Ja, dita ka ardhur qė flakėron si njė furrė! Tė gjitha tė bymehet-kokė dhe tė tė gjithė autorėt e tyre do tė jetė si kallamishte dhe nė ditėn qė vjen do t'i djegė ato, thotė Zoti i ushtrive. Ka mbetur prej tyre rrėnjė apo degė!

Ata janė njerėz tė kėqij direkt me gjobė - menjėherė pas vdekjes dhe duke pritur pėr ditė apo nė gjykatė?

2 Peter 2,9 - Zoti pėr kėtė arsye mund tė ēliroj nga besimtar nga gjykimet, por tė padrejtė tė presin ditėn e gjyqit tė tij dėnimit.

Ku vendin e tė pabesėve, atėherė?

Psalmi 37,10 - Nė njė shejtan pak kohė zhduket, shikojnė prapa nė atė, dhe ai nuk ėshtė.

2 Peter 3,12 - kush padurim nga dita e Zotit! Qiejt pastaj zhduken zjarr dhe elementėt do tė shkrihen me nxehtėsi.

2 Peter 3,7 - njėjta fjalė e mban dhe ruan qiejt dhe toka aktuale tė zjarrit, e cila ėshtė nė pritje tė Ditės sė Gjykimit dhe tė humbjes sė njerėzve tė pabesė.

2 Peter 3,10 - Dita e qiejve crashing down me njė pėrplasje, elementet janė tė shpėrndahet nga tė nxehtit dhe tokėn me tė gjitha veprat e tij do tė zbulohet.

Qė nga vjen zjarri qė e shkatėrron atė?
Zbulesa e Gjonit 20.9 - personel horizont, i rrethuar nė kampin e shenjtorėve dhe qytetin e dashur, por zjarr zbriti nga qielli dhe do t'i pėrpijė.

Isaia 28,21 - si e Zotit do tė dalin nė mal Peracim, rozhorlķ si mbrapa nė luginėn e Gabaonit, pėr tė kryer punėn e tij - punėn e tij tė jashtėzakonshme pėr tė pėrfunduar detyrėn e tij - detyra e tij tė pazakontė.

Zbulesa 20,13-14 - Nė deti i dorėzoi ata qė kanė vdekur nė tė, lėshoi ​​edhe vdekja dhe Hadesi ata qė kanė vdekur nė to, dhe secili ėshtė gjykuar nga veprat e tij. Vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit - kjo ėshtė vdekja e dytė.

What does this zjarr me njerėz tė kėqij?

Malakia 4,3 - Pastaj shkel tė pabesėt - do tė jetė nėn kėmbėt tuaja si hi nė ditė, thotė Zoti i ushtrive.

Ēfarė ėshtė quajtur njė shkatėrrim pėrfundimtar sė njerėzve tė pabesė?

Zbulesa 20, 14 - vdekja dhe Hadesi u flakėn nė liqenin e zjarrit - kjo ėshtė vdekja e dytė.

Ēfarė histori paralajmėron ndėshkimin e njė zjarri tė pėrjetshėm
Jude 1, 7 - Ashtu siē ishte Sodoma dhe Gomora edhe qytetet pėrreth, tė cilat janė tė ngjashme me ato tė dhėnė pas kurvėrisė dhe ēoroditje dėshtuar. Ai tani shėrben si njė paralajmėrim prej dėnimit tė zjarrit tė pėrjetshėm.

Zanafilla 19,24-25 - Dhe Zoti bėri qė mbi Sodomėn dhe Gomorėn, tė binte squfur dhe zjarr nga ana e Zotit ishte nė qiell. Ajo ka tė gjithė qytetin me e fushės pėrreth, me tė gjithė banorėt, dhe gjithēka qė rritet nga njė vend shkatėrruar.

Ēfarė ėshtė shpallur pas ferr pėrfundimtar zjarrtė?

2 Peter 3,13 - por ne shikojmė nė qiell tė ri dhe tė reja tokė - nė shtėpi kapitalit.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi