Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Admin prej 01.05.08 22:45

Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Nė shtėpinė tonė filluan tė ndodhin disa fenomene misterioze. Fenomene tė pashpjegueshme e tė ēuditshme. Madje, aq tė ēuditshme, sa pėr njeriun qė nuk ka pasur rast t’i pėrjetoj kėto, vėrtet mund tė jenė edhe tė pabesueshme. Ashtu, siē kanė mundur tė jenė tė pabesueshme edhe pėr ne, para se tė na binin nė kokė...

Nė lagjen “Tusus” tė Prizrenit ndodhet shtėpia e Akip Shahinit nga Prizreni, ku qe shumė vite me radhė, xha Akipi jeton me plakėn e tij dhe me katėr djem, tė gjithė tė martuar, qė sė bashku me reja dhe nipa e mbesa, pėrbėjnė gjithsej 24 anėtarė tė familjes.

Njė familje e qetė, me djem tė mbarė e punėtorė, dhe njė shtėpi “e gjallė”, siē do tė thuhej nė popullin tonė - janė karakteristikat e para qė tė bien nė sy kur, pėr tė parėn herė, ndodhesh nė kėtė familje. Katėr shtėpi nė njė oborr i kanė ndėrtuar ata tė xha Akipit, pa meshkuj nė botėn e jashtme, por vetėm me punėn e mbarė qė kėtu e bėjnė. Respektivisht, djemtė e xha Akipt kanė dy gjellėtore: njė nė Prizren dhe njė tjetėr nė Pejė, ku fitojnė mirė. Kurse xha Akipi ka edhe tokė pune...

Dhe tė gjitha premisat materiale janė tė favorshme, qė do tė duhet tė mundėsonin njė jetė tė qetė familjare dhe njė kėnaqėsi nė gjithė atė begati e nė gjithė ato tė mira materiale, por - njė hall qė i ka rėnė mbi kokė kėsaj familjeje, nuk u lė qetėsi e as kėnaqėsi shpirtėrore anėtarėve tė saj.Nė foto shihet regalli i djegur, pothuajse plotėsisht i dėmtuar, nė dhomėn e Ali Shahinit, i shkaktuar nga duart e padukshme dhe e pashpjegueshme pėrmes mendjes dhe logjikės

Problemet lindėn pas njė viti martesė

Qe tri vjet me radhė reja e djalit tė vogėl, Nafija, me prejardhje nga K. Ėshtė e sėmurė rėndė nga njė sėmundje shpirtėrore. Kurrė mė parė nuk ka qenė e sėmurė. Edhe njė kohė pas martesės me Aliun nuk pati kurrfarė probleme. E ēonin mirė dhe kishin harmoni me njėri-tjetrin. Problemet e tyre lindėn pa u mbushur njė vit i plotė nė martesė. Nafija filloi ta humbte vetėdijen. Respektivisht ajo binte nė njė gjendje tė ndryshuar tė vetėdijes dhe ajo gjendje zgjaste jo pak kohė... shpeshherė edhe nga disa orė.

Nė fillim, natyrisht, iu drejtuam mjekut - fillon rrėfimin hallemadh Aliu. Neuropsikiatri, pas dėgjimit indiferent tė pėrshkrimit tė sėmundjes nga ana jonė, Nafijes i preferon t’i bėnte gjithė analizat dhe incizimin e kokės nė EEG. Dhe, ēuditėrisht, tė gjitha analizat e trurit e tė trupit i dolėn mirė, pos konstatimit nga ana e mjekut se “ėshtė pak nervoze”... Dhe i dha disa barėra pėr qetėsim.

Sakaq, mbretėria e sėmundjes nė Nafijen mbeti e paprekur. Sulmet vazhdonin. Nafija binte edhe mė tej nė gjendje tė ndryshuar tė vetėdijes dhe ndjehej tejet keq. Forca tė panjohura negative e sulmonin, e mundonin, e lodhnin...Madje edhe e rrihnin... E rrihnin shpinės dhe kėmbėve!...

Nė shtėpi ndodhin fenomene misterioze

Njėkohėsisht me kėtė, nė shtėpinė tonė filluan tė ndodhin disa fenomene misterioze. Fenomene tė pashpjegueshme e tė ēuditshme, - shton Aliu. Madje, aq tė ēuditshme, sa pėr njeriun qė nuk ka pasur rast t’i pėrjetoj kėto, vėrtet mund tė jenė edhe tė pabesueshme. Ashtu, siē kanė mundur tė jenė tė pabesueshme edhe pėr ne, para se tė na binin nė kokė...

Sė pari filluam tė ndjenim njė prani tė qenieve tė padukshme. Nė fillim na dukej sikur dikush po ecte nėpėr ballkone, ose dėgjonim rėnie, sikur dikush kėrcente nga ballkoni poshtė. Pastaj dėgjonim hedhje gurėsh, goditje me gurė. Goditjet sidomos i ndodhnin Nafijes.

Tė them tė drejtėn, nė fillim edhe ne ishim shumė tė befasuar e nė njė dilemė tė madhe: T’u besonim atyre fenomeneve tė ēuditshme, tė pakapshme pėr mendjen e logjikėn, apo tė mos u besonim... T’u besonim, si t’u besonim, kur asgjė me sytė e ballit nuk shihnim, asgjė s’vėrenim konkretisht. Tė mos besonim, si tė mos besonim, kur pėr njė kohė tė caktuar, dėgjonim zhurmat, trokitjet, rrapėllimat, hedhjet e gurėve, ecjen e dikujt... Me njė fjalė, pandėrprerė shihnim, dėgjonim dhe pėrjetonim manifestimet e ēuditshme, mahnitėse, qė shkaktoheshin nga qenie tė padukshme, misterioze, si tė thuash, ireale, por qė manifestimi i veprimeve tė tyre ishte real dhe ne e dėgjonim, e shihnim dhe e pėrjetonim nė mėnyrė reale e tė pakontestueshme...

Nė fillim na ka ndodhur qė, kur kemi shkuar nė dhomė, t’i gjejmė rrobat e nxjerra nga raftet, ku ishin tė paluara, e tė vendosura nė mes tė dhomės, nė dysheme. Valixhet i gjenim tė hapura, pa i prekur kush nga anėtarėt e familjes, por, ajo ēka ishte mė e keqja, mė pastaj rrobat e nuses do t’i gjenim tė prera e tė dėmtuara. Tė prera si me gėrshėrė,. Si t’i kishte prerė me dorė njeriu. Ndoshta gjatė kėsaj kohe na janė asgjėsuar rroba me vlerė prej disa mijėra markash nė kėtė mėnyrė tė pashpjegueshme. Pastaj, e gjenim arin e prishur. Ose e gjenim tė pėrdredhur e tė lakuar ose tė prerė... Dhe atė si me zhiletė, sa nė shikim tė parė, nuk mund tė vėrehej se ishte i prerė, vetėm kur e kapje me dorė, ndahej...

Por, ndėrkohė, ne, qė kishim hall tė madh, kurse mjeku nuk mund tė na ndihmonte, filluam tė kėrkojmė ndihmė tek disa milexhionė, falltarė e hoxhallarė tė ndryshėm - kyēet nė bisedė xha Akipi. Njė nga ata, nga fshati Lubinjė e Epėrme bėri qė Nafije tė tregonte se kush po e sulmonte, kush po e mundonte e kush po e rrihte. Ua zinte nė gojė emrat. Fliste me to, grindej. Tregonte se ē’i thoshin... Fatkeqėsisht, ajo qė i paraqitej, qė e sulmonte kėshtu e qė i bėnte kėto tė zeza ishte gruaja e vėllait tim...,ofshau ai.

Nė foto shihet pasqyra e thyer nga forcat e panjohura. Familja Shahini nuk kanė shpjegim se si ka ndodhur kjo, ata vetėm e kanė parė se ėshtė thyer nga njė dorė e padukshme, nė pranin e tyre dhe kanė mbetur tė nemitur...

Katėr herė u kallėn dhomat

Ėshtė interesant, se gjithnjė e paralajmėronin se ēdo tė ndodh. I thoshin se kemi pėr t’i prerė rrobat, tė cilat edhe i preheshin. Pastaj, i thoshin se kemi pėr t’i djegur dhe ato digjeshin. Katėr herė na janė djegur dhomat. Dhe atė gjithnjė ditėn. Dy herė jemi djegur paradite. Njė herė nė kohė dreke dhe njė herė vonė pas dite. Ėshtė interesant se herėn e parė, kur ka ndodhur ndezja, dera ishte e mbyllur pėrbrenda, e askush nuk ishte brenda. Madje, kur e kemi thyer derėn, dhe e shtynim pėr ta hapur, njė forcė e ēuditshme e shtynte nga parapa. Disi nuk na linte tė hynim brenda. Tri herė, i kemi shpėtuar gjėrat pak mė mirė, herėn e katėrt na ėshtė djegur, madje edhe regalli. Dhe ashtu, tė djegur, e kemi edhe sot e kėsaj dite...

Por mė tepėr kishim frikė se do tė na i digjte fėmijėt, - thotė xha Akipi. Prandaj, rregullisht Aliu i ka ndėrruar dhomat, me shpresė se ndoshta nė dhomėn tjetėr nuk do t’i ndodhte gjė, edhe pse kot...

Njėherė, madje, i janė prerė rrobat qė i kishte tė veshura. Bluzėn, veē kur ia pamė tė prerė prapa, nė shpinė, dhe mbetėm tė nemitur... - kyēet prapė Aliu. Dy herė diēka e panjohur mė ka grithur edhe mua nė ballė. Isha duke punuar nė gjellėtore, dhe, kur njė qastė, paqėllimshėm shikohem nė pasqyrė, shoh, shoh njė vijė, njė tė grithur pjerrtas ballit, pa ndonjė rast dhe pa ndonjė mundėsi qė tė grithesha askund... Edhe kjo (tregon pėr tė shoqen), ka qenė dy herė e prerė nė dorė, pa ndonjė rast. Veē kur ia shihnim gjakun...

Prania e vazhdueshme e qenieve tė padukshme

Kurse, vazhdimisht kemi pasur zhurma tė ndryshme: tė trokitura nė dyer, dritare, regall... Disa herė janė thyer dritaret dhe atė ēuditėrisht, nga ana e brendshme, d.m.th. krahu i brendshėm i dritares... Disa herė ma kanė marr orėn e zgjimit, tė cilėn e lė afėr pėr t’u zgjuar, kur kam pėr tė shkuar nė punė... Pastaj, sėrish ma kthenin!...

Njollat e gjakut qė shpėrthyen nė mur nė ēastin kur Nafija e ka “sulmuar” me energji (nė gjendje autohipnotike) dhe “asgjėsuar” njėrėn nga qeniet misterioze.

Por tė gjitha kėto qė i thamė ( e qė nuk) janė sigurisht pak, megjithatė, nuk paraqesin gjithė atė qė kemi pėrjetuar brenda kėsaj kohe, brenda kėtyre tri viteve, prej kur Perėndia na e ēoi kėtė hall mbi kokė... - kyēet, pėrsėri, nė bisedė xha Akipi. 74 vjet i kam bėrė - vazhdon, kurrė nuk kam parė kėso gjėrash. Dėgjuar nga tė tjerėt, se dikujt i ka ndodhur po, veē nė familje tė ngushtė dhe nė farefis nuk na ka ndodhur. Tash Zoti na ka dėrguar, pse na i ka dėrguar, Ai e di...- pėrfundon xha Akipi dhe shpreson, megjithatė, se do tė bėhet mirė. Dhe ne e ngushėllojmė, se, si ēdo gjė qė ėshtė kalimtare nė kėtė jetė edhe kjo do tė jetė kalimtare dhe do tė bėhet mirė...

Tani tėrė familja shpresat i kanė pėrqendruar tek A. Kolgeci, njė person qė pa kursim pėrpiqet t’u ndihmoj njerėzve tė shėrohen me metoda alternative, kryesisht pėrmes sugjestionit dhe hipnozės. Kolgeci e ka mėsuar Nafijen, pas disa seancave hipnotike, qė kur ta sulmojnė ato krijesa tė liga, ajo, gjithnjė duke e konsultuar “udhėheqėsin e vet shpirtėrorė”, tė dijė si tė mbrohet, madje edhe t’i sulmoj ato me energji pozitive...

Sipas sugjerimeve tė Kolgecit, dy -tri ditė para se ta bėnim kėtė bisedė, ajo i kishte “sulmuar” ato dhe atė kryesoren e kishte “asgjėsuar”. Sipas rrėfimit tė Nafijes, ajo e kishte asgjėsuar plotėsisht “trupin” e saj! E kishte parė saktė kėtė. Por, qė ēudia tė jetė mė e madhe, at qastė qė ka ndodhur ky “asgjėsim” nė njėrin mur tė dhomės, ēuditėrisht, ishin paraqitur njolla tė vėrteta gjaku...! Gjurmėt e tij akoma ndodheshin nė murin e dhomės, tė cilat miku im S. Krasniqi, i fotografoi, pėr t’i pasur si dėshmi tė njė sensacioni tė vėrtet misterioz.

P.s.

Ngjarja e pėrshkruar ėshtė e vėrtet dhe tė gjitha tė dhėnat janė autentike: vetėm emrat e personazheve janė tė ndryshuar.

Admin

1162


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  lejlalejla10@yahoo.com prej 24.07.10 0:48

Me vjen keq per zonjen por nese don te sherohet le te lexon Kuran nate e dite, do ti mposht te keqijat qe i ja kane bere.
avatar
lejlalejla10@yahoo.com

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Uliks prej 24.07.10 18:23

Edhe une kisha keshillue qe sa me shume te lexohet kuran dhe te bisedohet me njerez vertet te mirefillte qe merren me keto probleme se tek ne dhe cdo kund ekzistojen keto fenomene jo natyrore.
avatar
Uliks

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

GENJESHTER

Mesazh  ValtT'Td... prej 26.07.10 23:31

Mua po me vjen shume keq, kjo eshte nje genjeshter siq e quan populli "rren e kulluar". Asgje nuk ka ketu te vertet, e tera eshte shpifje, e tera eshte perrall. Mos besoni, sepse keto gjera nuk ndodhin as kurr nuk kan ndodh nga diqka e padukshme. Ju lutem mos u beni primitive. E vrafte zoti ate qe e shpifi kete.
avatar
ValtT'Td...

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  lila xeba prej 29.07.10 22:03

Mund te jete genjeshter, por nqs beson tek Zoti, duhet te besosh dhe ne keso gjerash!
avatar
lila xeba

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  anonymja prej 06.08.10 12:38

Me fal por aspak nuk po besoj..besoj tek zoti shume shume..ama ketyre gjerave nuk ju besoj hiq..me falni...ju pershendes
avatar
anonymja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  abdullah prej 15.01.11 20:44

Eshte nje liber i cili quhet Sherimi me Kur'an.
Aty mund te gjesh sherim per kete ! dhe mos harro te lexosh Kur'an,do te largohen te keqijat
avatar
abdullah

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Dre1 prej 15.01.11 21:07

ESHTE E VERTET QE LEXIMI I KURA`NIT SJELL EDHE MBROJTJE FAMILJARE FIZIKE,DHE QETESIM SHPIRTROR,KETE IA REKOMANDOJ SE PARI,PASTAJ PASI TE BIJEN NE GJUM,TE GJITH ANTARET TE MARRIN ABDES DHE TE FLEJNE ME ABDES,TE BIEJN SHEHADET,TI MBYLLIN MIRE DYERT(SEPSE SHEJTANI NUK MUND TE HYJ NE DER TE MBYLLUR),TE KERKONI NDIHME NGA ALL-LLAHU SA ME SHPESH,DHE SIGURISHT AS NAMAZIN MOS E LENI ANASH,POASHTU KERKONI EDHE LIBRIN `` MBUROJA E MUSLIMANIT ``KU ME ANE TE KETIJ LIBRI MUND TE JENI TE MBROJTUR DUKE I PRAKTIKUAR RREGULLAT QE IPEN NE TE.MAGJIA,FALLI APO NDONJE HAJMALI(NESE KENI)DUHET GJITHSESI TA DIGJNI APO TA PRISHNI ATE SEPSE HAJMALIA APO MAGJIA BEHET NE BASHKPUNIM ME GJINDET DHE SHEJTANIN.
NESE ME TE VERTET I PRAKTIKONI TE GJITHA ATO QE I THASH,JAM I BINDUR QE ME VULLNETIN E ALL-LLAHUT GJLSH DO TE JENI TE MBROJTUR.
FALEMINDERIT PER MIREKUPTIM...
avatar
Dre1

35


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Fakiri prej 16.01.11 0:10

Xhindėt janė njė botė (dimenzioni i 4 ) tjetėr nga bota e njerėzve (dimenzion i 3) dhe nga bota e melekėve (dimenzioni i 5).Mes tyre dhe njeriut ėshtė i pėrbashkėt veēorimizimi i tyre me mendje dhe tė kuptuar, si dhe liria e tyre nė zgjedhjen e rrugės (vullnetit tė lirė deri nė kohėn e caktuar) sė hajrit (sė mirė) apo tė sherrit (keqe).

Ata ndryshojnėnga njeriu nė disa ē'ėshtje.Kryesore ėshtė se thelbi i tyre ėshtė tjetėr nga thelbi njerėzor.Ata mbasi janė njė botė mė lartė se ne, mund tė na shohin ndėrsa ne nuk mund ti shohim ata.(nė origjinal).Zoti na lajmėroi se xhinėt u krijuan nga zjarri.Surja El-Hixhr,27 .

Nuk ka dyshim se xhinėt u krijuan para njeriut duke u bazuar nė Kur'an Surja El- Hixhr,26,27.Ne nuk dim nga forma, (pamja) dhe shqisat e tyre, pėrveē asaj qė Zoti na e bėri tė qartė.E dimė se kanė zemra, sy, vesh, dhe se kane zė, sikur na dėshmon Zoti nė Surjen El-Isra,64.

Mandje ekzistimi i tyre ėshtė nga argumentet e pakontestushme nė Kur'an ku kompelet njė Sure (kapitull) Surja El-Xhin ėshtė dėshmi pėr ekzistencėn e tyre.Dhe deshėm apo nuk deshėm tė besojmė ata janė mėse reale nė tė tri dimenzionet (Botėra) .

Edhe qe e kanė tė ndaluar tė futen nė kėtė botė tonė, njė shumicė e tyre e bėjnė kėtė duke i shkaktuar llojit tė njeriut shumė problem psiqike dhe shpirtėrore.Pėr tė kaluar nė botėn tonė ata e bėjnė po thuja fare me letėsi, vetėm me ca ushtrime.Sikur ēdo njeri qė nuk e din diciplinėn e notit, por ēdo njeri mė ushtrimin e notit mund ta mėsojė atė.

Sikurse puna e celularit kur bėjmė njė thirrje ne nuk e shofim elektronin, por nga celulari qė e kemi thirrur e ndijme efektin.Mos shikimi i elektroni,nuk mund tė na bėj dyshues se ai nuk ekziston,mandje as interson farre ai,sepse tash jemi mėse tė bindur nė efektin e tij.

Nga tė gjitha religjionet (fe) ka lutje pėr tė mbrojtur nga xhini.

Ndėrsa nga Kur'ani dhe Profeti Muhammed s.a.v.s. na ėshtė urdhėrua qė tė mbohemi me Suret El - FELEK, NAS, IHLAS si dhe me ajetin 255 tė Sures El- Bakare pra, qė njijet me emrin Ajetul Kurssij (ose tespi dua).

Duke i pėrsėritur kėto lutje na forcohet aura jonė duke krijuar ferkuenca mbrojtės kundėr kėtyre krijesave tė padukshme, dhe kėto frekuenca mbrojtės janė mure parandalues pėr xhinėt (djajtė).

Unė jam prizrenas dhe pėr kėtė ngjarje kam ndėgjuar mirė ...Dhe zotėrin Adem Kolgeci, Sabir Krasniqin sidomos Salih Bashėn i njofi me mirė se kėta, ata nuk janė sharlatanė por janė njerėz serioz qė miren me kėtė lemi tė metafizikės.

Nė qytetin tim pėr fat tė keq janė 33 magjistarė qė bėjnė magji tė zezė dhe qė dihen me emėr dhe mbiemėr por qė shteti nuk ndėrmerre asgjė ndaj kėtyre qė i sjellin njerėzimit vuajtje.

Po edhe po tė doj shteti tė bėj diēka ndaj kėtyre, nuk ka mundėsi ti akuzojė pėr diēka qė sipas tyre nuk eksizton (ata janė sikur shumica e popullsise mos besues ndaj kėtij fenomeni).

Kėta tė mallkuar i luftojnė me energji pozitive zotėri Adem Kolgecin me ca shokė tė tij me metoda alternative si dhe vlen tė theksohet se edhe Dervishė Durak Hoxha qė bėn luftė me rukje (sherimi me Kur'an) Lus Zotin qė tė fitojė e mira ndaj sė keqės...
avatar
Fakiri

988


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Angeloflight prej 16.01.11 5:02

A ka mundesi qe fotoja te sillet e zmalluar dhe e qarte sepse une nuk mund te dalloj se qfare eshte?
Ju faleminderit.
avatar
Angeloflight

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Angeloflight prej 16.01.11 5:09

Dre1 shkruajti:ESHTE E VERTET QE LEXIMI I KURA`NIT SJELL EDHE MBROJTJE FAMILJARE FIZIKE,DHE QETESIM SHPIRTROR,KETE IA REKOMANDOJ SE PARI,PASTAJ PASI TE BIJEN NE GJUM,TE GJITH ANTARET TE MARRIN ABDES DHE TE FLEJNE ME ABDES,TE BIEJN SHEHADET,TI MBYLLIN MIRE DYERT(SEPSE SHEJTANI NUK MUND TE HYJ NE DER TE MBYLLUR),TE KERKONI NDIHME NGA ALL-LLAHU SA ME SHPESH,DHE SIGURISHT AS NAMAZIN MOS E LENI ANASH,POASHTU KERKONI EDHE LIBRIN `` MBUROJA E MUSLIMANIT ``KU ME ANE TE KETIJ LIBRI MUND TE JENI TE MBROJTUR DUKE I PRAKTIKUAR RREGULLAT QE IPEN NE TE.MAGJIA,FALLI APO NDONJE HAJMALI(NESE KENI)DUHET GJITHSESI TA DIGJNI APO TA PRISHNI ATE SEPSE HAJMALIA APO MAGJIA BEHET NE BASHKPUNIM ME GJINDET DHE SHEJTANIN.
NESE ME TE VERTET I PRAKTIKONI TE GJITHA ATO QE I THASH,JAM I BINDUR QE ME VULLNETIN E ALL-LLAHUT GJLSH DO TE JENI TE MBROJTUR.
FALEMINDERIT PER MIREKUPTIM...

Leximi i qfare do lloj forme eshte skalitje per trurin, mendjen dhe shpirtin, sa me shume aq me i forte behet, zhvillohet truri. Leximi i Kanunit eshte me miresjelles sesa i Kuranit.
avatar
Angeloflight

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Pam BlackVeilBrides prej 23.04.11 13:02

E para,ato 'krijesa' nuk ua ka derguar Zoti dhe as mos shpresoni t'i mundni ato duke u lutur.Duhet t'i shkaterroni me forcat tuaja.Sidomos te 'Nafijes'.Duhet ta vazhdoni ta hipnotizoni
avatar
Pam BlackVeilBrides

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  helio prej 23.04.11 16:04

per fakiri
si guxon ti te thuash qe ka 33 persona qe merren me magji te zeze
mire qe ti nuk paske pushtet sepse do i kishe djegur te gjalle ata magjistare.
NA RUAJTE ZOTI NGA JU !
avatar
helio

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Fakiri prej 23.04.11 16:32

helio shkruajti:per fakiri
si guxon ti te thuash qe ka 33 persona qe merren me magji te zeze
mire qe ti nuk paske pushtet sepse do i kishe djegur te gjalle ata magjistare.
NA RUAJTE ZOTI NGA JU !

Po si duket jeni duke menduar se atė qė do e bėje ti po tė kishe pushtet do ta bėni tė tjerėt mendim shumė i gabuar i nderuar helio,akoma mendim tė kishės mesjetare paske...
ndėrsa atė qė janė 33 persona janė mė se vėrtetė qė mirren me magjin e zezė,kėtė punė ata e deklarojnė(dhe punojnė) haptazi kėtė prefesion .........dhe lexo dhe kuptoj mė mirė se pėr ē'arsyje e kėrkova intervenimi e shteti(ligjit) pėr ti bėrė mė tė pėrgjegjshėm ata qė mos ti sjellin njerėzimit vuajtje....mos ke frikė se njė ligj tė tillė pėr ti djegur pėr sė gjalli nė kosovė nuk ekziton
avatar
Fakiri

988


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  sokol gjergji prej 06.05.11 17:26

Nese keni pare filmat me djallin nje fakt i perbashket ne keta filma eshte se djalli ka frike prej kryqit.Mendoj qe perdorimi i kryqit eshte nje zgjidhje e mire per problemin qe ka kjo familje

sokol gjergji

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  lutfi prej 07.05.11 21:51

per kete qe shkruan kjo shoqja ka ndodh ne vendin tim nje gruaje ate e kan marr naten e kan bajt ne vende te ndryshme e kan prere sipas saj thoshte e kan marr gjindet ajo eshte sheru por gjindet e kan detyrue me u ba fallxhore dmth me u marr me magji ajo ka shku te shum hoxhallar eshte edhe nji hoxh ne prishtin por ja kam harrue emnin mirret me kto pun kjo duhet te shkoj neper hoxhallar e jo te magjistaret dhashte zoti inshalla sherohet sa ma shpejte
avatar
lutfi

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  patrolla prej 09.05.11 0:34

NE SHTEPINE E XHAXHA AKIPIT KA NEVOJE NAMAZ EDHE RUKJE ME U KENDU, CDO DITE NE RADIO OSE PC VETEM E VETEM ME U NDEGJUA RUKJE
ME RESPEKT
avatar
patrolla

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  bebza prej 09.05.11 12:37

me vjen keq per ket ngjarj qe po ju ndodh kesa familje une bosoj ne keto dukuri se e kam gati te njejtin rast ne familje djali i tezes time 11 vjeqar vun prej kesaj dukurije as nuk fol asnuk ec skan lon hoxha pa e qu po kurgjo spo mun i ndimon kurkush andaj te gjithve qe kan kesi problemi ishalla ju nimon Zoti se aji i ka punet ne dor

bebza

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  lulja e mire prej 09.05.11 13:29

don zoti e i zhduk kto dukuri
avatar
lulja e mire

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

po normalisht ZOTI ALAHU

Mesazh  patrolla prej 09.05.11 18:01

POR ZOTI THOT UN JU DERGOVA PEJNGAMBER JU DERGOVA LIBRIN DHE U HOQA VEREJTJEN PREJ SHAJTANIT IBLISIT AJ ASHT ARMIK I HAPUR PR JUVE DO E KENI DERI NE DITEN E FUNDIT TE BOTES,E KAM FJALEN TUHET DISA GJERA ME I REGULLUA SI E KAJN RENDIN POR DIKUSH MENDON SE ASHT SHUM I MENCUR EDHE NUK MENDON FARE SE AJ BASH AJ NJERI OSE CDO KRIJES E KA KRIJUA Zoti ZOTI I QIJEVE DHE TOKES,
ZOTI THOT CDO E MIRE VJEN PREJ MEJE CDO E KEQE JU VJEN PREJ VETES TUAJ MENIRES NEGATIVE DHE CDO E KEQE JU VJEN PREJ SHAJTANIT T MALLKUAR,KURSE Zoti SI BEN PA TE DREJT ASKUJT.................
avatar
patrolla

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Dilan prej 09.05.11 20:05

ValtT'Td... shkruajti:Mua po me vjen shume keq, kjo eshte nje genjeshter siq e quan populli "rren e kulluar". Asgje nuk ka ketu te vertet, e tera eshte shpifje, e tera eshte perrall. Mos besoni, sepse keto gjera nuk ndodhin as kurr nuk kan ndodh nga diqka e padukshme. Ju lutem mos u beni primitive. E vrafte zoti ate qe e shpifi kete.
KUR nuk ke prova mos fol kot
avatar
Dilan

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  lutfi prej 09.05.11 20:40

sdi qka te them per kto gjana te padukshme,jo gjindat jo sehire e ku ta di un kam degju shum per kso gjan me vjen keq kuht i ndodhin e kam pas pyet nji hoxh se un nuk besoj ne kto gjana te padukshme e as ne ke ne i thon sehire hoxha mka than se ma mir qe si beson per ate nuk vuan prej ktyre gjanave(sehireve,fallxhore)me gjith se un jam musliman por ktyre punve te padukshme sju besoj.
avatar
lutfi

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  nitty prej 09.05.11 20:49

Kėto janė ''fenomenet'',qė fliten mė sė shumti nė Kosovė,unė s'kam pasur pėrvoja tė tilla dhe kurrė nuk do tė mund tė besoj tė tilla gjėra pa e parė me sytė e mi.

Thone;ku ka tym ka edhe zjarrė,por ky ka zjarrė nuk ka gjithmonė tym.
avatar
nitty

166


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Dilan prej 12.05.11 17:31

po ke te drejt zakonish ndodhin ne KOSOV
avatar
Dilan

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ngjarje qė tė lėnė pa mend

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi